PDA

View Full Version : Είναι αναγκαίο?



Sol_Luna
13-06-2005, 03:25 PM
Ήθελα να μου λυθεί μια μικρή απορία που έχω.

Πριν 8 μήνες μίλησα με μια Αστρολόγο (τηλεφωνικός) για να με βοηθήσει για ένα προσωπικό πρόβλημα που είχα. Ήμουνα τόσο απογοητευμένη και πικραμένη από αυτό το πολύ σημαντικό για μένα πρόβλημα που δεν είχα άλλη λύση και αποφάσισα να παω να ρωτήσω ένα αστρολόγο για βοήθεια. Ήτανε η πρώτη μου φορά που θα ζητούσα βοήθεια από γνωστή Αστρολόγο.

Για να μην τα πολυλογώ και να σας κουράζω, μου ζήτησε την ημερομηνία και ώρα γέννησης μου και το πρόβλημα που με απασχολούσε (όπως γίνετε πάντα από όλους τους Αστρολόγους). Μου είπε άτι θα μου έστελνε ταχυδρομικώς τον αστρολογικό μου πίνακα και μια κασέτα με την ανάλυση της. Είχα παραλάβει πράγματι μετά από λίγες μέρες (αφού είχα πληρώσει κάποιο ποσό) την κασέτα και τον αναλυτικό πίνακα με το όνομα μου και την ημερομηνία και ώρα γέννησης μου. Το πρόβλημα μου για να το αναφέρω ήτανε η διάλυση του αρραβώνα μου. Τέλος πάντων αφού μου είπε κάποια πολύ σημαντικά πράγματα για μένα και για τον πρώην μου και για κάποιους προσωπικούς μου μήνες μέχρι το 2006, μου αναφέρει σε κάποιο σημείο ότι θα υπάρξει κάποια άλλη πολύ σημαντική σχέση στην ζωή μου, (όχι σύντομα) η οποία θα με βοηθήσει κτλ κτλ. Και μου επισημαίνει ότι εκείνη η σχέση μου θα είναι ζώδιο Παρθένου ή ζώδιο Ζυγού!

Και η απορία εμένα είναι: Δηλ τώρα εγώ όποιον άντρα κι εάν γνωρίζω «πρέπει» πρώτα να τον ρωτάω τι ζώδιο είναι και εάν δεν είναι Ζυγός ή Παρθένος να το ξαποστέλνω, γιατί πρέπει να γίνει ότι λεει ο Αστρολογικός μου πίνακας? Αυτό μου έχει μείνει χαρακτηριστικά στο μυαλό μου και με έχει ανησυχήσει λίγο. Δηλ. εάν εγώ βρω κάποιον άντρα που δεν είναι των ζωδίων που μου αναφέρονται και είναι κάποιου αλλού, και περνούμε πολύ καλά μαζί, θα πρέπει να ανησυχώ ότι κάποια μέρα θα χωρίσω και με αυτόν γιατί δεν είναι το κατάλληλο ζώδιο για μένα? Να πιστέψω αυτά που μου αναφέρονται ή είναι απλά μια ανάλυση που μπορεί και να μην βγει ποτέ έτσι όπως μου τα λεει? Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω, είναι αναγκαστικό τα ζώδια να βρίσκουν το ταίρι τους ανάλογα με το ζώδιο που ταιριάζουν (όπως τα λεει η αστρολογία)? Εάν κάποιος/α έχει σχέση με ζώδιο που στην αστρολογία δεν ταιριάζει δεν πρέπει να προχωρήσει με αυτήν την σχέση? Επίσης ότι λεει ένα προσωπικός αστρολογικός πίνακας είναι σίγουρο πως ότι σου γράφει θα γίνουν σίγουρα?

Είναι κάποιες μικρές απορίες μου...

Σας ευχαριστώ πολύ.

fillenia
13-06-2005, 05:25 PM
Aγαπητή Sol Luna,

Για να σε καθησυχάσω προσωρινά, μια και αντιλαμβάνομαι τις αποριες-αγωνίες σου, τα πράγματα δεν έχουν ακριβώς έτσι.
Ελπίζοντας να λάβεις σαφέστερες απαντήσεις από τους καθ' ύλην αρμόδιους του Ηοroscope, σύντομα, θα σου πω κατ' αρχήν πως η Αστρολογία δεν έχει όλες τις απαντήσεις, ούτε προσπαθεί να "μαντέψει" το μέλλον σου και να στο δώσει ως δεδομένο. Δουλεύει πολύ διαφορετικά, από ότι ίσως έχεις στο μυαλό σου και αυτο που κυρίως κάνει είναι ο προσδιορισμός των τάσεών σου σε σχέση με τις γενέθλιες θέσεις σου και τις επιρροές των διαφόρων διελεύσεων.
Οσον αφορά την "πρόβλεψη" για το μελλοντικό σου ταίρι, προσωπικά θα το εκλάμβανα όχι απλά ως ζώδιο, αλλά ευρύτερα, άτομο που φέρει τα χαρακτηριστικά του Ζυγού κλπ... Και η συμπεριφορά αυτή μπορεί να προκύπτει από πάρα πολλούς αστρολογικούς συνδυασμούς.

Φιλικά

Φυλλένια

Λίλιαν Σίμου
14-06-2005, 12:08 AM
Αγαπητή Sol Luna

Δεν γνωρίζω τι ακριβώς σας προσφέρθηκε από τον αστρολόγο και τη μεθοδολογία του. Δεν θα ήθελα να εκφέρω άποψη. Συμφωνώ όμως ξεκάθαρα με την άποψη της fillenia. Η αστρολογία δεν είναι μαντική τέχνη. Στο φόρουμ με τις μαντικές τέχνες, παρουσιάζουμε αυτή την ικανότητα.

Η αστρολογία προδιαγράφει τάσεις. Ενδεχόμενα, από κάποια στοιχεία του χάρτη σας, ο αστρολόγος έκρινε πως ένα άτομο με τα στοιχεία που σας έδωσε μπορεί να σας εντυπωσιάσει. Μπορεί να είναι Παρθένος στο ζώδιο, στη Σελήνη, στον Ωροσκόπο ή να έχει πολλούς πλανήτες στην Παρθένο. Ακόμη, από την γενική επισκόπηση του χάρτη, να λειτουργεί ως Παρθένος.

Επειδή η αστρολογία προδιαθέτει, αλλά δεν μας υποχρεώνει σε τίποτα, καλό είναι να μελετάτε κάθε περίπτωση που σας παρουσιάζεται και να κρίνετε. Εξ άλλου, ένας Παρθένος μπορεί να βγει καλός ή αρνητικός για σας. Το σύνολο μετρά και σε μία σχέση, κατά κύριο λόγο η συναστρία. Αλλά, κάθε συναστρία, έχει κι αυτή θετικές κι αρνητικές πλευρές. Επομένως, εξαρτάται κι από την ωριμότητά μας, πόσο θα ενισχύσουμε τις καλές και πόσο θα βελτιώσουμε τις αρνητικές.
Βλέπετε, δεν είναι μία απλή απάντηση, καθώς η προσωπικότητά μας είναι πάντα πολυσύνθετη,

φιλικά
Λίλιαν Σίμου