PDA

View Full Version : [Συζήτηση] Πλανήτες στο Μεσουράνημα



friary
20-06-2009, 06:29 PM
Ένας πλανήτης που βρίσκεται στο Μεσουράνημα και κατά συνέπεια στον 10ο Οίκο επιδρά εξίσου σημαντικά, όσο και το ζώδιο που βρίσκεται εκεί. Κάθε πλανήτης είναι φορέας μίας ιδέας. Όταν λοιπόν βρίσκεται στο Μεσουράνημα, η ιδέα αυτή είναι ιδιαιτέρως σημαντική για την επιλογή της πορείας στη ζωή. Αντιπροσωπεύει τη φύση της ύπαρξης, τις ιδιότητες, τον τύπο των δραστηριοτήτων που είναι σημαντικές, δραστηριότητες τις οποίες και θα εκφράσει κανείς στη δημόσια ζωή του.


Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου: Πλανήτες στο Μεσουράνημα (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%AD%CE%B8%CE%BB%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1-148/%CF%80%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CE%AE%CF%84%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%BC%CE%B5%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%AC%CE%BD%C E%B7%CE%BC%CE%B1-11841/)

DITTA
22-06-2009, 05:42 PM
Ηθελα να κανς μια ερωτηση.Το μεσουρανημα μου βρισκετε στην 29 μοιρα του τοξοτη(μονο μια μοιρα στον τοξοτη),η Αφροδιτη μου ειναι στον 10 οικο ειναι στον αιγοκαιρο,στην 10 μοιρα,τι λαμβανω υπ'οψιν?

labtec
22-06-2009, 07:29 PM
Εξαιρετικά ενδιαφέρον το άρθρο, αλλά λίγο μπερδεύτηκα...στο πως να συνδυάσω τον Δία και τον Ποσειδώνα στο MC, επειδή τυγχάνει νάχω και τους δύο πλανήτες στο 10ο οίκο...

aisha1009
03-07-2009, 04:31 PM
Αρκετά ενδιαφέρον το άρθρο,απλώς έχω μια επιπρόσθετη απορία.
Ποιά η σημασία του Κλήρου της Τύχης στην ακμή του MC,ειδικά όταν στον 10ο συνυπάρχει και ο Δίας στο ζώδιο των Ιχθύων;
ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων ;)

Βασιλης Παπαδολιας
29-07-2009, 04:24 PM
Ηθελα να κανς μια ερωτηση.Το μεσουρανημα μου βρισκετε στην 29 μοιρα του τοξοτη(μονο μια μοιρα στον τοξοτη),η Αφροδιτη μου ειναι στον 10 οικο ειναι στον αιγοκαιρο,στην 10 μοιρα,τι λαμβανω υπ'οψιν?

Στο συγκεκριμένο άρθρο επειδή μιλάει για τη θέση των Πλανητών θα πρέπει να λάβετε την Αφροδίτη. Όμως γενικότερα μπορείτε να δείτε και την επίδραση του Δία και να δείτε αν υπάρχει κάποια λογική συνέχεια μεταξύ αυτών που περιγράφονται για τον ένα πλανήτη με αυτά που περιγράφονται για τον άλλο. Σας θυμίζουν και τα δύο κάτι από την προσωπικότητα σας; Θυμάστε μήπως καταστάσεις που ξεκινούν να θυμίζουν αυτά που περιγράφονται για το Δία αλλά στην πορεία αποδεικνύεται ότι καταλήγουν να θυμίζουν αυτά που περιγράφονται για την Αφροδίτη; Μπορεί π.χ. να ξεκινάτε με όνειρα να κάνετε κάτι σημαντικό και να εκμευταλλευτείτε κάποια σημαντική ευκαιρία αλλά στην πορεία να προτιμάτε πιο σίγουρες συμμαχίες με ανθρώπους που μπορεί να σας βοηθήσουν. Ή να προκύπτει ότι οι ευκαιρίες αυτές σας ανοίγουν πόρτες σε ανθρώπους που μπορούν να βοηθήσουν.

Βασιλης Παπαδολιας
29-07-2009, 04:26 PM
Αρκετά ενδιαφέρον το άρθρο,απλώς έχω μια επιπρόσθετη απορία.
Ποιά η σημασία του Κλήρου της Τύχης στην ακμή του MC,ειδικά όταν στον 10ο συνυπάρχει και ο Δίας στο ζώδιο των Ιχθύων;
ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων ;)

Ο Κλήρος της Τύχης είναι ένα σημείο στο χάρτη κι όχι μία πλανητική θέση. Έτσι στην προκειμένη περίπτωση δεν είναι σίγουρο ότι μπορούμε να τα "αθροίσουμε" με την επίδραση του Δία. Σίγουρα σας δίνει προοπτική ευκαιριών μέσα από θέματα του 10ου οίκου, αλλά πάλι πολλοί σύγχρονοι αστρολόγοι δε δίνουν και πολλή σημασία πλέον σε αυτόν. Ο Δίας σαν πλανήτης έτσι κι αλλιώς μπορεί να σας δώσει παραπλήσιες επιδράσεις, καθώς κι αυτός είναι πλανήτης ευκαιριών και προοπτικών.

Βασιλης Παπαδολιας
29-07-2009, 04:29 PM
Εξαιρετικά ενδιαφέρον το άρθρο, αλλά λίγο μπερδεύτηκα...στο πως να συνδυάσω τον Δία και τον Ποσειδώνα στο MC, επειδή τυγχάνει νάχω και τους δύο πλανήτες στο 10ο οίκο...

Θα σας έλεγα κάτι παραπλήσιο με την προηγούμενη απάντηση για την ακμή του Τοξότη. Δείτε αν στη ζωή σας βλέπετε να υπάρχει κάποια λογική συνέχεια μεταξύ της μίας επίδρασης και της άλλης; Αν ο Δίας είναι πιο κοντά στην ακμή του δέκατου οίκου και ο Ποσειδώνας αργότερα, τότε δείτε μήπως κάποια όνειρα για διάκριση καταλήγουν σε καταστάσεις που δεν μπορείτε να διαχειριστείτε. Αν είναι πρώτα ο Ποσειδώνας, δείτε μήπως πράγματα που φαίνονται θολά στην αρχή καταλήγουν σε μεγάλες ευκαιρίες. Αν οι πλανήτες κάνουν και σύνοδο μπορεί να ενισχύει ο ένας τον άλλο. Οι ευκαιρίες να φαίνονται μεγαλύτερες από ό,τι είναι και ο κίνδυνος εξαπάτησης ή λανθασμένων αποφάσεων να γίνεται επίσης μεγαλύτερος. Παράλληλα όμως μπορεί να ενισχύεται η διορατικότητα σας για το μέλλον και να βλέπετε πολύ μακριά...

jungle
31-07-2009, 10:28 PM
γεια σας! εχω την απορια....
τα ιδια με τις συνοδους ισχουν κι οταν ενας πλανητης κανει τριγωνο με το ΜC?

Βασιλης Παπαδολιας
03-08-2009, 05:58 PM
γεια σας! εχω την απορια....
τα ιδια με τις συνοδους ισχουν κι οταν ενας πλανητης κανει τριγωνο με το ΜC?

Όχι ακριβώς. Βοηθάει από άλλη θέση όμως. Π.χ. μπορεί να συνιστά μία καλή οικονομική κατάσταση, αν βρίσκεται στον 2ο οίκο ή μία εργατικότητα αν βρίσκεται στον 6ο.

loulakopia
03-08-2009, 06:02 PM
οταν το μεσουρανημα κανει συνοδο με λιλιθ τι ακριβως γινετε περα απο τον μαγνητησμο που μπορει να βγαζει αυτο το ατομο...

Βασιλης Παπαδολιας
07-08-2009, 07:30 PM
οταν το μεσουρανημα κανει συνοδο με λιλιθ τι ακριβως γινετε περα απο τον μαγνητησμο που μπορει να βγαζει αυτο το ατομο...

Κοιτάξτε, η Λίλιθ δεν είναι πλανητική θέση όπως ίσως ξέρετε αλλά σημείο. Επομένως η άποψη μου είναι ότι δεν είναι ενεργητικός παράγοντας στο ωροσκόπιο (πολλοί ίσως διαφωνήσουν). Το να εξετάζετε σύνοδο μεταξύ δύο σημείων, δεν έχει πολύ νόημα, γιατί κανένα από τα δύο δεν εκπέμπει ενέργεια. Θεωρητικά θα μπορούσαμε να πούμε απλά ότι το άτομο καθώς προσπαθεί να πετύχει αυτά που βάζει σα στόχους στη ζωή του (Μεσουράνημα) έλκει κάποιες ακραίες συναισθηματικές καταστάσεις πάνω του (Λίλιθ). Μπλέκει εν ολίγοις.

heve
08-08-2009, 09:37 AM
Ευχαριστω πραγματικα και παλι για την απαντηση και την αμεσοτητα.
καταλαβα ακριβως τι εννοειται, γιατι μου συμβαινει κιολας.
Καλημερα και καλο σκ!!

nora
13-11-2009, 10:24 PM
Είναι διάφορα που με αποσχολούν σε σχέση με το Μεσουράνημά μου...
Κατ' αρχήν να πω ότι η ακμή του 10ου μου είναι στις 28:55 των Ιχθυών (σε σύνοδο με τον απλανή Sheat :sad: ) και όλος ο Κριός είναι εμπεριεχόμενος μέσα στον 10ο. Διάβασα στο πρώτο μέρος του θέματος τις ερμημείες, και ρωτώ καλώς διάβασα και τον Κριό;
Όσον αφορά στους πλανήτες τώρα, μέσα στον 10ο, αλλά στον εμπεριεχόμενο όπως είπα πιο πάνω Κριό, βρίσκονται σε σύνοδο ο ¶ρης και ο Ήλιος. Καλή θέση από άποψη ζωδίου και για τους 2 πλανήτες, μάλιστα δέχονται κι ένα εξάγωνο απο τον Δία.
Σε σύνοδο με το MC βρίσκεται και ο Ερμής με ανοχή μόλις 18 λεπτά από την ακμή του 10ου, είναι όμως στον 9ο οίκο, κι εκτός απ' αυτό είναι στους Ιχθύς δηλαδή σε ένα καθόλου καλό ζώδιο για το συγκεκριμένο πλανήτη.

Αναμένω το σχόλιά σας

Μητσάκος
15-11-2009, 06:19 AM
Είναι διάφορα που με αποσχολούν σε σχέση με το Μεσουράνημά μου...
Κατ' αρχήν να πω ότι η ακμή του 10ου μου είναι στις 28:55 των Ιχθυών (σε σύνοδο με τον απλανή Sheat :sad: ) και όλος ο Κριός είναι εμπεριεχόμενος μέσα στον 10ο. Διάβασα στο πρώτο μέρος του θέματος τις ερμημείες, και ρωτώ καλώς διάβασα και τον Κριό;
Καλά έκανες, γιατί στοιχεία του Κριού σίγουρα θα υπάρχουν, έστω και πιο άτονα. Επιπλέον, με 5-6 λεπτά διαφορά στην ώρα γέννησης μπορεί το MC σου να περνά στον Κριό. Παρατήρησε το πώς σου βγαίνει εσένα και αν "κουμπώνει" καλύτερα με τον Κριό ή με τα Ψάρια.


Όσον αφορά στους πλανήτες τώρα, μέσα στον 10ο, αλλά στον εμπεριεχόμενο όπως είπα πιο πάνω Κριό, βρίσκονται σε σύνοδο ο ¶ρης και ο Ήλιος. Καλή θέση από άποψη ζωδίου και για τους 2 πλανήτες, μάλιστα δέχονται κι ένα εξάγωνο απο τον Δία.
Σε σύνοδο με το MC βρίσκεται και ο Ερμής με ανοχή μόλις 18 λεπτά από την ακμή του 10ου, είναι όμως στον 9ο οίκο, κι εκτός απ' αυτό είναι στους Ιχθύς δηλαδή σε ένα καθόλου καλό ζώδιο για το συγκεκριμένο πλανήτη. Αναμένω το σχόλιά σας
Θεώρησε τον Ερμή σου υποκείμενο στον 10ο :bigsmile:

toniateddybear
27-11-2011, 05:53 PM
οταν σε ενα ωροσκοπιο υπαρχουν πλανητες στο μεσουρανημα αυτο εχει σοβαρο αντικτυπο στα ατομα. Παρατηρω οτι ατομα με πλανητες στον 10 οικο επηρεαζονται σε μεγαλο βαθμο απο αυτη τους τη θεση, στο συγκεκριμενο οικο. Ευτυχως που καθε νομισμα εχει δυο οψεις, οποτε μπορουμε να δουλεψουμε την "αρνητικη πλευρα" και να επωφεληθουμε απο τη θετικη!:D

Lilapause
27-11-2011, 08:17 PM
Καλησπέρα σε όλους!!

Θα ήθελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση.Το MC βρίσκεται στη 2η μοίρα του Ζυγού και ο Πλούτωνας στην 27η της Παρθένου.Επίσης μέσα στον 10ο βρίσκεται και ο Ουρανός στην 10η μοίρα του Ζυγού. Ποιός από τους δύο θα μπορούσαμε να πούμε πως έχει μεγαλύτερη επίδραση, όσον αφορά τα επαγγελματικά; Ο Ουρανός σημειωτέον τριγωνίζει με τον Κρόνο στον 6ο(5η των Διδύμων).Μήπως θα πρέπει να κοιτάξω μόνο αυτόν;

Ευχαριστώ!!!

*alkmini
28-11-2011, 12:05 AM
Καλησπέρα σε όλους!!

Θα ήθελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση.Το MC βρίσκεται στη 2η μοίρα του Ζυγού και ο Πλούτωνας στην 27η της Παρθένου.Επίσης μέσα στον 10ο βρίσκεται και ο Ουρανός στην 10η μοίρα του Ζυγού. Ποιός από τους δύο θα μπορούσαμε να πούμε πως έχει μεγαλύτερη επίδραση, όσον αφορά τα επαγγελματικά; Ο Ουρανός σημειωτέον τριγωνίζει με τον Κρόνο στον 6ο(5η των Διδύμων).Μήπως θα πρέπει να κοιτάξω μόνο αυτόν;

Ευχαριστώ!!!

Ο Πλούτωνας απέχει 4 μοίρες από την ακμή του 10ου, επηρεάζοντας και τον 10ο κατά τη γνώμη μου. Θα έδινα όμως ένα προβάδισμα στον Ουρανό, γιατί σχηματίζει εξάγωνο με τον Ήλιο και τον Ωροσκόπο σας.

hjhj
28-11-2011, 12:16 AM
...ο Δίας μου είναι στην 9,22 του Αιγόκερου(9ος) και το Μεσουράνημα στη 10,34 του Αιγόκερου. Ο Δίας ερμηνεύεται στον 9ο ή 10ο; Γιατί είχα διαβάσει κάπου ότι αν είναι πάνω από μια μοίρα διαφορά τότε δεν μεταπηδά στον επόμενο οίκο.Ισχύει όμως και για τους γωνιακούς; Και κάτι άλλο...ένας Δίας στο μεσουράνημα δείχνει φήμη κτλ..αλλά όταν διελαύνουν πλανήτες δύσκολοι από πάνω του όπως Πλούτωνας, Άρης..ή ακόμα και Ν.Δεσμός, σημαίνει ότι γίνεσαι γνωστός για αρνητικούς λόγους;

*alkmini
28-11-2011, 02:18 AM
...ο Δίας μου είναι στην 9,22 του Αιγόκερου(9ος) και το Μεσουράνημα στη 10,34 του Αιγόκερου. Ο Δίας ερμηνεύεται στον 9ο ή 10ο; Γιατί είχα διαβάσει κάπου ότι αν είναι πάνω από μια μοίρα διαφορά τότε δεν μεταπηδά στον επόμενο οίκο.Ισχύει όμως και για τους γωνιακούς;

Προσωπικά πιστεύω ότι λειτουργεί και στους δυο οίκους. Στους γωνιακούς οίκους ένας πλανήτης ακόμα και αν απέχει 5 μοίρες από την ακμή, μπορεί να λειτουργεί στον επόμενο οίκο.


... Και κάτι άλλο...ένας Δίας στο μεσουράνημα δείχνει φήμη κτλ..αλλά όταν διελαύνουν πλανήτες δύσκολοι από πάνω του όπως Πλούτωνας, Άρης..ή ακόμα και Ν.Δεσμός, σημαίνει ότι γίνεσαι γνωστός για αρνητικούς λόγους;

Καμία διέλευση πλανήτη δεν μπορεί να έχει αρνητικό αντίκτυπο στα επαγγελματικά σας, ο κάθε πλανήτης δεν δημιουργεί αρνητική ενέργεια, αλλά εμείς οι ίδιοι με τις πράξεις μας συνηθίζουμε να το κάνουμε μη μπορώντας να αντιληφθούμε το αίτημα του υπό διέλευση πλανήτη.

katiakiss
28-11-2011, 02:32 PM
... Και κάτι άλλο...ένας Δίας στο μεσουράνημα δείχνει φήμη κτλ..αλλά όταν διελαύνουν πλανήτες δύσκολοι από πάνω του όπως Πλούτωνας, Άρης..ή ακόμα και Ν.Δεσμός, σημαίνει ότι γίνεσαι γνωστός για αρνητικούς λόγους;Ο πλανήτης είναι σε στενότατη σύνοδο με το μεσουράνημα , αν και πρέπει να συνυπολογίσεις ότι ο Δίας στον Αιγόκερω είναι σε πτώση. Το τι σημαίνει αυτός ο Δίας εκεί, θα πρέπει να το ερμηνεύσεις αξιολογώντας την διακυβέρνηση από τον οίκο από τον οποίο έρχεται και τις γενέθλιες όψεις που κάνει.
Αν για παράδειγμα ο γενέθλιος Δίας σου βρίσκεται στην κορυφή ενός ταυ-τετραγώνου, μια σύνοδος από κάποιον τράνζιτ πλανήτη, ενεργοποιεί αυτόν τον δύσκολο σχηματισμό και τα αποτελέσματα θα είναι καθοριστικά και δύσκολα στην διαχείρισή τους. Αν όπως οι γενέθλιες όψεις του Δία είναι ευνοϊκές, τότε κάθε σύνοδος θα ενεργοποιεί ευχάριστα τις όψεις αυτές.
Συμπέρασμα: Συνολική αξιολόγηση και μελέτη των δεδομένων!...:)

hjhj
28-11-2011, 03:10 PM
Ευχαριστώ και τις δύο για την άμεση απάντηση !!!! :)

doukas
30-11-2011, 04:37 PM
Γνωρίζει κάποιος ερμηνείες όταν το μεσουράνημα έχει σύνοδο με βόρειο ή νότιο δεσμό;

toniateddybear
30-11-2011, 05:48 PM
Αγαπητό μέλος doukas, από οσα έχω καταλάβει μέχρι στιγμής, το μεσουράνημα, εκτός από τον τομέα του ωροσκοπίου που αφορά κυρίως την κοινωνική-επαγγελματική καταξίωση, έχει να κάνει και με την ειμαρμένη, το πεπρωμένο αλλιώς, το σημείο εκείνο που πρέπει να φθάσει ο άνθρωπος (ζενίθ) Μια σύνοδος βόρειου δεσμού με το μεσουράνημα στο γενεθλιο ωροσκοπιο πιθανον να σημαινει τάση να σχετιζεσαι με ατομα της ίδιας κοινωνικής τάξης ή του ιδιου επαγγελματος, ή με άτομα που έχουν τις ίδιες αξιες με εσένα. Μια σύνοδος με το νοτιο δεσμό, ερμηνευεται ως μια τροχοπεδη στην επαγγελματικη και κοινωνική ανοδο.
Οι αστρολογοι ισως μπορουν να δωσουν μια πιο εμπεριστατωμενη απαντηση και να διορθωσουν τυχον δικες μου λαθος ερμηνειες σχετικα με το θεμα.
κοιταξε και στη βιβλιοθηκη μηπως βρεις κατι ενδιαφερον σχετικα με την απορια σου!;)

*alkmini
01-12-2011, 10:35 AM
Γνωρίζει κάποιος ερμηνείες όταν το μεσουράνημα έχει σύνοδο με βόρειο ή νότιο δεσμό;

Για να μπορούμε να "ερμηνεύουμε" τις γενέθλιες όψεις παίρνουμε ξεχωριστά τους πλανήτες ή τα σημεία , δεσμούς...κ.ο.κ. και αναλύουμε χωριστά. Για παράδειγμα, τί είναι το μεσουράνημα, τί ο βόρειος και νότιος δεσμός, σε ποιο ζώδιο και οίκο βρίσκονται και ποιο το είδος της όψης.

barquito
03-02-2012, 11:05 PM
καλησπερα :o δεν γνωριζω πολλα απο αστρολογία, ωστόσο μαθαινω ΠΟΛΛΑ απο τα αρθρα του site και απο τους σχολιασμους των μελών ! θα ηθελα τις γνωσεις σας στο εξής αν εχετε την καλοσύνη :
στο γενεθλιο χαρτη μου, βλεπω στις 18.33.21 μοιρες του Σκορπιου το μεσουρανημα κ στις 18.07.48 τον Ερμή :rolleyes: βλεπω ομως κ ενα τετραγωνο με το Βορειο δεσμο :lost:
Αυτο σημαινει οτι ΑΝ ειχε κατι θετικό στον επαγγελματικο τομεα να μου δωσει ο Ερμής, μου το "κοβει" σε τυχη αυτο το τετραγωνο ;;; και
(ΣΥΓΓΝΩΜΗ αν ειναι σε λαθος θεμα αυτο το σκελος >) στην ηλιακή μου επιστροφή για το 2012 βλεπω οτι ο Ωροσκοπος της Ηλιακής ειναι στις 06.40.50 μοιρες του Σκορπιου, αυτο σημαινει οτι θα εχω καποια "εξελιξη" στα επαγγελματικά (αφου ειναι "κοντα" στο γενεθλιο μεσουρανημά μου) ;;
--ευχαριστώ πολύ :o

Carola
03-02-2012, 11:44 PM
Εξαιρετικά ενδιαφέρον το άρθρο. Έχω όμως μια απορία. Έχω πλούτωνα στην ακμή του MC στο 25 σκορπιό και επίσης τον Δία ( 11 μοίρα τοξότη)σε 10 οίκο(όχι σε ακμή). Ο Δίας κτυπιέται από τον ερμή και την αφροδίτη ακριβώς απέναντι και τετραγωνίζεται από τον άρη σε παρθένο, άρα σχηματίζει ταυ τετράγωνα. Επιδρά αυτό αρνητικά σε θέματα καριέρας; Σας ευχαριστώ

SAGIVI
04-02-2012, 03:09 PM
Carola, Δεν χτυπιεται ο διας σου. Μην ανησυχεις.
Ενας πλανητης προσβαλλεται συνηθως απο καποιον βαρυτερο. Δηλαδη ο διας θα μπορουσε να προσβαλλεται απο κρονο,ουρανο κ.λ.π.
Στην περιπτωση σου, ο διας χρωματιζει με αρνητικη οψη τους ερμη και αφροδιτη κι αυτοι εκφραζουν τις ιδιοτητες τους με υπερβολες. Εδω μαλιστα ο διας ειναι στον τοξοτη και χρειαζεται εντονες προσβολες για να μην σου δειξει την καλη του πλευρα.
Το τετραγωνο του δια-αρη δειχνει οτι εισαι ενα δραστηριο ατομο αλλα πιθανον οι ενεργειες σου να εισπραττονται απο τους αλλους ακομη και σαν επιθεση η μπορει να σπαταλας ενεργεια στην προσπαθεια σου να βοηθησεις τους αλλους σε υπερβολικο βαθμο.(αυτα χονδροειδως διατυπωμενα).

Carola
04-02-2012, 04:05 PM
Ακριβώς αυτό νιώθω με τις ενέργειές μου, με εκμεταλλέυονται όταν είμαι σε καλή διάθεση και συχνά υπερβάλλω στις διατροφικές μου συνήθειες. Ευχαριστώ πολύ!

Carola
04-02-2012, 04:56 PM
Και μια απορία: αυτός ο δίας είναι γερός βράχος και δεν χρωματίζει αρνητικά το μεσουράνημα παρά τα τετραγωνάκια του, αλλά πως επιδρά η χιαστί όψη μεταξύ ήλιου και μεσουρανήματος; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

SAGIVI
04-02-2012, 09:03 PM
Και μια απορία: αυτός ο δίας είναι γερός βράχος και δεν χρωματίζει αρνητικά το μεσουράνημα παρά τα τετραγωνάκια του, αλλά πως επιδρά η χιαστί όψη μεταξύ ήλιου και μεσουρανήματος; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Προσωπικα, δεν θ ανησυχουσα αν ειχα μια τετοια χιαστι. Αν το σκεφτομουν απο καρμικης αποψης, θα παρατηρουσα τ ανδρικα προσωπα ισχυος στο περιβαλλον μου. Θα περιμενα απο ενα τετοιο προσωπο να διαδραματισει σημαντικο ρολο στην ειτε στην καριερα ειτε σε κοινωνικα θεματα ειτε σε θεματα γαμου. (πιθανον να ειναι και ο πατερας).

Carola
04-02-2012, 10:00 PM
Ευχαριστώ πολύ για τη καθυσήχαση! Πάντως και οι παρεμβάσεις του κάρμα είναι σκληρές σε ορισμένες περιπτώσεις...

Χρυσάνθη Σπίγγου
04-02-2012, 11:09 PM
Καλησπέρα προς όλους του ενδιαφερόμενους σχετικά με την ακμή του 10ου οίκου.
Πέραν της βασικής προσέγγισης –δηλαδή ποιος ή ποιοι πλανήτες βρίσκονται στον 10ο οίκο – έχει μεγάλη σημασία αν όντως επιθυμεί να φτάσει στα σωστά συμπεράσματα, να διενεργήσει κανείς σε ακόμα μεγαλύτερη έκταση και βάθος την ανάλυση του.

Με άλλα λόγια, εάν δεν προβεί κανείς σε μία συνδυαστική /συνεργιστική αποκωδικοποίηση των εβρισκόμενων πλανητών στον 10ο οίκο, τότε δεν λαμβάνει ούτε την πλήρη εικόνα ενώ συγχρόνως εκπίπτει και η δυνατότητα και της πλήρους πρόβλεψης τόσο του γενέθλιου όσο και στην συνέχεια του προοδευτικού.

1o Βήμα : Τι εννοώ. Πρόκειται για ένα MC σο ζώδιο του Ταύρου. Ας πάρουμε μία Αφροδίτη στον 1ο οίκο στο ζώδιο της Παρθένου. Η Αφροδίτη σε αυτόν τον οίκον, δεν λειτουργεί εποικοδομητικά ούτε από πλευράς οικοθεσίας, αλλά ούτε και οι ιδιότητες του ζωδίου λειτουργούν απολύτως συνεργιστικά τόσο για αυτόν τον οίκο, όσο όμως και για το Ζενίθ στο ζώδιο του Ταύρου που αυτή κυβερνά.

2o Βήμα : Εν συνεχεία η συγκεκριμένη Αφροδίτη σχηματίζει όψη εξαγώνου με τον Αρη στο ζώδιο του Σκορπιού στον 4ο οίκο που ούτε και αυτός παράσχει –λόγω οίκου – τις καλύτερες δυνατές επιρροές, ενώ λόγω ζωδίου προσδίδει τις σκοτεινότερες πλευρές του.

3ο Βήμα : Ο Αρης σχηματίζει όψη όψη αντίθεσης με τον Βόρειο Δεσμό και κατά συνέπεια όψη συνόδου με τον Νότιο Δεσμό της Σελήνης στον άξονα Διδύμων/Τοξότη/4ος /10ος .

4ο Βήμα : Ο Ερμής ο οποίος βρίσκεται στο ζώδιο της κυβέρνησης του δηλαδή το ζώδιο της Παρθένου στον 2ο οίκο. Η θέση του σε αυτό το ζώδιο προσδίδει ισχυρά χαρακτηριστικά ίσως και κάποια ιδιαίτερα ταλέντα, όπως όμως και την επιμονή, την εμμονή, το πείσμα καθώς ίσως και την τρυφηλότητα του 2ου στοιχεία που συνιστούν οι επιρροές αυτού του οίκου.

4ο Βήμα : Ο Ερμής σχηματίζει ακόμα δύο όψεις εκ των οποίων η μία όψη τετραγώνου με τον Ουρανό στο ζώδιο του Τοξότη στον 4ο οίκο, και μία όψη με τον Κρόνο στο ζώδιο του Σκορπιού στον 3ο οίκο που λόγω ζωδίων και οικοθεσίας δεν προσδίδουν απαραίτητα και τα καλύτερα δυνατά χαρακτηριστικά.

Το δια ταύτα αυτού του ατόμου στην πραγματική του ζωή, ήταν η εφηβική εμπλοκή του με συμμορίες του χειρίστου είδους, για να καταλήξει τελικά στην φυλακή κατηγορούμενος για ένα έγκλημα που δεν έπραξε ποτέ, όπου και ανακάλυψε το μεγάλο του ταλέντο στην στιχουργική και το τραγούδι.

Αποφυλακιζόμενος κατόπιν μεγάλων δικαστικών αγώνων και ανακηρυσσόμενος τελικά αθώος, αλλά οπωσδήποτε ψυχικά και συναισθηματικά στιγματισμένος, γνώρισε τεράστια επιτυχία και την αναγνώριση του ευρύ κοινού καθώς και μεγάλων δισκογραφικών εταιριών κάνοντας άπαντες έχουν να μιλούν για τα ακριβοπληρωμένα συμβόλαια του. Προπάντων όμως εισέπραξε μία τεράστια αποζημίωση λόγω του δικαστικού λάθος αλλά και την αποδοχή του κόσμου. Αν και αποκαταστάθηκε η υπόληψης του, το μόνο βέβαιο είναι ότι πλήρωσε με βαρύ ψυχικό κόστος την πολύχρονη περιπέτεια του.
Είμαι σε θέση να αντιλαμβάνομαι πάρα πολύ καλά, ότι αυτού του είδους οι συνδέσεις θυμίζουν δυσεξήγητο και άλυτο παζλ και σπαζοκεφαλιά. Οπότε υποθέτω πως είναι και αρκετά δύσκολο για έναν αρχάριο να μπει πόσο μάλλον να χειριστεί μέσα από αυτό το πνεύμα τις προσεγγίσεις του.

Αν κάτι όμως που πραγματικά βοηθά σε αυτού του είδους την προσέγγιση – η οποία είναι και η πιο εμπεριστατωμένη και ασφαλής για τα πορίσματα και τα συμπεράσματα που επιζητά κανείς να αποκομίσει – είναι να ξεκινήσει να στοχάζεται κανείς κάθε οίκο σαν ένα πραγματικό σπίτι. Και όταν κανείς στοχάζεται τον «οίκο» στον οποίο διαμένει, σημαίνει ότι όλοι οι χώροι και όλα τα αντικείμενα του λειτουργούν συνεργιστικά και συνδυαστικά στην ολοκληρωμένη εικόνα αυτού του σπιτιού.

Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και με κάθε έναν οίκο του ζωδιακού κύκλου. Γνωρίζω πως αυτή η μέθοδος δεν είναι ούτε εύκολη ούτε και τόσο απλή, και ίσως είναι αυτός ο λόγος που οι περισσότεροι την αποφεύγουν.

Αυτή η ίδια όμως η μέθοδος είναι και η μοναδική που προσωπικά εμένα μου έχει αποδείξει και του λόγου το αληθές! Δηλαδή ότι ούτε κάποιος που φαινομενικά ξεκινά την ζωή του χωρίς στον ήλιο μοίρα είναι καταδικασμένος, αλλά και αντίστροφα, ούτε κάποιος που το σύμπαν του προσφέρει όλα τα καλά, δεν κινδυνεύει στην πορεία της ζωής του από τα χειρότερα.

Τέλος αυτή η μέθοδος παράσχει τα καλύτερα δυνατά μέσα στην αποκάλυψη δολοφονιών, εγκληματικών ενεργειών και γενικώς άλλων ανεξερεύνητων υποθέσεων. Τομέας στον οποίο προσωπικά εργάστηκα με τεράστια επιτυχία για πολλά χρόνια, από όπου και προέρχεται και το παράδειγμα μου.

Εύχομαι από καρδιάς, είτε ίσως με αυτήν ή οποιαδήποτε άλλα μέθοδο καλή επιτυχία και στις δικές σας διερευνήσεις και αποκαλύψεις!

Φιλικά,

Χρυσάνθη Σπίγγου


Υ.Γ. Σχετικά με την Λίλιθ και τον Κλήρο της τύχης δεν έχω ασχληθεί ιδιαίτερα και για αυτό το λόγο αδυνατώ να εκφέρω οποιαδήποτε γνώμη

Carola
05-02-2012, 12:50 AM
Πολύ ενδιαφέρουσα η παραπάνω περίπτωση. Η αναλυτική αυτή μέθοδος είναι πολύπλευρη και φυσικά δύσκολη για άτομα στα πρώτα τους βήματα, εφόσον απαιτεί εξάσκηση και βαθιά γνώση της αστρολογίας. Άλλωστε για αυτό τον λόγο αντλούμε καθημερινά πληροφορίες απο το πολύτιμο αυτό site. Σας ευχαριστώ θερμά που μοιράζεστε τις γνώσεις και τις εμπειρίες σας με εμάς

Χρυσάνθη Σπίγγου
05-02-2012, 06:24 AM
Αγαπητή Carola,

Κάνοντας κανείς τα πρώτα του βήματα στην αστρολογία δεν είναι ίσως σε θέση να προβεί στην πολύπλοκη αυτή ανάλυση του δικού μου παραδείγματος, για το οποίο φτάσει να την παίζει στα δάχτυλα του, χρειάζεται πράγματι μακροχρόνια εμπειρία.

Προσωπικά για εμένα ήταν ανέκαθεν μεγάλη η απορία το γιατί στην εποχή που εγώ διδασκόμουν αστρολογία όλα αναλύονταν ξεκομμένα και αποσπασματικά από ένα ενιαίο σύνολο όπως είναι ένας γενέθλιος χάρτης. Με αποτέλεσμα φυσικά να χάνει κανείς την βαθύτερη του ουσία.

Τόσο για εσένα όσο όμως και για όλους εκείνους που ενδιαφέρονται και δεν αποτρέπονται από λίγη παραπάνω δυσκολία, αρκεί ήδη από την αρχή των αστρολογικών τους σπουδών να λαμβάνουν υπόψη το πάρα πολύ απλό παράδειγμα του σπιτιού που διαμένει.

Πιο συγκεκριμένα, εάν ένα σαλόνι κοσμείται από ένα καναπέ και τα βοηθητικά του τραπεζάκια, δύο-τρεις καρέκλες, και τα διακοσμητικά του όπως ίσως πίνακες, μπιμπελό κ.ο.κ. και αρχίζεις να τα μετακινείς σε διαφορετικές θέσεις, δεν παύει το σαλόνι αυτό να παραμένει ένα ενιαίο σαλόνι. Αλλο τόσο και τα αντικείμενα που το διακοσμούν δεν παύουν να είναι τα ίδια. Αλλά πως είναι αν μία καρέκλα π.χ. κατά την μετακίνηση της λειτουργεί ίσως παρεμποδιστικά ή αντίθετα διευκολυντικά στο διάβα μας, ή ένας πίνακας φαντάζει πολύ πιο λαμπερός αν κατευθύνεις επάνω του ένα σποτάκι, άλλο τόσο και ένα ωροσκόπιο αποκτά μία εντελώς διαφορετική εικόνα με την προσέγγιση που προανέφερα.

Για εσάς που κάνετε λοιπόν τα πρώτα σας βήματα και που θα θέλατε να φτάσετε σε αυτό το επίπεδο, ένας ευκολότερος τρόπος είναι όταν επάνω στο χάρτη σας καταγράφετε τους αντίστοιχους πλανήτες κάθε οίκου μαζί με όλες τις όψεις που αυτοί σχηματίζουν, επάνω και έξω από τον οίκο που θέλετε να ερμηνεύσετε.

Κατά αυτό το τρόπο, συρρικνώνεται τρόπον τινά η απόσταση που ίσως μπερδεύει λίγο την προσέγγιση, ενώ συγχρόνως μπαίνετε σε ένα κλίμα διαφορετικής αλλά στην ουσία σωστότερης συλλογιστικής και κατά συνέπεια μιας πραγματικά πιο ολοκληρωμένης εικόνας του όλου θέματος.

Ακριβώς όπως θα συνέβαινε κατά τους συλλογισμούς σας στο χώρο την εικόνα του οποίου θέλετε να αλλάξετε μετακινώντας τα έπιπλα ή γενικά το περιεχόμενο του εδώ και εκεί.

Καλή προσπάθεια, και μην το βάζετε κάτω. Είναι ευκολότερο από ότι ακούγεται. Και εν τέλει είναι προτιμότερο να μαθαίνει κανείς αυτές τις προσεγγίσεις στην σωστή του βάση από την αρχή.

Φιλικά,

Χρυσάνθη Σπίγγου

errikaki
05-02-2012, 09:01 AM
....και όσοι έχουν άδειο μεσουράνημα, κοιτούν τον κυβερνήτη του, τί όψεις κάνει και σε ποιον οίκο βρίσκεται, σώστα;:)

και όταν είναι κυβερνήτης ο ερμής ο οποίος είναι στο 12ο γενέθλιο, 1 μοίρα πριν από τον ωροσκόπο;.... τότε λέμε ότι το επάγγελμα σχετίζεται με την ομιλία, με θέματα του 12ου ή με επικοινωνιακές δεξιότητες;
Ευχαριστώ:)

Χρυσάνθη Σπίγγου
05-02-2012, 02:01 PM
Errikaki να σε μαλώσω Κυριακάτικα ή να μην σε μαλώσω;

Που θες εγώ να ξέρω σε ποιο ζώδιο είναι ο 12ος σου οίκος; To εάν δηλαδή αυτός ο Ερμήςθα συσχετιστεί με οποιαδήποτε απο τα θέματα που αναφέρεις, θα εξαρτηθεί φυσικά από το ζώδιο στο οποίο βρίσκεται, από ποιούς άλλους 2 οίκους κυβερνά σε περίπτωση που ο 12ος δεν σχετίζεται με το ζώδιο των Διδύμων αλλά ούτε και με το ζώδιο της Παρθένου, τότε ανάλογες θα είναι και οι σχετικές επιρροές αυτού του Ερμή. Συν φυσικά και των όψεων που τυχόν αυτός σχηματίζει και με άλλους πλανήτες.

Αλλά και πάλι δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι κατάλαβα σωστά την ερώτηση σου. Αν δηλαδη εννοείς ότι είναι και κυβερνήτης ίσως του Ζενίθ. Για διευκρίνησε το μας καλύτερα μπας και καταλάβουμε όσο πιο σωστά γίνεται και την ερώτηση σου.

Φιλικά,

Χρυσάνθη Σπίγγου

errikaki
05-02-2012, 02:28 PM
καλέ ξεχάσατε ότι οι ωροσκόποι μας κάνουν τρίγωνο ακριβείας;:):)

ερμής στην 29 του σκορπιού!
κυβερνά τον 7ο και 10ο οίκο. είναι σε σύνοδο με τον ωροσκοπο από την 1η του τοξότη, με τον κρόνο από την 2'50'' του τοξότη και με τη σελήνη από την 6η του τοξότη:)

Χρυσάνθη Σπίγγου
05-02-2012, 10:55 PM
Errikaki τι να λέμε τώρα κοριτσάκι μου,

Με τόσο κόσμο που μιλάω κάθε μέρα, και άλλα τόσα ωροσκόπια τι να πρωτοθυμηθώ.

Ο Ερμής κυβερνά και τον 1ο, και τον 12ο, και τον 11ο. Οπερ και με δύο λόγια -αλλιώς θα χρειαζόμουν κανένα δεκασέλιδο - συνεταιρισμοί, κύρος, υπόληψη, αναγνώριση 10ος ίσως και μέσα από μεγάλο όμιλο ασχολούμενο πιθανόν με πληθώρα θεμάτων. Οικονομικά, αστυνομικά, έρευνα κ.λ.π., και πάντα με βασικό γνώμονα την επικοινωνία. Ωστόσο λόγω της ιδιαιτερότητας αυτού του Ερμή καθώς και το γεγονός ότι είναι κυρίαρχος για τόσους οίκους, θα μπορούσε να σημαίνει και χειρωνακτικές -θεραπευτικές συνεργασίες, συναλλαγές κ.λ.π.

Γενικά αυτό είναι ένα ωροσκόπιο που θα έπρεπε κατά προτίμηση να ερμηνευτεί βάση της συστημικής αστρολογίας, και οπωσδήποτε κατόπιν κατ'ιδίαν επαφής. Αλλιώς μισές κουβέντες μισά λόγια, μισά συμπεράσματα.

Φιλικά,

Χρυσάνθη Σπίγγου

sior
07-02-2012, 04:03 PM
Αν ο 10ος οικος ειναι κενος πλανητων , υποψιαζωμαι εξεταζουμε τον κυβερνητη του . Τι γινεται ανο 10ος βρισκεται σε ενα δυναμικο ζωδιο π.χ. λεων και ο κυβερνητης ηλιος ειναι χτυπημενος ας πουμε διεξοδικος ταυ τετραγωνου με ουρανο , πλουτωνα , κρονο ,( ολα τα καλα παιδια)

Χρυσάνθη Σπίγγου
07-02-2012, 06:09 PM
Επανάσταση!

Φιλικά,

Χρυσάνθη Σπίγγου

Απόλλων
28-02-2012, 02:02 PM
Ευγε!!!..πάρα πολύ κατατοπιστικό το άρθρο!!!! :love: Στο δικό μου ωροσκόπιο, το μεσουράνημα είναι στις 9ο στον αιγόκερω..και ακριβώς τώρα κάνει σύνοδο ο πλούτωνας...Ανησυχώ λίγο...:o :o

Χρυσάνθη Σπίγγου
28-02-2012, 02:59 PM
Καλά κάνεις και ανησυχείς λίγο και όχι πολύ.

Ναι θα σου φέρει κάποιους περιορισμούς ίσως και τίποτε άλλα παράτρουγα -ανάλογα των όψεων Κρόνου και ακμής του ΖΝ προς άλλα πλανητικά σώματα, αλλά μα έτσι μα αλλιώς, μα με κούραση μα με στίψιμο, αν είσαι γενναίος, θεληματικός και καλό αγωνιστής, ο Πλούτωνας βοηθά να βρεις δυνάμεις που ούτε καν πίστευες ότι διαθέτεις!

Προχώρα σε θέλει όλη η χώρα και εμείς επίσης................

Καλή Σαρακοστή

hjhj
29-02-2012, 01:09 PM
Με αφορμή τη δημοσίευση του Απόλλων και την απάντηση της κα.Σπίγγου θα ήθελα αν γίνεται καποιες διευκρίνίσεις όσον αυτό ΄βέβαια είναι εφικτό..Αρχικά η ακμή του 10ου οίκου μου είναι στισ 10.34 του Αιγόκερου και υπάρχει ο Δίας -σε σύνοδο με MC- στις 9,22 του Αιγόκερου, γιαυτό και θέλησα να γράψω γιατί η επιρροή είναι παρόμοια...Αυτή την περίοδο ο Πλουτωνας συναντά τον γενέθλιο Δία και άρα(;) είναι σε σύνοδο με MC. Ο γενέθλιος Κρόνος μου(16,10 στον Σκορπιό) είναι ανάδρομος και στον 7ο οίκο..Δεν κατάλαβα το ΖΝ τι είναι;; δηλαδή ποια ακμή κοιτάω και πώς μπορώ να καταλάβω τι θα φέρει η επιρροή του Πλούτωνα; έχω διαβάσει ό,τι υπάρχει σε ελλήνικό site προσπαθώντας να καταλάβω κάτι..αλλά διανύοντας μια περίοδο που προσπαθώ να βρω δουλειά ΚΥΡΙΩΣ στο εξωτερικό φοβάμαι μήπως όλες οι προσπάθεις αποτύχουν πάλι...Θα εκτιμούσα πολύ μια απάντηση...

Χρυσάνθη Σπίγγου
29-02-2012, 02:30 PM
Αγαπητή Βασιλική καλησπέρα,

Το ΖΝ είναι το Ζενίθ, ή αλλιώς μεσουράνημα.

Η δική μου εντύπωση σε ότι αφορά τον Πλούτωνα στον Αιγόκερω και το πέρασμα του από το Ζενίθ, είναι ότι φέρνει -έχει φέρει ήδη σε όλους μας - ιδίως όμως σε άτομα του δικού σου γενέθλιου σχηματισμού, μία στατικότητα, αναβλητικότητα, περιορισμό, και φυσικά όλη αυτή την αποκλιμάκωση και την σταδιακή μείωση και ύφεση, στα πολιτικά, τα κοινωνικά και τα θέματα καριέρας φυσικά.

Το ότι ο Πλούτωνας συναντά τον γενέθλιο Δία δεν θα έλεγα ότι συγκλίνει υπέρ της άποψης για ανεύρεση εργασίας στο εξωτερικό. Αυτό γιατί γενικώς οι ιδιότητες του ζωδίου του Αιγόκερω συνιστούν ιδέες που ενώ δεν αναιρούν την πιθανότητα καλυτεύρεσης, ανόδου και αποκατάστασης, ωστόσο συντρέχουν και πολλοί λόγοι καθυστερήσεων, αναβολών και πισωγυρσιμάτων.

Αλλωστε ο Πλούτωνας είναι ήδη από μόνος του αργός πλανήτης για να θεωρήσει κανείς ότι θα συμβάλλει θετικά σε μία ομαλή και ιδίως άμεση ώθηση προς το εξωτερικό.

Νόμιζω φίλη μας πως είναι σωστότερο να δεις εάν ίσως ένας δριμύς και ταχύς Αρης συντρέχει ίσως 9ο ή 10ο οίκο, ή εάν ίσως με κάποιο τρόπο ο Δίας που θα περάσει στο ζώδιο των Διδύμων το καλοκαίρι πρόκειται ίσως να πλαισιώσει ευνοικά τα σχέδια σου.

Ο τωρινός στο ζώδιο του Ταύρου ίσως που μόλις προλαβαίνει να δράσει επιβοηθητικά μέσα στο επόμενο εικοσαήμερο και αυτό υπό την προυπόθεση ότι ήδη έχουν προηγηθεί ανάλογες ενέργειες από πλευράς σου.

Ολα αυτά φυσικά ειπωμένα με πάσα επιφύλαξη, καθώς όπως πολλάκις έχουμε πει, λέμε και ξαναλέμε όπως ένας κούκος μόνος του δεν φέρνει την άνοιξη, άλλο τόσο και δύο -τρεις πλανήτες και αυτοί ψαγμένοι πρόχειρα και στα τυφλά δεν συνιστιούν και κανενός είδος πρόγνωση πόσο μάλλον πρόβλεψη.

Απλώς χάριν ευγενείας και καθαρά εθελοντικής προσφοράς και ανθρώπινης διάθεσης θέλησα να σου πω δυο κουβέντες, αλλά και για να μην νιώσεις και παραμελημένη στην παρέα μας!

Φιλ - Χρ- Σπ

hjhj
29-02-2012, 02:36 PM
Είστε πολύ ξεκάθαρη!!! Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και καλή συνέχεια!! Παρακολουθώ καθημερινά αυτά που γράφετε!

katiakiss
29-02-2012, 03:11 PM
Καλησπέρα σε όλους. Βλέπω μαζευτήκαμε πολλοί με το ζενίθ στον Αιγόκερω και σε σύνοδο με τον τράνζιτ Πλούτωνα. Αν σκεφτούμε ότι και άλλοι έχουν διάφορες όψεις στο ζενίθ , αλλά εδώ ποστάρουν όλο αγωνία εκείνοι με την σύνοδο αυτή, αυτό από μόνο του λέει κάτι. Λέει ότι η θέση αυτή του Πλούτωνα μας βάζει σε ιδιαίτερα βαθιές σκέψεις σε ότι αφορά στα θέματα αυτού του σημαντικού, γωνιακού οίκου.
Αυτό που θα πρέπει πρώτα απ’ όλα να ελέγξει κανείς, είναι την γενέθλια κατάσταση του οίκου και την θέση\όψεις του Κρόνου του (Κρόνος =κυβερνήτης του Ζενίθ στον Αιγόκερω). Το έγραψε και η Χρυσάνθη πιο πάνω, απλώς το τονίζω γιατί είναι το πρώτο βασικό βήμα. Τίποτα το εξαιρετικά σημαντικό (καλό ή κακό) δεν πρόκειται να συμβεί, αν δεν υπάρχει η γενέθλια προδιάθεση. Αυτό ισχύει πολύ περισσότερο με τον συγκεκριμένο κυβερνήτη που στις δευτερεύουσες κατευθύνσεις η πρόοδός του είναι ελάχιστη. Αυτό θα πει ότι οι γενέθλιες πλανητικές σχέσεις που τυχόν κάνει, είναι πολύ σημαντικές και περιγράφουν αρκετά καλά την πορεία των θεμάτων του Ζενίθ.

Αν υπάρχουν γενέθλιες σχέσεις του ζενίθ με πλανήτες, σημαίνει ότι ο τράνζιτ Πλούτωνας σε σύνοδο με το ζενίθ, σχηματίζει ταυτόχρονα τις ίδιες πλανητικές σχέσεις. Έτσι, ο ρόλος του σε αυτό το σημείο του χάρτη, εξαρτάται από την ίδια την γενέθλια κατάσταση.

Γενικά μιλώντας, ο Πλανήτης των ριζικών αλλαγών στην θέση αυτή, μέσα από μία χρονοβόρα διαδικασία, πρόκειται να μεταλλάξει τη σχέση μας με τα θέματα του οίκου. Με δεδομένο ότι ο πλανήτης αυτός μας βοηθά να απαλλαγούμε από καταστάσεις που δεν εξυπηρετούν πια, μπορεί να φέρει την ανάγκη της ριζικής αλλαγής στην καριέρα. Μπορεί να αναδείξει μια κούραση στην μέχρι τώρα πορεία και την ανάγκη να βρεθούν επίπονες λύσεις που μπορεί να μην προσφέρουν κανενός είδους σιγουριά και ασφάλεια για το μέλλον.
Σε πολλές περιπτώσεις η θέση αυτή μπορεί να φέρει εξουσία και επαγγελματική καθιέρωση, ακόμα και φήμη. Σε άλλες μπορεί να δείξει μια μακρά περίοδο που τα θέματα του οίκου «καπελώνονται» από ένα εξουσιαστικό άτομο που ασκεί τρομερή επιρροή.
Σε κάθε περίπτωση δεν πρέπει να παραβλέπουμε το γεγονός ότι μιλάμε για τον άξονα 10ου\4ου , οπότε δεν μπορούμε να αποκλείσουμε τις οικογενειακές ζυμώσεις και τις αλλαγές στην οικογένεια ή την οικογενειακή ζωή. Επειδή το ζενίθ είναι γωνιακός οίκος και σαν τέτοιος επιδρά πάντα σε πολλαπλό επίπεδο στην ζωή μας, μπορεί να συνδέεται με γεγονότα που δεν έχουν καμία σχέση με το επάγγελμά μας, αλλά που αντανακλούν την κατάστασή μας στην κοινωνία.
Να πω ότι αυτό είναι ακόμα πιο εμφανές, αν τυχαίνει ο άξονας 1ου\7ου και 10ου \4ου να σχηματίζουν μεταξύ τους σταυρό. Σε αυτή την περίπτωση, το σύνολο της ζωής του ατόμου μπαίνει σε διαδικασία ριζικών αλλαγών.

Όπως και να έχει, μετά το πέρασμα του Πλούτωνα από το ζενίθ, τίποτα δεν θα είναι ίδιο στα θέματα που αφορούν στον εν λόγω οίκο.

Βοήθειά μας!:p

hjhj
29-02-2012, 04:07 PM
Ο άξονας του 1ου/7ου και του 4ου/10ου για να σχηματίσουν σταυρό απαιτείται τετράγωνο ακριβείας κάθε φορά ή αρκεί πχ να είναι στις ακμές τα ζώδια Κριός, Καρκίνος,Ζυγός, Αιγόκερος; Δηλ.πρέπει AC-DC:9,0 μοίρες (προσεγγιστικά) κριού-ζυγού, και MC-IC:9,0 μοίρες καρκίνου-αιγόκερου ή αν υπάρχει αποκλιση πάνω πχ από 5-6 μοίρες στους 2 άξονες δεν είναι τόσο "ισχυρός" ο σταυρός;

Χρυσάνθη Σπίγγου
01-03-2012, 12:06 AM
Να είσαι καλά κορίτσι μου και εσύ και οοοοοοοοολος μα όλος ο κόσμος. Το έχουμε τερλή -τρελή ανάγκη.

Σε ευχαριστώ για το ότι με παρακολουθείς. Με κάνεις να αισθάνομαι -αν και οικτρά κατακερματισμένη και πολύ θλιμένη εσωτερικά από από τα τόσα και τόσα που ακούω και εισπράτω καθημερινά -ειδικά από εσάς τους νεότερους - πως ίσως προσθέτω και εγώ ένα τόσο δα μικρούλι λιθαράκι ελπίδας και αισιοδοξίας.

Στάσου δυνατή -με αυτό το Ζενίθ εσύ και αν μπορείς - αλλά αν θες την γνώμη μου αυτό με το εξωτερικό και με αυτό το Ζενίθ, ξανασκέψου το. Εκτός και εάν -είπαμε -εκτός και αν κάτι άλλο παίζει που δεν ξέρω και εκ των πραγμάτων δεν διαβλέπω.

Φιλ - Χρ - Σπ

Χρυσάνθη Σπίγγου
01-03-2012, 12:26 AM
Ποια βοήθεια μας ρε Κάτια που στον ορίζοντα την είδες ή την βλέπεις εσύ;

Εμ και μου έφαγε τα σωθικά, σε έστειλε και με έστειλε στο γνωστό ίδρυμα το όνομα του οποίου να εξαληφθεί από το εληνικό λεξιλόγιο εύχομαι καθημερινά, εμ και μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι, ώστε να θέλω να ζωστώ α λα παρτισάνος με εκρηκτικά και να το παίξω καμικάζι θανάτου μπουκάροντας στην Βουλή, εμ απελπίζομαι, και εκεί που πάω να την πέσω μούρχεται το περιβόητο της εθνικής μας αθλήτρiας "για την Ελλάδα ρε γαμώτο"!

Πλούτωνας, Πλούτωνας, και πάλι Πλούτωνας και όμως άντεξα και αντέχω. Και αντέχεις! Και αντέχουν όλοι όσοι τους την έκατσε πρώτους -πρώτους.

Ισως εσύ και εγώ και όλοι οι ήδη Πλουτωνο - καταδοκιμασμένοι και σερμένοι ήδη στα έγκατα της γης, να είναι το προνόμιο μας, η καλή μας τύχη, η πίστη, οι ανυπέρβλητες δυνάμεις - από που στον κόρακα ξεπηδάνε - που τελικά μας κάνει πιο δυνατούς.

Το ότι αντέξαμε, αντέχουμε και θέλουμε να επιμένουμε να αντέχουμε! Ισως αυτή να είναι και η βοήθεια μας Κατιούλα μου, και ίσως από αυτό το τεράστιο εργαλείο που λέγεται αστρολογία αντλούμε την χαρά της ελπίδας και της προσοδοκίας.

Ισως τελικά, και για αυτό το λόγο δεν τρελαθήκαμε ακόμα ολοκληρωτικά, παρά μόνο τόσο όσο, ώστε η τρέλα που κουβαλάμε να μας κάνει να θέλουμε να αποδείξουμε αυτό που λέει και ο λαός μας, ότι δηλαδή από μικρό και από λωλό μαθαίνεις την αλήθεια!

Με πιάνεις; Εμ με πιάνεις ..............:lol:

GRAND LV

Χρυσάνθη Σπίγγου
01-03-2012, 12:33 AM
Ως προς τις μοίρες των αποκλίσεων οι απόψεις διείστανται.

Εγώ προσωπικά έχοντας ζήσει κάτι χρονάκια παραπάνω από όλους τους εδώ γράφοντες και εξαιρετικά κατηρτισμένους άρα και έχοντας δει και ζήσει δια ζώσης ίσως και κάπως περισσότερα ωροσκόπια δίνω και λίγες μοίρες επιπλέον απόκλιση.

Από την άλλη, και πάλι πολλά εξαρτώνται και από την γενικότερη δομή του όλου θέματος /χάρτη υπό διερεύνηση.

Πάντως και εδώ και στο εξωτερικό, άλλοι δίνουν μικρότερη ανοχή και άλλη μεγαλύτερη. Τελικά όμως -όπως για τόσα και τόσα άλλα θέματα - πολλά εξαρτώνται και για το πως ερμηνεύεται το καθετί, και από το πόσο πολύ ή όχι και σε πόσο βάθος χρονικά και εμπειρικά, έχει κανείς εστιάσει τις παρατηρήσεις του!

Φιλ - Χρ - Σπ

katiakiss
01-03-2012, 04:32 PM
Χρυσάνθη δεν είχα δει το ποστ σου. Συγνώμη για την καθυστέρηση και με την ευκαιρία να πω ότι πολλές φορές δεν βλέπω κάποια ποστ επειδή πατάω διπλό κλικ σε κάποια θέματα και μετά δεν τα βλέπω σε πρώτη ζήτηση. Οπότε αν δεν έχω απαντήσει σε κάποιον, να ξέρει ότι το πιο πιθανό είναι να μην έχω δει το ποστ του.

Χρυσάνθη, αν θες να σου πω την δική μου εμπειρία και ποια είναι η μέχρι τώρα αίσθηση (αν και είναι νωρίς να μιλάμε για την Πλουτώνια επίδραση) θα ξεκινήσω από το γεγονός ότι οι δικοί μου γωνιακοί άξονες σχηματίζουν σταυρό και ότι πάνω στις ακμές του ζενίθ και του 7ου έχω σημαντικότατος πλανήτες, συμπεριλαμβανομένου και του Πλούτωνα (το ξέρεις το ωροσκόπιό μου). Για να καταλάβουν και όσοι διαβάζουν αυτό το θέμα, το γεγονός ότι στο ζενίθ μου αυτή την στιγμή βρίσκεται ένας πλανήτης (Πλούτωνας) που στον γενέθλιο κάνει όψεις με πλανήτες που βρίσκονται σε όψη με το ζενίθ μου , όπως και ο ίδιος ο Πλανήτης , από γενέθλια θέση, κάνει την ερμηνεία πολύπλοκη και πολλαπλασιάζει την σημασία της.
Μόνο σχηματικά να το δει κανείς, σαν εικόνα, θα έπρεπε να καταλάβει ότι πρόκειται για περίοδο κορυφαίων ζυμώσεων στην ζωή και ριζικών αλλαγών. Ο Πλούτωνας κάνει όψεις με όλες τις γωνιακές ακμές.

Αυτό που μου έφερε λοιπόν, είναι την συνεργασία με ένα άτομο που στον τομέα του είναι στην κορυφή της ιεραρχίας (τράνζιτ Πλούτωνας στο ζενίθ, όπου εγώ εκεί έχω και τον Άρη ). Για να μην μπερδεύονται τα μέλη που διαβάζουν, αυτό δεν θα είχε συμβεί αν δεν είχα στον 10ο οίκο τον γενέθλιο Δία και αν αυτός δεν έκανε τρίγωνο με τον γενέθλιο Πλούτωνα, καθώς και ένα σωρό άλλες, σημαντικότερες ίσως ενδείξεις σε σχέση με την πορεία της όποιας καριέρας μου .

Ωστόσο, το να συνεργάζεσαι με έναν άνθρωπο πολύ μεγαλύτερης ηλικίας και χρόνια καταξιωμένο, μπορεί να σε τιμά που επιλέγει να συνεργαστεί μαζί σου και στην ουσία η επιλογή του να σε φωτογραφίζει ως επάξιο στον επαγγελματικό σου κύκλο, αλλά βιώνεται ως μίας μορφής καταπιεστική εξουσία (Πλούτωνας). Σε αυτό φταίει η θέση του κυβερνήτη του ωροσκόπου μου(Άρης) σε σύνοδο με το ζενίθ και τετράγωνο με τον γενέθλιο Πλούτωνα σύνοδο Σελήνης. Έτσι κι αλλιώς μου είναι δύσκολο να αντέξω κάθε μορφή εξουσίας. Άρα ο Πλούτωνας με δοκιμάζει για τα καλά! Μέχρι σήμερα θεωρούσα αδύνατον να κάνω την δουλειά μου μαζί με κάποιον άλλο και όπως δείχνουν τα πράγματα, για το καλό μου, θα πρέπει να προσαρμοστώ σε ένα καινούργιο μοντέλο δημιουργίας. Να λοιπόν πως ο Πλούτωνας επιβάλει την στροφή στην καριέρα και ταυτόχρονα την αντιμετώπιση των προσωπικών μας προβλημάτων, αυτών που μας εμποδίζουν να προχωρήσουμε στη ζωή μας μπροστά.

Αν αφήσουμε το επαγγελματικό και πάμε στο υπόλοιπο κομμάτι του διαπροσωπικού, εκεί βρίσκεται και η μεγαλύτερη δυσκολία. Ο Πλούτωνας σχετίζεται με τις βαθύτερες καταγραφές μας, συνήθειες και φόβους (8ος). Η παρουσία του στο Ζενίθ συνήθως μας φέρνει αντιμέτωπους με την επιρροή που έχει ασκήσει στην ζωή μας κάποιος γονέας. Είναι η στιγμή να απαλλαχτούμε από τις προσδοκίες που μας έχουν επιβληθεί επίκτητα και να βρούμε την προσωπική μας κατεύθυνση στη ζωή ή να επαναπροσδιορίσουμε το ποσοστό τις προσωπικής μας επιβεβαίωσης σε ότι μέχρι τώρα έχουμε καταφέρει. Πόσα από αυτά ήταν δικά μας όνειρα και πόσα όχι. Πόσο ευχαριστημένοι είμαστε με την τροπή της μέχρι τώρα ζωής μας.
Πολύ πιθανό λοιπόν, να πρέπει να δυσαρεστήσουμε κάποιους μέσα στην οικογένεια , προκειμένου να οριοθετήσουμε την ανεξάρτητη ύπαρξή μας που δεν είναι δεδομένο ότι εναρμονίζεται με τις δικές τους προσδοκίες.

Ο Πλούτωνας μας προσφέρει απλόχερα την αποφασιστικότητα και την διεισδυτική ματιά ώστε να αποσαφηνίσουμε τους βαθύτερους μοχλούς ενεργοποίησης των μέχρι τώρα αποφάσεών μας και να απαλλαγούμε από όσους μας καταπιέζουν. Αυτός είναι και ο λόγος που λέγεται ότι η διέλευση αυτή κάνει τους ανθρώπους να φαίνονται ακραίοι και άκαμπτοι. Είναι ο δραματικός και απόλυτος τρόπος που διεκδικούν την θέση τους στην κοινωνία. Η ατρόμητη ενέργεια και το φαινομενικά «αδιάβροχο» συναίσθημα.
Είναι αλήθεια ότι το άτομο νιώθει λιγότερο τρωτό , ακόμα και από καταστάσεις που προηγουμένως μπορεί να είχαν την δύναμη να το κάμψουν. Στην πραγματικότητα , αυτό δεν σημαίνει ότι δεν περνά από βαθιές κρίσεις και ότι όλα γίνονται χωρίς κόστος. Κάθε άλλο! Το άτομο έρχεται αντιμέτωπο με την «βλαβερή» πλευρά του εαυτού του και στην ουσία, για να απαλλαγεί από τόσο βαθιά ριζωμένες συνήθειες και μοτίβα συμπεριφορών, θα πρέπει να "πεθάνει" (ο θάνατος του 8ου ) ένα κομμάτι του εαυτού του και να κάνει χώρο για τον καινούργιο εαυτό που θα του επιτρέψει να παίρνει αποφάσεις που του εξασφαλίζουν περισσότερη ασφάλεια και ευτυχία.
Τα θέματα ασφάλειας και οικονομικής αποκατάστασης είναι στην πρώτη γραμμή. Μην ξεχνάμε ότι Πλούτωνας =φυσικός κυβερνήτης 8ου και ο 4ος σχετίζεται με την ασφάλεια , περίθαλψη και κατ’ επέκταση με την οικονομική ασφάλεια\πόρους επιβίωσης.

Για να μην μακρηγορώ άλλο, όλες οι ριζικές αλλαγές ή προσαρμογές που επιβάλει ο Πλούτωνας σε καριέρα, οικογένεια, σχέσεις και προσωπικότητα, έχουν σαν βαθύτερο σκοπό να νιώσει το άτομο ασφαλές και σίγουρο για την θέση, την πορεία και τον εαυτό του.

taurine
01-03-2012, 05:30 PM
Θα συμφωνήσω με ενα προηγούμενο ποστ της Κάτιας, που περιγράφει τη διέλευση πλανητών "βαρέων αρμάτων" από το ζενιθ. Δεν είναι παντα απαραίτητο να "φωτογραφίζονται" δραματικές εξελίξεις στον τομέα της καριερας. Υπαρχει και η επιρροή της οικογένειας, ειδικά αν εμπλέκεται και ο 4ος, με όψεις κυβερνητών ή εμπεριεχομένων πλανητων.

Κι επειδή καλως η κακως, μεσα από παραδείγματα κατανοούμε τη λειτουργία της αστρολογίας, η Κατια περγράφει ένα πολύ αντιπροσωπευτικό παράδειγμα. Ο διελαύνων πλούτωνας στο ζενιθ της ,που συναντά τον Αρη, μόνο αρνητικός δεν αποδείχθηκε! (εύχομαι καλή δύναμη που έτσι κι αλλιώς διαθέτεις!:D)

Ο Κρόνος αυτή τη στιγμή, βρίσκεται στο ζενίθ μου και σε 5-6 μοίρες συναντά την ακμή του.
Πριν από 1 χρόνο περίπου, όταν πρωτομπήκε στο ζενίθ, αλλαξα πόστο στη δουλειά μου, "εξωτερικά" αναβαθμισμένο,αλλα με τις διπλασιες ευθύνες, με υπερωρία και άγχος ανευ προηγουμένου συν εναν μίζερο προιστάμενο. Δεν ήταν όμως κατι το ακατόρθωτο.
Αυτά περί καριέρας..

Τον Απρίλιο, ο Κρόνος όντας ακόμη στο ζενίθ και σε συνοδο με το βδ , έμεινα εγκυος στη δευτερη κόρη μου. Όπερ και σημαίνει αλλαγές στη δομή της οικογένειας και περισσότερες ευθύνες. Η θέση στο Ζυγό όμως,(το σπίτι της Αφροδίτης), εκτός από κούραση εφερε και χαρές, έφερε και ισορροπία και μια αίσθηση πληρότητας!

(Καλά, δεν λεμε σωνει και καλά πως θα αποκτήσετε παιδι με πλανήτες στο ζενίθ,αλλά δεν είναι τραγικό να έχουμε διελεύσεις! ;))

Απόλλων
01-03-2012, 08:06 PM
:rolleyes: :rolleyes: Ευχαριστώ!!

Χρυσάνθη Σπίγγου
01-03-2012, 11:09 PM
Κάτια μου καλησπέρα και καλό μήνα

Μην ανησυχείς όσον αφορά το αν είδες ή όχι κάποιο δημοσίευμα μου, και αν το απάντησες ή όχι, καθώς μία από τα ίδια παθαίνω και εγώ.

Ιδίως τις τελευταίες εβδομάδες κάτι δεν λειτουργούσε και τόσο καλά στο σύστημα μου και από ότι φάνηκε εκ των υστέρων και ειδικότερα που όπως όλα δείχνουν τώρα αποκαταστάθηκε, έχανα και εγώ και την ροή και διάφορα μηνύματα.

Τέλος πάντων, μακάρι αυτό να ήταν όλο μας το βασανάκι.

Όσον αφορά την εξαιρετικά εύλογη και έλλογη περιγραφή σου σχετικά με τον Πλούτωνα και έχοντας εγώ η ίδια βιώσει με πολύ δύσκολες όψεις τις επιρροές του ήδη από την δεκαετία του 70, κατανοώ στο έπακρο και τα λεγόμενα και τις αγωνίες σου, μα κυρίως τις μάχες και τους αγώνες σου. Εξωτερικά και εσωτερικά.

Είμαι βέβαιη όμως, πως λόγω της απόστασης των γενεών στις οποίες ανήκουμε, και καθώς εγώ όπως τόσοι και τόσοι άλλοι της δικής μου γενιάς βγήκαμε άγρα τροφής, επιβίωσης, και σκληρής μάχης με την ίδια την ζωή, ήδη από τα 10, τα 12 και τα 14 μας, ως εκ τούτου βιώνουμε τις έννοιες της ασφάλειας ή αντίθετα ανασφάλειας, κάπως διαφορετικά.

Χάριν και μόνο του εμπλουτισμού γνώσεων και εμπειρίας, για εμένα που οδεύω ολοταχώς στην δύση, δυστυχώς αυτή η ανασφάλεια για την οποία μιλάς, την εισπράττω εις διπλούν για να μην πω εις τριπλούν.

Η μία έχει να κάνει με την ολοκληρωτική διάψευση κόπων, προσπαθειών, αγώνων, βασάνων, κ.λ.π., για ένα καλύτερο μέλλον των παιδιών μου που ούτε εκπληρώθηκαν αλλά ούτε και ζήσαμε ή πρόκειται να ζήσουμε, την απόσβεση που όλοι μας θα θέλαμε και θα εισπράτταμε μόνο εάν ξέραμε ότι εκείνα δεν χρειάζεται να σηκώσουν στους ώμους τους το δικό τους Γολγοθά.

Το δεύτερο είναι ότι τσάμπα και άδικα παλέψαμε κάτι να αφήσουμε πίσω μας για αυτά, όταν τώρα πια δεν μας παίρνουν μόνο το βούτυρο που έτσι και αλλιώς τώρα πια οι περισσότεροι από εμάς ούτε στην άκρια του ψωμιού μας δεν έχουμε να απλώσουμε, αλλά και άπαντα τα περιουσιακά μας.

Το τρίτο Κάτια μου είναι η μοιραία απώλεια και της ελαχίστης ποιότητας ζωής αφού ενόψει της μηδενικής περίθαλψης, οσονούπω θα παρακαλάμε να πεθάνουμε παρά να αρρωστήσουμε.

Παρόλα αυτά, και ενώ με έναν Πλούτωνα να κόβει βόλτες και στο δικό μου σταυρό Κριού/Ουρανού/Ζυγού/Αιγόκερου ήδη από την πρώτη στιγμή της άφιξης του, και έχοντας ήδη απολέσει τα αυτονόητα, ζω, αναπνέω και εμψυχώνομαι από το γεγονός ότι σκληρά δοκιμασμένη από τα γεννοφάσκια μου, ανήκω στους λίγους προνομιούχους που εξακολουθώ να αντέχω, να κατανοώ και να μαθαίνω.

Πόσο ακόμα δεν ξέρω. Βαθιά μέσα μου αν και αστρολόγος και εις πλήρη γνώση του τι ακόμα έπεται ξέρω μόνο ότι αξίζει και να ελπίζω και να προσδοκώ.

Καλό σου/σας ξημέρωμα

toniateddybear
02-03-2012, 12:03 AM
Κ. Σπιγγου, να ξερετε οτι μας δεινετε, εκτος απο τροφη για σκεψη και τις γνωσεις σας, την αισιοδοξια σας. Κρατω την τελευταια φραση και συνεχιζω: σημερα μου εγραψε μια γυναικα, γνωστη μου, φιλη μου, κομματι της καρδιας μου. Πασχει απο als ασθενεια που παραλυει ολοκληρο το σωμα σταδιακα. Σημερα μου εγραψε, πως φετος, ελπιζει να φυγει ηρεμα, στα 50 της, με τρια παιδια, γιατι δεν αντεχει αλλο αυτη την κατασταση... Κυριως γιατι εργαστηκε στη Μ.Ο.Δ., εταρια του δημοσιου, σπουδασε σε γερμανικο πανεπιστημιο, προσεφερε στο Ελληνικο δημοσιο και σημερα δεν μπορει ουτε να πεθανει αξιοπρεπως. Δυστυχως, εδω φτασαμε. Να θελει καποιος να πεθανει με αξιοπρεπεια και να μην μπορει....:mad::mad::mad:

Κι εγω νομιζω οτι αξιζει να ελπιζουμε και να προσδοκουμε...
Η Ελλαδα ειναι μια ηλιολουστη χωρα, με ζωτικοτητα, προικισμενη, νομιζω ερχεται η ωρα να βρει στην ιστορια τη θεση που της αξιζει...αργα 'η γρηγορα...

Χρυσάνθη Σπίγγου
02-03-2012, 09:45 AM
tonniateddybear - ρακι μου καλημερούδια σου,

Θα ήθελα να ξέρεις ότι σε έχω ξεχωρίσει και βάλει στην καρδιά μου γιατί είσαι και ευγενικό και τρυφερούδικο πλάσμα! Το εννοώ!

Οσον αφορά για τα περί της αισιοδοξίας -και ουχί της υπερκτίμησης που καμμιά φορά μας προσθέτουν οι επιρροές του Δία που εγώ έχω μπόλικο από αυτόν - μιας και το ανέφερες, θα ήθελα να μου επιτρέψεις να σου πω το "μυστικό" που κρύβεται πίσω από αυτήν!

Πρωτίστως να τονίσω όμως -για να είμαι ορθή κοφτή και ξεκάθαρη με όλους σας - ότι το δικό μου κίνητρο προέρχεται 1ον λόγω των δεινών εσωτερικών γνώσεων της αστρολογίας, 2ον στο ότι οι γνώσεις αυτές με προίκισαν με την μεγαλύτερη δυνατή και πολυτιμότερη προίκα της ζωής, μία προίκα η αξία της οποίας είναι πολυτιμότερη και από τα πιο σπουδαία πλούτη όλου του κόσμου.

Και για να είμαι κατηγορηματική να πω πως, ΠΟΤΕ, ΚΑΝΕΝΑΣ ΧΑΡΤΗΣ δεν έχει μόνο μία όψη!
Ποτέ και για κανένα λόγο τίποτε σε αυτή τη ζωή δεν κυλά μόνο καλά ή μόνο κακά, ή μόνο κακά και όχι καλά.

Ευτυχώς έχουμε προικιστεί όλοι μας με το δίπολο καλού -κακού.

Με άλλα λόγια, δεν πάει να περνάει ο Πλούτωνας, ο Κρόνος, ο Δίας από όπου θέλει, δεν υπάρχει περίπτωση να μην περνάνε και άλλοι 2-3-4 από κάπου αλλού δείχνοντας μας τις πιθανότητες εναλλακτικών δυνατοτήτων.

Το δε πιο σημαίνον της όλης υπόθεσης που λέγεται αστρολογία, είναι να μαθαίνουμε το πως να βρίσκουμε και να χρησιμοποιούμε τις δυσκολίες ως ευκαιρίες, ως πιθανότητες και δυνατότητες για εναλλακτικές προοπτικές, για διαφυγή από τα δύσκολα, για παρέκκλιση απο τα άσχημα.

Αυτό είναι κάτι που ενώ ο Ελληνικός λαός το πράττει κατά βάση ενστικτωδώς, για αυτό και ποτέ δεν πεθαίνει!!! δεν γνωρίζει όμως, να το εκπροσωπεί συνειδητά.

Είμαστε γκρινιάρηδες, ενίοτε λανθασμένα περήφανοι, και ακόμα χειρότερα, λανθασμένα στρέφουμε την μοιραλατρεία μας ψάχνοντας πάντα να βρούμε υπαίτιους άλλους και όχι τους εαυτούς μας.

Ομως για να μην μακρηγορώ, και εστιαζόμενη στην κοινότητα στην οποία βρισκόμαστε και από την οποία επικοινωνούμε, να δηλώσω έτοιμη -έχω ξανακάνει κρούση χωρίς όμως την παραμικρή ανταπόκριση - θα μπορούσαμε για παράδειγμα τόσοι και τόσοι που είμαστε να γίνουμε μάλλον δημιουργικοί, παραγωγικοί και βέλτιστοι, παρά θεωρητικοί και απλώς ωτοακουστές ο ένας του άλλου.

Το πως θα μπορούσε να γίνει αυτό, είμαι και θα είμαι πρόθυμη εάν και εφόσον δοθεί και από τους αναγνώστες κα απο την διαχείριση το έναυσμα να το μοιραστώ μαζί σας.

Το δικό μου κίνητρο πάντως έγκειται στο ότι όσο ζω υπάρχω και όσο υπάρχω μα με ένα χέρι ή ένα πόδι ή μισό μάτι, μπορώ να δημιουργώ και να παράγω.

Είμαι όλο αυτιά. Υπάρχει κανείς εκεί έξω να ακούσει τις παραγωγικές αστρολογικές ιδέες μου;

Είναι;

toniateddybear
02-03-2012, 11:05 PM
Αγαπητη κ. Σπιγγου,

Νομιζω οτι ο καθενας μας, αυτη την εποχη που διανυουμε, εχει αλλαξει ετσω και λιγο τον τροπο σκεψης του. Εχω πει σε εσας τη φραση: αποκλειεται ο χαρτης να ειναι καρβουνο!:lol: Ειναι οτι ακριβως περιγραψατε με οαρθη συνταξη ακριβως επανω. Και για οσους περναει ο πλουτωνας απο το μεσουρανημα και το δεκατο, ρε παιδια, απο καπου θα περναει!!! Αλλα και απο τη δικη μου προσωπικη εμπειρια, οπως εχω ξαναγραψει και σε αλλο ποστ, ο πλουτωνας εχει δυο οψεις. Με τις αλλεπαληλες συνοδους του (εχω ακομη δυο, μια με ποσειδωνα και μια με ερμη) μου εφερε διαφορα γεγονοτα, τετραγωνισε τους πλανητες μου στους γωνιακους οικους, εκανε μια τρελη χιαστι με το Δια μου, και για δες με!!!! επιβιωνω καλυτερα απο ποτε! Αυτο λοιπον, οτι υπαρχουν εναλλακτικες παντα, θα ηθελα να τονισω! Η ψυχραιμια πρεπει να ειναι εδω (αρης στην παρθενο) και το μυαλο στο κεφαλι.
Τωρα, οσο για τα υπολοιπα, ωραιος ο πσοειδωνας στα ψαρια ετσι..?!:cool:
Αστιευομαι! Ειμαι φαν των ιδεων!!!!!!!! Ελπιζω να οργανωθει κατι καλο και να συμμετεχουμε οσοι περισσοτεροι μπορουμε!
Καλο σαββατοκυριακο σε ολους!:love:

PS: κυρια Σπιγγου, θα νομιζουν οτι σας λαδωνω να με εκθυαζετε!!!:lol: Ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια. Να παιζετε παντα το ρολο του λυχναριου στο σκοταδι. Ειναι ΑΝΑΓΚΗ!:love:

Χρυσάνθη Σπίγγου
03-03-2012, 01:37 AM
Αν το λάδωμα μου έγκειται στο να λέω από βάθος καρδιάς ότι πιο ανθρώπινο, ήτοι, ότι ο άνθρωπος είναι και παραμένει άνθρωπος με προτερήματα, χαρίσματα, προσόντα και ανθρωπιά, τότε και καλώς λαδώνομαι και καλώς θα κάνει οιοασδήποτε να πει ότι ανήκω στους "λαδωθέντες" .

Παρακαλώ πολύ όσοι είστε καλοί και θετικοί άνθρωποι "Λαδώστε με.............."χα,χα,χα,.......

Κοραλλία Μόζορα
03-03-2012, 10:28 AM
Ελλάδα, παιδιά, και ελληνικός πολιτισμός. Πνευματικό μεγαλείο με το οποίο δεν πρέπει να χάνουμε την σύνδεσή μας, ειδικά στις πιο δύσκολες ώρες μας.

Ο Οιδίποδας μαθαίνει ότι σκότωσε τον πατέρα του και παντρεύτηκε την μητέρα του, με την οποία έκανε και παιδιά. Η μητέρα-γυναίκα του αυτοκτόνησε και ο ίδιος έβγαλε τα μάτια του, χάνοντας το φως του, και έφυγε αυτοεξόριστος από την Θήβα μαζί με την κόρη του.

Κι όμως στο τέλος ο Οιδίποδας λέει στην κόρη του: "Παρόλα τα βάσανα, η ηλικία μου και οι εμπειρίες μου στην ζωή μου επιτρέπουν να πω πως όλα είναι καλά".

Χρυσάνθη Σπίγγου
03-03-2012, 11:47 AM
Κοραλλία καλημέρα και καλό Σ/Κ

Αψογο! Αρκεί βέβαια, να μπορεί κανείς να διαβάσει και τα βαθύτερα νοήματα πίσω από αυτές τις τόσο απλές, μα αν και αλληγορικές κουβέντες του.

Και μιας και ίσως να μην απέχω ηλικιακά από τον Οιδίποδα, καθημερινά λέω κάτι παραπλήσιο:

Αφού άντεξα τόσα, ποιός ο λόγος να αναλώνομαι σκεφτόμενη πως ίσως δεν θα αντέξω άλλα τόσα; Θα αντέξω!

Φιλικά

errikaki
03-03-2012, 03:04 PM
Αφού άντεξα τόσα, ποιός ο λόγος να αναλώνομαι σκεφτόμενη πως ίσως δεν θα αντέξω άλλα τόσα; Θα αντέξω!

κ. Χρυσάνθη
...οι σκέψεις είναι μαγνητικές και έχουν τη δική τους συχνότητα... ό,τι εκπέμπεται επιστρέφει στην πηγή του. Οπότε, θα σας πρότεινα να αντικαταστήσετε την παραπάνω φράση με την ακόλουθη
''Τα καλά και όμορφα πράγματα στη ζωή είναι το κληρονομικό μου δικαίωμα!!!!!'' εεεεεε????:):):):):):)καλό ε?

taurine
03-03-2012, 04:15 PM
Το δικό μου κίνητρο πάντως έγκειται στο ότι όσο ζω υπάρχω και όσο υπάρχω μα με ένα χέρι ή ένα πόδι ή μισό μάτι, μπορώ να δημιουργώ και να παράγω.


Η επιτομή της αισιοδοξίας.
Μακάρι όλοι να είχαμε αυτή την ψυχολογία.
Δεν λέω πως θα είχαμε λύσει όλα τα προβλήματα, ή πως θα είχαμε φιμώσει και δέσει πισθάγκωνα ...τον Κρόνο ή τον Αρη ή τον Πλούτωνά μας, αλλά το μόνο σίγουρο θα ήταν πως τα όποια προβληματάκια μας, θα έμοιαζαν παιχνιδάκι στην αντιμετώπισή τους, ή το πολύ πολύ ένα αλγεβρικό θεώρημα! Ακούς Μαράκι??????:lol:
Καλό απόγευμα σε όλους!

Χρυσάνθη Σπίγγου
03-03-2012, 07:38 PM
Για κληρονομικό μου δικαίωμα δεν το βλέπω Ερικκάκι μου.

Αλλά καρμική μου προίκα είναλι σίγουρα.

Ρε Ερικκάκι έχεις δει εσύ Ελληνα που ταξίδεψε στα πέρατα της γης με τα πρώτα καρυδότσουφλα, και που συμμετείχε στα μεγαλύτερα του θαύματα του κόσμου και με ένα Παρθενώνα και τόσους ναούς να μας υπενθυμίζουν την προέλευση μας πως να ξεχάσω τα όμορφα.

Αν και Κερκυραία, με τίποτε δεν αλλάζω εκείνο το υπερθέαμα της Δύσης του Ηλιου με τον Ναό του ΠΟσειδώνα να διαφεντεύει υπεράνω της υπέροχης θάλασσας!

Είναι να μην με πάρει ο οίστρος άλλως εδώ θα γίνει αντί του Myhroscope του Τουριστικού Οδηγού..........χα,χα,χα, .....................και τότε ναί έχω και έχουμε όλοι μας το κληρονομικό μας δικαίωμα για όλα τα όμραφα που μας περιβάλλουν.

Lv

λιλλιαν
04-03-2012, 07:34 PM
θελω να ρωτησω... εχω δια στουσ διδυμουσ στον 10ο ξερω για τα καλα του δια κλπ. ομωσ διασ στουσ διδυμουσ διαβασα οτι ειναι σε εξορια αυτο τι σημαινει οτι εκει ο διασ ειναι ανημποροσ η οτι δινει λιγα απο τα ευγερτηματα του

Katerina Paraskevopoulou
04-03-2012, 10:09 PM
Αγαπητή Λίλιαν ο Δίας σε γωνιακό πλανήτη είναι καλός. Ο Δίας γενικά είναι ευεργέτης. Το ότι είναι στους διδύμους έχει επίσης τα καλά του. Απλά συνήθως χρειάζεται επιπλέον προσπάθεια εκ μέρους σας για την επιτυχία των στόχων σας και των σκοπών σας. Επίσης δείτε και τι όψεις κάνει αν κάνει....

Χρυσάνθη Σπίγγου
04-03-2012, 11:07 PM
Αγαπητή Λίλιαν καλησπέρα,

Ανάμεσα από τους παραδοσακούς και εδραιωμένους κανόνες της αστρολογίας κατατάσσουν όλους ανεξαιρέτως τους πλανήτες σε διάφορες κατηγορίες όπως σε ποιό στοιχείο ανήκουν π.χ. φωτιά/γη/αέρα/νερό.

Οταν λοιπόν οιοσδήποτε πανήτης βρίσκεται στο στοιχείο του, π.χ. ο Αρης στο Κριό, οπότε εκλαμβάνεται ως καλά τοποθετημένος και για αυτό το λόγο θεωρείται ότι είναι σε έξαρση και δίνει το μέγιστο και πιο καθαρό είδος της ενέργειας του, ενώ αντίθετα όταν βρίσκεται στο ζώδιο του Καρκίνου που ανήκει στο στοιχείο του νερού και το νερό σβήνει την φωτιά θεωρείται ότι βρίσκεται σε πτώση οπότε η ποιότητα του διαφοροποιείται.

Κατά την ίδια έννοια κατανέμονται μέσα στο ζωδιακό και όλοι ανεξαιρέτως οι πλανήτες. Οι επιρροές του Δία που ως κυβερνήτης του Τοξότη ανήκει στο στοιχείο της φωτιάς, διαφοροποιούνται καθώς θεωρείται ότι ο αέρας εντείνει την φωτιά.

Σε αυτή την περίπτωση οι ιδιότητες του στρέφονται περισσότερο στα πιο πεζά θέματα επικοινωνίας της καθημερινότητας και όχι στην πιο υπερβατική και φιλοσοφική διάθεση που προσλαμβάνει όταν βρίσκεται στο φυσικό του ζώδιο.

Σε ποιό οίκο βρίσκεται και φυσικά το τι όψεις κάνει με άλλους πλανήτες προσδίδει φυσικά και άλλες επιρροές.

Στην βιβλιοθήκη της ιστοσελίδας του Myhrooscope, θα βρεις όλα όσα σε ενδιαφέρουν ώστε να μάθεις να διαβάζεις το χάρτη σου.

Φιλ - Χρ- Σπ

kassy
08-03-2012, 12:45 PM
Δεν ήξερα ή μάλλον δεν έδινα και τόση σημασία στο μεσουράνημα στον αστρολογικό μου χάρτη, μέχρι που διάβασα το άρθρο αυτό. Ο Ποσειδώνας στο μεσουράνημα τα λέει όλα. Με το μεσουράνημα στον τοξότη σε σύνοδο με τον ποσειδώνα στον 9ο στον τοξότη, σε εξάγωνο με τον πλούτωνα στο ζυγό και σε τετράγωνο με την αφροδίτη στην παρθένο είδα λίγο στο ωροσκόπιό μου τι σημαίνει και εκεί εξηγούνται όλα.

Εκεί φαίνεται όλη η τρέλα που κουβαλάω. Πάντοτε ήμουν ονειροπαρμένη με ιδέες για επαγγελματική σταδιοδρομία που βρίσκεται μόνο στη σφαίρα της επιστημονικής φαντασίας και σχετιζόμουν με ανθρώπους που πάντοτε οδηγούσαν σε αδιέξοδο. Οι καημένοι οι γονείς μου με τραβούσαν μάταια από τα πόδια μπας και καταφέρουν να με προσγειώσουν!

Το καλό από όλα αυτά είναι ότι έχω καλές αναμνήσεις (ταξίδια, γνωριμίες με ανθρώπους που μου άλλαξαν τον τρόπο σκέψης, καταστάσεις που η θύμισή τους μου φτιάχνει τη διάθεση) έστω και αν η έκβασή τους δεν ήταν και τόσο καλή.

Πιστεύω πως όταν ο πλούτωνας μπήκε στον αιγόκερο και "τσίγκλισε" λίγο το γενέθλιο πλούτωνα με έκανε να βρεθώ αντιμέτωπη με καταστάσεις και γεγονότα που ναι μεν τάραξαν τα νερά, αλλά με έκαναν να αλλάξω τρόπο σκέψης και να προσγειωθώ και λιγάκι. Μήπως ήταν το εξάγωνο του πλούτωνα και του ποσειδώνα που επηρρεάζει θετικά και το μεσουράνημα και με έκανε να "δω" κάποια πράγματα στην πιο "γήινή" τους μορφή;

Δεν ξέρω, ρωτάω. Μπορεί κάποιος να μου πει;:rolleyes:

berlioz
29-03-2012, 03:14 PM
Ο Ποσειδώνας στο μεσουράνημα ναι είναι πολύ ισχυρός και άτομα που τον είχαν εκεί αν και οι άλλες όψεις βοηθούν κατάφεραν σημαντικά πράγματα λόγω της εξαιρετικής φαντασίας που είχαν .. ο Μικελάντζελο ήταν ένας απο αυτούς και αν θες την γνώμη μου αν ο ίδιος άκουγε τους γονείς του και τους γύρω του για κάποιο ποιό προσγειωμένο επάγγελμα τώρα δεν θα είχαμε να θαυμάζουμε όλα αυτά τα υπέροχα που μας άφησε. Η εξέλιξη των ανθρώπων έρχεται μέσα απο την ποικοιλία. Η ανθρωπότητα έχει ανάγκη απο ανθρώπους με αναπτυγμένη φαντασία εάν είμασταν όλη ίδιοι ο κόσμος θα ήταν απαισιότατος.

kassy
29-03-2012, 07:34 PM
Ο Ποσειδώνας στο μεσουράνημα ναι είναι πολύ ισχυρός και άτομα που τον είχαν εκεί αν και οι άλλες όψεις βοηθούν κατάφεραν σημαντικά πράγματα λόγω της εξαιρετικής φαντασίας που είχαν .. ο Μικελάντζελο ήταν ένας απο αυτούς και αν θες την γνώμη μου αν ο ίδιος άκουγε τους γονείς του και τους γύρω του για κάποιο ποιό προσγειωμένο επάγγελμα τώρα δεν θα είχαμε να θαυμάζουμε όλα αυτά τα υπέροχα που μας άφησε. Η εξέλιξη των ανθρώπων έρχεται μέσα απο την ποικοιλία. Η ανθρωπότητα έχει ανάγκη απο ανθρώπους με αναπτυγμένη φαντασία εάν είμασταν όλη ίδιοι ο κόσμος θα ήταν απαισιότατος.

Έχεις απόλυτο δίκιο. :)

λιλλιαν
06-04-2012, 02:40 AM
ευχαριστω πολυ ελπιζω καποτε να μπορεσω να ασχοληθω πιο εντατικα εννοωντασ να βρω το χρονο κ την οι:Dκονομικη ανεση να μαθω περσσοτερα πραγματα προσ το παρον θα αρκεστω σε αυτα που με βοηθατε μεσα απο το σαιτ εσυ κ ολοι οι συνεργατεσ [φιλοι] ευχαριστω παρα πολυ :D