PDA

View Full Version : ΕΛΞΗ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΖΩΔΙΑ



klairy
10-06-2009, 01:20 PM
Δεν ξέρω αν έκανα καλά που ανοίγω νέο θέμα, ή αν έπρεπε να γράψω σε κάποιο προηγούμενο.
Η αλήθεια είναι πως είμαι αρκετά δύσπιστη όσο αφορά την αστρολογία.Το μόνο σίγουρο είναι ότι πιστεύω στα γενικά χαρακτηριστικά των ζωδίων και στον αστρολογικό χάρτη,για τις προβλέψεις έχω κάποιους ενδοιασμούς!!
Η απορία μου είναι η εξής:σύμφωνα με το χάρτη μου και αφού έχω τον ¶ρη στο Σκορπιό έλκομαι από Σκορπιούς,αυτό μου έχουν πει ότι σημαίνει τουλάχιστον.Η αλήθεια είναι ότι αυτό ισχύει,δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση βέβαια.Καθορίζει λοιπόν η θέση του ¶ρη για τις γυναίκες και η θέση της Αφροδίτης για τους άντρες από ποιά ζώδια έλκονται??Για μένα ισχύει απόλυτα πάντως!!Και για να το κάνω λίγο πιο συγκεκριμένο,μόνο από τη θέση αυτών των πλανητών εξαρτάται??Υπάρχουν 2 συγκεκριμένα ζώδια που με "τραβάνε",μέχρι τώρα ίσως και να το θεωρούσα σύμπτωση,αλλά οι αριθμοί αυξάνονται και είπα να το ψάξω λίγο αστρολογικά!!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων :toung::bigsmile::cheesy:

Jojov
10-06-2009, 06:26 PM
Το οτι εχεις Αρη στον Σκορπιο σημαινει κυριως οτι ελκεσαι απο ανδρες με "σκορπισια φυση" και οχι αναγκαστικα απο σκορπιους {= Ηλιος στον σκορπιο}. Για τους αντρες σημαντικοτερο ρολο εχει η θεση της Σεληνης. Επισης η Juno και ισως και η ακμη του 7ου οικου καθοριζουν τον τυπο του ανθρωπου που μας ελκει ερωτικα. Κατα την εμπειρια μου ολα αυτα ισχυουν μεν, αλλα μετραει πολυ και ο συνολικος χαρακτηρας του ατομου. Δηλαδη, ενας αντρας με πολυ συντηρητικη και συμβατικη αποψη και σταση στη ζωη, που κανει ενα "καλο επαγγελμα" {ας πουμε δικηγορος}, ενδιαφερεται πολυ για την εικονα που εκπεμπει στη κοικωνια και εχει σπιτι, γυναικα, παιδια, σκυλο και τζιπ, και ειναι ευτυχισμενος με ολα αυτα, ειναι δυσκολο να ελκεται μια γυναικα εντελως απελευθερωμενη απο τις κοινωνικες συμβασεις, πολυ χαμηλοτερου εισοδηματος που κανει επαγγελμα καλλιτεχνικης φυσης και μενει στα εξαρχια {και σε 2 μηνες γιατι οχι και στη Γαλλια....}.
Συνηθως μας ελκουν ανθρωποι ποπυ κατα βαθος μας ταιριαζουν και αυτο αμφιβαλλω αν καθοριζεται αποκλειστικα απο Juno, σεληνες κλπ.....

Astro Liv
10-06-2009, 06:36 PM
:embarrest Να γραφω και εγω κατι....Ναι,σίγουρα η θέση του ¶ρη για τις γυναίκες.Προσωπικά πιστεύω οτι και το stellium (ζωδιο) στο χαρτη,παιζει ρολο στην ελξη.Και Ήρα εχει σημαντικό ρόλο σε αυτή την ιστορία,είναι ένας καλός δείκτης του είδους του συντρόφου μας.Αυτόν που χρειαζόμαστε.Δηλαδη με Ηρα στους Ιχθύς πιθανων να είσαι ικανοποιημένη με ένα φανταστικό εταίρο ή έναν άνθρωπο στυλ (χαρακτήρα) Ιχθύς.Ηρα σε γωνιες με αλλους πλανητες(Κρονος παραδγ.)προσελκ.συντρόφους μεγαλύτερους σε ηλικία από σενα,πρακτικη,ή σε μεγαλύτερη ηλικία νιώθης αγάπη για κάποιο νεαρό άτομο.Αν και δεν ειναι <ζωή παρτγ>με Ηρα αιγοκερω η γον.με Κρονος....Ο 5ο οικος, σου δείχνει τον τύπο ανθρώπων που τείνης να έχεις μια ρομαντική σχέση μαζί τους. Ο 7ος οίκος,τύπο του ατόμου του πρώτου γάμου και ο 9ος,τύπο του ατόμου του δεύτερου γάμου αν υπάρχει.Αλλά και η θέση της Αφροδίτης(για τους άντρες) δείχνει πως χρήσειμ.θηλυκότιτα σου,για να δεις πώς μπορείς να προσελκύς τους άνδρες.Ωροσκοπος,7ο,5ο ανταποκρινονται περισσοτερο στη φυσικη πλευρα του ερωτα,τη φυσικη ελξη.Γενικα, ο 7ς οικος,ο κυβερνητης και οι συμπτωματικοι πλανητες μεσα σ'άυτον το οικο,δειχνει τον τυπο των ατομων,που εμεις προσελκυουμε κοντα μας και την κοινωνικη πλευρα του γαμου,τη νομιμοποιηση του.Παραδ:με Αφροδίτη, Δίας,¶ρη, Σελήνη στο O.7 μπορεί να δειξouv πρόωρο γάμο,μεταξύ 20-25 χρόνων.Με ¶ρη στο 7, το πρόσωπο μπορεί να παντρευτεί σύντομα,αλλά τόσο σύντομα,μπορεί και να τερματίσει τη σχέση(κριός φύση, βιασύνη).O Διας στον 7ο,η αν κάνει αρμονίκες γωνιες με την Σεληνη η την Αφροδιτη για τον ανδρα και για τη γυναικα με τον Ηλιο,μπορει να δειζει γρηγορο γαμο και με κοινωνικοοικονομικο οφελος...Ουρανος δειχνει περιεργες,ασυνηθιστες περιπετειες πριν γινει ο γαμος,η κατα τη διαρκεια του(οπως κεραυνοβολοι ερωτες,η τα βιαια σπασιματα).Ποσειδωνας μπ.να δειζει τοσο τα περιεργα <παθη>οσο και τον πλατωνικο ερωτα,αλλα δεν ειναι ενδειξη στερεου γαμου...Tην ακμη του 7 οικου στους διδυμους,η ο Ερμης στον 7 οικο μπ.να δειζει μια σχεση με πολλα καπριτσια,να βασιζεται στην πνευματικη ενωση,αλλα ισως και σε υπολογισμο,η γαμο συνεργασιας.Πέρα από τις γωνίες,ωροσκοπος και 7ο οικο,με ένα Κρόνο στο Υδροχόο μπορεί να φαίνεται οτι σας είναι δύσκολο να κάνεται εύκολα φίλους και γάμους,ή ένα Κρόνο στο ζυγο θα είναι ο φόβος της απόρριψης και έτσι ξανά, καθυστέρης γάμων.Ένα ισχυρό Κρόνο(αμα κανει πολλες γωνιες με αλλους πλανητες) κανει το ατομο καπως μοναχικο,με ταση απομονωσης η και μελαγχολιας(διλ.να δυσκολευεται ν΄αποφασισει μια συμβιωση)....Οσον αφορα τη γυναικα,οι εvδειξεις για ενα γάμoς είναι ο Hλιος και ¶ρης (θέση,γωνία),για ένας άντρας Αφροδίτη και Σελήνη αντιστοιχα... Μεχρι να γραφω εγω,με προλαβαν αλλη.:love:

klairy
16-06-2009, 12:39 AM
Γεια!!Ευχαριστώ για την απάντηση,αλλά έχω μια απορία:η Ήρα τι είναι??δεν το βρίσκω πουθενά στον αστρολογικό μου χάρτη!!και δεν είμαι πολύ σχετική με αστρολογία :bigsmile::toung::blink::embarrest

kiaRRa
16-06-2009, 12:43 AM
Η Hρα είναι αστεροειδής. Αλλα επειδη όπως λες δεν είσαι ακόμα τόσο σχετική θα προτεινα να μην μπλεχτεις ακόμα με τους αστεροειδεις!:bigsmile: