PDA

View Full Version : Η γενέθλια υπόσχεση ...ό,τι πιο σημαντικό!



Βασιλική Κόντη
09-06-2005, 01:51 PM
Γιατί αλήθεια οι άνθρωποι επισκέπτονται έναν Αστρολόγο; Τι είναι αυτό που τους ωθεί να κλείσουν ένα προσωπικό ραντεβού και να εξετάσουν προσεκτικά τον Αστρολογικό τους χάρτη;
Ένα σημαντικό πρόβλημα όπως η εύρεση ή η αλλαγή μιας εργασίας, μια επένδυση, μια σημαντική σχέση, ένας γάμος ή ακόμα και η απόκτηση ενός παιδιού, είναι τα συνηθέστερα θέματα που απασχολούν την πλεονότητα των ανθρώπων. Ο Αστρολόγος καλείται μέσα από την εξέταση του αστρολογικού χάρτη και μέσα από τις διάφορες τεχνικές πρόβλεψης να προσδιορίσει αν και πότε μπορεί να εκδηλωθεί το κατάλληλο ερέθισμα προκειμένου να πραγματοποιηθεί το ποθητό αποτέλεσμα. Οπωσδήποτε όμως δεν πρέπει να ξεχνάμε τη δυνατότητα υπόσχεσης η οποία ανιχνεύεται μόνο από την μελέτη του γενέθλιου χάρτη. Αν ο χάρτης το "επιτρέπει", μόνο και μόνο τότε θα συμβεί ένα γεγονός.
Θέματα όπως ο γάμος π.χ. πρέπει να τα υπόσχεται ο γενέθλιος χάρτης, σαν ενδεχόμενα και έπειτα να τα μελετάμε σαν πραγματοποιήσιμα, για το πότε θα μπορούσαν να λάβουν χώρα στη ζωή ενός ατόμου.

Ακόμη, πάρα πολλοί συμβουλευόμενοι, ενδιαφέρονται για το θέμα της τύχης ή των τυχερών παιχνιδιών που θα μπορούσαν μέσω αυτών να κερδίσουν πάρα πολλά χρήματα και να αλλάξουν έτσι μια για πάντα το βιοτικό επίπεδο ζωής τους. Αδιαμφισβήτητα όμως είναι απλά και μόνο υπόσχεση του γενέθλιου χάρτη τους. Αν τα διάφορα συστήματα πρόβλεψης ευνοούν για να κερδίσουν κάποια έξτρα καλύτερα χρήματα που θα τους βοηθήσουν σε κάποια συγκεκριμένη στιγμή της ζωής τους, που όμως σε καμία περίπτωση δεν θα τους καταστήσουν νικητές του λόττο και δεν θα τους κάνουν δισεκατομμυριούχους!!



Ένα απλό παράδειγμα: Πως προσδιορίζουμε το ενδεχόμενο υπόσχεσης ενός γάμου σε έναν γενέθλιο χάρτη

-Οι όψεις του Ηλίου- προσεγγίζουσες και αποχωρίζουσες σ� ένα γυναικείο χάρτη.
-Οι όψεις της Σελήνης προσεγγίσουσες και αποχωρίζουσες σε έναν ανδρικό χάρτη.
-Πλανήτες στον 7ο οίκο και οι όψεις τους.
-Οι όψεις του κυβερνήτη του 7ου οίκου, συνήθως με τον κυβερνήτη του ωροσκόπου ή με κάποιον φυσικό δείκτη γάμου όπως ο Δίας ή η Αφροδίτη. Ακόμη η σχέση μεταξύ κυβερνήτη του ωροσκόπου και κυβερνήτη του 7ου, είναι πολύ σημαντική σε ότι αφορά το πώς οι άνθρωποι νιώθουν ότι τους καλύπτει ένας σύντροφος στο επίπεδο συντροφικών - νόμιμων σχέσεων.
Επίσης σε ένα γυναικείο θέμα ο Ήλιος περιγράφει τους άνδρες στη ζωή μιας γυναίκας ενώ ο Άρης περισσότερο δείχνει αυτούς τους οποίους ελκύει με κάποιο τρόπο. Αντίστοιχα σε ένα ανδρικό θέμα η Σελήνη περιγράφει τις γυναίκες στη ζωή ενός άνδρα, ενώ η Αφροδίτη αυτές τις οποίες έλκει.

Καλό θα ήταν να έχετε υπόψη σας πως ζώδια όπως Ο Κριός, οι Δίδυμοι, οι Τοξότες και οι Υδροχόοι είναι τα πιο "δύσκολα" στις δεσμεύσεις ενώ οι Ζυγοί οι πιο "εύκολοι". Ακόμη ο Κρόνος στον 7ο οίκο δεν είναι απαγορευτικός έναντι του θεσμού του γάμου, είναι όμως ο πιο αναποφάσιστος ή ο πιο διαστακτικός στο να το αποφασίσει. Συνήθως θέλει το σύντροφό του να αναλάβει το βάρος της ευθύνης μιας τέτοιας δέσμευσης.

Θα επανέλθουμε ...με παραδείγματα

lena
09-06-2005, 11:02 PM
Αγαπητή κα Κόντη,

πραγματικά πολύ ενδιαφέρων το άρθρο σας! Συγχαρητήρια. Ανυπομονώ να δω και τα παραδείγματα!

Φιλικά,

ScP
10-06-2005, 12:20 AM
Συγχαρητήρια κυρία Κόντη, αγαπητή Βασιλική. Απλό, κατανοητό για εμάς που δεν γνωρίζουμε αστρολογία. Περιμένουμε τα παραδείγματα με ενδιαφέρον. Σας προτρέπω να ξεκινήσετε από το γάμο και τον αντίστοιχο οίκο του με μια συνοπτική ανάλυση πλανητών και όψεων για να πάρουμε μια γεύση για τις προδιαθέσεις και τις τάσεις που επιφέρουν.

Λίλιαν Σίμου
11-06-2005, 01:06 AM
Πολύ όμορφο το άρθρο και προσιτό και για τους αρχάριους μελετητές της αστρολογίας! :thumbsup:

Sol_Luna
13-06-2005, 02:45 PM
Αγαπητή κα Κόντη,

Μπραβο σας, λιγα λογια και απλα!!!

Ετσι να γραφονται τα διαφορα αρθρα που δημοσιευονται, απλα και κατανοητα για ολα τα απλα μελη του horoscope!

Μπραβο σας και παλι!

steli
13-06-2005, 03:46 PM
Εγώ να ρωτησω τι είναι προσεγγίζουσες και αποχωρίζουσες όψεις? Επίσης αν κάποιος έχει το 7ο Οίκο του χωρίς πλανήτες, αυτό σημαίνει ότι δεν θα παντρευτεί κιόλας? Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση?
Ευχαριστώ.

SONIA64
13-06-2005, 05:48 PM
Αγαπητή steli κι εγώ την ίδια απορία με σένα έχω για τις προσεγγίζουσες και αποχωρίζουσες.Πολύ θα ήθελα να μάθω τι σημαίνουν ακριβώς αυτές οι όψεις αν μπορεί κάποιος να μας απαντήσει.Όσο για το να μήν έχεις κανέναν πλανήτη στον 7ο οίκο του γάμου δεν νομίζω ότι δεν θα παντρευτείς γιατί και η νύφη μου δεν έχει κανένα πλανήτη στον 7ο αλλά παντρεύτηκε τον αδελφό μου εδώ και 15 χρόνια και έχουν ένα πολύ καλό γαμό με παιδάκια και αγάπη (αυτή Παρθένος με ωροσκόπο Λέων, αυτός Ταύρος με ωροσκόπο Υδροχόο).
Φιλικά
sonia64

Λίλιαν Σίμου
13-06-2005, 11:08 PM
Αγαπητά μέλη SONIA64 και Steli

Επειδή η ερώτηση είναι γενικής φύσης και δεν αφορά αποκλειστικά το άρθρο της κας Κόντη, μπορώ να σας λύσω τις κοινές απορίες.
Οι αποχωρίζουσες όψεις είναι όταν έχει ήδη σχηματιστεί μία ακριβής όψη και ήδη, ο ταχύτερος πλανήτης απομακρύνεται και η όψη διαλύεται. Για παράδειγμα, Ήλιος στις 10 Κριού σε τετράγωνο με Δία στις 10 Καρκίνου = όψη ακριβής. Αν ο Ήλιος είναι στις 12 Κριού με τον Δία στις 10 Καρκίνου, έχουμε πάλι τετράγωνο αλλά αποχωρίζον, καθώς ο ταχύτερος εκ των δύο Ήλιος, έχει ήδη προχωρήσει από την ακριβή θέση της όψης και θα σβήσει την όψη σιγά-σιγά. Αντίθετα σχηματίζουσα, είναι όταν ο Ήλιος, στο ίδιο παράδειγμα, είναι στις 8 Κριού, σε τετράγωνο με τον Δία, αλλά θα γίνει ακριβές στην πορεία, όταν ο Ήλιος πάει στην 10η μοίρα.

Για τον 7ο οίκο, δεν σημαίνει όταν δεν έχουμε πλανήτη δεν θα κάνουμε γάμο. Όλοι έχουν τις ευκαιρίες τους. Εξετάζουμε πολλά, όπως είδατε στο άρθρο, και κατά κύριο λόγο, τον Δία, την Αφροδίτη, τον κυβερνήτη του 7ου οίκου. Εξ άλλου, ένα ωροσκόπιο δεν είναι ποτέ στατικό. Κάθε στιγμή προοδεύει. Όταν τα διάφορα προγνωστικά συστήματα και το ετήσιο δείξουν ευκαιρία για ένωση, καθώς οι πλανήτες θα είναι σε διαφορετικά σημεία από το γενέθλιο, θα έχουμε ευκαιρίες. Λόγω του ότι μαθητές έχουν την αγωνία, αν υπάρχει ένας Κρόνος ή ένας Ουρανός στον 7ο, τι τους συμβαίνει για τον γάμο, σας λέω πως κανένας πλανήτης δεν είναι αποτρεπτικός. Έχω δει θαυμάσιο κι ανθεκτικό γάμο με Ουρανό στον 7ο και αποτυχημένο, με Δία στον 7ο. Το σύνολο μετρά, η διάθεσή μας να προσπαθήσουμε και η συναστρία με το ταίρι μας.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

SONIA64
14-06-2005, 12:44 AM
Αγαπητή κα Σίμου κατάλαβα πολύ καλά την έννοια αποχωρίζουσων και προσεγγίζουσων όψεων.Δέν ξέρω αν θα σπουδαζα ποτέ Αστρολογία για να μου χρησιμεύσουν άμμεσα οι πληροφορίες αυτές, όμως όταν θα διαβάζω κάτι με αυτές τις έννοιες σαφώς θα καταλαβαίνω στο εξης τι σημαίνουν.Όσο για τα υπόλοιπα που γράφετε σχετικά με τον 7ο και τον γάμο οποσδήποτε και ξέρετε πολύ καλά τι γράφετε.Επίσης θα ήθελα να παραθέσω το ότι μου έκανε μεγάλη εντύπωση στον γενεθλιο χάρτη της νύφης μου πως έχει 7 πλανήτες στην Παρθένο και τους 6 εξ αυτών στον 2ο οίκο.Ισως ακούγετε φυσιολογικό αλλά εμένα μου φαίνεται παράξενο λίγο σε σχέση με τους άλλους 15 χάρτες που προσπαθώ να κατανοήσω (παρακαλώ μην θεωρηθεί αλαζονεία ).Είμαι πάρα πολύ ερασιτέχνης σε ότι κάνω αλλά ευχαριστώ για την όποια βοήθεια εκ μέρους σας
Φιλικότατα

prasina_matia
23-06-2005, 08:46 PM
Οσων αφορά ένα ερώτημά μου... καλύφθηκα!!

Ευχαριστώ!!
prasina_matia

glikoulinaa
18-07-2005, 03:52 PM
Όλοι δεν θα θέλαμε να ξέραμε κάθε στιγμή τι θα συμβεί???Το μέλλον είναι πολύ σημαντικό και οι αστρολόγοι μπορούν κάπως να μας βοηθήσουν στην ερμηνεία του..

Αγγελικη
26-11-2005, 06:02 PM
κ. ΚΟΝΤΗ,

Πολυ ωραιο το αρθρο σας!!

Αλλα πρεπει να τρεξω να ετοιμασω το....ραφι μου!:) :) :) :cry:

ScP
26-11-2005, 09:12 PM
Ξέρεις πόσα χρήσιμα πράγματα μπορούμε να βάλουμε επάνω στα ράφια και να φαίνονται κουκλίστικα;
Αν επιλέξουμε βεβαίως να βάλουμε ότι σαβούρα έχουμε στις αποθήκες θα φαίνονται διαφορετικά...

Ετοίμασέ το αν επέλεξες αλλά φρόντισε να διαλέξεις τον πρώτο τρόπο :cheesy:

Αγγελικη
26-11-2005, 09:37 PM
Ξέρεις πόσα χρήσιμα πράγματα μπορούμε να βάλουμε επάνω στα ράφια και να φαίνονται κουκλίστικα;
Αν επιλέξουμε βεβαίως να βάλουμε ότι σαβούρα έχουμε στις αποθήκες θα φαίνονται διαφορετικά...

Ετοίμασέ το αν επέλεξες αλλά φρόντισε να διαλέξεις τον πρώτο τρόπο :cheesy:

Δεν θελω τιποτα κουκλιστικο στη ζωη μου!
Η ουσια με ενδιαφερει και η ουσια συμπεριλαμβανει τα παντα!
Απο την επικοινωνια, μεχρι το καλο σεξ (που σου βγαινει οταν
εισαι ερωτευμενος, για μενα).
Οταν κατι απο αυτα λειπει, ειναι σαν να τριγυρνας αναζητωντας το,
βολοδερμενος...

Ξερω καλα τον εαυτο μου...
Γι΄αυτο και επελεξα τον τροπο ζωης μου.
Συνηθως σκεφτομαι μακροπροθεσμα.
Και το κανω εχοντας μαθει τον εαυτο μου.

eddy
03-12-2005, 10:41 PM
Οταν λέτε για τις όψεις που σχηματόζονται με τον ήλιο, τον κυβερνήτη του εβδόμου κ.λ.π τί είδους όψεις εννοούμε θετικές όψεις ή όλες τιε όψεις; Η μη ύπαρξη όψεων επηρεάζει θετικότερα από την ύπαρξη άσχημων όψεων;

leila
06-12-2005, 11:34 PM
Πολύ καλό το άρθρο!Βοηθάει πολυ μιας κ είμαι δεν είμαι κ πολύ σχετική με την αστρολογία.Πρόταση:θα μπορούσατε να παραθέσετε τα χαρακτηριστικά των ζωδίων βάση του πως λειτουργούν σε διάφορες καταστασεις στη ζωή?
Δεν ξέρω άν το λέω σωστά.Ας πούμε κάθε φορά να υπάρχει ένα θέμα για κάθε ζώδιο, πως εκφράζεται στα επαγγελματικά, ερωτικά, οικογενειακά ζητήματα.Ξέρω ότι πρέπει να υπάρχει ήδη ανάλογη παράθεση αλλα έλεγα μήπως μπορούσε να γίνει κάπως πιο αναλυτικά.

Αγγελικη
07-12-2005, 03:06 AM
Αν περιμενες μονο απο το ζωδιο (του Ηλιου) αγαπητη μου...
θα περιμενες πολυ...
Φιλια!!!
Αγγελικη

skorpion
21-03-2006, 02:14 AM
εμεις που ειμαστε αρχαριοι και δε μπορουμε να το βρουμε μονοι μας προσφερετε κανεις να μας πει αν και ποτε θα παντρευτουμε εχω ποσειδωνα και δια στον 7ο οικο(τοξοτη) και καταλαβενετε οτι με καιει το θεμα:amuse:

Markella78
22-03-2006, 01:23 PM
Πολλύ όμορφο το άρθρο όντως ....Συγχαρητήρια