PDA

View Full Version : Deja vu: Μύθος ή πραγματικότητα;



*Astropeleki*
31-05-2009, 01:25 PM
Το' χω δει κάπου … κάπου το ξέρω;;;
Ο όρος Deja vu προέρχεται από την γαλλική γλώσσα και σημαίνει το “ήδη ιδωμένο”. Στην ελληνική γλώσσα τον συνδέουμε με τον όρο Προμνησία, που συνοδεύεται από μία αίσθηση “παράξενου”. Όσοι άνθρωποι έχουν νιώσει κάτι τέτοιο το περιγράφουν σαν μια αίσθηση που τους θυμίζει κάτι που έχουν ήδη ζήσει. Το φαινόμενο αυτό είναι πολύ συχνό, μιας και συμβαίνει στο μεγαλύτερο ποσοστό του πληθυσμού. Περισσότερο από το 70% των ανθρώπων (υπάρχουν αναφορές ότι πλησιάζει και το 97% των ανθρώπων) έχουν νιώσει αυτή την αίσθηση τουλάχιστον μία φορά στη ζωή τους για μερικά δευτερόλεπτα. Το σύνηθες χρονικό διάστημα κυμαίνεται από 10 έως 30 δευτερόλεπτα. Αλλά υποστηρίζεται ότι αυτές οι μνήμες μπορούν να διαρκέσουν και πολύ περισσότερο.




Διαβάστε το

Deja vu: Μύθος ή πραγματικότητα; | αστρολογια ζώδια (http://www.horoscope.gr/deja-vu-%CE%BC%CF%8D%CE%B8%CE%BF%CF%82-%CE%AE-%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%C E%BA%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1/)

FIGHTER
01-06-2009, 12:09 PM
Πολύ ενδιαφέρον άρθρο!! Σχεδόν όλοι οι μελετητές στηρίζουν ικανοποιητικά τις απόψεις τους και νομίζω ότι είναι στην επιλογή του καθενός από μας τι θα πιστέψει, μέχρι να βγουν (αν βγουν) περισσότερα αποδεικτικά στοιχεία για το τι συμβαίνει τελικά όταν βιώνουμε deja-vu (εγώ προσωπικά έμεινα για πολύ ώρα στο κομμάτι που έλεγε για τισ 3 διαστάσεις του χρόνου...!! :amuse:)

fantasy_girl
14-06-2009, 01:19 AM
Καλησπερα!ωραιο θεμα και πολύ καλη δουλεια!εγω εχω ακουσει και μια άλλη θεωρια που δεν προσεξα να αναφερεται.εχω ακουσει πως αυτό συμβαινει επειδη ο εγκεφαλος τρεχει πιο γρηγορα από την εικονα με αποτελεσμα να βλεπει το αποτελεσμα μιας πραξης η κατι τελος παντων μερικα κλασματα του δευτερολεπτου πριν συμβει και όταν αυτό συμβει να λεμε ότι το εχουμε ξαναδει!με λιγα λογια παιχνιδι του εγκεφαλου χωρις να θεωρειται εγκεφαλικη βλαβη.μου συμβαινει πολύ συχνα και πραγματι θα συμφωνήσω με ένα αποσπασμα του αρθρου που λεει πως οσο μεγαλωνεις ελατωνεται!ειμαι 23 και μεχρι τα 20 με 21 ηταν πολύ συχνο φαινομενο.τα τελευταια 2 χρονια μου συμβαινει μια στο τοσο!οπως ειπε και το παρθενακι μας παραπανω ο κάθε ενας ότι θελει κραταει!μακια!!«

diafanos
17-06-2009, 03:10 PM
Ωραίο θέμα.

Έχω ακούσει κάτι παρόμοιο,ότι το ένα μάτι καθυστερεί κλάσματα του δευτερολέπτου σε σχέση με το άλλο με αποτέλεσμα όταν επανέρχεται, να νομίζουμε ότι το 'χουμε ξανά ζήσει.

stormy
26-12-2009, 01:27 AM
Εγώ ήμουν φαν της θεωρίας ότι κάτι δεν πάει καλά στον εγκέφαλο κ δημιουργείται η αίσθηση του deja vu, μέχρι που είχα ένα ταυτόχρονα με μια φίλη μου.Και δεν είχαμε ξαναζήσει το σκηνικό..με τίποτα... ούτε ως άτομο έχω όλη την ώρα deja vu.Γοητευτική η θεωρία ότι κάτι πιο μεταφυσικό συμβαίνει αλλά...όταν μπλέκεις με θεωρίες καταλήγεις να πιστεύεις ότι σε βολεύει.Για μένα η καλύτερη ατάκα ήταν η τελευταία ...Κατά βάθος για τους περισσότερους είναι και θα παραμείνει ένα ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ φαινόμενο, ένα μυστήριο που μας γοητεύει … συνοπτική και αληθινή.

Roxie
06-04-2010, 07:37 PM
Φανταστικό θέμα!!!
Εχω ζήσει πολλές στιγμες deja vu και συνεχώς νομίζω πως το εχω ξαναζήσει και ειμαι ακομα 13.

ScP
07-04-2010, 01:07 AM
Οι γονείς σας έχουν συναινέσει για την εγγραφή σας στο myhoroscope ;


Φανταστικό θέμα!!!
Εχω ζήσει πολλές στιγμες deja vu και συνεχώς νομίζω πως το εχω ξαναζήσει και ειμαι ακομα 13.

popininja
13-04-2010, 09:15 AM
Πράγματι όσον αφορά στην ηλικία, όταν ήμουν μικρότερη είχα τέτοιου είδους στιγμές
deja vu. Μεγαλώνοντας αραίωσαν, έχασαν την έντασή τους και σιγά σιγά εξαφανίστηκαν εντελώς.
Ίσως καποιες φορές να μου συμβαίνει και να μην του δίνω και πολύ σημασία.
Το αίσθημα πάντως που μου ανέκαθεν μου άφηνε ήταν απροσδιόριστο και με αποπροσανατόλιζε,
μου προκαλούσε σύγχιση, ιδιαίτερα όταν ήμουν μικρή και δεν μπορούσα να το διαχειριστώ.

Η επιστημονική εξήγηση πάντως δεν ταιριάζει στην περίπτωση που ενώ ήμουν κάποια φορά καθ' οδόν για την Καβάλα, πέρασα από ένα μνημείο - άγαλμα που βρισκόταν μετά από μία κλειστή στροφή στο δρόμο μου. Δεν είχα προλάβει να δω από πριν τι υπήρχε μετά τη στροφή όπως ποτέ δεν είχα ξαναδεί εκείνη την τοποθεσία. :weird:

Lambrini
10-11-2010, 01:01 PM
Πολύ ωραίο θεμα , πραγματικά είμαι 25 κ ακόμα το παθαίνω , και δεν ήξερα τοσα πολλά ! να σαι καλα!

a8nva888
10-11-2010, 04:04 PM
Εξαιρετικά ενδιαφέρον!:bigsmile:Και συνεπικουρεί στην εργασία μου στο πανεπιστήμιο!:weird::respect: