PDA

View Full Version : Goebbels ο πατερας της προπαγανδας



Άκης Αντωνίου
07-06-2005, 12:37 AM
PAUL JOSEPH GOEBBELS

O Goebbels ήταν υπουργός διαφωτισμού & προπαγάνδας του Χίτλερ . Ο άνθρωπος ΄΄πανταχού΄΄ παρών . Ο άνθρωπος ο οποίος ήταν το ‘’πολιτικό’’ μυαλό του Τρίτου Ράιχ και τελικά τίναξε τα μυαλά του στον αέρα , αφού σκότωσε με δηλητήριο τα 6 παιδιά του. Τώρα θα μου πείτε τι μας ψυχοπλακωνεις ρε μεγάλε αλλά ο σκοπός μου είναι μέσα από ΄΄δύσκολα΄΄ ωροσκοπία να βρούμε την αλήθεια. Πραγματικά ένα μεγάλο εργαλείο στα χέρια του Αστρολόγου είναι η μεταφυσική ανάλυση των μοιρών , τα μεσοδιαστήματα και το Ανατολικό σημείο. Τι λέτε ας δούμε διεξοδικά αυτό το άτομο?? Γεννημένος στις 29/10/1897 στις 23:30 στην Rheydt της Δυτ. Γερμανίας . Ένας Σκορπιός με Ωροσκόπο Λέοντα στις 12ο 24 ΄. Η Μεταφυσική ανάλυση της μοίρας του Ωροσκόπου λέει πως είναι οι μοίρα της Λογοτεχνίας ενώ σαν ερμηνεία αναφέρει σταθερότητα και απολυτοτητα , πνευματική φλόγα και σαν χαρακτήρας σκυθρωπός , κυνικός και μάλλον δυσάρεστος. Η μοίρα του Ανατολικού Σημείου ( east point ) είναι στις 20ο 44΄ του Καρκίνου όπου λέγει η μεταφυσική ανάλυση της εν λόγω μοίρας λέγει : μια κοινωνική μοίρα όχι απαλλαγμένη από περιέργεια ,μυαλό κοφτερό ακόμα και επιστημονική έρευνα εάν δεν υπήρχε η νευρικότητα. Ακόμα και αν φθάσουν να γίνουν δυνατοί στο περιβάλλον τους είναι πιθανόν να προκαλέσουν μόνοι τους την τύχη τους. Το μεσοδιάστημα Ήλιου – Σελήνης είναι ένα σημαντικό σημείο είναι στις 4ο 27΄του Τοξότη όπου λέγει η εν λόγω θέση : Αποδιδόμενες τάσεις : ΞΑΦΝΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ , ΠΑΝΟΥΡΓΙΑ . Ενώ σαν ερμηνεία λέει : Μια βαρετή φωνή που φέρνει νύστα . Φύση μελαγχολική και καρτερική που μπορεί να απολαμβάνει μέσα από την δυστυχία της. Ζωή μοναχική και περιορισμένη , κίνδυνος χηρείας. Τι λέτε δεν αξίζει τον κόπο η μεταφυσική ανάλυση των μοιρών ?? Αλλά έχει και παρακάτω. Τώρα αρχίζουν τα περίεργα και φαίνεται το μεγαλείο της ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ ( ΟΧΙ ΤΟΥ ΑΣΤΡΟΛΟΓΟΥ).


ΤΙ ΣΥΝΕΒΗ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ ΤΟΥ 1945 ΣΤΑ ΥΠΟΓΕΙΑ ΤΗΣ ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΑΣ ΣΤΟ ΒΕΡΟΛΙΝΟ???

Οι σύμμαχοι έχουν μπει ήδη στο Βερολίνο και πλησιάζουν στο κτήριο της Καγκελαρίας. Ο Goebbels μετά από σύντομο διάλογο με τον Hitler παίρνει την μεγάλη απόφαση . Πρέπει να δώσει τέλος στην ζωή του . Πράγμα όχι δύσκολο για τον Goebbels αφού στον Χάρτη του έχουμε Άρη στον Σκορπιό στον 4ο οίκο σε τετράγωνο με τον ωροσκόπο στον Λέοντα ( ο Θάνατος μέσα στην πατρίδα ή στα υπόγεια # σημ πως ο τέταρτος είναι και ο τάφος , το υπόγειο κλπ#) ενώ ο Ποσειδώνας του 8ου στον 11ο αλλά και ανάδρομος σε 135ο όψη με τον Ήλιο που μας δείχνει από το γενέθλιο χάρτη του πως θα θυσιάζονταν για τα ιδανικά του ( του 8ου στον 11ο ) αλλά και ο Ποσειδώνας από μόνος του δείχνει την αυτοθυσία λόγω του ότι αφ΄ενός είναι ανάδρομος και αφ΄ετερου κάνει όψη ενάμισι τετραγώνου με τον Ήλιο τον Κυβερνήτη του Ωροσκόπου. Δίνει εντολή στην γυναίκα του να φύγει με τα παιδιά στην Αυστρία πράγμα που αρνείται . Η Σελήνη του 12ου σε τετράγωνο με το μεσοδιάστημα Πλούτωνα/ Μεσουρανήματος όπου στην εξήγηση στο βιβλίο ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΙ ΚΟΣΜΙΚΩΝ ΕΠΙΡΡΟΩΝ ( Cosmic Patterns ) στην σελίδα 230 στο τέλος … ‘’ η πιθανότητα των ξαφνικών καταστροφών δια μέσου μεγάλης δύναμης. Μια κρίση σε μια κρίσιμη στιγμή κάποιου . Μια στροφή της τύχης η οποία προέρχεται από την θεια πρόνοια κατά καποιο τρόπο!!’’ Ενώ ο Προοδευμένος Άρης συνοδό με το Vertex και την Σελήνη ( Η ΚΑΡΜΙΚΗ * ΛΟΓΩ ΒΕΡΤΕΞ* ΔΟΚΙΜΑΣΙΑ * ΛΟΓΩ ΣΕΛΗΝΗΣ ΤΟΥ 12ου) Ο προοδευμένος ΗΛΙΟΣ σε τρίγωνο με το Μεσουράνημα δείχνει ότι ήθελε να φύγει με τρόπο ανδρικό . Σημείωση πως ο ΚΛΗΡΟΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΣΤΟ ΓΕΝΕΘΛΙΟ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΣΥΝΟΔΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΤΟΥ 4ΟΥ ΔΗΛΑΔΗ Ο ΄΄ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΣ ΤΑΦΟΣ ΄΄.



Νομίζω η ανάλυση να είναι κατανοητή , προκείμενου και άτομα που δεν έχουν ιδιαίτερες γνώσεις αστρολογίας να καταλαβαίνουν τι διαβάζουν.


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ

ΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΥ

Λίλιαν Σίμου
07-06-2005, 01:20 AM
Πολύ ενδιαφέρουσα παρουσία του θέματός σας. Αποδεικνύει πως η αστρολογία έχει πολύ πληροφοριακό υλικό για να επεξεργαστούμε πέρα από τα κλασσικά της κλειδιά. Η ανάλυση των μεταφυσικών μοιρών, ιδιαίτερα, είναι ένα γοητευτικό στοιχείο του χάρτη. Πολλές φορές μιλά από μόνο του.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

raingirl
07-06-2005, 09:14 AM
Θα συμφωνήσω με την κα Σίμου,
όντως το άρθρο είναι πολύ ενδιαφέρον, βέβαιά η κα Σίμου ως αστρολόγος το αξιολογεί πολυ καλύτερα, άλλα και εμείς που είμαστε σε "εμβρυακή ηλικία" και ασχολούμαστε ερασιτεχνικά, μέσα απο τα άρθρα αυτά καταλαβαίνουμε καλύτερα τις δυνατότητες της αστρολογίας.

Άκης Αντωνίου
07-06-2005, 09:48 AM
Σε ευχαριστω πολυ raingirl , θα ακολουθησουν και αλλα ωροσκοπια διασημων και αυτο εχει ως σκοπο να δειξει πως λειτουργει η Αστρολογια.
Αν υπαρχει καποιο ωροσκοπιο που σε νδιαφερει , εαν το εχω πολυ ευχαριστως να στο στειλω.

fillenia
07-06-2005, 05:54 PM
Εγώ, τώρα, που έχω μια μανία με τους Δεσμούς της Σελήνης, θα ρωτήσω:
Tι έφερνε από το παρελθόν, ποιά ήταν η καρμική του υποχρέωση?
Γιατί όταν πρόκειται για ανθρώπους που πρωτοστάτησαν σε παγκόσμια γεγονότα, που διαμόρφωσαν αντιλήψεις και κοσμοθεωρίες που μόνο προαγωγή του ανθρώπινου πνεύματος δεν δείχνουν, θα έχει ενδιαφέρον, νομίζω κάτι παραπάνω.

Ελπίζω να είναι εφικτό,

Φυλλένια

Άκης Αντωνίου
07-06-2005, 07:29 PM
Να σου απαντησω λοιπον. Ο Β.Δεσμος στον 6ο αλλα στο Υδροχοο εβγαζε αυτο το πολυ κοντα στο λαο αλλα και συναμα χωρις προσσεγιση. Ειχε κανει τεραστια λαθη , απο καταχρηση εξουσιας σε προηγουμενη ζωη ως πολιτικο προσωπο και δυστυχως τα επαναλαβε. Το μαθημα εδω ειναι η ανοδος και η απωλεια μεσω του πονου.

fillenia
07-06-2005, 07:44 PM
Ευχαριστώ,

Παρέα με τον Χίτλερ λοιπόν, που επίσης έφερνε την κατάχρηση της εξουσίας από προηγούμενη ζωή του. Ισως και να έκαναν παρέα από τότε. Ελπίζω μόνο να μάθουν καλά το μάθημά τους και να μην μας προκύψουν πάλι ντουέτο με την ίδια ενσάρκωση, γιατί αλίμονό μας!!!

Φυλλένια

Άκης Αντωνίου
07-06-2005, 07:51 PM
κοιταξε να δεις τετοια γκαντεμια να μην μας ξαναβρει. Αν και ο Χιτλερ ηταν εξωγαμο ενος Εβραιου με την μανα του (πληροφοριες λενε για βιασμο της) εξ ου και το μισος προς αυτους .

bookseller
07-06-2005, 07:59 PM
Ε όχι κι έτσι!!! Τι θα πει "πληροφορίες λένε για βιασμό". Ποιες πληροφορίες, τίνος συγγραφέα. Τέλος πάντων που έχουν καταγραφεί; Και προσδιορίστε μας παρακαλώ τι εννοείτε με την έκφραση τέτοια γκαντεμια να μην μας ξαναβρει. Έχετε γράψει τόσα άρθρα. Ενδιαφέροντα και μη. Είστε δραστήριο μέλος και χαίρομαι ιδιαιτέρως. Αλλά νομίζω απαντήσεις και ιδιαιτέρως αρθογραφία πρέπει να τεκμηριώνονται από βιβλιογραφία και πλήρη, σαφή και κατανοητή απάντηση.

Άκης Αντωνίου
07-06-2005, 08:30 PM
κατ αρχην με ξαφνιαζει η αντιδραση σας. Αν ψαξεται στο διαδικτυο θα δειτε πως ο Χιτλερ ηταν παιδι ενος εβραιου, και μεχρι την εφηβεια του εφερε το ονομα της μητερας του. Ηταν νοθος και ιστορικα υπαρχει η εικασια οτι ενδεχομενως να ηταν αποτελεσμα βιασμου της μητερας του. Προς ταυτιση αυτου λεγεται πως πηγε σε γιατρο η μητερα του για αμβλωση και τηναρνηθηκε ο γιατρος. Εχετε καποια ιστορικη οπως και εσεις λετε μαρτυρια περι του αντιθετου? Θα χαρω να μαθω

Lady_SnowBlood
09-06-2005, 04:53 PM
Θα συμφωνήσω με την αντίδραση του bookseller . το δίκτυο δεν είναι πάντα το πιο αντικειμενικά σωστό μέσο για να βρει κάποιος εμπεριστατωμένες πληροφορίες . Για όσες πληροφοριες δίνοντε στα άρθρα θα εκτιμούσα αν γινόταν παράθεση των πρωταρχικών πηγών που χρησιμοποιούντε σαν βάση για τη συγγραφή τους.

fillenia
09-06-2005, 05:21 PM
Lady Snowblood,

O Bookseller δεν αντέδρασε για την εγκυρότητα του διαδίκτυου ως μέσο πληροφόρησης.
Υποχρέωση όλων μας, σε κάθε δημόσιο μέσο επικοινωνίας, είναι να αναφέρουμε τις πηγές απ' όπου αντλούμε τις πληροφορίες μας.
Δεν πρέπει να παραγνωρίζουμε βεβαίως πως οι γενέθλιες αστρολογικές αναλύσεις, αφορούν προσωπικές μελέτες και συμπεράσματα και υπόκεινται πάντα σε διορθώσεις, βελτιώσεις και προσθήκες. Υπάρχει ευρύτητα στην ανάλυση. Στις αναλύσεις προσωπικοτήτων υπάρχει και η ευχέρεια της διασταύρωσης των στοιχείων καθώς γίνονται εκ των υστέρων, δηλαδή αφού αποκτηθεί η φήμη.
Ηταν μάλλον ατυχής η έκφραση του astroakis, πιστεύω πως με τις πληροφορίες, εννοούσε τις φήμες γύρω από την προσωπική ζωή του Hitler.

Φυλλένια

Lady_SnowBlood
30-06-2005, 07:46 PM
κατ αρχην με ξαφνιαζει η αντιδραση σας. Αν ψαξεται στο διαδικτυο θα δειτε πως ο Χιτλερ ηταν παιδι ενος εβραιου, και μεχρι την εφηβεια του εφερε το ονομα της μητερας του. Ηταν νοθος και ιστορικα υπαρχει η εικασια οτι ενδεχομενως να ηταν αποτελεσμα βιασμου της μητερας του. Προς ταυτιση αυτου λεγεται πως πηγε σε γιατρο η μητερα του για αμβλωση και τηναρνηθηκε ο γιατρος. Εχετε καποια ιστορικη οπως και εσεις λετε μαρτυρια περι του αντιθετου? Θα χαρω να μαθω

Η αναφορά μου στο δίκτυο βασιζόταν στη δεύτερη πρόταση του αστροακης . Ας διαβάζουμε λίγο τα παραπάνω ποστ και ας παρακολουθούμε τι θέλει να πει ο κάθε ένας από εμάς . Νομίζω ότι όλοι έχουμε ισότιμο λόγο και δεν χρειάζεται να παρουσιάζετε κανείς σαν αυθεντία

fillenia
30-06-2005, 08:09 PM
Πιστεύετε πως δεν αντιμετωπιζόμαστε εδώ μέσα ως ισότιμοι στον λόγο?
Υπάρχει λογοκρισία?
Αν κάτι έχει θιχτεί ιδιαιτέρως σ' αυτές τις σελίδες, είναι η απόρριψη της Αυθεντίας και του Δογματισμού. Εχετε δίκιο, πολλοί σχολιάζουν με παρορμητική διάθεση, χωρίς εμπεριστατωμένη σκέψη και τεκμηρίωση. Επεα πτερόεντα! Με αποτέλεσμα να ακολουθούν δεκάδες επεξηγηματικοί σχολιασμοί ! Αντίλογος για τον αντίλογο, χωρίς ουσία. Σε ό,τι με αφορά, η διευκρίνηση αφορούσε την εγκυρότητα του διαδικτύου και την επαλήθευση των πηγών που δια ροπάλου, επιβάλλεται να αναφέρονται. Διαβάστε προσεκτικότερα.

Φυλλένια

Lady_SnowBlood
30-06-2005, 08:20 PM
Αγαπητή φιλλενια
έδειξα τα σημεία που αναφερόμουν .Νιώθω όμως ότι μέσα στην φλόγα σου να υποστηρίξεις τη θέση σου δεν προσέχεις την ουσία των γραπτών των υπολοίπων συμμετεχομενων , κυρίως όσων δεν έχουν την ίδια άποψη με σένα

fillenia
01-07-2005, 12:15 AM
Αν δεν πρόσεχα τα γραφόμενα των άλλων, δεν θα μπορούσα να υποστηρίξω με φλόγα τις θέσεις μου. Θα έγραφα ασυναρτησίες. Θα ήμουν άνεργη προ πολλού αν δεν πρόσεχα τι διαβάζω και τι γράφω. Αν και βρίσκω υπερβολικό το "φλόγα", απλά εκθέτω τις θέσεις μου που είναι αποτέλεσμα κριτικής σκέψης. Μ αρέσει όμως η σαφήνεια γιατί αποφεύγονται οι παρεξηγήσεις και παρερμηνείες.

Φυλλένια

Lady_SnowBlood
01-07-2005, 10:05 PM
Είμαι σίγουρη για αυτά που λες για τον εαυτό σου φίλη φιλλενια , αλλά δεν είσαι η μόνη που δεν είναι άνεργη και δεν είσαι η μόνη με κριτική σκέψη ; όσον αφορά την σαφήνεια τον γραπτών σου έχω να παρατηρήσω ότι ενώ είναι σαφέστατα είναι μονομερή και ίσος και δογματικά . Δεν είναι κακό να βλέπεις τι θέλει να πει κάποιος που δεν μιλάει την ίδια γλώσσα με εσένα .