PDA

View Full Version : Ερώτηση για ωριαία διόρθωση



Lady_SnowBlood
04-06-2005, 10:06 PM
Κάποια στιγμή ένας φίλος και ερασιτέχνης αστρολόγος μου είχε πει ότι πριν από κάθε χάρτη ο αστρολόγος πρέπει να κάνει κάποια διόρθωση στην ώρα της γέννησης βάση ορισμένων σημαντικών γεγονότων στη ζωή του ενδιαφερόμενου για τον χάρτη. Τι ακριβώς είναι αυτό; Υπάρχει κάποιο αντίστοιχο κείμενο στο φόρουμ;

Άκης Αντωνίου
04-06-2005, 11:21 PM
Καλησπερα , ο φιλος σου αν και ερασιτεχνης τουλαχιστον εχει μερακι και αυτο ειναι καλο, δειχνει πως εχει πολυ καλες βασεις. Τωρα οσον αφορα για την διορθωση ωροσκοπιου βγαινει με βαση πολυ σημαντικα γεγονοτα της ζωης μας. Δηλαδη ποτε παντρευτηκαμε, ποτε χασαμε καποιο αγαπημενο προσωπο , ασθενειες που περασαμε ,σημαντικες χρονιες στην καριερα μας κλπ. Η χρηση της διορθωσης γινεται ειτε μεσω μεσοδιαστηματων, ειτε μεσω προοδευτικων συδτηματων αλλα και μεσω τις μεταφυσικης αναλυσης των μοιρων.Ιδιαιτερα το τελευταιο ειναι ιδιαιτερα καλο μιας και βγαζει και τασεις αλλα και μοιραια γεγονοτα . Ενα πολυ καλο βιβλιο ειναι '' οι 360 μοιρες του ζωδιακου΄΄ της Κας Θεοδωρας Ντακου. Σε περιπτωση ομως που θα ηθελες για μεσοδιαστηματα μιλησε με τον Δρ. Χρηστο Πα"ιζη ο οποιος ειναι αυθεντια ( κατα την γνωμη μου) σε αυτο το κλαδο.
Η διορθωση γινεται προκειμενου να εχουμε περισσοτερο ακριβεια στηνπροβλεψη μιας και λαθος 4 λεπτα της ωρας μας φερνουν αποκλιση στα γεγονοτα κατα ενα ετος ( προοδευτικα και ηλιακη επιστροφη)

Παντως ειναι ευχαριστο που ο φιλος σου σκεφτεται σωστα αστρολογικα
μιας και δεν υπαρχει πιο αβεβαιο πραγμα απο την ωρα γεννησης. Ακομα και στα βιβλιαρια γεννησεως που πλεον γραφουν την ωρα υπαρχει μια αποκλιση απο 5 λεπτα εως και τρια τεταρτα συν πλην αναλογα με τον αν η γεννα ειχε επιπλοκες ή οχι. Να συμπληρωσω πως ωρα γεννησης αστρολογικα ειναι ποτε κοβεται ο ομφαλιος λωρος και το παιδι γινεται αυτονομο και ανασαινει.

Lady_SnowBlood
05-06-2005, 01:03 AM
Ευχαριστώ για την απάντηση και έχεις δίκιο όταν λες για την αβεβαιότητα της ώρας γέννησης . Εγώ για παράδειγμα γεννήθηκα πάνω σε αλλαγή ωροσκόπου , αν πάρω υπ’οψιν μου το πιστοποιητικό γέννησης μου( στις 10 το πρωί).Η μητέρα μου είχε πει ότι ο γιατρός μόλις γεννήθηκα είπε «ας πούμε ότι είναι 10» και όλοι αυτό το ερμήνευαν ως λίγο πριν τις 10( πρακτικά σημαίνει ωροσκόπο Καρκίνο από ότι ξέρω) . Αν όμως αυτό το «ας πούμε ότι είναι 10» σήμαινε λίγο μετά τις 10 ; Αυτό ουσιαστικά αλλάζει τον ωροσκόπο μου σε Λέων

Λίλιαν Σίμου
06-06-2005, 02:00 AM
Αγαπητή φίλη

Πήρατε μία εκτενή απάντηση από το μέλος μας astroakis. Η διόρθωση της ώρας γέννησης είναι μία σοβαρή εργασία, χρειάζεται χρόνο, πληροφορίες, και εμπειρία. Σίγουρα, όταν μία γέννηση δίνεται στρογγυλοποιημένη, τις περισσότερες φορές, έχει απόκλιση. Χρειάζεται ένας αστρολόγος σημαντικά γεγονότα της ζωής σας, χρησιμοποιεί μεθόδους όπως σας περιέγραψε το μέλος μας, αλλά και να ανταποκρίνονται τα γεγονότα με σαφήνεια στα ετήσια ωροσκόπια που συνέβησαν. Παίζουν ρόλο πολλά στοιχεία, για να βοηθηθούμε, μεταξύ αυτών και η φυσιογνωμική βάση ζωδίου, όπως και τα ωροσκόπια των γονέων, από όπου αντλούμε σημαντικές πληροφορίες. Αν με την απόκλιση αλλάζετε ζώδιο ωροσκόπου, η συσχέτηση με τους γονείς είναι απαραίτητη. Αν είστε στο ίδιο ζώδιο, άλλες λεπτομέρειες (όπως η ζωδιακή μοίρα, ο δεκανός κλπ) θα βοηθήσουν.
Ωστόσο, ο αγαπημένος μου συγγραφέας και δάσκαλος της αστρολογίας Ντέην Ρουντγίαρ, υποστήριζε πως είναι σχεδόν αδύνατον να βρούμε την ακριβή μοίρα του ωροσκόπου μας, καθώς είναι ένα ευαίσθητο δεδομένο μας που πρέπει να παραμένει προφυλαγμένο. Άρα, κάποια θέματα, αν είναι καρμικά και πολύ προσωπικά, ίσως δεν πρέπει να γνωστοποιηθούν από άλλους. Αλλά, σίγουρα, αυτό δεν αποκλείει την δυνατότητα, να βρεθείτε πολύ κοντά στην μοίρα του ωροσκόπου ή και ακριβώς.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

Άκης Αντωνίου
06-06-2005, 11:40 AM
Πολυ καλη η απαντηση Λιλιαν , αν και οi αγαπημενοi μου αστρολογοi εμενα ειναι ο Charles Carter , John Addey ( ιδιως οι αρμονικες ειναι μνημιωδες ως εργο) ενω εδω και 1 ετος εχω αρχησει να ασχολουμαι με τα μεσοδιαστηματα και με εχουν εξιταρει. Πιστευω πως αν υπαρχει ειλικρινεια απο τον πελατη μπορει να βρεθει ( και λεω εαν , γιατι οπως γνωριζεις πολυ καλα υπαρχουν καποια σημεια που βγαζουν ενδειξεις που ... ειναι πολυ προσωπικες)

Ευχαριστω πολυ

Λίλιαν Σίμου
07-06-2005, 12:59 AM
Αν και εκτός θέματος της ερώτησης, σας απαντώ με τη σειρά μου, πως εκτιμώ τον Κάρτερ, αλλά πράγματι με συγκινεί ιδιαίτερα ο Άντεϋ με το σύστημα των αρμονικών κύκλων. Στον Ρουντγίαρ βρίσκω την αγάπη για τον άνθρωπο και την ψυχολογική του ανάλυση μέσα από τα δεδομένα του χάρτη. Χαίρομαι που αν και νέος, ασχολείστε ουσιαστικά και με μεράκι με την αστρολογία, και διευρύνετε τους ορίζοντες πέρα από τα τυπικά και επιφανειακά. Σας εύχομαι καλή συνέχεια και επιτυχίες.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου