PDA

View Full Version : Ωροσκόπιο για δίδυμα αδέλφια



mayakovski
08-05-2009, 11:48 PM
Γεια σας,
Πιστεύετε ότι τα ωροσκόπια των διδύμων (εννοώ τα αδέρφια και όχι το ζώδιο των Διδύμων) θα πρέπει να εξετάζονται διαφορετικά από τα άλλα ωροσκόπια; Και αν ναι, με βάση ποια επιπλέον κριτήρια;
Θα ήταν ενδιαφέρον να διαβάσω τις απόψεις σας πάνω στο θέμα.
Ευχαριστώ.

Γιάννης Ριζόπουλος
09-05-2009, 01:21 AM
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα, που έθεσες αγαπητή Mayakovski

Από ιατρική άποψη μας ενδιαφέρει να ξέρουμε αν τα δίδυμα προέρχονται από το ίδιο ωάριο η όχι. Αυτό ενδέχεται να παίζει σημαντικό ρόλο στο κατά πόσον τα παιδιά, αντίστοιχα, θα μοιάζουν η όχι μεταξύ τους και αστρολογικά.

Αν τα δύο παιδιά, μεγαλώνοντας, εμφανίσουν ίδιο χαρακτήρα και κοινές επιλογές είναι φανερό ότι ο χάρτης τους λειτουργεί με τις ίδιες προδιαγραφές. Αν όμως δεν συμβαίνει αυτό, τότε το θεωρητικό αστρολογικό πρόβλημα είναι μια μεγάλη πρόκληση.

Κατά τη γνώμη μου είναι τελείως λάθος να κάνουμε ερμηνεία των δύο-σχεδόν ίδιων-ωροσκοπίων θεωρώντας ότι ο καθοριστικός παράγοντας είναι η ολιγόλεπτη διαφορά της ώρας γέννησης. Σχετικά με αυτό το θέμα έχουν γραφτεί και ακουστεί πολλές υπερβολές.

Το πρώτο που οφείλουμε να εκτιμήσουμε και να αξιολογήσουμε είναι το αν και πως έχουν "μοιραστεί" το ωροσκόπιο τα δίδυμα και τι διαφοροποιήσεις μπορούν να προκύψουν από αυτό.

Για παράδειγμα, είναι πιθανόν το ένα παιδί να χρησιμοποιεί ως κεντρικό στοιχείο έκφρασης τον Ήλιο και το άλλο τη Σελήνη η τον ωροσκόπο (με τις όψεις τους). Και αυτή η "επιλεκτικότητα" μπορεί να έχει εφαρμογή σε όλους τους πλανήτες.

Οι πλανήτες που δεν χρησιμοποιούνται από το ένα αδελφάκι, προβάλλονται, βιώνονται δηλαδή μέσω τρίτων προσώπων και εξωτερικών καταστάσεων με πρώτο υποψήφιο εκφραστή το ...άλλο αδελφάκι.

Η προβολή των πλανητικών χαρακτηριστικών είναι συνήθης όταν τα δίδυμα ζουν κοντά το ένα στο άλλο. Από τη στιγμή, που απομακρυνθούν είναι πολύ πιθανόν να "συντονιστούν" χρησιμοποιώντας ουσιαστικά τους ίδιους αστρολογικούς παράγοντες.

Το ίδιο ακριβώς μπορεί να συμβεί και με δύο άτομα, που γεννιούνται περίπου την ίδια ώρα και στον ίδιο τόπο αλλά ποτέ δεν έρχονται σε επαφή μεταξύ τους. Η ζωή τους θα έχει δηλαδή πολλά κοινά χαρακτηριστικά.

Μια ακόμη παράμετρος, που μπορεί να προσμετρηθεί στη διαφορετικότητα είναι οι δύο (αστρικες και τροπικές) ζωδιακές πλανητικές θέσεις.

voulatain
09-05-2009, 07:02 PM
Θα συμφωνησω με τον παντα ευστοχο κ. Ριζοπουλο σχετικα μ τα διδυμα.
Γιατι οντας εχω ζησει απο πολυ κοντα διδυμα αδελφια[ο συζυγος μου,με τον αδελφο του]τα οποια ειναι ομοια εξωτερικα αλλα ως χαρακτηρες κ προσωπικοτητες απεχουν χιλιομετρα....κ ψαχνοντας λιγο,οσο δυναμαι δλδ τους χαρτες τους,ειδα οτι ο ενας κινειται κ λειτουργει βαση του ηλιου του σαν κλασικος ΑΙγοκερως κ ο αλλος βαση της σεληνης του σαν κλασικος τοξοτης!Βεβαια υπαρχουν κοινα γιατι καποιοι πλανητες τους εχουν την ιδια επιρροη στους χαρτες τους, αλλα σαν πρωτη εντυπωση νομιζεις οτι εχεις να κανεις με οχι διδυμα αδελφια αστρολογικα.
Παντως ειναι ωραιο θεμα για διερευνηση....

Aries&Libra
10-05-2009, 11:00 PM
Πολύ ωραίο θέμα θα συμφωνήσω!!!
Είχα κι εγώ πολλές φορές την ίδια απορία. Δύο συμμαθητές του γιού μου είναι δίδυμα από διαφορετικά ωάρια, και είναι η μέρα με την νύχτα. Θεώρησα κι εγώ ότι ο καθένας τους "χρησιμοποιεί" διαφορετικά σημεία του χάρτη τους, και γι΄αυτό βγάζουν αυτήν την διαφορετικότητα. Πάντως, αναφορικά με τα προαναφερόμενα του κ. Ριζόπουλου, έχω γνωρίσει πολλά άτομα που έχουν γεννηθεί με λίγες μέρες διαφορά από εμένα και έχω δει καταπληκτικές ομοιότητες σε γεγονότα που μας έχουν συμβεί. Το πιο συμπτωματικό είναι μια γνωστή μου που είναι γεννημένη 11 Απριλίου 1970 (εγώ στις 14 Απριλίου 1970) και η κόρη της γεννήθηκε στις 15 Φεβρουαρίου 1999 (ο γιός μου στις 18 Φεβρουαρίου 1999). Ο άντρας της είναι Σκορπιός και ο άντρας μου έχει Σελήνη στον Σκορπιό. Όσο για την Τατιάνα Στεφανίδου (18 Απριλίου 1970), η προσωπική της διαδρομή συμπίπτει με την δική μου, και εκείνη είναι διάσημη ενώ εγώ έχω διάσημο πατέρα. ΄Ολα αυτά βέβαια σε γενικές γραμμές γιατί φυσικά ο κάθε άνθρωπος έχει σημαντικές και ιδιαίτερες διαφορές στον προσωπικό του χάρτη.

mayakovski
11-05-2009, 02:44 AM
Πολύ ενδιαφέρουσες οι παρατηρήσεις σας, κ. Ριζόπουλε - συμφωνώ απολύτως! Αναρωτιέμαι μόνο γιατί τα δίδυμα που προέρχονται από το ίδιο ωάριο θεωρείται ότι μοιάζουν περισσότερο και αστρολογικά, σε σχέση με αυτά που προέρχονται από δύο διαφορετικά ωάρια. Μ'άλλα λόγια, γιατί ο βιολογικός παράγοντας να θεωρείται τόσο καθοριστικός, εφόσον αστρολογικά εξετάζουμε καταρχήν το ψυχολογικό πεδίο;
Τέλος, αν υποθέσουμε ότι τα "ετεροζυγωτά", όπως λέγονται, δρουν περισσότερο ως αυτόνομες προσωπικότητες, πώς εξηγείται το φαινόμενο της "επιλεκτικότητας" που προαναφέρθηκε ως προς τους πλανήτες - φαινόμενο που υφίσταται εξίσου και στις δύο κατηγορίες διδύμων...

Γιάννης Ριζόπουλος
11-05-2009, 11:51 AM
Πολύ ενδιαφέρουσες οι παρατηρήσεις σας, κ. Ριζόπουλε - συμφωνώ απολύτως! Αναρωτιέμαι μόνο γιατί τα δίδυμα που προέρχονται από το ίδιο ωάριο θεωρείται ότι μοιάζουν περισσότερο και αστρολογικά, σε σχέση με αυτά που προέρχονται από δύο διαφορετικά ωάρια. Μ'άλλα λόγια, γιατί ο βιολογικός παράγοντας να θεωρείται τόσο καθοριστικός, εφόσον αστρολογικά εξετάζουμε καταρχήν το ψυχολογικό πεδίο;
Τέλος, αν υποθέσουμε ότι τα "ετεροζυγωτά", όπως λέγονται, δρουν περισσότερο ως αυτόνομες προσωπικότητες, πώς εξηγείται το φαινόμενο της "επιλεκτικότητας" που προαναφέρθηκε ως προς τους πλανήτες - φαινόμενο που υφίσταται εξίσου και στις δύο κατηγορίες διδύμων...

Αγαπητή Mayakovski

Από τη μια "όλοι οι δρόμοι οδηγούν στη Ρώμη" κι απότην άλλη "το ένα χέρι νίβει το άλλο και τα δυό το πρόσωπο"...

Κατά τη γνώμη μου η αστρολογική θεώρηση έχει σαν βάση ένα κοσμικό πρότυπο ανάπτυξης και εξέλιξης που δυνητικά εφαρμόζεται παντού. Ο ίδιος ο ζωδιακός είναι μια αποτύπωση της εξέλιξης της ανθρώπινης συνείδησης και των κατακτήσεων της σε σχέση με το Ασυνείδητο και περιέχει με συμβολικό τρόπο κάθε πιθανή εφαρμογή σε όλους τους τομείς, ακόμη και αν για το συνειδητό δεν είναι ακόμη υπαρκτή.

Το πρόβλημα είναι ότι η αστρολογική γλώσσα χρειάζεται έναν ουσιώδη και κατανοητό αποσυμβολισμό, κάτι περισσότερο από το "μεγάλη πόρτα θα διαβείς...". Και χωρίς τις επιστήμες αυτός ο αποσυμβολισμός παραμένει στη σφαίρα της μεταφυσικής, πολύ αδύναμος να ανταποκριθεί σε "λογικές" προδιαγραφές.

Οι επιστήμες ξεκινώντας από διαφορετική αφετηρία προσφέρουν τελικά στην Αστρολογία μια "έτοιμη" γλώσσα, έναν κώδικα ερμηνείας, που είναι κατάκτηση της δράσης του ανθρώπινου πνεύματος σε αυτά τα πιο ειδικά πεδία.

Τα πορίσματα της βιολογίας βοηθούν την αστρολογία να γίνει πιο συγκεκριμένη υιοθετώντας τη γλώσσα της, όπως ακριβώς η ψυχολογία προσφέρει έτοιμες φόρμες για την ερμηνεία των πλανητικών θέσεων και όψεων.

Η κληρονομικότητα περιεχόταν στους χάρτες πολύ πριν η βιολογία την περιγράψει με τους δικούς της όρους. Αν όμως ένας ας πούμε ...ιδιοφυής αστρολόγος του 18ου αιώνα προσπαθούσε να την ορίσει θα βρισκόταν σε αδιέξοδο, αφού κανείς δεν θα καταλάβαινε τι ακριβώς εννοούσε, ούτε θα είχε κάποιο τρόπο να το αποδείξει. Σήμερα όμως μπορεί να κάνει μια αναφορά στο DNA θεωρώντας τη διπλή έλικα μια θεμελιώδη εφαρμογή του ζωδιακού προτύπου των Διδύμων, κάτι που παράλληλα βοηθά και στην αποσαφήνιση του ίδιου του προτύπου.

Κατ' επέκταση η αναφορά στον βιολογικό παράγοντα είναι αυτονόητη με την έννοια ότι αποτελεί μια "μετάφραση" του ίδιου θέματος.

Ο όρος "ομοζυγωτά" θα μπορούσε να αντιστοιχεί στο "ομοζωδιακά", ότι κι αν σημαίνει αυτό...
Δυστυχώς για να γίνει η μετάφραση ολοκληρωμένα απαιτείται στήριξη και από τις δύο πλευρές, βιολόγους που να γνωρίζουν αστρολογία και αστρολόγους-βιολόγους, κάτι που για την ώρα δείχνει πολύ μακρινό... :cry:

Όσο για την "επιλεκτικότητα" είναι μια λειτουργία που διέπει όλους τους χάρτες και είναι το βασικό κλειδί της ερμηνείας. Απλά στην περίπτωση των διδύμων είναι περισσότερο προφανής.:bigsmile:

perg
06-08-2010, 02:27 PM
Θα ήθελα να ρωτήσω πώς γίνεται η ανάλυση σε γενέθλιο χάρτη διδύμων. Γνωρίζω οτι αντιστρέφεται κατά κάποιο τρόπο ο ωροσκόπος αλλά θα ήθελα να μου πείτε εάν γνωρίζετε περισσότερες λεπτομέρειες. Τα αδέρφια μου είναι δίδυμα αλλά σαν χαρακτήρες δεν έχουν καμία σχέση. Είναι υδροχόοι με ωροσκόπο δίδυμο αλλά μονο η αδερφή μου έχει αυτά τα χαρακτηριστικά, ο αδερφός μου καμία σχέση με την "επιπολαιότητα" του δίδυμου.....
Πώς γίνεται μία τέτοια ανάλυση? Μπορείτε να μας κάνετε ένα παράδειγμα???
Σε περίπτωση που παίζει ρόλο, είναι ετερόζυγα δίδυμα όπως καταλάβατε (ημ. γεν. 22/01/986, Αθήνα, 14:05). Νομίζω πως έχουν 1-2 λεπτά διαφορά..


Ευχαριστώ

vikoza
06-08-2010, 07:19 PM
Υποθέτω ότι η αδελφή σου είναι η δεύτερη σε σειρά, δηλ πρώτος ο αδελφός και έπειτα η αδελφή σου.

Ο αδελφός σου έχει ωροσκόπο στις 16οΤοξότη 47΄ με τον Ουρανό και τον Ποσειδώνα στον Ωροσκόπο. Ο δεύτερος οίκος ξεκινά από τις 8ο αιγόκερου 44΄, ο 3ος στις 29ο Αιγόκερου 53΄ και πάει λέγοντας...

Βγάζεις ένα χάρτη με την ίδια ώρα και δουλεύεις σαν ωροσκόπο του πρώτου παιδιού τον 7ο οίκο του άλλου, σαν 2ο οίκο τον 8ο του δευτέρου παιδιού.

:love:

vikoza
06-08-2010, 07:23 PM
Αυτό που έχω σαν μεγάλη απορία μου είναι πώς μπορούμε να βγάλουμε ετήσιο χάρτη στα δίδυμα αδέλφια :unsure::unsure::unsure:

Ξέρω ότι πολλοί ίσως διαφωνήσουν με την προηγούμενη άποψη, αλλά προσωπικά δεν μπορώ αλλιώς να εξηγήσω πώς δύο αδέλφια που γεννιούνται την ίδια στιγμή με τη διαφορά ενός ή δύο λεπτών έχουν τόσο διαφορετική προσωπικότητα.

:love:

Δείμων
06-08-2010, 08:18 PM
Tα ίδια προβλήματα τα συζητάμε και όταν έχουμε δύο παιδιά που γεννήθηκαν στο ίδιο μαιευτήριο με διαφορά λίγων λεπτών από άλλους γονείς. Η αστρολογία δίνει τάσεις, οι οποίες πώς θα αναπτυχθούν έγκειται στο περιβάλλον και τις συνθήκες του καθενός. Δύο τέτοιοι άνθρωποι π.χ. έχουν Σελήνη στον Καρκίνο, ο ένας ζει σε φτωχογειτονιά ο άλλος σε πλουσιόσπιτο. Ο ένας θα μαζεύει κοχύλια από τις εκδρομές του ο άλλος σημαιάκια από τους αγώνες του. Ο πρώτος μπορεί να γίνει κατασκευαστής κοσμημάτων, ο άλλος προπονητής ιππασίας.

Στα δίδυμα η αναστροφή του χάρτη δουλεύει, αν και σε μια περίπτωση που συνάντησα ο ωροσκόπος στον 7 ταίριαζε περισσότερο στην πρώτη αδελφή και ο κανονικός στην δεύτερη. (το ίδιο είπες?)

perg
06-08-2010, 08:59 PM
ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας....τελικά είναι μπερδεμένο το θέμα....όντως έχεις δίκιο, ο αδερφός μου έχει γεννηθεί πρώτος και η αδερφή μου δεύτερη. Οι διαφορές στον χαρακτήρα τους και στον τρόπο αντίδρασής τους πραγματικά είναι αρκετές και διαφορετικές...

whisperer
07-08-2010, 12:21 AM
μμμ...αυτό είναι όντως ένα θέμα...είναι γνωστό ότι δύο δίδυμα μπορεί να μην έχουν καμία σχέση ούτε στο χαρακτήρα αλλά ούτε και στην εμφάνιση... :toung:

μπορούμε το θέμα του "κοινού" αστρολογικού χάρτη να το παρομοιάσουμε με αυτό που συμβαίνει και στη Γενετική...από άποψη γενετικού υλικού δηλαδή...Αν δεχτούμε ότι δε γίνεται αναστροφή του χάρτη...(γιατί εχω διαβάσει και την "θεωρία" που δεν υποστηρίζει καμία αναστροφή και θεωρεί οτι οι χάρτες είναι "κανονικοί" και ο κάθε ένας αδερφός έχει το δικό του χάρτη που διαφέρει μόνο κατά λίγα λεπτά από αυτόν του αδερφού) τότε οι χάρτες είναι κατά πολύ (μπορεί και κατά πάρα πολύ) όμοιοι μεταξύ τους....σκεφτείτε ότι το αντίστοιχο συμβαίνει με το γενετικό υλικό....(αναφέρομαι στο μονοζυγωτικά δίδυμα....) που ο ένας αδερφός είναι κλώνος του άλλου...! οπότε δε μιλάμε για την αρκετή ομοιότητα αλλά για το ΙΔΙΟ, ΟΛΟΙΔΙΟ ΓΕΝΕΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ!

και παλι βλέπεις αδέρφια που δεν εχουν καμία σχέση μεταξύ τους...εκεί λοιπόν φαίνεται πιο καθαρά αυτό που λέει και ο Δείμων...ότι η αστρολογία δείχνει τάσεις....το ίδιο και η γενετική και το γενετικό υλικό (λίγο πιο περιορισμένες όμως...) είναι το υλικό με το οποίο έρχεσαι στη ζωή....το πως αυτό το υλικό θα διαμορφωθεί είτε από εσένα τον ίδιο είτε από τις συνθήκες, είτε από το περιβάλλον είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο....είτε αυτό το υλικό λέγεται γενετικό υλικό είτε λέγεται αστρολογικός χάρτης....ακόμα και αν οι "περιβαλλοντικές" συνθήκες φαίνονται ίδιες...δηλαδή τα παιδιά μεγαλώνουν στην ίδια οικογένεια, με τους ίδιους πόρους, με τις ίδιες ευκαιρίες κτλ κτλ πάλι υπάρχουν διαφορές....

αλλά αυτό που θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας είναι κάτι που διάβασα σε ένα άρθρο από ξένο site αστρολογίας σχετικά με τα δίδυμα το οποίο εμένα προσωπικά μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση. ΜΙλάει λοιπόν για μία από τις πάμπολες μελέτες που έχουν γίνει σε μονοζυγωτικά δίδυμα (πανομοιότυπα) τα οποία χώρισαν μεταξύ τους μετά τη γέννα και υιοθετήθηκαν από διαφορετικές οικογένειες το κάθε ένα. Τονίζει λοιπόν το τρόπο με τον οποίο ζούσαν παράλληλες ζωές στην ουσία, (μακριά ο ένας από τον άλλον), ομοιότητες σε σχέση με γεγονότα, επιλογές, συμπεριφορές κτλ κτλ κτλ κάποιες εκ των οποίων έχουν και αστρολογική βαρύτητα ή εξήγηση...

Λέει λοιπόν ότι κάποια από τα αυτά τα οποία είχαν κοινά ήταν:


βαφτίστηκαν και τα δύο αδέρφια με το ίδιο όνομα (Jim) από τους θετούς τους γονείς

και οι δύο παντρεύτηκαν δύο φορές (άρα μάλλον ο αστρολογικός χάρτης στην περίπτωση αυτή δεν ήταν ανεστραμμένος...ούτως ή άλλως το συγκεκριμένο αστρολογικό άρθρο δεν υποστηρίζει την αναστροφή του χάρτη). Την πρώτη γυναίκα και των δύο την έλεγαν Linda και τη δεύτερη Betty

και οι δύο ονόμασαν τους γιούς τους James Allen

και οι δύο κατατάχτηκαν στην αστυνομία και μάλιστα την ίδια χρονική περίοδο

και οι δύο ονομασαν το σκύλο τους Troy

και οι δύο έκαναν διακοπές κάθε χρόνο σε μία συγκεκριμένη τοποθεσία σε μία παραλία της Florida

και οι δύο έπιναν την ίδια μάρκα μπύρας και κάπνιζαν την ίδια μάρκα τσιγάρα

και οι δύο είχαν το ίδιο χόμπυ...την ξυλογλυπτική

ελπίζω να μη σας κούρασα...:embarrest

Δείμων
07-08-2010, 02:07 AM
και οι δύο παντρεύτηκαν δύο φορές (άρα μάλλον ο αστρολογικός χάρτης στην περίπτωση αυτή δεν ήταν ανεστραμμένος...ούτως ή άλλως το συγκεκριμένο αστρολογικό άρθρο δεν υποστηρίζει την αναστροφή του χάρτη).

Χμ. Διπλά ζώδια παραδοσιακά θεωρούνται οι Δίδυμοι και οι Ιχθείς, αλλά τυπικά και ο Τοξότης με την Παρθένο.

Katerina Paraskevopoulou
07-08-2010, 06:57 AM
Λοιπόν είναι πράγματι γοητευτικές οι ιστορίες εξωτερικού για τα δίδυμα που ζουν χώρια και έχουν παρόμοιες επιλογές.
Νομίζω η πρόκληση είναι να δούμε στατιστικά τι κάνουν τα δίδυμα που ζούνε μαζί και μάλιστα στη Ελλάδα. Θα μπορούσε κάποιος να μας βοηθήσει με την σύνταξη κάποιου ερωτηματολογίου, εμεις τα μέλη να κάνουμε την έρευνα και στη συνέχεια κάποιος ή μιά ομάδα να επεξεργαστεί τα δεδομένα;
Πάντως γνώμη μου είναι ότι τα δίδυμα της Ελλάδος έχουν ανταγωνιστικές τάσεις λόγω της οικογένειας που ξεχωρίζει το πρώτο από το δεύτερο <<τέκνο>>. Έχω παρατηρήσει ότι το πρώτο έχει εξωστρεφείς επιχηρηματικές τάσεις ενώ το δεύτερο εσωστρεφείς οικογενειακής δημιουργίας. Πρόκειται για περιπτώσεις που δεν τα ντύνουν ομοιόμορφα και αναπτύσσεται ανταγωνισμός μέσα στο οικογενειακό και κοινωνικό περιβάλλον. Γνώμη μου και συμπέρασμα μερικής παρατήρησης. Αν ενώναμε τις δυνάμεις μας, θα είχαμε κάποια στατιστικά συμπεράσματα για την Ελλάδα. Αυτό βέβαια ισχύει για όλα τα δεδομένα της αστρολογίας. Αναλύοντας τα συμπεράσματα ξένων αστρολόγων, είναι αδόκιμο να προσπαθούμε να τα προσαρμόσουμε στα ελληνικά μεσογειακά δεδομένα και επαναλαμβάνοντάς τα ίσως γινόμαστε γραφικοί και με το δίκιο τους κάποιοι δεν θεωρούν την ελληνική αστρολογία σοβαρή.

vikoza
07-08-2010, 12:18 PM
Στα δίδυμα η αναστροφή του χάρτη δουλεύει, αν και σε μια περίπτωση που συνάντησα ο ωροσκόπος στον 7 ταίριαζε περισσότερο στην πρώτη αδελφή και ο κανονικός στην δεύτερη. (το ίδιο είπες?)

Αγαπητέ Δείμονα είπαμε ακριβώς το ίδιο πράγμα. Το έχω δει και γω να δουλεύει (ο αντίστροφος χάρτης) ακόμα και σε τρίδυμα όπου τα δύο τελευταία παιδιά (2ο και 3ο)μοιάζουν στις συνήθειες και στο χαρακτήρα περισσότερο από το πρώτο.
:bigsmile:

vikoza
07-08-2010, 12:22 PM
ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας....τελικά είναι μπερδεμένο το θέμα....όντως έχεις δίκιο, ο αδερφός μου έχει γεννηθεί πρώτος και η αδερφή μου δεύτερη. Οι διαφορές στον χαρακτήρα τους και στον τρόπο αντίδρασής τους πραγματικά είναι αρκετές και διαφορετικές...

Έχω προσέξει ότι το ίδιο χρονικό διάστημα συμβαίνουν γεγονότα το ίδιο σημαντικά και στους δύο σε διαφορετικό τομέα της ζωής. Ένας αστρολόγος που ο ίδιος είναι δίδυμος (με αδελφό ) μου είχε πει ότι όταν ο ίδιος αποφάσισε να πάει στο εξωτερικό, ο δίδυμος αδελφός του επέστρεφε στην Ελλάδα.
:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

Δείμων
07-08-2010, 06:30 PM
Ηλιακή επιστροφή εννοείς. Προφανώς τη συγκρίνουμε με τους γενέθλιους - η αντιστροφή εδώ βοηθάει. Επίσης σκέψου ότι οι Ηλιακές επιστροφές αφορούν όχι μόνο άτομα που έχουν γεννηθεί ίδια ώρα-μέρα-τόπο, αλλά επίσης και όσα έχουν γεννηθεί ίδια ώρα-μέρα-τόπο-έτος! Κοινώς δεκάδες φορές μεγαλύτερο αριθμό ανθρώπων. Και προφανώς ισχύουν αυτά που λέγαμε παραπάνω. Τα δίδυμα ποτέ δεν είναι απόλυτα όμοια όπως παρατήρησε η whisperer (εμπιστεύσου την, κάτι ξέρει) και εάν σκεφτείς και τη θεωρία της πεταλούδας ελάχιστες αλλαγές στα παιδικά χρόνια φέρνουν τεράστιες αποκλίσεις στην πορεία προς την ενηλικίωση. Κοινώς, και πάλι ερμηνεύουμε με τάσεις. Η αστρολογία δεν είναι μαντεία!

Ψυχολογικά επίσης τα δίδυμα έχουν ιδιαιτερότητες όπως τό ότι μπορεί να θέλουν να μοιάζουν ακόμα και να μη μοιάζουν μεταξύ τους, ή να θέλουν να διαφέρουν ακόμα και να μη διαφέρουν. Αυτές είναι επίπλαστες καταστάσεις που δεν προκύπτουν άμεσα από την εξέλιξη που σημειοδοτούν οι χάρτες αλλά έμμεσα. Πχ δύο λιοντάρια ή κριάρια θα προτιμούν να διαφέρουν, δύο ψάρια ζυγοί ή καρκίνοι να μοιάζουν - πολύ απλά ξεκινώντας από το ντύσιμο και το παρουσιαστικό.. Έτσι, ο υποσυνείδητος δεσμός τους (που υφίσταται σε όλους τους ανθρώπους που μεγαλώνουν μαζί για χρόνια πόσο μάλλον σε αδέλφια και δίδυμα) ωθεί σε ενέργειες τις οποίες μπορεί και να μην καταλαβαίνουν γιατί κάνουν αλλά να κάνουν. Είναι μία άβυσσος εκεί μέσα :toung: (και δεν αναφέρομαι αποκλειστικά στους δίδυμους)

vikoza
08-08-2010, 11:04 AM
Ηλιακή επιστροφή εννοείς. Προφανώς τη συγκρίνουμε με τους γενέθλιους - η αντιστροφή εδώ βοηθάει.


Ναι, μιλώ για Ηλιακή Επιστροφή.
Δηλαδή, εννοείς να βγάλω το χάρτη της Ηλιακής Επιστροφής π.χ. για το 2010
και να χρησιμοποιήσω σαν Ετήσιο Ωροσκόπο του ενός τον 7ο και για τον άλλο
τον κανονικό Ωροσκόπο του ετήσιου χάρτη ; :unsure: Εννοείται πως θα τον
συγκρινουμε με το γενέθλιο του καθενός.

Δείμων
08-08-2010, 06:54 PM
Ναι, σαν αυτοδύναμη η επιστροφή θα σημειοδοτήσει γεγονότα που θα συμβούν και στους δύο ανάλογα με τη ζωή τους, αλλά σαν σύγκριση με τους ανεστραμμένους γενέθλιους θα δώσει με μεγαλύτερη ακρίβεια τους τομείς που θα συμβούν αυτά. Δηλαδή λέγοντας πχ θα έχεις τρίγωνο Aφροδίτης - Σελήνης, που σημαίνει ψυχική ευφορία και υποστήριξη μέσα στη χρονιά, από άλλους ανθρώπους θα υποστηριχθεί ο ένας και από άλλους ο άλλος - και με διαφορετικό τρόπο, επειδή είναι διαφορετικό το περιβάλλον και οι σχέσεις τους. Αυτό μένει στους ίδιους να το ερευνήσουν και να το ανακαλύψουν. Πάντως, η εύνοια θα υπάρχει όπως και σε όλους που έχουν γεννέθλια εκείνες τις ώρες.

Συμπλήρωμα, εάν τελικά θα ΕΙΣΠΡΑΧΘΕΙ η εύνοια ή όχι, εξαρτάται ΚΑΙ από τις δικές μας πράξεις. Αν είμαστε όλο το χρόνο σε ένα κρεβάτι εννοείται πως πολύ δύσκολα θα έρθει η «τύχη» να μας βρει. Συν Αθηνά κλπ. Το ίδιο και με τις δυσμενείς προβλέψεις: αν είμαστε προετοιμασμένοι και διορατικοί μπορούμε από το να τις μετριάσουμε μέχρι να τις αποτρέψουμε :love:

vikoza
08-08-2010, 07:03 PM
Ποιος θα είναι τελικά ο ετήσιος Ωροσκόπος για τα δίδυμα; Ο ίδιος ωροσκόπος και για τους δύο ;
Ή διαφορετικός ; Μπορείς σε παρακαλώ να γίνεις πιο αναλυτικός σ' αυτό το σημείο ;:bigsmile:

Δείμων
08-08-2010, 07:15 PM
Ο ωροσκόπος θα είναι ο ίδιος, αυτός που θα προκύψει από τον χάρτη της Ηλιακής. Μετά θα κάνεις bi-wheel, δηλαδή διπλούς χάρτες (όπως η συναστρία) με το προσωπικό ωροσκόπιο του καθενός έξω (θεση 1) και την ώρα της Ηλιακής μέσα (θέση 2) για να δεις πού πέφτουν οι πλανήτες της Ηλιακής στον προσωπικό και τυχόν όψεις που σχηματίζουν. Αυτό για το δεύτερο παιδί. Μετά θα υπολογίσεις +6 θέσεις τον κάθε οίκο για να δεις του πρώτου παιδιού.

Αυτά είναι σύμφωνα με τα λίγα που έχω διαβάσει πάντα για το θέμα, διατηρώντας μια παρατήρηση αν έχεις κοντινά σου δίδυμα παιδιά θα βοηθήσει.