PDA

View Full Version : ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ



Άκης Αντωνίου
03-06-2005, 07:32 PM
Κατ΄ αρχήν χαιρετώ τους φίλους αυτού του δικτυακού τόπου και ζήτω να ανοίξουμε μεταξύ μας (όλοι μαζί ) έναν εποικοδομητικό διάλογο με θέμα την προστασία της αστρολογίας από άτομα τα οποία μαίνονται τον χώρο και σπιλώνουν το όνομα του χώρου του οποίου εργαζόμαστε. Θεωρώ επιβεβλημένη την δημιουργία μιας ομοσπονδίας ή ενός Σωματείου (κάτι ανάλογο με την A.F.A ή την I.S.A.R) με σκοπό την προάσπιση των θέσεών μας, την δημιουργία ενός ενιαίου κώδικα ηθικής, αλλά και την θέσπιση ενός οργάνου το οποίο θα μας εκπροσωπεί στον Τύπο και στα Μ.Μ.Ε. Είναι λυπηρό να βλέπουμε άτομα να σπιλώνεται η υπόληψή τους και να ΤΗΛΕ-ΔΙΚΑΖΟΝΤΑΙ. Θεωρώ (προσωπική άποψή μου) επιβεβλημένη τη δημιουργία ενός τέτοιου οργάνου όπου σκοπό θα έχει και την επιμόρφωση, ανταλλαγή πληροφοριών κ.λπ. Απλά για να προλάβω το μυαλό κάποιων δεν προσπαθώ ούτε τίποτα συνδρομές να μαζέψω ούτε να αναλάβω το ρόλο του Αρχηγού. Θεωρώ πως υπάρχουν αγαπητοί Συνάδελφοι, οι οποίοι έχουν τόσα χρόνια παρουσίας στο χώρο όσα εγώ στην ζωή (είμαι μόλις 30 ετών) και που έχουν να επιδείξουν πολύ περισσότερα στο χώρο μέσα από το μέχρι τώρα έργο τους και δικαιωματικά κάποιοι εξ αυτών πρέπει να ηγηθούν. Γιατι είναι κρίμα να έχουμε μια τόσο όμορφη και αγνή κορούλα (την Αστρολογία) και να την διαπομπεύουν κάποιοι σαν μια κοπέλα χαλαρής ηθικής.

Περιμένω τις απόψεις σας και ευελπιστώ σε έναν όμορφο και εποικοδομητικό διάλογο.


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Λίλιαν Σίμου
06-06-2005, 02:14 AM
Αγαπητέ φίλε μας

Εκτιμώ την παρουσία σας στο φόρουμ και χαίρομαι που είστε κοντά μας με τα άρθρα σας και τις παραινέσεις σας.
Είναι πολύ σωστή η επιθυμία σας. Συμμετέχω σαν μέλος στο Astrological Association και πράγματι έξω, κάποια σωματεία, όπως και αυτά που αναφέρετε, έχουν μία καλή ομαδική παρουσία. Κάνουν διαλέξεις, μαθήματα σοβαρά και εξειδικευμένα, εκδίδουν άρθρα-μελέτες και προωθούν τη γνώση.

Αλλά, το να γίνει κάτι αντίστοιχο εδώ, είναι αρκετά δύσκολο. Κι αυτό όχι γιατί δεν υπάρχουν αξιόλογοι άνθρωποι, που ήδη υπάρχουν και κοσμούν τον χώρο, αλλά γιατί υπάρχει μία ιδιοτελής αντιπαλότητα μεταξύ αρκετών αστρολόγων. Αυτό θεωρώ θα είναι και μία τροχοπέδη σε κάθε τέτοια προσπάθεια, καθώς θα εμποδίζεται η καλή διάθεση όσων είναι σωστοί.

Στο εξωτερικό, ίσως η αγορά εργασίας είναι μεγαλύτερη, οι αστρολόγοι αναλογικά λιγότεροι (εδώ τα τελευταία χρόνια με τα 090, αναγορεύτηκε απίθανος αριθμός αστρολόγων!) και το κυριότερο, οι καλοί αστρολόγοι είναι διαρκείς σπουδαστές κι ερευνητές της αστρολογίας. Κάνουν μελέτες, διατυπώνουν απόψεις, χωρίς την έπαρση της αυθεντίας. Φοβάμαι πως οι συνθήκες εδώ είναι άνισες, δίχως να απεύχομαι μία σωστή κίνηση, συγκροτημένη, με προοπτικές και μέλλον.
Ειλικρινά, θα το ήθελα να πραγματοποιηθεί, αλλά με ταπεινότητα, ειλικρινή αγάπη για τη γνώση και διαρκή προσπάθεια αυτοβελτίωσης.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

Άκης Αντωνίου
06-06-2005, 11:21 AM
Αγαπητη Λιλιαν (ας μου επιτραπει ο ενικος αριθμος, για λογους αμεσοτητας) νομιζω πως μπορουμε αν ενωθουμε να προασπισουμε αυτο που τοσο αγαπαμε. Εχω ζησει Αγγλια μερικους μηνες αλλα και στην Κυπρο 1 1/2 ετος και η αντιμετωπιση ειναι τελειως διαφορετικη. Ο Αστρολογος εχει κυρος. Στην Αμερικη ο Αστρολογος ειναι οπως ο παθολογος ή ο ψυχολογος. Και πιστεψε με χωρις ιχνος εθνικισμου ή υπεραισιοδοξιας δεν εχουν να ζηλεψουν οι Ελληνες Αστρολογοι. Εχω διαβασει το βιβλιο σας ' ΧΕΙΡΩΝ' και το βρηκα φανταστικο. Ελπιζω πως ολοι μαζι αξιζει να δραστηροποιηθουμε και να φτιαξουμε κατι το οποιο θα ειμαστε ολοι υπερηφανοι. Οχι γιατι φοβαμαστε τον συναγωνισμο, ουτε για τον κορεσμο του επαγγελματος (ολοι οι καλοι χωρανε) αλλα για την προασπιση των θεσεων μας.

Σε ευχαριστω πολυ για τον πολυτιμο χρονο σας


Ακης Αντωνιου

Λίλιαν Σίμου
07-06-2005, 01:11 AM
Αγαπητέ φίλε μας

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Πράγματι υπάρχουν αξιόλογοι άνθρωποι κι εδώ στην Ελλάδα, όπως και αλλού. Συμφωνώ με όσα διατυπώνετε για την παρουσία του σωστού αστρολόγου-συμβούλου. Ειλικρινά εύχομαι κάποια μέρα το όνειρό σας να βρει αποδέκτες. Σε μία τέτοια κίνηση, αν μου ζητηθεί, να ξέρετε θα είμαι αρωγός με όλες μου τις δυνάμεις.
Καλή συνέχεια σε κάθε σας προσπάθεια!

φιλικά
Λίλιαν

Άκης Αντωνίου
07-06-2005, 02:13 AM
θεωρω κατα αρχην τιμη μου που μιλαω μαζι σας. Εισαστε ενα ξεχωριστο ατομο στο χωρο μας και ετσι θεωρω πως αν ολοι μαζι βαλουμε τις βασεις ε, που θα παει η κοπρια του Αυγειου θα καθαρισει. Βλεπω κατι ατομα που το παιζουν Αστρολογοι και λενε χαρτακι στην τηλεοραση και στο ραντεβου. Προς αποφυγη παρεξηγησεων δεν το παιζω αυθεντια , γηρασκω αει διδασκομενος οπως ελεγε και ο Σωκρατης. Κατα την γνωμη μου θα επρεπε να γινει καποιο συνεδριο να ανταλλαξουμε αποψεις αλλα σε υγιη πλαισια ( οχι σαν το Αστρο- Μυκονος) δεν παμε για αναψυχη. Απλα για να εχουμε μια φωνη προς τα εξω και να μην μας διαπομπευουν οι τηλε -δικαστες αλλα ουτε και καποιοι ''αλεξιπτωτιστες'' να εισερχονται στον χωρο και να κανουν αμιθυτες περιουσιες εις βαρος του κοσμακι και κατατασωντας οσους ειναι σωστοι στην συνειδηση του κοσμου ως κατακαθια της κοινωνιας και περιθωριακοι.

prasina_matia
28-06-2005, 07:39 PM
Aκη μου...

Εχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου....

Με όλα αυτα που συμβαίνουν... όλοι αυτοί οι "ξεδιάντροποι" εξευτελίζουν την "επιστήμη" που λέγεται ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ...

και είναι κρίμα... κι'αδικο... :(