PDA

View Full Version : τετραγωνα σε συναστρια



veatriki
27-04-2009, 05:43 PM
θα ηθελα την βοηθεια σας με αυτη την συναστρια

ανδρας - γυναικα
ηλιος τετραγωνο κρονο
ηλιος τετραγωνο ουρανο
ηλιος τετραγωνο πλουτωνα
σεληνη τετραγωνο ηλιο
σεληνη τετραγωνο αφροδιτη
ερμη τετραγωνο κρονος
ερμη τατραγωνο ουρανο
αρης τετραγωνο διας
διας τετραγωνο κρονος
κρονος τετραγωνο δια
κρονος συνοδο με κρονο

Μητσάκος
27-04-2009, 09:36 PM
θα ηθελα την βοηθεια σας με αυτη την συναστρια

ανδρας - γυναικα
ηλιος τετραγωνο κρονο
ηλιος τετραγωνο ουρανο
ηλιος τετραγωνο πλουτωνα
σεληνη τετραγωνο ηλιο
σεληνη τετραγωνο αφροδιτη
ερμη τετραγωνο κρονος
ερμη τατραγωνο ουρανο
αρης τετραγωνο διας
διας τετραγωνο κρονος
κρονος τετραγωνο δια
κρονος συνοδο με κρονο


Αναφέροντας επιγραμματικά τις ερμηνείες των συγκεκριμένων όψεων, με τη σειρά, έχουμε:

περιορισμό, καταναγκασμό
αναταραχή, ανεξέλεγκτα γεγονότα
επώδυνη μετάλλαξη, έχθρα
ασυμβατότητα, διάσταση
συναισθηματική δυσαρμονία
δύσκολη επικοινωνία
ασυμφωνία, λεκτικές διαμάχες
υπερβολές, ανεδαφικοί στόχοι
έλλειψη συντονισμού, απουσία ρεαλισμού
μάλλον ίδια ηλικία, η μόνη σχετικά καλή όψη
(στην καλύτερη, διαφορετικά η σχέση αφορά άτομα που έχουν μια 28ετία διαφορά ηλικίας :wacko: )
Εσύ τι γνώμη σχηματίζεις; Εγώ θα έλεγα "ώρα για ένα κιτ κατ" :bigsmile:

giannas
28-04-2009, 04:31 AM
Και επίσης από την στιγμή που υπάρχει Κρόνος με Κρόνο σύνοδο ….σημαίνει ότι και στον γενέθλιο υπάρχουν οι ίδιες όψεις…
Ο άντρας πρέπει να έχει ήδη αυτές τις όψεις….(και ενα σωρό άλλες φυσικά)
 ήλιος τετράγωνο κρόνο
 ερμή τετράγωνο κρόνο
 δίας τετράγωνο κρόνο
οπότε μήπως πρέπει να δεις αν σου κάνει γενικά….πριν την συναστρία?????

WHITE.HORSE
28-04-2009, 01:41 PM
Αναφέροντας επιγραμματικά τις ερμηνείες των συγκεκριμένων όψεων, με τη σειρά, έχουμε:
[LIST]


επώδυνη μετάλλαξη, έχθρα


:bigsmile:

το άτομο με τον πλούτωνα μεταλλάσει το ΄άτομο με τον ήλιο και μόνο
ή είναι αμοιβαίο το θέμα της μετάλλαξης και για τα δύο άτομα αφού σχηματίζουν αυτή την όψη τα ωροσκοπιά τους ?

panemorfi
23-08-2010, 01:45 PM
καλησπερα !τα τετραγωνα σε αυτη τη συναστρια ?
ανδρας - γυναικα

ηλιος τετραγωνο ποσειδωνας
ηλιος τετραγωνο ωροσκοπος
σεληνη τετραγωνο διας
αφροδιτη τετραγωνο ουρανος
ουρανος τετραγωνο αφροδιτη
διας τετραγωνο πλουτωνας
ποσειδωνας τετραγωνο ερμης
ποσειδωνας τετραγωνο αφροδιτη
πλουτωνας τετραγωνο διας
ωροσκοπος τετραγωνο διας

ευχαριστω !

EPANASTATIS24
23-08-2010, 02:41 PM
veatriki, δες τη συναστρία συνολικά, όχι μόνο τις δύσκολες όψεις για να μην προκαταβάλλεσαι. Υπάρχουν και επιπρόσθετες ερμηνείες πάντα (π.χ. Αρης τετράγωνο Δίας = έντονη σεξουαλική έλξη)

Toksotaki
24-08-2010, 07:09 PM
θα ηθελα την βοηθεια σας με αυτη την συναστρια

ανδρας - γυναικα
ηλιος τετραγωνο κρονο
ηλιος τετραγωνο ουρανο
ηλιος τετραγωνο πλουτωνα
σεληνη τετραγωνο ηλιο
σεληνη τετραγωνο αφροδιτη
ερμη τετραγωνο κρονος
ερμη τατραγωνο ουρανο
αρης τετραγωνο διας
διας τετραγωνο κρονος
κρονος τετραγωνο δια
κρονος συνοδο με κρονο

Αν εξαιρέσεις το τετραγωνο Δια-Κρονου θεωρω πως οι αλλες δειχνουν πως μαλλον η γυναικα εχει τον ελεγχο..ιδιαιτερα με το τετραγωνο Πλουτωνα-Ηλιου που δειχνει οτι θα θελει να τον χειραγωγησει .Ο κρονος σε τετράγωνο με τον ηλιο του μπορει να δειχνει οτι δεν μπορει ο αντρας να εκφραστει ελευθερα και να "μπλοκαρεται" η κριτικαρεται αρνητικα απο την γυναικα,το τετραγωνο Κρονου με ερμη το ιδιο οτι ισως ο αντρας νιωθει πως δν μπορει να μιλησει ελευθερα γιατι παλι κριτικαρεται η περιοριζεται,το οτι ο ουρανος κανει τετραγωνο με τον ηλιο του δειχνει ισως ξαφνικο ερωτα?αλλα και ασταθεια αφου λογικα δν μπορει να καταλαβει τις αντιδρασεις του ουρανου.ισως να τον βλεπει ως ενδιαφερον αλλα πολυ περιεργο στις αντιδρασεις.Αυτα...ελπιζω να βοηθησα!

EPANASTATIS24
25-08-2010, 03:29 PM
Πιστεύω όμως tοksotaki ότι οι όψεις με τον Κρόνο δημιουργούν και σταθερές σχέσεις ακόμα και όταν είναι δύσκολες. Με αμοιβαίες υποχωρήσεις, είναι σχέσεις που μπορούν να έχουν μακροβιότητα.

Toksotaki
25-08-2010, 03:46 PM
Πιστεύω όμως tοksotaki ότι οι όψεις με τον Κρόνο δημιουργούν και σταθερές σχέσεις ακόμα και όταν είναι δύσκολες. Με αμοιβαίες υποχωρήσεις, είναι σχέσεις που μπορούν να έχουν μακροβιότητα.
Δεν το απεκλεισα:cheesy: απλα στην περιπτωση που υπαρχουν και οψεις απο ουρανο,θεωρω πως ειναι πολυ δυσκολο

κρασακι
25-08-2010, 04:51 PM
Και όμως όλα εξαρτώνται απο πολλούς παράγοντες..
Βίωσα σχέση με τετράγωνο Ουρανού μου με Ήλιο Αφροδίτη του (και μάλιστα κλειστά..) και αντίστοιχα ο ουρανός του εξάγωνο με ήλιο, αφροδίτη μου και παράλληλα αντίθεση κρόνου του με αφρο και ήλιο μου και τετράγωνο κρόνου μου με άρη του.
Αρίθμησε 2 1/2 χρονάκια.
Είχε απο τα όλα της. Στην αρχή έχασα τη μπάλα, πολλές αναταράξεις, διακυμάνσεις, διαφορετικότητα και ίσως ανα περιόδους πιέσεις αλλά λόγω αγάπης και επιθυμίας συνύπαρξης βρήκαμε το δρόμο μας.. Ο χωρισμός ήρθε απο απρόσμενα γεγονότα, αδύνατον να τα ελέγξουμε, απο αυτά που δεν τα περιμένεις.. πάντως η σπίθα μια χαρά μπορεί να διατηρηθεί αν υπάρχουν και άλλες καλές όψεις και φυσικά θέληση και απο τους 2!
Το έχω ξαναπει αγαπώ ουρανό!
Αυτό που βίωσα δεν θα το ξεχάσω..
Ίσως έπαιζε ρόλο ότι και παράλληλα είχαμε πλανήτες ο ένας στον 8ο του άλλου..πλέον του δίνω σημασία..νιώθω ότι δημιουργεί βαθύ δέσιμο..δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου.

Toksotaki
25-08-2010, 05:41 PM
Και όμως όλα εξαρτώνται απο πολλούς παράγοντες..
Βίωσα σχέση με τετράγωνο Ουρανού μου με Ήλιο Αφροδίτη του (και μάλιστα κλειστά..) και αντίστοιχα ο ουρανός του εξάγωνο με ήλιο, αφροδίτη μου και παράλληλα αντίθεση κρόνου του με αφρο και ήλιο μου και τετράγωνο κρόνου μου με άρη του.
Αρίθμησε 2 1/2 χρονάκια.
Είχε απο τα όλα της. Στην αρχή έχασα τη μπάλα, πολλές αναταράξεις, διακυμάνσεις, διαφορετικότητα και ίσως ανα περιόδους πιέσεις αλλά λόγω αγάπης και επιθυμίας συνύπαρξης βρήκαμε το δρόμο μας.. Ο χωρισμός ήρθε απο απρόσμενα γεγονότα, αδύνατον να τα ελέγξουμε, απο αυτά που δεν τα περιμένεις.. πάντως η σπίθα μια χαρά μπορεί να διατηρηθεί αν υπάρχουν και άλλες καλές όψεις και φυσικά θέληση και απο τους 2!
Το έχω ξαναπει αγαπώ ουρανό!
Αυτό που βίωσα δεν θα το ξεχάσω..
Ίσως έπαιζε ρόλο ότι και παράλληλα είχαμε πλανήτες ο ένας στον 8ο του άλλου..πλέον του δίνω σημασία..νιώθω ότι δημιουργεί βαθύ δέσιμο..δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου.
2μιση χρονια ε?για να πω την αληθεια εντυπωση μου κανει.οσες συναστριες ετυχε να δω που εμπλεκονταν ουρανος ξεκινουσε και τελειωνε εκτος του αποτομα και γρηγορα,χαιρομαι που σου εχουν μεινει θετικα συναισθηματα.Δν ενιωθες καταπιεση με τις οψεις απο κρονο του!?

Δείμων
25-08-2010, 10:27 PM
Σοφία τείνω να πιστεύω ότι τελικά η εμπλοκή πλανητών στον 8 (σε συναστρία), είτε σε όψη με κυβερνήτη είτε εμπεριεχόμενοι, είναι σημαντικότερη από ότι στον 7 ή τον 5. Γιατί ο 7 βοηθάει στο δύο άνθρωποι να είναι μαζί. Για να είναι όμως μαζί, πρέπει πρώτα να πλησιάσουν. Αν δεν συμβεί η προσέγγιση, η σπίθα δηλαδή, όσο ενδυναμωμένος και να είναι ο 7 τα άτομα θα μείνουν μακριά! Λόγω 5 επίσης μπορεί να πλησιάσουν, να υπάρξει η σπίθα, που όμως δεν θα βρει έδαφος να ανάψει και να συντηρήσει φωτιά. ¶ρα...

Για τις Ουρανοόψεις θα επικροτήσω ότι είναι easy come easy go. Όχι πως δεν είναι έντονες, απεναντίας. Όμως πρέπει πάντα να τις θεωρούμε απρόβλεπτες και να έχουμε τα νώτα καλυμένα. Τουλάχιστον εμείς οι γνωρίζοντες. Και να μην παρασυρόμαστε από την ένταση των συναισθημάτων, Ουρανός άλλωστε ίσον ηλεκτρισμός, «ψήνοντας» τον εαυτό μας ότι στη δική μας αγάπη αυτό δε θα συμβεί κ ότι εμείς αγαπιόμαστε τόσο δυνατά που θα αποτελέσουμε εξαίρεση. Στην αστρολογία εξαιρέσεις δεν υπάρχουν..

κρασακι
26-08-2010, 02:59 AM
Μαργαρίτα στην αρχή ένιωθα περιορισμό στην έκφραση των συναισθημάτων μου και αυτό πιστεύω λόγω αντίθεσης αφροδίτης κρόνου, αλλά με τον καιρό ξεπεράστηκε.
Ίσως να παίζει ρόλο το ότι έχω εξειδικευτεί πλέον στις δύσκολες όψεις κρόνου στις σχέσεις μου..την πρώτη φορά υπέφερα πολύ και ειδικά ως άτομο που δεν χτυπιέται απο κρόνο στο ωροσκόπιό του άσχημα.
Δύσκολο θεωρώ να χτυπά ο κρόνος με τετράγωνο ή αντίθεση την αφροδίτη παρά τον ήλιο τόσο. Και αυτό όσον αφορά εμένα. Πλέον ο περιορισμός δεν με αγγίζει αν είναι ειδικά πιεστικός και με άσχημο τρόπο, εκεί τελειώνουν όλα πριν καν αρχίσουν. Θεωρώ ότι ανάλογα τον χαρακτήρα και τον προσωπικό χάρτη κάποιου, το τετράγωνο προς τον Ήλιο παλεύεται, αν κάποιος ξέρει και πιστεύει στον εαυτό του και ξέρει να τον στηρίζει χωρίς να επηρεάζεται εύκολα. Ενώ προς την αφροδίτη χτυπά πιο εσώτερες χορδές και θέλει καλύτερο χειρισμό.

Όσο για τις όψεις ουρανού μπορεί σε πολλές περιπτώσεις Δείμων να είναι easy come easy go..αλλά ξέρω και ζευγάρια που είναι παντρεμένα και χρόνια μαζί με τα συγκεκριμένα τετράγωνα. Οπότε μπορεί σε αρκετές περιπτώσεις να εκδηλώνονται και με διαφορετικό τρόπο όπως λέμε, με απρόοπτα γεγονότα, με διαφορετικότητα κλπ..

Όσο για αυτό που λες ότι νομίζουμε ότι σε μας δεν θα συμβεί και ότι μας κρατάνε τα συναισθήματα και ο ηλεκτρισμός που δημιουργεί ο ουρανός..στη δική μου περίπτωση δεν ήταν αυτό.. αν υποθέσω ότι όλα λειτουργούσαν στην εντέλεια απο πλευράς όψεων, αποδίδω άλλα στοιχεία και στιγμές της σχέσης στις όψεις αυτές. Το βάθος των συναισθημάτων όμως και το δέσιμο το αποδίδω στον 8ο πέρα απο άλλες όψεις. Όπως είπες και ο 5ος και ο 7ος είναι πολύ σημαντικοί και όταν έχουμε πλανήτες μέσα στον 7ο κάποιου ή στον 5ο νιώθουμε οικειότητα και άνεση, αλλά όχι την ψυχική επαφή και τη σωματική επίσης που φέρνει ο 8ος. Πέρα απο τη διαφορετική μορφή αγάπης που νιώθω τώρα οτι δημιουργεί, φέρνει και μια πολύ καλή σεξουαλική χημεία που συνδυαστικά με επικοινωνία ενδυναμώνει το δέσιμο.
Προσωπική γνώμη πάντα.

EPANASTATIS24
26-08-2010, 03:25 PM
Συμφωνώ κρασάκι, 8ος for ever. Πιο ισχυρό δέσιμο δεν υπάρχει σε άλλο οίκο, και πιο σταθερό πιστεύω. Όσα χρόνια κι αν περάσουν, η ερωτική και σεξουαλική χημεία μπορεί να παραμείνει άσβεστη..

katialin
26-08-2010, 06:32 PM
καλησπερα καλησπερα...με αφορμη το θεμα αυτο θα ηθελα και εγω μια γνωμη για τις εξης οψεις:
Ανδρας-Γυναικα
σεληνη τετραγωνο σεληνη
σεληνη τετραγωνο ουρανος
ερμης τετραγωνο σεληνη
αφροδιτη τετραγωνο αρης
αρης τετραγωνο πλουτωνας
διας τετραγωνο ηλιος
κρονος τετραγωνο διας
ουρανος τετραγωνο ηλιος
ποσειδωνας τετραγωνο ερμης
πλουτωνας τετραγωνι διας
ηλιος συνοδος ηλιος
ηλιος συνοδος ερμης
ερμης συνοδος ερμης
σεληνη συνοδος ερμης
αφροδιτη συνοδος αφροδιτη
αρης συνοδος αφροδιτη
ποσειδωνας συνοδος σεληνη
ποσειδωνας συνοδος ουρανος

πολλα τετραγωνα εεεε :blink:
αααααα και επειδη ειδα κατι σχετικα με 8 οικο, ο αντρασ εχει ακμη 8ου οικου στον κριο και η γυναικα στον καρκινο..επισης σχηματιζεται και μια οψη μεταξυ των κυβερνητων των 2 οικων σεληνη τριγωνο αρης...

ευχαριστω εκ των προτερων

Δείμων
26-08-2010, 08:07 PM
Καλησπέρα! ¶μα το βιώνεις καλά εμάς τι λόγος μας πέφτει :weird::bigsmile:

katialin
26-08-2010, 09:25 PM
ενταξει μεχρι στιγμης καλα το βιωνω δεν μπορω να πω....αλλα αυτο ειναι κατι που φαινεται απο τις οψεις αυτες????

παλίρροια
26-08-2010, 10:08 PM
ενταξει μεχρι στιγμης καλα το βιωνω δεν μπορω να πω....αλλα αυτο ειναι κατι που φαινεται απο τις οψεις αυτες????

:bigsmile:Εκείνο που διακρίνω εγώ είναι το πολύ αγχος που έχεις εσύ......:toung:
Εχεις πολύ δρόμο μπροστά σου.....ασε να αγχωθούν και οι άλλοι για σένα!!:laugh:
Δεν το αξίζεις??? Εγώ πιστεύω πως ΝΑΙ!!!!:cheesy:

katialin
26-08-2010, 10:22 PM
χαχα σωστα....πολυ αγχος...δεν ξερω γιατι αλλα μου βγαινει εντονα το τελευταιο καιρο...αλλα καλα λες ας αγχωθουν οι αλλοι ;)

Δείμων
27-08-2010, 01:52 AM
Kαλό μου είσαι 19 χρονών!! Κάτσε να χαρείς τις όψεις ¶ρη Αφροδίτης σας, και παράτα τα όλα τ' άλλα!!! :nuts::laugh:

katialin
09-09-2010, 06:56 PM
χαχααχα δεν ειμαι 19 ειμαι 20 πλεον χαχαχα...ενταξει λοιπον αυτο θα κανω και βλεπουμε :bigsmile:

panemorfi
09-09-2010, 07:33 PM
να ρωτησω κατι , οταν ο χειρων ειναι σε τετραγωνο με λιλιθ σε συναστρια και αντιθεση ταυτοχρονα θεωρειται σαν ασχημη οψη ?

Μητσάκος
10-09-2010, 06:32 AM
να ρωτησω κατι , οταν ο χειρων ειναι σε τετραγωνο με λιλιθ σε συναστρια και αντιθεση ταυτοχρονα θεωρειται σαν ασχημη οψη ?
ενδεχομένως, αλλά δεν ξέρω κάποιον που να θεωρεί σημαντικές αυτές τις όψεις,είτε σε συναστρία είτε αλλού :bigsmile:

panemorfi
10-09-2010, 10:46 AM
ενδεχομένως, αλλά δεν ξέρω κάποιον που να θεωρεί σημαντικές αυτές τις όψεις,είτε σε συναστρία είτε αλλού :bigsmile:

δεν θεωρουνται σημαντικες δηλ. ?γιατι μ ειπαν οτι ο χειρων παιζει σημαντικο ρολο σε συναστρια
τωρα δε ξερω κι εγω !

vikoza
10-09-2010, 11:19 AM
δεν θεωρουνται σημαντικες δηλ. ?γιατι μ ειπαν οτι ο χειρων παιζει σημαντικο ρολο σε συναστρια
τωρα δε ξερω κι εγω !

Πιστεύω ότι είναι σημαντικές με προσωπικό πλανήτη όμως. Η λίλιθ είναι κάτι σαν μη απαραίτητο συνοδευτικό θα έλεγα. :cheesy:

Μητσάκος
10-09-2010, 11:46 AM
Πιστεύω ότι είναι σημαντικές με προσωπικό πλανήτη όμως. Η λίλιθ είναι κάτι σαν μη απαραίτητο συνοδευτικό θα έλεγα. :cheesy:

Εγώ πάντως, άμα δεν δω εργασία δημοσιευμένη με 100 (τουλάχιστον) ωροσκόπια που να φαίνεται ότι ο Χείρων κάνει ετούτο και το άλλο και ότι αυτά που κάνει αυτός δεν φαίνονται κατά κύριο λόγο και από κάποιο από τα 10 γνωστά σώματα που υπολογίζουμε ως τώρα, ούτε Χείρωνα ούτε ...Μείρωνα δεν κοιτάζω...
Και το λέω αυτό επειδή ψάχνοντας για τον Χείρωνα, αυτά που βρήκα ουσιαστικά ήταν αναπαραγωγές από έναν που τον ξαπατήκωσαν άκριτα όλοι οι υπόλοιποι και παρουσίαζαν τις απόψεις του σαν δικές τους... Έλληνες και ξένοι...
Και μην αρχίσουν κάποιοι να μου λένε ότι "σύμφωνα με μελέτες μου αυτό κι εκείνο συμβαίνει και έχει αποδειχθεί ετούτο κι εκείνο και μπλα μπλα μπλα", γιατί για να υπάρχει μια ελάχιστη αξιοπιστία, αυτές οι "μελέτες" πρέπει να δημοσιευθούν κάπου και να υποστούν τη βάσανο της αξιολόγησης, της επαλήθευσης και γενικότερα του ελέγχου. :bigsmile:

vikoza
10-09-2010, 12:00 PM
Και το λέω αυτό επειδή ψάχνοντας για τον Χείρωνα, αυτά που βρήκα ουσιαστικά ήταν αναπαραγωγές από έναν που τον ξαπατήκωσαν άκριτα όλοι οι υπόλοιποι και παρουσίαζαν τις απόψεις του σαν δικές τους... Έλληνες και ξένοι...


Αναφέρεσαι και σε αστρολόγο- συγγραφέα που συμμετείχε εδώ στο φόρουμ ???????:blink:

Μητσάκος
10-09-2010, 12:54 PM
Αναφέρεσαι και σε αστρολόγο- συγγραφέα που συμμετείχε εδώ στο φόρουμ ???????:blink:
Όποιος ψάχνει βρίσκει :bigsmile:

vikoza
10-09-2010, 02:26 PM
Μου τα μασάς Μητσάκο !!! :laugh:

Μητσάκος
11-09-2010, 09:11 AM
Μου τα μασάς Μητσάκο !!! :laugh:

Καλή μου, δεν τα μασάω καθόλου, άλλοι τα μασάνε όταν πρόκειται για αυτά τα θέματα :bigsmile:
Για να μιλήσω σε προσωπικό επίπεδο, αρχικά, θα σου πω ότι πολλάκις, και εδώ και σε άλλα φόρουμ, στο "Ζωή & Ζώδια" που γράφω, αλλά και σε ιδιωτικές συζητήσεις και ανοιχτές (είτε στη "Λέσχη Αστρολογίας", είτε στη σχολή που πήγαινα), είτε ως Μητσάκος, είτε ως Δ. Μέλλος, είτε και ως επίσημη φωνή του περιοδικού ή του site, έχω εκφράσει ευθαρσώς την άποψή μου.

Ιδίως πέρυσι, όταν έγινε μια άλλη μια προσπάθεια να ιδρυθεί μια πιο συγκροτημένη συλλογική φωνή "αστρολόγων" (η οποία κατέληξε και αυτή, όπως και οι προηγούμενες, στην απλή διαπίστωση ότι αυτοί που θέλουν να λέγονται αστρολόγοι και επαίρονται για "αναζητήσεις" και "υπερβάσεις" και "ανωτερότητες" και "γνώσεις" και δεν ξέρω 'γω τι άλλο, απλώς δεν μπορούν να μοιράσουν "δυο γαϊδάρων άχυρο", εξαιτίας του εγωισμού, της άγνοιας και της κοντόφθαλμης λογικής που έχουν).

Και τότε λοιπόν, αλλά και πιο πριν έγραφα αλλά και τώρα γράφω για τους απλούς τρόπους που μπορείς να καταλάβεις αν ένα κείμενο (βιβλίου, άρθρου κλπ) είναι αντιγραφή. Βλέπεις, βρε παιδί μου, ότι το κείμενο βρίθει αγγλικισμών (δηλαδή κατά λέξη μετάφραση ή/και με συντακτικό της αγγλικής έκφραση στα ελληνικά) και δεν υπάρχουν ενιαίες δομή και ροή σε πολλά σημεία, είτε από κεφάλαιο σε κεφάλαιο, είτε και μέσα στο ίδιο το κεφάλαιο. Τουτέστιν κάποιος που δεν ξέρει ούτε καλά αγγλικά ούτε καλά ελληνικά, αλλά και ούτε έχει έφεση στη συγγραφή, έχει συρράψει από άλλο κείμενο. Το ίδιο βέβαια μπορεί να συμβαίνει και με αντιγραφή πρότυπων κειμένων από τα ιταλικά, τα ισπανικά, τα γαλλικά ή τα γερμανικά, για να αναφέρω τις κυριότερες γλωσσικές πηγές από όπου τα εγχώρια τζιμάνια αντλούν "πληροφορίες και υλικό".

Ακόμα, είναι από πολύ σπάνιο έως και αδύνατο να βρεις στο τέλος κάθε "πονήματος" βιβλιογραφία. Ρε φίλε συγγραφέα, επιφοίτηση από το άγιο πνεύμα είχες και έγραψες; Ιδέες από παρθενογένεση σου κατέβηκαν στην γκλάβα; Εδώ εμείς στο myhoroscope ένα βιβλίο βγάλαμε πριν από 2 χρόνια, με τις βασικές αρχές της αστρολογίας, και είχαμε 5 σελίδες βιβλιογραφία με 6άρι γράμμα...

Ένα άλλο ενδεικτικό της αντιγραφής είναι η απουσία παραδειγμάτων-χαρτών από την ελληνική πραγματικότητα, το ελληνικό κοινωνικό γίγνεσθαι. Χάθηκαν οι Έλληνες ή τα γεγονότα που συνέβησαν εδώ και που να αποτελούν αστρολογικό παράδειγμα; Φυσικά δεν μιλάω για αναλύσεις και ερμηνείες επίκαιρων γεγονότων, που δημοσιεύονται στον έντυπο ή στον ηλεκτρονικό τύπο κατά κόρον, αναφέρομαι στα παραδείγματα που υπάρχουν στα βιβλία που κυκλοφορούν ή στις παρουσιάσεις νέων τεχνικών ή θεωριών που πλασάρονται σαν πρότυπες εργασίες και “αυτόφωτες”/μοναδικές.

Οι αστρολογικοί αυτοί “φωστήρες” είχαν ένα πλεονέκτημα μέχρι πριν από λίγα χρόνια, όταν η πρόσβαση στις πληροφορίες δεν ήταν εύκολη. Τώρα όμως που είναι εύκολη η πρόσβαση, άρα και η σύγκριση, αυτά δεν μπορούν να κρυφτούν -τουλάχιστον από αυτούς που μπορούν να διακρίνουν. Ακόμα και εδώ στο myhoroscope, λίγο αν ψάξεις σε “πρότυπα” θέματα, θα βρεις ποστ από διάφορα μέλη που αναφέρουν ότι “αυτό το άρθρο, κάπως αλλιώς το είχα διαβάσει εκεί”, ή “αυτή η άποψη μοιάζει με του τάδε”, ή “αυτό έχει γραφτεί στο τάδε βιβλίο”, χωρίς βέβαια από τον υπογράφοντα το κείμενο να αναφέρεται καμία πηγή. (και ας έχει μαλλιάσει η γλώσσα του Σωκράτη να αναφέρονται οι πηγές, εφόσον και αν έχουν χρησιμοποιηθεί). Και φυσικά δεν αναφέρομαι σε κάποιο απλό μέλος που σήκωσε ένα κείμενο από άλλο site και το ανέβασε εδώ, αλλά σε πρότυπα κείμενα αστρολόγων, που πλέον δεν έχουν παρουσία εδώ.

Τα μεταξωτά βρακιά απαιτούν και επιδέξιους πισινούς, λέει η παροιμία, και για να το λέει χωρίς να φέρνει κανείς αντίρρηση, μάλλον είναι σωστή. Η πλειονότητα των Ελλήνων αστρολόγων (ή αυτών που πλασάρονται σαν τέτοιοι)/συγγραφέων όχι μόνο μεταξωτό βρακί δεν έχει, αλλά μάλλον δεν γνωρίζει και τη χρησιμότητα του απλού βαμβακερού και για αυτό και δεν τα χρησιμοποιεί καν (και φροντίζει να το διατρανώνει σε καθημερινή βάση -ακόμα και τώρα!).

Αυτά προς το παρόν. Το χρέος μου ως Τοξότης το έκανα. Αν έχεις διάθεση, ψάξε και θα βρεις, άνοιξε τα μάτια σου και σύγκρινε, μην αποδέχεσαι ως θέσφατο τα όσα σου πλασάρει ο οποιοσδήποτε “γκουρού” ή “δάσκαλος” ή “ερευνητής” της αστρολογίας, που έχει σχέση με την αξιόπιστη μελέτη και έρευνα όσο και τα φύκια με τις μεταξωτές κορδέλες. Και είναι πολύ εύκολο να καταλάβεις ποιος είναι ποιος, αρκεί να θες.

Κοραλλία Μόζορα
11-09-2010, 10:35 AM
Εγώ πάντως, άμα δεν δω εργασία δημοσιευμένη με 100 (τουλάχιστον) ωροσκόπια που να φαίνεται ότι ο Χείρων κάνει ετούτο και το άλλο και ότι αυτά που κάνει αυτός δεν φαίνονται κατά κύριο λόγο και από κάποιο από τα 10 γνωστά σώματα που υπολογίζουμε ως τώρα, ούτε Χείρωνα ούτε ...Μείρωνα δεν κοιτάζω...
Και το λέω αυτό επειδή ψάχνοντας για τον Χείρωνα, αυτά που βρήκα ουσιαστικά ήταν αναπαραγωγές από έναν που τον ξαπατήκωσαν άκριτα όλοι οι υπόλοιποι και παρουσίαζαν τις απόψεις του σαν δικές τους... Έλληνες και ξένοι...
Και μην αρχίσουν κάποιοι να μου λένε ότι "σύμφωνα με μελέτες μου αυτό κι εκείνο συμβαίνει και έχει αποδειχθεί ετούτο κι εκείνο και μπλα μπλα μπλα", γιατί για να υπάρχει μια ελάχιστη αξιοπιστία, αυτές οι "μελέτες" πρέπει να δημοσιευθούν κάπου και να υποστούν τη βάσανο της αξιολόγησης, της επαλήθευσης και γενικότερα του ελέγχου. :bigsmile:

Συμφωνώ και επαυξάνω, Μητσάκο μου. Δεν μπορούμε να μιλάμε για εξέλιξη της αστρολογίας χωρίς στοιχειώδη έρευνα και κριτική σκέψη.

vikoza
11-09-2010, 02:43 PM
Όλα πολύ ωραία αυτά που γράφεις , Μητσάκο και συμφωνώ με τις απόψεις σου, γιατί το έχω συναντήσει σε αρκετά βιβλία. Μάλιστα έχω φτάσει κάποιες φορές να ανοίγω το ξένόγλωσσο βιβλίο για να καταλάβω τι θέλει να πει ο ποιητής.
Έχω συναντήσει επίσης και μεταφράσεις που δεν είναι άψογες, αλλά που έχουν και την αντίστοιχη βιβλιογραφία. Κάθε καρυδιάς καρύδι. Να μην ξεχνάμε όμως ότι υπάρχουν και άτομα που δεν είναι εξοικειωμένα με άλλη γλώσσα παρά μόνο με την ελληνική . Πώς θα μπορούσαν να έχουν πρόσβαση στη γνώση της Αστρολογίας ?

Επίσης μου έδωσες μία πολύ ωραία ίδέα:idea: μ' αυτό που είπες για το Χείρωνα. Μπορούμε να κάνουμε ενα ερωτηματολόγιο ή κάτι άλλο και να καταλήξουμε(αν καταλήξουμε) σε συμπεράσματα ? ;)

Fotini Christodoulou
11-09-2010, 02:57 PM
Καθώς τον τελευταίο καιρό ασχολούμαι αρκετά με την Παραδοσιακή αστρολογία, διαπιστώνω όλο και περισσότερο αυτό που μαθαίνουμε στο πρώτο μας μάθημα αστρολογίας:

Τα γεγονότα, τάσεις και ψυχολογία, σε όλων των ειδών τους χάρτες αποδίδονταν άψογα πριν ακόμα καν ανακαλυφθούν οι εξωκρόνιοι πλανητες.

Πρακτικά αυτό σημαίνει, οτι μπορούμε να μελετήσουμε έναν χαρτη και να έχουμε με ακρίβεια όλα τα στοιχεία χωρίς να ασχοληθούμε καν με Πλούτωνα, Ουρανό και Ποσειδώνα( ή και τα περίφημα χιαστί και λοιπές δευτερεύουσες όψεις), πόσο μάλλον με τον Χείρωνα...Δεν θα ήθελα αυτή η πρόταση να θεωρηθεί οτι ακυρώνει και την προσφορά των εξωκρόνιων πλανητων και λοιπών στοιχείων που προσθέτει η σύγχρονη αστρολογία.

Με αυτή ακριβώς την λογική λοιπόν, είμαι αρκετά επιφυλακτική ως προς το τί μπορούν να προσθέσουν στην μελέτη ενός ωροσκοπίου οι πλανητοειδείς - χωρίς βεβαια να είμαι αρνητική στο επιχείρημα ότι ναι, οκέι, μπορούν να προσθέσουν σε λεπτομέρειες.

Προσωπική μου άποψη λοιπόν είναι ειδικά ένας αρχάριος να μην αποδίδει την βαρύτητα που κάποιοι αποδίδουν στον Χείρωνα ή κάθε "Χείρωνα", εσκεμμένα ή όχι, αλλά να ξεκινά απο εκεί που ξεκινούν όλα, δηλαδή απο τους βασικούς πλανητες και αν θέλετε να το θέσω και αλλιώς, να ξεκινήσει κάποιος μαθαίνοντας την φιλοσοφία της αστρολογίας γιατί αυτό σαν γνώση θα βοηθήσει να αξιοποιήσει και όλα τα νέα στοιχεία (πλανητες, πλανητοειδεις αλλά και όψεις) με τον πιο σωστό τρόπο.:bigsmile:

Χρυσάνθη
11-09-2010, 03:12 PM
[QUOTE=roadrunner;108996]Καθώς τον τελευταίο καιρό ασχολούμαι αρκετά με την Παραδοσιακή αστρολογία, διαπιστώνω όλο και περισσότερο αυτό που μαθαίνουμε στο πρώτο μας μάθημα αστρολογίας:

Τα γεγονότα, τάσεις και ψυχολογία, σε όλων των ειδών τους χάρτες αποδίδονταν άψογα πριν ακόμα καν ανακαλυφθούν οι εξωκρόνιοι πλανητες.

Γεγονότα?? Δηλ χωρίς τις όψεις των προσωπικών με τους εξωκρόνιους? Θα το προσπαθήσω, ενδιαφέρον ακούγεται!

Δείμων
11-09-2010, 11:35 PM
Ο Ουρανός (πλανήτης) ανακαλύφθηκε το 1781
Ο Ποσειδώνας στα μέσα του 1840
Ο Πλούτωνας (που δεν είναι πλέον πλανήτης) μόλις το 1930.

Καταλαβαίνεις ότι οι άνθρωποι έπαιρναν πληροφορίες από τον Ουράνιο θόλο δεκάδες αιώνες νωρίτερα. Ακόμα και με την κατάστρωση των πρώτων χαρτών, που απ' ότι έχω διαβάσει είχαν 4 μόνο οίκους - και αρκετά αμφίβολη ακρίβεια ελλείψει τηλεσκοπίων και αστρολογικού άτλαντα.

ScP
11-09-2010, 11:49 PM
Δοκίμασε προοδ. Σελήνη Ερμή Αφοδίτη και ¶ρη. Πότε ακούμπησαν γενέθλιους πλανήτες; Σου έδωσαν γεγονός;
Ενημέρωσέ μας για τις παρατηρήσεις σου.




Γεγονότα?? Δηλ χωρίς τις όψεις των προσωπικών με τους εξωκρόνιους? Θα το προσπαθήσω, ενδιαφέρον ακούγεται!

Κοραλλία Μόζορα
12-09-2010, 10:08 AM
Καθώς τον τελευταίο καιρό ασχολούμαι αρκετά με την Παραδοσιακή αστρολογία, διαπιστώνω όλο και περισσότερο αυτό που μαθαίνουμε στο πρώτο μας μάθημα αστρολογίας:

Τα γεγονότα, τάσεις και ψυχολογία, σε όλων των ειδών τους χάρτες αποδίδονταν άψογα πριν ακόμα καν ανακαλυφθούν οι εξωκρόνιοι πλανητες.

Πρακτικά αυτό σημαίνει, οτι μπορούμε να μελετήσουμε έναν χαρτη και να έχουμε με ακρίβεια όλα τα στοιχεία χωρίς να ασχοληθούμε καν με Πλούτωνα, Ουρανό και Ποσειδώνα( ή και τα περίφημα χιαστί και λοιπές δευτερεύουσες όψεις), πόσο μάλλον με τον Χείρωνα...Δεν θα ήθελα αυτή η πρόταση να θεωρηθεί οτι ακυρώνει και την προσφορά των εξωκρόνιων πλανητων και λοιπών στοιχείων που προσθέτει η σύγχρονη αστρολογία.

Με αυτή ακριβώς την λογική λοιπόν, είμαι αρκετά επιφυλακτική ως προς το τί μπορούν να προσθέσουν στην μελέτη ενός ωροσκοπίου οι πλανητοειδείς - χωρίς βεβαια να είμαι αρνητική στο επιχείρημα ότι ναι, οκέι, μπορούν να προσθέσουν σε λεπτομέρειες.

Προσωπική μου άποψη λοιπόν είναι ειδικά ένας αρχάριος να μην αποδίδει την βαρύτητα που κάποιοι αποδίδουν στον Χείρωνα ή κάθε "Χείρωνα", εσκεμμένα ή όχι, αλλά να ξεκινά απο εκεί που ξεκινούν όλα, δηλαδή απο τους βασικούς πλανητες και αν θέλετε να το θέσω και αλλιώς, να ξεκινήσει κάποιος μαθαίνοντας την φιλοσοφία της αστρολογίας γιατί αυτό σαν γνώση θα βοηθήσει να αξιοποιήσει και όλα τα νέα στοιχεία (πλανητες, πλανητοειδεις αλλά και όψεις) με τον πιο σωστό τρόπο.:bigsmile:

Καλημέρα, Φωτεινούλα μου.

Συμφωνώ, αχ πόσο συμφωνώ, μ' αυτά που λες! Απλωνόμαστε πολύ στην αστρολογία χωρίς να εμβαθύνουμε στις βασικές έννοιες κι αυτό μας κάνει να χάνουμε την ουσία.

Όμως η ανακάλυψη των εξωκρόνιων πλανητών σημειοδότησε το ότι ο άνθρωπος άλλαξε τον τρόπο που βλέπει τον εαυτό του και τον κόσμο τους τελευταίους 2 -3 αιώνες. Καινούριες έννοιες όπως η ψυχολογία, ο υπαρξισμός, η βιομηχανική εποχή και οι ψυχολογικές της επιπτώσεις στον άνθρωπο, η ανάπτυξη της τεχνολογίας, η εμφάνιση καινούριων μορφών τέχνης όπως ο κινηματογράφος, δεν υπήρχαν σε προηγούμενες εποχές της παραδοσιακής αστρολογίας.

Τον Μεσαίωνα όχι μόνο δεν ήταν κατωχηρωμένα τα ατομικά δικαιώματα αλλά δεν υπήρχε καν η έννοια της ατομικότητας. Η έννοια της μη διάκρισης των ανθρώπων ήταν αδιανόητη. Όλες αυτές οι έννοιες δεν φαίνονται από τους πλανήτες μέχρι τον Κρόνο. Ακόμα και ο Υδροχόος ή οι Ιχθείς δεν σήμαιναν το ίδιο πράγμα τον καιρό της παραδοσιακής αστρολογίας, όταν κυβερνήτες τους ήταν ο Κρόνος και ο Δίας, μ' αυτό που σημαίνουν σήμερα. Έγινε μεγάλη επέκταση στο νόημα αυτών των ζωδίων στην εποχή μας, με τρόπο που ήταν αδιανόητος στους ανθρώπους των προηγούμενων εποχών.

Αυτό το καινούριο άνοιγμα στην συνειδητότητα του ανθρώπου και οι κοινωνικές του κατακτήσεις είναι ακριβώς οι εξωκρόνιοι πλανήτες γι' αυτό και δεν μπορούμε να τους αγνοούμε. Από την άλλη, οι πλανητοειδείς και τα σημεία όπως η Μαύρη Σελήνη, δεν είδα μέχρι τώρα να συμβάλλουν ή να μπορούν να εξηγήσουν αυτή την ανάπτυξη, ατομική και κοινωνική, του ανθρώπου.

Ο Χείρωνας μέχρι τώρα ερμηνεύτηκε ως κάποιο ψυχικό ή σωματικό τραύμα και η δυνατότητα για την θεραπεία του. Αυτό όμως είναι μια εξαιρετικά γενική ερμηνεία. Υπάρχει πλανήτης που να μην μπορεί να δημιουργήσει τραύμα ή να το θεραπεύσει; Ακόμα και η Αφροδίτη που είναι ευεργέτης πλανήτης μπορεί κάλλιστα να δημιουργήσει ψυχικά τραύματα ή ο ¶ρης σωματικά και ψυχικά. Σε τι διαφέρουν τα τραύματα του Χείρωνα;

Η σύγχρονη ερμηνεία του Χείρωνα είναι ότι προκαλεί ψυχικά τραύματα για τα οποία δεν ευθύνεται το άτομο, είναι πέρα από την θέληση του, και τα οποία έχουν κοινωνικές συνέπειες. Όπως το να μην μπορέσει μια γυναίκα να κάνει παιδί κ.ά. Τώρα να το σχολιάσω αυτό;

Ο Κρόνος ή ο Ουρανός ή ο Πλούτωνας για παράδειγμα δεν μπορούν να εμποδίσουν μια γυναίκα να γίνει μητέρα; Οι κοινωνικές και συναισθηματικές επιπτώσεις απ' αυτό δεν είναι οι ίδιες; Ή αν ένα άτομο έχει μια σύνοδο Ήλιου/Κρόνου ή Ήλιου/Πλούτωνα και χάσει τον πατέρα του σε μικρή ηλικία αυτό είναι ένα ψυχικό τραύμα για το οποίο ευθύνεται το άτομο αυτό;

Ένα ουράνιο σώμα για να είναι σημαντικό στην αστρολογία πρέπει να έχει ένα δικό του ιδιαίτερο και ολοκληρωμένο ψυχολογικό προφίλ και να φέρνει εμπειρίες στην ζωή των ανθρώπων που να διαφοροποιούνται αισθητά από τις εμπειρίες άλλων πλανητών. Ο Χείρωνας μέχρι τώρα, κατά την γνώμη μου, δεν πληροί αυτές τις προδιαγραφές.

Κοραλλία Μόζορα
12-09-2010, 10:17 AM
Ο Ουρανός (πλανήτης) ανακαλύφθηκε το 1781
Ο Ποσειδώνας στα μέσα του 1840
Ο Πλούτωνας (που δεν είναι πλέον πλανήτης) μόλις το 1930.

Καταλαβαίνεις ότι οι άνθρωποι έπαιρναν πληροφορίες από τον Ουράνιο θόλο δεκάδες αιώνες νωρίτερα. Ακόμα και με την κατάστρωση των πρώτων χαρτών, που απ' ότι έχω διαβάσει είχαν 4 μόνο οίκους - και αρκετά αμφίβολη ακρίβεια ελλείψει τηλεσκοπίων και αστρολογικού άτλαντα.

Καλημέρα Δείμονα!

Μετά από πολλές συζητήσεις και συνέδρια των αστρονόμων ο Πλούτωνας θεωρείται πια πλανήτης νάνος. Δεν μπορούσαν να του αφαιρέσουν τον τίτλο του πλανήτη γιατί εκτός από το μέγεθος και μια διαφορά στην βαρύτητα του πληροί όλες τις άλλες προδιαγραφές του όρου "πλανήτης". Σε αντίθεση με τον Χείρωνα που προσπαθούν να καταλήξουν αν είναι αστεροειδής ή κομήτης. Συμφωνούν πάντως οι αστρονόμοι ότι ο Χείρωνας πρόσφατα παγιδεύτηκε σε τροχιά μέσα στο ηλιακό μας σύστημα και ότι κάποια στιγμή θα φύγει.

Μητσάκος
12-09-2010, 10:28 AM
Καλημέρα Δείμονα!

Μετά από πολλές συζητήσεις και συνέδρια των αστρονόμων ο Πλούτωνας θεωρείται πια πλανήτης νάνος. Δεν μπορούσαν να του αφαιρέσουν τον τίτλο του πλανήτη γιατί εκτός από το μέγεθος και μια διαφορά στην βαρύτητα του πληροί όλες τις άλλες προδιαγραφές του όρου "πλανήτης". Σε αντίθεση με τον Χείρωνα που προσπαθούν να καταλήξουν αν είναι αστεροειδής ή κομήτης. Συμφωνούν πάντως οι αστρονόμοι ότι ο Χείρωνας π ρ ό σ φ α τ α παγιδεύτηκε σε τροχιά μέσα στο ηλιακό μας σύστημα και ότι κάποια στιγμή θ α φ ύ γ ε ι.

Ωχ, ωχ, τι μας λέτε τώρα, καλέ! ¶μα φύγει ο Χειρωνάκος, θα πρέπει να φύγει και το υπόλοιπο ...γαρμπίλι (Φόλος, Νέσος και λοιποί...) Και πώς θα θεραπεύσουμε τα τραύματά μας εμείς ; Ε; Πώς; :nuts:

Κοραλλία Μόζορα
12-09-2010, 10:51 AM
Ωχ, ωχ, τι μας λέτε τώρα, καλέ! ¶μα φύγει ο Χειρωνάκος, θα πρέπει να φύγει και το υπόλοιπο ...γαρμπίλι (Φόλος, Νέσος και λοιποί...) Και πώς θα θεραπεύσουμε τα τραύματά μας εμείς ; Ε; Πώς; :nuts:

Μητσάκο μου, όποιος.. προλάβει πρόλαβε!

Να δούμε τι θα έχουν οι αστρολόγοι να συζητάνε μετά! Πάντως ο κομήτης Χάρλεϋ περνά κάθε τόσο από το ηλιακό μας σύστημα, ό,τι τραύματα μείνουν ίσως τα θεραπεύσει αυτός με μια θεραπεία... αστραπή!

Πάντως έχει ενδιαφέρον να δει κανείς ότι στην αστρολογία εξαντλήσαμε τους πλανήτες, τα σημεία, τους κλήρους και πιάσαμε τους αστεροειδείς και τους κομήτες. Γιατί δεν πρωτοτυπούμε κι εμείς Μητσάκο μου και να κάνουμε μπαμ διεθνώς; Σου προτείνω να κάνουμε μια έρευνα σε συνεργασία για... την επίδραση της μαύρης τρύπας σε γενέθλιους χάρτες!

Μητσάκος
12-09-2010, 11:28 AM
Μητσάκο μου, όποιος.. προλάβει πρόλαβε!

Να δούμε τι θα έχουν οι αστρολόγοι να συζητάνε μετά! Πάντως ο κομήτης Χάρλεϋ περνά κάθε τόσο από το ηλιακό μας σύστημα, ό,τι τραύματα μείνουν ίσως τα θεραπεύσει αυτός με μια θεραπεία... αστραπή!

Πάντως έχει ενδιαφέρον να δει κανείς ότι στην αστρολογία εξαντλήσαμε τους πλανήτες, τα σημεία, τους κλήρους και πιάσαμε τους αστεροειδείς και τους κομήτες. Γιατί δεν πρωτοτυπούμε κι εμείς Μητσάκο μου και να κάνουμε μπαμ διεθνώς; Σου προτείνω να κάνουμε μια έρευνα σε συνεργασία για... την επίδραση της μαύρης τρύπας σε γενέθλιους χάρτες!

Τώρα που το λες, δεν είναι καθόλου άσχημη ιδέα!
Και επειδή μου ήρθε φλασιά, δες το εξής:
Κάθε χάρτης έχει αρκετές περιοχές που είναι κενές από τους πλανήτες (βάζω και τον Χείρωνα μέσα :cheesy: ) ή τα βασικά σημεία (Λίλιθ, κλήροι γάμου-κηδείας, μετανάστευσης, μαγειρικής και διόρασης) εκτός των ακμών όμως. Τι κάνουμε τώρα: Βρίσκουμε το μέσον της μεγαλύτερης περιοχής του χάρτη που είναι κενή πλανητών και βασικών σημείων και ορίζουμε αυτό το μέσο σημείο ως Μαύρη Τρύπα του χάρτη.

Δεν χρειάζεται πολλά πολλά για να δούμε πώς λειτουργεί. Θα το ψάξουμε διαισθητικά και με βάση αυτά που γνωρίζουμε για τις μαύρες τρύπες. Θα προσθέσουμε μπόλικη φαταλιστική εσάνς (π.χ., "το σημείο αυτό έχει βαριά ηλεκτρομαγνητικά ρευστά και απορροφά κάθε ικμάδα του πλανήτη με τον οποίο έρχεται σε όψη συνόδου, αντίθεσης, τετραγώνου ή τριγώνου από διέλευση, ακυρώνοντας κάθε θετική όψη που κάνει αυτός ο πλανήτης στο γενέθλιο, με αποτέλεσμα όλα τα θέματα του Οίκου στον οποίο βρίσκεται να δημιουργούν κοκομπλόκο στο άτομο).

Θα βρούμε και μια ανατολίτικη δοξασία για να πάρει και μια ...καρμικότητα, θα το συνδέσουμε και με μια αρχαιοελληνική μυθολογική οντότητα και θα βγάλουμε ένα βιβλίο όπου θα αναφέρουμε ότι "σύμφωνα με τις μελέτες μας το και το συμβαίνει με τις Μαύρες Τρύπες".
Στη συνέχεια όλο και κάποια ψωνάρα θα μας αντιγράψει, θα βάλει και δική του σάλτσα, αυτήν την ψωνάρα θα την αντιγράψουν άλλες ψωνάρες και μέσα σε 2-3 χρόνια θα έχουμε κάνει σχολή, και τα μέλη του σάιτ θα κάνουν ερωτήσεις του στιλ: "η Μαύρη Τρύπα μου δέχεται όψη τετραγώνου από τον ¶ρη του συντρόφου μου. Τι θα πάθω;"
:bigsmile:

kiaRRa
12-09-2010, 11:32 AM
Kαλημερούδια...:bigsmile:


όντως δεν ειναι κακή ιδεα να ξεκινήσετε εκστρατεία μαύρης τρύπας!!! btw έχουμε και εμεις εδώ γύρω μια :toung:

zw_epimenontas
12-09-2010, 11:41 AM
τα πολλα τετραγωνα αντιθεσεις και χιαστι σε μια ερωτικη συναστρια τι σημαινουν?

kiaRRa
12-09-2010, 11:48 AM
τα πολλα τετραγωνα αντιθεσεις και χιαστι σε μια ερωτικη συναστρια τι σημαινουν?

Σε πολύ γενικές γραμμές, δειχνουν εντάσεις και προκλήσεις που τα άτομα πρεπει να ξεπεράσουν. Σίγουρα δεν θα ειναι βαρετή η μεταξύ τους σχέση!

zw_epimenontas
12-09-2010, 11:51 AM
δηλαδη ολα αυτα (και ειναι και αρκετα) τα τετραγωνα κτλ μπορουν στο τελος να φερουν και χωρισμο??? :wacko:

kiaRRa
12-09-2010, 11:54 AM
δηλαδη ολα αυτα (και ειναι και αρκετα) τα τετραγωνα κτλ μπορουν στο τελος να φερουν και χωρισμο??? :wacko:

Και οι σύνοδοι μπορούν να φερουν χωρισμό, και η συνηθεια που παγιδεύει τις σχέσεις μας, και η βαρεμάρα μας ή η έλλειψη του αρχικού μας ενθουσιασμου, και η καθημερινότητα....
:embarrest

zw_epimenontas
12-09-2010, 11:59 AM
Ήλιος Αντίθεση Αρης 0.53

Σελήνη Χιαστί Σελήνη 0.89
Αφροδίτη Χιαστί Δίας 0.03
Αφροδίτη Χιαστί Χείρων 0.60
Αρης Τετράγωνο Β. Δεσμός 0.96
Αρης Τετράγωνο Βέρτεξ 0.96
Δίας Εξάγωνο Ήλιος 0.10
Δίας Χιαστί Ποσειδώνας 0.11
Δίας Τετράγωνο Πλούτωνας 0.28
Κρόνος Τρίγωνο Αφροδίτη 0.37
Ουρανός Χιαστί Δίας 0.80
Ποσειδώνας Σύνοδος Κρόνος 0.02
Πλούτωνας Εξάγωνο Κρόνος 0.350
Ωροσκόπος Χιαστί Σελήνη 0.86

αυτα ειναι τα μισα ααπο αυτα π λεω. εβαλα τους πιο συμαντικους πλανητες
απο ολα αυτα μονο 2 η 3 ειναι θετικα και παλι ...

τι σημαινουν ολα αυτα με λιγα λογια?

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
12-09-2010, 12:50 PM
Ωχ, ωχ, τι μας λέτε τώρα, καλέ! ¶μα φύγει ο Χειρωνάκος, θα πρέπει να φύγει και το υπόλοιπο ...γαρμπίλι (Φόλος, Νέσος και λοιποί...) Και πώς θα θεραπεύσουμε τα τραύματά μας εμείς ; Ε; Πώς; :nuts:

Αμαν!!παει και ο Κουκισταν!!!!:nuts::nuts::toung:

Χρυσάνθη
13-09-2010, 01:19 AM
Δοκίμασε προοδ. Σελήνη Ερμή Αφοδίτη και ¶ρη. Πότε ακούμπησαν γενέθλιους πλανήτες; Σου έδωσαν γεγονός;
Ενημέρωσέ μας για τις παρατηρήσεις σου.

Οκ. Αλλά τι να συμπεριλάβω??? Εξέτασα για αρχή μόνο τις συνόδους, πότε δηλ ενας προοδευμένος πέφτει πάνω σε γενέθλιο (μέχρι τον ¶ρη... ) Από αυτά μόνο μία σύνοδος (Προοδευμ. ¶ρης πάνω σε Αφροδίτη) έγινε πρόσφατα και έφερε ένα γεγονός. Μία άλλη έγινε τόσα χρόνια πριν που δε θυμάμαι το περιστατικό, είναι θέμα διάταξης πλανητών στο χάρτη μου.
Επίσης, όταν η προοδευμένη Αφροδίτη μου έπεσε πάνω στο γενέθλιο Κρόνο επίσης έφερε γεγονός Κρόνου... (αλλά να τον μετρήσω τον Κρόνο ή όχι?? Το Δία?? Γενικά μπορώ να πιάσω και τις υπόλοιπες όψεις?Ποιές?) Περιμένω καθοδήγηση για να συνεχίσω!

ScP
13-09-2010, 02:04 AM
Καλώστην την μελετηρή

Ο σκοπός μου ήταν απλός, Να δεις κάποια πράγματα εάν δουλεύουν και να προχωρήσεις πλέον με καθοδήγηση καλού αστρολόγου και προσωπικής μελέτης μέσω της παρατήρησης.
Καταλαβαίνεις ότι πολλά μέλη μας δεν ξέρουν τι βλέπουν ή δεν κατανοούν τι διαβάζουν. Επίσης αν με παρακολουθείς θα διαπιστώσεις ότι αποφεύγω να συμμετέχω σε τέτοιους είδους συζητήσεις στα δημόσια φόρουμ μας. Είναι εύλογο και εξηγείται από τα παραπάνω.

Επειδή διαπιστώνω ότι "το έχεις το μικρόβιο", τελείως φιλικά θα σου συνιστούσα να το συνεχίσεις μεθοδικά. Εάν πάλι κάνω λάθος εσύ θα αποφασίσεις.

Εμένα το ζητούμενο στην αστρολογία είναι η πρόγνωση. Αυτο-γνωσίες, αυτο-πραγματώσεις, αυτο-εξελίξεις, αυτο-αναπλάσεις κυττάρων :bigsmile:, βιωματικά, new age, μεταφυσικές και σαλατοποίηση με αφήνουν παγερά αδιάφορο. Ο καθένας μπορεί να διασκευάσει πρωτότυπα κείμενα να φτιάξει ένα βιβλίο και να βαφτιστεί δάσκαλος.
Το δράμα είναι ότι πολλοί θα τον πιστέψουν.

Με ρωτάς για τον Δία. Ναι υπό προϋποθέσεις εγώ τον χρησιμοποιώ. ¶λλοι όχι. Οι προϋποθέσεις όμως είναι πολλές.

Παρατήρησες τέλος κάποια πράγματα στο χάρτη σου. Και αυτό δεν σημαίνει τίποτα. Πρέπει να συνεχίσεις να παρατηρείς πολλούς χάρτες να κρατάς σημειώσεις και γενικά να τα βάλεις σε τάξη.

Κάτι άλλο που θα μπορούσες να παρατηρήσεις -και εδώ σταματάω- είναι όταν η προοδευμένη Σελήνη αγγίζει τον προοδευμένο Ωροσκόπο και ειδικά εάν δέχονται κάποια όψη από διέλευση "σκληρού πλανήτη" (τετράγωνο, διάμετρο). Μην υποτιμάς τα ενάμιση τετράγωνα επίσης σε ανάλογες περιπτώσεις.

Πολλα έγραψα.

Διαλέγεις και παίρνεις. Ποιο είναι το δικό σου ζητούμενο από την αστρολογία; Εάν είναι η πρόγνωση, μπορείς να την φτάσεις σχετικά εύκολα επιλέγοντας κάποιον έμπειρο αστρολόγο και να παρακολουθησεις μαθήματα κοντά του. Από αυτούς όμως που θα σου απαντήσουν ευθέως και δεν θα σου κάνουν το μυαλό σούπα με τον αστεροειδή Νάρκισσο, Τόρο, Φλώρο και τους λοιπούς συγγενείς.

Μόζορα και Ζαχαριάδου δεν διστάζουν να μοιραστούν και να μεταδώσοτν ότι γνωρίζουν.

Αν περιμένεις από συζητήσεις στα φόρουμ να πάρεις κάποιο tip χάνεις αδίκως τον καιρό σου.

Να είσαι καλά :bigsmile:


Οκ. Αλλά τι να συμπεριλάβω??? Εξέτασα για αρχή μόνο τις συνόδους, πότε δηλ ενας προοδευμένος πέφτει πάνω σε γενέθλιο (μέχρι τον ¶ρη... ) Από αυτά μόνο μία σύνοδος (Προοδευμ. ¶ρης πάνω σε Αφροδίτη) έγινε πρόσφατα και έφερε ένα γεγονός. Μία άλλη έγινε τόσα χρόνια πριν που δε θυμάμαι το περιστατικό, είναι θέμα διάταξης πλανητών στο χάρτη μου.
Επίσης, όταν η προοδευμένη Αφροδίτη μου έπεσε πάνω στο γενέθλιο Κρόνο επίσης έφερε γεγονός Κρόνου... (αλλά να τον μετρήσω τον Κρόνο ή όχι?? Το Δία?? Γενικά μπορώ να πιάσω και τις υπόλοιπες όψεις?Ποιές?) Περιμένω καθοδήγηση για να συνεχίσω!

Κοραλλία Μόζορα
13-09-2010, 09:26 PM
Τώρα που το λες, δεν είναι καθόλου άσχημη ιδέα!
Και επειδή μου ήρθε φλασιά, δες το εξής:
Κάθε χάρτης έχει αρκετές περιοχές που είναι κενές από τους πλανήτες (βάζω και τον Χείρωνα μέσα :cheesy: ) ή τα βασικά σημεία (Λίλιθ, κλήροι γάμου-κηδείας, μετανάστευσης, μαγειρικής και διόρασης) εκτός των ακμών όμως. Τι κάνουμε τώρα: Βρίσκουμε το μέσον της μεγαλύτερης περιοχής του χάρτη που είναι κενή πλανητών και βασικών σημείων και ορίζουμε αυτό το μέσο σημείο ως Μαύρη Τρύπα του χάρτη.

Δεν χρειάζεται πολλά πολλά για να δούμε πώς λειτουργεί. Θα το ψάξουμε διαισθητικά και με βάση αυτά που γνωρίζουμε για τις μαύρες τρύπες. Θα προσθέσουμε μπόλικη φαταλιστική εσάνς (π.χ., "το σημείο αυτό έχει βαριά ηλεκτρομαγνητικά ρευστά και απορροφά κάθε ικμάδα του πλανήτη με τον οποίο έρχεται σε όψη συνόδου, αντίθεσης, τετραγώνου ή τριγώνου από διέλευση, ακυρώνοντας κάθε θετική όψη που κάνει αυτός ο πλανήτης στο γενέθλιο, με αποτέλεσμα όλα τα θέματα του Οίκου στον οποίο βρίσκεται να δημιουργούν κοκομπλόκο στο άτομο).

Θα βρούμε και μια ανατολίτικη δοξασία για να πάρει και μια ...καρμικότητα, θα το συνδέσουμε και με μια αρχαιοελληνική μυθολογική οντότητα και θα βγάλουμε ένα βιβλίο όπου θα αναφέρουμε ότι "σύμφωνα με τις μελέτες μας το και το συμβαίνει με τις Μαύρες Τρύπες".
Στη συνέχεια όλο και κάποια ψωνάρα θα μας αντιγράψει, θα βάλει και δική του σάλτσα, αυτήν την ψωνάρα θα την αντιγράψουν άλλες ψωνάρες και μέσα σε 2-3 χρόνια θα έχουμε κάνει σχολή, και τα μέλη του σάιτ θα κάνουν ερωτήσεις του στιλ: "η Μαύρη Τρύπα μου δέχεται όψη τετραγώνου από τον ¶ρη του συντρόφου μου. Τι θα πάθω;"
:bigsmile:

Ευφυέστατο!! Δεν έχω λόγια!!