PDA

View Full Version : Το Νέο υπολογιστικό αστρολογικό μας πρόγραμμα!



ScP
23-04-2009, 01:12 PM
Σημαντικότατες βελτιώσεις στο αστρολογικό υπολογιστικό πρόγραμμα του myhoroscope.gr γίνονται τους τελευταίους 6 μήνες. Μέχρι κάποιο σημείο μπορούσα να υπολογίζω τις εργατώρες και τα χρήματα που επενδύθηκαν. Μετά, απλά σταμάτησα να μετράω επικεντρώνοντας την προσπάθεια στο, όσο το δυνατόν, καλύτερο αποτέλεσμα.
Θέλω να σημειώσω ότι κανένα αστρολογικό υπολογιστικό πρόγραμμα δεν είναι «απολύτως ορθό» δεδομένου ότι ακόμα και οι μεγάλες εταιρίες πώλησης αστρολογικού λογισμικού παρουσιάζουν συχνά πυκνά βελτιώσεις αλλά και διορθώσεις στον κώδικα του λογισμικού τους. Την ίδια λογική θα ακολουθήσουμε και στο myhoroscope.gr.


Τι νέο προστέθηκε και τι διορθώθηκε


Κάθε μέλος του myhoroscope.gr θα έχει πλέον την προσωπική του βάση δεδομένων. Με αυτό τον τρόπο θα μπορεί να αποθηκεύει δεδομένα γέννησης και να ανατρέχει σε αυτά, χωρίς να χρειάζεται να εισάγει συνεχώς τα αστρολογικά στοιχεία των ατόμων που τον ενδιαφέρουν.

Επανασχεδιάστηκαν όλοι οι αστρολογικοί χάρτες του προγράμματος. Προστέθηκαν διπλοί χάρτες (bi-wheels), μεγαλύτεροι σε μέγεθος σε όποια συστήματα πρόγνωσης είναι απαραίτητοι.

Γράφτηκε εκ νέου ο κώδικας του αστρολογικού άτλαντα (το σημαντικότερο ίσως κομμάτι για ορθούς υπολογισμού) με τα γεωγραφικά μήκη και πλάτη κρατών.
.

Προστέθηκαν επιπλέον περίπου 10.000 πόλεις.
Ομαδοποιήθηκαν τα κράτη/χώρες για ευκολότερη αναζήτηση.
Βελτιώθηκε σημαντικά η διόρθωση της θερινής ώρας. Η διαδικασία ολοκλήρωσής της είναι αδύνατον να προσδιοριστεί. Θα φροντίσω όμως μέχρι να δοθεί το αστρολογικό μας πρόγραμμα σε χρήση να έχω προσθέσει την διόρθωση της θερινής σε όσες περισσότερες πόλεις και κράτη είναι δυνατόν.
Θα προστεθούν μηνύματα που θα ενημερώνουν: α) εάν διορθώθηκε η θερινή ώρα, β) εάν η βάση δεδομένων δεν έχει ακόμα στοιχεία για συγκεκριμένα κράτη/πόλεις και γ) εάν στη χώρα/πόλη δεν ισχύει διόρθωση θερινής.



Τα Νέα Υπολογιστικά Προγράμματα

Επανασχεδιάστηκε ο γενέθλιος χάρτης. Ο χρήστης του προγράμματος θα έχει τη δυνατότητα να υπολογίζει προκαθορισμένα τους 10 γνωστούς πλανήτες, τον Ωροσκόπο και το Μεσουράνημα. Παράλληλα θα υπάρχουν επιλογές, εάν επιθυμεί ο χρήστης, να εμφανίσει τον χάρτη και άλλα σώματα, όπως Αστεροειδείς, υποθετικoύς πλανήτες της Ουράνιαν, Κένταυρους κ.λπ.
Προστέθηκε η δυνατότητα υπολογισμού και του Αστρικού ζωδιακού αλλά και του Ηλιοκεντρικού συστήματος.


Προσθήκες και αλλαγές στα υπόλοιπα προγράμματα:


Στο σύστημα των διελεύσεων θα υπολογίζονται και οι Αστεροειδείς. Επίσης θα υπολογίζονται και μεσοδιάστήματα πλανητών!

Στο σύστημα του Ηλιακού Τόξου θα υπολογίζονται και οι Αστεροειδείς. Επίσης θα υπολογίζονται και μεσοδιάστήματα πλανητών!

Προστέθηκαν 3 νέα υπολογιστικά προγράμματα πρόγνωσης.
Με το σύστημα των Προόδων, με το σύστημα της Ηλιακής επιστροφής και τέλος με το σύστημα της Σεληνιακής επιστροφής.

Βελτιώθηκαν και έγιναν μικρο-διορθώσεις στους αστρολογικούς χάρτες σχέσεων. Συναστρίας, Σύνθετου και Davison.


Εργασίες βελτίωσης γίνονται στους χάρτες συνδυασμών. Θα ενταχθούν τριπλοί χάρτες όπου θα μπορεί να γίνει σύγκριση α) Γενέθλιου – Προόδων – Διελεύσεων
β) Γενέθλιου – Ηλιακού Τόξου – Διελεύσεων.

Οι παραπάνω εργασίες απαιτούν ακόμα χρόνο για να ολοκληρωθούν. Το αποτέλεσμα θα το κρίνετε εσείς, όπου με βάση την κριτική σας θα γίνουν περισσότερες προσθήκες και βελτιώσεις εάν κριθεί απαραίτητο.
Τα σχόλια επαγγελματιών αστρολόγων που το δοκιμάζουν είναι περισσότερο από κολακευτικά και δεν σας κρύβω ότι πραγματικά καμαρώνω που το myHoroscope.gr, ο Ελληνικός αστρολογικός χώρος της τεράστιας αποδοχής και επισκεψιμότητας, ο χώρος που στηρίζεται σε «ερασιτέχνες εθελοντές» και όχι σε πρόσωπα που ζουν από την αστρολογία και προσφέρουν γνώση και υπηρεσίες με το σταγονόμετρο, είναι σε θέση να διαθέτει και να προσφέρει δωρεάν στα μέλη του ένα πλήρες και λειτουργικό αστρολογικό πρόγραμμα εφάμιλλο των επαγγελματικών.

Η συνέχεια στο site μας. Μείνετε συντονισμένοι…

Γιάννης Ριζόπουλος
23-04-2009, 02:02 PM
Εύγε Σώκρατες! Η πρωτοβουλία σου είναι τουλάχιστον αξιέπαινη και ...προχωρημένη. Ελπίζω τα μέλη να χρησιμοποιήσουν τις νέες δυνατότητες με κάθε δημιουργικό τρόπο.

ScP
29-04-2009, 02:11 PM
Από σήμερα και για τις 3 επόμενες ημέρες θέτουμε σε λειτουργία μέρος του νέου μας υπολογιστικού προγράμματος.

Σκοπός μας είναι να να δοκιμαστεί από εσάς και να διαπιστώσουμε μαζί πιθανά σφάλματα, έτσι ώστε να προβούμε στις απαραίτητες διορθωτικές ενέργειες.

Σημειώνεται ότι στο πίνακα των διορθώσεων της Θερινής Ώρας έχουν ενεργοποιηθεί μόνο πόλεις της Ελλάδας και της Κύπρου για την περίοδο της δοκιμαστικής λειτουργίας. Στις υπόλοιπες χώρες κανονικά πρέπει να σας εμφανιστεί μήνυμα ότι η βάση δεν έχει στοιχεία.

Σχόλια και παρατηρήσεις είναι απαραίτητα και παρακαλώ να γίνουν κάτω από αυτό το ποστ.


Υ.Γ. Οι δοκιμές που θα κάνετε στον γενέθλιο χάρτη, παρακαλώ να γίνουν συνετά. Παράδειγμα: Μην επιχειρήσετε να επιλέξετε την εμφάνιση 22 σωμάτων στον χάρτη διότι θα παρουσιαστεί πρόβλημα ¨σπασίματος" του γραφικού.

Σας ευχαριστώ :bigsmile:


Πατήστε εδώ για χρήση του Νέου Υπολογιστικού Προγράμματος (http://www.myhoroscope.gr/horo/scripts/view_records.php)

island
29-04-2009, 03:59 PM
γειά σας! παιδιά δεν βρίσκω τη Δράμα στις πόλεις ενώ υπάρχουν πολύ μικρότερα χωριά στον κατάλογο! μπορεί κάποιος να την προσθέσει? ή να μου δώσει τις συντεταγμένες?

ScP
29-04-2009, 04:02 PM
Υπάρχει και με λατινικούς και με ελληνικούς χαρακτήρες η Δράμα :bigsmile:

Μητσάκος
29-04-2009, 04:04 PM
γειά σας! παιδιά δεν βρίσκω τη Δράμα στις πόλεις ενώ υπάρχουν πολύ μικρότερα χωριά στον κατάλογο! μπορεί κάποιος να την προσθέσει? ή να μου δώσει τις συντεταγμένες?
Γιατί δεν την βρίσκεις :weird:
Εγώ με το που πληκτρολόγησα "Δρ" μου έβγαλε ...Δρακότρυπα Καρδίτσας και αμέσως μετά Δράμα :nuts:
Και οι συντεταγμένες 24Ε10 41Ν14 από εκεί είναι...

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
29-04-2009, 04:08 PM
πολυ καλο !!
σας ευχαριστουμε κυριε ''ςκρ'':bigsmile:

island
29-04-2009, 04:21 PM
σας ευχαριστώ αλλά ειλικρινά χθες δεν υπήρχε. δοκίμασα και ελληνικούς και λατινικούς χαρακτήρες
ευχαριστώ πολύ!

ΑΡΙΔΗΛΗ
29-04-2009, 04:22 PM
Ομολογώ τόσο καιρό που λείπω βρίσκω το site εξαιρετικό ανανεωμένο και πρωτοπόρο στο είδος του.
Κύριε Σωκράτη μας κακομαθαίνετε!!

voulatain
29-04-2009, 09:00 PM
Μολις τωρα δοκιμασα το νεο προγραμμα κ το βρηκα,οπως το περιμενα,ιδιαιτερα προσεγμενο.
Θα πω κ εγω τα κοινοτυπα,αλλα ...Μπραβο κ καλη συνεχεια στη καλη δουλεια!

Γιάννης Ριζόπουλος
29-04-2009, 09:43 PM
Απαράδεκτο! Το πρόγραμμα,δεν φτιάχνει καπουτσίνο, ούτε σου βρίσκει τους αριθμούς του τζόκερ... Και που είναι αλήθεια, ο κλήρος της γκαντεμιάς; Δεν μπορούσαν τα 22 να είναι 23;

ScP
29-04-2009, 10:14 PM
Θα προστεθούν και οι κλήροι, με έμφαση σε αυτούς του γάμου και της επανασύνδεσης (υπάρχει).










Κι αν δεν υπάρχει θα υπάρξει ο κυβερνήτης του Cupido επάνω σε απλανή αστήρ, ή σε Κένταυρο, για να το σώσει

giannas
28-05-2009, 08:59 PM
Συγγνώμη αν δεν είμαι στην σωστή ενότητα :embarrest αλλά δεν ήθελα να ανοίξω καινούργιο θέμα για μια απορία που έχω στο πρόγραμμα των γενέθλιων χαρτών.

Όταν κάποιος δεν ξέρει την ώρα, βάζει 12 .00 (με βάση 24ωρη μέτρηση) ,ο ήλιος όμως αντί να βγαίνει στον 1 οικο και σύνοδο με τον ωροσκόπο , από ότι είδα, βγαίνει στον 10 οικο ,είναι σωστό και έτσι; Σίγουρα και με τους δυο τρόπους δεν λαμβάνουμε υπόψη τόσο την οικοθεσία…αλλά αν θέλουμε να δούμε τις διελεύσεις , πως το κάνουμε; Κοιτάμε μόνο τις όψεις; Με τους οίκους τι γίνετε όταν δεν ξέρουμε ώρα;:wacko:

Ευχαριστώ πολύ..:cheesy:

Μητσάκος
28-05-2009, 09:11 PM
Συγγνώμη αν δεν είμαι στην σωστή ενότητα :embarrest αλλά δεν ήθελα να ανοίξω καινούργιο θέμα για μια απορία που έχω στο πρόγραμμα των γενέθλιων χαρτών.

Όταν κάποιος δεν ξέρει την ώρα, βάζει 12 .00 (με βάση 24ωρη μέτρηση) ,ο ήλιος όμως αντί να βγαίνει στον 1 οικο και σύνοδο με τον ωροσκόπο , από ότι είδα, βγαίνει στον 10 οικο ,είναι σωστό και έτσι; Σίγουρα και με τους δυο τρόπους δεν λαμβάνουμε υπόψη τόσο την οικοθεσία…αλλά αν θέλουμε να δούμε τις διελεύσεις , πως το κάνουμε; Κοιτάμε μόνο τις όψεις; Με τους οίκους τι γίνετε όταν δεν ξέρουμε ώρα;:wacko:

Ευχαριστώ πολύ..:cheesy:

Αφού δεν υπάρχει ώρα, δεν ξέρουμε τους Οίκους, άρα δεν τους υπολογίζουμε παρά το γεγονός ότι αναφέρονται. Υπολογίζουμε μόνο τις θέσεις στα ζώδια και τις όψεις. :bigsmile:

giannas
28-05-2009, 09:18 PM
Αφού δεν υπάρχει ώρα, δεν ξέρουμε τους Οίκους, άρα δεν τους υπολογίζουμε παρά το γεγονός ότι αναφέρονται. Υπολογίζουμε μόνο τις θέσεις στα ζώδια και τις όψεις. :bigsmile:

Σε ευχαριστώ πολύ Μητς...
αλλά τι εννοείς λέγοντας...."υπολογίζουμε μόνο τις θέσεις στα ζώδια....". Ποιές θέσεις;
Τις όψεις ...το κατάλαβα....:embarrest

Μητσάκος
29-05-2009, 07:38 AM
Σε ευχαριστώ πολύ Μητς...
αλλά τι εννοείς λέγοντας...."υπολογίζουμε μόνο τις θέσεις στα ζώδια....". Ποιές θέσεις;
Τις όψεις ...το κατάλαβα....:embarrest

Συγγνώμη που δεν ήμουν κατανοητός. Εννοούσα τις θέσεις των πλανητών στα ζώδια και τις όψεις που κάνουν οι πλανήτες μεταξύ τους :bigsmile:

sofiapant
29-05-2009, 01:27 PM
Μητσάκο..πως θα μπω ξανά στο νέο υπολογιστικό πρόγραμμα; Μπήκα τότε που μας το έδωσε ο Scp και τον ευχαριστούμε πολύ αλλά δεν μπόρεσα να ξαναμπώ, τι διαδικασία χρειάζεται; Θα με υποχρέωνες αν μου έγραφες.

Μητσάκος
29-05-2009, 01:33 PM
Μητσάκο..πως θα μπω ξανά στο νέο υπολογιστικό πρόγραμμα; Μπήκα τότε που μας το έδωσε ο Scp και τον ευχαριστούμε πολύ αλλά δεν μπόρεσα να ξαναμπώ, τι διαδικασία χρειάζεται; Θα με υποχρέωνες αν μου έγραφες.

Φαντάζομαι να θυμάσαι ότι στο νέο υπολογιστικό πρόγραμμα είχαμε πρόσβαση δοκιμαστικά για ένα τριήμερο περίπου:bigsmile:
Φαντάζομαι ακόμη, ότι μόλις ολοκληρωθούν οι βελτιώσεις και προστεθούν κάποια άλλα στοιχεία θα αποκτήσουν πρόσβαση όσοι έχουν το δικαίωμα :bigsmile:
Υπάρχει και μήνυμα από τον Διαχειριστή άλλωστε...