PDA

View Full Version : deja-vu



raingirl
28-05-2005, 11:20 AM
Deja-vu, είναι η αίσθηση οτι μία κατάσταση που την ζούμε στο παρόν την έχουμε ξαναζήσει στο παρελθόν.
Ωφείλεται άραγε σε προηγούμενες ζώες που έχουμε ζήσει?
Πείτε μου την αποψή σας γιατί ακόμα δέν έχω βρεί μια απάντηση να με καλύπτει, αφού όλα αυτά που ακούω είναι αόριστα.

Λίλιαν Σίμου
29-05-2005, 01:03 AM
Αυτό που γνωρίζω για την κατάσταση του deja-vu, δεν είναι η μνήμη μίας παλαιότερης ενσάρκωσης.
Στην κατάσταση αυτή, όταν βρεθούμε, ξεπερνάμε τα στενά όρια του χωροχρόνου, τον περιορισμό της τρίτης διάστασης μέσα στην οποία ζούμε την καθημερινότητά μας. Τότε, ο χρόνος δεν έχει χθες, σήμερα, αύριο. Όταν απελευθερωθούμε από αυτή την διάσταση, μπορούμε να ταξιδέψουμε νοητά εμπρός ή πίσω από το "τώρα". Να δούμε το παρελθόν ή το μέλλον. Τότε, είναι δυνατόν να δούμε σκηνές, που όταν αργότερα τις βιώσουμε στη φυσική μας κατάσταση, μας φαίνονται απόλυτα οικείες, σαν να τις έχουμε δει ξανά (αυτό σημαίνει και το deja-vu). Είναι σαν να έχουμε κάνει ένα στιγμιαίο ταξίδι στο μέλλον και να επιστρέψαμε, για να το ζήσουμε με την χρονική σειρά που πρέπει, σύμφωνα με το υλικό πεδίο στο οποίο ζούμε.
Συμβαίνει το deja-vu, άθελά μας, όταν χαλαρώνει ο νους, για παράδειγμα στον ύπνο, ή σε μία ώρα ηρεμίας, χωρίς σκέψεις ή ανησυχίες.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

SONIA64
29-05-2005, 06:41 PM
Δέν ξέρω αν είναι deja-vu αλλά εμένα προσωπικά μου έχει συμβεί πολλές φορές να ζώ ένα περιστατικό και να νοιώθω ότι αύτό το έχω ξαναζήσει, να νοιώθω οικεία μια κατάσταση ή να βρίσκομαι σε ένα μέρος που γνωρίζω αλλά ποτέ δεν έχω ξαναπάει.
Αυτό το έχουν όλοι οι άνθρωποι άραγε ή κάποιοι για κάποιους λόγους;
Ευχαριστώ

To_katharmataki
30-05-2005, 06:27 PM
Μου συμβαίνει κι εμένα αρκετά συχνά να βρίσκομαι σε τέτοια κατάσταση και απλά το έχω αποδεχθεί. Νομίζω ότι συμβαίνει σε όλους τους ανθρώπους σε κάποια στιγμή της ζωής τους. Σε άλλους πιο συχνά και σε άλλους πιο σπάνια...

Lady_SnowBlood
02-06-2005, 07:49 PM
Το deja-vu είναι μια κατασταση του εγκεφάλου μας .
Είναι αλήθεια ότι την βιώνουμε όταν είμαστε ήρεμοι και όταν χαλαρώνουμε.
Έχει βρεθεί μετά από έρευνες ότι ο εγκέφαλος μας σε αυτήν την περίπτωση λειτουργεί πιο γρήγορα από όσο περιμένουμε να λειτουργήσει .Να εξηγήσω τι εννοώ: βλέπουμε κάτι και ακαριαία σχεδόν ( ασυνείδητα ίσως ) το καταγράφει ο εγκέφαλος μας . Όταν λοιπόν βλέπουμε την ίδια εικόνα ενσυνείδητα , δηλαδή μετά από κλάσματα του δευτερόλεπτου , το μυαλό μας ανατρέχοντας και συγκρίνοντας την με μνήμες την βρίσκει ήδη εκεί . Είναι δηλαδή ήδη μια καταγεγραμμένη εικόνα , αίσθηση ακόμα και πράξεις , γι’αυτο έχουμε την αίσθηση ότι η πράξη που συμβαίνει τη έχουμε ξαναζήσει.
Το deja-vu είναι ένα πραγματικά απίστευτο παράδειγμα για τις τεράστιες δυνατότητες του ανθρώπινου νου .

nickie
27-06-2005, 01:29 AM
Και μένα μου έχει συμβεί αυτό πολλές φορές...
Είναι στιγμές που ξέρωτιθα ειπωθεί, τι τραγούδι θα παίξει κτλ...παντως είναι περιεργο συναίσθημα...δεν ξερω που οφείλεται,αλλά μαρεσει! Αν και ξέρω τι θα γινει, το προαισθάνομα..πάντα νιώθω κάτι σαν αγωνία..να δω...όντως θα συμβει?
Προφανώς ναι, είναι μια κατάσταση του εγκεφάλου....και συμφωνώ με την Lady_SnowBlood...ο ανθρώπινος νους έχει τεράστιες δυνατότητες...και φανταστείτε...δεν τις γνωρίζουμε όλες ακομη, πιστέυω......

*Astropeleki*
08-02-2006, 09:43 PM
Και μένα μου έχει συμβεί αυτό πολλές φορές...
Είναι στιγμές που ξέρωτιθα ειπωθεί, τι τραγούδι θα παίξει κτλ...παντως είναι περιεργο συναίσθημα...δεν ξερω που οφείλεται,αλλά μαρεσει! Αν και ξέρω τι θα γινει, το προαισθάνομα..πάντα νιώθω κάτι σαν αγωνία..να δω...όντως θα συμβει?
Προφανώς ναι, είναι μια κατάσταση του εγκεφάλου....και συμφωνώ με την Lady_SnowBlood...ο ανθρώπινος νους έχει τεράστιες δυνατότητες...και φανταστείτε...δεν τις γνωρίζουμε όλες ακομη, πιστέυω......

Ακριβώς το ίδιο μου έχει συμβεί και μένα. Δεν μπορώ να το εξηγήσω γιατί ακριβώς δεν είναι μία , δύο ή τρεις φορές που έχει συμβεί αλλά πάρα πολλές! Οπότε πόσες ζωές μπορεί να έχουμε ζήσει αν ισχύει κάτι τέτοιο??? Πάντως όποτε παθαίνω deja-vu πάντα μου έρχεται στο μυαλό το matrix και η συγκεκριμένη σκήνη με τον keanu reeves "nio" που βλέπει αυτήν την "πανέμορφη" μαύρη γατούλα:smile1: !

maraki_1975
08-02-2006, 10:45 PM
γειά σας , ωραίο θέμα !
λοιπόν παιδιά εκτός απο το ότι και εγω το έχω ζήσει πολλές φορές το ΄΄α! αυτο το έχω ξαναζήσει΄΄ θα σας πώ κάτι που έχω ζήσει και που μάλλον εντάσσεται και αυτο σε αυτη την κατηγορία ...
ειναι ίσως το πιο συγκλονιστικο που δεν χωρά αμφισβήτηση ...και το ωραίο ειναι πως είχα και μαρτύρους σε αυτό ...

λοιπόν ενα καλοκαίρι όταν ήμουν περίπου 10 ετων, πήγαμε στα πάτρια εδάφη της μητέρας μου στην Αιδηψό ..έκείνο το καλοκαρί θα πηγαίναμε στο καινούριο σπίτι της θείας μου, το οποίο και δεν είχαμε επισκεφτεί ποτέ πάλι...
φτάσαμε λοιπόν εξω απο το σπίτι ...α! στο σημειο αυτο να σας πώ πως δεν μιλάμε για μονοκατοικία μιλάμε για διαμέρισμα ...

η συνέχεια ειναι η εξής εγω προχώρησα μπροστά και ανέβηκα μόνη στον πρώτο όροφο στην πόρτα ακριβώς που έμενε η θεία και άρχισα να χτυπώ το κουδούνι...
η μητέρα μου φώναξε νομίζοντας οτι είχα χτυπήσει σε λάθος πόρτα όμως εγω ήξερα πολυ καλά που πήγαινα και μάλιστα μπαίνοντας μέσα στο σπίτι ήξερα και πολυ καλα τα δωμάτια ...
οι γονείς μου είχαν πάθει πλάκα το ίδιο φυσικά και εγω όσο σκέφτομαι το σκηνικό ...
πώς ειναι δυνατόν να ήξερα ακριβώς που πηγαίνω ενω ποτέ πάλι δνε έιχα ξαναπάει εκεί ;
μπορεί εσας να σας φαίνεται απλό αλλά πιστέψτε με εγω είχα πάθει πλάκα βεβαια στην σημερινή μου ηλικία που το σκέφτομαι , μου αρέσει και με ενθουσιάζει αλλά που οφείλεται ακόμα δεν ξέρω ...
αυτά !!!
ελπίζω να μην σας κούρασα ...

starfish
09-02-2006, 02:39 PM
Το εχω ζησει αρκετες φορες, παντα με ξαφνιαζει και με κανει να αισθανομαι πως για ελαχιστο χρονο εχω βρεθει σε αλλη χωρο-χρονικη διασταση!:blink:

katrin82
24-03-2006, 02:36 PM
Όπως όλοι γνωρίζεται, το deja vu συμβαίνει σε πολλούς ανθρώπους. Όλοι κάποια στιγμή στη ζωή μας έχουμε νιώσει πως κάποια κατάσταση την έχουμε ξαναζήσει. Και συνήθως εκείνη τη στιγμή ένα παράξενο συναίσθημα μας πλημμυρίζει.
Πολλοί πιστεύουν ότι τη συγγεκριμένη στιγμή την έχουν δει στο όνειρό τους. Άλλοι πάλι το εναποθέτουν στην έντονη διαίσθηση που ίσως έχουν.

Σύμφωνα με ένα διδακτορικό που είχα διαβάσει στην Αγγλια γύρω από αυτό το θέμα, ο συγγραφέας υποστήριζε, υστερα από χρόνια πειραμάτων και έρευνας πως πολλές φορες, το αριστερό μας μάτι βλέπει πολύ πιο γρήγορα από το δεξί. Δηλαδή πως το ένα μέρος του εγγαφάλου δουλεύει πιο γρήγορα από το άλλο. Άρα και αντιλαμβάνεται πιο γρηγορα κάτι το οποίο γίνεται. Έτσι λοιπόν, όταν το άλλο μισό του εγγεφάλου αντιληφθεί το γεγονός, το έχει ήδη προλάβει το προηγούμενο μισό. Έτσι λοιπόν μας δημιουργείται η αίσθηση πως έχουμε ξαναζήσει κάτι. Το λεγόμενο deja vu.

leila
25-03-2006, 09:29 PM
Θα συμφωνήσω με τις εξηγήσεις που διάβασα πριν.Και μένα μου έχει συμβεί να βρίσκομαι σε καινούργια μέρη, να γνωρίζω καινούργια πρόσωπα αλλα να έχω την αίσθηση ότι τα έχω ξαναζήσει.Οχι πάντα βέβαια.Και αυτό όχι σαν σε όνειρο αλλα συνειδητά.Δεν ξέρω πως γίνεται αυτό, δεν ξέρω αν ευσταθεί, πάντως με προβληματίζει ευχάριστα θα έλεγα:)

maria30stn
22-04-2008, 09:45 AM
μου εχει συμβει κ εμενα πολες φορες..αν κ με φοβιζει λιγο...:::weird:

aries engineer
22-04-2008, 10:08 AM
Εγω πιτσιρικι το βιωνα πολυ εντονα...:unsure::unsure:

Μητσάκος
22-04-2008, 10:13 AM
Αν διαβάσετε την 1η σελίδα του θέματος, θα δείτε ότι δεν υπάρχει ούτε λόγος ανησυχίας ούτε κάτι το μεταφυσικό :bigsmile:
Αν τώρα την έχετε διαβάσει, ε, τι να κάνουμε...

skorpio
22-04-2008, 01:56 PM
Το deja-vu είναι μια κατασταση του εγκεφάλου μας .
βλέπουμε κάτι και ακαριαία σχεδόν ( ασυνείδητα ίσως ) το καταγράφει ο εγκέφαλος μας . Όταν λοιπόν βλέπουμε την ίδια εικόνα ενσυνείδητα , δηλαδή μετά από κλάσματα του δευτερόλεπτου , το μυαλό μας ανατρέχοντας και συγκρίνοντας την με μνήμες την βρίσκει ήδη εκεί . Είναι δηλαδή ήδη μια καταγεγραμμένη εικόνα , αίσθηση ακόμα και πράξεις , γι’αυτο έχουμε την αίσθηση ότι η πράξη που συμβαίνει τη έχουμε ξαναζήσει.
Το deja-vu είναι ένα πραγματικά απίστευτο παράδειγμα για τις τεράστιες δυνατότητες του ανθρώπινου νου .

Συμφωνώ απολύτως!:cheesy:
Δεν νομίζω πως υπάρχει κάτι μεταφυσικό στο deja-vu.Έχει συμβεί και σε μένα αρκετές φορές και απλά πιστεύω ότι πρόκειται για ένα ακόμη "παιχνίδι" του εγκεφάλου.

pecora nera
22-04-2008, 02:16 PM
Για το deja vu είχα διαβάσει και ψάξει πολύ κάποτε για κάποιους λόγους και αυτό που μπορώ να σας πω είναι ότι όσο και αν έψαξα δεν υπάρχει τίποτα μεταφυσικό στο φαινόμενο. Πολλοί αστρολόγοι και γενικά άνθρωποι που ασχολούνται με τη μεταφυσική το έχουν ψάξει και ταυτόχρονα έχουν γίνει και πάρα πολλά πειράματα από επιστήμονες της Ψυχιατρικής και Ψυχολογίας καταλήγοντας ότι όντως είναι ξεκάθαρα παιχνίδι του μυαλού και τίποτα άλλο. Δεν ασχολείται καν πλέον η επιστημονική κοινότητα με αυτό ούτε και ο άλλος κλάδος της -ας πούμε- μεταφυσικής ή παραψυχολογίας.

Είχα βρει και στοιχεία αλλά τώρα πια τα έχω χάσει

elessaar
23-04-2008, 09:39 PM
Βρήκα μερικά ενδιαφέροντα άρθρα σχετικά με το θέμα, τα οποία και παραθέτω:


[ Deja Vu ] (http://www.blackstate.gr/dejavu.htm)
www.metafysiko.gr - Ο χώρος της αναζήτησης στο Ελληνικό διαδίκτυο - Κεντρική σελίδα (http://www.metafysiko.gr)
( 1. Green, C. E., Spontaneous "Paranormal" Experiences in relation to sex and academic background, 1966.
2. Lach-Szyrma, W. S., Hereditary Memory, Journal 4, 1890.
3. Gaynard, T. C., Young people and the paranormal, Journal 58, 1992.
4. Cohn, Shari A., A questionnaire study on second sight experiences, 1999.
5. Funkhouser, Arthur, Three types of deja vu, 1996.
6. Jung, C. G., On synchronicity, 1952.
7. Brown, Alan S., The Deja Vu Experience, Psychology Press, 2004.
8. BBC News, Deja vu 'recreated in laboratory', 21/07/2006. )


***Tο κείμενο αφαιρέθηκε***

nekt
29-04-2008, 09:04 AM
Και εγώ κατά καιρούς έχω διαπιστώσει κάποιες στιγμές το φαινόμενο deja-vu. Τότε αισθάνομαι ότι έχω ήδη βιώσει κάποια κατάσταση ή ότι επαναλαμβάνονται κάποια περιστατικά.
Πρόσφατα ξεφυλλίζοντας κάποιο περιοδικό διάβασα ότι το deja-vu δεν έχει να κάνει μόνο με την αίσθηση της όρασης, αλλά το ίδιο φαινόμενο μπορούν να βιώνουν και τυφλοί με τις αισθήσεις της ακοής και της όσφρησης.
Αυτό μου έκανε τρομερή εντύπωση.

sellana
07-04-2009, 02:09 PM
Και εγω το εχω νοιωσει , πολλες φορες ,αραγε συμβαινει σε ολους ? Στο γεννεθλιο χαρτη φαινεεται η οχι ?

toniats
07-04-2009, 03:34 PM
Αν διαβάσετε την 1η σελίδα του θέματος, θα δείτε ότι δεν υπάρχει ούτε λόγος ανησυχίας ούτε κάτι το μεταφυσικό :bigsmile:
Αν τώρα την έχετε διαβάσει, ε, τι να κάνουμε...

Είναι ωραιότατες εξηγήσεις ειλικρινά....:bigsmile:

παρεπιπτόντως αν σου συμβεί να ξέρεις τέλεια το Παρίσι, όντας ....βλαχάρα στα δεκαοκτώ σου (και πρωτοτάξιδη!!!!) είναι μάλλον φυσιολογικό να έχεις ένα ...άλφα θέμα!!!
Και ένα βήτα ενδεχομένως.....:bigsmile::bigsmile:

Μητσάκος
07-04-2009, 09:11 PM
Είναι ωραιότατες εξηγήσεις ειλικρινά....:bigsmile:

παρεπιπτόντως αν σου συμβεί να ξέρεις τέλεια το Παρίσι, όντας ....βλαχάρα στα δεκαοκτώ σου (και πρωτοτάξιδη!!!!) είναι μάλλον φυσιολογικό να έχεις ένα ...άλφα θέμα!!!
Και ένα βήτα ενδεχομένως.....:bigsmile::bigsmile:
Μπορεί. Μπορεί και όχι. Σίγουρα όμως δεν πρόκειται για περίπτωση deja vu. Αυτό είναι στιγμιαίο και όχι διαρκείας αίσθηση :bigsmile:

toniats
07-04-2009, 11:29 PM
Μπορεί. Μπορεί και όχι. Σίγουρα όμως δεν πρόκειται για περίπτωση deja vu. Αυτό είναι στιγμιαίο και όχι διαρκείας αίσθηση :bigsmile:

deja vu= ήδη βιωμένο.

ο χρόνος (στιγμιαίο ή διαρκείας), το είδος της εμπειρίας (αίσθηση ή ξέρεις που είναι το σπίτι της θείας σου) ξεκαθαρίζεται στις μελέτες ...για τις οποίες ως συνήθως νοιώθω μια επιφυλακτικότητα..αυτή είναι διαρκείας:bigsmile:

Μητσάκος
08-04-2009, 07:33 AM
deja vu= ήδη βιωμένο.

ο χρόνος (στιγμιαίο ή διαρκείας), το είδος της εμπειρίας (αίσθηση ή ξέρεις που είναι το σπίτι της θείας σου) ξεκαθαρίζεται στις μελέτες ...για τις οποίες ως συνήθως νοιώθω μια επιφυλακτικότητα..αυτή είναι διαρκείας:bigsmile:

Déjà vu= "ήδη ιδωμένο"

toniats
11-04-2009, 07:14 PM
Είναι ωραιότατες εξηγήσεις ειλικρινά....:bigsmile:

παρεπιπτόντως αν σου συμβεί να ξέρεις τέλεια το Παρίσι, όντας ....βλαχάρα στα δεκαοκτώ σου (και πρωτοτάξιδη!!!!) είναι μάλλον φυσιολογικό να έχεις ένα ...άλφα θέμα!!!
Και ένα βήτα ενδεχομένως.....:bigsmile::bigsmile:


Μπορεί. Μπορεί και όχι. Σίγουρα όμως δεν πρόκειται για περίπτωση deja vu. Αυτό είναι στιγμιαίο και όχι διαρκείας αίσθηση :bigsmile:


deja vu= ήδη βιωμένο.

ο χρόνος (στιγμιαίο ή διαρκείας), το είδος της εμπειρίας (αίσθηση ή ξέρεις που είναι το σπίτι της θείας σου) ξεκαθαρίζεται στις μελέτες ...για τις οποίες ως συνήθως νοιώθω μια επιφυλακτικότητα..αυτή είναι διαρκείας:bigsmile:


Déjà vu= "ήδη ιδωμένο"

Τα 3 Είδη Deja vu: Deja vecu - Deja senti - Deja visite.
Τα παραπάνω ίσως είναι οτιδήποτε έχετε ακούσει ποτέ για την ιδιαίτερη αυτή εμπειρία. Δυστυχώς όμως είναι εξαιρετικά, ίσως και επικίνδυνα, ελλιπείς. Κατ' αρχήν, αυτό που ονομάζουμε Deja vu δεν είναι deja vu, παρά μία κατηγορία αυτού. Ας τα πάρουμε όμως με τη σειρά..

Σύμφωνα με τον Arthur Funkhouser, στο paper Three Types of deja vu(Funkhouser, A., 1996), υπάρχουν τριών ειδών εμπειρίες deja vu, οι deja vecu, deja senti και deja visite.
H deja vecu μεταφράζεται ως «αυτό το έχω ξαναζήσει» και σχεδόν πάντα όταν ένας άνθρωπος μιλάει για deja vu εννοεί deja vecu. Βέβαια, μία τέτοια γενίκευση και ταυτοποίηση των δύο όρων είναι απόλυτα λανθασμένη.
Τι ακριβώς όμως είναι μία deja vecu εμπειρία; Κατ' αρχήν, εμπεριέχει κάτι πολύ περισσότερο από ότι απλά οπτικά ερεθίσματα, γι' αυτό και η ταύτιση του με τον όρο deja vu είναι λανθασμένη. Το αίσθημα που δημιουργείται περιέχει πολύ περισσότερη λεπτομέρεια και πληροφορίες, ενώ το άτομο που το βιώνει αισθάνεται ότι τα πάντα είναι ακριβώς όπως και στο παρελθόν.
Δηλαδή, δεν είναι απλά ότι «αυτό το έχω ξαναδεί» αλλά ότι «αυτό το έχω ξαναζήσει».

Η deja senti εμπειρία έχει να κάνει αποκλειστικά με κάποιο συναίσθημα του ανθρώπου, ενώ μεταφράζεται ως «αυτό το έχω ξανανιώσει». Σε αντίθεση με τις άλλες δύο κατηγορίες deja vu, η deja senti δεν εμπεριέχει την υποψία πρόγνωσης, είναι δηλαδή κάτι απόλυτα φυσικό. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει το γεγονός ότι αρκετοί επιληπτικοί ασθενείς βιώνουν συχνά deja senti, κάτι που μπορεί να βοηθήσει στην έρευνα για τις άλλες δύο περιπτώσεις.

Τέλος, η deja visite αφορά ένα ακόμα πιο συγκεκριμένο συναίσθημα: την παράδοξη αίσθηση ότι γνωρίζουμε ένα μέρος που δεν έχουμε επισκεφτεί ποτέ στο παρελθόν. Δηλαδή, επισκεπτόμενοι π.χ. μία πόλη γνωρίζουμε πώς να κινηθούμε για να φτάσουμε στον προορισμό μας, ενώ κάτι τέτοιο είναι πρακτικά αδύνατο.
Ως εμπειρία συναντάται πολύ πιο σπάνια, ενώ έχουν προταθεί διάφορες θεωρίες ως εξήγηση του φαινομένου: από εξωσωματικές εμπειρίες και μετεμψύχωση, έως απλές λογικές απαντήσεις. Με το φαινόμενο έχει ασχοληθεί και ο Καρλ Γιούνγκ, στο paper On synchronicity(Συγχρονικότητα) , το 1952.
Η ειδοποιός διαφορά μεταξύ της εμπειρίας deja vecu και της deja visite είναι ότι στη μεν πρώτη κυρίαρχο ρόλο παίζει το συναίσθημα, ενώ η δεύτερη έχει να κάνει κυρίως με γεωγραφικές και χωρικές διαστάσεις.

Η πιο συχνή και ενδιαφέρουσα περίπτωση deja vu είναι η deja vecu, κάτι που υποδηλώνεται και από το πλήθος των ερευνών, πειραμάτων και μελετών που έχουν αφιερωθεί στην εξήγηση του φαινομένου.

www.metafysiko.gr - Προβολή αρθρογραφίας (http://www.metafysiko.gr/textview.php?id=163:love:)