PDA

View Full Version : Σύνοδος Κρόνου Αφροδίτης σε αντίθεση με Σελήνη



Matan
27-03-2009, 09:35 PM
Γειά. Είμαι αρχάρια παρότι προσπαθώ να μάθω μέσω άρθρων του forum δυσκολεύομαι πολύ. Π.χ Κρόνος σε σύνοδο με Αφροδίτη στο Σκορπιό και στο 10ο οίκο, κάνουν αντίθεση με Σελήνη στον Ταύρο και στον 4ο οίκο.Αν λάβουμε υπόψη ότι ο Κρόνος είναι δυνατός στον 10ο οίκο, ότι η Αφροδίτη είναι αδύναμη στο Σκορπιό και ότι απέναντί τους η Σελήνη είναι σε έξαρση στον Ταύρο, τι καλό η τι κακό μπορεί να προκύψει από όλα αυτά; Δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα έχω μπερδευτεί πολύ.Αν ξέρει κανείς ας απαντήσει.Ευχαριστώ.

Μητσάκος
27-03-2009, 10:45 PM
Γειά. Είμαι αρχάρια παρότι προσπαθώ να μάθω μέσω άρθρων του forum δυσκολεύομαι πολύ. Π.χ Κρόνος σε σύνοδο με Αφροδίτη στο Σκορπιό και στο 10ο οίκο, κάνουν αντίθεση με Σελήνη στον Ταύρο και στον 4ο οίκο.Αν λάβουμε υπόψη ότι ο Κρόνος είναι δυνατός στον 10ο οίκο, ότι η Αφροδίτη είναι αδύναμη στο Σκορπιό και ότι απέναντί τους η Σελήνη είναι σε έξαρση στον Ταύρο, τι καλό η τι κακό μπορεί να προκύψει από όλα αυτά; Δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα έχω μπερδευτεί πολύ.Αν ξέρει κανείς ας απαντήσει.Ευχαριστώ.
Μήπως είναι καλό να δεις το πώς αναλύονται οι όψεις που αναφέρεις από εδώ: http://www.myhoroscope.gr/natalchart.php . Φαντάζομαι ότι αφού έχεις προχωρήσει τόσο ώστε να φτάσεις στην ανάλυση των όψεων, θα βοηθηθείς πολύ :bigsmile:

cancerian
29-03-2009, 03:33 PM
Γειά. Είμαι αρχάρια παρότι προσπαθώ να μάθω μέσω άρθρων του forum δυσκολεύομαι πολύ. Π.χ Κρόνος σε σύνοδο με Αφροδίτη στο Σκορπιό και στο 10ο οίκο, κάνουν αντίθεση με Σελήνη στον Ταύρο και στον 4ο οίκο.Αν λάβουμε υπόψη ότι ο Κρόνος είναι δυνατός στον 10ο οίκο, ότι η Αφροδίτη είναι αδύναμη στο Σκορπιό και ότι απέναντί τους η Σελήνη είναι σε έξαρση στον Ταύρο, τι καλό η τι κακό μπορεί να προκύψει από όλα αυτά; Δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα έχω μπερδευτεί πολύ.Αν ξέρει κανείς ας απαντήσει.Ευχαριστώ.

Aγαπητη ,

η συνοδος που αναφερεις σε σχεση με την αντιθεση οικοθετικα δινει θεματα που πρεσβευονται απο τον 10ο και 4ο οικο. Αξιωση (10ος) - οικογενεια (4ος). Συνοδος αρχκα γινεται σε ενα αρκετα "σκοτεινο" ζωδιο , οπου τα μυνηματα που περναει προς τα εξω , ειναι αμφιλεγομενα και αινιγματικα. Η αντιθεση της Σεληνης στο ζωδιο του Ταυρου , ζωδιο αξιων , σταθεροτητας και πεισματος.

Ο Κρονος οταν συνοδευει την Αφροδιτη δινει μια αναγκη η οποια δεν ολοκληρωνεται ποτε. Αυτη η ανολοκληρωση , σε προδιαθετει να αλλαζεις προτυπα και συμπεριφορες μονο και μονο για να καλυψεις αυτη την αναγκη. Αυτο θα εχει ως αποτελεσμα την συνεχη απογοητευση. Στην πιο απλη ερμηνεια θα μπορουσαμε να πουμε απογοητευση (Κρονος) στην αγαπη (Αφροδιτη). Στην θετικη πλευρα της συνοδου , υπαρχει μια αρκετα δομημενη σκεψη για τις σχεσεις σου , οι οποιες οι περισσοτερες διαρκουν για μεγαλο χρονικο διαστημα. Οι σχεσεις αντιμετωπιζονται με "σεβασμο" και "αξιοπρεπεια" . Επειδη η Αφροδιτη αντιπροσωπευει και τα υλικα αγαθα , ισως η ασφαλεια (Κρονος) να θετεται μονο οταν καταφερνεις να συγκεντρωσεις ενα μεγαλο ποσο υλικων αγαθων ή ακομα και χρηματων.
Στον 10ο οικο η αναγκη αναπληρωσης εφαρμοζεται σε θεματα δημοσιας εικονας , γονεα με την μεγαλυτερη επιρροη και θεματα επαγγελματικων. Με λιγα λογια η ασφαλεια αυτη επιζηταται σε αυτους τους τομεις. Βεβαια επειδη τιποτα δεν εχει μια οψη , ισως επαγγελματικα σου ταιριαζει κατι μεσα απο το πρισμα της Αφροδιτης και Κρονου , ειδικοτερα επαγγελματα που αφορουν οικονομικες επιχειρησεις.

Τωρα η αντιθεση της συνοδου με την Σεληνη σε θεση εξαρσης στον 4ο , μου δινει την εντυπωση ανασφαλειας η οποια εχει ριζες απο την συμπεριφορα της μητερας. Βεβαια η αντιθεση δειχνει οτι οι εξισορροπιστικοι παραγοντες θα πρεπει να βρεθουν ειτε μεσα απο την οικογενεια , ειτε μεσα απο τον επαγγελματικο σου προσανατολισμο. Η θεση εξαρσης δινει μια ευχαριστη " κινητικοτητα " στην σκεψη για την δημιουργια οικογενειας η οποια ομως μπλοκαρεται απο την ανασφαλεια της παραπανω συνοδου


με εκτιμηση ,
Cancerian .