PDA

View Full Version : [Συζήτηση] Ο 5ος οίκος του ζωδιακού



Fotini Christodoulou
16-03-2009, 12:46 PM
Αν έχετε δει την ταινία Chocolat, θα έχετε αντιληφθεί ένα ουσιώδες πρόβλημα με τον 5ο οίκο. Αυτός είναι ο οίκος της χαράς και της αυθόρμητης αυτοέκφρασης. Είναι ο οίκος των ρίσκων, της δημιουργικότητας, των παιδιών και του έρωτα. Υπάρχει μια αθωότητα και απλοϊκότητα σε αυτό τον οίκο που ξεφαντώνει με τις αχαλίνωτες απολαύσεις του να είναι κανείς ζωντανός. Τί θα μπορούσε να είναι λάθος σε αυτό; Αυτός είναι ο οίκος για τον οποίο πολλοί είναι περίεργοι όταν προγραμματίζουν μια αστρολογική ανάλυση: Υπάρχει κάποιο ρομάντζο στον ορίζοντα; Θα συλληφθεί ένα μωρό; Θα καρποφορήσει ένα δημιουργικό σχέδιο; Η γοητεία του 5ου οίκου είναι αναμφισβήτητη. Όμως όπως η ηρωίδα ανακάλυψε στο Chocolat, παραδόξως δυστυχώς πολλοί άνθρωποι αντιστέκονται στον κήπο των απολαύσεων του 5ου οίκου.


Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου: [Μεταφράσεις] Ο 5ος οίκος του ζωδιακού (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CF%81%CE%AC%CF%83%C E%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%83%C E%B9%CE%B5%CF%8D%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-152/%CE%BF-5%CE%BF%CF%82-%CE%BF%CE%AF%CE%BA%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B6%CF%89%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%8D-12588/)

platanos2
23-03-2009, 11:51 PM
καταλαβα...
εχω κρονο και βορειο δεσμο
στην παρθενο στον 5ο οικο μου...
μες την τολμη και την διασκεδαση δηλαδη.

xry45
12-04-2009, 08:17 PM
Εξαιρετικο Φωτεινη....:love::love:

ΤΑΚΜΑΝ
05-05-2009, 11:55 AM
Εγώ έχω κρόνο στον 5ο οίκο. Αν και μου αρέσει να βγαίνω, να διασκεδάζω και να ταξιδεύω έχω παραμελήσει εντελώς τα αισθηματικά μου (Είμαι 24 ετών και δεν έχω κάνει ακόμη κάποια σχέση). Μήπως οφείλεται εκεί?

libraD
06-05-2009, 02:01 AM
Καλησπέρα,

Ο 5ος οίκος δείχνει τα παιδιά που θα αποκτήσει κάποιος είτε είναι άνδρας είτε γυναίκα δηλαδή; Π.χ. όπως διάβασα στο άρθρο, αν η προοδευμένη Σελήνη κάποιου κάνει σύνοδο με την ακμή του 5ου οίκου του σημαίνει ότι μπορεί να αποκτήσει παιδιά εκείνη την περίοδο είτε είναι άνδρας είτε γυναίκα;Ή μήπως ισχύει κάτι διαφορετικό για τους άνδρες; Κάποιος άλλος πλανήτης ας πούμε σε σύνοδο με την ακμή του 5ου;

Φιλικά
libraD :love:

black moon
06-05-2009, 09:14 AM
Καλησπέρα,

Ο 5ος οίκος δείχνει τα παιδιά που θα αποκτήσει κάποιος είτε είναι άνδρας είτε γυναίκα δηλαδή; Π.χ. όπως διάβασα στο άρθρο, αν η προοδευμένη Σελήνη κάποιου κάνει σύνοδο με την ακμή του 5ου οίκου του σημαίνει ότι μπορεί να αποκτήσει παιδιά εκείνη την περίοδο είτε είναι άνδρας είτε γυναίκα;Ή μήπως ισχύει κάτι διαφορετικό για τους άνδρες; Κάποιος άλλος πλανήτης ας πούμε σε σύνοδο με την ακμή του 5ου;

Φιλικά
libraD :love:

Kαλημέρα :bigsmile:

Ο 5ος δείχνει σίγουρα πιστευω πράγματα γι' αυτο που ρωτας, αλλα όχι απο μόνος του. Ουτε φυσικά απο μόνη της μια προοδευμένη Σελήνη στην ακμή 5ου. Η Σελήνη αν δεν απατώμαι απευθύνεται περισσότερο στις γυναίκες, και μιας και κυβερνάει οτιδήποτε ρευστό εχει να κάνει και με την αυξηση γονιμότητας. Τωρα ας μας πει κάποιος πιο εμπειρος γιατι έμενα ο Προοδευμένος Ηλιος (κυβερνητης προοδ. Acs) ηταν σε συνοδο με γενεθλια Σελήνη στον 5ο και Σκορπιό (γονιμο ζωδιο ;;νομιζω και αυτο παιζει;; ) ενω η προοδευμένη Σελήνη στον 8ο εκανε αντιθεση με προοδ Asc. και τρίγωνο ακριβείας με τον γενεθλιο Ηλιο μου και μιας μοιρας με τον γεν. Ουρανό. Aλλα και στην Ηλιακή Επιστροφή κυβερνήτη Ωροσκόπου Σελήνη (όπως και στο γενέθλιο) αλλά στον 7ο σε αντίθεση με Asc , κυβερνήτη 5ου Δία και βρισκότανε στον 4ο της επιστροφής σε τετράγωνο με Χειρωνα, Σελήνη και εξάγωνο με Πλούτωνα. Την ημερομηνία σύλληψης ο διελαύνων Δίας ήταν στον 5ο μου πλησίαζε προς την γενέθλια Σελήνη μου, ενω την ημερ/νια γεννησης ερχόταν και η διελαυνουσα Σελήνη να συναντήσει αυτους τους δύο...Τωρα αν πω κι όλες τις όψεις που μπορω να δω ...άστα! Λοιπόν αυτο το παραδειγμα το δίνω ενω εχω δει κι αλλα παρόμοια μονο και μόνο για να πώ οτι δεν είναι μια μόνο τοποθετηση ή μόνο μια όψη ή ενας πλανητης ή ένα σύστημα κλπ που δείχνει κάτι. Μελέτησε μερικά παραδειγματα κοντινών σου προσώπων και θα καταλάβεις πολύ περισσότερα απο αυτα που έχεις ακουσει ή διαβάσει - τα οποία και σαφώς ειναι βοηθητικά, αλλά καλύτερα να ανακαλύπτουμε πως βρίσκουν εφαρμογή ερευνώντας και "σκαλίζοντας" :)

Ελπίζω να βοήθησα :love:

Γιάννης Ριζόπουλος
06-05-2009, 10:28 AM
Καλησπέρα,

Ο 5ος οίκος δείχνει τα παιδιά που θα αποκτήσει κάποιος είτε είναι άνδρας είτε γυναίκα δηλαδή; Π.χ. όπως διάβασα στο άρθρο, αν η προοδευμένη Σελήνη κάποιου κάνει σύνοδο με την ακμή του 5ου οίκου του σημαίνει ότι μπορεί να αποκτήσει παιδιά εκείνη την περίοδο είτε είναι άνδρας είτε γυναίκα;Ή μήπως ισχύει κάτι διαφορετικό για τους άνδρες; Κάποιος άλλος πλανήτης ας πούμε σε σύνοδο με την ακμή του 5ου;

Φιλικά
libraD :love:

Αγαπητή LibraD
Η προοδευμένη Σελήνη είναι ένας ουσιαστικός δείκτης στους προοδευτικούς χάρτες, επειδή είναι η μόνη που κινείται γρήγορα. Οι όψεις της με πλανήτες του 5ου η του 11ου μπορεί να φέρει ανάλογα αποτελέσματα. Αν βέβαια τύχει να βρεθεί στην ίδια θέση κάποιος άλλος προσωπικός πλανήτης, οι επιδράσεις του ενδέχεται να κινηθούν στην ίδια κατεύθυνση.
Για τους άνδρες από όσο γνωρίζω δεν υπάρχουν διαφορετικοί δείκτες.

Ωστόσο η γέννηση ενός παιδιού προκύπτει συχνά και από διελεύσεις στους γωνιακούς οίκους. Όχι μόνον ο Δίας αλλά και κάθε πλανήτης που μπορεί να σχετίζεται με το θέμα (για παράδειγμα να βρίσκεται στον γενέθλιο 5ο) μπορεί να έχει τέτοια αποτελέσματα.

Αξίζει να αναφερθεί ότι συνολικά για θέματα γεννήσεων και γονιμότητας, ο Τσέχος ψυχίατρος Ευγένιος Γιόνας είχε καταλήξει σε πολύ ενδιαφέροντα συμπεράσματα με επιτυχημένες (κατά 90%) κλινικές εφαρμογές. Λεπτομέρειες της έρευνας και της μεθόδου "φυσικού ελέγχου των γεννήσεων" υπάρχουν στο ομότιτλο βιβλίο των Σρόντερ-Οσράντερ (εκδόσεις Βουλούκου)

Μητσάκος
06-05-2009, 10:35 AM
Αγαπητή LibraD
Η προοδευμένη Σελήνη είναι ένας ουσιαστικός δείκτης στους προοδευτικούς χάρτες, επειδή είναι η μόνη που κινείται γρήγορα. Οι όψεις της με πλανήτες του 5ου η του 11ου μπορεί να φέρει ανάλογα αποτελέσματα. Αν βέβαια τύχει να βρεθεί στην ίδια θέση κάποιος άλλος προσωπικός πλανήτης, οι επιδράσεις του ενδέχεται να κινηθούν στην ίδια κατεύθυνση.
Για τους άνδρες από όσο γνωρίζω δεν υπάρχουν διαφορετικοί δείκτες.

Ωστόσο η γέννηση ενός παιδιού προκύπτει συχνά και από διελεύσεις στους γωνιακούς οίκους. Όχι μόνον ο Δίας αλλά και κάθε πλανήτης που μπορεί να σχετίζεται με το θέμα (για παράδειγμα να βρίσκεται στον γενέθλιο 5ο) μπορεί να έχει τέτοια αποτελέσματα.

Αξίζει να αναφερθεί ότι συνολικά για θέματα γεννήσεων και γονιμότητας, ο Τσέχος ψυχίατρος Ευγένιος Γιόνας είχε καταλήξει σε πολύ ενδιαφέροντα συμπεράσματα με επιτυχημένες (κατά 90%) κλινικές εφαρμογές. Λεπτομέρειες της έρευνας και της μεθόδου "φυσικού ελέγχου των γεννήσεων" υπάρχουν στο ομότιτλο βιβλίο των Σρόντερ-Οσράντερ (εκδόσεις Βουλούκου)
Το βιβλίο το είχα αναζητήσει και εγώ και δεν το βρήκα, ίσως η φίλη LibraD σταθεί πιο τυχερή.
Με την ευκαιρία, ένα πολύ καλό άρθρο για τη μέθοδο Γιόνας και τη μέθοδό του έχει και το myhoroscope σε αυτόν το σύνδεσμο Aντισύλληψη και Αστρολογία (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%AC%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CF%8E%CE%BD-88/%CE%BD%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%8D%CE%BB%CE%BB%CE%B7%C F%88%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1-5860/) :bigsmile:

libraD
07-05-2009, 02:26 AM
Ευχαριστώ πολύ και τον κ.Ριζόπουλο και την black moon για τις απαντήσεις τους. Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι η έρευνα και η παρατήρηση έρχονται να στηρίξουν και να φωτίσουν πολλές φορές τη διατυπωμένη ή μη θεωρία.

Ευχαριστώ και πάλι

Φιλικά,
libraD :love:

ilianaaa
07-05-2009, 06:39 AM
Γεια σας! Πολυ ενδιαφέρον το αρθρο!Όντως το γεγονος οτι στον 5ο οικο μου βρισκεται σε ακμη το ζωδιο του Τοξοτη ερμηνευει την αγαπη μου για ταξιδια, το χιουμορ και γενικα την παιχνιδιαρικη και σατυρικη διαθεση στην επικοινωνια(απεχθανομαι τους καθωσπρεπισμους) και την εθνικ-χιππικη αισθητικη μου! και οι παροντες επισης στον 5ο οικο πλανήτες Ερμης, Αρης, Ουρανος ,Ποσειδωνας δικαιολογουν αντιστοιχα τη φιλομαθεια και την αγαπη μου για την Τεχνη, την μεγαλη μου ορεξη για ερωτα κ φλερτ και για εντονες καταστασεις, τη δημιουργικη μου φλεβα και λογω του Ποσειδωνα την εντονη διψα μου για ψαγμενες ασχολιες...και πολλα ακομη που συνειδητοποιησα οτι οφειλονται στον 5ο οικο μου!Χαιρομαι πολυ που εχει αυτη την πλευρα ο γενεθλιος χαρτης μου και η δημιουργικοτητα μου και η πηγη της χαρας μου στη ζωη ειναι ολα αυτα(και χωρις να τα τσιγγουνευω στον εαυτο μου)... γιατι το να ειμαι Αιγωκερος ειναι ηδη βαρυ φορτιο!:toung:

Aphrodite-Michelle
19-05-2009, 09:55 PM
Αν ο 5ος οικος ειναι στο ζυγο και εχεις ουρανο εκει, τι γινετε????::wacko:

Μητσάκος
20-05-2009, 08:53 AM
Αν ο 5ος οικος ειναι στο ζυγο και εχεις ουρανο εκει, τι γινετε????::wacko:
Εραστές και Σύζυγοι (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1-150/%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AD%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%8D%CE%B6%CF%85%CE%B3%CE%BF%CE%B9-12202/) :bigsmile:

κρασακι
14-10-2009, 11:25 PM
Το είχα διαβάσει ξανά αλλά ξαναδιαβάζοντας το μου άρεσε ακόμη περισσότερο αυτό το άρθρο.
Μου άρεσε και το κομμάτι της αφήγησης σχετικά με τον περιορισμό ή μη της δημιουργικότητας απο την παρουσία του Κρόνου. Ότι αν υπάρχει η διάθεση όλα μπορούν να γίνουν και έτσι είναι.
Όντως υπάρχει και αυτό το ενδεχόμενο του περιορισμού της δημιουργικότητας απο τον Κρόνο χμμ..

Μια διέλευση αυτή τη χρονική περίοδο του Πλούτωνα απο τον 5ο (ακριβής σύνοδος) να υποθέσω ότι μπορεί να αναζωπυρώσει κάπως και τη δημιουργικότητα του ατόμου, πέρα απο τις επιδράσεις που θα χει στον ερωτικό τομέα? Μέσα σε όλα τα άλλα..μπορεί να το ωθήσει η διέλευση αυτή να αφήσει παλιά ή να ασχοληθεί με καινούρια ενδιαφέροντα?

(ελπίζω πιο πολύ σε θετικά)

nell
27-10-2009, 04:57 PM
Εμένα είναι άδειος ο 5ος οίκος,αλλα η ακμή του είναι στους Διδύμους. Πώς ερμηνεύεται αυτό?

Μητσάκος
27-10-2009, 05:28 PM
Εμένα είναι άδειος ο 5ος οίκος,αλλα η ακμή του είναι στους Διδύμους. Πώς ερμηνεύεται αυτό?
Κοιτάς τις όψεις που κάνει ο κυβερνήτης του ζωδίου, ο Ερμής δλδ.:bigsmile:

S+S
04-11-2009, 06:11 PM
Έχω 5 πλανήτες στον 5ο οίκο!!!!!!!! Ε ρε γλέντια!!!!!!! Είναι τυχαίο που ο τυχερός μου αριθός είναι το 5??????
Για να το ψαξω......