PDA

View Full Version : [Συζήτηση] Oι δώδεκα θεοί του ολύμπου στο ζωδιακό κύκλο



Λίλιαν Σίμου
25-05-2005, 02:54 AM
Η μυθολογία μας είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με τους συμβολισμούς της αστρολογικής γνώσης. Θυμάμαι, χρόνια πριν, είχα ακούσει ένα γνώστη της αστρολογίας να υποστηρίζει πως όταν γνωρίζουμε μυθολογία, τότε μπορούμε να μάθουμε κι αστρολογία. Κι είχε απόλυτα δίκιο. Οι σημαντικοί αστρολόγοι ανά τον κόσμο, ασχολούνται και βασίζουν την μελέτη τους, στα στοιχεία της ελληνικής μυθολογίας, για να προχωρήσουν σε κάθε έρευνα.

Πώς θα μπορούσαμε λοιπόν, να τοποθετήσουμε τους δώδεκα θεούς του Ολύμπου, μέσα στα δώδεκα ζώδια? Ποια θα ήταν η καλύτερη αντιστοιχία τους?

Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου Oι δώδεκα θεοί του ολύμπου στο ζωδιακό κύκλο (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%AD%CE%B8%CE%BB%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1-148/o%CE%B9-%CE%B4%CF%8E%CE%B4%CE%B5%CE%BA%CE%B1-%CE%B8%CE%B5%CE%BF%CE%AF-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BF%CE%BB%CF%8D%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B6%CF%89%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C-%CE%BA%CF%8D%CE%BA%CE%BB%CE%BF-12001/)

paranatelon
26-05-2005, 05:10 PM
Καλοπροαίρετα θέλω να πιστέψω ότι η αντιστοίχηση ζωδίων - ολύμπιων θεών που κάνει η κυρία Σίμου είναι δική της. Απλά, θέλω να πω ότι στη διεθνή βιβλιογραφία υπάρχει η ίδια αυτή αντιστοίχηση εδώ και πολλά χρόνια - βλέπε π.χ. το βιβλίο "The 12 gods of Greece and Rome" της Charlotte R. Long. Στην πραγματικότητα, η αντιστοίχηση αυτή είχε επιχειρηθεί ήδη από την αρχαιότητα (βλέπε π.χ. τον Μανίλιο ή κάποια σχετικά ρωμαικά ανάγλυφα).

Προσωπικά, διαφωνώ σε πολλά σημεία με αυτή την αντιστοίχηση. Δε μπορούμε π.χ. να αντιστοιχήσουμε τον Σκορπιό (ένα "θηλυκό", αρνητικής πολικότητας ζώδιο) με τον Αρη (ένα κατ' εξοχήν "αρσενικό", θετικής πολικότητας αρχέτυπο. Η δράση, διεισδυτικότητα, δύναμη και εξουσία του Αρη είναι φανερή, δηλωμένη ενώ η δύναμη και η εξουσία (προσέξτε, θηλυκά ουσιαστικά, αρνητικής πολικότητας και τα δύο) του Σκορπιού είναι κρυφές και άδηλες (η πραγματική εξουσία είναι κρυφή)! Αρης και Πλούτωνας είναι 2 ολότελα διαφορετικά αρχέτυπα.

Paranatelon

Λίλιαν Σίμου
27-05-2005, 12:41 AM
Αγαπητέ κύριε

Η καλοπροαίρετη κριτική είναι πάντα καλοδεχούμενη. Αλλά με εντυπωσίασε η απορία σας.
Όπως ίσως γνωρίζετε, ή αν όχι, μπορείτε να δείτε μέσα στις σελίδες του φόρουμ, όποτε έγραψα άρθρα που βασίζονταν σε συγκεκριμένη βιβλιογραφία, θεώρησα υποχρέωση και τιμή μου να αναφέρω την πηγή.

Θα το θεωρούσα αστείο τουλάχιστον, να διαβάσω ξένη βιβλιογραφία, για να συσχετίσω αστρολογικά στοιχεία με την μυθολογική μας κληρονομιά!
Δεν χρειάζεται να διαβάσω το βιβλίο που αναφέρετε, το οποίο δεν γνωρίζω και δεν αποκλείεται να έχει ενδιαφέρον, καθώς στην Ελλάδα διαθέτουμε άφθονες πηγές της δικής μας μυθολογίας, ώστε να κατανοήσουμε τα σύμβολα και να προσπαθήσουμε να κάνουμε συσχετισμούς.
Λόγω του ότι κάνω μία ευρεία μελέτη για ένα νέο μου βιβλίο, όσες μυθολογικές αναφορές έχω βρει από αστρολόγους ξένους, χρειάζονται μικρές ή μεγαλύτερες επιδιορθώσεις. Δεν σημαίνει πως οι άνθρωποι αυτοί έχουν άγνοια, αλλά στο μυθολογικό κομμάτι πληροφορούνται από λατίνους κατ΄εξοχήν, οι οποίοι ανέπτυξαν την ελληνορωμαϊκή θρησκεία. Η βάση είναι ελληνική, αλλά οι παραλλαγές διαφοροποιούν πολλά στοιχεία συχνά.
Δεν νομίζω, λοιπόν, πως κάποιος που αγαπά την ιστορία μας και ασχολείται χρόνια με τα δεδομένα της, θα έπρεπε να βρει πηγές τέτοιας πληροφόρησης εκτός Ελλάδος.

Πολλοί στο χώρο μας έχουν συσχετίσει τον ζωδιακό με τους θεούς της αρχαίας Ελλάδας. Δεν πρεσβεύω να έχω κάποια αποκλειστικότητα! Αν διαβάσατε προσεκτικά το άρθρο μου, αναφέρω και τις διαφορετικές απόψεις με τις δικές μου, όπου αυτές υπάρχουν. Αν πάλι δείτε προσεκτικά και την εισαγωγή μου, θα δείτε πως υποστηρίζω την άποψη που άκουσα εδώ και δεκαπέντε τουλάχιστον χρόνια, από αξιόλογο ερευνητή της αστρολογίας, πως μελετώντας την μυθολογία μας, εξάγουμε συμπεράσματα και βαθύτερη άποψη για την αστρολογία. Για εκείνον μάλιστα, αυτό αρκούσε σε μέγιστο βαθμό.
Θα ήταν αφελές εκ μέρους μου, αλλά κι εκ μέρους κάποιου άλλου Έλληνα ερευνητή, να μην διαβάσει την πληθώρα των βιβλίων της μυθολογίας μας, αλλά να περιμένει να δει τις απόψεις ξένων αστρολόγων.

Όσο για τη σχέση του Άρη με τον Σκορπιό, σεβαστή η άποψή σας, αλλά έχω πιστεύω εκτενώς αναφέρει τους λόγους που με κάνουν να τον τοποθετώ εκεί. Εξ άλλου, δεν ήταν τυχαία και παραδοσιακός κυβερνήτης του. Ούτε ο Πλούτωνας θεωρείται, χωρίς λόγο, η ανώτερη οκτάβα του Άρη.

Λόγω του ότι φαίνεται πως αγαπάτε την αστρολογία, είναι κρίμα να συμμετέχετε στο φόρουμ κάνοντας μόνο κριτική σε όσους αρθρογραφούν ή σε όσους χειρίζονται με τον ένα ή τον άλλο τρόπο την αστρολογία. Θα ήταν χαρά όλων, νομίζω, να μοιραστείτε μαζί μας και δικές σας γνώσεις, για ενημέρωση όλων των μελών και συνεργατών αυτού του χώρου και της μεγάλης του συντροφιάς. Γιατί δεν δοκιμάζετε?

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

paranatelon
27-05-2005, 07:32 PM
Αγαπητή κυρία Σίμου

διάβασα προσεκτικά το άρθρο σας και αντιγράφω εδώ τα λόγια σας: "Οι απόψεις δεν συμπίπτουν πάντα, αλλά θα παραθέσω την προσωπική μου, με τις επεξηγήσεις που ταιριάζουν περισσότερο ως προς τη συσχέτιση των Ολύμπιων θεών και του ζωδιακού κύκλου." Μας λέτε δηλαδή ότι ο συσχετισμός θεών - ζωδίων γίνεται προσωπικά από εσάς. Και όμως, αυτός ο συσχετισμός έχει γίνει εδώ και χιλιάδες χρόνια, και υπάρχει μάλιστα εκτενής σχετική βιβλιογραφία. Στατιστικά, βέβαια, υπάρχει μία πιθανότητα στις χιλιάδες να έχετε κατά τύχη πετύχει αυτό το συνδυασμό, χωρίς να τον έχετε αντιγράψει από κάποιο ξένο έντυπο.

Η απάντηση σας στην παρατήρηση μου για το πως ένα καθαρά αρσενικό αρχέτυπο όπως ο Αρης είναι δυνατό να συσχετίζεται με ένα καθαρά θηλυκό αρχέτυπο, όπως το ζώδιο του Σκορπιού καταδεικνύει ότι δεν έχετε ενδελεχή γνώση των αρχετύπων, τουλάχιστον όχι των αστρολογικών εκείνων.

Από τη στιγμή που είσαστε μελετητής και ετοιμάζεστε να γράψετε και κάποιο σχετικό βιβλίο νομίζω ότι η προσέγγιση σας σε αυτά τα θέματα θα πρέπει να είναι πιο σοβαρή.


Paranatelon

fillenia
27-05-2005, 08:19 PM
Προσωπικά, δεν κατάλαβα πως πρόκειται για προσωπική αντιστοίχηση της κας Σίμου, αλλά για την προσωπική της άποψη, που σημαίνει, κατά τη δικη μου αντίληψη πάντα, πως υιοθετεί εκείνη την άποψη που θεωρεί ως εύλογη, μετά από έρευνα. Και για τα αρχέτυπα το ίδιο ισχύει. Υπάρχουν απόψεις διιστάμενες.
Σε άρθρο του ο κ. Παίζης, τεκμηρίωσε με τα δικά του εργαλεία, την άποψη του πως ο Πλούτωνας έχει έξαρση στον Αιγόκερω επειδή και ο Αρης έχει έξαρση στο ίδιο ζώδιο ( Ο Πλούτωνας ως ανώτερη οκτάβα του Αρη). Και αφού οι αρχαίοι δεν γνώριζαν προφανώς την ύπαρξη του Πλούτωνα (πλανήτη) γιατί να θεωρήσουν τον Αρη και κυρίαρχο του Σκορπιού ?

Και τελικά, αυτή η θηλυκή και αρσενική φύση των ζωδίων, τι ακριβώς εκφράζει?

Εγώ απλά αναρωτιέμαι...

Φυλλένια

bookseller
27-05-2005, 10:58 PM
Μετά λύπης μου για ακόμη μια φορά πράγμα που σημαίνει ότι έχουμε πια ξεφύγει από το τυχαίο βάση του νόμου των πιθανοτήτων διαπιστώνω ότι το μέλος μας Paranatelon χρησιμοποιεί αντίλογο αντί γόνιμο διάλογο και αναρωτιέμαι γιατί. Αφήνω τους πρώτους συνειρμούς για επόμενη φορά.

Ακόμη και ένας μη νοήμον εμπαθής άνθρωπος θα μπορούσε να καταλάβει ότι τα γραφόμενα της κυρίας Σίμου δεν έχουν καμία σχέση με προσωπική αντιστοίχηση αλλά με προσωπική άποψη.
Τι άτοπος ισχυρισμός είναι αυτός; Αντιγραφή Ελληνικής μυθολογίας από ξένο έντυπο. Από πότε οι ξένοι οικειοποιούνται την Ελληνική ιστορία και μυθολογία; Εσείς που επιμένετε να γράφεται η διεθνής ορολογία στη μητρική μας γλώσσα αντιφάσκετε;

Η συνεργάτης μας που μας τιμά με την παρουσία της και την αμέριστη βοήθειά της αγαπητέ Paranatelon έχει καταθέσει το βιογραφικό της αρθρογραφεί επώνυμα, άρθρα της χρησιμοποιούν και άλλoi ελληνικοί διακτυακοί τόποι, έχει άποψη και τελικά την γνωρίζουμε προσωπικά. Τη δικιά σας άποψη δεν έχω δει πουθενά ακόμα καταγεγραμμένη.
Μας λέτε ότι διαφωνείτε με την αντιστοίχηση Σκορπιού Άρη αλλά τελικά μόνο να διαφωνείτε διαπιστώνει κανείς (βλέπε μεταφράσεις μέλους fillenia, βλέπε ορολογία καθηγητού Χ. Παϊζη για τον Eq) αλλά τελικά εσείς δεν μας λέτε στο Δωδεκάθεο που κάνετε την αντιστοίχηση.

Είναι γεγονός ότι πριν την ανακάλυψη του Πλούτωνα το 1930 παραδοσιακός κυβερνήτης του Σκορπιού ήταν ο Άρης και ακόμη και σήμερα πολλοί τον εξετάζουν μαζί με τον Πλούτωνα για ποιο ασφαλή συμπεράσματα (είναι και εσωτερικός του κυβερνήτης). Ο Πλούτων λοιπόν σαν η ανώτερη οκτάβα του Άρη δηλαδή η ανώτερή του δόνηση είναι πλανήτης αρσενικός – δυναμικός όπως και ο Άρης. Βεβαίως ο Σκορπιός σαν αντιστοιχία φύλου είναι θηλυκό αλλά οι κυβερνήτες του όπως είπα αρσενικοί και δυναμικοί.

Τέλος την τελευταία πρότασή σας την θεωρώ ιδιαιτέρως προσβλητική και επιθετική μέλους προς άλλο μέλος και σαν συντονιστής σας εφιστώ την προσοχή.

Κλείνοντας σας προκαλώ να καταθέσετε γραφή και άποψη και όχι στείρο αντίλογο. Μόνο καλό θα κάνει η μεταφορά γνώσης αν την κατέχετε σε μας και τα μέλη μας και μέσα από τη διαδικασία αυτή θα βγούμε όλοι κερδισμένοι!

raingirl
28-05-2005, 01:11 PM
Λιλιάν,
Ωφείλο να παραδεχτώ ότι εγώ μέσα στις αντιστοιχίες που κάνατε, στα ζώδια που με ενδιαφέρου και που σχετίζονται με πολύ κοντινά μου πρόσωπα, βρήκα κοινά σημεία.
Συνεχίστε απτόητη το καινούργιο σας βιβλίο και είμαι σίγουρη ότι θα είναι πολύ ενδιαφέρον. :thumbsup:

Λίλιαν Σίμου
28-05-2005, 06:04 PM
Αγαπητή φίλη

Σας ευχαριστώ για τα ευγενικά και ενθαρρυντικά σας λόγια. Η αστρολογία είναι κυρίως ένα μονοπάτι αυτογνωσίας, μέσα από το οποίο προσπαθούμε κι ελπίζουμε να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι.

Η συνεισφορά της στην εσωτερική μας εξέλιξη είναι σημαντική, καθώς μας δείχνει τις αδυναμίες μας και μας υπογραμμίζει πού είναι τα κατώτερα ένστικτά μας. Όσοι υποστηρίζουμε πως ασχολούμαστε μαζί της, πρέπει να επιδιώξουμε να τιθασεύσουμε τέτοιες αδυναμίες, όπως η ζήλια, η έπαρση, ο ατομισμός, η εγωπάθεια και πολλές άλλες. Ας ευχηθούμε να γίνει αργά ή γρήγορα ένα θεραπευτικό μέσον για τον καθένα μας...

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

paranatelon
29-05-2005, 01:25 PM
Αγαπητοί κύριοι/ κυρίες

έχω μείνει κυριολεκτικά έκπληκτος από τη στάση κάποιων (ιδρυτικών); μελών αυτού του Forum! Συμμετέχω πάνω από 11 χρόνια σε διεθνή δικτυακά αστρολογικά Forum's και ποτέ δε βρέθηκα αντιμέτωπος απέναντι σε τέτοιου είδους ενορχηστρωμένες απαντήσεις, απλά και μόνο επειδή "τόλμησα" να εντοπίσω βασικά σφάλματα σε άρθρα 2 εκ των βασικών μελών του Forum.

Γιατί τι άλλο από σφάλμα (και μάλιστα χονδροειδέστατο) είναι να αποκαλεί ο κύριος Παίζης τον "Equatorial Ascendant" "Equal Ascendant" και μάλιστα να συνεχίζει να επιμένει ότι ο δεύτερος τύπος είναι σωστός. Αν θέλετε να επαληθεύσετε το λάθος του κυρίου Παίζη, απλά επικοινωνήστε με τον απόλυτα έγκριτο και κορυφαίο σε παγκόσμιο επίπεδο αστρολόγο Noel Tyl (το E-mail του είναι στη διάθεση σας) για να σας απαντήσει - όπως απάντησε και σε μένα χτες - ότι "I have never ever in 40 years heard or read anywhere on Earth the term "Equal Ascendant" (για τους λίγους που δε γνωρίζουν αγγλικά, "ποτέ, στα 40 χρόνια που ασχολούμαι με την αστρολογία, και πουθενά πάνω στη Γη δεν έχω ακούσει τον όρο Equal Ascendant")!

Τα ανάλογα ισχύουν και για την κυρία Σίμου, για την οποία όχι απλά υποννοώ αλλά λέω ξεκάθαρα ότι έχει αντιγράψει το άρθρο για την αντιστοίχηση ολύμπιων θεών - ζωδίων από ξένο έντυπο, ενώ η ίδια ισχυρίζεται ότι είναι δική της πνευματική εργασία, όπως φανερώνουν τα λόγια της: "oι απόψεις δεν συμπίπτουν πάντα, αλλά θα παραθέσω την προσωπική μου, με τις επεξηγήσεις που ταιριάζουν περισσότερο ως προς τη συσχέτιση των Ολύμπιων θεών και του ζωδιακού κύκλου"). Εξηγεί ξεκάθαρα σε αυτή την πρόταση ότι ο συσχετισμός έγινε προσωπικά από την ίδια (ενώ στη διεθνή βιβλιογραφία υπάρχουν δεκάδες βιβλία και περιοδικά με την ίδια αυτή αντιστοίχηση).

Αντί, λοιπόν, οι ωσάνω συγγραφείς και τα μέλη αυτού του Forum να πάρουν θέση σε αυτό βρίσκομαι ξαφνικά αντιμέτωπος με μία συνασπισμένη ομάδα μελών (τα ίδια πάντα) που στέλνουν τα "εύσημα" τους στους ωσάνω συγγραφείς, ενώ παράλληλα κατηγορούν εμένα ως "εμπαθή", ζηλιάρη κ.λ.π.!

Οταν πρωτοείδα αυτόν τον δικτυακό τόπο χάρηκα, γιατί πίστεψα ότι επιτέλους υπάρχει και στην Ελλάδα ένας τόπος στον οποίο προβάλλεται η ποιοτική αστρολογία! Τώρα, όμως, αναρωτιέμαι: έτσι περιμένετε να αναπτυχθεί η αστρολογία στη χώρα μας, "κουκουλώνοντας" την αλήθεια και προβάλλοντας εργασίες που περιέχουν χτυπητά σφάλματα ή που δεν είναι αυθεντικές; Αυτού του είδους την "επιστημονική" έρευνα προκρίνετε;

Paranatelon

fillenia
29-05-2005, 03:16 PM
Aγαπητέ κύριε,

Εχετε υιοθετήσει έναν επιφανειακό και δογματικό τρόπο ανάγνωσης των άρθρων. Δεν είναι οι απόψεις σας που ενοχλούν, αλλά ο τρόπος που τις μεταφέρετε. Και με τον ίδιο τρόπο ενοχλείστε και εσείς. Διιστάμενες απόψεις και θέσεις, από τους ειδικούς (γιατί εγώ, δεν είμαι) έχουν δημοσιευθεί κατά κόρον στο horoscope, στο πνεύμα του γόνιμου διαλόγου. Η άγονη και εγωϊστική αντιπαράθεση όμως, δεν οφελεί κανέναν. Ούτε τους ειδικούς, ούτε τους ερασιτέχνες! Η κα Σίμου, σχολίασε πως υπάρχει ένας ιδιόρρυθμος ανταγωνισμός μεταξύ των επαγγελματικών αστρολόγων και προσωπικά αυτή την αίσθηση έχω. Ο ανταγωνισμός, υγιής, είναι δεκτός, εύλογος και δεν πρέπει να ενοχλεί κανέναν. Με εντυπωσίασε όμως ο χαρακτηρισμός του "ιδιόρρυθμος" .

Ελπίζω πως κανείς από εσάς τους ειδικούς, δεν διεκδικεί το "αλάθητο" και την "αυθεντία", θέσεις που προβλημάτιζαν ακόμα και στην εποχή του Μεσαίωνα!

Κανείς, εκτός από εσάς, προς το παρόν, δεν κατάλαβε πως η κα Σίμου προβάλει την προσωπική της κατασκευή. Την προσωπική της άποψη, κατέθεσε, ως προιόν μελέτης και έρευνας, που στηρίχθηκε σε άλλες πηγές, τις οποίες ΕΚΕΙΝΗ θεωρεί έγκυρες. Και προφανώς, υπάρχουν και άλλες έγκυρες, με τις οποίες απλά δεν συντάσσετε, πάλι κατα την προσωπική της εκτίμηση.
Σας ενδιέφερε περισσότερο να προσβάλλετε, να ειρωνευτείτε, και να γίνετε αγενής? Η κα Σίμου, τουλάχιστον γράφει επωνύμως, εσείς?

Τώρα, αν πιστεύετε πως αντέγραψε, από την Θεογονία του Ησίοδου, τον Βιργίλιο, τον Ομηρο, τον Πυθαγόρα, τον Πλάτωνα και δεν ξέρω ποιον άλλο αρχαίο, η άλλους έγκριτους αστρολόγους, Ευρωπαίους, Αμερικανούς, Ασιάτες ή Αφρικανούς, τι να πω.... Κάποιον θα είχε ως πρότυπο!
Γιατί δεν δημοσιεύετε την αντιστοίχηση που για σας είναι εύλογη? Και τις πηγές σας? Αυτό θα ενδιέφερε πραγματικά τους πάντες! Γνωρίζοντας μόνο την εκδοχή της κας Σίμου, αγνοούμε τις υπόλοιπες, έστω τις πιο σημαντικές. Οχι για να συγκρίνουμε, δεν έχουμε αυτή τη δυνατότητα οι απλοί ενδιαφερόμενοι, αλλά για να αποκτήσει ο διάλογος και η αντιπαράθεση, ουσία.

Οσο για τον κο Παίζη, το γεγονός ότι στο περιοδικό ΑΣΤΡΟΛΟΓΟΣ, υπάρχουν δύο δικές του μόνιμες στήλες της Πολιτικής Αστρολογίας και της Εσωτερικής Αστρολογίας, επιβεβαιώνει την εγκυρότητα του λόγου του!

Φιλικά

Φυλλένια

Λίλιαν Σίμου
03-06-2005, 03:02 AM
Η κεντρική ιδέα εκείνης της διάλεξης με θέμα "Τα δώδεκα ζώδια και οι άθλοι του Ηρακλή" είναι ήδη στο φόρουμ, αλλά στα άρθρα μεταφυσικής, καθώς μιλούν για εσωτερική ανάπτυξη.
Για να τα δεις, όπως και κάθε ενδιαφερόμενος, μπορείς να πατήσεις εδώ (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%AC%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CF%85%CF%83%CE%B9%C E%BA%CE%AE%CF%82-41/%CE%BF%CE%B9-12-%CE%AC%CE%B8%CE%BB%CE%BF%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B7%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%BB%CE%AE-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B6%CF%89%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C-%CE%BC%CE%AD%CF%81%CE%BF%CF%82-1-a-21/) κι εδώ (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%AC%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CF%85%CF%83%CE%B9%C E%BA%CE%AE%CF%82-41/%CE%BF%CE%B9-12-%CE%AC%CE%B8%CE%BB%CE%BF%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B7%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%BB%CE%AE-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B6%CF%89%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C-%CE%BC%CE%AD%CF%81%CE%BF%CF%82-2-a-20/)

ευχαριστώ για όσα μου γράφεις.

Deodonus
25-06-2006, 01:24 PM
Παρ'όλο που δεν ασχολούμαι "επαγγελματικά" με την αστρολογία (δηλ. δεν έχω διαβάσει (ακόμα) πολλά βιβλία και συγγράμματα) και τα συμπεράσματά μου βγαίνουν κυρίως βιωματικά (που νομίζω ότι είναι μια καλή αρχή), θεωρώ τον Σκορπιό το πλέον αρσενικό ζώδιο. Και πρίν πέσουν οι ντομάτες :amuse: να πω ότι δεν το λέω για την ψυχοσύνθεσή του τόσο (δεδομένου ότι η "υπονομευτικότητα" και οι υποσυνείδητες διεργασίες θεωρούνται θυλικά γνωρίσματα) όσο για την γενικότερη εικόνα τού. Οι άντρες Σκορπιοί θεωρούνται από πολλούς (ή μάλλον "πολλές") ως "το απόλυτο αρσενικό": το βλέμμα τους μαγνητίζει, έχουν μια περίεργη ομορφιά που δεν μπορείς να αντισταθείς, αλλά και μια "μαχητικότητα" (όχι με την έννοια ενός Κριού, αλλά σε πιο εσωτερικό επίπεδο: ένας Σκορπιός πάντα δείνει την αίσθηση ότι "κοιτάει μπροστά") και μια τάση για κατάστηση (συναισθηματική αλλά και γενικότερη). [Σημείωση ότι αυτά ισχύουν για τους άντρες, ενώ για τις γυναίκες όχι και τόσο.] Όλα αυτά με κάνουν και μένα να πιστεύω ότι ο σκορπιός είναι όχι μόνο αρσενικό ζώδιο, αλλά από τα "πλέον αρσενικά". Και πιστεύω ότι ο Άρης του ταιριάζει.

Αυτά....

Βασιλης Παπαδολιας
05-07-2006, 12:33 PM
Καλημέρα... Τυχαία έπεσα πάνω σε αυτό το forum και σαν απλό μέλος έμεινα έκπληκτος με τις ανταλλαγές μηνυμάτων... Γιατί τόσο πάθος; Όλες οι πλευρές θεωρώ από τα γραφόμενα τους ότι γνωρίζουν κάποια πράγματα. Δεν υπάρχει η δυνατότητα ομαλής διαλεκτικής προσέγγισης; Εκτός από τη γνώση δεν έχουμε ευθύνη να οδηγήσουμε και σε ένα πιο ανεκτικό τρόπο συμπεριφοράς; Απλά αναρωτιέμαι...

Βασιλης Παπαδολιας
05-07-2006, 12:47 PM
Θα ήθελα να πω επίσης ότι έπεσε στην αντίληψη μου ότι κυκλοφορεί ένα βιβλίο στα ελληνικά που αναφέρεται στη συσχέτιση των δώδεκα θεών με τα ζώδια. Δεν έχω κρατήσει τα στοιχεία του δυστυχώς. Το είχα δει στο υποκατάστημα του Ελευθερουδάκη στο Village Centre του Ρέντη. Μια και δε θυμάμαι τα στοιχεία του βιβλίου ίσως δεν έχει και πολύ εγκυρότητα η άποψη του, αλλά για να υπάρχει και μία εναλλακτική αντιστοίχιση να πω ό,τι θυμάμαι από αυτό, καθώς το είχα ξεφυλλίσει και είχα κοιτάξει τις βασικές αντιστοιχίες... Από ό,τι θυμάμαι λοιπόν η αντιστοίχιση που πρότεινε είναι η εξής:
1. Κριός -> Αθηνά
2. Ταύρος -> Ήφαιστος
3. Δίδυμοι -> Απόλλων
4. Καρκίνος -> Ερμής
5. Λέων -> Δίας
6. Παρθένος -> Δήμητρα
7. Ζυγός -> Αφροδίτη
8. Σκορπιός -> Άρης
9. Τοξότης -> Άρτεμη
10. Αιγόκερως -> Εστία
11. Υδροχόος -> Ήρα
12. Ιχθείς -> Ποσειδών

Αυτό που μου άρεσε στην αντιστοίχιση αυτή είναι ότι έχει κάποιες καλές πολικότητες. Ή πολικότητα Λέων -> Υδροχόος ταιριάζεται με την πολικότητα Δία -> Ήρας και η πολικότητα Δίδυμοι -> Τοξότης με την πολικότητα Απόλλωνα -> Άρτεμης...

Πέραν αυτού δεν έχω κάποια προσωπική άποψη για το αν αυτή είναι πιο σωστή αντιστοίχιση από αυτή της Κας Σίμου. Φαντάζομαι ότι και η Κα Σίμου θα έχει μελετήσει αρκετά το θέμα και η άποψη της δείχνει καλά τεκμηριωμένη.

Φιλικά
Βασίλης

stabie
05-07-2006, 12:52 PM
Θα ήθελα να πω επίσης ότι έπεσε στην αντίληψη μου ότι κυκλοφορεί ένα βιβλίο στα ελληνικά που αναφέρεται στη συσχέτιση των δώδεκα θεών με τα ζώδια. Δεν έχω κρατήσει τα στοιχεία του δυστυχώς. Το είχα δει στο υποκατάστημα του Ελευθερουδάκη στο Village Centre του Ρέντη. Μια και δε θυμάμαι τα στοιχεία του βιβλίου ίσως δεν έχει και πολύ εγκυρότητα η άποψη του, αλλά για να υπάρχει και μία εναλλακτική αντιστοίχιση να πω ό,τι θυμάμαι από αυτό, καθώς το είχα ξεφυλλίσει και είχα κοιτάξει τις βασικές αντιστοιχίες... Από ό,τι θυμάμαι λοιπόν η αντιστοίχιση που πρότεινε είναι η εξής:
1. Κριός -> Αθηνά
2. Ταύρος -> Ήφαιστος
3. Δίδυμοι -> Απόλλων
4. Καρκίνος -> Ερμής
5. Λέων -> Δίας
6. Παρθένος -> Δήμητρα
7. Ζυγός -> Αφροδίτη
8. Σκορπιός -> Άρης
9. Τοξότης -> Άρτεμη
10. Αιγόκερως -> Εστία
11. Υδροχόος -> Ήρα
12. Ιχθείς -> Ποσειδών



λίγο πρόχειρη αντιστοίχιση μου φαίνεται...
δηλαδή σαν να παίρνει κάπως τη φήμη κάθε ζωδίου και κάθε θεού και να κάνει ζεύγη..
ετσι μου φαίνεται εμένα αλλα θα ήθελα να διαβάσω την άποψη της κας Σίμου που έχει ασχοληθεί με το ζήτημα!

Βασιλης Παπαδολιας
05-07-2006, 12:59 PM
λίγο πρόχειρη αντιστοίχιση μου φαίνεται...
δηλαδή σαν να παίρνει κάπως τη φήμη κάθε ζωδίου και κάθε θεού και να κάνει ζεύγη..
ετσι μου φαίνεται εμένα αλλα θα ήθελα να διαβάσω την άποψη της κας Σίμου που έχει ασχοληθεί με το ζήτημα!

Ναι, έτσι δείχνει... Δε βασίζεται τόσο σε εσωτεριστικά / αστρολογικά κριτήρια όσο στη λειτουργία του Θεού στην αρχαία Ελλάδα. Και μη έχοντας και το βιβλίο στα χέρια μου δεν μπορώ και να την αναλύσω δυστυχώς... Το κατέγραψα απλά σα μία εναλλακτική προσέγγιση... Θα προσπαθήσω να βρω το βιβλίο πάντως για να το παρουσιάσω πιο σωστά...

Deodonus
15-07-2006, 02:48 PM
"4. Καρκίνος -> Ερμής" ?

Δεν νομίζω: ο Ερμής είναι της επικοινωνίας και του εμπορίου, κατ'εξοχήν ιδιότητες του Διδύμου (που μάλλον εκλήπουν στον καρκίνο...).

Αγγελικη
15-07-2006, 03:25 PM
Ο καρκινος σε καλη θεση, παντα αναζητα την επικοινωνια (Σεληνη=το κοινο, ο κοσμος, οι γυναικες) αλλα μεσα στον δικο του χωρο!!

panther
17-07-2006, 09:30 AM
Ο καρκινος σε καλη θεση, παντα αναζητα την επικοινωνια (Σεληνη=το κοινο, ο κοσμος, οι γυναικες) αλλα μεσα στον δικο του χωρο!!

Αγγελική,

είναι εύκολο να το ξαναεξηγήσεις .. γιατί δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς?

Βασιλης Παπαδολιας
17-07-2006, 10:27 AM
"4. Καρκίνος -> Ερμής" ?

Δεν νομίζω: ο Ερμής είναι της επικοινωνίας και του εμπορίου, κατ'εξοχήν ιδιότητες του Διδύμου (που μάλλον εκλήπουν στον καρκίνο...).

Καλημέρα... Ο Ερμής έχει το στοιχείο της ρευστότητας (υδράγυρος). Με την έννοια αυτή ταιριάζει στον Καρκίνο. Εμείς στη μοντέρνα αστρολογία θεωρούμε τον Ερμή πλανήτη καθαρά διανοητικό. Για τους αρχαίους ο Ερμής είχε κι άλλες όψεις. Είχε σχέση με νύμφες, με στοιχεία της φύσης... Ήταν πιο κοντά στο νερό. Στην κινέζικη αστρολογία υπάρχουν πέντε στοιχεία αντί για τέσσερα. Είναι το νερό, η φωτιά, το ξύλο, το μέταλλο και η γη. Σύμφωνα με κάποιους δυτικούς αστρολόγους, τα στοιχεία αυτά αντιστοιχούν, όχι στα στοιχεία της δυτικής αστρολογίας αλλά στους παραδοσιακούς πλανήτες. Και εκεί ο Ερμής αντιστοιχεί στο νερό (στη γη ο Κρόνος, στο μέταλλο η Αφροδίτη - την οποία οι ασιάτες θεωρούσαν πολεμική θεά ίσως επειδή το πάθος φέρνει βία -, στη φωτιά ο Άρης και στο ξύλο ο Δίας)...

Γενικά οι αρχαίοι έβλεπαν τους θεούς τους και από άλλες όψεις που σε μας έχουν ξεφύγει. Ο Ερμής απέκτησε αυτήν την καθαρά εμπορική - συναλλακτική χροιά στο μεσαίωνα... Αυτά έτσι για να γίνει διάλογος...

Βασιλης Παπαδολιας
17-07-2006, 10:29 AM
Ο καρκινος σε καλη θεση, παντα αναζητα την επικοινωνια (Σεληνη=το κοινο, ο κοσμος, οι γυναικες) αλλα μεσα στον δικο του χωρο!!

Πολύ σωστά, αν και ο εξελιγμένος Καρκίνος μπορεί να αντιληφθεί τη Σελήνη και σαν το αίσθημα της "μάζας". Έτσι πολλοί Καρκίνοι έχουν ικανότητα να απευθύνονται στο πλήθος, γιατί πιάνουν τον παλμό του...

Βασιλης Παπαδολιας
18-08-2006, 05:57 PM
Ναι, έτσι δείχνει... Δε βασίζεται τόσο σε εσωτεριστικά / αστρολογικά κριτήρια όσο στη λειτουργία του Θεού στην αρχαία Ελλάδα. Και μη έχοντας και το βιβλίο στα χέρια μου δεν μπορώ και να την αναλύσω δυστυχώς... Το κατέγραψα απλά σα μία εναλλακτική προσέγγιση... Θα προσπαθήσω να βρω το βιβλίο πάντως για να το παρουσιάσω πιο σωστά...

Τελικά, αλλού ψάχνει κανείς κι αλλού βρίσκει. Εγώ έψαχνα το βιβλίο στον Ελευθερουδάκη κι η αντιστοίχιση έχει ήδη δημοσιευτεί στις 10.07.06 στο MyHoroscope στο topic Αρχετυπικοί Συμβολισμοί και Ουράνιοι Μύθοι στην Αρχαία Ελλάδα (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%AD%CE%B8%CE%BB%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1-148/%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B5%CF%84%CF%85%CF%80%CE%B9%C E%BA%CE%BF%CE%AF-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CF%83%C E%BC%CE%BF%CE%AF-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%AC%CE%BD%CE%B9%CE%BF%CE%B9-%CE%BC%CF%8D%CE%B8%CE%BF%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B1%CE%AF%CE%B1-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-12448/) από το μέλος Ζωή και Ζώδια, αντιπροσωπεύοντας το συγγραφέα Δρ.Κορκιδάκη. Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να το διαβάσει. Το μόνο σφάλμα που έκανα λόγω αδύνατης μνήμης είναι ότι έγραψα ανάποδα τις θέσεις της Αφροδίτης και του Ηφαίστου... Καλή ανάγνωση...

Alien1
19-08-2006, 11:49 AM
Ενδιαφερον το αρθρο αν και δεν με βρισκει απολυτα συμφωνω

Μαλιστα....
Ο Σκορπιος ειναι ο Αρης παρεα με την Τρομαρα, τον Δειμο κλπ που τον χαρακτηριζουν περισσοτερο συμφωνα με προσωπικη γνωμη
και οχι Πλουτωνας που ειναι και κυβερνητης

Την ακουσαμε και αυτη την αποψη, δειχνει και κατα ενα τροπο τι γνωμη εχει καποιος για σενα η τουλαχιστον για το ζωδιο σου :bigsmile:

Ειναι να σου βγαινει ο κακος σου εαυτο διαβαζοντας μερικα αρθρα (η αρνητικες προσωπικες αποψεις) εδω που τα λεμε

Δεν πειραζει οτι δωσεις...θα λαβεις
Φιλικα

PS: O καρκινος ειναι ο Ερμης του ζωδιακου και οχι οι Διδυμοι ???
οπως επισημαινουν και o Deodonus και Stabie

skorpion
19-08-2006, 04:56 PM
Η τρομαρα, ο Δειμος και οι υπολοιποι ταιριαζουν υποτιθεται περισσοτερο με το ζωδιο του σκορπιου στην αρνητικη του εκδοχη αλλα γιατι τοσοι πολλοι μαζεμενοι
στην αρνητικη εκδοση και στην θετικη μονο ο Αρης που κι αυτος απο οτι φαινεται ειναι αμφιλεγομενος δηλαδη δεν θα τον χαρακτηριζες και αγνο! Καπου ειχα διαβασει οτι οι σκορπιοι χωριζονται σε 2 κατηγοριες στους καλους που μπορουν ακομα και να αγιασουν στην καλυτερη εκδοχη τους, ας μου επιτραπει η εκφραση, και στους κακους που μπορουν να γινουν διαβολακια και επι της γης και εκτος...Στην θετικη λοιπον εκδοχη τους ποιοι πλανητοειδης αστεροειδης θεοι ή ημιθεοι κτλ τους βοηθουν να φτασουν στην "αγνοτητα"? Ειναι μονο ο Αρης? Και να ρωτησω και κατι αλλο λιγο ασχετο γιατι επαψε να συμβολιζεται και απο τον αετο και τη σαυρα και εμεινε μονο ο σκορπιος?

Alien1
19-08-2006, 07:26 PM
Ειναι αναλογος πως το βλεπει ο καθενας
Ειτε αυτος ειναι αστρολογος ειτε οτιδηποτε αλλο

Παντως θα πρεπε να βαζανε και τον Πλουτωνα που ειναι ο πραγματικος κυβερνητης και οχι μονο τον Αρη
μιας και ειναι γνωστο οτι ειναι ζωδιο που του αρεσουν τα μυστικα και να κραταει μυστικα και επισης χαρακτηριζεται λιγομιλητο οπως καπου αναφερθηκε (εκτος και αμα εχει κανενα Διδυμο για ωροσκοπο :bigsmile: )

aries engineer
20-08-2006, 12:58 AM
Ίσως ακουστεί αιρετικό αυτο που θα αναφέρω μπορεί να εγείρει αντιδράσεις μπορει και να μην ανήκει σε αυτο το θέμα αλλα ως τωρα εχω διαβασει στο σαιτ για τον παραλληλισμο των αθλων του Ηρακλή με το ζωδιακό κύκλο και το παρόν άρθρο...Μήπως θα μπορούσε κάποιος απο τους ειδικόυς μας να αναλύσει και έναν συσχετισμό του ζωδιακου κύκλου με τον Χριστό και τους δώδεκα αποστόλους?Έχω την εντύπωση πλέον, οτι υπαρχει αμεση σχεση.

Υ.Γ Παρατήρησα κατα τη διαρκεια της επισκεψης μου στο Μιλάνο,οτι σε αρκετους ναους υπαρχει ο ζωδιακος κυκλος....

Λίλιαν Σίμου
20-08-2006, 01:49 AM
Αγαπητά μέλη

Σας ευχαριστώ που ζητάτε την άποψή μου για το θέμα της αντιστοιχίας του ζωδιακού κύκλου και των δώδεκα θεών του Ολύμπου.
Η αντιστοιχία που αναφέρει το κείμενο που διάβασε ο Vassilis με βρίσκει σε κάποια αντίθεση. Δεν ξέρω πώς εξηγείται η θέση των κάτωθι:

Ταύρος/Ήφαιστος? (γιατί όχι η Αφροδίτη, της ομορφιάς, των αισθήσεων, της απόλαυσης -στοιχεία καθαρά Αφροδιτικά και καθόλου του Ηφαίστου)
Δίδυμοι/Απόλλων? (ήταν ο Ηλιακός θεός - θεωρώ πως μόνο στον Λέοντα ταιριάζει- δεν είχε σαν θεός, χαρακτηριστικά Διδύμων)
Ερμής/Καρκίνος? μα ήταν καθαρά τα στοιχεία του σε σύνδεση με τους Διδύμους -κίνηση, μηνύματα, διττή φύση, πονηριά, επικοινωνία...καμμία σχέση με το συγκινησιακό πεδίο του Καρκίνου ή την φροντίδα της οικογένειας)
Καρκίνος/Δίας? (μπορεί να είναι σε έξαρση εδώ, αλλά Σεληνιακή θεά ήταν η ¨Αρτεμις και πάει παράλληλα με τον αδελφό της Απόλλωνα, στο επόμενο ζώδιο)
Τοξότης/¶ρτεμις? (έχει σχέση, αλλά ήταν ένα από τα στοιχεία της ως προστάτιδα των δασών και του κυνηγιού- ωστόσο ο πατέρας των θεών, Δίας, φυσικός κυβερνήτης και του ζωδίου, συμβολίζει τον σοφό, τον δάσκαλο, τον πνευματικό ηγέτη κι ό,τι αναλύω στο κείμενο)
Τέλος, εκεί που είμαι κάθετα αντίθετη, είναι στην τοποθέτηση της Ήρας στον Υδροχόο. Ήταν και είναι σαν σύμβολο της νόμιμης σχέσης. Μπορεί να είχε ζήλιες, θυμό -όχι άδικα!, αλλά ήταν υπερασπιστής του γάμου - Ζυγού. Κι όχι στο ζώδιο που αντιστοιχεί στη διάλυση και την ελευθερία)
Στον΄Υδροχόο, θεωρώ πως αντιστοιχεί ο Ήφαιστος, γιατί για την εποχή του ήταν ο τεχνοκράτης, ο επιστήμονας τεχνικός. Στον Ζυγό, δεν βλέπω καμμία σύνδεση.
Στο άρθρο εξηγώ, έχοντας μελετήσει καθαρά τις μυθολογικές αναφορές για τον κάθε ένα από τους δώδεκα θεούς, και αναφέρω πιο αναλυτικά τα συμπεράσματά μου.
Όσο για τον Πλούτωνα, δεν ανήκε στο δωδεκάθεο, όπως η Σελήνη. Εδώ η σύνδεση γίνεται καθαρά με τους δώδεκα θεούς.
Βέβαια, απόψεις υπάρχουν, αλλά η προσέγγισή μου, προέκυψε από τις ιδέες που αναφέρω μέσα στο άρθρο.

Αγαπητέ aries engineer

Υπάρχουν και στην Ελλάδα, αλλά κυρίως στη δυτική Ευρώπη, ναοί με ζωδιακούς κύκλους. Υπάρχει αντιστοιχία των δώδεκα αποστόλων με κάθε ζώδιο. Μάλιστα τα τέσερα θηρία της Αποκάλυψης, αντιστοιχούν στους τέσσερις συγγραφείς (ευαγγελιστές) των επίσημων Ευαγγελίων.
Το ίδιο συμβαίνει και με τους δώδεκα ιππότες της στρογγυλής τραπέζης, στον κύκλο του βασιλιά Αρθούρου.
Το δώδεκα έχει τον ίδιο συμβολισμό σε κάθε φιλοσοφικό ή θρησκευτικό σύστημα, ανά εποχή.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

Βασιλης Παπαδολιας
21-08-2006, 10:37 AM
Προσωπικά αυτό που βρήκα ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο άρθρο δεν είναι τόσο οι αντιστοιχίες με τα ζώδια όσο η διαφορετική θεώρηση που έδειχνε πώς έβλεπαν τα ζώδια και τους θεούς οι αρχαίοι έλληνες. Οι περισσότεροι από μας δεν το ξέρουν ίσως αλλά οι αρχαίοι έλληνες δεν έβλεπαν το ζωδιακό όπως εμείς. Είχαν για παράδειγμα δεκατρία ζώδια κι όχι δώδεκα. Ακούμε συχνά μεν ότι η σημερική δυτική αστρολογία ξεκίνησε από τον Πτολεμαίο στην αλεξαδρινή Αίγυπτο, που ανέπτυξε το πρώτο σύστημα οίκων, αλλά δε γνωρίζουμε ότι ο Πτολεμαίος ήταν ένας από πολλούς και το σύστημα του δεν εκτιμήθηκε και ιδιαίτερα στην εποχή του, παρά εφαρμόστηκε προοδευτικά και με το πέρασμα του χρόνου. Οι δε σημασίες των πλανητών κυβερνητών που χρησιμοποιούμε σήμερα δε δόθηκαν από αυτούς αλλά από τους μεσαιωνικούς αλχημιστές. Ο Ερμής για παράδειγμα που αντιστοιχήθηκε με τον υδράργυρο στο μεσαίωνα δεν είχε για τους αρχαίους την ίδια σημασία με μας. Ήταν μεν αγγελιοφόρος των Θεών, αλλά ήταν ταυτόχρονα γεννημένος από νύμφη, μεγαλωμένος στο ύπαιθρο και αναφερόταν πολύ συχνά σε συνδυασμό με θεότητες του δάσους.
Ο Απόλλων ήταν θεός του φωτός, αλλά το φως οι αρχαίοι το εννούσαν ως λόγο, ως σκέψη. Ο Απόλλων ήταν κατά τους αρχαίους ο θεός του Λόγου και της Λογικής σε αντίθεση με το Διόνυσο που ήταν ο Θεός του πάθους. Ολόκληρη η αρχαιότητα διέπεται από την αντίθεση / αλληλεπίδραση των δύο αυτών ρευμάτων, λογικής (απολλώνειο φως) και πάθους (διονυσιακό πάθος) ή λογικού και παραλόγου ή ανθρώπου και ζωώδους φύσης ή σκέψης και έμπνευσης.
Από την άλλη ο Δίας θεωρούνταν μεγαλοπρεπής, γενναιόδωρος, με γρήγορους και εκρηκτικούς θυμούς, δίκαιος, ερωτιάρης και η ¶ρτεμη ήταν μεν θεά του δάσους, αλλά ταυτόχρονα θεά του κηνυγιού, μέγιστη τοξότρια και λάτρης της περιπέτειας.
Αυτές οι περιγραφές δεν αναιρούν τις αντιστοιχίσεις που μας αναφέρει η Κα Σίμου... Με βάση τις σημερινές ιδιότητες που δίνουμε στους πλανήτες το άρθρο της Κας Σίμου είναι όντως πιο κοντά στην πραγματικότητα.
Αν ζούσαμε όμως στην αρχαιότητα και βλέπαμε τα ζώδια και τους πλανήτες από το πρίσμα που τους έβλεπαν οι αρχαίοι, ίσως κάναμε τότε μία άλλη αντιστοίχιση.
Θέλω να πω ότι οι συμβολισμοί αλλάζουν σημασία καθώς περνούν οι χιλιετηρίδες και ικανοποιούν νέες ανάγκες που εμφανίζει η ανθρωπότητα κι επομένως δεν είναι απαραίτητο να είναι κάποια άποψη σωστή και κάποια λάθος. Απλά η κάθε άποψη έχει το δικό της πλαίσιο αναφοράς και μέσα σ' αυτό θα πρέπει να την αξιολογήσουμε...

Φιλικά
Βασίλης

tavrina
06-11-2006, 08:43 PM
Καλησπέρα σας,
κατα την ταπεινή μου γνώμη η Κυρία Σίμου σε όσα μας λέει έχει μια βάση και μια λογική στις αντιστοιχίες Θεών και Ζωδίων. Εξάλλου οι αρχαίοι Έλληνες είχαν κατά βάση δώσει στους θεούς μια ανθρώπινη συμπεριφορά και χαρακτηριστικά που χαρακτήριζε την ιδιότητα τους όπως συμβαίνει και με τα ζώδια, νομίζω..
Όπως και να έχει όμως, όλα σε συνδιασμό με τους πλανήτες έχουν πολλά να μας πούν..
Καλή συνέχεια..:bigsmile:

Αργοναύτης
12-05-2007, 11:54 AM
Εγώ πάλι έχω πάρα πολλούς δισταγμούς να δεχτώ σαφή και ξεκάθαρη αντιστοιχία μεταξύ των ζωδίων και των θεών του Ολύμπου. Θέλω να πω ότι το άρθρο είναι πολύ ενδιαφέρον αλλά έχω την εντύπωση ότι κάθε ζώδιο έχει πάνω από μία αντιστοιχία, συμβολισμό και αρχέτυπο, και ότι δεν θεωρώ αναγκαίο να το φυλακίζουμε σε ένα και μοναδικό αρχέτυπο ή θεό. Κάποια από τα σημεία που θέλω να σταθώ είναι τα εξής : Καταρχήν η θεά Αθηνά δεν μπορώ με τίποτα να δεχτώ ότι έχει αντιστοιχία στο ζώδιο του Κριού. Επειδή έχω κάνει μεγάλη έρευνα, η Αθηνά είναι ο κατεξοχήν αντίθετος τύπος απ'αυτόν της 'Αρειας γυναίκας (γυναίκας Κριού). Οι γυναίκες Κριοί ή αυτές που έχουν σημαντικά στοιχεία Κριού στον χάρτη, δεν είναι μέντορες, ούτε συμπαραστάτες, ούτε οι πράξεις τους διέπονται από σύνεση και σοφία. (συγνώμη κυρία Σίμου, δεν γνωρίζω το προσωπικό σας Ωροσκόπιό, οπότε μην εκλάβετε προσωπικά την προκατάληψή μου με τους Κριούς :bigsmile:). Η Αθηνά πάνω από όλα, εκτός από πολεμίστρια, είναι μια γυναίκα διδάσκαλος που με την άφταστη στρατηγική της οδηγεί στην νίκη, δεν αναλώνεται όμως σε φρενιασμένους πολέμους, ούτε φημίζεται για τον παρορμητισμό, την εριστικότητα, την ανωριμότητα και την έλλειψη αυτοελέγχου, στοιχεία που αντιστοιχούν συμβολικά στο ζώδιο του Κριού. Η θεά Αθηνά είναι η προσωποποίηση της σύνεσης, της σοφίας. Είναι το πάντρεμα της σύνεσης με την τόλμη. Το μόνο κοινό με τον Κριό είναι το θάρρος και το αρσενικό στοιχείο μέσα της, τίποτα άλλο όμως. 'Ενα δεύτερο σημείο στο οποίο θέλω να κάνω μια αναφορά είναι στο ζώδιο του Αιγόκερω και στην αντιστοιχία του με την Εστία. Και μ'αυτό διαφωνώ. Η Εστία έχει μεικτές ιδιότητες και χαρακτηριστικά Καρκίνου και Ζυγού, θαλπωρή μέσα στο σπίτι, αφοσοίωση, εξάρτηση από τον σύντροφο. Είναι η αγνή παρθένα, το καλό κορίτσι, αυτή που αφοσοιώνεται. Ο Αιγόκερως θέλει να βγει έξω στον κόσμο, ο Καρκίνος θέλει να δημιουργήσει την εστία, την φωλίτσα του που λένε. Ο Καρκίνος όπως και όλα τα ζώδια έχει κι άλλη αντιστοιχία, στην θεά Δήμητρα, την μάνα γη. Λοιπόν το ζήτημα δεν είναι τόσο απλό, γιατί κάθε ζώδιο είμαι σίγουρος ότι έχει πάνω από μια αντιστοιχίες. Η Παρθένος έχει στοιχεία τόσο από τον Ερμή, όσο και από τον Χείρωνα μυθολογικά για παράδειγμα. Φυσικά η κριτική που κάνω ας μην θεωρηθεί κακοπροαίρετη, ανοίξατε ένα θέμα πολύ ενδιαφέρον που συμβάλλει στον προβληματισμό.

Λίλιαν Σίμου
12-05-2007, 09:33 PM
Αγαπητέ Jimy Pappalardo

Αυτό το άρθρο έχει δεχθεί κριτική κάθε είδους. Η δική σας ασφαλώς δεν είναι κακοπροαίρετη.
Η μελέτη έγινε με βάση τα δεδομένα σε φιλοσοφικό επίπεδο των θεοτήτων ως δυνάμεων. Σε μεγάλο βαθμό αυτή η αντιστοιχία γίνεται δεκτή, αν και υπάρχουν διαφορετικές προσεγγίσεις, καθώς η ελληνική φιλοσοφία έχει αλληγορίες που ερμηνεύονται και με διαφορετικό τρόπο. Όμως εδώ δεν είναι ο συμβολισμός με την εξωτερική θεώρηση της αστρολογίας. ¶πτεται με την εσωτερική προσέγγιση.

Η Αθηνά δεν είναι μόνο η σοφία, όπως εξηγώ είναι το "στρατηγικό μυαλό" και πολλές φορές ήταν συμπαραστάτης ανθρώπων με στρατηγικό νου, σε πολεμικές επιχειρήσεις, όπως στον Οδυσσέα. Ακόμη κι ο αστεροειδής Αθηνά, αυτή την έννοια έχει κατά βάση μέσα σε ένα χάρτη. Δεν είναι ο δείκτης σοφίας, με την έννοια ενός Κρόνου, για παράδειγμα. Ασφαλώς το στοιχείο του Κριού δεν είναι "μέντορας", αλλά δεν είναι κι η ανωριμότητα, κατά την άποψή μου.

Η Εστία δεν αφορά το "σπίτι" και τη "φωλιά" μας, αλλά το ιερό πυρ, αυτό που θεμελιώνει την εστία συμβολικά (θεμέλιο= Κρόνος), την εσωτερική μας σοφία, στοιχείο Κρόνιο, διαχρονικό. Στην εσωτερική φιλοσοφία, ο άξονας Καρκίνου-Αιγόκερου, είναι άξονας εισόδου των ψυχών στο γήινο πεδίο. Ο Καρκίνος δηλώνει την γέννηση στο φυσικό πεδίο, αλλά η ψυχή διατηρεί την επαφή με το πνευματικό, που αντιστοιχεί σε Κρόνια στοιχεία.

Η Δήμητρα δεν συνάγει με τον Καρκίνο, καθώς όπως προανέφερα, δεν είναι Σεληνιακή θεά. Το να απομονώσουμε μόνο το στοιχείο της μητρότητας ίσως θα την έφερνε προς το Καρκίνο. Αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Εξ άλλου δίδαξε την καλλιέργεια και συνδυάστηκε η παρουσία της με την καρποφορία. Συνδέεται με τα Ελευσίνια μυστήρια, που περιέχουν πολλά στοιχεία της Παρθένου κι όχι του Καρκίνου.

Σχετικά με τον Ερμή, είναι κλασσική η σύνδεσή του με τους Διδύμους. Η ιστορία του έχει όλα τα "προσόντα", νέος, ευρηματικός, λίγο πονηρός, "διττή" προσωπικότητα, αγγελιοφόρος θεών...

Ο Χείρωνας δεν ανήκει στο Δωδεκάθεο, κι εδώ ο συνδυασμός αφορά αποκλειστικά τα δώδεκα ζώδια με τους δώδεκα θεούς, με στόχο να αναδείξει πως κάθε αριθμός "δώδεκα" περικλείει αντίστοιχες έννοιες. Με τα ζώδια αυτά συνδέονται και οι δώδεκα Απόστολοι. Ή, οι δώδεκα ιππότες του βασιλιά Αρθούρου.
Ο αριθμός 12 φέρνει πληρότητα κι ισορροπία. Το 13 είναι στην ουσία το 12+1 και γι'αυτό παραμένουμε στην αναζήτηση του 12 ώστε να ολοκληρωθεί ένας κύκλος και να γίνει 1 (ένα με την Αρχή).

Αγαπητέ Βασίλη

Ο Απόλλων είναι Ηλιακός Λόγος, θεϊκός. Δεν σχετίζεται με τον ανθρώπινο λόγο για να είναι στους Διδύμους, αν και κάποιοι τον τοποθετούν εκεί ως δίδυμο αδελφό της Αρτέμιδος. Αυτό όμως δεν έχει σχέση. Είναι το χριστικό στοιχείο την εποχή εκείνη. Το θεϊκό και χριστικό στοιχείο, μόνο στον Λέοντα μπορεί να εφαρμόσει.

Ο Ερμής συνδέεται από τους Διδύμους με τα δάση, καθώς έχει απέναντί του τον Τοξότη, δηλαδή το στοιχείο της ελεύθερης φύσης μεταξύ άλλων. Ο υδράργυρος είναι μεσαιωνικό στοιχείο και δεν είναι αρχετυπικό.

Μπορεί να υπάρχουν προσεγγίσεις διαφορετικές, αλλά πρέπει να δώσουμε την ουσία του συνδυασμού, είτε αυτό αφορά τα ζώδια, είτε τους θεούς, κι όχι την εξωτερική αστρολογία που είναι πεζή και περιοριστική. Να δούμε αρχετυπικές έννοιες. Εδώ δεν μιλάμε με στερεότυπα των ζωδίων, αλλά με την βαθύτερη εννοιολογική τους απόδοση.
Πάλι βέβαια, ο κάθε ερευνητής, έχει την άποψή του. Ευτυχώς, οι συμβολισμοί απελευθερώνουν το πνεύμα και βοηθούν να δούμε την ουσία πιο ανοιχτά.

Ευχαριστώ όλους για τις θέσεις και τη συμμετοχή τους.
φιλικά
Λίλιαν Σίμου

Αργοναύτης
12-05-2007, 10:11 PM
Η Αθηνά δεν είναι μόνο η σοφία, όπως εξηγώ είναι το "στρατηγικό μυαλό" και πολλές φορές ήταν συμπαραστάτης ανθρώπων με στρατηγικό νου, σε πολεμικές επιχειρήσεις, όπως στον Οδυσσέα. Ακόμη κι ο αστεροειδής Αθηνά, αυτή την έννοια έχει κατά βάση μέσα σε ένα χάρτη. Δεν είναι ο δείκτης σοφίας, με την έννοια ενός Κρόνου, για παράδειγμα. Ασφαλώς το στοιχείο του Κριού δεν είναι "μέντορας", αλλά δεν είναι κι η ανωριμότητα, κατά την άποψή μου.

Nαι, όμως άλλο συμπαραστάτης και το μυαλό κι άλλο ο πολεμοχαρής 'Αρης. Η Αθηνά δεν είναι πολεμοχαρής. Ο θεός 'Αρης είναι ο Κριός, η Αθηνά συμβολίζει πολύ υψηλότερα πνευματικά επίπεδα. 'Εχει αντιστοιχία και με την Παρθένο, γιατί είναι το μυαλό, όχι αυτό το εμπορικό του κερδώου Ερμή των Διδύμων, αλλά η κρίση. Με την σωστή κρίση βοηθούσε τον Οδυσσέα, όχι με τα όπλα και την βία. Είναι η Μαντόνα, η ύψιστη πνευματική εκδήλωση γυναίκας, συσχετίζεται με την ιερή πόλη της Αθήνας και τον Παρθενώνα. 'Εχει στοιχεία ηγεσίας όπως και πρωτοκαθεδρίας όπως είχε και η πόλη των Αθηνών (άρα και στοιχεία Κριού), μα είχε και σαφώς παρθενίσια χαρακτηριστικά, την αγνότητα και την ασεξουαλικότητα. Είναι η μια από τις δυο εκδηλώσεις του Ερμή. 'Όπως οι Δίδυμοι είναι ο ερμαφρόδιτος, έτσι και η Αθηνά είναι η γυναίκα με το έντονα animus. Δεν ισχυρίστηκα ότι δεν έχει τίποτα κοινό με τον Κριό, αλλά δεν είναι και καθαρή αντιστοιχία με αυτό το ζώδιο.



Η Εστία δεν αφορά το "σπίτι" και τη "φωλιά" μας, αλλά το ιερό πυρ, αυτό που θεμελιώνει την εστία συμβολικά (θεμέλιο= Κρόνος), την εσωτερική μας σοφία, στοιχείο Κρόνιο, διαχρονικό. Στην εσωτερική φιλοσοφία, ο άξονας Καρκίνου-Αιγόκερου, είναι άξονας εισόδου των ψυχών στο γήινο πεδίο. Ο Καρκίνος δηλώνει την γέννηση στο φυσικό πεδίο, αλλά η ψυχή διατηρεί την επαφή με το πνευματικό, που αντιστοιχεί σε Κρόνια στοιχεία.

Στατιστικά, και μπορώ να παρουσιάσω μελλοντικά δείγμα, στις διελεύσεις Ουρανού από τη γενέθλια Εστία, έχουμε διαρκώς οικογενειακές αναστατώσεις, φιλονικίες μέσα στις φαμίλιες, χωρισμούς, μετακομίσεις κλπ. Την Εστία ως αστεροειδή δεν υπάρχει αμφιβολία ότι πολλοί σημαντικοί ερευνητές την θεωρούν δείκτη οικογενειακής θαλπωρής. Αλλά είναι και η αδελφότητα και η εξαγνισμένη γυναίκα, η παρθένα ή η ιερή γυναίκα, αυτό που εσείς λέτε το ιερό πύρ. Σ'αυτό δεν διαφωνούμε. Αλλά δεν μπορώ να βρω στοιχεία αδελφότητας, παρθενίας και εξαγνισμού στον Αιγόκερω, σε ένα τόσο υλικό και πατριαρχικό ζώδιο.



Ο Χείρωνας δεν ανήκει στο Δωδεκάθεο, κι εδώ ο συνδυασμός αφορά αποκλειστικά τα δώδεκα ζώδια με τους δώδεκα θεούς, με στόχο να αναδείξει πως κάθε αριθμός "δώδεκα" περικλείει αντίστοιχες έννοιες. Με τα ζώδια αυτά συνδέονται και οι δώδεκα Απόστολοι. Ή, οι δώδεκα ιππότες του βασιλιά Αρθούρου.
Ο αριθμός 12 φέρνει πληρότητα κι ισορροπία. Το 13 είναι στην ουσία το 12+1 και γι'αυτό παραμένουμε στην αναζήτηση του 12 ώστε να ολοκληρωθεί ένας κύκλος και να γίνει 1 (ένα με την Αρχή).

Μα αυτό ακριβώς προσπαθώ να δείξω, ότι το κάθε ζώδιο δεν είναι ανάγκη να έχει αντιστοιχία σε κάποιον θεό. Ο Χείρωνας μπορεί να μην είναι θεός αλλά έχει κατεξοχήν παρθενίσιες ιδιότητες (θυσία, υπηρεσία, θεραπευτική τέχνη, ιδιότητες 6ου οίκου). Μία από τις εκδηλώσεις της Παρθένου είναι ο Χείρων, μια είναι η Αθηνά, μια θα μπορούσε να είναι και η Δήμητρα που αναφέρετε. Θέλω να πω ότι δεν είναι άσπρο μαύρο κάθε ζώδιο, αλλά έχει πολλά επίπεδα και πολλές εκδηλώσεις. Ευχαριστώ για τα ερεθίσματα.

Λίλιαν Σίμου
13-05-2007, 02:25 AM
Αγαπητέ Jimy Pappalardo

Θα ήθελα να επισημάνω πως η βαθύτερη σημασία του Αιγόκερου και του Κρόνιου στοιχείου του δεν έχει σχέση με την ύλη, αλλά με την σοφία. Είναι το ζώδιο του μοναχισμού και της λιτότητας, γ' αυτό θεωρείται ουσιαστικότερο όλων. Αν βλέπουμε εξωτερικά την αστρολογία, έχει άμεση σύνδεση με την υλική επιτυχία. Αν την βλέπουμε εσωτερικά, έχει σχέση με την επιτυχία του πνεύματος, μέσω της αυτογνωσίας (εμπειρία-στοιχείο Κρόνιο) και της μοναχικής ανοδικής διαδρομής της ψυχής για να επιστρέψει στην Θεία Αρχή. Εξ ου και η σύνδεσή του με τον θάνατο της ύλης, όπως είναι απέναντι από τον Καρκίνο που σημειοδοτεί την γέννηση το φυσικό πεδίο της ύλης. Τα στοιχεία παρθενικότητας, αδελφότητας στον Αιγόκερο υπάρχουν μέσα από τις -κατά εποχές- Αδελφότητες του εσωτερισμού. Όσες προσπάθησαν έστω και θεωρητικά, να εξαγνίσουν την ψυχή μέσα από μεθόδους λιτής ζωής και εσωτερικής έρευνας. Η πειθαρχία και οι κανόνες που αυστηρά έπρεπε να ακολουθήσουν, σχετίζονται μόνο με τον Αιγόκερο.

Η Εστία δεν παίζει τον ρόλο της μητρικής προστασίας για να ταιριάζει στον Καρκίνο. Εξωτερικά μπορεί να φαίνεται εύκολο να τοποθετηθεί εκεί, αλλά η σημασία της είναι πολύ διαφορετική. Οι ξένοι αστρολόγοι δεν γνωρίζουν σε βάθος την ελληνική συμβολική της μυθολογίας μας. Σίγουρα τους σέβομαι, αλλά βλέπουν εξωτερικά και κάποιες φορές επιφανειακά πολλά σημεία. Το "ιερό πυρ" θεμελιώνει το σπίτι που σημαίνει όχι το οικογενειακό μας άσυλο, αλλά την ίδια μας την ύπαρξη, το σπίτι της ψυχής στην κάθοδο στη γη. Είναι φυσικό να υπάρχουν προβλήματα με περάσματα του Ουρανού από την Εστία στα οικογενειακά θέματα, καθώς αποσυνδέεται η ισορροπία με την εσωτερική μας φλόγα. Ο εξωτερικός άνθρωπος θα αντιδράσει διαλυτικά στο πιο κοντινό του περιβάλλον, αφού δεν επικοινωνεί με το εσωτερικό του κομμάτι. Αλλά και ζωδιακά να το εξετάσουμε, η Εστία είναι απέναντι από τον Καρκίνο και τα πολικά αντίθετα αλληλοσυμπληρώνονται.

Στο ζήτημα της Αθηνάς, βγαίνει με πάνοπλη από τον Δία, ετοιμοπόλεμη και πανέξυπνη. Το στοιχείο αυτό υπερτερεί. Για την σύνδεση με την Παρθένο ή την παρθενικότητα, έχουμε την αντισκιά του Κριού στην Παρθένο. Αλλά κάθε θεά, περιείχε το παρθενικό στοιχείο, κάθε ιερό απαιτούσε στα πρώτα τουλάχιστον στάδια της θρησκείας (κι όχι στην παρακμή που οι ξένοι αναφέρουν συχνά) παρθένες ιέρειες. ¶ρα δεν είναι χαρακτηριστικό μόνο της Αθηνάς. Δεν ξεχωρίζει εδώ η Αθηνά. Ξεχωρίζει στη φιγούρα της πάνοπλης γυναίκας και στην προστασία που παρείχε στους άντρες που πολεμούσαν με ικανότητες ξεχωριστές.

Όπως ήδη ανέφερα, η σύνδεση αφορά την εσωτερική σημασία των ζωδίων, με το μεταφυσικό κομμάτι κι όχι το φυσικό, εξωτερικό της αστρολογίας. Λόγω του ότι κάθε δωδεκάδα έχει το ίδιο μήνυμα, δεν έχει νόημα να μπερδεύουμε άλλα στοιχεία μέσα της (όπως τον Χείρωνα που σέβομαι και μελετώ ιδιαίτερα στον χάρτη - αν και δεν θεωρώ κυβερνήτη της Παρθένου), ή να προσπαθούμε να περιπλέξουμε διάφορες έννοιες κάνοντας συνδυασμούς. Η δωδεκάδα περικλείει αρχετυπικές έννοιες, την κεντρική ιδέα κι όχι αναλύσεις.

Η παρούσα μελέτη αφορούσε καθαρά αντιστοιχίες μεταξύ των 12 στοιχείων, όπως σε κάθε φιλοσοφικό σύστημα. Οι "θεοί" δεν ήταν μόνο δώδεκα στην Αρχαία Ελλάδα. Οι 12 πρώτοι όμως είχαν την ουσία στο μήνυμα της φιλοσοφίας που μετέφεραν. Την ίδια σύνδεση κάνουμε με κάθε τι που έχει τον αριθμό αυτό, σε κάθε πολιτισμό και κάθε σύστημα ιδεολογικό-φιλοσοφικό-εσωτερικό.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

Αργοναύτης
13-05-2007, 07:34 AM
Στο ζήτημα της Αθηνάς, βγαίνει με πάνοπλη από τον Δία, ετοιμοπόλεμη και πανέξυπνη. Το στοιχείο αυτό υπερτερεί. Για την σύνδεση με την Παρθένο ή την παρθενικότητα, έχουμε την αντισκιά του Κριού στην Παρθένο. Αλλά κάθε θεά, περιείχε το παρθενικό στοιχείο, κάθε ιερό απαιτούσε στα πρώτα τουλάχιστον στάδια της θρησκείας (κι όχι στην παρακμή που οι ξένοι αναφέρουν συχνά) παρθένες ιέρειες. ¶ρα δεν είναι χαρακτηριστικό μόνο της Αθηνάς. Δεν ξεχωρίζει εδώ η Αθηνά. Ξεχωρίζει στη φιγούρα της πάνοπλης γυναίκας και στην προστασία που παρείχε στους άντρες που πολεμούσαν με ικανότητες ξεχωριστές.

Μπορείτε να αποδώσετε σε άλλο ζώδιο τις ιδιότητες του Χείρωνα ? Την θεραπεία ? 'Εχει κάποιες ιδιότητες Τοξότη, αλλά πολύ περισσότερο της Παρθένου, άποψη του Philip Schifman και πολλών άλλων σημαντικών Αστρολόγων. Γι'αυτό και στα 'περάσματά' από διελεύσεις δεν είναι καθόλου ευεργετικός όπως ο Δίας του Τοξότη, αλλά επώδυνος και κουραστικός. Δεν συμφωνώ ότι οι ξένοι δεν γνωρίζουν καλύτερα από μας μυθολογία. Οι Γερμανοί τουλάχιστον με τους οποίους είχα και κυριως επαφές είναι λάτρεις του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού και γι'αυτό είναι και οι καλύτεροι για τέτοιους αποσυμβολισμούς. Από όσα γράφετε, με όλο το σεβασμό, με στεναχωρεί κυρίως το ότι υποβιβάζετε την Αθηνά σε κάτι τόσο πρωτόγονο και ωμό όπως ο 'Αρης. Η λέξη Αθηνά σημαίνει ο Νους του Θεού, η Νόηση του Θεού, έχει αντιστοιχία με την Παρθένο Μαρία, και δεν έχει τόσο μεγάλη σχέση με τον Κριό όπως φαίνεται αλλά δεν θα επιμείνω γιατί μπορεί να παρατείνουμε το debate κανά μήνα και δεν θα μας παρακολουθούν και άλλοι. Πάνοπλη γεννιέται η Αθηνά, αλλά ο βαθύτερος συμβολισμός της πανοπλίας της είναι ότι το Πνεύμα και ο Νους είναι πανοπλία για να επιβιώνουμε και να κυριαρχούμε στη ζωή, αυτό είναι το βαθύτερο νόημα της πάνοπλης Αθηνάς, ότι το πνεύμα οπλίζει. Μήπως και η Αθηνά Εργάνη, μια από τις εκδηλώσεις της Αθηνάς, δεν ήταν η θεά της χειροτεχνίας ? Κι αυτό ακόμα μόνο παρθενίσιο χαρακτηριστικό είναι. Τί σχέση έχει με την χειροτεχνία ο Κρίος ? Η Αθηνά, ακόμα και ο αστεροειδής, σημαίνει ικανότητες και εξειδίκευση, καλή γνώση κάποιου τομέα, η Εργάνη για την χειροτεχνία πχ. Αν μπορείτε να βρείτε άλλο ζώδιο εκτός από την Παρθένο για την χειροτεχνία καλώς. Και τα όπλα της Αθηνάς δεν είναι για να πολεμήσει στο πεδίο της πραγματικής μάχης, αλλά πνευματικά, όπως κάνουμε εδώ εμείς οι δυο τώρα καλή ώρα. Εύχομαι να μας προστατεύσει και τους δυο :toung:

Λίλιαν Σίμου
13-05-2007, 12:59 PM
Αγαπητέ φίλε

Όσον αφορά τον Χείρωνα, επειδή τον μελετώ πλέον των δέκα ετών και τον γνωρίζω αρκετά καλά, έχω την άποψη πως είναι η θέση του στον Τοξότη. Στο βιβλίο που έγραψα εδώ και χρόνια και στο νέο που ετοιμάζω, έχω αυτή την άποψη και την εξηγώ επαρκώς. Αυτό δεν γίνεται στις σύντομες απαντήσεις ενός φόρουμ.

Ο Χείρωνας ήταν θεός, που δίδαξε και βοήθησε την καλλιέργεια των ανθρώπων κι όχι απλά θεραπευτής. Μία ιδιότητά του ήταν η θεραπεία, όχι η κύρια. Ωστόσο και στην Παρθένο και στον Τοξότη, είναι καλός. Αυτό έγκειται στις γνώσεις και στην αντίληψη του καθενός για να επιλέξει. Η ίδια η αστρολογική κοινότητα τον έχει προς το παρόν κατατάξει στους αστεροειδείς, με καλή έκφραση και στα δύο ζώδια.
Κάθε αρχαία θεά, όπως η Παναγία σήμερα στην Χριστιανική πίστη, είχε πάμπολλους τίτλους. Αυτό αφορά επιμέρους λεπτομέρειες κι όχι ουσία.

Τώρα για την γενική επισκόπηση των ζωδίων εξακολουθείτε να βλέπετε με άλλο πρίσμα το θέμα αυτό.

Σας εξήγησα πως δεν έχει σχέση με την ανάλυση και την λεπτομέρεια. Αφορά το εσωτερικό μήνυμα και την διαρκή σύνδεση των στοιχείων του δώδεκα.
Επομένως δεν έχει νόημα να αναλύουμε λεπτομέρειες και επιμέρους στοιχεία σε κάτι που πάει βαθιά κι όχι επιφανειακά και εξωτερικά. Διαφορετικά, αντιλαμβανόμαστε μόνο την εξωτερική αστρολογία.
Η προσέγγισή μας είναι σαφώς με άλλη οπτική. Νομίζω πως εξήγησα αρκετά τους λόγους που αιτιολογούν τους συνειρμούς και την αντιστοιχία. Δεν νοιώθω πως πρέπει να τους επαναλάβω.

Να είστε καλά
φιλικά
Λίλιαν Σίμου

Βασιλης Παπαδολιας
14-05-2007, 10:49 AM
Καλή σας ημέρα και καλή εβδομάδα,

αισθάνομαι άσχημα που έχασα μία τόσο ωραία συζήτηση... το θέμα των συμβολισμών είναι πολύ μεγάλο και πολύ ενδιαφέρον και αξίζει να παρακολουθεί κανείς τέτοιες αναλύσεις...

Κατά την προσωπική μου άποψη η Αθηνά ταιριάζει εσωτερικά στο ζώδιο του Κριού. Την άποψη αυτή αντλώ κυρίως από τις απόψεις της Alice Bailey που είχε αποδώσει εσωτερικούς κυβερνήτες στα ζώδια, που κυβερνούν τις πιο εξελιγμένες ψυχές. Ο εσωτερικός κυβερνήτης του Κριού λοιπόν είναι κατά την Bailey ο Ερμής, άποψη που γεφυρώνει τα επιχειρήματα και των δύο μελών μας. Η λογική πίσω από αυτή την απόδοση κυβερνήτη είναι ότι ο ώριμος Κριός δεν κινείται πλέον αυθόρμητα, επιθετικά και ανεξέλεγκτα, αλλά βάζει το μυαλό του να δουλέψει και κινείται στρατηγικά. Είναι ο ώριμος πολεμιστής που μαθαίνει ότι μετά τη γενναιότητα ακολουθεί η σκέψη κι η μάχη μεταφέρεται από το πεδίο της φύσης στο πεδίο των ιδεών και της τιθάσευσης του άναρχου νου...

Για την απόδοση του Απόλλωνα στο Λέοντα προσωπικά δε συμφωνώ και το έχω εξηγήσει, οπότε δε θα επαναλάβω κάτι...

Εκείνο που θα ήθελα να επισημάνω είναι ότι η αντιστοίχιση συμβολισμών και η δημιουργία αρχετύπων κατά την άποψη μου είναι μία αμφίδρομη σχέση. Τα αρχέτυπα δεν υπήρχαν από πάντα. Διαμορφώθηκαν κάποια εποχή από την ανθρωπότητα και με την ίδια λογική διαμορφώνονται ακόμα. Απλά διαμορφώνονται με τόσο αργό ρυθμό, που πρακτικά για τη διάρκεια της ζωής μας φαίνονται αναλλοίωτα. Εάν όμως μία άποψη απλωθεί στη μάζα των ανθρώπων αποκτά τεράστια ισχύ και μπορεί ακόμη και σε σύντομο χρονικό διάστημα να δημιουργήσει τάσεις που λειτουργούν ως αρχέτυπα. Αν συμβουλευτούμε κάποιους καβαλιστές μελετητές, θα δούμε ότι στο δέντρο της ζωής οι σφαίρες των Nezah και Hod θεωρούνται ως σφαίρες θεών που δεν είναι όμως αιώνιοι θεοί όπως αυτοί στις ανώτερες σφαίρες, αλλά σφαίρες θεών που συνδημιουργεί ο άνθρωπος με τις σκεπτομορφές του. Εϊναι οι σφαίρες των νυμφών, των στοιχειακών και των δυνάμεων της φύσης. Είναι μεταξύ άλλων και οι σφαίρες των αρχετύπων.

Έκανα αυτή την παρένθεση για να πω ότι η απόδοση συμβόλων και ο αποσυμβολισμός είναι μεταξύ άλλων και μία διαλεκτική διαδικασία, όπου κατατίθενται απόψεις, οι οποίες άλλες αγγίζουν κι άλλες όχι την κοινή αποδοχή. Στα πλαίσια αυτά δεν είναι απαραίτητο να αποδώσουμε ένα συγκεκριμένο θεό οπωσδήποτε στο κάθε ζώδιο. Η διαλεκτική πορεία της γνώσης θα δώσει μόνη της τις απαντήσεις...

Φιλικά

Βασίλης

Αργοναύτης
14-05-2007, 12:06 PM
Η λογική πίσω από αυτή την απόδοση κυβερνήτη είναι ότι ο ώριμος Κριός δεν κινείται πλέον αυθόρμητα, επιθετικά και ανεξέλεγκτα, αλλά βάζει το μυαλό του να δουλέψει και κινείται στρατηγικά. Είναι ο ώριμος πολεμιστής που μαθαίνει ότι μετά τη γενναιότητα ακολουθεί η σκέψη κι η μάχη μεταφέρεται από το πεδίο της φύσης στο πεδίο των ιδεών και της τιθάσευσης του άναρχου νου...

Μ'αυτή την έννοια συμφωνώ κι εγώ, μόνο που αυτό το επίπεδο που λες Βασίλη είναι πολύ σπάνιο να κατακτηθεί σ'αυτή τη ζωή που ο εγωισμός ζει και βασιλεύει. Η Αθηνά δεν είναι μπουνιές, φωνές και κλωτσιές, αλλά έλεγχος και αυτοέλεγχος σε πνευματικό επίπεδο. 'Ενα παράδειγμα : 'Οταν παίζει σκάκι κανείς δεν χάνει τον αυτοέλεγχο, συγκεντρώνεται, και χρησιμοποιεί στρατηγική και εμπειρία. Τότε λειτουργεί στην ανώτερη εκδήλωση του Κριού, που θα μπορούσες να πεις ότι έχει κάτι και από την Αθηνά, που χρησιμοποιεί το νου για τη νίκη. Η πραγματική ζωή όμως δεν είναι σκάκι και οι χασάπηδες που επικρατούν δεν είναι οι σοφοί στρατηγοί της Αθηνάς αλλά οι πολεμόχαροι του 'Αρη. Η Baily που ανέφερες τα λέει πολύ σωστά, αλλά δεν παύει να είναι Εσωτερισμός (όπως είπε και η Λ.Σίμου το βλέπει από άλλη οπτική).
Αν θέλουμε να αλλάξουμε την ποιότητα ζωής στον πλανήτη, θα χρειαστεί κάποια στιγμή να φέρουμε την Αστρολογία, τη Φιλοσοφία, τον Εσωτερισμό και όλα αυτά στα γήινα μέτρα, αλλιώς κινδυνεύουμε να χάσουμε την ουσία. Ο άνθρωπος ακόμα λειτουργεί στο νηπιακό επίπεδο του 'Αρη και όχι σ'αυτό της Αθηνάς. Ο 'Αρης (Κριός) είναι ο φαλλός και το σύμβολο του σεξ και της γονιμοποιού δύναμης, η Αθηνά το ακριβώς αντίθετο, πνευματική, ασεξουαλική, που αποτραβιέται όταν την πλησιάζει ο 'Ηφαιστος για να κάνει σεξ μαζί της. Αυτό είναι ο μύθος και οι αρχαίοι μύθοι δεν είναι παραμύθια για μικρά παιδιά. Αηδιασμένη η Αθηνά σκουπίζει το σπέρμα του Ηφαίστου, απεχθάνεται το σεξ και μένει μια ζωή παρθένα.



Για την απόδοση του Απόλλωνα στο Λέοντα προσωπικά δε συμφωνώ και το έχω εξηγήσει, οπότε δε θα επαναλάβω κάτι...

Για τον Απόλλωνα και την απόδοσή του στο Λέοντα συμφωνώ απόλυτα με καΣίμου κι όσους άλλους το υποστηρίζουν.



Στα πλαίσια αυτά δεν είναι απαραίτητο να αποδώσουμε ένα συγκεκριμένο θεό οπωσδήποτε στο κάθε ζώδιο. Η διαλεκτική πορεία της γνώσης θα δώσει μόνη της τις απαντήσεις...

Συνυπογράφω και σ'αυτό.

Βασιλης Παπαδολιας
14-05-2007, 03:22 PM
Χμ, έχεις μία αντίφαση όμως στο ότι αποδέχεσαι τον Απόλλωνα για το Λέοντα και δεν αποδέχεσαι την Αθηνά για τον Κριό... Ο Απόλλωνας μπορεί να είναι η βέλτιστη εκδοχή του Λέοντα, η δημιουργικότητα, το ανοικτό πνεύμα, ο ανθρωπισμός. Σίγουρα όμως δεν έχει καμία σχέση με τα πάθη του Λέοντα, την ανάγκη του για επιβεβαίωση και τον εγωισμό. Αυτά είναι εκδηλώσεις που θυμίζουν το Δία. Από την άλλη διαφωνώ και στην άποψη ότι ο Απόλλων ήταν η χριστική εκδοχή της αρχαιότητας. Πιστεύω ότι αυτή ήταν ο Διόνυσος. Ο Διόνυσος ήταν αυτός που θυσιάστηκε, κομματιάστηκε και ξαναμαζεύτηκε και για να αναστηθεί. Ο Απόλλων ήταν ο φωτισμός του νου κι όχι της καρδιάς. Κι η θυσία είναι απόφαση καρδιάς.

Πάντως είναι ενδιαφέρουσα η ανταλλαγή απόψεων κι αναρωτιέμαι αν και τα άλλα μέλη έχουν διαβάσει/ έχουν άποψη σε αυτό το θέμα.

Αργοναύτης
14-05-2007, 04:23 PM
Χμ, έχεις μία αντίφαση όμως στο ότι αποδέχεσαι τον Απόλλωνα για το Λέοντα και δεν αποδέχεσαι την Αθηνά για τον Κριό...

Γιατί είναι αντίφαση ? Επειδή υπάρχει ένα συμβολικό τρίγωνο μεταξύ Λέοντα και Κριού ? Δεν νομίζω. Ο μύθος της Αθηνάς είναι η απόδειξη. Στις ρίζες να φτάνουμε, στην ελληνική μυθολογία που είναι ορθολογική και δίνει απαντήσεις για όλα. Μιλαμε για πολλές εκδηλώσεις των ζωδίων, πάνω από μία το καθένα, αλλά η ελληνική γλώσσα και η μυθολογία έχει τον πρώτο και τελευταίο λόγο, όχι οι εσωτεριστές και η Baily. Αθηνά = η νόηση του Θεού, η αεί Παρθένος, η εξειδικευμένη τεχνίτρα, η ψύχραιμη μέντορας, η ορθή κρίση.

Βασιλης Παπαδολιας
15-05-2007, 12:30 PM
Και στην ελληνική μυθολογία δηλαδή ο Απόλλωνας ήταν ναρκισσιστής όπως ο Λέων; Ήταν ήρωας όπως ο Ηρακλής (κατεξοχήν σύμβολο του Λέοντα, αν με ρωτήσεις); Ηγέτης; Που γινόταν θυσία για τους άλλους; Ή ήταν μάντης, καλλιτέχνης και προστάτης της λογικής; Τι σχέση έχει ο Απόλλωνας που είναι ο κατεξοχήν ορθολογικός θεός με την εγωική μανία του Λέοντα και το γεγονός ότι τυφλώνεται από τις κολακείες των άλλων;

Η εσωτεριστική σκοπιά που λες ότι δεν πρέπει να λάβουμε υπόψη αποδέχεται εσωτερικό κυβερνήτη για το ζώδιο των Διδύμων την Αφροδίτη. Που σημαίνει ότι ο Λόγος ξεπερνά τις αντιθέσεις του Ερμή και γίνεται συνθετικός, αποκτά χάρη και γίνεται διαισθητικός. Κατά τη δική μου ταπεινή αντίληψη αυτή η εικόνα αντιστοιχεί στον Απόλλωνα. Και νομίζω ότι η εσωτεριστική σκοπιά της Bailey δίνει ένα αρκετά συνεκτικό σύνολο στην αντιστοιχία των ζωδίων με τους Θεούς. Γιατί απορρίπτουμε ανθρώπους που έχουν μελετήσει τα πράγματα πριν από μας; Εμείς οι Ελληνάρες τα ξέρουμε όλα;

Όλες οι απόψεις θα πρέπει να ακουστούν και να κατατεθούν. Και η αρχαιοελληνική και η γλωσσολογική και η εσωτεριστική και η άποψη που πρεσβεύει η κυρία Σίμου και ο αναγνώστης θα επιλέξει τη σύνθεση που αισθάνεται με το δικό του κριτήριο ότι είναι η αρμόζουσα.

Θα ήθελα να εξηγήσεις όμως λίγο αυτό που λες ότι υπάρχει ένα συμβολικό τρίγωνο μεταξύ Κριού - Λέοντα που έχει σχέση με την Αθηνά και τον Απόλλωνα. Εγώ δεν το έχω καταλάβει και πιθανολογώ δεν το έχουν καταλάβει και άλλοι. Θα ήθελα να το κατανοήσω, γιατί η άποψη σου μπορεί να είναι όντως σωστή.

Αργοναύτης
15-05-2007, 12:53 PM
Και στην ελληνική μυθολογία δηλαδή ο Απόλλωνας ήταν ναρκισσιστής όπως ο Λέων; Ήταν ήρωας όπως ο Ηρακλής (κατεξοχήν σύμβολο του Λέοντα, αν με ρωτήσεις); Ηγέτης; Που γινόταν θυσία για τους άλλους; Ή ήταν μάντης, καλλιτέχνης και προστάτης της λογικής; Τι σχέση έχει ο Απόλλωνας που είναι ο κατεξοχήν ορθολογικός θεός με την εγωική μανία του Λέοντα και το γεγονός ότι τυφλώνεται από τις κολακείες των άλλων;

Mα γι'αυτό λέω συνέχεια από την ώρα που ξεκίνησε αυτό το θέμα, ότι κανένα ζώδιο δεν μπορεί να βρει την αποκλειστική του αντιστοιχία σε έναν θεό. 'Εχει απολλώνια στοιχεία όμως ο Λέων, αλλά είναι κι αυτό ένα πολύ παρεξηγημένο ζώδιο. Δεν έχει μανίες ο Λέων, αυτή είναι η άποψή μου. Πάθος έχει όπως πολύ σωστά λές, αλλά δεν είναι διονυσιακό το πάθος του γιατί είναι ηλιακό ον, γι'αυτό και πολύ μόνο κατά βάθος. Και απορώ γιατί αποδίδουν όλοι το ΕΓΩ στον Λέοντα αφού το ΕΓΩ αντιστοιχεί στον Κριό, που εκφράζει τη μονάδα και την προσωπικότητα και τον 1ο οίκο. Ο Λέων είναι παιδί του Φωτός και όχι του πολέμου και του σεξ (που αυτά τα δυο έχουν κοινά στοιχεία κάποιες φορές). Η οξυθυμία του Λέοντα είναι σαν κι αυτή ενός μικρού παιδιού και η καρδιά του πολύ ευαίσθητη. Είναι ο έρωτας με την ευρύτερη έννοια, έρωτας για τη ζωή και τη δημιουργία. Δεν είναι καλλιτέχνης ο Λέων ? Ο ποιητής της ζωής είναι, υπάρχουν και πολλοί ποιητές λόγω όλης αυτής της υπερευαισθησίας που έχουν, και στον 5ο οίκο αποδίδουν και καλλιτεχνική δημιουργία και αυτοέκφραση. ;)

Βασιλης Παπαδολιας
15-05-2007, 03:36 PM
Λοιπόν είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα που ανοίγεις σχετικά με το ζώδιο του Λέοντα. Την άποψη μου μπορώ να πω μόνο κι οι αναγνώστες μπορούν να συμφωνήσουν ή να διαφωνήσουν.

Ο Λέων είναι κατά τη γνώμη μου ψυχολογικά το ζωδιακό σημείο που η θέληση επιβάλλεται στα πάθη. Αυτό είναι το μάθημα που υποτίθεται πρέπει να πάρει όποιος είναι σε αυτό το ζώδιο. Αυτό συμβολίζουν και οι άθλοι του Ηρακλή.

Ο Λέων ζει τη ζωή, τη χαίρεται, είναι καλλιτέχνης, του αρέσει η ομορφιά, αλλά με μία παιδική ξεγνοιασιά και ανεμελιά όπως λες. Η αίσθηση της ομορφιάς που έχει είναι διαισθητική. Μ'αρέσει ή δε μ' αρέσει. Με έλκει ή δε με έλκει. Δεν έχει νοητικό σχήμα, δεν έχει καλούπι νοητικό, δεν έχει πλατωνική ιδέα που να του αντιστοιχεί.

Η νοητική αίσθηση της ομορφιάς και της αρμονίας είναι κάτι που ξεκινά ως αναζήτηση στους Διδύμους, αλλά τελικά εμφανίζεται στο ζώδιο του Ζυγού ως κατάκτηση και πάντως έχει να κάνει με την Αφροδίτη στην ουράνια έκφραση της.

Σε κάθε περίπτωση ο Λέων δεν έχει σχέση με τη μαντεία και την ενόραση. Θα μπορούσα να σκεφτώ ένα σωρό ζώδια γι' αυτό αλλά όχι το Λέοντα.

Σε ό,τι αφορά το εγώ, ψυχολογικά το εγώ εκφράζεται και από τα τρία ζώδια της φωτιάς. Στον Κριό το εγώ είναι αυθόρμητο, δεν το ελέγχει δηλαδή η θέληση μας. Είναι το εγώ που ξεπετάγεται μπροστά "εγώ θα το αναλάβω αυτό" χωρίς να το πολυσκεφτεί. Στο Λέοντα το εγώ είναι πιο ώριμο και αναλαμβάνει ευθύνες συνειδητά, έχοντας υπολογίσει τις συνθήκες. Στον Τοξότη το εγώ γίνεται αντιληπτό ως δυνατότητα. Είμαι αυτό, αλλά θα μπορούσα να γίνω κι εκείνο. Έχω αυτή, εκείνη και την άλλη δυνατότητα να αναπτυχθώ. Αυτή πιστεύω είναι η διαφορά μεταξύ των τριών ζωδίων.

Basilakis
16-05-2007, 01:25 PM
Πράγματι είναι πολύ αξιόλογη αυτή η συζήτηση, αλλά δεν βλέπω να υπάρχει μια κοινή νόρμα αναφορικά με τους αρχετυπικούς συμβολισμούς και εκεί κάπου μπερδεύτηκα:wacko:

Βασιλης Παπαδολιας
16-05-2007, 08:29 PM
Νομίζω είναι φυσιολογικό αυτό μια και καθένας έχει διαφορετική αφετηρία...

sellana
23-03-2009, 05:54 PM
Για τον Υδροχοο θα πω γιατι με αφορα , ο Ηφαιστος ταιριαζει γιατι ειναι τεχνιτης και οι περισσοτεροι Υδροχοοι που ξερω ( βαζω και τον εαυτο μου μεσα ) μας αρεσει να φτιαχνουμε πραγματα (κερια , σαπουνια ,με πηλο κ.α. ) με τα χερια μας , μην ξεχναμε οτι στη μυθολογια ο Ηφαιστος εφτιαξε τον πρωτο ανθρωπο την Πανδωρα ,αλλα εχω βρει πολλες ομοιοτητες και με την Ηρα , που ηταν πρωστατιδα του γαμου και η γιορτη του γαμου της γινοταναι το μηνα του Υδροχοου , γιαυτο ο μηνας λεγοταν Γαμηλιων .Ακομη θα διαφωνησω με τον ορο Υδροχοος το ζωδιο των διαζυγιων ,γιατι ειναι αναληθης , τουλαχιστον για τους Υδροχοους που ξερω , μονο των διαζυγιων δεν ειναι και μην ξεχναμε οτι η Ηρα μπορει να χωρησε , αλλα δεν ξαναπαντρευτηκε ποτε , ουτε ειχε αλλο εραστη οπως αλλες θεες και θνητες .

Κώστας
08-08-2009, 04:05 PM
Η δική μου άποψη είναι ότι ο Ταύρος αντιστοιχεί στον Ήφαιστο, ο Ζυγός στην Αφροδίτη και ο Υδροχόος στην Ήρα. Μερικά από τα επιχειρήματά μου αναφέρονται στο παρακάτω link. Για τις υπόλοιπες 9 είμαστε βέβαιοι:bigsmile: Το δυσκολότερο πάντως είναι ο αποσυμβολισμός των 12 μαθητών του Ιησού!! Οι περικοπές στα Ευαγγέλια βλέπετε είναι πολλές και οι πληροφορίες που λείπουν το ίδιο...μόνο για Πέτρο και Ιούδα φαίνεται ξεκάθαρη η κατάσταση...άντε και για Θωμά!

http://www.myhoroscope.gr/%EF%E9-%E5%F1%E1%F3%F4%DD%F2-%F4%E7%F2-%E1%F3%F4%F1%EF%EB%EF%E3%DF%E1%F2-114/%F3%F7%E5%F4%E9%EA%E1-%EC%E5-%F4%EF-%E4%F9%E4%E5%EA%E1%E8%E5%EF-7485/