PDA

View Full Version : Περί Αφροδίτης και μάλιστα ανάδρομης...



nora
07-03-2009, 06:19 PM
Με την ευκαιρία της τωρινής κατάστασης της διελαύνουσας Αφροδίτης, που αρχίζει την ανάδρομη πορεία της στον Κριό σκέφτηκα να τη μελετήσω λίγο, σε συνάρτηση πάντα με τα προσωπικά μου αστρολογικά στοιχεία, μιας και λέγεται ότι οι ανάδρομοι πλανήτες ανακινούν καταστάσεις του παρελθόντος.

Μπερδεύτηκα! Παρακαλώ τα φώτα σας!
Να διευκρινίσω πως δεν θέλω ερμηνεία γεγονότων αλλά μεθόδου.

Λοιπόν, αυτή τη στιγμή η Αφροδίτη διελαύνει στον 10ο οίκο μου. Αυτό δίνει τάσεις για "επανεμφάνιση" ευκαιριών από επαγγελματικές καταστάσεις του παρελθόντος;

Επίσης ρωτώ, πρέπει να κοιτάξω και το ρόλο της γεννέθλιας Αφροδίτης; Πιο συγκεκριμένα, η Αφροδίτη είναι κυβερνήτης του 11ου οίκου. Αν εξετάζουμε και αυτό στη μελέτη μας, σ' αυτη την περίπτωση (11ος) η ανάδρομη Αφροδίτη έχει να κάνει με παλιούς "χαμένους" φίλους.

kiaRRa
07-03-2009, 06:26 PM
Μια αφροδίτη διελαύνουσα στον 10οίκο μπορεί κάλλιστα να διευκολύνει την έκφραση των συναισθημάτων και την επιτευξη μεγαλύτερης κοινωνικής φήμης. Το ότι όμως η διέλευση γίνεται υπό την ανάδρομη πορεία του πλανήτη θα κάνει τα παραπάνω εφικτά μεν αλλά με μεγαλύτερη προσπάθεια και πιθανώς να φέρει καθυστερήσεις σε αυτά.

Όταν κοιτάμε τις διελεύσεις ήδη έχουμε υπόψη τους γενέθλιους πλανητες και σημεία. Είναι σαν μια σκηνή θεάτρου (γενέθλιος χάρτης) με εναλλασσόμενα σκηνικά (διελεύσεις). Πρέπει να ξέρουμε ήδη την επιρροή των γενέθλιων και πάνω σε αυτά να εξετάζουμε συνδυαστικά και την επιρροή των διελεύσεων.
Όσο για την Αφροδίτη στον 11ο, γενικευμένα θα έλεγα ότι ίσως δειξει και μια φιλία που παίρνει πιο ερωτική χροια. :embarrest

nora
07-03-2009, 06:56 PM
Ευχαριστώ πολύ Kiarra! :bigsmile:
Πάντως αν είναι σωστά τα δικά μου συμπεράσματα καθώς και τα δικά σου σχόλια, και οι τάσεις που προκαλούνται από τη διελαύνουσα Αφροδίτη ενεργοποιηθούν κατά κάποιο τρόπο, καλά θα είναι. (Είχα και Δία μέχρι πρόσφατα στον 7ο, αλλά είτε τον είχα είτε όχι, ένα και το αυτό) :embarrest

kiaRRa
07-03-2009, 06:58 PM
Ευχαριστώ πολύ Kiarra! :bigsmile:
Πάντως αν είναι σωστά τα δικά μου συμπεράσματα καθώς και τα δικά σου σχόλια, και οι τάσεις που προκαλούνται από τη διελαύνουσα Αφροδίτη ενεργοποιηθούν κατά κάποιο τρόπο, καλά θα είναι. (Είχα και Δία μέχρι πρόσφατα στον 7ο, αλλά είτε τον είχα είτε όχι, ένα και το αυτό) :embarrest

Είπαμε... για συγκεκριμένες επιδράσεις πρεπει να κοιτάμε πως ο διελαύνων πλανήτης επηρεάζει τους γενέθλιους! Ο Δίας μπορεί να έκανε δύσκολες όψεις...
Το ίδιο πρεπει να κοιτάξεις και στην Αφροδίτη, τι όψεις θα κάνει και με τους γενέθλιους πλανητες σου! :bigsmile:

nora
07-03-2009, 08:07 PM
Είπαμε... για συγκεκριμένες επιδράσεις πρεπει να κοιτάμε πως ο διελαύνων πλανήτης επηρεάζει τους γενέθλιους! Ο Δίας μπορεί να έκανε δύσκολες όψεις...
Το ίδιο πρεπει να κοιτάξεις και στην Αφροδίτη, τι όψεις θα κάνει και με τους γενέθλιους πλανητες σου! :bigsmile:

Τζίφος για την ώρα με την Αφροδίτη! Χιαστί με Πλούτωνα και Ουρανό. Δεν ξέρω για τη συγκεκριμένη όψη αλλά δεν μου γεμίζει το μάτι :bigsmile: Και προ ημερών που έκανε σύνοδο με τη γεννέθλια Αφροδίτη μου... τίποτα... Γι' αυτό είπα να στηρίξω τις ελπίδες μου στην οικοθεσία (διέλευση από τον 10ο) :bigsmile: Και τον Ιούνιο (ζήσε Μάη μου δηλαδή) θα κάνει σύνοδο με τον γεννέθλιο ήλιο.

Όσον για τη διέλεση του Δία στον 7ο μου... Κλάφτα Χαράλαμπε...