PDA

View Full Version : Προσωπικοί πλανήτες-Όψεις



strange
23-02-2009, 10:11 AM
Όταν σε ένα γενέθλιο χάρτη οι πλανήτες κάνουν γενικά αρκετές όψεις μεταξύ τους, αλλά οι περισσότερες από αυτές αφορούν τους προσωπικούς και κοινωνικούς πλανήτες και τη Σελήνη και μάλιστα περισσότερες όψεις κάνουν αυτοί οι πλανήτες μεταξύ τους παρά με τους εξωκρόνιους, αυτό υποδηλώνει κάτι σε σχέση με το άτομο (ανρεξάρτητα από ζώδια και οίκους; Ελπίζω να έγινα κατανοητή. :weird:

giannas
23-02-2009, 10:55 AM
Μαλλον αυτο που ρωτας δεν ειναι πολυ κατανοητο (τουλαχιστον απο εμενα):wacko:
.Αν εχω καταλαβει καλα εννοεις οτι οι προσωπικοι πλανητες κανουν μεταξυ τους οψεις και οχι με τους εξωκρονιους;

strange
23-02-2009, 11:02 AM
Μαλλον αυτο που ρωτας δεν ειναι πολυ κατανοητο (τουλαχιστον απο εμενα):wacko:
.Αν εχω καταλαβει καλα εννοεις οτι οι προσωπικοι πλανητες κανουν μεταξυ τους οψεις και οχι με τους εξωκρονιους;

Γενικά ότι κάνουν περισσότερες όψεις σε σχέση με τους εξωκρόνιους και ότι οι όψεις αυτές γίνονται κυρίως μεταξύ τους.

Δείμων
23-02-2009, 07:52 PM
Κατά την άποψή μου αυτό δεν σημαίνει κάτι ιδιαίτερο πέρα από το ότι έχεις να εξετάσεις πιο σαφή στοιχεία στον χάρτη σου :) (Οι εξωκρόνιοι είναι γενικά πιο ομιχλώδεις και «μυστικοί» πλανήτες - άσε που μέχρι πριν λίγους αιώνες η πανάρχαια αστρολογία δεν τους έπαιρνε καθόλου υπ' όψη της γιατί δεν είχαν ακόμα ανακαλυφθεί!!). Από την άλλη, και μία μόνο όψη εάν είναι ισχυρή π.χ. καποια σύνοδος προσωπικού πλανήτη με Πλούτωνα στον 8 ή τον Σκορπιό θα είναι πολύ σημαντική έστω και από μόνη της. Τέλος, μην ξεχνάς ότι οι όψεις είναι το τέταρτο κατά σειρά κεφάλαιο που εξετάζουμε σε έναν χάρτη.

α) οι πλανήτες είναι πομποί ενέργειας
β) αυτή «φιλτράρεται» μέσα από τα ζώδια
γ) δρα σε κάποιο συγκεκριμένο οίκο. (http://www.myhoroscope.gr/35-%DC%F1%E8%F1%E1-%E1%F3%F4%F1%EF%EB%EF%E3%DF%E1%F2/2662-%E1%F3%F4%F1%EF%EB%EF%E3%DF%E1-%F4%E1-%F0%F1%FE%F4%E1-%F3%F4%EF%E9%F7%E5%DF%E1.html)

Επίσης, οι εξωκρόνιοι επηρρεάζουν μεγάλες ομάδες ανθρώπων με ομοειδείς όψεις και χαρακτήρα ζωδίου επειδή είναι πολύ αργοί στις κινήσεις τους (καθυστερούν πολύ να φτιάξουν ή να αλλάξουν όψεις μεταξύ τους, όπως και να κινηθούν από ζώδιο σε ζώδιο), οπότε τα ίδια παραπάνω χαρακτηριστικά μοιράζονται άνθρωποι που έχουν γεννηθεί σε περιόδους μηνών ή ετών. Γι αυτό και λέγονται πλανήτες γενιάς. Συνήθως μας απασχολούν μόνο ως προς την οικοθεσία.

strange
24-02-2009, 09:00 AM
Κατά την άποψή μου αυτό δεν σημαίνει κάτι ιδιαίτερο πέρα από το ότι έχεις να εξετάσεις πιο σαφή στοιχεία στον χάρτη σου :) (Οι εξωκρόνιοι είναι γενικά πιο ομιχλώδεις και «μυστικοί» πλανήτες - άσε που μέχρι πριν λίγους αιώνες η πανάρχαια αστρολογία δεν τους έπαιρνε καθόλου υπ' όψη της γιατί δεν είχαν ακόμα ανακαλυφθεί!!). Από την άλλη, και μία μόνο όψη εάν είναι ισχυρή π.χ. καποια σύνοδος προσωπικού πλανήτη με Πλούτωνα στον 8 ή τον Σκορπιό θα είναι πολύ σημαντική έστω και από μόνη της. Τέλος, μην ξεχνάς ότι οι όψεις είναι το τέταρτο κατά σειρά κεφάλαιο που εξετάζουμε σε έναν χάρτη.

α) οι πλανήτες είναι πομποί ενέργειας
β) αυτή «φιλτράρεται» μέσα από τα ζώδια
γ) δρα σε κάποιο συγκεκριμένο οίκο. (http://www.myhoroscope.gr/35-%DC%F1%E8%F1%E1-%E1%F3%F4%F1%EF%EB%EF%E3%DF%E1%F2/2662-%E1%F3%F4%F1%EF%EB%EF%E3%DF%E1-%F4%E1-%F0%F1%FE%F4%E1-%F3%F4%EF%E9%F7%E5%DF%E1.html)

Επίσης, οι εξωκρόνιοι επηρρεάζουν μεγάλες ομάδες ανθρώπων με ομοειδείς όψεις και χαρακτήρα ζωδίου επειδή είναι πολύ αργοί στις κινήσεις τους (καθυστερούν πολύ να φτιάξουν ή να αλλάξουν όψεις μεταξύ τους, όπως και να κινηθούν από ζώδιο σε ζώδιο), οπότε τα ίδια παραπάνω χαρακτηριστικά μοιράζονται άνθρωποι που έχουν γεννηθεί σε περιόδους μηνών ή ετών. Γι αυτό και λέγονται πλανήτες γενιάς. Συνήθως μας απασχολούν μόνο ως προς την οικοθεσία.

Ευχαριστώ Δείμων, απλά μου έχει κάνει εντύπωση ότι έχουν τόσες όψεις οι προσωπικοί πλανήτες στο γενέθλιό μου χάρτη (όχι ότι είμαι η μοναδική). :bigsmile:

water
24-02-2009, 10:37 AM
Καλημέρα,

Μήπως ξέρεις να μου πει κάποιος, όταν σε γενέθλια σελήνη που βρίσκεται και στον πρώτο οίκο (υδροχόο) γίνεται σύνοδος από διερχόμενους ποσειδώνα και χείρωνα, τι σημαίνει? Μήπως ένας έιδος πληγής παίρνει μορφή ουτοπίας και εξιδανίκευσης? Το ωροσκόπιο είναι αντρικό.

cancerian
25-02-2009, 12:37 PM
Καλημέρα,

Μήπως ξέρεις να μου πει κάποιος, όταν σε γενέθλια σελήνη που βρίσκεται και στον πρώτο οίκο (υδροχόο) γίνεται σύνοδος από διερχόμενους ποσειδώνα και χείρωνα, τι σημαίνει? Μήπως ένας έιδος πληγής παίρνει μορφή ουτοπίας και εξιδανίκευσης? Το ωροσκόπιο είναι αντρικό.

Αγαπητη water ,

Αρχικα η Σεληνη στον πρωτο οικο , εμβαθυνει την αναγκη του ατομου για ευαισθησια , με την επιστροφη του Ποσειδωνα το ατομο αποκτα επιπροσθετα ποσα ευαισθησιας και επηρεαζεται κατα κυριο λογο το συναισθημα του. Αφου η συνοδος πραγματοποιειται στον 1ο οικο , και σε σχεση με τις αξιες που πρεσβευει η Σεληνη , θα μπορουσα να προσθεσω οτι σιγουρα η εικονα του εαυτου του και η σχεση του με την μαζα θα περασει μεσα απο Ποσειδωνια προτυπα. Επισης μια αλλη πιθανοτητα κατα την επιρροη του Ποσειδωνα προς την Σεληνη , θα μπορουσε να αφορα την μητερα , την οικογενεια και μια γυναικα οπου το ατομο στο οποιο αναφερεσαι . ειναι συναισθηματικα δεμενο ..

Συνηθως μεσα απο αυτη την συνοδο , το ατομο δεν καταφερνει να εστιασει καθως η δυναμη του Ποσειδωνα προκαλει αμφισημιες , θολουρες και μη ξεκαθαρες υποθεσεις. Παρ' ολα αυτα ειναι μια καλη περιοδος για να χρησιμοποιησει την ικανοτητα του να λαμβανει μυνηματα μεσα απο το συναισθημα του , μιας και η διαισθηση αυξανεται κατα την περιοδο του τρανσιστ Ποσειδωνα πανω στην Σεληνη.
Ειναι αναφορικα καλη περιοδος , θεωρω ωστε να κανει πραξη και να μεταδωσει προς τα εξω ( 1ος οικος ) ονειρα , σκεψεις . Ορια , δεσμοι δεν ισχυουν με την ελευση του Ποσειδωνα πανω στην Σεληνη καθως οι ορισμοι δεν ισχυουν .
Απο την αρνητικη πλευρα , το ατομο ισως εσωτερικευσει πολλα απο τα συναισθηματα του , φερει στην επιφανεια (1ος) πολλες καταστασεις που αφορουν το Παρελθον (Σεληνη) και τελικα να κυριαρχησουν αισθηματα μελαγχολιας , νοσταλγικοτητας καθως αυτη την περιοδο η συναισθηματικη συμπεριφορα θα ειναι ευμεταβλητη και μη καθορισμενη.
Καλο θα ηταν να δεις , αν ενεργοποιουνται οψεις με την παραμονη του Ποσειδωνα πανω στην Σεληνη σε σχεση με το υπολοιπο Γενεθλιο , το ειδος των οψεων , σε ποιους οικους πραγματοποιουνται και ειδικοτερα να προσεξεις σε ποια ακμη τινος οικου , ξεκινηνα ή εμπεριεχεται το ζωδιο του Καρκινου , και θα μπορεισεις να αντλησεις επιπροσθετες πληροφοριες για τα θεματα που θα τονισει η συνοδος αυτη.

με εκτιμηση
Cancerian

water
25-02-2009, 02:10 PM
Αγαπητέ cancerian,

Είναι παραπάνω απο διαφωτιστικές οι καθοδηγίες σου. Σύμφωνα με αυτά που μου είπες
ενεργοποιούνται:
Α) τρίγωνο με γενέθλιο ερμή στον 5 οίκο (ο ερμής εδώ είναι και κυβερνήτης του 5ου αφού έχει ακμή διδύμους)
Β) εξάγωνο με γενέθλιο ποσειδώνα στον 11 οίκο (με ακμή τοξότη)
Γ) τρίγωνο με γενέθλιο πλουτωνα στον 8 οίκο (με ακμή παρθένο)
Δ) τετράγωνο με γενέθλιο χείρων στον 3οίκο (με ακμή ταυρο)

Επίσης το ζώδιο του καρκίνου είναι στον 5ο οίκο αλλά και ι η ακμή του 6ου .
Να σημειώσω ότι είναι και ο ήλιος στον καρκίνο αλλά στον 6ο οίκο.

Το δικό μου συμπέρασμα cancerian φαίνεται να είναι ότι πλήγεται έντονα ο 5ος οίκος άρα τα ερωτικά σε συνδιασμό με τα εργασιακά και κοινωνικές περιστροφές. Μια ψιλοκατάθλιψη μου μυρίζει με έντονο το στοιχείο σκέψης του άλλου φύλου.