PDA

View Full Version : [Συζήτηση] Κατάθλιψη και Αστρολογία



cancerian
18-02-2009, 04:22 PM
Η κατάθλιψη συμφώνα με τα νεότερα δεδομένα του ICD-10 ανήκει στις ψυχικές διαταραχές από τις οποίες προεξέχει η διαταραχή του συναισθήματος. Η κατάθλιψη έχει διάφορες ερμηνείες από τις οποίες εκείνες που κυριαρχούν είναι η σημασία της απώλειας ενός συναισθηματικά έντονα επενδυμένου αντικείμενου. Η απώλεια του αντικείμενου αυτού, προκαλεί αισθήματα επιθετικότητας προς αυτό (εξωτερικά) ή προς εμάς τους ίδιους (εσωτερικά). Στην συνέχεια η επιθετικότητα αυτή, προκαλεί τη δημιουργία ενοχών (η «καλή» ή «αγαπημένη» σχέση μας με το αντικείμενο) που με την σειρά τους χτυπούν το ΕΓΩ μας και προκαλούν την κατάθλιψη. Υποστηρίζεται όμως ότι για να ενεργοποιηθεί αυτός ο μηχανισμός, το άτομο θα πρέπει να έχει τις ανάλογες εμπειρίες στην σχέση του με το πρωτοπαθές αντικείμενο αγάπης, όπου σε κάθε απώλεια συναισθηματικά έντονα επενδυμένου αντικείμενου αναβιώνει η απωθημένη τραυματική εμπειρία.


Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου: Κατάθλιψη και Αστρολογία (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%AD%CE%B8%CE%BB%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1-148/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%B8%CE%BB%CE%B9%CF%88%C E%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1-13228/)

tavrina
19-02-2009, 12:01 PM
Cancerian, :love:
καλημέρα!!! Το άρθρο σου είναι φοβερό!!!:clapping::clapping:
Δυστυχώς υπάρχει πολυ κατάθλιψη στις μέρες μας...και είναι κρίμα..
καλή συνέχεια:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

sellana
19-02-2009, 01:09 PM
:dizzy:Τελειο το αρθρο σου αλλα εχω μια απορια :unsure:σαν μανα και εγω :unsure::unsure:, η κορη μου εχει Σεληνη στον Σκορπιο αρα μια Σεληνη σε πτωση , Κρονο στον 1ο οικο και Ηλιο στον Κριο δηλαδη σε εξαρση , τι συμπερασμα μπορουμε να βγαλουμε;:blink:

Τίνα Ζαχαριάδου
19-02-2009, 01:37 PM
Μπραβο Γιαννη μου, πολλη σωστη η προσεγγιση του θεματος.
Αρκετα καλη δουλεια.!!!!!!!!!!

konstantina318
19-02-2009, 01:59 PM
Πολύ ενδιαφέρον άρθρο!!
Βέβαια δεν το βρήκα κ πολύ ενθαρυντικό όσον αφορά στη δική μου περίπτωση
αλλά όπως λέει κι ο λαός.."περσινά ξινά σταφύλια" ή "τι είχαμε τι χάσαμε "ή "πέρσι κάηκε φέτος μύρισε".......:laugh:
Έτσι κι αλλιώς "το ψάρι απ το κεφάλι βρωμάει"
Καλή μας όρεξη:love:

Κοραλλία Μόζορα
19-02-2009, 03:23 PM
Αγαπητέ μου Κανσέριαν,

υπάρχει μια βασική διάκριση ανάμεσα στην μελαγχολία, που μπορεί όλοι οι άνθρωποι να περνούμε σε διάφορες περιόδους της ζωής μας, και στην κατάθλιψη που είναι παθολογική ψυχολογική κατάσταση πολύ συγκεκριμένη στις αιτίες και τα συμπτώματά της και θεωρείται είδος ψύχωσης. Έχει διάφορες μορφές και η πιο συνηθισμένη είναι η μανιοκατάθλιψη που είναι εναλλαγές κατατονίας με περιόδους υπερβολικής ευφορίας και υπερδραστηριότητας. Πολλοί ψυχίατροι υποστηρίζουν ότι είναι βιολογική (γεννιέται έτσι κανείς) και κληρονομική ψυχική ασθένεια και ότι αντιμετωπίζεται μόνο με φαρμακευτική αγωγή.

Η κατάθλιψη μπορεί να αποτελέσει μέρος της διαδικασίας του πένθους από την απώλεια, φυσική ή συναισθηματική, αγαπημένου προσώπου, ως στάδιο αυτής της διαδικασίας, αλλά ως ψυχοπαθολογική έννοια είναι πολύ ευρύτερη κατάσταση που συνδέεται κυρίως με άλλου είδους ψυχικά τραύματα, που προέρχονται από την παιδική ηλικία.

Βασικά συμπτώματά της είναι η απώλεια νοήματος και ενδιαφέροντος για την ζωή (που σε ακραίες περιπτώσεις μπορεί να φτάσει μέχρι την αυτοκτονία) και η εγκατάλειψη του εαυτού (αδιαφορία για εργασία, καθημερινή φροντίδα του σώματος, ακόμα και αδιαφορία για λήψη τροφής) και η κατατονική συμπεριφορά.

Κύριο χαρακτηριστικό της κατάθλιψης είναι ο θυμός, επιθετικότητα που εσωστρέφεται και οδηγεί σε αυτοκαταστροφικές τάσεις. Έτσι, αστρολογικά μιλώντας, είναι πολύ βασική η παρουσία του ¶ρη στις περιπτώσεις κατάθλιψης.

Η κατάθλιψη εκδηλώνεται κυρίως με δυσαρμονικές όψεις του ¶ρη με τον Κρόνο και Πλούτωνα ενώ οι δυσαρμονικές όψεις των φώτων με αυτούς τους πλανήτες επιτείνουν την κατάσταση. Η διαφορά ανάμεσα στις όψεις του Κρόνου και του Πλούτωνα είναι ότι με τον Πλούτωνα οι αυτοκαταστροφικές τάσεις συνδέονται και με αισθήματα εκδίκησης ή τιμωρίας, με την έννοια ότι καταστρέφοντας τον εαυτό μας πληγώνουμε και τα άτομα που μας πλήγωσαν (π.χ. πατέρα, μητέρα).

Ο Ποσειδώνας μπορεί να παίξει ρόλο σε περιπτώσεις κατάθλιψης αλλά συνδέεται περισσότερο με άλλα είδη ψύχωσης και ψυχικά νοσήματα που έχουν ως συμπτώματα ψευδαισθήσεις και παραλήρημα.

Ως προς τα στοιχεία, τα ζώδια του νερού (και μετά της γης), έχουν στατιστικά μεγαλύτερα ποσοστά κατάθλιψης από τα ζώδια του αέρα και της φωτιάς. Στα ζώδια του αέρα και της φωτιάς συναντάμε πιο συχνά άτομα που δεν καταλαμβαίνουν ότι πάσχουν από κατάθλιψη μέχρι να εκδηλωθεί έντονα μετά από κάποια οδυνηρή εμπειρία.

Για τον Χείρωνα έχω σοβαρές αμφιβολίες. Η ερμηνεία του στον χάρτη μου από θέση και όψεις δεν μου ταιριάζει και παρακολουθώ τον τράνζιτ Χείρωνα στο ωροσκόπιό μου εδώ και 20 χρόνια περίπου και δεν είδα τίποτε απολύτως ούτε θετικό ούτε αρνητικό. Αυτό τον καιρό πάλι ο τράνζιτ Χείρωνας μου κάνει δυσαρμονικές όψεις αλλά δεν υπήρξε τίποτε διαφορετικό στην ζωή μου, εκτός κι αν θεωρήσουμε
τραυματική εμπειρία το ότι μιλώ μαζί σας!!! (αστείο, να το πω καλού κακού!)

Αφροδίτη
19-02-2009, 04:48 PM
Σ΄ευχαριστούμε Γιάννη για τα ωραία σου άρθρα!!!:bigsmile:

cancerian
19-02-2009, 07:35 PM
Αγαπητέ μου Κανσέριαν,

υπάρχει μια βασική διάκριση ανάμεσα στην μελαγχολία, που μπορεί όλοι οι άνθρωποι να περνούμε σε διάφορες περιόδους της ζωής μας, και στην κατάθλιψη που είναι παθολογική ψυχολογική κατάσταση πολύ συγκεκριμένη στις αιτίες και τα συμπτώματά της και θεωρείται είδος ψύχωσης. Έχει διάφορες μορφές και η πιο συνηθισμένη είναι η μανιοκατάθλιψη που είναι εναλλαγές κατατονίας με περιόδους υπερβολικής ευφορίας και υπερδραστηριότητας. Πολλοί ψυχίατροι υποστηρίζουν ότι είναι βιολογική (γεννιέται έτσι κανείς) και κληρονομική ψυχική ασθένεια και ότι αντιμετωπίζεται μόνο με φαρμακευτική αγωγή.

Η κατάθλιψη μπορεί να αποτελέσει μέρος της διαδικασίας του πένθους από την απώλεια, φυσική ή συναισθηματική, αγαπημένου προσώπου, ως στάδιο αυτής της διαδικασίας, αλλά ως ψυχοπαθολογική έννοια είναι πολύ ευρύτερη κατάσταση που συνδέεται κυρίως με άλλου είδους ψυχικά τραύματα, που προέρχονται από την παιδική ηλικία.

Βασικά συμπτώματά της είναι η απώλεια νοήματος και ενδιαφέροντος για την ζωή (που σε ακραίες περιπτώσεις μπορεί να φτάσει μέχρι την αυτοκτονία) και η εγκατάλειψη του εαυτού (αδιαφορία για εργασία, καθημερινή φροντίδα του σώματος, ακόμα και αδιαφορία για λήψη τροφής) και η κατατονική συμπεριφορά.

Κύριο χαρακτηριστικό της κατάθλιψης είναι ο θυμός, επιθετικότητα που εσωστρέφεται και οδηγεί σε αυτοκαταστροφικές τάσεις. Έτσι, αστρολογικά μιλώντας, είναι πολύ βασική η παρουσία του ¶ρη στις περιπτώσεις κατάθλιψης.

Η κατάθλιψη εκδηλώνεται κυρίως με δυσαρμονικές όψεις του ¶ρη με τον Κρόνο και Πλούτωνα ενώ οι δυσαρμονικές όψεις των φώτων με αυτούς τους πλανήτες επιτείνουν την κατάσταση. Η διαφορά ανάμεσα στις όψεις του Κρόνου και του Πλούτωνα είναι ότι με τον Πλούτωνα οι αυτοκαταστροφικές τάσεις συνδέονται και με αισθήματα εκδίκησης ή τιμωρίας, με την έννοια ότι καταστρέφοντας τον εαυτό μας πληγώνουμε και τα άτομα που μας πλήγωσαν (π.χ. πατέρα, μητέρα).

Ο Ποσειδώνας μπορεί να παίξει ρόλο σε περιπτώσεις κατάθλιψης αλλά συνδέεται περισσότερο με άλλα είδη ψύχωσης και ψυχικά νοσήματα που έχουν ως συμπτώματα ψευδαισθήσεις και παραλήρημα.

Ως προς τα στοιχεία, τα ζώδια του νερού (και μετά της γης), έχουν στατιστικά μεγαλύτερα ποσοστά κατάθλιψης από τα ζώδια του αέρα και της φωτιάς. Στα ζώδια του αέρα και της φωτιάς συναντάμε πιο συχνά άτομα που δεν καταλαμβαίνουν ότι πάσχουν από κατάθλιψη μέχρι να εκδηλωθεί έντονα μετά από κάποια οδυνηρή εμπειρία.

Για τον Χείρωνα έχω σοβαρές αμφιβολίες. Η ερμηνεία του στον χάρτη μου από θέση και όψεις δεν μου ταιριάζει και παρακολουθώ τον τράνζιτ Χείρωνα στο ωροσκόπιό μου εδώ και 20 χρόνια περίπου και δεν είδα τίποτε απολύτως ούτε θετικό ούτε αρνητικό. Αυτό τον καιρό πάλι ο τράνζιτ Χείρωνας μου κάνει δυσαρμονικές όψεις αλλά δεν υπήρξε τίποτε διαφορετικό στην ζωή μου, εκτός κι αν θεωρήσουμε
τραυματική εμπειρία το ότι μιλώ μαζί σας!!! (αστείο, να το πω καλού κακού!)


Aγαπητη κ.Μοζορα

με βρισκετε αρκετα συμφωνο σε πολλα πραγματα τα οποια παραθετετε στο ποστ σας. Αλλα εχω και μερικες ενστασεις που καλο θα ηταν να τις αναπτυξω με σκοπο τοσο την ανταλλαγη της μεταξυ μας γνωση οσο και των υπολοιπων μελων. Σεβομαι απολυτα την γνωμη σας αλλα αντιτειθμαι σε ορισμενα σημεια.

Αρχικα συμφωνω στον διαχωρισμο μεταξυ της μελαγχολιας και της καταθλιψης. Το παρων αρθρο ομως δεν αναφερετε στην μελαγχολικη συμπεριφορα. Την συμπτωματολογια που αναφερετε την αναφερω στο αρθρο , τονιζοντας ιδιαιτερα την εμφανιση του θυμου η οποια απορρεει απο τα αισθηματα ενοχης.
Βεβαια το σημειο που ενσταμαι ειναι στο σημειο της μελαγχολιας , καθως για να τεθει η διαγνωση της μελαγχολιας θα χρειαστει το ατομο να τηρει ορισμενες προυποθεσεις , τις οποιες δεν χρειαζεται να αναφερω γιατι θα παμε τοτε στο κομματι της κλινικης Ψυχιατρικης και δεν εχω σαν στοχο την διαλεξη Ψυχιατρικης αλλα το πως καποιος μπορει να συσχετισει την ταση της Καταθλιψης διαμεσω της Αστρολογιας.

Η προσωπικη μου αποψη σε συνδιασμο με τα προαναφερομενα ειναι οτι ενας αρνητικος Κρονος με μια δυνατη τοποθετηση και σε αρνητικη σχεση με τα φωτα (ιδιαιτερα την Σεληνη ) ειναι μια εγκυρη προσεγγιση για την ταση προς την Καταθλιψη. Ειδικα οταν ο Κρονος θα επηρεαζει τον 1ο οικο και θα βρισκεται σε αδυναμια (αναδρομη κινηση - μνημες παρελθοντος ή πτωση κ αδυναμια κατα ζωδιο) και ειδικα με μια αδυναμη Σεληνη.
Συμφωνω στο κομματι του συσχετισμου σας με τον αδυναμο Αρη αλλα διαφωνω καθετα με την μεγιστη επιροη του Πλουτωνα στην καταθλιψη.
Η αποψη μου ειναι οτι η αρνητικη σχεση Αρη και Πλουτωνα δεν θα προδιαθεσει ταση προς την Καταθλιψη γιατι εδω οι θεσεις ειναι αρκετα δυνατες ακομα και σε ασχημη σχεση μεταξυ των δυο τους. Η αρνητικη σχεση Αρη Πλουτωνα υπαγεται περισσοτερο στην ψυχολογικη πλευρα οσον αφορα παιχνιδια δυναμης μεσα απο μαζοχιστικες - σαδομαζοχιστικες συμπεριφορας και ειδιαιτερα παιχνιδια ρολων. Το μαζοχιστικο και σαδομαζοχιστικο στοιχειο δεν υποκειται μονο στην σεξουαλικη συμπεριφορα αλλα και στην κοινωνικη.
Η μελαχγολια απο την αλλη (αποτελεσμα διανοητικου απολογισμου ) , σαφως και εμπεριεχεται στην δυσλειτουργεια μεταξυ φωτων και Κρονου αλλα στο ευρος προστιθονται και ο Ερμης ( σκεψη , διαδικασια της νοητικης λειτουργειας ) και της Αφροδιτης ( συναισθηματικες αναγκες ).
Τελος οι αρχες που πρεσβευουν τον Χειρωνα σε σχεση με τον ζωοδοτη Ηλιο ειναι σημαδι μιας αυταπαρνησης του εαυτου καθως υποβιβαζει κατα καποιο τροπο τις αρχες του Ηλιου και δημιουργει στοιχεια που εμφανιζονται στην Καταθλιπτικη συμπεριφορα.

με εκτιμηση
Cancerian.

stellastro
19-02-2009, 09:42 PM
Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι σε ωροσκοπια καταθλιπτικων, το στοιχειο που υπερεχει, ειναι μια ασχημη οψη Σεληνης Κρονου. Για ολα τα αλλα ειναι αμφιβολο να μιλαμε για κατι τετοιο, καθως η οψη Σεληνης με Ποσειδωνα δινει υπερευαισθησια και η οψη Σεληνης Πλουτωνα , αφορα πιο πολυ κρισιμα γεγονοτα σε μικροτερη ηληκια.

Τίνα Ζαχαριάδου
19-02-2009, 10:52 PM
Καλησπερα, ομολογουμενως πολυ ενδιαφερον εχει το θεμα κ θα ηθελα με την σειρα μου να πω,πως σαφεστατα επαρχει διαχωρισμος της μελαγχολιας απ την καταθλιψη.
Κοραλλια μου,γραφεις οτι κυριο χαρακτηριστικο της καταθλιψης ειναι ο θυμος κ η επιθετικοτητα που εσωστρεφεται....... θα συμφωνησω κ θα συμπληρωσω οτι υπαρχουν μορφες καταθλιψης οπως η αγοραφοβια που ειναι μια μορφη καταθλιψης η οποια βεβαια αντιμετωπιζεται με φαρμακα.
Ακομα κ σε αυτην την περιπτωση υπαρχουν ελαφριες κ βαριες καταστασεις κ στις δυο περιπτωσεις εχουμε κρισεις πανικου κ οχι μονο (ταχυπαλμιες,φοβιες παντος ειδους, εφιδρωση κτλ.).κ το ατομο βγαζει θυμο με τον εαυτο του.
Σε ελαφρια μορφη παντως το ατομο δεν εχει απαραιτητα συναισθηματικες εναλλαγες, εντονες τουλαχιστον κ το συνηθες ειναι οτι προκειται για καποιον που ειναι προσχαρος κ ευχαριστος κ πιθανοτατα αν δεν το ομολογησει ο ιδιος οι αλλοι να αργησουν να το αντιληφθουν.
Σε ωροσκοπιο καταθλιπτικου -αγοραφοβικου ατομου αυτο που παρατηρησα ηταν μια Σεληνη χτυπημενη απο Ποσειδωνα,Ηλιο χτυπημενο απο Πλουτωνα κ Αρη.
Επισης σε αλλα δυο ωροσκοπια καταθλιπτικων υπηρχε ποσειδωνας στον 1ο οικο κ πλανητες στον Σκορπιο η στον 8ο χτυπημενοι απο Αρη, η μια εκ των 2 κατα το παρελθον εχει κανει κ αποπειρα.
Κατι αλλο που εχω παρατηρησει ειναι, τα φωτα σε ταυ τετραγωνο με εξωκρονιους κ παλι εμπλεκομενοι οικοι ο 8ος κ ο 12ος.
Παρολα αυτα, πιστευω πως οσα λεμε ειναι πολυ γενικα κ για να τα πουμε με καποια "ασφαλεια"
θα πρεπει να συγκρινουμε ωροσκοπια ανθρωπων που ειχαν η εχουν ακριβως την ιδια ασθενεια αφου ολοι καταληγουμε στο συμπερασμα οτι υπαρχουν πολλες μορφες καταθλιψης.

Τίνα Ζαχαριάδου
19-02-2009, 11:07 PM
Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι σε ωροσκοπια καταθλιπτικων, το στοιχειο που υπερεχει, ειναι μια ασχημη οψη Σεληνης Κρονου. Για ολα τα αλλα ειναι αμφιβολο να μιλαμε για κατι τετοιο, καθως η οψη Σεληνης με Ποσειδωνα δινει υπερευαισθησια και η οψη Σεληνης Πλουτωνα , αφορα πιο πολυ κρισιμα γεγονοτα σε μικροτερη ηληκια.


Συμφωννω πως μια Σεληνη σε οψη με Κρονο μπορει να φερει καταθλιψη, ομως για την οψη με τον Ποσειδωνα θα διαφωνησω γιατι ακριβως λογω υπερευαισθησιας ο ψυχισμοε βρισκεται σε ενα χαος,ειναι μεταξυ φθορας κ αφθαρσιας κ ειναι επιρρεπης σε τετοιου ειδους καταστασεις,οπως επισης κ ο Πλουτωνας , φερνει τετοιες καταστασεις αν αναλογιστουμε οτι ολες οι μορφες καταθλιψης οφειλονται στην κληρονομικοτητα αλλα κ σε μια τραυματικη εμπειρια κατα την παιδικη ηλικια. Κ για εμενα ειδικα ο Πλουτωνας με την Σεληνη φερνει καταθλιψη.αφου κατα κυριο λογο δειχνει τραυματικες εμπειριες κατα την παιδικη ηλικια.

stellastro
19-02-2009, 11:14 PM
Συμφωννω πως μια Σεληνη σε οψη με Κρονο μπορει να φερει καταθλιψη, ομως για την οψη με τον Ποσειδωνα θα διαφωνησω γιατι ακριβως λογω υπερευαισθησιας ο ψυχισμοε βρισκεται σε ενα χαος,ειναι μεταξυ φθορας κ αφθαρσιας κ ειναι επιρρεπης σε τετοιου ειδους καταστασεις,οπως επισης κ ο Πλουτωνας , φερνει τετοιες καταστασεις αν αναλογιστουμε οτι ολες οι μορφες καταθλιψης οφειλονται στην κληρονομικοτητα αλλα κ σε μια τραυματικη εμπειρια κατα την παιδικη ηλικια. Κ για εμενα ειδικα ο Πλουτωνας με την Σεληνη φερνει καταθλιψη.αφου κατα κυριο λογο δειχνει τραυματικες εμπειριες κατα την παιδικη ηλικια.


Η οψη με τον Ποσειδωνα δινει οπως ειπες και συ την υπερμετρη ευαισθησια, αλλα δεν ειναι σε καμια περιπτωση προυποθεση για καταθλιψη. Για μελαγχολια ναι...

giannas
20-02-2009, 06:53 AM
Μπορει οντως ο ποσειδωνας ,από μονο του, να μην είναι βασικη προυποθεση για καταθλιψη μιας και δίνει μια ωραιοποιημένη κατάσταση και μια υπερβολικη ευαισθησια.Το ατομο μπορει να ζει σε μια κατασταση νιρβανας αγνοώντας τις πραγματικες καταστασεις της ζωης του, δημιουργώντας έναν πλασματικο κοσμο που αρνηται να πιστεψει ότι δεν υπαρχει και ετσι να ζει στο ροζ συννεφακι του αρλεκιν Εχω δει όμως χαρτη με ,ηλιο-ερμη συνοδο, και μαλιστα ιδιομοιρια, στους διδυμους ,κανοντας ετσι το ατομο να γινετε υπερβολικο ή ακαμπτο και δογματικο στο τροπο εκφρασης του,σε αντιθεση με αναδρομο ποσειδωνα στον 4 οικο,που χρονια τωρα ειχε δημιουργησει μια πλασματικη εικονα για το σπιτι του, και η αντιθεση αυτή να τετραγωνιζετε από την σεληνη στην παρθενο.Ετσι ζουσε επι χρονια σε ουτοπικες καταστασεις,με εξιδανικευμενα προτυπα.(κανενα προβλημα)

Με το περασμα του κρονου από την σεληνη στην παρθενο και ενεργοποιώντας το τ-τετραγωνο αναγκάστηκε ,με τροπο δυσκολο και αγνωστο για αυτή ,να προσγειωθεί στην πραγματικοτητα.Το προβλημα αρχισε όταν ο ποσειδωνας αρχισε να πλαθει καινουργιες ,νεες ιστοριες ώστε να μην χασει αυτό που μεχρι τωρα της ηταν οικείο.
Μετα από 2 χρονια ψυχανάλυσης και φαρμακευτικης αγωγης ,τα συμπτωματα των κρισεων πανικου, της καταθλιψης αλλα και της απομονωσης της συνεχιζουν….Εχω φτασει στο σημειο ώστε να σκεφτω ότι μπορει ,αθελα της,να εξιστορεί τις ψευτικες ιστοριες και στον ψυχαναλυτη…με αποτελεσμα να μην βγαινει ακρη.
Ετσι συμπεραίνω ότι ο ποσειδωνας μπορει να φερει καταθλιψη και μελανχολια αλλα το προβλημα στον ποσειδωνα είναι ότι αυτή η «γλυκια» κατασταση που ζει το ατομο δεν του επιτρεπει να κατανοηση την πραγματικοτητα και ετσι να ζει ετη φωτος μακρια από αυτή,χωρις να γινετε αντιληπτο …με όλα τα επακολουθα

Σε αντιθεση με οψεις κρονου ή πλουτωνα που το ατομο ερχετε σε ευθεια αντιπαραθεση με καταστασεις ,γεγονοτα και σκεψεις τοσο ρεαλιστικες και πραγματικες που όταν εξιστορούνται είναι το πληγμα τοσο βαθυ που γινετε αντιλυπτο και από τους άλλους.Η ματαιοδοξια ,η καταπιεσμενη εκφραση συναισθηματων,το αισθημα του ανικανοποιητου και όλα αυτά που εχουν αναγκασει το ατομο να βρισκετε συχνα σε περιοδους καταθλιψης ή και χρονιας μελανχολιας απορρέουν από ρεαλιστικες καταστασεις σε αντιθεση με τον ποσειδωνα που προερχονται από ψευτικες.

Κοραλλία Μόζορα
20-02-2009, 10:47 AM
Αγαπητέ μου Κανσέριαν,
να πω κατ' αρχήν ότι παρακολουθώ πάντα με ενδιαφέρον τα άρθρα και τα ποστ σου και έχω την εντύπωση ότι είσαι άνθρωπος που πραγματικά αγαπάς την αστρολογία και την αντιμετωπίζεις με σοβαρότητα.

Στο συγκεκριμένο σου άρθρο όμως, Γιάννη μου, υπάρχουν πολλές ανακρίβειες και ασάφειες που μπορεί να παραπλανήσουν τους αναγνώστες. Η κατάθλιψη είναι ένα πάρα πολύ σοβαρό θέμα, που προκαλεί τεράστιο ανθρώπινο πόνο, έχει καταστρέψει ανθρώπινες ζωές και έχει διαλύσει οικογένειες.

Ζω δυο τέτοιες περιπτώσεις στο στενό μου περιβάλλον και αυτό έγινε αιτία να ψάξω πιο πολύ, τόσο σε ψυχολογικό όσο και σε αστρολογικό επίπεδο, το θέμα της κατάθλιψης. Γι' αυτό ένιωσα την ανάγκη να γράψω μερικές διευκρινήσεις σ' αυτά που είπες.

Δεν θα αναφερθώ στα σημεία αυτά του άρθρου σου, θα γράψω μόνο δυο διευκρινήσεις για δυο σημεία της απάντησής σου σε μένα. Μιλάς για "εμφάνιση θυμού η οποία απορρέει από τα αισθήματα ενοχής". Το αντίθετο συμβαίνει, Γιάννη μου. Ο θυμός προκαλεί ενοχές στο άτομο και γι' αυτό δεν τον εκδηλώνει αλλά τον εσωστρέφει.

Επίσης, η μελαγχολία δεν είναι αποτέλεσμα διανοητικού απολογισμού. Είναι η αίσθηση του ατόμου ότι η ζωή ή το περιβάλλον του δεν μπορούν να εκπληρώσουν τις ψυχικές και συναισθηματικές του ανάγκες (π.χ. ότι το περιβάλλον του δεν το αγαπά και δεν το στηρίζει).

Οι δυσαρμονικές όψεις ¶ρη/Πλούτωνα (όπως και Αφροδίτης/Πλούτωνα) μπορεί κάτω από κάποιες προϋποθέσεις να οδηγήσουν σε σαδομαζοχισμό. Κάτω από άλλες προϋποθέσεις όμως μπορεί να οδηγήσουν σε κατάθλιψη και μάλιστα ο Πλούτωνας δίνει πιο έντονες αυτοκαταστροφικές τάσεις από τον Κρόνο και συναντάται πιο συχνά στις περιπτώσεις αυτοκτονίας.

Ξέρουμε όλοι καλά ότι στην αστρολογία δεν υπάρχουν "συνταγές". Κι αυτά που έγραψα στο ποστ μου δεν είναι παρά οι βασικοί δείκτες. Δεν σημαίνει ότι όποιος έχει δυσαρμονικούς συνδυασμούς 'Αρη/Πλούτωνα/Κρόνου/φώτων πάσχει από κατάθλιψη. Παίζουν ρόλο και τα ζώδια και οι οίκοι και άλλοι παράγοντες.

Η μια από τις δύο περιπτώσεις που ανάφερα πιο πάνω το δείχνει αρκετά καλά αυτό. Η οικογένεια αυτή έχει τρία παιδιά. Το μικρότερο έχει σύνοδο Πλούτωνα/ Ουρανού/¶ρη στην Παρθένο σε αντίθεση με Κρόνο από τους Ιχθείς στον 1ο/7ο. Δεν μπόρεσε μέχρι σήμερα να δημιουργήσει μια ικανοποιητική συναισθηματική σχέση. Το πιο ενδιαφέρον όμως είναι ότι η πιο μακροχρόνια και σημαντική του σχέση ήταν με άτομο που έπασχε από κατάθλιψη (με τάσεις αυτοκτονίας) και η σχέση αυτή τον ταλαιπώρησε πάρα πολύ.

Το μεσαίο παιδί είχε σύνοδο Αφροδίτης/¶ρη στους Ιχθείς σε αντίθεση με Πλούτωνα στον 2ο/8ο. Πέθανε από Έϊτς.

Η μεγαλύτερη κόρη έχει δυσαρμονικό συνδυασμό ¶ρη/Πλούτωνα/Κρόνου που εμπλέκει το 8ο και
12ο. Εδώ και 35 χρόνια πάσχει από κατάθλιψη και έχει κάνει 28 απόπειρες αυτοκτονίας. Εξαιτίας της βλάβης που προκαλεί στον εαυτό της με τις απόπειρες αυτές χρειάστηκε να νοσηλευτεί σε νοσοκομεία για μεγάλα διαστήματα. Έχει υποστεί και εγκλεισμό, ηλεκτροσόκ και όλα τα συναφή.

Έρση μου, η αγοραφοβία είναι ακραία μορφή κοινωνικής φοβίας και εντάσσεται στις φοβίες ενώ η κατάθλιψη είναι είδος ψύχωσης. Εκτός κι αν το άτομο που αναφέρεις πάσχει και από τα δυο. Πιστεύω ότι σωστά παρατήρησες την συμμετοχή του ¶ρη στις περιπτώσεις κατάθλιψης που ξέρεις, όπως και την συμμετοχή 8ου και 12ου.

Τίνα Ζαχαριάδου
20-02-2009, 11:19 AM
Έρση μου, η αγοραφοβία είναι ακραία μορφή κοινωνικής φοβίας και εντάσσεται στις φοβίες ενώ η κατάθλιψη είναι είδος ψύχωσης. Εκτός κι αν το άτομο που αναφέρεις πάσχει και από τα δυο. Πιστεύω ότι σωστά παρατήρησες την συμμετοχή του ¶ρη στις περιπτώσεις κατάθλιψης που ξέρεις, όπως και την συμμετοχή 8ου και 12ου.


Kαλημερα, Κοραλλια μου η αγοραφοφια, δεν εντασσεται στις φοβιες, ειναι μορφη καταθλιψης,που προερχεται απο φοβιες,διαφορων ειδων φοβιες (παραδειγνα η φοβια του αποχωρισμου απο το οικογενειακο περιβαλλον κ χιλια δυο αλλα πραγματα) κ υπαρχει οπως ειπα στο προηγουμενο ποστ σε ελαφρια μορφη αλλα κ σε βαρια.
Γνωριζω ατομα κ με τις δυο περιπτωσεις, στην δε βαρια μορφη δυστυχως δεν εχω ωροσκοπιο γιατι μιλαω για γυναικα μεγαλη σε ηλικια κ δεν εχω ωρα,μην σου πω οτι αμφιβαλλω κ για την ημερα,
ομως για την αλλη περιπτωση που περιγραφω, πιστεψε με δεν εχει μορφη ψυχωσης αλλα μορφη καταθλιψης χωρις να ειναι μελαγχολικη η οτιδηποτε αλλο, αντιθετως ειναι πολυ προσχαρος ανθρωπος κ αν δεν το πει η ιδια κανεις δεν το καταλαβαινει παρα μονο τα κοντινα της προσωπα,ειναι η περιπτωση που ανεφερα με την Σεληνη σε τετραγωνο με Ποσειδωνα κ Ηλιο χτυπημενο με Αρη κ Πλουτωνα, να προσθεσω οτι ειναι χτυπημενος ο Ηλιος κ απο Ουρανο.

cancerian
20-02-2009, 11:22 AM
Παρακατω σας παραθετω και εγω με την σειρα μου 3 περιπτωσεις απο διαγνωσμενες περιπτωσεις καταθλιψης (δεν μπορω να παρουσιασω τους χαρτες για λογους δεοντολογιας).

Περιπτωση 1

Στην πρωτη περιπτωση βρισκεται μια νεαρη κοπελα η οποια βιωσε την καταθλιψη στην νεαρη ηλικια (εφηβικα) ως αποτελεσμα της απωλειας-απουσια του πατερα της (αρχικα) και τον θανατο της μητερας της στην προεφηβεια. Η ιδια θεωρει οτι μεσα απο τις σχεσεις της ψαχνει να βρει γονεικα προτυπα.

Ο Κρονος της Αναδρομος στο ζωδιο του Τοξοτη (ζωδιο με μεγαλη μεταβλητοτητα) σε οψη αντιθεσης με την τριπλη συνοδο Χειρωνα ,Αφροδιτης και Λιλιθ στους Διδυμους. Στην ιδια τριπλοτητα συγκρουεται κ ο Αρης στο κρονιο ζωδιο του Αιγοκερω με την οψη χιαστης. Ο Πλουτωνας στο ζωδιο του Σκορπιου επισης αναδρομος αντιτιθεται στην τριπλη συνοδο Ερμη , Σεληνης και Βορειου Δεσμου στις τελευταιες μοιρες του ζωδιου του Κριου και στις αρχικες του Ταυρου.

Η απωλεια της μητερας της φαινεται μεσα απο την αντιθεση του Πλουτωνα και της Σεληνης και η θλιψη (Πλουτωνας) ισως προερχομενη απο την μητερα (Σεληνη) ειναι ενα κομματι με το οποιο θα πρεπει να ερθει σε ισορροπια (αντιθεση) σε ολη την πορεια της ζωης της (Β.Δεσμος).
Η αναδρομη κινηση του Κρονου δημιουργει στο ατομο μια εσωτερικοτητα (εσωστρεφεια) οπου με την οψη χιαστη το ατομο αυτο θα δαπανει ενα μεγαλο κομματι της ενεργειας του σε καποια πληγη (Χειρων) η οποια αφορα καποιο θυλικο στοιχειο (Αφροδιτη - Λιλιθ ) και η οποια οριζεται κυριως στο πρισμα της σκεψης της (Διδυμος) χωρις να μπορει να κατασταλαξει ( διαδυκοτητα των Διδυμων)


Περιπτωση 2

Στην δευτερη περιπτωση υπαρχει μια μεσηλικη γυναικα η οποια ειχε σημαδια καταθλιπτικης συμπεριφορας σε ολη της την ζωη. Η διαγνωση της ηταν μανιοκαταθλιψη και το πρωτο ξεσπασμα της εγινε πριν απο ενα χρονο , οπου επεσε θυμα ενδοοικογενειακης κακοποιησης απο τον ανδρα της.

Ο Κρονος της επισης αναδρομος , σε αντιθεση με τον Αρη στον Καρκινο και σε μεγαλο τριγωνο με τον Πλουτωνα (αναδρομος) και τον Ηλιο. Ο Κρονος σε τετραγωνο με τον αναδρομο Ερμη της στον Κριο , ο οποιος ειναι επισης σε οψη χιαστης με τον Πλουτωνα.
Τελος ο Χειρων ( σε Κρονιο παραδοσιακα ζωδιο ) κανει οψη αντιθεσης με τον Πλουτωνα.

Αρχικα θεωρω οτι τα σημαδια βιας ειναι φανερα απο τον Κυριαρχο αναδρομο Κρονο , ο οποιος ειναι σε αντιθεση με τον Αρη σε πτωση. Το "αναδρομο" τετραγωνο Κρονο-Ερμη πυροδοτει την σκεψη προς το εσωτερικο , και τονιζει την μελαγχολια (κατι που διαγνωσθει στην μετεπειτα ζωη της) . Ο Χειρωνας - Πλουτωνας R, ειναι σιγουρο εδω πως μιλουν για πληγη και καταθλιψη.



Περιπτωση 3

H τριτη και η τελευταια περιπτωση αφοα εναν μεσηλικα ανδρα , ο οποιος εχει επισης διαγνωσθει με καταθλιψη. Η καταθλιψη ειναι αποτελεσμα της συνειδητοποιησης , οτι δεν εχει ουσιωδες σχεσεις , οτι εχει χασει ενα μεγαλο κομματι του εαυτου του μεσα απο την εντονη επαγγελματικη δραστηριοτητα.

Ο Κρονος εδω επισης σε αναδρομη πορεια στον Τοξοτη σε αντιθεση με τον Ηλιο και σε οψη χιαστη με την Σεληνη στον Καρκινο , επισης σχηματιζει ενα τετραγωνο με τον Πλουτωνα. Τελος ο Χειρων σχματιζει οψη αντιθεσης με τον Πλουτωνα. Δηλαδη εχουμε ενα μεγαλο Σταυρο μεταξυ των Ηλιου - Κρονο και Πλουτωνα - Χειρων .


Τα συμπερασματα μου ειναι οτι εκτος των αλλων θα πρεπει να λαμβανεται υποψιν και η ορθη ή αναδρομη πορεια των πλανητων μιας και στις τρεις περιπτωσεις ο Κρονος ηταν αναδρομος και εκτος αυτου κ μια πλειαδα ακομα εξωκρονιων , οπου σχηματιζαν οψεις με τα φωτα .


με εκτιμηση
Cancerian ....

cancerian
20-02-2009, 11:26 AM
Xαιρομαι τοσο για την συμμετοχη της Ερσης οσο και για την συμμετοχη της Κοραλιας και σας ευχαριστω και τις δυο για τις γνωσεις που μεταδιδετε και ετσι μαθαινω περισσοτερα ... Πολυτιμη η παρουσια σας .

Τίνα Ζαχαριάδου
20-02-2009, 12:19 PM
Περιπτωση 2

Στην δευτερη περιπτωση υπαρχει μια μεσηλικη γυναικα η οποια ειχε σημαδια καταθλιπτικης συμπεριφορας σε ολη της την ζωη. Η διαγνωση της ηταν μανιοκαταθλιψη και το πρωτο ξεσπασμα της εγινε πριν απο ενα χρονο , οπου επεσε θυμα ενδοοικογενειακης κακοποιησης απο τον ανδρα της.

Ο Κρονος της επισης αναδρομος , σε αντιθεση με τον Αρη στον Καρκινο και σε μεγαλο τριγωνο με τον Πλουτωνα (αναδρομος) και τον Ηλιο. Ο Κρονος σε τετραγωνο με τον αναδρομο Ερμη της στον Κριο , ο οποιος ειναι επισης σε οψη χιαστης με τον Πλουτωνα.
Τελος ο Χειρων ( σε Κρονιο παραδοσιακα ζωδιο ) κανει οψη αντιθεσης με τον Πλουτωνα.

Αρχικα θεωρω οτι τα σημαδια βιας ειναι φανερα απο τον Κυριαρχο αναδρομο Κρονο , ο οποιος ειναι σε αντιθεση με τον Αρη σε πτωση. Το "αναδρομο" τετραγωνο Κρονο-Ερμη πυροδοτει την σκεψη προς το εσωτερικο , και τονιζει την μελαγχολια (κατι που διαγνωσθει στην μετεπειτα ζωη της) . Ο Χειρωνας - Πλουτωνας R, ειναι σιγουρο εδω πως μιλουν για πληγη και καταθλιψη.



Γιαννη μου σε αυτην την περιπτωση εγω προσωπικα θα ηθελα να ξερω για τον 7ο οικο κ επισης την Σεληνη τους κυβερνητες , οικοθεσια κ οψεις.

Κοραλλία Μόζορα
20-02-2009, 02:19 PM
Έρση μου, η αγοραφοβία είναι ακραία μορφή κοινωνικής φοβίας και εντάσσεται στις φοβίες ενώ η κατάθλιψη είναι είδος ψύχωσης. Εκτός κι αν το άτομο που αναφέρεις πάσχει και από τα δυο. Πιστεύω ότι σωστά παρατήρησες την συμμετοχή του ¶ρη στις περιπτώσεις κατάθλιψης που ξέρεις, όπως και την συμμετοχή 8ου και 12ου.


Kαλημερα, Κοραλλια μου η αγοραφοφια, δεν εντασσεται στις φοβιες, ειναι μορφη καταθλιψης,που προερχεται απο φοβιες,διαφορων ειδων φοβιες (παραδειγνα η φοβια του αποχωρισμου απο το οικογενειακο περιβαλλον κ χιλια δυο αλλα πραγματα) κ υπαρχει οπως ειπα στο προηγουμενο ποστ σε ελαφρια μορφη αλλα κ σε βαρια.
Γνωριζω ατομα κ με τις δυο περιπτωσεις, στην δε βαρια μορφη δυστυχως δεν εχω ωροσκοπιο γιατι μιλαω για γυναικα μεγαλη σε ηλικια κ δεν εχω ωρα,μην σου πω οτι αμφιβαλλω κ για την ημερα,
ομως για την αλλη περιπτωση που περιγραφω, πιστεψε με δεν εχει μορφη ψυχωσης αλλα μορφη καταθλιψης χωρις να ειναι μελαγχολικη η οτιδηποτε αλλο, αντιθετως ειναι πολυ προσχαρος ανθρωπος κ αν δεν το πει η ιδια κανεις δεν το καταλαβαινει παρα μονο τα κοντινα της προσωπα,ειναι η περιπτωση που ανεφερα με την Σεληνη σε τετραγωνο με Ποσειδωνα κ Ηλιο χτυπημενο με Αρη κ Πλουτωνα, να προσθεσω οτι ειναι χτυπημενος ο Ηλιος κ απο Ουρανο.

Έρση μου, για την αγοραφοβία το λέει και η λέξη. Προέρχεται από τις λέξεις "αγορά" και "φοβία" και είναι συγκεκριμένα ο φόβος να βρεθεί κανείς με άλλους ανθρώπους έξω από το σπίτι του. Στην ουσία είναι φόβος για τους άλλους ανθρώπους (ιδιαίτερα τους άγνωστους) και έτσι το άτομο αυτό κλείνεται στο σπίτι του. Γι' αυτό και είπα ότι είναι ακραία μορφή κοινωνικής φοβίας.

Δεν υπάρχει κατάθλιψη στην οποία το άτομο να "μην είναι μελαγχολικό αλλά αντίθετα να είναι πολύ πρόσχαρος άνθρωπος". Απλώς η αγοραφοβία μπορεί να δημιουργεί "κατάθλιψη" με την καθημερινή έννοια που δίνουμε στην λέξη και όχι την ψυχιατρική επειδή η δυσκολία του να βγει από το σπίτι επηρεάζει πολύ την ζωή του.

Τίνα Ζαχαριάδου
20-02-2009, 02:30 PM
Έρση μου, για την αγοραφοβία το λέει και η λέξη. Προέρχεται από τις λέξεις "αγορά" και "φοβία" και είναι συγκεκριμένα ο φόβος να βρεθεί κανείς με άλλους ανθρώπους έξω από το σπίτι του. Στην ουσία είναι φόβος για τους άλλους ανθρώπους (ιδιαίτερα τους άγνωστους) και έτσι το άτομο αυτό κλείνεται στο σπίτι του. Γι' αυτό και είπα ότι είναι ακραία μορφή κοινωνικής φοβίας.

Δεν υπάρχει κατάθλιψη στην οποία το άτομο να "μην είναι μελαγχολικό αλλά αντίθετα να είναι πολύ πρόσχαρος άνθρωπος". Απλώς η αγοραφοβία μπορεί να δημιουργεί "κατάθλιψη" με την καθημερινή έννοια που δίνουμε στην λέξη και όχι την ψυχιατρική επειδή η δυσκολία του να βγει από το σπίτι επηρεάζει πολύ την ζωή του.



Κοραλλια μου, την ερμηνεια της καταθλιψης στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν την εδωσα εγω,αλλα ειδικος κ ανεφερε συγκεκριμενα πως υπαρχουν μορφες καταθλιψης οπου το ατομο δεν ειναι κακοδιαθετο αλλα ευδιαθετο, δεν μιλαμε για μορφη μελαγχολιας,αλλωστε γι αυτο συμφωνησαμε (νομιζω ολοι) οτι αλλο η καταθλιψη κ αλλο η μελαγχολια.
Τωρα τι να σου πω δεν ειμαι κ γιατρος αλλα αυτη την διαγνωση που σου λεω 2 διαφορετικα ατομα την εδωσαν υστερα απο την συμπτωματολογια που εδωσε ο ασθενης ,τουλαχιστον στην μια περιπτωση, γιατι στην αλλη το ατομο επαθε κριση πανικου κατα την διαρκεια που ηταν με τον γιατρο.
φυσικα τονιζω πως μιλω παντα για ηπια μορφη αγοραφοβιας.

Κοραλλία Μόζορα
20-02-2009, 03:06 PM
Γιάννη μου,
στην πρώτη περίπτωση, η κατάθλιψη ως μέρος της διαδικασίας του πένθους είναι σχετικά "εύκολη" κατάθλιψη επειδή με κατάλληλη στήριξη και τον χρόνο ξεπερνιέται. Η κατάθλιψη ως είδος ψύχωσης δεν θεραπεύεται ποτέ και το άτομο αυτό πρέπει να παίρνει φαρμακευτική αγωγή για όλη την ζωή του.

Η δεύτερη περίπτωση μου μοιάζει με "κλασική" περίπτωση κατάθλιψης που το άτομο και το περιβάλλον του δεν συνειδητοποιούν τι συμβαίνει ώστε να ζητήσουν βοήθεια και η βοήθεια ζητείται όταν πια τα πράγματα φτάσουν στα άκρα.

Η τρίτη περίπτωση μου φαίνεται περίπτωση αποξένωσης του ατόμου από τα συναισθήματά του, ένα τυπικά κρόνιο χαρακτηριστικό (εδώ με Ήλιο αντίθεση Κρόνου). Γι' αυτό και δεν έκανε ουσιώδεις σχέσεις
και ανάλωσε την ζωή του σε επαγγελματικές δραστηριότητες. Επίσης γι' αυτό άργησε να συνειδητοποιήσει ότι πάσχει από κατάθλιψη και να ζητήσει βοήθεια. Οι δυσαρμονικές όψεις του Ήλιου με τον Κρόνο και τον Πλούτωνα είναι ήδη πολύ βαριές από μόνες τους αλλά ο ¶ρης του σε ποιο ζώδιο και οίκο βρίσκεται και τι όψεις κάνει;

naziara20
20-02-2009, 03:11 PM
σαν ψαράκι που είμαι....ειμαι πολυ μελαγχολική...όταν..δεν είμαι καλά....

Κοραλλία Μόζορα
20-02-2009, 03:13 PM
Κοραλλια μου, την ερμηνεια της καταθλιψης στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν την εδωσα εγω,αλλα ειδικος κ ανεφερε συγκεκριμενα πως υπαρχουν μορφες καταθλιψης οπου το ατομο δεν ειναι κακοδιαθετο αλλα ευδιαθετο, δεν μιλαμε για μορφη μελαγχολιας,αλλωστε γι αυτο συμφωνησαμε (νομιζω ολοι) οτι αλλο η καταθλιψη κ αλλο η μελαγχολια.
Τωρα τι να σου πω δεν ειμαι κ γιατρος αλλα αυτη την διαγνωση που σου λεω 2 διαφορετικα ατομα την εδωσαν υστερα απο την συμπτωματολογια που εδωσε ο ασθενης ,τουλαχιστον στην μια περιπτωση, γιατι στην αλλη το ατομο επαθε κριση πανικου κατα την διαρκεια που ηταν με τον γιατρο.
φυσικα τονιζω πως μιλω παντα για ηπια μορφη αγοραφοβιας.

Έρση μου, υπάρχουν περιπτώσεις όπου το άτομο "κρύβει" την κατάθλιψη του από το περιβάλλον του δείχνοντας καλή διάθεση και περιπτώσεις που η κατάθλιψη εναλλάσσεται με φάσεις μεγάλης ευφορίας. Όμως είναι διαφορετικό θέμα από την αγοραφοβία και ίσως να υπάρχουν ταυτόχρονα.

Χρήστος Άρχος
20-02-2009, 03:29 PM
Καλησπέρα σας
Θα ήθελα να συμμετέχω στη συζήτηση σας μιας και η ψυχολογία είναι ουσιαστικά η δεύτερη μεγάλη μου αγάπη μετά την αστρολογία.
Ήθελα να συμπληρώσω κάποια πράγματα για τα οποία δεν έγινε λόγος και πιστεύω ότι είναι πολύ σημαντικά στην ερμηνεία της κατάθλιψης.

Καταρχάς να πούμε ότι η χρήση του ICD – 10 δεν ενδείκνυται ιδιαίτερα και ο περισσότερος κόσμος στον ψυχολογικό και ψυχιατρικό κλάδο χρησιμοποιεί το DSM –IV R ( revised) για πολλούς λόγους και χρησιμοποιείται και από την πλειοψηφία όχι μόνο των Αμερικανών αλλά και Ευρωπαίων ψυχολόγων.

Στο θέμα της κατάθλιψης τώρα θα ήθελα να πω ότι παραλείψαμε τον πολύ σημαντικό παράγοντα της βιολογικής τάσης του ατόμου ο οποίος και ελέγχει το 50-70% της τάσης του ατόμου.
Ουσιαστικά σε πολλούς συμβαίνουν άσχημα γεγονότα αλλά δεν καταλήγουν όλοι στην κατάθλιψη. Για να καταλήξεις τελικά σε κατάθλιψη δεν πρέπει απλά και μόνο να σου συμβεί κάτι σημαντικό και άσχημο αλλά να προϋπάρχει και μία γενέθλια τάση.

Οι γενέθλιες τάσεις φαίνονται από το γενέθλιο ωροσκόπιο, τα γεγονότα φαίνονται από τις διελεύσεις, τα προοδευτικά, τις επιστροφές και από τα ηλιακά τόξα.

Πηγαίνοντας λοιπόν και πάλι στην κατάθλιψη θα πρέπει να πούμε ότι τα δημογραφικά στατιστικά μάς δίνουν ότι ένα ποσοστό 18% το πολύ του Δυτικού πληθυσμού για μία τουλάχιστον φορά στη ζωή του έχε περιπέσει στην κατάσταση της κατάθλιψης. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να δούμε όψεις και συνθήκες που στον αστρολογικό χάρτη να ισχύουν λιγότερο από 18%.

Μια δυσαρμονική Σελήνη μπορεί να υπάρχει στο 40% του πληθυσμού, άρα ως κριτήριο είναι αρνητικό. Για τον Ήλιο επίσης τα ίδια ποσοστά (πάντα με πλανήτες όπως ο Πλούτωνας ή ο Κρόνος).

Η έντονη παρουσία του Κρόνου σε έναν χάρτη μπορεί να παρουσιαστεί σε 33% του πληθυσμού άρα και πάλι δεν έχουμε τον κατάλληλο πληθυσμό που να φτάνει το 18%.

Ακόμη και αν πάρουμε γενικά όλους τους αναφερόμενους αστρολογικούς παράγοντες και θεωρήσουμε ότι μπορεί να συνυπάρχουν όλοι ταυτόχρονα, το ποσοστό παραμένει να είναι πολύ ψηλό σε σχέση με το 18% των δημογραφικών ερευνών, μιας και η βιολογική βάση θα πρέπει να είναι κοινή σε όλους τους χάρτες.
Αυτό σημαίνει ότι οι παράγοντες που χρειάζονται για να ερμηνεύσουν αστρολογικά την βιολογική προδιάθεση της κατάθλιψης πρέπει να είναι λιγότεροι από αυτούς που τέθηκαν στο άρθρο ή πιο ακριβείς.

Μετέπειτα έχουμε κάτι που πραγματικά έλειπε αρκετά από το κείμενο που είναι η γνωστική – συμπεριφοριστική θεραπεία. Μία θεραπεία που κυριαρχεί στον τρόπο ερμηνείας και έχει τα πιο θεαματικά αποτελέσματα (95% επιτυχία) αυτή τη στιγμή στον κόσμο, με τεράστιες διαφορές σε σχέση με τις υπόλοιπες τεχνικές.

Σύμφωνα λοιπόν με τη γνωστική – συμπεριφοριστική του Beck, το άτομο εκλαμβάνει τα πράγματα γύρω του λανθασμένα και τα ερμηνεύει λανθασμένα, δίνοντάς τους λάθος ερμηνείες.
Ο πλανήτης που συμβολίζει αστρολογικά τον τρόπο που αναλύουμε και σκεφτόμαστε, τις γνωστικές μας δηλαδή λειτουργίες, είναι ο Ερμής και πιστεύω ότι αυτός είναι και που λείπει για την αποκωδικοποίηση της κατάθλιψης.

Ο Ερμής λοιπόν είναι ο πλανήτης που ερμηνεύει ή θεωρεί τα πράγματα πιο άσχημα από ό,τι είναι. Εδώ ακριβώς και η γνωστική – συμπεριφοριστική προσέγγιση αρχίζει να ερμηνεύει τα πράγματα.
Μερικοί άνθρωποι λοιπόν αντιλαμβάνονται τα πράγματα πιο πεσιμιστικά από ό,τι άλλοι. Στην περίφημη «γνωστική τριάδα» του Beck (ο εαυτός, οι άλλοι και το μέλλον) το άτομο αντιλαμβάνεται τον εαυτό του και τους άλλους αλλά και το μέλλον του αρνητικά. Αυτό λοιπόν είναι καθαρά ζήτημα Ερμή. Επίσης, η ίδια θεωρία, υποστηρίζει ότι υπάρχει ένα μεγάλο θέμα γύρω από την αυτοπεποίθηση ενός ατόμου. Για αυτό θα πρέπει να προσέξουμε τον 2ο οίκο και τις όψεις που κάνει ο κυβερνήτης του με άλλους πλανήτες.

Όσο για τους διελαύνοντες πλανήτες, όλες οι θεωρίες λένε το ίδιο: ένα δύσκολο γεγονός μπορεί να λειτουργήσει σαν πυροκροτητής μίας κατάθλιψης. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί σε διέλευση ή άλλη μέθοδο να έχουμε μία οποιαδήποτε αρνητική όψη – γεγονός από τον Δία τον ίδιο μέχρι και τον Πλούτωνα μπορεί να αποτελέσει το έναυσμα για την εμφάνιση της βιολογικής προδιάθεσης του ατόμου για την κατάθλιψη.




Για την βάση της γνωστικής-συμπεριφοριστικής θεραπείας μπορείτε να διαβάσετε αυτά:
Beck, A.T, Sterr, R.A., Garbin, M.G. (1988). Psychometric properties of the Beck depression inventory: Twenty five yeats of evaluation. Clinical Psychological review, 8, 77-100
Beck, A.T. (1983). Cognitive Therapy of Depression: New perspectives. In P.J. Clayton & J.E Barrett (Eds.), Treatment of Depression: Old Controversies and new approaches. New York: Raven Press
Beck, A.T. (1987). Cognitive Models of depression. Journal of cognitive psychotherapy: An international Quaterly, 1, 5-37

Διάφορα άλλα γενικά για τη γνωστική-συμπεριφοριστική θεωρία, μπορείτε να διαβάσετε αυτά:
Bernstein, A. D., Penner, A. L., Clarke – Stewart, A., Roy, J. E. (2003). Psychology.(6th edition). Boston: Houghton Mifflin
Davison, C.G., Neale, M. J. (1998). Abnormal Psychology. (7th Edition). New York: John Wiler & Sons


Για την Βιοψυχολογία, μπορείτε αυτά:
Harmer. J.C. (2008). Serotonin and emotional processing: Does it help explain antidepressant drug action?. Neuropharmacology 55 (2008) 1023-1028
Heninger, R,G. (2000). Antidepressants. In (Ed) Gelder, G. M., Lopez-Ibor, J,J., Andreasen, N.New Oxford Textbook of Psychiatry. (2000). Boston: Oxford University Press
Howland, R. H., Thase. E. M. (2003). Combining Psychotherapy and Pharmacotherapy for depression and anxiety. In Kasper, S., den Boer, A.J, Sitsen, M.J.(2003) Handbook of Depression and anxiety. ( 2nd edtion). Basel: Marcel Dekker.
Davison, C.G., Neale, M. J. (1998). Abnormal Psychology. (7th Edition). New York: John Wiler & Sons.
Δυστυχώς όλη η παρατιθέμενη βιβλιογραφία είναι ξενόγλωσση, αλλά είναι από τις πλέον σύγχρονες.
Αν βέβαια θέλετε κάτι στα ελληνικά μπορείτε να διαβάσετε αυτό:
Κλεφταράς, Γεώργιος. (1998) Η Κατάθλιψη σήμερα. Αθήνα: Ελληνικά Γράμματα

Κοραλλία Μόζορα
20-02-2009, 04:33 PM
Κύριε ¶ρχο, καλησπέρα και σε σας.
Στο πρώτο μου ποστ ανάφερα ότι η βιολογική προδιάθεση σε συνδυασμό με συγκεκριμένες τραυματικές εμπειρίες στην παιδική ηλικία είναι οι αιτίες της κατάθλιψης.

Η κατάθλιψη δεν έχει σχέση με τον πεσσιμισμό ή το να θεωρούμε τα πράγματα πιο άσχημα απ' ότι είναι. Οι τραυματικές εμπειρίες που οδηγούν στην κατάθλιψη είναι η έντονη απόρριψη που βιώνει ένα παιδί μέσα στην οικογένειά του. Έτσι δεν νιώθει τους δεσμούς αγάπης όπως θα έπρεπε κι αυτό έχει ως αποτέλεσμα να τραυματιστεί η αυτοεκτίμησή του και να μην μπορεί να αγαπήσει τον εαυτό του. Επειδή δεν αισθάνεται αγάπη και στήριξη στο άμεσο περιβάλλον του αισθάνεται να βρίσκεται στο κενό και απομονωμένο συναισθηματικά και αδυνατεί να αγαπήσει τον εαυτό του και να δημιουργήσει υγιείς συναισθηματικούς δεσμούς στην ζωή του. Αισθάνεται ανίκανο να αγαπηθεί κι αυτό του προκαλεί μεγάλο αίσθημα μοναξιάς και απομόνωσης.

Η συμπεριφοριστική θεωρία, από τις δικές μου γνώσεις αλλά όπως μου εξήγησε κι ένας φίλος μου που έχει διδακτορικό στην συμπεριφοριστική ψυχολογία, έχει πράγματι ψηλά ποσοστά στις φοβίες και τις νευρώσεις αλλά πολύ χαμηλά ποσοστά στην θεραπεία των ψυχώσεων, όπως η κατάθλιψη, σε σχέση με τις ψυχαναλυτικές προσεγγίσεις.

Το 18% πιστεύω πως δεν αναιρεί τους δείκτες της κατάθλιψης που αναφέρθηκαν γιατί η κατάθλιψη αστρολογικά δεν φαίνεται μόνο από όψεις αλλά και συνδυασμούς ζωδίων, οίκων και άλλους αστρολογικούς παράγοντες.

Αυτό φαίνεται καθαρά στις τρεις περιπτώσεις παιδιών από την ίδια οικογένεια που ανάφερα πριν, όπου φαίνεται ότι παρόμοιες όψεις είχαν διαφορετικό αποτέλεσμα στην ζωή των τριών αυτών παιδιών.
Και σε καμιά απ' αυτές τις τρεις περιπτώσεις ο Ερμής δεν είναι κτυπημένος.

Χρήστος Άρχος
20-02-2009, 04:53 PM
Εγώ αγαπητή Κοραλία δεν μπορώ να μιλάω με πηγές όπως "μου το είπε κάποιος γνωστός"

Για την αποτελεσματικότητα λοιπόν της γνωστικής - συμπεριφοριστικής κατάθλιψης σε σχέση με την κατάθλιψη


Cognitive Therapy and Depression (http://www.sciencedirect.com/science?_ob=ArticleURL&_udi=B84D1-4MWHM0J-2&_user=7503387&_coverDate=06%2F25%2F2007&_alid=870358963&_rdoc=1&_fmt=high&_orig=search&_cdi=34193&_sort=r&_docanchor=&view=c&_ct=35323&_acct=C000012058&_version=1&_urlVersion=0&_userid=7503387&md5=5d141ba57d89b7a064cc2431dcc4e010)
International Handbook of Cognitive and Behavioural Treatments for Psychological Disorders, 1998, Pages 489-520
Arthur Freeman, Carol L. Oster

Behavioral Treatment of Unipolar Depression (http://www.sciencedirect.com/science?_ob=ArticleURL&_udi=B84D1-4MWHM0J-5&_user=7503387&_coverDate=06%2F25%2F2007&_alid=870358963&_rdoc=2&_fmt=high&_orig=search&_cdi=34193&_sort=r&_docanchor=&view=c&_ct=35323&_acct=C000012058&_version=1&_urlVersion=0&_userid=7503387&md5=68cf709296a077ae1b7dc616a7ad21dd)
International Handbook of Cognitive and Behavioural Treatments for Psychological Disorders, 1998, Pages 441-488
Peter M. Lewinsohn, Ian H. Gotlib, Martin Hautzinger

Mindfulness-Based Cognitive Therapy as a Relapse Prevention Approach to Depression (http://www.sciencedirect.com/science?_ob=ArticleURL&_udi=B87JB-4PCJC5T-8&_user=7503387&_coverDate=08%2F05%2F2007&_alid=870358963&_rdoc=3&_fmt=high&_orig=search&_cdi=36666&_sort=r&_docanchor=&view=c&_ct=35323&_acct=C000012058&_version=1&_urlVersion=0&_userid=7503387&md5=27db3b94f0a56ebfcad903fb525e13b2)
Therapist's Guide to Evidence-Based Relapse Prevention, 2007, Pages 73-90
Mark A. Lau, Zindel V. Segal

Hope Theory and Cognitive—Behavioral Therapies (http://www.sciencedirect.com/science?_ob=ArticleURL&_udi=B84CK-4MT6KHP-C&_user=7503387&_coverDate=04%2F22%2F2007&_alid=870358963&_rdoc=4&_fmt=high&_orig=search&_cdi=34181&_sort=r&_docanchor=&view=c&_ct=35323&_acct=C000012058&_version=1&_urlVersion=0&_userid=7503387&md5=bc7aa753964b91c35ddec514e3b16508)
Handbook of Hope, 2000, Pages 109-122
Julia D. Taylor, David B. Feldman, Richard S. Saunders, Stephen S. Ilardi

Davison, C.G., Neale, M. J. (1998). Abnormal Psychology. (7th Edition). New York: John Wiler & Sons


μπορώ να σας ανασύρω ακόμη περισσότερες αν το θελήσετε μιας και θεωρείτε δεδομένο ότι σε κατάθλιψη η πιο σημαντική και πετυχημένη θεωρία είναι το CBT με τις υπόλοιπες να είναι πιο πίσω



Στο κομμάτι του 18% αυτό που είπα ακριβώς είναι ότι χρειάζεται ακριβώς η να μικρύνουμε τις όψεις τις οποίες αναφέρονται σε πιθανότητες η να βρούμε πιο συγκεκριμενά πραγματα απο το γενικό "ισχυρός κρόνος¨


Τέλος αναφέρετε την ανάλυση σας για τα τρια παιδάκια συγκεκριμένα και βγάζετε συμπεράσματα:
Αυτό φαίνεται καθαρά στις τρεις περιπτώσεις παιδιών από την ίδια οικογένεια που ανάφερα πριν, όπου φαίνεται ότι παρόμοιες όψεις είχαν διαφορετικό αποτέλεσμα στην ζωή των τριών αυτών παιδιών.
Και σε καμιά απ' αυτές τις τρεις περιπτώσεις ο Ερμής δεν είναι κτυπημένος.


Με βάση αυτό το δείγμα λοιπόν βγάζετε αυτό το συμπέρασμα αυτό σημαίνει ότι ακόμη και με το μεγαλύτερο EFFECT SIZE που είναι 0.8 με 3 περιπτώσεις μπορούμε να έχουμε POWER όπου Power είναι η δύναμη της ανεξάρτητης μεταβλητής στην εξαρτημένη 0.37 που σημαίνει ότι αυτό το οποίο λέτε μπορεί να είναι σωστό κατά 0.37% και λάθος κατά 99.63% αν απο την άλλη βάλουμε Effecd size h d= 0.5 θα έχουμε Power 0.18 και τέλος με Effect Size d=0.2 μπορεί να έχετε δίκιο κατά 0.08 δηλαδή το συμπέρασμα σας που ακύρωσε τον ερμή μπορεί να είναι λάθος κατά 99.92%

Χρήστος Άρχος
20-02-2009, 05:20 PM
Συγνώμη έκανα και ένα λάθος
δεδομένου ότι με δείγμα n=3 είναι αδύνατον να έχετε το κριτήριο της ομοιογένειας της διασποράς δεν μπορείτε να λέτε ότι υπάρχει δυνατότητα παραμετρικότητας στο συμπέρασμα σας αυτό σημαίνει ότι το συμπέρασματα το οποίο βγάλατε τόσο εύκολα απο 3 περιπτώσεις με τον τύπο

non parametric conversion = power/1,05 σημαίνει ότι στην καλύτερη περίπτωση το συμπέρασμα που βγάλατε είναι ορθό λιγότερο απο 0,30%

Χρήστος Άρχος
20-02-2009, 09:05 PM
Έρση μου, η αγοραφοβία είναι ακραία μορφή κοινωνικής φοβίας και εντάσσεται στις φοβίες ενώ η κατάθλιψη είναι είδος ψύχωσης. Εκτός κι αν το άτομο που αναφέρεις πάσχει και από τα δυο. Πιστεύω ότι σωστά παρατήρησες την συμμετοχή του ¶ρη στις περιπτώσεις κατάθλιψης που ξέρεις, όπως και την συμμετοχή 8ου και 12ου.


Kαλημερα, Κοραλλια μου η αγοραφοφια, δεν εντασσεται στις φοβιες, ειναι μορφη καταθλιψης,που προερχεται απο φοβιες,διαφορων ειδων φοβιες (παραδειγνα η φοβια του αποχωρισμου απο το οικογενειακο περιβαλλον κ χιλια δυο αλλα πραγματα) κ υπαρχει οπως ειπα στο προηγουμενο ποστ σε ελαφρια μορφη αλλα κ σε βαρια.
Γνωριζω ατομα κ με τις δυο περιπτωσεις, στην δε βαρια μορφη δυστυχως δεν εχω ωροσκοπιο γιατι μιλαω για γυναικα μεγαλη σε ηλικια κ δεν εχω ωρα,μην σου πω οτι αμφιβαλλω κ για την ημερα,
ομως για την αλλη περιπτωση που περιγραφω, πιστεψε με δεν εχει μορφη ψυχωσης αλλα μορφη καταθλιψης χωρις να ειναι μελαγχολικη η οτιδηποτε αλλο, αντιθετως ειναι πολυ προσχαρος ανθρωπος κ αν δεν το πει η ιδια κανεις δεν το καταλαβαινει παρα μονο τα κοντινα της προσωπα,ειναι η περιπτωση που ανεφερα με την Σεληνη σε τετραγωνο με Ποσειδωνα κ Ηλιο χτυπημενο με Αρη κ Πλουτωνα, να προσθεσω οτι ειναι χτυπημενος ο Ηλιος κ απο Ουρανο.


Αγαπητή Έρση
Η Αγοραφοβία ανήκει στις αγχώδεις διαταραχές και όχι στις διαταραχές της διάθεσης όπως η κατάιθλιψη
Το φαινόμενο του κάποιου να είναι απο την κατατονική διάθεση μέχρι την μανία είναι η λεγόμενη διπολική Κατάθλιψη οπότε δεν ξέρω αν εννοείς αυτό.
Η αγοραφοβία απο μόνη της ανήκει σε άλλη κατηγορία όπως είπαμε παραπάνω.

Επίσης να ξεκαθαρίσουμε κάτι που διάβασα στις απαντήσεις γενικότερα.
Όταν κάποιος έχει πεθάνει για παράδειγμα η αγαπημένη του γυναίκα είναι πολύ λογικό ότι έχει κατάθλιψη αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι χρειάζεται ψυχολογική υποστήριξη με την κλινική έννοια.
Κατάθλιψη εννοούμε ότι έχει κάποιος όταν χωρίς να υπάρχει λόγος στο παρόν βιώνει αισθήματα, ενοχής, εγκατάλειψης, βαθιάς οδύνης, έλλειψης ενέργειας, μειωμένη αίσθηση προσωπικής αξίας και σε βαριές μορφές ακόμη και σκέψεις θανάτου και αυτοκτονίας.

Τίνα Ζαχαριάδου
21-02-2009, 12:48 AM
Καλησπερα Κυριε Αρχο, δεν θα διαφωνισω για την αγοραφοβια,αλλωστε ουτε ειναι το θεμα μας κ ουτε η διαγνωση ηταν απο εμενα αλλα απο γιατρο οπως ειπα κ πρωτυτερα, ομως εχω καποιες αποριες σχετικα με αυτα που γραψατε παραπανω κ δεδομενου οτι αναφερθηκαν πολλα νουμερα κ ποσοστα μπερδευτηκα λιγο.
Αν λοιπον καταλαβα σωστα η καταθλιψη φαινεται κυριως απο τον Ερμη, ο Ερμης περαν του γεγονοτος οτι αντιλαμβανεται ερμηνευει, αναλυει ειναι ο κυβερνητης του κεντρικου συστηματος κ της πνευματικης υγειας κ μεχρι εδω αντιλαμβανομαι επακριβως πως θα μπορουσε να δειχνει την καταθλιψη, ομως γραφετε οτι μια δυσαρμονικη Σεληνη δεν ειναι δεικτης γιατι το 40% που την εχει δεν πασχει απο καταθλιψη, η συγκεκριμενη ασθενεια δεν συγκαταλεγεται στις ασθενειες της ψυχης αλλα στις ασθενειες του νευρικου συστηματος?
Επισης γραφετε πως κ ο Ηλιος, λογω ποσοστων παντα, δεν αποτελει κριτηριο, ο Ηλιος ομως ειναι δεικτης ζωτικοτητας κ ως δεικτης κυβερνα εκτος των αλλων τις κληρονομικες ασθενειες κ το μαγνησιο που εχει αποδειχτει οτι ατομα με χρονια καταθλιψη εχουν ελλειψη μαγνησιου.
Με λιγα λογια αυτο που θα ηθελα να μου πειτε ειναι, ποιες θα μπορουσαν να ειναι οι ενδειξεις σε ενα γενεθλιο χαρτη για την καταθλιψη αν φυσικα υπαρχουν η αν αναλογα την μορφη καταθλιψης κοιταμε κατι πιο συγκεκριμενο σε ενα χαρτη.
Ευχαριστω πολυ κ ζητω συγνωμη αν δεν καταλαβα κατι απ οσα γραψατε, αλλα οι αριθμοι παντα με αποπροσανατολιζουν.

Χρήστος Άρχος
21-02-2009, 01:35 AM
Καλησπερα Κυριε Αρχο, δεν θα διαφωνισω για την αγοραφοβια,αλλωστε ουτε ειναι το θεμα μας κ ουτε η διαγνωση ηταν απο εμενα αλλα απο γιατρο οπως ειπα κ πρωτυτερα, ομως εχω καποιες αποριες σχετικα με αυτα που γραψατε παραπανω κ δεδομενου οτι αναφερθηκαν πολλα νουμερα κ ποσοστα μπερδευτηκα λιγο.
Αν λοιπον καταλαβα σωστα η καταθλιψη φαινεται κυριως απο τον Ερμη, ο Ερμης περαν του γεγονοτος οτι αντιλαμβανεται ερμηνευει, αναλυει ειναι ο κυβερνητης του κεντρικου συστηματος κ της πνευματικης υγειας κ μεχρι εδω αντιλαμβανομαι επακριβως πως θα μπορουσε να δειχνει την καταθλιψη, ομως γραφετε οτι μια δυσαρμονικη Σεληνη δεν ειναι δεικτης γιατι το 40% που την εχει δεν πασχει απο καταθλιψη, η συγκεκριμενη ασθενεια δεν συγκαταλεγεται στις ασθενειες της ψυχης αλλα στις ασθενειες του νευρικου συστηματος?
Επισης γραφετε πως κ ο Ηλιος, λογω ποσοστων παντα, δεν αποτελει κριτηριο, ο Ηλιος ομως ειναι δεικτης ζωτικοτητας κ ως δεικτης κυβερνα εκτος των αλλων τις κληρονομικες ασθενειες κ το μαγνησιο που εχει αποδειχτει οτι ατομα με χρονια καταθλιψη εχουν ελλειψη μαγνησιου.
Με λιγα λογια αυτο που θα ηθελα να μου πειτε ειναι, ποιες θα μπορουσαν να ειναι οι ενδειξεις σε ενα γενεθλιο χαρτη για την καταθλιψη αν φυσικα υπαρχουν η αν αναλογα την μορφη καταθλιψης κοιταμε κατι πιο συγκεκριμενο σε ενα χαρτη.
Ευχαριστω πολυ κ ζητω συγνωμη αν δεν καταλαβα κατι απ οσα γραψατε, αλλα οι αριθμοι παντα με αποπροσανατολιζουν.

Αγαπητή Έρση δεν είπα αυτό ακριβώς.
Στην αρχή παρουσιάστηκαν κάποια κριτίρια όπως ο Κρόνος η Η Σελήνη και μπήκαν απλά δίπλα κάποιες λέξεις όπως χτυπημένος. Αυτό λοιπόν μαθηματικά είναι ένα μη ασφαλές κριτήριο γιατί οι πιθανότητες για ένα χτυπημένο Ήλιο η Σελήνη είναι πολύ παραπάνω απο ότι η κατάθλιψη στο δυτικό κόσμο τη στιγμή που η κατάθλιψη σε άλλες χώρες είναι ακόμη πιο μικρή.
Αν πούμε ότι ο Ερμής χτυπήμένος πάλι ειναι ΛΑΘΟΣ
γιατί ένας χτυπημένος Ερμής και πάλι είναι πολύ μεγάλο ποσοστό.
Αυτό που είπα είναι ότι η μεγαλύτερη μέχρι τώρα ψυχοθεραπεία και πιο αποτελεσματική για την κατάθλιψη έχει κάποια θεώρηση οπότε και είναι πιθανό να είναι ο Ερμής τελικά τοκλειδί μιας και τα λεγόμενα της Γνωστικής είναι ίδια με αυτά που λέμε για τον Ερμή. Εκεί όμως πάλι χρειάζεται έρευνα η οποία να μας βοηθήσει να βγάλουμε συμπεράσματα.
ΑΛοίμονο αν ο Ήλιος η η Σελήνη δεν παίζουν ρόλο αλλά το γενικά χτυπημένος βγάζει κατάθλιψη δεν λέει κάτι γιατί αν όταν είναι χτυπημένος βγάζει κατάθλιψη τότε άλλα ψυχολογικά προβλήματα πως θα βγαίνουν.
¶ρα θα πρέπει να είμαστε πιο συγκεκριμένοι και όχι απλά να βάζουμε γενικά κριτήρια που μπερδεύουν παρά βοηθούν ανθρώπους.
Ποια είναι τα κριτήρια της κατάθλιψης?
Δεν υπάρχουν σοβαρές έρευνες και εγώ απο 3 περιστατικά δεν έχω μάθει να βγάζω γενικευμένα συμπεράσματα γιατί είναι επικύνδινο, στην περίπτωση της Κας Μοζόρα ανέλυσα πως όταν βγάζουμε συμπεράσματα απο έρευνες μόνο 3 ατόμων ουσιαστικά κάνουμε λάθος κατά 99.5% και πάνω.
Παρόλα αυτά τα μόνα σίγουρα χαρτιά μας είναι ένας Ερμής σε τετράγωνο η Αντίθεση με Κρόνο τη στιγμή που ο 2ος είχει δύσκολους πλανήτες η ο κυβερνήτης του να είναι σε δύσκολες θέσεις, χωρία αυτό να είναι πανάκεια για τους εξής λόγους:

1) Δεν υπάρχει μόνο μία κατάθλιψη υπάρχουν πολλές μορφές όπως
α) μειζον καταθλιπτική διαταραχή
β) δισθυμική διαταραχή
γ) μη προσδιοριζόμενη
δ) διπολική 1
ε) διπολική 2

2) Η κάθε κοινωνία μπορεί ανάλογα με τα κοινωνικά της δεδομένα να παράγει άλλα αποτελέσματα και αυτό το βλέπουμε ότι ένώ το 18% ειναι στον Δυτικό πολιτισμό στον γ κόσμο έχουμε μέχρι το 3 -4 %

3bit
21-02-2009, 10:56 PM
:cry:Αγαπητέ cancerian,

ομολογώ πως το άρθρο είναι καταπληκτικό!! Από προσωπική εμπειρία θα ήθελα να πω,πως όντως οι πλανήτες που ανέφερες δημιουργούν δυστυχώς δυσμενείς καταστάσεις τόσο για τους πάσχοντες όσο και για τις οικογένειες τους.Πάρα πολύ κοντινό συγγενικό μου πρόσωπο έχει σύνοδο Ηλιου -Ουρανού στον καρκίνο στον 12ο οίκο σε τετραγωνο με τον Ποσειδώνα στον 3ο οίκο.Επίσης έχει Πλούτωνα στο Λέοντα στον 1ο οίκο σε αντίθεση με Σελήνη στον Υδροχόο στον 7ο.Όλες αυτές οι πλανητικές σχέσεις έχουν δημουργήσει συχνά προβλήματα που δυστυχώς οδήγησαν το άτομο σε νευρολογική κλινική και πολύ φοβάμαι πως με τον Πλούτωνα στο Αιγόκερω δε θα το αποφύγουμε πάλι.Συμμετοχή του ¶ρη δεν υπάρχει, κάνει μόνο ένα τρίγωνο με το Πλούτωνα.
Το ερώτημά μου είναι αν φαίνεται στον χάρτη ,το εάν το άτομο μπορεί να ξεπεράσει μια τέτοια ασθένεια,γιατί φοβάμαι μήπως με τον Πλούτωνα η κατάσταση γίνει μη αναστρέψιμη και οριστική!!

Με εκτίμηση 3bit:wacko:

Κοραλλία Μόζορα
23-02-2009, 10:14 AM
Εγώ αγαπητή Κοραλία δεν μπορώ να μιλάω με πηγές όπως "μου το είπε κάποιος γνωστός"

Για την αποτελεσματικότητα λοιπόν της γνωστικής - συμπεριφοριστικής κατάθλιψης σε σχέση με την κατάθλιψη


Cognitive Therapy and Depression (http://www.sciencedirect.com/science?_ob=ArticleURL&_udi=B84D1-4MWHM0J-2&_user=7503387&_coverDate=06%2F25%2F2007&_alid=870358963&_rdoc=1&_fmt=high&_orig=search&_cdi=34193&_sort=r&_docanchor=&view=c&_ct=35323&_acct=C000012058&_version=1&_urlVersion=0&_userid=7503387&md5=5d141ba57d89b7a064cc2431dcc4e010)
International Handbook of Cognitive and Behavioural Treatments for Psychological Disorders, 1998, Pages 489-520
Arthur Freeman, Carol L. Oster

Behavioral Treatment of Unipolar Depression (http://www.sciencedirect.com/science?_ob=ArticleURL&_udi=B84D1-4MWHM0J-5&_user=7503387&_coverDate=06%2F25%2F2007&_alid=870358963&_rdoc=2&_fmt=high&_orig=search&_cdi=34193&_sort=r&_docanchor=&view=c&_ct=35323&_acct=C000012058&_version=1&_urlVersion=0&_userid=7503387&md5=68cf709296a077ae1b7dc616a7ad21dd)
International Handbook of Cognitive and Behavioural Treatments for Psychological Disorders, 1998, Pages 441-488
Peter M. Lewinsohn, Ian H. Gotlib, Martin Hautzinger

Mindfulness-Based Cognitive Therapy as a Relapse Prevention Approach to Depression (http://www.sciencedirect.com/science?_ob=ArticleURL&_udi=B87JB-4PCJC5T-8&_user=7503387&_coverDate=08%2F05%2F2007&_alid=870358963&_rdoc=3&_fmt=high&_orig=search&_cdi=36666&_sort=r&_docanchor=&view=c&_ct=35323&_acct=C000012058&_version=1&_urlVersion=0&_userid=7503387&md5=27db3b94f0a56ebfcad903fb525e13b2)
Therapist's Guide to Evidence-Based Relapse Prevention, 2007, Pages 73-90
Mark A. Lau, Zindel V. Segal

Hope Theory and Cognitive—Behavioral Therapies (http://www.sciencedirect.com/science?_ob=ArticleURL&_udi=B84CK-4MT6KHP-C&_user=7503387&_coverDate=04%2F22%2F2007&_alid=870358963&_rdoc=4&_fmt=high&_orig=search&_cdi=34181&_sort=r&_docanchor=&view=c&_ct=35323&_acct=C000012058&_version=1&_urlVersion=0&_userid=7503387&md5=bc7aa753964b91c35ddec514e3b16508)
Handbook of Hope, 2000, Pages 109-122
Julia D. Taylor, David B. Feldman, Richard S. Saunders, Stephen S. Ilardi

Davison, C.G., Neale, M. J. (1998). Abnormal Psychology. (7th Edition). New York: John Wiler & Sons


μπορώ να σας ανασύρω ακόμη περισσότερες αν το θελήσετε μιας και θεωρείτε δεδομένο ότι σε κατάθλιψη η πιο σημαντική και πετυχημένη θεωρία είναι το CBT με τις υπόλοιπες να είναι πιο πίσω



Στο κομμάτι του 18% αυτό που είπα ακριβώς είναι ότι χρειάζεται ακριβώς η να μικρύνουμε τις όψεις τις οποίες αναφέρονται σε πιθανότητες η να βρούμε πιο συγκεκριμενά πραγματα απο το γενικό "ισχυρός κρόνος¨


Τέλος αναφέρετε την ανάλυση σας για τα τρια παιδάκια συγκεκριμένα και βγάζετε συμπεράσματα:
Αυτό φαίνεται καθαρά στις τρεις περιπτώσεις παιδιών από την ίδια οικογένεια που ανάφερα πριν, όπου φαίνεται ότι παρόμοιες όψεις είχαν διαφορετικό αποτέλεσμα στην ζωή των τριών αυτών παιδιών.
Και σε καμιά απ' αυτές τις τρεις περιπτώσεις ο Ερμής δεν είναι κτυπημένος.


Με βάση αυτό το δείγμα λοιπόν βγάζετε αυτό το συμπέρασμα αυτό σημαίνει ότι ακόμη και με το μεγαλύτερο EFFECT SIZE που είναι 0.8 με 3 περιπτώσεις μπορούμε να έχουμε POWER όπου Power είναι η δύναμη της ανεξάρτητης μεταβλητής στην εξαρτημένη 0.37 που σημαίνει ότι αυτό το οποίο λέτε μπορεί να είναι σωστό κατά 0.37% και λάθος κατά 99.63% αν απο την άλλη βάλουμε Effecd size h d= 0.5 θα έχουμε Power 0.18 και τέλος με Effect Size d=0.2 μπορεί να έχετε δίκιο κατά 0.08 δηλαδή το συμπέρασμα σας που ακύρωσε τον ερμή μπορεί να είναι λάθος κατά 99.92%

Αγαπητέ κύριε ¶ρχο, καλημέρα σας.
Δεν ανάφερα ένα οποιοδήποτε γνωστό αλλά κάποιον με διδακτορικό στην συμπεριφοριστική ψυχολογία που πιστεύω ότι είναι σε θέση να ξέρει τι λέει. Ούτε εγώ όμως είμαι άσχετη με το θέμα αφού η ψυχολογία είναι βασικό κομμάτι του ενός από τα πτυχία μου καθώς και του επαγγέλματός μου (εδώ και πολλά χρόνια χειρίζομαι εκατοντάδες έφηβους ανάμεσα στους οποίους έχω συναντήσει και περιπτώσεις εφηβικής κατάθλιψης).

Η άποψη ότι ο ¶ρης συμμετέχει ενεργά στις περιπτώσεις κατάθλιψης δεν είναι δική μου "ανακάλυψη" αφού εγώ δεν διαθέτω τεράστιο ερευνητικό υλικό, δηλαδή δεν έχω ένα αρχείο γεμάτο με περιπτώσεις ατόμων με κατάθλιψη, για να είμαι σε θέση να το κάνω.

Αυτή είναι η άποψη της Σχολής Ψυχολογικής Αστρολογίας της Αγγλίας, της οποίας οι καθηγητές είναι διπλωματούχοι αστρολόγοι και ταυτόχρονα διπλωματούχοι ψυχαναλητές της Αναλυτικής σχολής του Καρλ Γιουνγκ. Τις απόψεις αυτές μπόρεσα να επιβεβαιώσω στα ωροσκόπια ατόμων με κατάθλιψη που έχω και που δεν είναι μόνο τρία.

Επίσης, όλοι οι ψυχαναλητές που γνωρίζω, που ειδικεύτηκαν στο θέμα της κατάθλιψης, συμφωνούν στον βασικό ψυχολογικό μηχανισμό που δημιουργεί την κατάθλιψη και τα συμπεράσματά τους συμπίπτουν μ' αυτά της Σχολής Ψυχολογικής Αστρολογίας.

Ένα τέτοιο παράδειγμα είναι ο ¶λον Γκρατς, καθηγητής κλινικής ψυχολογίας στο πανεπιστήμιο Κολούμπια. Ο ¶λον Γκρατς αναλύει δεκάδες περιπτώσεις ατόμων με κατάθλιψη στα βιβλία του και καταλήγει στον εξής κοινό παρονομαστή:

Η κατάθλιψη είναι ο τρόπος που ένα άτομο "τιμωρεί" τον εαυτό του επειδή αισθάνεται έντονο θυμό για ένα σημαντικό πρόσωπο της ζωής του (συνήθως οι γονείς), όταν δεν μπορεί, για διάφορους λόγους, να παραδεχτεί τον θυμό αυτό οπότε τον στρέφει προς τον εαυτό του.

Και ξέρουμε ότι στην αστρολογία ο θυμός σχετίζεται με την λειτουργία του ¶ρη.

Χρήστος Άρχος
23-02-2009, 05:07 PM
Αγαπητέ κύριε ¶ρχο, καλημέρα σας.
Δεν ανάφερα ένα οποιοδήποτε γνωστό αλλά κάποιον με διδακτορικό στην συμπεριφοριστική ψυχολογία που πιστεύω ότι είναι σε θέση να ξέρει τι λέει. Ούτε εγώ όμως είμαι άσχετη με το θέμα αφού η ψυχολογία είναι βασικό κομμάτι του ενός από τα πτυχία μου καθώς και του επαγγέλματός μου (εδώ και πολλά χρόνια χειρίζομαι εκατοντάδες έφηβους ανάμεσα στους οποίους έχω συναντήσει και περιπτώσεις εφηβικής κατάθλιψης).

Η άποψη ότι ο ¶ρης συμμετέχει ενεργά στις περιπτώσεις κατάθλιψης δεν είναι δική μου "ανακάλυψη" αφού εγώ δεν διαθέτω τεράστιο ερευνητικό υλικό, δηλαδή δεν έχω ένα αρχείο γεμάτο με περιπτώσεις ατόμων με κατάθλιψη, για να είμαι σε θέση να το κάνω.

Αυτή είναι η άποψη της Σχολής Ψυχολογικής Αστρολογίας της Αγγλίας, της οποίας οι καθηγητές είναι διπλωματούχοι αστρολόγοι και ταυτόχρονα διπλωματούχοι ψυχαναλητές της Αναλυτικής σχολής του Καρλ Γιουνγκ. Τις απόψεις αυτές μπόρεσα να επιβεβαιώσω στα ωροσκόπια ατόμων με κατάθλιψη που έχω και που δεν είναι μόνο τρία.

Επίσης, όλοι οι ψυχαναλητές που γνωρίζω, που ειδικεύτηκαν στο θέμα της κατάθλιψης, συμφωνούν στον βασικό ψυχολογικό μηχανισμό που δημιουργεί την κατάθλιψη και τα συμπεράσματά τους συμπίπτουν μ' αυτά της Σχολής Ψυχολογικής Αστρολογίας.

Ένα τέτοιο παράδειγμα είναι ο ¶λον Γκρατς, καθηγητής κλινικής ψυχολογίας στο πανεπιστήμιο Κολούμπια. Ο ¶λον Γκρατς αναλύει δεκάδες περιπτώσεις ατόμων με κατάθλιψη στα βιβλία του και καταλήγει στον εξής κοινό παρονομαστή:

Η κατάθλιψη είναι ο τρόπος που ένα άτομο "τιμωρεί" τον εαυτό του επειδή αισθάνεται έντονο θυμό για ένα σημαντικό πρόσωπο της ζωής του (συνήθως οι γονείς), όταν δεν μπορεί, για διάφορους λόγους, να παραδεχτεί τον θυμό αυτό οπότε τον στρέφει προς τον εαυτό του.

Και ξέρουμε ότι στην αστρολογία ο θυμός σχετίζεται με την λειτουργία του ¶ρη.


Αναφέρετε κάποιον με διδακτορικό χωρίς να έχει παρουσιάσει κανένα έργο ο οποίος είναι και ανώνυμος.
Σας παρέθεσα τουλάχιστον 20 κορυφαίους ερευνητές του διεθνούς στερεώματος με έργα και εργασίες που έχουν τιμηθεί απο διεθνείς οργανισμούς και έχουν παρουσιαστεί σε κορυφαία joyrnals που πολύ θα ήθελαν να είναι απο τα κορυφαία πανεπιστήμια του πλανήτη.

Η ψυχολογία να σας ενημερώσω ότι δεν είναι απλός βασικό κομμάτι μου είναι το κύριο θέμα που έχω σπουδάσει με B.sc και Μ.sc

Επιμένετε να μιλάτε για μία τεχνική, την αναλυτική ( η οποία έχει πολύ χαμηλότερη επιτυχία απο την ψυχανάλυση του Freud) που η επιτυχία της στον τομέα της κατάθλιψης είναι κατα πολύ κατώτερη απο το CBT σας παρέθεσα έρευνες αλλά φαίνεται ότι οι απτές αποδείξεις δεν είναι ικανές να βάλουν ακλόνητα πιστεύω σε μία σκέψη.

Πρέπει να ξέρετε ότι γενικευμένα συμπεράσματα μέσα απο case studies δεν είναι ιδιαίτερα σοφό σαν κίνηση για αυτό και υπάρχουν και οι στατιστικές έρευνες ιδιαίτερα για φαινόμενα μετρήσημα όπως η κατάθλιψη ειδάλλως η στατιστική θα είχε καταργηθεί.

Για το Κομμάτι του ¶ρη σας καλώ να φέρετε της πηγές σας και να της συζητήσουμε σοβαρά και όχι απλά να αναφέρετε κάτι μιας και είναι άκρως αντιεπιστημονικό.
Επιμένω ότι λέγοντας απλά για τον ¶ρη πάλι δεν βοηθά σε τίποτα στην κατανόηση της κατάθλιψης γιατί μπορεί ένα χτυπημένος ¶ρης να φέρει κατάθλιψη όπως λέτε αλλά μπορεί να φέρει και άλλα χίλια πεντακόσια προβλήματα.
Αυτό που θέλω λοιπόν να τονίσω είναι ότι για τέτοια συγκεκριμένα ζητήματα πρέπει να ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΙ μιας και δεν είμαστε μόνοι μας σε αυτό το site και πρέπει ότι λέμε να είναι τουλάχιστον φιλτραρισμένο ειδάλλως αυτό που κάνουμε είναι να ενισχύουμε την παραφιλολογία που τόσο κάνει κακό στην αστρολογία. Πρέπει λοιπόν όταν μεταδίδουμε μία γνώση να έχουμε το θάρρος να την υποστηρίξουμε με επιστημονικό τρόπο ( τουλάχιστον ο τίτλος που έχω εδω μέσα δεν μου επιτρέπει να είμαι ασαφής).
Χωρίς επιστημονική ανάλυση μπορώ και εγώ να πώ ότι μου κατεβαίνει η να απορροφήσω ότι μου λένε, αλλά που πήγε η Κριτική σκέψη;

Χρήστος Άρχος
23-02-2009, 05:23 PM
Και για να καταλάβετε πόσο επικύνδινο είναι να μιλάμε για νούμερα όπως 3,4, η παραπάνω άτομα μόνο απο μία μικρή έρευνα σας αναφέρω χάρτες ατόμων που έχουν πολλαπλά χτυπημένο Ερμή και εμφάνισαν στη ζωή τους κατάθλιψη ( χωρίς και αυτό να σημαίνει κάτι)

1) Woody Allen 1/12/1935 22:55 Brooklyn , New York
2) Maya Angelou 4/4/1928 14:10 Saint Louis, Missouri
3) Spike Milligan 16/4/1918 3:00 Ahmadnagar. India
4) Freddie Prinze 22/6/54 16:09 Manhattan , New York
5) Cat Stevens 21/7/1948 12:00 pm London, England,

Όλοι τους παρουσιάσαν μανιακή κατάθλιψη, αυτοκτονία και η έστω απλή κατάθλιψη ( 5 απο του 6 της Database του Solar Fire έχοντας κατάθλιψη).

Κοραλλία Μόζορα
23-02-2009, 07:04 PM
Αναφέρετε κάποιον με διδακτορικό χωρίς να έχει παρουσιάσει κανένα έργο ο οποίος είναι και ανώνυμος.
Σας παρέθεσα τουλάχιστον 20 κορυφαίους ερευνητές του διεθνούς στερεώματος με έργα και εργασίες που έχουν τιμηθεί απο διεθνείς οργανισμούς και έχουν παρουσιαστεί σε κορυφαία joyrnals που πολύ θα ήθελαν να είναι απο τα κορυφαία πανεπιστήμια του πλανήτη.

Η ψυχολογία να σας ενημερόσω ότι δεν είναι απλός βασικό κομμάτι μου είναι το κύριο θέμα που έχω σπουδάσει με B.sc και Μ.sc

Επιμένετε να μιλάτε για μία τεχνική την αναλυτική ( η οποία έχει πολύ χαμηλότερη επιτυχία απο την ψυχανάλυση του Freud) που η επιτυχία της στον τομέα της κατάθλιψης είναι κατα πολύ κατώτερη απο το CBT σας παρέθεσα έρευνες αλλά φαίνεται ότι οι απτές αποδείξεις δεν είναι ικανές να βάλουν ακλόνητα πιστεύω σε μία σκέψη.

Πρέπει να ξέρετε ότι γενικευμένα συμπεράσματα μέσα απο case studies δεν είναι ιδιαίτερα σοφό σαν κίνηση για αυτό και υπάρχουν και οι στατιστικές έρευνες ιδιαίτερα για φαινόμενα μετρήσημα όπως η κατάθλιψη ειδάλλως η στατιστική θα είχε καταργηθεί.

Για το Κομμάτι του ¶ρη σας καλώ να φέρετε της πηγές σας και να της συζητήσουμε σοβαρά και όχι απλά να αναφέρετε κάτι μιας και είναι άκρως αντιεπιστημονικό.
Επιμένω ότι λέγοντας απλά για τον ¶ρη πάλι δεν βοηθά σε τίποτα στην κατανόηση της κατάθλιψης γιατί μπορεί ένα χτυπημένος ¶ρης να φέρει κατάθλιψη όπως λέτε αλλά μπορεί να φέρει και άλλα χίλια πεντακόσια προβλήματα.
Αυτό που θέλω λοιπόν να τονίσω είναι ότι για τέτοια συγκεκριμένα ζητήματα πρέπει να ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΙ μιας και δεν είμαστε μόνοι μας σε αυτό το site και πρέπει ότι λέμε να είναι τουλάχιστον φιλτραρισμένο ειδάλλως αυτό που κάνουμε είναι να ενισχύουμε την παραφιλολογία που τόσο κάνει κακό στην αστρολογία. Πρέπει λοιπόν όταν μεταδίδουμε μία γνώση να έχουμε το θάρρος να την υποστηρίξουμε με επιστημονικό τρόπο ( τουλάχιστον ο τίτλος που έχω εδω μέσα δεν μου επιτρέπει να είμαι ασαφής).
Χωρίς επιστημονική ανάλυση μπορώ και εγώ να πώ ότι μου κατεβαίνει η να απορροφήσω ότι μου λένε, αλλά που πήγε η Κριτική σκέψη;


Αγαπητέ κύριε ¶ρχο,
πιστεύω πως δεν είναι καλή τακτική σ' ένα διάλογο να προσπαθούμε να υποτιμήσουμε τον άλλο όταν δεν συμφωνούμε με τις θέσεις του.

Από την δική σας πλευρά, εκτός από την παράθεση τίτλων βιβλίων, δεν είδα ουσιαστικά επιχειρήματα για τις θέσεις σας. Τουλάχιστο εγώ παράθεσα τις αιτίες της κατάθλιψης όπως τις εντοπίζουν οι ψυχαναλυτικές προσεγγίσεις (κι όχι μόνο η αναλυτική, ο ¶λον Γκρατς δεν είναι αναλυτικός) και τις συσχέτισα με τα αστρολογικά δεδομένα (¶ρης, θυμός). Αν διαφωνείτε με τις θέσεις αυτές μπορείτε να παραθέσετε τα δικά σας επιχειρήματα από τον χώρο της συμπεριφοριστικής ψυχολογίας χωρίς να προσπαθείτε να υποτιμήσετε το μυαλό μου.

¶λλωστε, η αντιπαράθεση ανάμεσα στις ψυχαναλυτικές προσεγγίσεις και τις συμπεριφοριστικές δεν είναι "προσωπική" μας διαφωνία αλλά μια διαφωνία που κρατάει χρόνια στον χώρο της ψυχολογίας, με σοβαρά επιχειρήματα κι από τις δύο πλευρές.

Επίσης, ανάφερα ως πηγές μου τα συμπεράσματα της Σχολής της Ψυχολογικής Αστρολογίας που είναι επαγγελματίες ψυχαναλυτές. Μου ζητάτε τις πηγές μου, μπορείτε να ανατρέξετε στην βιβλιογραφία της Λιζ Γκρην και των άλλων καθηγητών της Σχολής αυτής. Και το ότι βρίσκω λογική μια θέση της Γκρην και άλλων σημαίνει πως δεν διαθέτω κριτική σκέψη;

Λέτε ότι σ' αυτά που λέω για τον χτυπημένο ¶ρη δεν είμαι συγκεκριμένη κι έτσι ενισχύω την παραφιλολογία που κάνει κακό στην αστρολογία. Δεν είπα ποτέ ότι ο ¶ρης από μόνος του δείχνει κατάθλιψη αλλά ότι έχει διαπιστωθεί ως βασική η παρουσία του στις περιπτώσεις κατάθλιψης.

Ταυτόχρονα όμως λέτε ότι "τα μόνα σίγουρα χαρτιά μας είναι ένας Ερμής σε τετράγωνο ή αντίθεση με Κρόνο". Τι το συγκεκριμένο και επιστημονικό μας παραθέσατε εσείς σ' αυτή την άποψή σας; Κάποια στατιστική έρευνα; Εμπεριστατωμένη έρευνα από case studies; Κάποιο θεωρητικό υπόβαθρο πέρα από τον "πεσσιμισμό";

Θεωρώ πολύ υποτιμητικό τον υπαινιγμό σας ότι λέω ότι μου κατεβαίνει και απορροφώ ό,τι μου λένε χωρίς να διαθέτω κριτική σκέψη. Πιστεύετε ότι υποβιβάζοντάς με ως άτομο είναι ο σωστός τρόπος να αναιρέσετε τις θέσεις μου και να προβάλετε τις δικές σας; Ειλικρινά, δεν βρίσκω κανένα νόημα να συνεχίσω να συζητώ με κάποιον που δεν σέβεται ούτε τις απόψεις μου ούτε εμένα ως άνθρωπο.

Χρήστος Άρχος
23-02-2009, 07:45 PM
Ακριβώς αυτο προσπαθώ να σας αναλύσω αυτό το χρονικό διάστημα.
Ότι χωρίς στοιχεία ουσιαστικά τίποτα δεν μπορεί να είναι σίγουρο και πως χρειάζεται έρευνα. Χωρίς αυτό δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα για τίποτα γιατί η κατάθλιψη είναι κάτι πολύ σοβαρό και δεν πρέπει να παίζουμε.

Η προσπάθεια που θεωρείτε ότι έγινε για υποτίμηση του μυαλού σας θεωρώ ότι είναι δική σας θεώρηση και αρκετά λάθος. Παρόλα αυτά πρέπει επιτέλους στην αστρολογία να είμαστε συγκεκριμένοι σε αυτά που λέμε ειδάλλως λειτουργούμε εγκληματικά. Ο καθένας μπορεί να μας διαβάσει σε αυτό το χώρο και βιαστικά συμπεράσματα σε πράγματα που δεν έχουμε γνωσείς είναι αρκετά ανεύθυνο.

Δεν υποτιμώ εσάς αλλά υποτιμώ ξεκάθαρα τα λεγόμενα ενός ανώνυμου ψυχολόγου που αναφέρατε μπροστά σε σειρά αθρογραφίας που υποστηρίζει την γνωστική συμπεριφοριστική και στο όνομα αυτού ουσιαστικά φτύνετε μία σειρά απο διακεκριμμένους επιστήμονες.

Δεν υποτιμώ εσάς αλλά μου δημιουργεί σκεπτικισμό το ότι ακυρώνεται τόσο εύκολα μία θεωρία ( για τον Ερμή που σχετίζεται με την γνωστική συμπεριφοριστική) μέσα απο τρείς περιπτώσεις οι οποίες δεν έχουν καμία στατιστική βαρύτητα.

Το να συνδέσετε μέσα απο case studies και να βγάλετε συμπεράσματα είναι λανθασμένο γιατί τα case studies μπορεί να βγάζουν πλούσιο υλικό αλλά δεν βγάζουμε ποτέ γενικευμένα συμπεράσματα. ( κάτι το οποίο κάνατε κατα εξακολούθηση).

Όσο για το θεωρητικό υπόβαθρο το οποίο ειρωνικά αναφέρετε ώς "πεσσιμισμό" πίσω απο την γνωστική συμπεριφοριστηκή κρύβετε μία ολόκληρη θεωρία που αποτελείτε απο την Γνωστική τριάδα, τα γνωστικά σχήματα και τις λανθασμένες προσλήψεις και επεξεργασία πληροφοριών μία θεωρία που φτάνει στο 90% αποτελεσματικότητας.

Σημειώστε ότι δεν λέω ότι οι άλλες τεχνικές είναι άχρηστες. ίσα ίσα όλες οι πλευρές είναι όψεις της αλήθειας αλλά απο τη στιγμή που η γνωστική είναι πιο αποτελεσματική στην κατάθλιψη είναι πιο λογικό να επικεντρωθούμε εκεί και όχι στην ψυχανάλυση που είναι για παράδειγμα αποτελεσματική σε σεξουαλικά προβλήματα.

Τα συμπερασματά σας λοιπόν είναι και παραμένουν μη επιστημονικά και απλές θεωρήσεις τις οποίες και δεν θα κάνω και εγώ απλά και μόνο για να πεί κάτι και ο ¶ρχος. Πρέπει να αντιμετωπίζουμε κάτι τέτοιο με πιο προσεκτική παρατήρηση και έρευνα κάτι που επιμένω απο την αρχή αυτής της συζήτησης.

Τέλος αναφέρετε:Λέτε ότι σ' αυτά που λέω για τον χτυπημένο ¶ρη δεν είμαι συγκεκριμένη κι έτσι ενισχύω την παραφιλολογία που κάνει κακό στην αστρολογία. Δεν είπα ποτέ ότι ο ¶ρης από μόνος του δείχνει κατάθλιψη αλλά ότι έχει διαπιστωθεί ως βασική η παρουσία του στις περιπτώσεις κατάθλιψης.
Αυτό όλο που αναφέρετε πρέπει να καταλάβετε ότι ουσιαστικά δεν λέει τίποτα γιατί σε σύνολο πολλών προβλημάτων ο ¶ρης παρουσιάζεται να είναι χτυπημένος, το ίδιο μπορώ να πώ για τους μισούς πλανήτες του ηλιακού συστήματος είναι αυτό βοηθητικό.

Τέλος σας ανέλυσα και σας έφερα ξεκάθαρα 5 τυχαία παραδείγματα που ακριβώς υποστήριζαν ότι Φταίει ο Ερμής και σας εξήγησα ότι ακόμη και έτσι δεν μπορούμε να πούμε ότι φταίει ο Ερμής ξαναλέγοντας ότι απο ελάχιστες περιπτώσεις δεν μπορούμε να βγάζουμε συμπεράσματα.

Να σας υπενθυμίσω τέλος ότι στο Myhoroscope υπάρχουν άτομα που μας διαβάζουν και δεν έχουν ανεπτυγμένες γνώσεις αστρολογίας. Σκεφτείτε λοιπόν το αντίκτυπο τέτοιων λεγομένων όταν διάφοροι θα αρχίζουν να βλέπουν ότι έχουν αδύναμο ¶ρη άρα και μπορεί να έχουν κατάθλιψη και πόσο μεγάλη ευθύνη έχουμε μέσα απο διάφορα συμπεράσματα που μπορούν να βγάλουμε. Η όταν βλέπουν ότι έχουν έντονο Κρόνο για παράδειγμα τον ψυχολογικό αντίκτυπο που μπορεί να έχει σε ανθρώπους που ήρθαν εδώ μερικοί να ενημερωθούν και άλλοι απλά να περάσουν την ώρα τους.

Αυτή την ευθύνη εγώ προσωπικά την σέβομαι για αυτό και τέτοιου είδους γενικεύσεις επιμένω ότι είναι επικίνδυνες.

Κοραλλία Μόζορα
24-02-2009, 10:17 AM
Κύριε ¶ρχο,
διαπιστώνω ότι συνεχίζετε τις επιθέσεις χωρίς να παραθέτετε ακόμα ούτε ένα επιχείρημα για τις θέσεις σας.

Λέτε ότι η άποψη μου για χτυπημένο ή αδύναμο ¶ρη στις περιπτώσεις κατάθλιψης είναι ανεύθυνη, μη επιστημονική, εγκληματική και μπορεί να παρερμηνευτεί από αναγνώστες της ιστοσελίδας που έχουν παρόμοια θέση του ¶ρη.

Ταυτόχρονα λέτε ότι: "τα μόνα σίγουρα χαρτιά μας είναι ένας Ερμής σε τετράγωνο ή αντίθεση με Κρόνο". Δεν μας δώσατε όμως τα σαφή, συγκεκριμένα και επιστημονικά σας επιχειρήματα που να βασίζονται σε έγκυρη στατιστική έρευνα. Αυτό δεν μπορεί να επηρεάσει τους αναγνώστες που έχουν αυτές τις όψεις; Πόσο υπεύθυνο και επιστημονικό είναι αυτό όταν δεν λέγεται με επιχειρήματα;

Στις θέσεις μου, και μπορείτε να ανατρέξετε στα όσα είπα ως τώρα, δεν μιλώ για χτυπημένο ή αδύναμο ¶ρη. Είχα συμφωνήσει με τις θέσεις του Κανσέριαν για τον Κρόνο και Πλούτωνα και πρόσθεσα ως σημαντική την θέση ενός ¶ρη που εσωστρέφει την ενέργειά του. Είτε λοιπόν δεν διαβάζετε προσεκτικά τον συνομιλητή σας σε μια συζήτηση είτε σκόπιμα διαστρεβλώνετε για να μπορείτε να μηδενίσετε- και μάλιστα χωρίς επιχειρήματα.

Μου λέτε επίσης: "Τέλος σας ανέλυσα και σας έφερα ξεκάθαρα 5 τυχαία παραδείγματα..." Τίποτα δεν αναλύσατε και τίποτα δεν κάνατε ξεκάθαρο. Απλώς παραθέσατε 5 ημερομηνίες. Να σας πω λοιπόν ότι από τα 5 αυτά παραδείγματα που παραθέσατε μόνο τρία έχουν το "σίγουρο χαρτί" σας, δηλ. τετράγωνο Ερμή/Κρόνου. Στα άλλα δύο, που δεν έχουν τετράγωνο Ερμή/Κρόνου, έχουμε την εξής εικόνα του ¶ρη:

-Στο ωροσκόπιο του Κατ Στήβενς ο ¶ρης βρίσκεται στον 12ο οίκο, μια πολύ εσωστρεφή θέση του ¶ρη
-Στο ωροσκόπιο του Φρέντι Πρινς, ο Ήλιος είναι στο 8ο σπίτι σε αντίθεση με ¶ρη, μια όψη που εσωστρέφει την ενέργεια του ¶ρη λόγω της θέσης του Ήλιου στο 8ο.

Κι ακόμα δεν κατάλαβα με ποια λογική εμπλέξατε τον 2ο οίκο στην κατάθλιψη, αφού ούτε κι αυτό δεν μπήκατε στον κόπο να μας το εξηγήσετε.

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
24-02-2009, 03:32 PM
απο προσωπικη μου εμπειρια αγαπητη κοραλλια θα σου πω
οτι εχω προσωπικους πλανητες στον 2ο οικο
και σε ηλικια 4 ετων επαθα καταθλιψη ,ενιωσα ολη την συναισθηματικη καταρευση
οταν το ''αποκτημα μου'' ,η μαμα μου οτι πιο σημαντικο εχει ενα νηπιο εφυγε μεταναστρια ...


οι οψεις του 2ου δειχνουν την θλιψη η καταθλιψη της παιδικης μου ηλικιας
και βαιβαια τα πολυ δυνατα σημεια παλι του χαρτη μου που δειχνουν και την ιαση μου..

φιλικα:bigsmile:

Χρήστος Άρχος
24-02-2009, 03:32 PM
Κύριε ¶ρχο,
διαπιστώνω ότι συνεχίζετε τις επιθέσεις χωρίς να παραθέτετε ακόμα ούτε ένα επιχείρημα για τις θέσεις σας.

Λέτε ότι η άποψη μου για χτυπημένο ή αδύναμο ¶ρη στις περιπτώσεις κατάθλιψης είναι ανεύθυνη, μη επιστημονική, εγκληματική και μπορεί να παρερμηνευτεί από αναγνώστες της ιστοσελίδας που έχουν παρόμοια θέση του ¶ρη.

Ταυτόχρονα λέτε ότι: "τα μόνα σίγουρα χαρτιά μας είναι ένας Ερμής σε τετράγωνο ή αντίθεση με Κρόνο". Δεν μας δώσατε όμως τα σαφή, συγκεκριμένα και επιστημονικά σας επιχειρήματα που να βασίζονται σε έγκυρη στατιστική έρευνα. Αυτό δεν μπορεί να επηρεάσει τους αναγνώστες που έχουν αυτές τις όψεις; Πόσο υπεύθυνο και επιστημονικό είναι αυτό όταν δεν λέγεται με επιχειρήματα;

Στις θέσεις μου, και μπορείτε να ανατρέξετε στα όσα είπα ως τώρα, δεν μιλώ για χτυπημένο ή αδύναμο ¶ρη. Είχα συμφωνήσει με τις θέσεις του Κανσέριαν για τον Κρόνο και Πλούτωνα και πρόσθεσα ως σημαντική την θέση ενός ¶ρη που εσωστρέφει την ενέργειά του. Είτε λοιπόν δεν διαβάζετε προσεκτικά τον συνομιλητή σας σε μια συζήτηση είτε σκόπιμα διαστρεβλώνετε για να μπορείτε να μηδενίσετε- και μάλιστα χωρίς επιχειρήματα.

Μου λέτε επίσης: "Τέλος σας ανέλυσα και σας έφερα ξεκάθαρα 5 τυχαία παραδείγματα..." Τίποτα δεν αναλύσατε και τίποτα δεν κάνατε ξεκάθαρο. Απλώς παραθέσατε 5 ημερομηνίες. Να σας πω λοιπόν ότι από τα 5 αυτά παραδείγματα που παραθέσατε μόνο τρία έχουν το "σίγουρο χαρτί" σας, δηλ. τετράγωνο Ερμή/Κρόνου. Στα άλλα δύο, που δεν έχουν τετράγωνο Ερμή/Κρόνου, έχουμε την εξής εικόνα του ¶ρη:

-Στο ωροσκόπιο του Κατ Στήβενς ο ¶ρης βρίσκεται στον 12ο οίκο, μια πολύ εσωστρεφή θέση του ¶ρη
-Στο ωροσκόπιο του Φρέντι Πρινς, ο Ήλιος είναι στο 8ο σπίτι σε αντίθεση με ¶ρη, μια όψη που εσωστρέφει την ενέργεια του ¶ρη λόγω της θέσης του Ήλιου στο 8ο.

Κι ακόμα δεν κατάλαβα με ποια λογική εμπλέξατε τον 2ο οίκο στην κατάθλιψη, αφού ούτε κι αυτό δεν μπήκατε στον κόπο να μας το εξηγήσετε.

Καταρχάς ανέλυσα ότι γενικότερα ένας χτυπημένος Ερμής φέρνει προβλήματα κατάθλιψης μιας και η λανθασμένη επεξήγηση των πραγμάτων οδηγεί σε κατάθλιψη ( και όχι μόνο) και στα 5 υπάρχει Ερμής χτυπημένος αυτό πιστεύω μπορείτε να το δείτε και μόνη σας. Εκτός αυτού για τον ¶ρη σας απο τα 5 παραδείγματα μόνο στα δύο καταφέρατε να δώσετε κάποια αιτιολόγηση και μάλιστα οι αιτιολογήσεις σας παραμένουν να είναι επικύνδινες και ΓΕΝΙΚΕΣ όπως ο ¶ρης στον 12ο οίκο, Ξέρετε πόσα άτομα μπορώ να σας φέρω που έχουν τον ¶ρη στο 12ο και δεν έχουν κατάθλιψη;
Επίσης κάνετε και ένα ακόμη μεγάλο λάθος συνδέοντας την εσωστρέφεια με την κατάθλιψη, επειδή υπάρχει εσώστρεφη θέση του ¶ρη αυτό δεν σημαίνει ότι έχει κάποιος και κατάθλιψη. Συγκεκριμένα όχι μόνο δεν κάνετε σωστή ανάλυση του χάρτη αλλά υποκρύπτεται και στοιχεία μιας και στον Prinze δεν αναφέρεται ότι ο ¶ρης είναι σε θέση έξαρσης και ταυτόχρονα εκτός απο αντίθεση με τον Ήλιο κάνει και με τον Δία ( παρόλα αυτά ξεχάσατε στο συγκεκριμένο παράδειγμα όταν έλεγα ότι ο Κυβερνήτης του 2ου πρέπει να έχει θέματα στο χάρτη και βλέπουμε ότι ο Δίας έχει ).
Για να σας εξηγήσω λοιπόν το θέμα του 2ου οίκου ο 2ος έχει να κάνει με την αυτοπεποίθηση μας ( Tyl 1999 Synthesis and counselling in Astrology, Llewellyn Publications όπου εκεί συγκεκριμένα αναφέρετε και το πρόβλημα του Ερμή σε περιπτώσεις κατάθλιψης όπου ο αστρολόγος έχει κάνει ολόκληρη ανάλυση γύρω απο το άγχος τον Ερμή και τι μπορεί να επιφέρει) βασικό πρόβλημα ενός ατόμου που πάσχει απο κατάθλιψη είναι η έλλειψη αυτοπεποίθησης την οποία έxει μιας και θεωρεί τον εαυτό του ανάξιο και κατώτερο απο τους άλλους ( απο τα πιο βασικά χαρακτηριστικά της κατάθλιψης που γνωρίζουν και οι πρωτοετής ψυχολογίας).
Τέλος στο συγκεκριμένο παράδειγμα του Prinze μου κάνει εντύπωση που δεν βλέπεται τον Ερμή να είναι σε σύνοδο με τον Ουρανό και σε τετράγωνο με τον ποσειδώνα..... μάλλον δεν το προσέξατε και θεωρήσατε ότι Ένας ¶ρης στον Αιγόκερω σε Αντίθεση με Δία και Ήλιο είναι πιο σοβαρό θέμα στο χάρτη απο έναν συναισθηματικό Ερμή στον Καρκίνο σύνοδο με τον Ουρανό και σε τετράγωνο με τον Ποσειδώνα.......

Και επιμένω δεν μπορείτε ούτε εσείς ούτε εγώ να βγάλουμε συμπεράσματα γύρω απο 5 χάρτες απλά σχολίασα κάποια πράγματα γιατί η ανάλυση σας ήταν λίγο ας το πώ ευγενικά ¨επιλεκτική¨ καθώς στην πραγματικότητα επιμένω δεν μπορούμε να μιλάμε για αναλύσεις στην κατάθλιψη γιατί οι αστρολόγοι δεν έχουμε αρκετό υλικό προς το παρόν.

Πέρα απο αυτό αν θέλετε να μου κάνετε μαθήματα αστρολογίας μάλλον εσείς τελικά προσπαθείτε να επιτεθείτε σε εμένα... παρόλα αυτά μπορείτε να συνεχίσετε μιας και είναι διασκεδαστικό.

toniats
24-02-2009, 11:27 PM
Πέρα απο αυτό αν θέλετε να μου κάνετε μαθήματα αστρολογίας μάλλον εσείς τελικά προσπαθείτε να επιτεθείτε σε εμένα... παρόλα αυτά μπορείτε να συνεχίσετε μιας και είναι διασκεδαστικό.


ΠΡΟΣ ΚΟΡΑΛΛΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝΙΑ ΕΠΕΙΓΟΝ

Αμα συνεχίσεις αλλιμονό σου:nuts:

Ξεχάσαμε και αυτα που ξέραμε....ότι ξέραμε ο καθένας

Dell Piero
24-02-2009, 11:41 PM
Όταν υπάρχει μια διαφωνία 2 μελών είτε για τις ιδέες τους, είτε σε προσωπικό επίπεδο, υπάρχει η ομάδα διαχείρισης η οποία εάν κρίνει θα κάνει τις απαραίτητες συστάσεις.

Εκδήλωση συμπάθειας ή "οπαδική συμπεριφορά" υποστήριξης μπορεί να γίνει ΜΟΝΟ με προσωπικό μήνυμα και όχι δημόσια.


ΠΡΟΣ ΚΟΡΑΛΛΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝΙΑ ΕΠΕΙΓΟΝ

Αμα συνεχίσεις αλλιμονό σου:nuts:

Ξεχάσαμε και αυτα που ξέραμε....ότι ξέραμε ο καθένας

Χρήστος Άρχος
24-02-2009, 11:53 PM
ΠΡΟΣ ΚΟΡΑΛΛΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝΙΑ ΕΠΕΙΓΟΝ

Αμα συνεχίσεις αλλιμονό σου:nuts:

Ξεχάσαμε και αυτα που ξέραμε....ότι ξέραμε ο καθένας


Μετά και απο αυτό το άστοχο σχόλιο νομίζω ότι συνέχιση της οποιαδήποτε συζήτησης για το θέμα είναι τουλάχιστον περιττή.
Δεν συνιθίζω να μιλάω στις συζητήσεις των μελών γιατί το θεωρώ περιττό μιας και έχω δηλώσει ότι τα μέλη στις περισσότερες συζητήσεις τους τα πηγαίνουν πολύ καλά.
Για αυτό το λόγο και δεν λειτουργώ σαν μαιντανός και προτιμώ να επιλέγω προσωπικά θέματα που θεωρώ ότι είναι αναγκαία να πώ την άποψη μου. Μία απο αυτές τις περιπτώσεις θεωρώ ότι ηταν και το συγκεκριμένο θέμα το οποίο και γνωρίζω αρκετά καλά για αυτό και θεώρησα ότι η παρέμβαση μου ήταν απαραίτητη.
Όπως φαίνεται κάποιοι άνθρωποι ούτε θέλουν ούτε έχουν όρεξη να ακούσουν. Θεωρώ αυτή τη συμπεριφορά άστοχη αλλά ο καθένας μπορεί να επιλέξει τι θα κάνει και πως θα κινηθεί, απο εκεί και πέρα συμπεριφορές τύπου ποδοσφαιρικής ομάδας που ζητωκραυγάζουν τους ευνοούμενους τους πιστεύω ότι δεν ταιριάζουν στη προσωπικότητα κανενός απο τα μέλη του site και στο ίδιο το site για αυτό και δεν θα συνεχίσω μιας και η συζήτηση πέρασε απο επίπεδο γνώσης σε ρίνγκ.
Οι απόψεις έχουν κατατεθεί, η βιβλιογραφία επίσης, μπορείτε να συνεχίσετε μόνοι σας σε αυτή τη συζήτηση απο εδώ και στο εξής μιας και η παρουσία μου κρίνετε μη έχουσα σημασίας.
Ευχαριστώ
Με σεβασμό και εκτίμηση
Χρήστος ¶ρχος

GIRL
25-02-2009, 06:11 PM
τρομερά ενδιαφέρουσα συζήτηση , πολύ καλό θέμα άνοιξες cancerian
κ. Αρχο παρακαλώ συνεχίστε οι τοποθετήσεις σας βοηθάνε το νου μας και επεκτείνουν τις όποιες γνώσεις μας

Κοραλλία Μόζορα
25-02-2009, 08:06 PM
Νιώθω την ανάγκη να πω ότι στεναχωρέθηκα πολύ με την τροπή που πήρε η συζήτηση και μάλιστα σ' αυτό το άρθρο του Κανσέριαν που είναι ένα τόσο ωραίο θέμα για συζήτηση και προβληματισμό.

Θεωρώ ότι είμαστε όλοι σ' αυτή την ιστοσελίδα επειδή έχουμε κοινά ενδιαφέροντα τα οποία θέλουμε να μοιραστούμε. Κάθε μέλος μπορεί να πει τις απόψεις του και οι άλλοι είναι ελεύθεροι να συμφωνήσουν ή να διαφωνήσουν. Η συζήτηση μπορεί να είναι πολύ δημιουργικό πράγμα κι εγώ τουλάχιστο έμαθα πολλά πράγματα από τις συζητήσεις με διάφορα μέλη.

Η συζήτηση όμως για να είναι δημιουργική πρέπει να έχει κανόνες. Κι ένας τέτοιος κανόνας είναι ότι πρέπει να παραμένει στην ανταλλαγή ιδεών και απόψεων και να μην μεταφέρεται σε προσωπικό επίπεδο, ώστε τελειώνοντας να νιώθουμε σεβασμό ο ένας προς τον άλλο και όχι "κακοποιημένοι".

Δεν καταλαβαίνω επίσης γιατί οι απόψεις μου στο συγκεκριμένο θέμα ξεσήκωσαν τέτοιες αντιδράσεις. Πολύ περισσότερο μάλιστα που δεν είναι και "καινούριες" απόψεις, όπως είπα και πριν. Το θέμα της κατάθλιψης έχει συζητηθεί από πολλούς αστρολόγους, που είναι και ψυχαναλυτές, σε διάφορες χώρες χωρίς να προκληθεί σάλος. Είναι απόψεις που έχουν τεθεί και στην Ευρώπη και στην Αμερική. Αν κάποιος διαφωνεί μ' αυτές η διαφωνία του είναι σεβαστή.

Επειδή οι απόψεις μου κάπου παρεξηγήθηκαν ή παρερμηνεύτηκαν (ίσως να φταίω κι εγώ γιατί δεν τις μετέφερα σωστά) θα ήθελα να τις ξεκαθαρίσω. Πιστεύω ότι η κατάθλιψη είναι κάτι περισσότερο από την απώλεια ενός αγαπημένου προσώπου, όπως το έθεσε αρχικά ο Κανσέριαν, είναι ψυχική "ασθένεια". Συμφωνώ με τον Κανσέριαν ότι ο Κρόνος και ο Πλούτωνας σε όψεις με τα φώτα και τον ωροσκόπο είναι βασική ένδειξη, λόγω της φύσης αυτών των πλανητών. Συμφωνώ επίσης με τον Κανσέριαν ότι τα ζώδια και οι οίκοι του νερού αν προστεθούν στους πιο πάνω παράγοντες αυξάνουν τις πιθανότητες.

Αυτό που πρόσθεσα στις απόψεις του Κανσέριαν είναι την παρουσία του ¶ρη ως βασική μαζί με τις πιο πάνω ενδείξεις. Οι ψυχαναλυτικές θεωρίες (κι όποιος διαφωνεί μ' αυτές είναι σεβαστή η διαφωνία του) υποστηρίζουν ότι ο έντονος θυμός για ένα σημαντικό πρόσωπο της ζωής μας που δεν επιτρέπουμε στον εαυτό μας να εκφράσει και τον στρέφουμε μέσα μας είναι η βάση της κατάθλιψης. Στην ουσία "τιμωρούμε" τον εαυτό μας με κατάθλιψη γιατί για διάφορους λόγους δεν μπορούμε να αποδεχτούμε τον θυμό και τα αρνητικά συναισθήματα για ένα σημαντικό μας πρόσωπο (συνήθως είναι οι γονείς). Επομένως ένας ¶ρης που έχει την τάση σ' ένα ωροσκόπιο να εσωστρέφει την ενέργεια και τον θυμό του συντείνει στις περιπτώσεις κατάθλιψης.

Στην πραγματικότητα όλοι αυτοί οι παράγοντες που ανέφερα μπορούν να βρεθούν σε τόσους συνδυασμούς σ' ένα ωροσκόπιο όσοι και οι άνθρωποι που πάσχουν από κατάθλιψη γιατί κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός. Κάθε άνθρωπος που πάσχει από κατάθλιψη έχει το ιδιαίτερο ιστορικό του και τον ιδιαίτερο τρόπο που εκδηλώνει τα συμπτώματά του (π.χ. κάποιος αρνιέται να φάει και κάποιος άλλος δεν θέλει να πηγαίνει δουλειά).

Στην περίπτωση του ¶ρη, πιστεύω, ότι μπορεί να δείξει πράγματα για την πηγή του θυμού. Π.χ. ένας Ήλιος στο 8ο σπίτι σε αντίθεση με ¶ρη μπορεί να δείξει (ως παράδειγμα το λέω, όχι ως μοναδική περίπτωση) ότι ένα παιδί νιώθει δυνατό θυμό (¶ρης σε αντίθεση) για τον πατέρα του (Ήλιος) για διάφορους λόγους (π.χ. ήταν βίαιος μαζί του - Ήλιος αντίθεση με ¶ρη). Ο πατέρας πεθαίνει (Ήλιος στο 8ο) και το παιδί μένει εκτεθημένο με τον θυμό του. Δεν μπορεί να είναι θυμωμένο μ' ένα νεκρό και στο παιδικό μυαλό του μπορεί να νιώθει ακόμα κι ενοχές (Ήλιος στο 8ο) ότι ευθύνεται για τον θάνατο του πατέρα του επειδή ένιωθε αρνητικά απέναντί του. Κι έτσι στρέφει τον θυμό του μέσα του και τιμωρεί τον εαυτό του.

Ένας ¶ρης στο δωδέκατο είναι επίσης μια εσωστρεφής θέση. Μπορεί να δείξει π.χ. (πάλιν το λέω ως παράδειγμα κι όχι ως μοναδική περίπτωση) ένα παιδί που μεγαλώνει σ' ένα πολύ αυστηρό θρησκευτικό περιβάλλον (12ο σπίτι) στο οποίο ο θυμός (¶ρης) και τα αρνητικά συναισθήματα θεωρούνται "αμαρτία". Έτσι το θυμωμένο παιδί στρέφει μέσα του τον θυμό του και τιμωρεί τον εαυτό του γιατί πιστεύει ότι είναι "κακός άνθρωπος".

Τονίζω ότι δεν εννοώ ότι ο ¶ρης θα δείξει από μόνος του κατάθλιψη και το ξανατονίζω: ο ¶ρης δεν θα δείξει από μόνος του κατάθλιψη. Πρέπει να συντρέχουν κι άλλα αστρολογικά στοιχεία που ανάφερα (Πλούτωνας/Κρόνος/φώτα/ωροσκόπος/ζώδια και οίκοι). Τον θεωρώ όμως βασικό και περισσότερο τον ¶ρη σε δυσαρμονικές όψεις με Πλούτωνα ή Κρόνο.

Αυτές ήταν οι "φοβερές" απόψεις μου κι ο καθένας είναι ελεύθερος να συμφωνήσει ή να διαφωνήσει. Συζήτηση κάνουμε και σε κάθε συζήτηση αποδέχεσαι ότι ο συνομιλητής σου μπορεί να διαφωνεί με τις απόψεις σου. Μπορεί να κάνω και λάθος στις απόψεις αυτές αλλά πιστεύω πως είχα το δικαίωμα να τις στηρίξω με τα επιχειρήματα στα οποία τις βασίζω.

LibraLibre
26-02-2009, 01:37 AM
Cancerian, πολύ όμορφο άρθρο. Καλογραμμένο και καθόλου κουραστικό, όπως είναι τα περισσότερα άρθρα σου που έχω διαβάσει. Και πήρα και τις απαντήσεις μου φυσικά..! Έχω Σελήνη-Κρόνο σε συνοδο στο Σκορπιο.. Γνωρίζω πόσο "βαριά" όψη είναι, αλλά τώρα διαπίστωσα την έντονη επιρροή του Κρόνου, που μου "χαρίζει" και κάτι από Αιγόκαιρω... (Ευτυχώς έχω και Ερμή-Πλούτωνα στον Σκορπιο για να μπορώ να σαρκάζω και τα γεγονότα και εμένα!!) :blink: Αυτά έχει ζωή. Και η κατάθλιψη μες στο προγραμμα είναι, ή έστω η μελαγχολια..:cry:

aries engineer
26-02-2009, 12:04 PM
Εεε...η αγοραφοβια δεν ειναι κοινωνικη φοβια..δεν σχετιζεται αμεσα με τους ανθρωπους...δεν φοβασαι τους ανθρωπους..απλα φοβασαι να βγεις απο το σπιτι σου ...επειδη απο το 2000 ξεκινησα να εχω αγοραφοβια..βεβαια μετα απο πολυ δουλεια καταφερα να την μειωσω αλλα οχι να την εξαλειψω εντελως..Η αγοραφοβια στην πλειοψηφια των ανθρωπων ειναι ενας μηχανισμος προστασιας που αναπτυσεται μετα απο κρουσματα κρισεων πανικου σε διαφορους χωρους που το ατομο βρισκεται..Εαν για παραδειγμα ενα ατομο παθει πανικο στο μετρο..υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να συνδεσει το γεγονος του πανικου με το μετρο ,με αποτελεσμα να αποφευγει την χρηση του..Το ιδιο ατομο λοιπον την επομενη φορα που θα παθει πανικο στο σουπερμαρκετ θα ξανασυνδεσει το γεγονος με το χωρο και παει λεγοντας...απλα αν συνεχιστει αυτη η αλυσιδωτη διαδικασια και δεν προλαβει να αποσυνδεσει το ατομο ,το γεγονος απο τον χωρο ,οδηγειται στην αγοραφοβια και κλεινεται στο σπιτι του μια και θεωρει οτι εκει δεν θα παθει πανικο..βεβαια και αυτο ειναι μυθος αν κρινω απο εμενα που εκανα πανικους και στο σπιτι..εν παση περιπτωσει βγαινω εκτος θεματος..απλα παραθετω αυτην την αναλυση του φαινομενου της αγοραφοβιας..για να ορισω κατα την αποψη του το θεμα σε μια καπως πιο σωστη βαση.

Ας αναφερθω ομως και στο θεμα που ανοιξε ο κανσεριαν και μπραβο του...Κρινοντας παντα απο εμενα ,θα συσχετιζα και την καταθλιψουλα που οκ σε εμενα ηταν απορροια της αγοραφοβιας και λογικο επομενο ,οταν απο εκει που εισαι υπερδραστηριος απο εδω απο εκει ξαφνικα νιωθεις ανικανος και ανημπορος ...με εναν Ηλιο στο 12ο..περα απο αυτα που ανεφεραν οι φιλοι πιο πανω...εε???Βουτηγμενο το Εγω σε εναν 12ο οικο.....δεν ξερω ,εσεις τι λετε?

Τίνα Ζαχαριάδου
26-02-2009, 01:03 PM
Εεε...η αγοραφοβια δεν ειναι κοινωνικη φοβια..δεν σχετιζεται αμεσα με τους ανθρωπους...δεν φοβασαι τους ανθρωπους..απλα φοβασαι να βγεις απο το σπιτι σου ...επειδη απο το 2000 ξεκινησα να εχω αγοραφοβια..βεβαια μετα απο πολυ δουλεια καταφερα να την μειωσω αλλα οχι να την εξαλειψω εντελως..Η αγοραφοβια στην πλειοψηφια των ανθρωπων ειναι ενας μηχανισμος προστασιας που αναπτυσεται μετα απο κρουσματα κρισεων πανικου σε διαφορους χωρους που το ατομο βρισκεται..Εαν για παραδειγμα ενα ατομο παθει πανικο στο μετρο..υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να συνδεσει το γεγονος του πανικου με το μετρο ,με αποτελεσμα να αποφευγει την χρηση του..Το ιδιο ατομο λοιπον την επομενη φορα που θα παθει πανικο στο σουπερμαρκετ θα ξανασυνδεσει το γεγονος με το χωρο και παει λεγοντας...απλα αν συνεχιστει αυτη η αλυσιδωτη διαδικασια και δεν προλαβει να αποσυνδεσει το ατομο ,το γεγονος απο τον χωρο ,οδηγειται στην αγοραφοβια και κλεινεται στο σπιτι του μια και θεωρει οτι εκει δεν θα παθει πανικο..βεβαια και αυτο ειναι μυθος αν κρινω απο εμενα που εκανα πανικους και στο σπιτι..εν παση περιπτωσει βγαινω εκτος θεματος..απλα παραθετω αυτην την αναλυση του φαινομενου της αγοραφοβιας..για να ορισω κατα την αποψη του το θεμα σε μια καπως πιο σωστη βαση.

Ας αναφερθω ομως και στο θεμα που ανοιξε ο κανσεριαν και μπραβο του...Κρινοντας παντα απο εμενα ,θα συσχετιζα και την καταθλιψουλα που οκ σε εμενα ηταν απορροια της αγοραφοβιας και λογικο επομενο ,οταν απο εκει που εισαι υπερδραστηριος απο εδω απο εκει ξαφνικα νιωθεις ανικανος και ανημπορος ...με εναν Ηλιο στο 12ο..περα απο αυτα που ανεφεραν οι φιλοι πιο πανω...εε???Βουτηγμενο το Εγω σε εναν 12ο οικο.....δεν ξερω ,εσεις τι λετε?


Συμφωνω απολυτα μαζι σου, υστερα απο οσα εχω διαβασει και ακουσει ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω γιατι την αγαραφοβια δεν την κατατασσουν στην καταθλιψη.
Η καταθλιψη εχει αρκετες μορφες κ αν διαβασες την απαντηση του Κου Αρχου μου γραφει οτι ανηκει στις αγχωδεις διαταρραχες και οχι στις εναλλαγες της διαθεσης,μα η αγοραφοβια φερνει εναλλαγες στην διαθεση, πως ειναι δυνατο να μην φερνει, οταν ακριβως παθαινεις κρισεις πανικου( κ οτι συνεπαγεται αυτο) εντος κ εκτος σπιτιου κ δεν μπορεις να λειτουργησεις σε πραγματα απλα κ καθημερινα?
Φανταζομαι οτι ο λογος που δεν θεωρειται καταθλιψη ειναι ακριβως γιατι παλευεται με την αναλογη αγωγη, αν κ οι αποψεις τουλαχιστον που εχω ακουσει εγω, απο διαφορους γιατρους ειναι της αποψης οτι ειναι μορφη καταθλιψης που πραγματικα θεραπευεται.
Οπως κ να χει για να μην τρομοκρατηθουν αυτοι που εχουν τον Ηλιο στον 12ο θα ξαναπω οτι παιζουν πολλα ρολο που λιγο εως πολυ τα αναφεραμε παραπανω.

Κοραλλία Μόζορα
26-02-2009, 04:47 PM
Εεε...η αγοραφοβια δεν ειναι κοινωνικη φοβια..δεν σχετιζεται αμεσα με τους ανθρωπους...δεν φοβασαι τους ανθρωπους..απλα φοβασαι να βγεις απο το σπιτι σου ...επειδη απο το 2000 ξεκινησα να εχω αγοραφοβια..βεβαια μετα απο πολυ δουλεια καταφερα να την μειωσω αλλα οχι να την εξαλειψω εντελως..Η αγοραφοβια στην πλειοψηφια των ανθρωπων ειναι ενας μηχανισμος προστασιας που αναπτυσεται μετα απο κρουσματα κρισεων πανικου σε διαφορους χωρους που το ατομο βρισκεται..Εαν για παραδειγμα ενα ατομο παθει πανικο στο μετρο..υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να συνδεσει το γεγονος του πανικου με το μετρο ,με αποτελεσμα να αποφευγει την χρηση του..Το ιδιο ατομο λοιπον την επομενη φορα που θα παθει πανικο στο σουπερμαρκετ θα ξανασυνδεσει το γεγονος με το χωρο και παει λεγοντας...απλα αν συνεχιστει αυτη η αλυσιδωτη διαδικασια και δεν προλαβει να αποσυνδεσει το ατομο ,το γεγονος απο τον χωρο ,οδηγειται στην αγοραφοβια και κλεινεται στο σπιτι του μια και θεωρει οτι εκει δεν θα παθει πανικο..βεβαια και αυτο ειναι μυθος αν κρινω απο εμενα που εκανα πανικους και στο σπιτι..εν παση περιπτωσει βγαινω εκτος θεματος..απλα παραθετω αυτην την αναλυση του φαινομενου της αγοραφοβιας..για να ορισω κατα την αποψη του το θεμα σε μια καπως πιο σωστη βαση.

Ας αναφερθω ομως και στο θεμα που ανοιξε ο κανσεριαν και μπραβο του...Κρινοντας παντα απο εμενα ,θα συσχετιζα και την καταθλιψουλα που οκ σε εμενα ηταν απορροια της αγοραφοβιας και λογικο επομενο ,οταν απο εκει που εισαι υπερδραστηριος απο εδω απο εκει ξαφνικα νιωθεις ανικανος και ανημπορος ...με εναν Ηλιο στο 12ο..περα απο αυτα που ανεφεραν οι φιλοι πιο πανω...εε???Βουτηγμενο το Εγω σε εναν 12ο οικο.....δεν ξερω ,εσεις τι λετε?


Αγαπητή Aries Engeneer,
τα τελευταία χρόνια έπαθα υψοφοβία. Μου παρουσιάστηκε ξαφνικά. Έπαθα κρίση πανικού δυο φορές μέσα σε αεροπλάνο. Την μια φορά με πήρε ο πιλότος στην καμπίνα δίπλα του και μου εξηγούσε ο άνθρωπος σ' όλη την διαδρομή πώς πετούσε το αεροπλάνο (ήταν Κύπριος και γνωριζόμασταν από παιδιά).

Την δεύτερη φορά, φώναζα στον αεροσυνοδό να προσγειωθούν να κατέβω (και είμασταν και πάνω από θάλασσα). Έτσι είναι οι φοβίες. Το θέμα όμως που με απασχόλησε είναι γιατί φοβάμαι το ύψος και όχι αν θα συνδέσω τον πανικό με το αεροπλάνο. Γιατί το παθαίνω και σε μπαλκόνια και οπουδήποτε είμαι ψηλά και κοιτάξω κάτω.

Έτσι και στην περίπτωσή σου, πιστεύω, το θέμα είναι γιατί παθαίνεις κρίση πανικού σ' ένα μετρό και όχι αν θα συνδέσεις το μετρό με τον πανικό. Γιατί μπορεί να το πάθεις και σ' ένα κινηματογράφο, σ' ένα σούπερ-μάρκετ και οπουδήποτε. Τι φοβάσαι ότι θα σου συμβεί όταν είσαι έξω από το σπίτι σου;

sadini
26-02-2009, 05:19 PM
Ο 12ος οικος εχω ακουσει σχετίζεται με κατάθλιψη.
Επίσης έχω διαβάσει ότι οι αρνητικές όψεις οι οποίες έχουν ως αποτέλεσμα αδυναμίες (κατάθλιψη ίσως σε αυτήν την περίπτωση) μπορεί να γίνουν με δικιά μας προσπάθεια πιο θετικές και από τις ήδη θετικές διότι το άτομο που έχει γνώση των αδυναμιών του, πολεμάει για να τις νικήσει. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να ''δουλεύει'' κάποιος πάνω στις αδυναμίες του και με το χρόνο να τις υπερνικά τουλάχιστον ως ένα βαθμό.
Το ίδιο δε θα μπορούσε να γίνει και με τα ζώδια που σχετίζονται με την κατάθλιψη?

aries engineer
26-02-2009, 08:39 PM
Αγαπητή Aries Engeneer,
τα τελευταία χρόνια έπαθα υψοφοβία. Μου παρουσιάστηκε ξαφνικά. Έπαθα κρίση πανικού δυο φορές μέσα σε αεροπλάνο. Την μια φορά με πήρε ο πιλότος στην καμπίνα δίπλα του και μου εξηγούσε ο άνθρωπος σ' όλη την διαδρομή πώς πετούσε το αεροπλάνο (ήταν Κύπριος και γνωριζόμασταν από παιδιά).

Την δεύτερη φορά, φώναζα στον αεροσυνοδό να προσγειωθούν να κατέβω (και είμασταν και πάνω από θάλασσα). Έτσι είναι οι φοβίες. Το θέμα όμως που με απασχόλησε είναι γιατί φοβάμαι το ύψος και όχι αν θα συνδέσω τον πανικό με το αεροπλάνο. Γιατί το παθαίνω και σε μπαλκόνια και οπουδήποτε είμαι ψηλά και κοιτάξω κάτω.

Έτσι και στην περίπτωσή σου, πιστεύω, το θέμα είναι γιατί παθαίνεις κρίση πανικού σ' ένα μετρό και όχι αν θα συνδέσεις το μετρό με τον πανικό. Γιατί μπορεί να το πάθεις και σ' ένα κινηματογράφο, σ' ένα σούπερ-μάρκετ και οπουδήποτε. Τι φοβάσαι ότι θα σου συμβεί όταν είσαι έξω από το σπίτι σου;

εχω παθει κριση και στην τουαλετα μου και στην κουζινα μου και στο σπιτι της θειας μου...απλα η αναγκη να πας τουαλετα η στην κουζινα υπερνικαει τον φοβο ...εχω απειρες φοβιες....και μια ειναι το αεροπλανο...αλλα η χαρα που ειχα ,να παω πρωτη φορα στο Λονδινο την υπερνικησε...αυτο που μου περιεγραψες παραπανω ειναι υψοφοβια...δεν εχει σχεση με την αγοραφοβια...εσυ φοβασαι τα υψη ...οπως εκεινος που φοβαται τις αραχνες...η αγοραφοβια οπως εγραψα στο προηγουμενο αρθρο συνηθιζεται να ειναι αποτελεσμα μιας σειρας γεγονοτων...

zania
27-02-2009, 04:18 AM
Μπορω να καταθέσω εμπειρία της αδελφής μου που μεβλέπω να την πηγαινω καποια στιγμη σηκωτή σε ψυχολόγο. Μπορεί να κοιμαται ωρες ατελειωτες ή απλά να ειναι ξαπλωμένη στο κρεβάτι χωρις να κάνει τίποτα, να ειναι κλεισμενη ωρες στο δωμάτιο της χωρις να μιλάει σε κανέναν και έχει πάντα κάτι πολύ καταθληπτικό στο βλέμμα της,α λλα παρ΄ ολα αυτά ,οταν αποφασίζει να σου μιλήσει κάνει χιουμορ που μπορει να ταυτίζεται με αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω οτι μπορεί ο άνθρωπος να δειχνει ευδιάθετος.
Λοιπον έχουμε και λέμε:
*Ηλιος, Αφροδιτη, Ερμής στον 12ο στον Αιγόκαιρω
*Σελήνη στον 2ο στον Κριο σε Τετράγωνο με Ποσειδώνα, Τρίγωνο με Κρόνο και μισό τετράγωνο με Πλουτωνα
*Αρης στον Σκορπιο στον MC πάνω σε Τετράγωνο με Δια

Νομίζω οτι τα δυο πρώτα σύμφωνα με αυτά που ανφέρθηκαν παραπάνω είναι κάτι παραπάνω απο υπεραρκετά...:bigsmile:

Κοραλλία Μόζορα
27-02-2009, 09:32 AM
Αγαπητή μου Sadini,
είναι πολύ όμορφο το μήνυμά σου. Πρέπει να είμαστε αγωνιστές στην ζωή μας και να κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε.
Η κατάθλιψη ως παροδική κατάσταση, που προέρχεται π.χ. από την απώλεια ενός αγαπημένου μας προσώπου, είναι σε μεγάλο βαθμό στο χέρι μας και εξαρτάται από εμάς να την ξεπεράσουμε.
Η κατάθλιψη όμως ως είδος ψύχωσης είναι πολύ δυνατό πράγμα και εκεί ένα άτομο χρειάζεται την βοήθεια ειδικού για να την αντιμετωπίσει.

Αγαπητή μου Aries Engineer, έτσι είμαστε όλοι οι άνθρωποι. Ο καθένας μας έχει τα "φαντάσματα" του να πολεμήσει και τους δικούς του αγώνες να δώσει. Ο εαυτός μας πάντα έχει όλες τις απαντήσεις. Όταν το θέλουμε πολύ και είμαστε έτοιμοι γι' αυτές, μας τις δίνει και εκεί είναι που κάνουμε τα βήματα μπροστά. Εύχομαι καλή δύναμη σε όλους μας, σε όλους τους αγώνες μας!

Αγαπητή μου Zania, νομίζω πως η αδελφή σου, με τρεις πλανήτες στο 12ο (και μάλιστα με Ήλιο εκεί) και Σελήνη σε τετράγωνο με Ποσειδώνα, έχει την ανάγκη να περνά πολλή χρόνο μόνη της και να απομονώνεται στον δικό της εσωτερικό κόσμο. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, αρκεί αυτό να μην την απομονώνει από την πραγματικότητα και την ζωή. Αρκεί δηλαδή να μην παραιτείται από την ζωή.

Με Ήλιο όμως στον Αιγόκερω και ¶ρη στον Σκορπιό στο Μεσουράνημα, αν αποφασίσει να διοχετεύσει αυτό τον πλούσιο εσωτερικό της κόσμο μέσα στην ζωή της μπορεί να κάνει πολύ δημιουργικά πράγματα.

toniats
27-02-2009, 12:18 PM
Αγαπητή Aries Engeneer,
τα τελευταία χρόνια έπαθα υψοφοβία. Μου παρουσιάστηκε ξαφνικά. Έπαθα κρίση πανικού δυο φορές μέσα σε αεροπλάνο. Την μια φορά με πήρε ο πιλότος στην καμπίνα δίπλα του και μου εξηγούσε ο άνθρωπος σ' όλη την διαδρομή πώς πετούσε το αεροπλάνο (ήταν Κύπριος και γνωριζόμασταν από παιδιά).

Την δεύτερη φορά, φώναζα στον αεροσυνοδό να προσγειωθούν να κατέβω (και είμασταν και πάνω από θάλασσα). Έτσι είναι οι φοβίες. Το θέμα όμως που με απασχόλησε είναι γιατί φοβάμαι το ύψος και όχι αν θα συνδέσω τον πανικό με το αεροπλάνο. Γιατί το παθαίνω και σε μπαλκόνια και οπουδήποτε είμαι ψηλά και κοιτάξω κάτω.




εχω παθει κριση και στην τουαλετα μου και στην κουζινα μου και στο σπιτι της θειας μου...απλα η αναγκη να πας τουαλετα η στην κουζινα υπερνικαει τον φοβο ...εχω απειρες φοβιες....και μια ειναι το αεροπλανο...αλλα η χαρα που ειχα ,να παω πρωτη φορα στο Λονδινο την υπερνικησε...αυτο που μου περιεγραψες παραπανω ειναι υψοφοβια...δεν εχει σχεση με την αγοραφοβια...εσυ φοβασαι τα υψη ...οπως εκεινος που φοβαται τις αραχνες...η αγοραφοβια οπως εγραψα στο προηγουμενο αρθρο συνηθιζεται να ειναι αποτελεσμα μιας σειρας γεγονοτων...


Μπορω να καταθέσω εμπειρία της αδελφής μου που μεβλέπω να την πηγαινω καποια στιγμη σηκωτή σε ψυχολόγο. Μπορεί να κοιμαται ωρες ατελειωτες ή απλά να ειναι ξαπλωμένη στο κρεβάτι χωρις να κάνει τίποτα, να ειναι κλεισμενη ωρες στο δωμάτιο της χωρις να μιλάει σε κανέναν και έχει πάντα κάτι πολύ καταθληπτικό στο βλέμμα της,α λλα παρ΄ ολα αυτά ,οταν αποφασίζει να σου μιλήσει κάνει χιουμορ που μπορει να ταυτίζεται με αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω οτι μπορεί ο άνθρωπος να δειχνει ευδιάθετος.
:

Θα μου επιτρέψετε να σας δώσω μια συμβουλη, που το τονίζω, σε καμία περίπτωση δεν υποκαθιστά την Ιατρική Παρακολούθηση, που ενδεχομένως χρειάζονται και οι 3 παραπάνω αναφορές.

Μια κατάσταση φόβίας ή μια κρίση πανικού μπορεί να συμβεί σε όλους μας και δεν είναι εύκολο τα αίτια να είναι ξεκάθαρα και μόνο ψυχολογικά (πχ άγχος). Επίσης μπορεί να παρατηρήσουμε ότι ένα μέλος της οικογένειας έχει αλλάξει συμπεριφορά ή έχουν επιβαρυνθεί κάποιες ιδιαιτερότητες του (πχ πάντα ήταν κατά τη γνώμη μας λίγο τεμπέλης, αλλά κάθεται πλέον με τις ώρες στο κρεββάτι).

Η συμβουλή μου είναι να ζητήσετε Ιατρική Συμβούλη. Επειδή όμως στην Ελλάδα οι ιατρικές ειδικότητες είναι διαχωρισμένες και αν πάτε σε ψυχολόγο θα επιμένει στα παιδικά τραύματα, αν πάτε σε ψυχιάτρο ή νευρολόγο θα σας δώσει μερικά ροζ χαπάκια (που θα σας κάνουν καλά κατά τη γνώμη του - και εδώ μιλάμε για μια τεράστια και κερδοφόρα βιομηχανία και όχι για την υγεία σας) έχετε υπόψη σας

(α) Οι κυρίες με τις φοβίες και τις κρίσεις πανικού ξεκινείστε απο Ενδροκρινολόγο Ιατρο και όχι Ψυχιάτρο. Οι Ψυχιάτροι πολλές φορές λησμονούν ότι ο Θυροείδης και κάθε είδους ορμόνη που κυκλοφορεί στον οργανισμό μας μερικές φορες απορρυθμίζεται (και προσωρινά ενδεχομένως) και Τοτε εμφανίζονται τα προαναφερθέντα συμπτώματα.

Κάθε φοβία ή κρίση πανικού που μας εμφανίζεται είναι μια κατάσταση που καλούμαστε να βρούμε τα αίτια της. Τα αίτια είναι οργανικά (κάτι στράβωσε στον οργανισμό μας). Τα οργανικά αίτια πρέπει να διαχωριστούν από τα ψυχολογικά. Όταν όλα τα αποδίδουμε σε "κακή ψυχολογική κατάσταση" και δεν εξετάζουμε τι ακριβώς έκανε στον οργανισμό μας το στρες ή το άγχος τοτε ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ να γιατρέψουμε ένα σύμπτωμα. Και το σύμπτωμα δεν γιατρεύεται αν δεν ξέρεις από που προέρχεται...

(β) αυτό που σας λέω στην συνέχεια δεν είναι θεραπεία αλλά διαπίστωση. Σε κάποιες περιπτώσεις οι φοβίες και οι κρίσεις πανικού υποχωρούν με μια αλλαγή του τρόπου ζωής και κυρίως της διατροφής . Έχω γράψει μέσα στο σάιτ το ΑΥΤΟΒΕΛΤΙΩΣΗ & ΑΥΤΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΟΥ ΣΤΡΕΣΣ (ή κάπως έτσι ή αλήθεια είναι πως πάει καιρός από όταν το έγραψα)

ΥΓ : Θα παρακαλούσα να μην μου απαντησετε για να μου διευκρινίσετε τι είναι Στρες, τι είναι Φοβία και τι ακριβώς είναι η Κρίση Πανικού. Αυτά που γνωρίζω (επί του θέματος και μόνον) προς το παρόν μου αρκούν!! :love:
Την αγάπη μου

Κώστας
27-02-2009, 04:14 PM
Ο κάθε πλανήτης εκπροσωπεί διαφορετικές πλευρές της ψυχής. ¶ρα ο κάθε "χτυπημένος" πλανήτης εν δυνάμει μπορεί να συσχετιστεί με ψυχικά προβλήματα, είτε είναι η Αφροδίτη, είτε ο ¶ρης, είτε ο Ερμής, είτε και ο Δίας ακόμα.

Επειδή, όμως, μιλάμε ειδικά για κατάθλιψη ο βαρύθυμος Κρόνος έχει σίγουρα τον πρώτο λόγο. Ήδη από την Αναγέννηση οι αστρολόγοι είχαν συσχετίσει τον Κρόνο με τη μελαγχολία ενώ η περίφημη "Μελαγχολία" του Ντύρερ ερμηνεύτηκε πολλάκις ως απεικόνιση της Κρόνιας απομόνωσης, κατάθλιψης αλλά και δημιουργικότητας.

vallitsa
09-05-2009, 05:28 PM
καλησπερα cancerian κ καλησπερα σε ολους σας.
θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να παραθεσω προσωπικη μου εμπειρια κ να δωσω καποια στοιχεια του αστρολογικου μου χαρτη να μου πειτε την γνωμη σας...
θα με ενδιεφερε να συζητησω την δικη μου περιπτωση ειδικα με ατομα που εχουν καποιες παραπανω γνωσεις περι αστρολογιας απο μενα.
λοιπον?

ελιζα
11-05-2009, 08:20 AM
φοβερο το αρθρο σας οντως στις μερες μας υπαρχει πολυ καταθλιψη.Εγω γιατι να ημουν η εξαιρεση.θα ηθελα αν μπορειται να μου πειτε τι οψεις κανουν οι δικοι μου πλανητες και νιωθω ετσι.εχω γεννηθει αθηνα 13-04-1978 ωρα 14.15 και αν οι πλανητες παψουν να κανουν αυτες τις οψεις ευχαριστω προκαταβολικα

Μητσάκος
11-05-2009, 09:33 AM
φοβερο το αρθρο σας οντως στις μερες μας υπαρχει πολυ καταθλιψη.Εγω γιατι να ημουν η εξαιρεση.θα ηθελα αν μπορειται να μου πειτε τι οψεις κανουν οι δικοι μου πλανητες και νιωθω ετσι.εχω γεννηθει αθηνα 13-04-1978 ωρα 14.15 και αν οι πλανητες παψουν να κανουν αυτες τις οψεις ευχαριστω προκαταβολικα
Για να γίνει μια εμπεριστατωμένη ανάλυση χρειάζονται χρόνος και ...χρόνος :bigsmile: Επιπλέον, τα άρθρα προσφέρονται για ανταλλαγή απόψεων επ' αυτών και όχι για προσωπικές προβλέψεις. Λόγω ανάδρομου όμως ( :toung: δε κατάλαβα σε ποιο θέμα ήταν η ερώτηση και τέτοια...) δικαιολογούμαι να σου πω εν τάχει ότι ο τομέας των σχέσεών σου που παρουσιάζει κάποιες ιδιαιτερότητες θα βελτιωθεί και μάλιστα με προοπτικές σταθερότητας, καθώς Πλούτωνας και Κρόνος (ιδίως ο πρώτος, γιατί ο δεύτερος άρχισε ήδη να λειτουργεί υπέρ σου) θα αποκτήσουν πολύ πιο ευνοϊκή θέση για εσένα.
Τουτέστιν θα είσαι καλύτερα, αφού και οι επαφές σου με τους άλλους θα είναι καλύτερες. Αν δεν έχεις δεσμό, οι δυνατότητες που θα σου δώσει ο Δίας θα είναι κάμποσες ώστε να έχεις και δυνατότητα ...επιλογής. Φυσικά, στον 7ό σου θα δεσπόζει για αρκετό καιρό ο Ποσειδώνας, οπότε θα πρέπει να έχεις και το νου σου όταν ...επιλέγεις, καθώς ακόμα και με την καλή όψη που σχηματίζει με τον Ήλιο σου θα ελλοχεύουν οι πιθανότητες υπερεκτίμησης και κακής εξιδανίκευσης :bigsmile:

ελιζα
12-05-2009, 02:28 AM
Για να γίνει μια εμπεριστατωμένη ανάλυση χρειάζονται χρόνος και ...χρόνος :bigsmile: Επιπλέον, τα άρθρα προσφέρονται για ανταλλαγή απόψεων επ' αυτών και όχι για προσωπικές προβλέψεις. Λόγω ανάδρομου όμως ( :toung: δε κατάλαβα σε ποιο θέμα ήταν η ερώτηση και τέτοια...) δικαιολογούμαι να σου πω εν τάχει ότι ο τομέας των σχέσεών σου που παρουσιάζει κάποιες ιδιαιτερότητες θα βελτιωθεί και μάλιστα με προοπτικές σταθερότητας, καθώς Πλούτωνας και Κρόνος (ιδίως ο πρώτος, γιατί ο δεύτερος άρχισε ήδη να λειτουργεί υπέρ σου) θα αποκτήσουν πολύ πιο ευνοϊκή θέση για εσένα.
Τουτέστιν θα είσαι καλύτερα, αφού και οι επαφές σου με τους άλλους θα είναι καλύτερες. Αν δεν έχεις δεσμό, οι δυνατότητες που θα σου δώσει ο Δίας θα είναι κάμποσες ώστε να έχεις και δυνατότητα ...επιλογής. Φυσικά, στον 7ό σου θα δεσπόζει για αρκετό καιρό ο Ποσειδώνας, οπότε θα πρέπει να έχεις και το νου σου όταν ...επιλέγεις, καθώς ακόμα και με την καλή όψη που σχηματίζει με τον Ήλιο σου θα ελλοχεύουν οι πιθανότητες υπερεκτίμησης και κακής εξιδανίκευσης :bigsmile:
η ερωτηση ηταν στο θεμα καταθλιψη και αστρολογια.εσωστρεφεις δεν ειμαι απωλεια δικου μου προσωπου δεν ειχα γιατι εχω καταθλιψη ποιοι πλανητες μου κανουν αρνητικοι οψη η σεληνη ειναι στον καρκινο αρα δεν ειναι σε πτωση ουτε σε αδυναμια.οσο βεβαια αυτα που μου ειπατε και σας ευχαριστω πολυ γι αυτο. ο πλουτωνας ειναι στον ζυγο 3ος οικος καθως και ο β.δεσμος με αντθεση τον ηλιο και ερμη που ειναι στον κριο.τωρα που ο κρονος θα μπει στον ζυγο για μενα θα ειναι καλυτερα τα πραγματα φου ο κρονος υποτηθεται οτι ειναι ο πλανητης της συμφορας συγγνωμη αν κανω λαθος προσπαθω να μαθω ευχαριστω και παλι και συγγνωμη αν γινομαι κουραστικη

nantia246
14-05-2009, 10:28 PM
Καλησπέρα το άρθρο σου είναι φοβερό και πολύ ενδιαφέρον!!! Σ' ευχαριστούμε!!

cancerian
17-05-2009, 01:02 PM
Σε ευχαριστω πολυ Κωσταντινα .... :embarrest

kinky_skorpina
14-11-2009, 04:13 AM
Μιάς και θίγεται το θέμα της κατάθλιψης, να καταθέσω κι εγω με τη σειρά μου κάποια θέματα απο την προσωπική μου εμπειρία. Ενω είμαι ενα κατα βάση εύθυμο και αισιόδοξο άτομο,με αυτοπεποίθηση,εξωστρέφεια, θάρρος και ... θράσσος ενίοτε!! (ωροσκόπο στον Τοξότη κ αερινη φύση με 5 πλανήτες στο Ζυγό, Ήλιος στον 11o), ερχονται κάποιες περίοδοι στη ζωή μου που "ξαφνικα" (χωρίς να το ελέγχω και χωρίς να καταλαβαίνω ΓΙΑΤΙ μου συμβαίνει αυτό), συνήθως μετά απο ένα δυνατό ξέσπασμα, η όψη μου σκοτεινιάζει, κλαίω με το παραμικρό και νιώθω ανίκανη να ανταποκριθώ στο οποιοδήποτε καθήκον,εργασία η δοκιμασία (π.χ σχολικά διαγωνίσματα), με κρίσεις πανικού και τεράστια ανασφάλεια για τις ικανότητες μου!

Μοιάζει σαν να παραγέμισε το ... Το ποτήρι της ψυχής μου και αναγκαστικά ... ξεχειλίζει!!!! Επιπλέον, εκεινες τις δυσκολες φάσεις της ζωής μου, τείνω να ψέγω συνεχώς τον εαυτό μου για παρελθοντικα λάθη, που θεωρώ (μόνο όταν πέφτω ψυχολογικά το βλέπω ετσι) οτι έγιναν απο υπεραισιοδοξία, υπέρμετρο ενθουσιασμό και επιπολαιότητα!! Το πιό βασανιστικό όμως είναι η τεράστια θλίψη που προξενεί στους δικούς μου ανθρώπους αυτή η "ξαφνική" μεταστροφή μου και η ανικανότητα τους να με βοηθήσουν! Συνέρχομαι πάντα εντελώς ξαφνικά, χωρίς να το ελέγχω, απλά ξυπνώντας ενα πρωί και αρχίζοντας να τα βλέπω πάλι όλα ρόδινα!!! Η εικόνα που εισπράτουν όσοι με ξέρουν καλα είναι σαν ..... να βλέπεις ξαφνικά έναν κλόουν που είναι η ψυχή της παρέας να γίνεται μόνιμα κατειφής, μεμψιμοιρώντας διαρκώς, αυτομαστιγώμενος και αυτοτιμωρούμενος και με μια τάση παραίτησης απο όλα. Σημειώστε θέσεις στο χάρτη μου (που αναφέρθηκαν και απο άλλα μέλη πιό πριν), και ... τα συμπεράσματα δικά σας...: Ποσειδώνας στον 1ο οίκο σε σύνοδο με ¶ρη ('ΑΡΗΣ στον Τοξότη και στο 12ο (εσωτερίκευση του θυμού)) και Ωροσκόπο, εντονη επιρροη απο Σκορπιό (Ήλιος,Ερμής και Ουρανός στο Σκορπιό + ΑΚΜΉ 12ου στο Σκορπού -όλα τα παίρνω στα σοβαρά και τα εισπράττω με τους κραδασμούς της ψυχής ), Ερμή, Σελήνη και Πλούτωνα μέσα στο σπίτι του Κρόνου -στο 10ο οίκο, σύνοδος Σελήνης - Πλούτωνα (ξεσπάσματα που συνεπάγονται ψυχική κατάρρευση μετά την δριμύα συναισθηματική μου έκρηξη), και Κρόνο σε σύνοδο με το Μεσουράνημα απο το Ζυγό (ψυχικό τραύμα παιδικής ηλικίας που προκλήθηκε απο άσκηση σωματικής και ψυχολογικής βίας απο τον πατέρα και απογοήτευση απο το στριφνό του χαρακτήρα) !!!! Λοιπόν??? Με όλα αυτά τα στοιχεία σε συνδυασμό ... πάλι καλά που δεν έφτασα στα όρια της ... υστερίας!!!! :)) Αν θέλετε, φίλοι του forum, πείτε μου τη γνώμη σας και .... θα σας εξηγήσω εγω πληρως και αναλυτικά τι σημαίνει ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ, για όποιον έχει ακόμη απορίες!!!!

psipsaki
28-01-2010, 02:26 PM
Γειά σας και από μένα. Διαβάζοντας το ποστ της φίλτατης σκορπίνας διαπίστωσα ότι έχω πολλά κοινά στοιχεία (αστρολογικά και μη). Πρόσφατα πέρασα μια περιπέτεια που είχε ακριβώς αυτή την περιγραφή.


ερχονται κάποιες περίοδοι στη ζωή μου που "ξαφνικα" (χωρίς να το ελέγχω και χωρίς να καταλαβαίνω ΓΙΑΤΙ μου συμβαίνει αυτό), συνήθως μετά απο ένα δυνατό ξέσπασμα, η όψη μου σκοτεινιάζει, κλαίω με το παραμικρό και νιώθω ανίκανη να ανταποκριθώ στο οποιοδήποτε καθήκον,εργασία η δοκιμασία (π.χ σχολικά διαγωνίσματα), με κρίσεις πανικού και τεράστια ανασφάλεια για τις ικανότητες μου!

Μοιάζει σαν να παραγέμισε το ... Το ποτήρι της ψυχής μου και αναγκαστικά ... ξεχειλίζει!!!! Επιπλέον, εκεινες τις δυσκολες φάσεις της ζωής μου, τείνω να ψέγω συνεχώς τον εαυτό μου για παρελθοντικα λάθη, που θεωρώ (μόνο όταν πέφτω ψυχολογικά το βλέπω ετσι) οτι έγιναν απο υπεραισιοδοξία, υπέρμετρο ενθουσιασμό και επιπολαιότητα!!


Συνέρχομαι πάντα εντελώς ξαφνικά, χωρίς να το ελέγχω,απλά ξυπνώντας ενα πρωί και αρχίζοντας να τα βλέπω πάλι όλα ρόδινα!!!

Τελικά διαπίστωσα ότι έχουμε πολλά κοινά σημεία στο γενέθλιο χάρτη και τα παραθέτω πιο πολύ για λόγους στατιστικών.


Ποσειδώνας στον 1ο οίκο σε σύνοδο με ¶ρη ('ΑΡΗΣ στον Τοξότη και στο 12ο (εσωτερίκευση του θυμού)) και Ωροσκόπο, εντονη επιρροη απο Σκορπιό (Ήλιος,Ερμής και Ουρανός στο Σκορπιό + ΑΚΜΉ 12ου στο Σκορπού -όλα τα παίρνω στα σοβαρά και τα εισπράττω με τους κραδασμούς της ψυχής ), Ερμή, Σελήνη και Πλούτωνα μέσα στο σπίτι του Κρόνου -στο 10ο οίκο, σύνοδος Σελήνης - Πλούτωνα (ξεσπάσματα που συνεπάγονται ψυχική κατάρρευση μετά την δριμύα συναισθηματική μου έκρηξη), και Κρόνο σε σύνοδο με το Μεσουράνημα απο το Ζυγό (ψυχικό τραύμα παιδικής ηλικίας που προκλήθηκε απο άσκηση σωματικής και ψυχολογικής βίας απο τον πατέρα και απογοήτευση απο το στριφνό του χαρακτήρα)!!!!

Ποσειδώνας στον 1ο Ήλιος, Ερμής και Ουρανός στον 12ο αλλά στον Τοξότη Σύνοδος Σελήνης Πλούτωνα στον 10ο στο Σκορπιό Μεσουράνημα στο Ζυγό






Αντί για Κρόνο πάνω στο Μεσουράνημα έχω ένα ωραιότατο τετραγωνάκι Κρόνου με άρη το οποίο με γεμίζει με αμφιβολίες και με ηθικές αναστολές σε ότι και να κάνω και εννοείται μια άισ8ηση ότι από παντού μου έρχονται εμπόδια. Και τέλος, έναν ωραιότατο Ποσειδώνα να βατεύει Σελήνη, Ηλιο σα διαφυγή για κάθετι που απλά δεν είναι ονειρικά ή δίκαια πλασμένο. Βάλτε και έναν Ουρανό στο κοκτέιλ σε Αφροδιτούλα και Ερμή (εξάγωνα) και τα νεύρα κρόσια...

Αυτά...Σα μια ένδειξη συμπαράστασης...

Φιλικά

locco
08-04-2010, 07:53 PM
πολύ ενδιαφέρον....πήρα πολλές απαντήσεις και σύνδεσα και πρόσωπα του περιβάλλοντός μου που τείνουν στην κατάθλιψη ...για μην πω ότι ουσιαστικά καταβάλλονται κιόλας...

Dion-DoubleDoor
17-04-2010, 03:24 PM
Πραγματικά, πολύ εμπεριστατωμένο. Straight to the point!

dim-esoteric
23-04-2010, 02:17 PM
Πολύ ωραίο άρθρο:bigsmile:Αν και η κατάθλιψη είναι πολύ άσχημο πράγμα που μπορεί να καταστρέψει ένα άτομο,πιστεύω ότι είναι προτιμότερο να νιώθει κάποιος τόσο έντονα και καταπιεστικά συναισθήματα(είτε σε επίπεδο μελαγχολίας είτε σε αυτό της κατάθλιψης) από το να μη βιώνει στη ζωή του καμία συγκίνηση και να είναι τελείως πεζός και κυνικός...

leoma
23-04-2010, 03:02 PM
Πολύ ωραίο άρθρο:bigsmile:Αν και η κατάθλιψη είναι πολύ άσχημο πράγμα που μπορεί να καταστρέψει ένα άτομο,πιστεύω ότι είναι προτιμότερο να νιώθει κάποιος τόσο έντονα και καταπιεστικά συναισθήματα(είτε σε επίπεδο μελαγχολίας είτε σε αυτό της κατάθλιψης) από το να μη βιώνει στη ζωή του καμία συγκίνηση και να είναι τελείως πεζός και κυνικός...

Και γιατί πρέπει να διαλέξουμε ανάμεσα σε δυο ακραίες καταστάσεις; Εγώ δεν θα πάρω κανένα από τα δύο. :bigsmile:

war
16-05-2010, 11:27 PM
Πραγματικα πολύ καλο το αρθρο
Να πω και εγώ τον πόνο μου, και είναι και μεγάλος.. Κρόνο στον ζυγό στην αρχη του 7 σε σύνοδο με Πλούτωνα και αυτοί τετράγωνο με Ηλιο στον Αιγόκερω στον 10 και μία Σελήνη στον Σκορπιό στον 7 και αυτή ευτυχώς κάνει μία σύνοδο με Δία .
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πραγματικά είναι δύσκολο τα φώτα σου να τα χτυπάει Κρόνος και ο Πλούτωνας ΜΑΖΙ..:wacko:

ΙΤΑΛΙΑ
23-05-2010, 02:25 PM
Συμφωνο απολυτα με τον Αρχο γιατι οι δικες μου γνωσεις ειναι πολυ περιορισμενες και εχω τρομαξει γιατι ας μην ξεχναμε οτι η ημιαμαθεια ειναι χειροτερη και απο την αμαθεια!

radiophonic
22-06-2010, 03:29 AM
διαβασα αυτα που εγραψε η toniats και συμφωνω απολυτα .Είμαι παθών αλλά απο την αναποδη.Εχω φτασει σε σημειο να περνω αντικαταθληπτικα ,να τρεχω σε γιατρους και να λεω οτι εχω προβλημα και δεν δημιουργειται απο την ψυχολογια μου και ολοι οι γιατροι να μου λενε οτι ειναι ψυχολογικο.Να μου γραφουν με το ζορι εξετασεις αιματος και επειδη τυχαινε να βγουν καλες να το δενουν κομπο οτι ειχαν δικαιο και να μου λενε οτι αφου βγαινουν καλες να φτιαξω την ψυχολογια μου.Οι γιατροι το μονο που κοιταζουν ειναι την τσεπη τους,βλεπουν τους ανθρωπους σαν μηχανες που πρεπει να λειτουργουν με τον ιδιο τροπο στα φαρμακα.Το τραγικοτερο ολων ειναι οτι δεν εχουν διδαχθει ποτε ψυχολογια και μου ελεγαν σε εμενα οτι ειναι αυτο τη στιγμη που εχω τελειωσει ψυχολογος και επειδη ημουν απροστατευτος με ψυχαναγκαζα για 4 χρονια οτι το προκαλω.Φετος εκλεισε η φωνη μου για 3 βδομαδες χωρις να νιωθω τιποτα(ωροσκοπος και χειρωνας στους διδυμους) οι αιματος δεν εδειξαν τιποτα ,ουτε η ψιλαφιση και κανω υπερηχο επειδη εσπασε για μια φορα η γκαντεμια και καταδεχτηκε καποιος να μου γραψει αλλη εξεταση και μου βρισκουν οζους κακοηθης και ο 1 τεραστιος.Παει ο θυροειδης ,εμαθα και τα συμπτωματα τα εχω περασει ολα απο την εφηβεια και μετα σιγουρα και να το λεω και να παιρνω απαντηση αφου λειτουργουσε μια χαρα ηταν η ιδεα σου. Με εκαναν να εξαρτιεμαι απο 1 φαρμακο που δεν ειναι ευκολο να το αποδεχτεις σε τετοια μικρη ηλικια και να μου λενε δεν εγινε και τιποτα ,να σου σκανε 1 χαμογελο και να σε αναγκαζουν να πεις οτι εισαι καλα γιατι το 99% των ασθενων ειναι μια χαρα.Οταν λεω καταναγκασμος μιλαω για πολλη αγρια καταπιεση .Τους ελεγα συμπτωματα που ειναι νο1 για τον θυροειδη και να προσπαθουν να με πεισουν οτι εχω καταθλιψη τη στιγμη που ο τροπος ζωης μου εδειχνε το αντιθετο.Αυτοι οι αλητες μου δημιουργησαν κι αλλα ψυχικα τραυματα λες και δεν μου εφταναν τα δικα μου και τους σιχαινομαι οσο τιποτε αλλο ,τους εχω καταραστει να αρρωστησουν βαρια και να μην τους ακουει κανεις.Ελπιζω να μην διαγραφει.Στο αστρολογικο τωρα ο χειρωνας στους διδυμους ειδικα ειναι καταστροφη,αρνητικη οψη κρονου-ηλιου και κρονος σε ασχημο οικο οπως ο 6ος που ειμαι εγω ή 12ος,πλουτωνας στον σκορπιο και πολλοι πλανητες στους ιχθυες, και το χειροτερο ερμης στους ιχθυες τρομερη διαισθηση που σε ισοπεδωνει συναισθηματικα

paraskeyh
30-08-2010, 06:30 AM
Το άρθρο είναι τρομερό πάρα πολλά συγχαρητήρια σε όλους που βοηθούν και μεταβιβάζουν την γνώση τους σε εμάς.Εγώ κάποτε θέλησα να αναλύσω κάτι παρόμοιο αλλά παρεξηγήθηκε.Το θέμα που με προβληματίζει είναι το εξής:Εγώ έπαθα την πρώτη κρίση πανικού τον Ιούλιο του 2002 και από τότε με πήρε η κατηφόρα κυριολεκτικά όμως.Μέχρι που έφτασα στο σήμερα όπου και προσπαθώ να τελειώσω την θεραπεία με τα αντικαταθληπτικά.Δεν θέλω να θυμάμαι τι πέρασα γιατί είναι πολύ οδηνηρό αρκεί να σας πω οτι εφτασα σε σημείο να λέω οτι δεν μπορώ να ζω άλλο έτσι καλύτερα να παραιτηθώ από την ζωή.Το κακό σε εμένα είναι όμως οτι μου έχει γίνει έμμονη ιδέα οτι δεν θα καταφέρω να ζήσω φυσιολογικά χωρις πανικούς και αυτό που με βασανίζει η πληγή μου δηλαδή είναι το γιατί και πάλι γιατί.Καθώς και αν θα βγώ από αυτήν την κατάσταση κάποια στιγμή επιτέλους.Αν και είμαι σχετικά αρχάρια ,μόλις 3 χρόνια ασχολούμαι με την αστρολογία, κοίταξα τις προάλλες τον δικό μου προοδευτικό χάρτη μαζί με 2 άλλων ατόμων με ίδια προβλήματα και έμεινα εκπληκτη σε κάτι κοινό που βρήκα.Και οι τρεις μας στο προοδευτικο έχουμε Χείρωνα σε αντίθεση με Ουρανό στον άξονα 6-12ου.Τα άλλα 2 άτομα με Χείρωνα στο 12ο και εγώ στον 6ο.Δεν ασχολήθηκα με τον γενέθλιο(αν και εγώ έχω κάποια στοιχεία -Αρης στον 12ο).Μου έκανε τρομερή εντύπωση ο Χείρωνας και μάλιστα εμένα κάνει τετράγωνο και με τον κυβερνήτη του 6ου(Αφροδίτη)Το κακό είναι οτι πραγματι έχει κολλήσει το μυαλό μου και δεν μπορώ να χαρώ εύκολα πάντα νιώθω οτι βρίσκεται εκεί το πρόβλημα και με στοιχειώνει,ενώ καταλαβαίνω οτι με καταστρέφει εγώ συνεχίζω να φοβάμαι.Αν θέλετε μπορώ να σας παραθέσω τα στοιχεία μου για μελέτη αρκεί να μου το ζητήσετε.¨Οποιος μπορεί να βοηθήσει να μου πει αν τελικά αυτό που περνάω με τον χρόνο θα τελειώσει,αν φαίνεται αστρολογικά.Μπορεί ο Χείρωνας(και η αντίθεσή του με τον Ουρανό) να μην παίζει τόσο σημαντικό ρόλο και να κάνω λάθος αλλά ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας μήπως και βγάλω κανένα συμπέρασμα.

Μητσάκος
30-08-2010, 07:19 AM
,,,,,,,,,,,,,,,
κοίταξα τις προάλλες τον δικό μου προοδευτικό χάρτη μαζί με 2 άλλων ατόμων με ίδια προβλήματα και έμεινα εκπληκτη σε κάτι κοινό που βρήκα.Και οι τρεις μας στο προοδευτικο έχουμε Χείρωνα σε αντίθεση με Ουρανό στον άξονα 6-12ου.Τα άλλα 2 άτομα με Χείρωνα στο 12ο και εγώ στον 6ο.Δεν ασχολήθηκα με τον γενέθλιο(αν και εγώ έχω κάποια στοιχεία -Αρης στον 12ο).Μου έκανε τρομερή εντύπωση ο Χείρωνας και μάλιστα εμένα κάνει τετράγωνο και με τον κυβερνήτη του 6ου(Αφροδίτη),,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
.
Ο Ουρανός και πολύ περισσότερο ο Χείρων είναι βραδυκίνητα σώματα. ¶ρα, στο προοδευτικό θα έχουν προχωρήσει ελάχιστα σε σχέση με τη γενέθλια θέση τους, με δεδομένο ότι αντιστοιχεί μία μέρα σε ένα έτος.

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις όχι μόνον το άρθρο αλλά και όλα τα ποστ που το ακολούθησαν, για να διακρίνεις από την πολεμική που αναπτύχθηκε ότι είναι πολύ περισσότεροι οι παράγοντες που εμπλέκονται και ότι δεν φτάνει μια γενέθλια αντίθεση Ουρανού-Χείρωνα (όπου Ουρανός= πλανήτης γενεών -άρα στην ίδια θέση τον έχουν ....εκατομμύρια άτομα, και Χείρωνας= ένας αστεροειδής που θέλει 50 χρόνια για να κάνει έναν κύκλο -άρα στην ίδια θέση τον έχουν πολύ περισσότεροι από ό,τι τον Ουρανό και επιπλέον οι ιδιότητες που του αποδίδονται τελούν ακόμη υπό διερεύνηση).

Ακόμα, θα πρέπει να έχουμε στο νου μας ότι για την ερμηνεία των προοδευτικών συστημάτων θα πρέπει πρώτα να έχουμε πολύ καλή γνώση των βασικών αστρολογικών εννοιών, διαφορετικά οι όποιες εκτιμήσεις μας είναι πέρα για πέρα χωρίς βάση. Και φαντάζομαι ότι για θέματα που είναι πολύ "ευαίσθητα", όπως π.χ. η ψυχική υγεία, καλό θα ήταν να μην έχουμε καταληκτικά συμπεράσματα καθώς πέρα από την καλή αστρολογική γνώση είναι απαραίτητη και η καλή γνώση του αντίστοιχου επιστημονικού τομέα :bigsmile:

paraskeyh
30-08-2010, 11:40 PM
Ο Ουρανός και πολύ περισσότερο ο Χείρων είναι βραδυκίνητα σώματα. ¶ρα, στο προοδευτικό θα έχουν προχωρήσει ελάχιστα σε σχέση με τη γενέθλια θέση τους, με δεδομένο ότι αντιστοιχεί μία μέρα σε ένα έτος.

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις όχι μόνον το άρθρο αλλά και όλα τα ποστ που το ακολούθησαν, για να διακρίνεις από την πολεμική που αναπτύχθηκε ότι είναι πολύ περισσότεροι οι παράγοντες που εμπλέκονται και ότι δεν φτάνει μια γενέθλια αντίθεση Ουρανού-Χείρωνα (όπου Ουρανός= πλανήτης γενεών -άρα στην ίδια θέση τον έχουν ....εκατομμύρια άτομα, και Χείρωνας= ένας αστεροειδής που θέλει 50 χρόνια για να κάνει έναν κύκλο -άρα στην ίδια θέση τον έχουν πολύ περισσότεροι από ό,τι τον Ουρανό και επιπλέον οι ιδιότητες που του αποδίδονται τελούν ακόμη υπό διερεύνηση).

Ακόμα, θα πρέπει να έχουμε στο νου μας ότι για την ερμηνεία των προοδευτικών συστημάτων θα πρέπει πρώτα να έχουμε πολύ καλή γνώση των βασικών αστρολογικών εννοιών, διαφορετικά οι όποιες εκτιμήσεις μας είναι πέρα για πέρα χωρίς βάση. Και φαντάζομαι ότι για θέματα που είναι πολύ "ευαίσθητα", όπως π.χ. η ψυχική υγεία, καλό θα ήταν να μην έχουμε καταληκτικά συμπεράσματα καθώς πέρα από την καλή αστρολογική γνώση είναι απαραίτητη και η καλή γνώση του αντίστοιχου επιστημονικού τομέα :bigsmile:

Aυτό το γνωρίζω απλά απορία έθεσα μήπως και υπάρχει κάποια σχέση.Οσον αφορά για την θέση του Χείρωνα και για την προσβολή του κυβερνήτη του 6ου οίκου(μιας και ο ο φυσικός κυβερνήτης του είναι ο Ερμής-μυαλό)γνωρίζεται αν δείχνει τέτοια τάση;

παλίρροια
31-08-2010, 01:13 AM
:bigsmile:Ευχαριστούμε για το πολύ ενδιαφέρον και επίκαιρο (δυστυχώς) στίς μέρες μας αυτό θέμα.....:embarrest
Είναι δύσκολος ο χειρισμός των ανθρώπων που εμφανίζουν αρχικά συμπτώματα μελαγχολίας και αργότερα αν δεν αντιμετωπιστούν καταθλιψης......:cry:
Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν αρκεί μόνο η αγάπη.....

Κοραλλία Μόζορα
04-09-2010, 08:55 AM
Ο Ουρανός και πολύ περισσότερο ο Χείρων είναι βραδυκίνητα σώματα. ¶ρα, στο προοδευτικό θα έχουν προχωρήσει ελάχιστα σε σχέση με τη γενέθλια θέση τους, με δεδομένο ότι αντιστοιχεί μία μέρα σε ένα έτος.

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις όχι μόνον το άρθρο αλλά και όλα τα ποστ που το ακολούθησαν, για να διακρίνεις από την πολεμική που αναπτύχθηκε ότι είναι πολύ περισσότεροι οι παράγοντες που εμπλέκονται και ότι δεν φτάνει μια γενέθλια αντίθεση Ουρανού-Χείρωνα (όπου Ουρανός= πλανήτης γενεών -άρα στην ίδια θέση τον έχουν ....εκατομμύρια άτομα, και Χείρωνας= ένας αστεροειδής που θέλει 50 χρόνια για να κάνει έναν κύκλο -άρα στην ίδια θέση τον έχουν πολύ περισσότεροι από ό,τι τον Ουρανό και επιπλέον οι ιδιότητες που του αποδίδονται τελούν ακόμη υπό διερεύνηση).

Ακόμα, θα πρέπει να έχουμε στο νου μας ότι για την ερμηνεία των προοδευτικών συστημάτων θα πρέπει πρώτα να έχουμε πολύ καλή γνώση των βασικών αστρολογικών εννοιών, διαφορετικά οι όποιες εκτιμήσεις μας είναι πέρα για πέρα χωρίς βάση. Και φαντάζομαι ότι για θέματα που είναι πολύ "ευαίσθητα", όπως π.χ. η ψυχική υγεία, καλό θα ήταν να μην έχουμε καταληκτικά συμπεράσματα καθώς πέρα από την καλή αστρολογική γνώση είναι απαραίτητη και η καλή γνώση του αντίστοιχου επιστημονικού τομέα :bigsmile:

Οι παράγοντες που εμπλέκονται στην κατάθλιψη έχουν διευκρινιστεί σε μεγάλο βαθμό, Μητσάκο μου, παρόλη την προσπάθεια του κου ¶ρχου να παρουσιάσει τις απόψεις του ως τις πιο έγκυρες κι εμένα ως ημιμαθή.

Ολοκληρώθηκαν πρόσφατα εκτεταμένες έρευνες που έγιναν σε πανεπιστημιακές κλινικές των ΗΠΑ για την σχέση της κατάθλιψης με τις γνωστικές διαταραχές. Στις έρευνες αυτές φάνηκε ότι ενώ αρκετοί άνθρωποι που πάσχουν από κατάθλιψη παρουσιάζουν γνωστικές διαταραχές (όπως διαταραχή της προσοχής, της λεκτικής μνήμης κ.ά.) αρκετοί άλλοι παρουσιάζουν ψηλά επίπεδα γνωστικών λειτουργιών. Για παράδειγμα, μέσα στο δείγμα της έρευνας περιλαμβάνονταν έφηβοι που είχαν πολύ ψηλές σχολικές επιδόσεις.

Επίσης, φάνηκε στην έρευνα ότι σε αρκετές περιπτώσεις οι γνωστικές διαταραχές προκαλούνταν από τα φάρμακα που χορηγούνταν στους ασθενείς με κατάθλιψη.

Έτσι, ο Σύνδεσμος Ψυχιάτρων των ΗΠΑ ανακοίνωσε ότι παρόλο που αρκετοί ασθενείς που πάσχουν από κατάθλιψη μπορεί να παρουσιάζουν γνωστικές διαταραχές, οι γνωστικές διαταραχές ΔΕΝ αποτελούν κριτήριο για την διάγνωση της κατάθλιψης.

Επομένως η θέση του Ερμή στους χάρτες ατόμων που πάσχουν από κατάθλιψη δεν μπορεί να θεωρηθεί ως κριτήριο διάγνωσης.

Μητσάκος
04-09-2010, 10:37 AM
Οι παράγοντες που εμπλέκονται στην κατάθλιψη έχουν διευκρινιστεί σε μεγάλο βαθμό, Μητσάκο μου, παρόλη την προσπάθεια του κου ¶ρχου να παρουσιάσει τις απόψεις του ..................
.................................................. .....................
Επομένως η θέση του Ερμή στους χάρτες ατόμων που πάσχουν από κατάθλιψη δεν μπορεί να θεωρηθεί ως κριτήριο διάγνωσης.
Το θέμα ήταν ότι δεν φτάνει μια αντίθεση (και μάλιστα με τον Χείρωνα) για να "διαγνωστεί" αστρολογικά μια κατάθλιψη και ότι είναι πολλοί οι παράγοντες που συμβάλλουν σε κάτι τέτοιο.

Κατά τα άλλα, μάλλον θα συμφωνήσω μαζί σου. Και λέω μάλλον επειδή για το συγκεκριμένο θέμα δεν γνωρίζω κάτι περισσότερο από τα πολύ βασικά στοιχεία, που όμως δεν είναι αρκετά για να μου δώσουν τη δυνατότητα να έχω άποψη και πολύ περισσότερο να κρίνω κάποιον άλλο.
Έκαστος στο είδος του...:bigsmile:

paraskeyh
06-09-2010, 11:15 PM
Το θέμα ήταν ότι δεν φτάνει μια αντίθεση (και μάλιστα με τον Χείρωνα) για να "διαγνωστεί" αστρολογικά μια κατάθλιψη και ότι είναι πολλοί οι παράγοντες που συμβάλλουν σε κάτι τέτοιο.

Κατά τα άλλα, μάλλον θα συμφωνήσω μαζί σου. Και λέω μάλλον επειδή για το συγκεκριμένο θέμα δεν γνωρίζω κάτι περισσότερο από τα πολύ βασικά στοιχεία, που όμως δεν είναι αρκετά για να μου δώσουν τη δυνατότητα να έχω άποψη και πολύ περισσότερο να κρίνω κάποιον άλλο.
Έκαστος στο είδος του...:bigsmile:
Μητσάκο μάλλον παρεξήγησες,μπορεί να μην το διατύπωσα σωστά δεν εννοώ οτι φτάνει μόνο ο Χείρωνας ποτέ δεν είπα κάτι τέτοιο.Απλά ρωτάω μηπως συμβάλλει μαζί με τα υπόλοιπα παραπάνω.

MARELED23
24-11-2010, 01:58 AM
γεια σας :bigsmile: ειμαι σκορπιος με κρονο,ερμη,πλουτωνα σε σκορπιο
σεληνη σε ταυρο, και ποσειδωνα σε αιγοκερω υπαρχουν ενδειξεις ? :nuts: