PDA

View Full Version : ¶δης στο μεσουράνημα...



pepromeno
14-02-2009, 05:08 AM
Γεια σας
Ο ¶δης στο γενέθλιο χαρτη μου βρίσκεται σε σύνοδο με το μεσουράνημα μου.
Έκπληξη μου προκάλεσε όταν κάποιος γνώστης αστρολογίας απέδωσε εκεί την υιοθεσία μου (άρνηση φυσικού πατέρα κλπ).
Η παρουσία του άδη εκεί (διαβάζοντας και το σχετικό άρθρο) δεν με καλύπτει ως ερμηνεία σε σχέση με τα υπόλοιπα που έγραφε το άρθρο.
Πόσο σημαντική είναι η θέση του στον γενέθλιο χάρτη;
Η σύνοδος ήλιου-μεσουρανημα-άδης που σχηματίζεται στον χάρτη μου έχει κάποια ιδιαίτερη ερμηνεία;
Τα στοιχεία μου:

21 Mαίου 1978, 13.10 , Αθήνα.
Ευχαριστώ

* Ο ¶δης βρίσκεται στην 26η μοίρα του Ταύρου στον γενέθλιο χάρτη μου

Χρήστος Άρχος
14-02-2009, 03:05 PM
Καλησπέρα σας.
Καταρχάς να πούμε ότι η Uranian αστρολογία είναι η πλέον αμφισβητήσιμη ακόμη και απο πολλούς αστρολόγους και καλό είναι να τον αναλύουν μόνο άτομα που γνωρίζουν καλά και μόνο για ερευνητικό επίπεδο μιας και μία προσωπική ανάλυση στον εαυτό μας η σε κάποιο άτομο μπορεί να κάνει κακό χωρίς λόγο.

Ο ¶δης τώρα σχετίζεται με οτιδήποτε δεν προσφέρει ευχαρίστηση, κάτι το οποίο είναι άχρηστο, παλιό κρυμμένο, θαμμένο η ακόμη και μεταφυσικό. Το ότι βρίσκεται στο Μεσουράνημα μπορέι να σημάνει δύσκολα παιδικά χρόνια η μία δυσκολία σε αυτά. Το ότι είναι επίσης κοντά μέσω γέφυρας με τον Ήλιο μπορεί να πίστευε ο άνθρωπος που σας ανέλυσε ότι ένα πολύ άσχημο γεγονός όπως το να αφήσει κάποιος ένα παιδί κάπου η να φύγει ο φυσικός γονιός μπορεί να σχετίζεται με αυτό.
Θα μπορούσε αλλά είναι επικύνδινη ερμηνεία.
Συνήθως αυτήη θέση βγάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον για Ιατρική και μεταφυσική καθώς και τεχνικές ενέργειας και θεραπείας. Επίσης στα πρώτα χρόνια μπορεί να βγάλει δυσκολίες και φτώχεια. Όταν μεγαλώσει το άτομο αποκτά μία πολύ βαθιά ερεύνηση της πραγματικότητας και αποκτά μία πιο ολιστική προσέγγιση της.
Μπορεί να παρουσιαστεί πεσσιμισμός στο χαρακτήρα και κάποια κατάθλιψη κατα τη δειάρκεια της ζωής του ατόμου.

Αυτά όλα όμως επιμένω είναι σε ερευνητικό επίπεδο και δεν μπορούμε να βγάλουμε σωστά και ασφαλή συμπεράσματα.

pepromeno
14-02-2009, 03:23 PM
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

pepromeno
18-02-2009, 01:41 AM
Σε εκείνη τη μοίρα (26η Ταύρου) που έχω τον ¶δη είναι και ο Αlgol επίσης "κακότυχος¨.
Γνωρίζετε τι μπορεί να σημαίνει αυτός ο συνδιασμός; Το ότι είναι το μεσουράνημα μου εκεί σώζει την κατάσταση ή πάμε για πολύ κλάμα; :weird:

Μητσάκος
18-02-2009, 07:05 AM
Σε εκείνη τη μοίρα (26η Ταύρου) που έχω τον ¶δη είναι και ο Αlgol επίσης "κακότυχος¨.
Γνωρίζετε τι μπορεί να σημαίνει αυτός ο συνδιασμός; Το ότι είναι το μεσουράνημα μου εκεί σώζει την κατάσταση ή πάμε για πολύ κλάμα; :weird:

Εγώ είμαι σίγουρος για το "κλάμα", οπότε προμηθεύσου μαντιλάκια από τώρα :toung:
(αφού δεν σε καλύπτει αυτό Αστρολογία για όλους - View Single Post - ¶δης στο μεσουράνημα... (http://www.myhoroscope.gr/79211-post2.html), είναι προφανές ότι εσύ θα τα δημιουργήσεις και να μην υπάρχουν :bigsmile: )

pepromeno
18-02-2009, 08:40 PM
Εγώ είμαι σίγουρος για το "κλάμα", οπότε προμηθεύσου μαντιλάκια από τώρα :toung:
(αφού δεν σε καλύπτει αυτό Αστρολογία για όλους - View Single Post - ¶δης στο μεσουράνημα... (http://www.myhoroscope.gr/79211-post2.html), είναι προφανές ότι εσύ θα τα δημιουργήσεις και να μην υπάρχουν :bigsmile: )

Λες να το πηγαίνω φιρί φιρί;
Μπας και είμαι μαζόχας και γουστάρω κλάμα;:bigsmile:
Μου βαλες "σκουλήκια" τώρα...
Πάντως αν την βγάλω καθαρή με τόση μαυρίλα στο μεσουράνημα, θα σε μνημονεύω...:bigsmile:
Kαι όχι τίποτε άλλο, είχα χαρεί που έχω σύνοδο ήλιου-μεσουρανήματος και ελεγα ότι θα κάνω σημαντικά πραγματα...:nuts:

Μητσάκος
19-02-2009, 07:21 AM
Λες να το πηγαίνω φιρί φιρί;
Μπας και είμαι μαζόχας και γουστάρω κλάμα;:bigsmile:
Μου βαλες "σκουλήκια" τώρα...
Πάντως αν την βγάλω καθαρή με τόση μαυρίλα στο μεσουράνημα, θα σε μνημονεύω...:bigsmile:
Kαι όχι τίποτε άλλο, είχα χαρεί που έχω σύνοδο ήλιου-μεσουρανήματος και ελεγα ότι θα κάνω σημαντικά πραγματα...:nuts:
Αυτό δεν αποκλείει τα άλλα. Σημαντικά πράγματα και αναγνώριση στον επαγγελματικό του τομέα μπορεί να έχει ο καθένας και παράλληλα να αισθάνεται ο ίδιος χάλια :toung:.
(Αφού τρίβεσαι στην γκλίτσα του τσοπάνη, τι περιμένεις να ακούσεις; )

Πέρα από την πλάκα πάντως, και ο Χ. ¶ρχος σου λέει ότι οι υποθετικοί της Ουράνιαν είναι καλοί για έρευνα και όχι για εξαγωγή συμπερασμάτων, ιδίως από όχι καλούς γνώστες.

Ακόμα, ο χάρτης μας εξετάζεται ολιστικά και όχι απομονώνοντας όψεις και θέσεις πλανητών. Είναι πολύ πιθανό να υπάρχουν άλλα, θετικά στοιχεία που να αναιρούν τις όποιες δυσαρμονικές όψεις.

Ξεκινάμε με στοιχεία και ποιότητες και μετά εξειδικεύουμε και αφού τελειώσουμε την ανάλυση με βάση την κλασική αστρολογία και εφόσον έχουμε καλή γνώση αλλά και ωριμότητα πνευματική/ψυχολογική ρίχνουμε και μια μελέτη εργασίας με υποθετικούς πλανήτες και καραφαταλιστικές προσεγγίσεις όπως είναι των Γερμανών.
Διαφορετικά, τρώμε σκάλωμα με τις εκφοβιστικές ερμηνείες τύπου Λάβκραφτ και Πόε και μας κόβονται τα πόδια. :bigsmile:

strange
19-02-2009, 09:25 AM
Ξέρω ότι είναι πολύ νωρίς να ασχοληθώ με πλανητοειδείς, αστεροειδείς και δεν συμμαζεύεται...., αλλά έχω σύνοδο ¶δη-Algol-ακμής πρώτου οίκου. Και φυσικά όλα αυτά κάνουν δύσκολες όψεις με άλλους πλανήτες. Τι είναι τούτο;;;;;;;;

cancerian
19-02-2009, 11:27 AM
Ξέρω ότι είναι πολύ νωρίς να ασχοληθώ με πλανητοειδείς, αστεροειδείς και δεν συμμαζεύεται...., αλλά έχω σύνοδο ¶δη-Algol-ακμής πρώτου οίκου. Και φυσικά όλα αυτά κάνουν δύσκολες όψεις με άλλους πλανήτες. Τι είναι τούτο;;;;;;;;

Aγαπητη strange

Αρχικα να αναφερω οτι ο Algol ειναι το κεφαλι του Αστερισμου της Μεδουσας και βρισκεται στον Αστερισμο του Περσεα. Οι παλιοι θεωρουσαν οτι ο αστερας αυτος προκαλουσε ασχημο θανατο μεσα απο αποκεφαλισμους , κρεμασμα , ηλεκτροπληξια ή απο καποια ληστεια η οποια θα οδηγουσε στον θανατο. Ειναι φυσης Κρονου και Δια και θεωρειται ο "κακος" των απλανων.
Σημερα η ερμηνεια του αλλαζει. Ο αποκεφαλισμος των "παλιων" αναγεται στην εκθεση του εαυτου με αποτελεσμα το ρισκο.Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι οτι η μεταφορικη αποψη "ρισκαρω το κεφαλι μου" ειναι οτι πιο σωστο με αυτον τον Απλανη. Το ατομο κατω απο την επιρροη αυτου του απλανη , ειναι αρκετα ενεργητικο και ισως πολλες φορες δυναστης. Αυτη η συμπεριφορα , οπως ειναι αναμενομενο οδηγει σε εκθεση του εαυτου καποιου σε ριψοκινδυνες καταστασεις με αποτελεσμα να χασει πολλα πραγματα απο τα ηδη κεκτημενα μονο και μονο αυτης της αλαζονικης συμπεριφορας ! .
Υ.Γ. Μερικα ατομα τα οποια ενεργουσαν κατω απο την δυνατη επιρροη του Αlgol στο ωροσκοπιο τους ειναι ο Pablo Picasso,ο Salvador Dali, ο Albert Einstein,ο Karl Abraham


με εκτιμηση
Cancerian

pepromeno
20-02-2009, 03:58 AM
Aγαπητη strange

Αρχικα να αναφερω οτι ο Algol ειναι το κεφαλι του Αστερισμου της Μεδουσας και βρισκεται στον Αστερισμο του Περσεα. Οι παλιοι θεωρουσαν οτι ο αστερας αυτος προκαλουσε ασχημο θανατο μεσα απο αποκεφαλισμους , κρεμασμα , ηλεκτροπληξια ή απο καποια ληστεια η οποια θα οδηγουσε στον θανατο. Ειναι φυσης Κρονου και Δια και θεωρειται ο "κακος" των απλανων.
Σημερα η ερμηνεια του αλλαζει. Ο αποκεφαλισμος των "παλιων" αναγεται στην εκθεση του εαυτου με αποτελεσμα το ρισκο.Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι οτι η μεταφορικη αποψη "ρισκαρω το κεφαλι μου" ειναι οτι πιο σωστο με αυτον τον Απλανη. Το ατομο κατω απο την επιρροη αυτου του απλανη , ειναι αρκετα ενεργητικο και ισως πολλες φορες δυναστης. Αυτη η συμπεριφορα , οπως ειναι αναμενομενο οδηγει σε εκθεση του εαυτου καποιου σε ριψοκινδυνες καταστασεις με αποτελεσμα να χασει πολλα πραγματα απο τα ηδη κεκτημενα μονο και μονο αυτης της αλαζονικης συμπεριφορας ! .
Υ.Γ. Μερικα ατομα τα οποια ενεργουσαν κατω απο την δυνατη επιρροη του Αlgol στο ωροσκοπιο τους ειναι ο Pablo Picasso,ο Salvador Dali, ο Albert Einstein,ο Karl Abraham


με εκτιμηση
Cancerian

Τώρα λοιπόν αναγνωρίζω στον εαυτό μου μια εξέχουσα προσωπικότητα...
Μία ο Algol, μία ο ¶δης...λέω και γω, δεν γίνεται ρε παιδιά...:laugh:
Ευτυχώς με τούτα και με κείνα γλίτωσα τον αποκεφαλισμό...στην κυριολεξία γιατί μεταφορικά θα το φάω το κεφάλι μου, είναι σίγουρο...:bigsmile: