PDA

View Full Version : Η εκλειψη στις 9 Φεβρουαριου του 2009



Τίνα Ζαχαριάδου
10-02-2009, 12:01 AM
Πως αντιμετωπιζονταν μια εκλειψη
Γυρίζοντας την "μηχανη του χρονου" προς τα πισω, διαπιστώνουμε ότι οι Αρχαιοι λαοι αντιμετωπιζαν τις εκλειψεις με φοβο και δεισιδαιμονια. Ηταν σχεδον σιγουροι οτι η πραγματοποίηση μιας έκλειψη ήταν συνυφασμένη με καταστροφες, σεισμούς και καταποντισμούς, θανατους Βασιλεων η και μαζικους. Σε καποια μερη μάλιστα, θεωρουσαν οτι Δαιμονες, καταβροχθιζαν τον Ηλιο και κατεβαιναν στην Γη για να κατασπαραξουν ο,τιδήποτε βρισκόταν το πέρασμά τους.


Τι ισχυει σημερα

Στις μέρες μας, προφανώς δεν ισχύουν αυτές οι δοξασίες Παρόλα αυτά, εξακολουθεί να υπάρχει μια γενικη ανησυχια και επικρατεί η εντυπωση πως οι εκλείψεις προκαλουν κρισιμοτητα σε διάφορους τομείς , καθώς επίσης ότι ειναι προαγγελοι δυσαρεστων γεγονοτων. Παρόλα αυτά, εξακολουθεί να υπάρχει μια γενικη ανησυχια
και επικρατεί η εντυπωση πως οι εκλείψεις προκαλουν δυσκολα και δυσαρεστα γεγονοτα. Στην πραγματικοτητα, μια εκλειψη, αν είναι αρνητικά φοριτσμένη, ενδέχεται να ειναι
σημειοδοτης δυσκολων γεγονοτων, αναλογα τους πλανητες που συμμετεχουν και τις γωνιες που σχηματιζουν μεταξυ τους, ή οταν σε ενα χαρτη ενεργοποιει προυπαρχουσες
δυσαρμονικες τασεις. Το σιγουρο ειναι, πως η καθε εκλειψη καταδυκνυει , που και πως πρεπει να διοχετευθει η ενέργεια μας ωστε, να προωθησουμε, να σταθεροποιησουμε
να αλλαξουμε, η να ολοκληρωσουμε αναλογα τα χαρακτηριστικα που φερει. Ετσι λοιπον, εκλειψη εχουμε, οταν η Σεληνη και η Γη ευθυγραμμιζονται με τον Ηλιο. Οι εκλειψεις
διακρινονται σε Ηλιακες και Σεληνιακες.
Η Ηλιακη εκλειψη συμβαίνει οταν η Σεληνη "περασει" μπροστα απο τον Ηλιο και καλυψει την Γη. Τοτε εχουμε την Νεα Σεληνη, όταν δηλαδη ο Ηλιος βρισκεται σε συνοδο
με την Σεληνη. Όταν ο Ηλιος καλυπτεται εντελως απο την Σεληνη τότε η έκλειψη αυτή ειναι ολική. Όταν, όμως, η Σεληνη καλυπτει ενα μερος μοναχα του Ηλιου, τότε η
έκλειψη ειναι μερικη. Μια Ηλιακη εκλειψη είναι αρκετά σημαντική και αφορα το συνειδητο εγω και την αυτοεκφραση , το αντρικό φύλο και γενικα τα προσωπα κυρους
και εξουσιας.
Η Σεληνιακη εκλειψη συμβαίνει οταν η Γη "περασει" αναμεσα απο τον Ηλιο και την Σεληνη και τοτε εχουμε την Πανσεληνο, οταν δηλαδη βρισκεται σε αντιθεση ο Ηλιος με την
Σεληνη. Η Σεληνιακη εκλειψη και αυτη με την σειρα της μπορει να ειναι ολικη - να καλυπτεται δηλαδή εντελως απο την Γη- ή μερικη -να καλυπτεται δηλαδή μόνο ενα τμημα
της.Η Σεληνιακή έκλειψη, είναι εξίσου σημαντική με την ηλιακή, και επηρεαζει το υποσυνηδειτο τον ψυχισμο μας , το γενικοτερο συναισθημα του κοσμου και το γυναικειο
φυλο ιδιαιτερα. Οι εκλειψεις εχουν μια κυκλικα επναλαμβανομενη σειρα, καθε 19 χρονια (Κυκλος Σαρος) που συνδεονται μεταξυ τους . Η επιρροή της εκάστοτε έκλειψης,
εξαρτάται από τον χρόνο διάρκειας της. Κατά συνέπεια, όσα λεπτα διαρκέσει μια Ηλιακη Εκλειψη τόσα τα χρονια επιρροης της και αντίστοιχα, όσα λεπτά διαρκέσει μια
Σεληνιακη εκλειψη τοσους μηνες ασκειται η επιρροη της.

Οι ημερομηνιες των εκλειψεων και ποιους επηρεαζουν

Η πρωτη Ηλιακη εκλειψη πραγματοποιήθηκε στις 26 Ιανουαριου στις 7.56' ωρα Γκρηνουιτς στο ζωδιο του Υδροχοου, στις 6 μοιρες
και 30΄ και επηρεαστηκαν οι γεννημενοι το πρωτο δεκαημερο του Υδροχοου και οι έχοντες Πλανητες στα ζωδια του σταθερου σταυρου.
Η δευτερη εκλειψη ειναι Σεληνιακη παρασκιας και θα πραγματοποιηθεί στις 9 Φεβρουαριου στις 14. 39΄ ωρα Γκρηνουιτς στο
ζωδιο του του Λεοντα στις 20 μοιρες και 60΄ Η έκελιψη αυτή θα θα επηρρεάσει τους γεννημένους το τριτο δεκαημερο του Λεοντα, καθώς
και εκείνους που εχουν Πλανητες στα ζωδια του σταθερου σταυρου.
Η τριτη εκλειψη ειναι Σεληνιακη παρασκιας και πραγματοποιείται στις 7 Ιουλιου στις 9.40΄ ωρα Γκρηνουιτς στο ζωδιο του
Αιγοκερω στις 15 μοιρες και 24΄. Από αυτή την έκλειψη, θα επηρρεαστουν κυρίως οι γεννημενοι το δευτερο δεκαημερο του Αιγοκερω, όπως
και οσοι εχουν Πλανητες στα στα ζωδια του παρορμητικου σταυρου.
Η τεταρτη, ειναι ολικη εκλειψη Ηλιου και θα πραγματοποιηθεί στις 22 Ιουλιου στις 2.36΄ ωρα Γκρηνουιτς στο ζωδιο του Καρκινου στις
29 μοιρες και 27΄. Η έκλειψη αυτή θα επηρεάσει όσους ειναι γεννημενοι το τριτο δεκαημερο του Καρκινου, όπως επίσης και όλους οσους εχουν
Πλανητες στα ζωδια του παρορμητικου σταυρου.
Η πεμπτη ειναι εκλειψη Σεληνιακη παρασκιας και θα γινει στις 6 Αυγουστου στις 0.40΄ ωρα Γκρηνουιτς στο ζωδιο του Υδροχοου στις 13 μοιρες
και 43΄. Από την έκλειψη αυτή θα επηρεαστούν οι ειναι γεννημενοι το δευτερο δεκαημερο του Υδροχοου και οι έχοντες Πλανητες στα ζωδια του
σταθερου σταυρου.
Η εκτη και τελευταια του ετους, ειναι μερικη εκλειψη Σεληνης και θα γινει στις 31 Δεκεμβριου στις 19.24΄ ωρα Γκρηνουιτς
στο ζωδιου του Καρκινου στις 10 μοιρες και 15΄. Από την τελευταία, αυτή, έκλειψη του έτους, θα επηρεαστουν οσοι ειναι γεννημενοι το δευτερο
δεκαημερο του Καρκινου και επίσης οσοι εχουν Πλανητες στα ζωδια του παρορμητικου σταυρου..

Πως επηρεαζεται το καθε ζωδιο



Κριος


Για τους Κριους ειναι μια εκλειψη που θα γινει στο πεμπτο ηλιακο σπιτι, επηρεάζοντας θεματα ερωτικης κυρίως φυσεως. Θα ειναι μια περιοδος κατα την
οποια θα θελουν να φλερταρουν, να διασκεδασουν μεχρι τελικης πτώσεως, και δεν αποκλείεται καποιοι να μπουν στην διαδικασια της τεκνοποίησης, ενώ καποιοι αλλοι θα επιθυμουν διακαως την αναγνωριση που τους αξιξει. Παρολο
που ειναι μια εκλειψη που δεν τους "πιανει" με αρνητικες γωνιες, καλο θα
ήταν, να αποφυγουν την δημιουργια νεων σχεσεων, ειδικα αν το ζητούμενό τους είναι
η δεσμευση. Ακόμη, εστιαζοντας τοσο πολυ στον εαυτο τους, δεν
αποκλείεται να παραμελησουν τους στοχους, τις φιλοδοξιες και τους φιλους τους,με αποτελεσμα να δημιουργηθουν απογοητευσεις αφου στη συγκεκριμένη
έκλειψη θα παίξει ρόλο και η "φιλικη" συμμετοχη του Ποσειδωνα.

Ταυρος

Για τους Ταυρους θα ειναι μια αρκετα δυσκολη περιοδος. Θα νιώσουν έντονη την ανάγκη να απομονωθουν στο σπιτι με τα οικεια τους προσωπα,
προκειμενου να αντιμετωπισουν τις πιθανές απογοητευσεις και τις οχι και τόσο ξεκαθαρες καταστασεις που ενδεχομενως να προκυψουν
στον εργασιακο χωρο. Καλο θα ήταν να αφησουν στα μελη της οικογενειας λιγο χωρο προκειμένου να αναπνευσουν, γιατι θα έχουν την τάση
να τους "πνιγουν" με τον υπερβολικο συναισθηματισμο τους και τις συχνες εναλλαγες της διαθεσης τους, δημιουργωντας αρνητικες και δυσαρεστες
καταστασεις ειδικα με τα θηλυκά μέλη του σπιτιου. Θα απαιτηθεί ωριμοτητα και λογικη στην περιπτωση που κληθούν να παρουν σημαντικες
αποφασεις για την καριερα τους και την θεση τους στην κοινωνια, γιατι είναι πολύ πιθανον να αγνοούν κάποια τα γεγονοτα, με αποτέλεσμα να
πληγει ανεπανορθωτα η φημη τους


Διδυμος

Για τους Διδυμους η προσοχη θα ειναι στραμμενη σε θεματα μετακινησης και επικοιωνίας και σε ό,τι σχετίζεται με αδερφια. Δεν αποκλείεται καποιες
ειδησεις να μην ειναι και τοσο ευχαριστες οσο θα ηθελαν οι ιδιοι να ειναι, με αποτελεσμα να υπαρχει καποια ασταθεια στα θεματα αυτα και να
μην σκεφτονται με κριτιριο την λογικη τους, αλλα με βαση την ψυχολογικη τους κατασταση. Καλό θα ήταν να αποφυγουν την υπογραφή συμβολαίων,
όπως και αλλων σημαντικών εγγράφων, αν δεν εχουν εξετάσει προηγουμένως όλες τις λεπτομέρειες. Ιδιαιτερη προσοχη θα πρεπει να δωσουν οι
μαθητες -σπουδαστες που βρισκονται σε περιοδο εξετασεων γιατι με τον Ποσειδωνα απεναντι ενδέχεται να μην κατανοησουν πληρως τα θεματα στα οποια
θα πρεπει να απαντησουν.

Καρκινος

Για τους Καρκινους η προσοχη θα πρεπει να εστιαστει στον οικονομικο και συναισθηματικο τομεα καθως θα πρεπει να προσεξουν ιδιαίτερα για τυχον
απωλειες αφου η εκλειψη γινεται στο δευτερο ηλιακο τους σπιτι , δοκιμαζοντας γενικοτερα τις αξιες της ζωης. Θα ειναι μια περιοδος ακρως
συναισθηματικη αφου πιθανον, ψυχολογικα να νιωθουν εξασθενημενοι και εντελως αποδιοργανωμενοι. Επισης ειναι μια περιοδος που θα πρεπει να
κανουν σωστη διαχειρηση χρηματων και να μην παρασυρονται απο ασκοπες αγορες. Οσοι σκοπευουν να προβούν σε ενεργειες μεγαλων αγορων,
καλο θα ήταν να μεινουν μόνο στις διαπραγματευσεις και να μην προχωρήσουν στην ολοκληρωσή τους, ειδικα αν πρόκειται να δανειοδοτηθούν,
επειδή το πιθανοτερο ειναι η εξόλφησή ενος δανειου να τραβήξει σε μακρος.

Λεων


Εδικά για τους Λεοντες, θα ειναι μια σημαντικη και δυσκολη περιοδος με δεδομενο οτι η εκλειψη πραγματοποιειται στο ζωδιο τους και θα επηρεαστει
ο αξονας των σχεσεων με αποτελεσμα αν δεν δειξουν την απαιτούμενη προσοχή να υπάρξουν χωρισμοί και απρόβλεπτες ρηξεις στις προσωπικές
τους σχεσεις, όπως επίσης και προβληματα με τους συνεργατες τους. Η περιοδος δεν είναι κατάλληλη για να αναζητησουν καινουριο συντροφο,
αφενος επειδή με τον Ποσειδωνα απεναντι κινδυνευουν να κανουν λαθος επιλογες, να εξαπατηθουν, να πληγωθουν και να απογοητευτουν και
αφετερου επειδή οι σχεσεις που ξεκινουν σε περιοδο εκλειψεων ειναι με ημερομηνια ληξης γιατι τελειωνουν το ίδιο αδοξα σε άλλη περιοδο
εκλειψεων. Αυτο που χρειαζεται ειναι μετριασμος στον εγωισμο και λιγοτερες εκρηξεις θυμου και αυτο γιατι θα ασχολουνται τοσο πολυ μετον εαυτο τους
και τις δικες τους επιθυμιες ξεχνωντας πως οι σχεσεις αποτελουνται απο δυο μελη.

Παρθενος

Για τους Παρθενους, που η συγκεκριμένη εκλειψη γινεται στον δωδεκατο οικο τους, ενδέχεται να δημιουργησει δυσκολες καταστασεις κυριως σε
επιπεδο ψυχολογικο, αφου υποσυνειδητα μπορει να νιωθουν πιεση ,ανασφαλεια και φοβια με αποτελεσμα να ενεργουν ισως και λιγο παρσκηνιακα και να
μπερδευουν και να αποπρασανατολιζουν τους αλλους μην κατανοοντας τα πραγματικα τους προβληματα . Γενικα θα ειναι περιοδος που ισως χρειαστει να
μεινουν μονοι για να βρουν και να συνηδειτοποιησουν με ποιο τροπο θα αντιμετωπισουν τις δυσκολες καταστασεις.Επισης προσοχη χρειαζεται στα θέματα
υγειας, καθως δεν ειναι εποχη για να αρχίσουν νεο κυκλο εξετασεων, αφου ελοχευει ο κινδυνος λανθασμενων διαγνωσεων και κατα συνέπεια κινδυνος
λαθους αγωγής θεραπειας . Ιδάιτερη προσοχη πρέπει να δώσουν στις σχεσεις με το γυναικειο φυλο και ειδικα αν υφίσταται κοινή εργασία.




Ζυγος

Για τους Ζυγους ειναι μια εκλειψη που θα γινει στον ενδεκατο και θα επηρεαστουν κυριως οι φιλιες, οι στοχοι και οι φιλοδοξιες, καθως και τα ερωτικα
θεματα. Θα ειναι εποχη ολη που την ενεργεια τους θα την εξαντλουν στην πραγματοποιηση των προσδοκιων βασιζομενοι ισως σε λαθος κριτιρια με συνεπεια
να αποπροσανατολιζονται απο τον αρχικο στοχο τους, καποιες αναστατωσεις σε φιλικο και κοινωνικο επιπεδο αφου πιθανον να κουραστουν απο την
υπερβολικη συμμετοχη τους σε συλλογικους χωρους αλλα και στους κοινωνικους. Ειναι πολυ πιθανο στενοι φιλοι να αντιμετωπισουν καποιου ειδους
προβλημα και να κληθητε να βοηθησετε βαζοντας σε δευτερη μοιρα τις δικες σας επιθυμιες και επιδιωξεις προκειμενου να βοηθησετε.Λιγη προσοχη και στο
κομματι των ερωτικων γιατι μπορει να ειναι πηγη απογοητευσης, προερχομενη απο την αδιαφορια για τον συντροφο τους.


Σκορπιος


Για τους Σκορπιους η εκλειψη θα λαβει χωρα σε εναν πολυ σημαντικο αξονα, ισως και τον πιο σημαντικο για καποιους , στο δεκατο ηλιακο σπιτι , οπου εκει
μπορουμε να περιμενουμε καποιες δυσκολες και δυσαρεστες καταστασεις σε σχεση με το κοινωνικο μας προφιλ αλλα και τον επαγγελματικο μας χωρο με
συνεπεια, η κακη ψυχολογικη διαθεση να τους εμποδισει να ελιχθουν και να εξελιχτουν στα θεματα τα εργασιακα. Και επειδη ειναι κοινα αποδεκτο οτι οι
δυσκολιες στον επαγγελματικο χωρο επηρεαζουν και το σπιτι και την οικογενεια το πιθανοτερο ειναι να αντιμετωπισουν προβληματα και στο οικειο τους
περιβαλλον. Γενικα θα ειναι μια περιοδος αποδιοργανωσης, απαισιοδοξιας αλλα και απογοητευσης που μπορει να εισπραξουν οχι μονο στην σταδιοδρομια τους
αλλα και μεσα στην οικογενεια, αφου θα νιωθουν πως οι γονεις και κυριως η μητερα δεν ειναι σε θεση να κατανοησει το τι ακριβως τους συμβαινει,
στην ουσια οι ιδιοι θα ειναι μπερδεμενοι αλλα ουτε και αυτο θα ειναι σε θεση να το κατανοησουν.



Τοξοτης

Για τους τοξοτες η εκλειψη αυτη θα γινει στο ενατο ηλιακο σπιτι και θα δημιουργησει καποια προβληματα κυριως σε αυτους που σχετιζονται με την
ανωτερη εκπαιδευση, με νομικες υποθεσεις, με ολα τα θεματα του εξωτερικου αλλα και τις μεταφορες, κυριως σε τετοιους τομεις θα στρεψουν την προσοχη
τους αυτο το διαστημα αλλα και σε σχεση με τα αδερφια και τους μακρινους συγγενεις. Καλο ειναι σε ολους αυτους τους τομεις να προσεξουν τα νεα
ξεκινηματα, αν για παραδειγμα ειναι να αρχισει καποια δικαστικη διαμαχη καλο ειναι να δοθει παραταση .Επισης προσοχη χρειαζονται ολα οσα σχετιζονται με
την επικοινωνια αφου ενδεχομενως ο λογος τους μπορει να ειναι ασαφης με αποτελεσμα οι αλλοι να μην κατανοουν τι ακριβως θελουν να τους πουν.
Αν καποιο ταξιδι ειναι απαραιτητο να γινει ας εχουν εξεταστει ολες οι λεπτομερειες για να αποφευχθουν δυσαρεστες καταστασεις.


Αιγοκερος


Για τους Αιγοκερους η εκλειψη αυτη θα γινει στο ογδοο ηλιακο σπιτι και θα επηρεασει κυριως την ψυχολογικη τους κατασταση, τα σεξουαλικα αλλα και
οτι αφορα δανεια και χρηματοοικονομικες συναλλαγες , γενικα θα ειναι μια περιοδος ψυχικου αναβρασμου που θα φερει στην επιφανεια συναισθηματα
που ηταν καλα κρυμενα και που πιθανον να μην γνωριζαν καν την υπαρξη τους. Λογω της καθαρα συναισθηματικης φορτισης που θα αισθανονται ισως
προσκολληθουν αρκετα στον συντροφο με αποτελεσμα να δημιουργουν εντασεις ψυχικες και σεξουαλικες η ακομα θα μπορουσαν να παρουν εντελως
λανθασμενες αποφασεις που αφορουν οικονομικα τριτων, αν λειτουργησουν την μεθοδικοτητα και τον αυτοελεγχο του ηλιου τους, θα ειναι σε θεση
να ολοκληρωσουν τις οποιες οικονομικες εκκρεμοτητες αφησαν κατα το παρελθον.

Υδροχοος

Για τους Υδροχοους η εκλειψη αυτη γινεται στο εβδομο σπιτι και θα επιφερει αναστατωσεις και προβληματα στον γαμο, στις συνεργασιες και σε ολες
τις κοινωνικες και διαπροσωπικες σχεσεις. Σημαντικα προσωπα στην κοινωνια ειναι πιθανο να αντιμετωπισουν σοβαρα προβληματα. Ειναι μια περιοδος που
αν τεντωσουν πολυ το σχοινι, αυτο θα σπασει δια παντως γι αυτο καλο ειναι να επανεξετασουν τους λογους εκεινους τους οποιους δεν τους αφηνουν
να ειναι καλα , καλο ειναι να αποφυγουν την δημιουργια νεας ερωτικης περιπετειας -γιατι περιπετεια το πιο πιθανο να ειναι -, επισης δεν ευνοειται η
επιστροφη συντροφου απο το παρελθον γαιτι οπως ηρθε μαλλον ετσι θα φυγει καποια στιγμη. Επειδη η προσοχη θα ειναι κυριως στραμμενη
στους αλλους σκοπιμο ειναι να ασχοληθουν με το τι πραγματικα θελουν οι ιδιοι αν και με τον Ποσειδωνα απεναντι δυσκολα θα αν ακαλυψουν τι ειναι
αυτο που πραγματικα ζητανε με αποτελεσμα να βγαζουν μια προσωπικοτητα που μαλλον δεν τους ανηκει, μπερδευοντας η εξαπατωντας τους αλλους
ισως και αθελα τους.

Ιχθυς

Για τους Ιχθύς η εκλειψη αυτη, γινεται στον 6ο οίκο τους, Αυτό θα έχει ως αποτελεσμα να νιωσουν ιδιαιτερα αγχωμενοι για ό,τι σχετίζεται με
θεματα υγειας και ενδεχομενως να δημιουργηθουν δυσαρεστες καταστασεις, αφου ειναι πολυ πιθανό να ψαχνονται διαρκώς για..... φανταστικες
αρρωστιες.Στα προβλήματα που θα προκύπτουν στην καθημερινη τους εργασια θα ειναι ιδιαιτερα κυκλοθυμικοι και ευαισθητοι και αυτό θα οφείλεται
στο γεγονός ότι η κριση τους θα ειναι καθαρα υποκειμενικη, με αποτελεσμα αν δεν είναι προσεκτικοί να εμπλακουν σε παρασκηνιακες ή ακομα
και παρανομες δραστηριοτητες. Προβλήματα ενδέχεται να παρουσιάσουν και οι σχέσεις με το γυναικείο φύλο, ειδικα αν εργαζονται απο κοινου. Θα πρέπει
επισης, να αποφυγουν την αλογιστη χρηση φαρμακων η αλλων χημικων ουσιων, καθως η εμφυτη ταση φυγης απο την πραγματικοτητα ενδεχεται να
ειναι πολυ εντονη.




Με εκτιμηση

Τινα Ζαχαριαδου

elpiniki
11-02-2009, 11:22 AM
Ερση μου, σ΄ ευχαριστούμε πολύ:love::love:
Πραγματικά πολύ ωραίο άρθρο!!!!
Περιμένουμε κι άλλα....
Αφού... μας κακομαθαίνετε...:bigsmile:

Κοραλλία Μόζορα
11-02-2009, 11:41 AM
Έρση μου, πολύ καλή δουλειά. Ευχαριστούμε!

Αφροδίτη
11-02-2009, 03:26 PM
Μπράβο Ερση μου!:bigsmile: Πολύ καλή δουλειά και .... καλή συνέχεια! :bigsmile:

kekaki83
11-02-2009, 04:33 PM
για σας παιδια ειμαι καινουργια κ λιγο ασχετη ηθελα να ρωτησω καποιον σχετικο με το θεμα.. ειμαι ταυρακι πρωτης ημερας με ωροσκοπο διδυμο στο 1ο δεκαημερο κ σεληνη στο λιονταρι στο 2ο δεκαημερο...επηρεαζομαι απο την εκλειψη κ σε πιον τομεα?

kekaki83
11-02-2009, 04:35 PM
...ναι μαλλον εδω δεν κανουν ερωτησεις αλλα δινουν απαντησεις αν καταλαβα καλα...σορρυ παιδια καινουργια ειμαι τα εχω μπερδεψει λιγο...

Τίνα Ζαχαριάδου
11-02-2009, 06:02 PM
για σας παιδια ειμαι καινουργια κ λιγο ασχετη ηθελα να ρωτησω καποιον σχετικο με το θεμα.. ειμαι ταυρακι πρωτης ημερας με ωροσκοπο διδυμο στο 1ο δεκαημερο κ σεληνη στο λιονταρι στο 2ο δεκαημερο...επηρεαζομαι απο την εκλειψη κ σε πιον τομεα?


Kαλησπερα!!!! κοριτσι μου η εκλειψη μας πιανει ολους απο οικο, αλλους τωρα μας πιανει περισσοτερο αλλους λιγοτερο.αναλογα με τις οψεις που σχηματιζει με τους πλανητες στον γενεθλιο χαρτη μας
Η συγκεκριμενη εκλειψη θα κοιταξεις σε ποιον οικο γινεται κ θα δεις αν σου πιανει πλανητες με ανοχη τρεις με τεσσερις μοιρες το πολυ κ για να σου δωσω ενα παραδειγμα, αν η Σεληνη σου στον Λεοντα ειναι στις 19 μοιρες, τοτε η εκλειψη εχει πιασει την Σεληνη σου με συνοδο κ επηρεαζει θεματα του οικου σε σχεση με την Σεληνη.

kekaki83
12-02-2009, 02:35 PM
λοιπον εχω σεληνη στον λεοντα στην 12 μοιρα περιπου στον 4 οικο.. δηλαδη??ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια γιατι τα εχω μπερδεψει στο μυαλο μου...

Τίνα Ζαχαριάδου
13-02-2009, 12:22 AM
λοιπον εχω σεληνη στον λεοντα στην 12 μοιρα περιπου στον 4 οικο.. δηλαδη??ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια γιατι τα εχω μπερδεψει στο μυαλο μου...


Εκει που βρισκεται η Σεληνη σου, δεν την πιανει η εκλειψη,κοιτα λιγο τον χαρτη σου κ δες η 21η Λεοντος σε ποιον οικο βρισκεται,αν δηλ.η εκλειψη εγινε στον 4ο η στον 5ο οικο
για να δεις σε ποιους τομεις μπορει να σε επηρρεασει.

kekaki83
13-02-2009, 12:43 PM
δεν ξερω ερση μου που μου εγινε η εκλειψη μου αυτο που ξερω ειναι οτι ειμαι ετοιμη να χωρισω απο χθες κ οτι βγηκε στο προσκηνιο προηγουμενος ερωτας και δεν ξερω τι να κανω..μεγαλη αναστατωση στα αισθηματικα !!ευχαριστω κ παλι..θα δω τον χαρτη μου τωρα....

kekaki83
13-02-2009, 12:50 PM
εχω την εντυπωση στον 4ο οικο ...

Τίνα Ζαχαριάδου
13-02-2009, 01:30 PM
δεν ξερω ερση μου που μου εγινε η εκλειψη μου αυτο που ξερω ειναι οτι ειμαι ετοιμη να χωρισω απο χθες κ οτι βγηκε στο προσκηνιο προηγουμενος ερωτας και δεν ξερω τι να κανω..μεγαλη αναστατωση στα αισθηματικα !!ευχαριστω κ παλι..θα δω τον χαρτη μου τωρα....


Η Εκλειψη στον Λεοντα τονιζει κυριως τα ερωτικα θεματα, θεματα παιδιων κ δημιουργιας γενικοτερα.
γι αυτο κ ελεγαν, οτι θα ειναι περιοδος αναστατωσεων κ πιθανον απογοητευσεων μεσα στις σχεσεις.
Ο Ποσειδωνας απεναντι στο ζωδιο του Υδροχοου," φροντιζει¨" κ να αποπροσανατολιζει, να φερνει διπλες σχεσεις, αλλα κ να απογοητευει.
Επιπλεον επειδη η εκλειψη γινεται σε πανσεληνο ( Ηλιο Αντιθεση Σεληνη ) προδιαθετει στο να ολοκληρωθουν κ να κλεισουν καποιοι κυκλοι παρα να ξεκινησουν νεοι.
Στο 4ο οικο φερνει κυριως εστιασμο σε θεματα οικογενειακα ,η εντασεις με μητερα, με γυναικεια προσωπα γενικοτερα κ καπως κυκλοθυμικη διαθεση ενω συχνα ανασυρονται μνημες κ καταστασεις απο το παρελθον.για να μας ευαισθητοποιησουν ακομη περοσσοτερο.

kekaki83
13-02-2009, 03:28 PM
τι να πω εισαι φοβερη!ευχαριστω παρα πολυ ερση!!!

elpiniki
14-02-2009, 12:16 AM
Έρση μου, καλό βράδυ!!! :bigsmile:
Θα μπορούσες, ίσως, να μου πεις δυο λόγια, για το πως επηρεάζει η συγκεκριμένη έκλειψη τη δική μου Σελήνη, η οποία βρίσκεται στις 21ο στον Σκορπιό και στον 5ο μου οίκο, παρέα με τον Αρη, τον Ποσειδώνα και την Αφροδίτη μου;:bigsmile:
Ευχαριστώ πολύ....:love::love:

Τίνα Ζαχαριάδου
14-02-2009, 02:06 PM
Έρση μου, καλό βράδυ!!! :bigsmile:
Θα μπορούσες, ίσως, να μου πεις δυο λόγια, για το πως επηρεάζει η συγκεκριμένη έκλειψη τη δική μου Σελήνη, η οποία βρίσκεται στις 21ο στον Σκορπιό και στον 5ο μου οίκο, παρέα με τον Αρη, τον Ποσειδώνα και την Αφροδίτη μου;:bigsmile:
Ευχαριστώ πολύ....:love::love:


Ελπινικη μου γεια σου, η εκλειψη εγινε στον δευτερο σου οικο κ σε φερνει αντιμετωπη με τα θεματα οικονομικων κ συναισθηματικων κτησεων αλλα κ θεματα αξιων της ζωης.
Θα πρεπει να δωσεις βαρυτητα στο τι πραγματικα εχεις αναγκη, κατι το οποιο δεν ειναι ιδιατερα ευκολο αν σκεφτεις οτι η συναισθηματικη φορτιση που ενδεχομενως νιωθεις ερχεται σε συγκρουση με αυτα που θελεις. Εδω ομως υπαρχει κ αλλη μια παγιδα αφου αυτα που πραγματικα εχεις αναγκη ειναι δυσδιακριτα λογω Ποσειδωνα, με αποτελεσμα να εκνευριζεσαι, να γινεσαι ευθικτη κ να εχεις τασεις φυγης απο την πραγματικοτητα.
Μαλλον δεν ειναι η καταλληλη εποχη για να παρεις σημαντικες αποφασεις για θεματα που αφορουν οικονομικα ,ερωτικα αλλα κ παιδιων κ αυτο γιατι η εκλειψη κανει ταυ τετραγωνο με την Σεληνη κ τον Ποσειδωνα σου που σημαινει οτι δεν θα εχεις καθαρη σκεψη κ κριση κ ως εκ τουτου θα πεσεις σε λαθη τα οποια θα αργησουν να φανουν, ομως καποια στιγμη θα κανουν την εμφανιση τους.


ΥΓ Η Σεληνη σου βρισκεται στις 24 μοιρες του Σκορπιου, ενω η Αφροδιτη κ ο Αρης σου δεν ειναι σε μοιρες που επηρεαζονται απο την εκλειψη.

Fotini Christodoulou
14-02-2009, 02:57 PM
Θα παρακαλούσα τα θέματα και του φόρουμ "¶ρθρα Μελών" να αντιμετωπίζονται όπως και τα υπόλοιπα θέματα όλης της αρθρογραφίας του myhoroscope.gr

Να μην γίνεται δηλαδή τόσο έντονη προσωποποίηση και ιδιαιτέρως να μην ζητάμε προσωπική πρόβλεψη.

Lost in space
14-02-2009, 06:39 PM
Έρση, σ' ευχαριστούμε πολύ γι' αυτή τη δημοσίευση... Ήταν απολύτως απαραίτητη!!!

elpiniki
15-02-2009, 01:46 AM
Aγαπητή Roadrunner,
Προφανώς, αναφέρεσαι σε μένα... ή τέλος πάντων η δική μου ερώτηση, υπήρξε η αφορμή για την ευγενική παρατήρηση - παράκλησή σου.
Ζητώ ειλικρινα συγνώμη.. αλλά ο πειρασμός είναι τόσο μεγάλος, όταν ξέρεις ότι
μπορείς να έχεις μια πιο συγκεκριμένη και υπεύθυνη απάντηση...
Δεν θα ξανασυμβεί.:bigsmile:

Ερση μου.... να είσαι καλά. Ευχαριστώ πολύ!!!!!!:love:

basikara6
15-02-2009, 11:15 AM
πολυ καλο αρθρο....υπομονη κ ολα θα περασουν....:blink: