PDA

View Full Version : Εξώφληση δανειου



nilia
01-02-2009, 12:34 PM
Καλημερα,
Θα ηθελα να μπορει καποιος να με βοηθησει σε ενα προσωπικο θεμα. Την τριτη 3/2/09 στις 9 το πρωι εχω ραντευου στην τραπεζα (μαζι με τον συζυγο μου) για να προεξωφλησω το υπολοιπου τουν δανειου μας για το σπιτι μας. Κανω καλα ή περιεχεται καποιος κινδυνος σε αυτη την ενεργεια μου????.
Ειμαι γεννημενη στις 16-12-1958 Θεσσαλονικη στις 00.36 πμ.
Ευχαριστω πολυ
Νικη

Μητσάκος
01-02-2009, 12:45 PM
Καλημερα,
Θα ηθελα να μπορει καποιος να με βοηθησει σε ενα προσωπικο θεμα. Την τριτη 3/2/09 στις 9 το πρωι εχω ραντευου στην τραπεζα (μαζι με τον συζυγο μου) για να προεξωφλησω το υπολοιπου τουν δανειου μας για το σπιτι μας. Κανω καλα ή περιεχεται καποιος κινδυνος σε αυτη την ενεργεια μου????.
Ειμαι γεννημενη στις 16-12-1958 Θεσσαλονικη στις 00.36 πμ.
Ευχαριστω πολυ
Νικη
Οι προεξοφλήσεις επισύρουν και πέναλτι. Υπάρχει λόγος να προεξοφλήσετε; Αν είναι μικρή η επιβάρυνση, καλά κάνετε γιατί θα σας φύγει ένα βάρος. Από την άλλη, γιατί να πληρώσετε τώρα κάτι που μπορείτε μετά;
Το ύψος της επιστροφής που θα κάνετε είναι τέτοιο που αν το επενδύατε αλλού μπορεί να σας απόφερε μεγαλύτερο κέρδος, ίσως και μεγαλύτερο από τη δόση που θα πληρώνατε αν δεν προεξοφλούσατε το δάνειο;

nilia
01-02-2009, 02:19 PM
Μητσάκο δικιο εχεις σε ολα, αλλα επειδη οι καιροι μας ειναι οικονομικα ανασφαλεις και αυτο κατ επεκαταση κανει και μενα ανασφαλη και επειδη με την δουλεια μου αισθανομαι ανασφαλεια γιαυτο πηρα και αυτη την αποφαση. Ξερω επεσε πολυ ανασφαλεια.
Το εψαξα και ειδα οτι καλυτερα να εχω εξασφαλισμενη στεγη παρα καποια χρηματα στην ακρη.
Θελω να εξωφλησω να μην χρωσταω και να παω απο την αρχη.
Απλα ηθελα να δω σαν κινηση ειναι καλη ή......
Ευχαριστω.
Νικη

giannas
01-02-2009, 07:54 PM
Μητσάκο δικιο εχεις σε ολα, αλλα επειδη οι καιροι μας ειναι οικονομικα ανασφαλεις και αυτο κατ επεκαταση κανει και μενα ανασφαλη και επειδη με την δουλεια μου αισθανομαι ανασφαλεια γιαυτο πηρα και αυτη την αποφαση. Ξερω επεσε πολυ ανασφαλεια.Το εψαξα και ειδα οτι καλυτερα να εχω εξασφαλισμενη στεγη παρα καποια χρηματα στην ακρη.
Θελω να εξωφλησω να μην χρωσταω και να παω απο την αρχη.
Απλα ηθελα να δω σαν κινηση ειναι καλη ή......
Ευχαριστω.
Νικη

Eιναι φυσικο να νιωθεις τετοια ανασφαλεια μιας και ο κυβερνητης του 2 οικου που ειναι η αφροδυτη κανει συνοδο με τον κρονο,ετσι ητε εξοφλησεις ητε οχι το δανειο παντα θα αισθανεσαι στριμωγμενη.Απο την αλλη ο αρης στον 8 οικο δειχνει μια βιασηνη στην ληψη αποφασεων πανω στα οικονομικα σου και απο την στιγμη που κανει και αντιθεση με δια και τετραγωνο με ουρανο οι οικονομικες σου συναλλαγες πρεπει παντα να ειναι πολυ προσεκτικες καθως πιθανολογειται καινουργοι,ξαφνικοι στοχοι να σας βγαζουν εκτος προυπολογισμου.
Δεν ειμαι οικονομικος συμβουλος,ουτε εχω τεραστια γνωση πανω στην αστρολογια,αλλα συμφωνω με τον Μητσακο στο πως θα επρεπε να χειριστεις τα κεφαλαια σου την εποχη που ζουμε.Δεν ξερω αν εχετε επισκευτει καποιο οικονομικο συμβουλο πριν παρετε την αποφαση σας ή η αποφαση παρθηκε μονο απο την ανασφαλεια της αποκτησης στεγης που νιωθετε.Πιστευω και εγω οτι υπαρχουν αρκετα προγραμματα στι επιμερους τραπεζες ωστε να εχετε και το κεφαλαιο σας ακαιρεο και να εχετε εξτρα εισοδημα απο αυτο.
Και σιγουρα δεν ειμαστε εμεις αυτοι που μπορουμε να σε συμβουλεψουμε στην διαχειρηση των χρηματων σου,απλα μια γνωμη...