PDA

View Full Version : Οψεις



sofiamar
22-01-2009, 10:10 PM
Καλώς σας βρήκα. Θα ηθελα να σας συγχαρω για το κατατοπιστικο site σας που οπως βλεπω καλυπτει πολλα θέματα κ βοηθά κ μας τους αρχάριους

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που δεν καταλαβαινω: βλέπω στο προσωπικο μου χάρτη οτι ο Αρης μου βρίσκεται στον 8ο οίκο, ενώ η Σελήνη και ο Κρόνος μου στον 11ο οικο. Αυτο δεν στοιχειοθετεί τρίγωνο? Η ημερομηνια γέννησης μου ειναι 15/5/75 στις 11:50 μεσημερι στη Θεσσαλονικη.

Επίσης θα ήθελα να μάθω σύνοδος Κρονου(12ος Οικος), Σελήνης (12ος Οικος) και Αφροδίτης (11ος Οικος) στον καρκινο σε τετράγωνο με Δια στον Κριο ποσο κακή όψη ειναι κ τί σηματοδοτει.

Ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων

georgia238
09-02-2009, 02:39 AM
Γεια σου

για το τρίγωνο που λες δεν ξέρω για τα άλλα θα κάνω μια προσπάθεια. σύνοδος σελήνης κρόνου σημαίνει οτι κρίνεις πολύ αυστηρά τον εαυτό σου και τον περιορίζεις, ίσως δείχνει και μια έλλειψη αυτοπεποίθησης. σύνοδος κρόνου αφροδίτης δείχνει πάλι μπλοκάρισμα στην συναισθηματική έκφραση των αισθημάτων σου -απο συστολή κυρίως -που είναι όμως πλούσια (αφρ σύνδ σελήνη) . Είσαι ένα άτομο ήρεμο και γαλήνιο δημηφιλές(αφρ.-σελ) αλλά με τάση να απομονώνεται αρκετά συχνά το έχεις ανάγκη (σελήνη στον 12ο). Δηλαδή έχεις πλούσιο συναισθηματικό κόσμο αλλά απο ανασφάλεια δεν εκδηλώνεσαι, με αποτέλεσμα να βιώνεις κάποιες απογοητεύσεις (αφρ. σύνδ΄κρόνος). Η αφροδίτη κατάλαβα οτι είναι στο τέλος του 11ου άρα μάλλον κοντά στην ακμή του 12ου διόρθωσε με αν κάνω λάθος. πάντως στον 11ο είναι δείκτης δημοφιλίας και μεγάλου κύκλου γνωστών και φίλων ενώ στον 12ο δείχνει και αυτή κρυμμένα συναισθήματα. τετράγωνο σελήνης δία πάντως δείχνει ξεσπάσματα και υπερβολικές αντιδράσεις, τετρ με αφρ. δείχνει τάση για σπατάλες και υπερβολές στο συναίσθημα.

cancerian
09-02-2009, 06:32 PM
Καλώς σας βρήκα. Θα ηθελα να σας συγχαρω για το κατατοπιστικο site σας που οπως βλεπω καλυπτει πολλα θέματα κ βοηθά κ μας τους αρχάριους

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που δεν καταλαβαινω: βλέπω στο προσωπικο μου χάρτη οτι ο Αρης μου βρίσκεται στον 8ο οίκο, ενώ η Σελήνη και ο Κρόνος μου στον 11ο οικο. Αυτο δεν στοιχειοθετεί τρίγωνο? Η ημερομηνια γέννησης μου ειναι 15/5/75 στις 11:50 μεσημερι στη Θεσσαλονικη.

Επίσης θα ήθελα να μάθω σύνοδος Κρονου(12ος Οικος), Σελήνης (12ος Οικος) και Αφροδίτης (11ος Οικος) στον καρκινο σε τετράγωνο με Δια στον Κριο ποσο κακή όψη ειναι κ τί σηματοδοτει.

Ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων

Aγαπητη sofiamar

η οψη τριγωνου αναμμεσα στους πλανητες δεν γινεται με βαση την οικοθεσια. Οι οψεις γενικοτερα αφορουν την αποσταση των πλανητων σε μοιρες. Για παραδειγμα στο τριγωνο , θα πρεπει να εχουν αποσταση 120 μοιρων ο ενας απο τον αλλο ( τριπλοτητα ) με ανοχη εως 7 μοιρες (δηλ. 113 - 127 μοιρες) . Εγω δινω ανοχη μεχρι 5 στις οψεις.
Θα πρεπει να διδεται προσοχη στα ζωδια οπου οι πλανητες ειναι στις τελευταιες οψεις , γιατι εκει μπορει να μπερδευτουμε και ενα τριγωνο να ειναι τελικα τετραγωνο. ΠΧ. Σεληνη στον Καρκινο στις 2 * και Ερμης στις 28 μοιρες των Ιχθυων , εδω αν και ιδια τριπλοτητα σχηματιζουν τετραγωνο και οχι τριγωνο.

Οσον αφορα την απορια σου με τον παραπανω σχηματισμο , η συνοδος του Κρονου και της Σεληνης δινει , μια κλειστη συναισθηματικα προσωπικοτητα. Τα ποσα συναισθηματος τα οποια παραγεις ως ανθρωπος ειναι μεγαλα , αλλα υπαρχει καποιο ειδος μπλοκαρισματος με αυτο να εχει αποτελεσμα μια ποιο ορθολογιστικη κριση και σκεψη. Ισως μεσα απο αυτη την σχεση Κρονου - Σεληνης στην 12η οικοθεσια , η μητερα να υπηρξε κλειστη και φειδωλη σε συναισθηματικες "ανταλλαγες " σε σημειο που η εικονα της δεν ηταν ξεκαθαρη.Ισως μια καταθλιπτικη μητερα. Επειδη , ο Κρονος συμβολιζει "αντρικο " προτυπο κ η Σεληνη το "μητρικο" , ισως η σχεση τους αποτελει κατι αμφιβολο για εσενα ή στο τελος η παρουσια τους να ηταν απουσα απο την ζωη σου. Το τετραγωνο της συνοδου με τον Δια ισως προσπαθει να σου επιστησει την προσοχη για τυχον υπερβολες και στιγμες κοινωνικης εξαρσης , οπου στο τελος λογο της "ξεροκεφαλης " ταχυτητας "ανοιγματος" προς αλλους , εσυ για τον χ ψ λογο εγκλωβιζεσαι μεσα στον δικο σου κοσμο. Θεωρω ομως οτι το τετραγωνο αυτο ειναι μια εξαιρετικη οψη για να οριοθετεις ανοιγματα και καθως για να "προσγειωνεις" στην πραγματικοτητα καθε ιδεα , σκεψη και φαντασια . Το προβλημα ομως βρισκεται στην ταχυτητα...
Ισως μερικες φορες να υπαρχουν στοιχεια καταθλιψης και αυτο στη παραγωγη μεγαλων δοσεων συναισθηματων τα οποια στο τελος μπλοκαρονται λογω της μεγαλης προσδοκιας , τις περισσοτερες φορες ομως θα ελεγα οτι το σκοτεινο στοιχειο των σκεψεων παιζει περισσοτερο στο δικο σου μυαλο απο οτι τελικα αποδεικνυεται στην πραγματικοτητα...


με εκτιμηση
CANCERIAN .

sofiamar
22-06-2009, 04:43 PM
θα ήθελα να ευχαριστησω τοσο την cancerian οσο κ την georgia 238. εχω διαβασει διάφορα πραγματα, αποσπασματικα βεβαια για τον κρονο στον 12ο κ τρομαξα! κατι σαν το τελος του κοσμου ή σοβαρα προβληματικη προσωπικοτητα.

παρολα αυτα, πολλα απο αυτα που γραφετε εχουν βάση στη ζωη μου, κ μάλιστα οπως τα σκεφτομαι. ασχημες σχεσεις με πατέρα, εσωστρεφεια, περιορισμος εκδηλωσης συναισθηματων κ δουλεύω πλεον σ αυτα...

σας ευχαριστω πολυ για την σαφη, σοβαρη κ οχι επιφανειακη αναλυση καθως βεβαια κ για τον χρονο σας:)