PDA

View Full Version : Το επίπεδο της ελληνικής αστρολογίας



paranatelon
08-05-2005, 10:18 PM
Είμαι ένα καινούργιο μέλος σε αυτό το forum και θέλω να χαιρετήσω όλους τους φίλους (είναι μία πολύ γλυκειά, "υδροχοίστικη" αίσθηση αυτή του να μοιράζεσαι την αγάπη σου για την αστρολογία με τόσους πολλούς ανθρώπους εδώ). Χάρηκα που το είδα το horoscope.gr, γιατί είμαι μέλος σε πολλά αντίστοιχα forum του εξωτερικού, από το 1994 και τώρα μπορώ επιτέλους να συμμετέχω και σε ένα της πατρίδας μου.
Ηθελα να σας βάλω ένα θέμα σχετικά με το επίπεδο της αστρολογίας στη χώρα μας. Πιστεύετε ότι είναι υψηλό ή ότι χρειάζεται να γίνουν πολλά σε αυτόν τον τομέα; Τι νομίζετε ότι θα έπρεπε να γίνει για να βελτιωθεί το επίπεδο της αστρολογίας στη χώρα μας;
Ολοι μαζί είμαστε ένα μεγάλο μυαλό και πάντα από τους ανοιχτούς διαλόγους βγαίνουν χρήσιμα συμπεράσματα για όλους.

SONIA64
08-05-2005, 10:57 PM
Καλησπέρα paranetelon.Ειμαστε δύο νέα μέλη με ίδια ενδιαφέροντα (όσον αφορά την Αστρολογία τουλάχιστον) μόνο που απο ότι καταλαβαίνω εσύ έχεις περισσότερεσ γνώσεις απο μένα.Εγώ ειμαι πολύ ερασιτέχνης αλλά πολύ σχολαστική με την ανθρώπινη συμπεριφορά σε συνδιασμό με το ζώδιο και τον ωροσκόπο του καθενός.Με βοηθά και εργασία μου στο να παρακολουθω ανθρώπινες συμπεριφορές μια και εργαζομαι σε πολυ μεγάλη Εταιρεία με πολυ προσωπικο και παρα μα παρα πολυ κόσμο καθημερινά.Οσο για το θέμα που έβαλες προ συζήτηση ένα έχω να πώ : ο περισσότερος κόσμος είναι άσχετος,λίγοι τα πιστεύουν και πολύ λιγότεροι τα κατανοούν.Οσο για το τι μπορεί να γίνει για αυτό δεν ξέρω.Μήπως να εμπαινε σαν σχετική διδασκαλία στα σχολεία;

Λίλιαν Σίμου
10-05-2005, 02:00 AM
Αγαπητοί φίλοι

Σας χαιρετώ σαν νέα μέλη και ελπίζω να έχετε μία ενεργό και γόνιμη συμμετοχή στο φόρουμ αυτό, που δημιουργήθηκε με αγάπη για την αστρολογία και τη μεταφυσική έρευνα.
Αυτό που θα ήταν καλό για την αστρολογική γνώση, είναι να ασχολούνται μαζί της, άτομα με αναπτυγμένη την ανιδιοτέλεια πάνω από όλα. Να κατανοηθεί από όλους, πως η αστρολογία βοηθά στην αυτογνωσία μας και σαν τέτοιο μονοπάτι πρέπει να μελετηθεί. Η πρόγνωση είναι ένας μόνο μικρός κλάδος της, στους τόσους σημαντικούς που διαθέτει. Πρέπει να μη βιαζόμαστε, αλλά να ερευνάμε και να μελετάμε πολύ, ώστε να εμβαθύνουμε και να συλλάβουμε τα βαθύτερα νοήματά της.
Δυστυχώς, δεν υπάρχει μία μέριμνα, μία "αρχή" που να ελέγχει όσους ερμηνεύουν επαγγελματικά ένα χάρτη, αλλά ακόμη περισσότερο όσους θεωρούνται δάσκαλοι της αστρολογίας. Φυσικά υπάρχουν ικανοί και καταξιωμένοι, αλλά υπάρχουν και πάρα πολλοί που θα έπρεπε να κάνουν πρώτα την αυτοκριτική τους.
Πάντα όμως, κάποιοι θα κρατούν τον πυρσό της Αλήθειας, κι όποιος είναι έτοιμος να τον δει, θα βρει το κατάλληλο άτομο...

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

paranatelon
10-05-2005, 12:09 PM
Αγαπητή Λίλια, είναι τόσα πολλά που πρέπει να γίνουν στην αστρολογία στη χώρα μας. Προσωπικά πιστεύω ότι το επίπεδο της ελληνικής αστρολογίας είναι εξαιρετικά χαμηλό (μην ξεχνάμε ότι ουσιαστικά στη χώρα μας γεννήθηκε η αστρολογία και έπρεπε να είμαστε πολύ μπροστά). Στην Ελλάδα βασιλεύει εδώ και χρόνια η εμπορική αστρολογία, και εκείνη των πρωινών μαγκαζίνο της τηελόρασης (που σίγουρα βοήθησε τη μέση νοικοκυρά να μάθει 2 πράγματα, αλλά από ένα σημείο και μετά αυτό το "mondus vivendi" της ελληνικής αστρολογίας λειτουργεί ανασταλτικά για την πρόοδο της αγαπημένης μας επιστήμης - και είναι ένας από τους βασικούς λόγους που εμποδίζουν σδε τελική ανάλυση την αστρολογία να γίνει επιστήμη). Στο εξωτερικό υπάρχουν επίσημες, κεντρικές ομοσπονδίες αστρολόγων, γίνονται συνέδρια, πρωτοποριακές έρευνες, γράφονται αξιόλογα άρθρα στα περιοδικά! Εδώ τίποτε από αυτά. Η ελληνική αστρολογία είναι εδώ και δεκαετίες αγκυλωμένη στην εμπορική, "ταροτζίδικη" και "πρωινατζίδικη" μορφή της (επειδή με αυτή τη μορφή εξυπηρετεί συγκεκριμένα πρόσωπα, που έχουν τη δύναμη και ελέγχουν τα πράγματα). Από εκεί και πέρα κάθε διαφορετική "φωνή" που προσπαθεί να πει κάτι πνίγεται εν τη γεννέσει της, επειδή δεν εξυπηρετεί αυτή τη συγκεκριμένη μορφή αστρολογίας που έντεχνα έχει επιβάλει το "ιερατείο" των γνωστών, εμπορικών ελλήνων αστρολόγων. Ετσι, η ελληνική αστρολογία έχει καταντήσει σε διεθνές επίπεδο να μην έχει τίποτε το απτό να προσφέρει (πόσους έλληνες αστρολόγους γνωρίζετε που έχουν κάνει μία πρωτότυπη έρευνα και έχουν δώσει διαλέξεις σε κάποιο διεθνές αστρολογικό συνέδριο, που συνήθως είναι εξαιρετικά ποιοτικά και πρέπει να έχεις προχωρημένες γνώσεις για να σου αναθέσουν διάλεξη). Ζούμε στο δικό μας μικρόκοσμο, στο χωριό μας, αλλά η διεθνής αστρολογική κοινότητα σχεδόν αγνοεί την Ελλάδα, αφού έξω δεν ξέρουν κανένα, σχεδόν, από τους δικούς μας αστρολόγους, ούτε κάποιο αξιόλογο σύγχρονο ελληνικό αστρολογικό βιβλίο, ούτε κάποια πρωτότυπη ελληνική εργασία ή έρευνα! Εξω είναι σα να μην υπάρχουμε!


Paranatelon

Λίλιαν Σίμου
11-05-2005, 02:04 AM
Αγαπητέ paranatelon

Φαίνεστε πως ασχολείστε εδώ και χρόνια με την αστρολογική γνώση, όπως κι εγώ. Η ανησυχία σας μου φαίνεται εύλογη, αλλά δεν πιστεύω πως είναι ανάγκη να αποδεικνύουμε πάντα στους άλλους κι ιδιαίτερα έξω αν είμαστε σε κάτι ικανοί. Ο καθένας ακολουθεί το μονοπάτι της αυτογνωσίας και μπορεί να φωτίσει τις καρδιές έστω και λίγων ανθρώπων που αναζητούν την Αλήθεια. Αυτοί που αναζητούν, θα βρουν τον ικανό, ο οποίος δεν φαντάζει στα περιοδικά και στην τηλεόραση, όπως πολύ ωραία περιγράφετε. Οι πολλοί δεν θέλουν την αληθινή και υπεύθυνη γνώση.
Λόγω του ότι διδάσκω πολλά χρόνια, δυστυχώς μόνο ένας μικρός μαθητών έρχεται να μάθει για την ίδια την αστρολογία. Μόνο λίγοι έχουν αληθινό μεράκι. Είναι λυπηρό όταν ψάχνουν για εύκολες λύσεις πρόγνωσης και ανάλυσης. Αλλά είναι τόσο συγκινητικό, όταν βλέπεις έστω και τους λίγους αληθινούς ερευνητές να σου ζητούν περισσότερη γνώση... Αυτό και μόνο σε κάνει να προσπαθείς να γίνεις καλύτερος και να μάθεις περισσότερα για να δώσεις σε όσους θέλουν να ακούσουν.

Όσο για τα συνέδρια και τις διαλέξεις συμφωνώ, υπάρχει ένας ιδιόρρυθμος ανταγωνισμός, καθόλου υγιής στην Ελλάδα, αλλά όχι μόνο σ' αυτόν τον χώρο. Αλλά από την άλλη πλευρά, σκεφθείτε, πως είμαστε μόνο μία μικρή χώρα, με κατοίκους όσους μία πόλη της Αγγλίας ή της Αμερικής. Πόσοι να βρεθούν με ίδιες απόψεις, να κάνουν μία σωστή ερευνητική ομάδα? Θα ήταν πολύ ωραίο, αλλά λίγο ουτοπιστικό... Μακάρι να συμβεί, όμως. Το εύχομαι!

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

paranatelon
11-05-2005, 02:37 PM
Οταν δίνω έμφαση στο πως μας βλέπουν έξω το κάνω για να συνειδητοποιήσουμε το ποιο είναι το σημερινό πρόσωπο της ελληνικής αστρολογίας (οι ξένοι, οι άλλοι, επέχουν εδώ τη θέση του έβδομου οίκου στην αστρολογία. Οι σχέσεις μας με τους άλλους - και ιδιαίτερα οι στενές εκείνες - είναι ένας βασικός δρόμος για να γνωρίσουμε τον εαυτό μας. Σαφώς είναι και η αυτογνωσία, αλλά αν δεν "καθρεπτιστούμε" πρώτα σε κάποιους άλλους ανθρώπους είναι εξαιρετικά δύσκολο - αν όχι αδύνατο - να καταφέρουμε να πετύχουμε αυτογνωσία. Για τους ξένους, λοιπόν, η σύγχρονη Ελλάδα είναι σχεδόν ανύπαρκτη στο διεθνές αστρολογικό "γίγνεσθαι", δεν έχει "πρόσωπο". Κάτι σημαίνει αυτό...).

Διαφωνώ με το ότι επειδή είμαστε μία μικρή χώρα δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά στην αστρολογία. Και η Δανία π.χ. είναι μία μικρή χώρα, αλλά ξέρεις πόσο προηγμένη είναι στην αστρολογία , πόσα ποιοτικά βιβλία και αστρολογικά περιοδικά κυκλοφορούν εκεί, πόσα εθνικά και διεθνή συνέδρια γίνονται, πόσες έρευνες και τέλος τι καταπληκτική ομοσπονδία αστρολόγων έχει; Η Νορβηγία επίσης, για να μη μιλήσω για την Ελβετία. Προσωπικά έχω ζήσει αρκετά στην Ευρώπη και ειδικά στην Ιταλία. Εκεί, αν δεν περάσεις ειδικές εξετάσεις - που βρίσκονται υπό την αιγίδα της ιταλικής ομοσπονδίας αστρολόγων - και αν δεν γίνεις μέλος αυτής της ομοσπονδίας - που για να γίνεις πρέπει να κατέχεις την αστρολογική γνώση - δεν μπορείς να φέρεις τον τίτλο του αστρολόγου!

Τέλος, θέλω να σου πω ότι η αλήθεια δεν επισκέπτεται πάντα αυτούς που την αναζητούν, γιατί οι άνθρωποι χάνονται συχνά στο "δάσος" και χρειάζονται ανθρώπους γύρω τους για να τους καθοδηγούν.


PARANATELON

Λίλιαν Σίμου
12-05-2005, 01:15 AM
Αγαπητέ φίλε

Ενδιαφέρουσες οι απόψεις σας, αλλά ο καθρέφτης μας μέσω των άλλων, δεν είναι απαραίτητα και μόνο το αστρολογικό γίγνεσθαι. Οι άλλοι, δηλαδή ο 7ος, συμπεριλαμβάνει τον καθένα εκτός από εμάς. Ας φροντίσουμε να αναγνωριστούμε σαν οντότητες μεταξύ μας κατ΄αρχήν και βλέπουμε το εξωτερικό. Οι χώρες που αναφέρετε έχουν περισσότερο πληθυσμό και επαφές ποικίλες και δεσμούς με άλλες (οι Σκανδιναβικές χώρες, για παράδειγμα, είναι συνδεδεμένες, κάνουν ένα σύνολο- η Δανία είναι σχετικά μικρή, αλλά όχι μόνη). Εμείς εξακολουθώ να είμαι της άποψης πως δεν έχουμε ίδιες ευκαιρίες.
Ωστόσο, μπορούμε να έχουμε επαφές με ξένους σημαντικούς αστρολόγους, όπως κάνουμε κι εδώ στο φόρουμ, είτε για να προβάλλουμε άρθρα τους με την άδειά τους, είτε για να γίνουμε όλο και καλύτεροι.

Όσο για τον αναζητητή της Αλήθειας, επειδή πιστεύω στην μεταφυσική πλευρά κάθε θέματος και την αστρολογία την θεωρώ αναπόσπαστο κομμάτι της μεταφυσικής γνώσης, όποιος χάνεται στον δρόμο, δεν είναι έτοιμος να βρει τη γνώση. Θα χαθεί, ακόμη κι αν έχει τον καλύτερο δάσκαλο. Απλά, δεν θα έχει ικανότητα να τον ακούσει.
Όποιος είναι εσωτερικά έτοιμος, βρίσκει την κατάλληλη ώρα, τον κατάλληλο άνθρωπο. Το έχω δει πάμπολλες φορές. Ξέρετε, συχνά, δεν είναι το τι προβάλλουμε σαν επιθυμία μας, αλλά τι ωριμότητα έχει μέσα βαθιά η ψυχή μας. Και η ώριμη ψυχή ξέρει και επιλέγει. Ή, αν θέλετε, ακόμη κι αν κάνει λάθος, θα το καταλάβει, θα διδαχθεί και θα το διορθώσει. Δεν θα σταματήσει στο λάθος. Θα συνεχίσει μέχρι να βρει το δικό της σωστό μονοπάτι.

Είναι αυτό που έγραψε ένας αγαπημένος μου συγγραφέας "Όταν επιθυμούμε κάτι αληθινά, το Σύμπαν συνομωτεί να μας το δώσει!"

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

paranatelon
12-05-2005, 05:04 PM
Αγαπητή Λίλιαν,

βασική αποστολή εμάς των ανθρώπων που αγαπάμε την αστρολογία είναι να διαχωρίζουμε την "ήρα" από το σιτάρι, και όχι να τα αναμειγνύουμε έτι περισσότερο! Σαφώς και η αστρολογία δεν ανήκει στον χώρο της μεταφυσικής (όπως ανήκει π.χ. η παραψυχολογία). Η αστρολογία επαληθεύεται πειραματικά (μπορούμε να αποδείξουμε πειραματικά ότι ο χαρακτήρας ενός ανθρώπου βρίσκεται σε συνάφεια με τον χάρτη του ή ότι τα σηματικά γεγονότα της ζωής του συνέβησαν όταν δεχόταν κάποιες ιδιαίτερες, σημαντικές πλανητικές όψεις. Στη μεταφυσική δεν υπάρχουν τέτοιου είδους αποδείξεις).

Οσο για το άλλο που γράφεις "όποιος χάνεται στον δρόμο, δεν είναι έτοιμος να βρει τη γνώση" ακούγεται λιγάκι απόλυτο, και ότι είναι απόλυτο δεν μπορεί να περιέχει την αλήθεια. Αλλωστε, εμείς οι άνθρωποι δεν είμαστε "νησιά", αλλά "ήπειροι", συνδεόμαστε οι μεν με τους δε και αλληλεπιδρούμε (αυτό το αξίωμα, άλλωστε, εκφράζει και η αστρολογία, που είναι ένας "υδροχοίστικος" τομέας, ολιστικός και όχι "κατακερματιστικός" δηλαδή). Ας μην κρίνουμε, λοιπόν, έτσι απολυταρχικά τους ανθρώπους.

Paranatelon

fillenia
12-05-2005, 07:26 PM
Παρακολουθώ με μεγάλο ενδιαφέρον τον γόνιμο διάλογο μεταξύ σας! Θα συμφωνήσω όμως με την κα Σίμου. Η ποιότητα της ελληνικής Αστρολογίας είναι εμφανέστατη στα θέματα των σχετικών περιοδικών. Ο ιδιόρρυθμος ανταγωνισμός, όπως λέει, διακρίνεται το ίδιο από την απουσία ενός θεσμικού οργάνου, επαγγελματικού φορέα, όπως θέλετε πείτε το.
Εγώ είμαι πελάτης, όχι αστρολόγος, και κρίνω από αυτά που βλέπω! Και αν θέλω να συγκρίνω το επίπεδο των ελλήνων αστρολόγων, για να επιλέξω τον κατάλληλο, αφού υποθέτω δεν υπάρχει κάποιος επίσημος φορέας αξιολόγησης, θα πρέπει να πληρώσω αρκετά, να "χαθώ" σε διάφορες προγνώσεις και να περιμένω να επαληθευτούν σε βάθος χρόνου.
Η αναβάθμιση του επιπέδου λοιπόν, εξαρτάται ΑΜΕΣΑ από τους ίδιους τους Αστρολόγους. Ξεκινήστε από εκεί καλύτερα. Από το ατομικό επίπεδο. Στο Horoscope, είχα την ευκαιρία να βρω αρκετά στοιχεία προς την κατεύθυνση αυτή, τουλάχιστον να μπορώ να κάνω μια βασική αξιολόγηση. Και πιστεύω πως οι σωστοί αστρολόγοι, εργάζονται αθόρυβα και δεν τυρβάζουν για αυτή την περίφημη Γνώση που εξ αποκαλύψεως κατέχουν (!!!!). Τους αντιλαμβάνομαι από τις σαφείς τους απαντήσεις, την δομή της σκέψης τους, το πνευματικό τους υπόβαθρο, την ειδίκευσή τους σε άλλες επιστήμες, πλην της αστρολογίας.
Γιατί δεν αρκούν μόνο οι πλανητικές διελεύσεις. Η διαχείριση των γεγονότων που επιφέρουν, είναι εξ'ολοκλήρου δική μας! Και το σημαντικότερο έργο ενός αστρολόγου είναι η συμβουλευτική. Αυτό το επίπεδο ζητώ ως πελάτης.

Οποιος δεν είναι ΕΤΟΙΜΟΣ να βρει τη γνώση, πραγματικά χάνεται στο δρόμο, γιατί απλά ακολουθεί άλλα μονοπάτια. Ισως τη βρει, ίσως όχι. Δική του η επιλογή. Και αν χαθεί, είναι ακριβώς γιατί δεν μπορούσε να ακούσει τον Δάσκαλο. Δεν βρίσκω κάτι "απόλυτο" σ' αυτό. Ούτε καν "απολυταρχικό", η απολυταρχία μου θυμίζει την απόλυτη προσωποπαγή κοσμική εξουσία, το L'etat ce moi, του Λουδοβίκου.
Υπάρχει ένα καταπληκτικό κείμενο, στο Συμπόσιο του Πλάτωνα, στον Επίλογο (μτφρ Ι. Συκουτρή, εκδ.Εστία) όπου ο μέγας, διάσημος και φέρελπις Αθηναίος Αλκιβιάδης πλέκει το εγκώμιο του δασκάλου του Σωκράτη (τον οποίο δεν "άκουσε" ποτέ). Ο Αλκιβιάδης, όπως ομολογεί, έχοντας "εξαιρετικήν ιδέαν δια την δύναμιν της καλλονής" του, πρότεινε στο Σωκράτη να του χαρίσει την εύνοιά του "για να μάθει όλα όσα εγνώριζεν εκείνος ". Και ατάραχος ο Δάσκαλος απάντησε:
Προφανώς ένα κάλλος απερίγραπτον θα διακρίνεις μέσα μου, ανώτερον παρά πολύ από την ωραίαν σου μορφήν. Αυτό λοιπόν βλέπεις και δι' αυτό θέλεις να συντροφεύσωμεν και να κάμωμεν ανταλλαγήν καλλονής. Ετσι αποβλέπεις να πραγματοποιήσης εις βάρος μου κέρδος όχι ασήμαντον. Ζητείς ν' αποκτήσης εις αντάλλαγμα του φαινομενικού το κάλλος το αληθινόν, και το σ΄χεδιόν σου είναι πράγματι χάλκινα να δώσης και χρυσά να πάρης. Είναι γνωστόν, του πνεύματος η όρασις αρχίζει να βλέπη οξυδερκέστερα, όταν η όρασις των οφθαλμών πλησιάζη να παρακμάση και συ απέχεις ακόμη απ΄αυτό πολύ".
Στην δίκη του Σωκράτη, οι κατήγοροι ως επιχείρημα για την βλαβερή διδασκαλία του Σωκράτη, ανέφεραν τον βίο και την πολιτεία του μαθητή του Αλκιβιάδη ο οποίος αν και δοξάστηκε εντούτοις επέφερε πολλά δεινά στους Αθηναίους. Ηταν μια τραγική εξαίρεση που ωστόσο ο δάσκαλός του είχε από νωρίς προβλέψει.

Δική σας η επιλογή λοιπόν για την αναβάθμιση του ελληνικού χώρου, και δεν νομίζω πως είναι ουτοπία. Απλά πρέπει να παραμεριστούν οι ιδιόρρυθμοι ανταγωνισμοί, για το κοινό όφελος και για την διάδοση της περίφημης γνώσης. Εσείς είστε οι φρουροί και του προσωπικού και του συνολικού γοήτρου της Αστρολογίας.

Φυλλένια

Λίλιαν Σίμου
14-05-2005, 12:15 AM
Το μόνο που έχω να προσθέσω σε όσα ανέφερε το αγαπητό μας μέλος fyllenia, με το οποίο συμφωνώ ανεπιφύλακτα, είναι πως η αστρολογία είναι ένα μονοπάτι αυτογνωσίας και επομένως έχει μεταφυσική διάσταση. Υπάρχει και η εσωτερική αστρολογία και η μεταφυσική προσέγγιση των πλανητών και του συνόλου του χάρτη. Δεν είναι λοιπόν, κάτι το εξωτερικό η αστρολογία, αν κι έτσι χρησιμοποιείται σήμερα από την πλειοψηφία.

Δικαίωμα του καθενός είναι να την θεωρεί εξωτερική ή εσωτερική στην διάστασή της. Εξαρτάται από το τι ψάχνει ο ίδιος. Είναι όμως μεταφυσική κι όχι παραψυχολογική. Το ένα δεν έχει σύνδεση με το άλλο. Η μεταφυσική διάσταση της γνώσης αφορά την εμβάθυνση και την εσωτερική λειτουργία της ύπαρξής μας, την επανεσάρκωση και τους λόγους που μας ωθούν σ΄αυτή. Η αστρολογία είναι τόσο πλούσια που όλα αυτά τα περιέχει.

Στο κάτω-κάτω, επειδή ο λόγος πρέπει να μην έχει αντίλογο, παρά για να βγει κάτι εποικοδομητικό, πιστεύω πως από την πλευρά του όποιος ενδιαφέρεται, κάνει κάτι θετικό για την αστρολογία εδώ, ή όπου κι αν ζει. "Ο έχων ώττα ακούει" και θα προσέλθει. Όταν η ψυχή έχει ωριμάσει για να δεχθεί. Αλλιώς θα περιμένει την δική της ώρα.

Αν είχαμε ολοκληρωθεί, δεν θα ήμασταν προφανώς εδώ. Ή θα ήμασταν μόνο σαν μεγάλοι Δάσκαλοι, σαν αυτούς που κατέβηκαν ανά περιόδους. Επομένως, οι περισσότεροι από μας, ερευνητές, κάνουμε τα λάθη μας, τα αναγνωρίζουμε όταν ωριμάσουμε και προσπαθούμε να εξελιχθούμε.... Έτσι απλά...

Αντί να κριτικάρουμε, ας προσπαθούμε και το έργο μας θα βοηθήσει κι άλλους. Σιγά ίσως, αλλά σταθερά.

fillenia
14-05-2005, 12:30 AM
Συμφωνώ μαζί σας κα Σίμου.
Όταν η ψυχή έχει ωριμάσει για να δεχθεί. Αλλιώς θα περιμένει την δική της ώρα. Και αυτό μπορεί να είναι "απόλυτο" και εποικοδομητικό.
Πράγματι, η πλειοψηφία των επαγγελματιών στις συναντήσεις τους με τους πελάτες δεν δίνουν την απαραίτητη βαρύτητα, για να μην πω καθόλου, στην εσωτερική και μεταφυσική προσέγγιση του γενέθλιου χάρτη. Επιμένουν στην πρόβλεψη για να καθησυχάσουν την αγωνία του πελάτη. Θα έπρεπε όμως να τον προωθούν σ' αυτή την κατεύθυνση. Είναι πολύ σημαντικό και για τον πελάτη και για το γόητρο της αστρολογίας.

Φυλλένια

ΤΑΚΗΣ
14-05-2005, 01:08 AM
καλησπερα σας απο το νεοτερο μελος εδω! Συγχαρητηρια για το site κ για το επιπεδο της κουβεντουλας.SORRY για το κειμενο χωρις τονουσ αλλα εχς συνιιθισει στα greeklish να γραφω... keep up the good work!!!

sagimoon
16-05-2005, 01:36 PM
Καλημερίζω τα μέλη αυτής της όμορφης από ότι κατάλαβα παρέας. ΤΑΚΗ μην χαίρεσαι για την .... νεότητα (λέω με χαμόγελο πάντα) , πήρα την θέση σου, όπως εύχομαι κι ελπίζω να πάρουν και την δική μου , οι επόμενοι . Είναι πολύ ευχάριστο να αυγατεύει μια τέτοια παρέα, έτσι δεν είναι??. Από τα λίγα που πρόλαβα να δω ,εδώ μέσα, κατάλαβα ότι είστε όλοι αρχικά και περισσότερο από όλα λάτρεις της γνώσης, αυτό ακριβώς που αισθάνομαι ότι είμαι κι εγώ...δεν μ΄ερέσει να προλέω, μα ήδη μπήκατε στην καρδιά μου, και αισθάνομαι από την μια τυχερή που σας <<ανακάλυψα>>... και από την άλλη απορώ.. Απορώ, γιατί ως τώρα νόμιζα ότι είχα μπεί σε όλες τις ελληνικές σελίδες αστρολογίας. Δεν χρειάζεται πολύ, για να καταλάβει πως η δουλειά σας ξεχωρίζει, και εκπλήσει ευχάριστα. Πιστεύω στην αστρολογία, είναι ζωντανή , αληθινή,
και προπαντώς αιώνια....γιαυτό και δεν έχει τέλος η γνώση της...Ενα τέλος βέβαια πρέπει να μπεί, σε αυτούς που την υπεραπλουστεύουν, πυροβολόντας την...Ευτυχώς όμως που η γνώση δεν σκοτώνεται.....απλά, έτσι όπως <<βγαίνει>> έξω, με αυτήν την σφραγίδα του ευτελούς, δύσκολα πείθει για την αξία της. Είναι κάτι σαν...αγκινάρα να πω???...που πρέπει να ακριβοπληρώσεις, να μαυρίσεις χέρια, να καθαρίσεις, να πετάξεις ό,τι άχρηστο, για να καταλήξεις να γευτείς την υπέροχη κατά τα άλλα αγκιναρούλα.
Σας άνοιξα την όρεξη μήπως??? :) :) :)
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Αντωνία

Άκης Αντωνίου
03-06-2005, 11:16 PM
Αγαπητε φιλε. Πολυ καλη η απορια σου και θεωρω πως ειναι ευλογη κατα την ταπεινη μου αποψη. Πιστευω πως εχουμε καλους αστρολογους εδω στην Ελλαδα , αρκετα δυσαναλογα σε ποσοστο σε σχεση με την φτωχη βιβλιογραφια. Το μειωνεκτημα ειναι πως απλα καποιοι εχουν πιασει ΄΄ποστο΄΄ στα τελεβιζια και μιλουν χωρις να λενε στην ουσια τιποτα. Η Ελλαδα εχει αρκετα καλους αστρολογους που προσπαθουν για το καλυτερο. Απλα η απουσια μιας σωστης οργανωσης οπου οι Ελληνες αστρολογοι θα εχουν μια κοινη βαση δδομενων προκειμενου οι νεωτεροι να βρουν πιο ΄΄ στρωμενο΄΄ δρομο!!! Πιστευω πως εχουμε αρκετα ΙΕΡΑ ΤΕΡΑΤΑ στο χωρο της Αστρολογιας , εδω στην Ελλαδα. Ανθρωπους τους οποιους δεν τους γνωριζω προσωπικα αλλα που ΄΄ φροντισαν΄΄ για την Αστρολογικη μου ενηλικιωση, μεσα απο τα βιβλια τους. Μετα απο παραμονη 2 1/2 ετων στο εξωτερικο σου λεω πως εκτος απο ελαχιστες εξαιρεσεις διασημων ξενων αστρολογων οι Ελληνες ΑΣΤΡΟΛΟΓΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΖΗΛΕΨΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ

fillenia
04-06-2005, 02:21 PM
Επιτέλους και μια αισιόδοξη θέση για την ελληνική αστρολογία.
Υπήρξε μια αντιπαράθεση σ' αυτό το χώρο σχετικά με την ελληνική παρουσία στο εξωτερικό και την δυναμική της. Το ατύχημα είναι πως δεν θίχτηκε από τους κατηγόρους της, η παρουσία της στον ελληνικό χώρο. Ισοπεδώθηκε εντελώς!
Στο ίδιο σακί τα ΙΕΡΑ ΤΕΡΑΤΑ (όπως λες) οι τηλε-persones του είδους και οι κακοί επαγγελματίες.
Φυσικά και πρέπει να γίνουν πάρα πολλά, αλίμονο αν είχαν γίνει όλα, πάντα πρέπει να υπάρχουν ορίζοντες και φρέσκιες ιδέες. Η ανανέωση είναι το αιώνιο ζητούμενο σε όλα τα ανθρώπινα ζητήματα.

Φυλλένια

Άκης Αντωνίου
04-06-2005, 11:50 PM
Ποτε δεν πιστευα πως οι tele- persones οπως χαρακτηριστικα αναφερεις , Φυλλενια, οτι ειναι ιερα τερατα . Αλλα κατα την γνωμη μου ο Π.Καραμηνας , η Θεοδωρα Ντακου ,αλλα και αλλοι πολλοι ειναι εκτος πρωτης γραμμης και για αυτο η Αστρολογια εχει παρει τον κατηφορο που εχει παρει. Σου αρεσει να βλεπεις τον καθενα ΄΄χαρτορικτρα΄΄να το παιζει αστρολογος? Για αυτο και λεω να κανουμε μια οργανωση ολοι μαζι σε στυλ A.F.A ή ISAR για να εχουμε μια φωνη σωστη προς τα εξω. Δεν λεω να αναλαβω προεδριες και αλλα τετοια χαζα αλλα τα ιερα τερατα , δηλαδη αυτοι που εχουν ΄΄αναθρεψει΄΄ πνευματικα τους Αστρολογους της Ελλαδας να αναλαβουν τα ηνια για να παψει ο καθενας να δηλωνει Αστρολογος. Και πραγματικα σου λεω οτι εχουμε μεγαλους αστρολογους που δεν εχου να ζηλεψουν τιποτα απο τα πρωτα ονοματα του εξωτερικου. Τωρα οσον αφορα τις TV persones ξερουμε ολοι πολυ καλα πως μπαινουν στα καναλια. Αλλα τουλαχιστον για μενα θα εκφερω μια ρηση του Βουδα που με εκφραζει : Καλυτερα να ζεις σαν σπασμενο διαμαντι παρα σαν καλοδιατηρημενι κιουπι!!

fillenia
05-06-2005, 08:10 PM
Παρανόηση.... ένα σημείο στίξης, δαίμων του τυπογραφείου...

Στο ίδιο σακί, τα Ιερά τέρατα, οι τηλε-περσόνες και οι επαγγελματίες (3 το σύνολο)... Δυστυχώς, αυτή την εικόνα έδωσε, πάνω κάτω, κάποιος.

Φυλλένια

pitilis
01-06-2011, 11:43 AM
Έξι ολόκληρα χρόνια έχουν περάσει από το συγκεκριμένο θέμα που έβαλε ο paranatelon και η κατάσταση της Ελληνικής αστρολογίας όχι μόνο δεν έχει βελτιωθεί αλλά μάλλον έχει χειροτερέψει - αφού έχουν μπει στο χώρο ακόμη περισσότεροι άνθρωποι του μπαγιόκου "γιατί είναι πολλά τα λεφτά ¶ρη"! Ούτε ομοσπονδία έχει ίδρυθεί ούτε τίποτα! Παρόλα τα μεγαλόσχημα λόγια των υπόλοιπων που έγραψαν σε αυτό το θέμα - περί "εσωτερικότητας" και περί "Μεγάλων αστρολόγων" που έχουμε στην Ελλάδα - την Ελληνική αστρολογία την εκμεταλλεύτηκαν ΠΟΛΛΟΙ για να γεμίσουν της τσέπες τους αλλά ουσιαστικά κανείς από αυτούς δεν έβαλε ένα χεράκι να πάει η Ελληνική αστρολογία λιγάκι παραπάνω...ο καθένας την "παρτούλα" του - λέγοντας μάλιστα και μεγαλόσχημα λόγια, για να δικαιολογείται και να μη φαίνεται το πόσο πολύ κοιτάει την "παρτούλα" του...

doukas
01-06-2011, 12:34 PM
Να κάνω και εγώ μια συντομότατη σκέψη.

- Τι εννοούμε λέγοντας "το επίπεδο" ; το να γνωρίζει όλος ο κόσμος δλδ την αστρολογία και το πως λειτουργεί; κατά την γνώμη μου δεν πρέπει, γιατί η αστρολογία θα χάσει ένα μεγάλο μέρος της γοητείας της. Η αστρολογία εμπεριέχει ως έννοια και ως κοινωνική τέχνη και τεχνική - με ποιητική άδεια οι λέξεις - την οποία απ'ότι φαίνεται ολίγοι γνωρίζουν. Έπειτα μπορεί να μην θέλει κανείς να εντρυφήσει ή να θέλει να ακούει πιο πολύ παρά να ψάχνει (καλή ώρα όπως η αφεντιά μου)
- Κατά δεύτερο λόγο αναρωτιέμαι/όμαστε κατά πόσο είναι έτοιμος κάποιος να δεχθεί όλη αυτήν την ενέργεια των άστρων, αναλογιζόμενοι όλοι εμείς το περιβάλλον που γεννιέται κάποιος, π.χ σε ένα α' περιβάλλον να διδάσκεται κάποιος ότι όλα αυτά είναι μαγικά ή ανούσια κτλ και επιπλέον την ιεράρχηση των αναγκών, π.χ κάποιος αγωνίζεται για επιβίωση και δεν έχει χρόνο για κάτι επιπλέον. Εξάλλου το τελευταίο ενισχύεται , ότι όλες αυτές οι τέχνες και τεχνικές αναπτύχθηκαν όταν ο άνθρωπος "έλυσε" το βιοποριστικό του και είχε την τάση να δημιουργήσει πολιτισμό (κατά την γνώμη μου είναι τάση ο πολιτισμός, μετά την εξασφάλιση της επιβίωσης).
- Και τέλος θα αναλογιστούμε και το ποιοτικό μέρος , το πόσο δηλαδή ευσυνείδητος είναι ο αστρολόγος με το επάγγελμά του - το αποδέχομαι προσωπικά ως επάγγελμα - δεν έχει κάτι ολιγότερο από αυτό του αρχιτέκτονος και τον τρόπο με τον οποίο συνεισφέρει στην εξέλιξη - προσοχή στην λέξη , καθότι απ 'όσα συζητάμε κάθε φορά την εξέλιξη και την άνοδο ψάχνουμε.

Εύχομαι να μην είμαι εκτός θέματος , αυτά μου ήρθαν στον νου και αυτά είπα! Και να μην σας κούρασα

katiakiss
01-06-2011, 01:01 PM
Έξι ολόκληρα χρόνια έχουν περάσει από το συγκεκριμένο θέμα που έβαλε ο paranatelon και η κατάσταση της Ελληνικής αστρολογίας όχι μόνο δεν έχει βελτιωθεί αλλά μάλλον έχει χειροτερέψει - αφού έχουν μπει στο χώρο ακόμη περισσότεροι άνθρωποι του μπαγιόκου "γιατί είναι πολλά τα λεφτά ¶ρη"! Ούτε ομοσπονδία έχει ίδρυθεί ούτε τίποτα! Παρόλα τα μεγαλόσχημα λόγια των υπόλοιπων που έγραψαν σε αυτό το θέμα - περί "εσωτερικότητας" και περί "Μεγάλων αστρολόγων" που έχουμε στην Ελλάδα - την Ελληνική αστρολογία την εκμεταλλεύτηκαν ΠΟΛΛΟΙ για να γεμίσουν της τσέπες τους αλλά ουσιαστικά κανείς από αυτούς δεν έβαλε ένα χεράκι να πάει η Ελληνική αστρολογία λιγάκι παραπάνω...ο καθένας την "παρτούλα" του - λέγοντας μάλιστα και μεγαλόσχημα λόγια, για να δικαιολογείται και να μη φαίνεται το πόσο πολύ κοιτάει την "παρτούλα" του...Από όλα όσα έγραψες φίλε μου, δεν καταλαβαίνω τι σε εξοργίζει ή σε εντυπωσιάζει.
Όταν πας σε δημόσιο νοσοκομείο και ο γιατρός θέλει φακελάκι για να σε θεραπεύσει, σε ποιο κόσμο ζεις ώστε να περιμένεις να μην στήνονται πρόχειρα μαγαζάκια γύρω από την αστρολογία;
Τα πάντα σε αυτό τον κόσμο διέπονται από τον νόμο του κέρδους και νομίζω πως με τέτοια κρίση που διέρχεται ο κόσμος και με τόσα σοβαρότατα προβλήματα σε παγκόσμια κλίμακα, διαπράττουμε ύβρη με το να ανασύρουμε από την αφάνεια τα άλυτα θέματα της ακέφαλης Ελληνικής αστρολογίας.

Τέλος, κάθε χώρα έχει την αστρολογία που της αξίζει και τους αντίστοιχους αστρολόγους της.

pitilis
06-06-2011, 11:12 AM
κάθε χώρα έχει την αστρολογία που της αξίζει και τους αντίστοιχους αστρολόγους της.

"Να γειάσει" το στόμα σου Κάτια μου! Τα τελευταία 20 χρόνια έχουμε ζήσει στην πιο ΑΘΛΙΑ κοινωνία που υπήρξε ποτέ στη σύγχρονη Ελλάδα και φυσικά ανάλογα ΑΘΛΙΑ είναι και η Ελληνική αστρολογική "κοινωνία", ανάλογα ΑΘΛΙΑ είναι τα πρόσωπα που επικρατούν στην Ελληνική αστρολογική σκηνή τα τελευταία 20 χρόνια (στη συντριπτική τους πλειοψηφία δικτυωμένοι/ες επιτήδειοι κερδοσκόποι, χαμηλού ηθικού διαμετρήματος...)

Κοραλλία Μόζορα
06-06-2011, 12:54 PM
"Να γειάσει" το στόμα σου Κάτια μου! Τα τελευταία 20 χρόνια έχουμε ζήσει στην πιο ΑΘΛΙΑ κοινωνία που υπήρξε ποτέ στη σύγχρονη Ελλάδα και φυσικά ανάλογα ΑΘΛΙΑ είναι και η Ελληνική αστρολογική "κοινωνία", ανάλογα ΑΘΛΙΑ είναι τα πρόσωπα που επικρατούν στην Ελληνική αστρολογική σκηνή τα τελευταία 20 χρόνια (στη συντριπτική τους πλειοψηφία δικτυωμένοι/ες επιτήδειοι κερδοσκόποι, χαμηλού ηθικού διαμετρήματος...)

Ο χαρακτηρισμός "άθλια" και μάλιστα με κεφαλαία γράμματα νομίζω πως είναι απόλυτος και υπερβολικός. Σε κάποιες χώρες του εξωτερικού υπάρχουν σοβαρές αστρολογικές σχολές, πολύ μεγάλη βιβλιογραφία και Ενώσεις αστρολόγων που βοηθούν να διατηρείται ένα ήθος και επαγγελματισμός. Όμως, πέρα από αυτά υπάρχει επίσης πολύ μεγάλη κερδοσκοπία και τσαρλατανισμός. Το στημένο και εκτεταμένο εμπόριο γύρω από την αστρολογία δεν είναι φαινόμενο μόνο ελληνικό. Δεν γίνεται κάτι διαφορετικό στην Ελλάδα.

Και στην Ελλάδα υπάρχουν οι τσαρλατάνοι και οι έμποροι της αστρολογίας αλλά και οι σοβαροί αστρολόγοι που πραγματικά ενδιαφέρονται και αγαπούν την αστρολογία, όπως σε όλο τον κόσμο. Στην Ελλάδα όμως επειδή δεν υπάρχει η καλή και σωστή υποδομή (σοβαρές σχολές, βιβλιογραφία, ενώσεις αστρολόγων) οι σοβαροί αστρολόγοι αναγκάζονται να αγωνίζονται μόνοι τους.

Ευτυχώς που υπάρχουν τουλάχιστο σοβαρά αστρολογικά σάιτ όπως το myhoroscope που προωθούν την πιο ποιοτική αστρολογία και γίνονται ένας χώρος όπου άνθρωποι που πραγματικά ενδιαφέρονται για την αστρολογία μπορούν να ανταλλάξουν γνώσεις και ιδέες.

maria76
07-06-2011, 01:01 AM
Μην κρίνουμε άδικα τους άλλους,ο καθένας ότι κάνει για κάποιο λόγο το κάνει.Αν ο άλλος θέλει να γίνει φωτογράφος και σπουδάσει,και είναι και καλός,ωραία ως εδώ.Βγαίνει στην αγορά εργασίας,ψάχνει ψάχνει,είναι και λίγο πίσω τα πράγματα με τις τέχνες γενικά..δεν βρίσκει κάτι σχετικό με τις σπουδές του να τον εκφράζει.Αλλά θέλει να δουλέψει,και τελικά βρίσκει δουλειά σ'ένα τύπο που έχει studio και τον βάζει να τυπώνει φωτογραφίες,και αυτή είναι η δουλειά του.Του κόβονται τα όνειρα,δεν φανταζόταν να κάνει αυτό ακριβώς,αλλά δεν υπάρχει κάτι άλλο.Και συμβιβάζεται.Αυτό σημαίνει ότι είναι κακός καλλιτέχνης?Μπα..
Αυτό ισχύει και με το μάγειρα που πάει σε σουβλατζίδικο για δουλειά,και με το ζωγράφο που κάνει πίνακες για ντεκόρ στα καφενεία,και με πολλούς άλλους.Γιατί οι αστρολόγοι να είναι εξαίρεση?Κάπως πρέπει να ζήσουν κι αυτοί,κι ας ευτελίσουν αυτό που κάνουν.Αφού είμαστε πολύ καθυστερημένοι σε κάποια θέματα στην Ελλάδα.Δεχόμαστε ως λειτούργημα αυτό του ιερέα,και όχι αυτό του αστρολόγου.Ο ιερέας θα σου πει να κάνεις το σταυρό σου κι έχει ο Θεός,ο αστρολόγος θα σου δώσει απαντήσεις με αποδείξεις,με στοιχεία.Κι όμως,κανείς δεν τον αγαπάει,γιατί θίγει συμφέροντα άλλων,και κάπως έτσι φτάσαμε στην γενική ταύτιση της απατεωνιάς,με την αστρολογία.
Ολοι προσπαθούν να βγάλουν χρήματα στη ζωή αυτή,δεν είναι κακό.Κακό είναι να είσαι ψεύτης,και να εκμεταλλεύεσαι τον άλλο στις δύσκολες στιγμές του.Η κοινωνία απαρτίζεται από κάθε λογής ανθρώπους,υπάρχουν κι αυτοί.
Οταν όμως η ίδια σου η χώρα δεν σου δίνει τις ευκαιρίες να ξεδιπλώσεις τα ταλέντα σου,να μάθεις,να επικοινωνήσεις,ν'ανοίξεις μια επιχείρηση τελικά-γιατί θα στην κλείσει με μαθηματική ακρίβεια-δεν θα μαθαίνεις ποτέ τίποτα.Και πάντα ο αστρολόγος θα είναι ο"αρπαγμένος".Και ο ψυχολόγος ο"τρελογιατρός".
Για να δούμε μήπως σώσει ο Ποσειδώνας στα ψάρια την κατάσταση..μόνο έτσι:bigsmile::love:

pitilis
08-06-2011, 12:51 PM
Ο χαρακτηρισμός "ΑΘΛΙΑ σύγχρονη Ελληνική αστρολογική πραγματικότητα" είναι απόλυτα ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΟΣ και όχι υπερβολικός. Είναι τόσο πίσω η Αστρολογία στην Ελλάδα που ακόμη και οι Βαλκανικές χώρες μας έχουν ξεπεράσει! ΔΕν έχουμε στη χώρα μας ακόμη μία επίσημη Αστρολογική Ομοσπονδία (που έχουν ΟΛΑ τα πολιτισμένα κράτη) όχι για κανένα άλλο λόγο αλλά γιατί κάτι τέτοιο ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ τους επιτήδειους που βγάζουν τεράστια κέρδη από την αστρολογία και που χωρίς ομοσπονδία εξυπηρετούν καλύτερα τα συμφέροντα τους. Δεν έχουμε ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΥΣ αστρολόγους στη χώρα μας (αστρολόγους που να έχουν πιστοποιηθεί μέσα από αυστηρές εξετάσεις κάποιου ΕΠΙΣΗΜΟΥ φορέα) με αποτέλεσμα στη χώρα μας η κάθε κυρά Κατίνα ή μπάρμπα Μήτσος να δηλώνει αστρολόγος! Δεν έχουμε στα Ελληνικά ποιοτικά αστρολογικά βιβλία (2-3 μαξ να υπάρχουν) ή ποιοτικά αστρολογικά περιοδικά, εκδόσεις κ.λ.π.Στη διπλανή μας "υπανάπτυκτη" υποτίθεται Τουρκία έχουν ήδη πιστοποιηθεί επίσημα πάνω από 50 αστρολόγοι! Δεν υπάρχει ΠΑΙΔΕΙΑ στην αστρολογία που έχει διαδοθεί στην Ελλάδα, δεν υπάρχει ΕΡΕΥΝΑ, δεν γίνονται πράγματα σχετικά με την αστρολογία. Κυριαρχεί μόνο το μεγάλο ΦΑΓΟΠΟΤΙ μέσω της αστρολογίας! Ναι, σε όλες τις χώρες υπάρχουν εμπορικοί αστρολόγοι - κερδοσκόποι αλλά υπάρχουν παράλληλα και Αστρολογικές Ομοσπονδίες, εξαίρετοι αστρολόγοι με Παιδεία διεθνούς εμβέλειας, άριστα βιβλία, έρευνα, συνέδρια κ.λ.π. Εδώ ΤΙΠΟΤΕ από αυτά. Χιλιάδες άνθρωποι που έχουν πέσει πάνω στην αστρολογία για την ΟΙΚΟΝΟΜΑ και από κει και πέρα το ΑΠΟΛΥΤΟ ΚΕΝΟ, μία ατέλειωτη "έρημος"! Αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα είναι ΠΡΩΤΟΦΑΝΕΣ! Σαφώς λοιπόν και δεν είναι υπερβολικός ο χαρακτηρισμός ΑΘΛΙΑ σημερινή Ελληνική Αστρολογική πραγματικότητα. Και όποιος δεν βλέπει αυτή την ΑΘΛΙΟΤΗΤΑ είναι γιατί ζει στο δικό του "μικροσύμπαν"...