PDA

View Full Version : Πλανήτες σε σύνοδο με ακμές οίκων



FireStarter
13-01-2009, 01:03 PM
Καλημερα
Οταν ενας πλανητης απεχει λιγες μοιρες απο την ακμη ενος οικου, αυτο σημαινει οτι σχηματιζει συνοδο? Αν ναι, ποσες μοιρες ανοχη δινουμε σ αυτη τη συνοδο? Επισης..τι ακριβως σημαινει να κανει ενας πλανητης συνοδο με ακμη οικου?
ευχαριστω πολυ

Μητσάκος
13-01-2009, 01:33 PM
Καλημερα
Οταν ενας πλανητης απεχει λιγες μοιρες απο την ακμη ενος οικου, αυτο σημαινει οτι σχηματιζει συνοδο? Αν ναι, ποσες μοιρες ανοχη δινουμε σ αυτη τη συνοδο? Επισης..τι ακριβως σημαινει να κανει ενας πλανητης συνοδο με ακμη οικου?
ευχαριστω πολυ

Αν αφορά τους 1ο, 4ο, 7ο, 10, εγώ υπολογίζω 4 μοίρες ανοχή για τη σύνοδο. Για τους άλλους 2.
Αν κάνει σύνοδο ένας πλανήτης με κάποια ακμή, η "δράση" του είναι πιο καταλυτική στα θέματα του Οίκου αυτού.

strange
13-01-2009, 01:36 PM
Αν αφορά τους 1ο, 4ο, 7ο, 10, εγώ υπολογίζω 4 μοίρες ανοχή για τη σύνοδο. Για τους άλλους 2.
Αν κάνει σύνοδο ένας πλανήτης με κάποια ακμή, η "δράση" του είναι πιο καταλυτική στα θέματα του Οίκου αυτού.

Ακόμα και αν αυτός βρίσκεται σε προηγούμενο οίκο;

Μητσάκος
13-01-2009, 02:27 PM
Ακόμα και αν αυτός βρίσκεται σε προηγούμενο οίκο;

Ένας πλανήτης που βρίσκεται σε απόσταση 4 μοιρών από ακμή γωνιακού οίκου !, 4, 7, 10), θεωρείται πως ανήκει στον επόμενο οίκο.
Αν είναι σε απόσταση 2 μοιρών από ακμή των υπολοίπων, το ίδιο.
Στην περίπτωση που ο πλανήτης είναι αργός ή ανάδρομος, τότε μπορεί να "παίζει" και στους δύο.:bigsmile:

strange
13-01-2009, 02:38 PM
Ένας πλανήτης που βρίσκεται σε απόσταση 4 μοιρών από ακμή γωνιακού οίκου !, 4, 7, 10), θεωρείται πως ανήκει στον επόμενο οίκο.
Αν είναι σε απόσταση 2 μοιρών από ακμή των υπολοίπων, το ίδιο.
Στην περίπτωση που ο πλανήτης είναι αργός ή ανάδρομος, τότε μπορεί να "παίζει" και στους δύο.:bigsmile:

Μπερδεύτηκα...... η αφροδίτη στις 24 μοίρες του 2ου οικου με ακμή 2ου στις 21 μοιρες που ανήκει τελικα; ¶ρης και Δίας στις 29 του Λέων και 00 της Παρθένου στον 4ο με ακμή 5ου στη 01 της Παρθένου που να οτυς τοποθετήσω;

Κοραλλία Μόζορα
13-01-2009, 02:38 PM
Καλημερα
Οταν ενας πλανητης απεχει λιγες μοιρες απο την ακμη ενος οικου, αυτο σημαινει οτι σχηματιζει συνοδο? Αν ναι, ποσες μοιρες ανοχη δινουμε σ αυτη τη συνοδο? Επισης..τι ακριβως σημαινει να κανει ενας πλανητης συνοδο με ακμη οικου?
ευχαριστω πολυ

Όταν ένας πλανήτης κάνει σύνοδο με την ακμή ενός οίκου τότε επηρεάζει ταυτόχρονα και τα θέματα του απέναντι οίκου, αφού οι ακμές των οίκων δεν είναι μεμονωμένα σημεία αλλά άξονες. Ο πλανήτης αυτός συνενώνει, φέρνει σε μια σχέση τα θέματα των δύο απέναντι οίκων. Αν π.χ. έχουμε μια Αφροδίτη σε σύνοδο με την ακμή του 5ου οίκου τότε θα εκτείνει τις ιδιότητές της και στον 11ο ενώ θα συνενώνει ταυτόχρονα τους δύο οίκους: θέλει συντρόφους που να τους βλέπει κι ως φίλους, ερωτικές σχέσεις που καταλήγουν σε φιλίες κ.λπ. Αν ένας πλανήτης κάνει σύνοδο με την ακμή ενός οίκου από τον προηγούμενο (πριν μπει στον οίκο αυτό) τότε και πάλι συνενώνει με κάποιο τρόπο τα θέματα των δύο οίκων. Αν π.χ. έχουμε ένα πλανήτη σε σύνοδο με την ακμή του 3ου οίκου από τον 2ο οίκο τότε τα θέματα των δύο οίκων συχνά θα συνενώνονται στην ζωή του ατόμου: λεφτά από διδασκαλία, αδέλφια, άτομο που ξοδεύει πολλά λεφτά σε βιβλία ή για να μάθει πράγματα κ.λπ.

vikoza
26-10-2010, 12:29 AM
Ο Κρόνος 4 μοίρες πρίν την ακμή του 4ου οίκου στην ουσία τον τοποθετεί στον 4ο και σε αντίθεση με τον Ήλιο δημιουργεί μπλοκάρισμα, ανασφάλεια, φόβο αποτυχίας, αίσθημα ανεπάρκειας. Σε αντίθεση με τον Ερμή στο 10ο είναι μία επανάληψη της διαμάχης των γονέων.

Τίνα Ζαχαριάδου
26-10-2010, 01:19 AM
Ο Κρόνος 4 μοίρες πρίν την ακμή του 4ου οίκου στην ουσία τον τοποθετεί στον 4ο και σε αντίθεση με τον Ήλιο δημιουργεί μπλοκάρισμα, ανασφάλεια, φόβο αποτυχίας, αίσθημα ανεπάρκειας. Σε αντίθεση με τον Ερμή στο 10ο είναι μία επανάληψη της διαμάχης των γονέων.



Βίκη μου, ο Κρόνος 4 μοίρες πριν την ακμή δεν τοποθετείται κατά την γνώμη μου στον 4ο οίκο, βρίσκεται σε σύνοδο με την ακμή και λέω κατά την γνώμη μου γιατί πολλά ακούγονται για τον νόμο των 5 μοιρών. Ωστόσο για να βρίσκεται ένας πλανήτης έστω με λίγες μοίρες ανοχή πριν την ακμή, βρίσκεται εκεί για κάποιο λόγο κι όχι τυχαία.

Κοραλλία Μόζορα
26-10-2010, 12:12 PM
Τίνα μου,

συμφωνώ με τις παρατηρήσεις σου εδώ εκτός από το θέμα της λειτουργίας του Κρόνου στον 4ο. Όταν δυο πλανήτες βρίσκονται σε σύνοδο, συνλειτουργούν, συνενώνονται οι ιδιότητες τους και δεν μπορούμε να τις διαχωρίσουμε ή να τις εξετάσουμε ως ανεξάρτητες. Το ίδιο συμβαίνει κι όταν έχουμε σύνοδο πλανήτη με ακμή, αυτά τα δύο στοιχεία συνλειτουργούν, εκφράζονται ενιαία, επομένως ο πλανήτης στην ουσία εκδηλώνεται σ' εκείνο τον οίκο. Αν έχει μια μικρή απόσταση ο πλανήτης από την ακμή τότε μπορεί να συνενώσει υποθέσεις των δύο οίκων όμως η έκφραση του πλανήτη είναι μέσα από τον οίκο με την ακμή του οποίου κάνει σύνοδο.

Τίνα Ζαχαριάδου
26-10-2010, 12:33 PM
Τίνα μου,

συμφωνώ με τις παρατηρήσεις σου εδώ εκτός από το θέμα της λειτουργίας του Κρόνου στον 4ο. Όταν δυο πλανήτες βρίσκονται σε σύνοδο, συνλειτουργούν, συνενώνονται οι ιδιότητες τους και δεν μπορούμε να τις διαχωρίσουμε ή να τις εξετάσουμε ως ανεξάρτητες. Το ίδιο συμβαίνει κι όταν έχουμε σύνοδο πλανήτη με ακμή, αυτά τα δύο στοιχεία συνλειτουργούν, εκφράζονται ενιαία, επομένως ο πλανήτης στην ουσία εκδηλώνεται σ' εκείνο τον οίκο. Αν έχει μια μικρή απόσταση ο πλανήτης από την ακμή τότε μπορεί να συνενώσει υποθέσεις των δύο οίκων όμως η έκφραση του πλανήτη είναι μέσα από τον οίκο με την ακμή του οποίου κάνει σύνοδο.

Καλημέρα Κοραλλία μου1

Εννοείται πως συνλειτουργούν, δεν είπα κάτι άλλο. Από την στιγμή που κάνει σύνοδο ο Κρόνος με την ακμή του 4ου χρωματίζει τον 4ο με τις ιδιότητες τους, ωστόσο δεν τον τοποθετώ στον 4ο εκτός κι αν έχουμε να κάνουμε με μια μοίρα ανοχή. Το σωστότερο, πάλι κατά την γνώμη μου, σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να εξετάζεται ο πλανήτης και στους δυο οίκους. Όπως δεν μπορώ να παραβλέψω την συνένωση του πλανήτη από την ακμή ομοίως δεν μπορώ να παραβλέψω ότι βρίσκεται στον 3ο οίκο κι αυτό γιατί τίποτα δεν θεωρώ τυχαίο. Ακόμη κι η μια μοίρα πριν την ακμή κάτι θέλει να δείξει.
Σύνοδο για παράδειγμα έχουμε και στις 8 μοίρες, πάλι θα έπρεπε να τοποθετήσουμε τον πλανήτη στον επόμενο οίκο?

Κοραλλία Μόζορα
28-10-2010, 05:52 PM
Καλημέρα Κοραλλία μου1

Εννοείται πως συνλειτουργούν, δεν είπα κάτι άλλο. Από την στιγμή που κάνει σύνοδο ο Κρόνος με την ακμή του 4ου χρωματίζει τον 4ο με τις ιδιότητες τους, ωστόσο δεν τον τοποθετώ στον 4ο εκτός κι αν έχουμε να κάνουμε με μια μοίρα ανοχή. Το σωστότερο, πάλι κατά την γνώμη μου, σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να εξετάζεται ο πλανήτης και στους δυο οίκους. Όπως δεν μπορώ να παραβλέψω την συνένωση του πλανήτη από την ακμή ομοίως δεν μπορώ να παραβλέψω ότι βρίσκεται στον 3ο οίκο κι αυτό γιατί τίποτα δεν θεωρώ τυχαίο. Ακόμη κι η μια μοίρα πριν την ακμή κάτι θέλει να δείξει.
Σύνοδο για παράδειγμα έχουμε και στις 8 μοίρες, πάλι θα έπρεπε να τοποθετήσουμε τον πλανήτη στον επόμενο οίκο?

Με 8 μοίρες όχι. Δεν πιστεύω ότι η σύνοδος πλανήτη και ακμής έχει τέτοια ανοχή.

katiakiss
28-10-2010, 06:25 PM
Με 8 μοίρες όχι. Δεν πιστεύω ότι η σύνοδος πλανήτη και ακμής έχει τέτοια ανοχή. Τελικά, ποια ανοχή να θεωρούμε σωστή; Και επίσης, για τα φώτα έχουμε ή δεν έχουμε μεγαλύτερη ανοχή; Αν ναι, τι ανοχή έχουμε εκεί;

gold soul
28-10-2010, 06:33 PM
Τελικά, ποια ανοχή να θεωρούμε σωστή; Και επίσης, για τα φώτα έχουμε ή δεν έχουμε μεγαλύτερη ανοχή; Αν ναι, τι ανοχή έχουμε εκεί;

Νομίζω για τους γωνιακούς οίκους 5 μοίρες ανοχή και για τους υπόλοιπους 3. Τώρα για τα φώτα που λες, δεν ξέρω αν έχουμε μεγαλύτερη ανοχή.. :wacko:


:love:

Κοραλλία Μόζορα
28-10-2010, 06:41 PM
Νομίζω για τους γωνιακούς οίκους 5 μοίρες ανοχή και για τους υπόλοιπους 3. Τώρα για τα φώτα που λες, δεν ξέρω αν έχουμε μεγαλύτερη ανοχή.. :wacko:


:love:

Χρύσα μου, αυτές είναι οι ανοχές που δίνονται. Στην πράξη όμως υπάρχει πρόβλημα γιατί για να εφαρμοστούν αυτές οι ανοχές πρέπει να έχουμε απόλυτα ακριβή ώρα, πράγμα που συνήθως δεν έχουμε. Έτσι, σε κάποιους χάρτες φαίνονται να δουλεύουν αυτές οι ανοχές ενώ σε κάποιους άλλους όχι. Γι' αυτό και την σύνοδο πλανητών με ακμές την χρησιμοποιούμε στην διόρθωση ώρας ενός χάρτη.

Τίνα Ζαχαριάδου
28-10-2010, 07:16 PM
Με 8 μοίρες όχι. Δεν πιστεύω ότι η σύνοδος πλανήτη και ακμής έχει τέτοια ανοχή.

Κοραλλία μου ξέρεις πόσους αστρολόγους τους εξωτερικού έχω δει να πιάνουν σύνοδο πλανήτη με ακμή όχι μόνο τις 8 μοίρες αλλά και τις 10?

Τελευταία μάλιστα σε μια συζήτηση έμαθα πως γενικότερα αρχίζουν ν' αυξάνουν την ψαλίδα και για τους πλανήτες.
¶κουσα μάλιστα για τα φώτα πως οι ανοχές φτάνουν έως και τις 14 μοίρες, τώρα γιατί 14 κι όχι 15 :unsure:

Κοραλλία Μόζορα
29-10-2010, 10:16 AM
Κοραλλία μου ξέρεις πόσους αστρολόγους τους εξωτερικού έχω δει να πιάνουν σύνοδο πλανήτη με ακμή όχι μόνο τις 8 μοίρες αλλά και τις 10?

Τελευταία μάλιστα σε μια συζήτηση έμαθα πως γενικότερα αρχίζουν ν' αυξάνουν την ψαλίδα και για τους πλανήτες.
¶κουσα μάλιστα για τα φώτα πως οι ανοχές φτάνουν έως και τις 14 μοίρες, τώρα γιατί 14 κι όχι 15 :unsure:

Ναι, Τίνα μου. Είναι το καινούριο ρεύμα της στροφής στην παραδοσιακή αστρολογία. Έτσι χρησιμοποιούν τις ανοχές που έδιναν οι αστρολόγοι κυρίως στην ελληνιστική εποχή και οι ¶ραβες αστρολόγοι. Αυτοί θεωρούσαν ότι κάθε πλανήτης είναι ένας δίσκος με μια ακτινοβολία γύρω του, διαφορετικής έκτασης ο καθένας κι όποιος πλανήτης μπει σ' αυτή την σφαίρα ακτινοβολίας βρίσκεται στην ανοχή της όψης. Έτσι έδιναν μεγάλες ανοχές αλλά διαφορετικές για κάθε πλανήτη. Την μεγαλύτερη ανοχή την έδιναν στον Ήλιο φυσικά γιατί θεωρούσαν ότι η έκταση της ακτινοβολίας του είναι μεγαλύτερη.

justimb
28-10-2011, 09:00 PM
Καλησπέρα.Είμαι εδώ και καιρό μέλος και βρίσκω πολύ ολοκληρωμένο και χρήσιμο το sait σας.Εχω όμως τον εξής προβληματισμό: βάση της ανάλυσης του ωροσκοπίου μου ερμηνεύεται την Αφροδίτη,τον Ερμή και τον Ηλιο μου στο 12ο οίκο.Σύμφωνα με όσα γνωρίζω όσοι πλανήτες απέχουν ως και 3 μοίρες από τον ωροσκόπο εμηνεύονται στον 1ο και συγκεκριμένα ο Ερμής και η Αφροδίτη μου απέχουν περίπου 3 μοίρες
ενώ ο Ηλιος 7 μοίρες.Παίρνουν χαρακτηριστικά του 12ου μόνο που αναφέρετε ή και του 1ου οίκου;

*alkmini
29-10-2011, 10:22 AM
Καλησπέρα.Είμαι εδώ και καιρό μέλος και βρίσκω πολύ ολοκληρωμένο και χρήσιμο το sait σας.Εχω όμως τον εξής προβληματισμό: βάση της ανάλυσης του ωροσκοπίου μου ερμηνεύεται την Αφροδίτη,τον Ερμή και τον Ηλιο μου στο 12ο οίκο.Σύμφωνα με όσα γνωρίζω όσοι πλανήτες απέχουν ως και 3 μοίρες από τον ωροσκόπο εμηνεύονται στον 1ο και συγκεκριμένα ο Ερμής και η Αφροδίτη μου απέχουν περίπου 3 μοίρες
ενώ ο Ηλιος 7 μοίρες.Παίρνουν χαρακτηριστικά του 12ου μόνο που αναφέρετε ή και του 1ου οίκου;

Mπορείτε να ρίξετε μια ματιά στο άρθρο http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%BF%CE%B9-%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AD%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1%CF%82-%CE%BD%CE%B5%CE%BF-109/%CF%84%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%C E%BF%CF%82-12%CE%BF%CF%82-%CE%BF%CE%AF%CE%BA%CE%BF%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%BA%C E%AD%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CF%86%CE%AD%CF%82-12466/

Η Αφροδίτη, Ερμής και Ήλιος βρίσκονται στο ίδιο ζώδιο ? Ο Ωροσκόπος σε ποιο ζώδιο βρίσκεται ?

justimb
29-10-2011, 10:05 PM
Εχω γεννηθεί 06-02-1986 07.50.Ο Ηλιος ειναι στις 17μοίρες,η Αφροδίτη κ ο Ερμής στις 21μοίρες κ ο ωροσκόπος στις 24μοίρες, όλα στον υδροχόο.

*alkmini
29-10-2011, 10:30 PM
Θεωρώ ότι ο Ήλιος σας λειτουργεί και στον 1ο οίκο λόγω της μικρής σε απόκλιση συνόδου με Αφροδίτη και Ερμή και λόγω του ότι όλοι οι πλανήτες βρίσκονται στο ίδιο ζώδιο.

justimb
29-10-2011, 11:37 PM
Ωραία, ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις σας.

astrotrella
30-10-2011, 12:32 AM
Στην δικη μου περιπτωση ο Αρης βρισκεται στις 12.09 των Ιχθυων και στον 10 οικο ο 11ος ξεκινα στις 14.31 των ιχθυων, κανει συνοδο ο Αρης με τον 11ο δηλ? Ο Αρης τοτε που ανηκει στον 10 η στον 11ο οικο η και στους δυο?Και αν κανει συνοδο με τον 11ο τοτε επηρεαζεται αντανακλαστικα και ο 5ος?

Katerina Paraskevopoulou
30-10-2011, 01:27 AM
Λέμε ότι κάνει σύνοδο με τον άξονα 11ου-5ου και λειτουργεί στον 11ο. Όμως καλό είναι να κάνεις κι εσύ τις παρατηρήσεις σου διότι αν δεν είναι σωστή η ώρα γέννησής σου ενδέχεται να υπάρχουν διαφοροποιήσεις.

*alkmini
30-10-2011, 02:11 PM
Έχω την εντύπωση ότι λειτουργεί και στον 5ο οίκο. Έχει την καλοσύνη να μας το διευκρινίσει κάποιος για να μην αφομοιώνουμε λάθος γνώσεις?

Τίνα Ζαχαριάδου
30-10-2011, 03:29 PM
Παιδιά όταν πρόκειται για ακμές θα πρέπει να είμαστε πολύ σίγουροι για την ώρα γεννήσεως μας, επομένως σ' αυτή την περίπτωση η astrotrella θα πρέπει να μας πει που λειτουργεί ο Άρης. Οσο για τον 5 οίκο, θεωρητικά ο Άρης κάνει αντίθεση με την ακμή του 5ου της και κατά την προσωπική μου άποψη ο 5ος δέχεται άρειες επιρροές ακόμη κι αν δεν σχημάτιζε αντίθεση. Είμαι της άποψης δηλαδή πως οι πλανήτες λειτουργούν αξονικά.

eternal-voyager
31-10-2011, 12:50 AM
Καλησπέρα,
Διάβαζα τα σχόλια για τους πλανήτες σε ακμές οίκων κι επειδή με έχει προβληματίσει στο χάρτη μου η παρουσία του Πλούτωνα σε σύνοδο ακριβείας με την ακμή του 7ου θα ήθελα τα φώτα σας. Βάσει αυτών που διάβασα, επηρεάζει και τον ωροσκόπο μου; Δηλαδή τα εξωτερικά μου χαρακτηριστικά έχουν κάτι από Σκορπιό;
Ελπίζω κάποια στιγμή να υπάρξει κάποιο άρθρο με αναλυτική επεξήγηση για την παρουσία κάθε πλανήτη στην ακμή των γωνιακών οίκων (ή υπάρχει και δεν το έχω προσέξει;).
Ευχαριστώ για το χρόνο σας

vogue
31-10-2011, 01:27 AM
Καλησπέρα "eternal-voyager"
Ο Πλούτωνας σε σύνοδο ακριβείας όπως λες με την ακμή 7ου κάνει ταυτόχρονα αντίθεση με τον ωροσκόπο και λειτουργεί πάνω σε όλο τον άξονα.
Ολο αυτό σου χαρίζει και ένα Πλουτώνειο στοιχείο.
Ευχαριστώ

vaso78
31-10-2011, 12:14 PM
καλημέρα και από μένα...
ο γενέθλιος ουρανός μου βρίσκεται στο τέλος του 8ου οίκου στον σκορπιό 16ο, ανάδρομος και η ακμή του 9ου είναι στις 17,5ο του σκορπιού... σε ποιό οίκο ανήκει ο ουρανός; (έχω ωροσκόπο υδροχόο και αποτελεί τον κυβερνήτη του ωροσκοπίου μου).

vogue
31-10-2011, 04:27 PM
Γειά σου vaso78,
o Oυρανός κυβερνήτης του ωροσκόπου σου, σύμφωνα με τα στοιχεία που έδωσες κάνει σύνοδο με ακμή 9ου, αντίθεση με ακμή 3ου και σύμφωνα με αυτά που ξέρω λειτουργεί στον 9ο. Τώρα όπως έχει ειπωθεί και παραπάνω μπορεί να συνδέει και θέματα των δύο οίκων (8ου και 9ου). Σε αυτό ίσως συμβάλλει και το γεγονός ότι είναι αργός πλανήτης και ανάδρομος. Ομως η έκφραση του πλανήτη είναι μέσα από τον οίκο με την ακμή του οποίου κάνει σύνοδο δηλαδή του 9ου. Τέλος λόγο της λειτουργίας του πάνω στον άξονα 3ου/9ου, συνδέει και θέματα 3ου. Αρα ο Ουρανός συνδέει θέματα 9ου, 3ου και 8ου.
Ευχαριστώ

astrotrella
01-11-2011, 03:56 PM
Παιδιά όταν πρόκειται για ακμές θα πρέπει να είμαστε πολύ σίγουροι για την ώρα γεννήσεως μας, επομένως σ' αυτή την περίπτωση η astrotrella θα πρέπει να μας πει που λειτουργεί ο Άρης. Οσο για τον 5 οίκο, θεωρητικά ο Άρης κάνει αντίθεση με την ακμή του 5ου της και κατά την προσωπική μου άποψη ο 5ος δέχεται άρειες επιρροές ακόμη κι αν δεν σχημάτιζε αντίθεση. Είμαι της άποψης δηλαδή πως οι πλανήτες λειτουργούν αξονικά.

Οσων αφορα τον Αρη μου πιστευω οτι λειτουργει πιο πολυ στον 11ο αν και ειμαι αρκετα φιλοδοξη και θα μπορουσα να πω οτι λειτουργει και στον 10ο.Το βασιζω ομως αυτο που ειπα για τον 11ο γιατι ριχνω πολυ μεγαλο βαρος στον τομεα της φιλιας κανω ευκολα φιλους αλλα εχω και ξαφνικες ρηξεις και χωρισμος μαζι τους..Και φυσικα πρεπει να λειτουργει αντανακλαστικα στον 5ο και εκει οφειλετε το εκρηκτικο ταπεραμεντο, το αγχος και η διαρκη επαγρυπνηση στα ερωτικα μου..Ειπατε ομως οτι οταν ενας πλανητης ειναι στον απεναντι οικο τοτε λειτουργει αντανακλαστικα ακομα και αν δεν κανει συνοδο με την ακμη δηλ η Αφροδιτη μου που ειναι καταμεσης του 11ου και σε αλλο ζωδιο απ την ακμη λειτουργει και στον 5ο και ο κρονος στον 9ο στον 3ο οικο?

Τίνα Ζαχαριάδου
01-11-2011, 05:10 PM
astrotrella μου καταλαβαίνεις πως για να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα χρειαζόμαστε όχι μόνο τον Αρη στην ακμή του 11ου αλλά τις όψεις του καθώς και τον κυβερνήτη και τις όψεις της ακμής του 11ου. Περιληπτικά να σου πω, πως με Αφροδίτη και Άρη στην ακμή του 11ου, μια στο καρφί και μια στο πέταλο είσαι όταν πρόκειται για τα φιλικά σου πρόσωπα. Η δημοφιλία στο φιλικό σου περιβάλλον γρήγορα εναλλάσσεται με την φήμη της εριστικής/ανταγωνιστικής φίλης και όχι μόνο. Είσαι μια κοπέλα που αγαπά να βάζει στόχους στη ζωή της και που είναι ιδιαίτερα μαχητική ως προς την υλοποίηση τους.

Για το θέμα της σύνδεσης των απέναντι οίκων. Όλες οι απέναντι ακμές συγκροτούν κάποιους άξονες. Ο 1ος με τον 7ο για παράδειγμα συγκροτούν τον άξονα των διαπροσωπικών σχέσεων αφού ουσιαστικά ο ένας οίκος συμπληρώνει τον άλλο. Όταν βρεθεί ένας πλανήτης στον 1ο οίκο τα χαρακτηριστικά που θα προσδώσει στον 1ο οίκο προβάλλονται στον απέναντι. Επί πρακτικού, όταν έχουμε την Αφροδίτη στον 1ο οίκο δίνουμε μεγάλη σημασία στην εμφάνιση μας, βγάζουμε γλυκύτητα, διατηρούμε χαμηλούς τόνους μιας και αποφεύγουμε τις διαμάχες και φροντίζουμε να περνάμε καλά. Όλη αυτή η εικόνα βγαίνει προς τα έξω με αποτέλεσμα να ελκύουμε τους άλλους, να γινόμαστε κοινωνικοί, να έχουμε περισσότερη εύνοια στις σχέσεις και στις συνεργασίες.

Ωστόσο ποια είναι η διαφορά, με την Αφροδίτη στον 1ο οίκο μας ενδιαφέρει ο εαυτός μας και η προσωπικότητα μας κι αυτό το εκπέμπουμε, ενώ αν η Αφροδίτη είναι στον 7ο, μας ενδιαφέρουν οι άλλοι και οι καλές και ισορροπημένες σχέσεις τους για να μπορέσουμε να εκδηλώσουμε την προσωπικότητα μας.

Όλα μα όλα μέσα στο ωροσκόπιο συνδέονται κι ας το δούμε και από την πλευρά των διελεύσεων. Όταν περνά η Αφροδίτη από τον 1ο οίκο είναι πολύ πιθανό να κάνουμε νέες ερωτικές γνωριμίες, νέες συνεργασίες και γενικότερα να βελτιωθούν οι σχέσεις μας, ή απλά να έχουμε ένα καλό διαζύγιο με συμφέρουσες και συμβιβαστικές λύσεις και για τους δυο παρόλο, που επί της ουσίας εστιάζουμε στον εαυτό μας και όχι στα θέματα του 7ου οίκου.

Εγώ προσωπικά αυτό εννοώ όταν λέω πως οι πλανήτες λειτουργούν αξονικά, τώρα εσύ μπορείς να κάνεις πρακτική εφαρμογή στον χάρτη σου και να δεις αν ο Κρόνος στον 9ο λειτουργεί και στον 3ο και να μας πεις τα συμπεράσματα σου.

astrotrella
01-11-2011, 08:13 PM
astrotrella μου καταλαβαίνεις πως για να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα χρειαζόμαστε όχι μόνο τον Αρη στην ακμή του 11ου αλλά τις όψεις του καθώς και τον κυβερνήτη και τις όψεις της ακμής του 11ου. Περιληπτικά να σου πω, πως με Αφροδίτη και Άρη στην ακμή του 11ου, μια στο καρφί και μια στο πέταλο είσαι όταν πρόκειται για τα φιλικά σου πρόσωπα. Η δημοφιλία στο φιλικό σου περιβάλλον γρήγορα εναλλάσσεται με την φήμη της εριστικής/ανταγωνιστικής φίλης και όχι μόνο. Είσαι μια κοπέλα που αγαπά να βάζει στόχους στη ζωή της και που είναι ιδιαίτερα μαχητική ως προς την υλοποίηση τους.

Για το θέμα της σύνδεσης των απέναντι οίκων. Όλες οι απέναντι ακμές συγκροτούν κάποιους άξονες. Ο 1ος με τον 7ο για παράδειγμα συγκροτούν τον άξονα των διαπροσωπικών σχέσεων αφού ουσιαστικά ο ένας οίκος συμπληρώνει τον άλλο. Όταν βρεθεί ένας πλανήτης στον 1ο οίκο τα χαρακτηριστικά που θα προσδώσει στον 1ο οίκο προβάλλονται στον απέναντι. Επί πρακτικού, όταν έχουμε την Αφροδίτη στον 1ο οίκο δίνουμε μεγάλη σημασία στην εμφάνιση μας, βγάζουμε γλυκύτητα, διατηρούμε χαμηλούς τόνους μιας και αποφεύγουμε τις διαμάχες και φροντίζουμε να περνάμε καλά. Όλη αυτή η εικόνα βγαίνει προς τα έξω με αποτέλεσμα να ελκύουμε τους άλλους, να γινόμαστε κοινωνικοί, να έχουμε περισσότερη εύνοια στις σχέσεις και στις συνεργασίες.

Ωστόσο ποια είναι η διαφορά, με την Αφροδίτη στον 1ο οίκο μας ενδιαφέρει ο εαυτός μας και η προσωπικότητα μας κι αυτό το εκπέμπουμε, ενώ αν η Αφροδίτη είναι στον 7ο, μας ενδιαφέρουν οι άλλοι και οι καλές και ισορροπημένες σχέσεις τους για να μπορέσουμε να εκδηλώσουμε την προσωπικότητα μας.

Όλα μα όλα μέσα στο ωροσκόπιο συνδέονται κι ας το δούμε και από την πλευρά των διελεύσεων. Όταν περνά η Αφροδίτη από τον 1ο οίκο είναι πολύ πιθανό να κάνουμε νέες ερωτικές γνωριμίες, νέες συνεργασίες και γενικότερα να βελτιωθούν οι σχέσεις μας, ή απλά να έχουμε ένα καλό διαζύγιο με συμφέρουσες και συμβιβαστικές λύσεις και για τους δυο παρόλο, που επί της ουσίας εστιάζουμε στον εαυτό μας και όχι στα θέματα του 7ου οίκου.

Εγώ προσωπικά αυτό εννοώ όταν λέω πως οι πλανήτες λειτουργούν αξονικά, τώρα εσύ μπορείς να κάνεις πρακτική εφαρμογή στον χάρτη σου και να δεις αν ο Κρόνος στον 9ο λειτουργεί και στον 3ο και να μας πεις τα συμπεράσματα σου.


Ισχυουν ολα αυτα που λετε ειμαι ανταγωνιστικη ,εγωιστρια, εχω το θαρρος της γνωμης μου και περισσοτερο ανεξαρτητη απο οτι δειχνω και πολλους τους ξενιζει αυτο γιατι με αντιλαμβανονται με διαφορετικο τροπο πιο ηπια, Αφροδιτη γαρ! Βαζω στοχους αλλα τους εγκαταλειπω στα μισα γιατι βαριεμαι ευκολα, εκτος και αν κατι με δυσκολευει και με ενδιαφερει γιατι τοτε παθιαζομαι πιο πολυ..
Βασικα αυτο εχω αρχισει και το κανω και οχι μονο στο δικο μου ωροσκοπιο αλλα και κοντινων μου ανθρωπων ,προσπαθω να καταλαβω που εστιαζουν η εχουν περισσοτερα γεγονοτα σε καποια συγκεκριμενη περιοδο της ζωης τους και πως αποτυπωνεται στο χαρτη των διελευσεων.

Τωρα βεβαια που περιμενω να μπει ο κρονος στον 6ο οικο και να κανει τετραγωνο με τον γενεθλιο κρονο και συνεπως με τις ακμες 3ου 9ου αλλα και 6ου 12ου θα προσπαθησω να δω αν μου βγαλει γεγονοτα (που το απευχομαι γιατι Κρονος ειναι αυτος) και με την διελευση του Αρη στην παρθενο να ενεργοποιει τον Αρη μου απο απεναντι πιστευω θα φανουν στον αξονα 5ου 11ου, γεγονοτα για να σιγουρευτω οτι εκει εκφραζεται.