PDA

View Full Version : Οψεις για σχεσεις.



nilia
04-01-2009, 03:39 PM
Καλή χρονια σε ολους με υγεια και ειρηνη.
Θα ηθελα να ρωτησω σε ενα χαρτη ηλιακης επιστροφης πως φαινεται αν θα υπαρξει μια σχεση ενας ερωτας ή γάμος ??
Ευχαριστω.

Τίνα Ζαχαριάδου
05-01-2009, 01:19 AM
Καλή χρονια σε ολους με υγεια και ειρηνη.
Θα ηθελα να ρωτησω σε ενα χαρτη ηλιακης επιστροφης πως φαινεται αν θα υπαρξει μια σχεση ενας ερωτας ή γάμος ??
Ευχαριστω.


Χρονια πολλα κ σε εσενα!
Για να δεις τα θεματα τα αισθηματικα θα κοιταξεις τον 5ο οικο, τον 7 κ την Αφροδιτη που βρισκεται κ τι οψεις κανει.
Μολις δεις ποιος ειναι ο κυβερνητης του 5ου για πχ.θα δεις σε ποιον γενεθλιο οικο πεφτει κ τι οψεις κανει κ απο ηλιακη κ με τους γενεθλιους πλανητες, αυτο θα το κανεις για ολους τους κυβερνητες.

nilia
08-01-2009, 09:31 AM
Καλημερα,
Ερση μου χιλια ευχαριστω. Το βλπεω και αν εχω κατι επανερχομαι.
Νικη

zania
12-01-2009, 12:54 AM
Αν κυβερνητης του 5ου της επιστροφης - Κρονος- ειναι σε συνοδο με Ωροσκοπο και Σεληνη -στον 1ο οικο - κάνει τριγωνο με Ηλιο κ Αρη επιστροφης και αντιθεση με Αφροδιτη
Και πέφτει και μέσα στον 8ο γενεθλιο, κανοντας τριγωνο με γενεθλια Αφροδιτη, εξαφωνο με γενεθλιο Αρη και με Μεσουράνημα....
Τι?:blink::blink::blink:

magdalena29
04-05-2010, 02:06 PM
Χρονια πολλα κ σε εσενα!
Για να δεις τα θεματα τα αισθηματικα θα κοιταξεις τον 5ο οικο, τον 7 κ την Αφροδιτη που βρισκεται κ τι οψεις κανει.
Μολις δεις ποιος ειναι ο κυβερνητης του 5ου για πχ.θα δεις σε ποιον γενεθλιο οικο πεφτει κ τι οψεις κανει κ απο ηλιακη κ με τους γενεθλιους πλανητες, αυτο θα το κανεις για ολους τους κυβερνητες.

"Τελεια" θα τα παω με τις σχεσεις μου και σε αυτη την ηλιακή επιστροφη!!! ηλιακη Αφρο στον 12 γενεθλιο στις 20 μοιρες της παρθενου και σε οψη τετραγωνου με το μεσοδιαστημα Αρη (κυβ.7ου) με Ποσειδωνα...επισης Σεληνη ηλιακη στον 12ο ηλιακο χιαστι με τον ηλιο στον 5ο ηλιακο...Απλα φανταστικα!!!:nuts: Ελπιζω να μην εχω και κανενα θεμα εντερικης φυσης....

wind*1
04-05-2010, 08:43 PM
Χρονια πολλα κ σε εσενα!
Για να δεις τα θεματα τα αισθηματικα θα κοιταξεις τον 5ο οικο, τον 7 κ την Αφροδιτη που βρισκεται κ τι οψεις κανει.
Μολις δεις ποιος ειναι ο κυβερνητης του 5ου για πχ.θα δεις σε ποιον γενεθλιο οικο πεφτει κ τι οψεις κανει κ απο ηλιακη κ με τους γενεθλιους πλανητες, αυτο θα το κανεις για ολους τους κυβερνητες.
Λίγη βοήθεια για να δω εάν τα έχω καταλάβει... (κοινώς κάνω μια απόπειρα ερμηνείας και θέλω κάποιον να μου πει εάν τα λέω σωστά...Η άλλη εναλλακτική μου είναι να δω εάν κάτι από όλα αυτά όντως θα συμβεί :toung:)
Ο κυβερνήτης του 5ου της ηλιακής είναι ο Ουρανός και πέφτει στον 6ο της ηλιακής (αντιστοιχεί στον 12ο του γενέθλιου). Κατά τη δική μου ερμηνεία φανερώνει πιθανόν την ανάπτυξη σχέσης στο εργασιακό περιβάλλον που όμως θα πρέπει για διάφορους λόγους να κρατηθεί σε χαμηλούς τόνους. O 7ος της Ηλιακής πέφτει στον Κριό (ίσως νέο ξεκίνημα σε θέματα του 7ου) με τον ¶ρη να πέφτει στον 10ο της ηλιακής και στον 5ο γενέθλιο οίκο. Ο κυβερνήτης του 7ου λοιπόν στον 5ο γενέθλιο πιστεύω ότι επίσης ευνοεί την ανάπτυξη κάποιας αισθηματικής σχέσης. Το ότι εμπλέκεται και ο 10ος νομίζω ότι συνηγορεί στο ξεκίνημα μιας σχέσης (ή μήπως τελικά μιας δημιουργικής συνεργασίας;;; ) στο εργασιακό περιβάλλον. Ο δε βόρειος δεσμός σε σύνοδο ιδιομοιρίας με γενέθλια Αφροδίτη.
Πάμε τώρα στις όψεις που όπως πάντα στην ηλιακή με μπερδεύουν...
Ο ¶ρης και ο Ουρανός συνδέονται με όψη χιαστί (άρα έστω και σε ψυχολογικό επίπεδο θα χρειαστεί το άτομο να κάνει υποχωρήσεις και να βάλει νερό στο κρασί του...; Γενικώς τις υπολογίζουμε τις χιαστί όψεις στην επιστροφή; )
Επίσης ¶ρης σε εξάγωνο με Σελήνη και αντίθεση με Ποσειδώνα (μπορεί να αισθανόμαστε ωραία, αλλά ίσως και να "παίζει" μια εξιδανίκευση), Ουρανός εξάγωνο με Ερμή ("ξυπνάει" το μυαλό), και Αφροδίτη σε σύνοδο με Πλούτωνα και τετράγωνο με Κρόνο...
Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι οι παραπάνω σχέσεις δεν υφίστανται στον γενέθλιο χάρτη, οπότε δεν είμαι σίγουρη εάν και κατά πόσο θα πρέπει να τις λάβω υπ'όψιν στην ερμηνεία. (με εξαίρεση ίσως την Αφροδίτη που είναι ο κυβερνήτης του γεν. 7ου και των Πλούτωνα-Κρόνου που είναι οι συγκυβερνήτες του 7ου, οπότε ίσως φανερώνει κάποιες δυσκολίες). Κατα τα άλλα, στον γενέθλιο ο ¶ρης δεν έχει καμμία σχέση ούτε με Σελήνη ούτε με Ποσειδώνα ή Ουρανό. Οπότε; Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση; Ελέγχω εάν υπάρχουν όψεις με τα άλλα προοδευτικά συστήματα; Εάν πχ υπάρχει τετράγωνο ¶ρη-Ουρανού στο προοδευτικό, το συνδυάζω με την ηλιακή επιστροφή; Δεν ξέρω εάν γίνομαι κατανοητή...
Ώς συνήθως, κάθε φορά που αποφασίζω να ασχοληθώ με κάτι, μαζεύονται ένα σωρό απορίες :embarrest:embarrest:embarrest

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον δώσει καποια κατευθυντήρια οδηγία!
Φιλικά,
wind*1:love:

Τίνα Ζαχαριάδου
04-05-2010, 11:05 PM
Μπράβο Μαράκι, είμαι περήφανη για εσένα όχι μόνο για τον τρόπο προσέγγισης και ερμηνείας όσο για τις απορίες σου!

Ο κυβερνήτης του 5ου της ηλιακής είναι ο Ουρανός και πέφτει στον 6ο της ηλιακής (αντιστοιχεί στον 12ο του γενέθλιου). Κατά τη δική μου ερμηνεία φανερώνει πιθανόν την ανάπτυξη σχέσης στο εργασιακό περιβάλλον που όμως θα πρέπει για διάφορους λόγους να κρατηθεί σε χαμηλούς τόνους.

Να προσθέσω μόνο κάποια πράγματα. Αντισυμβατική σχέση που για κάποιους λόγους θα πρέπει να μείνει κρυφή, θα σου χαρίσει ρομαντικές στιγμές αλλά και στιγμές αβεβαιότητας ή απογοητεύσης. Δεν εξιδανικεύουμε τίποτα και κανέναν και κοιτάμε να περνάμε καλά. Εννοείται πως ευνοούνται καλλιτεχνικά κτλ.


O 7ος της Ηλιακής πέφτει στον Κριό (ίσως νέο ξεκίνημα σε θέματα του 7ου) με τον ¶ρη να πέφτει στον 10ο της ηλιακής και στον 5ο γενέθλιο οίκο. Ο κυβερνήτης του 7ου λοιπόν στον 5ο γενέθλιο πιστεύω ότι επίσης ευνοεί την ανάπτυξη κάποιας αισθηματικής σχέσης. Το ότι εμπλέκεται και ο 10ος νομίζω ότι συνηγορεί στο ξεκίνημα μιας σχέσης (ή μήπως τελικά μιας δημιουργικής συνεργασίας;;; ) στο εργασιακό περιβάλλον. Ο δε βόρειος δεσμός σε σύνοδο ιδιομοιρίας με γενέθλια Αφροδίτη

Ο Αρης ευνοεί τα ξεκινήματα και ενδέχεται να σου φέρει μια συνεργασία με άτομο κύρους κι εξουσίας το οποίο δεν αποκλείεται να ερωτευτείς. Μια σχέση/συνεργασία η οποία θα παίξει καθοριστικό ρόλο στην ζωή σου. Το αν θα είναι πετυχημένη ή όχι εξαρτάται από τις όψεις της Αφροδίτης.

Ο ¶ρης και ο Ουρανός συνδέονται με όψη χιαστί (άρα έστω και σε ψυχολογικό επίπεδο θα χρειαστεί το άτομο να κάνει υποχωρήσεις και να βάλει νερό στο κρασί του...; Γενικώς τις υπολογίζουμε τις χιαστί όψεις στην επιστροφή; )
Επίσης ¶ρης σε εξάγωνο με Σελήνη και αντίθεση με Ποσειδώνα (μπορεί να αισθανόμαστε ωραία, αλλά ίσως και να "παίζει" μια εξιδανίκευση), Ουρανός εξάγωνο με Ερμή ("ξυπνάει" το μυαλό), και Αφροδίτη σε σύνοδο με Πλούτωνα και τετράγωνο με Κρόνο...

Η χιαστί δεν προιδεάζει για υποχωρήσεις όσο για διλλήματα αλλά και καταστάσεις τις οποίες υποχρεωνόμαστε να δεχτούμε. Ο ¶ρης ωθεί την Σελήνη να βγάλει όλα όσα νιώθει ενώ με τον Ποσειδώνα "παρανιώθει" με αποτέλεσμα την εξιδανίκευση κτλ. Μια χαρά σου εξιτάρει ο Ουρανός τον εγκέφαλο ενώ σαν κυβερνήτης 5ου δείχνει πιθανόν σχέση με κάποιον που πληρεί τα Ερμιακά στοιχεία. Η Αφροδίτη τώρα είναι λίγο δύσκολη ιστορία, από την μια ο Πλούτωνας την σπρώχνει στον γκρεμό και στα μεγάλα πάθη, από την άλλη ο Κρόνος την μαζεύει και την επαναφέρει στην τάξη.
Αν τώρα όλες αυτές οι όψεις δεν ενεργοποιούν γενέθλιες έχουν ισχύ αλλά όχι τόσο μεγάλη όσο αν ενεργοποιούσαν γενέθλιες όψεις. Το βασικό στην ηλιακή επιστροφή είναι η σύγκριση των ακμών σε ποιούς γενέθλιους οίκους πέφτουν (πχ κυβερνήτης 1ου ηλιακής στον γενέθλιο 3ο) και φυσικά οι πλανήτες της ηλιακής τι όψεις σχηματίζουν με τους γενέθλιους.

Μιας και ξεκίνησες με ηλιακή επιστροφή θα σου έλεγα να επικεντρωθείς σ αυτήν κι ύστερα στα υπόλοιπα προγνωστικά συστήματα. Όπως και να χει ακόμη και τ άλλα συστήματα πρόγνωσης τα συγκρίνεις με τον γενέθλιο και κοιτάς αν ενεργοποιούνται οι ίδιες όψεις που ενεργοποιούνται με την ηλιακή.
Καλή συνέχεια!!!

wind*1
05-05-2010, 01:07 AM
Μπράβο Μαράκι, είμαι περήφανη για εσένα όχι μόνο για τον τρόπο προσέγγισης και ερμηνείας όσο για τις απορίες σου!
Ε τώρα θα κοκκινήσω, σα μαθητούδι που είμαι :embarrest... Ευχαριστώωωω!!!!! :love::love:
Και κυρίως ευχαριστώ για την αμεσότατη και κατατοπιστικότατη απάντηση!


Το βασικό στην ηλιακή επιστροφή είναι η σύγκριση των ακμών σε ποιούς γενέθλιους οίκους πέφτουν (πχ κυβερνήτης 1ου ηλιακής στον γενέθλιο 3ο) και φυσικά οι πλανήτες της ηλιακής τι όψεις σχηματίζουν με τους γενέθλιους.
Σαν κεντρική ιδέα κρατάω αυτό λοιπόν...
Βλέπω ότι ο Ουρανός της ηλιακής κάνει εξάγωνο με τον Ερμή του γενέθλιου, οπότε θεωρώ ότι αυτό θα δώσει μια παραπάνω έμφαση σε αυτό που είπαμε ότι η κατάσταση θα διεγείρει το μυαλό και ότι ενδεχομένως το άτομο να φέρει στοιχεία του Ερμή (και συμπληρώνω ίσως και του Ουρανού; έτσι κι αλλιώς ο Ουρανός είναι η ανώτερη οκτάβα του Ερμη )... Ο ¶ρης δεν σχηματίζει καμμία όψη, η Αφροδίτη κάνει τετράγωνο με τον γεν. ωροσκόπο, ο Κρόνος κάνει αντίθεση με γεν. ωροσκόπο (άρα σύνοδο με ακμή γενέθλιου 7ου, το άτομο αρχίζει να υπολογίζει τη δέσμευση σαν ενδεχόμενο στη ζωή του;; ) και τετράγωνο γεν. Βόρειο δεσμό.
Πιστεύω ότι όλα αυτά προσθέτουν κάποιες πινελιές δυσκολίας και περιορισμών που θα πρέπει να ξεπεραστούν, αν και για να είμαι ειλικρινής, δεν αισθάνομαι πολύ άνετα με τους δεσμούς της σελήνης και τα διάφορα καρμικά που τους συνοδεύουν (κυρίως διότι δεν εχω αποφασίσει αν τα πιστεύω ή όχι...αυτό είναι τελείως άλλη κουβέντα)
Με πολλή σιγουριά η πλήξη απουσιάζει...:nuts:
Τελευταία ερωτήση (πήρα φόρα)...:love:
Ο Πλούτωνας της ηλιακής σε εξάγωνο με γενέθλιο Κρόνο, θα μπορούσαμε να πούμε ότι ενεργοποιεί τη γενέθλια σύνοδό τους στον 7ο; Ή πάει μακριά η βαλίτσα;;

Και πάλι ευχαριστώ!!!!!

Τίνα Ζαχαριάδου
05-05-2010, 08:55 PM
Μαρία άσε τον Βόρειο Δεσμό αφού δεν έχεις αποφασίσει αν τον θέλεις στην παρέα.
Ο Ουρανός με τον Ερμή ενεργοποιούν γενέθλια όψη, ενώ το τετράγωνο της Αφροδίτης με τον ωροσκόπο δεν είναι κάτι ιδιαίτερα βαρύ, ίσως να σε κάνει κάπως απαιτιτική ή κακομαθημένη. Σωστά ερμηνεύεις τον Κρόνο σε σχέση με τον άξονα 1ου 7ου ενώ σαφέστατα ενεργοποιείται η γενέθλια σύνοδος του Κρόνου με τον Πλούτωνα.
Αν αναπτύξεις λίγο περισσότερο όλα τα στοιχεία έχεις κάνει μια ολοκληρωμένη ανάλυση ηλιακής επιστροφής (εννοείται και για τους άλλους οίκους όχι μόνο 5ο 7ο:toung:)

Μπράβο Μαρία!:love:

wind*1
05-05-2010, 10:13 PM
Μαρία άσε τον Βόρειο Δεσμό αφού δεν έχεις αποφασίσει αν τον θέλεις στην παρέα.
Ο Ουρανός με τον Ερμή ενεργοποιούν γενέθλια όψη, ενώ το τετράγωνο της Αφροδίτης με τον ωροσκόπο δεν είναι κάτι ιδιαίτερα βαρύ, ίσως να σε κάνει κάπως απαιτιτική ή κακομαθημένη. Σωστά ερμηνεύεις τον Κρόνο σε σχέση με τον άξονα 1ου 7ου ενώ σαφέστατα ενεργοποιείται η γενέθλια σύνοδος του Κρόνου με τον Πλούτωνα.
Αν αναπτύξεις λίγο περισσότερο όλα τα στοιχεία έχεις κάνει μια ολοκληρωμένη ανάλυση ηλιακής επιστροφής (εννοείται και για τους άλλους οίκους όχι μόνο 5ο 7ο:toung:)

Μπράβο Μαρία!:love:

Και πάλι ευχαριστώ!:love::love:
Μετά από αρκετή "αναδρομική" εξάσκηση σε χάρτες ηλιακής περασμένων ετών είπα να κάνω την πρώτη μου απόπειρα για πρόβλεψη!
Η αλήθεια είναι ότι φέτος γενικώς αισθάνομαι πιο απαιτητική (δεν θέλω να πω κακομαθημένη:embarrest) από τη ζωή μου (όχι μόνο στα θέματα 5ου-7ου)...:embarrest
Είχα αναλύσει και τους υπόλοιπους οίκους της ηλιακής μου (εντάξει, τα επαγγελματικά-οικονομικά κυρίως), αλλά επειδή γι 'αυτά ήξερα ούτως ή άλλως τι θα με απασχολούσε φέτος δεν μπορούσα να πω εάν η ηλιακή επιβεβαιωνόταν επειδή εγώ έκανα σωστή εκτίμηση ή επειδή κάποια πράγματα τα ήξερα από πριν και τα "κούμπωνα" στον χάρτη που έβλεπα :embarrest κι έτσι είπα να καταπιαστώ με ένα θέμα που για την ώρα έχει μέσα του το στοιχείο της έκπληξης!

Όπως και να'χει, ήταν πραγματικά πολύτιμη η βοήθειά σου Τίνα! Δεν φαντάζεσαι πόσες απορίες μου έλυσες σχετικά με την ανάλυση της ηλιακής και τώρα που τα ξανακοιτάω ανακαλύπτω κι άλλα πράγματα!
Να' σαι καλά!