PDA

View Full Version : [Συζήτηση] Πίσω από το τυχαίο κρύβεται το Κάρμα



Horoscope
22-04-2005, 12:24 PM
Τι συμβαίνει όταν τα πράγματα πάνε στραβά; Μήπως η Ψυχή μας στέλνει τα μηνύματά της κι εμείς δεν τα βλέπουμε; Γιατί δεν πετυχαίνω αυτό που θέλω; Γιατί τα πράγματα μου πάνε στραβά; Πως μπορώ να πάρω βοήθεια από το Σύμπαν; Ποια είναι τα κρυφά μηνύματα του Κάρμα που μου στέλνει η Ψυχή μου; Οι άλλοι και ο ρόλος τους στη συνειδητοποίηση του πεπρωμένου μας.


Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου: Πίσω από το τυχαίο κρύβεται το Κάρμα (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CF%81%CE%AC%CF%83%C E%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%83%C E%B9%CE%B5%CF%8D%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-152/%CF%80%CE%AF%CF%83%CF%89-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CF%84%CF%85%CF%87%CE%B1%CE%AF%CE%BF-%CE%BA%CF%81%CF%8D%CE%B2%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CE%AC%CF%81%CE%BC%CE%B1-12958/)

wind
22-04-2005, 03:19 PM
Πολύ ενδιαφέρον. Με βάλατε σε σκέψεις!!!! Συνεχίστε παρακαλώ.

retrograde
24-04-2005, 09:01 PM
Συμφωνώ απολύτως ότι ο συγγραφέας πρέπει να συνεχίσει. Είναι άκρως ενδιαφέρουσα η τεχνική και γενικότερα τα άρθρα του, αλλά δεν είμαι σίγουρος πόσο ακόμα γνώση θα μας καταθέσει.
Αναμένουμε!

DESTINATIONX
25-04-2005, 10:47 AM
Ενδιαφέρον το άρθρο αλλά πιστεύω ότι είναι λίγο αυθαίρετο το να βγαίνει ένα συμπέρασμα από ένα τυχαίο γεγονός (πχ κόψιμο με μαχαίρι).Κατά την γνώμη μου τα μηνύματα που παρουσιάζονται στον πίνακα δίπλα στους οίκους, λίγο πολύ καθρεφτίζουν την καθημερινότητα όλων μας.Θα έπρεπε δηλαδή να ακολουθούμε τις " συμβουλές " αυτές ούτως ή άλλως...

ΑΜΦΙΤΡΙΤΗ
25-04-2005, 09:05 PM
Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο. Συγχαρητήρια

pisces18
28-04-2005, 10:57 AM
ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΡΘΡΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ. ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΛΕΨΩ ΚΑΤΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ.ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΤΙΑ

keyroom5
05-05-2005, 06:10 PM
Δάσκαλε!κι όμως ξεχνάω πως ή ψυχή μου είναι έλευθερη κι αρέσκομαι πίσω απ΄τα κάγκελα της ύλης ν΄άναπολώ τον θεικό μου εαυτό.

jennoula
06-05-2005, 02:05 PM
πολύ καλο άρθρο και πολύ σωστο..! πραγματι, πολλες φορες έχω αισθανθεί πως οι καταστάσεις που μου συμβαίνουν κατα καιρούς ότι προσπαθούν να μου πουν κάτι και συνήθως καταλαβαίνω τι ήθελαν να μου πουν τα μηνύματα κατόπιν εορτης! Σίγουρα τίποτα δεν είναι τυχαίο και τίποτα δεν γίνεται τυχαία στη ζωή μας και αυτο είναι κάτι που θεωρω πως πρέπει όλοι μας να το έχουμε στο νου μας..
Ελπίζω να ακολουθήσουν κι αλλα τέτοια άρθρα!

xoyanita
19-05-2005, 09:07 AM
Aκόμα και που διάβασα το συγκεκριμένο άρθρο δεν ήταν τυχαίο!!!
ευχαριστω την ψυχή μου τον Θεό και ολοκληρο σύμπαν που δεν μ αφησαν ποτέ εκτος σχεδίου και εσας που μου ανοίξατε τον δρόμο στο να το καταλαβω...

MELITA
19-05-2005, 12:01 PM
Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο πράγματι!!! αλλά! μηπως πολύ κακό για το τίποτα?θα δείξει

glikoulinaa
21-05-2005, 07:43 PM
Πράγματι όλα στη ζωή γίνονται για ένα συγκεκριμένο λόγο και έχουν το σκοπό τους διαφορετικά δεν θα συνέβαιναν.Τα γεγονότα γίνονται γιατί πρέπει να γίνουν και πάντα κάτι θέλουν να μας "πουν"!!!!!!!!!
Τέλειο το άρθρο σας. Συνεχίστε έτσι.......

mirellia
30-05-2006, 04:42 PM
Καλησπέρα σας
Και γω συμφωνώ με τα παραπάνω.. Και αν χωρίζεις εσύ ο ίδιος ?Τότε τι μήνυμα μπορεί να παίρνεις από το σύμπαν..?
Η αν έχεις μια φίλη που χρόνια έχει σχέση, αλλά δεν έχουν παντρευτεί?
Τι μηνυμα παίρνεις??
Ε τι????
??

_memi_
30-05-2006, 05:37 PM
Καλησπέρα σε όλους σας
Συγχαρητήρια!!!!!!!!!!!!!Πολύ καλό άρθρο!!!!!!!!!
Το να ακούει κανείς την εσωτερική του φωνή ,τους άλλους, και αυτά που πραγματικά προσπαθούν να πουν, είναι χάρισμα .
Κάπου όμως χανόμαστε, αναζητούμε καταστάσεις που δεν μας ταιριάζουν και παλεύουμε για πράγματα που τις περισσότερες φορές δεν τα θέλουμε πραγματικά.
Ευχαριστώ που είστε εδώ με κάτι τέτοια άρθρα για να αφυπνίσετε την χαμένη μνήμη μας.
Συνεχίστε παρακαλώ.

leila
31-05-2006, 08:50 PM
Χρειάζονται τέτοια θέματα.Θέματα προς αφύπνισης της ψυχής μας.Δυστηχώς η καθημερινότητα περνά σαν λαίλαπα πάνω απο όλα αυτα που εσείς θίγετε πολύ εύστοχα.Θετική σκέψη και χαμόγελο όσο γίνεται.Το λεώ για να το ακούσω και γώ.Γιατί να μη γινόταν μια εύχάριστη συνήθεια αυτά τα δυο?Πόσο κοστίζουν.Γιατι μας είναι πιο εύκολο στους περισσότερους απο μας να κατσουφιάζουμε?Ισως μια συνήθεια να είναι κ αυτό αλλα κακή..

baby73
02-06-2006, 01:50 PM
...πεμπτη ειχα το κρεβατι....σαββατο θα παντρευομουν...την πεμπτη ειχα διακοπη ρευματος απο τις 10!!! Το σαββατο....αρωσταινω..λιγη ωρα πριν παω στην εκκλησια..εκεινη την μερα εβρεξε εντονα..!! ολο το καλοκαιρι δεν εριξε σταγονα...αλλα εκεινη την μερα ανοιξαν οι ουρανοι! παντρευτικα!! πριν βγω απο την εκκλησια επεσε μια γειτονισα απο τα σκαλια εσπασε το χερι της, ο πατερας μου επεσε! καθως και ενας φιλος της οικογενειας...η πεθερα μου επεσε και χυθηκαν τα στεφανα με τα κουφετα κατω!! παμε στο γλεντι και μετα μας τρακαρησε αυτοκινητο, ηταν μια παρεα που ειχε ερθει στο γαμο!.
Να σημειωσω εδω οτι πολλα χρονια πριν παντρευτω εβλεπα την πεθερα μου στο δρομο και η διαισθηση μου ελεγε οτι κατι θα γινει με αυτην,χωρις να ξερω τι!

Παντρευτηκα απο το 98 εως και 2003 εκανα 4 αποβολες, ο θεος? ο ουρανος? το συμπαν δεν ηθελαν να κανω παιδι οπως και δεν ηθελαν να παντρευτω...καταφερα να κανω παιδι το 2004.

Σημερα βλεπω οτι ο θεος...το συμπαν...το ανωτερο ον..δεν ηθελε να παντρευτω και σιγουρα ουτε παιδι να κανω γιατι με προοριζε για κατι αλλο..το αλλο το βλεπω σημερα..

συντομα θα χωρησω...

angelaki
02-06-2006, 07:45 PM
K Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο!!! Συγχαρητήρια για το αρθρο σας.
Ομως με τόση φασαρία που γίνεται γύρω μας και ιδίως μέσα μας πως να ακούσουμε και να αντιληφθούμε τι θέλει να μας πεί ο σοφό Σύμπαν;!

Maraki29
03-06-2006, 01:17 PM
Προς το παρόν δείχνει αρκετά ενδιαφέρον, θα ήθελα όμως να μας δοθούν πιο συγκεκριμένες πληροφορίες και τι ακριβώς θα κάνουμε με τον πίνακα.

skorpion
03-06-2006, 02:09 PM
πολυ ενδιαφερον το αρθρο αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν συμφωνω απολυτα:unsure:

astral_dreamer
04-06-2006, 08:43 PM
Πολυ ενδιαφερον αρθρο.. Σε μερικα σημεια του μου θυμιζει αυτο που ο Carl Jung ορισε ως Συγχρονικοτητα (synchronicity)...

Anastasy
08-01-2007, 09:17 AM
Πραγματικά πολύ καλό άρθρο!! Πηγή αληθινής αισιοδοξίας για τις δύσκολες στιγμές που περνάμε όλοι μας!!

ioni
25-02-2007, 09:48 PM
πάρα πόλυ κάλο
πάντα έλεγα και πισρευα ότι σε στιγμές αποφάσεων κάποιος οδιγός είναι δίπλα μας
μου έχει τύχη να γνωρίζω ανθρώπους σε στιγμές που ήταν να πάρω κάποια αποφαση ή όταν το είχα ανάγκη γιατί κάτι θα άλλαζε στη ζωή μου
μερικοί είναι κοντά μου ακόμα άλλοι έφυγαν όταν πήρα ή πήραν τη βοήθεια που χριαζώμουν ή χριαζώνταν

Νεφερτίτη
04-04-2007, 10:59 AM
Πολύ καλό άρθρο!!! Πρέπει να ομολογήσω ότι προσπαθώ να βλέπω πάντα τα θετικά και στις άσχημες καταστάσεις, λειτουργεί ωραία αυτή η αντίλιψη. Όμως είναι φορές που δεν ξέρω αν μπορώ να καταλάβω πάντα. Υπάρχει μια φωνούλα που πάντα αναρωτιέται.....γιατί σ' εμένα, ωχ αντε πάλι, ή αμαν πια θα ήθελα να γίνει αυτό ή δεν θέλω άλλο μάθημα φτάνει πια, ΣΥΜΠΑΝ σε παρακαλώ πέσ' μου αυτό που θές ή οδήγησε με εκεί που θες απο ευθείες οχι άλλες τεθλασμένες...... Help :-(( ειναι κουραστηκό να είσαι πάντα δυνατός.....

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ σ'ολους :bigsmile:

roulini260785
06-04-2007, 04:04 PM
πολυ ενδιαφερον αυτο το αρθρο.
με βαλατε σε σκεψεις.
περιμενουμε κ αλλα τετοια αρθρα.

Yeshoda
29-06-2007, 02:45 PM
K Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο!!! Συγχαρητήρια για το αρθρο σας.
Ομως με τόση φασαρία που γίνεται γύρω μας και ιδίως μέσα μας πως να ακούσουμε και να αντιληφθούμε τι θέλει να μας πεί ο σοφό Σύμπαν;!

Angelaki μου αυτό είναι κάτι που μπορείς να το καλλιεργήσεις μέσα σου, μονη/νος/νo σου, να μάθεις να ακούς την εσωτερική φωνή σου. Σαν αγγελάκι θα το μάθεις γρήγορα :bigsmile:

ALEJANDRA
29-06-2007, 04:48 PM
πραγματικα ωραιο αρθρο ,αλλα παντα υπαρχει αυτη η δυσκολια ,δηλ οταν εχεις ενα προβλημα συνηθως δεν μπορεις να σκεφτεις πολλα αλλα ή τι θελει να πει το συμπαν εκεινη την ωρα ολα ειναι δυσκολα ... ολα καλα αλλα στην εφαρμογη τα πραγματα αλλαζουν λιγο...

sasablink
14-03-2011, 07:04 AM
ριζοσπαστικη θεωρηση θα ελεγα...ειμαι αφωνη... :amazed: :bigsmile:

aries engineer
11-05-2011, 03:19 PM
Εγω που δεν έχω το μυαλό να αποκρυπτογραφω τα μηνύματα που μου στέλνει το σύμπαν θα καταδίκαστω σε αιώνιο σκοτάδι;;;τι αδικία...