PDA

View Full Version : Αστρολόγοι και Αστρολογία



mairoula.b
26-12-2008, 03:36 PM
Γεια σας παιδια!

Χαιρομαι πολυ που εχω μπει και εγω στην παρεα σας και που βλεπω ότι υπάρχουν και άλλοι που παίρνουν την αστρολογία στα σοβαρά και δεν την σνομπάρουν!:wacko:
Δυστυχώς οι διάφοροι τσαρλατάνοι της έχουν κάνει πολύ κακό!

Είμαι Σκορπιός, με Αφροδίτη και Πλούτωνα στο Σκορπιό:love:, και Σελήνη, ¶ρη και Ωροσκόπο στον Ζυγό:bigsmile:!

Έχω λοιπόν μια απορία: Τι σχέση έχουν οι επαγγελματίες αστρολόγοι με το κράτος;:cry: Τι γίνεται από πλευράς ασφάλειας υγείας; Από σύνταξη, σε ποιο ταμείο είναι;

Τι "πέραση" έχει η αστρολογία στο ευρύ κοινό; Αν κάποιος εδώ είναι επαγγελματίας, τότε οι περισσότεροι πελάτες τι ρωτάνε; Υπάρχει κάποιος σύλλογος αστρολόγων εντός Ελλάδας, ή έστω στην Ευρωπαϊκή Ένωση;

Δεν ενδιαφέρομαι να γίνω επαγγελματίας (άλλωστε μου λείπουν πολλές γνώσεις ακόμα...) αλλά έχω περιέργεια:embarrest Τι να κάνουμε, Ερμής στον Τοξότη βλέπετε...:toung:

Χρήστος Άρχος
26-12-2008, 04:35 PM
Καλησπέρα και χρόνια πολλά mairoula
Υπάρχουν και θα υπάρχουν πιστεύω πάντα άνθρωποι που θα πιστεύουν πολύ στην αστρολογία και άλλοι που δεν θα πιστεύουν καθόλου μέχρι οι αστρολόγοι βέβαια πάρουμε κάποιες αποφάσεις...

Οι σχέσεις των αστρολόγων με το Ελληνικό Κράτος είναι ανύπαρκτες, σε άλλες χώρες οι σχέσεις είναι επίσης λίγες και αν υπάρχουν τότε είναι κρυφή απο τα μάτια του κόσμου. Εκτός βέβαια απο την Ινδία που την έχει αναγνωρίσει και υπάρχουν και κανονικά πανεπιστήμια εκεί. Οι αστρολόγοι στην Ελλάδα ανήκουν στο ΤΕΒΕ ή στο ΙΚΑ αν δουλεύουν για κάποιο άλλο άτομο και έχουν τα δικαιώματα που έχουν και οι άλλοι εργαζόμενοι.

Σαφέστατα και στους αστρολόγους όπως και παντού οι άνθρωποι έχουν περιέργεια για την εξέλιξη της ζωής τους. Είτε αυτό είναι αισθηματικό, επαγγελματικό η οικογενειακό θέμα κ.τ.λ

Αναγνωρισμένος σύλλογος για όλους τους Έλληνες Αστρολόγους δυστυχώς δεν υπάρχει αυτή την περίοδο οι λόγοι πολλοί και δυστυχώς ο ένας χειρότερος απο τον άλλο.
Στην Ευρώπη και στην Αμερική υπάρχει πληθώρα συλλόγων αστρολογίας.

Όσο για την πέραση που αναφέραμε πιο πάνω και είναι θεωρώ λίγο άσχημη λέξη. Θα πώ ότι ο άνθρωπος που στον 21ο αιώνα βρίσκεται με περισσότερα ερωτηματικά και ανασφάλειες απο ότι στο παρελθόν σταδιακά ανακαλύπτει στην αστρολογία μία πληθώρα λύσεων και πληροφοριών για τη ζωή του οπότε και βλέπουμε μία άνοδο του ενδιαφέροντος του κόσμου για αυτή.

Χρόνια πολλά και καλές γιορτές!

Τίνα Ζαχαριάδου
26-12-2008, 04:50 PM
Γεια σας παιδια!

Χαιρομαι πολυ που εχω μπει και εγω στην παρεα σας και που βλεπω ότι υπάρχουν και άλλοι που παίρνουν την αστρολογία στα σοβαρά και δεν την σνομπάρουν!:wacko:
Δυστυχώς οι διάφοροι τσαρλατάνοι της έχουν κάνει πολύ κακό!

Είμαι Σκορπιός, με Αφροδίτη και Πλούτωνα στο Σκορπιό:love:, και Σελήνη, ¶ρη και Ωροσκόπο στον Ζυγό:bigsmile:!

Έχω λοιπόν μια απορία: Τι σχέση έχουν οι επαγγελματίες αστρολόγοι με το κράτος;:cry: Τι γίνεται από πλευράς ασφάλειας υγείας; Από σύνταξη, σε ποιο ταμείο είναι;

Τι "πέραση" έχει η αστρολογία στο ευρύ κοινό; Αν κάποιος εδώ είναι επαγγελματίας, τότε οι περισσότεροι πελάτες τι ρωτάνε; Υπάρχει κάποιος σύλλογος αστρολόγων εντός Ελλάδας, ή έστω στην Ευρωπαϊκή Ένωση;

Δεν ενδιαφέρομαι να γίνω επαγγελματίας (άλλωστε μου λείπουν πολλές γνώσεις ακόμα...) αλλά έχω περιέργεια:embarrest Τι να κάνουμε, Ερμής στον Τοξότη βλέπετε...:toung:

Καλησπερα και χρονια πολλα, χαιρομαι πολυ εθιξες αυτο το θεμα και φανταζομαι πως δεν ειμαι η μονη.
Δυστυχως η Αστρολογια στην Ελλαδα θεωρειται ψευδοεπιστημη και απο κρατικης πλευρας δεν υπαρχει καποιο διπλωμα (πανεπιστημιου) που να σε κατοχυρωνει ως Αστρολογο παρα μονο απο το εξωτερικο γι αυτο και αρκετοι Αστρολογοι κατφευγουν σε σχολες του εξωτερικου για αυτην την δουλεια, αλλα και για περαιτερω καταρτιση της Αστρολογιας.
Ωστοσο οι σχολες στην χωρα μας δινουν καποιο χαρτι που πιστοποιει οτι παρακολουθησε καποιος μαθηματα η σεμιναρια και με αυτο το χαρτι μπορουν να δουλευουν και να δηλωνωνται στην εφορια σαν ελευθεροι επαγγελματιες για να μπορουν να βγαζουν ενσημα φυσικα μεσω ΤΕΒΕ.
Στην Ευρωπη και ειδικα στην Αμερικη τα πραγματα ειναι πολυ διαφορετικα γι αυτο και η Αστρολογια εξελισσεται αρκετα.
Το θετικο στην χωρα μας ειναι οτι οι Αστρολογοι αλλα και οι ερασιτεχνες που παιρνουν στα σοβαρα την Αστρολογια διαβαζουν αρκετα τα βιβλια των ξενων Αστρολογων και γενικα ξερουν τι γινεται και εκτος συνορων.
Αυτο που συζητιεται χρονια τωρα αλλα ακομα δεν εχει γινει( εκτος αν δεν εχω μαθει κατι) ειναι να δημιουργηθει μια ομοσπονδια για να αναλαβει ολα αυτα τα θεματα αλλα και για να δουμε ποιοι αξιζει και ποιοι οχι να λεγονται Αστρολογοι προς αποφυγη των τσαρλατανων οπως πολυ ευστοχα ανεφερες και εσυ.
Δεν ειμαι σε θεση να κρινω καμμια ειδικοτητα εκτος Αστρολογιας αλλα επιτελους καποιοι πρεπει να μαθουν να μην μπερδευουν την Αστρολογια, αυτην την παναρχαιη τεχνη, δραστηριοτητα η οπως θελει ο καθενας να την αποκαλεσει, με ολα τα υπολοιπα.
Δεν μπορει να πηγαινει ο καθενας απο εμας να του ερμηνευσουν τον Αστρολογικο του χαρτη σε Αστρολογο και εν τελει να του διαβαζουν το χερι του, να τον κοιτουν στα ματια και του λενε τα μελλουμενα και τελος παντων να του λενε χιλια δυο πραγματα εκτος απο τα Αστρολογικα του.
Ετσι θα παρει ο κοσμος την Αστρολογια στα σοβαρα?
Πως ο κοσμος θα καταλαβει τι ειναι Αστρολογια κ πως θα δει το μεγαλειο της?
Οπως και να εχει ολοι εμεις που την αγαπαμε ας ευχηθουμε με την νεα χρονια (κ τον Δια στον Υδροχοο) να καταλαβει τη θεση που της αξιζει.

Με τοσο Σκορπιο που εχεις στο ωροσκοπιο σου δεν απορω που ρωτας αυτα που ρωτας,αφου τα πραγματα θελεις να τα εμβαθυνεις και οχι να τα ξεσκονιζεις.
Ο Σκορπιος δεν μενει ποτε στην επιφανεια και γενικα πρεπει να εισαι ατομο με σταθερα και δυνατα αισθηματα αφου εχεις εκει παρεα κ την Αφροδιτη σου με τον Πλουτωνα.
Η Αφροδιτη εκει ειναι σε δυσκολη θεση αφου μπορει πολυ ευκολα να βγαλει τα αρνητικα στοιχεια της θεσης της με αποτελεσμα να μοιραζεσαι τον εαυτο σου με αρκετο εγωισμο, με πολλη κτητικοτητα κ ζηλια που συνηθως καταστρεφει τις σχεσεις αλλα κ το ιδιο το ατομο απο την εμμονη του να ελεγξει τους παντες κ τα παντα.
Με τους Πλανητες στο ζωδιο του ζυγου θα επιζητας την αρμονια, την συντροφικοτητα, οποιαδηποτε δυσκολη κατασταση θα σε ταραζει ψυχικα ,πολυ πιθανο να μπλοκαρεται κ η δραση σου αφου ο Αρης εκει δεν μπορει να εκδηλωθει οπως πρεπει και ισως εισαι αρκετα αναποφασιστο ατομο αφου σχεδον παντα παραπαιεις ποτε απο την μια πλευρα κ ποτε απο την αλλη με αποτελεσμα να αναβαλεις για αυριο πραγματα που θα μπορουσες να κανεις κ την ιδια στιγμη.

mairoula.b
26-12-2008, 05:03 PM
Από αναποφασιστικότητα...Αλλο τίποτα! Ωρες - ώρες εύχομαι να ήμουνα από τους ανθρώπους που κάνουν ότι είναι να κάνουν, χωρίς να σκέφτονται και πολύ την άλλη πλευρά και να είναι σίγουροι ότι έχουν δίκιο!!:nuts:

Τελος πάντων, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, ήταν αρκετα κατατοπιστικές.:bigsmile:

Όσον αφορα τι λέξη "πέραση" που χρησιμοποίησα, το ρώτησα μόνο επειδή δεν ξέρω αν κάποιος επαγγελματίας αστρολόγος θα μπορούσε να ζήσει από αυτό ή αν θα έπρεπε να το έχει σαν δεύτερη δουλειά...:blink:

Καλές γιορτές!:love:

Βασιλης Παπαδολιας
29-12-2008, 10:10 AM
Πολύ σημαντικό το θέμα που πιάσατε, αλλά χρειάζεται και υπομονή γιατί δύσκολα θα καταλήξει κανείς κάπου.

Κατά την άποψη μου πρώτα πρώτα είναι ανάγκη να καθορίσουμε τι ακριβώς θα θέλαμε να είναι η αστρολογία. Τι ρόλο θα θέλαμε να παίζει στην κοινωνία. Αν πιστεύουμε ότι είναι μία τέχνη εσωτερική με στόχο την αυτογνωσία τότε ο αστρολόγος θα είναι κάτι σαν σύμβουλος ή καθοδογητής κι άρα η αστρολογία θα μπορούσε να είναι μίας μορφής τέχνη συμβουλευτικής.

Αν ο αστρολόγος θέλουμε κατά βάση να προβλέπει γεγονότα τότε η αστρολογία κρίνεται πιο αυστηρά, γιατί ελέγχεται για το αν πέφτει μέσα σε συγκεκριμένες προβλέψεις. Εκεί μπαίνει το θέμα της επιστημονικής εγκυρότητας της μεθοδολογίας της και της στατιστικής της επαλήθευσης.

Ένα αστρολόγο στην τηλεόραση λοιπόν θα μπορούσε να τον βλέπουμε είτε σαν ένα σύμβουλο παρόμοιας κατεύθυνσης με τους ψυχολόγους ή τους διατροφολόγους, που δίνει συμβουλές προληπτικής υγείας ή σαν ένα έγκυρο επιστήμονα που περιμένουμε να μας πει τι θα γίνει στο χρηματιστήριο ή στον αυριανό καιρό.

Η θέση που έχει η αστρολογία στη δυτική Ευρώπη σήμερα κατά τη γνώμη μου κλίνει προς το πρώτο σενάριο. Το δεύτερο σενάριο εδώ και αρκετά χρόνια έχει υποχωρήσει μετά από μία μεγάλη άνθιση του πριν τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο αλλά και την παταγώδη αποτυχία του να τον προβλέψει.

Στην Ελλάδα βέβαια επειδή οι συνθήκες είναι ειδικές κι επειδή ο Έλληνας έχει γενικότερα μία τάση να τα περιμένει όλα από κάποιον άλλο (είτε λέγεται κράτος, είτε οι ξένες δυνάμεις, είτε ο αστρολόγος) αντί να βασίζεται στην προσωπική και συλλογική προσπάθεια, έχει περιβληθεί η διαδικασία των προβλέψεων με μία μυσταγωγική αύρα. Όλοι λίγο πολύ καθόμαστε ήσυχα στην τηλεόραση να ακούσουμε τι έχει να πει ο/η αστρολόγος στην εκπομπή για τα μελλούμενα της επόμενης εβδομάδας και διαβάζουμε με προσήλωση τις εφημερίδες για να δούμε τι μέλλει γενέσθαι και σε μας.

Ο απογαλακτισμός από μία τέτοια πελατειακή και εξαρτητική σχέση δεν είναι εύκολος καθώς φταίει και η δική μας νοοτροπία αλλά και τα λεγόμενα "κλειστά κυκλώματα" στα οποία είναι δύσκολο να γίνει ανοιχτή κριτική. Εάν το επιχειρήσει κάποιος, συνήθως καταλήγει περιθωριακός του χώρου. Οι δύο πλευρές δυστυχώς τροφοδοτούν η μία την άλλη και είναι πλευρές του ίδιου νομίσματος.

Ωστόσο αν κάνουμε μία αυτοκριτική θα δούμε ότι υπάρχει και λόγος που αρκετός κόσμος δεν εμπιστεύεται τους αστρολόγους. Ο λόγος έχει να κάνει με τις περιπτώσεις που η πραγματικότητα ξεπερνά τις προβλέψεις. Για παράδειγμα κανείς από όλους όσους ασχολούμαστε με το θέμα δεν είχε προβλέψει την ένταση των τελευταίων γεγονότων στην Ελλάδα. Ή τουλάχιστον σε κανένα από τα περιοδικά και τις εκπομπές δεν είχαμε ακούσει κάτι τέτοιο. Μόνο κατόπιν εορτής αρχίσαμε όλοι τις μελέτες και την επιβεβαίωση.

Αυτά όλα θα πρέπει πιστεύω να τα συνυπολογίσουμε στη συζήτηση που κάνουμε για να δούμε τι αστρολογία τελικά θέλουμε και πώς θα θέλαμε να βλέπει η ελληνική κοινωνία το χώρο αυτό.

Πρώτα πρέπει να καταλήξουμε σε αυτό πιστεύω και μετά να αρχίσουμε να μιλάμε για οργάνωση και συνεργασία.

Ζωή και Ζώδια
29-12-2008, 04:27 PM
Πολύ σημαντικό το θέμα που πιάσατε, αλλά χρειάζεται και υπομονή γιατί δύσκολα θα καταλήξει κανείς κάπου.

...........................................
Ωστόσο αν κάνουμε μία αυτοκριτική θα δούμε ότι υπάρχει και λόγος που αρκετός κόσμος δεν εμπιστεύεται τους αστρολόγους. Ο λόγος έχει να κάνει με τις περιπτώσεις που η πραγματικότητα ξεπερνά τις προβλέψεις. Για παράδειγμα κανείς από όλους όσους ασχολούμαστε με το θέμα δεν είχε προβλέψει την ένταση των τελευταίων γεγονότων στην Ελλάδα. Ή τουλάχιστον σε κανένα από τα περιοδικά και τις εκπομπές δεν είχαμε ακούσει κάτι τέτοιο. Μόνο κατόπιν εορτής αρχίσαμε όλοι τις μελέτες και την επιβεβαίωση.

......................................

Πρώτα πρέπει να καταλήξουμε σε αυτό πιστεύω και μετά να αρχίσουμε να μιλάμε για οργάνωση και συνεργασία.

Στο Ζωή & Ζώδια Δεκεμβρίου (νο37), δηλαδή τεύχος το οποίο κυκλοφόρησε στα μέσα Νοεμβρίου, έγραφε η κ. Ρένα Μεντάκη στο άρθρο της με τίτλο Παγκόσμια Πλανητική Απειλή:
"Στο προηγούμενο τεύχος αναλύσαμε τα προβλήματα που πρόκειται να δημιουργήσει η εκρηκτική όψη Κρόνου-Ουρανού. Τον Δεκέμβριο η κατάσταση γίνεται ακόμα πιο κρίσιμη καθώς ο ¶ρης θα σχηματίσει Τ-τετράγωνο σΆ αυτήν την αντίθεση, ενώ μαζί με την Πανσέληνο στις 12/12 θα σχηματιστεί ένας μεγάλος σταυρός. Το αποτέλεσμα αυτής της πλανητικής διαμόρφωσης θα είναι οι ραγδαίες εξελίξεις σε όλα τα γεγονότα που έχουν ξεκινήσει και μας απασχολούν εδώ και καιρό.
.......
Ο μεγάλος σταυρός που σχηματίζεται στις 12/12 ενεργοποιεί τον μεγάλο σταυρό που υπάρχει στον γενέθλιο χάρτη της Ελλάδας μεταξύ των πλανητών Σελήνης, ¶ρη, Αφροδίτης, Βόρειου Δεσμού. Οι αποκαλύψεις και τα σκάνδαλα που φαίνονταν να μην έχουν τελειωμό, αποκορυφώνονται και επιτέλους φτάνουν στο τέλος τους. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα μάθουμε κι άλλα, αλλά αφού «σκάσει» και η τελευταία βόμβα, τα πράγματα θα πάρουν το δρόμο τους. Η πανσέληνος δείχνει την ολοκλήρωση των θεμάτων για να ακολουθήσουν οι εξελίξεις που πρέπει. Ήδη πριν τα Χριστούγεννα το stellium που θα δημιουργηθεί στον Αιγόκερω θα ξεκινήσει τις διαδικασίες για την νέα πορεία. Η σημερινή κυβέρνηση και ο ίδιος ο πρωθυπουργός θα χάσουν ακόμα περισσότερους οπαδούς, αλλά και ο πρωθυπουργός το κύρος του, .......
(Όπως έχω ξαναγράψει ο Κ. Καραμανλής βάλλεται ιδιαίτερα από αυτή την όψη, καθώς ο γενέθλιος Ήλιος του βρίσκεται στην 21η μοίρα της Παρθένου, ακριβώς στην μοίρα που γίνεται αυτός ο πλανητικός σχηματισμός).

Οι λανθασμένες κινήσεις της κυβέρνησης θα έχουν πολύ άσχημες συνέπειες, που θα προκαλέσουν γεγονότα βίαια (απεργίες, καταλήψεις) και πιθανότατα θα χρειαστεί να επέμβουν δυναμικά ίσως όχι μόνο οι συνηθισμένες κατασταλτικές δυνάμεις του κράτους"

Επιπλέον υπάρχουν και διάσπαρτες αναφορές του εκδότη (κυρίως στα εισαγωγικά σημειώματα του περιοδικού και στο διαδίκτυο) από τα μέσα του καλοκαιριού.

Βασιλης Παπαδολιας
29-12-2008, 05:08 PM
Αξιέπαινη η προσπάθεια να πούμε ότι "εμείς το προβλέψαμε" :) αλλά πολύ γενικά όλα αυτά φοβάμαι... Την ένταση και την ποιότητα των γεγονότων ελάχιστοι ψυλλιάζονταν... Συνήθως οι προβλέψεις που διαβάζουμε είναι μία προβολή αυτού που βλέπουμε σήμερα στο άμεσο μέλλον. Κι αυτό έγινε και σε αυτές τις περιπτώσεις.
Αυτό όμως όπως λέει κι ο γνωστός μεταμεσονύχτιος παρουσιαστής "το προβλέπω και μόνος μου"...

Anyway, αυτό δεν είναι ακριβώς το θέμα. Απλά το ανέφερα για να δείξω ότι για να οργανώσει κανείς κάποια σχέση με το κράτος και την κοινωνία καταρχήν πρέπει να διευκρινίσει τι ακριβώς προσφέρει σε αυτήν... και να πείσει και την κοινωνία ότι όντως το προσφέρει...

Και μην ξεχνάμε ότι η Ευρωπαϊκή Ένωση έχει κατατάξει πολύ πρόσφατα το επάγγελμα του Αστρολόγου στην Ψυχαγωγία.

Entertainment λοιπόν και τίποτα άλλο...

mairoula.b
29-12-2008, 05:25 PM
Entertainment ε;:w00t: Ίσως αν υπήρχε πιο σοβαρή αντιμετώπιση προς τους αστρολόγους αυτοί να είχαν προβλέψει τα γεγονότα. Μήπως όμως η αναβάθμισή τους σε κάτι πιο σοβαρό, περνάει από το χέρι τους και είναι κάτι για το οποίο αυτοί οι ίδιοι πρέπει να αγωνιστούν;:nana1:

Μητσάκος
29-12-2008, 05:57 PM
Αξιέπαινη η προσπάθεια να πούμε ότι "εμείς το προβλέψαμε" :) αλλά πολύ γενικά όλα αυτά φοβάμαι... Την ένταση και την ποιότητα των γεγονότων ελάχιστοι ψυλλιάζονταν... Συνήθως οι προβλέψεις που διαβάζουμε είναι μία προβολή αυτού που βλέπουμε σήμερα στο άμεσο μέλλον. Κι αυτό έγινε και σε αυτές τις περιπτώσεις.
Αυτό όμως όπως λέει κι ο γνωστός μεταμεσονύχτιος παρουσιαστής "το προβλέπω και μόνος μου"...
...........................
Καλά, ρε Βασίλη, ήθελες ονόματα και διευθύνσεις κουκουλοφόρων για να θεωρηθεί έγκυρη η πρόβλεψη;
Πόσο γενικό είναι το "Η σημερινή κυβέρνηση και ο ίδιος ο πρωθυπουργός θα χάσουν ακόμα περισσότερους οπαδούς, αλλά και ο πρωθυπουργός το κύρος του, ......."
και το
"Οι λανθασμένες κινήσεις της κυβέρνησης θα έχουν πολύ άσχημες συνέπειες, που θα προκαλέσουν γεγονότα βίαια (απεργίες, καταλήψεις) και πιθανότατα θα χρειαστεί να επέμβουν δυναμικά ίσως όχι μόνο οι συνηθισμένες κατασταλτικές δυνάμεις του κράτους"

Τίνα Ζαχαριάδου
30-12-2008, 12:34 AM
Καλησπερα!
Ο ρολος της Αστρολογιας ειναι κ θα επρεπε να ειναι,η αυτογνωσια ,η κατανοηση του εαυτου μας
κ μεσα απο τον εαυτο μας να κατανοησουμε τους ανθρωπους γυρω μας κ τον κοσμο ευρυτερα.
Η αυτογνωσια μας βοηθαει να γνωρισουμε ποιοι ειμαστε κ μεσα απο την Αστρολογια μπορουμε να βρουμε τα εφοδια που διαθετουμε, τις δυσκολιες που μπορει να αντιμετωπισουμε
κ σε ποιους τομεις της ζωης μας σαφως λοιπον ο ρολος του Αστρολογου πρεπει να ειναι συμβουλευτικος κ καθοδηγητικος.
Πως λοιπον ενας Αστρολογος θα δειξει τι προσφερει η Αστρολογια στον κοσμο, οταν απο παντου,
ξεφυτρωνουν Αστρολογοι κ οταν παμε να τους συμβουλευτουμε μας ριχνουν τα χαρτια,
η δεν ξερω τι αλλο.
Δεν θα επρεπε λοιπον πρωτα να γινει η εκαθαριση εκ των εσω;
Κ τελος ο κοσμος που πηγαινει στους Αστρολογους επιτελους δεν θα πρεπει να καταλαβει τι ειναι η Αστρολογια κ να σταματησει να ζηταει την προβλεψη κ μονο;
Για τους Αστρολογους(τους πραγματικους) τωρα τι να πουμε, υπαρχουν οι αυθεντιες, οι καλοι, οι αρκετα καλοι ,οι μετριοι κ οι κακοι οπως σε ολα τα επαγγελματα γι αυτο κ τα κριτηρια του καθενος πρεπει να ειναι πολυ αυστηρα οταν αποφασισει να παει να συμβουλευτει καποιον.
Ομως οτι η Ευρωπαικη Ενωση εχει καταταξει την Αστρολογια στην ψυχαγωγια ,εγω προσωπικα αρνουμε να το δεχτω, για τον απλο λογο οτι δεν μπορω να δω την Αστρολογια σαν μια καλη ταινια που θα εβλεπα αν πηγαινα στον κινηματογραφο, η σαν ενα πολυ ωραιο προγραμμα στην νυχτερινη πιστα που θα τραγουδαει ο αγαπημενος μου τραγουδιστης.
Γι αυτο κ η αποψη μου ειναι οτι οχι μονο οι Αστρολογοι θα πρεπε να αγωνιστουν (κυριως βεβαια οι ιδιοι) αλλα κ ολοι οι υπολοιποι που την αγαπουν κ την στηριζουν.

Βασιλης Παπαδολιας
30-12-2008, 10:58 AM
Καλά, ρε Βασίλη, ήθελες ονόματα και διευθύνσεις κουκουλοφόρων για να θεωρηθεί έγκυρη η πρόβλεψη;
Πόσο γενικό είναι το "Η σημερινή κυβέρνηση και ο ίδιος ο πρωθυπουργός θα χάσουν ακόμα περισσότερους οπαδούς, αλλά και ο πρωθυπουργός το κύρος του, ......."
και το
"Οι λανθασμένες κινήσεις της κυβέρνησης θα έχουν πολύ άσχημες συνέπειες, που θα προκαλέσουν γεγονότα βίαια (απεργίες, καταλήψεις) και πιθανότατα θα χρειαστεί να επέμβουν δυναμικά ίσως όχι μόνο οι συνηθισμένες κατασταλτικές δυνάμεις του κράτους"

Δεν είναι του θέματος, Δημήτρη, μην το ξεχειλώσουμε... πες ότι είπα απλά τη γνώμη μου... ο προβληματισμός είναι στη χρησιμότητα του επαγγέλματος περισσότερο... εκεί να σταθούμε...

Βασιλης Παπαδολιας
30-12-2008, 10:59 AM
Καλησπερα!
Ομως οτι η Ευρωπαικη Ενωση εχει καταταξει την Αστρολογια στην ψυχαγωγια ,εγω προσωπικα αρνουμε να το δεχτω, για τον απλο λογο οτι δεν μπορω να δω την Αστρολογια σαν μια καλη ταινια που θα εβλεπα αν πηγαινα στον κινηματογραφο, η σαν ενα πολυ ωραιο προγραμμα στην νυχτερινη πιστα που θα τραγουδαει ο αγαπημενος μου τραγουδιστης.
Γι αυτο κ η αποψη μου ειναι οτι οχι μονο οι Αστρολογοι θα πρεπε να αγωνιστουν (κυριως βεβαια οι ιδιοι) αλλα κ ολοι οι υπολοιποι που την αγαπουν κ την στηριζουν.

Γι' αυτό το είπα κι εγώ, Έρση, για να "προκαλέσω" τον προβληματισμό...

Μητσάκος
30-12-2008, 11:29 AM
Ας δούμε λοιπόν ποια είναι η συμπεριφορά των αυτοαποκαλούμενων αστρολόγων και αν αυτή προτρέπει σε απαξίωση ή όχι και ας δούμε αν σωστά η Ε. Ε. τους κατατάσσει στους ψυχαγωγούς (στην καλύτερη, γιατί μπορεί και να είναι διασκεδαστές).

Maroulita
30-12-2008, 11:44 AM
Ενα ερώτημα: θεωρείτε την ψυχαγωγία απαξίωση;

Βασιλης Παπαδολιας
30-12-2008, 11:46 AM
Με την κυριολεκτική σημασία της ετυμολογικά όχι βέβαια...

Μητσάκος
30-12-2008, 01:17 PM
Πάντως, για να λέμε και το σωστό, με την απόφασή της Ε.Ε. απέδειξε ότι το Myhoroscope.gr αποτελεί πρωτοπόρο και πολύ μπροστά από την εποχή του αστρολογικό site, για αυτό και υιοθέτησε το μότο του site που, αν δεν το θυμόσαστε, είναι: Myhoroscope, Αστρολογία Γνώση & Διασκέδαση :nuts:

Τίνα Ζαχαριάδου
30-12-2008, 01:54 PM
Ενα ερώτημα: θεωρείτε την ψυχαγωγία απαξίωση;

Γεια σας!
Σιγουρα, η ψυχαγωγια δεν ειναι απαξιωση, σε καμμια περιπτωση,ομως στην περιπτωση την συγκεκριμενη που αφορα την Αστρολογια ναι για εμενα ειναι απαξιωτικο γιατι ακομα κ να δεχτω πως εχει καποια μορφη ψυχαγωγιας,η Αστρολογια ειναι κατι πολυ Περισσοτερο.
Πως μπορεις να πεις σε καποιον που εχει αφιερωσει τοσο πολυτιμο χρονα, για ερευνα κ μελετη οτι το εκανε μονο κ μονο για να ψυχαγωγησει τον κοσμο οταν ο σκοπος του ειναι να του μαθει
κατα κυριο λογο τον εαυτο του, να τον κανει καλυτερο ανθρωπο,να του μαθει τον κοσμο γυρω του κ ναι αν μπορει να τον προφυλαξει ως καποιο σημειο να αποφυγει τις κακοτοπιες η τελος παντων αν δεν μπορει να τις αποφυγει, το πως να τις χειριστει?



Ας δούμε λοιπόν ποια είναι η συμπεριφορά των αυτοαποκαλούμενων αστρολόγων και αν αυτή προτρέπει σε απαξίωση ή όχι και ας δούμε αν σωστά η Ε. Ε. τους κατατάσσει στους ψυχαγωγούς (στην καλύτερη, γιατί μπορεί και να είναι διασκεδαστές).


Σιγουρα ολοι οι Αστρολογοι δεν εχουν την συμπεριφορα κ τις γνωσεις που θα επρεπε να εχουν,ομως τονιζω οτι αυτο ισχυει για ολα τα επαγγελματα, επειδη υπαρχουν κακοι γιατροι για πχ. δεν θα απαξιωσουμε την ιατρικη η θα τους βαλουμε ολους τους γιατρους στο ιδιο σακι κ θα τους πεταξουμε στα σκουπιδια.
Ο καθενας απο εμας εχει λογικη κ κριση, ας κρινει τι αξιζει τελικα κ τι οχι.
Για εμενα οσο φταινε οι Αστρολογοι αλλο τοσο φταιει κ ο κοσμος!!!!!που το μονο που τον ενδιαφερει ειναι η προβλεψη κ τιποτα παραπανω κ ενω τους εξηγεις οτι ουσιαστικα δεν υπαρχει
προβλεψη σε περιμενουν καπου παρακατω να σου ριξουν τις ευθυνες για οτιδηποτε αρνητικο συμβαινει στην ζωη τους γιατι πολυ απλα κανεις δεν τολμαει να παρει την ευθυνη των πραξεων του.

Μητσάκος
30-12-2008, 02:57 PM
Γεια σας!
Σιγουρα, η ψυχαγωγια δεν ειναι απαξιωση, σε καμμια περιπτωση,ομως στην περιπτωση την συγκεκριμενη που αφορα την Αστρολογια ναι για εμενα ειναι απαξιωτικο γιατι ακομα κ να δεχτω πως εχει καποια μορφη ψυχαγωγιας,η Αστρολογια ειναι κατι πολυ Περισσοτερο.

Αυτό μπορεί να πιστεύω κι εγώ, αλλά μπορώ να σου υποδείξω πολύ περισσότερους που θεωρούν την αστρολογία κάτι λιγότερο και από διασκέδαση, όχι απλώς ψυχαγωγία. :bigsmile:


Πως μπορεις να πεις σε καποιον που εχει αφιερωσει τοσο πολυτιμο χρονα, για ερευνα κ μελετη οτι το εκανε μονο κ μονο για να ψυχαγωγησει τον κοσμο οταν ο σκοπος του ειναι να του μαθει κατα κυριο λογο τον εαυτο του, να τον κανει καλυτερο ανθρωπο,να του μαθει τον κοσμο γυρω του κ ναι αν μπορει να τον προφυλαξει ως καποιο σημειο να αποφυγει τις κακοτοπιες η τελος παντων αν δεν μπορει να τις αποφυγει, το πως να τις χειριστει?
Αρχικά να σου πω ότι είναι και πολλοί άλλοι που αφιερώνουν πάρα πολύ χρόνο για έρευνα και μελετούν και το κάνουν για να μας διασκεδάσουν ή να μας ψυχαγωγήσουν. Ενίοτε και με βαθμό επικινδυνότητας. Από ηθοποιούς και ταχυδακτυλουργούς μέχρι ακροβάτες. Και όμως δεν το κάνουν θέμα (ίσως κάμποσο οι ηθοποιοί, αλλά αυτοί έχουν μπόλικο Ποσειδώνα και τους δικαιολογούμε :toung: ). Τώρα, αν κάποιοι προσθέτουν και μια άλλη παράμετρο πέρα από αυτήν της ψυχαγωγικής προσφοράς, αν όντως είναι ανιδιοτελής και βασίζεται στην επιθυμία τους να γίνει καλύτερος ο κόσμος και να βοηθιέται, ε τότε δεν πρέπει να ενοχλούνται από το γεγονός της ύπαρξης και ...κατώτερων ενσαρκώσεων που δεν το κατανοούν αυτό. Υποτίθεται ότι οι ...εξελιγμένοι δεν παρασύρονται από τέτοιου είδους απαξιωτικές προσεγγίσεις και ξέρουν πολύ καλά ότι η επανάληψη των κύκλων είναι αέναη, άρα δεν τίθεται και θέμα. Ομμμμμμ


Σιγουρα ολοι οι Αστρολογοι δεν εχουν την συμπεριφορα κ τις γνωσεις που θα επρεπε να εχουν,ομως τονιζω οτι αυτο ισχυει για ολα τα επαγγελματα, επειδη υπαρχουν κακοι γιατροι για πχ. δεν θα απαξιωσουμε την ιατρικη η θα τους βαλουμε ολους τους γιατρους στο ιδιο σακι κ θα τους πεταξουμε στα σκουπιδια.
Εγώ πάλι πιστεύω ότι οι περισσότεροι είναι κακοί επαγγελματίες και ελάχιστοι καλοί. Σε όλα τα επαγγέλματα, σε όλους τους τομείς.
Ήμουν νιος και γέρασα ακούγοντας από γιατρούς και ταξιτζήδες, μπάτσους και υδραυλικούς, εμπόρους και δημ. υπαλλήλους έως επιστήμονες, δημοσιογράφους, πατωματζήδες, οινοποιούς, δικαστές, πολιτικούς και οτιδήποτε μπορεί να φανταστεί κανείς, να λένε ότι δεν μπορεί να χαρακτηρίζεται ένας κλάδος από τη συμπεριφορά μεμονωμένων εκπροσώπων του.
Αμ δε :cry:
Όλο το σύστημα είναι σκάρτο και κάνει μπαμ από μακριά. Και όσο κλείνονται τα μάτια σε αυτήν την πραγματικότητα τόσο περισσότερο θα γελάει ο κόσμος και θα τα σπάνε οι πιτσιρικάδες. Όσο καραγκιόζηδες είναι αυτοί που εκ των πραγμάτων εκπροσωπούν κλάδους που είναι βουτηγμένοι στο ψέμα και την εξαπάτηση, άλλο τόσο είναι και οι επώνυμοι και ανώνυμοι εκπρόσωποι των αστρολόγων. Αυτοί και για έναν επιπλέον λόγο, επειδή πολλοί από αυτούς προτάσσουν και αρχές πανανθρώπινες και υπερβατικές.

Πού την βρήκαν, Έρση μου, την υπερβατικότητα όταν εξαιτίας του άρρωστου εγωισμού τους (που τρέφεται από τη χοντρή κονόμα και την εκμετάλλευση των αδύναμων ψυχών) δεν έχουν καταφέρει εδώ και χρόνια να κάτσουν σε ένα τραπέζι να συνεννοηθούν για τα πιο απλά; Πόσο διαφέρουν από όλους τους άλλους απατεώνες που πιπιλίζουν την καραμέλα "ναι, όντως υπάρχει ζήτημα και πρέπει να καθήσουμε όλοι μαζί να δούμε πώς μπορούμε να βελτιώσουμε την κατάσταση και να βάλουμε .......... (εδώ συμπληρώνετε ό,τι θέλετε: μπατσαρία, δημοτική αρχή, δικαστική, τα πολιτικά κόμματα, το σωματείο φορτωεκφορτωτών, δασκάλων, νταβατζήδων, οτιδήποτε) στο βάθρο που πρέπει" και πέρα από ανούσιες κουβέντες που σκοπό έχουν τον αποπροσανατολισμό μας δεν κάνουν τίποτε;


Ο καθενας απο εμας εχει λογικη κ κριση, ας κρινει τι αξιζει τελικα κ τι οχι.
Για εμενα οσο φταινε οι Αστρολογοι αλλο τοσο φταιει κ ο κοσμος!!!!!που το μονο που τον ενδιαφερει ειναι η προβλεψη κ τιποτα παραπανω κ ενω τους εξηγεις οτι ουσιαστικα δεν υπαρχει προβλεψη σε περιμενουν καπου παρακατω να σου ριξουν τις ευθυνες για οτιδηποτε αρνητικο συμβαινει στην ζωη τους γιατι πολυ απλα κανεις δεν τολμαει να παρει την ευθυνη των πραξεων του.

Συμφωνώ και επαυξάνω. Όλοι έχουν μερίδιο ευθύνης.

Τίνα Ζαχαριάδου
30-12-2008, 03:55 PM
Και όμως δεν το κάνουν θέμα (ίσως κάμποσο οι ηθοποιοί, αλλά αυτοί έχουν μπόλικο Ποσειδώνα και τους δικαιολογούμε

Μητσακο μου οχι καμποσο κοντευουμε να ανακηρυξουμε τους γαμους κ τους χωρισμους τους εθνικες επαιτιους, οσο για το Ποσειδωνα, ε! και την Αστρολογια μπορουμε να την δικαιολογησουμε αφου ολοι γνωριζουμε οτι δεν εχει επιστημονικο υποβαθρο κ οσοι την δεχομαστε την δεχομαστε υστερα απο μελετη, απο πειραματα κ συσχετισμους κ πολυ απλα βλεπουμε οτι λειτουργει χωρις επιστημονικες αποδειξεις με την κυριολεκτικη εννοια της λεξης.



Πού την βρήκαν, Έρση μου, την υπερβατικότητα όταν εξαιτίας του άρρωστου εγωισμού τους (που τρέφεται από τη χοντρή κονόμα και την εκμετάλλευση των αδύναμων ψυχών) δεν έχουν καταφέρει εδώ και χρόνια να κάτσουν σε ένα τραπέζι να συνεννοηθούν για τα πιο απλά; Πόσο διαφέρουν από όλους τους άλλους απατεώνες που πιπιλίζουν την καραμέλα "ναι, όντως υπάρχει ζήτημα και πρέπει να καθήσουμε όλοι μαζί να δούμε πώς μπορούμε να βελτιώσουμε την κατάσταση και να βάλουμε .......... (εδώ συμπληρώνετε ό,τι θέλετε: μπατσαρία, δημοτική αρχή, δικαστική, τα πολιτικά κόμματα, το σωματείο φορτωεκφορτωτών, δασκάλων, νταβατζήδων, οτιδήποτε) στο βάθρο που πρέπει" και πέρα από ανούσιες κουβέντες που σκοπό έχουν τον αποπροσανατολισμό μας δεν κάνουν τίποτε;

Εδω συμφωνω μαζι σου κ δυστυχως δεν μπορω να σου αντιπαραθεσω κατι ακομη τουλαχιστον,
ομως ας κανουμε υπομονη να δουμε στο αμεσο μελλον γι αυτο το θεμα τι μελι γενεσθαι με την εισοδο του Δια στον Υδροχοο που με κανει να ελπιζω πολλα,αν κ ειναι κ εκει ο Ποσειδωνας
κ μαλιστα στην Αφροδιτη μου κ την Σεληνη μου κ μπορει να παραμυθιαζομαι!!!!!!!!!
Ειδωμεν!!!!!!!

Βασιλης Παπαδολιας
31-12-2008, 10:10 AM
Από την παραπάνω συζήτηση νομίζω ότι μπορεί να συνάγει κανείς ότι δεν υπάρχει τελικά μία ενιαία εικόνα για το τι κάνει εν πάσει περιπτώσεις ένας Αστρολόγος.
Αυτό που γνωρίζει το επίσημο κράτος είναι οι αστρολόγοι που κάνουν προβλέψεις στα μέσα, κάνουν ραντεβού για προβλέψεις ή μιλάνε στο 090.

Δεν έχει βγει κανείς επίσημα να ισχυριστεί ότι κάνει life coaching ή άλλου είδους συμβουλευτική μέσω της αστρολογίας. Ασχέτως αν γίνεται ανεπίσημα, αν βγει κάποιος αστρολόγος και το πει αμέσως θα τεθεί θέμα από ψυχολόγους, ψυχοθεραπευτές, κλπ.

Αν μιλάμε επομένως για σωματεία και σχέση με το κράτος μιλάμε για συγκεκριμένα πράγματα. Για προβλέψεις γεγονότων. Τίποτε παραπάνω. Τα υπόλοιπα για την αυτογνωσία, κλπ. καλά είναι αλλά δεν μπορούν να γίνουν αντικείμενο διαπραγμάτευσης με το κράτος. Το πολύ πολύ να εντάξει κανείς ένα αστρολόγο αυτής της κατεύθυνσης που δεν ασχολείται όμως με συγκεκριμένες προβλέψεις στην κατηγορία των "ερευνητών συγγραφέων".

Βασιλης Παπαδολιας
31-12-2008, 10:17 AM
Όλο το σύστημα είναι σκάρτο και κάνει μπαμ από μακριά. Και όσο κλείνονται τα μάτια σε αυτήν την πραγματικότητα τόσο περισσότερο θα γελάει ο κόσμος και θα τα σπάνε οι πιτσιρικάδες. Όσο καραγκιόζηδες είναι αυτοί που εκ των πραγμάτων εκπροσωπούν κλάδους που είναι βουτηγμένοι στο ψέμα και την εξαπάτηση, άλλο τόσο είναι και οι επώνυμοι και ανώνυμοι εκπρόσωποι των αστρολόγων. Αυτοί και για έναν επιπλέον λόγο, επειδή πολλοί από αυτούς προτάσσουν και αρχές πανανθρώπινες και υπερβατικές.

Πού την βρήκαν, Έρση μου, την υπερβατικότητα όταν εξαιτίας του άρρωστου εγωισμού τους (που τρέφεται από τη χοντρή κονόμα και την εκμετάλλευση των αδύναμων ψυχών) δεν έχουν καταφέρει εδώ και χρόνια να κάτσουν σε ένα τραπέζι να συνεννοηθούν για τα πιο απλά; Πόσο διαφέρουν από όλους τους άλλους απατεώνες που πιπιλίζουν την καραμέλα "ναι, όντως υπάρχει ζήτημα και πρέπει να καθήσουμε όλοι μαζί να δούμε πώς μπορούμε να βελτιώσουμε την κατάσταση και να βάλουμε .......... (εδώ συμπληρώνετε ό,τι θέλετε: μπατσαρία, δημοτική αρχή, δικαστική, τα πολιτικά κόμματα, το σωματείο φορτωεκφορτωτών, δασκάλων, νταβατζήδων, οτιδήποτε) στο βάθρο που πρέπει" και πέρα από ανούσιες κουβέντες που σκοπό έχουν τον αποπροσανατολισμό μας δεν κάνουν τίποτε;


Εδώ νομίζω ταιριάζει η ρήση του Γκάντι που έχω ξαναναφέρει. "Γίνε εσύ ο ίδιος πρώτα η αλλαγή που θα ήθελες να έρθει σε όλο τον κόσμο". :cheesy:

Μητσάκος
31-12-2008, 11:23 AM
Εδώ νομίζω ταιριάζει η ρήση του Γκάντι που έχω ξαναναφέρει. "Γίνε εσύ ο ίδιος πρώτα η αλλαγή που θα ήθελες να έρθει σε όλο τον κόσμο". :cheesy:
Δεν ξέρω αν το ξέρεις, αλλά είμαι ΗΔΗ φορέας αλλαγών, 'ντάξει; :bigsmile:

LoukiaPapadakh
31-12-2008, 01:06 PM
Δυστυχώς οι διάφοροι τσαρλατάνοι της έχουν κάνει πολύ κακό!


Οχι.
Για μενα δεν ειναι αποκλειστικα οι τσαρλατανοι που τις εχουν κανει κακο αλλα και συγκεκριμενοι αστρολογοι οπου "λυγιζουν" τους κανονες της αστρολογιας και γραφουν οτι τους κατεβει στο κεφαλι συμφωνα με τα δικα τους προσωπικα πιστευω...

Για αυτο και αμα εχεις παρατηρησει πολλες προβλεψεις μεταξυ αστρολογων δεν συμφωνουν απολυτα...
Ενας αστρολογος μπορει να λεει ασπρο και ενας αλλος αστρολογος να λεει μαυρο...

Προσωπικα πιστευω οτι υπαρχουν τρεις κατηγοριες:
1) Οι Τσαρλατανοι Αστρολογοι
2) Οι αξιοπιστοι Αστρολογοι
3) Οι ΜΗ αξιοπιστοι Αστρολογοι (τους αρεσει να το παιζουν και ψυχολογοι συνηθως...)

Βασιλης Παπαδολιας
31-12-2008, 02:29 PM
Η Αστρολογία δυστυχώς παιδιά δεν είναι μία και αδιαίρετη... ¶σχετο ίσως με μια πρώτη ανάγνωση με το θέμα, αλλά διαβάστε όσοι θέλετε τη διάλεξη της Liz Greene στο 40ο ετήσιο συνέδριο της Astrological Assosiation.

Ο τίτλος είναι "How We View Life is How We Read Charts". Όσοι θέλετε να τη διαβάσετε υπάρχει σχετική αναφορά στην κεντρική ιστοσελίδα του astro.com. Πολύ ενδιαφέρουσες είναι οι στατιστικές μελέτες που περιέχει το άρθρο σχετικά με το τι νομίζουν οι ίδιοι οι αστρολόγοι ότι είναι η αστρολογία.

Μερικά παραδείγματα (πηγή Liz Greene: How we view life is how we read charts - Articles by Liz Greene - Understanding Astrology - Astrodienst (http://www.astro.com/astrology/in_lifeview_e.htm):

1. How Astrologers view Astrology

Shoshanah FeherΆs survey on how astrologers view astrology

As a healing art 92%
As a psychological tool 99%
As part of a ΅metaphysical religionΆ 61%
Conjoined with ΅other esoteric teachingsΆ 25%

2. What Astrologers believe

Nick CampionΆs survey on what astrologers believe

Believe in reincarnation: 78%
Believe in the law of karma: 63.5%
Believe in a Supreme Consciousness 52.2%

3. How Astrologers view Astrology

Nick CampionΆs survey on how astrologers view astrology

British American
(AA conference) (UAC conference)
- As a science 24.5% 36.1%
- As a divine science 42% 52%
- As a psychological tool 64.8% 60.5%
- As a form of divination 33.3% 40.1%
- As a religion 6.9% 7.9%
- As a path to spiritual growth 66% 55.9%
- As a form of counselling 57.8% 65.1%
- As a healing art 53.4% 57.9%
- As a means of predicting the future 42% 43.4%


Ένα άλλο ενδιαφέρον παράδειγμα που αναφέρει το άρθρο είναι το πώς κάθε αστρολόγος ανάλογα με το δικό του χάρτη (αναφέρονται χάρτες του Alan Leo, του Dane Rudhyar, του Jonh Addey δίνουν από σκοπιά διαφορετική ερμηνεία για την ίδια ζωδιακή θέση.

Mars in Taurus in the 8th house

1. Vettius Valens tells us in his Anthology (αστρολόγος του 2ου αιώνα μ.Χ.)

΅The 8th: death, benefits from fatality, lawsuits, weaknesses...When malefics alone are present [and Mars would be alone in the 8th with the MoonΆs north Node, since Uranus and Pluto were unknown in ValensΆ time], then...the natives take upon themselves accusations of murder, or contrive something dangerous for themselves.Ά

2. Julius Firmicus Maternus (χριστιανός αστρολόγος της εποχής του Μέγα Κωνσταντίνου)

΅Alone in this [the 8th] house, he [Mars] predicts poverty, difficulties, fevers, riots, revolutions, dangers. But if the Moon is in the 2nd house from the Ascendant, this will make a violent death.Ά

3. Johannes Schöner (γερμανός αστρολόγος του 15ου αιώνα)

΅If they [the malefics] are in the 8th, the kind of death is known from the evil significator...If Mars is in an earth sign, [he will be killed] by a fall or accident.Ά

4. Alan Leo (δε χρειάζεται συστάσεις, θεωρείται κυρίως εσωτερικός αστρολόγος)

΅Mars in the 8th house indicates a liability to a violent or sudden death.Ά

5. Sepharial (ομοίως)

Mars in the 8th: The marriage partner spends the substance of the native; strife concerning the property of deceased persons; danger of a violent death.Ά

6. Margaret Hone (The Modern Textbook of Astrology)

Sexual life is of importance. Interest in psychic matters...Surgery and psychology attract the mind.Ά

7. Dane Rudhyar (Astrological Houses)

΅how a person can best and most realistically approach both the opportunities and the restrictions involved in bringing the relationships he enters to a fruitful state...Through this relationship, the individual will experience a valuable self-transformation and be able to reach depths of awareness and experience which he could never have attained alone.Ά

8. Howard Sasportas (The Twelve Houses)

΅The Scorpio Dylan Thomas wrote, “Do not go gentle into that good night.” In deaths and transformations of a physical or psychological nature, Mars in the 8th will usually follow that advice.


Όταν βλέπει κανείς λοιπόν τόσες διαφορές στις ερμηνείες δεν μπορεί παρά να κάνει σχόλια σαν αυτά που κάνει η Liz Green στην εισαγωγή του άρθρου...

΅There is not one Astrology with a capital A. In each epoch, the astrology of the time was a reflection of the kind of order each culture saw in celestial motions, or the kind of relationship the culture formulated between heaven and earth.Ά

Και παρακάτω...

Astrology cannot be explained by any single theoretical framework, but must be viewed against a specific religious, philosophical, social, and political background and, equally importantly, from the perspective of individual practitioners working within a particular milieu in a particular place, in a particular decade of a particular century. Today, unlike our medieval counterparts, we have a wide range of religious, social and political perspectives from which to choose without fearing we will be burned at the stake, and it becomes increasingly questionable for any of us to attempt to find the ΅One True AstrologyΆ which will provide us with absolute spiritual and ideological security while identifying heretical astrologies as ΅incorrectΆ, ΅badΆ, or ΅false


Συμπερασματικά, αν δεν μπορούμε να καθορίσουμε τι είναι ο αστρολόγος πώς θα εμφανιστούμε να ζητήσουμε κάποια σχέση με την κοινωνία και το κράτος; Ως τι ζητεί κανείς να εργαστεί όταν είναι αστρολόγος; Ως θεραπευτής; Ως αναλυτής πρόβλεψης; Ως ψυχολόγος; Ως πνευματικός; Ως τι;

mairoula.b
31-12-2008, 02:59 PM
Συμπερασματικά, αν δεν μπορούμε να καθορίσουμε τι είναι ο αστρολόγος πώς θα εμφανιστούμε να ζητήσουμε κάποια σχέση με την κοινωνία και το κράτος; Ως τι ζητεί κανείς να εργαστεί όταν είναι αστρολόγος; Ως θεραπευτής; Ως αναλυτής πρόβλεψης; Ως ψυχολόγος; Ως πνευματικός; Ως τι;

Δεν καταλαβαίνω γιατί οι αστρολόγοι δεν μπορούν να έχουν διαχωρισμούς/εξειδικεύσεις, όπως έχουν όλα τα άλλα επαγγέματα. Για παράδειγμα, οι Πολιτικοί Μηχανικοί μπορούν να μπουν στο Δημόσιο, να εργαστούν ως μελετητές, ως εργολάβοι δημοσίων έργων, ως σύμβουλοι κτλ κτλ. Υπάρχουν συγκοινωνιολόγοι, γεωτεχνικοί, δομοστατικοί, "μάνατζερς" και υδραυλικοί. Όλοι τους είναι πολιτικοί μηχανικοί, απλά ο καθένας...με την ειδικότητα του!:laugh:

Η αστρολογία είναι αρκετά προχωρημένη λοιπόν ώστε ο καθένας να μπορεί να διαλέξει ειδικότητα (όπως οι γιατροί ένα πράγμα):love:

Αλλά μέχρι να φτάσουμε σε αυτό το σημείο, αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορούμε να ξεκινήσουμε από τα βασικά, όπως η αναγνώριση των αστρολόγων σαν κλάδου...:noworry:

Βασιλης Παπαδολιας
31-12-2008, 03:03 PM
Μπορεί να έχεις και δίκιο, Μαιρούλα... Ίδωμεν...

gargoyle
31-12-2008, 05:20 PM
Πράγματι, είναι να αναρωτιέται κανείς γιατί δεν αντιμετωπίζεται σοβαρά η αστρολογία και γιατί κατατάσσεται στην ψυχαγωγία, όταν βρίσκεται κόσμος που ισχυρίζεται πως μπορεί να σκιαγραφήσει χαρακτήρες ανθρώπων, κρατών, σχέσεων, πορείες ζωής ανθρώπων,πορείες και διάρκειες σχέσεων ή κρατών, και φυσικά, "σκοπούς" και "χρέη" ζωής, τόσο παρελθουσών ενσαρκώσεων, όσο και μελλοντικών... Για τις δε τρέχουσες, ούτε λόγος να γίνεται...

Η μελέτη τάσεων μιας ανθρώπινης ιδιοσυγκρασίας απέχει έτη φωτός από όλα τα υπόλοιπα που υποτίθεται πως έχει κληθεί να φέρει εις πέρας η φουκαριάρα η αστρολογία.

Δεν ξέρω πλέον εάν ανήκω (ή έστω, ανήκα) σε αυτούς που την "αγαπάνε" ή τη "νοιάζονται", το σίγουρο είναι πως έχω αρχίσει να τη λυπάμαι. Και πολύ μάλιστα.