PDA

View Full Version : Μεσοδιαστήματα



white diamond
20-12-2008, 01:24 AM
Καλησπέρα / καλημέρα !

αποφάσισα να ασχοληθώ με τα μεσοδιαστήματα στο χάρτη μου , και ομολογώ πως βρήκα αρκετή τροφή για σκέψη

τα σημεία που στάθηκα είναι τα εξής :

α) μεσοδιάστημα κρόνου / άρη στις 9 και 50 μοιρες Λέωντα/ Υδροχόου

ο κρόνος είναι στον 9 οίκο και ο άρης στον 3 οίκο..

καταρχήν μου προκαλεί ενδιαφέρον το γεγονος οτι το το σημείο αυτό , δείχνει τον άξονα Λέοντα /Υδροχοου που ειναι εμπεριεχομενος στον 1 και 7 οικο

επίσης , κάπως παράξενο είναι πως πάντα είχα την αίσθηση (ή φοβία!) ότι αν θα ταξιδέψω στο εξωτερικό θα μου συμβεί κάποιο ατύχημα με μεταφορικό μέσο...(αρης 3ος οικος , κρονος 9 οικος)

β) το μεσοδιάστημα κρόνου /πλούτωνα είναι στις 29 και 35 Ζ υγού / Κριού

...ζυγός στον 9 οίκο και κριος στην ακμή του 3 οίκου

γ)το μεσοδιάστημα ήλιου σελήνης είναι στις 8 και 35 Ιχθυων / Παρθένου ...στον 1 και 7 οίκο ...

αναρωτιέμαι αν αυτές οι πληροφορίες μπορούν να χρωματίσουν την ερμηνεία του αξονα 1 - 7 , καθως και 3 οίκο , 9 οίκο...

* το βερτεξ στον χάρτη βρίσκεται στις 03 μοίρες της Παρθένου στον 7 οίκο...

ενώ δεν υπάρχουν πλανητες στους οικους 1 και 7 , αλλάζει κάτι με τα μεσοδιαστήματα ; και τι ;

(συγνωμη για τον όγκο πληροφοριών!):nuts::embarrest:love:

white diamond
20-12-2008, 09:23 PM
ουδεις ;!!!!

Μητσάκος
21-12-2008, 10:18 AM
ουδεις ;!!!!

Αν κάνεις μια αναζήτηση, θα δεις ότι το θέμα των μεσοδιαστημάτων είναι αρκετά μεγάλο, όχι τόσο οικείο και άλλοι του δίνουν σημασία, άλλοι το γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια, άλλοι το χρησιμοποιούν όποτε τους συμφέρει και άλλοι το έχουν "ευαγγέλιο".
Σε κάθε περίπτωση, η βιβλιογραφία είναι περιορισμένη, κυρίως στη γερμανική.
Το κυριότερο όμως είναι ότι η χρήση των μεσοδιαστημάτων γίνεται συμπληρωματικά και από κάποιον που έχει πολύ γερές βάσεις κλασικής αστρολογίας, διαφορετικά θα χάσει τα αυγά και τα πασχάλια.
Είναι καλό να δείχνουμε ενδιαφέρον για κάτι και να το ψάχνουμε, πρέπει όμως να παίρνουμε τα πράγματα από την αρχή, για να τα κατανοούμε καλύτερα. Το γεγονός ότι εστιάζεις σε οίκους και ζώδια, παραγνωρίζοντας το γεγονός ότι βασικό ρόλο παίζει η ενεργοποίηση αυτών των σημείων, δείχνει ότι μάλλον η αρχή που έκανες δεν ήταν η ενδεδειγμένη.
Αν πραγματικά σε ενδιαφέρει και θες να το ψάξεις ενδελεχώς, κάνε μια αναζήτηση με τις λέξεις κοσμοβιολογία ή Έμπερτιν (Reinhold Ebertin) στο net, έχοντας πάντα στο νου σου ότι πρόκειται για θεώρηση που παράχθηκε από ανθρώπους που γνωρίζαν πάρα πολύ καλή κλασική αστρολογία και και απευθύνεται σε ανθρώπους που γνωρίζουν πολύ καλή κλασική αστρολογία :bigsmile:

white diamond
23-12-2008, 09:20 PM
σ'ευχαριστώ Μητσάκο για την απάντησή σου!
η αλήθεια είναι πως δεν το κατέχω ικανοποιητικά το αντικείμενο...αλλά θέλω όντως να το ψάξω γιατί μου έχει κινήσει πολύ την περιέργεια!
τον Έμπερτιν ακουστά τον έχω αλλά δεν ήξερα ότι συνδέεται με τα μεσοδιαστήματα...μου δωσες κάπου να αρχίσω...

καλές γιορτές!!:bigsmile:

georgia238
18-01-2009, 01:24 PM
Καλημέρα

ξέρω λίγα αλλά βρήκα ερμηνείες συμπληρωματικές των γενέθλιων όψεων ανάλογα με τους πλανήτες που κάνουν όψεις με τα μεσοδιαστήματα. απ΄ότι κατάλαβα δεν χρειάζεται να ενεργοποιηθούν είναι λένε ιδιότητες που τις έχουμε έτσι και αλλιώς. Ο πλανήτης που κάνει όψη με το σημείο του μεσοδιαστήματος μπορεί να έχει ανοχή και 4 μοιρες για ήλιο σελήνη και έως τρεις για μεσοδιαστήματα άλλων πλανητών. Ερωτώ ισχύουν μόνο οι δύσκολες όψεις ή και τα τρίγωνα και τα εξάγωνα για την ερμηνεία? Μάλιστα για τις διελεύσεις που απ' οτι κατάλαβα ενεργοποιούν το μεσοδιάστημα δίνονται διαφορετικές ερμηνείες. Ποιά είναι η γνώμη σας?

Τίνα Ζαχαριάδου
18-01-2009, 03:57 PM
Καλημέρα

ξέρω λίγα αλλά βρήκα ερμηνείες συμπληρωματικές των γενέθλιων όψεων ανάλογα με τους πλανήτες που κάνουν όψεις με τα μεσοδιαστήματα. απ΄ότι κατάλαβα δεν χρειάζεται να ενεργοποιηθούν είναι λένε ιδιότητες που τις έχουμε έτσι και αλλιώς. Ο πλανήτης που κάνει όψη με το σημείο του μεσοδιαστήματος μπορεί να έχει ανοχή και 4 μοιρες για ήλιο σελήνη και έως τρεις για μεσοδιαστήματα άλλων πλανητών. Ερωτώ ισχύουν μόνο οι δύσκολες όψεις ή και τα τρίγωνα και τα εξάγωνα για την ερμηνεία? Μάλιστα για τις διελεύσεις που απ' οτι κατάλαβα ενεργοποιούν το μεσοδιάστημα δίνονται διαφορετικές ερμηνείες. Ποιά είναι η γνώμη σας?


Οι μονες οψεις που κοιταμε στα μεσοδιαστηματα δυστυχως ειναι οι αρνητικες κ ερμηνευονται οπως ολες οι οψεις,τωρα αν απο διελευση ενεργοποιειται ενα μεσοδιαστημα εντεινονται τα θεματα του αξονα με τον τροπο που υποδεικνυει ο πλανητης.
Αν για παραδειγμα εχουμε το μεσοδιαστημα ηλιου, σεληνης που εκτος των αλλων
δειχνει κ το επαγγελμα μας κ το πιανει με οψη αρνητικη ο αρης θα λεγαμε για παραδειγμα οτι θα δημιουργηθουν εντασεις στον χωρο δουλειας η ανταγωνισμος η οτι θα μπορουσε να φερει ενας αρης στα θεματα του μεδιαστηματος ηλιου σεληνης.
Να πουμε οτι σε οψεις με μεσοδιαστηματα δεν δινουμε πανω απο μια μοιρα ανοχη.

Μητσάκος
18-01-2009, 04:30 PM
Καλημέρα

ξέρω λίγα αλλά βρήκα ερμηνείες συμπληρωματικές των γενέθλιων όψεων ανάλογα με τους πλανήτες που κάνουν όψεις με τα μεσοδιαστήματα. απ΄ότι κατάλαβα δεν χρειάζεται να ενεργοποιηθούν είναι λένε ιδιότητες που τις έχουμε έτσι και αλλιώς. Ο πλανήτης που κάνει όψη με το σημείο του μεσοδιαστήματος μπορεί να έχει ανοχή και 4 μοιρες για ήλιο σελήνη και έως τρεις για μεσοδιαστήματα άλλων πλανητών. Ερωτώ ισχύουν μόνο οι δύσκολες όψεις ή και τα τρίγωνα και τα εξάγωνα για την ερμηνεία? Μάλιστα για τις διελεύσεις που απ' οτι κατάλαβα ενεργοποιούν το μεσοδιάστημα δίνονται διαφορετικές ερμηνείες. Ποιά είναι η γνώμη σας?
Εγώ τη γνώμη μου την εκφράζω 2 ποστ πιο πάνω.

(Αλήθεια, πού διάβασες ότι έχουν ανοχή έως και 4 μοίρες; )

georgia238
19-01-2009, 01:24 PM
Στο βιβλίο των Julia & Derek Parker " Αστρολογία" και αναφέρει επί λέξει: " Οι γνώμες των ειδικών διαφέρουν, αλλά θα λέγαμε οτι μια ανοχή 2ο είναι επιτρεπτή, που φτάνει τις 3ο για τον Ήλιο την Σελήνη και τους προσωπικούς ή τους κυβερνήτες πλανήτες". Συγνώμη λάθος το 4ο είναι 3ο!

alexb
28-01-2009, 09:54 AM
Αν για παραδειγμα εχουμε το μεσοδιαστημα ηλιου, σεληνης που εκτος των αλλων
δειχνει κ το επαγγελμα μας κ το πιανει με οψη αρνητικη ο αρης θα λεγαμε για παραδειγμα οτι θα δημιουργηθουν εντασεις στον χωρο δουλειας η ανταγωνισμος η οτι θα μπορουσε να φερει ενας αρης στα θεματα του μεδιαστηματος ηλιου σεληνης.
Να πουμε οτι σε οψεις με μεσοδιαστηματα δεν δινουμε πανω απο μια μοιρα ανοχη.

Ερση καλημέρα,
Οταν στο μεσοδιάστημα Κρόνου-Σελήνης (5,15 Αιγόκερως, 10ος) πέφτει η Lilith (5,46 Αιγόκερως) με μόνη όψη ένα εξάγωνο με την Αφροδίτη (8ος) πως μπορεί να ερμηνευθεί επαγγελματικά?

Ευχαριστώ

Τίνα Ζαχαριάδου
28-01-2009, 10:34 AM
Ερση καλημέρα,
Οταν στο μεσοδιάστημα Κρόνου-Σελήνης (5,15 Αιγόκερως, 10ος) πέφτει η Lilith (5,46 Αιγόκερως) με μόνη όψη ένα εξάγωνο με την Αφροδίτη (8ος) πως μπορεί να ερμηνευθεί επαγγελματικά?

Ευχαριστώ



Kαλημερα!!!!!
Για να ενεργοποιηθει ενα μεσοδιαστημα θα πρεπει να εχουμε αρνητικη οψη,οποτε με το εξαγωνο καταλαβαινεις οτι δεν ενεργοποιειται,για το επαγγελματικα που ρωτας νομιζω καλυτερα ειναι να κοιταξεις το μεσοδιαστημα Ηλιου Σεληνης κ οχι Σεληνη Κρονου που ειναι αξονας κυριως μοναξιας,συναισθηματικου μπλοκαρισματος κ χωρισμου απο γυναικες.

alexb
28-01-2009, 11:05 AM
Kαλημερα!!!!!
Για να ενεργοποιηθει ενα μεσοδιαστημα θα πρεπει να εχουμε αρνητικη οψη,οποτε με το εξαγωνο καταλαβαινεις οτι δεν ενεργοποιειται,για το επαγγελματικα που ρωτας νομιζω καλυτερα ειναι να κοιταξεις το μεσοδιαστημα Ηλιου Σεληνης κ οχι Σεληνη Κρονου που ειναι αξονας κυριως μοναξιας,συναισθηματικου μπλοκαρισματος κ χωρισμου απο γυναικες.


Πιθανόν να ενεργοποιηθεί τώρα από τη σύνοδο με τον διελαύντα Πλούτωνα. Στον 10ο και Αιγόκαιρω, τι μπορεί να σημαίνει μια μαύρη σελήνη, πάνω στο μεσοδιάστημα μοναξιας,συναισθηματικου μπλοκαρισματος κ χωρισμου απο γυναικες και τον Πλούτωνα πάνω από το κεφάλι της?

Τίνα Ζαχαριάδου
28-01-2009, 11:29 AM
Πιθανόν να ενεργοποιηθεί τώρα από τη σύνοδο με τον διελαύντα Πλούτωνα. Στον 10ο και Αιγόκαιρω, τι μπορεί να σημαίνει μια μαύρη σελήνη, πάνω στο μεσοδιάστημα μοναξιας,συναισθηματικου μπλοκαρισματος κ χωρισμου απο γυναικες και τον Πλούτωνα πάνω από το κεφάλι της?



Ολος αυτος ο συνδυασμος μπορει να δειξει καποια αποξενωση απο γυναικες αλλα και απο την κοινωνια γενικοτερα για πραγματα που καταπιεζουν τις γυναικες και ισως σου δημιουργουν εσωτερικη κυριως επανασταση .
Αν για παραδειγμα υπαρχει μια καταπιεστικη μητερα στη ζωη μας που δεν μας αφηνει να εκδηλωσουμε την κρυμμενη γυναικεια μας φυση με αυτη την διελευση το πιθανοτερο ειναι πως θα αντιδρασουμε με αποτελεσμα να αποξενωθουμε και να αλλαξει ριζικα η σχεση μας μαζι της.

alexb
29-01-2009, 02:06 PM
Σ΄ευχαριστώ 'Ερση, για το χρόνο σου!!!

alexb
03-02-2009, 03:11 PM
Ολος αυτος ο συνδυασμος μπορει να δειξει καποια αποξενωση απο γυναικες αλλα και απο την κοινωνια γενικοτερα για πραγματα που καταπιεζουν τις γυναικες και ισως σου δημιουργουν εσωτερικη κυριως επανασταση .
Αν για παραδειγμα υπαρχει μια καταπιεστικη μητερα στη ζωη μας που δεν μας αφηνει να εκδηλωσουμε την κρυμμενη γυναικεια μας φυση με αυτη την διελευση το πιθανοτερο ειναι πως θα αντιδρασουμε με αποτελεσμα να αποξενωθουμε και να αλλαξει ριζικα η σχεση μας μαζι της.

Πρόσεξα ότι η μητέρα μου ρίχνει τον Κρόνο της πάνω στο μεσοδιάστημα αυτό. Πως μπορεί να συσχετιστεί όλο αυτό απ' τη στιγμή που είναι ένας άνθρωπος καθόλου καταπιεστικός και αφήνει τον άλλο να λειτουργεί όπως αισθάνεται? Μπορεί η όψη συνόδου του διελαύνοντα Πλούτωνα στον Αιγόκερω με τη lilith μου και το μεσοδιάστημα Κρόνου-σελήνης να σημαίνει και απώλεια? Ο Ηλιος της μητέρας μου βρίσκεται σε σύνοδο με τη σελήνη μου (Σκορπιό).

Τίνα Ζαχαριάδου
03-02-2009, 11:56 PM
Πρόσεξα ότι η μητέρα μου ρίχνει τον Κρόνο της πάνω στο μεσοδιάστημα αυτό. Πως μπορεί να συσχετιστεί όλο αυτό απ' τη στιγμή που είναι ένας άνθρωπος καθόλου καταπιεστικός και αφήνει τον άλλο να λειτουργεί όπως αισθάνεται? Μπορεί η όψη συνόδου του διελαύνοντα Πλούτωνα στον Αιγόκερω με τη lilith μου και το μεσοδιάστημα Κρόνου-σελήνης να σημαίνει και απώλεια? Ο Ηλιος της μητέρας μου βρίσκεται σε σύνοδο με τη σελήνη μου (Σκορπιό).



Αγαπητη alxeb ενας κρονος δεν δινει παντα μια καταπιεστικη μητερα, μπορει να δειχνει μια γυναικα αρκετα κουρασμενη στην ζωη της που μπορει να εχει τασεις μελαγχολιας,η πολυ απλα καποια γυναικα ειτε η μητερα σου ειτε καποια αλλη να σε φορτωσει με περισσοτερες ευθυνες κ υποχρεωσεις που να σε φερουν αντιμετωπη με καποιες αλλαγες στην ζωη σου.
Επισης εσυ η ιδια θα μπορουσες να εχεις μελαγχολικη διαθεση κ να προτιμας την απομονωση κ οχι την κοινωνικη ζωη,δεν χρειαζεται να πηγαινει το μυαλο μας παντα στην καταστροφη, καλο ειναι να εχουμε θετικη κ ωριμη σταση.
Ο Ηλιος της μητερας σου πανω στην Σεληνη σου ειναι μια θετικοτατη οψη γιατι δειχνει ισχυρο δεσιμο κ το ποσο εναρμονιζεται η προσωπικοτητας της με τον ψυχισμο σου κ επισης δειχνει οτι μπορει να ειναι ιδιαιτερα ανεκτικη στις οποιες συναισθηματικες σου εξαρσεις.

alexb
04-02-2009, 09:34 AM
Ερση,

Για άλλη μια φορά σε ευχαριστώ!! Οντως η μητέρα μου είναι μια γυναίκα κουρασμένη και ταλαιπωρημένη στη ζωή της. Οντως είναι ανεκτική με τις συναισθηματικές μου "εξάρσεις" όπως τις αναφέρεις...Οντως έχουμε ένα πολύ ισχυρό δέσιμο και πάντα αγωνιώ και φοβάμαι γι' αυτήν, εξού και η ανησυχία μου..
Να 'σαι καλά!!

water
23-04-2009, 05:29 PM
Καλησπέρα...

Μήπως ξέρει κανείς όταν στο μεσοδιάστημα Αφροδίτη/Δία (ΜP γάμου αν δεν κάνω λάθος) βρίσκεται ο γενέθλιος Χείρων (στις 6 μοίρες τάυρου και τρίτο οίκο) είναι θετική ή αρνητική όψη?
Πιο ρόλο παίζει ο Χείρων εδώ Θεραπευτής ή πληγή???

Ευχαριστώ!:cheesy:

Μητσάκος
23-04-2009, 06:43 PM
Καλησπέρα...

Μήπως ξέρει κανείς όταν στο μεσοδιάστημα Αφροδίτη/Δία (ΜP γάμου αν δεν κάνω λάθος) βρίσκεται ο γενέθλιος Χείρων (στις 6 μοίρες τάυρου και τρίτο οίκο) είναι θετική ή αρνητική όψη?
Πιο ρόλο παίζει ο Χείρων εδώ Θεραπευτής ή πληγή???

Ευχαριστώ!:cheesy:
Όπου Χείρων και πληγή. Η θεραπεία είναι το ζητούμενο. :bigsmile:

water
24-04-2009, 10:22 AM
Δηλάδή??
:blink:Ο γάμος στην περίπτωση αυτή θα είναι μια πληγή?
Ή με καλές διελέυσεις θα μπορέσει να επέρθει η θεραπεία? Αν σηκώνει θεραπεία!!!

Το ίδιο ισχύει και αν θεωρήσουμε σημείο μεσοδιασιαστηματος το ακριβώς απέναντι?? Όψη αντίθεσης δηλαδή με χείρων.

Μητσάκος
24-04-2009, 02:46 PM
Δηλάδή??
:blink:Ο γάμος στην περίπτωση αυτή θα είναι μια πληγή?
Ή με καλές διελέυσεις θα μπορέσει να επέρθει η θεραπεία? Αν σηκώνει θεραπεία!!!

Το ίδιο ισχύει και αν θεωρήσουμε σημείο μεσοδιασιαστηματος το ακριβώς απέναντι?? Όψη αντίθεσης δηλαδή με χείρων.

Όλα γιατρεύονται, αν έχεις λεφτά. Ο Ρήγκαν, για παράδειγμα, 15 διαφορετικούς καρκίνους είχε και πήγε από ...αλτσχάιμερ :toung:
Πέρα από την πλάκα όμως, μην κολλάς στα μεσοδιαστήματα, ιδίως αν θες να δεις αν θα παντρευτεί κάποιος ή όχι.
Ρίξε μια ματιά σε αυτό Αστρολογία για όλους - View Single Post - Μεσοδιαστήματα (http://www.myhoroscope.gr/74796-post3.html)

Δείμων
24-04-2009, 03:38 PM
Και αν στο εν λόγω μεσοδιάστημα (Αφροδίτης - Δία) πέφτει με ακρίβεια ο Ωροσκόπος? :blink:

jungle
02-05-2009, 08:00 PM
καλησπερα-μερα. θαθελα να ρωτησω.......
στο μεσοδιαστημα κρονου-αφροδιτης μου, εχω συνοδο χειρωνα-βερτεξ.
πριν τρια χρονια που εκανα μια γνωριμια σε αυτο το σημειο υπηρχε συνοδος
ουρανου-αφροδιτης-βερτεξ. Να υποθεσω τι? γι αυτη τη γνωριμια? (απεναντι εχω γεν.πλουτωνα)

stachtopouta
04-08-2010, 06:21 PM
Καλησπερα!!! Μηπως μπορειτε να μου εξηγησετε τι ειναι τα μεσοδιαστηματα?

toxotina2
04-08-2010, 08:00 PM
Το λέιει και η λέξη!! Είναι ένα σημείο, στο μέσο ενός διαστήματος, συγκεκριμένα δύο πλανητών ή σημείων. Ανάλογα με το πως ενεργοποιείται αυτό το σημείο είτε από πλανήτη (στον γενέθλιο ή το προοδευτικό) ή βρισκεται σε κάποια συγκεκριμένη μοίρα ή τις όψεις που δέχεται, υπάρχουν ανάλογες ερμηνείες. Ακόμα χρησιμοποιείται και για πρόγνωση ανάλογα με τις διελεύσεις πλανητών. Δεν γνωρίζω όμως και πολλά!!!

stachtopouta
04-08-2010, 08:48 PM
σ'ευχαριστω πολυ, τοξοτινα!!!

lefkas
05-08-2010, 12:11 AM
Καλησπερα!!! Μηπως μπορειτε να μου εξηγησετε τι ειναι τα μεσοδιαστηματα?
π.χ γενέθλιος ήλιος στις 27:03 Λέοντα & γενέθλια σελήνη στις 02:39 Ταύρου, τότε ο ήλιος στις 147:03 (από τις 360 συνολικά μοίρες ενός αστρολογικού χάρτη) & σελήνη στις 32:39, άρα 147:03 + 32:39=179:42 * 2(πλανήτες)
= 89:51=29:51 διδύμων άρα μεσοδιάστημα ηλίου/σελήνης στον άξονα διδύμων/τοξότη και στις 29:51 μοίρες αυτών. Υπάρχει επίσης το βιβλίο του Reinhold Ebertin "Συνδυασμοί Κοσμικών Επιρροών" από τις εκδόσεις Cosmic Patterns (μεταφρασμένο στα ελληνικά) το οποίο αναφέρεται στα μεσοδιαστήματα, πάρτο και καλή μελέτη!!! Η υπόθεση μεσοδιαστήματα είναι κατ΄εμέ πολύ σημαντική για την αστρολογία αλλά θέλει ιδιαίτερα σχολαστική μελέτη και συνδυασμούς κάτι το οποίο μπορεί να γίνει μετά από ικανοποιητικές γνώσεις στα βασικά της Αστρολογίας.
Και για να προκαλέσω & ένα ερέθισμα για κουβέντα, το παραπάνω μεσοδιάστημα είναι δικό μου σε σύνοδο με τον άξονα Asc μου στον Τοξότη και ¶ρη μου στους Διδύμους. Μου άλλαξαν τα φώτα δε οι πρόσφατες διελεύσεις
από εκεί του Πλούτωνα πρώτα ( χώρισα και ταυτόχρονα καταστράφηκα οικονομικά) του Κρόνου μετά (ατύχημα μου στέρησε την ικανότητα του δεξιού μου χεριού) και τον συνδυασμό των δυνάμεων Ουρανού/Δία, Κρόνου τελευταία ( επιβεβλημένη αυτοαπομόνωση και απομάκρυνση από το σπίτι μου). Ημ. γέννησης 20/08/1962 ώρα 15:45 Αθήνα.

stachtopouta
05-08-2010, 01:18 AM
Nα σε ρωτησω κατι αγαπητη φιλη lefkas,εσυ το εχεις ψαξει το θεμα, στο γενεθλιο εχω μεσοδιαστημα ηλιου/σεληνης στις 16 και 34 μοιρες του σκορπιου ,μηπως ξερεις τι σημαινει?

lefkas
05-08-2010, 02:37 AM
Nα σε ρωτησω κατι αγαπητη φιλη lefkas,εσυ το εχεις ψαξει το θεμα, στο γενεθλιο εχω μεσοδιαστημα ηλιου/σεληνης στις 16 και 34 μοιρες του σκορπιου ,μηπως ξερεις τι σημαινει?
Αν διάβασες προσεκτικά αυτά που γράφω παραπάνω...
(Η υπόθεση μεσοδιαστήματα είναι κατ΄εμέ πολύ σημαντική για την αστρολογία αλλά θέλει ιδιαίτερα σχολαστική μελέτη και συνδυασμούς κάτι το οποίο μπορεί να γίνει μετά από ικανοποιητικές γνώσεις στα βασικά της Αστρολογίας)
...και ένα από τα βασικά είναι οι όψεις που κάνουν πλανήτες γενέθλιοι με τους πλανήτες των μεσοδιαστημάτων και με τα μεσοδιαστήματα(κοιτάς μόνο συνόδους, αντιθέσεις, τετράγωνα, μισά τετράγωνα & ενάμισα τετράγωνα) ακόμη ακόμη οι θέσεις στους οίκους στον γενέθλιο κ.λ.π.
Μία σκέτη θέση ενός μόνου μεσοδιαστ. δεν λέει τίποτα. Θέλει μελέτη η Αστρολογία :bigsmile:
Και η ιστοσελίδα στην οποία φιλοξενούμαστε είναι κατάλληλη για αρκετά καλή μελέτη, εκμεταλεύσου το!!!

stachtopouta
05-08-2010, 11:12 PM
Το προσπαθω καλη μου lefkas, αλλα παρολο που μου αρεσει η αστρολογια , καποια πραγματα μου φαινονται δυσκολα.:bigsmile:

Δείμων
05-08-2010, 11:23 PM
Δύσκολο είναι ότι δεν ξέρουμε. Όσο μαθαίνεις λοιπόν, οι δυσκολίες θα μικραίνουν :)

theresa_alma
11-08-2010, 09:11 AM
Καλημερα σε ολους!
Θαθελα να κανω μια ερωτηση.
Σε εναν γενεθλιο χαρτη, ισχυει η ενεργοποιηση μεσοδιαστηματων απο αντιθεση προοδευτικου πλανητη του συντροφου?
Για να γινω λιγο περισσοτερο σαφης, μεσα απο εναν "χαμο" οψεων οπου πρωταγωνιστουσε βεβαια ο Κρονος,
ο προοδευμενος μου Αρης εκανε πρωτα τετραγωνο με τον διευλανοντα Κρονο στην Παρθενο και τετραγωνο με τον γενεθλιο Ηλιο μου και βεβαια "χτυπησε" με οψη αντιθεσης το μεσοδιαστημα Σεληνης/Κρονου του συζυγου μου.
Με το δικιο του βεβαια ο προοδευμενος Αρης μου το εκανε αυτο γιατι βρισκοταν σε αμυνα.
Ισχυει ομως τετοιου ειδους ερμηνεια? Γιατι ελεγχοντας παρομοιες οψεις στον χαρτη μου, βλεπω πως λειτουργει. Θαθελα τη γνωμη σας, σας παρακαλω.
Ευχαριστω πολυ!

Επισης, θελω να συμπληρωσω, πως τωρα που ο προοδευμενος Αρης μου κανει τριγωνο με τον διευλαυνοντα Κρονο στον Ζυγο [στον 8ο μου οικο], αν και εχω υποστει σκληρο οικονομικο αποκλεισμο και αποπληρωμη χρεων, μ' εχει πιασει ενα πεισμα... και δεν παραδιδομαι για κανεναν λογο. Απλα εχω "βαλει το κεφαλι κατω" και κοιταζοντας καταματα το στοχο μου, δουλευω σκληρα για να ξεχρεωσω.
Θελω επισης να πω, πως πολλες φορες με πιανει δεος με την ερμηνεια των αστρολογικων οψεων πανω στον χαρτη μου. Αυτα...

lefkas
12-08-2010, 12:31 AM
Καλημερα σε ολους!
Θαθελα να κανω μια ερωτηση.
Σε εναν γενεθλιο χαρτη, ισχυει η ενεργοποιηση μεσοδιαστηματων απο αντιθεση προοδευτικου πλανητη του συντροφου?
Για να γινω λιγο περισσοτερο σαφης, μεσα απο εναν "χαμο" οψεων οπου πρωταγωνιστουσε βεβαια ο Κρονος,
ο προοδευμενος μου Αρης εκανε πρωτα τετραγωνο με τον διευλανοντα Κρονο στην Παρθενο και τετραγωνο με τον γενεθλιο Ηλιο μου και βεβαια "χτυπησε" με οψη αντιθεσης το μεσοδιαστημα Σεληνης/Κρονου του συζυγου μου.
Με το δικιο του βεβαια ο προοδευμενος Αρης μου το εκανε αυτο γιατι βρισκοταν σε αμυνα.
Ισχυει ομως τετοιου ειδους ερμηνεια? Γιατι ελεγχοντας παρομοιες οψεις στον χαρτη μου, βλεπω πως λειτουργει. Θαθελα τη γνωμη σας, σας παρακαλω.
Ευχαριστω πολυ!

Επισης, θελω να συμπληρωσω, πως τωρα που ο προοδευμενος Αρης μου κανει τριγωνο με τον διευλαυνοντα Κρονο στον Ζυγο [στον 8ο μου οικο], αν και εχω υποστει σκληρο οικονομικο αποκλεισμο και αποπληρωμη χρεων, μ' εχει πιασει ενα πεισμα... και δεν παραδιδομαι για κανεναν λογο. Απλα εχω "βαλει το κεφαλι κατω" και κοιταζοντας καταματα το στοχο μου, δουλευω σκληρα για να ξεχρεωσω.
Θελω επισης να πω, πως πολλες φορες με πιανει δεος με την ερμηνεια των αστρολογικων οψεων πανω στον χαρτη μου. Αυτα...
Καί για τα μεσοδιαστήματα ισχύει ότι για τους πλανήτες κλπ , ακόμη ακόμη και προοδευμ. μεσοδιαστήματα και κατά την γνώμη μου είναι σημαντικά στην συναστρία και στην πρόβλεψη!

theresa_alma
13-08-2010, 12:54 AM
Lefkas,
Ευχαριστω για την απαντηση.
Theresa_Alma

Χρυσάνθη
06-09-2010, 01:17 AM
Γνωρίζει κανείς τι θα μπορούσε να σημαίνει το μεσοδιάστημα Κρόνου/Βορειου Δεσμού? (εννοώ τι σημαίνει εάν ενεργοποιηθεί)
Ευχαριστώ.

Μητσάκος
06-09-2010, 08:50 AM
Γνωρίζει κανείς τι θα μπορούσε να σημαίνει το μεσοδιάστημα Κρόνου/Βορειου Δεσμού? (εννοώ τι σημαίνει εάν ενεργοποιηθεί)
Ευχαριστώ.

Από ποιον να ενεργοποιηθεί; Από την Αφροδίτη (=αγάπη χωρίς ανταπόκριση;), από τον ¶ρη (=απογοήτευση από δόλια συμπεριφορά;), από ποιον; Πάντως αν εξαιρέσεις τις ενεργοποιήσεις από Ήλιο ή Δία, καλό δεν θα το έλεγες αυτό που προβλέπεται...

gold soul
06-09-2010, 09:51 AM
ΩΩΩΩΩΩΧ!!!!!! :amazed: :nuts:

Σε μιάμιση μοίρα, η προοδ. Αφροδίτη μου θα είναι σε σύνοδο με το μεσοδιάστημα Κρόνου ΒΔ!!:cry: :wacko:



:bigsmile:

vikoza
06-09-2010, 01:03 PM
ΩΩΩΩΩΩΧ!!!!!! :amazed: :nuts:

Σε μιάμιση μοίρα, η προοδ. Αφροδίτη μου θα είναι σε σύνοδο με το μεσοδιάστημα Κρόνου ΒΔ!!:cry: :wacko:



:bigsmile:

Ποιος είπε ότι η ζωή είναι εύκολη ;;;; Κουράγιο !!! :wacko:

gold soul
06-09-2010, 02:48 PM
Συμφωνώ, αν ήταν εύκολη, δε θα λεγόταν ζωή αλλά παράδεισος..:wacko:

και αν ήταν δίκαιη, θα λεγόταν δικαστήριο..:wacko:


συγνώμη για το off topic.. :love:

Χρυσάνθη
06-09-2010, 05:06 PM
Από ποιον να ενεργοποιηθεί; Από την Αφροδίτη (=αγάπη χωρίς ανταπόκριση;), από τον ¶ρη (=απογοήτευση από δόλια συμπεριφορά;), από ποιον; Πάντως αν εξαιρέσεις τις ενεργοποιήσεις από Ήλιο ή Δία, καλό δεν θα το έλεγες αυτό που προβλέπεται...

Ενεργοποίηση με Ήλιο,...αλλά τι είδους! Οκ τώρα θα το πω,....ετσι όπως εξέταζα τα μεσοδιαστήματα, πρόσεξα ότι ο Ήλιος μου πέφτει ακριβώς στο μεσοδιάστημα Κρόνου Βόρειου Δεσμού ενός δικού μου ανθρώπου (η σχέση είναι συγγενική, στενή και κάπως με ανατρίχιασε αυτό.. δεδομένης μιας κατάστασης που βιώνεται τώρα τελευταία..) Στο μεταξύ επειδή έψαξα λίγο στο διαδίκτυο δεν βρήκα ερμηνεία για προσωπικό χάρτη, παρά μόνο γενική που όμως δεν έβγαζε νόημα..

Μητσάκος
06-09-2010, 05:34 PM
Ενεργοποίηση με Ήλιο,...αλλά τι είδους! Οκ τώρα θα το πω,....ετσι όπως εξέταζα τα μεσοδιαστήματα, πρόσεξα ότι ο Ήλιος μου πέφτει ακριβώς στο μεσοδιάστημα Κρόνου Βόρειου Δεσμού ενός δικού μου ανθρώπου (η σχέση είναι συγγενική, στενή και κάπως με ανατρίχιασε αυτό.. δεδομένης μιας κατάστασης που βιώνεται τώρα τελευταία..) Στο μεταξύ επειδή έψαξα λίγο στο διαδίκτυο δεν βρήκα ερμηνεία για προσωπικό χάρτη, παρά μόνο γενική που όμως δεν έβγαζε νόημα..

1ον. Ασαφείς ερωτήσεις οδηγούν σε ασαφείς απαντήσεις
2ον. Αν βρεις κάπου στο διαδίκτυο ερμηνείες μεσοδιαστημάτων συναστρίας, να μου το πεις και εμένα..
3ον. Από όλη τη συναστρία ο Ήλιος σου που πέφτει στο μεσοδιάστημα Κρόνου/Β.Δ . είναι αυτό που δεν μπορούσες να ερμηνεύσεις σε έκανε να ...ανατριχιάσεις;;;;

Χρυσάνθη
06-09-2010, 05:47 PM
1ον. Ασαφείς ερωτήσεις οδηγούν σε ασαφείς απαντήσεις
2ον. Αν βρεις κάπου στο διαδίκτυο ερμηνείες μεσοδιαστημάτων συναστρίας, να μου το πεις και εμένα..
3ον. Από όλη τη συναστρία ο Ήλιος σου που πέφτει στο μεσοδιάστημα Κρόνου/Β.Δ . είναι αυτό που δεν μπορούσες να ερμηνεύσεις σε έκανε να ...ανατριχιάσεις;;;;

1) Ορθόν. Δε θα επαναληφθεί. :bigsmile:
2)Όχι δε βρήκα. Αλλά θα με βοηθούσε αν έβρισκα για προσωπικό χάρτη... θέλω να πω οι ερμηνείες που αφορούν συναστρίες συνδέονται με τις ερμηνείες γενέθλιου χάρτη...σκόπευα να κάνω τη σύνδεση εγώ η ίδια!χιχι ....
3) Με ανατρίχιασε γενικά ο Κρόνος/ΒΔ γιατί καταλαβαίνω ότι για καλό δεν πρόκειται.. αλλά τι ακριβώς αδυνατώ να το βρω... και συνεχίζω αυτο που βρήκα στο διαδίκτυο ήταν ερμηνεία ωροσκοπίου από κάποιο γεγονός (δηλ δεν επρόκειτο για γενέθλιο ανθρώπου) και το ερμήνευσε ως ....ομαδική απομόνωση...ότι ξέρεις ξέρω.. αν εσύ έχεις υπόψη σου τι σημαίνει για γενέθλιο,..θα με βοηθήσεις.

Χρυσάνθη
06-09-2010, 06:09 PM
ΩΩΩΩΩΩΧ!!!!!! :amazed: :nuts:

Σε μιάμιση μοίρα, η προοδ. Αφροδίτη μου θα είναι σε σύνοδο με το μεσοδιάστημα Κρόνου ΒΔ!!:cry: :wacko:
:bigsmile:

Αν ήξερα οτι θα ξεσηκώσω τέτοιες θύελλες θα έμενα με την απορία! ....Ε καλά τώρα και εσύ, δεν μπορείς να κάνεις ότι δεν το είδες?? Θέλω να πω, μεσοδιαστήματα σε προοδευτικό,...πολύ πράγμα μου φαίνεται... λεπτομέρεια εννοώ... αν είναι όλοι οι πλανήτες είναι οκ, από μόνο του είναι ικανό να χαλάσει το γλυκό?

Μητσάκος
06-09-2010, 06:12 PM
1) Ορθόν. Δε θα επαναληφθεί. :bigsmile:
2)Όχι δε βρήκα. Αλλά θα με βοηθούσε αν έβρισκα για προσωπικό χάρτη... θέλω να πω οι ερμηνείες που αφορούν συναστρίες συνδέονται με τις ερμηνείες γενέθλιου χάρτη...σκόπευα να κάνω τη σύνδεση εγώ η ίδια!χιχι ....
3) Με ανατρίχιασε γενικά ο Κρόνος/ΒΔ γιατί καταλαβαίνω ότι για καλό δεν πρόκειται.. αλλά τι ακριβώς αδυνατώ να το βρω... και συνεχίζω αυτο που βρήκα στο διαδίκτυο ήταν ερμηνεία ωροσκοπίου από κάποιο γεγονός (δηλ δεν επρόκειτο για γενέθλιο ανθρώπου) και το ερμήνευσε ως ....ομαδική απομόνωση...ότι ξέρεις ξέρω.. αν εσύ έχεις υπόψη σου τι σημαίνει για γενέθλιο,..θα με βοηθήσεις.

Αν ο γενέθλιος Ήλιος βρίσκεται στο μεσοδιάστημα των Κρόνου/Β.Δ., είναι πιθανό το άτομο να νιώθει την ανάγκη να είναι μόνο, να προσπαθεί μόνο του. Αν περνάει από διέλευση, ίσως εκείνες τις μέρες να νιώθει την ανάγκη να απομονωθεί λίγο και από τους οικείους του.

kinky_skorpina
07-09-2010, 12:50 PM
Σε μια μελέτη των μεσοδιαστημάτων του χάρτη μου...ευρηκα(ως άλλος Αρχιμήδης!!λέμε τώρα!:bigsmile:)) οτι το μεσοδιάστημα του γάμου δηλαδή το midpoint Αφροδίτης-Δία πέφτει ακριβώς πάνω στον Κρόνο!!!Τι μπορεί να σημαίνει αυτο?Οτι ο γάμος καθυστερεί ή ο σύζηγος θα είναι ενα μεγαλύτερης ηλικίας άτομο,μια πατρική φιγούρα>?Ή οτι θα υπάρξουν εμπόδια και περιορισμοί/δοκιμασίες στο γάμο?Αυτες οι σκέψεις μου έρχονται γνωρίζοντας τη φύση του Κρόνου,ο οποίος φέρνει και σταθερότητα και αντοχή στο χρόνο αν δεν απατώμαι...ε?
Κάποιος γνώστης ας δώσει τα φώτα του αν θέλει.
Να συμπληρώσω εδώ οτι η γενέθλια Αφροδίτη είναι σε κυριαρχία απο το ζώδιο του ζυγού,στον 9ο οίκο και οι όψεις που κάνει είναι μονάχα μια διπλή σύνοδος με Δία και Κρόνο οπως πιθανόν κάποιοι έμπειροι να μάντεψαν...;)
Με εκτίμηση
Το Μαράκι

vikoza
07-09-2010, 01:08 PM
Τι ρωτάς Σκορπίνα μου αφού τα ξέρεις ??? :bigsmile::bigsmile::bigsmile:

kinky_skorpina
07-09-2010, 01:12 PM
Συμφωνείς με αυτά που λέω,καλή μου Vikoza?Όλα ισχύουν?Πιο θεωρείς εσυ πιο πιθανό ενδεχόμενο απο όσα ανέφερα? :love:

vikoza
07-09-2010, 02:32 PM
Νομίζω ότι θα υπάρξουν εμπόδια και καθυστερήσεις στην ερωτική ζωή, όχι σίγουρα στο γάμο. Γι' αυτό θα πρέπει να δεις τον 7ο , την Αφροδίτη ίσως και το Δία.

Ίσως κάποια συστολή από μέρους σου ή έλλειψη προσαρμογής στις σχέσεις σου. Νομίζω ότι το ξέρεις καλύτερα από μας αν πάρεις υπόψη σου τι έχει γίνει μέχρι τώρα. :bigsmile:

Χρυσάνθη
07-09-2010, 02:44 PM
Σε μια μελέτη των μεσοδιαστημάτων του χάρτη μου...ευρηκα(ως άλλος Αρχιμήδης!!λέμε τώρα!:bigsmile:)) οτι το μεσοδιάστημα του γάμου δηλαδή το midpoint Αφροδίτης-Δία πέφτει ακριβώς πάνω στον Κρόνο!!!Τι μπορεί να σημαίνει αυτο?Οτι ο γάμος καθυστερεί ή ο σύζηγος θα είναι ενα μεγαλύτερης ηλικίας άτομο,μια πατρική φιγούρα>?Ή οτι θα υπάρξουν εμπόδια και περιορισμοί/δοκιμασίες στο γάμο?Αυτες οι σκέψεις μου έρχονται γνωρίζοντας τη φύση του Κρόνου,ο οποίος φέρνει και σταθερότητα και αντοχή στο χρόνο αν δεν απατώμαι...ε?
Κάποιος γνώστης ας δώσει τα φώτα του αν θέλει.
Να συμπληρώσω εδώ οτι η γενέθλια Αφροδίτη είναι σε κυριαρχία απο το ζώδιο του ζυγού,στον 9ο οίκο και οι όψεις που κάνει είναι μονάχα μια διπλή σύνοδος με Δία και Κρόνο οπως πιθανόν κάποιοι έμπειροι να μάντεψαν...;)
Με εκτίμηση
Το Μαράκι
Νομίζω όλα αυτά είναι πιθανά σενάρια,...να σου πω ένα καλύτερο? Εκλεκτικότητα στα αισθηματικά θέματα τα οποία αντιμετωπίζεις με ωριμότητα και σοβαρότητα και γάμο με έναν άνθρωπο που έχει αξιώματα ή προέρχεται από καλή οικογένεια,.. όχι απαραίτητα μεγαλύτερό σου.
Βασικά για να επαληθευτεί η όψη αρκεί να υπάρξει ένα Κρόνιο στοιχείο,..αν αυτό είναι η σοβαρότητα κ η ωριμότητα και από τους δύο, ούτε καθυστερήσεις θα υπάρξουν ούτε τίποτα. Επίσης ο Κρόνος δίνει μακροβιότητα. Οπότε όσο πιο σοβαρά αντιμετωπίζεις τα θέματα αυτά, τόσο περισσότερο προσελκύεις τα καλά στοιχεία του μεσοδιαστήματος.

kinky_skorpina
08-09-2010, 12:34 PM
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας κορίτσια (Χρυσάνθη κ Vikoza)...:)...Για να συμπληρωθεί το παζλ να σας δώσω μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα...θα το βρείτε ενδιαφέρον νομιζω κι αν θέλετε καταθέστε άποψη!;)
Ο διελαυνων Κρόνος μόλις "αγγίξει" την 5η μοίρα του Ζυγού(στα μέσα Σεπτέμβρη περίπου) θα κάνει σύνοδο ακριβείας με το γενέθλιο Κρόνο μου (εχω επιστροφή Κρόνου) και ταυτόχρονα σύνοδο με τη γενέθλια Αφροδίτη μου(8η μοίρα του Ζυγού)-με το Δία μου είναι ήδη σε σύνοδο αυτή τη στιγμή (γεν.Δίας=1η μοίρα του Ζυγού). Με αυτή την διέλευση ενεργοποιείται η γενέθλια όψη της συνόδου Αφροδίτης-Κρόνου στο χάρτη μου(για την ακρίβεια είναι τριπλή σύνοδος Αφρο-Δια-Κρόνου:amuse:) και ταυτόχρονα και τα γενέθλια μεσοδιάστηματα Αφροδίτης-Δία, Δία-Μεσουρανήματος και Ουρανού-Β.Δ που είναι κι αυτα σε σύνοδο με τον Κρονο,κοντά δλδ στην 5η μοίρα του Ζυγού!!!.Τι μπορεί να φέρει όλος αυτός ο συνδυασμός άραγε?:worried: !:amazed::love:
Με εκτίμηση
Μαίρη...(όλο "Το Μαράκι" γράφω,το βαρέθηκα και είπα να τ'αλλάξω!:toung:)

vikoza
08-09-2010, 02:07 PM
Τι μπορεί να φέρει όλος αυτός ο συνδυασμός άραγε?:worried: !:amazed::love:
Με εκτίμηση
Μαίρη...(όλο "Το Μαράκι" γράφω,το βαρέθηκα και είπα να τ'αλλάξω!:toung:)


Κάτι γλυκόπικρο μου βγάζει αυτός ο συνδυασμός που μάλλον δουλεύει ταυτόχρονα. :blink: Σε ποιό οίκο βρίσκονται γιατί δεν θυμάμαι αν το είπες? :unsure:

kinky_skorpina
08-09-2010, 02:32 PM
Τι ακριβώς ρωτάς?Αφροδίτη,Δίας κ Κρόνος βρίσκονται στον 9ο οίκο του γενέθλιου χάρτη.Στο χάρτη της ηλιακής επιστροφης για το 2010 η μεν Αφροδίτη βρίσκεται στον 7ο,ο Κρόνος στον 6ο και ο Δίας στο 12.Στο διπλό τροχό τώρα,οπου τοποθετούνται γενέθλιος και ετήσιος μαζί,οι Αφρο κ Κρόνος πέφτουν στο 10ο γενέθλιο ενω ο Δίας στο 3ο γενέθλιο(εσωτερικός τροχός-κόκκινα σύμβολα=σε ποιούς οίκους του γενέθλιου χάρτη πέφτουν οι ετήσιοι πλανήτες)...Βγαίνει κάποιο συμπέρασμα απο την οικοθεσία?:love:

GIRL
08-09-2010, 06:12 PM
στα μεσ/τα δεν κοιτάμε οικοθεσία αλλά την δενδρική και αν διεγείρεται απο διέλευση προόδου ή τρανζιτ

kinky_skorpina
08-09-2010, 06:14 PM
Ποια είναι η δενδρική?

vikoza
08-09-2010, 06:52 PM
Τι ακριβώς ρωτάς?Αφροδίτη,Δίας κ Κρόνος βρίσκονται στον 9ο οίκο του γενέθλιου χάρτη.

..Βγαίνει κάποιο συμπέρασμα απο την οικοθεσία?:love:

Ο Κρόνος θα αγγίξει θέματα 9ου και τους οίκους που κυβερνούν ο Δίας, Αφροδίτη, Κρόνος ! :bigsmile:

vikoza
08-09-2010, 06:54 PM
στα μεσ/τα δεν κοιτάμε οικοθεσία αλλά την δενδρική και αν διεγείρεται απο διέλευση προόδου ή τρανζιτ

Καλή μου GIRL η ερώτηση δεν αναφερόταν στα μεσοδιαστήματα , αλλά στη διέλευση του Κρόνου από την τριπλή σύνοδο ! :bigsmile:

vikoza
08-09-2010, 06:56 PM
Ποια είναι η δενδρική?

Noμίζω αναφέρεται στη δενδρική δομή ή διάταξη. Σωστά GIRL ???

kinky_skorpina
08-09-2010, 07:00 PM
Ε ποια ειναι αυτη η δενδρική δομή βρε κορίτσια?:worried:

Μητσάκος
08-09-2010, 08:37 PM
Ε ποια ειναι αυτη η δενδρική δομή βρε κορίτσια?:worried:

Στη μέθοδο των μεσοδιαστημάτων δεν παίζει ρόλο μόνον το σημείο που βρίσκεται στη μέση απόσταση μεταξύ δύο πλανητών ή σημείων, αλλά και τα σημεία που απέχουν 45 μοίρες από τους πλανήτες ή από το μεσοδιάστημά τους και το σημείο που βρίσκεται σε αντίθεση με το μεσοδιάστημα. Έτσι, ένα μεσοδιάστημα μπορεί να ενεργοποιηθεί και από το ...τσίγκλισμα ενός από αυτά τα σημεία (της αντίθεσης δλδ, ή των 45 μοιρών απόστασης).

Τι γίνεται τώρα. Κάποια από τα μεσοδιαστήματα ή τα άλλα σημεία (των 180 ή των 45 μοιρών) συμπίπτουν με τις θέσεις κάποιων πλανητών. Π.χ. στον χάρτη μου στο μεσοδιάστημα Αφροδίτης/Σελήνης πέφτει ο Ήλιος, αλλά και στο μεσοδιάστημα Δία/Ουρανού πέφτει ο Ήλιος.

Σε μιας μορφής γραμμική αναπαράσταση αυτής της σχέσης δημιουργείται ένας σκελετός, μια διακλάδωση, που θεωρητικά είναι σαν ένα "δένδρο" που ο κορμός του είναι ο Ήλιος μου και τα κλαδιά του αποτελούνται από τους Αφροδίτη/Σελήνη, το ένα κλαρί και Δία/Ουρανό το άλλο.
Σε κάποιον άλλο χάρτη μπορεί να υπάρχει και τρίτο μεσοδιάστημα που να πέφτει σε έναν πλανήτη, ή και τέταρτο...
Το ίδιο μπορεί να γίνει και με τα άλλα σημεία, των 45 ή των 180 μοιρών...
Φαντάζομαι ότι αυτό εννοούσε...

kinky_skorpina
08-09-2010, 09:25 PM
Κατάλαβα,Μητσάκο...αυτό που λες αναπαρίσταται πολυ ομορφα στο βιβλίο των Julia&Derek Parker "Αστρολογία"....στις σελίδες 133_134-ΔΕΝΤΡΑ ΜΕΣΑΙΩΝ ΣΗΜΕΙΩΝ:αυτα είναι ομάδες συνδυσμών μεσαίων σημείων τα οποία συγκεντρώνιονται όλα γυρω απο ένα πλανήτη ή γωνία.
Εκανα και ενα προχειρο σχεδιασμο του δεντρου...αν κατάλαβα καλά αυτό εννοούσαν οταν ελεγαν για δενδρική δομή...σωστά???καλα εχει πολυ γελιο....κοιτα να δεις...το εχω ως συνημμένο!

vikoza
09-09-2010, 09:13 AM
Π.χ. στον χάρτη μου στο μεσοδιάστημα Αφροδίτης/Σελήνης πέφτει ο Ήλιος, αλλά και στο μεσοδιάστημα Δία/Ουρανού πέφτει ο Ήλιος.

.

Πολύ καλόοοοοοοο!!!:bigsmile:

kinky_skorpina
09-09-2010, 11:55 AM
Στο χαρτη του Μητσάκου,βάση των παραδειγμάτων που έδωσε, το 1ο μεσοδιάστημα δείχνει επιθυμία για μόνιμες σχέσεις,καλλιτεχνική ευαισθησία κ άνεση ενω το 2ο δηλώνει ενα ζωηρό διανοητικό άτομο με πρωτότυπες ιδεες και ξεκάθαρη προπτική.Αναγκη για σωματική ασκηση/σπορ.Αυτα τα δυο μεσοδιαστήματα με κοινή κορυφή τον Ηλιο φτιαχνουν ενα δενδρο και συνδιάζονται ομορφα οι ερμηνείες τους...Τι γίνεται ομως αν τα δυο μεσοδιαστήματα ενος δένδρου εχουν αντιφατικές ερμηνείες?Ποιό υπερισχύει?Αυτο που περιλαμβάνει τον πιο ισχυρο-οσον αφορα την επιρροή-πλανήτη του χάρτη ισως?Παράδειγμα: ο Ήλιος είναι κοινή κορυφή στα μεσοδιαστήματα Σελήνης/Δία και Σελήνης/Κρόνου...αισιοδοξία απο τη μια κ απαισιοδοξία απο την άλλη...τι υπερισχύει?Η μήπως η ερμηνεία θα ηταν "Ενας κατα βάση χαρούμενος ανθρωπος που βασανίζεται όμως απο περιστασιακές πεσσιμιστικές τάσεις κ κακοκεφιά"...:unsure: Κάπως έτσι?Μητσάκο....καμιά ιδέα?:love:

hattie23
18-11-2010, 08:30 AM
Δηλαδη αν καταλαβα καλα τα μεσοδιαστηματα εχουν παντα αρνητικη χροια ?

Μητσάκος
18-11-2010, 09:27 AM
Στο χαρτη του Μητσάκου,βάση των παραδειγμάτων που έδωσε, το 1ο μεσοδιάστημα δείχνει επιθυμία για μόνιμες σχέσεις,καλλιτεχνική ευαισθησία κ άνεση ενω το 2ο δηλώνει ενα ζωηρό διανοητικό άτομο με πρωτότυπες ιδεες και ξεκάθαρη προπτική.Αναγκη για σωματική ασκηση/σπορ.Αυτα τα δυο μεσοδιαστήματα με κοινή κορυφή τον Ηλιο φτιαχνουν ενα δενδρο και συνδιάζονται ομορφα οι ερμηνείες τους...Τι γίνεται ομως αν τα δυο μεσοδιαστήματα ενος δένδρου εχουν αντιφατικές ερμηνείες?Ποιό υπερισχύει?Αυτο που περιλαμβάνει τον πιο ισχυρο-οσον αφορα την επιρροή-πλανήτη του χάρτη ισως?Παράδειγμα: ο Ήλιος είναι κοινή κορυφή στα μεσοδιαστήματα Σελήνης/Δία και Σελήνης/Κρόνου...αισιοδοξία απο τη μια κ απαισιοδοξία απο την άλλη...τι υπερισχύει?Η μήπως η ερμηνεία θα ηταν "Ενας κατα βάση χαρούμενος ανθρωπος που βασανίζεται όμως απο περιστασιακές πεσσιμιστικές τάσεις κ κακοκεφιά"...:unsure: Κάπως έτσι?Μητσάκο....καμιά ιδέα?:love:
Λαμβάνονται υπόψιν όλες οι υποδείξεις και συνθέτουμε τα στοιχεία τους.


Δηλαδη αν καταλαβα καλα τα μεσοδιαστηματα εχουν παντα αρνητικη χροια ?
Όχι φυσικά. Το μεσοδιάστημα π.χ. Ήλιου/Αφροδίτης όταν ενεργοποιείται από τον "κακό" ¶ρη δείχνει "μια φούντωση, μια φλόγα" σεξουαλικής κατεύθυνσης -πράγμα που δεν το βρίσκω καθόλου κακό.
Όταν ενεργοποιείται από τον "κακό" Κρόνο μπορεί να βγάλει σοβαρότητα. Τώρα, αν στο πλαίσιο της σοβαρότητας αποφασίσεις να διακόψεις μια σχέση, δεν είναι καθόλου κακό. Εξίσου μπορεί και να αποφασίσεις να την διατηρήσεις. Η ουσία είναι ότι η απόφασή σου δεν θα είναι προϊόν παρόρμησης. Δεν μιλάμε βέβαια για ενεργοποίηση του ίδιου μεσοδιαστήματος από τον Δία, καθότι μάλλον είναι περιττό...
:bigsmile:

sst
18-11-2010, 09:31 AM
Καλημέρα, Hattie 23
Tα μεσοδιαστήματα μπορεί να έχουν και πολύ καλή επίδραση όπως και κακή, απλά ενεργοποιούνται και τα υπολογίζουμε μόνο από τις δύσκολες όψεις (σύνοδο, αντίθεση, τετράγωνο, μισό και ενάμισι)!
το τι επίδραση έχει το καθένα είναι ανάλογα με την φύση των πλανητών,
πχ όταν Δίας/Αφροδίτη = Ήλιος, τότε σίγουρα αυτό είναι ένα πολύ καλό μεσοδιάστημα, ενώ αν Κρόνος/Αφροδίτη= Ποσειδώνας, εκεί έχεις κάποιες δυσκολίες πχ να συνάψεις ρεαλιστικές σχέσεις!
Δεν ξέρω αν βοήθησα καθόλου! :bigsmile:

hattie23
18-11-2010, 03:59 PM
Εστω οτι το οτι εχεις μεσοδιαστημα το οποιο δεν εχει σκληρη γενεθλια οψη .Παραδειγμα εγω εχω το μεσοδιαστημα ηλιου/σεληνης στην 27 μοιρα του Αιγοκερου. Το μεσοδιαστημα αυτο θα ενεργοποιηθει απο τις διευλευσεις ,προοδους και τα λοιπα μονο αν δεχτει σκληρη οψη απο καποιο πλανητη ?

Οσο αφορα τωρα τα μεσοδιαστηματα που δεχονται σκληρη οψη ,αυτα θα ενεργοπιουνται οταν κανει διελευση καποιος απο τους τρεις πλανητες στο συγκεγκριμενο σημειο η απο καθε πλανητη ανεξαρτητα αν συμμετεχει στο μεσοδιαστημα?

Δυστυχως δεν εχω την πρωτη οψη αγαπητη sst αλλα ευτυχως ουτε και την δευτερη .:bigsmile:

Το μεσοδιαστημα διας/αφροδιτη κανει συνοδο με τον ποσειδωνα στην 29 μοιρα του τοξοτη .Δεν μου φαινεται επισης καλο :toung:.Μαλλον απογοητευση απο τον γαμο θα εισπραξω αλλα νομιζω οτι κουμπωνει με την τοξοτισια Αφροδιτη που ειναι παντα ερωτευεμενη με τον ερωτα ετσι και αλλοιως και παραλληλα εχει την τρελλα της ελευθεριας .Οποτε ετσι και αλλοιως πιστευω οτι θα απογοητευονταν η καημενη απο την ρουτινα ενος μικροαστικου γαμου :toung:.

lefkas
18-11-2010, 10:56 PM
Σε αυτό το σημείο ας μου επιτραπεί να πω τη γνώμη μου για τα θαυμαστά μεσοδιαστήματα τα οποία μελετώ εδώ και 6 χρόνια ευλαβικά!
Τα έχω συμβουλευτεί κατά κόρον σε πολλά στιγμιαία και είναι εκπληκτική η ακρίβειά τους και στα λεπτά της μοίρας!!! Μου έχουν χρησιμεύσει δε στο να ξέρω τι "παίζει" με άτομα που συνομιλώ ή συναλλάσσομαι και που ασφαλώς γνωρίζω τα στοιχεία γέννησής τους!!!
Όταν θέλω να έχω πληροφορίες που δεν μου δίδονται από την άλλη πλευρά, τις έχω αναλυτικές όταν εξετάζω τα στιγμιαία με τα μεσοδιαστήματα τους κλπ!!!

Μητσάκος
19-11-2010, 10:37 AM
Εστω οτι το οτι εχεις μεσοδιαστημα το οποιο δεν εχει σκληρη γενεθλια οψη .Παραδειγμα εγω εχω το μεσοδιαστημα ηλιου/σεληνης στην 27 μοιρα του Αιγοκερου. Το μεσοδιαστημα αυτο θα ενεργοποιηθει απο τις διευλευσεις ,προοδους και τα λοιπα μονο αν δεχτει σκληρη οψη απο καποιο πλανητη ?
Κατά βάση και σύμφωνα με τις περισσότερες γνώμες αστρολόγων, ναι. Επιπλέον όμως μπορεί να ενεργοποιηθεί αν ακουμπήσει κάποιος πλανήτης και το σημείο που βρίσκεται σε 45 μοίρες απόσταση από το σημείο που βρίσκεται ένας από τους πλανήτες ή τα σημεία που συνθέτουν το συγκεκριμένο μεσοδιάστημα


Όσον αφορά τώρα τα μεσοδιαστήματα που δέχονται σκληρή όψη, αυτά θα ενεργοποιούνται όταν κάνει διέλευση κάποιος από τους τρεις πλανήτες στο συγκεκριμένο σημείο ή από κάθε πλανήτη ανεξάρτητα αν συμμετέχει στο μεσοδιάστημα?
Αρχικά να ξέρεις ότι δεν είναι απαραίτητο να συμμετέχουν μόνο πλανήτες, αλλά και ο Β. Δεσμός, το MC και ο Asc στο ζεύγος που ορίζει ένα μεσοδιάστημα. Και μιλάμε για ζεύγη πλανητών ή σημείων και όχι για τριάδες. Το μεσοδιάστημα λοιπόν, μπορεί να ενεργοποιηθεί από οποιονδήποτε πλανήτη, είτε αυτός αποτελεί μέλος του ζεύγους είτε όχι.


Το μεσοδιαστημα διας/αφροδιτη κανει συνοδο με τον ποσειδωνα στην 29 μοιρα του τοξοτη .Δεν μου φαινεται επισης καλο :toung:.Μαλλον απογοητευση απο τον γαμο θα εισπραξω αλλα νομιζω οτι κουμπωνει με την τοξοτισια Αφροδιτη που ειναι παντα ερωτευεμενη με τον ερωτα ετσι και αλλοιως και παραλληλα εχει την τρελλα της ελευθεριας .Οποτε ετσι και αλλοιως πιστευω οτι θα απογοητευονταν η καημενη απο την ρουτινα ενος μικροαστικου γαμου :toung:. Είναι θέμα το αν θα δείξεις επιπολαιότητα στις επιλογές σου. Αν δείξεις, το πιθανότερο είναι να απογοητευθείς. Αν όχι, μπορεί και όχι :bigsmile:

hattie23
19-11-2010, 11:53 AM
Α,πιστευψε με Μητσακο ,σε αυτα τα θεματα ειμαι η επιτομη της επιπολαιοτητας :bigsmile:.... .Πεφτω με τα μουτρα χωρις να καταλαβαινω τι μου γινεται αμα μου αρεσει καποιος .Φταιει η συνοδος αφροδιτη/ουρανου που με κανει να ερωτευομαι σε ταχυτητα φωτος ( και να ξε-ερωτευομαι το ιδιο ευκολα για να ερωτευτω κατι αλλο ) και η συνοδος αφροδιτη/ποσειδωνα που εχει μεγαλη ανοχη αλλα νομιζω οτι λειτουργει η ατιμη.Μονο ετσι εξηγειται γιατι βλεπω ολους τουα ανδρες αρχικα σαν πριγκιπες του Ντισνευ και οταν τελικα καταφερω να ειμαστε μαζι βλεπω οτι απλα ειναι ο Μπαμπης :toung:.
Περιττο να πω μεσοδιαστημα ουρανου /ποσειδωνα συνοδο αφροδιτη :toung:

Τα εψαξα απο χθες τα μεσοδιαστηματα .Βρηκα αρκετα πραγματα αλλα δεν μ αρεσαν τα περισσοτερα γιατι ειχα αρνητικη χροια (οχι τοσο τα δικα μου (την εχω σκαπουλαρει τελικα :laugh: δεν εχω τοσο ασχημα μεσοδιαστηματα )).Υπηρχαν ομως περιπτωσεις που πολυ πικρα και βασανο επεφτε ...

Οποτε αποφασισα ,εντελως μονη μου να τα σβησω απο την μνημη μου :toung:

kinky_skorpina
19-11-2010, 12:33 PM
"Το μεσοδιάστημα λοιπόν, μπορεί να ενεργοποιηθεί από οποιονδήποτε πλανήτη, είτε αυτός αποτελεί μέλος του ζεύγους είτε όχι."

Μητσάκο μου θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω, καθως δεν εχω δει σε κανενα βιβλίο Αστρολογίας να ερμηνευεται(ως ενεργοποιημένο απο διέλευση/πρόοδο) μεσοδιάστημα στο οποίο ο διελαυνον πλανήτης να ταυτίζεται με εναν απο τους πλανήτες του ζευγους. Και για να γίνω πιο κατανοητή ας δώσω ενα παράδειγμα: δε γίνεται(και δεν υπάρχει τετοια ερμηνεία πουθενά, απ'οσο γνωρίζω τουλαχιστον/σας παραπέμπω στο βιβλίο των Joulia & Derek Parker "Αστρολογία-συγχρονος οδηγός της καθημερινής ζωής" ) το μεσοδιάστημα π.χ Αφροδίτης/Δία να ενεργοποηθεί απο τη διελαυνουσα Αφροδίτη και να δωσει ενα αποτέλεσμα που θα επιδέχεται κάποιας ερμηνείας.Οι ενεργοποιήσεις των μεσοδιοαστημάτων απο διέλευση η πρόοδο εχουν νόημα μονο οταν ο transit πλανήτης δεν ανήκει στο ζεύγος των πλανητών που συμμετέχουν.Κορραλία και Τινα μας αν μπορείται διαφωτίστε μας προς αποφυγή λανθασμένων ερμηνειών και τοποθετήσεων.
Hattie μου...εγω προσωπικά βρήκα την ερμηνεία και μελέτη τωμ Μεσοδιαστημάτων αρκετά ενδιαφέρουσα, καθως φωτίζει καποιες προσθετες πτυχές του χαρακτήρα μου με πολύ ευστοχο τρόπο.-και μη νομίζεις οτι είναι θετικές ολες οι ερμηνείες!:). Αλλωστε να εχεις παντα κατα νου...οτι ο γενεθλιος χαρτης δεν ειναι στατικός, στο χέρι μας ειναι να εξελίξουμε τις γενέθλιες προδιαθέσεις στην πορεία μας προς την αυτογνωσία και να μετατρέψουμε τις αρνητικές επιρροές σε θετικές βλέποντας τες μεσα απο ενα άλλο πρίσμα,πιο φιλοσοφικό, ή απλα αποφευγοντας την υπερβολή και την κατάχρηση και συνειδητοποιώντας τα όριά μας.
Με εκτίμηση
Το Μαράκι :love:

Μητσάκος
19-11-2010, 02:01 PM
"Το μεσοδιάστημα λοιπόν, μπορεί να ενεργοποιηθεί από οποιονδήποτε πλανήτη, είτε αυτός αποτελεί μέλος του ζεύγους είτε όχι."

Μητσάκο μου θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω, καθως δεν εχω δει σε κανενα βιβλίο Αστρολογίας να ερμηνευεται(ως ενεργοποιημένο απο διέλευση/πρόοδο) μεσοδιάστημα στο οποίο ο διελαυνον πλανήτης να ταυτίζεται με εναν απο τους πλανήτες του ζευγους. Και για να γίνω πιο κατανοητή ας δώσω ενα παράδειγμα: δε γίνεται(και δεν υπάρχει τετοια ερμηνεία πουθενά, απ'οσο γνωρίζω τουλαχιστον/σας παραπέμπω στο βιβλίο των Joulia & Derek Parker "Αστρολογία-συγχρονος οδηγός της καθημερινής ζωής" ) το μεσοδιάστημα π.χ Αφροδίτης/Δία να ενεργοποηθεί απο τη διελαυνουσα Αφροδίτη και να δωσει ενα αποτέλεσμα που θα επιδέχεται κάποιας ερμηνείας.Οι ενεργοποιήσεις των μεσοδιοαστημάτων απο διέλευση η πρόοδο εχουν νόημα μονο οταν ο transit πλανήτης δεν ανήκει στο ζεύγος των πλανητών που συμμετέχουν.Κορραλία και Τινα μας αν μπορείται διαφωτίστε μας προς αποφυγή λανθασμένων ερμηνειών και τοποθετήσεων...............
....................
Το Μαράκι :love:

Σελήνη= Ήλιος/Σελήνη: Ουσιαστική ανάγκη για σύναψη σχέσης (επαγγελματική, γάμου).
Ερμής= Ήλιος/Ερμής: Ύπαρξη κοινού νου, εξυπνάδα, νόηση.
Αφροδίτη= Ήλιος/Αφροδίτη: Αγάπη, ισορροπία, καλλιτεχνία, αρμονία, ιδανικά, φυσική ομορφιά
¶ρης= Ήλιος/¶ρης:Δυναμική προσωπικότητα, κίνδυνοι ατυχημάτων, βαρβατίλα.
κλπ, κλπ, κλπ...
Με εκτίμηση, ο Μητσάκος :)

kinky_skorpina
19-11-2010, 02:04 PM
Τι να σου πω,Μητσάκο μου!Δεν εχω δει πουθενά ως τώρα τέτοιες ερμηνείες!Για να το λές εσυ ομως...μπορει να ξέρεις κατι παραπάνω! ;)

Μητσάκος
19-11-2010, 02:06 PM
Τι να σου πω,Μητσάκο μου!Δεν εχω δει πουθενά ως τώρα τέτοιες ερμηνείες!Για να το λές εσυ ομως...μπορει να ξέρεις κατι παραπάνω! ;)

Ψάααξεε, ψάαξεεεε και θα τις βρεις :bigsmile:

theresa_alma
19-11-2010, 09:25 PM
Σελήνη= Ήλιος/Σελήνη: Ουσιαστική ανάγκη για σύναψη σχέσης (επαγγελματική, γάμου).
Ερμής= Ήλιος/Ερμής: Ύπαρξη κοινού νου, εξυπνάδα, νόηση.
Αφροδίτη= Ήλιος/Αφροδίτη: Αγάπη, ισορροπία, καλλιτεχνία, αρμονία, ιδανικά, φυσική ομορφιά
¶ρης= Ήλιος/¶ρης:Δυναμική προσωπικότητα, κίνδυνοι ατυχημάτων, βαρβατίλα.
κλπ, κλπ, κλπ...
Με εκτίμηση, ο Μητσάκος :)

Καλησπερα!
Μηπως γινεται να γραψεις και αλλες οψεις με τα μεσοδιαστηματα?
ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ!!!

Τίνα Ζαχαριάδου
19-11-2010, 10:07 PM
"Το μεσοδιάστημα λοιπόν, μπορεί να ενεργοποιηθεί από οποιονδήποτε πλανήτη, είτε αυτός αποτελεί μέλος του ζεύγους είτε όχι."

Μητσάκο μου θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω, καθως δεν εχω δει σε κανενα βιβλίο Αστρολογίας να ερμηνευεται(ως ενεργοποιημένο απο διέλευση/πρόοδο) μεσοδιάστημα στο οποίο ο διελαυνον πλανήτης να ταυτίζεται με εναν απο τους πλανήτες του ζευγους. Και για να γίνω πιο κατανοητή ας δώσω ενα παράδειγμα: δε γίνεται(και δεν υπάρχει τετοια ερμηνεία πουθενά, απ'οσο γνωρίζω τουλαχιστον/σας παραπέμπω στο βιβλίο των Joulia & Derek Parker "Αστρολογία-συγχρονος οδηγός της καθημερινής ζωής" ) το μεσοδιάστημα π.χ Αφροδίτης/Δία να ενεργοποηθεί απο τη διελαυνουσα Αφροδίτη και να δωσει ενα αποτέλεσμα που θα επιδέχεται κάποιας ερμηνείας.Οι ενεργοποιήσεις των μεσοδιοαστημάτων απο διέλευση η πρόοδο εχουν νόημα μονο οταν ο transit πλανήτης δεν ανήκει στο ζεύγος των πλανητών που συμμετέχουν.Κορραλία και Τινα μας αν μπορείται διαφωτίστε μας προς αποφυγή λανθασμένων ερμηνειών και τοποθετήσεων.
Hattie μου...εγω προσωπικά βρήκα την ερμηνεία και μελέτη τωμ Μεσοδιαστημάτων αρκετά ενδιαφέρουσα, καθως φωτίζει καποιες προσθετες πτυχές του χαρακτήρα μου με πολύ ευστοχο τρόπο.-και μη νομίζεις οτι είναι θετικές ολες οι ερμηνείες!:). Αλλωστε να εχεις παντα κατα νου...οτι ο γενεθλιος χαρτης δεν ειναι στατικός, στο χέρι μας ειναι να εξελίξουμε τις γενέθλιες προδιαθέσεις στην πορεία μας προς την αυτογνωσία και να μετατρέψουμε τις αρνητικές επιρροές σε θετικές βλέποντας τες μεσα απο ενα άλλο πρίσμα,πιο φιλοσοφικό, ή απλα αποφευγοντας την υπερβολή και την κατάχρηση και συνειδητοποιώντας τα όριά μας.
Με εκτίμηση
Το Μαράκι :love:

Μαράκι μου διαφωνώ, τα μεσοδιαστήματα ενεργοποιούνται από όλους τους πλανήτες και μόνο με δύσκολες όψεις. Η διαφορά είναι πως οι εξωτερικοί πλανήτες έχουν πιο έντονη επιρροή.
Δεν ξέρω τι λέει το βιβλίο των Joulia & Derek Parker για το συγκεκριμένο θέμα εγώ πάντως αστρολογία ουσιαστικά δεν έμαθα από κανένα βιβλίο.
Ας είναι καλά η δασκάλα μου!!!!!!!! :love:
Με την παραπάνω λογική αν ο διελαύνων Δίας πιάσει το μεσοδιάστημα Αφροδίτης/Δία ....δεν φέρνει τίποτα!!!!!

hattie23
19-11-2010, 10:49 PM
Καλησπερα!
Μηπως γινεται να γραψεις και αλλες οψεις με τα μεσοδιαστηματα?
ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ!!!

Υπαρχουν ερμηνειες στο cafeastrology(καπου ειδα οτι επιτρεπετε να δινουμε λινκ ) στα αγγλικα.Αν ειναι βεβαια ικανοποιητικες και "σωστες" δεν μπορω να σου εγγυηθω.Αλλα μια πρωτη επαφη σου λυνει αποριες.
Απο εκει και υστερα οτι απορια εχεις ρωτα τους ανθρωπους εδω μεσα .Πιο λογικοι,πιο μελετημενοι,πιο αξιοπιστοι.

:bigsmile:

-mg-
23-12-2010, 12:30 AM
Καλησπερα...μολις διαπιστωσα οτι ο διελαυνων κρονος βρισκεται σε συνοδο με το μεσοδιαστημα ηλιου-πλουτωνα μου...να τρομοκρατηθω..?

Μητσάκος
23-12-2010, 06:27 AM
Καλησπερα...μολις διαπιστωσα οτι ο διελαυνων κρονος βρισκεται σε συνοδο με το μεσοδιαστημα ηλιου-πλουτωνα μου...να τρομοκρατηθω..?

Όχι, να μην τρομοκρατηθείς. Θα τα κάνεις χειρότερα :bigsmile:

aktina
23-12-2010, 07:38 PM
Καλησπερα...μολις διαπιστωσα οτι ο διελαυνων κρονος βρισκεται σε συνοδο με το μεσοδιαστημα ηλιου-πλουτωνα μου...να τρομοκρατηθω..?

Ομοιοπαθής...:bigsmile::wacko:

-mg-
23-12-2010, 11:33 PM
Όχι, να μην τρομοκρατηθείς. Θα τα κάνεις χειρότερα :bigsmile:

Και τι θα μπορουσα να περιμενω απο αυτη τη διελευση? (οχι τιποτα αλλο, να προετοιμαστω ψυχολογικα :blink:)

-mg-
23-12-2010, 11:51 PM
Βασικα θα τρομοκρατηθω γιατι σε λιγες μερες θα εχει μια ωραιοτατη συνοδο σεληνης-κρονου σε τετραγωνο με αρη και ολα αυτα πανω στο μεσοδιαστημα:sick:

Μητσάκος
24-12-2010, 02:12 AM
Και τι θα μπορουσα να περιμενω απο αυτη τη διελευση? (οχι τιποτα αλλο, να προετοιμαστω ψυχολογικα :blink:)

Όπως έχουμε πολλάκις τονίσει, μια διέλευση από μόνη της δεν υποδεικνύει κάποιο γεγονός, πρέπει να συντρέχουν πολλοί και διάφοροι παράγοντες. Στη βάση αυτή, ένα από τα ενδεχόμενα μπορεί να είναι κάποιου είδους περιορισμός, ή η αίσθηση ότι η πορεία κάποιων πραγμάτων είναι αναπόφευκτα αρνητική :bigsmile:

hattie23
13-02-2011, 12:06 AM
Όπως έχουμε πολλάκις τονίσει, μια διέλευση από μόνη της δεν υποδεικνύει κάποιο γεγονός, πρέπει να συντρέχουν πολλοί και διάφοροι παράγοντες. Στη βάση αυτή, ένα από τα ενδεχόμενα μπορεί να είναι κάποιου είδους περιορισμός, ή η αίσθηση ότι η πορεία κάποιων πραγμάτων είναι αναπόφευκτα αρνητική :bigsmile:

Παλι καλα που σε διαβασα γιατι ημουν ετοιμη να ρωτησω για εν αμεσοδιαστημα που μου καρφωθηκε .Εχω τωρα ουρανο /ωροσκοπο =ποσειδωνα και εχω διαβασει οτι ειναι το λεγομενο "ζωη σε λογου σας" και ψιλοφρικαρα.:nuts:

Τι αλλο μπορει να δειχνει αυτο το μεσοδιαστημα εκτος απο το "φτου-φτου " απο εδω ?:embarrest

SAGIVI
13-02-2011, 01:33 AM
Βασικα θα τρομοκρατηθω γιατι σε λιγες μερες θα εχει μια ωραιοτατη συνοδο σεληνης-κρονου σε τετραγωνο με αρη και ολα αυτα πανω στο μεσοδιαστημα:sick:
Εχω συνοδο σεληνη-αρη αντιθεση κρονο.Εκαψα το δακτυλο με το μπρικι του καφε και ποναει η μεση μου.
Μην τρελλαινεσαι:bigsmile::bigsmile:

aurelia
13-02-2011, 05:17 PM
Ωραία η συζήτηση με τα μεσοδιαστήματα, γιατί και για μένα αποτελούν ένα 'θολό' σημείο στο χάρτη. Σαν το Μαράκι έχω τον Κρόνο στο μεσοδιάστημα Αφροδίτης - Δία (και η Αφροδίτη είναι επίσης στο Ζυγό!), όμως επιπλέον στο μεσοδιάστημα Αφροδίτης - Κρόνου (που αφορά πάλι το γάμο υπό την έννοια του θεσμού όπως είδα στο ανάλογο άρθρο) έχω σε ακριβή σύνοδο τον ήλιο (που είναι και κυβερνήτης του 7ου)...

Δεν ξέρω τι να υποθέσω για το θέμα του γάμου και θέλω λίγο τη βοήθειά σας. Δίας και Κρόνος είναι στον 7ο οίκο.

ΥΓ. Έφη περαστικά για το κάψιμο, ελπίζω τουλάχιστον να ήπιες τον καφέ!
Φιλιά

Μυρτώ

hattie23
13-02-2011, 06:05 PM
Ωραία η συζήτηση με τα μεσοδιαστήματα, γιατί και για μένα αποτελούν ένα 'θολό' σημείο στο χάρτη. Σαν το Μαράκι έχω τον Κρόνο στο μεσοδιάστημα Αφροδίτης - Δία (και η Αφροδίτη είναι επίσης στο Ζυγό!), όμως επιπλέον στο μεσοδιάστημα Αφροδίτης - Κρόνου (που αφορά πάλι το γάμο υπό την έννοια του θεσμού όπως είδα στο ανάλογο άρθρο) έχω σε ακριβή σύνοδο τον ήλιο (που είναι και κυβερνήτης του 7ου)...

Δεν ξέρω τι να υποθέσω για το θέμα του γάμου και θέλω λίγο τη βοήθειά σας. Δίας και Κρόνος είναι στον 7ο οίκο.

ΥΓ. Έφη περαστικά για το κάψιμο, ελπίζω τουλάχιστον να ήπιες τον καφέ!
Φιλιά

Μυρτώ

Το μεσοδιαστημα αφροδιτη/δια μας δινει πληροφοριες για το ποσο τυχεροι ειμαστε στον ερωτα ο κρονος στο μεσοδιαστημα δειχνει ειτε οτι θα αργησεις να βρεις την "αληθινη αγαπη" ,ειτε οτι παντα θα εχεις μια ανησυχια σχετικα με το ποσο ευτυχισμενη εισαι πραγματικα μεσα σε μια σχεση .Μπορει να δειχνει και χωρισμο απο καποιο μεγαλο ερωτα.

Το μεσοδιαστημα αφροδιτη/κρονου δειχνει συνηθως καποια δυσκολια χωρισμο,μη νομιμη εγκυμοσυνη . Σε οψη με τον ηλιο δειχνει η πιθανο διαζυγιο η χηρεια.
:worried:

Τίνα Ζαχαριάδου
13-02-2011, 08:44 PM
Το μεσοδιαστημα αφροδιτη/κρονου δειχνει συνηθως καποια δυσκολια χωρισμο,μη νομιμη εγκυμοσυνη . Σε οψη με τον ηλιο δειχνει η πιθανο διαζυγιο η χηρεια.

Πρόσεχε πως τα λες βρε hatiie23 μου, μην έχουμε δράματα μέσα στο φόρουμ :toung:

Το μεσοδιάστημα Αφροδίτης/Κρόνου είναι το μεσοδιάστημα αισθηματικού περιορισμού και αισθηματικής ψυχρότητας .

Σε συνδυασμό με τον Ήλιο θα μπορούσε να δείξει περιορισμένα συναισθήματα σε σχέση με τον πατέρα ή τον σύντροφο. Επίσης, πιθανόν να μην εκφράζεις με άνεση την προσωπικοτητα σου και να εκφράζεται ο Ήλιος σου διαμέσου πατέρα ή συζύγου. Ενώ σε σχέση με τον γάμο θεωρείς πως για να παντρευτείς, ο σύζυγος που θα επιλέξεις θα πρέπει να είναι κάποιος με κύρος, κοινωνικά και επαγγελματικά καταξιωμένος.

taurine
13-02-2011, 09:41 PM
Το μεσοδιαστημα αφροδιτη/κρονου δειχνει συνηθως καποια δυσκολια χωρισμο,μη νομιμη εγκυμοσυνη . Σε οψη με τον ηλιο δειχνει η πιθανο διαζυγιο η χηρεια.

Πρόσεχε πως τα λες βρε hatiie23 μου, μην έχουμε δράματα μέσα στο φόρουμ :toung:

Το μεσοδιάστημα Αφροδίτης/Κρόνου είναι το μεσοδιάστημα αισθηματικού περιορισμού και αισθηματικής ψυχρότητας .

Σε συνδυασμό με τον Ήλιο θα μπορούσε να δείξει περιορισμένα συναισθήματα σε σχέση με τον πατέρα ή τον σύντροφο. Επίσης, πιθανόν να μην εκφράζεις με άνεση την προσωπικοτητα σου και να εκφράζεται ο Ήλιος σου διαμέσου πατέρα ή συζύγου. Ενώ σε σχέση με τον γάμο θεωρείς πως για να παντρευτείς, ο σύζυγος που θα επιλέξεις θα πρέπει να είναι κάποιος με κύρος, κοινωνικά και επαγγελματικά καταξιωμένος.
Μια χαρά τα λέει η hatie!
Στο μεσοδιάστημα Αφροδίτης/Κρόνου έχω έναν ωραιότατο Δία και έναν επίσης πανέμορφο απλανή αστέρα σε διπλό ζώδιο, δηλ. στις 9ο των Διδύμων! Ο πρώτος γάμος έγινε στα 22 μου και ακολούθησε ένας λυτρωτικός χωρισμός 5 μήνες μετά! Κι επειδή ο οίκος που πέφτει το μεσοδιάστημα είναι ο 5ος, οι εγκυμοσύνες μου δεν ήταν ανεπιθύμητες, αλλά ατελείς.:(

aurelia
13-02-2011, 10:42 PM
Σε συνδυασμό με τον Ήλιο θα μπορούσε να δείξει περιορισμένα συναισθήματα σε σχέση με τον πατέρα ή τον σύντροφο. Επίσης, πιθανόν να μην εκφράζεις με άνεση την προσωπικοτητα σου και να εκφράζεται ο Ήλιος σου διαμέσου πατέρα ή συζύγου. Ενώ σε σχέση με τον γάμο θεωρείς πως για να παντρευτείς, ο σύζυγος που θα επιλέξεις θα πρέπει να είναι κάποιος με κύρος, κοινωνικά και επαγγελματικά καταξιωμένος.

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για το ενδιαφέρον... Τίνα μου τι να πω...Σε έχω παραδεχτεί πολλές φορές μέσα στο φόρουμ αλλά με τα παραπάνω ξεπέρασες τον εαυτό σου!!! Η φράση σου "η προσωπικότητα εκφράζεται διαμέσου πατέρα ή συζύγου" είναι πραγματικά αντιπροσωπευτικότατη!
Η μη νόμιμη εγκυμοσύνη με κάνει και αναρωτιέμαι :toung: επίσης και η χηρεία...μιας και έχω ένα μάτσο πλανήτες στον 8ο και μαζί με αυτούς και τον ήλιο (κυβερνήτη του 7ου)!
Anyway, αυτά δεν έχουν τόση σημασία...Σημασία έχει όπως λέω πάντα να προσπαθούμε μέσω της αστρολογίας (και της ψυχολογίας) να κατανοήσουμε τον εαυτό!

Πάντως ένας αστρολόγος μια φορά (έγκυρος επαγγελματίας) μου είχε πει ότι στη ζωή μου βγαίνει ένας γάμος χωρίς διαζύγιο, απλά είναι καλό αυτός να γίνει μετά τα 30, μετά και την Κρόνια επιστροφή δηλαδή! Τώρα είμαι 31:nuts:

φιλάκια πολλά

hattie23
13-02-2011, 11:50 PM
Καλα ..Τωρα που μιλαμε για αστρολογο .Ενας μου ειχε πει πριν απο χρονια οτι θα ειχα επιτυχια επαγγελματικη στο εξωτερικο ...

Τρια χρονια κλεινω και εχω φαει αποτυχιες με το τσουβαλι :toung:

Τίνα Ζαχαριάδου
14-02-2011, 02:05 AM
Το μεσοδιαστημα αφροδιτη/κρονου δειχνει συνηθως καποια δυσκολια χωρισμο,μη νομιμη εγκυμοσυνη

Κορίτσια το μεσοδιάστημα Αφροδιτης/Κρόνου έμεσα τουλάχιστον δεν δείχνει μη νόμιμη εγκυμοσύνη.

Είναι μεσοδιάστημα γάμου εξαιτίας των κοινωνικών προτύπων και θεσμών.
Θα μπορούσε να δείξει δηλαδή ένα γάμο εξαιτίας εγκυμοσύνης ή άλλων παραγόντων.

Μεσοδιαστημα για το "Εγώ πότε θα γίνω μάνα?" κοιτάξτε Σελήνης/Αφροδίτης.

Επίσης, μεσοδιάστημα που θα μπορούσε να δείξει χηρεία (χωρίς να σημαίνει ότι οποια το έχει θα μείνει χήρα, μην ακούσω καμιά να πει ότι επειδή το έχει ο χάρτης της θα μείνει χήρα!!!!!!!!!:mad:)
κοιτάξτε Αρη/Κρόνου σε όψη με Ήλιο ή Κρόνο.

ΥΓ Εμένα μια αστρολόγος πριν από χρόνια μου είχε πει ότι δεν θα παντρευτώ και δεν θα κάνω παιδιά.
Δυο γάμους έκανα με τον ίδιο άντρα και δυο παιδιά έχω, γερά να ναι.

sissydog
14-02-2011, 09:49 AM
Καλημέρα κ. Ζαχαριάδου! Η εγκυμοσύνη φαίνεται απο το Μεσοδιάστημα Σελήνη/Αφροδίτη=Ουρανός,σωστά? Θα μπορούσε όντως να δείχνει εγκυμοσύνη αυτό το Μεσοδιάστημα απο μόνο του ή θα πρέπει να υπάρχουν και άλλες ενδείξεις? Και αν ναι,μπορείτε να αναφέρετε δυό τρείς?

Τίνα Ζαχαριάδου
14-02-2011, 12:16 PM
Καλημέρα sissydog.

Το μεσοδιάστημα Σελήνης/Αφροδίτη σε δύσκολη όψη (μόνο οι δύσκολες όψεις ενεργοποιούν μεσοδιαστήματα) με Ουρανό σε γενέθλιο χάρτη δείχνει μια τάση για ξαφνικές εγκυμοσύνες αλλά και ξαφνική τάση για διακοπής τους.

Από μόνο του ένα μεσοδιάστημα δεν πιστεύω πως μπορεί να δείξει ένα γεγονός, για αρχή θα πρέπει να ενεργοποείται από διέλευση ενώ η εγκυμοσύνη θα πρέπει να φανεται κι από τα άλλα προγνωστικά συστήματα.

Οι ενδείξεις είναι αρκετές, βάλε το θέμα στην αναζήτηση και θα βρείς πολλές απαντήσεις για το συγκεκριμένο θέμα.

sissydog
14-02-2011, 01:10 PM
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σας!!

aktina
14-02-2011, 05:42 PM
Στο γενέθλιό μου ΜΡ Αφροδίτης - Κρόνου πέφτει ο Κρόνος & ο Ερμής της ηλιακής επιστροφής
και στο ΜΡ Αφροδίτης - Πλούτωνα πέφτει η Σελήνη της ηλιακης (με ακρίβεια!).
Επίσης στην ηλιακή μιας φίλης ο Κρόνος κάνει αντίθεση με το ΜΡ Αφροδίτης - Δία.
Τι μπορεί να σημαίνουν όλα αυτά;
Το τελευταίο μήπως σημαίνει και χωρισμό;:weird:

taurine
14-02-2011, 06:54 PM
Το μεσοδιαστημα αφροδιτη/κρονου δειχνει συνηθως καποια δυσκολια χωρισμο,μη νομιμη εγκυμοσυνη

Κορίτσια το μεσοδιάστημα Αφροδιτης/Κρόνου έμεσα τουλάχιστον δεν δείχνει μη νόμιμη εγκυμοσύνη.

Είναι μεσοδιάστημα γάμου εξαιτίας των κοινωνικών προτύπων και θεσμών.
Θα μπορούσε να δείξει δηλαδή ένα γάμο εξαιτίας εγκυμοσύνης ή άλλων παραγόντων.

Μεσοδιαστημα για το "Εγώ πότε θα γίνω μάνα?" κοιτάξτε Σελήνης/Αφροδίτης.

Επίσης, μεσοδιάστημα που θα μπορούσε να δείξει χηρεία (χωρίς να σημαίνει ότι οποια το έχει θα μείνει χήρα, μην ακούσω καμιά να πει ότι επειδή το έχει ο χάρτης της θα μείνει χήρα!!!!!!!!!:mad:)
κοιτάξτε Αρη/Κρόνου σε όψη με Ήλιο ή Κρόνο.

ΥΓ Εμένα μια αστρολόγος πριν από χρόνια μου είχε πει ότι δεν θα παντρευτώ και δεν θα κάνω παιδιά.
Δυο γάμους έκανα με τον ίδιο άντρα και δυο παιδιά έχω, γερά να ναι.
Αχ βρε Τινάκι!
Εκτός από το Μεσοδιάστημα Αφροδίτης /Κρονου που πέφτει στις 9ο των Διδύμων, υπάρχει και το Μεσοδιάστημα Αρη/Κρόνου που πέφτει στις 8ο των Διδύμων! Δηλαδή τα δύο παραπάνω μεσοδιαστηματα είναι σε σύνοδο ακριβείας με τον απλανή Aldebaran, και σε σύνοδο με ανοχή 2 μοιρών με το γενέθλιο Δία! (ενδεχόμενη χηρεία κλπ κλπ)

Κι όσο για τις μαύρες προβλέψεις. καλό θα ήταν να μην τις παρεξηγούμε και κυρίως να μην τις φοβόμαστε, αντίθετα να τις λαμβλανουμε σοβαρά υπ'όψη, και να τις φυλάμε στο πίσω μέρος του μυαλού. Αλλωστε στην τελική, ένας έμπειρος και οξυδερκής αστρολόγος, αν το δεί καθαρά, ίσως και να ρισκάρει και να το φέρει "απ'έξω - απ'έξω". ¶λλωστε αυτή την Τέχνη υπηρετεί, της πρόβλεψης και όχι μόνο της συμβουλευτικής.

Αν ο γιατρός μας, πχ, δεί στις εξετάσεις μας υψηλές τιμές χοληστερίνης, δεν θα μας αφήσει να πάθουμε ξαφνικά το έμφραγμα. Θα μας ενημερώσει για τις υψηλές τιμές και θα μας προετοιμάσει να αποφύγουμε, όσο μπορούμε, απερισκεψίες και υπερβολές. Και παίρνω το θάρρος να συγκρίνω τον Αστρολόγο με το Γιατρό γιατί και οι δύο παρακολουθούν έναν άνθρωπο στο ΣΥΝΟΛΟ, εξετάζοντάς τον κομμάτι-κομμάτι, λαμβάνοντας υπ'όψη του τον παράγοντα της ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟΤΗΤΑΣ.

Προσωπικά, όχι απλά δεν φοβάμαι τις τολμηρές προβλέψεις, αλλα υποκλίνομαι και σε όσους έχουν το θάρρος να τις ξεστομίσουν.

Υ.Γ Ο Δίας αυτή τη στιγμή, έχει καβαλήσει το γενέθλιο ¶ρη μου στον Κριό,στον 3ο οίκο, και ζω κοσμοιστορικές στιγμές! Ο Πλούτωνας από τον Αιγόκερω σε τεράγωνα επίσης ΖΩΓΡΑΦΙΖΕΙ, και δεν χαρίζει κάστανα. Το τί έχω ξεστομίσει η άθλια αυτές τις μέρες, δεν λέγεται! Η αλήθεια τσούζει σαν καθαρό οινόπνευμα ,αλλά ευτυχώς "καθαρίζει" την πληγη!

ScP
14-02-2011, 07:33 PM
Καμία οξυδέρκεια και καμία εμπειρία δεν μπορεί να προβλέψει το τέλος της ζωής.
Ήμουν μικρό παιδάκι όταν άρχισα να σχεδιάζω με το χέρι τον πρώτο μου χάρτη και τώρα έχουν ασπρίσει τα μαλλιά μου.

Σπουδαίοι αστρολόγοι έχουν θάψει τον πατέρα μου 3 φορές την μητέρα μου 2, όπως άλλη μια και τον μικρό μου αδελφό. Πειράζει που ζουν και βασιλεύουν όλοι. Επειδή και εμένα η γλώσσα μου είναι αρκετά κοφτερή όταν τους ρώτησα γιατί δυστυχώς (για εσάς) τόσες αποτυχίες; εισέπραξα το γνωστό καραμελάκι όλων των αστρολόγων.
Δεν είχαμε σωστή ώρα γένησης. Ή άλλα φαιδρά. "Δεν χαίρεσαι;" Ο λα λα ! ! !
Ακόμα και ο πιο ψύχραιμος άνθρωπος όταν περιμένει μέρα με την μέρα την "εκπλήρωση της πρόβλεψης"... να θάψει 47 χρόνων πατέρα, τότε, και 25 αδελφό μόνο ψύχραιμος δεν μπορεί να μείνει.

¶νθρωποι με κανένα πρόβλημα υγείας, αλλά ένα πρόβλημα "που ΘΑ" εμφανιζόταν.

Εγκυκλοπαίδεια μπορώ να γράψω, βλέπεις είναι πολλά τα χρόνια που είμαι μέσα στο χώρο, για τις αρρώστιες, τους σεισμούς, τους πολέμους, τους θανάτους που έχουν προβλεφθεί.

Ένα καλό ψαχτήρι του φόρουμ θα βρει δεκάδες γραμμένες πατάτες από αστρολόγους που φιλοξένησε κατά καιρούς το myhoroscope. ¶λλοι της "επιστημονικής", άλλοι της βιωματικής, άλλοι του 090 και άλλοι της ότι αρπάξει η τσέπη μας αστρολογίας.

Τα παραμυθάκια, "τόξερα μωρέ, αλλά τι να του πεις", εκ των υστέρων, τα έχουμε φάει με την κουτάλα της σούπας.
6 παλιοί και έμπειροι αστρολόγοι έχουν πεθάνει την τελευταία τετραετία. Κανείς δεν είχε προβλέψει τον θάνατό τους.

Ψυχραιμία λοιπόν γιατί κάποιες άλλες αλήθειες τσούζουν πολύ περισσότερο από το οινόπνευμα στις πληγές.

Σε αυτό το φόρουμ, όσο είμαι εγώ ιδιοκτήτης οι ακραίες ερμηνείες και οι μάντεις θα τρώνε ρόπαλο στην κεφαλή. Συμβολικά πάντα όπως συμβολική είναι και η αστρολογική γλώσσα.

Αγαπητή μου taurine, μια φίλη του φόρουμ μου είπε πρόσφατα ότι ένας αστρολόγος προέβλεψε ότι θα χάσει το μικρό της παιδί από πνιγμό. Αν λοιπόν σου πει και εσένα κάτι παρόμοιο τι θα κάνεις; Θα το κρατήσεις σε κάποια γωνίτσα πίσω στο μυαλό σου και θα είσαι συνεχώς μαζί του στη μπανιέρα, στη θάλασσα ή όπου αλλού; Θα του χορηγείς το νερό και το φαγητό παρεντερικά για να ελαχιστοποιήσεις τους κινδύνους;

.....

taurine
14-02-2011, 08:10 PM
Καμία οξυδέρκεια και καμία εμπειρία δεν μπορεί να προβλέψει το τέλος της ζωής.
Ήμουν μικρό παιδάκι όταν άρχισα να σχεδιάζω με το χέρι τον πρώτο μου χάρτη και τώρα έχουν ασπρίσει τα μαλλιά μου.

Σπουδαίοι αστρολόγοι έχουν θάψει τον πατέρα μου 3 φορές την μητέρα μου 2, όπως άλλη μια και τον μικρό μου αδελφό. Πειράζει που ζουν και βασιλεύουν όλοι. Επειδή και εμένα η γλώσσα μου είναι αρκετά κοφτερή όταν τους ρώτησα γιατί δυστυχώς (για εσάς) τόσες αποτυχίες; εισέπραξα το γνωστό καραμελάκι όλων των αστρολόγων.
Δεν είχαμε σωστή ώρα γένησης. Ή άλλα φαιδρά. "Δεν χαίρεσαι;" Ο λα λα ! ! !
Ακόμα και ο πιο ψύχραιμος άνθρωπος όταν περιμένει μέρα με την μέρα την "εκπλήρωση της πρόβλεψης"... να θάψει 47 χρόνων πατέρα, τότε, και 25 αδελφό μόνο ψύχραιμος δεν μπορεί να μείνει.

¶νθρωποι με κανένα πρόβλημα υγείας, αλλά ένα πρόβλημα "που ΘΑ" εμφανιζόταν.

Εγκυκλοπαίδεια μπορώ να γράψω, βλέπεις είναι πολλά τα χρόνια που είμαι μέσα στο χώρο, για τις αρρώστιες, τους σεισμούς, τους πολέμους, τους θανάτους που έχουν προβλεφθεί.

Ένα καλό ψαχτήρι του φόρουμ θα βρει δεκάδες γραμμένες πατάτες από αστρολόγους που φιλοξένησε κατά καιρούς το myhoroscope. ¶λλοι της "επιστημονικής", άλλοι της βιωματικής, άλλοι του 090 και άλλοι της ότι αρπάξει η τσέπη μας αστρολογίας.

Τα παραμυθάκια, "τόξερα μωρέ, αλλά τι να του πεις", εκ των υστέρων, τα έχουμε φάει με την κουτάλα της σούπας.
6 παλιοί και έμπειροι αστρολόγοι έχουν πεθάνει την τελευταία τετραετία. Κανείς δεν είχε προβλέψει τον θάνατό τους.

Ψυχραιμία λοιπόν γιατί κάποιες άλλες αλήθειες τσούζουν πολύ περισσότερο από το οινόπνευμα στις πληγές.

Σε αυτό το φόρουμ, όσο είμαι εγώ ιδιοκτήτης οι ακραίες ερμηνείες και οι μάντεις θα τρώνε ρόπαλο στην κεφαλή. Συμβολικά πάντα όπως συμβολική είναι και η αστρολογική γλώσσα.

Αγαπητή μου taurine, μια φίλη του φόρουμ μου είπε πρόσφατα ότι ένας αστρολόγος προέβλεψε ότι θα χάσει το μικρό της παιδί από πνιγμό. Αν λοιπόν σου πει και εσένα κάτι παρόμοιο τι θα κάνεις; Θα το κρατήσεις σε κάποια γωνίτσα πίσω στο μυαλό σου και θα είσαι συνεχώς μαζί του στη μπανιέρα, στη θάλασσα ή όπου αλλού; Θα του χορηγείς το νερό και το φαγητό παρεντερικά για να ελαχιστοποιήσεις τους κινδύνους;

.....
Καταρχήν, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντση και την τοποθετησή σου. Το εκτιμώ ιδιαίτερα.
Εχεις απόλυτο δίκιο σε ότι και να λες, το οποίο νομίζω πως ισχύει για τους περισσότερους ανθρώπους με αισθήματα και ψυχή.
Δεδομένου, όμως πως εξέφρασα μια πολύ προσωπική άποψη, ξαναλέω πως κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα να μην ξέρει "τι μέλλει" γενέσθαι , αλλά και το δικαίωμα να ξέρει τί του γίνεται.
Αν για παράδειγμα, υπάρχει κληρονομική τάση καρκίνου στην οικογένεια, τότε θα κοιτάξω τον 8ο, τον Πλούτωνα, τις όψεις κλπ, αλλά παράλληλα, θα κόψω το κάπνισμα, θα αρχίσω γυμναστική και καλη διατροφή, και συχνές εξετάσεις. Τουλάχιστον, θα είμαι ήσυχη αναφορικά με την πρόληψη.
Επειδή όμως ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΘΕΟΙ και δεν ορίζουμε το σύμπαν, θα συμφωμήσω μαζί σου στο κομμάτι του παιδιού και του πνιγμού. Κάποια πράγματα σίγουρα δεν μπορείς να τα αντιστρέψεις, αλλά αξίζει τον κόπο να προσπαθείς, και να παίρνεις κάποια μέτρα, όσο το δυνατόν μπορεις, και σε σημείο που δεν αγγίζει την ψυχασθένεια φυσικά.
Και όσο για την πρόβλεψη, κάποτε κι εμένα μου είπαν πως θα χάσω 2 από τα παιδιά μου. Η αλήθεια είναι πως ναι, τα έχασα και τα τρία κοντα στον 3ο μήνα της εγκυμοσύνης μου. Αυτό όμως δεν με εμπόδιζε να προσέχω τον εαυτό μου όσο ήμουν έγκυος. Ήμουν πολύ αισιόδοξη και με καλή ψυχολογία και δεν άφησα τίποτε να μου τσακίσει την ψυχή. Ξαναπροσπάθησα 2 και 3 φορές και τώρα έχω ένα μικρό κοριτσάκι.
Εσύ πολύ καλά κάνεις και χρησιμοποιείς το ροπαλο κατά βούληση, γιατί στο κάτω κάτω εσύ βάζεις τους όρους. Προσωπικά, δεν ξέρω αν ποτε θα φτάσω το επίπεδο πρόγνωσης "βαρέων περιστατικών". Ίσως και να μη μου φτάνει αυτή η ζωή. Εάν όμως κάποιος με προβληματίσει με κάποια άποψη που θα εκφέρει, και πάλι δεν θα παρεξηγηθώ, ούτε και θα με πιάσει πανικός, αλλά ούτε και θα σε φέρω σε δύσκολη θέση να χρησιμοποιήσεις ρόπαλο. Είναι στη δική σου ευχέρεια και δεν πρόκειται να παρεξηγήσω οποιαδήποτε ενέργεια. Στο κάτω κάτω, μία άποψη εξέφρασα και κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να την ασπαστεί, όσο κι αν μου αρέσει τα πράγματα να λέγονται με το όνομά τους.
(Προσφατα πληροφορήθηκα πως έχω ωρ. στα τέλη του Τοξότη!;)
Και αυτή είναι η ομορφιά του πολιτισμού μας, η ποικιλοχρωμία των απόψεων να συνθέτει τη γοητευτική παλέτα των διαλόγων μας.
Από εμενα πάντως μή φοβάσαι, δεν έχω κολυμπήσει ακόμη στα βαθιά και μεσοπέλαγα, σε επίπεδο προβλέψεων. Ακόμη στα ρηχά και με μπρατσάκια είμαι!:bigsmile:

Όπως και να εχει,χάρηκα ιδιαίτερα για την τοποθέτησή σου, και σε ευχαριστω για άλλη μια φορά που απάντησες.

paraskeyh
14-02-2011, 08:48 PM
Καλησπέρα και από μένα,τα μεσοδιαστήματα μου φαίνονται ανεξάντλητα:bigsmile:.Μήπως θα μπορούσε κάποιος να με διαφωτήσει σε 2 ερωτήσεις;
1.Στα μεσοδιαστήματα κοιτάμε και τον οίκο που πέφτουν;Δηλαδή αν έχω ενα μεσοδιάστημα Αφροδίτης-Κρόνου=Ηλιος πχ από αντίθεση και αυτό πέφτει στον 3ο οικο αλλάζει η ερμηνεία του;Το περιμένω να βγει στον 3ο;Η οι οικοι δεν έχουν σημασία;
2. Εκτός απο ανοχή 1 μοίρας στα γενέθλια μεσοδιαστήματα,τι ανοχή δίνουμε στις προόδους,διελεύσεις και επιστροφές;

taurine
14-02-2011, 08:49 PM
Μεσοδιαστημάτων συνέχεια...

Αναφορικά με το μ/δ Αρη/Κρόνου, γνωρίζω την αρνητική του σημασία πολύ καλά. Να είναι καλά οι αρθρογράφοι μας σε αυτό τον ιστότοπο, που μας εμπλουτίζουν και μας ταξιδεύουν και σε άλλες διαστάσεις γνώσεων.

Γνωρίζω όμως πως δεν είμαι συντηρητική οδηγός και γνωρίζω πως και ο σύζυγός μου με το γενέθλιό του ¶ρη στις 26ο του Ταύρου τρέχει στις πίστες με γόνατο στην άσφαλτο και όχι μόνο...
Δεν περιμένω μαγικές προβλέψεις από κανέναν. Διαβάζω, συνδυάζω, μελετάω, του γκρινιάζω συχνά πυκνά να πουλήσει τη μηχανή του κλπ κλπ.:cheesy:

Όπως και να έχει όμως, η Αστρολογία είναι ΤΑΛΕΝΤΟ, μαγεία,Τέχνη, πρόκληση και την αγαπώ, αλλά κυρίως τη Σέβομαι. Όχι μόνο για τις ανάλαφρες αναλύσεις Αφροδίτης/Δία αλλά και για τον Κρόνο/¶ρη και όλους τους υπόλοιπους συνδυασμούς που "βαραίνουν" το κλίμα.

Να είστε καλά, και να με συγχωρείτε αν έφερα κάποιους σε δύσκολη θέση. Δεν ηταν πρόθεσή μου.
Είναι όμως και στο χαρακτήρα μου να ακούω όλα όσα δεν "χαιδεύουν" τα αυτιά μου.

Τίνα Ζαχαριάδου
14-02-2011, 08:59 PM
Αχ βρε taurine μου!!!!!!!

Για αρχή δεν μας ενδιαφέρει ένα μεσοδιάστημα σε ποιον οίκο πέφτει εκτός κι αν υπάρχει εκεί πλανήτης ο οποίος ούτως ή άλλως λειτουργεί κανονικά στον οίκο. Τους απλανείς δεν τους κοιτάζω σε σχέση με τα μεσοδιαστήματα ακόμη, τα μεσοδιαστήματα τα πιάνουμε μόνο με μια μοίρα ανοχή.

Για τις μαύρες προβλέψεις τώρα κα9ι για τις προβλέψεις γενικότερα, πόσες φορές εγώ προσωπικά θα σας πω, ότι δεν υπάρχουν 100% έγκυρες προβλέψεις?
Έναν θάνατο ούτε εμείς δεν μπορούμε να τον προβλέψουμε στους δικούς μας χάρτες τους πόσο μάλλον στων υπολοίπων.
Ναι συμφωνώ θα πρέπει να γνωρίζετε τι πρέπει να προσεχέτε και τι όχι, αυτό συνεπάγεται πως έχετε μάθει απ' έξω κι ανακατωτά τον γενέθλιο σας χάρτη, αν όχι οφείλετε να τον μάθετε είτε μόνοι σας είτε με την βοήθεια επαγγελματία, αρκεί να πέσετε στον σωστό.
Είμαι σίγουρη πως οι περισσότεροι, όχι μόνο δεν γνωρίζουν τον χάρτη τους αλλά και ούτε τα μεσοδιαστήματα που ρωτούν.
Για παράδειγμα, πόσοι από εσάς γνωρίζετε τι είναι το μεσοδιάστημα Αρη/Κρόνου ή Αφροδίτης/Πλούτωνα που ρωτά η aktina?

Εσύ και γω δεν φοβόμαστε τις τολμηρές προβλέψεις, ενδεχομένως και πολλά μέλη τα οποία αυτή την στιγμή μας διαβάζουν, με τους υπόλοιπους όμως τι γίνεται.
Έχεις παρακολουθήσει λίγο τους τίτλους στα νέα θέματα που ανοίγουν κάποια μέλη ή τις απορίες τους?
ΒΟΗΘΕΙΑ, ΣΟΣ, ΚΙΝΔΥΝΟΣ, είναι πολύ κακό αυτό?, τι θα μου συμβεί και άλλα τέτοια, γι αυτό στο προηγούμενο μου μήνυμα προειδοποιήσα και είπα, πως δεν θέλω να ακούσω καμιά να μιλήσει για χηρεία.
Επιπλεον ξεχνάς κάτι σημαντικό, πως εδώ είναι φόρουμ και πρέπει όλοι να προσέχουμε τι λέμε ειδικά όταν πρόκειται για τολμηρές προβλέψεις, ωστόσο νομίζω πως όλοι μας όταν βλέπουμε δύσκολες επιρροές φροντίζουμε να ενημερώσουμε για το τι πρέπει να προσέχει ο καθένας και τι όχι.
Όμως μέχρι εκεί, δεν είναι συνεδρία το φόρουμ, γιατί ότι γράφεται είναι σκόρπιο και πολλές φορές αβάσιμο αφού δεν γράφεται με βάση το σύνολο ενός χάρτη αλλά βασιζόμενο με μια ή δυο όψεις.

Πρεμπιπτόντως το μεσοδιαστημα ¶ρη/Κρόνου σχετίζεται με χειρουργεία, με μπλοκαρισμενη ενέργεια, με υπερβολική αντοχή, με αδυναμία και τον θάνατο.

Το μεσοδιάστημα Αφροδίτης/Πλούτωνα , είναι του κεραυνοβόλου και μοιραίου έρωτα και της οικονομικής απώλειας ή ανόδου μέσα από δύσκολες και μοιραίες συνθήκες.

paraskeyh
14-02-2011, 09:01 PM
Και κάτι άλλο ,αν υπάρχει ενα μεσοδιάστημα στον γενέθλιο πχ Αρης-Κρόνος σε σύνοδο με Πλουτωνα αλλά στις 1και 09 τότε δεν ισχύει λόγω οτι υπάρχει πάνω από 1 μοίρα ανοχή;

Τίνα Ζαχαριάδου
14-02-2011, 09:04 PM
Να είστε καλά, και να με συγχωρείτε αν έφερα κάποιους σε δύσκολη θέση. Δεν ηταν πρόθεσή μου.
Είναι όμως και στο χαρακτήρα μου να ακούω όλα όσα δεν "χαιδεύουν" τα αυτιά μου.


Κανέναν δεν έφερες σε δύσκολη θέση, αντίθετα μας έδωσες κίνητρο να γράψουμε κάποια βασικά πράγματα που πρέπει να γνωρίζουν όλοι. Ούτε εμένα μου αρέσει να μου χαιδεύουν τα αυτιά αλλά ούτε και να χαιδεύω κανενός τα αυτιά. Αυτό όμως δεν αλλάζει taurine μου τον χώρο που βρισκόμαστε ούτε και τον αριθμό των ανθρώπων που μας διαβάζουν.

Πίστεψε με ελάχιστοι είναι αυτοί που πραγματικά μπορούν να χειριστούν τις μαύρες προβλέψεις.

paraskeyh
14-02-2011, 09:07 PM
Και κάτι άλλο ,αν υπάρχει ενα μεσοδιάστημα στον γενέθλιο πχ Αρης-Κρόνος σε σύνοδο με Πλουτωνα αλλά στις 1και 09 τότε δεν ισχύει λόγω οτι υπάρχει πάνω από 1 μοίρα ανοχή;

Εκτός απο ανοχή 1 μοίρας στα γενέθλια μεσοδιαστήματα,τι ανοχή δίνουμε στις προόδους,διελεύσεις και επιστροφές;

taurine
14-02-2011, 09:27 PM
Το ξέρω Τινάκι. :bigsmile:Τελευταία διαβάζω τα μεσοδιαστήματα και τους παράγωγους. Είμαι όπως κατάλαβες, στην 5η Δημοτικού ακόμη. Λίγα γνωρίζω,πολυ λίγα ακόμη, αλλά φροντιζω να τα μαθαίνω καλά, χωρίς να βιάζομαι για "πασαλείμματα".
Καποτε σε ρώτησα, τί θα μπορούσε να φταίει σε μία ατελή εγκυμοσύνη, εκτός από μια έκλειψη στον 8ο γενέθλιο, και με άφησες να τα ανακαλύψω σιγά σιγά μόνη μου. Όταν βρήκα το μεσοδιάστημα ¶ρη / Κρόνου στον 5ο, κατάλαβα πολλά,ειδα και το Λαμπαδία πάνω στο μ/δ,είδα τη Λίλιθ και το Δία σε σύνοδο, ειδα πως πέφτει διπλό ζώδιο, ειδα πως ειναι σε αντίθεση με τη γενέθλια σελήνη μου, αλλά είδα και ένα τρίγωνο με τον Πλούτωνα μου στο Ζυγό, και τότε είπα μέσα μου, "η ελπίδα παθαίνει τελευταία."
Ξέρεις κάτι όμως? Και τον Πλούτωνα σε τρίγωνο να μην έβλεπα, πάλι θα ήμουν αισιόδοξη!
Κάτι φορές, με πιάνουν οι μαύρες μου, αλλά μιλάω με ένα φίλο ή μια φίλη ;), ή αρχίζω τις φωνές (Αρης σε Κριό) και μετά από 5 λεπτά καλμάρω.( Μ/δ Αφροδίτης/Δία=Ερμής:bigsmile:)

Πάντως, για να κάνουμε και λίγο χιούμορ, ακόμη και το κακό να συμβεί, έχω φροντίσει ως καλή ταυρίνα, να πληρώσω την εφορία, τα τέλη κυκλοφορίας,τα Δημοτικά Τέλη, τη σύνδεση στο ιντερνετ,να εξασφαλίσω το σπίτι στο παιδί μου, την αδελφή μου, τα εμβόλια στα σκυλιά μου, να ανοιχτει ένα γράμμα που έγραψα κάποτε δημόσια και ενώπιον τοπικών αρχόντων (Η νήσος) :bigsmile::bigsmile::bigsmile:
κλπ κλπ

paraskeyh
14-02-2011, 09:51 PM
Τα γενέθλια μεσοδιαστήματα πιανονται μονο οταν προκύπτουν από σκληρές όψεις ή και σκέτα;Για τα προσωπικά σημεία(Ηλιος-Μεσουράνημα-Σελήνη-Ωροσκόπος)στα στα γενέθλια μεσοδιαστηματα υπάρχει πιθανότητα να δίνουμε 2 μοίρες ανοχή;

ScP
14-02-2011, 10:00 PM
Έτσι ακριβώς όπως το έγραψε η Τίνα. Αυτά τα ποστ αγαπητή taurine (δεν μου αρέσουν τα ψευδώνυμα αλλά δεν γνωρίζω το όνομά σου) είναι η αφορμή για να καταγραφούν οι ψύχραιμες απόψεις των αστρολόγων που έχουμε εργαστεί επαγγελματικά.

Βλέπεις άλλο να μιλάμε στην καφετέρια 4 φιλαράκια και να γελάμε και άλλο να έχεις να χειριστείς 6000 επισκέπτες ημερησίως. Ευθύνες και μάλιστα μεγάλες προς τον επισκέπτη μας ή τον συνάνθρωπό μας που πιθανόν είναι σε εύθραστη συναισθηματική κατάσταση.

Μόλις λοιπόν από την 5η δημοτικού περάσεις στις ανώτρες σπουδές :toung: θα μάθεις ότι στις αστρολογικές σχολές πριν τα όποια πτυχία είσαι υποχρεωμένος να σεβαστείς τον αστρολογικό κώδικα ο οποίος μεταξύ άλλων λέει και τα ακόλουθα.



Όταν δεν έχουμε ώρα γέννησης του ατόμου που εξετάζουμε ή η ώρα είναι στο περίπου, υποχρεωτικά πρέπει να ενημερωθεί ο εξεταζόμενος ότι δεν λαμβάνει πλήρη ερμηνεία.

Κάθε ωροσκόπιο είναι μοναδικό. Η ερμηνεία υποχρεωτικά πρέπει να γίνεται βασιζόμενη σε όσα προσωπικά στοιχεία δίνονται. Δεν στηρίζουμε την εξέταση σε εγχειρίδια ή σε μελέτες άλλων εκτός εάν κάνουμε αναφορά σε αυτόν.

Οποιαδήποτε ερμηνεία πρέπει να είναι αξιοπρεπής, ο αστρολόγος να είναι διακριτικός και δεν θα χρησιμοποιεί θεωρίες που δεν έχουν τεκμηριωθεί ή μεμωνομένα κομμάτια του εξεταζόμενου χάρτη.

Προσωπικά δεδομένα μπα μπλα μπλα

Όπως λοιπόν άλλες ειδικότητες δίνουν τον όρκο τους, έτσι και στην αστρολογία δίνουμε υπόσχεση ηθικής και αξιοπρέπειας,
Αυτό δεν λέγεται χάιδεμα των αυτιών. Έτσι δεν είναι;

SAGIVI
14-02-2011, 10:29 PM
Έτσι ακριβώς όπως το έγραψε η Τίνα. Αυτά τα ποστ αγαπητή taurine (δεν μου αρέσουν τα ψευδώνυμα αλλά δεν γνωρίζω το όνομά σου) είναι η αφορμή για να καταγραφούν οι ψύχραιμες απόψεις των αστρολόγων που έχουμε εργαστεί επαγγελματικά.

Βλέπεις άλλο να μιλάμε στην καφετέρια 4 φιλαράκια και να γελάμε και άλλο να έχεις να χειριστείς 6000 επισκέπτες ημερησίως. Ευθύνες και μάλιστα μεγάλες προς τον επισκέπτη μας ή τον συνάνθρωπό μας που πιθανόν είναι σε εύθραστη συναισθηματική κατάσταση.

Μόλις λοιπόν από την 5η δημοτικού περάσεις στις ανώτρες σπουδές :toung: θα μάθεις ότι στις αστρολογικές σχολές πριν τα όποια πτυχία είσαι υποχρεωμένος να σεβαστείς τον αστρολογικό κώδικα ο οποίος μεταξύ άλλων λέει και τα ακόλουθα.



Όταν δεν έχουμε ώρα γέννησης του ατόμου που εξετάζουμε ή η ώρα είναι στο περίπου, υποχρεωτικά πρέπει να ενημερωθεί ο εξεταζόμενος ότι δεν λαμβάνει πλήρη ερμηνεία.

Κάθε ωροσκόπιο είναι μοναδικό. Η ερμηνεία υποχρεωτικά πρέπει να γίνεται βασιζόμενη σε όσα προσωπικά στοιχεία δίνονται. Δεν στηρίζουμε την εξέταση σε εγχειρίδια ή σε μελέτες άλλων εκτός εάν κάνουμε αναφορά σε αυτόν.

Οποιαδήποτε ερμηνεία πρέπει να είναι αξιοπρεπής, ο αστρολόγος να είναι διακριτικός και δεν θα χρησιμοποιεί θεωρίες που δεν έχουν τελμηριωθεί ή μεμονομένα κομμάτια του εξεταζόμενου χάρτη.

Προσωπικά δεδομένα μπα μπλα μπλα

Όπως λοιπόν άλλες ειδικότητες δίνουν τον όρκο τους, έτσι και στην αστρολογία δίνουμε υπόσχεση ηθικής και αξιοπρέπειας,
Αυτό δεν λέγεται χάιδεμα των αυτιών. Έτσι δεν είναι;
Συμμετεχω στην συζητηση σας, γιατι θελω να συμφωνησω απολυτα μαζι σας αγαπητε Σωκρατη (επιτρεψτε μου κι ας μην γνωριζομαστε) Παρομοια συζητηση εγινε με αφορμη ενα εξαιρετικο αρθρο του κου Αρχου.

Τινα μου και Ταυρινα μου εως τα 46 μου, δεν φανταζομουν ποτε, οτι μπορει να υποστω καποιας μορφης καταθλιψη.
Τωρα που το υπεστην, σας διαβεβαιω πως ερχονται συχνα στο μυοαλο μου καποιες δυσαρεστες προβλεψεις απο αστρολογους στο παρελθον, σχετικα με δικους μου ανθρωπους,
Θελω να πω, οτι καποια πραγματα τα διαχειριζομαστε διαφορετικα στην νεοτητα και επισης οτι μια κουβεντα κατω απο ειδικες συνθηκες, μπορει να πυροδοτησει δυσκολες εσωτερικες διεργασιες,(απωλεια του πατερα μου και ταυτοχρονη ασθενεια της μητερας μου).

Πραγματι, σε οσα εγχειριδια αστρολογιας εχω ,γινεται ιδιαιτερη αναφορα στη επαγγελματικη ηθικη του αστρολογου Ταυρινα μου αλλα και παιρνοντας αφορμη απο τον ιδιο μου τον εαυτο, μετραω πολυ τα λογια μου οταν με ρωτουν οι φιλοι μου για προβλεψεις.

Ποτε δεν ειναι σιγουρο πως και ποτε το υποσυνειδητο θα φερει στην επιφανεια γεγονοτα η συζητησεις η ανθρωπους και με ποιο τροπο θα εξωτερικευτουν .

Συγνωμη αν φαινομαι αυστηρη δεν εχω τετοια προθεση.Απλα καταθετω την εμπειρια μου

aurelia
14-02-2011, 10:30 PM
Ευχαριστώντας ιδίως το Σωκράτη και φυσικά την Τίνα για τις παρεμβάσεις τους οι οποίες δίνουν ιδιαίτερη βαρύτητα και εγκυρότητα στη συζήτησή μας θα ήθελα να πω με τη σειρά μου πως αφ'ενός η υπόσχεση ηθικής και αξιοπέπειας του αστρολογικού κώδικα θα είχε ενδιαφέρον να αναρτηθεί σε εμφανές σημείο στη κεντρική σελίδα του site και αφετέρου να παραθέσω τη γνώμη μου ως προς αστρολογικές ερμηνείες επαγγελματιών και μη, που συνοψίζεται στο όσο πιο τρανταχτές και 'εντυπωσιακές' είναι τόσο πιο μεγάλη είναι με τη σειρά της η δύναμη της αυθυποβολής που ελοχεύει στα άδυτα του ασυνείδητού μας!
Αντιθέτως, όσο πιο μετρημένη, συγκροτημένη και διακριτική είναι η ερμηνεία που γίνεται, δια στόματος αστρολόγου, τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες ο ενδιαφερόμενος να οδηγηθεί στο μονοπάτι της αυτογνωσίας απελευθερωμένος από τη 'μανία' των προβλέψεων, του πότε θα μου συμβεί τι...!
Βαδίζοντας το μονοπάτι αυτό (με κόστος αλλά και απολαβές),
φιλικά,
Μυρτώ

paraskeyh
14-02-2011, 10:44 PM
<<Αντιθέτως, όσο πιο μετρημένη, συγκροτημένη και διακριτική είναι η ερμηνεία που γίνεται, δια στόματος αστρολόγου, τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες ο ενδιαφερόμενος να οδηγηθεί στο μονοπάτι της αυτογνωσίας απελευθερωμένος από τη 'μανία' των προβλέψεων, του πότε θα μου συμβεί τι...!
Βαδίζοντας το μονοπάτι αυτό (με κόστος αλλά και απολαβές),>>
Ακριβώς έτσι είναι;)

taurine
14-02-2011, 10:54 PM
Έτσι ακριβώς όπως το έγραψε η Τίνα. Αυτά τα ποστ αγαπητή taurine (δεν μου αρέσουν τα ψευδώνυμα αλλά δεν γνωρίζω το όνομά σου) είναι η αφορμή για να καταγραφούν οι ψύχραιμες απόψεις των αστρολόγων που έχουμε εργαστεί επαγγελματικά.

Βλέπεις άλλο να μιλάμε στην καφετέρια 4 φιλαράκια και να γελάμε και άλλο να έχεις να χειριστείς 6000 επισκέπτες ημερησίως. Ευθύνες και μάλιστα μεγάλες προς τον επισκέπτη μας ή τον συνάνθρωπό μας που πιθανόν είναι σε εύθραστη συναισθηματική κατάσταση.

Μόλις λοιπόν από την 5η δημοτικού περάσεις στις ανώτρες σπουδές :toung: θα μάθεις ότι στις αστρολογικές σχολές πριν τα όποια πτυχία είσαι υποχρεωμένος να σεβαστείς τον αστρολογικό κώδικα ο οποίος μεταξύ άλλων λέει και τα ακόλουθα.



Όταν δεν έχουμε ώρα γέννησης του ατόμου που εξετάζουμε ή η ώρα είναι στο περίπου, υποχρεωτικά πρέπει να ενημερωθεί ο εξεταζόμενος ότι δεν λαμβάνει πλήρη ερμηνεία.

Κάθε ωροσκόπιο είναι μοναδικό. Η ερμηνεία υποχρεωτικά πρέπει να γίνεται βασιζόμενη σε όσα προσωπικά στοιχεία δίνονται. Δεν στηρίζουμε την εξέταση σε εγχειρίδια ή σε μελέτες άλλων εκτός εάν κάνουμε αναφορά σε αυτόν.

Οποιαδήποτε ερμηνεία πρέπει να είναι αξιοπρεπής, ο αστρολόγος να είναι διακριτικός και δεν θα χρησιμοποιεί θεωρίες που δεν έχουν τελμηριωθεί ή μεμονομένα κομμάτια του εξεταζόμενου χάρτη.

Προσωπικά δεδομένα μπα μπλα μπλα

Όπως λοιπόν άλλες ειδικότητες δίνουν τον όρκο τους, έτσι και στην αστρολογία δίνουμε υπόσχεση ηθικής και αξιοπρέπειας,
Αυτό δεν λέγεται χάιδεμα των αυτιών. Έτσι δεν είναι;
.....και οξυδερκής αστρολόγος, αν το δεί καθαρά, ίσως και να ρισκάρει και να το φέρει "απ'έξω - απ'έξω".

Συμφωνώ κύριε Σωκράτη. Όπως έγραψα και στο πρώτο ποστ, προσωπικά, θα προτιμούσα μια διακριτική απάντηση, από το τίποτα.

Είναι μεγάλο ρίσκο να πεί ο Αστρολόγος στον πελάτη του πχ. "ξερεις, αυτό το καλοκαίρι θα χάσεις το μπαμπά σου". Αυτό που προσπαθώ να σας πω σε όλα τα ποστ, είναι πως αν ήμουν εγώ ο Αστρολόγος, δεν θα το παρέλειπα τελείως, αλλά θα του έλεγα πως "αυτό το καλοκαίρι ο μπαμπάς σου ίσως να χρειαστει λίγο παραπάνω τη συντροφιά σου και τη φροντίδα σου". Θεωρείτε πως η παραπάνω προσέγγιση/ερμηνεία θα ήταν αντιδεοντολογική και επιπόλαιη? Θα με βοηθούσε η απάντησή σας εδώ.

Και όσο για τον Κώδικα που μου αναφέρετε, σας ευχαριστώ που μας το γράψατε, αφού δεν είμαι αστρολόγος και πραγματικά δεν το γνώριζα.

Υ.Γ.
Θα μας άρεσε μια συχνότερη "βολτίτσα" σας από τα φόρουμ. Διευκρινίζονται έτσι πολλά πράγματα.

ScP
14-02-2011, 11:01 PM
Παιδιά όταν αγόρασα το πρώτο μου εγχειρίδιο και έκανα τον δικό μου γενέθλιο χάρτη πήγα να πάθω συγκοπή :laugh:
Μετά το πήρα βήμα βήμα, τέλος πάντων δεν είναι της παρούσης.

Τα τελευταία 2 χρόνια το "σύμπαν με έχει σκίσει". Έχασα φίλους καρδιακούς, αρρώτησαν οι γονείς μου και οι δυο, ο μεγάλος μου ο αδελφός. Πολύ αγαπημένα μου άτομα ακόμα υποφέρουν και είναι στα χέρια του Θεού η τύχη τους.

Ο χάρτης μου είναι ιδιαιτέρως σκληρός. Προοδευτικά δεν λέει ο ρημάδης να αμβλύνει. Το κοίταζα με όποιο σύστημα μπορείτε να φανταστείτε. "Μιλούσε" για αρρώστιες (δικές μου και του περιβάλλοντος), προσπάθησα να τις εντοπίσω, προσπάθησα να βάλω χαλινάρι στους ζόρικους πλανήτες, αυτό που έλεγε πριν η φίλη μας η taurine, εάν ξέρεις προετοιμάζεσαι.

Οκ μέχρι εδώ. Μείωσα το τσιγάρο, τοξίνες δεν έβαζα ποτέ στον οργανισμό μου όταν είχα διαπιστώσει (πάλι μέσω χάρτη) τους κινδύνους που θα είχα παραπάνω από τον μέσω άνθρωπο. Από παιδάκι δεν πίνω, δεν παίρνω ψυχοτρόπα, και τα φάρμακα μετο σταγονόμετρο μόνο στις δύσκολες περιόδους.

Παρόλα αυτά λύγισα. Να τα τηλέφωνα στους φίλους αστρολόγους. "Μήπως ρε γαμώτο δεν είμαι αντικειμενικός και με έπιασε η θανατίλα, από τα απανωτά χτυπήματα";
Έτσι σκεφτόμουν. Και ζητούσα γνώμες πιο αντικειμενικές.

Όπως και να έχει, είτε εκτίμησα εγώ και οι άλλοι σωστά, και ας πούμε ότι θα συμβούν αυτά που οι χάρτες λένε (τα 3/4 ήδη είναι σε πλήρη ισχύ), ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να μείνως ανεπηρέαστος.

Και να, έρχονται και οι επιβεβαιώσεις μετά από πίεση (πες ρε την αλήθεια δεν μιλάς σε κάποιον τυχαίο) και από τους φίλους αστρολόγους.

Ε στο διάολο πια, όχι δεν είμαστε έρμαια των άστρων. Μετά την μπόρα θα έρθει το ουράνιο τόξο. Αυτό δεν είναι μια ποσειδώνια ψευδαίσθηση αλλά η πεποίθηση και η μακροχρόνια εμπειρία που λένε ΔΕΝ υπάρχουν 100% προβλέψεις από τη στιγμή που δεν υπάρχουν 100% στα χέρια μας όλα τα χαμένα βιβλία και τα κλειδιά της αστρολογίας από τη γέννησή της.

Αι σιχτίρ κάναμε το θέμα μπάχαλο και θα μας μαλώσει ο διαχειριστής :bigsmile:

taurine
14-02-2011, 11:09 PM
Παιδιά όταν αγόρασα το πρώτο μου εγχειρίδιο και έκανα τον δικό μου γενέθλιο χάρτη πήγα να πάθω συγκοπή :laugh:
Μετά το πήρα βήμα βήμα, τέλος πάντων δεν είναι της παρούσης.

Τα τελευταία 2 χρόνια το "σύμπαν με έχει σκίσει". Έχασα φίλους καρδιακούς, αρρώτησαν οι γονείς μου και οι δυο, ο μεγάλος μου ο αδελφός. Πολύ αγαπημένα μου άτομα ακόμα υποφέρουν και είναι στα χέρια του Θεού η τύχη τους.

Ο χάρτης μου είναι ιδιαιτέρως σκληρός. Προοδευτικά δεν λέει ο ρημάδης να αμβλύνει. Το κοίταζα με όποιο σύστημα μπορείτε να φανταστείτε. "Μιλούσε" για αρρώστιες (δικές μου και του περιβάλλοντος), προσπάθησα να τις εντοπίσω, προσπάθησα να βάλω χαλινάρι στους ζόρικους πλανήτες, αυτό που έλεγε πριν η φίλη μας η taurine, εάν ξέρεις προετοιμάζεσαι.

Οκ μέχρι εδώ. Μείωσα το τσιγάρο, τοξίνες δεν έβαζα ποτέ στον οργανισμό μου όταν είχα διαπιστώσει (πάλι μέσω χάρτη) τους κινδύνους που θα είχα παραπάνω από τον μέσω άνθρωπο. Από παιδάκι δεν πίνω, δεν παίρνω ψυχοτρόπα, και τα φάρμακα μετο σταγονόμετρο μόνο στις δύσκολες περιόδους.

Παρόλα αυτά λύγισα. Να τα τηλέφωνα στους φίλους αστρολόγους. "Μήπως ρε γαμώτο δεν είμαι αντικειμενικός και με έπιασε η θανατίλα, από τα απανωτά χτυπήματα";
Έτσι σκεφτόμουν. Και ζητούσα γνώμες πιο αντικειμενικές.

Όπως και να έχει, είτε εκτίμησα εγώ και οι άλλοι σωστά, και ας πούμε ότι θα συμβούν αυτά που οι χάρτες λένε (τα 3/4 ήδη είναι σε πλήρη ισχύ), ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να μείνως ανεπηρέαστος.

Και να, έρχονται και οι επιβεβαιώσεις μετά από πίεση (πες ρε την αλήθεια δεν μιλάς σε κάποιον τυχαίο) και από τους φίλους αστρολόγους.

Ε στο διάολο πια, όχι δεν είμαστε έρμαια των άστρων. Μετά την μπόρα θα έρθει το ουράνιο τόξο. Αυτό δεν είναι μια ποσειδώνια ψευδαίσθηση αλλά η πεποίθηση και η μακροχρόνια εμπειρία που λένε ΔΕΝ υπάρχουν 100% προβλέψεις από τη στιγμή που δεν υπάρχουν 100% στα χέρια μας όλα τα χαμένα βιβλία και τα κλειδιά της αστρολογίας από τη γέννησή της.

Αι σιχτίρ κάναμε το θέμα μπάχαλο και θα μας μαλώσει ο διαχειριστής :bigsmile:
Τώρα μου έφτιαξες τη διάθεση!
:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

Αστρολόγος δεν ειμαι, αλλά παραδίδω μαθήματα ΔΩΡΕΑΝ θετικής ενέργειας και αισιοδοξίας!

SAGIVI
14-02-2011, 11:09 PM
Ισως ειδατε το ποστ μου λιγο πριν την ταυρινα.

Ετσι ακριβως νοιωθω κι εγω. Εφ οσον ολη η γνωση, δ ε ν εχει ερθει ακομη σ εμας, μπορουμε να βλεπουμε τα πραγματα πιο απελευθερωμενα απο τις υποδειξεις των αστρων.

Σας καταλαβαινω απολυτα κι ευχαριστουμε για την παρεμβαση σας.

SAGIVI
14-02-2011, 11:11 PM
Τώρα μου έφτιαξες τη διάθεση!
:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

Αστρολόγος δεν ειμαι, αλλά παραδίδω μαθήματα ΔΩΡΕΑΝ θετικής ενέργειας και αισιοδοξίας!
Εισαι ανεκτιμητη γι αυτο κοριτσακι μου.Ευχομαι να εισαι παντα ετσι.:love:

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
14-02-2011, 11:24 PM
ScP μου
!:love::bigsmile::love:

με πολυ πολυ αγαπη
κουκι:bigsmile:

paraskeyh
14-02-2011, 11:25 PM
Μήπως υπάρχει καμμιά πιθανότητα να μου απαντήσει κάποιος στα προηγούμενα;:wacko::wacko:

taurine
14-02-2011, 11:27 PM
Εισαι ανεκτιμητη γι αυτο κοριτσακι μου.Ευχομαι να εισαι παντα ετσι.:love:
Σ'ευχαριστώ για το "κοριτσάκι" . Αν και περπατάω στα 34, κολακεύομαι ιδιαίτερα :love:
Τα δωρεάν μαθήματα ισχύουν για όλους όσοι ενδιαφέρονται! Μαζί με ένα καφεδάκι από κοντά, θα ήταν τέλειος συνδυασμός..;)

taurine
14-02-2011, 11:28 PM
Μήπως υπάρχει καμμιά πιθανότητα να μου απαντήσει κάποιος στα προηγούμενα;:wacko::wacko:
Συγνώμη....
:embarrest

Τίνα Ζαχαριάδου
14-02-2011, 11:35 PM
Μήπως υπάρχει καμμιά πιθανότητα να μου απαντήσει κάποιος στα προηγούμενα;:wacko::wacko:

Παρασκευή μου έχεις δίκιο, αυτά κάνουν τα οφ τόπικ :embarrest

Στα μεσοδιαστήματα παραπάνω από 1.5 μοίρα δεν θα δίνετε ανοχή, είτε πρόκειται για πλανήτη είτε για σημείο.

Υγ Παιδιά το τσατάρισμα τέλος.

Περιμένετε το "μεσάνυχτα και κάτι" ή μπορείτε να πάτε στο "εδώ λέμε τα Χρόνια Πολλά" να δώσετε και καμιά ευχή σε όσους γιορτάζουν σήμερα. :love::love::love:

katiakiss
14-02-2011, 11:39 PM
Τα γενέθλια μεσοδιαστήματα πιανονται μονο οταν προκύπτουν από σκληρές όψεις ή και σκέτα;Για τα προσωπικά σημεία(Ηλιος-Μεσουράνημα-Σελήνη-Ωροσκόπος)στα στα γενέθλια μεσοδιαστηματα υπάρχει πιθανότητα να δίνουμε 2 μοίρες ανοχή; Σκέτα και μέχρι 2. Για τις διελεύσεις 1ο μοίρα ανοχή.:bigsmile:

Τίνα πρόλαβες! Δεν σε είδα! Ευχαριστούμε. Είχε πλάκα το σχόλιο της Παρασκεύης.

paraskeyh
14-02-2011, 11:40 PM
Παρασκευή μου έχεις δίκιο, αυτά κάνουν τα οφ τόπικ :embarrest

Στα μεσοδιαστήματα παραπάνω από 1.5 μοίρα δεν θα δίνετε ανοχή, είτε πρόκειται για πλανήτη είτε για σημείο.

Υγ Παιδιά το τσατάρισμα τέλος.

Περιμένετε το "μεσάνυχτα και κάτι" ή μπορείτε να πάτε στο "εδώ λέμε τα Χρόνια Πολλά" να δώσετε και καμιά ευχή σε όσους γιορτάζουν σήμερα. :love::love::love:
Τα γενέθλια μεσοδιαστήματα πιανονται μονο οταν προκύπτουν από σκληρές όψεις ή και σκέτα;

paraskeyh
14-02-2011, 11:41 PM
Σκέτα και μέχρι 2. Για τις διελεύσεις 1ο μοίρα ανοχή.:bigsmile:

Σε ευχαριστώ Κάτια μου τώρα το είδα:love:

ScP
14-02-2011, 11:45 PM
Όχι δεν διαφωνώ καθόλου. Έχω γράψει μέσα στο φόρουμ ότι για μένα το ζητούμενο (μου) στην αστρολογία είναι η πρόγνωση και όχι η κατανόηση του εαυτού μου, η αυτογνωσία και όλα που ξενικούν από αυτο-...

Τι να που πει ο αστρολόγος; Μην είσαι επιθετικός όταν σε θίγουν αλλά προτίμησε την διπλωματία;
Αυτό μου το έμαθε η ίδια η ζωή. Ευκαιρίες δίνω. Μέχρι δυο σε όσους δεν γνωρίζω μέχρι 10 σε όσους αγαπώ. Μετά τέλος.

Να μου πει πρόσεχε μην πίνεις;
3 φορές ήπια και με έφεραν σηκωτό. Γιατί ήπια μια πισίνα ποτό.

Βρήκα την συνειδητότητα :toung: καλή ήταν και πέρασα συνοπτικά στην πρόγνωση.

Έχω δει εκατοντάδες χάρτες. Ούτε ένας δεν υπάρχει που δεν έχει προβλήματα. Σοβαρά προβλήματα. Σοβαρά εγώ εννοώ την υγεία και όχι τα λεφτά και τα αισθηματικά κ. ά..
Ωραία εχω εκ των υστέρων καταγράψει και κάμποσα σχήματα που μπορούν να εξηγήσουν έναν θάνατο.

Έρχεται λοιπόν ένας φίλος και ρωτάει; Θα πεθάνει η μάνα μου ρε; ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΡΕ ΣΥ ΘΕΟΣ για να ξέρω;
Ναι έχει δείκτες δύσκολους, από την άλλη έχει και μια εύνοια από άλλους δείκτες.
Βλέπουμε και μερικά παλιά βιβλία ιατρικής αστρολογίας (ο Θεός και η ψυχή τους πόσες αλλοιώσεις έφαγαν μέχρι να φτάσουν στα χέρια μας) και λέμε ότι θα έλεγε και ο μη εμπλεκόμενος με την αστρολογία.
¶ι σύρε παιδάκιΜ στου γιατρό (είμαι ΣτερεοΕλλαδίτης) :laugh:

Και να σου πω. Μην πας μόνο σε έναν. Μην βαρεθείς να πάρεις και 2η ή και ακόμα 3η διάγνωση.

Μέχρι εκεί καλή μου raurine εγώ προσωπικά.

Δεν έχω την ευχή ή μάλλον την κατάρα να είμαι χαρισματικό ψυχικό άτομο, μέντιουμ. Ένας Έντγκαρντ Κέισυ, ένας Νοστράδαμος τέλος πάντων.

Ακόμα όμως και ένας άνθρωπος με θαυμάσιο χάρτη να μου ζητήσει μια ετίμηση πάλι θατ ον στείλω στον γιατρό για τσεκάπ.

Καλή ξεκούραση σε όλους μας και να κάνετε συχνά τις εξετάσεις σας :bigsmile:

1 η υγεία
Βάζουμε ένα μηδενικό = 10 (τα λεφτά)
βάζουμε δεύτερο μηδενικό = 100 (η δόξα)
βάζουμε τρίτο μηδενικό = 1000 (οι τιμές)
αφαιρούμε το 1, τι μένει;


Αφιερωσούλα (http://www.youtube.com/watch?v=97qbgibpJUw&feature=related)


πως αν ήμουν εγώ ο Αστρολόγος, δεν θα το παρέλειπα τελείως, αλλά θα του έλεγα πως "αυτό το καλοκαίρι ο μπαμπάς σου ίσως να χρειαστει λίγο παραπάνω τη συντροφιά σου και τη φροντίδα σου". Θεωρείτε πως η παραπάνω προσέγγιση/ερμηνεία θα ήταν αντιδεοντολογική και επιπόλαιη? Θα με βοηθούσε η απάντησή σας εδώ.

Τίνα Ζαχαριάδου
14-02-2011, 11:46 PM
Τα γενέθλια μεσοδιαστήματα πιανονται μονο οταν προκύπτουν από σκληρές όψεις ή και σκέτα;

Παρασκευή τα μεσοδιαστήματα υπάρχουν μέσα στον χάρτη, μόνα τους δεν μας δίνουν πληροφορίες.
Όταν μέσα στον γενέθλιο υπάρχει πλανήτης που σχηματίζει όψη με μεσοδιάστημα έχει περισσότερη επιρροή.
Για να ενεργοποιηθούν όμως και να φέρουν γεγονότα, χρειάζονται όψεις και μάλιστα σκληρές.

katiakiss
14-02-2011, 11:46 PM
Σε ευχαριστώ Κάτια μου τώρα το είδα:love:

Η Τίνα λέει 1,5 μοίρα. Εγώ έχω δει και μέχρι 2 αλλά προτιμώ τις τσιγγουνιές στις όψεις, γι’ αυτό κράτα Τίνα.:bigsmile:

paraskeyh
14-02-2011, 11:47 PM
Συγνώμη λίγο τώρα γιατί μπερδεύτικα:blink:για όλα μέχρι 1,5 και τα προσωπικά εκτός από διελεύσεις που δίνουμε 1;

paraskeyh
14-02-2011, 11:52 PM
Αρα λοιπόν στην ουσία έχουν νόημα αυτα που δέχονται σκληρές όψεις και συνόδους,τα υπολοιπα που σχηματίζονται από πλανήτες δεν τα κοιτάμε(διορθώστε με αν κάνω λάθος),το ρωτάω γιατί μεσοδιαστήματα στον γενέθλιο μου βγαίνουν ένα σωρό για να καταλάβω γιατί αν διαχωριστεί αυτό μένουν ελάχιστα.:weird:

taurine
15-02-2011, 12:04 AM
1 η υγεία
Βάζουμε ένα μηδενικό = 10 (τα λεφτά)
βάζουμε δεύτερο μηδενικό = 100 (η δόξα)
βάζουμε τρίτο μηδενικό = 1000 (οι τιμές)
αφαιρούμε το 1, τι μένει;


Αφιερωσούλα (http://www.youtube.com/watch?v=97qbgibpJUw&feature=related)[/QUOTE]
:love:

Τίνα Ζαχαριάδου
15-02-2011, 12:09 AM
Αρα λοιπόν στην ουσία έχουν νόημα αυτα που δέχονται σκληρές όψεις και συνόδους,τα υπολοιπα που σχηματίζονται από πλανήτες δεν τα κοιτάμε(διορθώστε με αν κάνω λάθος),το ρωτάω γιατί μεσοδιαστήματα στον γενέθλιο μου βγαίνουν ένα σωρό για να καταλάβω γιατί αν διαχωριστεί αυτό μένουν ελάχιστα.:weird:

Περίμενε γιατί τα μπλέξαμε.

Τα μεσοδιαστήματα είναι κάποια σημεία μεσα στον χάρτη μας που προκύπτουν από την μέση απόσταση δυο πλανητών ή και σημείων.

Αν υπόθέσουμε πως το μεσοδιάστημα Σελήνης/Αφροδίτης βρίσκεται στις 10 Υδροχόου, κάθε φορά που περνά πλάνήτης από αυτό το σημείο, ενεργοποιείται το συγκεκριμένο μεσοδιάστημα και αναλογα τον πλανήτη ερμηνεύουμε για να προβλέψουμε την φύση του γεγονότος.
Το ίδιο ισχύει αν ένας πλανήτης σχηματίσει με το μεσοδιάστημα όψη τετραγώνου, αντίθεσης κτλ.

Έστω πως το ίδιο μεσοδιάστημα βρίσκεται ο γενέθλιος Δίας, για να ενεργοποιηθεί και να φέρει τα ανάλογα γεγονότα, χρειάζεται πάλι διέλευση, όψη δηλαδή με κάποιον πλανήτη. Για παράδειγμα, κόβει βόλτες από εκεί ο Ουρανός, τότε λέμε πως είναι πιθανόν να προκύψει εγκυμοσύνη από το πουθενά.

Ωστόσο και μόνο που υπάρχει ο Δίας στο μεσοδιάστημα Σελήνης/Αφροδίτης μια εύνοια τύχης, υπάρχει στα θέματα που σχετίζεται το μεσοδιάστημα πχ. εγκυμοσύνη.

Την ίδια ανοχή δίνω και στις διελεύσεις χωρίς να αμφισβητώ αυτό που είπε η Κάτια για τις δυο μοίρες.

Στο πίσω μέρος του εγκεφάλου σας θα κρατάτε πάντα μια επιφύλαξη για όσα ακούτε γιατί το κάθε ωροσκόπιο λειτουργεί κατά περίπτωση.

katiakiss
15-02-2011, 12:13 AM
…Και έτσι, για την ιστορία, να πω ότι με την ενεργοποίηση του μεσοδιαστήματος ¶ρη\Κρόνου, της «χαμηλής ζωτικής ενέργειας» θα το χαρακτηρίσω και όχι του «θανάτου» που κάνει πιο μεσαιωνικό, προσωπικά βασανίστηκα πολύ στο θέμα της υγείας μου φέτος. Με σκληρή όψη Κρόνου, ουρανού και Δία.
Ωστόσο συνηγορούσαν και ένα κάρο άλλες όψεις, γενέθλιες και από προγνωστικά συστήματα.

Για μένα είναι λάθος να ονομάζεται το μεσοδιάστημα ¶ρη\Κρόνου, μεσοδιάστημα του θανάτου, προκαλώντας φόβο και δέος. Σκληρός είναι ο πόνος και η αρρώστια. Ο θάνατος είναι λυτρωτική μετάβαση στην κατάσταση μη-πόνος.
Όσο ο ¶ρης σχετίζεται με την ζωτικότητα και ο Κρόνος με την στέρηση και την σκληρή προσπάθεια, το μεσοδιάστημα αυτό με δυσμενείς όψεις, μπορεί να δείξει από σεξουαλική ανικανότητα μέχρι τον άνθρωπο που θα αποτελειώσει το χτίσιμο του σπιτιού του με τα χεράκια του, λόγω οικονομικής στενότητας, και στο τέλος θα σκούζει σαν την Σαπφώ Νοταρά «τα λουμπάγκα μου!»

ScP
15-02-2011, 12:28 AM
Κάτια μου αυτό έχουμε συζητήσει πολλές φορές με αστρολόγους. Ο θάνατος τις περισσότερος φορές είναι συμβολικός. Σε σένα μπορεί να λειτούργησε ώς "απώλεια"της ενέργειας.

Λέμε θάνατος μητέρας. Σκεφτήκαμε όμως ότι μπορεί να είναι ένας πολύ ισχυρός τσακωμός και την ¨σκοτώνουμε" μέσα μας;

Φυσικά όταν μιλάμε για έναν άνθρωπο ο οποίος είναι πολύ σοβαρά άρρωστος από 1000+1 λόγους είναι λογικό να υπάρχει και θάνατος του σαρκίου του.


Όσο για τα μεσοδιαστήματα, εάν πρώτα ξεμπερδέψουμε εάν συζητάμε για γενέθλια ή ένα κάρο από τα διάφορα προοδευτικά που υπάρχουν, οι αστρολόγοι λένε ότι ενεργοποιούνται μόνο από σκληρές όψεις και οι ανοχές τους είναι από 1 μοίρα και κάτω.
Αυτά δηλαδή που έφραψε και η Τίνα.

Οι κοσμοβιολόγοι θα έχουν καλύτερη άποψη.
Πρόσφατα ένα παιδί που ασχολείται ενδελεχώς με το θέμα μου είπε ότι τα Transit Μεσοδιαστήματα προς τους Γενέθλιους Πλανήτες είναι πιο ισχυρά σε αντίθεση με Transit Πλανήτες προς Γενέθλια Μεσοδιαστήματα τα οποία τα χαρακτήρισε μεγάλη πλάνη.

paraskeyh
15-02-2011, 12:48 AM
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις εγώ θέλω να ξεκαθαρίσω για τα γενέθλια αν μετράνε τα απλά μεσοδιαστηματα που δεν συνδέονται με άλλο πλανήτη με όψεις πχ Ουρανός-Δίας=Ποσειδώνας(χωρίς τετράγωνα κτλ) 2 μοίρες ανοχή αυτό ρωτάω αν ισχύουν το ίδιο όπως και τα υπόλοιπα γενέθλια μεσοδιαστήματα που έχουν και όψεις άμεσα ή έμμεσα

Τίνα Ζαχαριάδου
15-02-2011, 12:50 AM
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις εγώ θέλω να ξεκαθαρίσω για τα γενέθλια αν μετράνε τα απλά μεσοδιαστηματα που δεν συνδέονται με άλλο πλανήτη με όψεις πχ Ουρανός-Δίας=Ποσειδώνας(χωρίς τετράγωνα κτλ) 2 μοίρες ανοχή αυτό ρωτάω αν ισχύουν το ίδιο όπως και τα υπόλοιπα γενέθλια μεσοδιαστήματα που έχουν και όψεις άμεσα ή έμμεσα

Με δυο μοίρες ανοχή, συνήθως δεν το πιάνω.

paraskeyh
15-02-2011, 01:01 AM
Αρα δεν χρειάζονται να συνδέονται με τρίτο πλανήτη μόνο με όψη,λειτουργούν και χωρίς τετράγωνακτλ. στον γενέθλιο.Απλά μεσοδιαστήματα με πλανήτη όπως το προηγούμενο χωρίς όψη όλα δεν μετράνε σε ένα γενέθλιο αρκεί η ανοχή να ειναι σωστή.Το λέω αυτό γιατί πχ στον γενέθλιο μου έχω ένα μεσοδιάστημα Αρη-Κρόνου=Μεσουράνημα(χωρίς όψη)απλό και τυχαίνει να είναι στις 2μοίρες για να ξέρω αν θα το πιάσω ή όχι.

paraskeyh
15-02-2011, 01:06 AM
Υστερόγραφο:Δεν καταφέρνει να με <<ρίξει>> το συγκεκριμμένο μεσοδιάστημα γιατί θα το ρίξω εγώ πρώτα:bigsmile:Ας είναι καλά ο Δίας στον 12ο:toung:

SAGIVI
15-02-2011, 02:01 PM
Υστερόγραφο:Δεν καταφέρνει να με <<ρίξει>> το συγκεκριμμένο μεσοδιάστημα γιατί θα το ρίξω εγώ πρώτα:bigsmile:Ας είναι καλά ο Δίας στον 12ο:toung:
Παρασκευη μου θα σου απαντησω μεσα απο την δικη μου εμπειρια. γιατι παρακολουθω τα μεσοδιαστηματα μου εδω και πεντε χρονια.
Στα γενεθλια δινω ανοχη 3 μοιρες συμφωνα με την υποδειξη του βιβλιου που εχω διαβασει.
Για να ενεργοποιηθει το γενεθλιο μεσοδιαστημα εχω παρατηρησει οτι, με καλη οψη ενος ευεργετη πλανητη που συμμετεχει στο μεσοδιαστημα (π,χ αφροδιτη-δια και να διελαυνει ο διας) δινει περισσοτερο υποσταση στην ψυχολογικη διαθεση.( βολτες, ευχαριστη παρεα, φλερτ).
Οταν ενεργοποιειται απο σκληρη οψη δινει ευχαριστο γεγονος.(καινουργιο φλερτ, καλη οικονομικη περιοδος,).
Ενεργοποιση απο δυσμενη που δεν συμμετεχει στο μεσοδιαστημα δεν εχω παρατηρησει τιποτε. Απο ευεργετη που δεν συμμετεχει στο μεσοδιαστημα παλι τιποτα.

Στην ενεργοποιηση,εχω παρατηρησει οτι συμβαινει κατι ειτε ψυχολογικα ειτε σαν γεγονος μονο με μιση μοιρα αποκλιση.

Πολυ σημαντικο βρισκω επισης την ενεργοποιηση των γενεθλιων μεσοδιαστηματων οταν ενεργοποιουνται με σκληρες οψεις, παλι με μιση μοιρα αποκλιση, απο προοδευμενους πλανητες (μοιρα-χρονος) και ταυτοχρονα διελευση της σεληνης η αλλους παραγοντες.

Μπορω να σου πω οτι για την τελευταια περιπτωση παντα κατι μου συμβαινει αρκει να μην διελαυνει απλα η σεληνη, αλλα να δημιουργουνται κι αλλες οψεις.

Ελπιζω να βοηθησα λιγο

SAGIVI
15-02-2011, 02:11 PM
…Και έτσι, για την ιστορία, να πω ότι με την ενεργοποίηση του μεσοδιαστήματος ¶ρη\Κρόνου, της «χαμηλής ζωτικής ενέργειας» θα το χαρακτηρίσω και όχι του «θανάτου» που κάνει πιο μεσαιωνικό, προσωπικά βασανίστηκα πολύ στο θέμα της υγείας μου φέτος. Με σκληρή όψη Κρόνου, ουρανού και Δία.
Ωστόσο συνηγορούσαν και ένα κάρο άλλες όψεις, γενέθλιες και από προγνωστικά συστήματα.

Για μένα είναι λάθος να ονομάζεται το μεσοδιάστημα ¶ρη\Κρόνου, μεσοδιάστημα του θανάτου, προκαλώντας φόβο και δέος. Σκληρός είναι ο πόνος και η αρρώστια. Ο θάνατος είναι λυτρωτική μετάβαση στην κατάσταση μη-πόνος.
Όσο ο ¶ρης σχετίζεται με την ζωτικότητα και ο Κρόνος με την στέρηση και την σκληρή προσπάθεια, το μεσοδιάστημα αυτό με δυσμενείς όψεις, μπορεί να δείξει από σεξουαλική ανικανότητα μέχρι τον άνθρωπο που θα αποτελειώσει το χτίσιμο του σπιτιού του με τα χεράκια του, λόγω οικονομικής στενότητας, και στο τέλος θα σκούζει σαν την Σαπφώ Νοταρά «τα λουμπάγκα μου!»
Κατια μου συμφωνω απολυτα μαζι σου. Ο πονος οποιασδηποτε μορφης, (ψυχικος-σωματικος),
δικος μας η των ανθρωπων που αγαπαμε, ειναι το σκληροτερο μαθημα, που εχουμε ν αντιμετωπισουμε σ αυτη την ζωη κι αυτο γιατι κατα την γνωμη μου, εχει να κανει με την εσωτερικη μας αξιοπρεπεια, μ αυτη καθ αυτη την διαφορετικοτητα μας, απο τα αλλα εμψυχα οντα.

theresa_alma
15-02-2011, 07:28 PM
Παντως, σχετικα με τα γενεθλια μεσοδιαστηματα τα οποια μελεταω πολυ προσεκτικα, μηπως και βγαλω καποια ακρη για διαφορα σημαντικα προσωπικα γεγονοτα, εχω να πω πως αυτο που εχω δει να "δουλευει", ειναι η ενεργοποιηση μεσοδιαστηματος απο σκληρη διευλευση ενος εκ των δυο πλανητων.
Επισης προσεξα πως πολυ μεγαλο ρολο παιζει και ο απλανης που βρισκεται στην συγκεκριμενη μοιρα του μεσοδιαστηματος, οπως και η οψη που κανουν οι πλανητες μεταξυ τους στις αρχικες θεσεις του ωροσκοπιου.
Τελευταια ομως, βιωσα ενα γεγονος που επιβεβαιωσε αυτο που εγραψε ο Σωκρατης. Πως δηλαδη πιο σημαντικο ειναι η θεση του γενεθλιου πλανητη σε σχεση με το Transit μεσοδιαστημα.
Σωκρατη και φιλε του Σωκρατη, για μενα τουλαχιστον εχετε απολυτο δικιο!

Δείμων
15-02-2011, 09:02 PM
Χο.

Το μεσοδιάστημα ¶ρη - Κρόνου μου είναι στις 0° 44' Ιχθύων.

Τετράγωνο με την Αφροδίτη μου.

Από εκεί που θα περάσει σε λίγο ο Ποσειδώνας.

Και εκεί που βρίσκεται ήδη ο Χείρωνας.

Γειααααααααααααα!!!!!!!! :Ρ

katiakiss
15-02-2011, 09:13 PM
Χο.

Το μεσοδιάστημα ¶ρη - Κρόνου μου είναι στις 0° 44' Ιχθύων.

Τετράγωνο με την Αφροδίτη μου.

Από εκεί που θα περάσει σε λίγο ο Ποσειδώνας.

Και εκεί που βρίσκεται ήδη ο Χείρωνας.

Γειααααααααααααα!!!!!!!! :Ρ
Μέχρι να ανακαλύψεις τι θα προκαλέσει ο Ποσειδώνας από την σύνοδο με το μεσ. Αρη\Κρόνου, φυλάξου από το τετράγωνό του με την Αφροδίτη. Δεν το λες και λίγο αυτό! :blink:

Δείμων
15-02-2011, 09:30 PM
Μαζί πάνε αυτά, το ¶ρη - Κρόνου εννοώ το γενέθλιο, ο Ποσειδώνας θα ταλαιπωρεί την Αφροδίτη μου μέχρι το 2015 και λίγο μετά θα πιάσει τον Ήλιο. Τι να κάνω Κάτια μου, μόνο να χωθώ σε κάποια τρύπα να γλυτώσω ότι γλυτώνεται. Χμ. Καλό ακούγεται, δεν λέω.

Η συνέχεια στο άρθρο του 12ου. <3

SAGIVI
15-02-2011, 11:34 PM
Παντως, σχετικα με τα γενεθλια μεσοδιαστηματα τα οποια μελεταω πολυ προσεκτικα, μηπως και βγαλω καποια ακρη για διαφορα σημαντικα προσωπικα γεγονοτα, εχω να πω πως αυτο που εχω δει να "δουλευει", ειναι η ενεργοποιηση μεσοδιαστηματος απο σκληρη διευλευση ενος εκ των δυο πλανητων.
Επισης προσεξα πως πολυ μεγαλο ρολο παιζει και ο απλανης που βρισκεται στην συγκεκριμενη μοιρα του μεσοδιαστηματος, οπως και η οψη που κανουν οι πλανητες μεταξυ τους στις αρχικες θεσεις του ωροσκοπιου.
Τελευταια ομως, βιωσα ενα γεγονος που επιβεβαιωσε αυτο που εγραψε ο Σωκρατης. Πως δηλαδη πιο σημαντικο ειναι η θεση του γενεθλιου πλανητη σε σχεση με το Transit μεσοδιαστημα.
Σωκρατη και φιλε του Σωκρατη, για μενα τουλαχιστον εχετε απολυτο δικιο!
Για τους απλανεις εχω την αισθηση οτι ισχυει και στην δικη μου περιπτωση. Ομως δεν το εχω δει να λειτουργει παντα. Για το προοδευμενο μεσοδιαστημα ,πρεπει να το ελεγξω παλι. Μεχρι τωρα δεν ειδα κατι σημαντικο.

SAGIVI
15-02-2011, 11:38 PM
Χο.

Το μεσοδιάστημα ¶ρη - Κρόνου μου είναι στις 0° 44' Ιχθύων.

Τετράγωνο με την Αφροδίτη μου.

Από εκεί που θα περάσει σε λίγο ο Ποσειδώνας.

Και εκεί που βρίσκεται ήδη ο Χείρωνας.

Γειααααααααααααα!!!!!!!! :Ρ
Αν μου επιτρεπεις, εχω διαπιστωσει οτι ταυτοχρονα πρεπει να υπαρχει και οψη με προσωπικο σημειο, οχι μονο διελευση ενος πλανητη, εστω και του ποσειδωνα.

paraskeyh
15-02-2011, 11:44 PM
Μαζί πάνε αυτά, το ¶ρη - Κρόνου εννοώ το γενέθλιο, ο Ποσειδώνας θα ταλαιπωρεί την Αφροδίτη μου μέχρι το 2015 και λίγο μετά θα πιάσει τον Ήλιο. Τι να κάνω Κάτια μου, μόνο να χωθώ σε κάποια τρύπα να γλυτώσω ότι γλυτώνεται. Χμ. Καλό ακούγεται, δεν λέω.

Η συνέχεια στο άρθρο του 12ου. <3
Μην ακούω Ποσειδώνας!Μου έχει φάει 10 χρόνια τώρα και συνεχίζει:wacko:Εχει πιάσει τους μισούς πλανήτες σε τετράγωνα και τους άλλους μισούς σε αντίθεση,δεν έχω δει άσπρη μέρα και κατηγορούσα τον Κρόνο τόσα χρόνια..:cry:

paraskeyh
15-02-2011, 11:57 PM
Με το που μπαίνει στον Υδροχόο τετραγωνίζει την Σελήνη,τον Αρη τον Πλούτωνα,τον Ωροσκόπο,τον Κρόνο και τον Δία και ταυτόχρονα κάνει αντίθεση με το Μεσουράνημα την Αφροδίτη και τον Ηλιο και σύνοδο με τον Ουρανό,όλα αυτά περίπου πριν 9 χρόνια,σημειωτέον οτι συνεχίζει χιαστή ακόμα με τη Αφροδίτη και ετοιμάζεται να κάνει αντίθεση με τον Ερμή στον 10ο.Τι να πω για αυτόν τον πλανήτη;Οτι με ξετίναξε;Λίγα λέω,για την υγεία και την ψυχολογία μου δε άστα να πάνε αρκεί να πω οτι η σελήνη ήταν στον 6ο,η αφροδίτη κυβερνήτης του 12ου:cry:και ο Αρης με τον Πλούτωνα και τον Δία στον 12ο και αυτοί,ώρες ώρες σκέφτομαι πως πέρασα όλα αυτά τα πράγματα αλλά ακόμα με βασανίζει,το μόνο που με χαροποιεί είναι οτι δεν θα είμαι εν ζωή οταν θα ξαναγυρίσει σε αυτες τις θέσεις,βλέπεται ο καλός Θεούλης έχει προνοήσει για όλα:bigsmile: