PDA

View Full Version : Θυμός



WHITE.HORSE
16-12-2008, 10:49 AM
Kαλημέρα !! σε όλους !

έχω ανοίξει ένα νέο θέμα με το όνομα " θυμός " θα ήθελα σε αυτό το θέμα την βοήθεια σας. Αν υπάρχουν ήδη αναφορές παρακαλώ δώστε μου παραπομπες :love:
Με ενδιαφέρει να ασχοληθώ με αυτό το συναίσθημα με την βοήθεια της αστρολογίας για να γίνω πιο συγκεκριμένη με ενδιαφέρει να εντοπίσω δίαφορα σημεία σε έναν γεννέθλιο για το πως ένα άτομο βιώνει εκφράζει τον θυμό του ή δεν εκφράζει και κρατάει μέσα του πράγματα .. για το πόσο επιθετικά ή παθητικά διαχειρίζετε το θέμα ... πόσο κρυφά ή ύπουλα μπορεί να διχειρίζετε κανεις αυτό το συναίσθημα ακόμα για το αν κάποιος έχει πρόβλημα στο να βιώσει ή να εκφράσει τον θυμό του ..
ελπίζω να με καταλάβατε .:love::love: τι ψάχνω ..


ευχαριστώ

Δείμων
16-12-2008, 12:19 PM
Καλημέρα.

Ξέρουμε τι είναι ο θυμός για να μπορέσουμε να τον αναλύσουμε και να τον εξηγήσουμε? Σαν υπεραναλυτικός Δίδυμος νωρίζω ότι πρόκειται για ένα πολύπλευρο σύμπλεγμα συναισθηματικών αντιδράσεων του ανθρώπου όταν νοιώθει ότι δεν έχει τον έλεγχο των καταστάσεων γύρω του, και συνεπώς προσωπικά αδυνατώ να το αντιμετωπίσω ενιαία. Ίσως η συζήτησή σας με βοηθήσει. :)


IATOR Θυμός - ένα ανεξερεύνητο συναίσθημα (http://www.iator.gr/theodorou%20vasileios/thimos.html)

iatronet.gr - Υγεία / Ψυχική Υγεία / Θυμός: Ενα καταστροφικό συναίσθημα (http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=2654)

psipsaki
16-12-2008, 01:55 PM
Καλημέρα και από εμένα...
Από ότι κατάλαβα ζητάς αστρολογικά στοιχεία που να φανερώνουν την έκφραση και τη διαχείρηση του θυμού....
Εχοντας λιγοστές γνώσεις αστρολογίας μπορώ να πω τα εξής με πάσα επιφύλαξη (διορθώσεις και παρατηρήσεις δεκτές). Ως δείκτες θυμού θα εκλάμβανα τα περισσότερα από τα φώτα δλδ: σελήνη -προέλευση του θυμού
, ερμής - τρόπος που εκφράζεται λεκτικά
άρης - εξωτερίκευση ή μάλλον το επίπεδο της ενεργειας με την οποία εξωτερικεύεται ο θυμός
Επειδή εχω ταλανιστεί αρκετά στο παρελθόν με θέματα διαχείρησης θυμού παίρνω τον εαυτό μου ως πειραματόζωο για την τεκμηρίωση των παραπάνω.
Με σελήνη στον σκορπιό σημαίνει ότι είμαι επιρρεπής στο να παρεξηγώ καταστάσεις και να νομίζω ότι οι άλλοι θέλουν το κακό μου, ευτυχώς όμως το σώζει το 9ο σπιτάκι στο οποίο στρογγυλοκάθεται η σεληνούλα μου. Δλδ έμαθα να φιλοσοφώ και να περνάω από ανάλυση τα συναισθήματα του δίνοντας τους πιο τοξοτήσια χροιά. Αλλιώς τα αρνητικά συναισθήματα παραμένουν και εκεί αντιδρά ο άρης μου στον Υδροχόο (στο 1ο σπιτάκι). που με ωθεί να επιχειρηματολογήσω με έντονο τρόπο (φανέρωση εκνευρισμού- 1ος οίκος) είτε να καταφύγω σε λεκτική συμπεριφορά γηπέδου (βρισίδια κλπ...) (εδώ βοηθάει και ο ερμής στον τοξότη στον 11ο αλλά και ο Αρης στον υδροχόο) αν δω ότι ο άλλος δεν σέβεται την άποψη μου.
Γενικότερα, νομίζω ότι και ο 1ος οίκος μπορεί να δείξει πολλά για αυτό το θέμα, καθώς και οι όψεις των φώτων π.χ. Ηλιου-Αρη.
Για αρχή αυτά ....

Φιλικά Χρύσα

cancerian
16-12-2008, 02:08 PM
Mε βαση των δικων μου γνωσεων θεωρω , παντα προσωπικα οτι η εννοια θυμος ως συναισθημα αντιπροσωπευεται καθαρα απο τον Αρη.
Ενας "δυνατος" Αρης θα εκφρασει τον θυμο του πιο ευκολα απο εναν "αδυναμο" Αρη στο γενεθλιο ωροσκοπιο.
Η εκφραση του θυμου του εχει να κανει και με την ζωδιακη του θεση. Ενας Αρης στον Κριο , στον Σκορπιο και στον Αιγοκερω δινει δυναμικη εκφραση στον θυμο ( αν και στην ζωδιακη θεση του Αιγοκερω ειμαι λιγο διαστακτικος μιας και τον θεωρω λιγο πιο συγκρατη) . Αντιθετα σε καποιο θηλυκο / παθητικο ζωδιο (βλ. Καρκινος - πτωση) ο θυμος ισως να μην εκφραστει στην επιφανεια αλλα ισως πιο υπουλα.
Σαφως και οι γωνιακοι οικοι θα δωσουν και αυτοι το χρωμα τους στην "εκφραστικοτητα" του θυμου , στους οποιους η παρουσια του Αρη ισως εκφραστει εντονοτερα απο οτι σε εναν διαδοχικο ή κατιοντα.

Με βαση βεβαια το ζωδιο μπορουμε να βρουμε τον τροπο με τον οποιο το ατομο εκφραζει τον θυμο του , με βαση τον οικο σε ποια περιοχη της ζωης του τον "καναλωνει" και με βαση τις οψεις την εκφραση του.
Βεβαια να μην ξεχναμε και την κινηση του μιας και ενας αναδρομος Αρης θα δωσει ενα ατομο το οποιο δεν θα εκφρασει τον θυμο του απο οτι ενας ορθροδρομος η στασιμος Αρης.

με εκτιμηση
Cancerian

ouranos76
16-12-2008, 02:17 PM
καλησπερα, με μια προσωπικη γνωμη θα ηθελα να πω αν ο αρης βρισκετε σε θεση εξοριας (ζυγος) τοτε ο θυμος του βγαινει ισως πιο μαλακα προσπαθωντας να κρατησει την ψυχραιμια του και τις ισορροπιες.αν ομως ολο αυτο βρισκετε στον8ο οικο τοτε οι πολλοι θυμοι μαζι δημιουργουν ενα ξεσπασμα και κατα συνεπεια ενα τελος(σκορπιος) οριστικο. προσωπικη αποψη αυτο. οι παρατηρησεις δεκτες

Δείμων
16-12-2008, 02:28 PM
Mε βαση των δικων μου γνωσεων θεωρω , παντα προσωπικα οτι η εννοια θυμος ως συναισθημα αντιπροσωπευεται καθαρα απο τον Αρη.
Ενας "δυνατος" Αρης θα εκφρασει τον θυμο του πιο ευκολα απο εναν "αδυναμο" Αρη στο γενεθλιο ωροσκοπιο.


Ακριβώς εκεί βρίσκεται και ο δικός μου δισταγμός που εξέφρασα στην αρχή. Ο ¶ρης είναι η έκφραση του θυμού και όχι η δημιουργία. Σαν δημιουργία θα μπορούσαμε να ψάξουμε π.χ. Λεόντεια στοιχεία του ατόμου που θίγονται (Εγώ) ή Καρκινικά/Ιχθυακά που θα δημιουγήσουν μεν θυμό αλλά θα τον στρέψουν εσωτερικά υπό μορφή καταπίεσης/κατάθλιψης, ¶ρεια για τον περιορισμό της ορμής, Ταύρεια για την αδυναμία επίτευξης, Διδύμεια για την ανικανότητα διαλλαγής, Παρθενικά για την έλλειψη τάξης-οργάνωσης-καθαριότητας κλπ.

psipsaki
16-12-2008, 02:34 PM
Mε βαση των δικων μου γνωσεων θεωρω , παντα προσωπικα οτι η εννοια θυμος ως συναισθημα αντιπροσωπευεται καθαρα απο τον Αρη.


Αγαπητέ cancerian,

πέρα από οτι εκφράζεσαι πολύ κατανοητά και εμπεριστατωμένα γεγονός που ένας τοξότης θαυμάζει επέτρεψε μου να εκφράσω την εξής απορία:

Κάποιος με έναν δυνατό Αρη π.χ. Κριό αλλά με έναν αδύναμο σχετικά ερμή (πχ. Ταύρο) και σελήνη στους ιχθύες πόσο εύκολα μπορεί να εκφράσσει το θυμό του;;;

Για το λόγο αυτό θεώρησα ότι παίζουν ρόλο και οι άλλοι πλανήτες θεωρώντας ως καταλληλότερη προσέγγιση το διαχωρισμό μεταξύ προέλευσης και έκφρασης θυμού. Βέβαια είμαι πολύ αρχάρια οπότε κάθε διόρθωση αποδεκτή.

cancerian
16-12-2008, 02:50 PM
Αγαπητέ cancerian,

πέρα από οτι εκφράζεσαι πολύ κατανοητά και εμπεριστατωμένα γεγονός που ένας τοξότης θαυμάζει επέτρεψε μου να εκφράσω την εξής απορία:

Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια φιλη μου , απλα προσπαθω ωστε αυτα που γωριζζω περι Αστρολογιας να τα μεταδωσω οσο πιο καλα και κατανοητα ωστε να γινουν γνωστες πολλες παραμετροι στην Αστρολογια ( θελωντας να την αναβαθμισουμε ολοι μαζι αποφευγοντας επικινδυνολογιες και καταστροφολογιες)


Κάποιος με έναν δυνατό Αρη π.χ. Κριό αλλά με έναν αδύναμο σχετικά ερμή (πχ. Ταύρο) και σελήνη στους ιχθύες πόσο εύκολα μπορεί να εκφράσσει το θυμό του;;;

Για το λόγο αυτό θεώρησα ότι παίζουν ρόλο και οι άλλοι πλανήτες θεωρώντας ως καταλληλότερη προσέγγιση το διαχωρισμό μεταξύ προέλευσης και έκφρασης θυμού. Βέβαια είμαι πολύ αρχάρια οπότε κάθε διόρθωση αποδεκτή.

Βασικα διαβαζοντας αυτο που πολυ καλα εγραψε ο Δειμων και την δικη σου απορια μου ηρθε στο μυαλο η γνωστη σχεση αιτιου => αποτελεσματος (κατι με ενοχλει = αρα θυμωνω ). Ψαχνοντας να βρουμε το αιτιο , θα πρεπει να "σκαλισουμε" περισσοτερο τον χαρτη ωστε να βρουμε ψυχολογικα "ψεγαδια" τα οποια να αποτελουν και πηγη του θυμου. Αρα για το αιτιο θα ψαξουμε ολες τις συνισταμενες του χαρτη.
Το αποτελεσμα απο την αλλη πλευρα ειναι η εκφραση του θυμου. Θα σε συμβουλευα να δεις τον Αρη σου και να τον "ξεκοκαλισεις". Χαριτολογωντας με το "ξεκοκαλισεις" εννοω οτι κοιτα το ζωδιο (στοιχειο / φυση / ιδιοτητα) στο οποιο ειναι , τον οικο , τις οψεις του με τους αλλους πλανητες , απο ποιον πλανητη κυριαρχειται και την κατασταση αυτου του πλανητη. Συνδιασε τα ολα μαζι και θα εχεις μια πολυ καλη εικονα για το πως εκφραζει καποιος τον θυμο του.

με εκτιμηση
Cancerian

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
16-12-2008, 03:01 PM
Κάποιος με έναν δυνατό Αρη π.χ. Κριό αλλά με έναν αδύναμο σχετικά ερμή (πχ. Ταύρο) και σελήνη στους ιχθύες πόσο εύκολα μπορεί να εκφράσσει το θυμό του;;;



πιστευω οτι ο ερμης στον ταυρο δεν ειναι αδυναμος ισα-ισα αναβει ευκολα [ταυρισια] πεισμωνει και σε τετραγωνο με αρη στον λεοντα σε τσακιζει μεγαλοπρεπα με βλαστημιες ,δυνατες φωνες ....

ενας ταυρος θυμωμενος ανταμα με ενα λιονταρι θυμωμενο :nuts:
απαπα!!!!

cancerian
16-12-2008, 03:16 PM
Με βαση το αναφορικο παραδειγμα της Δεσποινας εχω παρατηρησει οτι σε ατομα με σκληρες οψης του Αρη ειναι εξαιρετικα ευερεθιστα. Τρεις περιπτωσεις ατομων που γνωριζω ηταν οι εξης:

Α) Ατομο με συνοδο Αρη/Ηλιου στην Παρθενο στον 1ο , το ατομο αυτο ηταν εξαιρετικα ευερεθιστο και πολλες φορες καναλωνε τον θυμο του μεσα απο την σωματικη βια.

Β)Ατομο με Αρη στον Κριο σε τετραγωνο με Πλουτωνα στον Ζυγο , το ατομο αυτο μπορουσε να συγκρατησει τον θυμο του , τον οποιο περιοδικα τον καταπιεζε. Σε στιγμες ομως εντονης φορτισης ο θυμος του κυριολεκτικα θρυματιζε , προκαλωντας καταστροφικη μανια στο περιβαλλον με εντονη λεκτικη βια. Στην ουσια μεταμορφωνοταν σε δυναστης υπο την κυριαρχεια του θυμο του

Γ) Ατομο με Αρη στον Αιγοκερω σε αντιθεση με Ερμη στον Καρκινο στον αξονα 3ου/9ου , το ατομο αυτο ασκουσε εντονη λεκτικη βια σε τετοιο βαθμο ωστε να προκαλει συναισθηματικη φορτιση και αισθηματα ενοχης (Καρκινισια τακτικη) στο αλλο ατομο. Η εκφραση του θυμου του ηταν βαθμιαια αλλα στο απογειο του ηταν ουσιαστικα "γλωσσα η οποια τσακιζει κοκκαλα"


με εκτιμηση
CANCERIAN

aries engineer
16-12-2008, 04:20 PM
Nα σας πω ..ειμαι ατομο που γεννηθηκε μες τα νευρα!!!!!Ερμη τετραγωνο με Αρη!!!!!Απλα δεν υπαρχω σας λεω!!!!:bigsmile::bigsmile:

Δείμων
16-12-2008, 04:46 PM
Α) Ατομο με συνοδο Αρη/Ηλιου στην Παρθενο στον 1ο , το ατομο αυτο ηταν εξαιρετικα ευερεθιστο και πολλες φορες καναλωνε τον θυμο του μεσα απο την σωματικη βια.

H Παρθένος είναι το ζώδιο της ακρίβειας-τάξης-καθαριότητας. Βάζοντας υψηλά standards λόγω των παραπάνω πλανητικών θέσεων γύρω από τον εαυτό του θεωρεί πως και ολόκληρη η ανθρωπότητα οφείλει να υπακούσει σε αυτά. Λόγω της γήινης ακαμψίας εκδηλώνει την διατάραξη της τελειότητας του «κόσμου» όπως ο ίδιος τον αντιλαμβάνεται με τρόπο άμεσο και καθαρτικό - ξύλο. :toung:



Β)Ατομο με Αρη στον Κριο σε τετραγωνο με Πλουτωνα στον Ζυγο , το ατομο αυτο μπορουσε να συγκρατησει τον θυμο του , τον οποιο περιοδικα τον καταπιεζε. Σε στιγμες ομως εντονης φορτισης ο θυμος του κυριολεκτικα θρυματιζε , προκαλωντας καταστροφικη μανια στο περιβαλλον με εντονη λεκτικη βια. Στην ουσια μεταμορφωνοταν σε δυναστης υπο την κυριαρχεια του θυμο του


Ο Ζυγός έφερνε την διαλλακτικότητα στην αποδόμηση του «κόσμου» όπως την αντιλαμβανόταν αυτός ο άνθρωπος. Θεωρεί ότι _ίσως_ και οι άλλοι να έχουν δίκιο οπότε είναι άδικο να μιλήσει και να εκδηλωθεί σε καταστάσεις ήπιες και διφορούμενες. Όμως υπήρχε και το υπόλοιπο «μισό» κομμάτι που έλεγε ότι _ίσως_ να έχουν και άδικο το οποίο συσσωρευόταν σταθερά κάτω από την Πλουτώνεια επιρροή (Σκορπιός). Σε στιγμές τώρα έντονης φόρτισης που ο Ζυγός του έδειχνε ότι έχει δίκιο, αποφόρτιζε με σιγουριά και όλα τα προηγούμενα βάρη! Η λεκτική θυμική οδός μάλλον πρέπει να ερευνηθεί σε θέσεις του Ερμή.



Γ) Ατομο με Αρη στον Αιγοκερω σε αντιθεση με Ερμη στον Καρκινο στον αξονα 3ου/9ου , το ατομο αυτο ασκουσε εντονη λεκτικη βια σε τετοιο βαθμο ωστε να προκαλει συναισθηματικη φορτιση και αισθηματα ενοχης (Καρκινισια τακτικη) στο αλλο ατομο. Η εκφραση του θυμου του ηταν βαθμιαια αλλα στο απογειο του ηταν ουσιαστικα "γλωσσα η οποια τσακιζει κοκκαλα"


Εδώ τα είπες όλα. Η κλιμάκωση είναι κλασική Αιγοκέρεια μέθοδος, αρχίζοντας από απλά επιχειρήματα και εξελίσσοντάς τα σε ένα στιβαρό δόμημα. Επίσης καθώς η επίθεση εξελίσσεται με αυτό τον τρόπο το άτομο έχει όλο τον χρόνο να προφυλάξει τα «νώτα» του λόγου του, εξετάζοντας και αναλύοντας τις αντιδράσεις του αντιπάλου ώστε τα δικά του όπλα να μην μπορούν να στραφούν εναντίον του. Φαντάζομαι η καλύτερη άμυνα απέναντι σε αυτό τον τρόπο είναι να καθήσεις σε μια καρέκλα και να τον κοιτάς στα μάτια ανέκφραστος!! (Είμαι κακός...! :laugh:)

giannas
17-12-2008, 04:03 PM
Βεβαια να μην ξεχναμε και την κινηση του μιας και ενας αναδρομος Αρης θα δωσει ενα ατομο το οποιο δεν θα εκφρασει τον θυμο του απο οτι ενας ορθροδρομος η στασιμος Αρης.

με εκτιμηση
Cancerian

Eπιφυλασομαι στο κατα ποσο ο αναδρομος αρης δεν εκδηλωνετε.Πολλες φορες ατομα με αναδρομο αρη γινοντε παρα πολυ επιθετικα ακριβως επειδη γενικα δεν μπορουν να εκδηλωθουν.Οταν ομως γινετε αυτο ,γινετε εκρικτικα,σπασμωδικα και πολλες φορες με κακια.Εχω παρατηρησει ανθρωπους με αναδρομο αρη που ασκουν βια συναισθηματικη και σωματικη πανω σε εξαρσης θυμου ακριβως επειδη η ενεργοποιηση τους ειναι "περιορισμενη" και δεν εκδηλωνετε με ανεση.

chandramani
17-12-2008, 06:00 PM
Με κακία όχι, υπερβάλλεις! Ωστόσο πιστεύω πως πράγματι ένας ανάδρομος άρης καθυστερεί στην έκφρασή του, έτσι και στο θυμό του , ίσως για να τον επεξεργαστεί καλλίτερα.

Τίνα Ζαχαριάδου
18-12-2008, 02:05 PM
Με κακία όχι, υπερβάλλεις! Ωστόσο πιστεύω πως πράγματι ένας ανάδρομος άρης καθυστερεί στην έκφρασή του, έτσι και στο θυμό του , ίσως για να τον επεξεργαστεί καλλίτερα.

Και ομως ειναι ενας αρης(απο μονος του , ειδικα σε ασχημη θεση) που μπορει να βγαλει βια και κακια ειδικα σε ατομα που μπορει να ειναι ιδιαιτερα εξαρτημενα απο εκεινον κι αυτο γιατι εχει καπως μπλοκαρισμενη δραση και συναισθηματικοτητα.
Δες το απλα,σαν φυση ο πλανητης αυτος εχει τεραστια ενεργεια και ειναι και πολεμοχαρης,αν αυτα τα στοιχεια αδυνατει να τα διοχετευσει,τοτε καποια στιγμη θα τα βγαλει και με κακια. :bigsmile:

chandramani
18-12-2008, 11:38 PM
Δε θεωρώ την κακία στοιχείο που μπορεί να ανιχνευτεί σε έναν αστρολογικό χάρτη. Η κακία είναι θέμα πολιτισμού και προσωπικής δουλειάς. Επιθετικότητα ναι, μπορώ να το καταλάβω. Κακία μου φαίνεται αρκετά τραβηγμένο.:bigsmile:

Τίνα Ζαχαριάδου
18-12-2008, 11:44 PM
Δε θεωρώ την κακία στοιχείο που μπορεί να ανιχνευτεί σε έναν αστρολογικό χάρτη. Η κακία είναι θέμα πολιτισμού και προσωπικής δουλειάς. Επιθετικότητα ναι, μπορώ να το καταλάβω. Κακία μου φαίνεται αρκετά τραβηγμένο.:bigsmile:

Η κακια ειναι θεμα πολιτισμου, προσωπικης δουλειας αλλα και οχι μονο.
Εχω ομως καποιες αποριες σε αυτα που λες, γιατι πιστευεις οτι δεν μπορει να ανιχνευτει σε εναν χαρτη? και επιπλεον υπαρχουν μονο επιθετικα ατομα και οχι και ατομα με κακιες?

chandramani
19-12-2008, 12:21 AM
Ακόμα κι αν διαφαίνεται από ένα χάρτη, ότι το εν λόγω άτομο ότι έχει κάποια επιθετικότητα στη συμπεριφορά του, είναι αρκετά παρακινδυνευμένο να το χαρακτηρίσουμε ως κακό. Η κακία, κατά την προσωπική μου άποψη πάντα, είναι ένα σύμπλεγμα που δεν έχει δουλευτεί και βγαίνει άτεχνα ως κακία. Αυτό δεν είναι θέμα παιδείας και δουλειάς;΄;Τάσεις μ πορούμε να ανιχνεύσουμε σε ένα χάρτη, αλλά με σιγουριά να πούμε ότι αυτός ή ο άλλος έχει κακίες επειδή έχει ανάδρομό άρη ( ή και ό,τι άλλο), μου φαίνεται ολίγον τι επιφανειακό.

Τίνα Ζαχαριάδου
19-12-2008, 12:34 AM
Ακόμα κι αν διαφαίνεται από ένα χάρτη, ότι το εν λόγω άτομο ότι έχει κάποια επιθετικότητα στη συμπεριφορά του, είναι αρκετά παρακινδυνευμένο να το χαρακτηρίσουμε ως κακό

Νομιζω πως και εγω και η gianna, δεν χαρακτηρισαμε την επιθετικοτητα ως κακια.

αλλά με σιγουριά να πούμε ότι αυτός ή ο άλλος έχει κακίες επειδή έχει ανάδρομό άρη ( ή και ό,τι άλλο), μου φαίνεται ολίγον τι επιφανειακό.


και ουτε με σιγουρια ειπαμε οτι θα βγαλει κακιες, ειπαμε οτι μπορει να βγαλει.
Και επιπλεον η γνωμη η δικη μου ειναι οτι γενικα ενας Αρης δεν ειναι κακος, αλλα ευερεθιστος που σημαινει αλλο πραγμα.

chandramani
19-12-2008, 12:38 AM
Τότε δεν υπάρχει λόγος διαφωνίας. Ωστόσο αναφέρθηκε ότι ο ανάδρομος άρης έχει κακίες. Αυτή ήταν και η ένστασή μου.:bigsmile:Καλό βράδυ.

giannas
19-12-2008, 06:26 AM
Eπιφυλασομαι στο κατα ποσο ο αναδρομος αρης δεν εκδηλωνετε.Πολλες φορες ατομα με αναδρομο αρη γινοντε παρα πολυ επιθετικα ακριβως επειδη γενικα δεν μπορουν να εκδηλωθουν.Οταν ομως γινετε αυτο ,γινετε εκρικτικα,σπασμωδικα και πολλες φορες με κακια.Εχω παρατηρησει ανθρωπους με αναδρομο αρη που ασκουν βια συναισθηματικη και σωματικη πανω σε εξαρσης θυμου ακριβως επειδη η ενεργοποιηση τους ειναι "περιορισμενη" και δεν εκδηλωνετε με ανεση.

Μαλλον η διαφωνια εγινε γιατι δεν διαβασες καλα τα σχολια μου!!!!:cheesy:

chandramani
19-12-2008, 12:10 PM
Δεν έγραψες "πολλες φορές";;;Αυτή ήταν και η ένσταση. Ηταν πολλές οι φορές! :bigsmile:καθένας έχει τα προσωπικά του βιώματα, τα οποία στηρίζουν και την άποψή του. ΄Για μένα οι ανάδρομοι γενικά, δίνουν μια εσωτερικότητα και μια καθυστέρηση. Για σένα "πολλές φορές¨κακία. Δεν είναι προφανής η διαφορετική προσέγγιση; Μου φάνηκε υπερβολικό και το έγραψα. Καλημέρα.

lizy
19-12-2008, 01:18 PM
Ο ανάδρομος άρης πράγματι μπλοκάρει την έφραση του θύμου, την καταπιέζει πολύ ως ένα σημείο και ξαφνικά ξεσπάει άσχημα ανεξέλεγκτα, όταν φτάσει να μην αντέχει άλλο. Νομίζω ότι το πρόβλημά του έιναι ότι με αυτό ακριβώς το ξέσπασμα δεν καταφέρνει να εκφράσει αυτά που θέλει κι αυτά που σκέφτεται με αποτέλεσμα τις πιο πολλές φορές να βγαίνει ένα μπερδεμένο πράγμα που δε γίνεται καθόλου κατανοητό απ τούς άλλους.
προσωπικά τον βιώνω πολύ πιεστικά κάποιες φορές, όταν για λόγους που δεν κατανοώ ακριβώς, αδυνατώ πλήρως να αντιδράσω και τον καταπνίγω, αλλά τις περισσότερες φορές μάλλον συμβάινει αυτό που περιέγραψα πριν, ξαφνικές και ανεξέλεγκτες συναισθηματικές έκρηξεις , που συχνά χάνουν και το στόχο.
επειδή έχω υποφέρει πάρα πολύ από το θέμα του θυμού, αν θέλατε θα μπορούσατε να μου δώσετε μια άποψη για τον άρη μου;
είναι στον καρκίνο (δηλ. σε πτώση) και ανάδρομος αλλά ταυτόχρονα σε ακριβή σύνοδο με τον ωροσκόπο στον πρώτο, πράγμα που μάλλον τον καθιστά κυβερνήτη ή τουλάχιστον πολύ σημαντικό στο χάρτη. ο άρης τώρα κάνει αντίθεση με τη σελήνη στον αιγώκερω στον έκτο και τον ερμή στον υδροχόο στον έβδομο. την τελευτάια την καταλαβαίνω πάρα πολύ καλά, η όψη με τη σελήνη όμως με μπερδεύει. γενικά αυτό που με απασχολέι πιο πολύ είναι πώς μπορεί να λειτουργήσει ένας άρης σε τόσο άσχημη θέση ως κυβερνήτης, αναφορικά πάντα με το συγκεκριμένο θέμα του θυμού.
και μια γνώμη: νομίζω ότι ο ανάδρομος άρης αργεί να κατανοήσει την πραγματική αιτία του θυμού του, η οποία πολλές φορές είναι εντελώς διαφορετική και συχνά πιο βαθιά κι εσωτερική από εκέινη που προκάλεσε το αρχικό ξέσπασμα.

cancerian
19-12-2008, 01:20 PM
Αγαπητοι ,

Η προσωπικη μου αποψη για έναν Αναδρομο Αρη είναι οτι σε θεματα που εχουν με τον θυμο θα λειτουργησει περισσοτερο εσωτερικα. Αφου η ορθοδρομια του Αρη σηματοδοτει την ευθεια ενεργεια , η αναδρομη κινηση του θα προκαλεσει το ακριβως αντιθετο (σε σχεση παντα με την συνολικη του θεση στο γενεθλιο ωροσκοπιο). Ο αναδρομος Αρης θα σκεφτει πριν ενεργησει και πριν εκδηλωσει τον θυμο του. Η προς τα εξω κατευθυνομενη ενεργεια λειτουργει για αυτόν πιο εσωτερικα , προτειμοντας όχι την άμεση επιθεση στην εκφραση των συναισθηματων του θυμου του αλλα την πιο έμμεση. Αυτό θα συμβει επειδη η ενεργεια του θυμου για αυτά τα ατομα κοστολογειται σε συνεπειες. Αυτή η συμπεριφορα τον οδηγει σε ματαιωση. Αισθανονται πιο ασφαλεις με την εμμεση οδο διοτι εκθετουν λιγοτερο τον εαυτο τους.
Η εμμεση οδος κάλλιστα θα μπορουσε να ονομαστει σε υπουλες μεθοδους , αλλα κακια όχι δεν θα το ελεγα…

Με εκτιμηση
Cancerian

cancerian
19-12-2008, 01:32 PM
αν θέλατε θα μπορούσατε να μου δώσετε μια άποψη για τον άρη μου;
είναι στον καρκίνο (δηλ. σε πτώση) και ανάδρομος αλλά ταυτόχρονα σε ακριβή σύνοδο με τον ωροσκόπο στον πρώτο, πράγμα που μάλλον τον καθιστά κυβερνήτη ή τουλάχιστον πολύ σημαντικό στο χάρτη. ο άρης τώρα κάνει αντίθεση με τη σελήνη στον αιγώκερω στον έκτο και τον ερμή στον υδροχόο στον έβδομο. την τελευτάια την καταλαβαίνω πάρα πολύ καλά, η όψη με τη σελήνη όμως με μπερδεύει. γενικά αυτό που με απασχολέι πιο πολύ είναι πώς μπορεί να λειτουργήσει ένας άρης σε τόσο άσχημη θέση ως κυβερνήτης, αναφορικά πάντα με το συγκεκριμένο θέμα του θυμού.
και μια γνώμη: νομίζω ότι ο ανάδρομος άρης αργεί να κατανοήσει την πραγματική αιτία του θυμού του, η οποία πολλές φορές είναι εντελώς διαφορετική και συχνά πιο βαθιά κι εσωτερική από εκέινη που προκάλεσε το αρχικό ξέσπασμα.

Aγαπητη lizy

O αναδρομος Αρης σε πτωση σε συνοδο με τον Asc και αντιθεση με την Σεληνη στον Αιγοκερω στον 6ο μου δινει την εντυπωση οτι το συναισθημα του θυμου σου εχει ως αποτελεσμα την ψυχολογικη ματαιωση. Με αλλα λογια σε μια κατασταση στην οποια ο θυμος σου βρισκεται στο ζενιθ στην ουσια σε φρεναρει με αποτελεσμα να απογοητευεσαι και να καταπιεζεσαι.
Η καταπιεση ισως να προερχεται στο οτι ο Αρης σου βρισκεται εκτος απο αναδρομη κινηση και σε πτωση. Αυτο επιβαρυνει την κατασταση με το οτι βρισκεται σε ενα εντελως συναισθηματικο ζωδιο το οποιο αντιδρα εξαιρετικα παρορμητικα (ιδιοτητα Καρκινου). Απο την αλλη η Σεληνη σε αδυναμια δεν σε αφηνει να εκφρασεις αυτο που πραγματικα αισθανεσαι και στον 6ο οικο θα μπορουσα να την χαρακτηρισω φιλασθενη. Με την αντιθεση ολα αυτα προκαλουν διαταραξη της ισορροπιας σου.
Συνθετοντας τα παραπανω προσωπικα πιστευω οτι η οψη αυτη επισημαινει καποιο ειδος συναισθηματικης καταπιεσης. Θεωρω οτι δεν εξωτερικευεται σωστα ο θυμος και ισως πολλες φορες να ειναι και σπασμωδικος με αποτελεσμα να αυτο-μπλοκαρεσαι. Η ενταση αυτη αν δεν διαθετηθει σωστα ισως να προκαλεσει και καποιο πραγματικο ψυχολογικο θεμα οσον αφορα την εκφραση του θυμου (δεν λεω οτι εχεις καποιο ψυχολογικο προβλημα ή οτι θα αποκτησεις - απλα τονιζω οτι ολο αυτο που περιεγραψα ισως εχει σοβαρο αντικτιπο στην ψυχολογια σου )

με εκτιμηση
Cancerian

WHITE.HORSE
19-12-2008, 02:22 PM
Καλημέρα.

Ξέρουμε τι είναι ο θυμός για να μπορέσουμε να τον αναλύσουμε και να τον εξηγήσουμε? Σαν υπεραναλυτικός Δίδυμος νωρίζω ότι πρόκειται για ένα πολύπλευρο σύμπλεγμα συναισθηματικών αντιδράσεων του ανθρώπου όταν νοιώθει ότι δεν έχει τον έλεγχο των καταστάσεων γύρω του, και συνεπώς προσωπικά αδυνατώ να το αντιμετωπίσω ενιαία. Ίσως η συζήτησή σας με βοηθήσει. :)


IATOR Θυμός - ένα ανεξερεύνητο συναίσθημα (http://www.iator.gr/theodorou%20vasileios/thimos.html)

iatronet.gr - Υγεία / Ψυχική Υγεία / Θυμός: Ενα καταστροφικό συναίσθημα (http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=2654)


Kαλημέρα κ συγγνώμη για την αργοπορεία :embarrest.. δεν αδιαφόρησα .

ο θυμός πράγματι είναι ένα σύνθετο κ ταυτόχρονα δύσκολο συναίσθημα έχει πολλές παραμέτρους να εξεταστούν .. και σίγουρα δεν πρόκειτε να εξαντληθεί μέσα σε λίγες γραμμές.. εξάλου πάντα έχει να κάνει με το πως το βιώνει κ το διαχειρίζετε ο καθένας Κ ο θυμός κρύβετε κάτω από πολλά άλλα συναισθήματα καμιά φορά δεν το καταλαβαίνουμε καν.
Αυτός είναι ο λόγος που ζήτησα την συνδρομή της αστρολογίας .. ίσως κομμάτι κομμάτι εξετάζοντας διάφορες όψεις, πλανήτες ή οτιδήποτε άλλο πέρνει μέρος στην αστρολογία να βγάζω εγώ κ όποιος άλλος ενδιαφέρετε μικρά συμπεράσματα για τους ευατούς μας.!!
φυσικά η ψυχολογική προέκταση το θέματος είναι αναπόφευκτη .. νομοίζω ..
'Εχω δει πως πολλά μέλη έχουν εκράσει ήδη την γνώμη τους και τους ευχαριστώ γι'αυτό.

ο δικός μου ο 'Αρης είναι στις 27 Διδύμους ανάδρομος και σε οίκο 10
τρίγωνο με αφροδίτη
6γωνο με ωροσκόπο και χείρων
χιαστι με βέρτεξ



ευχαριστώ πολύ !:love:

lizy
19-12-2008, 10:45 PM
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Cancerian! πολύ ωραία η προσέγγισή σου και απόλυτα σωστή. θα μπορούσα να σε ρωτήσω τι θεωρείς ότι μπορεί να αποτελέσει διέξοδο σε αυτή την αντίθεση; είναι τα στοιχεία του καρκίνου που πρέπει να "αξιοποιηθούν" με άλλο, θετικό τρόπο ή περισσότερο της σελήνης στον αιγόκερω, που εκφράζει τη βάση των συναισθημάτων μας;
νομίζω πάντως πως αυτό που χρειάζεται κυρίως, και δε μιλάω μόνο για μένα, είναι η αναγνώριση των συναισθημάτων μας, (δηλ. τι ακριβώς νιώθω), πράγμα όχι εύκολο για μένα, και στη συνέχεια η προσπάθεια για μια ορθολογική διαχέιρισή τους, πώς δηλαδή να εκφράσω αυτό που νιώθω με τρόπο κατανοητό και το κυριότερο ανώδυνο για την ψυχική μου ηρεμία και ισορροπία.
και ένα σχολιάκι: πάντα διάβαζα ότι η σελήνη στον αιγώκερω κάνει ακριβώς αυτό το πράγμα και μάλιστα συχνά σε υπερβολικό, αρνητικό βαθμό, (ακράιο σημείο η ψυχρότητα), βάζει δηλ. τα συναισθήματα σε "κουτάκια", και προσπαθεί να αναλύσει με τη λογική τα πάντα. προσωπικά δεν την έχω βιώσει ποτέ ετσι, αντίθετα τα αισθήματα είναι πολύ έντονα και σχεδόν πάντα καθορίζουν τη συμπεριφορά μου, οκ, είναι θέμα ωροσκόπου καρκίνου βεβαια, αλλά και εκείνη η σελήνη στον αιγόκερω δεν θα έπρεπε να συμμαζεύει λίγο την κατάσταση, να την κάνει λογικότερη, πιο ελέγξιμη;

cancerian
20-12-2008, 12:36 AM
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Cancerian! πολύ ωραία η προσέγγισή σου και απόλυτα σωστή. θα μπορούσα να σε ρωτήσω τι θεωρείς ότι μπορεί να αποτελέσει διέξοδο σε αυτή την αντίθεση; είναι τα στοιχεία του καρκίνου που πρέπει να "αξιοποιηθούν" με άλλο, θετικό τρόπο ή περισσότερο της σελήνης στον αιγόκερω, που εκφράζει τη βάση των συναισθημάτων μας;
νομίζω πάντως πως αυτό που χρειάζεται κυρίως, και δε μιλάω μόνο για μένα, είναι η αναγνώριση των συναισθημάτων μας, (δηλ. τι ακριβώς νιώθω), πράγμα όχι εύκολο για μένα, και στη συνέχεια η προσπάθεια για μια ορθολογική διαχέιρισή τους, πώς δηλαδή να εκφράσω αυτό που νιώθω με τρόπο κατανοητό και το κυριότερο ανώδυνο για την ψυχική μου ηρεμία και ισορροπία.


Αρχικα συγνωμη για την καθυστερηση στην απαντηση .

Απο την δικη μου προσωπικη σκοπια , οταν υπαρχει καποιος τετοιος παραγοντας αρχικα θα πρεπει να συμβει η αποδοχη. Αποδεχεσαι αυτο που εισαι και τον τροπο που αισθανεσαι και εν συνεχεια βρισκεις τροπους με τους οποιους θα μπορεσεις να διοχετευσεις αυτα τα συναισθηματα. Τετοιοι τροποι θα μπορουσε να ειναι μεσα απο την τεχνη ( ζωγραφικη - ποιηση ) , απο τα χομπι σου . Ενας πολυ καλος τροπος εκτονωσης ειναι το γραψιμο υπο μορφη ημερολογιου (πραγματικα μετα απο την δευτερη σελιδα θα νιωθεις πολυ καλυτερα!)κ.ο.κ. Οτιδηποτε θα σε κανει να καναλωσεις την ενεργεια αυτη.


και ένα σχολιάκι: πάντα διάβαζα ότι η σελήνη στον αιγώκερω κάνει ακριβώς αυτό το πράγμα και μάλιστα συχνά σε υπερβολικό, αρνητικό βαθμό, (ακράιο σημείο η ψυχρότητα), βάζει δηλ. τα συναισθήματα σε "κουτάκια", και προσπαθεί να αναλύσει με τη λογική τα πάντα. προσωπικά δεν την έχω βιώσει ποτέ ετσι, αντίθετα τα αισθήματα είναι πολύ έντονα και σχεδόν πάντα καθορίζουν τη συμπεριφορά μου, οκ, είναι θέμα ωροσκόπου καρκίνου βεβαια, αλλά και εκείνη η σελήνη στον αιγόκερω δεν θα έπρεπε να συμμαζεύει λίγο την κατάσταση, να την κάνει λογικότερη, πιο ελέγξιμη;

Την Σεληνη την θεωρω ευαισθητο σημειο στο γενεθλιο ωροσκοπιο διοτι θα πρεπει να δωθει ιδιαιτερη σημασια στις οψεις γιατι καθε σχεση με χ πλανητη την χρωματιζει αναλογα.
Μην ξεχνας οτι εχεις Σεληνη αντιθεση με το Αsc και αυτο με κανει να σκεφτω οτι μαλλον δεν ειναι και τοσο λογικη ή ελεγξιμη. Στον Αιγοκερω ειναι σε μια αρκετα δυσκολη θεση (αδυναμια). Το οτι ακολουθει ομως λογικες βασεις δεν αναιρει το γεγονος οτι δεν παραμενει ευαισθητη. Ειναι μια πολυ ευαισθητη θεση της Σεληνης αυτη , μονο που δεν εξωτερικευεται η ευαισθησια της.

με εκτιμηση
Cancerian

penguin
20-12-2008, 01:03 AM
Γεια σας. ειπα να απαντησω κι εγω με βαση αυτα που εχω καταλαβει...

Καταρχην, πιστευω οτι ο Αρης αντιπροσωπευει καθαρα το θυμο-οχι κακια. Ενα ατομο που λεμε "οξυθυμο".
θεσεις που δειχουν τετοια οξυθυμια, ειναι νομιζω..
-Καποιος με εντονα χαρακτηριστικα Κριου
-Ηλιος σε συνοδο ή αντιθεση με Αρη
-Αρης συνοδο ή αντιθεση με Ουρανο
-Αρης στους Διδυμους
....Στα παραπανω, ο θυμος εκδηλωνεται μολις γινει κατι και μετα απο 5 λεπτα το ατομο το εχει ξεπερασει. Απλα επρεπε να το πει γιατι θα εσκαγε!!!

Αντιθετως, υπαρχουν ατομα που δεν εκδηλωνουν το θυμο αλλα ο,τι εχει γινει, δε θα στο συγχωρησουν ποτέ... (νομιζω οτι ειναι ατομα με Πλουτωνια χαρακτηριστικα-και ισως και ζωδια που δεν ξεχνουν-(Σκορπιος, Υδροχοος). Νομιζω οτι η Σεληνη καθοριζει πολυ το αν μπορουμε να συγχωρησουμε.

Κακια, τελος, μπορει να βγαλει ο οποιοσδηποτε και αυτο δεν εχει σχεση με θυμο (ζηλια κλπ). Και αριστες σχεσεις να εχουν! :embarrest

kiaRRa
20-12-2008, 01:13 AM
Σε γενικές γραμμες, ο ¶ρης υποδηλώνει την εκρηκτικότητα και τον παρορμητισμό.

Kill first, ask later ενα πράγμα. Πρώτα δρα, μετά κατευνάζει το θυμό και σκέφτεται.:cry:
Μπορεί και να μετανιώσει για το ξεσπασμα του ενας ¶ρης.


Δεν είναι δηλαδή -κατ' εμέ- μνησίκακος και εμπαθής πλανήτης. Απλά είναι αδάμαστος!:blink:

skytree
20-12-2008, 01:13 PM
Με τον ¶ρη στους Ιχθείς και στον 12ο δεν ξέρω αν μπορώ να χαρακτηρίσω τις καταστάσεις που με θυμώνουν και την κατάσταση όταν είμαι θυμωμένη..! Στην δική μου περίπτωση ο θυμός προέρχεται συνήθως από το αίσθημα ανασφάλειας ή αδικίας ή υποτίμησης (αναφέρθηκε και σε κάποιο αρχικό ποστ νομίζω).Δηλαδή σε καταστάσεις που υπενθιμίζουν ή επιβεβαιώνουν τα τρωτά μου σημεία και ως άμυνα αντί για λύπη εκφράζονται ως θυμός. Λόγω της θέσης του ¶ρη πολλές φορές ο θυμός καταπιέζεται ή καλύπτεται και λόγω της μη εξωτερίκευσής του μπορεί να στραφεί στον ίδιο του τον εαυτό. Όταν πάλι εκφραστεί γίνεται αρκετά έντονα και ξαφνικά,ίσως βοηθούν τα τετράγωνα προς τη σύνοδο Δία-Ουρανού.

lizy
20-12-2008, 02:13 PM
Σε ευχαριστώ ξανά πάρα πάρα πολύ Cancerian για την απάντηση!:love:

cancerian
20-12-2008, 02:20 PM
Σε ευχαριστώ ξανά πάρα πάρα πολύ Cancerian για την απάντηση!:love:

Παρακαλω :)

aries engineer
23-12-2008, 04:37 PM
Συμφωνω απολυτα για τα πλουτωνια χαρακτηριστικα και προσθετω και Κρονια..δεν νομιζω ενας αιγοκερως να ξεχναει ευκολα...ε:toung:Παραλληλα θεωρω οτι ο θυμος των παραπανω ειναι καπως παραξενος..Δηλαδη οταν νιωθουν οτι αδικουνται ΑΛΛΑ απο ατομα που εχουν καποιο συμφερον οικονομικο ας πουμε..το κανουν α βα βα..δεν μιλανε δεν λαλανε ταχα μου δηθεν το προσπερανε ..οταν παψουν να εχουν καποιο συμφερον τοτε σε διαλυουν...Οπως και το αντιθετο..οταν δεν εχουν καποιο κερδος θυμωνουν αντιδρουν κανουν ρανουν..μεχρι να γυρισει ο τροχος βεβαια και μετα ειναι πεταει ο γαιδαρος πεταει...:laugh::laugh:Δεν βγαζεις ακρη πραγματικα ομως...:nuts:

Ενω η περιπτωση η κριαρισια ας πουμε ειναι το αλλο ακρο..Πλακωνομαι με προισταμενους, με γονεις ,με συντροφους, με μαγαζατορες, με σερβιτορους ,με τη τραπεζα μου, με τον παροχο ιντερνετ, με τον σπιτονοικυρη...και κλασσικα στον ασοο παντα...δεν βαριεσαι......

kinky_skorpina
28-12-2008, 12:27 PM
Kαλημέρα !! σε όλους !

έχω ανοίξει ένα νέο θέμα με το όνομα " θυμός " θα ήθελα σε αυτό το θέμα την βοήθεια σας. Αν υπάρχουν ήδη αναφορές παρακαλώ δώστε μου παραπομπες :love:
Με ενδιαφέρει να ασχοληθώ με αυτό το συναίσθημα με την βοήθεια της αστρολογίας για να γίνω πιο συγκεκριμένη με ενδιαφέρει να εντοπίσω δίαφορα σημεία σε έναν γεννέθλιο για το πως ένα άτομο βιώνει εκφράζει τον θυμό του ή δεν εκφράζει και κρατάει μέσα του πράγματα .. για το πόσο επιθετικά ή παθητικά διαχειρίζετε το θέμα ... πόσο κρυφά ή ύπουλα μπορεί να διχειρίζετε κανεις αυτό το συναίσθημα ακόμα για το αν κάποιος έχει πρόβλημα στο να βιώσει ή να εκφράσει τον θυμό του ..
ελπίζω να με καταλάβατε .:love::love: τι ψάχνω ..


ευχαριστώ

Γειά σου...Μιλάς με ένα κατ'εξοχην οξύθυμο άτομο το οποίο παλεύει χρόνια να τιθασεύσει το θυμό του και την παρορμητική του φύση...σκορπινα με ωροσκοπο στον τοξότη σε σύνοδο με τον αρη και σελήνη σε σύνοδο με τον πλούτωνα στο ζυγό....Δύσκολες όψεις...

kinky_skorpina
28-12-2008, 12:42 PM
Εγώ η σκορπίνα με εντονη επιρροή απο Τοξότη έχω να σας δηλώσω οτι ανήκω στα εύεξαπτα άτομα που ο θυμός μου όμως κρατάει συνήθως λίγο(εκτός αν με προσβάλλουν ή με θίξουν με ωμό τρόπο-εκει μπορεί να χρησιμοποιήσω ακόμα και βία!!!!) και δεν κρατώ κακίες, προσπαθώ να φιλοσοφώ το καθετι και να το βλέπω απο τη θετική τπου πλευρά επειδή αντιλήφθηκα εγκαίρως οτι η μνησικακία-εκδικητικότητα δηλητηριάζει την ψυχή μου και αυτό δε το θ΄λελω με τίποτα.. Όψεις που πιστεύω ότι ευθύνονται για αυτό είναι:Αρης σε σύνοδο με τον Ωροσκόπο και οι δύο στον Τοξότη, Ανάδρομος Ερμής στο Σκορπιό χτυπημένος απο αρνητικές όψεις, Σελήνη σε σύνοδο με τον Πλούτωνα(συναισθηματική ξεσπάσματα)

Njordin
31-12-2008, 07:51 PM
Επειδη δεν ειδα να αναφερεται πουθενα {εκτος και αν μου διεφυγε} επιτρεψτε μου να προσθεσω οτι η παρουσια πολυ ευαισθητων στις προθεσεις των αλλων και "διαισθητικων" ζωδιων, Καρκινου και Ιχθυων δηλαδη, μπορει να συμβαλλει στην συχνη εκδληλωση θυμου.

Για παραδειγμα εγω, με Ερμη και Αφροδιτη στους Ιχθυες και Ηλιο στον 12ο, αντιλαμβανομαι ευκολα την διαθεση των αλλων πισω απ' τα λεγομενα τους με αποτελεσμα να θυμωνω συχνα {δηλαδη συχνοτερα απ' τους υπολοιπους}. Και ο θυμος ειναι συναισθημα αρα ειναι λοιπον αναμενομενο καποια αρκετα ευαισθητα ζωδια να μπορουν με τον τροπο τους να συμβαλουν στην δημιουργεια του, ή για να ειμαι πιο ακριβης, στη δημιουργεια εσωτερικης αναστατωσης, και κατοπιν οι απαραιτητες τοποθετησεις-οψεις αλλων πλανητων στην εκδηλωση της ως θυμος.

Φυσικα υπαρχει και ο πιο απλοικος θυμος που δημιουργειται απο τελειως ασημαντες αφορμες και το ζωδιο που κατεχει τα πρωτεια στη συγκεκριμενη κατηγορια, κατα την αποψη μου, δεν ειναι αλλο απ' τους Διδυμους.:toung:

Δείμων
31-12-2008, 08:58 PM
Φυσικα υπαρχει και ο πιο απλοικος θυμος που δημιουργειται απο τελειως ασημαντες αφορμες και το ζωδιο που κατεχει τα πρωτεια στη συγκεκριμενη κατηγορια, κατα την αποψη μου, δεν ειναι αλλο απ' τους Διδυμους.:toung:

Mπα, θα διαφωνήσω, περισσότερο σε γκρίνια κάνει, επειδή ότι λέμε το έχουμε ψιλοσκεφτεί πρώτα και γρήγορα - περιμένοντας ανυπόμονα να το αντιληφθούν και οι υπόλοιποι :toung: Εκτός κι αν παίζει κανένας ¶ρης στον Κριό πχ οπότε το θέμα εντείνεται.

penguin
31-12-2008, 09:18 PM
Καθαρισε ο Διδυμος.... αξιος:cheesy:.... Ακριβως, εκνευριζομαστε οταν περιμενουμε---Ολα τα καλα εχουμε- εκτος απο υπομονη...:bigsmile:

Njordin
01-01-2009, 06:52 PM
Mπα, θα διαφωνήσω, περισσότερο σε γκρίνια κάνει, επειδή ότι λέμε το έχουμε ψιλοσκεφτεί πρώτα και γρήγορα - περιμένοντας ανυπόμονα να το αντιληφθούν και οι υπόλοιποι :toung: Εκτός κι αν παίζει κανένας ¶ρης στον Κριό πχ οπότε το θέμα εντείνεται.

Σου διαφευγει τοτε οτι οι Διδυμοι ειναι το ζωδιο που ελεγχει το νευρικο συστημα. :bigsmile:Εξαλλου απ' οσο εχω δει περισσοτερο οξυθυμια ειναι παρα γκρινια...συχνα αρκετα οξυα που ομως διαρκει ελαχιστα.

kinky_skorpina
01-01-2009, 08:00 PM
Γειά σου white.horse..ως γνήσια Τοξοτίνα δεν αποχωρίζεσαι το σύμβολο του ζωδίου σου βλέπω και το επέλεξες και ως profil!!!Κένταυρος=μισός αλογο-μισός ανθρωπος!!
'Eχω κι εγώ επιρροή απο Τοξότη...¶ρη,Ωροσκόπο και Ποσειδώνα...!
Όσον αφορά το θέμα του θυμού που θίγεις, αν επιθυμείς μια πιο προσωπική συζήτηση μπορούμε να μιλήσουμε στο msn.

polyxenitsa
05-01-2009, 08:43 PM
Εχω Ηλιο και ωροσκοπο στους Ιχθεις. Αρη και Ερμη στον Κριο στον πρωτο οικο σε συνοδο.Θυμωνω ευκολα και εξοργιζομαι οταν νιωθω οτι με προσςβαλουν και με αδικουν ολοφανερα. Τωρα οταν αυτο δεν γινεται ολοφανερα αργω να παρω μπρος και προσπαθω να βρω τροπο να κατευνασω τα πραγματα.
Αυτο που με νευριαζει πιο πολυ ομως ειναι οτι ξεθυμωνω και συγχωρω πολυ γρηγορα.
ΣΥΓΧΩΡΩ ΜΑ ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ.
Δεν κρατω επισης ποτε κακια.

aries engineer
06-01-2009, 05:43 PM
Επειδη δεν ειδα να αναφερεται πουθενα {εκτος και αν μου διεφυγε} επιτρεψτε μου να προσθεσω οτι η παρουσια πολυ ευαισθητων στις προθεσεις των αλλων και "διαισθητικων" ζωδιων, Καρκινου και Ιχθυων δηλαδη, μπορει να συμβαλλει στην συχνη εκδληλωση θυμου.

Για παραδειγμα εγω, με Ερμη και Αφροδιτη στους Ιχθυες και Ηλιο στον 12ο, αντιλαμβανομαι ευκολα την διαθεση των αλλων πισω απ' τα λεγομενα τους με αποτελεσμα να θυμωνω συχνα {δηλαδη συχνοτερα απ' τους υπολοιπους}. Και ο θυμος ειναι συναισθημα αρα ειναι λοιπον αναμενομενο καποια αρκετα ευαισθητα ζωδια να μπορουν με τον τροπο τους να συμβαλουν στην δημιουργεια του, ή για να ειμαι πιο ακριβης, στη δημιουργεια εσωτερικης αναστατωσης, και κατοπιν οι απαραιτητες τοποθετησεις-οψεις αλλων πλανητων στην εκδηλωση της ως θυμος.

Φυσικα υπαρχει και ο πιο απλοικος θυμος που δημιουργειται απο τελειως ασημαντες αφορμες και το ζωδιο που κατεχει τα πρωτεια στη συγκεκριμενη κατηγορια, κατα την αποψη μου, δεν ειναι αλλο απ' τους Διδυμους.:toung:

Aφφφ πες τα συνζωδιακε μου!!!Αυτο ακριβως παθαινω και εγω με Ηλιο στον 12..αντιλαμβανομαι τα πισω απο τις λεξεις κρυβεται ο Αλεξης..καλα για τους Διδυμους δεν το συζητω..ιδιως αν υπαρχει και Αρης στους Διδυμους..σε κανουν σκουπιδι!!!!..και η τρελα ειναι οτι σε 5 λεπτα κανουν σαν να μην συμβαινει τιποτα!!!!!!!!!και εννοειται δεν λενε ΠΟΤΕΕ συγγνωμη..μη σου πω οτι ξεχνανε τι εχουν πει!!!!!:laugh::laugh:

Δείμων
06-01-2009, 06:54 PM
ΟΚ βρε, ευχαριστούμε! :laugh: Τώρα εμείς φταίμε άραγε ή εσείς που αυτά τα πράματα τα θεωρείτε για θυμό? :toung: Θυμωμένος Δίδυμος για να ξέρετε δεν υπάρχει, και όλες οι εκφράσεις αυτού του συναισθήματος διαμορφώνονται από τα επί μέρους στοιχεία του ωροσκοπίου μας (¶ρης, ωροσκόπος, Πλούτωνας κλπ). Αυτό γιατί οι Δίδυμοι καταλαβαίνουμε τόσο εύκολα τους λογους που καθοδηγούν τη συμπεριφορά των άλλων που δεν γίνεται να τους θυμώσουμε!

Και το ότι δεν κρατάμε κακίες και ξεχνάμε εν ριπή οφθαλμού μάλλον για προτέρημά μας το κόβω, παρά για ότι άλλο! (βελονόκαρφον :bigsmile::love:) Έγινε κάτι, τέλειωσε? Εντάξει, φύγαμε, πάρα κατω, σε πιο σπουδαία!

Δείμων
06-01-2009, 08:54 PM
...Στον θυμό πάντα αναφερόμενοι :)

ailama_p
06-01-2009, 08:59 PM
Είναι και το τι ενεργοποιεί το θυμό του καθενός.Όσο και να φουντώνεις και να ξεφουντώνεις είναι το αποτέλεσμα και η εκδήλωση.Τι το ξεκίνησε μετράει άρα έχουμε να κάνουμε με μια σειρά απο θέματα και όψεις.

Δείμων
06-01-2009, 09:17 PM
Πράγματι υπάρχει η αιτία πίσω από το αποτέλεσμα, αλλά εκεί είναι το θέμα: το αποτέλεσμα και τον προορισμό που μπορεί να σε φέρει αυτό να μπορείς να τα πάρεις στα χέρια σου και να τα ελέγξεις.

Συνήθως θυμώνεις όταν παραδίδεσαι αμαχητί στα γεγονότα, και ο θυμός όπως ξέρουμε όλοι είναι ο χειρότερος σύμβουλος που δεν σου βγαίνει σε καλό.

aries engineer
06-01-2009, 09:23 PM
Πράγματι υπάρχει η αιτία πίσω από το αποτέλεσμα, αλλά εκεί είναι το θέμα: το αποτέλεσμα και τον προορισμό που μπορεί να σε φέρει αυτό να μπορείς να τα πάρεις στα χέρια σου και να τα ελέγξεις.

Συνήθως θυμώνεις όταν παραδίδεσαι αμαχητί στα γεγονότα, και ο θυμός όπως ξέρουμε όλοι είναι ο χειρότερος σύμβουλος που δεν σου βγαίνει σε καλό.

Τα εντονα συναισθηματα γενικοτερα θεωρω οτι ειναι κακοι συμβουλοι..:bigsmile:

Δείμων
06-01-2009, 09:33 PM
Έχεις ένα δίκιο :) αλλά δεν μπορώ να εξισώσω ένα τόσο χαμηλού επιπέδου συναίσθημα όπως ο θυμός, η οργή, η ζήλεια, η ηδονή κλπ με κάτι που πηγάζει από πολύ βαθύτερα..

Στο κάτω - κάτω, όταν μιλάμε για συναισθήματα έντονα που δεν έχουν πηγή τους το σώμα αλλά την ίδια την ψυχή μπορείς να τα ακολουθήσεις με μεγαλύτερη σιγουρά και εμπιστοσύνη - για να μην πω ότι επιβάλλεται κιόλας...! Πόσες φορές θα τα γνωρίσεις στη ζωή σου?

ailama_p
06-01-2009, 09:36 PM
Σωστά και όταν τα πράγματα επανέρχονται στον έλεγχό σου χρησιμοποιείς αυτό το συναίσθημα,το μετατρέπεις σε κάτι δημιουργικό π.χ. γραφή και συνεχίζεις προσπαθώντας να μην σπάσει 'κανα αγγείο!!χιουμορ,αλλά με ¶ρη στο σκορπιό..

aries engineer
06-01-2009, 09:41 PM
Έχεις ένα δίκιο :) αλλά δεν μπορώ να εξισώσω ένα τόσο χαμηλού επιπέδου συναίσθημα όπως ο θυμός, η οργή, η ζήλεια, η ηδονή κλπ με κάτι που πηγάζει από πολύ βαθύτερα..

Στο κάτω - κάτω, όταν μιλάμε για συναισθήματα έντονα που δεν έχουν πηγή τους το σώμα αλλά την ίδια την ψυχή μπορείς να τα ακολουθήσεις με μεγαλύτερη σιγουρά και εμπιστοσύνη - για να μην πω ότι επιβάλλεται κιόλας...! Πόσες φορές θα τα γνωρίσεις στη ζωή σου?

γιατι μου βαζεις την ηδονη στα χαμηλου επιπεδου συναισθηματα????:toung:
επισης τα "κακα" συναισθηματα πηγαζουν απο τις ορμονες και τα "καλα" απο την ψυχη????

Δείμων
06-01-2009, 09:53 PM
Εεεεεεεεεεεεε αν η ηδονή είναι μόνο ηδονή δεν είναι?.. Αν δεν έχει την εγκεφαλική επικοινωνία, την ψυχική επαφή μέσα της πού βρίσκεται η ολοκλήρωση?... Φυσικά αυτά αποτελούν προσωπική μου άποψη και μόνο.

Με την ίδια λογική και για να μένουμε στο θέμα, όταν ο θυμός πηγάζει βαθιά από την ψυχή σου μετατρέπεται σε μίσος - με ότι μπορεί να σημαίνει κάτι τέτοιο. Από συγκάλυψη αγάπης (λογικά μισείς εκείνο που είναι απόλυτα αντίθετο με εσένα άρα σε συμπληρώνει) μέχρι αυτοσκοπό εκδίκησης.

Eleni67
06-01-2009, 09:54 PM
Συνήθως θυμώνεις όταν παραδίδεσαι αμαχητί στα γεγονότα

Oχι αγαπητε μου :)
Θυμωνεις οταν εχουν ξεπεραστει καποια ορια και οχι για να παραδωθεις αμαχητη.

Για μενα η απαθεια ειναι το χειροτερο και οχι ο θυμος.
Ο Απαθης ειναι ειτε ζωντανος-νεκρος η απλα δειλος και συμφεροντολογος...
Οπως το δει ο καθενας.


Εεεεεεεεεεεεε αν η ηδονή είναι μόνο ηδονή δεν είναι?.. Αν δεν έχει την εγκεφαλική επικοινωνία, την ψυχική επαφή μέσα της πού βρίσκεται η ολοκλήρωση?... Φυσικά αυτά αποτελούν προσωπική μου άποψη και μόνο.


Αναλογος με το τι ψαχνει ο καθενας... :)
Υπαρχουν ατομα που ψαχνουν μονο την εμπειρια και οχι την ολοκληρωση (δεν μιλαω για τον εαυτο μου).


Φυσικά αυτά αποτελούν προσωπική μου άποψη και μόνο.

Και σε καποια υπολοιπα που εξεφρασες πιο πανω να υποθεσω στα οποια δεν συμφωνω απολυτα μαζι σου.

aries engineer
06-01-2009, 10:00 PM
Εεεεεεεεεεεεε αν η ηδονή είναι μόνο ηδονή δεν είναι?.. Αν δεν έχει την εγκεφαλική επικοινωνία, την ψυχική επαφή μέσα της πού βρίσκεται η ολοκλήρωση?... Φυσικά αυτά αποτελούν προσωπική μου άποψη και μόνο.

Aμαν πια εσεις τα Διδυμα και τα Παρθενα με τα εγκεφαλικα σας!!!:toung::toung:

aries engineer
06-01-2009, 10:01 PM
Oχι αγαπητε μου :)
Θυμωνεις οταν εχουν ξεπεραστει καποια ορια και οχι για να παραδωθεις αμαχητη.

Για μενα η απαθεια ειναι το χειροτερο και οχι ο θυμος.
Ο Απαθης ειναι ειτε ζωντανος-νεκρος η απλα δειλος και συμφεροντολογος...
Οπως το δει ο καθενας.



Και σε καποια υπολοιπα που εξεφρασες πιο πανω να υποθεσω στα οποια δεν συμφωνω απολυτα μαζι σου.

Αααα και εγω συμφωνω..η σιωπη ειναι ενοχή..:love::love:

Δείμων
06-01-2009, 10:14 PM
Ελένη εννοώ ότι παραδίδεσαι αμαχητί στα εξωτερικά γεγονότα, και τα αφήνεις να εισβάλλουν μέσα σου και να ενεργοποιήσουν ανεμπόδιστα όλους τους μηχανισμούς ανάδρασης - που καταλήγουν να σε κάνουν να θυμώνεις. Μην ξεχνάς, πιο πάνω είχα γράψει ότι θυμώνουμε όταν τα πράγματα δεν γίνονται όπως τα θέλουμε εμείς ή όπως τα περιμένουμε. Εάν είσαι έτοιμος να τα διαλλεχτείς και να τα επεξεργαστείς, τοτε δεν έχεις κανέναν απολύτως λόγο να θυμώσεις - απλά να συνδιαλλαγείς με τον άλλον. Και άμα έχεις συλλάβει και τους λόγους που τον έκαναν να ενεργήσει//μιλήσει με τον συγκεκριμένο τρόπο, τότε για κανένα λόγο δεν μπορείς να ερεθιστείς!! :cheesy: Αυτό δεν είναι απάθεια, είναι ενεργητική αντίδραση. Στα άλλα που δεν συμφωνείς πες μου να το συζητήσουμε!

Κριαρίνα μου δεν είναι κακό ούτε το ένα ούτε το άλλο, το ξέρεις. Κάθε άνθρωπος δρα με τον δικό του τρόπο - και τα ζώδια λίγο-πολύ αυτό το ορίζουν. Μόνο σε παρακαλώ πολύ μέσα στους εγκεφαλκούς βάλε μου και τα Τοξοτάκια με τους Ιχθείς:love::love:

ailama_p
06-01-2009, 10:37 PM
... εννοώ ότι παραδίδεσαι αμαχητί στα εξωτερικά γεγονότα, και τα αφήνεις να εισβάλλουν μέσα σου και να ενεργοποιήσουν ανεμπόδιστα όλους τους μηχανισμούς ανάδρασης - που καταλήγουν να σε κάνουν να θυμώνεις.!:

Ποιός άνθρωπος στ'αλήθεια παραδίνεται αμαχητί?Είναι άλλο να έχει πολλά ευαίσθητα
σημεία ή σπασμένες αντιστάσεις και άλλο η παράδοση.Ο θυμός,η οργή και η ένταση είναι προφανέστατη εκδήλωση αντίστασης στα εξωτερικά και εσωτερικά γεγονότα.-

aries engineer
06-01-2009, 10:41 PM
Ποιός άνθρωπος στ'αλήθεια παραδίνεται αμαχητί?Είναι άλλο να έχει πολλά ευαίσθητα
σημεία ή σπασμένες αντιστάσεις και άλλο η παράδοση.Ο θυμός,η οργή και η ένταση είναι προφανέστατη εκδήλωση αντίστασης στα εξωτερικά και εσωτερικά γεγονότα.-

Παραδινεται και ανεχεται οποιος εχει καποιο συμφερον ειτε οικονομικο ειτε συναισθηματικο..δεν βρισκω αλλο λογο για να βαλει την ουρα στα σκελια καποιος..:bigsmile:

ailama_p
06-01-2009, 10:49 PM
Παραδινεται και ανεχεται οποιος εχει καποιο συμφερον ειτε οικονομικο ειτε συναισθηματικο..δεν βρισκω αλλο λογο για να βαλει την ουρα στα σκελια καποιος..:bigsmile:

Τότε ακολουθεί τη φύση ή τη θέση του, σχετικά είναι αυτά και μεγαλη η συζήτηση.Όλα αλλάζουν και μέσα σε ανύποπτες φάσεις και χρόνους.Τα πάντα ρει...

nora
07-01-2009, 12:48 AM
Το πώς θα εκφράσει κάποιος τον θυμό του, στη περίπτωση που αυτό που του τον προκάλεσε αφορά σε διαπροσωπικές σχέσεις, δεν είναι και σε συνάρτηση με τις όψεις που υπάρχουν μεταξύ των 2 ωροσκοπίων;

Έχω σύνοδο ¶ρη-Ήλιου στον Κριό. Έχω παρατηρήσει ότι υπάρχουν άνθρωποι στη ζωή μου που όταν με έχουν θυμώσει τους έχω ταράξει στα χαστούκια, κι άλλοι που με κάνουν να κρατώ τον θυμό μέσα μου και να δέχομαι παθητικά καταστάσεις.

WHITE.HORSE
12-01-2009, 02:50 PM
Αααα και εγω συμφωνω..η σιωπη ειναι ενοχή..:love::love:



επιτρέψτε μου εγώ διαφωνώ .. :love::love:
η σιωπή δεν δηλώνει ενοχή .. σιωπώ γιατί δεν μου αρέσουν τα χαστούκια από αυτόυς που αγαπώ ...
σιωπώ όταν κάποιος που αγαπώ με θυμώνει .. εκεί τον θυμό μου σκέφτομαι πως θα τον εκφράσω
και προσπαθώ να καταλάβω τα γεγονότα .. να τα κάνω λέξεις και μετά να τα εκφράσω και μέσα από αυτήν την διαδικάσια έμαθα να κάνω υπομονή να σκεφτομαι δύο φορές πως θα πω κάτι ..
καθόλου τοξοτήσια συμπεριφορά .. γι'αυτό κ το έκανα θέμα

penguin
12-01-2009, 06:01 PM
Παροτι εχω δωσει απαντηση νωριτερα σχετικα με το θεμα, μαλλον θα πρεπει να μιλησω λιγο ως Διδυμινα γιατι πολλα ειπωθηκαν για μας τα ταλαιπωρα...

Εχω συνοδο Ηλιου - Αρη στους Διδυμους (ναι, ο χειροτερος συνδυασμος οπως ειδα να αναφερετε πιο πανω...) Οταν μαλωνουμε, κατι μας εχει πειραξει και αν δεν το πουμε, θα σκασουμε-κυριολεκτικα, θα σκασουμε!!! Απο τη στιγμη που θα διαμαρτυρηθουμε γι αυτο που μας πειραξε, εληξε. Εντελως ομως. Δεν κραταμε ουτε κακια, ουτε θυμο μετα, τιποτα. Ειναι λιγο οπως μαλωνεις με τα αδερφια σου που τους τη λες σε καποια φαση αλλα δεν θα αλλαξει μετα τιποτα γιατι τα αγαπας ο,τι και να γινει...Οταν θυμωσουμε με καποιον κραταει 5 λεπτα περιπου (το εχω χρονομετρησει) και μετα μας περναει εντελως. Και παρα πολυ συχνα, ενω μπορει ο αλλος να φταιει, ζηταμε συγγνωμη (εγω τουλαχιστον) για να τα ξαναβρουμε. Δε θελουμε να ειμαστε μαλωμενοι με κανεναν. Συνηθως σε αυτα τα θεματα, ξερεις πού βρισκεσαι τουλαχιστον.
Στον καβγα μπορει ο Διδυμος να μιλησει δυνατα αλλα συνηθως δεν τον κανει τον αλλο σκουπιδι με επιθετα...Θα πει "εκανες βλακεια" αλλα οχι "εισαι βλακας"...(τεσπα, για μενα φαινεται να εχει διαφορα αυτο).


Αν ενας Διδυμος ΔΕΝ μαλωσει τη στιγμη που γινει κατι και δεν πει κουβεντα, ειναι πολυ χειροτερο και σημαινει οτι αποφασισε σταδιακα να ξεκοψει απο τον αλλο. Οταν δεν μαλωνει πια, εφυγε...

Αυτα απο μια Διδυμο με πολλα σκορπισια στοιχεια που δεν εχει καταφερει να κρατησει ποτέ κακία. Οι Διδυμοι μαλωνουν αλλα δεν εκδικουνται - ισως για καποιους να φανει καλο αυτο.:toung::bigsmile:

konstantina318
13-01-2009, 09:55 AM
Απο προσωπική εμπειρία πάντως ,άτομο το οποίο γνωρίζω με Ήλιο-Ερμή στους Δίδυμους στον 10ο,ωροσκόπο Παρθένο και Δία στο Σκορπιό στον 3ο είναι η προσωποποίηση της αγένειας,εκφράζει πολύ ανοιχτά κ έντονα το θυμό του,ο οποίος συχνά είναι αδικαιολόγητος κ σε γενικές γραμμές βγάζει τρελή κακία κι απο το πουθενά:nuts:Αλλά την επόμενη μέρα,για να μην πώ την επόμενη ώρα....δεν τρέχει μία:love:Αυτά όσον αφορά στον εργασιακό του χώρο:bigsmile:
Οπότε όταν λέμε πως οι Δίδυμοι δεν θυμώνουν,οι Σκορπιοί σκοτώνουν και οι Καρκίνοι είναι συναισθηματικοί εκβιαστές,μιλάμε πολύ γενικευμένα ...

Δείμων
16-01-2009, 12:16 AM
Οταν δεν μαλωνει πια, εφυγε...



Συμφωνώ, με την έννοια ότι εάν δεν ασχοληθείς με τον άλλον σημαίνει πως δεν σε ενδιαφέρει -οι Δίδυμοι με τους ανθρώπους που μας ενδαφέρουν έχουμε επικοινωνία και το ενδιαφέρον μας είναι ανάλογο της επικοινωνίας αυτής- άρα αντιλαμβανόμαστε και καταλαβαίνουμε (τα Σκορπίσια χαρακτηριστικά εδώ μας βοηθάνε πολύ) γι αυτό και αντιδρούμε έτσι, το κάνουμε περισσότερο για τους άλλους όσο κι αν αυτό φαίνεται περίεργο!! ¶ρα, όταν ο άλλος δεν σε ενδιαφέρει για ποιό λογο να κάτσεις να σκάσεις?... (με την ίδια παραπάνω λογική μου έχει τύχει σχέση που άρχισε να φεύγει όταν σταμάτησε να ζηλεύει. Η αρχική χαρά «μπα, επί τέλους κατάλαβε!» τελικά αποδείxτηκε ανθρακες!!! Ψάρια.. :-P)

Όμως υπάρχουν περιπτώσεις ή στιγμές που ακόμα και ένας Δίδυμος, ή μάλλον ειδικά ένας Δίδυμος, συνειδητοποιεί τόσο καλά τις καταστάσεις ώστε ξέρει ότι πρέπει να σωπάσει. Αυτό δεν σημαίνει φυγή. Σημαίνει μάλλον πόνο και ταλαιπωρία για εμάς τα κακόμοιρα, τα πολυλογούδικα παιδάκια του Ερμή! :) Εννοείται, πως εάν και όταν οι καταστάσεις αλλάξουν χωρίς να έχουν αλλάξει στο μεταξύ τα συναισθήματα, όλα θα ειπωθούν. Αρκεί πάντα να θέλει να ακούσει και ο άλλος.