PDA

View Full Version : Όψη χιαστί



roxan
13-12-2008, 09:38 PM
θα μπορούσε κάποιος να μου πεί τι ακριβώς εκφράζει η όψη χιαστί?
γνωρίζω μόνο οτι είναι μια δευτερεύουσα όψη , "δυσμενής" αλλα δε ξέρω σε ποιό επίπεδο ακριβώς δρά και εκφράζεται...
μετά απο μια ματιά στο χάρτη μου διαπίστωσα αρκετές χιαστί,αν και αυτή που με προβλημάτισε ειναι ήλιος(καρκίνο)8ος οίκος χιαστί κρόνος(τοξότης)1ο οίκος ...

cancerian
13-12-2008, 10:03 PM
Αγαπητη

η οψη χιαστη ή αλλιως Quincunx στα λατινικα , ειναι η αποσταση μεταξυ δυο πλανητων με διαφορα 150* και με ανοχη τις 2 με 3 μοιρες.
Πολλοι αστρολογοι πλεον την θεωρουν ως πρωτευουσα οψη και εχει εγκαταλειφθει η ιδεα της δευτερευουσας οψης.
Ειναι ας μου επιτραπει η εκφραση , περιεργη οψη γιατι οι φυσεις των ζωδιων συνηθως δεν συμφωνουν. Η οψη Χιαστη δεν ειναι ουτε τριγωνο (μεσα απο το οποιο θα εκφραστει το στοιχειο των πλανητων στα ζωδια ) ουτε και τετραγωνο ( απο οπου θα φανει η εκφραση των ιδιοτητων των πλανητων στα ζωδια).
Μεσα απο αυτη την οψη οι δυο πλανητες θα πρεπει να βρουν καποια κοινη οδο για να συμφωνησουν. Αρα μερικες λεξεις απο τις οποιες θα μπορουσαμε να περιγραψουμε αυτη την οψη ειναι αναθεωρηση , προκληση και προσαρμογη.
Η οψη χιαστη , θα κανει τους δυο πλανητες να προσαρμοστουν ειτε το θελουν ειτε οχι με τις ιδιοτητες του οικου που καταλαμβανουν.
Ειναι οπως προανεφερα μια οψη η οποια "προκαλει" αλλα αν την κατανοησεις καλυτερα μεσα απο τον πλανητικο σχηματισμο σου προσφερει εναν θωρακισμενο χαρακτηρα. Η οψη αυτη κανει τους δυο πλανητες να ειναι διαλακτικοι και μεσα απο αυτη την ιδιοτητα ειτε θα μαθουν να ελισσονται ειτε να προκαλουν.
Η οψη χιαστη πολλες φορες σχετιζεται με ιατρικα θεματα και προβληματα υγειας. Αυτο οφειλεται στο οτι η ενεργεια δεν καναλωνεται σωστα εξαιτιας της διαφορετικοτητας των φυσεων και ιδιοτητων των ζωδιων με αποτελεσμα να σπαταλαται ανουσια.
Πολλες φορες συμβολιζει τρωτα σημεια και καταστασεις οι οποιες ειναι μπερδεμενες. Επισης συμβολιζει και καρμικες καταστασεις μεσα απο τις οποιες πρεπει να μαθουμε (συμφωνα με τις ενεργειες των εκαστοτε πλανητων).

Ο Ηλιος Χιαστη με τον Κρονο ισως να φερει στην επιφανεια προκλησεις και προβληματα τα οποια εχουν να κανουν με την πατρικη φιγουρα. Ισως ο πατερας δεν ηταν απολυτα κατανοητος ή ισως επρεπε να γινουν μερικες υποχωρησεις ειτε απο μερος σου ειτε απο το δικο του , ωστε να ερθει η γαληνη - πραγμα ομως που δεν αρεσε σε εσενα (υποχωρηση).
Θεματα τα οποια αφορουν την ευθυνη της οποιας ισως ποτε να μην ετυχες αναγνωρισιμοτητα και εξαιτιας αυτου να αφηνες τις "δουλειες" στην μεση.Πολλες φορες μπορει να δυσκολευεσαι να αρνηθεις πραγματα και να εισαι εξαιρετικα ελαστικη και δεκτικη στις επιθυμιες των αλλων με αποτελεσμα την εκμεταλευση. Θα μπορουσε να θεωρηθει προσωπικα , σαν μια οψη ενος μαζοχιστη ο οποιος τιμωρει των εαυτο του με βαση τα λαθη του παρελθοντος σχετιζοντας και προβαλοντας τα στο παρον. Επισης ισως υπαρχουν οδοντιατρικα προβληματα ή προβληματα τα οποια αφορουν το δερμα σου.

με εκτιμηση
Cancerian

κρασακι
14-12-2008, 01:21 AM
Γειά σου Cancerian!!!:bigsmile:

Μιας και ρώτησε κάποιος για την όψη χιαστί θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι.:cheesy:

Σε μια συναστρία αν υπάρχουν αρκετές όψεις χιαστί μεταξύ δύο ατόμων,να υποθέσω ότι υποδηλώνει αρκετή προσπάθεια για κατανόηση του ενός απο τον άλλο , αλλά και αρκετές συγκρούσεις ή μάλλον καλύτερα σύγκρουση στον τρόπο εκδήλωσης των συναισθημάτων και του χαρακτήρα γενικώς?

Για παράδειγμα αναφέρω κάποιες..που τις έχω συναντήσει σε συναστρία.
ήλιος χιαστί ήλιος
αφροδίτη χιαστί σελήνη
άρης χιαστί ήλιος
ήλιος χιαστί αφροδίτη
άρης χιαστί αφροδίτη

έχω απορία αν μπορούμε να τις εξηγήσουμε κάπως ή απλώς ισχύουν γενικά αυτά που ανέφερες πιο πάνω πρόκληση και δρόμος για κάποια προσαρμογή.

Ευχαριστώ!!:bigsmile:

Δείμων
14-12-2008, 11:42 AM
Kρασάκι θα κάνω μια γενική παρατήρηση, στις συναστρίες οι όψεις που δημιουργούνται μεταξύ των στοιχείων του χάρτη είναι πολύ περισσότερες απ' ότι στους γενέθλιους (ή σύνθετους). Πράγμα απόλυτα αναμενόμενο λογω της παρουσίας πολύ περισσότερων σωμάτων μέσα του. Αυτό αντανακλά την πολυπλοκότητα που διαπιστώνουμε και οι ίδιοι, όχι μόνο αστρολογικά, συνάπτοντας οποιαδήποτε σχέση. Οπότε λογικό είναι να σχηματίζονται και περισσότερες χιαστί.


Όσο απίθανο είναι να συναντηθούν δύο άτομα που οι χάρτες τους να είναι «ιδανικοι», άλλο τόσο δύσκολο είναι να υπάρξει (βρεθεί) και το «απόλυτο» ταίρι στη ζωή μας. Από αυτή τη σκοπιά, του ότι ο καθένας είμαστε λίγο-πολύ ιδιαίτεροι και διαφορετικοί, οι όψεις χιαστί στις συναστρίες θεωρούνται θετικές, αφού δηλώνουν κομμάτια που μπορεί το ζευγάρι να στρέψει προς όφελός του εάν τα εντοπίσει δουλεύοντας επάνω τους. Και η αστρολογία έρχεται να βοηθήσει σε αυτόν τον εντοπισμό.

Ψάχνοντας λοιπόν τη σημασία των χιαστί μεταξύ των στοιχείων που λες θα βρεις τον τομέα που σηματοδοτεί η καθεμία για περεταίρω μελέτη. ύστερα, στο χέρι και των δύο είναι εάν θα την στρέψετε προς όφελός σας ή εναντίον σας.

Γενικά όμως να ξέρεις ότι οι χιαστί μεταξύ ασύμβατων στοιχείων είναι δυσκολώτερο να «λυθούν» απ' ότι εκείνες μεταξύ συμβατών. Θέλουν λίγο περισσότερη δουλειά και την προσοχή μας για περισσότερο καιρό. Δηλαδή πιο εύκολη είναι μία όψη πλανητών σε ζώδια γης - νερού ή φωτιάς - αέρα, παρά μία σε ζώδια Γης - Φωτιάς ή Νερού - Αέρα.

κρασακι
14-12-2008, 12:40 PM
Καλημέρα καλήμέεραα!!!

Δείμων merci για την απάντησή σου!:bigsmile:

Συμφωνώ σε αυτά που γράφεις ότι κάποιες δύσκολες όψεις και όχι μόνο χιαστί μπορούμε να τις μετατρέψουμε σε θετικές σε μια συναστρία μέσα απο προσπάθεια.

Πολύ πολύ πολύ δύσκολο να βρεθούν δύο άτομα με χάρτες ιδανικούς και ούτε νομίζω υπάρχει και το ''απόλυτο '' ταίρι με την κυριολεκτική έννοια της λέξης.!:cheesy:

Αυτό που προσπαθώ να κάνω είναι να εξηγήσω αυτές τις όψεις, αν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος ερμηνείας τους βέβαια....
δηλαδή πως οδηγούμαστε σε μια εξήγηση και σε ένα συμπέρασμα αν έχουμε μια όψη αντίθεσης για παράδειγμα μεταξύ ¶ρη Ήλιου σε μια συναστρία...έτσι
λέω π.χ. αν δηλαδή μπορώ να πω ότι με την όψη αφροδίτη χιαστί σελήνη υπάρχει ένας απο τους δύο πλανήτες που εκδηλώνει περισσότερο την ενέργεια του..αν το ζευγάρι δεν νιώθει συναισθηματική έλξη ή αν ο ένας απο τους δύο δεν μπορεί να κατανοήσει τον τρόπο που αγαπά ο άλλος..προσπαθώ να καταλάβω πως μπορώ να την ερμηνεύσω και άν κάποιος απο τους δύο πλανήτες υπερισχύει ή όχι..αυτό ήθελα να πω και ανέφερα για παράδειγμα τις όψεις πριν.

με μπερδεύει καθαρά στην ερμηνεία της!

ευχαριστώ και πάλι!:bigsmile:

ed77
14-12-2008, 12:50 PM
Στις απορίες που έχει το κρασάκι και τις οποίες έχω κι εγώ, να συμπληρώσω και άλλη μία πάνω σε αυτά που είπε ο Δείμων. Ανέφερε ότι "δύσκολη" όψη χιαστί είναι αυτή μεταξύ ασύμβατων στοιχείων όπως Γης - Φωτιάς ή Νερού - Αέρα. Στην ίδια κατηγορία περιλαμβάνεται και μια όψη χιαστί με συνδυασμό Γης - Αέρα?

Τίνα Ζαχαριάδου
14-12-2008, 01:15 PM
Καλημέρα καλήμέεραα!!!

Δείμων merci για την απάντησή σου!:bigsmile:

Συμφωνώ σε αυτά που γράφεις ότι κάποιες δύσκολες όψεις και όχι μόνο χιαστί μπορούμε να τις μετατρέψουμε σε θετικές σε μια συναστρία μέσα απο προσπάθεια.

Πολύ πολύ πολύ δύσκολο να βρεθούν δύο άτομα με χάρτες ιδανικούς και ούτε νομίζω υπάρχει και το ''απόλυτο '' ταίρι με την κυριολεκτική έννοια της λέξης.!:cheesy:

Αυτό που προσπαθώ να κάνω είναι να εξηγήσω αυτές τις όψεις, αν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος ερμηνείας τους βέβαια....
δηλαδή πως οδηγούμαστε σε μια εξήγηση και σε ένα συμπέρασμα αν έχουμε μια όψη αντίθεσης για παράδειγμα μεταξύ ¶ρη Ήλιου σε μια συναστρία...έτσι
λέω π.χ. αν δηλαδή μπορώ να πω ότι με την όψη αφροδίτη χιαστί σελήνη υπάρχει ένας απο τους δύο πλανήτες που εκδηλώνει περισσότερο την ενέργεια του..αν το ζευγάρι δεν νιώθει συναισθηματική έλξη ή αν ο ένας απο τους δύο δεν μπορεί να κατανοήσει τον τρόπο που αγαπά ο άλλος..προσπαθώ να καταλάβω πως μπορώ να την ερμηνεύσω και άν κάποιος απο τους δύο πλανήτες υπερισχύει ή όχι..αυτό ήθελα να πω και ανέφερα για παράδειγμα τις όψεις πριν.

με μπερδεύει καθαρά στην ερμηνεία της!

ευχαριστώ και πάλι!:bigsmile:




Καλημερα, κρασακι μου δεν ειναι τοσο δυσκολο να βρεθει η ιδανικη συνσστρια, το δυσκολο ειναι, να ειναι η σχεση ιδανικη ακομα και οταν υπαρχει η ιδανικη συναστρια και αυτο γιατι βλεπουμε συναστριες που υπαρχουν για πχ.με πολλες ευνοικες οψεις και 4 με 5 δυσκολες και το ζευγαρι λειτουργει μονο τις αρνητικες με αποτελεσμα να εχουμε μαλλον μια δυσκολη σχεση.
Οσο για τις χιαστι θα της ερμηνευεις οπως τις δυσκολες οψεις με το σκεπτικο παντα της αναγκαστικης προσαρμογης.
Δηλ. χιαστι σεληνη Αφροδιτη σημαινει οτι τα ατομα πρεπει να προσαρμοσουν ο ενας τον ψυχισμο του σε σχεση με τον τροπο που μοιραζεται ο αλλος τον εαυτο του,ακομα και αν δεν το κανουν συνειδητα θα πρσαρμοζονται και ακριβως επειδη δεν θα ειναι συνειδητο θα δυσκολευονται αρκετα.

Τίνα Ζαχαριάδου
14-12-2008, 05:07 PM
Στις απορίες που έχει το κρασάκι και τις οποίες έχω κι εγώ, να συμπληρώσω και άλλη μία πάνω σε αυτά που είπε ο Δείμων. Ανέφερε ότι "δύσκολη" όψη χιαστί είναι αυτή μεταξύ ασύμβατων στοιχείων όπως Γης - Φωτιάς ή Νερού - Αέρα. Στην ίδια κατηγορία περιλαμβάνεται και μια όψη χιαστί με συνδυασμό Γης - Αέρα?


Συμβατα στοιχεια ειναι η φωτια με τον αερα και αυτο γιατι ο αερας δυναμωνει την φωτια με αποτελεσμα να βγαινει πιο ευκολα η δυναμικη της, ενω το νερο για πχ.την σβηνει.
Και για τη γη συμβατο στοιχειο ειναι το νερο αφου την ξεδιψαει και την κανει να καρποφορει, ενω η φωτια την καιει με αποτελεσμα να καταστρεφεται.
Με αυτην την εννοια μιλαμε για συμβατοτητα Ζωδιων.
Οποτε με αυτην την λογικη η γη με τον αερα που αναφερεις δεν ειναι συμβατος συνδυασμος γιατι πολυ απλα ο αερας την αναστατωνει,την ξεσηκωνει αφηνοντας στον δρομο του "καταστροφες.:icon_confused:

Δείμων
15-12-2008, 11:12 PM
Με τον Ήλιο χιαστί Αφροδίτη βλέπεις στον σύντροφό σου μία φρεσκάδα λόγω του διαφορετικού τρόπου που αγαπάει και το δείχνει. Aυτή όμως η διαφορετικότητα θα είναι και το στοιχείο που έλκει τον έναν στον άλλον, και που τελικά εάν δεν βρουν τα ανάλογα «μαξιλαράκια» να βάλουν αναμεταξύ τους σύντομα η έλξη θα καταλήξει σε σκληρή, επώδυνη σύγκρουση. Ενώ έχοντας βάλει έγκαιρα τα «μαξιλαράκια» σε ένα όμορφο, συμπληρωματικό αγκάλιασμα :)

Με τον Ήλιο χιαστί Ήλιο οι διαφορές είναι κάπως μεγαλύτερες άρα και χρειάζονται περισσότερη δουλειά, επειδή επικεντρώνονται σε βασικά θέματα προσωπικότητας. Τα μικρά, συμπαθητικά «ελαττωματάκια» που βρίσκαμε τόσο χαριτωμένα στην αρχή, με τον χρόνο μπορεί να καταντήσουν εκνευριστικά. Εάν δεν υπάρχουν άλλες ευνοϊκές όψεις στον χάρτη θα χρειαστεί να αφήσουμε αρκετό χώρο ο ένας στον άλλον, με ό,τι μπορεί να σημαίνει αυτή η απόσταση.

Το χιαστί ¶ρη - Ήλιου είναι ένα φρένο στις ενέργειες του ζευγαριού. Χρειάζεται κόπος για να αρχίσουν ταυτόχρονα πράγματα και οι πράξεις τους δεν συντονίζονται εύκολα. Όταν θέλει να ξεκινήσει κάτι ο ένας, ο άλλος δεν είναι έτοιμος ακόμα. Καλή συζήτηση (π.χ. καλές όψεις Ερμή) εδώ βοηθάνε πολύ.

Το Χιαστί μεταξύ ¶ρη - Αφροδίτης φέρνει αυτόν τον αποσυντονισμό (χρονικό και πρακτικό) στην σεξουαλική έκφραση του ζευγαριού. Πρέπει και οι δύο να μάθουν να είναι πιο αργοί και πιο σαφείς στις εκδηλώσεις τους, ώστε να δώσουν χρόνο στον άλλον να ετοιμαστεί και να ανταποκριθεί. Τι καλύτερο από μια παρατεταμένη ερωτική απόλαυση? Το δώρο που παίρνουν όσοι παλέψουν και κερδίσουν την προκλητική αυτή όψη!!


:love:

Plutwnian
18-12-2008, 02:20 AM
Λιγος ο καιρος που ανακαλυψα την οψη χιαστι και την ερμηνεια της....και ακομη λιγοτερος οτι ο χάρτης μου ειναι ο ορισμος του χιαστι παρακαλω δωστε φωτα


ΗΛΙΟΣχιαστιΠΟΣΕΙΔΩΝΑ Κ ΒΟΡΕΙΟ ΔΕΣΜΟ
ΣΕΛΗΝΗχιαστιΚΡΟΝΟ Κ ΟΥΡΑΝΟ
ΕΡΜΗΣχιαστι ΒΟΡΕΙΟΣ ΔΕΣΜΟΣ
ΑΡΗΣχιαστιΠΛΟΥΤΩΝΑΣ Κ ΛΙΛΙΘ
ΔΙΑΣχιαστιΚΡΟΝΟΣ,ΟΥΡΑΝΟΣ,Π ΟΣΕΙΔΩΝΑΣ


παρακαλω να παω βημα μπροστα στο χαρτη μου δινοντας μου τα φωτα σας

Τίνα Ζαχαριάδου
18-12-2008, 04:33 PM
Λιγος ο καιρος που ανακαλυψα την οψη χιαστι και την ερμηνεια της....και ακομη λιγοτερος οτι ο χάρτης μου ειναι ο ορισμος του χιαστι παρακαλω δωστε φωτα


ΗΛΙΟΣχιαστιΠΟΣΕΙΔΩΝΑ Κ ΒΟΡΕΙΟ ΔΕΣΜΟ
ΣΕΛΗΝΗχιαστιΚΡΟΝΟ Κ ΟΥΡΑΝΟ
ΕΡΜΗΣχιαστι ΒΟΡΕΙΟΣ ΔΕΣΜΟΣ
ΑΡΗΣχιαστιΠΛΟΥΤΩΝΑΣ Κ ΛΙΛΙΘ
ΔΙΑΣχιαστιΚΡΟΝΟΣ,ΟΥΡΑΝΟΣ,Π ΟΣΕΙΔΩΝΑΣ


παρακαλω να παω βημα μπροστα στο χαρτη μου δινοντας μου τα φωτα σας

Καλησπερα,επειδη ειδα τον χαρτη σου οι μονες οψεις χιαστι που εχεις ειναι ηλιος με β.δεσμο και αρη με πλουτωνα.
Οι αλλες που αναφερεις εχουν μεγαλη αποσταση και δεν πιανονται, στην χιαστι δινουμε μεχρι 1,5 μοιρα ανοχη.
Ετσι λοιπον θα πω για την πρωτη χιαστι οτι πολλες φορες θα υπαρχει μια συγκρουση προσωπικοτητας και οτι αντιστοιχει στον πλανητη αυτον, σε σχεση με την πορεια που πρεπει να εχεις σ αυτην την ζωη για να εκπληρωσεις τον Β.δεσμο σου που βρισκεται σε μια θεση που δινει διαισθηση αλλα ισως οχι τοσο ξεκαθαρη ματια για το που πρεπει να προσανατολιστεις, σιγουρα εχει σχεση με το οικογενειακο περιβαλλον αλλα και και με την πορεια σου γενικα στην ζωη μεσα απο την παροδο του χρονου.
Η αλλη χιαστι τωρα,δειχνει οτι η οποια συμμετοχη εχεις κυριως σε συλλογικους χωρους σου δημιουργει καποια προβληματα λογω αρκετου εγωισμου που δινει ο πλουτωνας σε αυτην τη θεση,επισης θα πρεπει να προσεχεις που διοχετευεις την δραση σου και την τεραστια δυναμη που υπαρχει, λογω αυτων των δυο πλανητων ωστε να μην γινει αυτοκαταστροφικη αλλα και καταστροφικη για τους αλλους

Plutwnian
18-12-2008, 05:10 PM
Σε ευχαριστω και παλι Ερση μου


ειδα και εγω οτι οι υπολοιπεσ δεν ισχυουν....μπορεις να μου πεις παλι για την πρωτη οψη γιατι δεν καταλαβα και πολυ τι ηθελες να μου πεις..η οικογενεια πως σχετιζεται με το βορειο αφου εχει να κανει με τον νοτιο που ειναι στην παρθενο στο 4 ενω ο Βορειος στο δεκατο στους ιχθεις....

ευχαριστω οπως και να χει θα δω και γω το χαρτη σου..:)

filira
18-12-2008, 08:07 PM
καλησπερα θα ηθελα να μαθω και εγω λιγα πραγματα για την οψη Κρονος χιαστι με Δια με Πλουτωνα με Ουρανο με Ποσειδωνα ευχαριστω

bully
18-12-2008, 09:39 PM
Γεια σας!!! Διαβασα ολα οσα γραψατε με προσοχη και καταλαβα πως για να ανταπεξελθεις στο QUINCUX δεν χρειαζεται μονο υποχωρηση , αλλα Θυσια. Αν ομως καποιος εχει τον Αρη σε quinqux ακριβειας με την συνοδο Ουρανου -Δια τι θα μπορουσε να σημαινει αυτο??? Επισης Ουρανος-Διας τριγωνο με Ωροσκοπο και Αρης συνοδο MC. Αυτα...

Τίνα Ζαχαριάδου
18-12-2008, 11:22 PM
Σε ευχαριστω και παλι Ερση μου


ειδα και εγω οτι οι υπολοιπεσ δεν ισχυουν....μπορεις να μου πεις παλι για την πρωτη οψη γιατι δεν καταλαβα και πολυ τι ηθελες να μου πεις..η οικογενεια πως σχετιζεται με το βορειο αφου εχει να κανει με τον νοτιο που ειναι στην παρθενο στο 4 ενω ο Βορειος στο δεκατο στους ιχθεις....

ευχαριστω οπως και να χει θα δω και γω το χαρτη σου..:)

Μαλλον σε μπερδεψα λιγακι γιατι ημουν περιεκτικη.
Ο Β.δεσμος μπορει να κανει την οψη με τον ηλιο ομως για να τον καταλαβουμε καλυτερα θα πρεπει να καταλαβουμε τι μας λεει και ο νοτιος.
Στην δικη σου περιπτωση αυτο που λεει ειναι οτι σε προηγουμενες ενσαρκωσεις ασχοληθηκες υπεραρκετα με την οικογενεια σου και γενικα αναλωθηκες πολυ σε θεματα του τεταρτου, εξαντλησες με καθε λεπτομερεια τα παντα και σ αυτη την ενσαρκωση θα πρεπει κυριως να αναλωθεις στο πως θα βγεις στην κοινωνια, πως θα καταξιωθεις,κυριως με πιο χαλαρο τροπο, ισως και με το να αφησεις και λιγο τα πραγματα στην τυχη τους (Ποσειδωνας ειναι αυτος δεν θελει και πολυ αναλυση) και επιπλεον θα εχεις καλλιτεχνικες τασεις που οπως ξερουμε τις εχεις.
Η χιαστι τωρα σου δημιουργει προβληματα γιατι ο ηλιος στον Λεοντα εχει τον εγωισμο του το πεισμα του και τελος παντων χαρακτηριστικα (πλην της καλλιτεχνιας φυσικα ) διαφορετικα πολυ απο του Ιχθυ που βρισκεται ο Β. δεσμος. :love:

Plutwnian
18-12-2008, 11:44 PM
Ευχαριστω πολυ


καταλαβα επακριβως τι θες να πεις εχεις δικιο απολυτο... αλλα αναρωτιεμαι ολη αυτη η καταδυση στην οποια βαζει ο πλουτωνας καταναγκαστηκα τον ηλιο να κανει δεν του κοβει τις πολλες γαρνιτουρες και τις φιεστες για να αφιερωθω τελικα σε κατι μεταφυσικο και ουσιαστικο...αυτο καταλαβαινω πως θα γινει με το αναπτυχθω ως πνευματικο ον και να καλλιεργησω περισσοτερο την διαισθηση μου σωστα???


παρακαλω διορθωσε με αν παρανοοω κατι....

Τίνα Ζαχαριάδου
19-12-2008, 12:07 AM
Aπλα αν συμφωνεις με αυτα που εγραψα τιποτα λιγοτερο τιποτα περισσοτερο:):):)

Φυσικα και συμφωνω:bigsmile::bigsmile:

κρασακι
10-01-2009, 04:47 PM
έχω στον γενέθλιο μου τις ακόλουθες όψεις:

Ήλιος χιαστί Πλούτωνας με ανοχή 1.85

επίσης ¶ρης χιαστί Πλούτωνας με ανοχή 2.7

δεν ξέρω αν έχουν ισχύ και αν πρέπει να τους δώσω σημασία..
ισχύει ότι για να κάνει εμφανή τη δυναμική της μια χιαστί όψη πρέπει να έχει μικρή ανοχή?

Τίνα Ζαχαριάδου
10-01-2009, 05:45 PM
έχω στον γενέθλιο μου τις ακόλουθες όψεις:

Ήλιος χιαστί Πλούτωνας με ανοχή 1.85

επίσης ¶ρης χιαστί Πλούτωνας με ανοχή 2.7

δεν ξέρω αν έχουν ισχύ και αν πρέπει να τους δώσω σημασία..
ισχύει ότι για να κάνει εμφανή τη δυναμική της μια χιαστί όψη πρέπει να έχει μικρή ανοχή?


Kρασακι μου,δεν νομιζω εγω προσωπικα πως πρεπει να τους δωσεις σημασια,
ειδικα σε αρη με πλουτωνα ειναι σχεδον 3 μοιρες, τωρα, εγω θα την επαιρνα χιαστι του ηλιου με τον πλουτωνα μονο αν ο ηλιος ειχε συνοδο με αλλο πλανητη με μια μοιρα διαφορα κ εκανε χιαστι ο αλλος πλανητης με τον πλουτωνα σχεδον ακριβειας.

κρασακι
10-01-2009, 06:22 PM
Kρασακι μου,δεν νομιζω εγω προσωπικα πως πρεπει να τους δωσεις σημασια,
ειδικα σε αρη με πλουτωνα ειναι σχεδον 3 μοιρες, τωρα, εγω θα την επαιρνα χιαστι του ηλιου με τον πλουτωνα μονο αν ο ηλιος ειχε συνοδο με αλλο πλανητη με μια μοιρα διαφορα κ εκανε χιαστι ο αλλος πλανητης με τον πλουτωνα σχεδον ακριβειας.

όχι δεν παίζει κάτι τέτοιο στον γενέθλιο μου..συνόδους έχω αλλά όχι τόσο κλειστές!
οπότε τους γυρνώ την πλάτη όπως το φαντάστηκα..:toung:
ευχαριστώ έρση μου!:bigsmile:

κρασακι
02-03-2010, 02:22 PM
Είχα ξανακάνει ερώτηση για το ίδιο θέμα πέρυσι και Τίνα μου είχες πει ότι δεν θα πρέπει να λάβω υπόψιν μου την χιαστί όψη Ήλιου Πλούτωνα.
Είμαστε σίγουροι γι'αυτό, είναι όντως όψη που δεν θα έπρεπε να τη λαμβάνω υπόψιν μου?
Απλώς διαβάζω τελευταία ότι αρκετοί της δίνουν σημασία και θεωρούν ότι φέρνει απροσδόκητα γεγονότα στη ζωή του ανθρώπου, όπως έχουμε ήδη ξαναπεί, καταστάσεις που αναγκάζουν το άτομο να προσαρμοστεί θέλει δεν θέλει σε αυτές και να προσπαθήσει να τις διαχειριστεί. Το ξέρω ότι οι απόψεις διΐστανται σε αυτό το θέμα, αλλά..
Ειναι απο τις όψεις του χάρτη μου που δεν καταλαβαίνω πως ''συνεισφέρουν'' και γιατί υπάρχουν..όπως και η χιαστί ¶ρη Πλούτωνα που είχα ξαναπεί..
περσινα ξυνά σταφυλιά θα μου πει κανείς..αλλά το κενό μου παραμένει..γι'αυτό επανέρχομαι.
Ααννν υπάρχει κάποια πληροφορία που να με κατατόπιζε καλύτερα καλώς αλιώς οκ..

Τίνα Ζαχαριάδου
02-03-2010, 03:42 PM
Είχα ξανακάνει ερώτηση για το ίδιο θέμα πέρυσι και Τίνα μου είχες πει ότι δεν θα πρέπει να λάβω υπόψιν μου την χιαστί όψη Ήλιου Πλούτωνα.
Είμαστε σίγουροι γι'αυτό, είναι όντως όψη που δεν θα έπρεπε να τη λαμβάνω υπόψιν μου?
Απλώς διαβάζω τελευταία ότι αρκετοί της δίνουν σημασία και θεωρούν ότι φέρνει απροσδόκητα γεγονότα στη ζωή του ανθρώπου, όπως έχουμε ήδη ξαναπεί, καταστάσεις που αναγκάζουν το άτομο να προσαρμοστεί θέλει δεν θέλει σε αυτές και να προσπαθήσει να τις διαχειριστεί. Το ξέρω ότι οι απόψεις διΐστανται σε αυτό το θέμα, αλλά..
Ειναι απο τις όψεις του χάρτη μου που δεν καταλαβαίνω πως ''συνεισφέρουν'' και γιατί υπάρχουν..όπως και η χιαστί ¶ρη Πλούτωνα που είχα ξαναπεί..
περσινα ξυνά σταφυλιά θα μου πει κανείς..αλλά το κενό μου παραμένει..γι'αυτό επανέρχομαι.
Ααννν υπάρχει κάποια πληροφορία που να με κατατόπιζε καλύτερα καλώς αλιώς οκ..



Γεια σου Σοφία μου, θύμισε μου σε παρακαλώ την ανοχή που έχει η όψη αυτή μέσα στον χάρτη σου διότι δεν μπορώ να θυμηθώ :embarrest γιατί σου είχα πει να μην την λάβεις υπόψιν σου.

κρασακι
02-03-2010, 04:26 PM
Γεια σου Τίνα!

Ανοχή 1.85

Τίνα Ζαχαριάδου
03-03-2010, 02:06 AM
Γεια σου Τίνα!

Ανοχή 1.85

Σοφία μου σε χιαστί δεν δίνω πάνω από μια μοίρα ανοχή, το πολύ 1.50 :embarrest

Γι αυτό δεν σου την υπολόγισα! Εσύ μπορείς να μας πεις αν λειτουργεί?
Μπορεί να πέφτω και έξω, άλλωστε σε άλλο ποστ έχω αναφέρει ότι ένα θέμα με τις ανοχές το έχω και αυτό γιατί θεωρητικά ακούγονται πολλά και από πολλούς, όμως στην πορεία της έρευνας διαπιστώνω άλλα. Για παράδειγμα, στο εξάγωνο εγώ δίνω 5 μοίρες ανοχή όταν οι περισσότερεοι δίνουν 3 με 4 μοίρες. Στις όψεις των φώτων δίνω 10 μοίρες ενώ πρόσφατα άκουσα ότι σε κάποια σχολή της Αμερικής (δεν θυμάμαι ακριβώς που) δίνουν για τα φώτα 12 με 15 μοίρες. :wacko:
Τα συμπεράσματα δικά σου!

Δείμων
03-03-2010, 03:26 AM
Τίνα μου στις 12 με 15 μοίρες ξεκινάει η επίδραση της όψης με κάποια μικρή επιρροή, αλλά η επίδρασή της δεν γίνεται αισθητή παρά μόνο όταν οι πλανήτες πλησιάσουν περισσότερο. Ίσως κάποιοι αστρολόγοι στον αγώνα τους να βγάλουν πρόβλεψη ξεχειλώνουν κάποια πράγματα. Μην ξεχνάμε ότι οι όψεις είναι δυνάμεις συντονισμού και όσο πιο μικρή η ανοχή τόσο μεγαλύτερη η ένταση.

Για την ακρίβεια ο κάθε πλανήτης έχει την δική του ανοχή (orb), μια σφαίρα ενέργειας γύρω από την επιφάνειά του, και ανάλογα με τη φύση του και τη φύση της όψης διαμορφώνεται η αποδεκτή γωνία. Την μεγαλύτερη φυσικά απόσταση όψης έχουν ο Ήλιος με τη Σελήνη σαν τα γωνιακά μεγαλύτερα σώματα στον ουρανό μας, και αν μεταξύ τους δεχτούμε τις 14-15 μοίρες για μια συνόδο, με το ίδιο σύστημα σε σύνοδο Ήλιου και Πλούτωνα θα πέσουμε στις 10.

κρασακι
04-03-2010, 04:37 PM
Να μαι και πάλι..έστω και αργοπορημένη..:bigsmile:

Οκ το έχω καταλάβει το θέμα της ανοχής και τελικά καταλήγω ότι είναι μάλλον κάτι καθαρά υποκειμενικό. Δεν μπορώ να το εκλάβω αλλιώς, μάλλον κανείς αστρολόγος δεν μπορεί να εκφέρει με 100% σιγουριά την άποψη ότι δεν ισχύει κάτι, αν δεν γνωρίζει και κάποια δεδομένα της ζωής κάποιου.
Πάντως, το να λαμβάνουμε υπόψιν μας, κάποιες φορές ναι και άλλες όχι, πχ μια σύνοδο Πλούτωνα Σελήνης ή Ήλιου με 10 μοίρες ανοχή και να λέμε ότι στη χιαστί 1,5 ανοχή είναι αποδεκτή και 1,8 χμ και χμμμ δεν με καλύπτει, χωρίς να θέλω να πω κάτι Τίνα για τον τρόπο που εκλαμβάνεις εσύ την ανοχή, άλλωστε είπες ότι δεν είσαι σίγουρη. Βλέπω ότι είναι κάπως υποκειμενικό αυτό. Δεν είναι αυτό το θέμα μου βασικά.. άλλο έχω απορία κυρίως..

Ας πούμε ότι ισχύει η όψη και ας λάβουμε υπόψιν μας ότι είναι μέσα στα αποδεκτά όρια ανοχής..πως μπορώ να ξεχωρίσω αν ισχύει και αν βγάζει τη δυναμική της η όψη και ότι αυτά που νομίζω ότι οφείλονται σε αυτή δεν είναι αποτέλεσμα κάποιων άλλων σημείων στον χάρτη..τι εννοώ..

αν καταλαβαίνω σωστά, μιας και η ερμηνεία της χιαστί με μπερδεύει, η συγκεκριμένη μάλλον φέρνει το άτομο αρκετές φορές στη ζωή του σε ένα σημείο που θα πρέπει να συμβιβαστεί, να κάνει πράγματα και να αναλάβει υποχρεώσεις που ίσως να μη θέλει, αλλά να νιώθει ότι πρέπει να το κάνει. Να θέλει να αποδείξει ότι μπορεί και να προσπαθεί να συμβιβάσει και να ισορροπήσει ''τα ασυμβίβαστα'' κατά κάποιο τρόπο, με αποτέλεσμα να θυσιάζει ίσως κάποιες επιθυμίες ή να δυσκολεύεται να πάρει αποφάσεις με αντίκτυπο ίσως και στην υγεία του κάποιες φορές..αυτά έχω πιάσει πολύυ περιεκτικά..

αν είμαι λάθος δεκτή η διόρθωση φυσικά!

αλλά πως μπορώ να καταλάβω αν αυτό δεν μου το προκαλεί πχ..ένα τετράγωνο ήλιου ποσειδώνα που κάνει το άτομο να θυσιάζει επιθυμίες ή να δυσκολεύεται να αποφασίσει για καταστάσεις αρκετές φορές ή μια σύνοδος άρη ήλιου που απο την άλλη το κάνει επίμονο μαχητικό, του δίνει πείσμα και ενέργεια ώστε να προσπαθεί να κάνει πραγματικότητα τα ακατόρθωτα για άλλους..
θέλω να πω ποια είναι αυτή η διαφορά που με βοηθά να καταλάβω την εκδήλωση της όψης ώστε να μην αποδίδω τυχόν χαρακτηριστικά και καταστάσεις σε άλλες όψεις?

δεκτή κάθε παρέμβαση!
merci!

Τίνα Ζαχαριάδου
04-03-2010, 05:08 PM
Πάντως, το να λαμβάνουμε υπόψιν μας, κάποιες φορές ναι και άλλες όχι, πχ μια σύνοδο Πλούτωνα Σελήνης ή Ήλιου με 10 μοίρες ανοχή και να λέμε ότι στη χιαστί 1,5 ανοχή είναι αποδεκτή και 1,8 χμ και χμμμ δεν με καλύπτει, χωρίς να θέλω να πω κάτι Τίνα για τον τρόπο που εκλαμβάνεις εσύ την ανοχή, άλλωστε είπες ότι δεν είσαι σίγουρη. Βλέπω ότι είναι κάπως υποκειμενικό αυτό. Δεν είναι αυτό το θέμα μου βασικά.. άλλο έχω απορία κυρίως..

Σοφία μου, καμμία σχέση η σύνοδος και μάλιστα των φώτων σε σχέση με την χιαστί. Τώρα για την χιαστί η 1,5 μοίρα ανοχή είναι αποδεκτή από εμένα, αν και γενικά σπάνια θα ακούσεις από αστρολόγο να δώσει πάνω από 1,5 ανοχή. Μην μπερδεύεσαι με τα αστρολογικά προγραμμάτα που δίνουν 2 και 3 μοίρες ανοχή (και το δικό μου πρόγραμμα 3 μοίρες δίνει).

Όσο για την ερμηνεία του Ήλιου/Πλούτωνα δεν καταλαβαίνω τι σε μπερδεύει αν σκεφτούμε ότι σε σχέση με το τετράγωνο Ήλιου /Ποσειδώνα είναι πολύ διαφορετική. Φάνταζομαι ότι αυτό που σε μπερδεύει είναι γενικά η ερμηνεία της χιαστί.
Η Χιαστί δείχνει κάποιες καταστάσεις στις οποίες είμαστε υποχρεωμένοι να προσαρμοστούμε, θέλοντας και μη.
Φέρνει πολλά διλλήματα, δυσκολίες, χωρισμούς και ΦΕΡΝΕΙ εξωτερικά γεγονότα. Το τονίζω γιατί έχω ακούσει από κάποιους ότι δεν καταλαβαίνουμε την όψη συνειδητά. Τα εξωτερικά γεγονότα που φέρνει είναι αυτά στα οποία καλούμαστε να προσαρμοστούμε με, ή χωρίς την θέληση μας. Γενικά μιλώντας και χωρίς να γνωρίζω τον οίκο που πέφτουν οι πλανήτες σου ( κάτι για το οποίο και εσύ δεν σίγουρη, γιατί αν θυμάμαι καλά, αλλίως διόρθωσε με, είχες ένα πρόβλημα με την ώρα γέννησης?) θα σου έλεγα ότι, Πλουτώνια γεγονότα σε υποχρεώνουν να να μεταμορφώσεις ολοκληρωτικά την προσωπικότητα σου ειδικά σε σχέση με τον πατέρα η τον σύζυγο.

κρασακι
04-03-2010, 05:56 PM
Τίνα ευχαριστώ για απάντηση!

Τη σύνοδο με τα φώτα την έφερα ως ένα απλό παράδειγμα και αναφερόμενη καθαρά και μόνο στην ανοχή. Θέλω να πω ότι γιατί στη συγκεκριμένη όψη αποδεχόμαστε τόσο μικρή ανοχή σε τόσο στενά όρια, όταν υποτίθεται ότι πλέον κατατάσσεται στις κύριες αστρολογικές όψεις και για τις υπόλοιπες να δίνουμε 3-4 ή 5-6 ή και 10 μοίρες (αν παίζουν μπάλα τα φώτα) και με την κλίμακα να ''διαστέλλεται'' ή να ''συστέλλεται'' αναλόγως την περίπτωση. Αυτό θέλω να πω, δεν με μπερδεύει κάτι με τα φώτα.

Τώρα για τη χιαστί, ναι με μπερδεύει η ερμηνεία της συγκριτικά με άλλες όψεις, αλλά οκ μπαίνω στο νόημα όλο και περισσότερο.
Δηλαδή έχει να κάνει ΜΟΝΟ με εξωτερικά γεγονότα? Οκ ναι φέρνει καταστάσεις δύσκολες στον άνθρωπο, χωρισμούς ή και διάφορα άλλα, αλλά δεν έχει να κάνει καθόλου με τη δική του στάση και αντίδραση απέναντι σε αυτά? Όπως είπες πλουτώνια γεγονότα σε αναγκάζουν να μεταμορφώσεις την προσωπικότητά σου. Αυτό συνεπάγεται αναγκαστικά και φυσιολογικά και εσωτερική επίδραση.
΄
Στη δική μου περίπτωση καλά θυμάσαι, έχω ένα θεματάκι με την ώρα μου, μιας και ο ήλιος μου είναι στην αλλαγή 7ου με 8ου οίκου αν παίξω μπρος πίσω κάποια λεπτά και ο πλούτωνας μου είναι στον 3ο. Το θέμα είναι ότι όπως αντιλαμβάνομαι εγώ και ξέρω τον εαυτό μου, δεν με τοποθετώ μέσα στον 7ο καθαρά και μόνο με τίποτα, απο αρκετές πλευρές, αλλά και πάλι δεν μπορώ να είμαι σίγουρη για την απάντηση..

Γι'αυτό και προσπαθώ και με αυτό τον τρόπο να κατανοήσω όψεις που δεν τις έπιανα τόσο καλά ως τώρα, μήπως έχω κανένα εξτρα στοιχείο να με βοήθησει, αλλά και γενικά, για να λύσω και απορίες και να πάρω καλύτερες διευκρινήσεις πάνω στην όψη.
:bigsmile:

Τίνα Ζαχαριάδου
04-03-2010, 07:56 PM
Σοφία μου τα πάντα έχουν εσωτερική επίδραση, είτε την συνειδητοποιούμε εύκολα αυτή την επίδραση είτε όχι.:love:

Μητσάκος
04-03-2010, 08:47 PM
Εγώ, πάλι, αυτά με τις εσωτερικές και εξωτερικές αντιδράσεις δεν τα καταλαβαίνω, με την έννοια ότι μου είναι κομμάτι δύσκολο να μου συμβεί ένα "εξωτερικό" γεγονός και να μην έχει απήχηση στον "εσωτερικό" μου κόσμο και τούμπαλιν.
Επιπλέον, κατανοώ τις χιαστί περισσότερο σε μια εξέλιξη διελεύσεων ή προόδων και όχι μια στατική του γενέθλιου, με δεδομένο ότι οι 150 μοίρες (ανάλογα με τον πλανήτη) εύκολα γίνονται 135 και λιγότερες ή 144 ή 180.... :bigsmile:

παλίρροια
04-03-2010, 08:47 PM
:bigsmile:Καλησπέρα!!!! Καλό Απόγευμα.....Δυσκολεύομαι πάρα πολύ τελικά μελετώντας τον 7 ο οίκο μήπως θα μπορούσες Τίνα να με βοηθήσεις λίγο αν είναι δυνατόν στην ερμηνεία του συγκεκριμένου οίκου? Μιλάμε για όψεις χιαστι, και δεν μπορώ να ερμηνεύσω "τις επιταγές" του γιόντ μεταξύ άρη,΄Δια,χείρωνα.....Τι να υποθέσω ?:weird:

κρασακι
04-03-2010, 09:40 PM
Το ίδιο πράγμα λέμε ουσιαστικά..αν είναι δυνατόν να μας συμβεί κάτι, κάποιο γεγονός, το οτιδήποτε και να είναι αυτό, και να μην έχει επίδραση και μέσα μας..και νομίζω την καταλαβαίνουμε πολύ καλά..απλώς η διαφορά είναι ότι αν δεν το πιάσεις αμέσως το νόημα θα το πιάσεις εν καιρώ..

τώρα για τη χιαστί εσύ δημήτρη μάλλον λες ότι αν ενεργοποιηθεί η όψη, πχ απο κάποιον πλανήτη, ότι τότε μπορώ να παρατηρήσω, ίσως, κάποια διαφορά και να κάνει ορατή την εμφάνιση της με κάποιο γεγονός.. αυτό το καταλαβαίνω πολύ καλά, όπως αντίστοιχα συμβαίνει και με όλες τις όψεις του χάρτη..οκ τι να πω..ίσως να είναι και μόνο αυτό αλλά ίσως και όχι, δεν ξέρω...

εε όσο για τις μοίρες άλλο 180 άλλο 135 ντεεε! μην πηδάμε και 15 με 30 μοίρες!:toung: να μου πεις για το bi-quintile να το δεχτώ και να καταλάβω και την ανοχή..είναι πιο κοντά..αλλά αυτά για να πω την αλήθεια δεν τα λαμβάνω υπόψιν μου καν, τουλάχιστον προς το παρόν! μπορεί να κρύβει ταλέντα δε λέω..αλλά ας κατανοήσουμε για τα καλά τις άλλες πρώτα και αν είναι να έχω ταλέντα δεν περιμένω απο τις quintile να μου το πούνε για τώρα..
ξέφυγα μάλλον, άρα ας σταματήσω!

ευχαριστώ θερμά για απαντήσεις!:bigsmile:

Τίνα Ζαχαριάδου
07-03-2010, 02:41 AM
:bigsmile:Καλησπέρα!!!! Καλό Απόγευμα.....Δυσκολεύομαι πάρα πολύ τελικά μελετώντας τον 7 ο οίκο μήπως θα μπορούσες Τίνα να με βοηθήσεις λίγο αν είναι δυνατόν στην ερμηνεία του συγκεκριμένου οίκου? Μιλάμε για όψεις χιαστι, και δεν μπορώ να ερμηνεύσω "τις επιταγές" του γιόντ μεταξύ άρη,΄Δια,χείρωνα.....Τι να υποθέσω ?:weird:


Να υποθέσω ότι ο ¶ρης βρίσκεται στον 7ο?:unsure:

filira
15-04-2010, 12:50 PM
Στις πόσες μοίρες ενεργοποιείται η όψη χιαστί; Αν υπερβαίνει τις μοίρες τότε η όψη αυτή δεν ισχύει;

Κοραλλία Μόζορα
15-04-2010, 07:22 PM
Εγώ, πάλι, αυτά με τις εσωτερικές και εξωτερικές αντιδράσεις δεν τα καταλαβαίνω, με την έννοια ότι μου είναι κομμάτι δύσκολο να μου συμβεί ένα "εξωτερικό" γεγονός και να μην έχει απήχηση στον "εσωτερικό" μου κόσμο και τούμπαλιν.
Επιπλέον, κατανοώ τις χιαστί περισσότερο σε μια εξέλιξη διελεύσεων ή προόδων και όχι μια στατική του γενέθλιου, με δεδομένο ότι οι 150 μοίρες (ανάλογα με τον πλανήτη) εύκολα γίνονται 135 και λιγότερες ή 144 ή 180.... :bigsmile:

Μητσάκο μου,

οι χιαστί δεν ενεργοποιούνται στις προόδους ούτε στο ηλιακό τόξο. Κι εδώ βρίσκεται κι ο σκεπτικισμός μου σχετικά με τις όψεις αυτές.

Χρυσάνθη Σπίγγου
25-12-2011, 11:06 AM
Δεσποινάκι καλημέρα και χρόνια σου πολλά,

Εύχομαι πάντα πρόσχαρη, χαρούμενη και γεμάτη ευεξία όπως πάντα.

Σε "κατασκοπεύω" στενότατα, άσχετα που λόγω τρελής έλλειψης χρόνου περιορίζομαι στα μηνύματα μου όσο πιο πολύ μπορώ. Σήμερα ομως που είμαι χαλαρή, θέα θάλασσα, και γιορτινή διάθεση λέω να μια καλή ευκαιρία να σου πω δυό λογάκια.

Ενα εκ των οποίων εσχετίζεται με την σούπερ πρόταση κάποιας φίλης μας που αυτή την στιγμη μου διαφεύγει το όνομα της, σχετικά με τα αστρικά δίδυμα.

Το επαναφέρω εδώ και αποτείνομαι σε πιο προσωπικό επίπεδο σε εσένα γιατί ξέρω ότι είσαι σωστό ψαχτούρι και σουπερ διαβολάκι σε αυτά.

Επίσης, νομιζω ότι θα με καταλάβεις -άρα και θα σπρώξεις λιγάκι (ευχαριστώ εκ των προτέρων ) - ότι εγώ ψάχνω διακαώς ένα αστρικο δίδυμο γεννημένο 6.10.1981 - 08.05 π.μ.-Αθήνα. Τώρα αν αυτό το αστρικό δίδυμο δεν είναι γεννημένο ακριβώς αυτή την ώρα ή όχι στην Αθήνα δεν με πειράζει.

Κατάλαβες τώρα..........Το λέω στην νύφη για να το ακούσει στην πεθερά.Χα,χα,.............

Αποτάνθηκα όμως σε εσένα και για έναν άλλο για εμένα πάρα πολύ σημαντικό λόγο.

Ψάχνω διακαώς άτομα -κατά προτίμηση δεκαετίας του 80 αλλά και άλλες δεκαετίες μου κάνουν - που στο γενέθλιο ωροσκόπιο τους να υπάρχει μία-δύο ευελπιστω όχι περισσότερες όψεις ΧΙΑΣΤΙ!


Ατομα που θα ήθελαν ίσως να μοιραστούν μαζί μου τις εμπειρίες τους σχετικά με αυτή την άκρως καρμική όψη. Αλήθεια εσύ έχεις καμία τέτοια στο γενέθλιο, ή ίσως στο προοδευτικό ή κάποιο γνωστού.................κ.λ.π;

Θα χαρώ λοιπόν ιδιαίτερα να σε ακούσω.

Φιλικά,

Χρυσάνθη Σπίγγου

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
25-12-2011, 03:21 PM
Xρυσανθη μου χρονια πολλα:love:
σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια.

Ναι εχω μια οψη χιαστι στον γενεθλιο χαρτη μου
ΔΙΑ -Κριος 9,40
ΟΥΡΑΝΟ -Παρθενος 9,50
σε ακριβειας 150 μοιρες

:xmas-smiley-003:

taurine
25-12-2011, 04:14 PM
Χρόνια πολλά και πάλι!
Δεν φανταζόμουν πως οι χιαστί όψεις έχουν και τόση μεγάλη σημασία στο χάρτη αλλά αφού το αναφέρετε θα σας πω κι εγω:
1.Ηλιος στον 4ο και Ταύρο στις 14ο15' και Ποσειδώνας στον 12ο και Τοξότη στις 15ο
2.Αφροδίτη στον 3ο και Κριό στι 9ο 17΄και Ουρανός στο 10ο και Σκορπιό στις 9ο 34'
3. Ερμής στον 4ο και Ταύρο στις 7ο 13΄και Σελήνη στον Τοξότη στις 3ο 04΄

Βέβαια το αστρικό μου δίδυμο ακόμη δεν το έχω βρει, παρά μόνο με διαφορά γέννησης 9 ωρων, όπου βέβαια υπάρχει μεγάλη απόκλιση! Θα είχε ενδιαφέρον πάντως!:D

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
25-12-2011, 04:43 PM
Tαυρακι μου χρονια πολλα με το καλο να ελευθερωθεις παιδακι μου [υπομονη πουλακι μου].

Για δες το ξανα με τη Αφρο και ουρανο δεν ειναι 150 αρα οψη
και ο Ερμης με την Σεληνη εχουν πολλες μοιρες ανοχη για 150 αρα οψη
εχω διαβασει οτι πρεπει να ειναι ακριβιας εστω μια μοιρα ανοχη
θα μας πει και η Χρυσανθη ομως που ειναι ειδικη στα θεματα αυτα.

Υ.Γ
Καλο θα ηταν να μην γραφουμε εδω στο τοπικ για συστασεις θα μας μαλωσουν:D:)
;)Εχει θεμα για χιαστι οψεις ,τι λετε
παμε να το βρουμε Ταυρακι μου και Χρυσανθη μου;

:love::love:

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
25-12-2011, 05:02 PM
Εδω ειμαστε μια χαρα Ταυρινα μου ομορφη σε ευχαριστω .
Οταν μπορουνε απο την διαχειρηση ελπιζω να τα μεταφερουν τα ποστ μας:):love:
Η κυρια Χρυσανθη ελπιζω να μας απαντησει.
:)

egomaniac
25-12-2011, 05:59 PM
Παιδιά...Εγώ είμαι γεμάτη χιαστί..
Σελήνη Χιαστί Αρης 0.64
Σελήνη Χιαστί Δίας 4.08
Σελήνη Χιαστί Χείρων 4.90
Αφροδίτη Χιαστί Λίλιθ 0.34
Αρης Χιαστί Κλήρος Τύχης 0.99
Κρόνος Χιαστί Μεσουράνημα 2.78
Ουρανός Χιαστί Βέρτεξ 1.76
Ουρανός Χιαστί Μεσουράνημα 5.99
Ποσειδώνας Χιαστί Βέρτεξ 2.12
Ποσειδώνας Χιαστί Μεσουράνημα 2.12

:cry:

*alkmini
25-12-2011, 07:49 PM
Παιδιά...Εγώ είμαι γεμάτη χιαστί..
Σελήνη Χιαστί Αρης 0.64
Σελήνη Χιαστί Δίας 4.08
Σελήνη Χιαστί Χείρων 4.90
Αφροδίτη Χιαστί Λίλιθ 0.34
Αρης Χιαστί Κλήρος Τύχης 0.99
Κρόνος Χιαστί Μεσουράνημα 2.78
Ουρανός Χιαστί Βέρτεξ 1.76
Ουρανός Χιαστί Μεσουράνημα 5.99
Ποσειδώνας Χιαστί Βέρτεξ 2.12
Ποσειδώνας Χιαστί Μεσουράνημα 2.12

:cry:

Χρόνια Πολλά σε όλους !!! :Holly2:

Χιαστί με απόκλιση μεγαλύτερη των 2 μοιρών , προσωπικά, δεν τις λαμβάνω υπόψη μου.

egomaniac
25-12-2011, 08:27 PM
Χρόνια Πολλά σε όλους !!! :Holly2:

Χιαστί με απόκλιση μεγαλύτερη των 2 μοιρών , προσωπικά, δεν τις λαμβάνω υπόψη μου.


Μπορεί να φταίει ας πουμε το χιαστί σελήνη -άρη για κατάθλιψη;;
Σαν άσχημη όψη με σελήνη;;

*alkmini
25-12-2011, 08:37 PM
Μπορεί να φταίει ας πουμε το χιαστί σελήνη -άρη για κατάθλιψη;;
Σαν άσχημη όψη με σελήνη;;

Δεν θα το έλεγα ότι η χιαστί Σελήνης- Άρη δείχνει κατάθλιψη. Μας λείπουν τα πλήρη στοιχεία του χάρτη γέννησης για να μιλήσουμε σίγουρα.

Ρίξτε μια ματιά και σ'αυτό.

Κατάθλιψη: Η μάστιγα του πολιτισμένου ανθρώπου (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%AD%CE%B8%CE%BB%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1-148/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%B8%CE%BB%CE%B9%CF%88%C E%B7-%CE%B7-%CE%BC%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%B3%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%C E%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CE%BD%CE%B8%CF%81%CF%8E%CF%80%CE%BF%CF%85-12517/)

egomaniac
25-12-2011, 08:42 PM
Θα το διαβάσω σε ευχαριστώ για την απάντηση,απλα είχα την εντύπωση πως μπορεί να δώσει κάποιες πληροφορίες ενα χιαστί σαν και αυτο.
:D

Απλά δείχνει ενα στοιχείο η είναι ενα στοιχείο που δεν είναι αρκετό..??
Πάντως ωραίο το θέμα..

*alkmini
25-12-2011, 08:45 PM
Θα το διαβάσω σε ευχαριστώ για την απάντηση,απλα είχα την εντύπωση πως μπορεί να δώσει κάποιες πληροφορίες ενα χιαστί σαν και αυτο.
:D

Απλά δείχνει ενα στοιχείο η είναι ενα στοιχείο που δεν είναι αρκετό..??
Πάντως ωραίο το θέμα..

Για να δώσουμε απάντηση χρειάζονται περισσότερα στοιχεία της Σελήνης και του Άρη, μα καλύτερο απ' όλα είναι ο ίδιος ο γενέθλιος χάρτης σας.

egomaniac
25-12-2011, 08:50 PM
Φοβάμαι πως να γράφω τον χάρτη ολόκληρο θα χαλάσω το θέμα αλλα η σελήνη εχει αντίθεση απο τον ήλιο και ωροσκόπο , εξάγωνο απο τον κρόνο .. και ο άρης σύνοδο με δία αλλα τετράγωνο με κρόνο.

Σε ευχαριστώ πάντως για την πληροφορία.

Χρυσάνθη Σπίγγου
25-12-2011, 09:48 PM
Σουπερ,

Που θα μπορούσα να σου στείλω σε προσωπικό μήνυμα το τι ακριβώς ζητάω; Η ίσως να επικοινωνούσες εσύ μαζί μου. Τα τηλεφωνα μου αναρτώνται σε όλα τα άρθρα μου.

Φιλικά,

Χρυσάνθη

Υ.Γ. Γουστάρω και Δίας και Κριός, και Ουρανός και Παρθένος και ακριβείας ; Αψογα!

Σημ. Το ίδιο ισχύει και για την taurine. Η σωστότερη και καλύτερη ανοχή των όψεων χιαστί είναι 2ο - 3ο μοίρες το πολύ. Αυτή η ανοχή τουλάχιστον αποδεικνύεται ως και η εγκυρότερη και ως προς το μοιραίο αλλά ως και το αναπόφευκτο των γεγονότων που ανακύπτουν!

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
26-12-2011, 01:17 AM
Μπορειτε να πατησετε στο ονομα μου εδω αριστερα στην δημοσιευση θα σας βγαλει καποιες επιλογες
εσεις επιλεξτε να πατησετε εκει που λεει προσωπικο μηνημα

Οπως μπορειτε και να μπειτε στο προφιλ μου αριστερα εχει παλι επιλογες
μια απο αυτες λεει προσωπικο μηνημα.

Ευχαριστω


:love:

stavri1
26-12-2011, 11:42 AM
Χρονια πολλα και καλες γιορτες σε όλους θα ήθελα να παραθέσω και τις δικες μου όψεις
Ήλιος Χιαστί N. Δεσμός 1.71
Σελήν Χιαστί Ποσειδώνας 2.21
ΣελήνηΧιαστί Πλούτωνας 1.66
Ερμής Χιαστί Ουρανός 2.14
Ερμής Χιαστί N. Δεσμός 2.04
Αφροδίτη Χιαστί N. Δεσμός 1.10
Δίας Χιαστί Β. Δεσμός 2.10
Ουρανός Χιαστί Ωροσκόπος 2.42.
Πιστευω πως θα ηταν καλο να δημοσιευτει και καποιο αρθρο που να αφορα οψεις χιαστι.

katiakiss
26-12-2011, 12:54 PM
Καλημέρα (λέμε τώρα…) και χρόνια πολλά σε όλους! :Snow:

Η όψη «χιαστί» ή αλλιώς 150άρα (όπως την αποκαλώ εγώ όταν συζητώ με φίλους) , ανήκουν στις όψεις ήσσονος σημασίας. Όψεις ήσσονος σημασίας είναι όλες οι όψεις μετά από τις γνωστές Πτολεμαϊκές όψεις που χρησιμοποιούν οι αστρολόγοι.
Η αλήθεια είναι ότι όταν εξετάζει κανείς έναν γενέθλιο χάρτη, υπάρχουν πολλές φορές κάποια σκοτεινά σημεία που πραγματικά φωτίζονται από την αξιολόγηση μιας τέτοιας όψης ή και πολλών τέτοιων όψεων (χιαστί) στον χάρτη. Ωστόσο, είναι όψεις που αποκτούν σημασία όταν ο μελετητής έχει την εμπειρία να διακρίνει τον ρόλο που μπορεί να παίζουν στην σύνθεση ενός ωροσκοπίου και να αξιολογήσει την σημασία του.

Η φύση της όψης αυτής είναι δύσκολη στην ερμηνεία της, ακριβώς επειδή οι αποχρώσεις των εντυπώσεων δεν έχουν την στιβαρότητα των Πτολεμαϊκών όψεων. Στα αγγλικά έχει δύο ονομασίες «Quincunx» και «inconjuct» , τονίζοντας για άλλη μια φορά την περίπλοκη φύση της όψης αυτής.
Στην πραγματικότητα πρόκειται για μια όψη μεταξύ δύο πλανητών, που ως επί το πλείστον βρίσκονται σε διαφορετικό στοιχείο (αέρας-φωτιά-νερό-γη). Με δεδομένο ότι στην πράξη πρόκειται για μία «φάλτσα» αντίθεση –αδόκιμα διατυπωμένα- που αποτελείται από διαφορετικά στοιχεία, δεν είναι μία εύκολη όψη. Στις Πτολεμαϊκές αντιθέσεις οι πλανήτες βρίσκονται σε συμπληρωματικά στοιχεία , δηλαδή αν έχουμε έναν Κρόνο σε φωτιά και απέναντι υπάρχει κάποιος πλανήτης, τότε αυτός βρίσκεται στο στοιχείο του αέρα και η ένταση είναι μεγάλη, αλλά με εξίσου μεγάλες πιθανότητες να βρεθεί κάποια ισορροπία.
Σε αυτή την «φάλτσα» αντίθεση (χιαστί), οι πλανήτες έχουν εντελώς ασύμβατο στοιχείο. Αν έχουμε έναν πλανήτη στη γη, τότε η 150άρα αυτή δεν θα βρίσκεται στο νερό , όπως συμβαίνει στις Πτολεμαϊκές αντιθέσεις, αλλά στον αέρα ή στην φωτιά, καθιστώντας τον βαθμό δυσκολίας στην συνεργασία μεγαλύτερο.

Οι όψεις «χιαστί» συνδέονται συχνά με θέματα ψυχικής και σωματικής υγείας , άγχος και επίπονες ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν ανεξάρτητα από το όποιο κόστος.

Παρά την οπτική εντύπωση που μας δίνει αυτή η όψη ότι μοιάζει με την κλασική αντίθεση, αν ήταν να την συγκρίνουμε με κάποια από τις Πτολεμαϊκές, τότε -εκ του αποτελέσματος- μοιάζει σαν ένα λιγότερης ισχύης τετράγωνο. Έχει τις ίδιες δυσκολίες , αλλά δίνει και τις ίδιες ευκαιρίες να ανακαλύψουμε ικανότητες, δυνατότητες και ταλέντα που με την θετική στάση και τους σωστούς χειρισμούς θα μετατρέψουν την δυσκολία σε δύναμη και κεκτημένο όφελος.

Lena Dim
26-12-2011, 10:34 PM
Οσο για τις χιαστι θα της ερμηνευεις οπως τις δυσκολες οψεις με το σκεπτικο παντα της αναγκαστικης προσαρμογης.
\.

Δηλαδή μια όψη συναστρίας αρης στον αιγοκερω (εγώ) χιαστί αφροδίτη στον κριο (αυτός) δεν θέλω να σκεφτώ τι σημαίνει...:cry::cry::cry:

Τίνα Ζαχαριάδου
26-12-2011, 10:46 PM
Χρόνια Πολλά Lena Dim και φυσικά σ' όλα τα υπόλοιπα μέλη!

Η συγκεκριμένη χιαστί εμένα προσωπικά δε με χαλάει καθόλου. Πρόκειται για δυο πλανήτες που δείχνουν ερωτική έλξη με τη διαφορά πως στην πράξη εκείνος που έχει τον Άρη "επιβάλλεται" στον ερωτικό τομέα αναγκάζοντας το σύντροφό του να προσαρμοστεί σύμφωνα με τα χούγια του. Η Αφροδίτη "ωρύεται" γιατί είναι ασυγκράτητη ωστόσο με την πάροδο του χρόνου ελέγχει περισσότερο τις παρορμήσεις της ενώ ο Άρης ρίχνει περισσότερο τις άμυνες του βάζοντας λιγότερα όρια. Που το κακό Λένα μου; Όλα χρειάζονται σε μια σχέση, αν είχατε για παράδειγμα ένα τρίγωνο Αφροδίτης/Άρης σίγουρα τα πράγματα θα ήταν ευκολότερα παράλληλα όμως και πιο χλιαρά.

Χρυσάνθη Σπίγγου
28-12-2011, 08:11 AM
Αγαπητή Λένα, καλημέρα

Από όσο μέχρι ετούτη την στιγμή γνωρίζω καμία όψη χιαστί δεν είναι δυνατόν να προκύπτει εάν δεν υπάρχει μία απόσταση 150ο + ή - 2ο δηλαδή 148ο -152ο.

Ισως δεν καταλαβαίνω κάτι στην διατύπωση σου όμως αν δεν απατώμαι ένας Αρης στον Αιγόκερω στην απόσταση του προς μία Αφροδίτη στον Κριό μου ακούγεται ως όψη τετραγώνου όχι όμως ως όψη πενταγώνου =150ο.

Μιας και πολύ λόγος έχει γίνει σχετικά με την όψη χιαστί από τότε που την ανακίνησα ως θεματολογία, σας ετοιμάζω ένα εμπεριστατωμένο άρθρο σχετικά, ώστε θα έχετε όλοι μία πιο ξεκάθαρη εικόνα.

Μία όψη χιαστί δεν είναι απλή ούτε όμως και τόσο δύσκολη, ειδικότερα σε συναστρίες. Σχεδόν είς εκάστος επί της γης παρουσιάζει μία όψη χιαστί στην σχέση του με κάποιον άλλον. Το εάν η όψη χιαστί μίας συναστρίας θα εκφραστεί τελικά και ως κανονική όψη χιαστί με όλα τα παρελκόμενα της, ή εάν όντως θα την εκλάβει κανείς ως μία ήσσονος σημασίας όψη (για την συναστρία μιλάω ) θα εξαρτηθεί σε ένα πολύ μεγάλο βαθμό από το εάν οι εμπλεκόμενοι πλανήτες ή σημεία της χιαστί της συναστρίας συμπτίπτουν με όψη ή όψεις χιαστί στο γενέθλιο του ενός ή και των δύο.

Αυτή απο μόνη της η παράγρφος προυποθέτει τουλάχιστον ένα 40σελιδο για να ερμηνευτεί και να γίνει πλήρως κατανοητή.

Με εβαλες σε μεγαλή περιέργεια ομολογώ. Αν θες, στείλε μου τα στοιχεία σας, σε ένα προσωπικό μύνημα, μπας και καταλάβω τι δεν κατάλαβα, ή σε τι έχεις ίσως διατυπώσει λαθεμένα την απορία σου.

Φιλικά,

Χρυσάνθη Σπίγγου

Τίνα Ζαχαριάδου
28-12-2011, 03:52 PM
Πολύ σωστά, η Χρυσάνθη έχει δίκιο Λένα μου, Κριός με Αιγόκερω δεν σχηματίζουν χιαστί. Δεν ξέρω πως μου ξέφυγε ζητώ συγνώμη.

Lena Dim
03-01-2012, 12:19 PM
Κυρία Σπίγγου σας έστειλα τα στοιχεία μόλις. Κυρία Τίνα όπως πάντα έχετε και έναν καλό λόγο να μου πείτε όπως και τότε στο θέμα ποσειδώνας σύνοδος κρόνος. Γι αυτό σας αγαπώωωωωω :love: Χίλια συγνώμη δικό μου το λάθος στη διατύπωση ο αρης μου είναι στο σκορπιό και όχι στον αιγόκερω!

Τίνα Ζαχαριάδου
03-01-2012, 12:38 PM
Πάρα πολύ όμορφο αυτό που μου έγραψες, σ' ευχαριστώ πολύ!:love:

Χρυσάνθη Σπίγγου
09-01-2012, 09:43 AM
Καλημέρα σε όλους τους αγαπητούς φίλους, αναγνώστες, συνεργάτες και συναδέλφους,

Το ότι τώρα πια η ανακινείται και ότι θέτονται όλο και περισσότερες απορίες όσον αφορά το θέμα της όψης χιαστί δεν με εντυπωσιάζει καθόλου.

Το μόνο σίγουρο είναι πως οι ανάγκες των καιρών μας ωθούν και πράγματι χρειαζόμαστε όλοι μας να μάθουμε πολλά περισσότερα για αυτό το μυστήριο που λέγεται ζωή.

Η πολύχρονη συλλογή εκατοντάδων γενέθλιων καθώς και άλλων ωροσκοπίων όπως για παράδειγμα η συναστρία και η ηλιακή επιστροφή, καθώς και τα πραγματικά γεγονότα της συνήθως πολύπαθης ιστορίας των κατόχων της όψης χιαστί, αποκαλύπτει σε βάθος και πλάτος την τραγικότητα αυτής της όψης.

Η δυσκολία της περιγραφής και της ερμηνείας της με οδήγησε σε μία βαθιά έρευνα αποτέλεσμα της οποίας μεταξύ των άλλων είναι και το επίμαχο άρθρο το οποίο σας έχω υποσχεθεί και που πυρετωδώς ετοιμάζω αυτό τον καιρό.

Νομίζω ότι σε αυτήν την πρώτη προσπάθεια θα λυθούν και πολλές απορίες, αλλά και θα γίνει αρκετά κατανοητή τόσο η αιτία της παραγνώρισης όσο και η γενικότερη παραμέληση της τόσο από την ελληνική όσο και από την διεθνή βιβλιογραφία.

Η όψη χιαστί δεν είναι καθόλου, μα καθόλου απλή υπόθεση! Αντίθετα –όπως και εσείς θα διαπιστώσετε κατόπιν της δημοσίευσης του σχετικού άρθρου – αποτελεί κατά κάποιο τρόπο τον ιστό της αράχνης. Έναν ιστό επάνω στον οποίο τελικά επικρέμεται ολόκληρο το πλανητικό δίκτυο ενός χάρτη.

Λίγη υπομονή και σύντομα θα έχετε τα αυταπόδεικτα αυτής της τόσο μοιραίας όψης.

Φιλικά,

Χρυσάνθη Σπίγγου

aktina
10-01-2012, 12:22 PM
Κα Σπίγγου, περιμένω με ανυπομονησία και περιέργια το άρθρο σας, δεδομένου ότι έχω σε όψη χιαστή, σχεδόν ακριβείας, τη Σελήνη και την Αφροδίτη. Η Σελήνη είναι κυβερνήτης του Ωροσκόπου και η Αφροδίτη του Ηλιου. Η πολύπαθη ιστορία που αναφέραται μου λέει πολλά.

Με εκτίμηση,
Πέγκυ

errikaki
08-03-2012, 04:48 PM
Εννοείται πως ως οπαδός της χιαστί όψης στάθηκα και σε αυτές. Λίγη υπομονή καθώς ετοιμάζω άρθρα και υλικό επεξηγώντας την.

Χρυσάνθη Σπίγγου

κ. Χρυσάνθη οι όψεις χιαστί έχουν θετική ή αρνητική χροιά ως επί τω πλείστον?

Atrapos
08-03-2012, 05:00 PM
Καλησπέρα Έρρικα,
Κάνοντας μια γρήγορη αναζήτηση, βρήκα το άρθρο της Χρυσάνθης

Eντίθ Πιάφ: Χιαστί, η όψη της δυσπροσαρμογής (http://php56.astrowin3.org/forum/%CF%89%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BA%CF%8C%CF%80%CE%B9%C E%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%83%CE%AE%CE%BC%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%B5%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1%C F%84%CE%B1-153/e%CE%BD%CF%84%CE%AF%CE%B8-%CF%80%CE%B9%CE%AC%CF%86-%CF%87%CE%B9%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AF-%CE%B7-%CF%8C%CF%88%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B4%CF%85%CF%83%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%B1%C F%81%CE%BC%CE%BF%CE%B3%CE%AE%CF%82-13037/)



και μια παλαιότερη συζήτηση για το θέμα που ξεκίνησε το 2008 και φτάνει μέχρι τις μέρες μας.


Όψη χιαστί - Σελίδα 6 (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%BF%CE%B9-%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AD%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1%CF%82-%CE%BD%CE%B5%CE%BF-109/%CF%8C%CF%88%CE%B7-%CF%87%CE%B9%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AF-7465/index6.html)


Αν και θα βρεις νομίζω αυτό που ρωτάς, αν ακόμα έχεις απορία τουλάχιστον ρώτα στα συγκεκριμένα threads


Πάντως όταν η Χρυσάνθη την χαρακτηρίζει «όψη δυσπροσαρμογής» δεν μου φαίνεται να δίνει θετική χροιά ;)

ducky
09-03-2012, 09:57 AM
καλημέρα :)
σε ερώτηση ωριαίας,αν οι σημειοδότες σχηματίζουν όψη χιαστί,τότε η απάντηση είναι αρνητική? :confused:

SAGIVI
09-03-2012, 01:02 PM
Δεν λαμβανουμε υπ οψιν τις οψεις χιαστι στην ωριαια.:)

Χρυσάνθη Σπίγγου
09-03-2012, 10:32 PM
Αλλο ή όψη χιαστί - σχετικά έχω απαντήσει και αλλού - και άλλο η διπλή όψη χιαστί.

Προφανώς, για την νεότερη γενιά η όψι χιαστί - δύσκολη άλλωστε όψη για να ερμηνευτεί σωστά - να μην έχει λόγο ύπαρξης πουθενά.

Προσωπικά λαμβάνω και τις δύο πάρα πολύ σοβαρά στα υπόψη μου, ειδικότερα σε θέματα ωριαίας!

Ο λόγος που το κάνω έγκειται στην αντίρροπη δομή των στοιχείων που απορρέουν από αυτές, αφενός, αφετέρου λόγω του ότι από αυτές μπορεί κανείς να αντλήσει το βασικό αίτιο του γιατί ίσως κάτι θα γίνει ή αντίθετα δεν θα γίνει απαξάπαντος.

Πάντως από όσα διαβάζω, είναι πασιφενάστετο ότι η χιαστί δεν χαίρει της εκτίμησης των περισσοτέρων αστρολόγων!

Αλλά είπαμε όλα εξαρτώνται και από τις προσωπικές εμπειρίες του καθενός, ειδικότερα δε για την χιαστί που για να την κάνει κανείς κτήμα του έχει και σημασία του πόσο και για σε ποιά θέματα έχει κανείς ασχοληθεί μαζί της ή όχι.

Η χιαστί είναι έτσι η αλλιώς μία πάρα πολύ δύσκολη στην ερμηνεία της όψη.