PDA

View Full Version : 9ος οικος



lolitsa
07-12-2008, 07:06 PM
Καλησπερα σε ολους!
Ηθελα να ρωτησω για τον 9ο οικο ο οποιος μας δειχνει τις τασεις για σπουδες ταξιδια κ.λ.π
Οταν ο 9ος ανηκει στον Αιγοκερω αλλα ειναι κενος κοιταμε τον κυβερνητη του δηλ. τον Κρονο και τις οψεις που κανει.Σωστα;
Και συνεχιζω:
Ο Κρονος βρισκεται στον 5ο οικο στο ζωδιο της Παρθενου και κανει τις εξης οψεις
Εξαγωνο με Ουρανο
Τετραγωνο με Ποσειδωνα
Εξαγωνο με κλ.τυχης
Ξερω τι συμβολιζει το ζωδιο της Παρθενου και σε τι αφορα ο 5ος οικος,ομως πως τα συνδιαζει κανεις ολα αυτα;
Θελω να πω τι συμπερασματα βγαζει κανεις απ'τις πληροφοριες αυτες και πως;
Ευχαριστω οποιον/α απαντησει!

cancerian
07-12-2008, 10:04 PM
Καλησπερα σε ολους!
Ηθελα να ρωτησω για τον 9ο οικο ο οποιος μας δειχνει τις τασεις για σπουδες ταξιδια κ.λ.π
Οταν ο 9ος ανηκει στον Αιγοκερω αλλα ειναι κενος κοιταμε τον κυβερνητη του δηλ. τον Κρονο και τις οψεις που κανει.Σωστα;
Και συνεχιζω:
Ο Κρονος βρισκεται στον 5ο οικο στο ζωδιο της Παρθενου και κανει τις εξης οψεις
Εξαγωνο με Ουρανο
Τετραγωνο με Ποσειδωνα
Εξαγωνο με κλ.τυχης
Ξερω τι συμβολιζει το ζωδιο της Παρθενου και σε τι αφορα ο 5ος οικος,ομως πως τα συνδιαζει κανεις ολα αυτα;
Θελω να πω τι συμπερασματα βγαζει κανεις απ'τις πληροφοριες αυτες και πως;
Ευχαριστω οποιον/α απαντησει!


Aγαπητη Lolitsa

Εχεις δικιο που ακολουθησες αυτη την διαδικασια. Ο Κρονος σαν κυβερνητης της ακμης του 9ου , στον 5ο ισως να σε προειδεαζει για επαγγελματικες προοπτικες που αφορουν παιδια , γαμο και καλλιτεχνικες επιστημες. Με το ζωδιο της Παρθενου η αναλυτικοτητα που εχεις θα σε βοηθησει επισης. (Η ακομα και σταθεροτητα στις σχεσεις)
Θα πρεπει ομως να δεις τις κυβερνησεις των παραπανω πλανητων , τους οικους που καταλαμβανουν , και τις οψεις που σχηματιζουν για να εχεις μια ολοκληρωμενη αποψη στο τι σημαινουν.
Μην ξεχνας οτι η Αστρολογια ειναι συνολο τασεων και οχι μεμονομενων γεγονοτων.

με εκτιμηση
cancerian

lolitsa
07-12-2008, 10:14 PM
Καλε μου cancerian το θεμα ειναι οτι ζητω βοηθεια γιατι ακριβως δεν μπορω να το παω "παραπερα"
Ηδη τοχω χασει ποσω δε μαλλον να το προχωρησω!!!
Οφειλω εδω να σε ευχαριστησω γιατι παντα "τρεχεις" να βοηθησεις!!!
Το ερωτημα μου αφορα κυριως τις "δυνατοτητες"επαγγελματικων προοπτικων μιας και "ο χαρτης" αφορα ατομο που σπουδαζει ηδη στο εξωτερικο κατα καποιον τροπο καλλιτεχνικες επιστημες.Ηδη δηλαδη εσυ που εισαι εμπειρος εισαι μεσα απο την πρωτη τοποθετηση κατι που εγω δεν μπορω να διακρινω.

cancerian
07-12-2008, 10:28 PM
Αν ηθελες , μπορεις να μου στειλεις τα στοιχεια του γενεθλιου σε ενα πμ και να σου απαντησω σε οτι εχει να κανει με την δυνατοτητα επαγγελματικων προοπτικων εδω... θα προσπαθησω βασικα ..

cancerian
07-12-2008, 10:59 PM
Aρχικα ο 9ος και ο 10ος μοιραζονται τον ιδιο κυβερνητη ( ο ενας παραδοσιακος ) , αυτό μου δινει την εντυπωση ότι το ατομο ισως επαγγελματικα να ασκησει αυτό που διδασκεται. Ο Κρονος στον 5ο οικο σαν κυβερνητης του 9ου και του 10ου βρισκεται στον 5Ο οικο , θεση που ισως προσδιοριζει ότι αυτό που θα ασκησει και αυτό που μαθαινει εχει να κανει με καλλιτεχνικα , παιδαγωγικα κτλ . Την αποψη αυτή μου επιτρεπει να διατηρησω και ο Ποσειδωνας με τον οποιο τετραγωνιζει και βρισκεται στον 7ο οικο. Ισως το ατομο αυτό πασχιζει να δειξει στους αλλους ότι αυτό που κανει επαγγελματικα δεν είναι ματαιο και αξιζει.

Ο Ουρανος από την άλλη πλευρα σαν κυβερνητης του 10ου βρισκεται στον 6ο οικο και στο ζωδιο του Σκορπιου τετραγωνιζοντας τον Αρη στον Λεοντα στον 4ο , ισως καποιο ατομο , αρσενικης μορφης δεν δεχεται αυτό τον επαγγελματικο προσανατολισμο του και αντιτιθεται στις επαγγελματικες επιλογες.
Προσωπικα πιστευω ότι το ατομο αυτό θα εχει θετικες επαγγελματικες δυνατοτητες καθως ο Ουρανος κυβερναται από τον Πλουτωνα που επισης βρισκεται στον 5ο οικο και στον Ζυγο ( Πραγμα που δινει την καλαισθηση και καλλιτεχνικη αποψη)
Τελος θελω να προσθεσω ότι η επαγγελματικη ασχολία του ατομου αυτου θα εχει να κανει περισσοτερο με την επικοινωνία σε καθημερινο επιπεδο

Roxanne
09-12-2008, 06:47 PM
επειδη εχω ηδη μια αποτυχια σχετικα με τον επαγγελματικο μου προσανατολισμό θέλω να ψαξω ιδιαιτερα στοιχεια του 9 ου για να ειμαι σιγουρη για την επομενη επιλογη μου...που εχω φτάσει.....ξαναδίνω πανελλήνιες!!!!!
η ακμή του 9 ειναι στο σκορπιο αρης η πλούτωνας ο κυβερνήτης???επισης μεσα στον 9 οικο ειναι ο πλουτωνας..δε μπορω να πω οτι εχω βγαλει ακρη..αρης στο κριο 1 οικο τριγωνο με μεσουρανημα στο τοξοτη και πλουτωνας στο σκορπιο τετραγωνο με ωροσκοπο υδροχοο..δηλαδη?
κ πως μπορω να δω αν θα επιτύχω στις πανελλαδικές εξετάσεις?γενέθλιος με διελεύσεις ή ηλιακη επιστροφή κοιτάω???

Maroulita
09-12-2008, 06:53 PM
κ πως μπορω να δω αν θα επιτύχω στις πανελλαδικές εξετάσεις?γενέθλιος με διελεύσεις ή ηλιακη επιστροφή κοιτάω???

Με διάβασμα βασικά! :love: Καλή επιτυχία να έχεις!

Πέρα από τις τάσεις πάντως που μπορεί να σου δώσει ο γενέθλιος, πάντα πρέπει να κοιτάς και να ψάχνεις έσω... δηλαδή εσύ τί πραγματικά θες, με τί πραγματικά θες να ασχοληθείς. Αυτή είναι η βασικότερη ένδειξη για τη σωστότερη επιλογή, συνεπώς και για την επιτυχία! :love:

cancerian
09-12-2008, 09:21 PM
κ πως μπορω να δω αν θα επιτύχω στις πανελλαδικές εξετάσεις?γενέθλιος με διελεύσεις ή ηλιακη επιστροφή κοιτάω???

Αγαπητη Roxanne

Αυτη την απορια ειχα και εγω πριν απο 3 χρονια οταν εδωσα πανελλαδικες και τον επομενο χρονο θα ρωταω τα ιδια :bigsmile::bigsmile: ! Eνα μυστικο ομως απο μερους μου , οσον αφορα τις εξετασεις. Επειδη οι πανελλαδικες αποτελουν αφετηρια ζωης και επικρατει πολυ αγχος η γνωμη μου ειναι μην την ψαχνεις αστρολογικα την δουλεια γιατι απλα θα προσθετεις περισσοτερο αγχος στο ηδη υπαρχον. Αυτο που τελικα εχει μεγαλη σημασια ειναι το καλο και προγραμματισμενο διαβασμα, να εισαι σιγουρη οτι θα περασεις στην πρωτη επιλογη σου. Αυτο οσον αφορα τις πανελλαδικες εξετασεις.
Οσον αφορα απο την αλλη τον προσανατολισμο σου τοτε εχω να σου προτεινω να παρατηρησεις το συνολο του χαρτη σου δινοντας εμφαση περισσοτερο στον 10ο

με εκτιμηση
Cancerian.

penguin
26-05-2009, 11:34 PM
Γεια σας! Κατι διαδικαστικο για τον 9ο οικο-ρωταω εδω για να μην ανοιξω νεο θεμα.

Οταν καποιος ειναι γεννημενος στον τοπο Α αλλα σε πολυ μικρη ηλικια μετακομιζει σε αλλη χωρα Β, ο 9ος οικος-εξωτερικο ειναι γι αυτον η χωρα Β ή αλλο μερος Γ?
Ουσιαστικα, αν εχει μετακομισει απο μικρος κι εχει μεγαλωσει εκει, τι θεωρειται εξωτερικο για αυτον?

Ευχαριστω! Συγγνωμη για τα Α,Β,Γ αλλα ειναι και ο Ερμης αναδρομος....:laugh:

oktober
28-05-2009, 01:54 PM
Εγώ έχω 9ο στο ζυγό δηλ.κυβερνήτης η Αφροδίτη.Ηλιο κ Σελήνη στον 9ο.Τί μπορεί να σημαίνει αυτό;

Μητσάκος
28-05-2009, 02:24 PM
Εγώ έχω 9ο στο ζυγό δηλ.κυβερνήτης η Αφροδίτη.Ηλιο κ Σελήνη στον 9ο.Τί μπορεί να σημαίνει αυτό;

Πολλές πληροφορίες μπορείς να πάρεις από εδώ Αστρολογία Δωρεάν προσωπικό ωροσκόπιο - Γενέθλιος χάρτης (http://www.myhoroscope.gr/natalchart.php)
Το έχεις δει;
:bigsmile:

oktober
28-05-2009, 03:20 PM
Σ'ευχαριστώ που ασχολήσαι .Ναι το έχω διαβάσει. Γενικότητες. Όψη Αφροδίτης με τα Φώτα δεν υπάρχει. Σημαίνει κάτι άλλο;

Μητσάκος
28-05-2009, 03:51 PM
Σ'ευχαριστώ που ασχολήσαι .Ναι το έχω διαβάσει. Γενικότητες. Όψη Αφροδίτης με τα Φώτα δεν υπάρχει. Σημαίνει κάτι άλλο;
Ε, αν δεν κάνει όψεις, λογικό είναι να μένει στη "γενικότητα". Δεν είναι υποχρεωτικό να κάνει όψη η Αφροδίτη με αυτά, ιδίως με τον Ήλιο δε, μόνο σύνοδο μπορεί να κάνει ή μισό τετράγωνο. Πιθανόν όμως να κάνει με άλλα σώματα. Από εκεί αντλείς και πληροφορίες για τον 9ο, όπως και από τις όψεις του Ήλιου και της Σελήνης που βρίσκονται έτσι κι αλλιώς σε αυτόν τον Οίκο.

WHITE.HORSE
29-05-2009, 10:12 AM
Γεια σας! Κατι διαδικαστικο για τον 9ο οικο-ρωταω εδω για να μην ανοιξω νεο θεμα.

Οταν καποιος ειναι γεννημενος στον τοπο Α αλλα σε πολυ μικρη ηλικια μετακομιζει σε αλλη χωρα Β, ο 9ος οικος-εξωτερικο ειναι γι αυτον η χωρα Β ή αλλο μερος Γ?
Ουσιαστικα, αν εχει μετακομισει απο μικρος κι εχει μεγαλωσει εκει, τι θεωρειται εξωτερικο για αυτον?

Ευχαριστω! Συγγνωμη για τα Α,Β,Γ αλλα ειναι και ο Ερμης αναδρομος....:laugh:

o χάρτης ενός ατόμου προκύπτει την στιγμή της γεννησής του από τον τόπο που έχει γεννηθεί .. και αυτό δεν αλλάζει .. όπου κ να βρεθεί - μετακομίσει μετά !
τουλάχιστον έτσι έχω καταλάβει !:bigsmile:

WHITE.HORSE
29-05-2009, 10:25 AM
καλημέρα !
δηλαδή τι επαγγελματική τάση θα μπορούσε να έχει κάποιος
με 9ο στον Ταυρο και μεσα τον άρη (στους διδύμους)
σε όψη τριγώνου με την αφροδίτη ? (αφροδίτη στον 3ο και στον ζυγό )

:bigsmile::wacko:

Μητσάκος
29-05-2009, 11:08 AM
Γεια σας! Κατι διαδικαστικο για τον 9ο οικο-ρωταω εδω για να μην ανοιξω νεο θεμα.

Οταν καποιος ειναι γεννημενος στον τοπο Α αλλα σε πολυ μικρη ηλικια μετακομιζει σε αλλη χωρα Β, ο 9ος οικος-εξωτερικο ειναι γι αυτον η χωρα Β ή αλλο μερος Γ?
Ουσιαστικα, αν εχει μετακομισει απο μικρος κι εχει μεγαλωσει εκει, τι θεωρειται εξωτερικο για αυτον?

Ευχαριστω! Συγγνωμη για τα Α,Β,Γ αλλα ειναι και ο Ερμης αναδρομος....:laugh:
Ισχύει εν πολλοίς αυτό που γράφει η WHITE.HORSE:

o χάρτης ενός ατόμου προκύπτει την στιγμή της γεννησής του από τον τόπο που έχει γεννηθεί .. και αυτό δεν αλλάζει .. όπου κ να βρεθεί - μετακομίσει μετά !
τουλάχιστον έτσι έχω καταλάβει !:bigsmile:
Το "εξωτερικό" είναι ο 9ος του γενέθλιου και δεν αλλάζει, και από εκεί μπορεί να έχουμε ενδείξεις για τη μετοίκιση σε άλλη χώρα, ή τα "μακρινά" ταξίδια. Φυσικά μπορεί να φανεί και από άλλες ενδείξεις η μετοίκιση, όπως από την ύπαρξη ενός Ουρανού ή μιας Σελήνης στον 4ο, υπό προϋποθέσεις βέβαια.
Αυτό που αλλάζει τα πράγματα είναι όταν θελήσουμε να κάνουμε τον χάρτη της ηλιακής επιστροφής, όπου εκεί ορίζουμε σαν τόπο γέννησης όχι τον πραγματικό αλλά τον τόπο που βρισκόμαστε όταν έχουμε γενέθλια -εφόσον φυσικά είναι αρκετά μακριά από τον κανονικό ώστε να αλλάζουν τα γεωγραφικά δεδομένα.

oktober
29-05-2009, 12:44 PM
Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.Μητσάκο σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Ο Ήλιος και η Σελήνη κάνουν πολύ καλές όψεις. Μία απ'αυτές η σύνοδος με το Δία. Έχω όμως Δία ανάδρομο στο Καρκίνο στον 6ο. Όσο για την Αφροδίτη εκτός από μία σύνοδο με τον ¶ρη όλο τετράγωνα με τους κακούς.Κρόνο,Πλούτωνα,Ποσε δώνα. Επειδή ετοιμάζω μια δουλειά στο εξωτερικό, λένε κάτι σχετικό αυτά; Ότι είναι τα Φώτα στον 9ο, η σύνοδός τους με το Δία; Μήπως όμως το ότι ο Δίας είναι ανάδρομος δε γίνει τελικά; Η Αφροδίτη που κολλάει; Τέλος με τις ερωτήσεις.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

WHITE.HORSE
29-05-2009, 01:26 PM
όντας μάλιστα η Λίλιθ στον 1ο οίκο; :bigsmile:

αγαπητό μέλος
δεν είμαι ειδικός να μπορώ να σε βοηθήσω αν και θα το ήθελα πολύ ..
μπορώ όμως να σου προτείνω
1. να γράψεις το ερωτημά σου σε μια συζήτηση που να αφορά την λίλιθ έτσι σίγουρα θα σου απαντήσει κάποιος που να ξέρει .. εδώ αυτή η συζήτηση αφορά τον 9ο οίκο και δεν έχει το ένα θέμα σχέση με το άλλο:love:
2. επίσης όπως βλέπεις την σελίδα επανω αριστερά έχει ένα παράθυρο αναζήτησης και αν βάλεις εκεί την λεξη που σε ενδιαφέρει Λιλιθ στην δική σου περίπτωση θα βρείς πολλά και ωραία

αυτός είναι ένας τρόπος που μπορείς να δουλείψεις στο φόρουμ για να έχεις καλύτερα αποτελέσματα!

έλαβα το θάρρος μιας και είσε πολύ νεο μέλος για να αποφύγεις σπατάλη χρόνου και δυνάμεων

φιλικά πάντα :love:
white.horse