PDA

View Full Version : [Συζήτηση] Απλανείς Αστέρες - Αλκυόνη



Ε. Σούρδη-Ζάχαρη
12-11-2008, 02:02 PM
Οι απλανείς αστέρες είναι ουράνια σώματα,, οι σπουδαιότεροι των οποίων (Α΄, Β΄, Γ΄, ΄και Δ μεγέθους) είναι ορατοί με γυμνό οφθαλμό. Αυτός είναι ο λόγος που είναι γνωστοί από την αρχαιότητα. Δεν μετακινούνται εύκολα στις ζωδιακές μοίρες γι' αυτό τους λαμβάνουμε σοβαρά υπ' όψιν μας. Από αυτή τη στήλη θα σας παρουσιάσουμε τους σπουδαιότερους απλανείς και θα σας συμβουλεύσουμε για το πώς αυτοί εκφράζονται αστρολογικά σ' έναν γενέθλιο χάρτη. Η ανοχή σε όψεις για τους απλανείς του Α΄ μεγέθους είναι 6ο, του Β΄ μεγέθους 5ο , του Γ΄4ο και του Δ΄ 3ο μοίρες.


Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου: Απλανείς Αστέρες - Αλκυόνη (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%AD%CE%B8%CE%BB%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1-148/%CE%B1%CF%80%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%AF%CF%82-%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AD%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CE%BB%CE%BA%CF%85%CF%8C%CE%BD%CE%B7-12636/)

annakriari
13-11-2008, 02:27 PM
καλησπέρα σε όλους!!!:bigsmile:

διάβασα το σχετικό άρθρο της Ε. Σούρδη - Ζάχαρη και το βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρον! και θα ήθελα να ρωτήσω πώς μπορεί κάποιος να βρει τον αστερισμό αυτόν στο γενέθλιο χάρτη του και να ερμηνεύσει τις όψεις που σχηματίζονται...???:embarrest

alexb
13-11-2008, 02:44 PM
Η Αλκυόνη είναι το κεντρικό αστέρι των Πλαιάδων και βρίσκεται στις 29,59" του Ταύρου. Είναι φύσεως σελήνης-άρη και θεωρούν οτι προκαλεί δάκρυα, θλίψη και πόνο.

annakriari
13-11-2008, 03:19 PM
ναι, αλλά πώς μπορούμε να καταλάβουμε πώς μας επηρεάζει???

colibri
13-11-2008, 03:43 PM
ναι, αλλά πώς μπορούμε να καταλάβουμε πώς μας επηρεάζει???

Όταν κάποιος πλανήτης σχηματίζει όψη συνόδου ή αντιθεσης με αυτόν (διορθώστε με αν συμμετέχουν και άλλες όψεις ή αν παίρνουμε μόνο τη σύνοδο) ή κάποια ακμή οίκου. Και στη συνέχεια ότι ερμηνείες ξέρουμε για τα εμπλεκόμενα στοιχεία.

annakriari
13-11-2008, 03:53 PM
σας ευχαριστώ πολύ και τις δυο σας για τις απαντήσεις... :love: τα καταλαβαίνω αυτά που λέτε... αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πώς ή πού βρίσκουμε το άστρο αυτό...! γιατί για παράδειγμα όταν κάνω τον γενέθλιο χάρτη μου βρίσκω τον ήλιο, τον ερμή, την αφροδίτη κ.ο.κ... αυτό όμως το αστέρι δεν το έχει πουθενά...:wacko:

colibri
13-11-2008, 04:01 PM
Στην αρχική σελίδα του forum εκεί που είναι μαζεμένα όλα τα προγράμματα για χάρτες κτλ υπάρχει το πρόγραμμα αστρολογικές εφημερίδες. Θα συμπληρώσεις εκεί κανονικά τα στοιχεία σου (γέννησης) και θα σου βγάλει την ακριβή θέση. μετά πήγαινε στο γενέθλιο χ'αρτη και γράψε εκεί τη θέση της αλκυόνης για να βρεις σε ποιο οίκο είναι και τι όψεις κάνει.

annakriari
13-11-2008, 04:50 PM
Στην αρχική σελίδα του forum εκεί που είναι μαζεμένα όλα τα προγράμματα για χάρτες κτλ υπάρχει το πρόγραμμα αστρολογικές εφημερίδες. Θα συμπληρώσεις εκεί κανονικά τα στοιχεία σου (γέννησης) και θα σου βγάλει την ακριβή θέση. μετά πήγαινε στο γενέθλιο χ'αρτη και γράψε εκεί τη θέση της αλκυόνης για να βρεις σε ποιο οίκο είναι και τι όψεις κάνει.

συγγνώμη αν γίνομαι κουραστική, αλλά μπήκα εκεί που μου είπες και έβαλα τα στοιχεία μου, αλλά δεν βρήκα πουθενά την Αλκυόνη.....:unsure:

cancerian
13-11-2008, 06:14 PM
συγγνώμη αν γίνομαι κουραστική, αλλά μπήκα εκεί που μου είπες και έβαλα τα στοιχεία μου, αλλά δεν βρήκα πουθενά την Αλκυόνη.....:unsure:

Eπειδη το λεει και η λεξη "Απλανης" αυτοι οι αστερες κανουν εκατονταδες χρονια να μετακινηθουν ( 100χρ ~ 1΄ λεπτο και οχι μοιρα) ...
Αρα η Αλκυονη θα ειναι στην παραπανω μοιρα που αναφερεται !

giannas
13-11-2008, 08:17 PM
σας ευχαριστώ πολύ και τις δυο σας για τις απαντήσεις... :love: τα καταλαβαίνω αυτά που λέτε... αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πώς ή πού βρίσκουμε το άστρο αυτό...! γιατί για παράδειγμα όταν κάνω τον γενέθλιο χάρτη μου βρίσκω τον ήλιο, τον ερμή, την αφροδίτη κ.ο.κ... αυτό όμως το αστέρι δεν το έχει πουθενά...:wacko:

Γενικα οι απλανεις επειδη η κινηση τους ειναι ελαχιστη ,οπως ανεφερε ο cancerian, βρησκοντε παντα στις συγγεκριμενες μοιρες.Οποτε βρησκεις σε ποιο οικο υπαρχει ο απλανεις Αλκυονη για παραδειγμα, και μετρας 90 μοιρες αποσταση για να δεις αν υπαρχει πλανητης ωστε να κανει οψη τετραγωνου ,120 για οψη τριγωνου και 180 για αντιθεση.

black moon
13-11-2008, 08:31 PM
Παρολα αυτα οι οψεις που συνήθως κοιταμε στους απλανεις, ειναι οι συνοδοι και καποιες φορες οι αντιθεσεις οπως ειπε και η Σεβη, αν δεν κανω λάθος.