PDA

View Full Version : Zeitgeist...



extraspacecake
05-11-2008, 03:52 PM
Πριν ενα μηνα ειδα online το ντοκυμαντερ Zeitgeist,και μου ειναι απιστευτο το ποσο με εχει επειρεασει....Θελω την ειλικρινει σας αποψη,εαν καποιος απο εσας το εχει δει..

Zeitgeist (Greek Subtitles) (http://video.google.com/videoplay?docid=-7671298400447638082)

Μητσάκος
05-11-2008, 04:13 PM
Πριν ενα μηνα ειδα online το ντοκυμαντερ Zeitgeist,και μου ειναι απιστευτο το ποσο με εχει επειρεασει....Θελω την ειλικρινει σας αποψη,εαν καποιος απο εσας το εχει δει..

Zeitgeist (Greek Subtitles) (http://video.google.com/videoplay?docid=-7671298400447638082)

To έχω δει εγώ και είναι μια χαρά :bigsmile:

Δείμων
05-11-2008, 05:41 PM
Χρειάζεται μία μικρή προσοχή βλέποντας την ταινία όπως είχα ξαναγράψει:

Μερικές απαραίτητες διευκρινήσεις για τον θεατή, η ταινία (ντοκιμαντέρ) στην εισαγωγική σεκάνς χρησιμοποιεί πολύ έξυπνα το κλασικό Αϊζενσταϊνικό μοντάζ των έλξεων και των συγκρούσεων. Δημιουργεί μια έντονη συναισθηματική προ-φόρτιση που καλό είναι να αντιπαρέλθουμε πριν δούμε τη συνέχεια. Αυτό για όσους δεν είναι γνώστες των τεχνικών της κινηματογραφικής γλώσσας.


Όπερ σημαίνει η εισαγωγή μάς κινεί έντονα το ενδιαφέρον ανεβάζοντας τους ρυθμούς και φέρνοντάς μας σε μία εγρήγορση, μεσω της οποίας η επόμενη πρόσληψη των δεδομένων της ταινίας γίνεται πολύ... Ποσειδώνια! :bigsmile:



(Για τους «μερακλήδες» η ταινία υπάρχει σε ποιότητα DVD με ελληνικούς υπότιτλους και διανέμεται δωρεάν από εδώ Zeitgeist (http://www.zeitgeistmovie.gr))

kiaRRa
05-11-2008, 06:11 PM
Το ντοκυμαντέρ αυτό το είχα δει πριν το καλοκαίρι και μου άρεσε γενικότερα το πώς είχε στηθεί.
Καλά ειδικά το πρώτο μέρος με την θρησκεία μπορώ να πω ότι με είχε κάνει να θέλω να το βλέπω ξανά και ξανά. Αν και σε ορισμένα μέρη μπορούσα να διακρίνω ότι ξεπερνούσε τα όρια της υπερβολής. Αλλά αυτό δεν ξέρω κατά πόσο ήταν "ορατό" από όλους τους θεατές.:blink:

fisherman_
05-11-2008, 07:13 PM
το κατεβασα και το ειδα περισυ, και απο τοτε το εχω ξαναδει τουλαχιστον τρεις φορες, ξανακατεβαζοντας και την τελευταια special edition. στην παραπανω παρατηρηση για το αιζενσταινικο μοντελο, εχω να πω πως ναι, ειναι ετσι οπως τα λεει ο Δειμων, αλλα ταυτοχρονα ειναι και ψιλοασχετο με το πρωτο θεμα του ντοκυμαντερ, που αναφερεται στη θρησκεια, στην απομυθοποιηση του χριστιανισμου. αρα..δεν φορτιζει και ιδιαιτερα.
απο κει και περα, επειδη ειναι σχεδον καταιγιστικο σε πληροφοριες, και για τους περισσοτερους απο εμας, ΝΕΕΣ πληροφοριες, αυτο ακριβως ηταν που με εκανε να το δω και δυο και τρεις.
την πρωτη φορα, δεν συγκρατησα πολλα. μου εμεινε μονο η ουσια του πρωτου μερους, και η ιδεα των αλλων δυο.
εχω να πω οτι ΧΩΡΙΣ να το εχω ψαξει ο ιδιος, συμφωνω με το πρωτο θεμα. το πιστεψα, πως το λενε! ισως να με βολευε κι ολας μια τετοια ερμηνεια..
για τα αλλα δυο θεματα υπαρχουν στο διαδικτυο κι αλλα παρεμφερη ντοκυμαντερ, αναφερομενα στη λεσχη μπιλτερμπεργκ, την πορεια της και τα σχεδια της, η για το χτυπημα εκ των εσω στους διδυμους πυργους.
δε μπορω να τα πιστεψω 100%, αλλα ειλικρινα μιλωντας, δε μπορω να τα παραβλεψω.
στη λεσχη μπ, πχ, ειναι μελη οι παπανδρεου,καραμανλης, μητσοτακης, διαμαντοπουλου, αλογοσκουφης, σαμαρας, αλεξης παπαχελας, παγκαλος κλπ...και ειναι τα πιο προβεβλημενα πολιτικα προσωπα. χαρασουν πορεια. και ο παπαχελας, γνωστος αμερικανοφιλος δημοσιογραφος, με εντελως διαφορετικη γλωσσα απο τους συναδελφους του.
επαναλαμβανω. δεν τα ενστερνιζομαι, αλλα δεν τα διωχνω. τα ψαχνω. δεν ειμαι οπαδος σωνει και καλα συνομωσιολογιων. δε διαβαζω τα βιβλια του λιακοπουλου!!!! χαχα! και σιγουρα, στο αν ειναι αληθεια η ψεμματα ολα αυτα, ειναι συμμαχος ο χρονος σε αυτο.οσο προχωραει, τοσο περισσοτερα δειχνει. μην ξεχναμε οτι διανυουμε καιρους αποκαλυψεων!!!! :);)

lolitsa
05-11-2008, 08:56 PM
Γεια σας κι απο μενα!
Το ειδα πριν μερικους μηνες και η αληθεια ειναι πως κατα βαθος λιγο ως πολλυ αρκετοι απο μας ειμαστε υποψιασμενοι τουλαχιστον για το 2ο μερος.
Σε οτι αφορα την θρησκεια το σιγουρο ειναι πως ειναι τουλαχιστον καταιγιστικο και βαζει τον θεατη σε σκεψη.
Θαθελα να το δω μερικες φορες ακομη παντως πριν καταληξω σε συμπερασματα.
Χαιρομαι που το "βαλατε" ως θεμα προς συζητηση για να δω και αλλες αποψεις.

ioni
05-11-2008, 10:59 PM
δεν το είχα δει το είδα σήμερα
πολή καλό και λέει πολλα που είδει τα γνωρίζουν ή τα υποψιαζονται

voulatain
06-11-2008, 03:26 PM
Σιγουρα δεν φτανει μονο μια φορα να το δει κανεις.Την πρωτη φορα ξαφνιαστηκα,θα ελεγα,τη δευτερη το επεξεργαστηκα ψυχραιμα κ την τριτη εμεινα στα τεχνικα κ καλλιτεχνικα του δειγματα,που πολυ σωστα διευκρινησε παραπανω ο αγαπητος Δειμων κ θα ειναι χρησιμα, να τα λαμβανουμε υποψιν μας πριν το δουμε.

extraspacecake
06-11-2008, 04:18 PM
Εχεται δει και το δευτερο ντοκυμαντερ?? η αληθεια ειναι πως τα περι θρησκειας και 9/11 μου ηταν γνωστα...το περι χρηματων και το δευτερο ντοκυμαντερ που δινει λυσεις ειναι που με τρελενουν....

ryssa
06-11-2008, 06:47 PM
Εχεται δει και το δευτερο ντοκυμαντερ?? η αληθεια ειναι πως τα περι θρησκειας και 9/11 μου ηταν γνωστα...το περι χρηματων και το δευτερο ντοκυμαντερ που δινει λυσεις ειναι που με τρελενουν....

Υπάρχει και 2ο???τώρα το μαθαίνω ??

Δείμων
06-11-2008, 06:58 PM
Zeitgeist: Addendum (http://www.youtube.com/view_play_list?p=7E2EC27823C84F44&playnext=1)

Δημοσιεύτηκε αρχές Οκτωβρίου, περιμένετε για πιο οργανωμένη διανομή.

ioni
06-11-2008, 08:17 PM
Zeitgeist: Addendum (http://www.youtube.com/view_play_list?p=7E2EC27823C84F44&playnext=1)

Δημοσιεύτηκε αρχές Οκτωβρίου, περιμένετε για πιο οργανωμένη διανομή.

να ειχε και υποτιτλους θα ήταν καλήτερα :bigsmile:

Δείμων
06-11-2008, 09:13 PM
Έχει :bigsmile: Περνάς το ποντίκι πάνω από το βελάκι κάτω δεξιά στην οθόνη που παίζει η ταινία και στο αναδυόμενο σχηματάκι πατάς το CC ώστε να «ανάψει» το άλλο βελάκι που βρίσκεται αριστερά από το CC. (Εάν είναι σωστά αναμένο θα παρουσιαστεί από αριστερά ένας διάλογος -μπαλονάκι- που λέει «Τurn off Captions»). Tοποθετείς το ποντίκι σου επάνω σε αυτό το βελάκι και παρουσιάζεται πιο αριστερά ένας άλλος διάλογος που λέει Greek. Πατάς το Greek και παρακολουθείς.


Το περιέγραψα όσο πιο αναλυτικά γίνεται, πιστεύω να το βρήκες! :nuts:

white diamond
09-11-2008, 08:30 PM
χμμμ...αυτό που μου έμεινε ως αίσθηση είναι ότι υπάρχουν και άλλα πράγματα που δεν ειπώθηκαν στα φιλμακια...θα μου πεις σιγά το νεο..
απλά έμεινα με ενα μεγάλο ερωτηματικό στο τέλος...λες και όλα αυτά γινονται με μαθηματική ακριβεια και τα γεγονοτα "πατάνε" πάνω σε μια αόρατη (ίσως) γραμμή ένος πολύ συγκεκριμένου σχεδίου , που δεν έχει μόνο σχέση με τα λεφτά και τα μεγάλα κεφάλια...

τι σκέψεις σας γέννησε;

fisherman_
11-11-2008, 04:07 AM
μολις κατεβασα και το addendum και δεν το εχω δει ακομα ολο. θα το δω και αυτο, και μετα ευχαριστως να μιιλησω και για τα δυο!

ostrako
02-02-2009, 11:41 PM
.. το εχω δει τρεις φορες...και καθε φορα με βαζει και σε μεγαλυτερες σκεψεις για το μελλον...και το ποσο κουτοχορτο μπορει να μας ταΐζουν!..Οι περισσοτεροι ειμαστε οντως υποψιασμενοι...αλλα και που ειμαστε? τι κανουμε?

konstantina318
03-02-2009, 05:35 PM
Το πρώτο μέρος με έβαλε σε σκέψεις όσον αφορά στο θέμα της θρησκείας..Η αλήθεια είναι όμως πως ενώ βρήκα λογικές τις "αντιπαραθέσεις",μου είναι εξαιρετικά δύσκολο να τις επιμεριστώ.
Τώρα για το ...τρομοκρατικό χτύπημα των διδύμων πύργων κ ,λόγω του οτι έχω συγγενείς εκεί, να ξέρετε πως όλοι οι Έλληνες του εξωτερικού γνωρίζουν πως ο μεγαλύτερος τρομοκράτης είναι(ή μάλλον ήταν) ο ίδιος ο Μπούς.
Το δεύτερο μέρος του ντοκιμαντέρ το είδα επιλεκτικά μέχρι που το παράτησα τελείως δλδ,γιατί ναι μεν σωστά αυτά που λέει,αλλά κάπου καλύτερα και να μην τα γνωρίζω..γιατί δεν θέλω να παραδεχτώ πως ο κάθε άνθρωπος σ αυτή τη γή είναι απλά κ μόνο ένα πιόνι σε ένα παιχνίδι παγκόσμιας απάτης,γιατί αν το παραδεχτώ,θα πρέπει κ να το αποδεχτώ..γιατί και να ήθελα να το αλλάξω ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ.

καγκουρο
05-02-2009, 11:35 PM
αυτοι πουλανε...εμεις γιατι αγοραζουμε???

Δείμων
06-02-2009, 01:06 AM
¶μα το σκεφτείς... δεν σε υποχρεώνει κανένας! Μπορείς πάντα να μείνεις σε μια ερημιά, να καλλιεργείς τη γη σου, να έχεις τα ζώα σου, να χτίσεις το σπίτι σου, εάν έχεις φυσικούς πόρους να εξορύξεις τη γη, να εφεύρεις το ηλεκτρικό κλπ κλπ. :)

Μητσάκος
06-02-2009, 07:14 AM
¶μα το σκεφτείς... δεν σε υποχρεώνει κανένας! Μπορείς πάντα να μείνεις σε μια ερημιά, να καλλιεργείς τη γη σου, να έχεις τα ζώα σου, να χτίσεις το σπίτι σου, εάν έχεις φυσικούς πόρους να εξορύξεις τη γη, να εφεύρεις το ηλεκτρικό κλπ κλπ. :)
Μμμμ :unsure:
Δηλαδή, όποιος αντιδρά και δεν συμμετέχει σε κάποιες διαδικασίες απορρίπτοντάς τες πρέπει να έχει όψη τρωγλοδύτη; Δεν το νομίζω... Μάλλον δεν το έχεις σκεφτεί καλά :bigsmile:

bakthi
06-02-2009, 07:26 AM
το έχω δη και εγώ!και κατάλαβα ότι είμαστε ελεύθεροι μόνο για να ψωνίζουμε!!!!όσο για την παρατήρηση της Konstantina318 νομίζω πως είναι καλύτερα να τα γνωρίζουμε πάρα να εθελοτυφλούμε!!:love::love::love:

καγκουρο
07-02-2009, 05:22 AM
¶μα το σκεφτείς... δεν σε υποχρεώνει κανένας! Μπορείς πάντα να μείνεις σε μια ερημιά, να καλλιεργείς τη γη σου, να έχεις τα ζώα σου, να χτίσεις το σπίτι σου, εάν έχεις φυσικούς πόρους να εξορύξεις τη γη, να εφεύρεις το ηλεκτρικό κλπ κλπ. :)

Ξερεις μου αρεσει να βλεπω συνολα και οχι μεμονομενα πραγματα.Κατα καιρους κυκλοφορουν διαφορα κυματα αποψεων και πριν αρχισω να μπαινω στο "παιχνιδι" τους παντα αναρωτιεμαι "γιατι" .Η αποστασιοποιηση για καθαρη σκεψη του τι συμβαινει πισω απο το παρασκηνιο δεν ειναι αποσυρση ουτε αδιαφορια ,για μενα ειναι επαγρυπνιση.Σε βεβαιωνω δεν ειμαι ιδιαιτερα καχυποπτη αλλα ειμαι σιγουρη οτι δεν ζω στον αιωνα της αθωοτητας.

dim-esoteric
30-04-2010, 06:46 PM
Είναι εκπληκτικό ντοκυμαντέρ και δίνει πολλή τροφή για σκέψη.Το σημαντικότερο είναι,κατά τη γνώμη μου,πριν αποδεχτούμε κάτι (όπως η θρησκεία πχ) να έχουμε μια κριτική στάση απέναντι του και να μη διστάζουμε να αμφισβητούμε:unsure:

theresa_alma
30-04-2010, 10:30 PM
Καλησπερα!
Διαβαστε David Icke. ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ κ.α. Αυτος τα εχει πει πολυ πριν την ταινια, Αν μη τι αλλο, οι αποψεις του - πολλες απο τις οποιες ειναι τακμηριωμενες ιστορικα - εχουν πολυ ενδιαφερον.

popininja
02-05-2010, 02:49 AM
Εντάξει...
Είναι ένα ντοκυμαντέρ σαν πολλά άλλα
που αμφισβητεί πολλά αλλά και που δεν αποδεικνύει απόλυτα κάτι.
Εϊναι επιλογή μας τι θα κρατήσουμε και τι όχι.
Όταν το αεροπλάνο έπεσε στον πρώτο πύργο το έβλεπα στις ειδήσεις
και νόμιζα ότι πρόκειται για άλλη μία αμερικάνικη φάρσα.
Όταν όμως είδα και το δεύτερο μπαμ και το χαμό που ακολούθησε
έμεινα αποσβολωμένη...
Από όλη αυτή την ιστορία -πέρα από τους ανθρώπους που χάθηκαν
ποιος ξέρει γιατί τελικά- εκείνα που μου έμειναν αναπάντητα ήταν τα εξής:
''Γιατί τους Διδύμους κι όχι τον Λευκό Οίκο? '' και ''Πώς είναι δυνατόν
να μην βρεθούν οι ένοχοι? Τόσο κορόϊδα είναι οι αμερικάνοι?''

Τελικά μετά από χρόνια το τοπίο φαίνεται να ξεδιαλύνει...

Αλήθεια υπάρχει χάρτης για το περιστατικό?