PDA

View Full Version : Περί Κλεφτών και Ωριαίας Αστρολογίας



cancerian
27-10-2008, 06:06 PM
Το παρων αρθρο θα τονισει την λειτουργικοτητα της ωριαιας αστρολογιας. Το κειμενο αυτό είναι από την βιβλο της ωριαιας αστρολογιας Christian Astrology του William Lilly. Αφορα θεματα του 7ου οικου και ιδιαιτερα περι κλεμενων αντικειμενων και κλεφτων. Σκοπος μου είναι να δειξω πως λειτουργει η ωριαια αστρολογια σε ένα τετοιο θεμα. Ισως πολύ μπειτε στον πειρασμο να καταστρωσετε έναν χαρτη με βαση καποιο προσωπικο σας γεγονος , θα σας απογοητευσω όμως , μιας και η ωριαια αστρολογια βασιζεται σε κανονες τους οποιους δεν θα επεκταθω και ετσι οι παρακατω Αφορισμοι είναι μισοι διχως τους κανονες που απαρτίζουν ένα ωριαιο ωροσκοπιο. Οι Αφορισμοι εδώ είναι περισσοτερο για γνωστικο σκοπο. Ας αρχισουμε λοιπον….

Το θεμα μας λοιπον είναι ερωτησεις που σχετιζονται με την κλοπη, τα κλοπιμαια αντικειμενα και οι κλεφτες.

Παίκτες σε ένα Ωριαίο Ωροσκόπιο που αφορά κλεψιμέα αντικείμενα και κλέφτες

Παικτες , ονομαζονται οι πλανητες οι οποιοι σχετιζονται με την κάθε ερωτηση που γινεται και αφορα ένα συγκεκριμενο θεμα. Για κάθε θεμα δεν είναι οι ιδιοι. Η ακμη κάθε οικου που σχετιζεται με ένα θεμα είναι μεγιστης σημασιας καθως ο κυβερνητης του ζωδιου της εκαστοτε ακμης που σχετιζεται με ένα θεμα είναι ο παικτης που λαμβανει μερος στην ερωτηση. Ας δουμε λοιπον ….

Ο εβδομος οικος αφορα τους κλεφτες, ετσι λοιπον σε ένα ωριαιο ωροσκοπιο με θεμα που αφορα κλεφτες κλοπιμεα κτλ ο κυβερνητης του 7ου ειναι ο πλανητης που σχετιζεται με τον κλεφτη. Φανερωνει τον ιδιο τον κλεφτη.

Η ακμη του Ωροσκοπου δηλωνει αυτόν που εκανε την ερωτηση και ο πλανητης που κυβερνα την ακμη του Ωροσκοπου δηλωνει τον ερωτοντα. Επισης σε αυτή την περιπτωση θα δηλωσει και όλα τα στοιχεια για τον τοπο από οπου εκλαπηκε το αντικειμενο.

Τα αντικειμενα κινητης ιδιοκτησιας δηλωνονται από τον 2ο οικο. Ο 2ος οικος δηλαδη δηλωνει τα αντικειμενα που ανήκουν στην ιδιοκτησια μας και μπορουμε να τα κουβαλήσουμε (κινητη ιδιοκτησια). Ο κυνερνητης του 2ου θα δηλωσει το αντικειμενο που εκλαπει , τι είναι αυτό και γενικα στοιχεια περι αυτου.

Ο 4ος οικος, ως 2ος παραγωγος οικος των αντικειμενων της κινητης ιδιοκτησιας μας, θα δηλωσει το μερος που βρισκεται το κλοπιμαιο αντικειμενο, τον τοπο στον οποιο βρισκεται αυτή την στιγμη και την κατασταση που είναι την στιγμη που θα υποβαλουμε την ερωτηση.

Η Σεληνη, η οποια είναι γενικος σημειοδοτης σε έναν ωριαιο χαρτη. Αντικειμενα που εχουν κλαπει.


Ετσι λοιπον οι παικτες μας σε μια ωριαια ερωτηση περι κλοπης θα είναι

Κυβερνητης της ακμης του Ωροσκοπου δηλ. ο Ερωτων
Η Σεληνη
Κυβερνητης της ακμης του 7ου δηλ. ο Κλεφτης
Κυβερνητης της ακμης του 2ου δηλ. το αντικειμενο που κλαπηκε.
Το ζωδιο και ο κυβερνητης της ακμης του 4ου δηλ. σε τι κατασταση και που είναι το αντικειμενο αυτή την στιγμη.



Σημειοδότης πλανήτης του κλέφτη

Πως όμως αναγνωριζεται ο κλεφτης σε έναν ωριαιο χαρτη… Όπως προειπα ο κυβερνητης του 7ου δηλωνει τον κλεφτη. Εδώ όμως ο Lilly μας παρουσιαζει και άλλες καταστασεις μεσα σε ένα ωριαιο χαρτη που θα προδωσει τον κυβερνητη του κλεφτη. Θα πρεπει να δωσουμε μεγαλη σημασια σε κάθε πλανητη που είναι χωρις θεμελιωδεις δυναμεις δηλαδη περιπλανωμενος. Αν καποιος πλανητης βρεθει περιπλανωμενος τοτε είναι εκεινος ο οποιος θα δηλωσει τον κλεφτη. Όταν αυτός ο πλανητης είναι ΚΑΙ ο κυβερνητης του 7ου τοτε δηλωνει σιγουρα τον κλεφτη. Αν δεν είναι κανεις πλανητης περιπλανωμενος θα πρεπει να δουμε τον κυβερνητη της ωρας που εγινε η ερωτηση , ειδικοτερα αν αυτος ο πλανητης είναι και πλανητης της ακμης του 7ου τοτε… εχουμε έναν κλεφτη μπροστα μας.

Αφορισμοί του Lilly για τα κλεμμένα αντικείμενα

Αν ο κυβερνητης του 2ου και η Σεληνη είναι στον 7ο και ειδικα στο ιδιο ζωδιο με εκεινο της ακμης του 7ου και ο κυβερνητης του 7ου σχηματιζει τριγωνο η εξαγωνο …. Τοτε το αντικεινο εχει κλαπει από καποιον γνωστο με εκεινον που εχει κανει την ερωτηση.

Αν η Σεληνη ως κυβερνητης του 2ου στον οικο του κυβερνητη της ωρας σχηματιζει συνοδο με τον κυβερνητη του 7ου …. Τοτε ο ερωτων εχασε το αντικειμενο του σε καποιο μερος το οποιο ηταν προηγουμενος (καλο θα ηταν να δουμε εδώ την τελευταια οψη που σχηματιζε η Σεληνη) , το αντικειμενο δεν εκλαπει αλλα εχει παραπεσει από τον ιδιοκτητη.

Αν η Σεληνη ως κυβερνητης του 1ου βρισκεται στον 4ο οικο και ο κυβερνητης του 2ου στον 7ο ή στο ζωδιο του 8ου οικου σε αντιθεση με την ακμη του 2ου και σε εξαγωνο η τριγωνο με την Σεληνη…. Τοτε το αντικειμενο εκλαπει για λογους διασκεδασης ή για να κανει καποιος πλακα στον ερωτωντα.

Αν η Σεληνη είναι κυβερνητης του Ωροσκοπου και στον 1ο οικο και ο Ηλιος ως κυβερνητης του 2ου στον 10ο οικο και αν ο κυβερνητης του 7ου χτυπα με δυσμενεις οψεις την Σεληνη… Τοτε το αντικειμενο εχει κλαπει και είναι μακρια.

Αν η Σεληνη βρισκεται στον 3ο χτυπημενη από τον κυβερνητη του 7ου και ο κυβερνητης του 2ου είναι ΚΑΙ κυβερνητης του Ωροσκοπου στον 7ο οικο και στο ζωδιο του της ακμης του 7ου …. Τοτε το αντικειμενο αρχικα εκλαπει για λογους διασκεδασης αλλα στην συνεχεια ο κλεφτης αλλαξε γνωμη και θα είναι δυσκολο να βρεθει.

Ο Ηλιος και η Σεληνη πανω από τον οριζοντα δηλωνουν ότι το αντικειμενο θα επιστραφει στον Ερωτωντα και ιδιαιτερα αν κανουν καλη οψη με τον κυβερνητη της ακμης του Ωροσκοπου η τον κυβερνητη αυτου.


Είναι κλεμμένο ή όχι;

Πολλες φορες καποιος θα χασει καποιο αντικειμενο ο αστρολογος της ωριαιας θα πρεπει να δει αν οντως το εχει χασει η οντως εχει κλαπει. Μερικοι αφορισμοι του Lilly για τον αν εχει κλαπει η όχι το αντικειμενο είναι


Καποιος περιπλανομενος πλανητης στον 1ο οικο
Ο κυβερνητης του Ωροσκοπου περιπλανομενος.
Ο κυβερνητης του κλεφτη σε σκληρες οψεις με τον κυβερνητη του Ωροσκοπου.
Αν καποιος πλανητης αποχωριζεται από τον κυβερνητη του οικου της Σεληνης.


Είναι φοβερο ποσες πληροφοριες μπορει να μας δωσει η Ωριαια Αστρολογια. Μεσα από το Christian Astrology υπαρχουν αρκετες πληροφοριες μεσα από τις οποιες μπορουμε να δουμε στοιχεια που αφορουν τον ιδιο τον κλεφτη. Εδώ παραθετω μερικες που αφορουν αν ο κλεφτης ηταν μονος του ή ειχε συνεργους, την ηλικια του , το φυλο του και τελος αν είναι γνωστος στον ερωτωντα ή όχι.


Η ηλικία του κέφτη

Η ηλικια του κλεφτη εξεταζεται με πολλους τροπους ας δουμε μερικους.

Η ηλικια του κλεφτη σε σχεση με τον πλανητη που τον δηλωνει η ακμη του 7ου.

Αφροδιτη - Νεος.
Ερμης - Νεοτερος από την Αφροδιτη.
Αρης - Ενηλικας ή καποιος στην προεφηβεια.
Διας - Μεγαλυτερος από τον τυπο του Αρη , μεσηλικας.
Κρονος - Γερος , πολλα χρονια .

Σε σχεση με τις μοιρες που βρισκεται ο κυβερνητης και η ακμη του 7ου .
Αν ο κυβερνητης βρισκεται σε μικρες μοιρες , τοτε ο κλεφτης είναι νεαρος. Στην αντιθετη περιπτωση είναι ενηλικας.
Στην ακμη του 7ου προσθετουμε 2 χρονια για κάθε μια μοιρα της μοιρας του.

Σε σχεση με την αποσταση του Αρη , Δια , και Κρονου και την αποσταση τους από τον Ηλιο.
Από συνοδο σε πρωτο τετραγωνο – 18 ετων.
Από πρωτο τετραγωνο σε αντιθεση – 36 ετων.
Από αντιθεση σε δευτερο τετραγωνο – 45 ετων.
Από δευτερο τετραγωνο σε συνοδο – 72 ετων.

Σε σχεση με την Σεληνη.
1ο τεταρτο – νεος
2ο τεταρτο – εφηβος
3ο τεταρτο – μεσηλικας
4ο τεταρτο – γερος


Ο κλέφτης ήταν άνδρας ή γυναίκα

Βλεπουμε αν ο κυβερνητης του 7ου και ο κυβερνητης της ωρας είναι σε αρσενικα ζωδια, τοτε ο κλεφτης ηταν αντρας. Το αντιθετο , γυναικα. Αν διαφερουν στο γενος τοτε οι κλεφτες ηταν δυο , ο ενας αντρας και ο άλλος γυναικα.

Σημειοδοτης στον 1ο, 12ο, 11ο, 7ο, 6ο, 5ο και ανατολικα του Ηλιου, τοτε ο κλεφτης είναι αντρας .

Αν ο κυβερνητης της Σεληνης και πλανητης που κανει πρωτα γωνια είναι αρσενικος τοτε ο κλεφτης ηταν αντρας .

Σε αντιθετη περιπτωση γυναικα.


Αν ήταν ένας κλέφτης ή πολλοί

Αν οι γωνιακοι οικοι είναι σε σταθερα ζωδια / Αν η Σεληνη ή ο Σημειοδοτης του κλεφτη είναι σε αγονο ζωδιο τοτε ηταν ενας κλεφτης.
Αν υπαρχουν περιπλανωμενοι περισσοτεροι από ενας και ειδικοτερα σε γωνιακους οικους, τοτε οι κλεφτες ηταν πολλοι.
Αν ο Σημειοδοτης του κλεφτη είναι σε γονιμο ή διπλο ζωδιο , οι κλέφτες ηταν πολλοι.


Αν ο κλέφτης είναι γνωστός στο πρόσωπο του ερωτώντος

Αν η Σεληνη και ο Ηλιος σχετιζεται με τον Ωροσκοπο και βρισκονται στους οικους τους τοτε ο κλεφτης είναι της οικογενειας.
Αν ο κυβερνητης του 7ου είναι στον 1ο τοτε ο κλεφτης είναι το ιδιο ατομο που ρωτα !!!!!!
ΚΥΒΕΡΝΗΤΗΣ 7ΟΥ + ΟΙΚΟΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ = ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΕΡΩΤΩΝ...


Πού βρίσκεται ο κλέφτης τώρα

Αν η Σεληνη είναι σε γωνιακο οικο , σπιτι του , σε διαδοχικο , κοντα στο σπιτι του και σε κατιοντα οικο μακρια από το σπιτι του.
Μεσα σε 30 μοιρες με την Ακμη του Ωροσκοπου ο κλεφτης βρισκεται κοντα στον ερωτωντα.
Μεσα σε 70 μοιρες στην ιδια πολη με τον ερωτωντα.
Η αποσταση για το αν είναι κοντα η μακρια απο τον ερωτωντα μπορει να υπολογιστει και με το ποσο κοντα η μακρια βρισκεται ο κυβερνητης του 7ου με την ακμη Ωροσκοπο.



Με εκτιμηση από έναν λατρη της Ωριαιας …

Πηγες: Christian Astrology vol.2 by William Lilly

GIRL
27-10-2008, 10:28 PM
cancerian

επιτέλους άρθρο ωριαίας που ξεφεύγει απο τα τετριμμένα

περιεκτικό και κατανοητό

Βασιλης Παπαδολιας
28-10-2008, 12:11 PM
Ωραίο το άρθρο. Πρακτική η προσέγγιση σε ένα θέμα που είναι typical για ωριαία.

cancerian
28-10-2008, 01:12 PM
Σας ευχαριστω παιδια !

Στο blog μου , εδω στο site , θα ανεβαζω συχνα θεματα που εχουν να κανουν μονο με την ωριαια , ελπιζω να σας αρεσει ...

kiaRRa
28-10-2008, 02:02 PM
Είναι καλό να έχουμε και θέματα περα από τα καθιερωμένα να μας δημιουργούν ερεθίσματα για περισσότερη ανάλυση και για συζητήσεις!

cancerian
28-10-2008, 02:21 PM
.....Να μου δωσετε και καμμια ιδεα για καποιο θεμα περι ωριαιας που θα σας ενδιεφερε να μαθετε ..... :bigsmile:

maria-zoi
14-11-2008, 06:07 PM
πάρα πολύ ωραίο το άρθρο και αρκετά κατανοητό για κάποιον που δεν έχει ξανα ασχοληθεί με την ωριαία αστρολογία !
Έχασα προσφατα το πορτοφολι μου :cry: και το άρθρο μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον δεν ήξερα ότι μπορει να δείξει τοσες λεπτομέριες η ωριαία αστρολογια!
αν μπορει κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαίνει "περιπλανόμενος πλανήτης" ?
έχω μπερδευτεί με τους κυβερνήτες και τις ακμές!

cancerian
14-11-2008, 07:15 PM
πάρα πολύ ωραίο το άρθρο και αρκετά κατανοητό για κάποιον που δεν έχει ξανα ασχοληθεί με την ωριαία αστρολογία !
Έχασα προσφατα το πορτοφολι μου :cry: και το άρθρο μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον δεν ήξερα ότι μπορει να δείξει τοσες λεπτομέριες η ωριαία αστρολογια!
αν μπορει κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαίνει "περιπλανόμενος πλανήτης" ?
έχω μπερδευτεί με τους κυβερνήτες και τις ακμές!


Αγαπητη maria zoi

Σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια περι αρθρου. Σχετικα με την απορια σου περιπλανωμενος πλανητης ονομαζεται εκεινος ο οποιος δεν εχει καμμια θεμελιωδη δυναμη μεσα σε ενα ωροσκοπιο.

με εκτιμηση
cancerian

maria-zoi
14-11-2008, 07:55 PM
δεν ξέρω αν μπορω να συνεχίσω με τις άγνωστες λέξεις ? :embarrest
τι εννοούμε με τον όρο "θεμελιώδη δύναμη" ? :wacko:

cancerian
14-11-2008, 08:15 PM
δεν ξέρω αν μπορω να συνεχίσω με τις άγνωστες λέξεις ? :embarrest
τι εννοούμε με τον όρο "θεμελιώδη δύναμη" ? :wacko:



Λοιπον , θεμελιωδεις δυναμεις ειναι ενα συστημα βαθμολογησης , απο το οποιο ενας πλανητης βαθμολογειται ειτε θετικα ειτε αρνητικα ετσι ωστε στο τελος να του δοθει μια βαθμολογικη αξια.
Η βαθμολογικη αυτη αξια προκυπτει απο την θεση που κατεχει ενας πλανητης μεσα σε ενα ωροσκοπιο πχ η θεση του σε ενα ζωδιο , σε μια θεση εξαρσης , σε μια θεση κυριαρχιας , σε μια θεση πτωσης και ουτο καθεξης. Ολα αυτα ακολουθουνται απο μια βαθμολογια.

Εκτος απο τις θεμελιωδεις δυναμεις , εχουμε και τις συμπληρωματικες (αν ειναι αυτος ο ορος , δεν θυμαμαι καλα γιατι δεν εχω τα βιβλια μου μπροστα μου αυτη την στιγμη) οι οποιες περιεχουν και αυτες ενα συστημα βαθμολογισης ενος πλανητη και περιεχουν βαθμολογιες οι οποιες περιεχουν πχ την θεση του πλανητη ανα οικο , αν ειναι ανατολικα η δυτικα του ηλιου , αν ειναι καμενος απο τον ηλιο κ.ο.κ.

Αφου βρεθει το συνολο των θεμελιωδων και των συμπληρωματικων δυναμεων τοτε προκυπτει η τελικη βαθμολογια του πλανητη.

Ο περιπλανωμενος πλανητης αναφερεται μονο για τις θεμελιωδης δυναμεις και οχι για τις συμπληρωματικες.

maria-zoi
14-11-2008, 09:15 PM
ευχαριστώ πολύ cancerian !! :love: