PDA

View Full Version : [Συζήτηση] Πλούτωνας: ένα κρυμμένο ηφαίστειο...



skorpio
31-10-2008, 11:22 PM
Πλούτωνας: Κρυφά αινίγματα από το κοιμισμένο ηφαίστειο στο γενέθλιο χάρτη σας
Άδης. Και μόνο το άκουσμα του ονόματος προκαλεί θλίψη. Φέρνει την κρυάδα του αγνώστου, μια αίσθηση φόβου.Ο Άδης είναι ο επόπτης του Κάτω Κόσμου. Δεν μπορεί να αγνοηθεί και έτσι του έχει δοθεί μια ποικιλία χαρακτηρισμών γιατί είμαστε απρόθυμοι να παραδεχτούμε τι είναι στην πραγματικότητα. Τάρταρος, Old Nick, Orcus, Εωσφόρος και Πλούτωνας. Ο ποιητής Όμηρος έλεγε γι΄αυτόν: «Ο γκρίζος θεός που ποτέ δεν λυπάται, που δεν δείχνει έλεος και δεν ακούει καθόλου προσευχές». Εάν ο διάβολος εμφανιζόταν στο γενέθλιο χάρτη, τότε η τοποθέτηση του Πλούτωνα θα μας έδειχνε πού να κοιτάξουμε. Οι αστρολόγοι συνδέουν τον Πλούτωνα με το θάνατο, την αναγέννηση, τις μάζες και με πηγές ισχυρών, μοντέρνων δυνάμεων. Η λέξη Πλούτωνας μεταφράζεται: «ο δωρητής του πλούτου», αλλά ο πλούτος μπορεί να οικειοποιηθεί πολλές μορφές και πολλά πρόσωπα. Μπορεί επίσης να περιέχει και κάποιους όρους. «Μέσα στο καλό υπάρχει το κακό, και μέσα στο κακό υπάρχει το καλό», είναι ένα ρητό που δίνει περισσότερη οξυδέρκεια στον Πλούτωνα. Στον Πλούτωνα έχει δοθεί η μερική κυριαρχία του ζωδίου του Σκορπιού. Όταν ο Ήλιος περνά από το Σκορπιό κάθε χρόνο, όλη η φύση αρχίζει να πεθαίνει στα πλαίσια μιας προετοιμασίας για αναγέννηση. Η ώρα του μεγάλου σκοταδιού πλησιάζει, καθώς οι μέρες γλιστρούν ολοένα και περισσότερο στις ακόμα πιο μακριές νύχτες.


Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου: [Μεταφράσεις] Πλούτωνας: ένα κρυμμένο ηφαίστειο... (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CF%81%CE%AC%CF%83%C E%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%83%C E%B9%CE%B5%CF%8D%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-152/%CF%80%CE%BB%CE%BF%CF%8D%CF%84%CF%89%CE%BD%CE%B1%C F%82-%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CE%BA%CF%81%CF%85%CE%BC%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF-%CE%B7%CF%86%CE%B1%CE%AF%CF%83%CF%84%CE%B5%CE%B9%C E%BF-12709/)

παλίρροια
15-12-2009, 06:54 PM
Πολύ ενδιαφέροντα ολα αυτά! Αν ήξερα και να συνδιάζω τους οίκους,τις Μοίρες, τις όψεις ,τις διελεύσεις, θα ήταν το τέλειο σενάριο.....:wacko:

seilormoon
21-12-2009, 03:30 AM
ο πλουτωνας με τρομαζει λιγο...και οι αλλαγες του...προσοπικα τον εχο στο 3ο οικο μου ελπιζω αυτο να ναι καλο.........

whisperer
21-12-2009, 11:34 PM
Και εγώ στο τρίτο τον έχω...!
Να μη σε φοβίζει....όχι επειδή τον έχεις στο τρίτο αλλά....
...σκέψου το ως εξής..."αν φοβάσαι τις σκιές...δεν υπάρχει καλύτερο μέρος από το σκοτάδι....εκεί δεν έχει σκιές!"
:bigsmile:

παλίρροια
05-02-2011, 02:21 PM
Το αρθρο ηταν καταπληκτικό!!! Ευχαριστούμε πάρα πολύ...:bigsmile:
Εχω Πλούτωνα στον τέταρτο οίκο....:embarrest πως μπορώ να περιγράψω την υπαρξή του εκεί??
Μεσα στο σπίτι μου γεννιέμαι,αλλά και μέσα εκεί πεθαίνω...:bigsmile::cry:
Χαρά-πόνος......αυτό είναι όλο..

jungle
05-02-2011, 09:14 PM
[QUOTE=παλίρροια;120063]

Εχω Πλούτωνα στον τέταρτο οίκο....
Μεσα στο σπίτι μου γεννιέμαι,αλλά και μέσα εκεί πεθαίνω...:bigsmile::cry


κ εγω το ιδιο...κ πολυ μου αρεσε αυτη η περιγραφη!!!

venediktos
09-02-2011, 02:49 PM
πολυ ωραιο αρθρο και εγω τον πλουτωνα στον 3ο οικο τον εχω και στον Σκορπιο μπορει να μου καποιος αν ξερει τι σημαινει ακριβως.....? Ξερω οτι με τον Πλουτωνα στον Σκορπιο που ειναι και ο κυβερνητης του οτι εχει ο πλουτωνας εκδηλωνεται πιο ευκολα!!!

SAGIVI
09-02-2011, 07:19 PM
Βενεδικτε, υπαρχουν στο φορουμ αρθρα σχετικα με τον πλουτωνα και τους οικους.

PALLADIOS
04-05-2011, 06:04 PM
Καλησπέρα σε όλους! Προσωπικά έχω τριπλή σύνοδο Ήλιου-Πλούτωνα-Ωροσκόπου στον 1 οίκο στον Ζυγό και γνωρίζω πολύ καλά την ενέργεια του πλανήτη.Συνιστώ σε όσους έχουν δυνατό Πλούτωνα στο ωροσκόπιο τους να ασχοληθούν με κάποια εναλλακτική θεραπεία ώστε να ηρεμούν,να αθλούνται, και να καλλιεργούν την αίσθηση του χιούμορ.Προσωπικά είμαι δάσκαλος του ρέικι ,μου αρέσει το περπάτημα ,το ποδήλατο και το κολύμπι, και αποφεύγω την συναναστροφή με ξενέρωτους ανθρώπους.
Παναγιώτης

kassy
21-05-2011, 11:16 AM
Όλα αυτά που ακούγονται περί διελεύσεως του πλούτωνα είναι αλήθεια με άγχωσαν. Αυτό το άρθρο μπορώ να πω ότι με καθησύχασε, γιατί δείχνει την διέλευση του πλούτωνα σαν μία ευκαιρία για την καταστροφή του παλιού και την γέννηση του καινούριου. Αναρωτιέμαι βέβαια αν η επιρροή του πλούτωνα έχει σαν συνέπεια την αρρώστια, την απώλεια και τον θάνατο. Ο θάνατος και η καταστροφή είναι αυτά που με πληγώνουν πιο πολύ απ' όλα.