PDA

View Full Version : Γαμος



Toksotaki
05-08-2008, 11:52 PM
Η ξαδερφη μου παντρευτηκε προσφατα με πολιτικο,την ημερα εκεινη ο Πλουτωνας εκανε ακριβη συνοδο με τον Ηλιο της..ανοχη 0!!!!μου εκανε τρομερη εντυπωση...αυτο μεμονομενα δειχνει οτι ηταν "γραφτο να γινει???"Οτι θα αλλαξει πολυ μεσω του γαμου.....???

Maroulita
06-08-2008, 12:05 AM
Μεμονωμένα να πεις κάτι τέτοιο είναι δύσκολο...

gargoyle
06-08-2008, 12:41 AM
Σκοπεύει να κάνει και θρησκευτικό...;

Μητσάκος
06-08-2008, 06:48 AM
Η ξαδερφη μου παντρευτηκε προσφατα με πολιτικο,την ημερα εκεινη ο Πλουτωνας εκανε ακριβη συνοδο με τον Ηλιο της..ανοχη 0!!!!μου εκανε τρομερη εντυπωση...αυτο μεμονομενα δειχνει οτι ηταν "γραφτο να γινει???"Οτι θα αλλαξει πολυ μεσω του γαμου.....???
Κοίταξε τώρα, το να παντρευτεί κάποια έναν πολιτικό δεν είναι και η καλύτερη επιλογή. Ξέρουμε ότι οι πολιτικοί με αυτά που κάνουν είναι απαξιωμένοι. Μπορεί να περιβάλονται από μια ατμόσφαιρα εξουσίας και κάποιας αίγλης, αλλά με τις πλανητικές συνθήκες που επικρατούν (πισωγυρίσματα του Πλούτωνα και Δίας στον Αιγόκερω + αντιθέσεις Κρόνου + τις επικείμενες αλλαγές Ουρανού και Ποσειδώνα) το μέλλον τους προδιαγράφεται ζοφερό. Να της πεις να αρχίσει να έχει το νου της, γιατί τα πράγματα θα αλλάξουν και μπορεί να βρεθεί αλλού 'ντ' αλλού. Εκτός και αν δεν ανήκει ο καλός της σε κόμμα εξουσίας ή σε ήδη υπάρχον κόμμα στη βουλή, είναι δηλαδή εξωκοινοβουλευτικός, οπότε τα πράγματα αλλάζουν :bigsmile:

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
06-08-2008, 09:50 AM
Εγω παλι μπερδευτηκα ...με πολιτικο γαμο ενωει;:bigsmile:Η με πολιτικο ανδρα;:cry:
φιλικα:bigsmile::bigsmile:

leoma
06-08-2008, 10:44 AM
Εγω παλι μπερδευτηκα ...με πολιτικο γαμο ενωει;:bigsmile:Η με πολιτικο ανδρα;:cry:
φιλικα:bigsmile::bigsmile:

Καλέ, χιούμορ κάνει το παιδί!!!:bigsmile::bigsmile::bigsmile::nuts:

Toksotaki
06-08-2008, 04:00 PM
Παιδια sorry εννοώ πολιτικό γάμο. ειχε σύνοδο ήλιου και πλούτωνα αλλά έγινε και στις 1αυγούστου ημέρα της έκλειψης στις 8 το απόγευμα. Σκοπεύει να κάνει και θρησκευτικό γάμο.

Δείμων
06-08-2008, 04:56 PM
Μέχρι να γίνει ο θρησκευτικός προφανώς θα ισχύουν τα στοιχεία του πολιτικού. Μετά θα ισχύουν του θρησκευτικού. Όμως πιστεύω ότι η ημερομηνία του γάμου έχει να κάνει με την πορεία και τις διαδικασίες του ίδιου του γεγονότος (πώς θα πάει το τραπέζι, αν αργήσει η νύφη, αν λερωθεί τελευταία στιγμή το σακάκι του γαμπρού :cheesy:) και όχι με την πορεία του ζευγαριού. Για εκεί υπάρχουν οι συναστρίες ή ο χάρτης της στιγμής της γνωριμίας.



Τις ευχές μας στα παιδιά! :)

argy29
06-08-2008, 04:57 PM
Ανατριχιαζω....

black moon
06-08-2008, 07:28 PM
Ανατριχιαζω....

Ε! Ρίξε κατι και συ πάνω σου!

Δείμων
06-08-2008, 08:24 PM
Ε! Ρίξε κατι και συ πάνω σου!

Κανέναν (μαν)Δία, κανα-δυο (bol)EROS, κάτι... :bigsmile:


Στο παραπάνω μήνυμα τώρα που έγραψα υπάρχει η απάντηση της κυριας Σίμου σε άλλη συζήτηση (http://www.myhoroscope.gr/75-%EF-%E1%F3%F4%F1%EF%EB%FC%E3%EF%F2-%F3%F4%EF-%F3%F0%DF%F4%E9-%F3%E1%F2/6757-%E3%E1%EC%EF%F2.html) που λέει ότι στην πορεία του ζευγαριού παίζει ρόλο και η ημερομηνία άρα το ωροσκόπιο του γάμου όπως και ότι μετράει η ημερομηνία (ωροσκόπιο) του πρώτου γάμου. Σύμφωνα με την δική μου (ατεκμηρίωτη) λογική αφού ο γάμος είναι ένα γεγονός που χρονικά και τοπικά μπορούμε να τοποθετήσουμε όπου και όπως θα θέλαμε δεν θα έπρεπε να είναι τόσο δυνατό στοιχείο πρόβλεψης (εκτός εάν παίζει ρόλο, έστω και ελάχιστο, και κακώς δεν το παίρνουμε υπ' όψη κατά το κλείσιμο ημερομηνίας και εκκλησίας). Επίσης αφού λαμβάνει χώρα και δεύτερη πράξη γάμου με το ίδιο πρόσωπο πάλι σύμφωνα με την δική μου ατεκμηρίωτη λογική θα έπρεπε να συμβαίνει «ανασύνταξη» των χαρτών. Δεν ξέρω, δεν γνωρίζω, καταθέτω μονάχα μερικές πρσωπικές σκέψεις και απόψεις..

gargoyle
07-08-2008, 10:38 AM
Αν δεχτούμε το γεγονός ότι η πορεία ενός γάμου εξαρτάται σε ισότιμο βαθμό, αν όχι σε μεγαλύτερο, από διάφορους αστρολογικούς παράγοντες σε σχέση με την αλληλεπίδραση των προσωπικοτήτων των ατόμων, τότε μπορούμε να αναρωτηθούμε τα εξής:

Παίζει ρόλο η ημερομηνία του γάμου; Κοινώς, δεν πα να ταιριάζουν τα ατομικά και συναστριακά ωροσκόπια, αν η ημερομηνία του γάμου δεν φτουράει, ζόρικα τα πράγματα.
Παίζει ρόλο μήπως η ημερομηνία της λήψης της απόφασης; (Κατά αναλογία με το ωροσκόπιο στιγμής γνωριμίας που αναφέρθηκε παραπάνω).
Παίζει μήπως ρόλο, σε περίπτωση ειδικά του πολιτικού γάμου, η στιγμή κάποιας πιο "επίσημης" διαδικασίας, πχ. πρωτοκόλληση και τα συναφή; Γιατί τότε, είναι που τυπικά επικυρώνεται ο γάμος; Ή μήπως υπερισχύει η στιγμή της υπογραφής;;;

Ή μήπως όλα αυτά είναι κάπως υπερβολικά;;;

leoma
07-08-2008, 10:43 AM
Κι εγώ να πω ότι στο εσωτερικό των δαχτυλιδιών έβαλα την ημερομηνία που "τα φτιάξαμε". Όσο για την ημερομηνία του γάμου (στο Δημαρχείο και μόνο), ελάχιστα τη θυμάμαι...:embarrest

gargoyle
07-08-2008, 11:09 AM
Κι εγώ να πω ότι στο εσωτερικό των δαχτυλιδιών έβαλα την ημερομηνία που "τα φτιάξαμε". Όσο για την ημερομηνία του γάμου (στο Δημαρχείο και μόνο), ελάχιστα τη θυμάμαι...:embarrest

Σωστό κι αυτό. Αυτήν την ημερομηνία ξέχασα να την παραθέσω παραπάνω. :bigsmile:

Πέρα από την πλάκα τώρα, η παρατήρηση είναι πάρα πολύ σωστή και αναδεικνύει κάτι πάρα πολύ βασικό: πως σημασία, είτε αστρολογική, είτε άλλου τύπου, δεν έχει τό πότε "επίσημα" κυρήσσεται κάτι ως σχέση ή γάμος ή έναρξη εργασίας ή ότι άλλο, αλλά το πότε οι άνθρωποι αισθάνθηκαν έτσι, ότι ξεκίνησε κάτι καινουριο στη ζωή τους.

Μπράβο leoma. :)

Δείμων
07-08-2008, 04:07 PM
Σαν αντίλογος στον παραπάνω συλλογισμό (αλλά και στον δικό μου δηλαδή) υπάρχει η παραδοχή ότι στα μεγάλα γεγονότα π.χ. στην ίδρυση ενός κράτους το ωροσκόπιο καταστρωνεται σύμφωνα με την ημέρα και ώρα της επίσημης διακήρυξης. Αυτό εξυπακούεται ότι έπεται πολύ των διεργασιών που συντέλεσαν στην πράξη ίδρυσης.

Έτσι και σε έναν άνθρωπο το ωροσκόπιο καταστρώνεται σύμφωνα με τη στιγμή της γέννησης (πρώτη ανάσα νομίζω) και όχι από τη στιγμή της σύλληψης (ερωτική πράξη) ή της γονιμοποίησης του ωαρίου (σχηματισμός ζυγωτού), πρώτης μίτωσης, στάδιο βλαστιδίου, πρώτης καρδιακής ή εγκεφαλικής λειτουργίας του έμβρυου κλπ. Επάνω σε αυτό το θέμα πρέπει να υπάρχει σχετική βιβλιογραφία που πιθανόν θα βοηθήσει αν την αντιστοιχίσουμε με το θέμα γνωριμία-σχέση-γάμος.


Σημείωση 1} Ναι, τρία χρόνια τα είχα με μία βιολόγο :embarrest
Σημείωση 2} Ναι, από γεννήσεως είμαι υπεραναλυτικός :blink:
Σημείωση 3} Ναι, είναι θαυμαστή η ικανότητά μου να βγάζω εκτός θέματος τις συζητήσεις... :unsure:

leoma
07-08-2008, 04:22 PM
Σαν αντίλογος στον παραπάνω συλλογισμό (αλλά και στον δικό μου δηλαδή) υπάρχει η παραδοχή ότι στα μεγάλα γεγονότα π.χ. στην ίδρυση ενός κράτους το ωροσκόπιο καταστρωνεται σύμφωνα με την ημέρα και ώρα της επίσημης διακήρυξης. Αυτό εξυπακούεται ότι έπεται πολύ των διεργασιών που συντέλεσαν στην πράξη ίδρυσης.

Έλα βρε Διδυμάκο, δεν είπαμε και την ημερομηνία που ανταλλάξαμε την πρώτη μας ματιά!!!:cheesy:

gargoyle
07-08-2008, 04:45 PM
Σαν αντίλογος στον παραπάνω συλλογισμό (αλλά και στον δικό μου δηλαδή) υπάρχει η παραδοχή ότι στα μεγάλα γεγονότα π.χ. στην ίδρυση ενός κράτους το ωροσκόπιο καταστρωνεται σύμφωνα με την ημέρα και ώρα της επίσημης διακήρυξης. Αυτό εξυπακούεται ότι έπεται πολύ των διεργασιών που συντέλεσαν στην πράξη ίδρυσης.

Έτσι και σε έναν άνθρωπο το ωροσκόπιο καταστρώνεται σύμφωνα με τη στιγμή της γέννησης (πρώτη ανάσα νομίζω) και όχι από τη στιγμή της σύλληψης (ερωτική πράξη) ή της γονιμοποίησης του ωαρίου (σχηματισμός ζυγωτού), πρώτης μίτωσης, στάδιο βλαστιδίου, πρώτης καρδιακής ή εγκεφαλικής λειτουργίας του έμβρυου κλπ. Επάνω σε αυτό το θέμα πρέπει να υπάρχει σχετική βιβλιογραφία που πιθανόν θα βοηθήσει αν την αντιστοιχίσουμε με το θέμα γνωριμία-σχέση-γάμος.


Σημείωση 1} Ναι, τρία χρόνια τα είχα με μία βιολόγο :embarrest
Σημείωση 2} Ναι, από γεννήσεως είμαι υπεραναλυτικός :blink:
Σημείωση 3} Ναι, είναι θαυμαστή η ικανότητά μου να βγάζω εκτός θέματος τις συζητήσεις... :unsure:

Ως προς το πρώτο, η λέξη - κλειδί νομίζω είναι η "παραδοχή". Συμφωνώ πως επίσημα υφίστανται τέτοιες παραδοχές. Προσωπικά στη λεγόμενη Πολιτική αστρολογία δεν έχω την παραμικρή εμπιστοσύνη, για διάφορους λόγους που δεν είναι της παρούσης. Συμφωνώ όμως πως γενικά η επικρατούσα άποψη είναι αυτή που επισημαίνεις.

Ως προς το γενέθλιο ωροσκόπιο τώρα, επίσης συμφωνώ πως η επικρατούσα άποψη αφορά την κραυγή. Κάποιοι αναφέρουν τη στιγμή που κόβεται ο ομφάλιος λώρος, αλλά αποτελούν μειοψηφία. Για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω ελέγξει τι από τα δύο επαληθεύται περισσότερο.
Ωστόσο, υπάρχουν νομίζω κάποιες καταγραφές σχετικά με ωροσκόπια σύλληψης, αλλά δεν έχω δει κάτι πιο συγεκριμένο.

Τώρα, όσον αφορά το θέμα "γάμος", όπως και στην πρώτη περίπτωση των κρατών, δεν μιλάμε για ζωή κάποιου έμψυχου όντος. Μιλάμε για την τυπική έναρξη μιας εξίσου τυπικής διαδικασίας. Με ποια λογική έχει περισσότερη σημασία η ημερομηνία που βάζουν τις υπογραφές τους σε ένα χαρτί από την ημερομηνία που πρωτομπαίνουν σε ένα σπίτι για να συγκατοικήσουν;

Πιο λογικό μου φαίνεται το να επικεντρώνεται κανείς σε ότι τον έχει συγκλονίσει συναισθηματικά, είτε πρόκειται για γάμο είτε όχι, παρά σε τυπικότητες.

Δείμων
07-08-2008, 05:10 PM
Με ποια λογική έχει περισσότερη σημασία η ημερομηνία που βάζουν τις υπογραφές τους σε ένα χαρτί από την ημερομηνία που πρωτομπαίνουν σε ένα σπίτι για να συγκατοικήσουν;

Πιο λογικό μου φαίνεται το να επικεντρώνεται κανείς σε ότι τον έχει συγκλονίσει συναισθηματικά, είτε πρόκειται για γάμο είτε όχι, παρά σε τυπικότητες.

Με καμμία φυσικά, κι εδώ προσωπικά με βρίσκεις σύμφωνο. Απλά οι υπογραφές επειδή θεωρούνται «ενώπιον Θεού ή πολιτείας» συγκεντρώνουν μεγαλύτερη ενέργεια δημοσιότητα ή δυναμική αν μπορώ να το περιγράψω έτσι οπότε πιθανόν για αυτό τον λόγο να θεωρούνται//είναι ισχυρές στιγμές.

Αλλά και η συναισθηματική ένταση (το συγκλόνισμα όπως λες ή η «επίσημη» στιγμή που τα φτιάχνεις) είναι μια ασαφής χρονικά στιγμή στην κορυφή μιας αύξουσας καμπύλης. Οπότε και η ημερομηνία «τα φτιάξαμε» είναι γενικά κατά παραδοχή, χωρίς να μπορεί να ορίσει επακριβώς τη γέννηση ή κάποιο σημείο κλιμάκωσης όσων νοιώθεις. Γι αυτό ανέφερα πιο πάνω τη στιγμή της γνωριμίας και απέφυγα την «τα φιάξαμε». Εκτός εάν πρόκειται για κάτι κεραυνοβόλο που το καταλαβαίνεις καλά - αλλά και παλι συνήθως η κατακουτελιά έρχεται την πρώτη στιγμή που θα δεις τον άλλον-ην. Δύσκολα να κεραυνοβοληθείς με ανθρώπους που συναναστρέφεσαι καιρό.



Δεν ξέρω... :wacko:

gargoyle
07-08-2008, 05:19 PM
Με καμμία φυσικά, κι εδώ προσωπικά με βρίσκεις σύμφωνο. Απλά οι υπογραφές επειδή θεωρούνται «ενώπιον Θεού ή πολιτείας» συγκεντρώνουν μεγαλύτερη ενέργεια δημοσιότητα ή δυναμική αν μπορώ να το περιγράψω έτσι οπότε πιθανόν για αυτό τον λόγο να θεωρούνται//είναι ισχυρές στιγμές.

Αλλά και η συναισθηματική ένταση (το συγκλόνισμα όπως λες ή η «επίσημη» στιγμή που τα φτιάχνεις) είναι μια ασαφής χρονικά στιγμή στην κορυφή μιας αύξουσας καμπύλης. Οπότε και η ημερομηνία «τα φτιάξαμε» είναι γενικά κατά παραδοχή, χωρίς να μπορεί να ορίσει επακριβώς τη γέννηση ή κάποιο σημείο κλιμάκωσης όσων νοιώθεις. Γι αυτό ανέφερα πιο πάνω τη στιγμή της γνωριμίας και απέφυγα την «τα φιάξαμε». Εκτός εάν πρόκειται για κάτι κεραυνοβόλο που το καταλαβαίνεις καλά - αλλά και παλι συνήθως η κατακουτελιά έρχεται την πρώτη στιγμή που θα δεις τον άλλον-ην. Δύσκολα να κεραυνοβοληθείς με ανθρώπους που συναναστρέφεσαι καιρό.



Δεν ξέρω... :wacko:

Ναι, συμφωνώ πως θεωρούνται κοινωνικά πιο επίσημες, άρα και κοινωνικά πιο ισχυρές, αλλά δεν βλέπω που μας εξυπηρετεί αυτό ειδικότερα ως προς το θέμα που συζητάμε. Από μια τυπική ημερομηνία, θα βγάλουμε κι ένα τυπικό ωροσκόπιο, που σκιαγραφεί.. τι;

Νομίζω πως γενικά αυτού του είδους τα ωροσκόπια θα εμφανίζουν "τρύπες" σε πολύ μεγαλύτερο στατιστικά βαθμό από ότι π.χ. τα γενέθλια ωροσκόπια.

Μόνο μια παρατήρηση όσον αφορά την "κατακουτελιά". Δεν συγκλονίζεται κανείς μόνο με κατακουτελιές. Κοινώς, άλλο το "τρελλά ερωτευμένος", κι άλλο το "βαθιά ερωτευμένος". Ρώτα επ' αυτού όποιον θέλεις με όψη Αφροδίτης - Κρόνου. :cheesy:

Δείμων
07-08-2008, 05:53 PM
Μας εξυπηρετεί στην περίπτωση που θεωρήσουμε ότι το ωροσκόπιο ενός γάμου σαν γεγονός είναι καθοριστικό (σε οποιοδήποτε βαθμό) για την πορεία του παντρεμένου ζευγαριού. Όμως η κύρια απορία μας είναι κατά πόσον είναι καθοριστικό ή οχι.


Για τις κατακουτελιές συμφωνώ ότι δεν είναι ο μονόδρομος, στατιστικά μάλιστα είναι μάλλον η εξαίρεση του κανόνα. Τις χρησιμοποίησα λόγω της χρονικής σαφήνειας του «σντουπ» :bigsmile: Αν κι εσύ θέλεις να ρωτήσεις κάποιον με τετράγωνο Αφροδίτης - Πλούτωνα για την βαθύτητα των συναισθημάτων, ελεύθερα... :cry:

gargoyle
08-08-2008, 11:34 AM
Μας εξυπηρετεί στην περίπτωση που θεωρήσουμε ότι το ωροσκόπιο ενός γάμου σαν γεγονός είναι καθοριστικό (σε οποιοδήποτε βαθμό) για την πορεία του παντρεμένου ζευγαριού. Όμως η κύρια απορία μας είναι κατά πόσον είναι καθοριστικό ή οχι.


Για τις κατακουτελιές συμφωνώ ότι δεν είναι ο μονόδρομος, στατιστικά μάλιστα είναι μάλλον η εξαίρεση του κανόνα. Τις χρησιμοποίησα λόγω της χρονικής σαφήνειας του «σντουπ» :bigsmile: Αν κι εσύ θέλεις να ρωτήσεις κάποιον με τετράγωνο Αφροδίτης - Πλούτωνα για την βαθύτητα των συναισθημάτων, ελεύθερα... :cry:

Ουί. Και, με βάση την παρατήρηση της leoma, προφανώς υπάρχουν πράγματα που για συναισθηματικούς λόγους καθίστανται ισχυρότερα. Κοινώς, στο πλαίσιο μιας έρευνας για ωροσκόπια γάμων, θα προβληματιζόμουν πολύ αν θα έπρεπε να λογαριάσω την ημερομηνία του γάμου ή αυτήν που αναγράφεται στο δαχτυλίδι. Και τείνω μάλλον προς το δεύτερο.
Τώρα, κατά πόσον γενικώς ένα τέτοιο ωροσκόπιο είναι καθοριστικό, γενικώς, δεν νομίζω πως μπορεί να δειξει εξέλιξη ενός γάμου. Είναι μοιρολατρικό.

Σχετικά τώρα με την όψη τετραγώνου Αφροδίτης - Πλούτωνα, έχω όντως κάποιες απορίες. Αν και με τετράγωνο στα μεταβλητά (Αφροδίτη στους Διδύμους, από ότι μπορώ να υποθέσω) ομολογώ πως έχω μπερδεύομαι λιγάκι. Αυτή η Αφροδίτη είναι γνωστόν πως είναι πολύ παιχνιδιάρα. :laugh:

Δείμων
08-08-2008, 04:22 PM
(Αφροδίτη στους Διδύμους) ... Αυτή η Αφροδίτη είναι γνωστόν πως είναι πολύ παιχνιδιάρα. :laugh:

Όχι πάντα. Εξαρτάται και από τον οίκο.


Δεν γίνεται όμως να μην πω και το άλλο μου (γιατί θα σκάσω ο Δίδυμος!) Το ωροσκόπιο ενός γάμου υπάρχει περίπτωση να είναι πιο «ισχυρό» καθοριστικό κλπ. σε ένα ζευγάρι που παντρεύεται και πιστεύει απόλυτα στον θεσμό και σε αυτό που κάνει παρά σε ένα ζευγάρι που οδηγείται σε αυτόν θεωρώντας τον σαν μια τυπική ή αναγκαία διαδικασία? Η πίστη μας δηλαδή και η ψυχική ισχύς γενικότερα που δίνουμε σε ένα γεγονός - μία στιγμή καθορίζουν και την σημασία τους για το μέλλον ή είναι ανεξάρτητα από την πνευματική «σφραγίδα» που εμείς οι ίδιοι τους τοποθετούμε?

Μήπως δηλαδή το μέλλον τελικά ξεκινάμε να το ορίζουμε οι ίδιοι μέσα από τις πράξεις και την προσωπικότητά μας - που μπορεί να έχουν διαμορφωθεί από πράξεις άλλων μέσα στα καθορισμένα πλαίσια της αλληλεπίδρασης ή της καρμικότητας (ξέφυγα).

Σύμφωνα με τα παραπάνω ακόμα και η ισχύς των ημερομηνιών του δαχτυλιδιού ή του γάμου είναι (είναι?) θέματα υποκειμενικά που εμπίπτουν στην προσωπική μας αντίληψη και επιλογή. ¶ρα και οι τάσεις του μέλλοντος επιλεκτικά ελεγχόμενες από εμάς τους ίδιους (επανήλθα).


Τελευταίο «πιφ», ένα γεγονός που συγκεντρώνει ισχυρή δυναμική π.χ. εδώ ένας γάμος μεγάλος ανοιχτός και μεγαλοπρεπής με τη συμμετοχή πολλού κόσμου και δημοσιότητας (μαζί με την αρνητικότητα που θα εμπεριέχετο μέσα σε αυτό το μεγάλο πλήθος) θα ήταν ισχυρότερο ορόσημο από κάποιον σεμνότερο και ολιγομελή? Δηλαδή εκτός από την δική μας ψυχική συμμετοχή σε ένα γεγονός, η συμμετοχή και άλλων ανθρώπων προσθέτει βαρύτητα? Επαναλαμβάνω είτε θετική είτε αρνητική.

gargoyle
08-08-2008, 06:50 PM
Χμ.

Το να πιστεύει απόλυτα στο θεσμό ένα ζευγάρι, δεν το αντιλαμβάνομαι πλήρως. Να πιστεύει πως θέλει να μείνει για πάντα μαζί ή να πιστεύει πως πρέπει να πάει "ενώπιον Θεού" με κουμπάρο , ανθοστόλιστη εκκλησία και δεξίωση με σολωμό...; (αυτό αφορά και το τελευταίο ερώτημα).

Ότι το μέλλον το ορίζουμε εμείς το πιστεύω. Και δεν πιστεύω πως ανάλογα με την όποια ημερομηνία κρίνουμε ως σημαντική, θα φανεί η εξέλιξη μιας σχέσης. Είναι σαν να προδιαγράφουμε και την εξέλιξη των μελών της προς μια ορισμένη κατεύθυνση. (Μην ακούω για καρμικότητες, κάτι παθαίνω...)

Νομίζω πως μάλλον τείνουμε να συμφωνήσουμε στο ότι σημασία για τον καθένα (είτε ως μονάδα είτε ως ολόκληρο (ζεύγος) σημασία έχει το πότε ένιωσε κάτι έντονο και καθοριστικό κι όχι το τι ήταν αυτό (αν ήταν ο γάμος, η γνωριμία ή έναρξη της σχέσης).

Toksotaki
09-08-2008, 07:33 PM
βασικα το θεμα ειναι ο Πλουτωνας,η τουλαχιστον αυτο που μου κινησε την περιεργεια..τι θα μπορουσε να σημαινει???εννοω ανοχη 0??δεν ειναι και τοσο τυχαιο και εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι τι δειχψνει αυτο?οτι θα αλλαξει μεσω του γαμου?γνςριζει καποιος?

gargoyle
10-08-2008, 11:16 AM
βασικα το θεμα ειναι ο Πλουτωνας,η τουλαχιστον αυτο που μου κινησε την περιεργεια..τι θα μπορουσε να σημαινει???εννοω ανοχη 0??δεν ειναι και τοσο τυχαιο και εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι τι δειχψνει αυτο?οτι θα αλλαξει μεσω του γαμου?γνςριζει καποιος?

Γιατί να μην είναι "τόσο τυχαίο"; Μαθηματικά τουλάχιστον, πάντα υπάρχει η πιθανότητα να κάνεις το οτιδήποτε με τον Πλούτωνα ή όποιον πλανήτη σε μια γωνία με ανοχή 0 μοιρών. Δεν σημαίνει πως όταν έχουμε μια τέτοια διέλευση είτε δεν κάνουμε τίποτε και μένουμε με σταυρωμένα τα χέρια είτε πως θα μας συμβεί η υπέρτατη εμπειρία.

Όσο για το αν αλλάζει κανείς μέσω του γάμου, μπορεί κανείς να ρωτήσει τους πόσους παντρεμένους. :cheesy:

Δείμων
10-08-2008, 05:18 PM
Μα... και τυχαία να το κάνουμε ή να συμβεί, αν είναι να μας επηρρεάσει η (όποια) όψη θα μας επηρρεάσει! Αφού και εν αγνοία μας θα ισχύει.

Τώρα για τον θεσμό ή το γεγονός του γάμου μπορεί εσύ προσωπικα να μην τον πιστεύεις ή να μην του δίνεις βαρύτητα, άλλοι όμως σκέφτονται πολύ διαφορετικά. Αυτό στο υπογράφω...! :laugh:

Toksotaki
10-08-2008, 06:58 PM
??????ok.....

argy29
13-08-2008, 07:55 PM
Στο γαμο μου θα φοραω ροζουλι και μικροι γλαροι θα μου φερνουν λουλουδια της θαλασσας για να φορεσω στο κεφαλι καθως μικρες γοργονες θα τραγουδανε υμνους αγαπης-ενας μικρος φορος τιμης-που θα εξιστορουν αρχαια κατορθωματα ερωτευμενων,
καθως εγω θα αντικρυζω τα ματια της αγαπης μου και θα αναρωτιεμαι χαμογελοντας αν θα ειμαστε για παντα μαζι ή απλα αυτο γινεται για το μπουγιο.....

Μετα το μυστηριο θα ηθελα να φυγω για μια παγωμενη χωρα.....Ισλανδια ισως, για να περασω καλα με την αγαπη μου.....κανοντας σαουνα και βουτωντας κατευθειαν σε παγωμενες λιμνες.....Θα μπορουσα ισως και να παω Αφρικη....με τα καταλληλα εμβολια........χμμμμμ.......Νεα Υορκη καλυτερα.......ναι! Η πολη που δεν κοιμαται ποτε.....

Την πολυχρωμη φουσκα με τα ονειρα μου εσκασε η τεραστια κρεατοελια που κειτεται ανεμελα στην μυτη της "γλυκιας" αδερφης της αγαπης μου....Σημαντικη προσπαθεια εκαναν και οι υπερφυσικου μεγεθους γλουτοι της "γλυκιας μανουλας"καθως σηκωνοταν απο το τραπεζι για να μας ανακοινωσει πως ο γαμος θα επρεπε να γινει παραδοσιακα........καταλληλη ποσοτητα αρνιων σε αντιστοιχια με συγγενολόι που θα διασκεδαζει σχολιαζοντας και καθαριζοντας τα απομειναρια ψητου αρνιου απο τα ηδη κακοσυντηρημενα δοντια του.........χαχαχχααχαχαχχαχα χαχαχαχχααχαχχα!!!!!!!!!!!!!!!!!!

gargoyle
13-08-2008, 11:13 PM
Μα... και τυχαία να το κάνουμε ή να συμβεί, αν είναι να μας επηρρεάσει η (όποια) όψη θα μας επηρρεάσει! Αφού και εν αγνοία μας θα ισχύει.

Τώρα για τον θεσμό ή το γεγονός του γάμου μπορεί εσύ προσωπικα να μην τον πιστεύεις ή να μην του δίνεις βαρύτητα, άλλοι όμως σκέφτονται πολύ διαφορετικά. Αυτό στο υπογράφω...! :laugh:

Να το θέσω κι αλλιώς. Αν αποφασίσεις να περάσεις κάποια χρόνια της ζωής σου με κάποιον άλλον άνθρωπο, ειδικά στο επίπεδο της καθημερινότητας, θέλεις δε θέλεις, θα σε επηρεάσει. Αλλιώς, υπάρχει κάποιο πρόβλημα επαφής με την πραγματικότητα, και μάλιστα σοβαρό (κλασσικές περιπτώσεις αφασίας). :cheesy:
Επομένως, μην τα βάζουμε με τον φουκαρά τον Πλούτωνα. Δεν μας φταίει σε κάτι. :bigsmile:

Όσο για το πως το σκέφτεται ο περισσότερος κόσμος, ναι, το έχω υπόψην μου. Ειδικά η λέξη "αποκατάσταση" δείχνει πολλά... :blink:

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
16-10-2008, 01:21 PM
το ωροσκοπιο του γαμου μου το εβγαλα οχι την ωρα που εγραφε το προσκλητηριο αλλα την ωρα που εβαλα την υπογραφη μου μετα την τελεση του μυστηριου,εκεινη την στιγμη ενιωσα εντονα ,καταλαβα οτι αφηνω πισω μου την αθωοτητα ,τα νιατα,την ελευθερια μου και οτι ξεκιναω μια καινουργια ζωη και οτι δεν ηταν ενα παιχνιδι [το εβλεπα λιγο ετσι ,παιδι ημουν]που θα το εβαζα στην ακρη οταν το βαριομουν και για να πω την μαυρη αληθεια μου ξεροκαταπια κιολας:laugh:
Ο κρονος στον 4ο με εστρωσε τον εχω και στον γενεθλειο μου και στο ωροσκοπιο του γαμου μου παλι στον 4ο:nuts:



με εκτιμηση Δεσποινα-κουκι:bigsmile:

konstantina318
16-10-2008, 01:27 PM
το ωροσκοπιο του γαμου μου το εβγαλα οχι την ωρα που εγραφε το προσκλητηριο αλλα την ωρα που εβαλα την υπογραφη μου μετα την τελεση του μυστηριου,εκεινη την στιγμη ενιωσα εντονα ,καταλαβα οτι αφηνω πισω μου την αθωοτητα ,τα νιατα,την ελευθερια μου και οτι ξεκιναω μια καινουργια ζωη και οτι δεν ηταν ενα παιχνιδι [το εβλεπα λιγο ετσι ,παιδι ημουν]που θα το εβαζα στην ακρη οταν το βαριομουν και για να πω την μαυρη αληθεια μου ξεροκαταπια κιολας:laugh:
Ο κρονος στον 4ο με εστρωσε τον εχω και στον γενεθλειο μου και στο ωροσκοπιο του γαμου μου παλι στον 4ο:nuts:



με εκτιμηση Δεσποινα-κουκι:bigsmile:

Εμένα πάλι...δεν έγραφε το στυλό...και σκέφτηκα..μήπως να σηκωθώ να φύγω?
:laugh: