PDA

View Full Version : Σεληνη - Η αδελφή ψυχή



kphssa
19-07-2008, 07:04 PM
Σεληνη και αδελφη ψυχη
Η θεση του Ηλιου καθοριζει το ειναι μας. Η θεση της Σεληνης μας δειχνει πως ειναι το αλλο μισο της ψυχης μας. Δειχνει την ψυχη που νοσταλγουμε, που μας συμπληρωνει και μας καταλαβαινει χωρις λογια, ειναι κοντα μας, ακομα και αν ειναι χιλιομετρα μακρυα. Ισως και να μην την γνωρισουμε ποτε, αλλα ειναι καπου εκει εξω και «διπλα» μας.


Σεληνη στον Κριο
Ο ψυχικος φιλος ειναι αυθορμητος, λεει ο,τι σκεφτεται, χωρις περιστροφες, καταλαβαινει τις ανεξαρτητες ψυχες οπως εσεις. Ειναι το φιλαρακι και οχι ο αφοσιωμενος εραστης η η ερωμενη που θυσιαζεται για σας. Μεταξυ σας υπαρχει μια εσωτερικη ανησυχια , μια ταση για εσωτερικες φωτιες. Μονο ετσι ειστε ευτυχισμενοι.


Σεληνη στον Ταυρο
Αναζητατε την συναισθηματικη σιγουρια και τον αισθησιασμο. Ο ψυχικος σας φιλος πλησιαζει το ετερο του ημισυ με ολες τις αισθησεις του, με το αγγιγμα, με την μυρωδια και παρΆολα αυτα παραμενει ο ψυχικος σας φιλος ακομα και αν ειστε πολυ μακρυα.Του αρεσουν η ανεση, η ηρεμια και η στατικοτητα σας. Μεταξυ σας υπαρχει μια απεραντη υπομονη, μια ζεστασια, αυτος εκπεμπει μια εσωτερικη ηρεμια και αυτο το στοιχειο σας συμπληρωνει την ψυχη.


Σεληνη στους Διδυμους
Γινεστε με εναν ανθρωπο ευτυχισμενοι, οταν κατανοει , οτι δεν θελετε να σας αγγιζουν ψυχικα απο την αρχη. Θελετε να συζητατε, να λυνετε προβληματα αλλων, πριν να αγγιξετε τα δικα σας. Ο ψυχικος σας φιλος ακουει προσεκτικα, και συζηταει ευχαριστα μαζι σας και αφηνετε στις πνευματικες σας εφευρεσεις. Αισθανεστε την παρουσια του οταν υπαρχει ιδιο μηκος κυματος. Καταλαβαινετε ο ενας τον αλλο χωρις λογια..


Σεληνη στον Καρκινο
Ισως η αδελφη ψυχη σας να παραμεινει στην καθημερινοτητα μια νοσταλγικη επιθυμια. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα την συναντησετε ποτε, αλλα οτι εσεις ειστε ευτυχισμενοι με την ιδεα οτι εχετε εντονη πνευματικη συνδεση μεταξυ σας. Ειστε κοντα στα ονειρα του. Κατανοει την ρομαντικη φυση σας, ονειρευεται οπως εσεις, ειναι τρυφερος.Εχετε την ιδια αναγκη να ερθετε ψυχικα κοντα, δεν σας φερνουν κοντα τα λογια, αλλα το συναισθημα οτι η ενωση σας ειναι προκαθορισμενη. Μονο οταν αισθανθειτε αυτο το συναισθημα με καποιον, εχετε βρει την αδελφη ψυχη.


Σεληνη στον Λεοντα
Τα συναισθηματα γενικα ειναι ειλικρινη και χρειαζεστε μια αδελφη ψυχη που να ειστε οι καλυτεροι φιλοι. Μονο με αυτες τις προυποθεσεις μπορειτε να βρειτε το ετερο ημισυ σας με την λαμπερη ψυχη, τη χαρα για τη ζωη και τον ενθουσιασμο. Ο ψυχικος φιλος σας αγαπαει τη σταση που εχετε απεναντι στη ζωη και κατανοει την αναγκη σας να ειστε ο Καλυτερος και ο Πρωτος. Σας παραχωρει τον πρωτο ρολο,στηριζει τη λαμψη σας σε καθε εμφανιση σας και σας βοηθαει να ξεπερνατε τον εαυτο σας. Με αυτην την αδελφη ψυχη στο πλαι σας ειστε ευτυχισμενοι.


Σεληνη στην Παρθενο
Αναζητατε μια ψυχη που σας κατανοει στην καθημερινοτητα και εχει παντα ετοιμη μια συμβουλη για να ανταπεξελθετε τη ρουτινα της. Τα συναισθηματα του ειναι βαθεια, ειλικρινη και λεπτα. Γι' αυτο μπορει να σας σωσει απο το συναισθηματικο χαος που περιπλεκεστε μερικες φορες. Ειναι ο προσωπικος σας συμβουλος, αυστηρος, συγκρατημενος οπως εσεις. Ειναι ομως και το ετερο σας ημισυ που μπορει να βλεπει εξω απο τα ορια της Λογικης και να θετει στοχους μελλοντικους. Ειναι η καλη σας συνειδηση, η ψυχη που σας δινει κουραγιο και θαρρος και σας υπενθυιζει τα ταλεντα και τις ικανοτητες σας, οταν παραδινετε τα οπλα. Σας αλλαζει τη ζωη..


Σεληνη στον Ζυγο
Χρειαζεστε καποιον να εξισορροπει το ειναι σας, αλλα και καποιον να σας αποδεσμευει απο ολες τις αμφιβολιες σας. Αγαπαει τη γοητεια σας, καταλαβαινει την αναγκη σας να ειστε παντα αναμεσα σε κοσμο και κατανοει τις διακυμανσεις σας. Σας συγκρατει, οταν παραπατατε, ειναι δυνατος, δεν σας λυγιζει ομως και καταλαβαινει γιατι κανετε τοσους συμβιβασμους. Σας προειδοποει, σας δινει δυναμη οταν σας πιανει το πεισμα και διακινδυνευτε να χασετε τον εαυτο σας. Αυτος ο ψυχικος σας φιλος ειναι ο καλυτερος σας, ο πιο χαρουμενος φιλος, που δεν υψωνει ποτε τη φωνη, δεν φευγει απο τα ορια του και ειναι γεματος αρμονια. Ειναι η εσωτερικη σας δυναμη και ισορροπια, αλλα μονο αν ειστε πνευματικα συνεδεμενοι.


Σεληνη στον Σκορπιο
Ο ψυχικος σας φιλος ειναι η εσωτερικη σας φωτια που δεν πρεπει να σβησει ποτε. Εκτιμαει τη δυναμη σας, το εντυπωσιακο παθος σας και την κτητικη σας διαθεση. Αν βρειτε αυτον τον ψυχικο φιλο, θα καιγεστε μαζι, θα επιζειτε και θα συνεχιζετε. Ειναι ο Δαιμων και ο Μαγος σας. Ο Γητευτης των φιδιων και το φιδι ειστε εσεις. Σας εμπνεει ομως μια ηρεμια γιατι η ψυχη σας βρισκει μεσα του μια «πατριδα» . Αισθανεστε την φωτια του, οταν ειστε διπλα του τη δυναμη της θελησης του. Ειναι ο καθρεφτης σας και μεσα του αναγνωριζετε το ειδωλο σας μες στην καθημερινοτητα και οχι πια μονο σε πνευματικο επιπεδο.


Σεληνη στον Τοξοτη
Το αλλο σας μισο εχει πνευμα, αγαπαει τη δικαιοσυνη και μια εντονη αναγκη να αναζηταει την αληθεια. Σας προειδοποιει οταν αποφευγετε την κριτικη και μιλατε με ενα επιφανειακο τροπο. Οταν εχετε ανεβει πολυ ψηλα, σας προσγειωνει παλι. Ειναι ο γιατρος της ψυχης σας , με ανοιχτο μυαλο, αυθορμητος και ενθουσιωδης, απολαμβανει τα συναισθηματα και σας καταλαβαινει απολυτα, οταν δεν δεχεστε κανενα ειδος περιορισμου. Ο ιδιος δεν περιοριζει κανεναν και τιποτα και παρ΄Άολο που ειναι πιστη ψυχη δεν ειναι καθολου κτητικος. Δεν θετει ορους, σας αγαπα απλα επειδη ειστε κοντα του και απλα επειδη υπαρχετε.


Σεληνη στον Αιγοκερο
Η Σεληνη σας δηλωνει αυτον τον καιρο ,οτι το αλλο μισο της ψυχης σας περιμενει ενα σινιαλο απο σας. Ξερετε κατα βαθος οτι καπου υπαρχει, ακομα και αν δεν εμπιστευεστε αυτο το συναισθημα η αυτην την ιδεα. Η ιδεα και μονο οτι καπου υπαρχει αυτος ο ψυχικος φιλος σας σας διαταρασσει την ηρεμια σας γιατι αυτος κοιταζει βαθεια μες στην ψυχη σας. Το ξερετε οτι ειναι εκει, ακομα και αν του ανοιξετε την καρδια σας με αργο τροπο. Δειχνει κατανοηση για την εσωστρεφεια σας και το φοβισμενο ειναι σας . Σας πλησιαζει τρυφερα, χωρις βιασυνη, με τρυφεροτητα και προσοχη. Τα συναισθηματα του ειναι σταθερα και το διαισθανεστε. Η φωνη του εχει μια σιγουρια, χωρις να ειναι πιεστικη, ο λογος του δεν ειναι δογματικος. Μαζι του αισθανεται κανεις ελευθερος να μοιραστει η και οχι την αποψη του. Ο ψυχικος φιλος αυτος υπαρχει, οχι μονο στα ονειρα σας αλλα και στην πραγματικοτητα.


Σεληνη στον Υδροχοο
Ο ψυχικος σας φιλος δυσκολευεται πολυ μαζι σας. Ειστε εσωστρεφεις και δεν συμβαδιζετε με τον απλο κοσμο και τα θαυματα του. Συναισθηματικα δεν μπορει να σας φτασει κανεις. Ο ψυχικος σας φιλος εχει απεραντη υπομονη. Ειναι μεγαλοψυχος και ανοιχτο μυαλο. Πρεπει να εχει το ρολο του ΅καλου φιλουΆ παρα του συντροφου που θελει να σας πιει γουλια γουλια και να σας υποταξει. Δειχνει κατανοηση για τα ορια που θετετε, για το οτι πνιγεστε οταν ο αλλος ειναι πολυ κοντα σας, γιατι ξερει οτι πισω απο αυτο κρυβεται ο μεγαλος σας φοβος για τα εντονα συναισθηματα. Σας αφηνει «το χωρο» που χρειαζεστε. Σας ανοιγει την ψυχη του χωρις να περιμενει να του ανοιξετε τη δικη σας. Σας ψιθυριζει κατι με πολυ πνευμα και εξυπναδα και περιμενει υπομονευτικα την απαντηση σας. Πρεπει να τον ακουσετε, ειναι καπου εκει εξω.


Σεληνη στους Ιχθεις
Με τον Κρονο στο απεναντι ζωδιο πρεπει να διαισθανεστε την υπαρξη του αλλου σας μισου, του ψυχικου σας φιλου με εντονο τροπο. Ειναι ευαισθητος και βαθυς σαν ειναι ενα οργανο μετρησης της ψυχης σας και σας εκφραζεται με πολυ ευαισθησια. Οταν τον ακουτε, αντιδρατε σαν μια πεταλουδα που πεταει, ενα ριγος αισθανεστε μεσα σας που εξαπλωνεται σε ολο το σωμα. Το αλλο σας μισο εκπεμπει μια εντονη ζεστασια , και γνωριζει ακριβως τι συμβαινει μεσα σας. Διαισθανεται ολα, οσα νοσταλγειτε και τα εχετε κρυψει βαθεια μεσα στην ψυχη σας. Κατανοει ο,τι σας εχει πληγωσει και το κουβαλατε μεσα σας. Ειναι ομως και ενας δυνατος φιλος που σας βοηθαει, οταν χανετε τον δρομο σας και σας στηριζει. Ειναι κοντα σας, ψαξτε, πρεπει να τον βρειτε.



Το κειμενο ειναι συνοπτικη μεταφραση του αρθρου Lieber Seelenfreund
που δημοσιευτηκε στην αστρολογικη εφημεριδα Astrowoche
απο τον Γερμανο Αστρολογο Erich Bauer τον Φεβρουαριο 2008

Βασιλης Παπαδολιας
04-08-2008, 09:27 AM
Ομολογουμένως συγκινητική η αίσθηση της ύπαρξης κάπου - κάπως μίας αδελφής ψυχής και πολύ όμορφο το θέμα και η απόδοση. Μπράβο, Κρήσσα, καλώς το πήρες το βάπτισμα του πυρός...

ζουπιαρα
04-08-2008, 09:32 AM
Καλημέρα. Πολύ ωραίο άρθρο, και πολύ χρήσιμο...τώρα κατάλαβα και διαπίστωσα ότι η Σελήνη εξηγεί ακριβώς γιατί αισθάνομαι τόσο άνετα με ένα άτομο που έχει την Σελήνη του στον Αιγόκερω...εγώ την έχω στον Ταύρο.Ευχαριστώ πολύ, με βοήθησες σημαντικά!

skorpios6
06-08-2008, 01:23 PM
Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο σας.
ευχαριστώ

illuminati
07-08-2008, 02:52 PM
ΦΟΒΕΡΟ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΤΗΚΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΓΙΑΤΙ ΟΝΤΩΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΖΩ ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

skorpaki
09-08-2008, 01:41 AM
Αχ! Που θα μου πάει....θα την βρω!
Πολύ ωραίο το άρθρο σου!:love:

super_lela
11-08-2008, 12:04 PM
Φοβερά εύστοχο και καλογραμμένο! Συγχαρητήρια!

penguin
11-08-2008, 09:05 PM
Παιδια, πώς μπορει καποιος να τα παει καλα με καποιον με Σεληνη στον Υδροχοο? Εγω εχω Σεληνη στο Σκορπιο και δεν ξερω πώς να του φερθω...ειναι ο καλυτερος μου φιλος αλλα ωρες ωρες αισθανομαι οτι αποστασιοποιειται εντελως...Δεν αντιδρα σε ο,τι και να του πεις...αφασια...μπορω να τον κανω να ξυπνησει? ¨η θα μεινει παντα ετσι και θα μου σπαει συχνα τα νευρα με την απαθεια του?????? Ασε που οταν θυμωνει κανει ενα μηνα να του περασει (δηλαδη ξεκοβει...)...αυτο ειναι τυπικο? Ευχαριστω για τη βοηθεια!

leoma
11-08-2008, 09:33 PM
Παιδια, πώς μπορει καποιος να τα παει καλα με καποιον με Σεληνη στον Υδροχοο? Εγω εχω Σεληνη στο Σκορπιο και δεν ξερω πώς να του φερθω...ειναι ο καλυτερος μου φιλος αλλα ωρες ωρες αισθανομαι οτι αποστασιοποιειται εντελως...Δεν αντιδρα σε ο,τι και να του πεις...αφασια...μπορω να τον κανω να ξυπνησει? ¨η θα μεινει παντα ετσι και θα μου σπαει συχνα τα νευρα με την απαθεια του?????? Ασε που οταν θυμωνει κανει ενα μηνα να του περασει (δηλαδη ξεκοβει...)...αυτο ειναι τυπικο? Ευχαριστω για τη βοηθεια!

Σε ποιον οίκο είναι αυτή η υδροοχοσελήνη; Μήπως κάνει καμιά περίεργη όψη με κανέναν Κρόνο, ας πούμε; Σίγουρα μια τέτοια σελήνη δίνει μεγάλη αξία στην ανεξαρτησία της και δεν αφήνει να την χειραγωγούν συναισθηματικά. Ίσως να τον φοβίζουν οι συναισθηματικές εξάρσεις μιας σκορπιοσελήνης...:embarrest
:love:

penguin
11-08-2008, 09:55 PM
Σε ποιον οίκο είναι αυτή η υδροοχοσελήνη; Μήπως κάνει καμιά περίεργη όψη με κανέναν Κρόνο, ας πούμε; Σίγουρα μια τέτοια σελήνη δίνει μεγάλη αξία στην ανεξαρτησία της και δεν αφήνει να την χειραγωγούν συναισθηματικά. Ίσως να τον φοβίζουν οι συναισθηματικές εξάρσεις μιας σκορπιοσελήνης...:embarrest
:love:

Και οι δυο μας εχουμε τη σεληνη μας στον 1ο...χαλια, ετσι? Τον φοβιζουν οι εξαρσεις ή θα φτασει να με μισει στο τελος? Γιατι με τοση απαθεια..ετσι ειναι η σεληνη στον υδροχοο? Οντως τοσο αναισθητη οσο δεχνει? Πως πρεπει να φερομαι???Γιατι ειμαι και Σκορπινα εν μερει!!!

leoma
11-08-2008, 10:16 PM
Και οι δυο μας εχουμε τη σεληνη μας στον 1ο...χαλια, ετσι? Τον φοβιζουν οι εξαρσεις ή θα φτασει να με μισει στο τελος? Γιατι με τοση απαθεια..ετσι ειναι η σεληνη στον υδροχοο? Οντως τοσο αναισθητη οσο δεχνει? Πως πρεπει να φερομαι???Γιατι ειμαι και Σκορπινα εν μερει!!!

Μάλλον μου λες ότι έχει και ωροσκόπο Υδροχόο - αφού δεν μου λες τις όψεις με τη Σελήνη, να υποθέσω ότι λειτουργεί κάπως ο Κρόνος σαν συγκυβερνήτης της, αν και ο Ουρανός δεν πάει πίσω στην αποστασιοποίηση... Σίγουρα υπάρχει αντίδραση και κάποια ενόχληση απέναντι σε συναισθηματικές εξάρσεις που μπορεί να τον σοκάρουν. Υπάρχει κι ένας Ποσειδώνας που περιδιαβαίνει στον Υδροχόο αυτόν τον καιρό - μήπως την αγγίζει;

Σαν σκορπιοσελήνη και σκορπιοωροσκόπος (maybe) που είσαι, δοκίμασε να μπεις στη θέση του και να καταλάβεις... Πάντως δείξε κι εσύ λίγο cool για να χαλαρώσει. Για μίσος δεν μιλάμε (μπρρρ!) μην το μελετάς καθόλου.
:love:

penguin
11-08-2008, 10:23 PM
[QUOTE=leoma;62202]Μάλλον μου λες ότι έχει και ωροσκόπο Υδροχόο - αφού δεν μου λες τις όψεις με τη Σελήνη, να υποθέσω ότι λειτουργεί κάπως ο Κρόνος σαν συγκυβερνήτης της, αν και ο Ουρανός δεν πάει πίσω στην αποστασιοποίηση... Σίγουρα υπάρχει αντίδραση και κάποια ενόχληση απέναντι σε συναισθηματικές εξάρσεις που μπορεί να τον σοκάρουν. Υπάρχει κι ένας Ποσειδώνας που περιδιαβαίνει στον Υδροχόο αυτόν τον καιρό - μήπως την αγγίζει;

Σαν σκορπιοσελήνη και σκορπιοωροσκόπος (maybe) που είσαι, δοκίμασε να μπεις στη θέση του και να καταλάβεις... Πάντως δείξε κι εσύ λίγο cool για να χαλαρώσει. Για μίσος δεν μιλάμε (μπρρρ!) μην το μελετάς καθόλου.
:love:[/Q


Ειναι Λεων με ωροσκοπο Αιγοκαιρω και Σεληνη Υδροχοο...το πεισμα του ειναι απιστευτο...!
Εγω ειμαι Διδυμος με ωροσκοπο και σεληνη Σκορπιο...η ψυχραιμια στα συναισθηματα μου δεν ειναι το ισχυρο μου σημειο....
Σε ευχαριστω πολυ! Απλα μερικες φορες αποστασιοποιειται τοσο που πιστευω οτι τον εχω χασει. Μακαρι να ξερα τι να κανω...περαστικα μου...! Μαλλον δεν ταιριαζουμε και πρεπει να το παρω αποφαση!!!???

Λευκή
11-08-2008, 10:45 PM
Παιδια, πώς μπορει καποιος να τα παει καλα με καποιον με Σεληνη στον Υδροχοο? Εγω εχω Σεληνη στο Σκορπιο και δεν ξερω πώς να του φερθω...ειναι ο καλυτερος μου φιλος αλλα ωρες ωρες αισθανομαι οτι αποστασιοποιειται εντελως...Δεν αντιδρα σε ο,τι και να του πεις...αφασια...μπορω να τον κανω να ξυπνησει? ¨η θα μεινει παντα ετσι και θα μου σπαει συχνα τα νευρα με την απαθεια του?????? Ασε που οταν θυμωνει κανει ενα μηνα να του περασει (δηλαδη ξεκοβει...)...αυτο ειναι τυπικο? Ευχαριστω για τη βοηθεια!
Αυτό εξηγείται απόλυτα,ειδικά αν πιάνει σε μοίρες το τετράγωνο.Η σελήνη δείχνει τον συναισθηματικό μας κόσμο και τις ενστικτώδεις αντιδράσεις μας,οπότε δύο άνθρωποι που διαφέρουν τόσο πολύ σ αυτό θέλουν αρκετή προσπάθεια για να "τα βρουν" γενικώς,ειδικά αν πρόκειται για δυο ΄ζωδια όπως ο σκορπιός και ο υδροχόος που έχουν μεγάλα αποθέματα δύναμης(ας μην ξεχνάμε και την κυριαρχία και έξαρση του ουρανού).Πάντα θα υπάρχει κάτι που δεν θα καταλαβαίνει καθόλου ο ένας στον άλλον και όχι απλά δε θα το καταλαβαίνει αλλά θα το βρίσκει και φοβερά ενοχλητικό,σε σημείο ίσως να τον αναστατώνει.Είναι κλασική δυσαρμονική όψη σε μια οποιαδήποτε συναστρία μεταξύ δυο ανθρώπων είτε είναι ζεύγος,είτε φίλοι είτε συγενείς είτε οτιδήποτε,αλλά παίρνει διόρθωμα ανάλογα με την ωριμότητα των ατόμων(δέξου το φίλο σου με τα ελαττώματά του:bigsmile: ).Το αντίθετο ισχύει στις περιπτώσεις που οι δύο σελήνες κάνουν σύνοδο,ενώ οι υπόλοιπες όψεις είναι αρκετά ουδέτερες.

penguin
11-08-2008, 11:01 PM
Αυτό εξηγείται απόλυτα,ειδικά αν πιάνει σε μοίρες το τετράγωνο.Η σελήνη δείχνει τον συναισθηματικό μας κόσμο και τις ενστικτώδεις αντιδράσεις μας,οπότε δύο άνθρωποι που διαφέρουν τόσο πολύ σ αυτό θέλουν αρκετή προσπάθεια για να "τα βρουν" γενικώς,ειδικά αν πρόκειται για δυο ΄ζωδια όπως ο σκορπιός και ο υδροχόος που έχουν μεγάλα αποθέματα δύναμης(ας μην ξεχνάμε και την κυριαρχία και έξαρση του ουρανού).Πάντα θα υπάρχει κάτι που δεν θα καταλαβαίνει καθόλου ο ένας στον άλλον και όχι απλά δε θα το καταλαβαίνει αλλά θα το βρίσκει και φοβερά ενοχλητικό,σε σημείο ίσως να τον αναστατώνει.Είναι κλασική δυσαρμονική όψη σε μια οποιαδήποτε συναστρία μεταξύ δυο ανθρώπων είτε είναι ζεύγος,είτε φίλοι είτε συγενείς είτε οτιδήποτε,αλλά παίρνει διόρθωμα ανάλογα με την ωριμότητα των ατόμων(δέξου το φίλο σου με τα ελαττώματά του:bigsmile: ).Το αντίθετο ισχύει στις περιπτώσεις που οι δύο σελήνες κάνουν σύνοδο,ενώ οι υπόλοιπες όψεις είναι αρκετά ουδέτερες.

Ευχαριστω πολυ !!! Πρεπει να το αποδεχτω...υπομονηηηηηηηηη ......:bigsmile:
Το γεγονος οτι εχω Ουρανο στον 1ο οικο βοηθαει καθολου σε σχεση με τη Σεληνη του στον υδροχοο?

flame
11-08-2008, 11:15 PM
Ποιός μπορεί να μου πει για έναν ιχθύ με ωροσκόπο Παρθένο και σελήνη στο Λέοντα;
Νιώθω ότι είναι το άλλο μισό μου αλλά μου έχει βγάλει την ψυχή!:wacko::cry: (πεισματάρης εγωιστής ίσως βίαιος ερωτικός λάγνος ελέυθερος αυθόρμητος, πουριτανός σε σαχλαμάρες άπιστος :cry:πρωτότυπος βάρβαρος ζηλιάρης ανοιχτοχέρης φιλότιμος κοινωνικότατος ικανός σε κάθε τι,σατράπης:nuts:)
Οι γύρω μας όμως λένε ότι δεν έχω καμία σχέση σε σύγκριση μαζί του.
Εγώ είμαι σκορπιός με σκορπιό και σελήνη στο Λέοντα....
Θα το εκτιμήσω πολύ....:embarrest

Dell Piero
11-08-2008, 11:38 PM
Μη βγάλετε το θέμα off γιατί θα το κλειδώσω αμέσως.

penguin
11-08-2008, 11:41 PM
Μη βγάλετε το θέμα off γιατί θα το κλειδώσω αμέσως.

Σορρυ! Ευχαριστω...!

flame
11-08-2008, 11:49 PM
Ποιός μπορεί να μου πει για έναν ιχθύ με ωροσκόπο Παρθένο και σελήνη στο Λέοντα;
Νιώθω ότι είναι το άλλο μισό μου αλλά μου έχει βγάλει την ψυχή!:wacko::cry: (πεισματάρης εγωιστής ίσως βίαιος ερωτικός λάγνος ελέυθερος αυθόρμητος, πουριτανός σε σαχλαμάρες άπιστος :cry:πρωτότυπος βάρβαρος ζηλιάρης ανοιχτοχέρης φιλότιμος κοινωνικότατος ικανός σε κάθε τι,σατράπης:nuts:)
Οι γύρω μας όμως λένε ότι δεν έχω καμία σχέση σε σύγκριση μαζί του.
Εγώ είμαι σκορπιός με σκορπιό και σελήνη στο Λέοντα....
Θα το εκτιμήσω πολύ....:embarrest

Οκ. ελήφθει....

tsabikaki
14-08-2008, 02:20 PM
ας με ξεμπερδεψει καποιος τι σχεση εχει το καρμα με την αδελφη ψυχη
μποροθν αυτα τα δυο να αλληλοεπηρεαζονται
ευχαριστω

Βασιλης Παπαδολιας
14-08-2008, 03:55 PM
Ίσως και καμία. Εξαρτάται τι εννοούμε με τον όρο αδελφή ψυχή. Δεν είναι απαραίτητα συνδεδεμένος με το κάρμα. Νομίζω υπάρχει κάποιο άρθρο στο site σχετικά.

Dell Piero
14-08-2008, 05:19 PM
Είναι και τα δυο "εισπρακτικά" και "χειραγωγικά"


ας με ξεμπερδεψει καποιος τι σχεση εχει το καρμα με την αδελφη ψυχη
μποροθν αυτα τα δυο να αλληλοεπηρεαζονται
ευχαριστω

ioni
14-08-2008, 09:50 PM
παρα πολύ ωραίο αρθρο
η σελήνη απο αποψη αδελφής ψυχής
στον ζυγό και στον 8ο οίκο του σκορπιού

rattlesnakes
15-08-2008, 03:39 AM
ehmm...paidia tha ithela ta fwta sas...gia tin aderfi psichi...ton xerw 5 xronia, ta eixame ena xrono -theyllwdis xronos, gematos pathos entaseis, apisteyti epikoikwnia, trela, taxidia, entasi...polu entasi..kai gewgrafiki apostasi....kai gia tous 2 o megalos erwtas....alla...i entasi mas eftase sto amin...kai xwrisame..egw ixtheis, me wroskopo aigokerw kai selini stonn leonta, kai aytos toxotis, (wroskopo den gnwrizw..) kai selini ston zygo......Ti akrivws paizei me me tis selines mas?????
EImai se apognwsi kait ha ithela ti voitheia sas....

Δείμων
15-08-2008, 04:36 AM
Aχ κροταλιούλα... Μας έφερες και εμάς σε απόγνωση με τα γκρικλισ βραδυνιάτικα... :wacko: :dizzy: Σε παρακαλώ διόρθωσε το μήνυμά σου σε μία υπαρκτή γλώσσα (κατά προτίμηση Ελληνικά!) ώστε να μπορούμε να το διαβάσουμε και ξαναγράψε το σε μία κατάλληλη κατηγορία μήπως απαντηθεί. Γιατί έτσι και εδώ δύσκολο το βρίσκω.
Εδώ (http://www.myhoroscope.gr/114-%EF%E9-%E5%F1%E1%F3%F4%DD%F2-%F4%E7%F2-%E1%F3%F4%F1%EF%EB%EF%E3%DF%E1%F2) για απαντήσεις από τα μέλη και εδώ (http://www.myhoroscope.gr/75-%EF-%E1%F3%F4%F1%EF%EB%FC%E3%EF%F2-%F3%F4%EF-%F3%F0%DF%F4%E9-%F3%E1%F2) για απαντήσεις από τους επαγγελματίες του φόρουμ.

Καλωσόρισες :love:

rattlesnakes
15-08-2008, 02:01 PM
Χιλια συγγνωμη για τα γκρικλις, κεκτημένη ταχύτητα!Ευχαριστώ πολύ Δείμωνα.Μετέφερα το τοπικ σε άλλο θρεντ, και ελπίζω να μου δώσουν οι ειδικοί τα φώτα τους!

Βασιλης Παπαδολιας
15-08-2008, 11:56 PM
Είναι και τα δυο "εισπρακτικά" και "χειραγωγικά"

Όπως και όλη η αστρολογία άλλωστε :bigsmile:

gargoyle
16-08-2008, 10:35 AM
Όπως και όλη η αστρολογία άλλωστε :bigsmile:

Η αστρολογία είναι "εισπρακτική" και "χειραγωγική" αν τη βλέπεις υπό συγκεκριμένο πλαίσιο.:bigsmile:

Βασιλης Παπαδολιας
16-08-2008, 03:26 PM
Η αστρολογία είναι "εισπρακτική" και "χειραγωγική" αν τη βλέπεις υπό συγκεκριμένο πλαίσιο.:bigsmile:

Πάντα :bigsmile: αρκεί να βρούμε ποιο είναι αυτό. Και να μη βαράμε το σαμάρι αντί για το γάιδαρο :bigsmile:

gargoyle
16-08-2008, 04:15 PM
Πάντα :bigsmile: αρκεί να βρούμε ποιο είναι αυτό. Και να μη βαράμε το σαμάρι αντί για το γάιδαρο :bigsmile:

Δεν βαράμε κανέναν. Απλώς αποδίδουμε στο κάθε πλαίσιο τη σημασία που του αρμόζει. :bigsmile:

Dell Piero
16-08-2008, 04:27 PM
Ο πληθυντικός είναι ευγενείας ή το "εμείς" / "εσείς" / "παιδιά" κ.λπ. αναφέρεται ή υπονοεί "ομάδες" :toung:

Μην μας κάνετε το θέμα εντελώς... off. Υπάρχουν και άνθρωποι που πιστεύουν στην αδελφή............................... ψυχή και το παρακολουθούν :eek:

Dannii
16-08-2008, 05:49 PM
Σελήνη στον λέοντα...δίκιο έχει το άρθρο...

libraD
17-08-2008, 01:38 AM
Εγώ να ρωτήσω κάτι κι ελπίζω να μη θεωρηθεί off topic.Αν είναι πείτε το μου να το βάλω αλλού.
Εγώ έχω Σελήνη στον Αιγόκερω κι εκείνος Σελήνη στους Διδύμους αλλά Ήλιο,Ερμή, Αφροδίτη, Λίλιθ και Ωροσκόπο έχει στον Αιγόκερω και ¶ρη στον Υδροχόο.
Κανονικά δε θε έπρεπε να ταιριάζουμε σύμφωνα πάντα με το άρθρο?
Εγώ έχω Ήλιο και Ερμή στο Ζυγό, Αφροδίτη στο Σκορπιό και ¶ρη στον Τοξότη.
Λοιπόν τί λετε; Όλες οι γνώμες ευπρόσδεκτες για συζήτηση...:bigsmile:

fairywings
19-08-2008, 12:44 PM
..μαλλον κατι δεν καταλαβα καλα για την σεληνη και την αδελφη ψυχη...
εγω ειμαι Ιχθυς με Σεληνη στους Διδυμους και αυτος Λεων με σεληνη στο ζυγο ...εχουμε και οι δυο ωροσκοπο ζυγο.... Βγαζει κανεις ακρη? εγω μπερδευτηκα!!!!
Ευχαριστω!!!

luna123
19-08-2008, 01:21 PM
οταν η σεληνη ενος αλλου ατομου φιλικου βρισκεται στον 5ο μας οικο τι μπορει να σημαινει?
εγω το βιωνω ως κατι μοιραιο. γνωριζοντας το αλλο ατομο νοιωθω οτι ειμαστε συγγενεις. οτι γνωριζομασταν απο παντα και το εχω διαπιστωσει 2 φορες. εχει να κανει με την σεληνη των αλλων ατομων που πεφτει στον πεμπτο μου οικο?

luna123
19-08-2008, 01:26 PM
Εγώ να ρωτήσω κάτι κι ελπίζω να μη θεωρηθεί off topic.Αν είναι πείτε το μου να το βάλω αλλού.
Εγώ έχω Σελήνη στον Αιγόκερω κι εκείνος Σελήνη στους Διδύμους αλλά Ήλιο,Ερμή, Αφροδίτη, Λίλιθ και Ωροσκόπο έχει στον Αιγόκερω και ¶ρη στον Υδροχόο.
Κανονικά δε θε έπρεπε να ταιριάζουμε σύμφωνα πάντα με το άρθρο?
Εγώ έχω Ήλιο και Ερμή στο Ζυγό, Αφροδίτη στο Σκορπιό και ¶ρη στον Τοξότη.
Λοιπόν τί λετε; Όλες οι γνώμες ευπρόσδεκτες για συζήτηση...:bigsmile:

η σεληνη σου ειναι στη ιδια θεση με τον ηλιο του και αυτο ειναι καλο.
δες το αρθρο με το ηλιοσεληνιακο διπολο!

luna123
19-08-2008, 01:34 PM
..μαλλον κατι δεν καταλαβα καλα για την σεληνη και την αδελφη ψυχη...
εγω ειμαι Ιχθυς με Σεληνη στους Διδυμους και αυτος Λεων με σεληνη στο ζυγο ...εχουμε και οι δυο ωροσκοπο ζυγο.... Βγαζει κανεις ακρη? εγω μπερδευτηκα!!!!
Ευχαριστω!!!

αρχικα οι ιχθυς με τους λεοντες ελκονται σεξουλικα εντονα.
η σεληνη του αν κανει συνοδο με τον ωροσκοπο σου επισης ειναι θετικο.
οσο για τις σεληνες σας ειναι και οι δυο αερινες που βοηθαει ακομη περισσοτερο την χημεια μεταξυ σας.
αν κανω καπου λαθος διορθωστε με!

fairywings
19-08-2008, 03:34 PM
αρχικα οι ιχθυς με τους λεοντες ελκονται σεξουλικα εντονα.
η σεληνη του αν κανει συνοδο με τον ωροσκοπο σου επισης ειναι θετικο.
οσο για τις σεληνες σας ειναι και οι δυο αερινες που βοηθαει ακομη περισσοτερο την χημεια μεταξυ σας.
αν κανω καπου λαθος διορθωστε με!

ευχαριστω πολυ αλλα πως θα ξερω αν κανει συνοδο η σεληνη του με τον ωροσκοπο μου????:blink:

luna123
19-08-2008, 03:40 PM
θα δεις τις μοιρες. αν συμπιπτουν ή ειναι εως 5 μοιρες πισω απο τις μοιρες του ωροσκοπου ή 5 μοιρες μπροστα ειναι συνοδος.
αν κανω καποιο λαθος ας με διορθωσει καποιος.

fairywings
19-08-2008, 03:56 PM
θα δεις τις μοιρες. αν συμπιπτουν ή ειναι εως 5 μοιρες πισω απο τις μοιρες του ωροσκοπου ή 5 μοιρες μπροστα ειναι συνοδος.
αν κανω καποιο λαθος ας με διορθωσει καποιος.

ευχαριστω πολύ!!!!!.... το εψαξα και μαλλον δεν ειναι σε συνοδο...
οι μοιρες της σεληνης του ειναι 3 και του ωροσκοπου μου 17!!!!!

ευχαριστω για τον χρονο σου!!:bigsmile:

luna123
19-08-2008, 03:58 PM
τιποτα γλυκια μου!

WHITE.HORSE
10-11-2008, 03:39 PM
κάπου δίαβασα ένα άρθρο από την Ράνια από τα ουράνια αν δεν κάνω λάθος που μιλούσε για την αδελφή ψυχή .. τώρα βρήκα αυτό .. μπορεί κανείς να με βοηθήσει ?
δεν κατάφερα να το ξαναβρώ !!!!! απαράδεκτη ...
ήθελα να υποβάλλω εκεί μια ερώτηση .. την εξής
η αδελφή ψυχή μας , θέμα καρμικό , ερχετε να μας αλλάξει την ζωή και την κοσμοθεωρεία μας ... βάση τα όσα έγραφε το κείμενο ... αλλά δεν ειπώθηκε τίποτα σχετικά με το αν συνήθως αυτά τα άτομα παραμένουν στην ζωή μας ή όχι .. μοίζουν με κομήτες που τους συναντάμε καπου ξαφνικά και μας αλλάζουν πορεία ? ή όχι ... υπάρχει περίπτωση αδελφή ψυχή να απότελεί άτομο του οικογενειακού μας περιβάλλοντος ??

συγγνώμη που δεν έιμαι στο σωστό θέμα !!

black moon
10-11-2008, 07:28 PM
Το αρθρο που ζητας ειναι αυτο (http://www.myhoroscope.gr/38-%EA%E1%F1%EC%E9%EA%DE-%E1%F3%F4%F1%EF%EB%EF%E3%DF%E1/3015-%EA%DC%F1%EC%E1-%EA%E1%E9-%E1%E4%E5%EB%F6%DD%F2-%F8%F5%F7%DD%F2.html) και οχι δεν το εγραψα εγω....σε μπερδεψε η μαγισσα με την σκουπα μάλλον :toung:

WHITE.HORSE
11-11-2008, 09:26 AM
Το αρθρο που ζητας ειναι αυτο (http://www.myhoroscope.gr/38-%EA%E1%F1%EC%E9%EA%DE-%E1%F3%F4%F1%EF%EB%EF%E3%DF%E1/3015-%EA%DC%F1%EC%E1-%EA%E1%E9-%E1%E4%E5%EB%F6%DD%F2-%F8%F5%F7%DD%F2.html) και οχι δεν το εγραψα εγω....σε μπερδεψε η μαγισσα με την σκουπα μάλλον :toung:



καλημέρα !
ευχαριστώ πολύ :love:

LisetteNt
16-11-2008, 12:16 PM
Ομολογουμενως, πολυ καλό αρθρο!!!! Συγχαρητήρια!!!!!!

aries engineer
16-11-2008, 09:55 PM
Και οι δυο μας εχουμε τη σεληνη μας στον 1ο...χαλια, ετσι? Τον φοβιζουν οι εξαρσεις ή θα φτασει να με μισει στο τελος? Γιατι με τοση απαθεια..ετσι ειναι η σεληνη στον υδροχοο? Οντως τοσο αναισθητη οσο δεχνει? Πως πρεπει να φερομαι???Γιατι ειμαι και Σκορπινα εν μερει!!!

Δεν ειμαστε αναισθητοι το αντιθετο μαλιστα ,εντονη ευαισθησια κυριως για τους αδυναμους τους ταλαιπωρημενους αυτου του κοσμου...γινομαστε με τους ανθρωπους εκεινους που για οτι ζουν φταινε οι ιδιοι και το κακο τους το κεφαλι και οι οποιοι κλαιγονται και σου ζητανε να βγαλεις εσυ τα καστανα με τη φωτια...ναι εκει παιζουν κιλα αναισθησιας....οπως επισης οταν νοιωσουμε οτι καποιος θελει να εκμεταλλευτει την ευαισθησια μας...:bigsmile:

Dion-DoubleDoor
17-11-2008, 06:48 PM
Με Σελήνη στο Λιοντάρι δε φοβάμαι τίποτα!!!!!!!

cancerian
17-11-2008, 06:50 PM
Με Σελήνη στο Λιοντάρι δε φοβάμαι τίποτα!!!!!!!

Οι αλλοι ομως ????

polyxenitsa
21-11-2008, 07:16 PM
Δεν ειμαστε αναισθητοι το αντιθετο μαλιστα ,εντονη ευαισθησια κυριως για τους αδυναμους τους ταλαιπωρημενους αυτου του κοσμου...γινομαστε με τους ανθρωπους εκεινους που για οτι ζουν φταινε οι ιδιοι και το κακο τους το κεφαλι και οι οποιοι κλαιγονται και σου ζητανε να βγαλεις εσυ τα καστανα με τη φωτια...ναι εκει παιζουν κιλα αναισθησιας....οπως επισης οταν νοιωσουμε οτι καποιος θελει να εκμεταλλευτει την ευαισθησια μας...:bigsmile:

Εχεις δικιο !!!! Ακριβως ετσι ειναι.Με εκφραζεις απολυτα.Εισαι αδελφη ψυχη!!!!!

αγλαια
22-11-2008, 08:22 PM
εχω σεληνη στο λιονταρι, τι σημαινει αυτο?

ScP
22-11-2008, 08:47 PM
http://www.myhoroscope.gr/88-%DC%F1%E8%F1%E1-%EC%E5%EB%FE%ED/6667-%F3%E5%EB%E7%ED%E7-%E7-%E1%E4%E5%EB%F6%DE-%F8%F5%F7%DE.html

ryssa
22-11-2008, 09:14 PM
Αν στην αρχική σελίδα βάλειs τα στοιχεία σου στον γεννέθλιο χάρτη θα διαβάσειs την ερμηνεία...

KRIOS19
07-12-2008, 04:48 PM
Συγχαρητήρια πολυ καλο αρθρο!! Με ενδιαφέρουν πολυ θεματα που σε βοηθουν να καταλαβεις καποια πραγματα παραπανω για τον συντροφο σου!!!

roulachania
10-12-2008, 12:08 AM
πολυ καλο το αρθρο...!!!:bigsmile:
και αν η σεληνη που εχω στο Σκορπιο κανει συνοδο με τον βορειο δεσμο του αλλου τι σημαινει?? πιστευω να μην ειμαι εκτος θεματος:unsure:

kinky_skorpina
02-01-2009, 10:28 PM
Πολύ καλή η Σεληνιακή ανάλυση...και αρκετά κατατοπιστική...

Marbell
04-01-2009, 05:31 PM
Πράγματι διαφωτιστικό το άρθρο σας, ευχαριστώ. Εκ πρώτης νομίζω πως καταλαβαίνω τώρα γιατί νιώθω αυτόν τον έντονο συναισθηματικό δεσμό με το πρόσωπο που με ενδιαφέρει, αφού έχουμε κι οι δύο τη Σελήνη μας στον Καρκίνο. Ή μήπως το κατάλαβα λάθος;;;; Αν όμως δεν κατάλαβα λάθος, γιατί - που να πάρει!- δεν βρίσκουμε οι δυο μας την άκρη, αν είμαστε αδελφές ψυχές; Ίσως τελικά το να είναι εκείνος Δίδυμος με ωροσκόπο Ζυγό κι εγώ Ταύρος με ωροσκόπο Παρθένο, να είναι πιο ισχυρό από το ότι είμαστε αδελφές ψυχές!!!:sad:
Καλή χρονιά σε όλους.

toniats
04-01-2009, 06:57 PM
Καλησπέρα
Η θέση της δικής μας σελήνης δείχνει πως είναι το άλλο μισό της ψυχής μας;;
Υποθέτω μιλάς για την αδελφη ψυχη.
Έχω σελήνη στον Αιγόκερο και δεν ξέρω αν έπεσα στην πιο συγκινητική απ' όλες τις περιγραφές αλλά ήταν ωραία....λέω να τον ονειρευτώ απόψε, ειλικρινά!

Όμως εγώ ξέρω πως η σελήνη σ' ένα ωροσκόπιο είναι η δική μας ψυχή. Να είναι ταυτόγχρονα και η αδελφή ψυχή;; Why not??

παλίρροια
05-09-2010, 10:20 PM
:embarrest Kάθε πρόταση μου προκαλούσε συγκίνηση........
Ολοκληρώνοντας το διαβασμα΄της Σελήνης στον Υδροχόο ήταν σαν στιγμιαία να καθρεφτίστηκα..μ'αυτή .....:cheesy: και ήταν όμορφα....:cheesy:
Σε ευχαριστούμε πολύ για την προσπάθεια!!!!!:bigsmile::bigsmile:

zw_epimenontas
06-09-2010, 01:43 AM
βασικα δεν καταλαβα κατι!! :embarrest ποιοσ πρεπει να εχει την σεληνη για να νιωσει οτι ο αλλοσ ειναι η αδερφη ψυχη του; πρεπει και οι 2 να εχουν το ιδιο πχ;;;;;;;;;;;; δεν καταλαβα καλα μαλλον :wacko: βοηθηστε με λιγο αν γινετε

Δείμων
06-09-2010, 02:03 AM
Βασικά το «αδελφή ψυχή» εδώ χρησιμοποιείται κατ' ευφημισμό! Το άρθρο θέλει να μας πει πώς θα πρέπει να είναι ο κατά Σελήνη ιδανικός μας σύντροφος. Τι αρετές και τί ποιότητες θα πρέπει να έχει, ώστε να ταιριάξει μαζί μας ψυχικά για να μην μας καταπιέσει. Φυσικά έχουμε και άλλες... ώρες στη ζωή μας πέρα από τις Σεληνιακές, οπότε αυτές οι περιγραφές δεν αποτελούν μονόδρομο ευαγγέλιο.

zw_epimenontas
06-09-2010, 02:34 AM
αν και οι 2 σεληνες ηταν σε ιδιο ζωδιο;;; ισχυει αυτο;;; πχ καιοι 2 στον λεοντα.

Δείμων
06-09-2010, 02:37 AM
Συνήθως οι «ομόσταυλοι» συνδυασμοί δεν τα πάνε καλά επειδή συμφωνούν μεν σε πολλά κοινά όμως έχουν έλλειψη από την αναγκαία διαφορετικότητα που θα δώσει κίνητρο για ανάπτυξη και φρέσκο αέρα εν χρόνω.

¶λλωστε διάβασε το κείμενο για τον Λέοντα και πες μου αν θεωρείς ότι μπορούν να συνυπάρξουν.

zw_epimenontas
06-09-2010, 02:55 AM
Συνήθως οι «ομόσταυλοι» συνδυασμοί δεν τα πάνε καλά επειδή συμφωνούν μεν σε πολλά κοινά όμως έχουν έλλειψη από την αναγκαία διαφορετικότητα που θα δώσει κίνητρο για ανάπτυξη και φρέσκο αέρα εν χρόνω.

¶λλωστε διάβασε το κείμενο για τον Λέοντα και πες μου αν θεωρείς ότι μπορούν να συνυπάρξουν.


ναι το διαβασα και τον λεοντα. αυτα μ εχουν συμβει οταν ημασταν μαζι αλλα μαλλον εχεις δικαιο , στο οτι δεν τεριαζουν και τοσο στην τελικη επειδη ειναι ιδια. ναι τωρα καταλαβα λιγακι :love: . σε ευχαριστω που με βοηθησες εσυ σε αυτο, :love::embarrest

Mini31
06-09-2010, 07:03 PM
Πολύ ωραίο άρθρο! Πολύ εύστοχο!!

any_f
07-09-2010, 10:32 PM
Σεληνη στους Ιχθεις
Με τον Κρονο στο απεναντι ζωδιο πρεπει να διαισθανεστε την υπαρξη του αλλου σας μισου, του ψυχικου σας φιλου με εντονο τροπο.
Καλησπέρα :)
Πώς & η Σελήνη στους Ιχθείς έχει τον Κρόνο στο απέναντι ζώδιο?
Ευχαριστώ

tsoureki
04-01-2011, 09:52 PM
εγω εχω σεληνη στον λεοντα κ αυτος σεληνη στους διδυμους..κ οι 2 την εχουμε στον 7ο οικο..ταιριαζουμε?