PDA

View Full Version : Η δύναμη της σκέψης!



skorpio
28-06-2008, 02:19 PM
Καλησπέρα σε όλους!!!
Παραθέτω το εξής απόσπασμα από το "Μυστικό" της Rohnda Byrne :

"...Όταν σκέφτεστε αυτό που θέλετε εκπέμπετε στη συγκεκριμένη συχνότητα, κάνετε την ενέργεια του επιθυμητού αντικειμένου να δονείται στην ίδια συχνότητα, φέρνοντάς το έτσι κοντά σε Εσάς!Καθώς εστιάζετε σε αυτό που θέλετε, αλλάζετε τις ταλαντώσεις των ατόμων του εν λόγω αντικειμένου , και το εξαναγκάζετε να ταλαντωθεί μαζί με Εσάς!Το φέρνετε δηλαδή κοντά Σας!Είστε ο ισχυρότερος αναμεταδότης του Σύμπανος επειδή σας έχει δοθεί η δύναμη να εστιάζεται την ενέργειά σας μέσω των σκέψεών σας και να τροποποιείτε τις δονήσεις αυτού στο οποίο είστε εστιασμένοι- έτσι το αντικείμενο έλκεται πάνω σας μαγνητικά."
Φυσικά δεν αναφέρεται μόνο σε υλικά αγαθά, αλλά και σε οτιδήποτε επιθυμήσει ένας άνθρωπος.Είναι αρκετά ελπιδοφόρο αλλά και συνάμα λίγο ουτοπιστικό, κατά τη γνώμη μου, να μπορούμε να κατευθύνουμε τα πάντα με τη σκέψη μας ή αλλιώς με την πίστη μας σε αυτό.

Θα με ενδιέφερε να ακούσω και άλλες απόψεις...:bigsmile:
Τι πιστεύετε εσείς για τη δύναμη της σκέψης;
:love:

Maroulita
28-06-2008, 02:21 PM
Για τη δύναμη της θέλησης μπορώ να πω πολλά, αλλά για τη δύναμη της σκέψης μόνο μεταφορικά θα μπορούσα (προσωπικά) να το κατανοήσω....

voulatain
28-06-2008, 03:16 PM
Καλησπέρα σε όλους!!!
Παραθέτω το εξής απόσπασμα από το "Μυστικό" της Rohnda Byrne :

"...Όταν σκέφτεστε αυτό που θέλετε εκπέμπετε στη συγκεκριμένη συχνότητα, κάνετε την ενέργεια του επιθυμητού αντικειμένου να δονείται στην ίδια συχνότητα, φέρνοντάς το έτσι κοντά σε Εσάς!Καθώς εστιάζετε σε αυτό που θέλετε, αλλάζετε τις ταλαντώσεις των ατόμων του εν λόγω αντικειμένου , και το εξαναγκάζετε να ταλαντωθεί μαζί με Εσάς!Το φέρνετε δηλαδή κοντά Σας!Είστε ο ισχυρότερος αναμεταδότης του Σύμπανος επειδή σας έχει δοθεί η δύναμη να εστιάζεται την ενέργειά σας μέσω των σκέψεών σας και να τροποποιείτε τις δονήσεις αυτού στο οποίο είστε εστιασμένοι- έτσι το αντικείμενο έλκεται πάνω σας μαγνητικά."
Φυσικά δεν αναφέρεται μόνο σε υλικά αγαθά, αλλά και σε οτιδήποτε επιθυμήσει ένας άνθρωπος.Είναι αρκετά ελπιδοφόρο αλλά και συνάμα λίγο ουτοπιστικό, κατά τη γνώμη μου, να μπορούμε να κατευθύνουμε τα πάντα με τη σκέψη μας ή αλλιώς με την πίστη μας σε αυτό.

Θα με ενδιέφερε να ακούσω και άλλες απόψεις...:bigsmile:
Τι πιστεύετε εσείς για τη δύναμη της σκέψης;
:love:
Ωραιο θεμα για συζητηση και για εξερευνηση,εθεσες αγαπητη,scorpio,μακαρι με τη δυναμη της σκεψης και μονο να αποκτουσαμε οσα και οτι επιθυμουμε και τοτε ισως να ειμαστε ολοι ανικητοι.Ευτυχως,λεω εγω,που χρειαζεται και δουλεια,προσπαθεια,ενδιαφε ρον,προσωπικο χρονο και κοπο μεχρι να φτασεις να εχεις εκεινο που πολυ επιθυμεις .Πιστευω πολυ στη δυναμη της ανθρωπινης σκεψης,το ιδιο πολυ ομως πιστευω και στο λογο,στις λεξεις.

εφη ταδε-ταδε εφη
28-06-2008, 03:20 PM
Καλησπέρα σε όλους!!!
Παραθέτω το εξής απόσπασμα από το "Μυστικό" της Rohnda Byrne :

"...Όταν σκέφτεστε αυτό που θέλετε εκπέμπετε στη συγκεκριμένη συχνότητα, κάνετε την ενέργεια του επιθυμητού αντικειμένου να δονείται στην ίδια συχνότητα, φέρνοντάς το έτσι κοντά σε Εσάς!Καθώς εστιάζετε σε αυτό που θέλετε, αλλάζετε τις ταλαντώσεις των ατόμων του εν λόγω αντικειμένου , και το εξαναγκάζετε να ταλαντωθεί μαζί με Εσάς!Το φέρνετε δηλαδή κοντά Σας!Είστε ο ισχυρότερος αναμεταδότης του Σύμπανος επειδή σας έχει δοθεί η δύναμη να εστιάζεται την ενέργειά σας μέσω των σκέψεών σας και να τροποποιείτε τις δονήσεις αυτού στο οποίο είστε εστιασμένοι- έτσι το αντικείμενο έλκεται πάνω σας μαγνητικά."
Φυσικά δεν αναφέρεται μόνο σε υλικά αγαθά, αλλά και σε οτιδήποτε επιθυμήσει ένας άνθρωπος.Είναι αρκετά ελπιδοφόρο αλλά και συνάμα λίγο ουτοπιστικό, κατά τη γνώμη μου, να μπορούμε να κατευθύνουμε τα πάντα με τη σκέψη μας ή αλλιώς με την πίστη μας σε αυτό.

Θα με ενδιέφερε να ακούσω και άλλες απόψεις...:bigsmile:
Τι πιστεύετε εσείς για τη δύναμη της σκέψης;
:love:

¨οταν ήμουν μικρή και άκουγα τις παραβολές ,αυτή που με εντυπωσίαζε πάντα ήταν αυτή που δεν είχε σύκα η συκιά και ο Χριστός με μια σκέψη την ξέρανε....
Στις ανθρώπινες ('οποιες )σχέσεις αναφερόμενη έχω να πω πως πιστεύω απόλυτα στην δύναμη αυτή που περιγράφεις, σε όλα τα επίπεδα...Ξέρεις ποιό είναι το πιο εντυπωσιακό απ'όλα?!?¨ο,τι πιστεύεις,επειδή ακριβώς το πιστεύεις έτσι είναι... :love::love::love:

εφη ταδε-ταδε εφη
28-06-2008, 03:23 PM
Για τη δύναμη της θέλησης μπορώ να πω πολλά, αλλά για τη δύναμη της σκέψης μόνο μεταφορικά θα μπορούσα (προσωπικά) να το κατανοήσω....

Μα όταν θέλεις κάτι δεν το σκέφτεσαι (αν όχι συνέχεια) πολύ συχνά?Είναι αναπόσπαστα τα δυο τους...θέληση -σκέψη:love:σκέψη-θέληση:love:
πιστεύω...

skorpio
28-06-2008, 03:29 PM
Έτσι πιστεύω κι εγώ!
Όταν θέλεις κάτι πολύ, το σκέφτεσαι συνεχώς...επικεντρώνεσαι σε αυτό, το πιστεύεις!:cheesy:

Maroulita
28-06-2008, 03:46 PM
Μα όταν θέλεις κάτι δεν το σκέφτεσαι (αν όχι συνέχεια) πολύ συχνά?Είναι αναπόσπαστα τα δυο τους...θέληση -σκέψη:love:σκέψη-θέληση:love:
πιστεύω...


Έτσι πιστεύω κι εγώ!
Όταν θέλεις κάτι πολύ, το σκέφτεσαι συνεχώς...επικεντρώνεσαι σε αυτό, το πιστεύεις!:cheesy:

Νομίζω πως δεν είναι απαραίτητο να είναι αμφίδρομη η σχέση τους. Τουλάχιστον, έτσι όπως διάβασα το απόσπασμα, κατάλαβα ότι το ένα δεν προϋποθέτει το άλλο. Μπορεί δηλ. να σκεφτόμαστε κατι έντονα, αλλά δεν είναι απαραίτητο να το θέλουμε.

skorpio
28-06-2008, 04:09 PM
Ίσως είναι δικό μου το λάθος...

Το βιβλίο, αν το διαβάσει κανείς όλο, αναφέρεται στη δύναμη της έλξης.Έχεις δίκιο Maroulita πως δεν είναι απαραίτητο να θέλουμε κάτι για να το σκεφτούμε.Πολλές φορές σκεφτόμαστε πράγματα που δεν θέλουμε να συμβούν ή μας στενοχωρούν.

Η συγγραφέας αναπτύσσει τη θεωρία του όταν σκέφτεσαι κάτι πολύ το σύμπαν δεν ενδιαφέρεται να μάθει αν το θέλεις ή όχι αλλά σου "φέρνει" αυτό που σκέφτεσαι.Γι αυτό σε συμβουλεύει να σκέφτεσαι αυτά που θέλεις να σου συμβούν, τα καλά.
Με άλλα λόγια, ο "νόμος της έλξης" δεν λειτουργεί σαν ένα φίλτρο που διαχωρίζει αυτά που θές κι αυτά που δεν θές.Όταν έχεις το μυαλό σου "κολλημένο" σε κάτι, είτε άσχημο είτε όμορφο, απλά θα συμβεί γιατί το έλκεις.:embarrest
Αυτή είναι η άποψη της Rhonda Byrne

Ελπίζω να έγινα κατανοητή....:love:
Απλά μου άρεσε το συγκεκριμένο κομμάτι και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας!:unsure:

Maroulita
28-06-2008, 04:21 PM
Ελπίζω να έγινα κατανοητή....:love:
Απλά μου άρεσε το συγκεκριμένο κομμάτι και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας!:unsure:

Καλά έκανες και το μοιράστηκες βρε, αλλιώς δεν θα είχαμε την ευκαιρία να κάνουμε αυτήν την ενδιαφέρουσα συζήτηση τώρα!! :love::love:

Εγώ είμαι γενικώς της πιο φιλελεύθερης άποψης... να αφήνω τα πράματα στον καιρό τους!! :nuts: Αν είναι να 'ρθουν, θε να 'ρθουν, αλλιώς ας προσπεράσουν!!! :bigsmile: Από την πλευρά μας ας το παλεύουμε όσο μπορούμε, φτάνει να το αγαπάμε!

black moon
28-06-2008, 05:32 PM
Eγω πάλι πιστεύω πως ο τροπος που σκεφτόμαστε, σε τι μονοπατια επιτρέπουμε στην σκέψη μας δηλαδή να διαβεί, πολλες φορες αν οχι πάντα, αυτος καθορίζει αν θα αποκτήσουμε αυτό που θέλουμε.

Δεν αρκεί απλα να σκέφτεσαι πολύ αυτο που θες, και ετσι απλά θα έρθει......η σκέψη ας πουμε οτι ειναι η κάμπια. Αν παραμείνει σκέψη δεν θα πετάξει ποτέ. Ακόμα και η φράση του Κοελιο "Οταν θελουμε πάρα πολύ κάτι, όλο το σύμπαν συνωμοτεί για να καταφέρουμε να πραγματοποιήσουμε το ονειρό μας" εχει παρεξηγηθεί απο πολλούς. Ολο "το εγχειρίδιο του πολεμιστή του φωτός" μιλάει για εναν διαρκή τιμιο αγώνα, όπου λέει καθαρά, οτι δεν πρέπει απλα να τα παρατάς, οταν δεν πετυχαίνεις αυτό που θές.....οτι η ουσία και η νίκη ειναι στην προσπάθεια....ακόμα να δινεις σημασία στην σκέψη και τον λόγο σου....γιατί μετουσιώνονται σε πράξεις. Αλλα οι περισσότεροι κρατήσανε αυτη τη φράση απομονωμένη, για να την χλευάσουν .... ενω θα επρεπε να χλευάζουμε τον εαυτό μας, οταν κανει σκέψεις του τύπου "αχ! γιατί εγω που ηθελα τόσο να γινω το ταδε δεν εγινα και εγινε η κολλητή μου, που δεν ειχε και τόσα εφόδια όσα εγώ?". Όταν όμως η σκέψη σου ειναι μεθοδική και συγκροτημένη, όταν εστιάζει σ' αυτό που θέλει και ψαχνει τρόπους για να το αποκτήσει.... τοτε Θεου θέλοντος (γιατι υπάρχουν πάντα και τα απρόοπτα) θα το αποκτήσει! Κι αν όχι την στιγμή που το σχεδίαζε, τοτε κάποια στιγμή σίγουρα.

Θελω να πώ οτι υπάρχουν λογιών και λογιών τροποι σκεψης, και δεν εξυπηρετούν όλοι τον σκοπό μας..............Δυστυχώς ή ευτυχώς!!!

skorpio
28-06-2008, 05:51 PM
Black Moon θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου!!!
Δεν είμαστε απλά μαριονέτες που κάποιος τις κατευθύνει και δεν αρκεί μόνο η σκέψη σε πολλά πράγματα.Μερικές φορές μάλιστα παρασυρόμαστε τόσο πολύ από αυτό που θέλουμε, το κάνουμε αυτοσκοπό και ... το γρουσουζεύουμε!!!:laugh:

Ίσως άν χαλαρώσουμε και βάλουμε κάτω τη λογική και αξιολογήσουμε το εφικτό του στόχου να τον πετύχουμε.¶ν ήταν τόσο εύκολο όσο περιγράφεται θεωρητικά θα είμασταν όλοι ευτυχισμένοι και αυτάρκεις.Κι όταν κάτι δεν γίνεται, μάλλον δεν το θέλαμε και πολύ... Στην τελική δε χάλασε κι ο κόσμος :love:
Το θέμα είναι η προσπάθεια και η ανασύνταξη του εαυτού μας και των επιλογών μας.

Και κάτι τελευταίο,πρέπει κάποιος να έχει τρελή αυτογνωσία για να καταλάβει τι θέλει πραγματικά...Γιατί όλοι τα θέλουμε όλα, εδώ και τώρα,ψέματα;:toung:

Toksotaki
28-06-2008, 05:59 PM
Γιατι ειναι στην φυση μας να αναζηταμε το τελειο...αν καποιος ειναι γκαντεμης γιατι ελκει την γκαντεμια??δεν ειναι θεμα προσπαθειας.Δεν νομιζω να σκεφτεται την γκαντεμια και την ελκει π.χ ακραιο παραδειγμα αλλα αληθινο μια κοπελα που μπορει να κακοποιηθει το σκεφτοτανε???κατι δεν μου κολλαει,αντε να ισχυει στο 70% αλλα στο 100% δεν το βλεπω...

Maroulita
28-06-2008, 05:59 PM
Και κάτι τελευταίο,πρέπει κάποιος να έχει τρελή αυτογνωσία για να καταλάβει τι θέλει πραγματικά...Γιατί όλοι τα θέλουμε όλα, εδώ και τώρα,ψέματα;:toung:

Δεν έχεις άδικο... Όλοι μας (λίγο ως πολύ) είμαστε ανισόρροποι (με την καλή έννοια). Ψαχνόμαστε και ψάχνουμε. Το τί βρίσκουμε είναι μια άλλη υπόθεση! Χαίρομαι όταν βλέπω ανθρώπους με κατασταλαγμένη σκέψη που βαζουν εναν εναν τους στόχους και προχωρούν βήμα βήμα. Το "όλα ή τίποτα" ποτέ δεν ωφελησε, αλλά πότε θα το καταλάβουμε;;; :nuts:

Κάνω την αυτοκριτική μου και γω... :embarrest

Maroulita
28-06-2008, 06:03 PM
Γιατι ειναι στην φυση μας να αναζηταμε το τελειο...αν καποιος ειναι γκαντεμης γιατι ελκει την γκαντεμια??δεν ειναι θεμα προσπαθειας.Δεν νομιζω να σκεφτεται την γκαντεμια και την ελκει π.χ ακραιο παραδειγμα αλλα αληθινο μια κοπελα που μπορει να κακοποιηθει το σκεφτοτανε???κατι δεν μου κολλαει,αντε να ισχυει στο 70% αλλα στο 100% δεν το βλεπω...

Μπλέκεις πολλά τώρα...

Το θέμα της γκαντεμιάς πρώτα απ' όλα είναι μια σχετική έννοια και εντάσσεται στις προκαταλήψεις πλέα... ε και το θέμα της κακοποίησης είναι ιδιαίτερο με ποικίλες ψυχοκοινωνικές πτυχές... :wacko::wacko:

black moon
28-06-2008, 06:05 PM
Ίσως άν χαλαρώσουμε και βάλουμε κάτω τη λογική και αξιολογήσουμε το εφικτό του στόχου να τον πετύχουμε.¶ν ήταν τόσο εύκολο όσο περιγράφεται θεωρητικά θα είμασταν όλοι ευτυχισμένοι και αυτάρκεις.Κι όταν κάτι δεν γίνεται, μάλλον δεν το θέλαμε και πολύ... Στην τελική δε χάλασε κι ο κόσμος :love::
Μπορεί πιστεύω και και να θελουμε κατι πολυ χωρις να το πετυχαίνουμε, γιατι απλα δεν εχουμε το θαρρος να τολμήσουμε οτι ειναι απαραιτητο για να το αποκτήσουμε, αλλα οτι δεν χαλασε κι ο κόσμος ειναι σιγουρο. Αλλωστε οποτε πετυχαινουμε κατι που θέλαμε πολύ, μετα θελουμε κατι αλλο πιο πολύ :cheesy:.


Το θέμα είναι η προσπάθεια και η ανασύνταξη του εαυτού μας και των επιλογών μας.

Και κάτι τελευταίο,πρέπει κάποιος να έχει τρελή αυτογνωσία για να καταλάβει τι θέλει πραγματικά...Γιατί όλοι τα θέλουμε όλα, εδώ και τώρα,ψέματα;:toung:
Συμφωνώ!!!:bigsmile:

skorpio
28-06-2008, 06:13 PM
Γιατι ειναι στην φυση μας να αναζηταμε το τελειο...αν καποιος ειναι γκαντεμης γιατι ελκει την γκαντεμια??δεν ειναι θεμα προσπαθειας.Δεν νομιζω να σκεφτεται την γκαντεμια και την ελκει π.χ ακραιο παραδειγμα αλλα αληθινο μια κοπελα που μπορει να κακοποιηθει το σκεφτοτανε???κατι δεν μου κολλαει,αντε να ισχυει στο 70% αλλα στο 100% δεν το βλεπω...

Αυτή την απορία είχα κι εγώ όταν διάβαζα το βιβλίο...:embarrest
Και μάλιστα μου έκανε εντύπωση το ότι έλεγε για παράδειγμα για ανθρώπους που πεθαίνουν σε αεροπορικά δυστυχήματα ή κακοποιούνται όπως λες ή ό,τι κακό βάλει ο νούς σου, πως άθελά τους, ασυνείδητα κάνουν σκέψεις γύρω από αυτά που δεν θέλουν να τους συμβούν κι επειδή τα σκέφτονται τα έλκουν...

Αν με ρωτήσεις, το βρίσκω εντελώς παρανοϊκό...:wacko:
Για την ακρίβεια υπερβολικό και πολύ άσχημο, αν συμβαίνει.Πιστεύω όμως στη θετική σκέψη για καλή ψυχολογία και μόνο,σαν άμυνα στις αναποδιές που μπορεί να μας τύχουν και όχι για να είμαστε αιθεροβάμονες!:laugh:

athinoula85
28-06-2008, 10:05 PM
Καλησπερα ! Αυτο που μπορω να πω εγω απο την δικη μου σκοπια , ειναι αυτο που λεω παντα ακομη και στις πιο δυσκολες στιγμες μου ή ακομη και σε κοντινα μου ατομα που περνανε δυσκολα - ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ και ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ !!! .......

Κατα την αποψη μου ειναι πολυ σημαντικο να σκεφτομαστε θετικα . Αν σκεφτεσαι αρνητικα , εκπεμπεις και αυτη την αρνητικη ενεργεια και στους γυρω σου , αλλα την κανεις να σε περιτγυριζει κιολας . ( παρτε παραδειγμα εναν αισιοδοξο ανθρωπο που θα ψαξει να βρει λυσεις και να σκεφτει κατι πρωτοποριακο για να βγει απο μια δυσκολη κατασταση ή ακομη και στον τροπο που σκεφτεται θα φανει αυτο , ενω ενας απαισοδοξος ανθρωπος ο οποιος τα βλεπει ολα μαυρα και ολα του φαινονται οτι ειναι εναντιον του ) . Ποσο δλδ μπορει να συμβαλλει η σκεψη μας εστω και στον τροπο ζωης μας ? Με ποιον απο τους δυο θα προτιμουσατε να κανατε παρεα ?

Τωρα ως προς αυτο του οτι η σκεψη σε κανει να ελκεις ειτε καταστασεις ειτε αλλων ειδων πραγματα , εν μερει δεν το πιανω . Τι σημαινει αυτο δλδ ? Αν εγω πχ σκεφτω τον Αντωνη και σκεφτομαι και σκεφτομαι και σκεφτομαι τον Αντωνη .. στο τελος θα με παρει τηλ ? ? ? Λιγο προκατειλημενο μου φαινεται . Χωρις να θελω να κατακρινω τιποτα , βεβαια .! :blink:

Θα συμφωνησω με την Ρανια πως δεν αρκει απλα να σκεφτεσαι αυτο που θες . Αλλα θα πω και το αλλο , το οποιο ανεφερε η Maroulita - Η δυναμη της θελησης . Το θεματακι που ανοιξε η skorpio μιλαει για δυναμη της σκεψης και οχι δυναμη της θελησης . Ειναι σωστο να τα συγχεουμε ? Πιστευω οτι ενα ειναι η θεληση και ενα ειναι η σκεψη . Αν κατι δεν το θελεις πολυ , δεν θα το σκεφτεις . Και μετα την καλη σκεψη ( ή την πολυ σκεψη ) ερχεται παλι η θεληση . Αν κατι το θες πολυ , θα αγωνιστεις για να τα καταφερεις , θα πολεμησεις για αυτο . Πχ. το να περασεις σε ενα καλο πανεπιστημιο ή να παρεις την θεση που ηθελες τοσο καιρο ..
(ΔΛΔ πρωτα θελω κατι , μετα το σκεφτομαι , και μετα το κανω πραξη - και εδω παλι μπαινει η θεληση , αν δεν το θες αρκετα δεν θα το κανεις και πραξη ) ...

Σκεφτειτε εναν ανθρωπο ο οποιος σκεφτεται απο το πρωι μεχρι το βρασυ να γινει πλουσιος και το μονο που κανει ειναι να σκεφτεται . Τι θα καταφερει αυτος ο ανθρωπος ? Τιποτα . . .

Κατα την δικη μου αποψη και επηρεασμενη απο τον τομεα με τον οποιο ασχολουμαι , μπορω να πω οτι η δυναμη της σκεψης μπορει να επιφερει αποτελεσματα σε περιπτωσεις που πχ ενας ασθενης πασχει απο μια ψυχοσωματικη ασθενεια . Να δωσω ενα παραδειγμα .. απλο και κατανοητο προς ολους .. Ολοι μας γνωριζουμε τι ειναι η γαστριτιδα ..η οποια πολλες φορες προκαλειται απο αγχος , στρες κτλ .. συνηθως υποφερουν ατομα νεαρης ηλικιας , συνηθως μαθητες και φοιτητες και συνηθως πριν απο εξεταστικες . Αν λοιπον δεν καλμαρουμε τα νευρακια μας , οι πονοι θα συνεχιστουν . Και αν δεν φιλτραρουμε μεσα απο την σκεψη μας οτι πρεπει να ηρεμησουμε και οτι τιποτα κακο δεν θα συμβει , οι πονοι θα συνεχιστουν . ( και εδωωωω ερχεται η δυναμη της σκεψης .. )
Σκεφτειτε πχ εναν ανθρωπο ο οποιος πασχει απο καρκινο και του μενει λιγος χρονος ζωης ( ο καρκινος δεν ειναι ψυχοσωματικη ασθενεια ) , ο οποιος εχει πανικοβληθει και δεν ξερει τι να κανει ... πεφτει σε μελαγχολια κ καταθλιψη . Εχω συναντησει ανθρωπους οι οποιοι οι ιδοι ελεγαν πως αν δεν σκεφτονταν θετικα ( η δυναμη της σκεψης ) θα ειχαν κλαταρει πιο γρηγορα .

Ελπιζω να μην σας κουρασα με τα ιατρικα μου ..... :unsure::embarrest:embarrest

Skorpio παρεθεσε μας κανα παραδειγματακι σου , το πως το καταλαβαινεις εσυ ......:love:

skorpio
28-06-2008, 10:51 PM
Καλησπερα ! Αυτο που μπορω να πω εγω απο την δικη μου σκοπια , ειναι αυτο που λεω παντα ακομη και στις πιο δυσκολες στιγμες μου ή ακομη και σε κοντινα μου ατομα που περνανε δυσκολα - ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ και ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ !!! .......

Σε αυτό συμφωνούμε λοιπόν!Θετική σκέψη κ στάση.



Τωρα ως προς αυτο του οτι η σκεψη σε κανει να ελκεις ειτε καταστασεις ειτε αλλων ειδων πραγματα , εν μερει δεν το πιανω . Τι σημαινει αυτο δλδ ? Αν εγω πχ σκεφτω τον Αντωνη και σκεφτομαι και σκεφτομαι και σκεφτομαι τον Αντωνη .. στο τελος θα με παρει τηλ ? ? ? Λιγο προκατειλημενο μου φαινεται . Χωρις να θελω να κατακρινω τιποτα , βεβαια .! :blink:

Αυτό, όπως έχω ήδη πει είναι άποψη της Rhonda Byrne την οποία και δεν ενστερνίζομαι.Ισχυρίζεται ότι αυτό που σκέφτεσαι,θετικά ή αρνητικά το έλκεις.


Το θεματακι που ανοιξε η skorpio μιλαει για δυναμη της σκεψης και οχι δυναμη της θελησης . Ειναι σωστο να τα συγχεουμε ? Πιστευω οτι ενα ειναι η θεληση και ενα ειναι η σκεψη . Αν κατι δεν το θελεις πολυ , δεν θα το σκεφτεις . Και μετα την καλη σκεψη ( ή την πολυ σκεψη ) ερχεται παλι η θεληση . Αν κατι το θες πολυ , θα αγωνιστεις για να τα καταφερεις , θα πολεμησεις για αυτο . Πχ. το να περασεις σε ενα καλο πανεπιστημιο ή να παρεις την θεση που ηθελες τοσο καιρο ..
(ΔΛΔ πρωτα θελω κατι , μετα το σκεφτομαι , και μετα το κανω πραξη - και εδω παλι μπαινει η θεληση , αν δεν το θες αρκετα δεν θα το κανεις και πραξη ) ...

Σκεφτειτε εναν ανθρωπο ο οποιος σκεφτεται απο το πρωι μεχρι το βρασυ να γινει πλουσιος και το μονο που κανει ειναι να σκεφτεται . Τι θα καταφερει αυτος ο ανθρωπος ? Τιποτα . . .

Για τους πλούσιους αναφέρει πως με τον έναν ή τον άλλο τρόπο σκέφτονται πώς θα συσσωρεύσουν χρήματα.Μόνο αυτό τους ενδιαφέρει και αυτό έλκουν ακόμα κι αν δεν γίνεται συνειδητά η σκέψη.


Κατα την δικη μου αποψη και επηρεασμενη απο τον τομεα με τον οποιο ασχολουμαι , μπορω να πω οτι η δυναμη της σκεψης μπορει να επιφερει αποτελεσματα σε περιπτωσεις που πχ ενας ασθενης πασχει απο μια ψυχοσωματικη ασθενεια . ..
Σκεφτειτε πχ εναν ανθρωπο ο οποιος πασχει απο καρκινο και του μενει λιγος χρονος ζωης ( ο καρκινος δεν ειναι ψυχοσωματικη ασθενεια ) , ο οποιος εχει πανικοβληθει και δεν ξερει τι να κανει ... πεφτει σε μελαγχολια κ καταθλιψη . Εχω συναντησει ανθρωπους οι οποιοι οι ιδοι ελεγαν πως αν δεν σκεφτονταν θετικα ( η δυναμη της σκεψης ) θα ειχαν κλαταρει πιο γρηγορα .

Ελπιζω να μην σας κουρασα με τα ιατρικα μου ..... :unsure::embarrest:embarrest

Skorpio παρεθεσε μας κανα παραδειγματακι σου , το πως το καταλαβαινεις εσυ ......:love:

Πρέπει να σου πώ πως ο δικός μου τομέας είναι καθαρά τεχνοκρατικός.Και είμαι σαν άπιστος Θωμάς,θέλω αποδείξεις!Πιστεύω μόνο ό,τι εξηγείται με λογικά επιχειρήματα.Η φυσική λέει ότι τα ετερώνυμα έλκονται αλλά σύμφωνα με τη συγγραφέα αυτά που έλκονται είναι τα ομώνυμα (ως προς τις σκέψεις πάντα).
Και θα δώσω το εξής παράδειγμα:έστω ότι σκέφτεσαι μια φίλη σου που χώρισε και είναι στενοχωρημένη..Σε λίγο, για να τη βοηθήσεις θα σκεφτείς τι έκανες σε αντίστοιχη περίπτωση,θα σκεφτείς ένα χωρισμό σου που σε πόνεσε, θα αρχίσεις να στενοχωριέσαι ίσως με την ανάμνηση και σιγά-σιγά θα έρχονται στο μυαλό σου καταστάσεις που σε πόνεσαν κ.ο.κ.Θα έλκεις με άλλα λόγια παρόμοιου συναισθήματος σκέψεις.

Πρέπει να ομολογήσω ότι δεν το αποδέχομαι γιατί θέλω να είμαι κυρία των σκέψεών μου και όχι έρμαιο.Έτσι το βλέπω εγώ.Θέλω να επιβάλλομαι στον ευτό μου και στο συναίσθημά μου (όταν είναι άσχημο) για να είμαι καλά.Κάνω "αποτροπή σκέψης", σκέφτομαι άλλα πράγματα,ευχάριστα ή ασχολούμαι με κάτι χειρωνακτικό.Αυτό δε σημαίνει κάτι,έτσι λειτουργώ εγώ προσωπικά!:cheesy:

Ελπίζω να σε κάλυψα λίγο...:embarrest

evangeline
28-06-2008, 10:56 PM
Καλησπέρα,
πάρα πολύ καλό και ενδιαφέρον θέμα.
Θεωρώ ότι η δύναμη της σκεψης και η δύναμη της θέλησης είναι αλληλένδετα στοιχεία και μπορούν να αποδώσουν θετικά αν η σκέψη είναι θετική και αρνητικά αν συμβαίνει το αντίθετο.
Στο βιβλίο ¨Το μυστικό" αναφέρεται κάτι πολύ σημαντικό που τείνουμε να το ξεχνάμε... ότι πολλές φορές σκεφτόμαστε αυτό που δεν θέλουμε, αυτό που φοβόμαστε, αυτό που απευχόμαστε όμως η σκέψη μας του δίνει ενέργεια και δύναμη και δυστυχώς μας συμβαίνει αυτό που δεν επιθυμούμε.
Πρέπει να πάψουμε να σκεφτόμαστε αρνητικά πχ δεν θέλω να αποτύχω στις εξετάσεις ή δεν θέλω να χάσω τη δουλειά μου...
Με τον τρόπο αυτό ενεργοποιούμε τον φόβο μας και κάνουμε να συμβεί αυτό που δεν θέλουμε. Πρέπει να αντιστρέφουμε τη σκέψη "Θα πετύχω όπωσδήποτε στις εξετάσεις", " Στη δουλειά μου όλα πάνε καλά και προοδεύω"
Το μυστικό είναι να σκεφτόμαστε θετικά και να προσπαθήσουμε να ελέγξουμε το υποσυνείδητο μας (όσο γίνεται). Μόνο όταν πιστεύουμε ότι όλα θα πάνε καλά δεν θα αφήσουμε χώρο στο οποιοδήποτε αρνητικό να συμβεί.
Αυτό βέβαια θέλει άσκηση και πολλή δουλειά με τον εαυτό μας. Τίποτα δεν γίνεται ... μαγικά.
Εγώ το έχω εφαρμόσει και πετυχαίνει- δεν είναι πάντα εύκολο αλλά δουλεύω πολύ με τον εαυτό μου-.

Ευχαριστώ
Evangeline

Maroulita
28-06-2008, 11:10 PM
Το μυστικό είναι να σκεφτόμαστε θετικά και να προσπαθήσουμε να ελέγξουμε το υποσυνείδητο μας (όσο γίνεται). Μόνο όταν πιστεύουμε ότι όλα θα πάνε καλά δεν θα αφήσουμε χώρο στο οποιοδήποτε αρνητικό να συμβεί.


Το υποσυνείδητο όμως είναι υποσυνείδητο και τη δουλειά του θα την κάνει. Ακόμα και αν καταφέρουμε να σκεφτόμαστε θετικά και να έχουμε αυτοπεποίθηση, ακόμα και αν πείσουμε τον εαυτό μας ότι πρέπει να σκεφτόμαστε μόνο μ' αυτόν τον τρόπο, δεν παύει αυτό το άτιμο να υποσυνείδητο να κρύβει αυτά που θέλουμε να ξεχάσουμε... Δεν είναι κακό να φοβόμαστε ή να παραδεχόμαστε τους φόβους μας. Πολλές φορές η υπερβολική αυτοπεποιθηση δεν οδηγεί σ' αυτό που θελουμε γιατί ίσως έχουμε παραβλέψει άλλους παράγοντες που έρχονται στην πορεία και είναι αστάθμητοι.

Νομίζω πως το καλύτερο είναι να ξερουμε να αντιμετωπίζουμε και τις κακοτοπιές, να τις βλεπουμε ψυχραιμα. Το καλό αργεί να ερθει πολλές φορές!! :bigsmile:

evangeline
28-06-2008, 11:18 PM
Δεν συμφωνώ απόλυτα.
Θεωρώ ότι μπορούμε να ελέγξουμε το υποσυνείδητο μας σε μεγάλο βαθμό. Χρειάζεται πολλή, άσκηση, κόπος και ... τρόπος.
Το υποσυνείδητο είναι αυτό που "σαμποτάρει¨τις θετικές μας σκέψεις. Πρέπει να μάθουμε να το ενεργοποιούμε θετικά. Μόνο τότε θα μπορέσουμε να ελέγξουμε την όποια δύναμη της σκέψης ή της θέλησης μας.

Ευχαριστώ
Evamgeline

skytree
29-06-2008, 12:39 AM
Όλα μπορεί να συμβούν αλλά και όλα μπορεί να μην συμβούν.
Φυσικά, οι θετικές σκέψεις βοηθούν έναν άνθρωπο, δημιουργούν γύρω του μια χαρούμενη σφαίρα όπου μέσα της και μαζί της μπορεί να κινηθεί πιο αισιόδοξα.
Όμως, αναρωτιέμαι, πώς ένας άνθρωπος σε κατάσταση πόνου μπορεί να το καταφέρει όλο αυτό; (ο πόνος, γιατί προσπαθεί να εκδιωχθει τελείως σαν διαδικασία; αν δεν πρόσφερε κάτι μήπως δεν θα υπάρχε καν; )
Και αν πάλι το καταφέρει, ποιός υπόσχεται ότι δεν θα είναι αβάσιμη και ανυπόστατη υπεραισιοδοξία;
Η σκέψη του ανθρώπου σε δύσκολες καταστάσεις, πιστεύω, πως αυτό που προσπαθεί να κάνει είναι να επανακτήσει τις χαμένες ισορροπίες.Να σταματήσει την τρελή κούρσα των ''θέλω'' και των φοβάμαι'' που συγκρούονται μεταξύ τους με απίστευτο (μη)ρυθμό.

Τώρα για το αν η δύναμη της σκέψης μπορεί όντως να πραγματοποιήσει τις επιθυμίες..δεν το έχω ζήσει ποτέ.
Έχω πιστέψει σε πράγματα που δεν έχουν συμβεί.Δεν έχω πιστέψει σε πράγματα και έχουν συμβεί.
Μου φαίνεται λοιπόν - προς το παρόν τουλάχιστον- λίγο μακρινό το να μάθω να ελέγχω το υποσυνείδητό μου.Είναι πιο πρακτικό να μάθουμε να φέρνουμε την ισορροπία στις σκέψεις μας που συνήθως αρέσκονται προς τα πολύ πάνω ή τα πολύ κάτω.


Μη ρωτάτε που καταλήγω...
Έγραψα αυτά που σκεφτόμουν επάνω στο θέμα λίγο αφηρημένα.
:bigsmile:

εφη ταδε-ταδε εφη
29-06-2008, 10:12 AM
Ίσως είναι δικό μου το λάθος...

Το βιβλίο, αν το διαβάσει κανείς όλο, αναφέρεται στη δύναμη της έλξης.Έχεις δίκιο Maroulita πως δεν είναι απαραίτητο να θέλουμε κάτι για να το σκεφτούμε.Πολλές φορές σκεφτόμαστε πράγματα που δεν θέλουμε να συμβούν ή μας στενοχωρούν.

Η συγγραφέας αναπτύσσει τη θεωρία του όταν σκέφτεσαι κάτι πολύ το σύμπαν δεν ενδιαφέρεται να μάθει αν το θέλεις ή όχι αλλά σου "φέρνει" αυτό που σκέφτεσαι.Γι αυτό σε συμβουλεύει να σκέφτεσαι αυτά που θέλεις να σου συμβούν, τα καλά.
Με άλλα λόγια, ο "νόμος της έλξης" δεν λειτουργεί σαν ένα φίλτρο που διαχωρίζει αυτά που θές κι αυτά που δεν θές.Όταν έχεις το μυαλό σου "κολλημένο" σε κάτι, είτε άσχημο είτε όμορφο, απλά θα συμβεί γιατί το έλκεις.:embarrest
Αυτή είναι η άποψη της Rhonda ByrneΕλπίζω να έγινα κατανοητή....:love:
Απλά μου άρεσε το συγκεκριμένο κομμάτι και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας!:unsure:

Δεν μπορεί ένας άνθρωπος να μην έχει ανησυχίες...Μέσα απ'αυτές δημιουργεί τις δικές του "ασπίδες" σε ό,τι "τρομακτικό"...Είμαστε έρμαια μόνο αν το θελήσουμε...:love:

εφη ταδε-ταδε εφη
29-06-2008, 10:25 AM
Νομίζω πως δεν είναι απαραίτητο να είναι αμφίδρομη η σχέση τους. Τουλάχιστον, έτσι όπως διάβασα το απόσπασμα, κατάλαβα ότι το ένα δεν προϋποθέτει το άλλο. Μπορεί δηλ. να σκεφτόμαστε κατι έντονα, αλλά δεν είναι απαραίτητο να το θέλουμε.

Δεν είναι προϋπόθεση,είναι η φυσική ροή πιστεύω...Είμαι ερωτευμένη και σκέφτομαι τον καλό μου,θέλω να γίνω γιατρός και με φαντάζομαι ανάμεσα σε ασθενείς να σώζω ζωές,είμαι μαθητής και σκέφτομαι την στιγμή των εξετάσεων,θέλω αυτό το αυτοκίνητο και σκέφτομαι την αίσθηση του τιμονιού στα χέρια μου,θέλω αυτό που δεν με θέλει και σκέφτομαι την ομορφιά της εκπλήρωσης..Αυτή είναι η αποψή μου..δεν στέκομαι στο αποτέλεσμα,μόνο στη ροή..Καλημέρα σε όόόόόλους!!!!!!!

εφη ταδε-ταδε εφη
29-06-2008, 10:51 AM
Γιατι ειναι στην φυση μας να αναζηταμε το τελειο...αν καποιος ειναι γκαντεμης γιατι ελκει την γκαντεμια??δεν ειναι θεμα προσπαθειας.Δεν νομιζω να σκεφτεται την γκαντεμια και την ελκει π.χ ακραιο παραδειγμα αλλα αληθινο μια κοπελα που μπορει να κακοποιηθει το σκεφτοτανε???κατι δεν μου κολλαει,αντε να ισχυει στο 70% αλλα στο 100% δεν το βλεπω...

Εδώ μάλλον κολλάει η εμμονή του ανάξιου και η λάθος στιγμή...Θα τολμήσω να το θέσω έτσι:λάθος στιγμή -οδηγείς και η σκέψη σου φευγάτη,περνάς με κόκκινο και η κόρνα από το μηχανάκι σε επαναφέρει και ευτυχώς,ευτυχώς σταματάς...ένα χιλιόμετρο παρακάτω κι αφού είσαι σοκαρισμένος σταματάς στο τσακ γιατί μια νταλίκα πέρασε με κόκκινο σε ένα φανάρι που "εντάξει" ο δρόμος εκεί δεν έχει κίνηση...Ευτυχώς δεν βρέθηκες στη λάθος στιγμή...Ο οδηγός από το μηχανάκι στάθηκε ο καλός σου ¨Αγγελος...Αν μπορούμε να ΑΚΟΥΜΕ ,ίσως..

Toksotaki
29-06-2008, 12:16 PM
Oπως και να χει εγω δεν πολυπιστευω στην δυναμη της σκεψης,ναι επηρεαζει σε εναν βαθμο αλλα ως εκει οσο αναφορα την γκαντεμια συμφωνα με αυτο το βιβλιο ο γκαντεμης ελκει την γκαντεμια γιατι την σκεφτεται αλλα οταν αλλαζει τροπο γιατι ολα δεν γινονται "φυσιολογικα"...οσο για το π.χ σκεφτομαι τον Μανωλη και με παιρνει τηλεφωνο δεν ισχυει!!!!πιστεψτε με!!!Αν ακολουθουσαμε τα λεγομενα του βιβλιου εδω θα ειχαμε προσκοληθει αδικα των αδικων,αν το πιστευαμε και αποτελεσμα 0 μπορει να νιωθαμε και ενοχοι που δεν τα καταφεραμε η πλεον κακοτυχοι και να κατερεαν αρκετοι "κανονες" μας,οτι δεν εισακουστηκαμε απο το συμπαν,ισως ακουγεται τραγικο για καποιους αλλα εγω αυτα ενιωσα εφαρμοζοντας τα σε σχεσεις μου,μου φανηκε πολυ ψυχαναγκαστικο και επωδυνο να κραταω η να αλλαζω τις αρνητικες σκεψεις μου με αλλες ειναι σαν να σου ζητουν να φιλτραρεις τις σκεψεις σου...Το δοκιμασα απο τελη Ιανουαριου εως Μαρτιο,και τιποτα.Αντιθετα για να συνηδητοποιησω οτι τελικα δεν εισακουστηκα μου πηρε αλλο τοσο καιρο και πραγματικα ημουν πολυ πιο απαισια απο οτι χωρις τους κανονες.Παρολα αυτα θα χαιρομουν πολυ αν μαθαινα οτι δουλευει αυτο το συστημα για καποιους...Πρωτα αγαπηστε τον εαυτο σας και μετα δειτε για την ευημερια και τις καλες σχεσεις,ειναι δυνατον καποιος να σκεφτεται ενα σπιτι με πισινα,τον τελειο αντρα η γυναικα και να μη τα εχει πρωτα καλα με το "ειναι" του?

skorpio
29-06-2008, 12:48 PM
Το υποσυνείδητο είναι λίγο δύσκολο να το ελέγξουμε κατά τη γνώμη μου...
Έστω κι αν καταφέρουμε να απωθήσουμε κάτι, αυτό θα επανέλθει στο προσκήνιο με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, πχ με όνειρα.
Δεν ξέρω, ο ανθρώπινος εγκέφαλος έχει δυνατότητες που δεν τις γνωρίζουμε, δεν τις κατανοούμε αλλά δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν!:embarrest
Όσο για τις σχέσεις... μάταια περιμένεις μερικές φορές να χτυπήσει το ρημάδι το τηλέφωνο και δεν χτυπάει!Κι αισθάνεσαι και γελοίος από πάνω που δεν κάνεις κάτι πιο εποικοδομητικό...:cheesy:
Από κει και πέρα, αν σε κάποιους πέτυχε η συνταγή είναι αξιέπαινοι.:toung:Για μας τους υπόλοιπους υπάρχει πάντα η ελπίδα και πάνω από όλα η λογική!Αυτό δεν νομίζω ότι έβλαψε ποτέ κανέναν.
Τέλος, αν ένας άνθρωπος δεν πονέσει δε θα μάθει να χαίρεται.Κι αν φοβάται να πονέσει, αυτός χάνει.Πρέπει να ζούμε όλα τα συναισθήματα για να εκτιμάμε αυτά που έχουμε.Και να μην ξεχνάμε τον εαυτό μας, είναι ο μόνος πραγματικός μας φίλος!Αν είμαστε καλά μαζί του,θα τα βρούμε και με τους υπόλοιπους.:love:

athinoula85
29-06-2008, 01:30 PM
Καλησπερα...... :bigsmile:
Το υποσυνειδητο ειναι μια τεραστια μηχανη στην υπηρεσια του συνειδητου . Ειναι οπως το μηχανοστασιο που περνει εντολες απο την Γεφυρα ( τον καπετανιο ). Τις εκτελει χωρις να ρωταει γιατι , χωρις να φερνει αντιρρησεις . Εχει ενα πολυ αξιοπιστο συστημα και μια λογικη πεποιθησης και μια δεσμη προγραμματισμενων εκ των προτερων οδηγιων που ειναι προ-εγκατεστημενες απο τοτε που γεννηθηκαμε .

Ο αρχικος στοχος του ειναι να αποθηκευει και να ανακαλει μνημες για και απο το συνειδητο και το υπερ-συνειδητο . Καθε λεπτομερια που συμβαινει στην ζωη μας αποθηκευεται στην μνημη . Ειναι οπως ο σκληρος δισκος ενος υπολογιστη.

Το υποσυνειδητο μοιραζεται επισης τον ελεγχο του σωματος μας με το συνειδητο μυαλο . Εχει κανονικα σχεδον τον αποκλειστικο ελεγχο με ορισμενες πτυχες ( οπως οι χτυποι της καρδιας , η πεψη ) και πολυ ελαχιστα σε αλλες πτυχες ( οπως η μετακινηση των χεριων ή των ποδιων μας ).Ασχετα απο , αν το συνειδητο μπορει ενδεχομενως να αναλαβει οποιαδηποτε πτυχη του σωματος , μερικες πτυχες ειναι ευκολο να ανακτηθουν , ενω μερικες αλλες ειναι δυσκολοτερο . Η αναπνοη ειναι ενα καλο παραδειγμα - κατι που το υποσυνειδητο ελεγχει συνηθως για μας , αλλα που μπορουμε και συνειδητα να αλαβουμε οποτεδηποτε θελουμε .!

Το υποσυνειδητο ειναι επισης η πηγη για ολες τις συγκινησεις και τα συναισθηματα . Χρησιμοποιει αυτες τις συγκινησεις και τα συναισθηματα για να επηρεασει το συνειδητο σε μια κατευθυνση που ταιριαζει με το συστημα των συστηματων της λογικης , φιλτρασισματος και πεποιθησης . Μονο να "επηρεασει" , ποτε να ελεγξει .

Αυτο ηταν ετσι εγκυκλοπαιδικα ...:embarrest:embarrest

:love::love::love:

GIRL
29-06-2008, 08:41 PM
Μήπως μπερδεύουμε το υποσεινήδητο με το ασυνείδητο;

οσο για τη δύναμη της σκέψης την έχω συνδέση μόνο με τη δύναμη της θέλησης

ioni
29-06-2008, 10:58 PM
συνφωμώ και διαφωνώ με 'οσα διάβασα
εχω θελήση κάτι και το είχα
σκεφτώμουν κάτι πολύ και το έπαθα
καλό ή κακό δεν έχει σημασια
και έχω πάψει απο καιρό σε ανθρώπους που με έχουν πληγώσει να εύχομαι γιατί και εδώ θέλεις και συνήθως όχι καλό
καποιος μου είχε πει όταν μάθεις τον σωστό τρόπο να ζητάς αυτό που θέλεις θα το έχεις
αναριωτέμαι πόσο το θέλουμε υποσυνειδητα αυτό που νομίζουμε οτι θέλουμε ή πόσο το έχουμε ανάγκη στη ζωη μας;
εχω διαβάσει βιβλία με την δύναμη που έχουμε όλη μας μέσα μας και πως πρέπει να σκεφτώμαστε αλλά πόσοι το κάνουμε με το σωστό τρόπο;

sag_femme
30-06-2008, 02:06 PM
Πιστεύω πάρα πολύ στη δύναμη της σκέψης και συγκεκριμένα στη δύναμη της θέλησης. Από αυτό που σκέφτομαι θα εξαρτηθεί το πως θα λειτουργήσω στη συνέχεια.

Αλλά ακόμα περισσότερο πιστεύω στη δύναμη του υποσυνείδητου. Και τι εννοω...

Εχοντας διαβάσει πολλά βιβλία και άρθρα σχετικά με τη δύναμη που έχει ο άνθρωπος μέσα του, αποφάσισα κάποια στιγμή να το δοκιμάσω και δεν πετύχαινε. Σε συζήτηση λοιπόν που είχα με ψυχοθεραπευτή για το λόγο που δεν γινόταν τίποτα, ο άνθρωπος μου είπε την εξής αλήθεια: "Είναι λογικό. Αν εύχεσαι "Θέλω να αποκτήσω πάρα πολλά λεφτά" παρατήρησε τον εαυτό σου πως αντιδρά σ' αυτή τη δήλωση. Αν η αυτόματη απάντηση που δίνεις στον εαυτό σου είναι "ναι, καλά... σιγά μην τα αποκτήσω ποτέ..." τότε αυτόματα έχεις απορρίψει την επιθυμία σου ως μη πραγματοποιήσιμη και δεν πρόκειται να πετύχει. Αν όμως ψάξεις μέσα στο υποσυνείδητο σου και ανακαλύψεις όλα αυτά που σε αποτρέπουν από το να θεωρείς ότι δεν μπορούν να πραγματοποιηθούν οι επιθυμίες σου και τα καθαρίσεις, τότε ναι, η δύναμη της θέλησης σου είναι απύθμενη"...

Οταν άρχισα να καθαρίζω μέσα μου, άρχισαν και οι επιθυμίες μου να γίνονται πραγματικότητα.... Η τουλάχιστον άρχισα να βλέπω πιο καθαρά τα σημάδια που με οδηγούν στο να κάνω σιγά σιγά πραγματικότητα τα όνειρα μου.

Και το πιο σημαντικό απ' όλα: Πιστεύω ακράδαντα ότι πρέπει να είμαστε ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΑΦΕΙΣ στο τι επιθυμούμε και ευχόμαστε. Το να εύχομαι π.χ. να γυρίσει ο άντρας μου πίσω μετά το χωρισμό μας μπορεί να γίνει πραγματικότητα, με τη μόνη διαφορά ότι μπορεί να γυρίσει στο σπίτι για να πάρει τα τελευταία ρούχα που ξέχασε και να ξαναφύγει! Αν καταλαβαίνετε τι εννοώ...

:cheesy::cheesy: