PDA

View Full Version : Κουίζ



Λευκή
15-06-2008, 08:24 PM
Γειά σε όλον τον κόσμο :bigsmile:

Αφού το αγαπημένο μου Chat and Fun δεν υπάρχει πλέον (:blink: έχω χάσει επεισόδια τελικά),θα θέσω εδώ το αίτημά μου.

Βάλτε κάποιος ένα χιουμοριστικό κουιζάκι,κάτι τέλος πάντων να παίξει λίγο και το μυαλό μας!:toung: Μετά απο ένα εξάμηνο όπου κόντεψα να βγάλω ρίζες στο αναγνωστήριο (:cheesy: ) νομίζω ότι κοντεύω να ξεχάσω κ αυτά που ξέρω από αστρολογία.Σκέφτηκα να φτιάξω ένα να σας τσιγκλήσω λίγο (υδροχοϊκώς :cheesy: ) αλλά ήδη αυτά που είχε βάλει η sagimoon ήταν αρκετά κοντά σ αυτό που σκεφτόμουν.

Κανείς με χιούμορ,φαντασία και πειραχτική διάθεση να το αναλάβει ?:bigsmile:

Μητσάκος
15-06-2008, 08:37 PM
Μόλις τελειώσω μια εργασία που έχω τώρα, σε καμιά ώρα δλδ, θα κάνω μια προσπάθεια. Αν κάποιος είναι πιο εύκαιρος, ας κοπιάσει, τώρα :bigsmile:

Μητσάκος
16-06-2008, 01:28 PM
Αφού λοιπόν η φίλη μας η Λευκή θέλει ένα τεστ, ας το κάνουμε.
Αντιγράφω από τα κείμενα των ερμηνειών των όψεων σε γενέθλιο χάρτη και σας ζητάω να μου πείτε σε ποιες όψεις αντιστοιχούν οι παραθέσεις. Εννοείται ότι σε κάποιες από αυτές έχω παρέμβει ...δημιουργικά.

Επειδή δε είναι καλοκαίρι και υπάρχει περισσότερος χρόνος για διάβασμα και παράλληλα οι συμμετοχές με σωστές όλες τις απαντήσεις πρέπει να τύχουν αναγνώρισης, η διαχείριση του myhoroscope.gr θα προσφέρει 10 αντίτυπα του βιβλίου "Χρηματιστηριακή Αστρολογία" των Δ. Γιαννακοπούλου - Δ. Κορωνάκη, ευγενική προσφορά του κυρίου Κορωνάκη, στους 10 πρώτους που θα απαντήσουν σωστά.

Οι απαντήσεις σας μπορούν να δημοσιεύονται από κάτω ως απάντηση στο θέμα, παράλληλα με όποια σχόλια επιθυμείτε. Καλή επιτυχία :bigsmile:



1ο θέμα

Ο τρόπος ζωής πολλών από εσάς μάλλον δεν υπολογίζει και τόσο πολύ τους κανόνες υγιεινής και οι συνήθειές σας μάλλον είναι ενοχλητικές. Πιθανότατα νομίζετε ότι το savoir vivre είναι γαλλική σοκολάτα, χρειάζεστε ταχύρρυθμα μαθήματα στοματικής υγιεινής και δεν αποκλείεται να πρέπει κάποιος να σας μιλήσει για το ...Rexona. Κατά καιρούς η τεμπελιά σας είναι έντονη και κατά πάσα πιθανότητα αποφεύγετε να «λερώσετε» τα χέρια σας κάνοντας μια εργασία. Προτιμάτε να κάνει κάποιος άλλος αυτό που πρέπει να κάνετε εσείς, και το χειρότερο είναι ότι εσείς παραμονεύετε για να καρπωθείτε τη δόξα ή το όποιο κέρδος υπάρξει. Ξέρετε πολύ καλά να λέτε στον κόσμο αυτό που θέλει να ακούσει, ανεξάρτητα από το αν αυτό του κάνει καλό ή κακό, αν είναι τίμιο ή όχι.


2ο θέμα

Είστε απείθαρχοι και χωρίς αυτοέλεγχο. Είστε αρκετά ενθουσιώδεις, αυθόρμητοι και πολύ εξωστρεφείς, έως και πιεστικοί στις προσωπικές σας σχέσεις, οι οποίες, όπως είναι φυσικό, δεν θέλετε να σας περιορίζουν. Δεν τηρείτε τις υποσχέσεις σας, καθώς οι διαθέσεις σας κινούνται σαν το γιο γιο και μαζί με αυτές και οι προθέσεις σας. Είστε ιδιότροποι και θεωρείτε ότι οι ανάγκες σας προηγούνται των άλλων. Ο εσωτερικός σας κόσμος δεν διακρίνεται για την ευστάθειά του και οι σχέσεις σας με τις γυναίκες είναι εξίσου ασταθείς. Κατά περιόδους μπορεί να είστε αρκετά απόμακροι και άλλες φορές να είστε πολύ φιλικοί με τους άλλους, με αποτέλεσμα να τους σπάτε τα νεύρα, και με τη σειρά τους να εκφράζονται με τέτοιο τρόπο που να νομίζετε ότι επιβουλεύονται την ελευθερία σας ενώ δεν κοιτάτε τα χάλια σας.


3ο θέμα

Κατά καιρούς η αφηρημάδα σας είναι αξιοσημείωτη και ίσως πολλοί να έχουν εκφράσει θαυμασμό για τη μεγάλη δυνατότητα κυκλοφορίας αέρα κοπανιστού στο κεφάλι σας, λόγω των κενών που υπάρχουν σε αυτό. Κάνουν λάθος όμως, γιατί δεν είστε τόσο ηλίθιοι όσο φαίνεστε, απλώς δεν εστιάζετε και δεν συγκεντρώνεστε πάντα στο συγκεκριμένο θέμα που απασχολεί τους άλλους αλλά σε διαφορετικό. Φυσικά, επειδή είμαστε αναγκασμένοι να ζούμε στη γη και όχι στα σύννεφα, θα πρέπει να αφήνεστε στις ονειροπολήσεις σας μόνο όταν συντρέχουν οι κατάλληλες συγκυρίες. Η ασάφεια του λόγου σας μπορεί να σας δημιουργεί κατά καιρούς προβλήματα στην επικοινωνία σας με τους άλλους ανθρώπους, καθώς οι περιγραφές σας δεν θα είναι κατανοητές από κανέναν.



4ο θέμα

Έχετε την τάση να διπλοελέγχετε και να ...τριπλοελέγχετε το αν κάτι έγινε ή αν έγινε σωστά. Μπορεί να τσεκάρετε και 2 και 3 φορές αν έχετε κλείσει το θερμοσίφωνο, ή ότι δεν ξεχάσατε να πάρετε τα κλειδιά σας φεύγοντας από το σπίτι. Ακόμη, έχετε την τάση να υπερβάλλετε και σε γενικότερες δραστηριότητες. Αν, για παράδειγμα, εκτελώντας μια συνταγή μαγειρικής πρέπει να βάλετε μία κουταλιά της σούπας από ένα υλικό, δεν αποκλείεται να βάλετε μία και μισή, έτσι για το καλό. Αφού με τη μια κουταλιά είναι καλό, με τη μιάμιση θα είναι ...καλύτερο! Μπορεί να επιδείξετε μορφές αδιαλλαξίας και δογματισμού αναφορικά με τα πιστεύω και τις συνήθειες άλλων ανθρώπων. Στο πλαίσιο της υπεραισιοδοξίας σας, μπορεί εύκολα να προσπεράσετε σημαντικές παραμέτρους ενός ζητήματος, οι οποίες θα σας δυσκολέψουν πολύ αργότερα, και μπορεί να υπερβάλλετε στην εκτίμησή σας για κάποιο προϊόν ή μια ιδέα σας.

Μητσάκος
16-06-2008, 06:49 PM
Τι γίνεται :nuts: Σχεδόν 100 αναγνώσεις και καμία απάντηση; Έπρεπε να προσθέσω και ...καρμικό στοιχείο ή κανα βέρτεξ τώρα και θα βλέπαμε (πάλι τώρα) :laugh:

Pirate Jenny
16-06-2008, 06:57 PM
Τι γίνεται :nuts: Σχεδόν 100 αναγνώσεις και καμία απάντηση; Έπρεπε να προσθέσω και ...καρμικό στοιχείο ή κανα βέρτεξ τώρα και θα βλέπαμε (πάλι τώρα) :laugh:

:laugh::laugh:Καλά καλά !!! Λοιπόν μπράαααβο καταρχάς΄. Ας ξεκινήσω κάπως πρόχειρα με το πρώτο θέμα , με κίνδυνο πάντα να προσθέσω άλλη μία κοτσάνα στον ήδη μακρύ μου κατάλογο . Η πρώτη εντύπωση μου, είναι λοιπόν ότι έχουμε ένα θεματάκι με την σελήνη και την αφροδίτη, μια δυσαρμονική σχέση...σωστά ??
Θα επανέλθω εντός ολιγου...:bigsmile:

black moon
16-06-2008, 07:51 PM
Λοιπόν το σίγουρο ειναι οτι η 1η αφορά την Αφροδίτη, η 2η την Σελήνη, η 3η τον Ποσειδώνα και η 4η τον Δία. Τωρα με μπερδεύει αν θα τα συνδιάσω με Ήλιο, Σελήνη ή Ερμή.

Η 1η θα μπορούσε να ειναι δυσαρμονική Αφροδίτης με Ήλιο ή Δία,
η 2η πάλι δυσαρμονική Σελήνης με Ηλιο ή Δία,
η 3η ίσως αρμονική Ερμή-Ποσειδώνα και
η 4η αρμονική Δία με Ερμή ή Ηλιο.

:unsure::unsure::unsure::unsure::unsure:

Pirate Jenny
16-06-2008, 07:59 PM
...Συνεχίζω , η τρίτη περίπτωση μου μοιάζει δυσαρμονική Ερμή- Ποσειδώνα και η τεταρτη πάλι δυσαρμονική του Ερμή με τον Δία ...η δεύτερη ίσως σεληνης και δία..??? :blink::blink: ..Το κερδίζω το βιβλιαράκι ?:nuts:

aries engineer
17-06-2008, 09:45 AM
To τριτο υποθετω πως εχει να κανει με τετραγωνο 'η αντιθεση Ερμη με Ποσειδωνα και με τον πρωτο σε αναδρομη πορεια...:unsure:Το πρωτο Αφροδιτη αντιθεση με Δια...πολυ πιθανο Αφροδιτη στον Κριο...:toung::toung:Το δευτερο Σεληνη αρνητικη οψη με Ουρανο???Και το 4ο Ερμη (παλι αναδρομο) τετραγωνο η αντιθεση με Κρονο?????:unsure::unsure:

black moon
17-06-2008, 10:03 AM
Ωωωωωχ αρχιζω να πιστεύω οτι στην 2η εμπλέκεται ο Ουρανός ή ο Πλούτωνας....:wacko:

Μητσάκος
17-06-2008, 10:56 AM
Σκέφτομαι ότι ίσως είναι προτιμότερο να γράφετε πρώτα με τη σειρά τις ενδεχόμενες απαντήσεις, βάζοντας αύξοντα αριθμό, και κατόπιν το οποιοδήποτε σχόλιο, έτσι ώστε να υπάρχει δυνατότητα ελέγχου της ορθότητας των επιλογών.
Π.χ.: θέμα 1ο, Λίλιθ σε τετράγωνο με Βέρτεξ
θέμα 2ο, Βόρειος Δεσμός σε τρίγωνο με Κλήρο της Τύχης
Θέμα 3ο, Αλγκόλ σε σύνοδο με Μεσουράνημα
θέμα 4ο, Πλούτωνας σε σύνοδο με Νότιο Δεσμό
και μετά μπλα μπλα μπλα

Pirate Jenny
17-06-2008, 11:12 AM
Σκέφτομαι ότι ίσως είναι προτιμότερο να γράφετε πρώτα με τη σειρά τις ενδεχόμενες απαντήσεις, βάζοντας αύξοντα αριθμό, και κατόπιν το οποιοδήποτε σχόλιο, έτσι ώστε να υπάρχει δυνατότητα ελέγχου της ορθότητας των επιλογών.
Π.χ.: θέμα 1ο, Λίλιθ σε τετράγωνο με Βέρτεξ
θέμα 2ο, Βόρειος Δεσμός σε τρίγωνο με Κλήρο της Τύχης
Θέμα 3ο, Αλγκόλ σε σύνοδο με Μεσουράνημα
θέμα 4ο, Πλούτωνας σε σύνοδο με Νότιο Δεσμό
και μετά μπλα μπλα μπλα

Σωστά ! Ανακεφαλαίωση λοιπόν.
θέμα 1ο,Σελήνη τετράγωνο με Αφροδίτη
θέμα 2ο,Σελήνη τετράγωνο με Δια
θέμα 3ο,Ερμής τετράγωνο Ποσειδώνας
θέμα 4ο,Ερμής τετράγωνο Δίας

Μητσάκος
17-06-2008, 11:41 AM
Σωστά ! Ανακεφαλαίωση λοιπόν.
θέμα 1ο,Σελήνη τετράγωνο με Αφροδίτη
θέμα 2ο,Σελήνη τετράγωνο με Δια
θέμα 3ο,Ερμής τετράγωνο Ποσειδώνας
θέμα 4ο,Ερμής τετράγωνο Δίας

Ωραία, το κρατάμε ως δεδομένο και περιμένουμε και άλλες απαντήσεις, γιατί δεν ξέρουμε αν είναι αυτές οι σωστές... :bigsmile:

aries engineer
17-06-2008, 11:51 AM
1o.Αφροδιτη αντιθεση με Δια... Αφροδιτη στον Κριο..:toung:
2o.Σεληνη αρνητικη οψη με Ουρανο
3o.τετραγωνο -αντιθεση Ερμη με Ποσειδωνα
4ο. Ερμη (παλι αναδρομο) τετραγωνο - αντιθεση με Κρονο

black moon
17-06-2008, 02:19 PM
Λοιπόν αποφάσισα......:bigsmile:

1ο Αφροδίτη δυσαρμονική με Σελήνη
2ο Σελήνη δυσαρμονική με Ουρανό
3ο Ερμής συνοδος με Ποσειδώνα
4ο Ερμής δυσαρμονική με Δία


Α!!!!Δεν αποκλείεται βεβαια αντι για συνοδος, να ειναι όλες δυσαρμονικές.....
Αλλα τώρα το ειπα.

Pirate Jenny
17-06-2008, 02:49 PM
Λοιπόν αποφάσισα......:bigsmile:

1ο Αφροδίτη δυσαρμονική με Σελήνη
2ο Σελήνη δυσαρμονική με Ουρανό
3ο Ερμής συνοδος με Ποσειδώνα
4ο Ερμής δυσαρμονική με Δία


Α!!!!Δεν αποκλείεται βεβαια αντι για συνοδος, να ειναι όλες δυσαρμονικές.....
Αλλα τώρα το ειπα.

Ουπς, έχεις δίκιο ,το δεύτερο είναι σελήνη- ουρανός , μπορώ να το πάρω πίσω ή θα θεωρηθεί αντιγραφή:bigsmile::laugh:?

Μητσάκος
17-06-2008, 03:08 PM
Ουπς, έχεις δίκιο ,το δεύτερο είναι σελήνη- ουρανός , μπορώ να το πάρω πίσω ή θα θεωρηθεί αντιγραφή:bigsmile::laugh:?
Ό,τι γράφει δεν ξεγράφει :cheesy:

Pirate Jenny
17-06-2008, 03:34 PM
Ό,τι γράφει δεν ξεγράφει :cheesy:

Να πάρει !!! ....Αλλη φορά θα φροντίσω να κάθομαι πίσω απ την black moon....:nuts:

Maroulita
17-06-2008, 03:54 PM
Για το τέταρτο, και γω τείνω να πιστεύω ότι παίζει δυσαρμονική μεταξύ Ερμή και Κρόνου... κάτι σε τετράγωνο σε 6ο - 3ο ίσως; :unsure::unsure:

black moon
17-06-2008, 04:01 PM
Παιζουν και οικοι ????? :blink: :blink:





Αφου σου λέει αντι για μια κουταλια λάδι μιαμιση.....υπερβολή δηλαδη....

Maroulita
17-06-2008, 04:12 PM
Παιζουν και οικοι ????? :blink: :blink:





Αφου σου λέει αντι για μια κουταλια λάδι μιαμιση.....υπερβολή δηλαδη....

Ε κάπου παίζουν αυτοί οι πλανήτες.... μια στο τσουκάλι, μια σε καθημερινά ζητήματα... δεν ξέρω.... :nuts::nuts::nuts:

sagimoon
17-06-2008, 07:02 PM
Πολύ όμορφα μας ξυπνήσατε σήμερα...
για να δω τι πουλιά πιάνω...τα κείμενα τα έχω ξαναδιαβάσει εδώ Θεός ξέρει πότε μα δεν θυμάμαι και πολλά. θα κρίνω με όσα από τα λίγα γνωρίζω γενικά.
1. Πιθανό τετράγωνο ή αντίθεση κρόνου -αφροδίτης μου πάει αυτό.
2. τετράγωνο ή αντίθεση Ουρανού -σελήνης μυρίζομαι...
3. τετράγωνο ποσειδώνα -ερμή πιθανολογώ
4. Αντίθεση ή τετράγωνο δία-σελήνης

υγ. Το βιβλίο το έχω, κάτι σε άρλεκιν σας βρίσκετε ??? :laugh:

skorpion
17-06-2008, 08:15 PM
Το δευτερο ειναι δυσκολη οψη ουρανου σεληνης

το τριτο ειναι δυσκολη οψη ερμη ποσειδωνα
το τεταρτο Διας δυσκολη οψη με αρη
και το πρωτο αφροδιτη με πλουτωνα

λεω εγω τωρα....

angelaki
17-06-2008, 09:30 PM
1. Τετράγωνο ή αντίθεση Αφροδίτης-Δια
2. Ουρανός τετράγωνο με Σελήνη (ίσως με σελήνη στους Διδύμους:cheesy:)
3. Ερμής σύνοδο με Ποσειδώνα (στον 12ο)
4. Τετράγωνο Ερμή - Δία (κάτι με 6ο παίζει εκεί)

:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

Λευκή
17-06-2008, 10:54 PM
Αχ βρε Μητσάκο,Τοξότη παιχνιδιάρη.
Αυτά τώρα τα ...Calgon και τις βαμπιρίνες τι ήθελες και τα ανακάτεψες; :wacko:
Λεπόόόν...όπως συνήθως θα επιμείνω -όπως όλοι απ ό,τι είδα-...κλασικά.
Έχομε και λέμε.

1)Τετράγωνο Σελήνης - Δία

2)Τετράγωνο Ήλιου - Ουρανού

3)Εξάγωνο Ερμή - Ποσειδώνα

4)Αντίθεση Σελήνης - Πλούτωνα

(Σας το είπα πως έχω ξεχάσει κι αυτά που ήξερα :embarrest )

Fotini Christodoulou
17-06-2008, 11:16 PM
Κι εγω ξεχνάω αλλά εχω δικαιολογία:laugh:(ολος ο χαρτης μου είναι μια δικαιολογία:laugh::laugh: )

Ανευ βιβλίου, για το ρίσκο και την κουβέντα:bigsmile:

α) Λέω ότι προκειται δυσαρμονική Αφροδίτης - Ερμή.

β) Σελήνη σε σύνοδο ή δυσαρμονική με Ουρανό.

γ)Ερμής τετράγωνο Ποσειδώνας.

δ) Εδω να πώ την μαυρη αλήθεια βρέθηκα σε μέγα δίλημμα.:unsure:
Χωρίς να είμαι σιγουρη, θα πώ ότι είτε πρόκειται για δυσαρμονική Κρόνου με Δία ή Σελήνης με Δία.

Ανυπομονώ πάντως βα μάθω την λύση του θέματος και να διαβάσω κι άλλες απόψεις:nuts:

Maroulita
17-06-2008, 11:36 PM
Λοιπόν, απαντώ και γω επίσημα, εν μέσω μπόλικων lonarid, πόνων στη μέση και στην κεφάλα... σκουζάτε με λοιπόν!


Για την 1η περίπτωση, μάλλον για Αφροδίτη σε τετράγωνο με Ερμή... (Φω συμφωνώ μαζί σου)
Σχετικά με τη 2η περίπτωση, το κόβω για σύνοδο Σελήνης Ουρανού, σε κανά περίεργο ζωδιο που την κάνει όψη δυσαρμονική... δεν αποκλείω να είναι και αγκαλιά με ωροσκόπο....
3η περίπτωση, Ερμής και Ποσειδώνας σε συνοδο, σε κανά Ιχθύ...
Για την 4η περίπτωση, νομίζω είπα παραπάνω, δυσαρμονική Ερμή με Κρόνο...


:wacko::wacko::wacko:

skytree
18-06-2008, 02:24 PM
Λοιποοοοοόν λεεέω

1) Ερμής τετράγωνο με Δία.
2) Σελήνη τετράγωνο με Ουρανό.
3) Ερμής (ανάδρομος!) σύνοδο με Ποσειδώνα.
4) Ερμής σύνοδο με Δία.

θα συμφωνήσω πάνω κάτω δηλαδή με τις παραπάνω απαντήσεις..

Ωραίο κουιζ thanx mits!

Addicted
18-06-2008, 03:49 PM
Θα μπορούσε να είναι,

1) Τετράγωνο ή αντίθεση Δία - Αφροδίτης
2) Τετράγωνο ή αντίθεση Σελήνης - Ουρανού
3) Τετράγωνο ή αντίθεση Ερμή - Ποσειδώνα
4) Τετράγωνο ή αντίθεση Ερμή - Δία.

Σωστά?

starfish
19-06-2008, 09:38 PM
1. Αφρουλα σε δυσ. οψη με Σεληνη
2.Αρης σε δυσ. οψη με Ουρανο
3.Ερμης σε δυσ. με Ποσειδωνα
4. Διας σε δυσ. οψη με Κρονο
:weird::unsure::bigsmile:

Pirate Jenny
20-06-2008, 11:31 AM
Συγνώμη , με ποιό σκεπτικό βλέπετε να εμπλέκεται ο Κρόνος στην τέταρτη περίπτωση , εφόσον μιλάει ξεκάθαρα για υπερβολή...δλδ..πιο ξεκάθαρο δεν θα μπορούσε να είναι , (αντί για μια κουταλιά βαζετε δυο κλπ ) ???

starfish
20-06-2008, 11:40 AM
Συγνώμη , με ποιό σκεπτικό βλέπετε να εμπλέκεται ο Κρόνος στην τέταρτη περίπτωση , εφόσον μιλάει ξεκάθαρα για υπερβολή...δλδ..πιο ξεκάθαρο δεν θα μπορούσε να είναι , (αντί για μια κουταλιά βαζετε δυο κλπ ) ???


Έχετε την τάση να διπλοελέγχετε και να ...τριπλοελέγχετε το αν κάτι έγινε ή αν έγινε σωστά. Μπορεί να τσεκάρετε και 2 και 3 φορές αν έχετε κλείσει το θερμοσίφωνο, ή ότι δεν ξεχάσατε να πάρετε τα κλειδιά σας φεύγοντας από το σπίτι
Και οχι μονο, αλλα και αυτα περι αδιαλλαξιας κλπ. Θα μπορουσε καλλιστα να εμπλεκεται ο Πλουτωνας αντι του Κρονου. Αλλα διαλεξα τον Κρονο...:cheesy::cheesy:

Μητσάκος
20-06-2008, 11:46 AM
Και οχι μονο, αλλα και αυτα περι αδιαλλαξιας κλπ. Θα μπορουσε καλλιστα να εμπλεκεται ο Πλουτωνας αντι του Κρονου. Αλλα διαλεξα τον Κρονο...:cheesy::cheesy:

Κακώς διάλεξες τον Κρόνο...:bigsmile:

angelaki
20-06-2008, 11:54 AM
Κακώς διάλεξες τον Κρόνο...:bigsmile:

Δηλαδή παίζει ο πλούτωνας??? :unsure:

starfish
20-06-2008, 11:58 AM
Κακώς διάλεξες τον Κρόνο...:bigsmile:

Χθες που γυρισε ορθοδρομος ο Ερμης εκανα τις περισσοτερες γκαφες του μηνα!!:bigsmile:

BlackOrWhat
20-06-2008, 12:14 PM
Λέω...εγώ τώρα...

1ο: Χτυπημένη αφρούλα...από θέση και από όψεις, ή καθαρά από όψεις
2ο: δυσαρμονική όψη Σελήνης με Πλούτω και Ουρανό
3ο: στάνταρ δυσαρμονική Ποσειδώνα, Ερμή
4ο: Πιστεύω δυσαρμονική Ερμή, Δία (για υπερβολή πράξεων)

..κάπως έτσι...

Μητσάκος
20-06-2008, 12:21 PM
Χθες που γυρισε ορθοδρομος ο Ερμης εκανα τις περισσοτερες γκαφες του μηνα!!:bigsmile:
Θα ήταν τις ώρες που παρέμενε σταθερός, πριν ακόμα ξεκινήσει την ορθόδρομη πορεία του αλλά είχε σταματήσει την ανάδρομη :cheesy:

BlackOrWhat
20-06-2008, 12:30 PM
Λέω...εγώ τώρα...

1ο: Χτυπημένη αφρούλα...από θέση και από όψεις, ή καθαρά από όψεις
2ο: δυσαρμονική όψη Σελήνης με Πλούτω και Ουρανό
3ο: στάνταρ δυσαρμονική Ποσειδώνα, Ερμή
4ο: Πιστεύω δυσαρμονική Ερμή, Δία (για υπερβολή πράξεων)

..κάπως έτσι...

Χμμμμ!! Μόλις κοίταξα ένα ενδεικτικό, της 1ης περίφτωσης, ωροσκόπιο...λέτε να παίζει κάτι με Δία πάλι (εκτός από μία τεμπέλικη Αφροδίτη)??:weird:

Μητσάκος
20-06-2008, 01:06 PM
Πληροφοριακά αναφέρω ότι οι σωστές απαντήσεις θα αναρτηθούν την Κυριακή. Μέχρι τότε η συμμετοχή στο διαγωνισμό-τεστ είναι ανοικτή :bigsmile:

friary
20-06-2008, 01:44 PM
Αντε, αφού έχει δωρο να παίξω κι εγώ :laugh:

Λεπόν

Θέμα 1ο : Σελήνη Δυσαρμονική Αφροδίτη
Θέμα 2ο : Σελήνη Δυσαρμονική ουρανός
Θέμα 3ο : Ερμής δυσαρμονική Ποσειδώνα
Θέμα 4ο: Ερμής δυσαρμονική Δίας




Μα γιατί τόσες δυσαρμονικές??? Κάτι ευοίωνο??? :weird:

Εσείς τι λέτε παιδιά??? :toung:

starfish
20-06-2008, 01:49 PM
Αντε, αφού έχει δωρο να παίξω κι εγώ :laugh:

Λεπόν

Θέμα 1ο : Σελήνη Δυσαρμονική Αφροδίτη
Θέμα 2ο : Σελήνη Δυσαρμονική ουρανός
Θέμα 3ο : Ερμής δυσαρμονική Ποσειδώνα
Θέμα 4ο: Ερμής δυσαρμονική Δίας




Μα γιατί τόσες δυσαρμονικές??? Κάτι ευοίωνο??? :weird:

Εσείς τι λέτε παιδιά??? :toung:

Ε μα!! Αφου το εχουμε πει τοσες φορες: οι αρμονικες οψεις μας κανουν τεμπεληδες!!!:toung::toung::toung:

black moon
20-06-2008, 01:56 PM
Αντε, αφού έχει δωρο να παίξω κι εγώ :laugh:


Αααααα!Γιατι αν δεν ειχε δωρο δεν θα έπαιζες????:toung:
Δεν εισαι καθόλου παιχνιδιάρααααα :toung::toung:

friary
20-06-2008, 02:00 PM
Αααααα!Γιατι αν δεν ειχε δωρο δεν θα έπαιζες????:toung:
Δεν εισαι καθόλου παιχνιδιάρααααα :toung::toung:



Χεχε, μα καθόλου παιχνιδιάρα σε λέω :toung:. Απο την άλλη, σήμερα το είδα πως είχε και δωράκι οπότε, έσπευσα μπας και προλάβω :nuts:

ScP
20-06-2008, 02:02 PM
Ούτως ή άλλως το υπαλληλικό προσωπικό :cry: θα παίρναμε το βιβλίο. Κακώς εκτεθήκατε :toung:

starfish
20-06-2008, 02:06 PM
Χεχε, μα καθόλου παιχνιδιάρα σε λέω :toung:. Απο την άλλη, σήμερα το είδα πως είχε και δωράκι οπότε, έσπευσα μπας και προλάβω :nuts:

Να εχει και κατι να διαβαζει το κοριτσι εκει που ξεροσταλιαζει!! Κατι ελαφρυ ευκολονοητο και καλοκαιρινο!!! :toung::toung::love:

friary
20-06-2008, 02:07 PM
Ούτως ή άλλως το υπαλληλικό προσωπικό :cry: θα παίρναμε το βιβλίο. Κακώς εκτεθήκατε :toung:


Μμμμμμμ, τώρα μας το λέτε αφεντικό, που να το ξέρω? :love:

Αλλα να γνωρίσουμε απο κοντά τους δωροθέτες και τους δημιουργούς του διαγωνισμού, σε επίσημη απονομή του βιβλίου :nuts: (οποιοι κερδίσουν βεβαίως, βεβαίως) :cheesy:

black moon
20-06-2008, 02:36 PM
Ούτως ή άλλως το υπαλληλικό προσωπικό :cry: θα παίρναμε το βιβλίο. Κακώς εκτεθήκατε :toung:

Σιγά μην εκτεθήκαμεεεεεε......τα λάθη ειναι ανθρώπινα.....για να πω την αλήθεια εκανα ενα ε π ί τ η δ ε ς (:unsure:) :weird: :nuts:
για να μην κομπλάρω τους συμπαίκτες :huh: :toung: :toung:

Μητσάκος
20-06-2008, 02:44 PM
Ούτως ή άλλως το υπαλληλικό προσωπικό :cry: θα παίρναμε το βιβλίο. Κακώς εκτεθήκατε :toung:

Μέσα στην ευγένεια και στην διακριτικότητα σας βρίσκω, κύριε διαχειριστά μου...:bigsmile:

BlackOrWhat
20-06-2008, 02:45 PM
Όσοι είναι :offtopic: στο :offtopic: θέμα...ακόμα κι αν κερδίσουν θα έπρεπε να τεθούν εκτός συναγωνισμού...βλιβλίον γιόκ...:nuts::toung::toung:

starfish
20-06-2008, 02:47 PM
Μέσα στην ευγένεια και στην διακριτικότητα σας βρίσκω, κύριε διαχειριστά μου...:bigsmile:

:laugh::laugh:
Πες μας και ποια δυσαρμονικη οψη δημιουργει τα παραπανω!! :cheesy::cheesy:

starfish
20-06-2008, 02:54 PM
Όσοι είναι :offtopic: στο :offtopic: θέμα...ακόμα κι αν κερδίσουν θα έπρεπε να τεθούν εκτός συναγωνισμού...βλιβλίον γιόκ...:nuts::toung::toung:


Ταδε εφη Λευκή:
Κανείς με χιούμορ,φαντασία και πειραχτική διάθεση να το αναλάβει ?:bigsmile: Το κουιζ βεβαιως-βεβαιως!!! Συλλογικη αναληψη με πειραχτικη διαθεση!! Το βιβλιο ... Θα σου το χαρισω [ασχετα που δεν θα το κερδισω... :bigsmile::cheesy::cheesy:]

BlackOrWhat
20-06-2008, 03:02 PM
Ταδε εφη Λευκή: Το κουιζ βεβαιως-βεβαιως!!! Συλλογικη αναληψη με πειραχτικη διαθεση!! Το βιβλιο ... Θα σου το χαρισω [ασχετα που δεν θα το κερδισω... :bigsmile::cheesy::cheesy:]

Κατάλαβα...συλλογική ληψη βιβλίων θα κάνω...τί χρηματιστήριο και χαζαμάρες, που εμπεριέχει ρίσκο...θα τα πουλήσω για ΑΡΧΗ...:nuts::toung:

Dell Piero
20-06-2008, 03:04 PM
Για πολτό;


Κατάλαβα...συλλογική ληψη βιβλίων θα κάνω...τί χρηματιστήριο και χαζαμάρες, που εμπεριέχει ρίσκο...θα τα πουλήσω για ΑΡΧΗ...:nuts::toung:

Μητσάκος
20-06-2008, 03:09 PM
Για πολτό;
Ασ' το καλύτερα, θέλει μπόλικα :bigsmile: 0,03 του ευρώ το κιλό πάει....:cheesy:

BlackOrWhat
20-06-2008, 03:11 PM
Για πολτό;

Όποιος το γευτεί θα αποκτήσει και τη γνώση...:nuts::toung::toung:

Dell Piero
20-06-2008, 03:14 PM
Το σαιτ δεν φέρει καμία ευθύνη για απώλεια συνείδησης μετά την ανάγνωση...........


Όποιος το γευτεί θα αποκτήσει και τη γνώση...:nuts::toung::toung:

Μητσάκος
20-06-2008, 03:17 PM
Δεν επιστρέφουμε στο θέμα μας, καλύτερα; :bigsmile:

voulatain
20-06-2008, 03:20 PM
Το θεμα ποιο ηταν;Γιατι αρχισε η απωλεια συνειδησης φοβαμαι!

starfish
20-06-2008, 07:12 PM
Το θεμα ποιο ηταν;Γιατι αρχισε η απωλεια συνειδησης φοβαμαι!

Το κουιζ που εφτιαξε ο Μητσακος στο 4ο [?] ποστ!:bigsmile:
[Επαναληψη μητηρ πασης μαθησεως...:nuts:]

athinoula85
20-06-2008, 08:53 PM
Τα αρχαρια μελη ψυχη δεν εχουν ? Ασχετα αν δεν μπορουν να εκφερουν την γνωμη τους , εξαιτιας ελλειψης γνωσεων φυσικα .
Και αυτα θελουν δωρο .... :cry:

starfish
20-06-2008, 09:01 PM
Τα αρχαρια μελη ψυχη δεν εχουν ? Ασχετα αν δεν μπορουν να εκφερουν την γνωμη τους , εξαιτιας ελλειψης γνωσεων φυσικα .
Και αυτα θελουν δωρο .... :cry:

Καλυτερο δωρο απο το να εισαι μελος εδω και να συμμετεχεις στις συζητησεις ???:nuts::nuts:
Μη μου πεις πως επενδυεις στο χρηματιστηριο!!!!:cheesy::laugh::toun g:

athinoula85
20-06-2008, 09:04 PM
Καλυτερο δωρο απο το να εισαι μελος εδω και να συμμετεχεις στις συζητησεις ???:nuts::nuts:
Μη μου πεις πως εισαι επενδυεις στο χρηματιστηριο!!!!:cheesy::laugh::toun g:

Σωστηηηη .......... !!!!!!! Εχεις δικιο starfish μου . :bigsmile:
Ευτυχως που δεν επενδυω , γιατι τωρα θα ειχα κυρηξει πτωχευση :laugh:

:love:

starfish
20-06-2008, 09:09 PM
Σωστηηηη .......... !!!!!!! Εχεις δικιο starfish μου . :bigsmile:
Ευτυχως που δεν επενδυω , γιατι τωρα θα ειχα κυρηξει πτωχευση :laugh:

:love:

Για κανε μια "επενδυση" εδω γραφοντας την γνωμη σου για τις οψεις που εδωσε ο Μητσακος!
Ελα γιατι παλι θα φαμε :offtopic:και οχι αδικα.....:embarrest:embarrest

:love:

athinoula85
20-06-2008, 09:28 PM
Αντε ας κανω και εγω μια προσεγγιση , αν και με επιφυλαξη .!:unsure:

1) Σεληνη συνοδος Ποσειδωνας
2) Ουρανος δυσαρμονκη οψη με Ποσειδωνα
3) Ερμης δυσαρμονικη οψη με Ποσειδωνα
4) Ερμης δυσαρμονικη οψη με Δια

ΥΓ: στο 1ο θεμα κατι μου κανει και για εμπλοκη Δια , αλλα δεν ειμαι σιγουρη :embarrest ( καλα οχι οτι για τα αλλα ειμαι ) :nuts:

:love:

Μητσάκος
23-06-2008, 09:52 AM
Και οι σωστές απαντήσεις είναι......

1o Σελήνη σε τετράγωνο με την Αφροδίτη

2ο Σελήνη σε τετράγωνο με τον Ουρανό.

3ο Ερμής σε τετράγωνο με τον Ποσειδώνα

4ο Ερμής σε τετράγωνο με τον Δία

starfish
23-06-2008, 10:29 AM
Φτου!! ΚΑΙ πως θα επενδυσω στο χρηματιστηριο τωρα;;; :cheesy::cheesy::embarrest

Pirate Jenny
23-06-2008, 10:36 AM
Φτου!! ΚΑΙ πως θα επενδυσω στο χρηματιστηριο τωρα;;; :cheesy::cheesy::embarrest

Ασε που ήτανε και ιδανικό βιβλίο για ύπνο στην παραλία ....:toung:

BlackOrWhat
23-06-2008, 11:35 AM
1o Σελήνη σε τετράγωνο με την Αφροδίτη


Οι σωστές απαντήσεις είναι λάθος...

επιμένω, ότι παίζει ίσως περισσότερο το χιαστί αυτών των δύο...καθώς ο κάτοχος δεν καταλαβαίνει τις επιπτώσεις που μπορεί να έχουν τέτοιες συνήθειες και επομένως χωρίς άλλες υποστηρικτηκές όψεις, δεν μπαίνει στη διαδικασία να ούτε να το συνειδητοποιήσει, ούτε επομένως να το αλλάξει...:toung:

Μητσάκος
23-06-2008, 12:18 PM
Οι σωστές απαντήσεις είναι λάθος...

επιμένω, ότι παίζει ίσως περισσότερο το χιαστί αυτών των δύο...καθώς ο κάτοχος δεν καταλαβαίνει τις επιπτώσεις που μπορεί να έχουν τέτοιες συνήθειες και επομένως χωρίς άλλες υποστηρικτηκές όψεις, δεν μπαίνει στη διαδικασία να ούτε να το συνειδητοποιήσει, ούτε επομένως να το αλλάξει...:toung:
Αν είναι λάθος, να απευθυνθείς στους συντάκτες του myhoroscope που διατυπώσαν τις ερμηνείες, ή στον Διαχειριστή που τις ενέκρινε. Εγώ, όπως ανέφερα και στην αρχή, έκανα copy paste.
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι οι ερμηνείες είναι απολύτως ορθές (εκτός από τις δικές μου μικρές παρεμβάσεις οι οποίες έγιναν για να είναι τα κείμενα πιο χιουμοριστικά) γιατί τις συνέκρινα με άλλες που κυκλοφορούν και είναι απολύτως αποδεκτές :bigsmile:

angelaki
23-06-2008, 02:10 PM
Υπάρχει κανείς που να βρήκε και τα 4??? :unsure:

Μητσάκος
23-06-2008, 02:21 PM
Υπάρχει κανείς που να βρήκε και τα 4??? :unsure:

Αν θυμάμαι καλά, η Friary ( :love: ) τουλάχιστον. Αν υπάρχει και κάποιος άλλος...

friary
23-06-2008, 11:35 PM
Το δώρο μου παρακαλώ.... :nuts:

black moon
23-06-2008, 11:37 PM
Το δώρο μου παρακαλώ.... :nuts:

ΟΛΑ ήταν μια πλάκα:cry: Friary τελικά :nuts:

:toung:

friary
23-06-2008, 11:40 PM
Ε καλά τι περίμενα.... ευτυχώς που μπορώ να ζήσω και ΧΩΡΙΣ τη χρηματιστηριακή αστρολογία :toung:

Μητσάκος
24-06-2008, 12:12 AM
Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεστε....
Πού τον έχετε τον Ποσειδώνα σας είπαμε; :cheesy:

(Με την ευκαιρία να πω ότι όπως έχουν πληροφορηθεί ήδη οι περισσότεροι από όσους συμμετείχαν, το βιβλίο θα το πάρουν όσοι συμμετείχαν, ανεξάρτητα από το αν απαντήσανε σωστά ή όχι. Το ζήτημα είναι η συμμετοχή και όχι η πρωτιά, ούτε το οποιοδήποτε έπαθλο. Έπαθλο είναι η ίδια η προσπάθεια από μόνη της.

Το δε βιβλίο δεν προσφέρει απαραίτητα έναν τρόπο για να ...παίζεις στο χρηματιστήριο, ούτε αποτελεί απλώς μια ξερή παράθεση στοιχείων. Αποτελεί μια καταγραφή και χρήσιμη μελέτη δεδομένων [όχι βέβαια για τον αρχάριο μελετητή -αλλά που και αυτός μπορεί να την αποκτήσει για ...μελλοντική χρήση] που βασίζεται σε πληθώρα συγκριτικών στοιχείων, με παραδείγματα, με πίνακες και διαγράμματα, με βιογραφίες, με ιστορικές αναδρομές, με το ρόλο των πλανητών και των αστρολογικών οίκων στα οικονομικά θέματα, με χίλια δύο πράγματα. Είναι μια εργασία έρευνας πραγματική και όχι μούφα, σαν αυτές που υποτίθεται πολλοί κάνουν αλλά κανείς μας δεν βλέπει.

Ζητάω συγγνώμη από όσες και όσους δεν προσφέρουμε κάποιο "βίπερ νόρα" ή την πραγματεία "ο 7ος και ο γάμος στη σύγχρονη κενωνία", πράγματα πολύ πιο εύπεπτα και κατανοητά. Θα το φροντίσω την επόμενη φορά. Μέχρι τότε μπορείτε ελεύθερα να απαξιώνετε οποιονδήποτε και οποιαδήποτε έχει τουλάχιστον περισσότερα χρόνια ενασχόλησης με το αντικείμενο από όσο η ηλικία σας, άσχετα με το αν είναι γνωστοί ή άγνωστοι, αποδεκτοί ή όχι, ή οποιονδήποτε προσφέρει ανιδιοτελώς κάτι)
Την αγάπη σας :bigsmile:

friary
24-06-2008, 12:17 AM
Καλά αν είναι να μας το βγαλεις απο τη μύτη.... :weird:

Μητσάκος
24-06-2008, 12:21 AM
Καλά αν είναι να μας το βγαλεις απο τη μύτη.... :weird:
Να μετρήσουμε τα ποστ και να δούμε την πλακίτσα που έγινε;
(χωρίς να υπολογίζω τα προσωπικά) :bigsmile:
Ακόμα και τώρα υπάρχει διάθεση τέτοια, σαν να προκαλώ εγώ και όχι να υπάρχει διάθεση υποτίμησης. Ή κάνω λάθος; :bigsmile:

friary
24-06-2008, 12:26 AM
ΑΑΑΑΑΑΑΑ δεν ξέρω, μην με ανακατεύεις :cheesy:
Δεν νομίζω πάντως οτι υπάρχει λόγος για να το κάνουμε θέμα. Συνήθως η... πλακίτσα είναι και τρόπος έκφρασης της άγνοιάς μας, ή όταν κάτι θεωρούμε πως έιναι κάτι πέρα των δυνατοτήτων μας. Θέλω μεν να συμμετέχω, αλλα δεν μπορώ..., αρα, λέω κάτι για πλάκα για να δείξω πως είμαι εδω και με ενδιοφέρει καταβάθος το θέμα.
Από την άλλη πάλι με 40 βαθμούς και 7 μποφόρ, δεν μπορώ να συγχιστώ και ιδιατερα :bigsmile: Εξ' άλλου δεν μιλάμε και για την παγκόσμια εξαθλίωση :love:

starfish
24-06-2008, 09:55 AM
Συμφωνω με την Μαιρη οτι η πλακιτσα δεν εχει να κανει με υποτιμηση αλλα περισσοτερο με το οτι πολλοι απο μας αν οχι οι περισσοτεροι, ισως να μην ειχαμε καν ιδεα οτι υπαρχει και τετοια αστρολογια. Και ισως και να μη μας ενδιαφερει αυτο το κομματι της αστρολογιας! Η συμμετοχη ομως στο κουϊζ υπηρξε ασχετα απο το επαθλο! Και η πλακιτσα σιγουρα δεν θα εμποδιζε κανεναν να παραθεσει την γνωμη του και αν γινοταν και κουβεντα πανω σ αυτην, να την υποστηριξει.
Την αγαπη σου :love::toung::bigsmile:

Pirate Jenny
24-06-2008, 11:36 AM
Να μετρήσουμε τα ποστ και να δούμε την πλακίτσα που έγινε;
(χωρίς να υπολογίζω τα προσωπικά) :bigsmile:
Ακόμα και τώρα υπάρχει διάθεση τέτοια, σαν να προκαλώ εγώ και όχι να υπάρχει διάθεση υποτίμησης. Ή κάνω λάθος; :bigsmile:

Νομίζω πως υπερβάλλεις , δεν υπάρχει προσωπικό θέμα εννοείται , και είμαι σίγουρη ότι πρώτος εσύ καταλαβαίνεις ότι ο όρος Χρηματιστηριακή Αστρολογία ακούγεται....κάααπως . Ητανε πολύ ωραίο το κουίζ , σ ευχαριστούμε και ...είναι κρίμα να το κλείσουμε έτσι εε;;:love:
Δεν το καθιερώνουμε , ένα τεστάκι κάθε μήνα...να ξέρουμε που βρισκόμαστε ;
:bigsmile::love::love:

black moon
24-06-2008, 12:32 PM
Συγνώμη Μητσάκο..........:embarrest:embarrest