PDA

View Full Version : [Συζήτηση] Δεσμοί της Σελήνης. Εκπλήρωση καρμικών "υποχρεώσεων"



Athena
05-03-2005, 05:00 PM
Ο πιο κοινός λόγος που ζητάμε τις υπηρεσίες ενός επαγγελματία αστρολόγου είναι για να κατανοήσουμε καλύτερα τον εαυτό μας και τη ζωή μας. Γενικά, όταν έχουμε την αστρολογική μας ανάλυση, έχουμε μια βελτιωμένη αντίληψη του πως σχετιζόμαστε με τον υλικό κόσμο με βάση τις πλανητικές θέσεις στο ωροσκόπιό μας. έχουμε καλύτερη κατανόηση των τωρινών μας συναισθημάτων και κάποια γνώση του τι πρέπει να περιμένουμε στο μέλλον. Συχνά, όμως, το πιο σημαντικό μέρος της ανάλυσης αγνοείται από τους αστρολόγους: οι λόγοι που γεννηθήκαμε εκείνη τη συγκεκριμένη στιγμή που οι πλανήτες ήταν σ' αυτή ακριβώς τη θέση.


Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου: [Καρμική] Δεσμοί της Σελήνης. Εκπλήρωση καρμικών (http://php56.astrowin3.org/forum/%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CF%8C%CF%83%CE%BC%CE%B9%C E%B1-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%AD%CF%82-151/%CE%B4%CE%B5%CF%83%CE%BC%CE%BF%CE%AF-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%83%CE%B5%CE%BB%CE%AE%CE%BD%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%BB%CE%AE%CF%81%CF%89%CF%83%C E%B7-%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%87%CF%81%CE%B5%CF%8E%CF%83%C E%B5%CF%89%CE%BD-12571/#post133996)

fillenia
05-03-2005, 07:01 PM
Πολύ καλό Athena, το άρθρο σου. Το "επιπλέον" στο θέμα Δεσμοί της Σελήνης.
Πολύ καλός οδηγός επίσης για τους αρχάριους και ερασιτέχνες της αστρολογίας γιατί είναι μια σφαιρική αλλά ουσιαστική παρουσίαση του θέματος.

Φυλλένια

vickynaf2004
05-04-2005, 11:47 PM
Μπερδεύτηκα λίγο από το άρθρο σου, είναι η αλήθεια, γιατί δεν ασχολούμαι πολύ καιρό με την αστρολογία. Μάλλον θα πρέπει να το διαβάσω σε μετέπειτα στιγμή.

sagimoon
16-05-2005, 09:17 PM
Καλησπέρα σας

Μιας και μιλάμε για δεσμούς σελήνης, θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος μου έλεγε την σημασία της συνόδου του ΒΔ μου με την σελήνη μου στον κριό στον 4ο οίκο...
ευχαριστώ προκαταβολικά
Αντωνία

Λίλιαν Σίμου
16-05-2005, 11:53 PM
Αγαπητή sagimoon

Το θέμα της καρμικής ανάλυσης είναι ιδιαίτερα ευρύ και χρειάζεται πολύωρη μελέτη κι ανάλυση. Αλλά συνοπτικά, μόνο από το στοιχείο που παραθέτετε, θα σας πω, πως η σχέση σας με την οικογένεια, είτε την πατρική, είτε αυτή που θα κάνετε (ή έχετε ήδη δημιουργήσει), θα είναι βασικός παράγοντας της εξελικτικής εσωτερικής σας πορείας. Να ξέρετε πως οι εμπειρίες που δίνετε και παίρνετε μέσα από αυτή, ή τη σχέση με τη μητέρα σας, είναι εμπειρίες που χτίζουν το αυριανό σας κάρμα. Χρειάζεται προσοχή, λοιπόν, κι έρευνα για κάθε τι που σας συμβαίνει σχετικά με το ζήτημα αυτό. Δεχθείτε κάθε βιωματική κατάσταση, σαν ένα σκαλοπάτι δικής σας εξέλιξης κι ακόμη και τα δυσάρεστα που ενδεχόμενα προκύπτουν κάποια στιγμή, μην τα παραγνωρίζετε, μην τα αποβάλλετε χωρίς σκέψη. Όλα κάτι σημαίνουν για σας.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου