PDA

View Full Version : Μεσουράνημα?????



Skepsh
07-05-2008, 11:46 AM
Καλημερούδια.
Ειμαι η Skepsh η αλλιως Ξανθή.
Λατρεύω την αστρολογία αλλά μέχρι τώρα στα 31 μου χρόνια δηλαδή την προσέγγιζα πιο πολύ διαισθητικα και όχι με βασικές γνώσεις.
Τώρα τελευταία όμως αποφάσισα να διαβάσω.
Έχω μια ερώτηση προς το παρόν.
Οταν λέμε Μεσουράνημα τι εννοούμε, που και πώς επιρεάζει τον άνθρωπο;

Μητσάκος
07-05-2008, 12:08 PM
Καλημερούδια.
Ειμαι η Skepsh η αλλιως Ξανθή.
Λατρεύω την αστρολογία αλλά μέχρι τώρα στα 31 μου χρόνια δηλαδή την προσέγγιζα πιο πολύ διαισθητικα και όχι με βασικές γνώσεις.
Τώρα τελευταία όμως αποφάσισα να διαβάσω.
Έχω μια ερώτηση προς το παρόν.
Οταν λέμε Μεσουράνημα τι εννοούμε, που και πώς επιρεάζει τον άνθρωπο;

Γεια σου :bigsmile:
Η διαίσθησή σου τι λέει επ' αυτού;
(αστειάκια ακόμα δεν αρχίσαμε ε; )

Πέρα από τα αστειάκια, θα σου πρότεινα να διαβάσεις το άρθρο που υπάρχει σε αυτόν το σύνδεσμο http://www.myhoroscope.gr/17-%EF%DF%EA%EF%E9-%F9%F1%EF%F3%EA%FC%F0%EF%F2-%F4%FD%F0%EF%E9-%F9%F1%EF%F3%EA%FC%F0%EF%F5/53-%EF%E9-12-%EF%DF%EA%EF%E9-%F3%F5%ED%EF%F0%F4%E9%EA%DE-%F0%E5%F1%E9%E3%F1%E1%F6%DE.html
Μεσουράνημα λέμε το σημείο που ξεκινά ο 10ς οίκος, εκεί που έχει την ακμή του, όπως έχει καθιερωθεί στην αστρολογική ορολογία.
Αν όπως λες δεν έχεις ιδιαίτερη γνώση, κάπου παίζει κι ένας μπούσουλας θεμάτων για αρχάριους. Εγώ ή κάποιος άλλος θα σου δώσει τον σύνδεσμο για να μπορέσεις να έχεις μια σειρά σε αυτά που διαβάζεις και να σου λύνονται οι απορίες.
Καλή διασκέδαση :bigsmile:

starfish
07-05-2008, 12:08 PM
Γεια σου Ξανθη και καλως ηρθες στην παρεα μας!
Μεσουρανημα ή MC ονομαζουμε συνηθως την ακμη του 10ου οικου.
Λεω συνηθως γιατι αναλογως με το συστημα οικοθεσιας που χρησιμοποιεις για την καταστρωση του γενεθλιου χαρτη σου, αυτο το νοητο σημειο ταυτιζεται η οχι, με την ακμη του 10ου οικου.
[Το MC αντιστοιχει στις 12.00 το μεσημερι, την ωρα δηλαδη που ο Ηλιος βρισκεται στο υψηλοτερο σημειο στον οριζοντα, οπως το AC/ωροσκοπος, αντιστοιχει στην ωρα που ανατελλει] .
Για τις υπολοιπες αποριες σου, στα forums μπορεις ευκολα να βρεις πληροφοριες, ειδικα στα αρθρα για τους οικους.

**Αυτο θα πει "τα μεγαλα πνευματα συναντωνται" Μητσακο!!!

Μητσάκος
07-05-2008, 12:15 PM
Ξανθή, σε αυτόν τον μπούσουλα θα βρεις και μια σειρά άρθρων για να ξεκινήσεις ένα ένα τα θέματα και να μην πελαγώσεις (ή να μην πελαγώσεις τελείως δηλαδή :cheesy: )
http://www.myhoroscope.gr/114-%EF%E9-%E5%F1%E1%F3%F4%DD%F2-%F4%E7%F2-%E1%F3%F4%F1%EF%EB%EF%E3%DF%E1%F2/4708-%E5%E9%F3%E1%E3%F9%E3%DE-%F3%F4%E7%ED-%E1%F3%F4%F1%EF%EB%EF%E3%DF%E1.html





**Αυτο θα πει "τα μεγαλα πνευματα συναντωνται" Μητσακο!!!
Ω, ναι! Ω, ναι!

Skepsh
08-05-2008, 02:00 PM
Εχω πελαγώσει ηδη, :huh:
Αλλα δεν θα το βαλω κατω.
Για να καταλαβω ομως, ας πουμε εγω εχω μεσουρανημα στον Ζυγό, δηλαδή οταν βρίσκομαι κοντα σε εναν Ζυγό "πιάνω" ανώτερα επίπεδα σε διάφορα θέματα.
Μη γελάτε, :toung:να καταλάβω προσπαθώ τι ειναι το μεσουράνημα και που επιρεάζει.


Σας ευχαριστω πολυ πάντως για την βοήθεια. :bigsmile:


Υ.Σ. Η διαισθιση μου εχω την εντύπωση οτι γελαει προς το παρον. :laugh:

Μητσάκος
08-05-2008, 02:20 PM
Εχω πελαγώσει ηδη, :huh:
Αλλα δεν θα το βαλω κατω.
Για να καταλαβω ομως, ας πουμε εγω εχω μεσουρανημα στον Ζυγό, δηλαδή οταν βρίσκομαι κοντα σε εναν Ζυγό "πιάνω" ανώτερα επίπεδα σε διάφορα θέματα.
Μη γελάτε, :toung:να καταλάβω προσπαθώ τι ειναι το μεσουράνημα και που επιρεάζει.


Σας ευχαριστω πολυ πάντως για την βοήθεια. :bigsmile:


Υ.Σ. Η διαισθιση μου εχω την εντύπωση οτι γελαει προς το παρον. :laugh:

Προφανώς δεν έριξες μια ματιά σε αυτόν το σύνδεσμο http://www.myhoroscope.gr/17-%EF%DF%...%E1%F6%DE.html
Αν είχες διαβάσει το άρθρο θα έβλεπες ότι κάθε οίκος αντιστοιχεί σε διάφορους τομείς της ζωής του ανθρώπου, και ότι:
10ος οίκος - Καταξίωση
Εδώ είναι ο δεύτερος σε σημασία τομέας της ζωής του ατόμου (μετά τον Ωροσκόπο) και αφορά πλέον το κοινωνικό μας πρόσωπο, την καταξίωση, την καριέρα, τη φήμη, τις φιλοδοξίες, τον προϊστάμενο, τα κυβερνητικά πρόσωπα, το γονιό του αντιθέτου φύλου. Αφορά τον τρόπο που μας βλέπουν και μας αξιολογούν.

may
09-05-2008, 05:33 PM
Oχι... δεν έχει να κάνει.. ο 10ος αφορά τα θέματα καρριερας, κοινωνικής προβολής κ καταξιωσης κ ενίοτε κ γάμου. το πόσο ψηλά μπορεί να φτάσει κάποιος (10ος) ενώ το από που ξεκινά είναι το περιεχόμενου του 4ου. Δεν είναι τυχαίο που είναι αντιδιαμετρικά ως σημεία. Για παράδειγμα ένας καλά τονισμένος 10ος ή ο κυβερνήτης του μπορεί να δώσει μια δυνατή καρριέρα ή έναν πολύ καλό γάμο.

Μητσάκος
10-05-2008, 07:07 AM
Oχι... δεν έχει να κάνει.. ο 10ος αφορά τα θέματα καρριερας, κοινωνικής προβολής κ καταξιωσης κ ενίοτε κ γάμου. το πόσο ψηλά μπορεί να φτάσει κάποιος (10ος) ενώ το από που ξεκινά είναι το περιεχόμενου του 4ου. Δεν είναι τυχαίο που είναι αντιδιαμετρικά ως σημεία. Για παράδειγμα ένας καλά τονισμένος 10ος ή ο κυβερνήτης του μπορεί να δώσει μια δυνατή καρριέρα ή έναν πολύ καλό γάμο.
Τι δεν έχει να κάνει, καλέ;
:wacko:

black moon
10-05-2008, 08:32 AM
Τι δεν έχει να κάνει, καλέ;
:wacko:

Προφανώς η May αναφέρεται στην σκεψη της skepshs "όταν ειμαι κοντα ....."πιάνω" ανώτερα επίπεδα σε διάφορα θέματα".:unsure:

may
12-05-2008, 05:06 PM
Προφανώς η May αναφέρεται στην σκεψη της skepshs "όταν ειμαι κοντα ....."πιάνω" ανώτερα επίπεδα σε διάφορα θέματα".:unsure:


Aυτό!!! :laugh: