PDA

View Full Version : Απορία για οικοθεσία & θέση πλανητών.



hor
15-04-2008, 06:29 PM
Βασικα ανακαλυψα μολις οτι συμβαινει κατι περιεργο με τους οικους μου. Αρκετοι, ολοι σχεδον, βρισκονται στο αντιθετο ζωδιο απο αυτο που τους κυβερνα. Για παραδειγμα, ο 5ος κυβερναται απο τον Λεοντα (τον Ηλιο) και μενα βρισκεται στον Υδροχοο, το ιδιο με τον 6,7,8,9,10 κ.ά. Αυτο ειναι δυσκολη οψη; Τι μπορει να σημαινει;;

zeta1987
15-04-2008, 06:46 PM
Βασικα ανακαλυψα μολις οτι συμβαινει κατι περιεργο με τους οικους μου. Αρκετοι, ολοι σχεδον, βρισκονται στο αντιθετο ζωδιο απο αυτο που τους κυβερνα. Για παραδειγμα, ο 5ος κυβερναται απο τον Λεοντα (τον Ηλιο) και μενα βρισκεται στον Υδροχοο, το ιδιο με τον 6,7,8,9,10 κ.ά. Αυτο ειναι δυσκολη οψη; Τι μπορει να σημαινει;;

Γειά σου hor!! Δεν χρειάζεται να ανησυχείς για τους κυβερνήτες σου.Πολύ σπάνια ο κυβερνήτης κάποιου οίκου συμπίπτει με αυτόν που τον κυβερνά παραδοσιακά! Όλα αυτά που εκπροσωπεί ο οίκος δεν αλλάζουν απλά εκφράζονται με την εκάστοτε φύση του ζωδίου που είναι στην ακμή του οίκου.Δηλαδή εσύ όσον αφορά τα ζητήματα του 5ου οίκου,εμφανίζεις αρκετές από τις ιδιότητες του υδροχόου.:bigsmile:

black moon
15-04-2008, 07:37 PM
Βασικα ανακαλυψα μολις οτι συμβαινει κατι περιεργο με τους οικους μου. Αρκετοι, ολοι σχεδον, βρισκονται στο αντιθετο ζωδιο απο αυτο που τους κυβερνα. Για παραδειγμα, ο 5ος κυβερναται απο τον Λεοντα (τον Ηλιο) και μενα βρισκεται στον Υδροχοο, το ιδιο με τον 6,7,8,9,10 κ.ά. Αυτο ειναι δυσκολη οψη; Τι μπορει να σημαινει;;

Eγω αυτο που ξέρω, ειναι για την αμοιβαία αποδοχή(mutual reception) των πλανητών.Οταν για παράδειγμα ο Ηλιος, βρίσκεται στο αντίθετο ζώδιο, στον Υδροχόο,και ταυτόχρονα ο Ουρανός(κυβερνήτης του Υδροχόου-ασχετα απο ακμή οικου),βρισκεται στον Λέοντα,τότε λεμε οτι υπάρχει αμοιβαία αποδοχη Ούρανου-Ηλιου.Σ'αυτην την περίπτωση,και αν κανουν οψη οι πλανήτες,ενδυναμώνονται οι ιδιότητες των πλανητών και ο ένας βοηθαει στην εκφραση του άλλου.

Αμοιβαία αποδοχή δεν είναι μονο σε δύο αντικριστά ζωδια.Είναι γενικά η ανταλαγγή κυβερνητών τους,όπως π.χ.Σελήνη στον Σκορπιό και Πλούτωνας στον Καρκίνο,και εφόσον σχημστίζουν μεταξύ τους τρίγωνο.