PDA

View Full Version : καρμική σχέση??????



stabie
09-04-2008, 11:49 AM
οταν σου λένε πως ειναι καρμικη μια σχεση τι ακριβως εννοουν? μίλησα με αστρολογο για τη σχέση μου που χάλασε πρόσφατα(και πολλοί το μάθατε μέσω φόρουμ :bigsmile::embarrest) και μου είπε πως ειναι καρμικη σχέση. Τι θα πει αυτό? πως είχε ημερομηνία λήξης? πως υπάρχει ελπίδα? μα δεν υπάρχει!!! πως έπρεπε να τη ζήσουμε και δεν γινόταν να το αποφύγουμε?


σας ευχαριστώ πολύ!

colibri
09-04-2008, 11:58 AM
Σου απάντησε έτσι επειδή ο κρόνος (που είναι και ανάδρομος) γυρόφερνε τον καλό σου, (αν θυμάμαι καλά το χάρτη του). και επειδή τον κρόνο τον φωνάζουμε και αλλιώς καρμικό πλανήτη για αυτό. Όπως και ότι έγινε ο δεσμός εν μέσω εκλείψεων. Βέβαια είναι αδυνατο να μεταφερθεί όλος ο διάλογος που είχες και επειδή τον βρίσκω λίγο υπερβολικό τον χαρακτηρισμό, μπορείς αν θέλεις να πεις τι ειπώθηκε ακριβώς για αυτό το θέμα? Μας μεταφέρεις γνώση τώρα!!!

stabie
09-04-2008, 12:42 PM
μου είπε πως η σχέση είναι καρμική και γιατί διαλύθηκε...έκανα τη βλακεία και δεν ρώτησα...και έμεινα με την απορία...γενικά όμως καρμικές σχέσεις νομίζω πως είναι αυτές που δεν μπορούμε να αποφεύγουμε?

πωπω νιώθω άσχετη

colibri
09-04-2008, 12:54 PM
μου είπε πως η σχέση είναι καρμική και γιατί διαλύθηκε...έκανα τη βλακεία και δεν ρώτησα...και έμεινα με την απορία...γενικά όμως καρμικές σχέσεις νομίζω πως είναι αυτές που δεν μπορούμε να αποφεύγουμε?

πωπω νιώθω άσχετη

Με μία έννοια είναι αυτές που μας αφήνουν κάτι... Δηλαδή ή το καταλαβαίνεις το μάθημα που έχει να σου δώσει και κλείσαμε τους λογαριασμούς ή δεν πιάσαμε τίποτα και επαναλαμβάνονται τα γεγονότα μέχρι να αντιληφθούμε τι θέλει να πει ο ποιητής! Αυτή όμως είναι η προσωπική μου άποψη για το κάρμα αυτή τη στιγμή. ΟΚ?:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

Fotini Christodoulou
09-04-2008, 01:07 PM
μου είπε πως η σχέση είναι καρμική και γιατί διαλύθηκε...έκανα τη βλακεία και δεν ρώτησα...και έμεινα με την απορία...γενικά όμως καρμικές σχέσεις νομίζω πως είναι αυτές που δεν μπορούμε να αποφεύγουμε?

πωπω νιώθω άσχετη

Συμφωνώ με την Colibri:bigsmile:

Και προσθέτω ....Αν πιστευετε στο κάρμα και ότι αυτό συνεπαγεται, δεν τίθεται θέμα αποφυγής μιας σχέσης τέτοιου είδους γιατι όπως λέει η θεωρία, η ίδια σας επιλέξατε πριν την ενσάρκωση σας να βιώσετε αυτή την σχεση ώστε να διδαχτείτε κάτι μεσα απο αυτή.:bigsmile: Δεν είναι "μοιραίο" λοιπόν, αλλά κάτι που κρίνατε απαραίτητο για την πνευματική σας εξέλιξη, για το μονοπατι αυτής της ζωής σας.

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι κάθε σχέση και οποιαδηποτε μας συναναστροφή έχει να μας διδάξει κάτι, να βοηθησει να εντοπισουμε τα λάθη μας και να γινουμε καλύτεροι.:bigsmile:

black moon
09-04-2008, 01:14 PM
Διαβασε και αυτό (http://http://www.myhoroscope.gr/38-%EA%E1%F1%EC%E9%EA%DE-%E1%F3%F4%F1%EF%EB%EF%E3%DF%E1/3132-%EA%E1%F1%EC%E9%EA%DD%F2-%F3%F7%DD%F3%E5%E9%F2-%F0%FE%F2-%ED%E1-%F4%E9%F2-%E4%E9%E1%EA%F1%DF%ED%EF%F5%EC%E5.html) Stabie!Θα λύσει αρκετές απορίες σου σχετικά με το θέμα.

stabie
09-04-2008, 01:27 PM
αν είναι θέμα μαθήματος οκ τα πήρα και τα έμαθα πολύ καλά και δεν ήταν και λίγα!!!:embarrest

Μαρία_Δ
09-04-2008, 02:02 PM
αν είναι θέμα μαθήματος οκ τα πήρα και τα έμαθα πολύ καλά και δεν ήταν και λίγα!!!:embarrest

Και αυτό είναι πολύ σημαντικό..:love:
Ας μην ξεχνάμε ότι η γνώση είναι ΚΑΙ δύναμη...

Μητσάκος
09-04-2008, 03:53 PM
αν είναι θέμα μαθήματος οκ τα πήρα και τα έμαθα πολύ καλά και δεν ήταν και λίγα!!!:embarrest

Δυστυχώς για εσένα, ξεχνάς ότι τα μαθήματά μας κρατάνε μέχρι να πεθάνουμε. Ποτέ δεν είναι αργά για να μάθουμε κάτι και πάντα μαθαίνουμε κάτι καινούργιο. :bigsmile:

Μητσάκος
09-04-2008, 03:55 PM
Και αυτό είναι πολύ σημαντικό..:love:
Ας μην ξεχνάμε ότι η γνώση είναι ΚΑΙ δύναμη...
Γιατί, τι άλλο είναι; :toung:

Δείμων
09-04-2008, 05:39 PM
Γιατί, τι άλλο είναι; :toung:

...πονοκέφαλος?...:dizzy: :bigsmile:




Συμφωνώ για την καρμικότητα των γεγονότων της ζωής μας αλλά και της επανάληψής τους μέχρι να γίνουν σαφές μάθημα - εάν πρέπει. Χρειάζεται μια προσοχή όμως εδώ, να μην καθόμαστε και να τα υπομένουμε όλα απλά και στωϊκά λέγοντας «αφού πρέπει να γίνει ας γίνει» ή «ό,τι είναι να γίνει θα γίνει» διότι κινδυνεύουμε να αποκτήσουμε μία εντελώς παθητική αντιμετώπιση των πραγμάτων.

Την καρμικότητα δεν πρέπει να την αναζητάμε κατά τη διάρκεια ενός γεγονότος//βιώματος//κατάστασης αλλά μετά την λήξη του. Στο ενδιάμεσο είναι αδύνατον να την αντιληφθούμε, λόγω του γεγονότος ότι ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί. Ας πούμε ότι βρίσκεται στην κατάσταση της σύλληψης (νοητός, αόρατος κόσμος, χάος, ασυνείδητο). Στην κατάσταση της κυοφορίας η καρμικότητα περνά μετά την φυσική ολοκλήρωση των γεγονότων (ψυχή, υποσυνείδητο), και ο τοκετός (άφιξη στη σφαίρα του συνειδητού) σημαίνει την αντίληψη των μαθημάτων από τον άνθρωπο.

Μετά από αυτή τη στιγμή σαν γνήσια κοσμικά τέκνα μας τα συμπεράσματα αυτά οφείλουν να μην ξεχνιούνται ούτε να παραβλέπονται αλλά και εμείς να τους φερόμαστε με σεβασμό. Με τον τρόπο αυτό μόνο προχωράμε, χωρίς η μοίρα να χρειάζεται να μας πισωγυρίζει συνεχώς για να συμπληρώνουμε κενά...

skorpio
09-04-2008, 06:10 PM
πως είχε ημερομηνία λήξης? πως υπάρχει ελπίδα? μα δεν υπάρχει!!! πως έπρεπε να τη ζήσουμε και δεν γινόταν να το αποφύγουμε?



Πιστεύω πως λίγα είναι τα πράγματα που δεν μπορούμε να αποφύγουμε...Οι σχέσεις είτε φιλικές είτε ερωτικές είτε επαγγελματικές (ή οποιασδήποτε μορφής τελοσπάντων...) εξαρτώνται σε μεγάλο βαθμό από τις επιλογές μας και από τη φάση της ζωής στην οποία βρισκόμαστε.Θέλω να πω, πως υπάρχουν περίοδοι που νιώθουμε μεγάλη ενέργητικότητα και έτοιμοι να αντιμετωπίσουμε τα πάντα και άλλες που ό,τι και να μας συμβει μας καταρρακώνει.
Στην πρώτη περίπτωση η αντίδρασή μας απέναντι σε έναν χωρισμό είναι πιο ήπια και πιο λογική.Στη δεύτερη όμως είναι δυνατόν να μας προκαλέσει μεγάλη σύγχυση και προβλήματα όσον αφορά τον εαυτό μας.Έτσι, μπαίνουμε σε μια διαδικασία εσωτερικής αναζήτησης με ερωτήματα τύπου: "ποιος είμαι;", "γιατί φέρομαι έτσι;","μου άξιζε αυτό","γιατί σε μένα;" κτλ.Μεγάλο ρόλο σε αυτό βέβαια παίζει και ο άνθρωπος που ήταν δίπλα μας!
Τότε,σε μια προσπάθεια να προστατέψουμε την αυτοκυριαρχία μας και τον εαυτό μας από το να μην πληγωθεί έχουμε ανάγκη να πιστεύουμε ότι η σχέση ήταν καρμική!Για να φύγουν οι ευθύνες από μας,για να μπορούμε να πούμε:"Δεν μπορούσα να το αποφύγω και τώρα είναι φυσιολογικό να με έχει πάρει από κάτω".
Δε λέω ότι δεν υπάρχουν καρμικές σχέσεις,αλλά δε σημαίνει ότι είναι και όλες.Το σημαντικό είναι να παίρνουμε τα μηνύματα γιατί όλες οι σχέσεις μας δίνουν μηνύματα,καρμικές ή όχι.Κι αν το καλοεξετάσουμε,πολλά γεγονότα στη ζωή μας επαναλαμβάνονται και οι εμπειρίες και τα μαθήματά μας από το παρελθόν μας βοηθούν να τα αντιμετωπίσουμε πιο σοφά.Αυτό δε μας λέει κατά ένα τρόπο και η θεωρία του κάρμα;

GEN Y
10-04-2008, 11:03 PM
Με τον τρόπο αυτό μόνο προχωράμε, χωρίς η μοίρα να χρειάζεται να μας πισωγυρίζει συνεχώς για να συμπληρώνουμε κενά...


Τι ωραίο που είναι αυτό που είπες, αν και μερικές φορές δεν εφαρμόζεται.. Μεγάλη αλήθεια όμως:love:.. Πολύ με συγκίνησε........:love:

parikaras
26-06-2008, 09:57 PM
παρακολουθησα το θεμα σας ειναι πολυ ενδιαφερων.οπως αναφερθηκε και πιο πανω δεν καταλαβαινεις αν μια σχεση ειναι καρμικη η οχι απο την στιγμη που ολοκληρωθει, και ο μονος λογος που δεν μπορεις να το αντιληφθεις ειναι γιατι το μαθημα δεν εχει ολοκληρωθει διδαχθει,πολλες φορες πρεπει να το ξαναπερασουμε για να το καταλαβουμε .
και εδω ειναι το ερωτημα μου ? τι γινετε αν ενας ανθρωπος δεν μπορει να αντιληφθει την γνωση που του ερχεται απο τα μαθηματα ?

black moon
26-06-2008, 10:06 PM
παρακολουθησα το θεμα σας ειναι πολυ ενδιαφερων.οπως αναφερθηκε και πιο πανω δεν καταλαβαινεις αν μια σχεση ειναι καρμικη η οχι απο την στιγμη που ολοκληρωθει, και ο μονος λογος που δεν μπορεις να το αντιληφθεις ειναι γιατι το μαθημα δεν εχει ολοκληρωθει διδαχθει,πολλες φορες πρεπει να το ξαναπερασουμε για να το καταλαβουμε .
και εδω ειναι το ερωτημα μου ? τι γινετε αν ενας ανθρωπος δεν μπορει να αντιληφθει την γνωση που του ερχεται απο τα μαθηματα ?

Oταν καποιο λανθασμένη μας συμπεριφορα δεν την αντιλαμβανόμασται, αυτόματα αυτο σημαίνει οτι την επαναλαμβάνουμε ... γιατι πιθανότατα την θεωρούμε σωστή.
Η δράση προκαλει αντίδραση...που σημαίνει οτι η ιδια συμπεριφορά προκαλεί παρόμοιες αντιδράσεις. Αυτό και βάση λογικής αν το σκεφτείς, ειναι κατι το αυτονόητο. Επομένως θα αντιμετωπίζουμε παρόμοιες αντιδράσεις-συμπεριφορές που θα μας εμποδίζουν να κάνουμε ενα βημα μπροστά.

skorpio
26-06-2008, 10:11 PM
παρακολουθησα το θεμα σας ειναι πολυ ενδιαφερων.οπως αναφερθηκε και πιο πανω δεν καταλαβαινεις αν μια σχεση ειναι καρμικη η οχι απο την στιγμη που ολοκληρωθει, και ο μονος λογος που δεν μπορεις να το αντιληφθεις ειναι γιατι το μαθημα δεν εχει ολοκληρωθει διδαχθει,πολλες φορες πρεπει να το ξαναπερασουμε για να το καταλαβουμε .
και εδω ειναι το ερωτημα μου ? τι γινετε αν ενας ανθρωπος δεν μπορει να αντιληφθει την γνωση που του ερχεται απο τα μαθηματα ?

Όταν δεν αντιλαμβάνεσαι τη γνώση σημαίνει ότι δεν πήρες καλά το μάθημά σου...:embarrest
Κι αυτό φαίνεται γιατί πολλές φορές κάνουμε τα ίδια ακριβώς λάθη!!!Πόσες φορές δεν έχουμε πει: "Πάλι τα ίδια;Γιατί συμβαίνει συνέχεια αυτό;;;".Δεν μπορεί, κάποια στιγμή θα μάθουμε!!!:bigsmile:
Δε γίνεται να παίρνουμε όλα με την πρώτη...:cheesy:
Το θέμα είναι, πως όσο πιο γρήγορα αντιληφθούμε το λάθος μας και το μάθημα που μας δίνει (όσο οδυνηρό κι αν είναι) τόσο το καλύτερο γιατί και πιο σοφοί γινόμαστε, και εμπειρία αποκτάμε και... βαδίζουμε ολοταχώς για κάτι καλύτερο με όλα αυτά τα εφόδια!:laugh:
¶λλωστε όλα περνούν κάποια στιγμή, καλά ή κακά...:love:

parikaras
27-06-2008, 12:06 AM
thanx .
απλα καμια φορα τα λαθη που κανουμε ειναι υποσυνειδητα , π.χ ανασφαλειες ζηλεια κτητικοτητα και πολλα αλλα . τα παραπανω ηταν προσωπικη προσεγγιση.
και το να παρεις το καρμικο μαθημα αν υπαρχρει καπιο μαθημα ειναι αν οχι δυσκολο πολυ κουραστικο,
ποιος πιστευεται οτι ειναι ο καλυτερος τροπος για να καταλαβεις την αλλαγη και να την αποδεχθεις?
sorry αν δεν γινομαι και πολυ κατανοητος ειναι η πρωτη φορα που γραφω σε forum!!
και μια αλλη ερωτηση τον τελευταιο καιρο ακουγονται πολυ η θεωρια new age αγγελοι και δυναμεις πως σας φαινεται ?

black moon
27-06-2008, 09:29 AM
thanx .
απλα καμια φορα τα λαθη που κανουμε ειναι υποσυνειδητα , π.χ ανασφαλειες ζηλεια κτητικοτητα και πολλα αλλα . τα παραπανω ηταν προσωπικη προσεγγιση.
Αν και δεν κατάλαβα πια από τα παραπάνω ήταν προσωπική προσέγγιση......όντως τα λάθη που κάνουμε ειναι τις περισσότερες φορες υποσυνείδητα, γι' αυτο και τα επαναλαμβάνουμε, είπαμε. Ο σκοπος της επανάληψης του μαθήματος ειναι στην ουσία να ερθουν στην επιφάνεια.....στο συνειδητό, μπας και τα διορθώσουμε.....


και το να παρεις το καρμικο μαθημα αν υπαρχρει καπιο μαθημα ειναι αν οχι δυσκολο πολυ κουραστικο,
ποιος πιστευεται οτι ειναι ο καλυτερος τροπος για να καταλαβεις την αλλαγη και να την αποδεχθεις?
sorry αν δεν γινομαι και πολυ κατανοητος ειναι η πρωτη φορα που γραφω σε forum!!.
Οσο πιο δύσκολο και κουραστικό ενα μαθημα, τοσο καλύτερα εμπεδώνεται. Εχεις μάθει ποτέ κάτι, οτιδήποτε, και να σου μείνει, αν δεν εχει κεντρίσει το ενδιαφέρον σου ή δεν εχει γινει κάτι που να σε αναγκάσει να το θυμάσαι???? Και ποιο συχνά θυμόμαστε αυτα που μας εχουν δώσει ενα εντονο συναίσθημα, ειτε πόνος ειναι αυτό ειτε χαρά. Μονο που τα θετικά συναισθήματα τα περνάμε στο ντουκου. Τα αρνητικά ειναι που σκαλίζουμε. Αρα πιθανότατα απο αυτα μαθαίνουμε κιόλας.


και μια αλλη ερωτηση τον τελευταιο καιρο ακουγονται πολυ η θεωρια new age αγγελοι και δυναμεις πως σας φαινεται ?
Κατι εχω διαβάσει, αλλα αν θες συζήτηση επι του θεματος, καλο ειναι να ανοίξεις νεο θεματάκι στην σωστή θεματική ενοτητα.....και φυσικά αναπτύσσοντας την θεωρια για την οποία μιλάς. Γιατι ετσι γενικά που την αναφέρεις, θα μπορούσε ο καθένας να αρχίσει να μιλάει για κατι το διαφορετικό.

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
27-06-2008, 10:48 AM
Οσο πιο δύσκολο και κουραστικό ενα μαθημα, τοσο καλύτερα εμπεδώνεται. Εχεις μάθει ποτέ κάτι, οτιδήποτε, και να σου μείνει, αν δεν εχει κεντρίσει το ενδιαφέρον σου ή δεν εχει γινει κάτι που να σε αναγκάσει να το θυμάσαι???? Και ποιο συχνά θυμόμαστε αυτα που μας εχουν δώσει ενα εντονο συναίσθημα, ειτε πόνος ειναι αυτό ειτε χαρά. Μονο που τα θετικά συναισθήματα τα περνάμε στο ντουκου. Τα αρνητικά ειναι που σκαλίζουμε. Αρα πιθανότατα απο αυτα μαθαίνου

Πολλες φορες βλεπω που γραφουν μερικα μελη γνωρισα τον-την ταδε ειναι αραγε καρμικη σχεση;η στο περιβαλλον μου λενε μερικοι αχ!καρμικη σχεση ειναι η σχεση μας, η φιλια μας και παει λεγοντας.....
Θα ηθελα να πω την ταπεινη μου γνωμη και συμφωνω απολυτα με το -μαυρο φεγγαρι-και σε ενα αλλο ιδιο περιπου θεμα ειχε γραψει τοσο δυνατα και με ουσια λογια που με αγγιξαν και μου εφεραν δακρυα στα ματια[εψαξα να το βρω αλλα δεν τα καταφερα].
Μια καρμικη σχεση ειναι τοσο κουραστικη -εχει τοσο πονο και δακρυα -ξεχνας αυτο που ησουν πριν τον γνωρισεις η οπως εχεις μεγαλωσει και βλεπεις τον αγωνα που πρεπει να δωσεις με τον εαυτο σου πρωτα να τον κατανοησεις και μετα τον συντροφο σου ,οσο πιο γρηγορα καταλαβεις οτι προκειται για καρμικο μαθημα τοσο το καλητερο για να μην λες ΄΄μα γιατι σε μενα;΄΄σε μενα, σε σενα, σε ολους μπορει να συμβει αρκει να μην την κανουμε με ελαφρια πηδηματακια γιατι δεν θα μαθουμε ποτε το μαθημα που ηρθαμε να παρουμε για την εξεληξη μας να καθαρισουμε το καρμα μας και αυτα που χρωσταμε.
Εγω προσωπικα εβλεπα τον εγωισμο μου να τσακιζεται το υφακι μου και το πεισμα μου να πανε στραφι οπως και την υποτηθεμενη υπερηφανεια που ειχα να γινεται ενα με το πατωμα ...ναι αγαπητα μελη επιασα πατο για να αλλαξω στοιχεια του χαρακτηρα μου για να κατανοησω τον συνοδοιπορο της ζωη μου και μεσα απο μενα να κατανοησει και αυτος εμενα και να αλλαξουμε προς το καλητερο .
Εχουμε φτασει σε ενα πολυ καλο επιπεδο μετα απο 29 χρονια και ακομα δουλευουμε την σχεση μας δεν τα παρατησαμε αλλα περπατησαμε μαζι στον δυσκολο δρομο του καρμα και της εξεληξης μας
Σας ευχαριστω που με ακουσατε
Δεσποινα -Κουκι

BlackOrWhat
27-06-2008, 12:36 PM
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι άσχετο αλλά σχετικό...

...τελικά "Μοίρα (και επανάληψη μέχρι να υποκύψω) ή ελεύθερη βούληση (άμα δεν θέλω δεν το μαθαίνω, αλλά γιατί να επαναλαμβάνεται :weird:);"

και τα θέματα 1 (http://www.myhoroscope.gr/71-%F3%F5%E6%E7%F4%DE%F3%E5%E9%F2-%E1%F3%F4%F1%EF%EB%EF%E3%DF%E1%F2/2438-%EC%EF%DF%F1%E1-%DE-%E5%EB%E5%FD%E8%E5%F1%E7-%E2%EF%FD%EB%E7%F3%E7-%3B.html) και 2 (http://www.myhoroscope.gr/91-%F3%F5%E6%E7%F4%DE%F3%E5%E9%F2-%E3%E5%ED%E9%EA%DD%F2-%EA%E1%E9-off-topic-%E8%DD%EC%E1%F4%E1/6283-%F0%E5%F1%DF-%E5%EB%E5%FD%E8%E5%F1%E7%F2-%E2%EF%FD%EB%E7%F3%E7%F2.html)...

parikaras
27-06-2008, 12:39 PM
τελειο!!!!!!!

skorpio
27-06-2008, 07:56 PM
Μια καρμικη σχεση ειναι τοσο κουραστικη -εχει τοσο πονο και δακρυα -ξεχνας αυτο που ησουν πριν τον γνωρισεις η οπως εχεις μεγαλωσει και βλεπεις τον αγωνα που πρεπει να δωσεις με τον εαυτο σου πρωτα να τον κατανοησεις και μετα τον συντροφο σου ,οσο πιο γρηγορα καταλαβεις οτι προκειται για καρμικο μαθημα τοσο το καλητερο για να μην λες ΄΄μα γιατι σε μενα;΄΄σε μενα, σε σενα, σε ολους μπορει να συμβει αρκει να μην την κανουμε με ελαφρια πηδηματακια γιατι δεν θα μαθουμε ποτε το μαθημα που ηρθαμε να παρουμε για την εξεληξη μας να καθαρισουμε το καρμα μας και αυτα που χρωσταμε.
Εγω προσωπικα εβλεπα τον εγωισμο μου να τσακιζεται το υφακι μου και το πεισμα μου να πανε στραφι οπως και την υποτηθεμενη υπερηφανεια που ειχα να γινεται ενα με το πατωμα ...ναι αγαπητα μελη επιασα πατο για να αλλαξω στοιχεια του χαρακτηρα μου για να κατανοησω τον συνοδοιπορο της ζωη μου και μεσα απο μενα να κατανοησει και αυτος εμενα και να αλλαξουμε προς το καλητερο .
Εχουμε φτασει σε ενα πολυ καλο επιπεδο μετα απο 29 χρονια και ακομα δουλευουμε την σχεση μας δεν τα παρατησαμε αλλα περπατησαμε μαζι στον δυσκολο δρομο του καρμα και της εξεληξης μας
Σας ευχαριστω που με ακουσατε
Δεσποινα -Κουκι

Συμφωνώ μαζί σου!

Νομίζω κι εγώ, πως όταν πιάνουμε πάτο είναι η καλύτερη ευκαιρία για να αρχίσουμε από την αρχή!Θα αναφέρω με δικά μου λόγια κάτι που έχω διαβάσει και μου άρεσε πολύ: "ο μαραγκός ξέρει ακριβώς πόσο πρέπει να κόψει ένα ξύλο για να γίνει όμορφο ένα έπιπλο, ο σιδεράς ξέρει ακριβώς πόσο πρέπει να αφήσει στη φωτιά το μέταλλο μέχρι να πάρει τη μορφή που θέλει να του δώσει, κατά συνέπεια και η ζωή ξέρει πόσο πρέπει να πονέσει ένας ανθρωπος για να γίνει καλύτερος".

Δε θα πώ αν είναι η ζωή σκληρή ή το σύμπαν ή ό,τι υπάρχει μεγαλύτερο από μας, αλλά σίγουρα τα όριά μας δεν τα ξέρουμε και πολλές φορές θα τα ξεπεράσουμε.Ποτέ όμως και τίποτα δεν έρχεται που να μην το αντέχουμε.Ο πόνος μας κάνει δυνατότερους και σίγουρα δεν είμαστε οι μόνοι που πονάμε...

Αυτά και με συγχωρείτε που δε θυμάμαι το βιβλίο και το συγγραφέα που έγραψε όσα προανέφερα εντός των εισαγωγικών...:love:

parikaras
27-06-2008, 09:54 PM
περνοντας το θαρρος θα ηθελα να αναφερω και εγω την ιστορια μου!
οποιοδηποτε σχολιο θα με βοηθουσε!!!! .καταρχην εχω αρχισει και ασχολουμε με την αστρολογια εδω και 2 μηνες πολυ λιγο σχετικα αλλα σε πολυ εντονο ρυθμο με αποτελεσμα να εχω φτασει σιγα σιγα σε ενα καλο επιπεδο, ο λογος που με εκανε να ασχοληθω ηταν γιατι αντιλειφθηκα οτι μου συμβαινουν τα ιδια γεγονοτα επαναλαμβανομενα .π.χ στον ερωτικο τομεα .
εχω κανει 3 σχεσεις μακροχρονιες και οι 3 ειχαν ακριβως το ιδιο χρονικο διαστημα μα ακριβως!!!
με το ιδιο ζωδιο οι κοπελες και τις 3 τις γνωρισα σε εναν ξενο τοπο μακρια απο τον τοπο διαμονης μου επισης τυνχανει να ειναι και ο ιδιος τοπος και στις 3 .
με αποτελεσμα μετα τον χωρισμο να πιανω πατο οπως αναφερετε πιο πανω!
περνωντας μου τουλαχιστο 2 χρονια για να βγω απο αυτων τον κυκλωνα συναισθηματων!!
τωρα ειμαι μετα απο 4 μηνες μετα τον χωρισμο και προσπαθω να κραταω καποιες ισσοροπιες, αλλα βλεπω οτι πεφτω παλι!!!
μηπως ειναι η αντιθεση πλουτωνα σεληνης που εχω ?το αθρο που διαβασα ειναι τελειο και πολυ κατατοπιστικο !!
ευχαριστω και ελπιζω να μην σας ζαλισα!

Dell Piero
27-06-2008, 10:05 PM
καταρχην εχω αρχισει και ασχολουμε με την αστρολογια εδω και 2 μηνες πολυ λιγο σχετικα αλλα σε πολυ εντονο ρυθμο με αποτελεσμα να εχω φτασει σιγα σιγα σε ενα καλο επιπεδο,


Με ποιον δάσκαλο;