PDA

View Full Version : Απορία για τον 7ο οίκο στον ουρανό...



ΠΙΡΦΙΡΙΦΙ
05-04-2008, 03:24 AM
Καλησπέρα σας...θα ήθελα να ρωτήσω τι σημαίνει ο 7ος οίκος στον Ουρανό που σχηματίζει τετράγωνο στον Ωροσκόπο(Λέων), αντίθεση στο Mc- μεσουράνημα (Ταύρος) και τρίγωνο στο νότιο δεσμό;

Ευχαριστώ πολύ...:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

Μητσάκος
05-04-2008, 07:44 AM
Καλησπέρα σας...θα ήθελα να ρωτήσω τι σημαίνει ο 7ος οίκος στον Ουρανό που σχηματίζει τετράγωνο στον Ωροσκόπο(Λέων), αντίθεση στο Mc- μεσουράνημα (Ταύρος) και τρίγωνο στο νότιο δεσμό;

Ευχαριστώ πολύ...:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

Έχω την εντύπωση ότι ...βρίσκεσαι στον 7ο ουρανό :love:
Μια άλλη εντύπωση που έχω είναι ότι μάλλον θα πρέπει να επαναδιατυπώσεις την ερώτηση :cheesy:

cancerian
05-04-2008, 03:04 PM
Καλησπέρα σας...θα ήθελα να ρωτήσω τι σημαίνει ο 7ος οίκος στον Ουρανό που σχηματίζει τετράγωνο στον Ωροσκόπο(Λέων), αντίθεση στο Mc- μεσουράνημα (Ταύρος) και τρίγωνο στο νότιο δεσμό;

Ευχαριστώ πολύ...:bigsmile::bigsmile::bigsmile:




:blink: + :wacko: = :w00t:

επανατοποθετηση plz !!!!

black moon
05-04-2008, 06:10 PM
Έχω την εντύπωση ότι ...βρίσκεσαι στον 7ο ουρανό :love:
Μια άλλη εντύπωση που έχω είναι ότι μάλλον θα πρέπει να επαναδιατυπώσεις την ερώτηση :cheesy:

:laugh::lol::lol::lol:

ΠΙΡΦΙΡΙΦΙ
05-04-2008, 11:33 PM
Έχω την εντύπωση ότι ...βρίσκεσαι στον 7ο ουρανό :love:
Μια άλλη εντύπωση που έχω είναι ότι μάλλον θα πρέπει να επαναδιατυπώσεις την ερώτηση :cheesy:

Βρε παιδιά...μην βαράτε...ΟΚ δεν το διατύπωσα καλά...να το ξαναπώ (ελπίζω αυτή την φορά σωστά :laugh:) για να γίνω κατανοητή. :embarrest
1) Ο 7ος οίκος μου είναι στον Ουρανό(Υδροχόο). Τί σημαίνει πρακτικά αυτό;:blink::blink::blink: Γνωρίζω την σημασία των οίκων και των πλανητών αλλα δεν μπορώ να τα συνδιάσω....Χρειάζομαι την βοήθεια σας!:bigsmile:
2) Οι πλανήτες μεταξύ τους σχετίζονται με γωνίες σχέσεων, τις λεγόμενες όψεις σωστά; Με βάση τον χάρτη μου ισχύουν τα εξής:
Πλανήτης Όψη Πλανήτης Ανοχή
Ουρανός Τετράγωνο Ωροσκόπος (Λέων) 5.65
Ουρανός Αντίθεση Μεσουράνημα (Ταύρος) 0.54
Ουρανός Τρίγωνο Ν. Δεσμός (Ερμής) 5.50
Γνωρίζω την σημασία των πλανητών και των όψεων αλλά δεν ξέρω τι είναι η ανοχή; Πως εξηγούνται όλα αυτά για να βγάλω ένα συμπέρασμα για τον "ουρανό" που με ταλαιπωρεί;

Ελπίζω να καταλάβατε...:unsure: και συγνώμη που σας κούρασα!:sad:

black moon
06-04-2008, 12:21 AM
Βρε παιδιά...μην βαράτε...ΟΚ δεν το διατύπωσα καλά...να το ξαναπώ (ελπίζω αυτή την φορά σωστά :laugh:) για να γίνω κατανοητή. :embarrest
1) Ο 7ος οίκος μου είναι στον Ουρανό(Υδροχόο). Τί σημαίνει πρακτικά αυτό;:blink::blink::blink: Γνωρίζω την σημασία των οίκων και των πλανητών αλλα δεν μπορώ να τα συνδιάσω....Χρειάζομαι την βοήθεια σας!:bigsmile:
2) Οι πλανήτες μεταξύ τους σχετίζονται με γωνίες σχέσεων, τις λεγόμενες όψεις σωστά; Με βάση τον χάρτη μου ισχύουν τα εξής:
Πλανήτης Όψη Πλανήτης Ανοχή
Ουρανός Τετράγωνο Ωροσκόπος (Λέων) 5.65
Ουρανός Αντίθεση Μεσουράνημα (Ταύρος) 0.54
Ουρανός Τρίγωνο Ν. Δεσμός (Ερμής) 5.50
Γνωρίζω την σημασία των πλανητών και των όψεων αλλά δεν ξέρω τι είναι η ανοχή; Πως εξηγούνται όλα αυτά για να βγάλω ένα συμπέρασμα για τον "ουρανό" που με ταλαιπωρεί;

Ελπίζω να καταλάβατε...:unsure: και συγνώμη που σας κούρασα!:sad:

ΠΙΡΦΙΡΙΦΙ γεια σου!
Να σου πω οτι:
1) Δεν λεμε ο 7ος στον Ουρανό αλλα στον Υδροχόο.Τι αλλο μπορεί να εννοεις;Μηπως είναι και ο Ουρανος(πλανήτης) στον 7ο;
2)Aν ο Ουρανός είναι όντως στον 7ο, αποκλείεται να κανει τετραγωνο με τον Ωροσκόπο γιατί ειναι απεναντι.
3)Αποκλείεται να κανει και αντιθεση με το μεσουρανημα(μηπως εννοεις το αντίθετο)
Για καντα μας πιο λιανααααααααα!!!!!!!!!!!!:blink:

cancerian
06-04-2008, 12:22 AM
Γνωρίζω την σημασία των πλανητών και των όψεων αλλά δεν ξέρω τι είναι η ανοχή;

Ας το παρουμε λιγο από την αρχη το θεμα .

Οι 5 κυριες οψεις όπως ξερουμε είναι
το τριγωνο( 120*)
το τετραγωνο ( 90*)
η συνοδος ( 0* )
το εξαγωνο ( 60*)
η αντιθεση (180*).

Αυτές προκύπτουν από την διαιρεση του κυκλου ( 360*). Όπως είναι φυσικο δεν θα βρισκονται ολοι οι πλανητες σε ακριβη οψη ( δηλ. να απεχει ο Ηλιος ακριβως 60 μοιρες από τον Πλουτωνα ). Ετσι λοιπον οι αστρολογοι εδωσαν καποια ανοχη στις οψεις.
ΜΕΧΡΙ ΠΟΣΕΣ ΜΟΙΡΕΣ ΑΚΟΜΑ , ΘΑ ΙΣΧΥΕΙ ΜΙΑ ΟΨΗ ............

Οσο πιο μικρη είναι η ανοχη ενός πλανητη με έναν άλλο τοσο πιο μεγαλη ισχυ εχει μια οψη. Οσο ποιο μεγαλη είναι η ανοχη ενός πλανητη με έναν άλλο τοσο λιγοτερη ισχύ θα εχει η οψη αυτή .

Πχ Ουρανός Τετράγωνο Ωροσκόπος (Λέων) 5.65

Η ανοχη του τετραγωνου ( 90 * ) μεταξυ αυτων των δυο πλανητων είναι 5,65 ( 95.65 * ) ... ( βρισκονται σε αποσταση 90 * και συν 5.65* )

Για την κάθε οψη η ανοχη είναι αναλογη. Με αυτά που γνωριζω είναι ότι η ανοχη για κάθε οψη δεν υπερβαινει τις 7 μοιρες ( μαλιστα καποιοι αστρολογοι το πηγαινουν και στις 10* ) … Αλλα μην ξεχνας οσο ποιο μεγαλη ανοχη δινεις … τοσο ποιο μικρη ισχυ εχει η οψη αυτή ….

cancerian
06-04-2008, 12:41 AM
Ο 7ος οίκος μου είναι στον Ουρανό(Υδροχόο)


Ουρανός Τετράγωνο Ωροσκόπος (Λέων) 5.65


Ουρανός Αντίθεση Μεσουράνημα (Ταύρος) 0.54


Ουρανός Τρίγωνο Ν. Δεσμός (Ερμής)



1) Παρε μια βαθεια ανασα ...

2) Παμε παλι απο την αρχη ...
3) Εχουμε οοοοοοοοολο το χρονο να απαντησουμε στις αποριες σου

Μητσάκος
06-04-2008, 06:59 AM
Βρε παιδιά...μην βαράτε...ΟΚ δεν το διατύπωσα καλά...να το ξαναπώ (ελπίζω αυτή την φορά σωστά :laugh:) για να γίνω κατανοητή. :embarrest
1) Ο 7ος οίκος μου είναι στον Ουρανό(Υδροχόο). Τί σημαίνει πρακτικά αυτό;:blink::blink::blink: Γνωρίζω την σημασία των οίκων και των πλανητών αλλα δεν μπορώ να τα συνδιάσω....Χρειάζομαι την βοήθεια σας!:bigsmile:
2) Οι πλανήτες μεταξύ τους σχετίζονται με γωνίες σχέσεων, τις λεγόμενες όψεις σωστά; Με βάση τον χάρτη μου ισχύουν τα εξής:
Πλανήτης Όψη Πλανήτης Ανοχή
Ουρανός Τετράγωνο Ωροσκόπος (Λέων) 5.65
Ουρανός Αντίθεση Μεσουράνημα (Ταύρος) 0.54
Ουρανός Τρίγωνο Ν. Δεσμός (Ερμής) 5.50
Γνωρίζω την σημασία των πλανητών και των όψεων αλλά δεν ξέρω τι είναι η ανοχή; Πως εξηγούνται όλα αυτά για να βγάλω ένα συμπέρασμα για τον "ουρανό" που με ταλαιπωρεί;

Ελπίζω να καταλάβατε...:unsure: και συγνώμη που σας κούρασα!:sad:

Αν και το προτιμότερο θα ήταν να παρέθετες τα στοιχεία σου, για να δούμε ακριβώς τι εννοείς, θα αξιοποιήσω το κληρονομικό μου χάρισμα της διαίσθησης ( :nuts: ) βάζοντας και μια εσάνς λογικής ( :toung: ), για να ξεδιαλύνω λίγο τα πράγματα, αν και ξέρω πού θα καταλήξω...
Έχουμε και λέμε :bigsmile:
Έχεις τον 7ο οίκο σου στο ζώδιο του Υδροχόου.
Ο πλανήτης Ουρανός βρίσκεται μάλλον στον 4ο οίκο, στο ζώδιο του Σκορπιού.
Ο Ν. Δεσμός σου μάλλον είναι ή στον Λέοντα ή στον Υδροχόο. Αν είναι στον Λέοντα, είναι στον 1ο σου οίκο. Αν είναι, αν είναι, αν είναι.... Κατέληξα εκεί που σου είπα ότι ξέρω ότι θα καταλήξω...
Επειδή η διαίσθηση εκτιμώ ότι πρέπει να επικουρεί την λογική και όχι το αντίθετο, και επειδή τα μάλλον, τα ίσως και τα αν καλό είναι να χρησιμοποιούνται στις σωστές ποσότητες, θα σου πρότεινα απλώς να παραθέσεις τα στοιχεία σου. Αν και για να κοιτάς 7ο και Ουρανό, ξέρω και σε αυτό πού θα καταλήξουμε, αλλά δεν πειράζει...:love:

ΠΙΡΦΙΡΙΦΙ
06-04-2008, 10:38 PM
Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου...και για την υπομονή σου...είμαι αρχάρια στο χώρο της Αστρολογίας πράγμα που σημαίνει οτι συνεχώς μαθαίνω καινούργια πράγματα! Το γεγονός αυτό έχει ένα κόστος για τους άλλους...ποιο είναι αυτό; να απαντούν στις περίεργες και πιθανόν "κουτές" ερωτήσεις μου!Αν όμως δεν ρωτήσω πως θα μάθω...;
Και πάλι σε ευχαριστώ...για την "ανοχή" σου!

black moon
06-04-2008, 10:48 PM
Καλά κανεις και ρωτας.Αλλα τελικα ισχύουν τα του Μητσάκου, για να απαντήσουμε κιόλας;

ΠΙΡΦΙΡΙΦΙ
06-04-2008, 11:58 PM
Αν και το προτιμότερο θα ήταν να παρέθετες τα στοιχεία σου, για να δούμε ακριβώς τι εννοείς, θα αξιοποιήσω το κληρονομικό μου χάρισμα της διαίσθησης ( :nuts: ) βάζοντας και μια εσάνς λογικής ( :toung: ), για να ξεδιαλύνω λίγο τα πράγματα, αν και ξέρω πού θα καταλήξω...
Έχουμε και λέμε :bigsmile:
Έχεις τον 7ο οίκο σου στο ζώδιο του Υδροχόου.
Ο πλανήτης Ουρανός βρίσκεται μάλλον στον 4ο οίκο, στο ζώδιο του Σκορπιού.
Ο Ν. Δεσμός σου μάλλον είναι ή στον Λέοντα ή στον Υδροχόο. Αν είναι στον Λέοντα, είναι στον 1ο σου οίκο. Αν είναι, αν είναι, αν είναι.... Κατέληξα εκεί που σου είπα ότι ξέρω ότι θα καταλήξω...
Επειδή η διαίσθηση εκτιμώ ότι πρέπει να επικουρεί την λογική και όχι το αντίθετο, και επειδή τα μάλλον, τα ίσως και τα αν καλό είναι να χρησιμοποιούνται στις σωστές ποσότητες, θα σου πρότεινα απλώς να παραθέσεις τα στοιχεία σου. Αν και για να κοιτάς 7ο και Ουρανό, ξέρω και σε αυτό πού θα καταλήξουμε, αλλά δεν πειράζει...:love:

Αγαπητέ μου Μητσάκο...απορίες δεν έχω μόνο για τον 7ο οίκο αλλά και για τον 8ο!!! Δεν με προβληματίζει μόνο ο πλανήτης Ουρανός αλλά και ο Ποσειδώνας καθώς και ο Πλούτωνας!!! Είπαμε οι απορίες είναι πολλές...υπομονή και χρόνο να έχετε για να μου εξηγείται:toung:....Όντως ο πλανήτης Ουρανός βρίσκεται στον 4ο οίκο, στο ζώδιο του Σκορπιού. Ο Ν. Δεσμός μου είναι στον Υδροχόο και Ο Β.Δεσμός μου είναι στον Λέοντα...

Τελικά τι σημαίνει να έχεις τον 7ο οίκο σου στο ζώδιο του Υδροχόου;

ΠΙΡΦΙΡΙΦΙ
07-04-2008, 12:00 AM
Καλά κανεις και ρωτας.Αλλα τελικα ισχύουν τα του Μητσάκου, για να απαντήσουμε κιόλας;

Αγαπητή black moon πραγματικά λυπάμαι που σε μπερδεύω τόσο πολύ γιατί δεν ξέρω καλά την ορολογία και τον τρόπο που πρέπει να παραθέτω τα δεδομένα και τα στοιχεία που έχω στην διάθεση μου...πραγματικά χρειάζομαι την βοήθεια όλων σας για να μάθω...θα με βοηθήσετε;:cheesy:
Όντως ο πλανήτης Ουρανός βρίσκεται στον 4ο οίκο, στο ζώδιο του Σκορπιού.
Ο Ν. Δεσμός μου είναι στον Υδροχόο ενώ ο Β.Δεσμός μου είναι στον Λέοντα...

zeta1987
07-04-2008, 12:53 AM
Αγαπητή black moon πραγματικά λυπάμαι που σε μπερδεύω τόσο πολύ γιατί δεν ξέρω καλά την ορολογία και τον τρόπο που πρέπει να παραθέτω τα δεδομένα και τα στοιχεία που έχω στην διάθεση μου...πραγματικά χρειάζομαι την βοήθεια όλων σας για να μάθω...θα με βοηθήσετε;:cheesy:
Όντως ο πλανήτης Ουρανός βρίσκεται στον 4ο οίκο, στο ζώδιο του Σκορπιού.
Ο Ν. Δεσμός μου είναι στον Υδροχόο ενώ ο Β.Δεσμός μου είναι στον Λέοντα...

Γενικά δεν χρειάζεται να ανησυχείς!Εδώ είμαστε για να εξηγούμε και να βοηθούμε!
Γενικά η ακμή του εβδόμου στον υδροχόο κάνει το άτομο απρόβλεπτο και με μεγάλη τάση ελευθερίας στις σχέσεις του.Ο Ουρανός (κυβερνήτης έβδομου οίκου) που βρίσκεται στον 4 οίκο,μας δείχνει πως ίσως όλη αυτή απροβλεψιμότητα έχει τις ρίζες της στο οικογενειακό περιβάλλον.

black moon
07-04-2008, 01:10 AM
Λοιπον ΠΙΡΦΙΡΙΦΙ!Διαβασε πρωτα τα παρακατω για τον Ουρανο:

Ο Ουρανός σχετίζεται με την εκκεντρικότητα, τον νεωτερισμό, το σπάσιμο της παράδοσης και του συντηρητισμού. Είναι η έκφραση του μέλλοντος, της εφεύρεσης, της ανακάλυψης, της τεχνολογίας, της μεγάλης ταχύτητας, του ανοικτού διαστήματος.

Δηλώνει τους επαναστάτες, τους αντιδραστικούς, τους ανένταχτους στα κοινωνικά δεδομένα, τους αναρχικούς.
Το ξαφνικό και το διασπαστικό είναι στα πλαίσιά του. Η επανάσταση (όπως για παράδειγμα η Γαλλική Επανάσταση που συνέβη λίγο μετά την ανακάλυψή του) του ταιριάζει. Κάθε ανατροπή και διάλυση, όπως το διαζύγιο σε προσωπικό χάρτη, τον αφορά.
Ο Ουρανός σχετίζεται με τα αεροπλάνα, τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές, τις ακτίνες Χ, τη διαισθητική αντίληψη (είναι η ψηλότερη οκτάβα του Ερμή), την αύρα, τον κινηματογράφο, τις τηλεπικοινωνίες.

Οι αλτρουιστικές ιδέες, ο ανθρωπισμός, οι ομάδες κάτω από ένα κοινό σκοπό, σχετίζονται με τον Ουρανό. Είναι ο πλανήτης της Αστρολογίας, της περίεργης ή ασυνήθιστης ερωτικής συμπεριφοράς, των σεισμών, του μαγνητικού πεδίου. Χρειάζεται προσοχή στην υπερβολική χρήση των ιδιοτήτων του, γιατί θα οδηγήσει σε αναρχισμό, σκληρότητα, διάλυση αξιών και καταστάσεων, επικίνδυνες εκρηκτικές εκδηλώσεις.
Ένας Ουρανός στον Αιγόκερω, θα φέρει μία γενιά ατόμων, με ανάγκη να μεταρρυθμίσουν τα κοινωνικά δεδομένα, τις παραδοσιακές αξίες και ιδέες. Θα θελήσουν να εκδηλώσουν με νέο πρόσωπο τα πιστεύω τους, δίδοντας ώθηση στη κλασική κοινωνία να δεχθεί το μέλλον με περισσότερη ευχέρεια.
Θα φέρουν ωστόσο, αναστάτωση και αναταραχή σε ταμπού και έθιμα.
Αυτα συσχετίζονται και με τον Υδροχόο,γιατι ο Ουρανος ειναι ο κυβερνήτης του.
Τα εμπέδωσες;Παμε τώρα...

Σε τετραγωνο με τον Ωροσκόπο σε κανει να εχεις εντονες εκρηξεις νευρων!Τα μαζευεις για καιρο και μετα....μπαμ!Επίσης επειδη ο Ωροσκόπος ειναι και η κραση μας,και εσυ εχεις Ωροσκόπο Λεων που κυριαρχει την καρδια,και ο Ουρανος απο την αλλη κυριαρχει το νευρικο συστημα,το κυκλοφοριακο,τις κνημες και τους αστραγαλους,μπορει να υπαρχει μια αμφιδρομη αρνητικη επιρροη αναμεσα τους(ιδιως κυκλοφοριακο- καρδια).Επισης μπορει να κανεις ασταθεις σχεσης και με ασταθη ατομα.
Ο Β.Δ.στον Λεοντα μπορεις να το βρεις στα forums τι σημαινει(οπως και το αποσπασμα που σου παρεθεσα παραπάνω για τον Ουρανό).Στον πρωτο οικο παντως σημαινει οτι δεν επαναπαυεσαι ,και οτι αναζητάς παντα την βελτιωσή σου, σαν ανθρωπος (κυριως ψυχική και πνευματική).
Η ακμή 7ου στον Υδροχόο σημαίνει, οτι αναζητάς ελευθερία και ανεξαρτησία, στις σχεσεις συναιργασίας σου(συναιτερισμοι επαγγελματικοι,γαμος).Επισ ς ισως,δειχνει κάποια γεγονότα απροσμενα σ'αυτές....όχι απαραιτήτως ασχημα...το οτι εκει ειναι ο Ν.Δ. δειχνει οτι σ'αυτες τις σχεσεις, νιωθεις ενα βόλεμα και δεν προσπαθεις μεσα απο προσωπική δημιουργηκότητα να προβαλεις δυναμικά το "εγώ" σου(Β.Δ. Λέων-1ος).
Οποιος θελει ας συμπληρώσει!

ΠΙΡΦΙΡΙΦΙ
08-04-2008, 01:36 AM
Λοιπον ΠΙΡΦΙΡΙΦΙ!Διαβασε πρωτα τα παρακατω για τον Ουρανο:

Αυτα συσχετίζονται και με τον Υδροχόο,γιατι ο Ουρανος ειναι ο κυβερνήτης του.
Τα εμπέδωσες;Παμε τώρα...

Σε τετραγωνο με τον Ωροσκόπο σε κανει να εχεις εντονες εκρηξεις νευρων!Τα μαζευεις για καιρο και μετα....μπαμ!Επίσης επειδη ο Ωροσκόπος ειναι και η κραση μας,και εσυ εχεις Ωροσκόπο Λεων που κυριαρχει την καρδια,και ο Ουρανος απο την αλλη κυριαρχει το νευρικο συστημα,το κυκλοφοριακο,τις κνημες και τους αστραγαλους,μπορει να υπαρχει μια αμφιδρομη αρνητικη επιρροη αναμεσα τους(ιδιως κυκλοφοριακο- καρδια).Επισης μπορει να κανεις ασταθεις σχεσης και με ασταθη ατομα.
Ο Β.Δ.στον Λεοντα μπορεις να το βρεις στα forums τι σημαινει(οπως και το αποσπασμα που σου παρεθεσα παραπάνω για τον Ουρανό).Στον πρωτο οικο παντως σημαινει οτι δεν επαναπαυεσαι ,και οτι αναζητάς παντα την βελτιωσή σου, σαν ανθρωπος (κυριως ψυχική και πνευματική).
Η ακμή 7ου στον Υδροχόο σημαίνει, οτι αναζητάς ελευθερία και ανεξαρτησία, στις σχεσεις συναιργασίας σου(συναιτερισμοι επαγγελματικοι,γαμος).Επισ ς ισως,δειχνει κάποια γεγονότα απροσμενα σ'αυτές....όχι απαραιτήτως ασχημα...το οτι εκει ειναι ο Ν.Δ. δειχνει οτι σ'αυτες τις σχεσεις, νιωθεις ενα βόλεμα και δεν προσπαθεις μεσα απο προσωπική δημιουργηκότητα να προβαλεις δυναμικά το "εγώ" σου(Β.Δ. Λέων-1ος).
Οποιος θελει ας συμπληρώσει!

Είσαι θεά! Έτσι είμαι γενικά σαν άνθρωπος...τελικά είναι πολύ όμρφο να "με μαθαίνω" μέσα απο εσάς!!!:love:
Ευχαριστώ πολύ!

ntale8
09-04-2008, 09:14 AM
Διαβάζοντας οσα γράφετε μου γεννήθηκε η εξής απορία… τελικά τι είναι ποιο σημαντικό ? για παράδειγμα … λέμε ότι ο 4 οίκος είναι στον ουρανό αλλά και ο 7 οίκος είναι στον υδροχόο αρα ουρανός…
Τελικά ο ουρανός ομως ποιον οίκο θα επηρεάσει περισσοτερο τον 4 της πιρφιριφι η τον 7 ? και κάτι ακόμα … αν ο 7 οίκος της δεν είναι στις πρώτες 10 μοίρες του υδροχόου επηρεάζεται ακόμα από τον ουρανό ο 7 οίκος ?
Δεν ξέρω αν είπα κάποια χαζομάρα:blink:… ίσως φτάει το γεγονός ότι δε γνωρίζω πολλά πράγματα .

zeta1987
09-04-2008, 10:16 AM
Διαβάζοντας οσα γράφετε μου γεννήθηκε η εξής απορία… τελικά τι είναι ποιο σημαντικό ? για παράδειγμα … λέμε ότι ο 4 οίκος είναι στον ουρανό αλλά και ο 7 οίκος είναι στον υδροχόο αρα ουρανός…
Τελικά ο ουρανός ομως ποιον οίκο θα επηρεάσει περισσοτερο τον 4 της πιρφιριφι η τον 7 ? και κάτι ακόμα … αν ο 7 οίκος της δεν είναι στις πρώτες 10 μοίρες του υδροχόου επηρεάζεται ακόμα από τον ουρανό ο 7 οίκος ?
Δεν ξέρω αν είπα κάποια χαζομάρα:blink:… ίσως φτάει το γεγονός ότι δε γνωρίζω πολλά πράγματα .


Στον τέταρτο οίκο υπάρχει ο πλανήτης Ουρανός και επομένως αυτόν επηρεάζει περισσότερο στην ζωή σου και εκεί θα βιώσεις τα περισσότερα απρόσμενα.Τώρα όσον αφορά την ακμή του 7ου οίκου που βρίσκεται στον υδροχόο και επομένως κυβερνάται από τον ουρανό,δείχνει ότι όταν γίνονται κάποιες όψεις με πλανήτες σου μαζί με τον Ουρανό κατά κάποιο τρόπο εκτός από τα θέματα που διαπραγματεύεται ο 4ος οίκος,υπάρχει επιρροή και σε ζητήματα του 7ου οίκου.
Ελπίζω να σε βοήθησα!:cheesy:

black moon
11-04-2008, 06:52 AM
Συμφωνώ με την Zeta,να πω μόνο απλά,οτι οταν εχεις ακμή καποιου οικου σε καποιο ζώδιο αυτό δειχνει και την δική σου συμπεριφορα ,απεναντι σε ότι αντιπροσωπεύει ο οικος.Οταν όμως εχεις εναν πλανήτη μεσα σε έναν οίκο,φερνει καταστασεις ή ανθρώπους στην ζωη μας που δημιουργούν γεγονότα τις φυσεως του πλανήτη, σε ότι αντιπροσωπεύει ο οικος.