PDA

View Full Version : Πλουτωνας στον Αιγοκερω



dream_on
01-04-2008, 04:56 PM
Καλησπερα
Το γεγονος οτι ο Πλουτωνας μπηκε στον Αιγοκερω, επηρρεαζει καποιον που εχει πλανητες στον αιγοκερω (ή λεω ασχετα και εχει να κανει μονο με τις διελευσεις;)

cancerian
01-04-2008, 05:04 PM
Καλησπερα
Το γεγονος οτι ο Πλουτωνας μπηκε στον Αιγοκερω, επηρρεαζει καποιον που εχει πλανητες στον αιγοκερω (ή λεω ασχετα και εχει να κανει μονο με τις διελευσεις;)

φυσικα και εχει να κανει ... Επηρεαζει ειδιαιτερα τα παρορμητικα ζωδια ( ιδιαιτερα τους καρκινους ) και ατομα με πλανητες στον ΑΙγοκερο ( ιδιως στις πρωτες μοιρες - για αυτο τον καιρο- μιας και κινειται μονο κατι λεπτα μεσα σε μια μερα ) αλλα και τα ζωδια της γης και εκεινων που εχουν πλανητες σε γηινα ζωδια πανω σε μοιρες του διελευνοντα Πλουτωνα

nak
01-04-2008, 05:59 PM
πως μπορουμε να δουμε πως επηρρεαζει το καθε ωροσκοπιο ξεχωριστα...

katerina2
01-04-2008, 06:05 PM
πως μπορουμε να δουμε πως επηρρεαζει το καθε ωροσκοπιο ξεχωριστα...

Πρέπει να συκρίνεις τον γενεθλιο χάρτη με τον διελαύνοντα Πλούτωνα. Να δεις δηλ σε ποιο οίκο ο διελαύνοντας Πλούτωνας βρίσκεται και τί όψεις κάνει με τους πλανήτες του γενέθλιου χάρτη. Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο..

nak
01-04-2008, 06:09 PM
ευχαριστω παρα πολυ αλλα και παλι δεν ξερω πως να τα βρω αυτα. Ξερω οτι ο πλουτωνας στο γενεθλιο ωροσκοπιο μου ειναι στις 8°56' στον 7ο οικο. Πως μπορω να δω τι οψεις κανει τωρα???

katerina2
01-04-2008, 06:16 PM
Μπορείς να επισκευτείς την ιστιοσελίδα Astrology and Horoscope Homepage - Astrodienst (http://www.astro.com). Κάνε κλικ στο ''astrodienst services'' και μετά στο ''extended chart selection'' Αφού συμπληρώσεις ημέρα/ώρα/τόπο γένησης θα σου βγάλει το χάρτη σου. Θα δεις ότι έχει πολλές επιλογές για να σχηματίσεις διαφόρων ειδών χάρτες (προοδευόμενο, συναστρία κτλ) . Εσένα σε αυτή τη φάση σε ενδιαφέρουν οι διελεύσεις (transits) . Κάνε κλικ στην αντίστιχη επιλογή και θα έχεις σε έναν χάρτη (natal chart and transits). Αν έχεις κάποιο πρόβλημα, ρώτησε!

dream_on
01-04-2008, 06:23 PM
Συγνωμη για την ασχετοσυνη μου... μπηκα και ειδα οτι ο πλουτωνας κανει τετραγωνο με τον Δια μου, και ενα αλλο σηματακι :embarrest καπως ετσι " < ", και διπλα 1/s με τον ηλιο μου...τι σημαινει το δευτερο??? :embarrest

katerina2
01-04-2008, 06:29 PM
... και διπλα 1/s με τον ηλιο μου...τι σημαινει το δευτερο??? :embarrest
ο αριθμός 1 δείχνει την ανοχή των μοιρών στην όψη. Δηλ αυτή η όψη δεν είναι τέλεια ''μοιρικά'' (τότε θα έγραφε 0), αλλά έχουμε ανοχή 1 μοίρας.

dream_on
01-04-2008, 06:32 PM
ο αριθμός 1 δείχνει την ανοχή των μοιρών στην όψη. Δηλ αυτή η όψη δεν είναι τέλεια ''μοιρικά'' (τότε θα έγραφε 0), αλλά έχουμε ανοχή 1 μοίρας.

thanx!!!! και το " < " τι οψη ειναι;

Fotini Christodoulou
01-04-2008, 06:34 PM
Αν δεν κάνω λάθος ειναι το μισό τετράγωνο:bigsmile:

dream_on
01-04-2008, 06:45 PM
Ευχαριστώ πολυ!!!!!
Αναρωτιεμαι...το μισο τετραγωνο Ηλιου-Πλουτωνα με 1 μοιρα αποκλιση, θεωρειται μειζονα ή ελασσονα οψη; Καπου διαβασα οτι οι μισες οψεις, αν ειναι ακριβειας, ε, θεωρουνται καπως σημαντικες... Η συγκεκριμενη θα μπορουσε να θεωρηθει μειζονα (κυριως λογω ηλιου φανταζομαι) ή η μια μοιρα αποκλιση για αυτη την οψη ειναι ηδη μεγαλη;

Μητσάκος
01-04-2008, 07:12 PM
ευχαριστω παρα πολυ αλλα και παλι δεν ξερω πως να τα βρω αυτα. Ξερω οτι ο πλουτωνας στο γενεθλιο ωροσκοπιο μου ειναι στις 8°56' στον 7ο οικο. Πως μπορω να δω τι οψεις κανει τωρα???

Νομίζω ότι θα ήταν προτιμότερο να ξεκινήσεις από πιο απλά, όπως είναι το γενέθλιο.
Σε αυτόν το σύνδεσμο έχει τον πιο πλήρη χάρτη που μπορείς να βρεις άμεσα και είναι και στα ελληνικά. Έχει όλες τις όψεις, τις ανοχές κλπ κλπ :nuts:
http://www.myhoroscope.gr/natalchart.php

Και σε αυτόν, παίζει και συναστρία
http://www.myhoroscope.gr/synastry.php

Όρεξη να έχεις :cheesy: