PDA

View Full Version : Η τεμπελια και η ευθυνοφοβια στον χαρτη



aries engineer
28-03-2008, 11:47 AM
Πως μπορει να προσδιοριστει η τεμπελια και η ευθυνοφοβια σε εναν γενεθλιο χαρτη..?
Καπου εχει παρει το ματι μου οτι το πρωτο σχετιζεται με την Αφροδιτη στον 1ο οικο..που εκτος της ομορφιας και γοητειας :σφύριγμα δινει και μια οξεια τεμπελιτιδα:toung::toung:...Τωρα για την ευθυνοφοβια..θα ηθελα να διαβασω και τις δικες σας αποψεις..:bigsmile::bigsmile:Καλη βροχερη μερα σε ολους!!!!!!:love::love:

black moon
28-03-2008, 12:13 PM
Για την τεμπελιά ξερω κατι για τριγωνο Δια-Αφροδίτης.Γενικά ενας έντονος Δίας-9ος που δεν περιορίζεται απο Κρονια ενεργεια φέρνει μια χαλαρότητα.
Απ' την άλλη Αιγόκερος -Κρόνος-10ος ειναι συσχετισμένοι με το αισθημα ευθύνης .Έτσι προσωπικοι πλανήτες στον Αιγόκερω,και όψεις τους με Κρόνο δίνουν πολύ υπεύθηνα άτομα.Ο Δίας στον Αιγόκερω δεν είναι τυχαία σε πτώση:ο καλοπερασάκιας Διας τα "βρίσκει δύσκολα" εκεί...γίνεται πολύ πιο εργατικός και υπεύθυνος!

BlackOrWhat
28-03-2008, 12:28 PM
Για την τεμπελιά ξερω κατι για τριγωνο Δια-Αφροδίτης.Γενικά ενας έντονος Δίας-9ος που δεν περιορίζεται απο Κρονια ενεργεια φέρνει μια χαλαρότητα.
Απ' την άλλη Αιγόκερος -Κρόνος-10ος ειναι συσχετισμένοι με το αισθημα ευθύνης .Έτσι προσωπικοι πλανήτες στον Αιγόκερω,και όψεις τους με Κρόνο δίνουν πολύ υπεύθηνα άτομα.Ο Δίας στον Αιγόκερω δεν είναι τυχαία σε πτώση:ο καλοπερασάκιας Διας τα "βρίσκει δύσκολα" εκεί...γίνεται πολύ πιο εργατικός και υπεύθυνος!

Πάνω κάτω συμφωνώ μαζί σου...με την μόνη διαφορά...θεωρώ ότι σε οποιονδήποτε οίκο συναντάμε συνωστισμό πλανητών το άτομο δίνει τη μάχη του εκεί και μόνο που δεν τεμπελιάζει...εκτός κι αν εννοούσες κάτι άλλο με τον όρο έντονο 9ο:wacko:

black moon
28-03-2008, 12:50 PM
Πάνω κάτω συμφωνώ μαζί σου...με την μόνη διαφορά...θεωρώ ότι σε οποιονδήποτε οίκο συναντάμε συνωστισμό πλανητών το άτομο δίνει τη μάχη του εκεί και μόνο που δεν τεμπελιάζει...εκτός κι αν εννοούσες κάτι άλλο με τον όρο έντονο 9ο:wacko:

Ανάλογα με το τι πλανήτες έχει και τι όψεις κάνουν μπορεί να ευνοήσει Ανώτατες Σπουδές και Υποτροφίες στο εξωτερικό ή το "πάμε για τρέλες στις Σευχέλες":nana:!

black moon
28-03-2008, 12:53 PM
ΥΓ. Και τα δυο πραπάνω που ανεφερα είναι τρόπος μάθησης και "ανοίγματος μυαλού",χαρακτηριστικό του 9ου-Τοξότη-Δια.

cancerian
28-03-2008, 01:25 PM
Να συμπληρωσω το εξης οτι η Αφροδιτη σε ασχημη γωνια με τον Δια κανει το ατομο να τεμπελιαζει δεν ειναι απολυτο αλλα κανει το ατομο να μην παιρνει σοβαρα τις ευθυνες του

GEN Y
28-03-2008, 01:27 PM
Πως μπορει να προσδιοριστει η τεμπελια και η ευθυνοφοβια σε εναν γενεθλιο χαρτη..?
Καπου εχει παρει το ματι μου οτι το πρωτο σχετιζεται με την Αφροδιτη στον 1ο οικο..που εκτος της ομορφιας και γοητειας :σφύριγμα δινει και μια οξεια τεμπελιτιδα:toung::toung:...Τωρα για την ευθυνοφοβια..θα ηθελα να διαβασω και τις δικες σας αποψεις..:bigsmile::bigsmile:Καλη βροχερη μερα σε ολους!!!!!!:love::love:

Καλή σου μέρα και σε σένα!! Πολύ κρύο!! Δηλαδή εγώ με Αφροδίτη σε Ιχθείς και 1ο σε τρίγωνο με Δία από Σκορπιό και 8ο οίκο πρέπει να είμαι η προσωποποίηση της τεμπελιάς!!!! χαχαχαχα!!:laugh::laugh:

Βαριέμαι!!!!!!!!.......:wacko::wacko::laug h::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:

:love:

aries engineer
28-03-2008, 03:02 PM
Για την τεμπελιά ξερω κατι για τριγωνο Δια-Αφροδίτης.Γενικά ενας έντονος Δίας-9ος που δεν περιορίζεται απο Κρονια ενεργεια φέρνει μια χαλαρότητα.
Απ' την άλλη Αιγόκερος -Κρόνος-10ος ειναι συσχετισμένοι με το αισθημα ευθύνης .Έτσι προσωπικοι πλανήτες στον Αιγόκερω,και όψεις τους με Κρόνο δίνουν πολύ υπεύθηνα άτομα.Ο Δίας στον Αιγόκερω δεν είναι τυχαία σε πτώση:ο καλοπερασάκιας Διας τα "βρίσκει δύσκολα" εκεί...γίνεται πολύ πιο εργατικός και υπεύθυνος!

Ενδεχομενως...αλλα ταυτοχρονα παρουσιαζουν και μια μεμψιμοιρια θα ελεγα..ενω τους αρεσει να παιρνουν ευθυνες μετα γκρινιαζουν...
Και δεν μπορω, και ολα πανω μου και το ενα και το αλλο...γκρινια γκρινια..:toung::toung:

starfish
28-03-2008, 03:13 PM
Ενδεχομενως...αλλα ταυτοχρονα παρουσιαζουν και μια μεμψιμοιρια θα ελεγα..ενω τους αρεσει να παιρνουν ευθυνες μετα γκρινιαζουν...
Και δεν μπορω, και ολα πανω μου και το ενα και το αλλο...γκρινια γκρινια..:toung::toung:

Ε ναι! Γιατι αλλο να αναλαμβανεις ευθυνες οταν θελεις, και οποιες θελεις, και αλλο να σου φορτωνονται γιατι σε βρισκουν ευκαιρο!!! :nuts::bigsmile::toung:
Και ποτε θα πας για clubbing και shopping; Ποτε θα διασκεδασεις και θα τεμπελιασεις; Δεν μπορεις να διαστρεψεις τον Δια, μονο και μονο επειδη βρισκεται σε αρνητικο εδαφος!! :blink::cheesy:
[**Το δικαιωμα στην τεμπελια, δυστυχως, θα αργησει να ενταχθει στην λιστα των ανθρωπινων δικαιωματων! :cry::cheesy::cheesy:]

gargoyle
28-03-2008, 03:24 PM
Δεν νομίζω πως η τεμπελιά φαίνεται από τον χάρτη... Μια σχετική ραθυμία, ναι, ίσως... Αλλά τεμπελιά; Κομματάκι βαρύ δεν είναι;

aries engineer
28-03-2008, 03:29 PM
Ε ναι! Γιατι αλλο να αναλαμβανεις ευθυνες οταν θελεις, και οποιες θελεις, και αλλο να σου φορτωνονται γιατι σε βρισκουν ευκαιρο!!! :nuts::bigsmile::toung:
Και ποτε θα πας για clubbing και shopping; Ποτε θα διασκεδασεις και θα τεμπελιασεις; Δεν μπορεις να διαστρεψεις τον Δια, μονο και μονο επειδη βρισκεται σε αρνητικο εδαφος!! :blink::cheesy:
[**Το δικαιωμα στην τεμπελια, δυστυχως, θα αργησει να ενταχθει στην λιστα των ανθρωπινων δικαιωματων! :cry::cheesy::cheesy:]

Ε μα φιλεναδα..εμεις φταιμε σε αυτο..αν παρουσιαζουμε τον εαυτο μας σαν εναν σουπερ ουαου που ολα τα σβαζει και ολα τα μαχαιρωνει..και εδω ειμαι εγω να σας λυσω ολα τα προβληματα..λογικο ειναι οι περισσοτεροι να παρουν κατι απο τη πιττα..:laugh::laugh:
Η οταν εισαι κατι του τυπου-τα κανω ολα και μαλιστα καλυτερα απο εσας- εε..φταιει ο αλλος να σου φορτωσει ευθυνες????

starfish
28-03-2008, 03:39 PM
Δεν νομίζω πως η τεμπελιά φαίνεται από τον χάρτη... Μια σχετική ραθυμία, ναι, ίσως... Αλλά τεμπελιά; Κομματάκι βαρύ δεν είναι;

Πολυ βαρυ, συμφωνω!!
Ειδικα απο την στιγμη που η τεμπελια δεν "ζυγιζεται" ουτε "μετριεται".
Ακομη και ενας καταθλιπτικος μπορει να θεωρηθει τεμπελης, ή καποιος που εχει μεγαλη φαντασια και χρειαζεται "κενο" χρονο για να την δουλεψει.
Σ ενα χαρτη, καποια απο τις προαναφερομενες οψεις, θ αποτελουσε μια μονο ταση απο τις πολλες!!
Σκεφτειτε επισης, πως μια απο αυτες τις οψεις "τεμπελιας" μπορει να δινει "ανασα" σε ενα υπερδραστηριο ατομο, ή σε καποιον φορτωμενο με πολλες ευθυνες κλπ.
:bigsmile:

starfish
28-03-2008, 03:42 PM
Ε μα φιλεναδα..εμεις φταιμε σε αυτο..αν παρουσιαζουμε τον εαυτο μας σαν εναν σουπερ ουαου που ολα τα σβαζει και ολα τα μαχαιρωνει..και εδω ειμαι εγω να σας λυσω ολα τα προβληματα..λογικο ειναι οι περισσοτεροι να παρουν κατι απο τη πιττα..:laugh::laugh:
Η οταν εισαι κατι του τυπου-τα κανω ολα και μαλιστα καλυτερα απο εσας- εε..φταιει ο αλλος να σου φορτωσει ευθυνες????

ΦιλΗναδα, θα παρει αλλη τροπη το θεμα και θα μας πεταξουνε στην Μαυρη Τρυπα!!!!:bigsmile::bigsmile::cheesy:

aries engineer
28-03-2008, 03:49 PM
ΦιλΗναδα, θα παρει αλλη τροπη το θεμα και θα μας πεταξουνε στην Μαυρη Τρυπα!!!!:bigsmile::bigsmile::cheesy:

Ναι ναι σωστα..για να επανελθω λοιπον...το τριγωνο (εξαγωνο σε μενα) Αφροδιτης Δια οπως σωστα επισημανε η εν Χριστω Αδερφη..black moon...οδηγει σε τεμπελια...
Απλα ψαχνω να βρω που μπορει να οφειλεται και η παντελης αρνηση αναληψης ευθυνων.......:laugh::laugh::laugh:

yoO
28-03-2008, 04:15 PM
επισης αφροδίτη τετράγωνο με ήλιο....
εκει μιλάμε για πολυυυυυυύ τεμπελιά...

BlackOrWhat
28-03-2008, 04:17 PM
Πρός aries engineer:
Κανάς πλανήτης σου πατάει σε καμιά γή...ή ο Κρόνος κάνει καμιά σημαντική όψη??!:blink:

dream_on
28-03-2008, 04:24 PM
Για την ευθυνοφοβία ίσως φταιει ενας αδυναμος κρόνος; ή ελλειψη γης απο το χαρτη; Για την τεμπελια, ισως τα πολλα τριγωνα κ εξαγωνα;

aries engineer
28-03-2008, 04:26 PM
Πρός aries engineer:
Κανάς πλανήτης σου πατάει σε καμιά γή...ή ο Κρόνος κάνει καμιά σημαντική όψη??!:blink:

Κοιτα ..ΕΝΑΣ μονο παταει..Η Αφροδιτη στον Ταυρο.:love::love:.Τωρα ο Κρονος ..περαν απο ενα τετραγωνο που κανει με τη Σεληνη..και τοποθετημενος στον 5ο...δεν εχει βαλει καπου αλλου το χερακι του...:unsure:

gargoyle
28-03-2008, 05:57 PM
επισης αφροδίτη τετράγωνο με ήλιο....
εκει μιλάμε για πολυυυυυυύ τεμπελιά...

Μήπως εννοείς κάτι άλλο; Γιατί η όψη αυτή, δεν υπάρχει....

black moon
28-03-2008, 08:25 PM
Ε μα φιλεναδα..εμεις φταιμε σε αυτο..αν παρουσιαζουμε τον εαυτο μας σαν εναν σουπερ ουαου που ολα τα σβαζει και ολα τα μαχαιρωνει..και εδω ειμαι εγω να σας λυσω ολα τα προβληματα..λογικο ειναι οι περισσοτεροι να παρουν κατι απο τη πιττα..:laugh::laugh:
Η οταν εισαι κατι του τυπου-τα κανω ολα και μαλιστα καλυτερα απο εσας- εε..φταιει ο αλλος να σου φορτωσει ευθυνες????

Κάτι ξέρεις .... :cheesy:εσύ!!!!:cheesy:

skorpion
28-03-2008, 08:34 PM
Αντε καλε η ελλειψη γης δε φερνει ευθυνοφοβια! Οταν κατι με ενδιαφερει δε με πειραζει να αναλαβω ευθυνες!!!! Μπορει να μ αρεσει κιολας!!!!!

zeta1987
29-03-2008, 03:42 AM
Από προσωπική εμπειρία η σελήνη στον Ταύρο ίσως φέρνει ευθυνοφοβία γιατί το άτομο προτιμά να μένει σε καταστάσεις που του είναι οικείες (και ας είναι προβληματικές) και δεν του αρέσουν οι αλλαγές...Κάπως έτσι δεν είναι η τεμπελιά;;
Για τρίγωνο Δία-Αφροδίτης δεν ξέρω...:embarrest

dominia77
29-03-2008, 02:39 PM
επισης αφροδίτη τετράγωνο με ήλιο....
εκει μιλάμε για πολυυυυυυύ τεμπελιά...
Νομιζω πως η μεγαλύτερη όψη αναμεσα στον Ηλιο στην Αφροδίτη ειναι οι 45 μοιρες, και κατι παρόμοι ισχυει και για τον Ερμή.
Αναφορικά με την τεμπελιά, ευθυνοφοβία και αναβλητικότητα, θα έλεγα οτι ενας Αρης στον Ταυρο με καποια δύσκολη όψη με τον Κρόνο (πχ στο Λέοντα) δίνουν τον ορισμό του αναβλητικού και του ανρωπου που δυσκολεύεται να "ξεκινήσει" ή απλά να "πάρει μπροστά".
Μια Αφροδίτη στον Ταύρο σε ένα τετράγωνο με το Δία, περισσότερο δείχνουν αδηφαγικές τάσεις και δονζουανισμό σε ενα χαρτη, παρά τεμπελιά,κατα τη γνωμη μου.

Για σοβαρές περιπτωσεις ευθυνοφοβιας, ριξτε και μια ματιά στον Καρκίνο, οπου εκεί το άτομο ίσως δείξει την προσκόλλησή του στα παιδικά χρόνια, και την υποσυνείδητη αρνηση να μεγαλωσει και να αναλάβει τα ηνία της ζωής του. Επίσης, για περιπτωσεις αναποφασιστικότητας και αναβολής, κοιτάξτε και το Ζυγο.
Όλα τα παραπάνω,παντα βεβαια σε συνδυασμό με τα υπολοιπα στοιχεια του ωροσκοπιου, οπως την οικοθεσία και τις όψεις.

dominia77
29-03-2008, 02:46 PM
Αντε καλε η ελλειψη γης δε φερνει ευθυνοφοβια! Οταν κατι με ενδιαφερει δε με πειραζει να αναλαβω ευθυνες!!!! Μπορει να μ αρεσει κιολας!!!!!
Πιστευω πως η έλλειψη γης, δεν ειναι απαραίτητο να φερνει ευθυνοφοβία.
Ειδικά, όταν υπαρχει φωτιά και αερας σε ενα ωροσκόπιο, προσωπικά μου κάνει για δυναμικο άνθρωπο που ....."εφορμά εκει που και οι άγγελοι φοβούνται να πατησουν".
Καμιά φορα, όταν υπάρχει μπολικη γη, μπορεί και να φανερωνει την ελλειψη φαντασίας και την παγερή πρακτικότητα, αλλά όχι απαραίτητα την ευθυνοφοβία.

aries engineer
29-03-2008, 02:49 PM
Πιστευω πως η έλλειψη γης, δεν ειναι απαραίτητο να φερνει ευθυνοφοβία.
Ειδικά, όταν υπαρχει φωτιά και αερας σε ενα ωροσκόπιο, προσωπικά μου κάνει για δυναμικο άνθρωπο που ....."εφορμά εκει που και οι άγγελοι φοβούνται να πατησουν".
Καμιά φορα, όταν υπάρχει μπολικη γη, μπορεί και να φανερωνει την ελλειψη φαντασίας και την παγερή πρακτικότητα, αλλά όχι απαραίτητα την ευθυνοφοβία.

Σωστο σωστο σωστο....:bigsmile::bigsmile:

dream_on
29-03-2008, 09:20 PM
Καλα ρε παιδια! Μη δαγκωνετε! Μηπως ο νοτιος δεσμός δειχνει κατι; στον καρκινο πχ;

black moon
29-03-2008, 10:46 PM
Επίσης, για περιπτωσεις αναποφασιστικότητας και αναβολής, κοιτάξτε και το Ζυγο.
Όλα τα παραπάνω,παντα βεβαια σε συνδυασμό με τα υπολοιπα στοιχεια του ωροσκοπιου, οπως την οικοθεσία και τις όψεις.
Συγνώμη να υπερασπιστώ το σπίτι μου...
Το να αργείς πάντως να πάρεις μια απόφαση δεν συνδέεται με τη ευθυνοφοβία.Αντίθετα είναι πολύ υπεύθυνο να σκέφτεσαι διεξοδικά τα υπέρ και τα κατά πρίν πράξεις.Εξάλου η αναποφασιστικότητα του Ζυγού,δεν σημαίνει οτι δεν παίρνει αποφάσεις, αλλα οτι αργεί να τις πάρει.Είναι και ζώδιο της δράσης...ξέρετε!

cancerian
29-03-2008, 11:09 PM
Καλα ρε παιδια! Μη δαγκωνετε! Μηπως ο νοτιος δεσμός δειχνει κατι; στον καρκινο πχ;

Eiναι να μην πεις κουβεντα ...... :bigsmile::bigsmile::bigsmile:

Μητσάκος
30-03-2008, 07:10 AM
Νομιζω πως η μεγαλύτερη όψη αναμεσα στον Ηλιο στην Αφροδίτη ειναι οι 45 μοιρες, και κατι παρόμοι ισχυει και για τον Ερμή.
.............
Καλά νομίζεις :bigsmile:
Η μεγαλύτερη απόσταση του Ερμή από τον Ήλιο είναι 28 μοίρες και της Αφροδίτης 48 μοίρες. Οπότε, πολύ συγκεκριμένες και οι ενδεχόμενες όψεις :bigsmile:

black moon
30-03-2008, 10:26 AM
Καλά νομίζεις :bigsmile:
Η μεγαλύτερη απόσταση του Ερμή από τον Ήλιο είναι 28 μοίρες και της Αφροδίτης 48 μοίρες. Οπότε, πολύ συγκεκριμένες και οι ενδεχόμενες όψεις :bigsmile:

Σύνοδος, ημι-εξάγωνο,ημι-τετράγωνο κάνει μόνο με Ήλιο.

dominia77
30-03-2008, 03:24 PM
Συγνώμη να υπερασπιστώ το σπίτι μου...
Το να αργείς πάντως να πάρεις μια απόφαση δεν συνδέεται με τη ευθυνοφοβία.Αντίθετα είναι πολύ υπεύθυνο να σκέφτεσαι διεξοδικά τα υπέρ και τα κατά πρίν πράξεις.Εξάλου η αναποφασιστικότητα του Ζυγού,δεν σημαίνει οτι δεν παίρνει αποφάσεις, αλλα οτι αργεί να τις πάρει.Είναι και ζώδιο της δράσης...ξέρετε!
Πολυ σωστα τα λες.. Ανεφερα τη λεξη "αναποφασιστικότητα" και όχι ευθυνοφοβία, σε κάποιες περιπτωσεις του Ζυγου, και πάντα σε συνδυασμο με οικοθεσία και όψεις, και οχι μεμονωμένα.

*Astropeleki*
30-03-2008, 03:27 PM
Συγνώμη να υπερασπιστώ το σπίτι μου...
Το να αργείς πάντως να πάρεις μια απόφαση δεν συνδέεται με τη ευθυνοφοβία.Αντίθετα είναι πολύ υπεύθυνο να σκέφτεσαι διεξοδικά τα υπέρ και τα κατά πρίν πράξεις.Εξάλου η αναποφασιστικότητα του Ζυγού,δεν σημαίνει οτι δεν παίρνει αποφάσεις, αλλα οτι αργεί να τις πάρει.Είναι και ζώδιο της δράσης...ξέρετε!
Θα συμφωνήσω επίσης! Μπορεί να αργεί, αν και έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι πάντα η αρχική του κρίση στα πράγματα είναι η σωστή, άσχετα αν θέλει να το καλοσκεφτεί ;)

zeta1987
30-03-2008, 05:34 PM
Θα συμφωνήσω επίσης! Μπορεί να αργεί, αν και έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι πάντα η αρχική του κρίση στα πράγματα είναι η σωστή, άσχετα αν θέλει να το καλοσκεφτεί ;)

Ένα άτομο με επιρροή από ζυγό κάθε άλλο παρά τεμπέλικο θα το έλεγα...Ίσως αργεί να αποφασίσει αλλά αυτό γίνεται γιατί προσπαθεί να "ζυγίσει" τα υπέρ και τα κατά προκείμενου να αποφύγει πιθανά λάθη!Του ταιριάζει η παροιμία "Σκέψου αργά και δράσε γοργά"!:cheesy:

yoO
02-04-2008, 04:05 PM
Μήπως εννοείς κάτι άλλο; Γιατί η όψη αυτή, δεν υπάρχει....

το ξερω εχεις δίκιο φυσικά...
σύνοδο εννοούσα...
επείδη έχω τέτοια όψη στον χάρτη μου ξερω τι σου λέω...:bigsmile: