PDA

View Full Version : Οι τέχνες στην Αστρολογία



black moon
24-03-2008, 07:59 PM
Το να βρει κάποιος μια τέχνη η οποία να ταιριάζει στην ιδιοσυγκρασία του, δεν είναι κάτι εύκολο. Ακόμα κι αν διδαχτεί όλες τις τεχνικές και τα μυστικά μιας τέχνης, μπορεί ποτέ να μην καταφέρει να λέγεται, έστω και μετριότητα στο είδος. Η ηρεμία και η ικανοποίηση που προσφέρει η δημιουργία της τέχνης, δυστυχώς δεν είναι για όλους. Αστρολογικά πως μπορούμε άραγε να διακρίνουμε, αν κάποιος έχει ταλέντο, είναι χαρισματικός που λέμε; Σε τι είδους τέχνη θα μπορούσε να έχει κλίση;




Διαβάστε το

Οι τέχνες στην Αστρολογία - ωροσκόπιο προβλέψεις ζώδια (http://www.myhoroscope.gr/%CE%BF%CE%B9-%CF%84%CE%AD%CF%87%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1/)

cancerian
25-03-2008, 11:44 PM
Για αλλη μια φορα , θα πω οτι εισαι καταπληκτικη. Για αλλη μια φορα εσκισες !!!!!!!

:love:

nanstenka
27-03-2008, 04:30 PM
Πολύ ωραίο άρθρο και ενδιαφέρον!!
Αναμενόμενο από κάποιον που ανήκει στο καλαίσθητο και καλλιτεχνικό ζώδιο του
Ζυγού:bigsmile:
Έχω απλά μια απορία.
Πόσο σημαντική είναι μια αντίθεση Αφροδίτης Ποσειδώνα και πως μπορεί να δρα σαν τροχοπέδη στην καλλιτεχνική έκφραση του ατόμου ακόμη και αν υπάρχουν στοιχεία και όψεις στο χάρτη που δείχνουν κλίση προς τις τέχνες?
Θα μπορούσε αυτ'η η 'οψη αν και αρνητική να δώσει ώθηση σε καρπούς?

Βασιλης Παπαδολιας
27-03-2008, 04:40 PM
Κι εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι τη black moon. Μήπως στις πηγές του άρθρου υπήρχαν καθόλου αναφορές στο Χείρωνα ως εμπλεκόμενο στον τομέα της τέχνης; Πιστεύω ότι έχει κάποια σχέση ως εμπλεκόμενος με την ανάπτυξη αυτού που λέμε skill, αλλά και της καλλιτεχνικής "αγωνίας" για κάτι τέλειο αλλά και της ψυχοθεραπευτικής επίδρασης που έχει η τέχνη ειδικά αν πρόκειται για κάποιου είδους "κατασκευή".

black moon
27-03-2008, 04:45 PM
Κι εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι τη black moon. Μήπως στις πηγές του άρθρου υπήρχαν καθόλου αναφορές στο Χείρωνα ως εμπλεκόμενο στον τομέα της τέχνης; Πιστεύω ότι έχει κάποια σχέση ως εμπλεκόμενος με την ανάπτυξη αυτού που λέμε skill, αλλά και της καλλιτεχνικής "αγωνίας" για κάτι τέλειο αλλά και της ψυχοθεραπευτικής επίδρασης που έχει η τέχνη ειδικά αν πρόκειται για κάποιου είδους "κατασκευή".

Ναι ο Χείρωνας(2060) σχετίζεται με την τέχνη και συγκεκριμένα περισσότερο με την μουσική.Παράληψη...Ευχαριστ ώ!

black moon
27-03-2008, 05:10 PM
Πολύ ωραίο άρθρο και ενδιαφέρον!!
Αναμενόμενο από κάποιον που ανήκει στο καλαίσθητο και καλλιτεχνικό ζώδιο του
Ζυγού:bigsmile:
Έχω απλά μια απορία.
Πόσο σημαντική είναι μια αντίθεση Αφροδίτης Ποσειδώνα και πως μπορεί να δρα σαν τροχοπέδη στην καλλιτεχνική έκφραση του ατόμου ακόμη και αν υπάρχουν στοιχεία και όψεις στο χάρτη που δείχνουν κλίση προς τις τέχνες?
Θα μπορούσε αυτ'η η 'οψη αν και αρνητική να δώσει ώθηση σε καρπούς?

Πιστευω οτι και τις αρνητικες οψεις Αφροδίτης- Ποσειδώνα, που δειχνουν μια ταση ονειροπόλησης, μπορει ο κατοχος τους να τις μετατρέψει σε καλλιτεχνική εμπνευση και δημιουργία.Συνήθως η αντίθεση εκφράζει μια σύγκρουση.Στην προκημένη περίπτωση θα βρεί διέξοδο το άτομο ή μέσα απο την δημιουργική έκφραση που του προσφέρει η όψη ή θα ψάξει να βρεί άλλες διεξόδους.Όχι δημιουργικές αλλα το αντιθετό...ίσως και αυτοκαταστοφικές!

skorpion
28-03-2008, 04:11 PM
Ο Αρης σε αρνητικη οψη με τον ποσειδωνα τετραγωνο δε μπορει να βγαζει καλλιτεχνικες τασεις?
Αν γνωριζω καλα οι οψεις με Ποσειδωνα ερμη και αφροδιτη ακομα κι οταν ειναι δυσκολες βγαζουν καλλιτεχνια...Με τον Αρη δε μπορει να συμβαινει το ιδιο?

gargoyle
28-03-2008, 05:53 PM
Ααααχ... Πάλι θα γκρινιάξω.... Δεν πειράζει πιστεύω, μια φορά το τρίμηνο είναι πλέον, θα μου το συγχωρήσετε φαντάζομαι... Η αλήθεια είναι όμως πως έχω μια ιδιαίτερη ευαισθησία σε ότι εντάσσεται - ή προσπαθεί φιλότιμα και καλοπροαίρετα να εντάσσεται - σε ότι κοινώς αποκαλούμε "προσπάθεια" , είτε με το χαρακτήρα του επιστημονικού, είτε του πιο "χαλαρού".

Επί του προκειμένου, να πω ότι όταν γίνονται τέτοιες προσεγγίσεις, καλό θα είναι να συνοδεύονται από τα αντίστοιχα παραδείγματα, στο βαθμό που είναι εφικτό, και να μην βασιζόμαστε μόνο σε γενικόλογες αναφορές, είτε βιβλιογραφικές, είτε από το διαδίκτυο. Κάποιος χρήστης είχε προσπαθήσει στο παρελθόν νομίζω να το κάνει αυτό, αν θυμάμαι καλά είχε εστιαστεί συγκεκριμένα στο να εξετάσει όψεις Σελήνης - Ποσειδώνα, μέσω συγκεκριμένων παραδειγμάτων που παρέθετε. Νομίζω πως ήταν πολύ καλή προσπάθεια και δομικά εύστοχη, έτσι όπως είχε παρουσιαστεί.

Ενώ στο άρθρο, δεν γίνεται αυτό. Για παράδειγμα, όσον αφορά τους αρχιτέκτονες, που αφορά και το αντικείμενό μου, έχω καταλήξει πως δεν δικαιολογείται από πουθενά το στοιχείο του Ζυγού ή των Διδύμων. Αντίθετα, ιδιαίτερα έντονα είναι τα στοιχεία του Καρκίνου και του Αιγόκερου, τόσο σε Ηλιακό, όσο και προσωπικούς πλανήτες.

Έχω την αίσθηση πως πολλές καταγραφές γίνονται χωρίς αντίστοιχη σταστιστική τεκμηρίωση κι εκεί πάνω αρχίζουν και τίθενται διάφορα ζητήματα. Δεν έχω ξεχάσει το σοκ που είχαν υποστεί πολλοί χρήστες μετά τη δημοσιοποίηση των αποτελεσμάτων της έρευνας "ten million marriages".

Αυτά γενικά. Και για να μην παραξηγηθώ, να τονίσω για ακόμη μια φορά πως δεν τα βάζω με μεμονωμένα πρόσωπα που κάνουν μια προσπάθεια, αλλά με συγκεκριμένους τρόπους που, σε μένα τουλάχιστον, δείχνουν να "μπάζουν" από παντού.

black moon
28-03-2008, 09:11 PM
Αγαπητή gargoyle χωρίς φυσικά να νομίζω οτι θα τα έβαζες ποτέ με μεμονωμένα πρόσωπα, που κάνουν μια προσπάθεια(γιατί αλλωστε; ),θα ήθελα να σου ζητήσω και εγώ με την σειρά μου,να μην το παίρνεις προσωπικά, επειδή η αρχιτεκτονική ειναι το αντικειμενό σου (όπως επίσης και ενός μπάρμπα μου),και δεν αναφερθηκε παράδειγμα πανω σ'αυτό!Παράδειγμα - αν θέλεις να είσαι αντικειμενική - ,θα έπρεπε να δώσω επίσης για την ζωγραφική (που είναι το αντικειμενο μου),για την γλυπτική,για την κεραμοπλαστική,για την συγγραφή, για την υποκριτική,για την χορογραφία,για την σκηνογραφία,για την ταχυδακτυλουργία,για την αργυροχρυσοχοία,για...για... ειά σας!Αν ήταν να διαβάζει ο καθένας 10 σελίδες παραδείγματα ,δεν νομίζω οτι θα το διάβαζε το κείμενο ποτέ ώς το τελος!Τώρα αν η προσπάθεια μου είτε με το χαρακτήρα του επιστημονικού, είτε του πιο "χαλαρού"σου φάνηκε να "μπάζει" απο παντού,λυπάμαι πραγματικά.Επίσης για το οτι έχεις καταλήξει πως δεν δικαιολογείται από πουθενά, το στοιχείο του Ζυγού ή των Διδύμων,όσον αφορά τους αρχιτέκτονες, ενώ αντίθετα πιστεύεις, πως ιδιαίτερα έντονα είναι τα στοιχεία του Καρκίνου και του Αιγόκερου, τόσο σε Ηλιακό, όσο και προσωπικούς πλανήτες,...θα μπορούσες να γράψεις ένα αρθράκι σχετικό,μιας και είναι και το αντικειμενό σου ,με αρκετά παραδείγματα για να μοιραστείς τις πολύτιμες γνώσεις σου μαζί μας...

ΥΓ.Ελπίζω να μην προκαλέσω σοκ στους αναγνώστες του άρθρου μου, -όπως αυτό που είχαν υποστεί πολλοί χρήστες μετά τη δημοσιοποίηση των αποτελεσμάτων της έρευνας "ten million marriages"- μετα την δημοσίευση του δικου σου, που θα περιλαμβάνει και στατιστική έρευνα.

black moon
28-03-2008, 11:18 PM
Ο Αρης σε αρνητικη οψη με τον ποσειδωνα τετραγωνο δε μπορει να βγαζει καλλιτεχνικες τασεις?
Αν γνωριζω καλα οι οψεις με Ποσειδωνα ερμη και αφροδιτη ακομα κι οταν ειναι δυσκολες βγαζουν καλλιτεχνια...Με τον Αρη δε μπορει να συμβαινει το ιδιο?

Scorpion το τετράγωνο σημαίνει εξουδετέρωση ή παρεμπόδιση.Και οι δύο πλανήτες δεν εκφράζονται με τον αγαπημένο τους τρόπο.Υπάρχει παρεμπόδιση μεταφοράς ενέργειας.Στην συγκεκριμένη: πολλές απ' τις παρορμήσεις πηγάζουν απ'το ασυνείδητο και έτσι με δυσκολία τις αντιλαμβάνεσαι σωστά ( την πηγή τους).Είναι γενικά μια δύσκολη όψη που βγάζει αρκετά προβλήματα, τα οποία σχετίζονται κυρίως με την διαστρέβλωση της πραγματικότητας.Ενας ωραίος τρόπος που βρίσκει αυτή η όψη, για την συσώρευση της ενέργειας και των δύο πλανητών,ειναι η υπερ-δραστήρια φαντασία στον σεξουαλικό τομέα.
Πάντως σε ΟΛΕΣ τις αρνητικές όψεις που εμπλέκεται ο Ποσειδώνας,μπορεί να χρησιμοποιηθεί η τέχνη,ως θεραπευτικό μέσο και να μετατραπεί η αρνητική ενέργεια της όψης σε θετίκή ή τουλάχιστον λιγότερο επιβλαβής.Στην συγκεκριμένη περίπτωση το ίδιο θα μπορούσε να γίνει και με τον αθλητισμό ή τις πολεμικές τέχνες λόγω ¶ρη.Απλά αυτό δεν συμβαίνει συνήθως.

maria-zoi
29-03-2008, 12:53 PM
Scorpion το τετράγωνο σημαίνει εξουδετέρωση ή παρεμπόδιση.Και οι δύο πλανήτες δεν εκφράζονται με τον αγαπημένο τους τρόπο.Υπάρχει παρεμπόδιση μεταφοράς ενέργειας.Στην συγκεκριμένη: πολλές απ' τις παρορμήσεις πηγάζουν απ'το ασυνείδητο και έτσι με δυσκολία τις αντιλαμβάνεσαι σωστά ( την πηγή τους).Είναι γενικά μια δύσκολη όψη που βγάζει αρκετά προβλήματα, τα οποία σχετίζονται κυρίως με την διαστρέβλωση της πραγματικότητας.Ενας ωραίος τρόπος που βρίσκει αυτή η όψη, για την συσώρευση της ενέργειας και των δύο πλανητών,ειναι η υπερ-δραστήρια φαντασία στον σεξουαλικό τομέα.
Πάντως σε ΟΛΕΣ τις αρνητικές όψεις που εμπλέκεται ο Ποσειδώνας,μπορεί να χρησιμοποιηθεί η τέχνη,ως θεραπευτικό μέσο και να μετατραπεί η αρνητική ενέργεια της όψης σε θετίκή ή τουλάχιστον λιγότερο επιβλαβής.Στην συγκεκριμένη περίπτωση το ίδιο θα μπορούσε να γίνει και με τον αθλητισμό ή τις πολεμικές τέχνες λόγω ¶ρη.Απλά αυτό δεν συμβαίνει συνήθως.

στις αρνητικές όψεις θα μπορούσαμε να συμπεριλάβουμε και την σύνοδο ¶ρη - Ποσειδώνα ?

black moon
29-03-2008, 01:55 PM
στις αρνητικές όψεις θα μπορούσαμε να συμπεριλάβουμε και την σύνοδο ¶ρη - Ποσειδώνα ?

Για μένα η σύνοδος θεωρείται ουδέτερη όψη.Η υφή της αλλάζει ανάλογα με την ποιότητα των πλανητών που συμετέχουν σ' αυτή.Στην συγκεκριμένη περίπτωση και δεδομένου οτι ο Αρης θεωρείται ένας απ' τους "κακοποιούς" πλανήτες, αλλά και η επιρροή του Ποσειδώνα ειναι αμφιλεγόμενη(απο πολύ καλή εως πολύ κακή) ,θεωρώ οτι είναι αρνητική όψη.
Τωρα για το ποιανού οι ιδιότητες θα επικρατήσουν,πιστεύω οτι θα φανεί απο το ποιός είναι ποιό καλά τοποθετημένος και ποιός κάνει πιο πολλές και ισχυρές όψεις.

dominia77
29-03-2008, 02:21 PM
Πολύ ωραίο άρθρο και ενδιαφέρον!!
Αναμενόμενο από κάποιον που ανήκει στο καλαίσθητο και καλλιτεχνικό ζώδιο του
Ζυγού:bigsmile:
Έχω απλά μια απορία.
Πόσο σημαντική είναι μια αντίθεση Αφροδίτης Ποσειδώνα και πως μπορεί να δρα σαν τροχοπέδη στην καλλιτεχνική έκφραση του ατόμου ακόμη και αν υπάρχουν στοιχεία και όψεις στο χάρτη που δείχνουν κλίση προς τις τέχνες?
Θα μπορούσε αυτ'η η 'οψη αν και αρνητική να δώσει ώθηση σε καρπούς?
Πιστεύω πως στην περίπτωση αυτή, μια αντιθεση Αφροδίτης Ποσειδωνα, δεν ειναι απαραίτητο να λειτουργήσει ως τροχοπεδη, αλλά και ως μια θαυμάσια επιρροή. Για παραγειγμα, η Αφροδίτη στον Ταύρο σε διάμετρο με Ποσειδωνα στο Σκορπιό, και με τον Ήλιο στους Ιχθύς, μπορεί να αποκαλύψει εξαιρετικά ταλέντα, όσο και αν προσπαθεί το άτομο να "κρύψει".

skorpion
29-03-2008, 04:45 PM
Scorpion το τετράγωνο σημαίνει εξουδετέρωση ή παρεμπόδιση.Και οι δύο πλανήτες δεν εκφράζονται με τον αγαπημένο τους τρόπο.Υπάρχει παρεμπόδιση μεταφοράς ενέργειας.Στην συγκεκριμένη: πολλές απ' τις παρορμήσεις πηγάζουν απ'το ασυνείδητο και έτσι με δυσκολία τις αντιλαμβάνεσαι σωστά ( την πηγή τους).Είναι γενικά μια δύσκολη όψη που βγάζει αρκετά προβλήματα, τα οποία σχετίζονται κυρίως με την διαστρέβλωση της πραγματικότητας.Ενας ωραίος τρόπος που βρίσκει αυτή η όψη, για την συσώρευση της ενέργειας και των δύο πλανητών,ειναι η υπερ-δραστήρια φαντασία στον σεξουαλικό τομέα.
Πάντως σε ΟΛΕΣ τις αρνητικές όψεις που εμπλέκεται ο Ποσειδώνας,μπορεί να χρησιμοποιηθεί η τέχνη,ως θεραπευτικό μέσο και να μετατραπεί η αρνητική ενέργεια της όψης σε θετίκή ή τουλάχιστον λιγότερο επιβλαβής.Στην συγκεκριμένη περίπτωση το ίδιο θα μπορούσε να γίνει και με τον αθλητισμό ή τις πολεμικές τέχνες λόγω ¶ρη.Απλά αυτό δεν συμβαίνει συνήθως.


Εξουδετερωση δεν νομιζω σε καμμια περιπτωση να σημαινει η οψη αυτη! Το τετραγωνο ειναι πηγη δυσκολιων και εντασης σε πιο εσωτερικο επιπεδο σε σε σχεση με την αντιθεση αλλα απο κει και περα ενα τετραγωνο σιγουρα δεν εξοντωνει τους πλανητες που εμπλεκονται..... Κι ενα ατομο που εχει γεννηθει με αυτην την οψη μαθαινει να τη διαχειριζεται ακομα κι αν του δημιουργει εντασεις εσωτερικες. Και η διαστρεβλωση της πραγματικοτητας ως εκφραση ειναι μαλλον too much! Σ ολα τα αλλα θα συμφωνησω με εσενα.... Και ιδιατερα ενδιαφερουσα μου φαινεται η πληροφορια σχετικα με την τεχνη ως θεραπευτικο μεσο.....Απο κει και περα σιγουρα οι ερμηνειες διαφοροποιουνται αναλογα με τον οικο και τα ζωδια που βρισκονται οι δυο αυτοι πλαντητες και πως συνδεονται με τους υπολοιπους... Αλλα για να πω την αληθεια μου ακομα δεν εχω καταλαβει ακριβως πως λειτουργει αυτη η οψη αυτη σε μενα ακριβως..περα απο το οτι μου βγαζει πολυ φαντασια κτλ. Ισως μου ειναι πιο ευκολο να ονειρευομαι πολλα περισσοτερα απ αυτα που μπαινω στη διαδικασια να πραγματοποιησω ή απ αυτα που μπορω...Επισης ισως εχω απαιτησεις λιγο παραμυθενιες σχετικα με τον ερωτα ή σχεσεις και τα σχετικα(Αρης στον 5ο, ποσειδωνας στον 7ο) αλλα πολλα απ αυτα να μην πρακτικως πραγματοποιησημα ή δυσκολο για τους αλλους να τα εφαρμοσουν...αυτα μπορω να σκεφτω

black moon
29-03-2008, 05:43 PM
Scorpion αποκλειστικά για σένα.Ελπίζω να ξερεις αγγλικά γιατί μου είναι δύσκολο να μεταφράσω όλο αυτό:


Astrology aspects - Mars square Neptune The square aspect can pose a variety of inner tensions and compulsions that are difficult to acknowledge and integrate properly. It is indicative of the inner conflict and stress which often affects the nature of your relationships, especially emotionally and sexually.

Most of your impulses arise from the unconscious mind, and so it can be difficult to perceive them correctly or to understand their nature. Squares involve frustration, and here both the energies of Mars and Neptune are mutually inhibiting, creating distortions in both their favoured ways of expression. Even the inner energy flow is distorted, with the Martian energy taking on an intermittent current, ranging from an obsessive urge for action (or release) to almost disappearing at times, leaving you with a minimum of motivation and vitality. Often the Neptune energy emerges in its distorted nature, in that there can be disconcerting emotional impulses, strange imaginations and obsessions, or negative types of habit=patterned behaviour, which can be essentially self-destructive through a vulnerability to the Neptunian addictions of drugs, alcohol and compulsive sexual obsessions.

As there can be an inhibition in consistently and effectively expressing your self and your aims, this eventually creates a build-up of frustration, leading to internal pressures and stresses. This can form personality splits, where more negative aspects of the unintegrated unconscious mind erupt into the conscious personality and begin to dominate, almost as forms of possession. You can feel impelled to act in certain ways, and whilst you feel in a state of confusion, those hidden powerful motivations are directing your choices.

There tends to be a 'vicious circle' in action, often due to that belligerent and aggressive way in which you can attempt to be self-assertive. Because of those unresolved inner conflicts, your style of emotional expression and your relationship with others are often tainted by vibrations of aggression which are registered and usually rejected by others. The result can be a rejection of your outstretched hand and of your aims. Yet as this becomes a repetitive pattern, your inner conflicts become more intensified, and so does part of your energy field which is sensed by perceptive people. Alienation can occur.

Because of inner blindness, you can fail to understand what is occurring, and thus enforce a developing pattern akin to paranoia, where you begin to imagine additional rejections by others, become extremely touchy regarding all social contacts and imagined slights, and then become defensively belligerent too as a form of protection. There is considerable self-deception happening, in that you fail to see the process within you. Through looking outwards, you fail to see the source of your difficulties.

Sexual relationships can be a major battleground, and a central point for may of these tensions. The nature of your sex life and sexual desires is likely to be distorted to some degree. Sex and emotions are closely tied together, and it may be essential to achieve a redefinition through understanding. This may become the core of your obsessions and compulsive behaviour, stimulated by a highly active imagination. There is unease, anxiety and confusion related to your sexual impulse. This can arise from a lack of intimate opportunities, leaving the frustrated energy little option but to circle around within you, activating a variety of stresses and splits that ideally should be healed rather than widened. It could be that your imagination becomes over-active, creating unfulfilled sexual imagery and desires. or it may be aspects of your natural expressions of sexuality that you are refusing to acknowledge, and so repressing. It is certainly an area of inner contention.

This often leads to an overshadowing guilt pattern developing, where you are attracted towards illicit affairs, or sexual activity which you believe is morally wrong. Resorting to unsatisfying sexual expression may be attempted, such as the purely physical release of the energy and pressures, as with prostitutes for example. This need for sexual release is a crucial one for you to come to terms with; it is essential to discover an approach which is fulfilling and which does not re-emphasize your inner conflicts.

Relationship failures my be common until you begin a reorientation, a re-channelling of your energies into more suitable directions. You may find that your experience of the stresses inherent in this aspect is one of degree only, but much depends on the rest of the chart, and even then some degree of modification will still be required, especially if other aspects are challenging to Mars and Neptune.

What is necessary is a confrontation with reality, where you assume self-responsibility for your situation and inner life. This is an acknowledgement of inner conflicts without feelings of guilt, denial or personal condemnation. Acceptance is the first step; this may be quite difficult to achieve, yet it is the first step towards a resolution of the problems and to allowing inner healing to occur. Stop mentally pointing at others and projecting any blame for your failures onto them; yet conversely, do not blame yourself either; just resolve to change things for the better in the future. Because experiences have led to the creation of repetitive patterns frustrating you, it does not mean that this situation has to persist. The potential is there for you to change it. Study the techniques of creative visualisation; take control over the areas in your life that you want to change or resolve. Begin to look for ways in which the energies of Mars and Neptune can be integrated together, where using your imagination creates bridges instead of more uncrossable abysses of neuroses, paranoias, illusions and obsessive sexual desires. Change your attitude to people; be willing to take a risk in re-creating your life. Instead of looking to take, look for where you can give, as this will redirect that Neptune energy into constructive channels, withdrawing it from the distortions of Martian energy and from overstimulating sexual desires. It is a sacrifice of an attitude that is necessary, and it is one that poses problems for you; in releasing it there lies the opportunity for a rebirth to occur.

One key lies in the correct use of emotional and sexual energy, discovering a direction that can soak up its excessiveness and negativity, transforming it into a positive asset rather than a guilt-ridden obsession. Discover creative channels to pour it into; express it through the physicality of dance; through art, literature, music, drama. Even if the original creations are not beautiful or harmonious, be assure that over time their quality will change as your inner healing proceeds through the release of those frustrating poisons. Instead of being controlled by the energy, take control of it; plan and direct your life so that it moves in your chosen way. Eventually, with persistence, the pieces of the new jigsaw will fall into place and you will emerge into an experience of life that satisfies you. Fight those inner battles, and those conflicts can dissipate.

astrologyweekly.com

gargoyle
30-03-2008, 10:36 PM
Αγαπητή gargoyle χωρίς φυσικά να νομίζω οτι θα τα έβαζες ποτέ με μεμονωμένα πρόσωπα, που κάνουν μια προσπάθεια(γιατί αλλωστε; ),θα ήθελα να σου ζητήσω και εγώ με την σειρά μου,να μην το παίρνεις προσωπικά, επειδή η αρχιτεκτονική ειναι το αντικειμενό σου (όπως επίσης και ενός μπάρμπα μου),και δεν αναφερθηκε παράδειγμα πανω σ'αυτό!Παράδειγμα - αν θέλεις να είσαι αντικειμενική - ,θα έπρεπε να δώσω επίσης για την ζωγραφική (που είναι το αντικειμενο μου),για την γλυπτική,για την κεραμοπλαστική,για την συγγραφή, για την υποκριτική,για την χορογραφία,για την σκηνογραφία,για την ταχυδακτυλουργία,για την αργυροχρυσοχοία,για...για... ειά σας!Αν ήταν να διαβάζει ο καθένας 10 σελίδες παραδείγματα ,δεν νομίζω οτι θα το διάβαζε το κείμενο ποτέ ώς το τελος!Τώρα αν η προσπάθεια μου είτε με το χαρακτήρα του επιστημονικού, είτε του πιο "χαλαρού"σου φάνηκε να "μπάζει" απο παντού,λυπάμαι πραγματικά.Επίσης για το οτι έχεις καταλήξει πως δεν δικαιολογείται από πουθενά, το στοιχείο του Ζυγού ή των Διδύμων,όσον αφορά τους αρχιτέκτονες, ενώ αντίθετα πιστεύεις, πως ιδιαίτερα έντονα είναι τα στοιχεία του Καρκίνου και του Αιγόκερου, τόσο σε Ηλιακό, όσο και προσωπικούς πλανήτες,...θα μπορούσες να γράψεις ένα αρθράκι σχετικό,μιας και είναι και το αντικειμενό σου ,με αρκετά παραδείγματα για να μοιραστείς τις πολύτιμες γνώσεις σου μαζί μας...

ΥΓ.Ελπίζω να μην προκαλέσω σοκ στους αναγνώστες του άρθρου μου, -όπως αυτό που είχαν υποστεί πολλοί χρήστες μετά τη δημοσιοποίηση των αποτελεσμάτων της έρευνας "ten million marriages"- μετα την δημοσίευση του δικου σου, που θα περιλαμβάνει και στατιστική έρευνα.

black moon,

Πρώτον,επειδή είδα πως πληγώθηκε ιδιαίτερα ο εγωισμός σου σχετικά με την προσπάθεια σου, να επαναλάβω πως δεν είχα στόχο να τα βάλω με σένα προσωπικά, ή με όποιον άλλο. Ωστόσο, μετά την απάντησή σου, ναι , τα βάζω με σένα προσωπικά. Και δεν έχουμε και ανάδρομο ¶ρη, το τονίζω.

Δεύτερον, δεν με ενδιαφέρει το αντικείμενο του μπάρμπα σου. Ούτε και ο μπάρμπας σου συγκεκριμένα. Με ενδιαφέρει που ο καθένας γράφει ότι του κατέβει απλώς καθισμένος στην καρεκλίτσα του μπροστά από τον υπολογιστή και αντιγράφει ότι δει από οποιεσδήποτε πηγές στο διαδίκτυο, αμφιβόλου οποιασδήποτε εγκυρότητας.

Τρίτον, να σε πληροφορήσω, πως δεν είναι απαραίτητο όσον αφορά τα αποτελέσματα μιας έρευνας να παραθέσεις 10 σελίδες παραδείγματα, τα οποία ωστόσο υποχρεούσαι να έχεις εξετάσει, ωστόσο μπορείς, εφόσον το έχεις κάνει αυτό, να γράψεις ένα ωραίο κειμενάκι με τα συμπεράσματά σου και να αναφέρεις κάποια ενδεικτικά, όπως επίσης και να αναφέρεις την έρευνα βάσει της οποίας στηρίζεις τα όσα επικαλείσαι. Έτσι, στο λέω πληροφοριακά και για να λυθούν και αοι απορίες τι διαβάζει κανείς ως το τέλος...

Τέταρτον, ναι, για να έχει κανείς την απαίτηση να βγει και να μιλήσει για κάτι τόσο γενικό όσο "οι τέχνες", θα πρέπει να κάτσει και να τρίψει τα μούτρα του όλοκληρα χρόνια ψαχνοντας και ερευνώντας. Και ερευνώντας και τη ζωγραφική, και την γλυπτική, και την αρχιτεκτονική, και την λογοτεχνία και όλα τα αποκαλούμενα ως "γεια σας". Αλλιώς, να μην βγει να μιλήσει για "τέχνες". Ας μιλήσει για τη ζωγραφική μεμονωμένα, ή για τη γλυπτική μενονωμένα ή για το ότι άλλο μεμονωμένα.

Πέμπτον, αρθράκι για την αρχιτεκτονική δε θα κάτσω να γράψω, έχω 10 σελίδες παραδείγματα και θα βαριέσαι να διαβάσεις. Εφόσον όμως δηλώνεις ως αντικείμενό σου τη ζωγραφική, ας δούμε κάτι πολύ ενδιαφέρον:

Π.χ. στον κατάλογο για τη Ρωσική Πρωτοπορία με επιλογές από τη Συλλογή Κωστάκη, που εκδόθηκε από το Κρατικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης το 2002, δίνονται τα στοιχεία των καλλιτεχνών, παράλληλα με τα έργα τους, που θεωρούνται αρκετά σημαντικά. Έχουμε και λέμε:

Aleksei Babichev: 2/3/1887 - Ιχθείς
Vasili Chekrygin : 18 / 1/ 1897 - Αιγόκερως
Boris Ender : 23 /1/ 1893 - Υδροχόος
Ksenia Ender : (αναφέρεται μόνο χρονολογία) 1895
Pavel Filonov : 8/ 1 / 1883 - Αιγόκερως
Ivan Kliun : 1 / 9 / 1873 - Παρθένος
Gustav Klucis : 16 / 1 / 1895 - Αιγόκερως
Ivan Kudriashev : (μόνο χρονολογία) 1896
El Lissitzky : 22 / 11/ 1890 - Τοξότης
Kazimir Malevitch: 23 / 2 / 1878 - Ιχθείς
Mikhail Matiushin: (μόνο χρονολογία) 1861
Solomon Nikritin: 23 / 12 / 1898 - Αιγόκερως
Liubov Popova: 24 / 4 / 1889 - Ταύρος
Kliment Redko: 15 / 10 / 1897 - Ζυγός
Aleksandr Rodchenko: 23 / 11/ 1891 - Τοξότης
Olga Rozanova: 21 / 6 / 1886 - Δίδυμος
Vladimir Tatlin: 16 / 12 / 1885 - Τοξότης
Nadeshda Udaltsova: 11 / 1 / 1886 - Αιγόκερως

Πήρα μία συγεκριμένη βιβλιογραφική πηγή, που αφορούσε τους σημαντικότερους καλλιτέχνες της επαναστατικής Ρωσίας. Οι επιδράσεις των έργων τους είναι γνωστές σε όσους ασχολούνται με την Τέχνη. Ενδεχομένως να μπορούσαν να προσταθούν στατιστικά κάποια ονόματα ακόμη. π.χ. κάποιος μπορεί κάλλιστα να εντάξει εκεί τον Καντίσκυ (γνωστός Τοξότης), όπου και πάλι όμως, τα αποτελέσματα δεν διαφοροποιούνται σημαντικά.

Το ίδιο μπορώ να κάνω ακόμη κι αν πάρω ως μπούσουλα την "Ιστορία της Σύγχρονης Τέχνης" του Arnason, ένα από τα πληρέστερα έργα στο είδος του. Ομολογώ πως δεν το έχω κάνει, ωστόσο πολύ αμφιβάλλω για το αν κι εκεί θα σκίζουν οι Ζυγοί ή οι όποιοι κάθε φορά θεωρούμενοι ως "φαβορί".

Κοινώς, εάν είναι να μην ψάχνουμε και πολύ, αρκεί μια συγεκριμένη έρευνα να μας πείσει πως σε πολλές συνθήκες οι σημαντικότεροι καλλιτέχνες κάποιας εποχής γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια τις όποιες αστρολογικές επιταγές. Εάν αρχίσουμε και όμως και βάζουμε κι άλλες παραμέτρους στο παιχνίδι, τότε μάλλον θέλει πολύ ψαξιμο το πράγμα και δεν μπορούμε να λέμε "γεια σας" και να ξεμπερδεύουμε.

Όσο για το σοκ; Όντως , σε 18 καλλιτέχνες μόνο ένας Ζυγός; Εκείνη την περίοδο δεν έπιανε η καλλιτεχνική φύση του Ζυγού και κυριάρχησαν άλλα ζώδια; Είναι πράγματι σοκαριστικό...

black moon
30-03-2008, 10:44 PM
Μήπως θα μπορούσες να παραθέσεις και τους χάρτες ,ωστε να δούμε πιο διεξοδικά την περίπτωση του καθενός;Απ'ότι βλέπω δέν βαριέσαι!

gargoyle
30-03-2008, 10:57 PM
Μήπως θα μπορούσες να παραθέσεις και τους χάρτες ,ωστε να δούμε πιο διεξοδικά την περίπτωση του καθενός;Απ'ότι βλέπω δέν βαριέσαι!

Λυπάμαι, δεν γνωρίζω ώρες γέννησης. Ο κατάλογος περιλαμβάνει μόνο ημερομηνίες και τοποθεσίες. Αν σε ενδιαφέρει το θέμα, να τις παραθέσω.

Και για να μη συνεχιστεί μια ανόητη κόντρα, η οποία προφανώς στηρίζεται σε παρανόηση, και κακώς κι εγώ τη συνέχισα σε άλλο θέμα, νομίζω πως από την παραπάνω δημοσίευση καθιστώ σαφές πως δεν έχω κανένα προσωπικό πρόβλημα με συγκεκριμένα πρόσωπα, απλώς πολλά πράγματα που έχει τύχει να εξετάσω δεν μου επαληθεύουν πολλές δεδομένες "καταγραφές".

Από τη μεριά μου κλείνει η κόντρα, τόσο σε αυτό όσο και στο άλλο θέμα. Αν θεωρήθηκε πως η πρόθεση μου ήταν να προσβάλλω κάποιον, λυπάμαι, αλλά δεν ήταν αυτό.

black moon
30-03-2008, 11:03 PM
Αυτό μου ακούγεται κάπως πιο ευγενικό!:clapping:

skorpion
31-03-2008, 11:01 PM
Scorpion αποκλειστικά για σένα.Ελπίζω να ξερεις αγγλικά γιατί μου είναι δύσκολο να μεταφράσω όλο αυτό:



astrologyweekly.com

Το διαβασα αυτο που παρεθεσες και πραγματικα μου φανηκε αχρηστο περα απο κανα δυο προτασεις!!! Μου φανηκε ακραιο καταρχας και πολυ εξω απο μενα κατα δευτερον, αλλα δεν θελω να το παμε τοσο επι του προσωπικου. Κοιταω και γω στο ιντερνετ σε ξενα σαιτς για ερμηνειες κτλ αλλα ξανατοποθετηθηκα-ρωτησα τωρα αρχικα μεν για τις τεχνες και το τετραγωνο αυτο και δευτερον επειδη ηθελα την γνωμη σας εμπειρικα ή απο μια αλλη οπτικη γωνια κι οχι απο καποιο σαιτ...Εχω βρει πολλες και διαφορετικες ερμηνειες γι αυτη την οψη σε ξενα σαιτς και μαλιστα σε καποιες αναφεροταν οτι η ηθοποια και η καλλιτεχνικη δημιουργια ειναι πολυ καλες για τη φαντασια ενος ατομου με αυτη την οψη και οτι τα ατομα αυτα τα ωθει η φαντασια τους ή ενα οραμα ή ενα ιδανικο να ζησουν πραγματα που οι αλλοι μονο ονειρευονται...

black moon
01-04-2008, 01:44 AM
Skorpion πρωτα απ'όλα δεν το πάω επι του προσωπικου σε καμμία περίπτωση μαζί σου.Εξαλου απ'οτι εχεις καταλάβει,συμπαθώ και τους Σκορπιούς:wink2:!

Την δική μου οπτική γωνια στην ειπα παραπάνω.Το κειμενο σε καποια σημεία το βρίσκω και εγω υπερβολικό.Το "κατεβασα" για αυτο περι διαστρέβλωσης της πραγματικότητας, το οποίο ως εξήγηση το εχω βρει κι αλλου.Αυτό ειναι χαρακτηριστικο του Ποσειδώνα,και σχεδόν με όποιον πλανήτη κανει γωνία εχει μια ταση, να τον καλήπτει με τα "ροζ συννεφάκια" του.Γι'αυτο σου ειπα κι ολας, οτι μπορει το ατομο να ισορροπισει την αρνητικη επιρροή του τετραγώνου,μεσα απ'τον αθλητισμο ή την τεχνη.

black moon
01-04-2008, 04:12 PM
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, το θέμα ήταν, από πού μπορεί να φαίνεται το ταλέντο στις τέχνες, γενικά. Δεν ήθελα ,ούτε και θέλω, να απομονώσω μια τέχνη μόνο. Πιστεύω εξάλλου ότι το ταλέντο αφορά κάθε τέχνη ανεξαιρέτως.
Επειδή το άρθρο, σαφώς και έχει πηγές και δεν τα έχω βγάλει απ’ το μυαλό μου, θα
παραθέσω λοιπόν, και μερικά αντιπροσωπευτικά δείγματα, από αρκετούς χώρους.

ΙΟΥΛΙΟΣ ΒΕΡΝ: 8 Φεβρ. 1828 ,12:00 pm Nantes, Γαλλία.
Ήλιος: Υδροχόος, Ωροσκ.: Δίδυμοι , Αφρ.: Ιχθείς
Τρίγωνο Αφρ.-Ποσειδώνα Τρίγωνο Αφρ.- Δία
Κυβερνήτης 5ου Ερμής στον Υδροχόο
ΠΑΟΛΟ ΚΟΕΛΙΟ: 24 Αυγ. 1947, 12:05 am, Rio de Janeiro,Βραζιλία.
Ήλιος: Παρθένος, Ωροσκ.: Ταύρος, Σελήνη: Τοξότης, Αφρ.: Λέων, Ερμής: Λέων
Σύνοδος: Ήλιου-Ερμή-Αφροδίτης στον 3ο
Εξάγωνο: Ήλιου-Ερμή-Αφροδίτης με Ουρανό στους Διδύμους στον 1ο.
ΝΙΚΟΛΟ ΠΑΓΚΑΝΙΝΙ: 27 Οκτ.1782,10:30 am, Genes,Ιταλία.
Ήλιος: Σκορπιός, Ωροσκ.: Τοξότης, Σελήνη: Καρκίνος, Αφρ.: Ζυγός
Κυβερνήτης 1ου και 12ου :Δίας, Κυβερνήτης 5ου και 10ου Αφροδίτη, Κυβερνήτης 3ου :Ποσειδώνας
Επικρατέστεροι πλανήτες: ¶ρης, Ποσειδώνας,
Επικρατέστερα ζωδια: Ζυγός, Τοξότης.
Σύνοδος: Αφρ.-Ποσειδώνα(9ος)-Μεσουρανήματος (Ζυγός)
Εξάγωνο: Αφρ.- Ωροσκ., Εξάγωνο: Αφρ.- Δία (Τοξότης)
Ημιεξάγωνο: Ερμής- Δίας
ΓΙΟΧΑΝ ΣΤΡΑΟΥΣ: 14 Μαρτίου 1804,2:00 am, Βιέννη.
Ήλιος: Ιχθύες, Ωροσκ.: Τοξότης, Σελήνη: Κριός, Μεσουρ.: Ζυγός.
Τρίγωνο: Ήλιου-Ποσειδώνα, Τρίγωνο: Αφρ.- Ωροσκ.,
Σύνοδος: Αφρ.- Σελήνης
ΛΕΟΝΑΡΝΤΟ ΝΤΑ ΒΙΝΤΣΙ: 23 Απριλίου 1452, 9:40 pm,Vinci Ιταλίας.
Ήλιος: Ταύρος, Ωροσκ.: Τοξότης, Σελήνη: Ιχθύες, Ποσειδώνας: Ζυγός
Τρίγωνο: Αφρ.-Ποσειδώνα
ΦΡΑΝΤΙΣΚΟ ΧΟΣΕ ΝΤΕ ΓΚΟΓΙΑ: 30 Μαρτίου,1746,11:30 am, Fuentetodos Ισπανίας.
Ήλιος: Κριός, Ωροσκ.: Καρκίνος, Σελήνη: Καρκίνος.
Σύνοδος: Ήλιου-Ερμή-Αφροδίτης, Σύνοδος: Σελήνης- Ποσειδώνα
Τρίγωνο: Ήλιου-Ερμή-Αφροδίτης με Δία.
ΣΑΛΒΑΝΤΟΡ ΝΤΑΛΙ: 11 Μαίου 1904, 8:45 am, Figueras, Iσπανία.
Ήλιος: Ταύρος, Ωροσκ.: Καρκίνος, Σελήνη: Κριός, Αφρ.: Ταύρος, Ποσειδώνας: Καρκίνος.
Σύνοδος: Ήλιου-Ερμή
Εξάγωνο: Αφρ.-Ποσειδώνα (12ο)
ΠΑΜΠΛΟ ΠΙΚΑΣΣΟ: 25 Οκτ. 1881, 11:30 pm, Malaga,Ισπανία.
Ήλιος: Σκορπιός, Ωροσκ.: Λέων, Σελήνη: Τοξότης, Αφρ.: Ζυγός, Ποσειδώνας: Ταύρος, Δίας: Ταύρος, Μεσουρ.: Ταύρος.
Επικρατέστερο ζωδιο: Ταύρος
Τρίγωνο : Αφρ.- Δία, Τρίγωνο: Ποσειδώνα- Ουρανού.
Σύνοδος: Ποσειδώνα-Χείρωνα
Εξάγωνο: Ποσειδώνα- ¶ρη
ΑΝΤΟΝΙΟ ΓΚΑΟΥΝΤΙ: 25 Ιουνίου 1852, 9:30 am, Tarragona,Ισπανία.
Ήλιος: Καρκίνος, Ωροσκ.: Παρθένος, Σελήνη: Ζυγός(2ο), Ερμής: Δίδυμοι, Αφρ.: Λέων(12ος), Ποσειδώνας: Ιχθύες(7ος), Μεσουρ.: Ταύρος
Επικρατέστεροι οίκοι: 1ος ,9ος ,10ος.Κυβερνήτης 3ου Ζυγός.
Επικρατέστεροι πλανήτες: ¶ρης, Ποσειδώνας, Ερμής.
Επικρατέστερα ζωδια: Παρθένος, Ταύρος, Δίδυμοι.
Τρίγωνο: Ήλιου- Ποσειδώνα, Τρίγωνο: Ποσειδώνα- Δία(Σκορπιό 3ο)
Σύνοδος: Ήλιου-Ερμή
Εξάγωνο: Ποσειδώνα, Ερμή με Ουρανό(Ταύρος 9ο) Εξάγωνο: Αφρ.- Σελήνης
ΚΟΚΟ ΣΑΝΕΛ: 19 Αυγ.1883,4:00 pm,Saumur,Γαλλία.
Ήλιος: Λέων, Ωροσκ.: Τοξότης, Σελήνη: Ιχθύες, Ερμής: Παρθένος, Ποσειδώνας: Ταύρος,
Τρίγωνο: Ερμή-Ουρανού με Ποσειδώνα,
Εξάγωνο: Ποσειδώνα-Δία
ΝΤΕΙΒΙΝΤ ΚΟΠΕΡΦΙΛΝΤ: 16 Σεπτ.1956, 7:02 pm,Metuchen(N.J.),ΗΠΑ.
Ήλιος: Παρθένος(1ος),Ωροσκ.: Παρθένος, Σελήνη: Υδροχόος(5ος),
Αφρ: Λέων, Ποσειδώνας: Ζυγός, Μεσουρ: Δίδυμοι.
Παλλάδα: 5ος.
Επικρατέστεροι πλανήτες: Ήλιος, Ερμής.
Επικρατέστερα ζώδια: Παρθένος, Ζυγός, Λέων.
Κυβερνήτης 3ου: Διας -Κυβερνήτης 9ου Ερμής.
Τρίγωνο: Ποσειδ.-Μεσουρ. Τρίγωνο: Ερμή-Σελήνης
Σύνοδος: Αφρ.-Ουρανού, Σύνοδος: Ωρ,-Δία με Ήλιο.
Εξάγωνο: Αφρ.- Ερμή, Εξάγωνο: Ποσειδ.-Πλούτωνα(φαντασία στα «μαγικά» κόλπα)
Εξάγωνο: Πλόυτ.-Μεσουρ.
ΡΟΜΠΕΡΤ ΝΤΕ ΝΙΡΟ: 17 Αυγ.1943,3:00 am,Μπρούκλιν,(Ν.Υ.),ΗΠΑ.
Ήλιος: Λέων, Ωροσκ.: Καρκίνος, Σελήνη: Ιχθύες, Ερμής: Παρθένος, Αφρ.: Παρθένος, ¶ρης: Ταύρος, Ποσειδ.: Ζυγός
Τρίγωνο: Ποσειδ.-¶ρη
Σύνοδος: Αφρ.- Ερμή.
ΛΟΥΤΣΙΑΝΟ ΠΑΒΑΡΟΤΙ:12 Οκτ. 1935, 1:40 am, Modene Ιταλίας.
Ήλιος: Ζυγός, Ωροσκ.: Λέων, Σελήνη: Κριός, Αφρ.: Παρθένος(1ος), Ποσειδ.: Παρθένος, Χείρωνας: Ταύρος, Εστία: Ιχθύες.
Επικρατέστερα ζώδια: Παρθένος, Ζυγός, Σκορπιός.
Κυβερνήτης 12ου Αφροδίτη
Σύνοδος: Αφρ.- Ποσειδ.
ΜΠΑΡΜΠΑΡΑ ΣΤΡΕΙΖΑΝΤ: 24 Απριλίου 1942, 5:08 am,Brooklin(N.Y.)ΗΠΑ.
Ήλιος: Ταύρος(1ο), Ωροσκ.: Κριός, Σελήνη: Λέων, Αφρ.: Ιχθύες
Επικρατέστερα ζωδια: Ταύρος, Δίδυμοι, Λέων.
Επικρατέστεροι οίκοι: 1ος ,3ος ,5ος.
Σύνοδος: Ήλιου-Ερμή.
ΣΤΙΝΓΚ: 2 Οκτ.1951,1:30 am,Wallsend, Μ.Βρετανία.
Ήλιος: Ζυγός, Ωροσκ.: Λέων, Σελήνη: Ζυγός, Ερμής: Παρθένος, Αφρ. : (2ος), Ποσειδ.: Ζυγός, Εστία: Λέων(1ος).
Επικρατέστεροι πλανήτες: Ήλιος, Δίας, Ποσειδώνας.
Επικρατέστερο ζωδιο: Ζυγός.
Σύνοδος: Ήλιου-Ερμή ,Σύνοδος: Σελήνης-Ποσειδ.
ΕΜΙΝΕΜ: 17 Οκτ.1972, St. Joseph (MO), ΗΠΑ.
Ήλιος: Ζυγός, Ωροσκ.: Αγν. ώρα γέννησης, Σελήνη: Υδροχόος, Ερμής: Σκορπιός, Αφρ.: Παρθένος, Ποσειδώνας: Τοξότης
Εξάγωνο: Αφρ.- Ερμή, Εξάγωνο: Ποσειδ.-Δία.

aries engineer
01-04-2008, 04:19 PM
[QUOTE=black moon;52003]Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, το θέμα ήταν, από πού μπορεί να φαίνεται το ταλέντο στις τέχνες, γενικά. Δεν ήθελα ,ούτε και θέλω, να απομονώσω μια τέχνη μόνο. Πιστεύω εξάλλου ότι το ταλέντο αφορά κάθε τέχνη ανεξαιρέτως.
Επειδή το άρθρο, σαφώς και έχει πηγές και δεν τα έχω βγάλει απ’ το μυαλό μου, θα
παραθέσω λοιπόν, και μερικά αντιπροσωπευτικά δείγματα, από αρκετούς χώρους.

ΠΑΟΛΟ ΚΟΕΛΙΟ: 24 Αυγ. 1947, 12:05 am, Rio de Janeiro,Βραζιλία.
Ήλιος: Παρθένος, Ωροσκ.: Ταύρος, Σελήνη: Τοξότης, Αφρ.: Λέων, Ερμής: Λέων
Σύνοδος: Ήλιου-Ερμή-Αφροδίτης στον 3ο
Εξάγωνο: Ήλιου-Ερμή-Αφροδίτης με Ουρανό στους Διδύμους στον 1ο.


Αααααα !!!!!!Τωρα μολις μου ξεδιπλωσες ενα κουβαρακι...στα παραπανω αποδιδονται οι παπ...λογιες του...:bigsmile::bigsmile:
οφφ τοπικ ...το ξερω το ξερω...:offtopic:

gargoyle
02-04-2008, 10:24 AM
¶κρως ενδιαφέρουσα η παράθεση των παραδειγμάτων. Κρίμα που δεν έχω χρόνο να εξετάσω τους χάρτες. Μόνο μια ερώτηση ως προς την πηγή των πληροφοριών: προέρχονται από κάπου συγκεκριμένα;

παλίρροια
24-08-2010, 12:10 AM
:bigsmile:Αν και δεν διαθέτω στην πλειοψηφία τους τις καλλιτεχνικές όψεις,εντούτοις ειχα καποια έντονα καλλιτεχνικα ενδιαφέροντα στο παρελθόν, προσπαθώ να τα διατηρήσω....:cheesy:
Πολύ καλό Perfect το αρθρο ευχαριστούμε!!!!:cheesy: