PDA

View Full Version : mc



VAFIKOS
21-03-2008, 02:17 PM
:embarrest
το μεσουρανημα mc τι ειναι; αν ο βορειοσ δεσμος σου ειναι πανω του τι σημαινει;

colibri
21-03-2008, 03:05 PM
Το μεσουράνημα είναι το ανώτερο σημείο στο γενέθλιο χάρτη. Ο χάρτης καταστρώνεται όταν ξέρουμε ώρα γεννησης, ημερομηνία και τόπο.Μπορεί να τον ξαναδείς και σαν 10 οίκο.

friary
21-03-2008, 06:22 PM
Ο Β.Δ. σε σύνοδο με το MC, είναι καλή τοποθέτηση, η οποία βοηθάει ακόμα και στα δύσκολα. Εχεις βοήθεια και κέρδη απο "ισχυρά" άτομα κι εσύ συνήθως βρίσκεσαι στο σωστό μέρος την κατάλληλη ώρα.

VAFIKOS
21-03-2008, 07:09 PM
σας ευχαριστω πολυ όλους για τις χρησιμες και αμεσες απαντησεις σας!!!:bigsmile:

dominia77
21-03-2008, 11:11 PM
Ο Β.Δ. σε σύνοδο με το MC, είναι καλή τοποθέτηση, η οποία βοηθάει ακόμα και στα δύσκολα. Εχεις βοήθεια και κέρδη απο "ισχυρά" άτομα κι εσύ συνήθως βρίσκεσαι στο σωστό μέρος την κατάλληλη ώρα.
Πολυ αισιόδοξη άποψη που ομολογω,..... "ανακουφίζει"!
Μέσα στο forum που αναφερεται κατι για την επιδραση των δεσμων στις ποιότητες και συγκεκριμενα στους γωνιακούς οίκους, διαβασα συγκεκριμενα πως οι Δεσμοί στον ¶ξονα 4ου/10ου ισως να εμφανιζουν καποια προβληματα στην οικογενειακή ζωη του ατομου, που θα κληθει να αναλαβει "πατρικο ρόλο".
Μάλλον θα προτιμήσω τη δική σου εκδοχη στη επεξηγηση της οψης! χεχε!

VAFIKOS
21-03-2008, 11:59 PM
που το διαβασες DOMINIA77,
θα με βοηθουσες πολυ αν μου ελεγες:)

dominia77
22-03-2008, 01:29 AM
που το διαβασες DOMINIA77,
θα με βοηθουσες πολυ αν μου ελεγες:)
http://www.myhoroscope.gr/38-%EA%E1%F1%EC%E9%EA%DE-%E1%F3%F4%F1%EF%EB%EF%E3%DF%E1/407-%EF%E9-%E4%E5%F3%EC%EF%DF-%F4%E7%F2-%F3%E5%EB%DE%ED%E7%F2-%F3%F4%E1-%E6%FE%E4%E9%E1.html#post46453

Διορθωνω: Οχι στους οικους αλλα στα ζωδια. Αυτο με τους οικους δεν θυμαμαι που το ειδα:embarrest

friary
22-03-2008, 06:55 AM
Πολυ αισιόδοξη άποψη που ομολογω,..... "ανακουφίζει"!
Μέσα στο forum που αναφερεται κατι για την επιδραση των δεσμων στις ποιότητες και συγκεκριμενα στους γωνιακούς οίκους, διαβασα συγκεκριμενα πως οι Δεσμοί στον ¶ξονα 4ου/10ου ισως να εμφανιζουν καποια προβληματα στην οικογενειακή ζωη του ατομου, που θα κληθει να αναλαβει "πατρικο ρόλο".
Μάλλον θα προτιμήσω τη δική σου εκδοχη στη επεξηγηση της οψης! χεχε!

Και όμως όπως τα λες είναι. Ο αντίθετος ΝΔ στον 4ο φανερώνει οτι το άτομο πιθανόν να επωμισθεί ευθύνες που έχουν να κάνουν με το σπίτι και την οικογένειά του. Και όλες αυτές οι αρμοδιότητες να περιορίσουν την αυτοέκφρασή του. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως οι ευκαιρίες και η εύνοια του ΒΔ στο 10ο δεν υπάρχουν.

κρασακι
22-12-2008, 11:43 PM
θα ήθελα να μάθω για δύο συγκεκριμένες όψεις του mc..

Ήλιος εξάγωνο μεσουράνημα
¶ρης εξάγωνο μεσουράνημα

Ήλιος σύνοδος ¶ρης

υπάρχουν και αρνητικές αλλά αυτές οι δύο μου κίνησαν την πειέργεια..:bigsmile:

κρασακι
23-12-2008, 01:36 AM
κανείς??:σφύριγμα

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
23-12-2008, 02:16 AM
ηλιος στον 2ο [τοξοτης] Διας στον 6ο [κριος] Μεσουρανημα 10ος [λεων] σχιματιζουν μεγαλο τριγωνο
Αν καποιο μελος εχει ορεξη και κεφι ας μου γραψει λιγες κουβεντες.


ευχαριστω :love:

Μητσάκος
23-12-2008, 05:55 AM
ηλιος στον 2ο [τοξοτης] Διας στον 6ο [κριος] Μεσουρανημα 10ος [λεων] σχιματιζουν μεγαλο τριγωνο
Αν καποιο μελος εχει ορεξη και κεφι ας μου γραψει λιγες κουβεντες.


ευχαριστω :love:
Τι όψη είναι; Γενέθλια;

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
23-12-2008, 10:34 AM
Τι όψη είναι; Γενέθλια;

ναι .

να προσθεσω Δημητρη οτι αν ο δευτερος οικος[ συναισθηματικη,οικονομικη ασφαλεια,αποκτηματα κ.τλ. ]με τον εκτο οικο[καθημερινοτητα,δουλεια],και 10ος [κοινωνικη αναγνωριση ...μεσω δουλειας;μεσω συζυγου;]
Απο δουλεια που εκανα δικη μου καταστραφηκα οικονομικα ,οι τασεις μαλλον
εδειχναν οτι μεσω συζυγου θα ειχα τα ωφελη του τριγωνου ;
Ο Διας μηπως λειτουργει πιο ευεργετικα σε πιο μεγαλη ηλικια ;
Η Οψη αυτη λειτουργησε σε εμενα γυρω στα 40 μου ευεργετικα [μεσω συζυγου]
Αν λεω μπαρουφες διωρθωστε με :blink:

ενα ευχαριστω απο τωρα ,για οποιο μελος θελει να πει κατι.........

Τίνα Ζαχαριάδου
23-12-2008, 10:43 AM
θα ήθελα να μάθω για δύο συγκεκριμένες όψεις του mc..

Ήλιος εξάγωνο μεσουράνημα
¶ρης εξάγωνο μεσουράνημα

Ήλιος σύνοδος ¶ρης

υπάρχουν και αρνητικές αλλά αυτές οι δύο μου κίνησαν την πειέργεια..:bigsmile:

Καλημερα παραπονιαρικο κρασακι,ο Ηλιος με το μεσουσαρανημα σε καλες οψεις συνηθως δινει κοινωνικη ανοδο και επαγγελματικη επιτυχια, το ατομο συνειδητα και με προσπαθεια ειναι σε θεση να πραγματοποιησει τις δυνατοτητες του ωστε να αναρριχηθει και να καταξιωθει στην κοινωνια.
Με τον Αρη σε καλη οψη, εχουμε ενα ατομο δραστηριο,φιλοδοξο, που κατα κυριο λογο διοχετευει την δραση του, στην κοινωνικοεπαγγελματικη του καταξιωση, ατομο εργατικο που εκφραζει την προσωπικοτητα του μεσω της καριερας.
Ο Ηλιος σε συνοδο με τον Αρη δινει θαρρος, δυναμη τολμη και την αυτοπεποιθηση οτι μπορει να καταφερουμε τα παντα,ειναι ομως μια οψη που θελει προσοχη γιατι μας κανει αρκετα ευερεθιστους και βιαστικους με αποτελεσμα να προκαλουμε διαμαχες αλλα και να κανουμε λαθη λογω βιασυνης. :xmas-smiley-029:

κρασακι
27-12-2008, 02:42 PM
merci Έρση!!!:bigsmile:

καθυστερημένα ευχαριστώ! είμαι απούσα και μπαίνω αραιά στο ιντερνετ!
ενδιαφέρον..μου άρεσε η απάντηση για μεσουράνημα...όσο για τη σύνοδο ¶ρη Ήλιου ναι ναι κάτι σε λίγα νευράκια μας τα βγάζει αλλά εντάξει μέχρι εκεί που πρέπει..:cheesy:καλή είναι..!
χρόνια πολλά!!!:Holly2:

ania31
03-01-2009, 07:17 PM
Αν υπάρχει τρίγωνο Κρόνου (Λέων 22° 09' 21") - MC (Κριός 27° 37' 58") και εξάγωνο Δία (Καρκίνος 01° 04' 34") - MC σε συνδιασμό με όσα ανέφερε το Κρασάκι τι σημαίνει; :clapping:

Πώς γίνεται ο 10ος να βρίσκεται στο χείρωνα (Ταύρος 05° 38' 04" ανάδρομος); Αυτό τι φέρνει στα επαγγελματικά;:unsure:

Διάβασα:
Ο Χείρων στο 10ο οίκο: Ο Χείρων στο 10ο οίκο βάζει τον άνθρωπο αντιμέτωπο με την πρόκληση του να βρει το σκοπό της ζωή του. Οι άνθρωποι αυτοί είναι αναγνωρίσιμοι, έχουν κύρος και δύναμη λόγω της θέσης τους, αλλά για δεν ξέρουν για ποιο λόγο, για ποιο σκοπό. Δεν ξέρουν τι να την κάνουν αυτή τη δύναμη και πού να τη χρησιμοποιήσουν. Η θέση αυτή δίνει συχνά ανθρώπους που αναζητούν τη δύναμη και το σκοπό σε τάξεις ιερωμένων:cry:. Η πρόκληση γι' αυτούς τους ανθρώπους είναι να βρουν το σκοπό που θα αφιερωθούν και το πεδίο στο οποίο θα εξασκήσουν την έμφυτη ηγετική τους ικανότητα.

smaragdi
09-02-2009, 05:48 PM
Μεσουρανημα στον 10ο οικο στους ιχθυς μοναχο του σημαινει....???οτι ο ανθρωπος στην ζωη του φερεται σαν ιχθυς?????
ευχαριστω:bigsmile:

Μητσάκος
09-02-2009, 06:08 PM
Μεσουρανημα στον 10ο οικο στους ιχθυς μοναχο του σημαινει....???οτι ο ανθρωπος στην ζωη του φερεται σαν ιχθυς?????
ευχαριστω:bigsmile:

Σημαίνει ότι μάλλον δεν έχεις καταλάβει κάποια βασικά σε σχέση με τον διαχωρισμό του ζωδιακού κύκλου σε 12 Οίκους.
Όπως χωρίζεται ο ζωδιακός με 12 ζώδια, αντιστοίχως χωρίζεται και σε άλλα 12 επιμέρους τμήματα, που το καθένα αντιπροσωπεύει και κάποιους τομείς της ζωής και της προσωπικότητάς μας. Ο 10ς Οίκος είναι το μεσουράνημα ή MC
Αυτό μπορεί να σε βοηθήσει
http://www.myhoroscope.gr/17-%EF%DF%EA%EF%E9-%F9%F1%EF%F3%EA%FC%F0%EF%F2-%F4%FD%F0%EF%E9-%F9%F1%EF%F3%EA%FC%F0%EF%F5/53-%EF%E9-12-%EF%DF%EA%EF%E9-%F3%F5%ED%EF%F0%F4%E9%EA%DE-%F0%E5%F1%E9%E3%F1%E1%F6%DE.html
και μετά μπορείς να δεις και αυτό
http://www.myhoroscope.gr/17-%EF%DF%EA%EF%E9-%F9%F1%EF%F3%EA%FC%F0%EF%F2-%F4%FD%F0%EF%E9-%F9%F1%EF%F3%EA%FC%F0%EF%F5/7617-%E3%F9%ED%E9%E1%EA%EF%DF-%EF%DF%EA%EF%E9-%F3%F4%EF%ED-%E1%F3%F4%F1%EF%EB%EF%E3%E9%EA%FC-%F7%DC%F1%F4%E7-%F4%E9-%EC%E1%F2-%E1%F0%EF%EA%E1%EB%FD%F0%F4%EF%F5%ED%3B.html

smaragdi
09-02-2009, 06:29 PM
Ξερω οτι ο 10ος ειναι το μεσουρανημα....αλλα τι μπορουμε να δουμε οταν δεν υπαρχει αλλος πλανητης..???σημαινει ουι φτανουμε πιο νωρισ στον προσωπιοκ μας στοχο???:love:

giannas
09-02-2009, 06:36 PM
Ξερω οτι ο 10ος ειναι το μεσουρανημα....αλλα τι μπορουμε να δουμε οταν δεν υπαρχει αλλος πλανητης..???σημαινει ουι φτανουμε πιο νωρισ στον προσωπιοκ μας στοχο???:love:

Μπορουμε να δουμε τους κυβερνητες(ποσειδωνα-δια) σε οικους ,ζωδια και οψεις:cheesy:

smaragdi
09-02-2009, 06:37 PM
Μπορουμε να δουμε τους κυβερνητες(ποσειδωνα-δια) σε οικους ,ζωδια και οψεις:cheesy:

σ ευχαριστωωωωωωωωωωω

cancerian
09-02-2009, 06:37 PM
Ξερω οτι ο 10ος ειναι το μεσουρανημα....αλλα τι μπορουμε να δουμε οταν δεν υπαρχει αλλος πλανητης..???σημαινει ουι φτανουμε πιο νωρισ στον προσωπιοκ μας στοχο???:love:

Αγαπητη smaragdi

θα διαφωνησω καθετα μαζι σου. Μαλλον δεν εχεις καταλαβει και αυτο επειδη θα μπορουσες να δεις αρκετους στοχους και φιλοδοξιες καθως και κοινωνικης εικονας προς τα εξω. Απλα οταν δεν εχεις πλανητη , μπορεις να αναλυσεις την ακμη του 10ου , τον πλανητη που κυβερνα τον 10ο καθως και τον κυβερνωντα του 10ου , αναλυοντας οψεις , οικοθεσιες , θα εχεις μια πολυ καλη αντιληψη περι των αξιων που πρεσβευει το ΜC .

με εκτιμηση
CANCERIAN .

smaragdi
09-02-2009, 07:03 PM
Αγαπητε cancerian
εννοειτα πωσ δεν ξερω πολλα ,,,:bigsmile:ψαχνομαι για να μαθαινω περισσοτρα κ να βγαζω μια ακρη..
η ακμη του 10ου ειναι στους ιχθυς που δειχνει ενα ατομο με ροπη στις τεχνες κ στην αρμονια (νομιζω)...ο διας (σκορπιο)εχει τετραγωνο με αφροδιτη(ΛΕΟΝΤΑ),συνοδο με αρη(ΣΚΟΡΠΙΟ0,εξαγωνο με λιλιθ(αιγοκερο) ,τριγωνο με κληρο τυχης(καρκινο) κ τριγωνο με ωροσκοπο(καρκινο)
κ ποσειδωνας(τοξοτη) τριγωνο μ ηλιο(λεων),τριγωνο μ σεληνηλεων), εξαγωνο μ κρονο (ζυγο)κ μ πλουτωνα , κ χιαστι χειρων(ταυρο)...

ΑΡΑ εχουμε τασεισ καταστροφικεσ απο τον ερωτισμο κ ορμητικοτητα με ησυχο προφιλ προσ τα εξω....κ
ταξιδιαρικο νου που ελκει τους ανθρωπους???
μπορεισ να με βοηθησεισ????
ευχαριστωωωωωωωω:love:

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
09-02-2009, 08:35 PM
Αγαπητε cancerian
εννοειτα πωσ δεν ξερω πολλα ,,,:bigsmile:ψαχνομαι για να μαθαινω περισσοτρα κ να βγαζω μια ακρη..
η ακμη του 10ου ειναι στους ιχθυς που δειχνει ενα ατομο με ροπη στις τεχνες κ στην αρμονια (νομιζω)...ο διας (σκορπιο)εχει τετραγωνο με αφροδιτη(ΛΕΟΝΤΑ),συνοδο με αρη(ΣΚΟΡΠΙΟ0,εξαγωνο με λιλιθ(αιγοκερο) ,τριγωνο με κληρο τυχης(καρκινο) κ τριγωνο με ωροσκοπο(καρκινο)
κ ποσειδωνας(τοξοτη) τριγωνο μ ηλιο(λεων),τριγωνο μ σεληνηλεων), εξαγωνο μ κρονο (ζυγο)κ μ πλουτωνα , κ χιαστι χειρων(ταυρο)...

ΑΡΑ εχουμε τασεισ καταστροφικεσ απο τον ερωτισμο κ ορμητικοτητα με ησυχο προφιλ προσ τα εξω....κ
ταξιδιαρικο νου που ελκει τους ανθρωπους???
μπορεισ να με βοηθησεισ????
ευχαριστωωωωωωωω:love:

βρε Σμαραγδι για μεσουρανημα ρωτησες και οχι για το συνολο του χαρτη σου :toung:
διαβασε τα λιγκ που σου εδωσαν για αυτο... Και ασε καταμερος κληρους,λιλιθ χιαστες ......ενα ,ενα και σιγα ,σιγα...........

φιλικα

Σαλώμη
12-02-2009, 04:27 PM
Γεια σας,

και εγώ δεν ξερω πως να ερμηνεύσω τις όωεις που κάνει το μεσουράνημα μου.Κοίταξα τα αρθρα που λένε για τον 10ο σε συσχετισμό με τον 40 οίκο, γιατί βρήκα ότι με αφορούν, αλλά πέρα από αυτό δεν ξέρω πως να αναλύσω τις όωεις μου ,αλλά και να δω ποια είναι η πιο σημαντική που αναφέρεται στο επαγγελματικό τομέα.
Εχω 10ο οίκο στον Κριο στην 22η μοίρα ο οποίος κάνει όλο αντιθέσεις με τους (Σελήνη 4ο, Αρη 4ο, Κρόνο 3ο, Πλούτωνα 4ο οίκο και όλοι στον Ζυγό) , τρίγωνο μετον Ποσειδώνα στον Τοξότη στον 5ο οίκο και αλλο ένα τρίγωνο με το βέρτεξ στον Τοξότη στον 5ο οίκο.Τι να κοιτάξω για τα επαγγελματικά;

Ευχαριστώ,
Σαλώμη.

Roxanne
12-02-2009, 06:50 PM
μηπως ξερετε αν η οψη εξαγωνου δια solar-mc natal δειχνει επιτυχια,τυχη στα επαγγελματικα??

Σαλώμη
13-02-2009, 04:50 PM
Γεια σας,

και εγώ δεν ξερω πως να ερμηνεύσω τις όΨεις που κάνει το μεσουράνημα μου.Κοίταξα τα αρθρα που λένε για τον 10ο σε συσχετισμό με τον 40 οίκο, γιατί βρήκα ότι με αφορούν, αλλά πέρα από αυτό δεν ξέρω πως να αναλύσω τις όψεις μου ,αλλά και να δω ποια είναι η πιο σημαντική που αναφέρεται στο επαγγελματικό τομέα.
Εχω 10ο οίκο στον Κριο στην 22η μοίρα ο οποίος κάνει όλο αντιθέσεις με τους (Σελήνη 4ο, Αρη 4ο, Κρόνο 3ο, Πλούτωνα 4ο οίκο και όλοι στον Ζυγό) , τρίγωνο μετον Ποσειδώνα στον Τοξότη στον 5ο οίκο και αλλο ένα τρίγωνο με το βέρτεξ στον Τοξότη στον 5ο οίκο.Τι να κοιτάξω για τα επαγγελματικά;Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Ευχαριστώ,
Σαλώμη.

:embarrest

zafiroula
13-02-2009, 04:56 PM
τι σημαίνει εξαγωνο μεσουρανηματος με αφροδίτη,κρόνο και βέρτεξ?

Μητσάκος
13-02-2009, 05:20 PM
Γεια σας,

και εγώ δεν ξερω πως να ερμηνεύσω τις όωεις που κάνει το μεσουράνημα μου.Κοίταξα τα αρθρα που λένε για τον 10ο σε συσχετισμό με τον 40 οίκο, γιατί βρήκα ότι με αφορούν, αλλά πέρα από αυτό δεν ξέρω πως να αναλύσω τις όωεις μου ,αλλά και να δω ποια είναι η πιο σημαντική που αναφέρεται στο επαγγελματικό τομέα.
Εχω 10ο οίκο στον Κριο στην 22η μοίρα ο οποίος κάνει όλο αντιθέσεις με τους (Σελήνη 4ο, Αρη 4ο, Κρόνο 3ο, Πλούτωνα 4ο οίκο και όλοι στον Ζυγό) , τρίγωνο μετον Ποσειδώνα στον Τοξότη στον 5ο οίκο και αλλο ένα τρίγωνο με το βέρτεξ στον Τοξότη στον 5ο οίκο.Τι να κοιτάξω για τα επαγγελματικά;

Ευχαριστώ,
Σαλώμη.


:embarrest
Την εφαρμογή με το γενέθλιο χάρτη και τις ερμηνείες των όψεων την είδες; :unsure:

Σαλώμη
14-02-2009, 02:23 PM
Την εφαρμογή με το γενέθλιο χάρτη και τις ερμηνείες των όψεων την είδες; :unsure:
Ναι την είδα και δεν μου γράφει κάτι γι αυτό το θέμα δυστυχώς. Και παλεύω εδώ και πολύ καιρό να βγάλω άκρη.Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

Ευχαριστώ και πάλι.
Σαλώμη.

Σαλώμη
17-02-2009, 07:55 PM
:embarrest
Καμία ιδέα για το παραπάνω; Όλο ο Μητσακος βοηθάει. Πείτε κάτι όποιος γνωρίζει. Μην με αφήνεται στο σκότος.

Ευχαριστώ.

giannas
17-02-2009, 09:40 PM
Καμία ιδέα για το παραπάνω; Όλο ο Μητσακος βοηθάει. Πείτε κάτι όποιος γνωρίζει. Μην με αφήνεται στο σκότος.

Ευχαριστώ.

Για να μην γκρινιαζεις λοιπον….:love:αν και σαν λεων δεν θα επρεπε…:unsure:
Εχουμε μια πολυαστρια στον 4 οικο σε αντιθεση με το mc.Το mc στον κριο σε κανει να θελεις να εισαι πολύ αυτονομη και σου δινει την παρορμηση ώστε να προωθείς τα επαγγελματικα σου σχεδια..Τα ελευθερα επαγγέλματα σου ταιριαζουν καλυτερα μιας και δεν δεχεσε ευκολα τον ελενχο και την πιεσης από αλλους. Η πολυαστρια λοιπον στον 4 οικο ερχετε σε αντιπαραθεση με τις δικες σου φιλοδοξιες.

Η οικογενεια σου -είτε δινοντας σου καποιες προωρες ευθηνες(κρονος),ειτε λογω των ισχυροτατων δεσμων που εχουν αναπτυχθει με αυτή ,λογω καποιων σημαντικων γεγονοτων που σε αναγκασαν να αλλαξεις τις αρχες και τις βασεις σου(πλουτωνας) ειτε συνεχομενων οικογενειακων συγκρουσεων που προσπαθεις να εξισορροπήσεις(αρης στον ζυγο),ειτε και ακομα από την εντονη παρουσια της μητερας(σεληνης) μεσα στο σπιτι ή όλα αυτά μαζι….σε αναγκαζει κατά καποιο τροπο να ασχολησε με αυτά τα θεματα και ετσι να μην μπορεις ευκολα να απαγκιστρωθείς από αυτή και να κυνηγησεις τα δικα σου επαγγελματικα ονειρα.Πραγμα που κατά την γνωμη μου δεν θα γινει ή θα γινει μεχρι καποια ηλικια μιας και ο ηλιος στον λεων και στον 1 οικο? θα θελει να λαμψει.

.Οταν λοιπον κατανοησεις την ενεργεια που σου «ρουφανε» οι οικογενιακες καταστασεις,και μπορεσεις να ισοροπησεις αναμεσα στο σπιτι και στην καριερα ή εικονα που θελεις να εχεις,τοτε το τριγωνο του ποσειδωνα από τον 5 οικο θα σε βοηθησει ώστε να χρησιμοποιήσεις τα ονειρα σου ,τις ιδεες σου ,τις καλλιτεχνικες σου ικανοτητες προς οφελος σου για την επαγγελματικη ανοδο σου.

Σαλώμη
18-02-2009, 12:50 PM
Για να μην γκρινιαζεις λοιπον….:love:αν και σαν λεων δεν θα επρεπε…:unsure:
Εχουμε μια πολυαστρια στον 4 οικο σε αντιθεση με το mc.Το mc στον κριο σε κανει να θελεις να εισαι πολύ αυτονομη και σου δινει την παρορμηση ώστε να προωθείς τα επαγγελματικα σου σχεδια..Τα ελευθερα επαγγέλματα σου ταιριαζουν καλυτερα μιας και δεν δεχεσε ευκολα τον ελενχο και την πιεσης από αλλους. Η πολυαστρια λοιπον στον 4 οικο ερχετε σε αντιπαραθεση με τις δικες σου φιλοδοξιες.

Η οικογενεια σου -είτε δινοντας σου καποιες προωρες ευθηνες(κρονος),ειτε λογω των ισχυροτατων δεσμων που εχουν αναπτυχθει με αυτή ,λογω καποιων σημαντικων γεγονοτων που σε αναγκασαν να αλλαξεις τις αρχες και τις βασεις σου(πλουτωνας) ειτε συνεχομενων οικογενειακων συγκρουσεων που προσπαθεις να εξισορροπήσεις(αρης στον ζυγο),ειτε και ακομα από την εντονη παρουσια της μητερας(σεληνης) μεσα στο σπιτι ή όλα αυτά μαζι….σε αναγκαζει κατά καποιο τροπο να ασχολησε με αυτά τα θεματα και ετσι να μην μπορεις ευκολα να απαγκιστρωθείς από αυτή και να κυνηγησεις τα δικα σου επαγγελματικα ονειρα.Πραγμα που κατά την γνωμη μου δεν θα γινει ή θα γινει μεχρι καποια ηλικια μιας και ο ηλιος στον λεων και στον 1 οικο? θα θελει να λαμψει.

.Οταν λοιπον κατανοησεις την ενεργεια που σου «ρουφανε» οι οικογενιακες καταστασεις,και μπορεσεις να ισοροπησεις αναμεσα στο σπιτι και στην καριερα ή εικονα που θελεις να εχεις,τοτε το τριγωνο του ποσειδωνα από τον 5 οικο θα σε βοηθησει ώστε να χρησιμοποιήσεις τα ονειρα σου ,τις ιδεες σου ,τις καλλιτεχνικες σου ικανοτητες προς οφελος σου για την επαγγελματικη ανοδο σου.
Σε ευχαριστώ πολύ Γιάννα , αν και ο ήλιος μου είναι μάλλον στον 12ο οίκο και όχι στον 1ο , αν και άλλες φορές μου τον βγάζει στον 1ο .

Καλο μεσημέρι,
Σαλώμη.

giannas
18-02-2009, 03:51 PM
Σε ευχαριστώ πολύ Γιάννα , αν και ο ήλιος μου είναι μάλλον στον 12ο οίκο και όχι στον 1ο , αν και άλλες φορές μου τον βγάζει στον 1ο .

Καλο μεσημέρι,
Σαλώμη.

Εφοσον σου βγαζει τον ηλιο μια στον 12 οικο και μια στον 1,το σιγουρο ειναι οτι κανει συνοδο με τον ωροσκοπο.Και επειδη εχουμε και μια ανοχη 4-5 μοιρων μιας και ο οικος ειναι γωνιακος και ο ηλιος ειναι φως(εχουν μεγαλυτερη ανοχη),ο ηλιος ειναι στον 1 οικο συνοδο με τον ωροσκοπο.Ενας τετοιος λοιπον ηλιος ,απο θεση και ζωδιο, δεν ειναι δυνατον να μην φανει ,δινοντας σου αυξημενη αυτοπεποιθηση,εντονη φιλοδοξια,ζωντανη και δραστηρια προσωπικοτητα.....:cheesy:

cancerian
18-02-2009, 08:50 PM
Γεια σας,

και εγώ δεν ξερω πως να ερμηνεύσω τις όωεις που κάνει το μεσουράνημα μου.Κοίταξα τα αρθρα που λένε για τον 10ο σε συσχετισμό με τον 40 οίκο, γιατί βρήκα ότι με αφορούν, αλλά πέρα από αυτό δεν ξέρω πως να αναλύσω τις όωεις μου ,αλλά και να δω ποια είναι η πιο σημαντική που αναφέρεται στο επαγγελματικό τομέα.
Εχω 10ο οίκο στον Κριο στην 22η μοίρα ο οποίος κάνει όλο αντιθέσεις με τους (Σελήνη 4ο, Αρη 4ο, Κρόνο 3ο, Πλούτωνα 4ο οίκο και όλοι στον Ζυγό) , τρίγωνο μετον Ποσειδώνα στον Τοξότη στον 5ο οίκο και αλλο ένα τρίγωνο με το βέρτεξ στον Τοξότη στον 5ο οίκο.Τι να κοιτάξω για τα επαγγελματικά;

Ευχαριστώ,
Σαλώμη.

Aγαπητη Σαλωμη ,

Αρχικα η ακμη του 10ου στον Κριο δινει μια παρορμητικη συμπεριφορα σε θεματα που αφορουν το επαγγελμα , την κοινωνικη εικονα και το στατους. Η θεση της ακμης κατω απο την επιρροη του Αρη , δινει δυναμικη συμπεριφορα σε επαγγελματικα θεματα και συνηθως αφορα επαγγελματα που εχουν να κανουν με το στρατο , την πειθαρχικη συμπεριφορα και δυναμη ισχυος. Επισης προαγεται και ο αθλητισμος μεσα απο την θεση αυτη.
Η θεση των 3ων πλανητων μεσα στον 4ο οικο δινει εμφαση προς στις εσωτερικες αναγκες που αντιπροσωπευουν οι πλανητες αυτοι. Η Σεληνη , ο Αρης και ο Πλουτωνας και κατα αντιστοιχηση , το συναισθημα η κινηση και η αλλαγη , ειναι θεματα τα οποια θα πρεπει να επεξεργαστεις για να ισσοροπισεις τις εσωτερικες (4ος) με τις εξωτερικες (10ος) αναγκες. Με λιγα λογια το επαγγελμα θα πρεπει να υπαγεται στις δικες σου φιλοδοξιες , οχι στις φιλοφοξιες των αλλων και μεχρι εκει που μπορεις να αντεξεις εσυ η ιδια. Η εμφαση που γινεται στον Ζυγο φερνει στην επιφανεια καθοριστικες επιρροες σε σχεση με την ισορροπια και συνδιαζοντας τα με τις αναγκες των πλανητων.
Αν και το σπιτι ειναι εκεινο που σου εχει διαμορφωσει καποιες ιδεες και αξιες , θεωρω οτι η επιβολη του πατερα ειναι εκεινη που εχει δημιουργησει τα θεματα αυτα , και μαλιστα ο πατερας μπορει να ασκει καποιο επαγγελμα επιβολης απο το οποιο εσυ να εχεις αρνητικες επηρροες και ετσι να εχεις διαμορφωσει αλλη αποψη.
Ο Κρονος στον 3ο σε αντιθεση με το Μc , ισως ειναι μια ακομα ενδειξη ενος αρνητικου πατριαρχικου προτυπου το οποιο να εμποδιζει την επικοινωνια. Η ακομα στην περιπτωση που εχεις αδερφια , να ηταν αυτα η αιτια για την μη επαγγελματικη σου ανορθωση η εμποδιση στο να αναπτυξεις μια υγειη σχεση με το θεμα φιλοδοξια , δουλεια και κυρος.
Τελος το τριγωνο του ΜC , ισως ειναι ενδειξη για την εξελιξη ενος επαγγελματος , οπου θα εχει να κανει κυριως με το καλλιτεχνικο γιγνεσθαι μεσα απο το θεαμα ή μεσα απο τα ωφελη μιας δουλειας που θα συνδιαζει , καλλιτεχνικα και παιδια

με εκτιμηση
CANCERIAN

Σαλώμη
19-02-2009, 08:18 PM
Aγαπητη Σαλωμη ,

Αρχικα η ακμη του 10ου στον Κριο δινει μια παρορμητικη συμπεριφορα σε θεματα που αφορουν το επαγγελμα , την κοινωνικη εικονα και το στατους. Η θεση της ακμης κατω απο την επιρροη του Αρη , δινει δυναμικη συμπεριφορα σε επαγγελματικα θεματα και συνηθως αφορα επαγγελματα που εχουν να κανουν με το στρατο , την πειθαρχικη συμπεριφορα και δυναμη ισχυος. Επισης προαγεται και ο αθλητισμος μεσα απο την θεση αυτη.
Η θεση των 3ων πλανητων μεσα στον 4ο οικο δινει εμφαση προς στις εσωτερικες αναγκες που αντιπροσωπευουν οι πλανητες αυτοι. Η Σεληνη , ο Αρης και ο Πλουτωνας και κατα αντιστοιχηση , το συναισθημα η κινηση και η αλλαγη , ειναι θεματα τα οποια θα πρεπει να επεξεργαστεις για να ισσοροπισεις τις εσωτερικες (4ος) με τις εξωτερικες (10ος) αναγκες. Με λιγα λογια το επαγγελμα θα πρεπει να υπαγεται στις δικες σου φιλοδοξιες , οχι στις φιλοφοξιες των αλλων και μεχρι εκει που μπορεις να αντεξεις εσυ η ιδια. Η εμφαση που γινεται στον Ζυγο φερνει στην επιφανεια καθοριστικες επιρροες σε σχεση με την ισορροπια και συνδιαζοντας τα με τις αναγκες των πλανητων.
Αν και το σπιτι ειναι εκεινο που σου εχει διαμορφωσει καποιες ιδεες και αξιες , θεωρω οτι η επιβολη του πατερα ειναι εκεινη που εχει δημιουργησει τα θεματα αυτα , και μαλιστα ο πατερας μπορει να ασκει καποιο επαγγελμα επιβολης απο το οποιο εσυ να εχεις αρνητικες επηρροες και ετσι να εχεις διαμορφωσει αλλη αποψη.
Ο Κρονος στον 3ο σε αντιθεση με το Μc , ισως ειναι μια ακομα ενδειξη ενος αρνητικου πατριαρχικου προτυπου το οποιο να εμποδιζει την επικοινωνια. Η ακομα στην περιπτωση που εχεις αδερφια , να ηταν αυτα η αιτια για την μη επαγγελματικη σου ανορθωση η εμποδιση στο να αναπτυξεις μια υγειη σχεση με το θεμα φιλοδοξια , δουλεια και κυρος.
Τελος το τριγωνο του ΜC , ισως ειναι ενδειξη για την εξελιξη ενος επαγγελματος , οπου θα εχει να κανει κυριως με το καλλιτεχνικο γιγνεσθαι μεσα απο το θεαμα ή μεσα απο τα ωφελη μιας δουλειας που θα συνδιαζει , καλλιτεχνικα και παιδια

με εκτιμηση
CANCERIAN
Αγαπητε cancerian,
σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου ήταν ειλικρινά διαφωτιστική και κατατοπιστική. Ειλικρινά με εχει παιδέωει αυτό το θέμα του μεσουρανήματος που κάνει όλο αντιθέσεις .Σε πολλά απ αυτά που ελέχθησαν συμφωνώ.

Με εκτίμηση,
Σαλώμη.

luna8
05-03-2009, 07:22 PM
Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω Ουρανός στον 10ο οίκο στην 29η μοίρα του Ζυγού γνωρίζουμε τι σημαίνει;

Ευχαριστώ

sellana
06-03-2009, 09:52 AM
:bigsmile:Καλημερα σε ολους μηπως γνωριζει καποιος να μου πει ο Ουρανος ( 2ος οικος ) κανει τριγωνο με το mc (στον Διδυμο ), σημαιινει αλλαγη επαγγελματος ? Φετος ο Διας ( 6ος οικος ) κανει τριγωνο με τον γενεθλιο Ουρανο και το mc , αρα θα αλλαξω επαγγελμα ?:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

Τίνα Ζαχαριάδου
06-03-2009, 10:32 AM
:bigsmile:Καλημερα σε ολους μηπως γνωριζει καποιος να μου πει ο Ουρανος ( 2ος οικος ) κανει τριγωνο με το mc (στον Διδυμο ), σημαιινει αλλαγη επαγγελματος ? Φετος ο Διας ( 6ος οικος ) κανει τριγωνο με τον γενεθλιο Ουρανο και το mc , αρα θα αλλαξω επαγγελμα ?:bigsmile::bigsmile::bigsmile:



Καλημερα!!!! sellana μου γιατι βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασματα?
Καταρχην το Μεσουρανημα σε οψη με τον Ουρανο σε ενα γενεθλιο χαρτη μπορει να δειχνει την αναγκη του ατομου να εχει οσο τον δυνατον περισσοτερη ελευθερια κινησεων με στον επαγγελαματικο του χωρο, αυτη η αναγκη εκφραζεται με με αρμονικο τροπο ωστε να μην προκαλει σπασμωδικες αντιδρασεις στον περιβαλλον του.
Το γεγονος οτι ο Διας απο τον 6ο κανει επισης θετικη οψη δεν απαραιτητο να δειχνει αλλαγη επαγγελματος οσο τον τροπο που μπορει καποιος να χειριστει την καθημερινοτητα του κ τις οποιες ευκαιριες μπορει να του παρουσιαστουν.
Δεν ισχυριζομαι οτι οτι οι πλανητες η οι οψεις δεν φερνουν γεγονοτα,αλλα επειδη αυτα τα γεγονοτα δεν τα ξερουμε καλο ειναι απο την φυση των πλανητων κ των οψεων να βλεπουμε με ποιο τροπο μπορουμε να τα χειριστουμε τα οποια γεγονοτα εμφανιστουν.

sellana
06-03-2009, 10:43 AM
:bigsmile:ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου Ερση :bigsmile: επειδη ο Διας πεφτει πανω στον Ηλιο μου μπορω να ελπιζω σε μια καλυτερη καθημερηνοτητα σωστα?:embarrest

Τίνα Ζαχαριάδου
06-03-2009, 11:01 AM
:bigsmile:ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου Ερση :bigsmile: επειδη ο Διας πεφτει πανω στον Ηλιο μου μπορω να ελπιζω σε μια καλυτερη καθημερηνοτητα σωστα?:embarrest



Με ενα Δια παντα μπορεις να ελπιζεις κ να περιμενεις αρκετες ευκαιριες αρκει να μην επαναπαυεσαι γιατι ο Διας μας κανει κ λιγο επιπολαιους.:bigsmile:

sellana
06-03-2009, 11:11 AM
Με ενα Δια παντα μπορεις να ελπιζεις κ να περιμενεις αρκετες ευκαιριες αρκει να μην επαναπαυεσαι γιατι ο Διας μας κανει κ λιγο επιπολαιους.:bigsmile:

:bigsmile:thanks για τη συμβουλη σου

labtec
06-03-2009, 02:05 PM
....να ρωτήσω και εγώ κάτι...?
έχω mc στον σκορπιό...στο Δία στις 29ο και 26' Rx με σύνοδο Ποσειδώνα Rx στις 1ο και 14' στον Τοξότη...στο γενέθλιο χάρτη...τί υποδεικνύει αυτή η όψη...?

Μητσάκος
06-03-2009, 02:30 PM
....να ρωτήσω και εγώ κάτι...?
έχω mc στον σκορπιό...στο Δία στις 29ο και 26' Rx με σύνοδο Ποσειδώνα Rx στις 1ο και 14' στον Τοξότη...στο γενέθλιο χάρτη...τί υποδεικνύει αυτή η όψη...?
Μπορείς να δεις εδώ: http://www.myhoroscope.gr/natalchart.php
και να τα συνδυάσεις με πληροφορίες από εδώ: Ανάδρομοι πλανήτες - Αστρολογία για όλους (http://www.myhoroscope.gr/32-%E1%ED%DC%E4%F1%EF%EC%EF%E9-%F0%EB%E1%ED%DE%F4%E5%F2)
:bigsmile:

luna8
06-03-2009, 03:13 PM
Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω Ουρανός στον 10ο οίκο στην 29η μοίρα του Ζυγού γνωρίζουμε τι σημαίνει;

Ευχαριστώ

Μήπως δεν διατύπωσα σωστά την ερώτηση και δεν μου απάντησε κάποιος εμένα; Ήθελα να πω όταν έχουμε το mc να πέφτει στην 29η μοίρα στον Ζυγό και είναι και ο Ουρανός στον 10ο οίκο τί δείχνει. Αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει γιατί η άγνοια μου είναι μεγάλη θα το εκτιμούσα πολύ!

Ευχαριστώ

Μητσάκος
06-03-2009, 04:04 PM
Μήπως δεν διατύπωσα σωστά την ερώτηση και δεν μου απάντησε κάποιος εμένα; Ήθελα να πω όταν έχουμε το mc να πέφτει στην 29η μοίρα στον Ζυγό και είναι και ο Ουρανός στον 10ο οίκο τί δείχνει. Αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει γιατί η άγνοια μου είναι μεγάλη θα το εκτιμούσα πολύ!

Ευχαριστώ
Αν όπως λες η άγνοιά σου είναι μεγάλη, πίστεψέ με, το να σου πει κάποιος πώς ερμηνεύεται η θέση του Ουρανού στον 10ο δεν πρόκειται να σε βοηθήσει και πολύ. Απεναντίας θα σε μπερδέψει.
Αναφορικά με την 29η μοίρα, το ίδιο.

Παρ' όλα αυτά,
ο Ουρανός στον 10ο δείχνει άτομο που θέλει να κάνει τα πράγματα με τον δικό του τρόπο, ο οποίος μπορεί και να είναι αυθεντικός ή και εκκεντρικός. Ακόμα, υποδηλώνει άτομο που έχει ανάγκη την ελευθερία στις κινήσεις του, καθώς πιστεύει (και ίσως να είναι έτσι) ότι μόνον έτσι θα μπορέσει να επιτύχει. Φυσικά, αυτές οι καταβολές μπορεί εύκολα να φέρουν το άτομο σε αντίθεση με προϊσταμένους ή άτομα που ασκούν εξουσία, με φυσικό επακόλουθο να σπάσει το κεφάλι του και να μην καταφέρει τίποτα.
Ευνοούνται επαγγέλματα που έχουν να κάνουν με αστρολογία, τεχνολογία αιχμής, κοινωνικές υπηρεσίες, οικολογικές οργανώσεις κλπ.
Εννοείται ότι χωρίς να γνωρίζουμε τις όψεις που ενδεχομένως κάνει ο Ουρανός, αυτά που σου λέω είναι στον αέρα :cheesy:


"Για τις μοίρες έχουν δοθεί πολλές και διαφορετικές ερμηνείες ή συμβολισμοί από διαφορετικές πηγές.

Στην κλασική δομή της αστρολογίας, επικρατούν τα εξής:

- αναιρετικές είναι οι τελευταίες μοίρες κάθε ζωδίου, αλλά όχι πάντα αρνητικές. Απλά εκεί εξασθενεί η δυναμική του ζωδίου καθώς μπαίνει μία νέα φύση, αυτή του επομένου. Αναιρετική λέγεται κάθε 29η προς 30η λοιπόν. ΑΛΛΑ δεν είναι όλες ίδιες.
-29η των μεταβλητών έχει μία ιδιαίτερη εσωτερική σημασία και αφορά κυρίως πνευματικά ζητήματα και καταστάσεις που δύσκολα ελέγχουμε.
-29η των παρορμητικών αφορά δυσκολίες στην υγεία (ευαισθησίες) ανάλογα με τη φύση του ζωδίου
-29η των σταθερών έχει άλλοτε θετικό αστέρα επάνω (πχ Ρέγκουλους στον Λέοντα), άλλοτε δύσκολο (πχ Μπούνγκουλα στον Σκορπιό). Μάλιστα για κάποιους αστρολόγους η 29η του Λέοντα δεν θεωρείται αναιρετική, επειδή ακριβώς έχει σύνοδο με τον αστέρα αυτόν.

Τώρα για την συμβολική σημασία των μοιρών, καλά είναι να έχουμε επιφυλάξεις. Πολλοί ερμηνευτές υπάρχουν, όπως ο Carelli, Jones, Rundyar, Sepharial, Hason και άλλοι... Επομένως εδώ δεν είναι εύκολο να ξέρουμε ποιος έχει δίκιο. Οι Sabians είναι έμπνευση του Jones, αλλά κατά τη γνώμη μου τις προσέγγισε καλύτερα ο Rudhyar. Επειδή όμως δεν έχουν βάση αποδεικτική, οι δε ερμηνείες είναι συχνά φιλοσοφικές εικόνες, ο καθένας τις εκλαμβάνει όπως του πηγαίνει... Καλύτερα να χρησιμοποιούνται για διαλογισμό, κι όχι για εξωτερική αστρολογία.
Εκείνο που αξίζει αν βρείτε κάπου, είναι η συμβολική των μοιρών στην ιατρική αστρολογία: περιγράφουν παθήσεις και ευαισθησίες. Είναι αποτέλεσμα συνεργασίας γιατρών και αστρολόγων και εκεί έχουμε βάση αποδεικτική."
Για την περίπτωσή σου τώρα, νομίζω ότι οι αναιρετικές μοίρες φορούν πλανήτες και όχι σημεία.
Με σεβασμό και εχτίμηση :bigsmile:

sellana
06-03-2009, 04:27 PM
Μητσακο εισαι απιστευτος τελεια αναλυση ,ποσα χρονια ασχολησε με την αστρολογια ? :laugh:

luna8
06-03-2009, 04:59 PM
Αν όπως λες η άγνοιά σου είναι μεγάλη, πίστεψέ με, το να σου πει κάποιος πώς ερμηνεύεται η θέση του Ουρανού στον 10ο δεν πρόκειται να σε βοηθήσει και πολύ. Απεναντίας θα σε μπερδέψει.
Αναφορικά με την 29η μοίρα, το ίδιο.

Παρ' όλα αυτά,
ο Ουρανός στον 10ο δείχνει άτομο που θέλει να κάνει τα πράγματα με τον δικό του τρόπο, ο οποίος μπορεί και να είναι αυθεντικός ή και εκκεντρικός. Ακόμα, υποδηλώνει άτομο που έχει ανάγκη την ελευθερία στις κινήσεις του, καθώς πιστεύει (και ίσως να είναι έτσι) ότι μόνον έτσι θα μπορέσει να επιτύχει. Φυσικά, αυτές οι καταβολές μπορεί εύκολα να φέρουν το άτομο σε αντίθεση με προϊσταμένους ή άτομα που ασκούν εξουσία, με φυσικό επακόλουθο να σπάσει το κεφάλι του και να μην καταφέρει τίποτα.
Ευνοούνται επαγγέλματα που έχουν να κάνουν με αστρολογία, τεχνολογία αιχμής, κοινωνικές υπηρεσίες, οικολογικές οργανώσεις κλπ.
Εννοείται ότι χωρίς να γνωρίζουμε τις όψεις που ενδεχομένως κάνει ο Ουρανός, αυτά που σου λέω είναι στον αέρα :cheesy:


"Για τις μοίρες έχουν δοθεί πολλές και διαφορετικές ερμηνείες ή συμβολισμοί από διαφορετικές πηγές.

Στην κλασική δομή της αστρολογίας, επικρατούν τα εξής:

- αναιρετικές είναι οι τελευταίες μοίρες κάθε ζωδίου, αλλά όχι πάντα αρνητικές. Απλά εκεί εξασθενεί η δυναμική του ζωδίου καθώς μπαίνει μία νέα φύση, αυτή του επομένου. Αναιρετική λέγεται κάθε 29η προς 30η λοιπόν. ΑΛΛΑ δεν είναι όλες ίδιες.
-29η των μεταβλητών έχει μία ιδιαίτερη εσωτερική σημασία και αφορά κυρίως πνευματικά ζητήματα και καταστάσεις που δύσκολα ελέγχουμε.
-29η των παρορμητικών αφορά δυσκολίες στην υγεία (ευαισθησίες) ανάλογα με τη φύση του ζωδίου
-29η των σταθερών έχει άλλοτε θετικό αστέρα επάνω (πχ Ρέγκουλους στον Λέοντα), άλλοτε δύσκολο (πχ Μπούνγκουλα στον Σκορπιό). Μάλιστα για κάποιους αστρολόγους η 29η του Λέοντα δεν θεωρείται αναιρετική, επειδή ακριβώς έχει σύνοδο με τον αστέρα αυτόν.

Τώρα για την συμβολική σημασία των μοιρών, καλά είναι να έχουμε επιφυλάξεις. Πολλοί ερμηνευτές υπάρχουν, όπως ο Carelli, Jones, Rundyar, Sepharial, Hason και άλλοι... Επομένως εδώ δεν είναι εύκολο να ξέρουμε ποιος έχει δίκιο. Οι Sabians είναι έμπνευση του Jones, αλλά κατά τη γνώμη μου τις προσέγγισε καλύτερα ο Rudhyar. Επειδή όμως δεν έχουν βάση αποδεικτική, οι δε ερμηνείες είναι συχνά φιλοσοφικές εικόνες, ο καθένας τις εκλαμβάνει όπως του πηγαίνει... Καλύτερα να χρησιμοποιούνται για διαλογισμό, κι όχι για εξωτερική αστρολογία.
Εκείνο που αξίζει αν βρείτε κάπου, είναι η συμβολική των μοιρών στην ιατρική αστρολογία: περιγράφουν παθήσεις και ευαισθησίες. Είναι αποτέλεσμα συνεργασίας γιατρών και αστρολόγων και εκεί έχουμε βάση αποδεικτική."
Για την περίπτωσή σου τώρα, νομίζω ότι οι αναιρετικές μοίρες φορούν πλανήτες και όχι σημεία.
Με σεβασμό και εχτίμηση :bigsmile:

Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη και αναλυτικη απάντησή σου. Πραγματικά η κατάσταση μου θυμίζει 'χαμένοι στην μετάφραση'. Με τα χρόνια κάποια άκρη θα βγάλουμε!:wacko: