PDA

View Full Version : Τετράγωνο Πλούτωνα Αφροδίτης στο γενέθλιο χάρτη



penguin
10-03-2008, 12:54 AM
Γεια σας ! Ψαχνοντας τον αστρολογικο μου χαρτη ειδα οτι εχω τετραγωνο Αφροδιτης - Πλουτωνα, που αν καταλαβα καλα μπορει να ειναι και η αιτια που ταλαιπωρουμαι!!! (Μπορει τελικα να μη φταιει ο ωροσκοπος Σκορπιος...:blink::blink:)

Μπορειτε να μου πειτε περισσοτερα για το τετραγωνο αυτο?

Σας ευχαριστω!

black moon
10-03-2008, 02:22 AM
Εγώ το μόνο που ξέρω σχετικά είναι οτι παρασύρεστε στα οικονομικά και οτι καταπνίγετε συναισθηματικά προβλήματα κατι το οποίο πρεπει να παλέψετε!Νομίζω:wacko:

cancerian
10-03-2008, 04:32 PM
Τυχγανει να εχω και εγω αυτη την οψη η οψη , με ωροσκοπο στον σκορπιο , πλουτωνα στον 12ο και αφροδιτη στον 9ο.Σου στελνω αυτα τα σημεια στον χαρτη μου διοτι θα πρεπει να δωσεις και αλλα στοιχεια οσον αφορα τον οικο που βρισκονται αυτοι οι πλανητες.

Η οψη αυτη δηλωνει οτι εισαι ενα αρκετα χειριστικο ατομο και συχνα προσπαθεις να κανεις τα πραγματα να δειχνουν ενα συγκεκριμενο υφος. Στις σχεσεις σου εισαι αρκετα κτητικο ατομο και επαναλαμβανεις ενα συγκεκριμενο μοτιβο. Ακομα και αν οι σχεσεις σου ειναι εξαιρετικα "πονεμενες" δεν τις αφηνεις. Η αγαπη και η δυναμη συχνα ειναι δυο εννοιες τις οποιες μπερδευεις.
Μονο η λεξη ασφαλεια μπορει να σε κανει να ηρεμησεις γιαυτο θα πρεπει να δεις στον χαρτη σου και τις αλλες οψεις που σχηματιζει η Αφροδιτη.
Μερικα ακομα χαρακτηριστικα της οψης αυτης ειναι η δυναμη ( ερωτικη η οικονομικη) , αντικρουομενα συναισθηματα και σεξουαλικη ελξη. Καλιστα θα μπορουσα να πω πως εισαι χειριστικο ατομο στα ερωτικα παιχνιδια και ξερεις να οδηγεις τα πραγματα. Η ζηλεια φαινεται μεσα πο αυτη την οψη και συχνα οδηγεισαι απο βαθεια συναισθηματα..Αυτο μπορει να ειναι υπερ σου η κατα σου αναλογα πως το χειριζεσαι! Συχνα ελκεσαι απο ατομα με σκοτεινα στοιχεια πανω τους αλλα και απο ατομα τα οποια δεν ειναι ικανα να σου δωσουν αυτο που χρειαζεσαι ! και ετσι σχηματιζεται ενας φαυλος κυκλος σχεσεων.
Επειδη η Αφροδιτη συμβολιζει και το οικονομικο στοιχειο να εισαι προσεκτικος-η σε ανοιγματα και να μην μπαινεις στον πειρασμο να συνδιασεις την δυναμη με τα χρηματα διοτι θα υπαρξουν απωλειες..
Τελος κατι τελειως εγκυκλοπαιδικο..Η οψη αυτη ακομα συμβολιζει την ιεροδουλεια και αρκετες γυναικες καθως και αντρες με αυτη την οψη συχνα ειναι ιεροδουλοι (ειτε μεταφορικα ειτε κυριολεκτικα ) .Δεν ειναι απολυτο αλλα ισχυει.Αυτο συμβαινει διοτι μεσα απο αυτη την οψη χρησιμοποιειουν την αρνητικη δυναμη του Πλουτωνα και οχι της Αφροδιτης ...Με αποτελεσμα να σχετιζουν τον ερωτα / χρημα / δυναμη αρνητικα ....

Ελπιζω φιλε-η να το βρηκες ενδιαφερων αλλα αν δεν ειναι δυσκολο θα ηθελα να μαω και τους οικους των πλανητων αυτων

penguin
10-03-2008, 05:13 PM
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Ειναι παραξενο αλλα κι εγω εχω ωροσκοπο και Σεληνη στο Σκορπιο, Αφροδιτη στον 9ο, Πλουτωνα και Κρονο στο 12ο και Αρη στον 7ο...
Αρα αυτη η οψη φταει για ολα....Η αληθεια ειναι οτι ειμαι κτητικη αλλα δεν εχω τον ελεγχο των σχεσεων. Πραγματικα μενω πολυ περισσοτερο σε μια σχεση απο ο,τι θα πρεπε...Οδηγουμαι απο εντονα συναισθηματα αλλα τα νιωθω ολα μαλλον πολυ εντονα...

Υπολοιπες οψεις Αφροδιτης: τριγωνο με Σεληνη, εξαγωνο με Ερμη

(Σε ευχαριστω και παλι πολυ cancerian!!!)

black moon
10-03-2008, 05:26 PM
Πολύ καλό!Να υποθέσω οτι κατι παρόμοιο ισχύει και για την αντίθεση αυτόν τον δύο;Γνωρίζω κάποιον μ'αυτήν την αντίθεση(Πλουτωνα στον 7ο,Παρθένο-Αφροδίτη στον 1ο,Ιχθείς) και είναι ακριβώς έτσι!Εκτός αυτό περι ιεροδουλείας!Αν και χαριτολογόντας μου έχει πει πως η μόνη λύση ειναι να γίνει "συνοδός" ηλικιωμένων κυριών.

penguin
10-03-2008, 05:55 PM
Παιδια ειπαμε..παιδευομαι στις σχεσεις μου αλλα καμια σχεση με συνοδος!!! Ειπαμε!!!:blink::bigsmile:

black moon
10-03-2008, 07:26 PM
Καλά λέμε τώρα!¶μα σου βγεί έντονη αυτή η ανάγκη για δύναμη μέσω απόκτησης χρημάτων:idea::wink2:!
Πάντως αυτή η κτητικότητα κ.λ.π που έχει να κάνει και με την Σελήνη στον Σκορπίο(σε πτώση) σίγουρα θα σε παιδεύει όπως και οτι θα προσπαθείς να μήν δείξεις τα συναιθήματα που νιώθεις, στον βαθμό που τα νιώθεις(αν έχεις και Ηρα στον Σκορπιό τα πράγματα χειροτερεύουν).Κι εγώ εκεί την έχω όπως και τον Κρόνο στον 12ο ο οποίος σ'αυτόν τον οικο είναι διπλά καρμικός.Πές μου αν έχεις διαισθανθεί να παίζονται μηχανοραφίες και παρασκήνιο πίσω απ'την πλάτη σου.Ο Κρόνος εκεί φέρνει και κατάθλιψη.Μετα τις προδοσίες και την κατάρευση "των παλατιών στην άμμο", τι αλλο να φέρει;Αν ειναι ανάδρομος τριπλά καρμικός,αν είναι φαινομενικά στάσιμος πριν αρχίσει την οπισθόδρομη κινηση τετραπλά καρμικός,άμα κάνει "σκληρές" όψεις...κ.λ.π

cancerian
10-03-2008, 10:09 PM
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Ειναι παραξενο αλλα κι εγω εχω ωροσκοπο και Σεληνη στο Σκορπιο, Αφροδιτη στον 9ο, Πλουτωνα και Κρονο στο 12ο και Αρη στον 7ο...
Αρα αυτη η οψη φταει για ολα....Η αληθεια ειναι οτι ειμαι κτητικη αλλα δεν εχω τον ελεγχο των σχεσεων. Πραγματικα μενω πολυ περισσοτερο σε μια σχεση απο ο,τι θα πρεπε...Οδηγουμαι απο εντονα συναισθηματα αλλα τα νιωθω ολα μαλλον πολυ εντονα...

Υπολοιπες οψεις Αφροδιτης: τριγωνο με Σεληνη, εξαγωνο με Ερμη

(Σε ευχαριστω και παλι πολυ cancerian!!!)


Αγαπημενη φιλη μου , μισο να τα παρουμε λιγο από την αρχη τα πραγματα…
Εχουμε λοιπον να κανουμε με έναν Πλουτωνα ο οποιος βρισκεται στον 12ο οικο σου και σχηματιζει τετραγωνο με την Αφροδιτη η οποια βρισκεται στον 9ο οικο του γενελθιου χαρτη σου…
Ο ενατος οικος συμβολιζει τα υψηλα ιδανικα , την επεκταση του μυαλου , τα οραματα , την φιλοσοφια , ετσι μια Αφροδιτη τοποθετημένη εδώ θα μπορουσαμε να πουμε ότι συμβολιζει το οφελος από όλα αυτά , την ικανοποιηση μεσω της τεχνης , την αγαπη για ένα μεγαλυτερο ιδανικο.Η Αφροδιτη σε αυτή την θεση δινει καλες σπουδες σε ανωτερες σχολες , συμπαθεια για το διαφορετικο. Η λεξη κλειδι αυτης της θεσης είναι « ωφέλιμος »..
Ο δωδεκατος οικος από την άλλη πλευρα συμβολιζει τα πραγματα που μενουν κρυφα η ακομα αυτά εσυ που θες να κρυψεις από τους αλλους , τα μυστικα , το υποσυνείδητο. Ενας Πλουτωνας σε αυτή την θεση είναι εξαιρετικα ισχυρος καθως μπορει να σου δωσει μια αναγεννητική ικανοτητα σε ότι εχει να κανει με τον εσωτερικο εαυτο σου . Είναι ευκολο με αυτή την θεση να δινεις τελος σε ότι αφορα την ζωη σου.
Οι δυο πλανητες Πλουτωνας κ Αφροδιτη προκαλουν ο ενας τον άλλο με το τετραγωνο που κανουν
Αν θα μπορουσα να τα αποσαφηνίσω όλα αυτά θα ελεγα το εξης… (θα το πω λιγο μεταφορικα ελπιζω φιλη να το «πιασεις» ) .
Συνηθως προσπαθεις να αλλαξεις τα γενικοτερα ιδανικα που κυριαρχουν τον κοσμο και πέφτεις στην παγιδα να αναθεωρεις συνεχως ιδεες , μυαλα , ισως να μην γνωριζεις τι τελικα είναι οφελιμο για εσενα με αποτελεσμα να δημιουργει το μυαλο σου ένα ειδος καταπιεσης , καταναγκασμου και μανιας… Ειμαι σιγουρος ότι εχεις αρκετες «εμπειριες» στο συναισθηματικο σου κομματι , οι οποιες όμως επαναλαμβανονται και πανω που λες στον εαυτο σου “δεν θα το ξανακανω” (αναθεωρηση ιδανικου ) εσυ το ξανακανεις και ξανα και ξανα….
Βεβαια μην ξεχναμε ότι μια δυσκολη οψη μπορει να λειτουργησει και υπερ μας αν την κατανοησουμε…
Επομενως εντελως φιλικα θα μπορουσα να σου πω να χρησιμοποιησεις αυτή την αναγεννητική ικανοτητα που σου προσφερει ο Πλουτωνας προς οφελος σου! Απλα να μαθεις να χρησιμοποιεις βασεις και να συμβιβαζεσαι. Και ειμαι 100% σιγουρος οτι τις περισοτερες φορες εσυ εισαι εκεινη που εχει το πανω χερι σε μια σχεση ….

cancerian
10-03-2008, 10:12 PM
Καλά λέμε τώρα!¶μα σου βγεί έντονη αυτή η ανάγκη για δύναμη μέσω απόκτησης χρημάτων:idea::wink2:!
Πάντως αυτή η κτητικότητα κ.λ.π που έχει να κάνει και με την Σελήνη στον Σκορπίο(σε πτώση) σίγουρα θα σε παιδεύει όπως και οτι θα προσπαθείς να μήν δείξεις τα συναιθήματα που νιώθεις, στον βαθμό που τα νιώθεις(αν έχεις και Ηρα στον Σκορπιό τα πράγματα χειροτερεύουν).Κι εγώ εκεί την έχω όπως και τον Κρόνο στον 12ο ο οποίος σ'αυτόν τον οικο είναι διπλά καρμικός.Πές μου αν έχεις διαισθανθεί να παίζονται μηχανοραφίες και παρασκήνιο πίσω απ'την πλάτη σου.Ο Κρόνος εκεί φέρνει και κατάθλιψη.Μετα τις προδοσίες και την κατάρευση "των παλατιών στην άμμο", τι αλλο να φέρει;Αν ειναι ανάδρομος τριπλά καρμικός,αν είναι φαινομενικά στάσιμος πριν αρχίσει την οπισθόδρομη κινηση τετραπλά καρμικός,άμα κάνει "σκληρές" όψεις...κ.λ.π

ΦΙΛΗ αυτο με την καρμικοτητα το καταλαβαινω .... απο τον κρονο και μετα ολοι οι πλανητες μου ειναι αναδρομοι .... Α! βαλε και τον αρη ....Αυτος δεν ειναι γενελθιος χαρτης .... Η χαρα του Καρμα , θα ελεγα ...... :toung::toung:

penguin
10-03-2008, 10:29 PM
Νομιζω οτι το πιασα Cancerian.!!! .. Αυτο με την αναγεννητικη δυναμη του Πλουτωνα το χει ζησει ελαχιστες στιγμες στη ζωη μου αλλα νομιζω οτι οντως υπαρχει...Το προβλημα μου κυριως ειναι να αποφασισω να δωσω τελος γιατι με πιανουν οι συναισθηματισμοι μου...αν το αποφασισω, βρισκω τη δυναμη.

Το "δε θα το ξανακανω" ειναι κλασικη εκφραση που λεω...θα προσπαθησω να χρησιμοποιησω την πειρα μου για να μην παιδευομαι...Τον ελεγχο στη σχεση δεν εχω καταλαβει να τον εχω- τουλαχιστον οχι ενσυνειδητα γιατι ανεχομαι πολλα απο τον αλλο και γι αυτο το βλεπω να χει αυτος το πανω χερι..

Τοσο ο Πλουτωνας οσο και ο Κρονος ειναι αναδρομοι και εχω καμια φορα την αισθηση της καρμικοτητας- ιδιως τους τελευταιους μηνες...

Σας ευχαριστω πολυ ολους... Εσυ ιδιως Cancerian εδωσες ρεστα!! Δυστυχως ή ευτυχως, μας παιδευει η ιδια οψη...:embarrest:blink::bigsmile:Να μου εισαι καλα!

Βασιλης Παπαδολιας
11-03-2008, 12:47 PM
Θαυμάζω τη συζήτηση σας παιδιά αλλά μήπως οι όψεις μπορούν να έχουν αντιστοιχίες και πιο πρακτικές; Π.χ. το τετράγωνο που αναφέρθηκε με Αφροδίτη στον ένατο δε θα μπορούσε να σημαίνει ότι ο άνθρωπος θέλει να φεύγει, να ταξιδεύει, να πηγαίνει σε πάρτυ, να κάνει κοινωνική ζωή κι από πίσω του υπάρχει παρασκήνιο που δεν τον αφήνει. Του βάζουν συνεχώς υποχρεώσεις μπροστά του που δεν μπορεί να τις αφήσει;

Ή δε θα μπορούσε να σημαίνει ότι κάνει όμορφες σχέσεις αγάπης με άτομα που μένουν μακριά αλλά πάλι συμβαίνουν γεγονότα που δεν τον αφήνουν να προχωρήσει;

Θα μπορούσε ακόμα το θέμα να αφορά σχέσεις με ανθρώπους που θέλουν να μας δεσμεύσουν και μας κηνυγάνε, έτσι δεν είναι;

cancerian
11-03-2008, 04:25 PM
Θαυμάζω τη συζήτηση σας παιδιά αλλά μήπως οι όψεις μπορούν να έχουν αντιστοιχίες και πιο πρακτικές; Π.χ. το τετράγωνο που αναφέρθηκε με Αφροδίτη στον ένατο δε θα μπορούσε να σημαίνει ότι ο άνθρωπος θέλει να φεύγει, να ταξιδεύει, να πηγαίνει σε πάρτυ, να κάνει κοινωνική ζωή κι από πίσω του υπάρχει παρασκήνιο που δεν τον αφήνει. Του βάζουν συνεχώς υποχρεώσεις μπροστά του που δεν μπορεί να τις αφήσει;

Ή δε θα μπορούσε να σημαίνει ότι κάνει όμορφες σχέσεις αγάπης με άτομα που μένουν μακριά αλλά πάλι συμβαίνουν γεγονότα που δεν τον αφήνουν να προχωρήσει;

Θα μπορούσε ακόμα το θέμα να αφορά σχέσεις με ανθρώπους που θέλουν να μας δεσμεύσουν και μας κηνυγάνε, έτσι δεν είναι;

Φιλε μου ,
ειμαι σιγουρος οτι ολα αυτα ισχυειουν οσον αφορα την οψη αυτη. Μια οψη σαφως και θα εχει ακομα πιο πρακτικες αντιστοιχιες... Βεβαια απο την αλλη πλευρα το πηγα λιγο παραπανω και εχεις δικιο. Θα ηθελα ομως να τονισω οτι ενας γενελθιος χαρτης μοιαζει με ενα ψηφιδωτο.Μια οψη δεν ειναι τιποτε αλλο απο ενας κοκκος αμμου που συνθετει το συνολικο αποτελεσμα και επειδη η αντιληψη ενος "εργου" ειναι καθαρα προσωπικο θεμα , ετσι θα ηθελα να πιστευω πως ειναι και οι οψεις!
Σε ευχαριστω και παλι για την διορθωση ... οσο ζεις μαθαινεις ! :bigsmile::bigsmile:

cancerian
11-03-2008, 04:32 PM
Φιλε μου ,
ειμαι σιγουρος οτι ολα αυτα ισχυειουν οσον αφορα την οψη αυτη. Μια οψη σαφως και θα εχει ακομα πιο πρακτικες αντιστοιχιες... Βεβαια απο την αλλη πλευρα το πηγα λιγο παραπανω και εχεις δικιο. Θα ηθελα ομως να τονισω οτι ενας γενελθιος χαρτης μοιαζει με ενα ψηφιδωτο.Μια οψη δεν ειναι τιποτε αλλο απο ενας κοκκος αμμου που συνθετει το συνολικο αποτελεσμα και επειδη η αντιληψη ενος "εργου" ειναι καθαρα προσωπικο θεμα , ετσι θα ηθελα να πιστευω πως ειναι και οι οψεις!
Σε ευχαριστω και παλι για την διορθωση ... οσο ζεις μαθαινεις ! :bigsmile::bigsmile:

Η διορθωση δεν υφισταται ως προς την ερμηνεια αλλα ως προς την τυχον πρακτικοτητα της οψης ( για την φιλη με την ερωτηση ως προς την οψη ):laugh::laugh:

nak
11-03-2008, 05:46 PM
και αν στην οψη αυτη (πλουτωνας τετραγωνο αφροδιτη) ο πλουτωνας ειναι στον
7ο οικο :cry: ποσο σοβαρα ειναι τα πραγματα στον γαμο γιατρε μου??? :weird:
(αφροδιτη στον 4ο) ??? ( Η αφροδιτη σε συνοδο με τον ηλιο και ο ηλιος τετραγωνο με τον πλουτωνα :wacko:)

υ.γ εχω και τη JUNO και το VERTEX εκει μηπως σωζεται καπως η κατασταση???:nuts:

Βασιλης Παπαδολιας
11-03-2008, 06:04 PM
Με απλά λόγια εγώ θα φανταζόμουν ότι οι σχέσεις είναι κάπως σαν πηγή πόνου και κανείς προτιμά την ασφάλεια του "σπιτιού" του. Πολύ σχηματικά όμως. Θα μπορούσε να ερμηνευτεί και με αρκετούς άλλους τρόπους.

nak
11-03-2008, 06:10 PM
με ποιους αλλους τροπους? μπορειτε να με βοηθησετε σας παρακλω γιατι αυτη η οψη με εχει 'καπως' αγχωσει για να ειμαι ειλικρηνης

Βασιλης Παπαδολιας
11-03-2008, 06:24 PM
Καταπιεστικοί σύντροφοι, τεταμένες σχέσεις και άλλες ερμηνείες που μπορεί να δει κανείς και σε ένα βιβλίο. Το θέμα είναι αν υπάρχουν μέλη που έχουν τέτοιες όψεις ή τις έχουν δει πώς βγαίνουν σε άτομα που ξέρουν να τις παρουσιάσουν, αν είναι, για να υπάρχει μία πραγματική εικόνα, πώς μπορεί να εκφραστεί. Μη μεταφέρουμε απλά τι γράφουν τα βιβλία.

Fotini Christodoulou
11-03-2008, 07:28 PM
Εχω τη εντύπωση οτι η όψη - τουλάχιστο οπως την αντιλαμβάνομαι εγώ- δείχνει την τάση να θέλει να επιβάλλεται ή να ελέγχει μέσω της θηλυκότητας ή μέσω των αισθημάτων, τους άλλους, ή έστω αυτην την εντύπωση να δινει στους άλλους(7ος).
Νομιζω επισης οτι μια και η αφροδίτη δείχνει εκτός απο το τι αγαπάμε/πως αγαπάμε επειδη ειναι στον τεταρτο φαινεται οτι αρέσει να φροντίζει το σπιτι και τους οικείους και να τους έχει πολύ κοντά(καρκινος) ...ισως σε συνδυασμό με το τετράγωνο πλουτωνα να δειχνει λοιπόν και μια τάση κτητικότητας,στην προσπάθεια να κρατήσει όσο πιο κοντά γίνεται τους συντρόφους / συνεργάτες με αποτελεσμα αυτοι να νιώθουν οτι δεν ειναι ελευθεροι και να προκαλουνται προβλήματα.
Μια άλλη εκδοχή της όψης ειναι πιστευω, ενώ αγαπά και εκφράζει(αφροδίτη) τα παραπανω να μην έχει την θέληση (πλουτωνας) να τα διεκδικήσει ή οπως είπα και παραπανω να τα διεκδικεί με λάθος τρόπο προσπαθώντας να επιβληθει.

Παντως αν και κοιτάζουμε μια μεμονωμενη όψη , επειδή η οψη συμβαίνει σε γωνιακούς οικους 4ος και 7ος(κα επιπλεον αναφερεται οτι και ο ηλιος βρισκεται στον 4ο οικο σε οψη με πλουτωνα επίσης) οι οικοι αυτοί φαινεται ότι απασχολουν εντονα και μεγάλο μέρος της ενεργειας και προσοχής της nak διοχετευονται σε αυτούς.

αυτά απο μένα:embarrest

cancerian
11-03-2008, 07:35 PM
Καταπιεστικοί σύντροφοι, τεταμένες σχέσεις και άλλες ερμηνείες που μπορεί να δει κανείς και σε ένα βιβλίο. Το θέμα είναι αν υπάρχουν μέλη που έχουν τέτοιες όψεις ή τις έχουν δει πώς βγαίνουν σε άτομα που ξέρουν να τις παρουσιάσουν, αν είναι, για να υπάρχει μία πραγματική εικόνα, πώς μπορεί να εκφραστεί. Μη μεταφέρουμε απλά τι γράφουν τα βιβλία.

Mιας και τυγχανει να εχω και εγω αυτη την οψη , με ειλικρινια θα μορουσα να πω οτι μερικες φορες παρατηρω στον εαυτο μου μια ταση χειραγωγησης σε οτι εχει να κανει με τα αισθηματικα ως προς τους αλλους και προς εμενα ... Ελπιζω να ψιλοβοηθησα

Argiro
17-03-2008, 07:14 PM
Μια άλλη περίπτωση είναι να κάνεις λάθος επιλογές στους συντρόφους και να προσπαθείς με υπόγειο τρόπο, χωρίς να το καταλαβαίνεις και ο ίδιος, να τους υποχρεώσεις σε συμπεριφορές που δεν τους ταιριάζουν. Εκείνοι δεν αντιλαμβάνονται συνειδητά αυτό που κάνεις αλλά τους ενοχλεί τόσο ώστε φεύγουν.

¶λλη μια ερμηνεία είναι πως κάποια στιγμή στη ζωή σου, μετά από πολλές απογοητεύσεις, αποφασίζεις να είσαι μόνος σου επειδή είσαι σίγουρος πως έτσι κι αλλιώς δεν πάνε καλά οι σχέσεις σου, οπότε ποιος ο λόγος να φθείρεσαι;

Προσωπικά, εκτός αυτών, με το που μπήκε ο Πλούτωνας στον Τοξότη, στον όγδοο οίκο μου ακόμη, και έκανε αντίθεση με την Αφροδίτη μου, ενεργοποίησε το τετράγωνο του χάρτη και άρχισαν οι απανωτοί θάνατοι, κάθε χρόνο κι από ένας. Η αδελφή μου και δυο φίλοι. Αυτό επειδή ο Πλούτωνας είναι και κυβερνήτης του 8ου στο χάρτη μου και η Αφροδίτη στον τρίτο οίκο που είναι τα αδέλφια και οι φίλοι τρίτου οίκου. Αυτό το τετράγωνο μπορεί να φέρει και θάνατο συζύγου, αλλά πρέπει να παίρνουν μέρος και άλλες όψεις και διελεύσεις για κάτι τέτοιο, ή διαζύγιο όταν συμμετέχουν από διέλευση ο Ουρανός ή ο ¶ρης και έχουν να κάνουν με έβδομο οίκο.

Επίσης δείχνει άτομο καταστροφικά σπάταλο και, όταν ενεργοποιηθεί από όψεις, μπορεί να δείξει μια οικονομική καταστροφή. Γενικότερα σημειοδοτεί μοιραίες σχέσεις, οι οποίες όμως δεν έχουν πάντα καλό τέλος και δείχνει βαθύτερη συναισθηματική ανοσορροπία -η έννοια της αγάπης σε σύγκρουση με τα παγκόσμια σύμβολα, όπως λέει και η Θεοδώρα Ντάκου στο βιβλίο Αστρολογία. Είναι ένα από τα τετράγωνα εκείνα που δεν είναι εύκολο να ξεπεράσει κανείς, γιατί πρώτα απ' όλα δυσκολεύεται να το κατανοήσει και πολλές φορές το μπερδεύει με άλλες όψεις που τυχόν έχει στο χάρτη του.

gargoyle
16-07-2008, 10:27 AM
Μια άλλη περίπτωση είναι να κάνεις λάθος επιλογές στους συντρόφους και να προσπαθείς με υπόγειο τρόπο, χωρίς να το καταλαβαίνεις και ο ίδιος, να τους υποχρεώσεις σε συμπεριφορές που δεν τους ταιριάζουν. Εκείνοι δεν αντιλαμβάνονται συνειδητά αυτό που κάνεις αλλά τους ενοχλεί τόσο ώστε φεύγουν.

¶λλη μια ερμηνεία είναι πως κάποια στιγμή στη ζωή σου, μετά από πολλές απογοητεύσεις, αποφασίζεις να είσαι μόνος σου επειδή είσαι σίγουρος πως έτσι κι αλλιώς δεν πάνε καλά οι σχέσεις σου, οπότε ποιος ο λόγος να φθείρεσαι;

Προσωπικά, εκτός αυτών, με το που μπήκε ο Πλούτωνας στον Τοξότη, στον όγδοο οίκο μου ακόμη, και έκανε αντίθεση με την Αφροδίτη μου, ενεργοποίησε το τετράγωνο του χάρτη και άρχισαν οι απανωτοί θάνατοι, κάθε χρόνο κι από ένας. Η αδελφή μου και δυο φίλοι. Αυτό επειδή ο Πλούτωνας είναι και κυβερνήτης του 8ου στο χάρτη μου και η Αφροδίτη στον τρίτο οίκο που είναι τα αδέλφια και οι φίλοι τρίτου οίκου. Αυτό το τετράγωνο μπορεί να φέρει και θάνατο συζύγου, αλλά πρέπει να παίρνουν μέρος και άλλες όψεις και διελεύσεις για κάτι τέτοιο, ή διαζύγιο όταν συμμετέχουν από διέλευση ο Ουρανός ή ο ¶ρης και έχουν να κάνουν με έβδομο οίκο.

Επίσης δείχνει άτομο καταστροφικά σπάταλο και, όταν ενεργοποιηθεί από όψεις, μπορεί να δείξει μια οικονομική καταστροφή. Γενικότερα σημειοδοτεί μοιραίες σχέσεις, οι οποίες όμως δεν έχουν πάντα καλό τέλος και δείχνει βαθύτερη συναισθηματική ανοσορροπία -η έννοια της αγάπης σε σύγκρουση με τα παγκόσμια σύμβολα, όπως λέει και η Θεοδώρα Ντάκου στο βιβλίο Αστρολογία. Είναι ένα από τα τετράγωνα εκείνα που δεν είναι εύκολο να ξεπεράσει κανείς, γιατί πρώτα απ' όλα δυσκολεύεται να το κατανοήσει και πολλές φορές το μπερδεύει με άλλες όψεις που τυχόν έχει στο χάρτη του.

Συγγνώμη, αλλά πρώτον, τα περί εσφαλμένων επιλογών συντρόφων μαζί με όλα τα παραλειπόμενα (να προσπαθούμε να τους αλλάξουμε, να τους "σώσουμε" κλπ.) είναι κάτι που το κάνει ο καθένας στη ζωή όταν ερωτευθεί και δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε τον Πλούτωνα γι' αυτό.

Δεύτερον, μια ερώτηση, επειδή αναφέρεστε στην Ντάκου. Αν θυμάμαι καλά, στις όψεις του Πλούτωνα δίνει πολύ μικρή ανοχή, γύρω στα 40 με 45 λεπτά της μοίρας και δέχεται μια άυξηση της ανοχής σε περιπτώσεις γωνιακών πλανητών και κυβερνητών. Κατά τη γνώμη μου, είναι μια καλή ανοχή για έναν πλανήτη που μένει κοντά 20 χρόνια σε ένα ζώδιο.
Εσείς πόσες μοίρες ανοχή δέχεστε στον Πλούτωνα; Γιατί είδα πως δέχεστε και την ανοχή άνω των 5 μοιρών στο τετράγωνο.

gargoyle
10-08-2008, 11:21 AM
Στατιστικά: Πόσες μοίρες ανοχή δέχεται ο καθένας γι'αυτό το τετράγωνο;

Προσωπικά δεν νομίζω πως μπορούμε να δώσουμε πάνω από 2 - 3.

Μητσάκος
10-08-2008, 12:41 PM
Στατιστικά: Πόσες μοίρες ανοχή δέχεται ο καθένας γι'αυτό το τετράγωνο;

Προσωπικά δεν νομίζω πως μπορούμε να δώσουμε πάνω από 2 - 3.

3......:bigsmile:

Λευκή
10-08-2008, 01:16 PM
Χμ...ίσως και 4 μοίρες(αρκεί να μην είναι ασύμβατο).Στο τρίγωνο 3.Οι παραδοχές αυτές μπορούν να αλλάξουν ανά πάσα στιγμή:toung:

cancerian
10-08-2008, 02:50 PM
Πιστευω οτι πρεπει να δινουμε εως 4 μοιρες .

hor
29-11-2008, 11:31 PM
ωραια

εγω εχω αφροδιτη(στο λεωντα στον 10) τετραγωνο πλουτωνα (στο σκορπιο στο 2ο)
εφοσον ο πλουτωνας μπηκε στον αιγοκερω (στον τοξοτη στον 4ο)
με ποιον τροπο θα μπορουσε να ενεργοποιηθει το τετραγωνο;
εγω το πρωτο που σκεφτηκα ηταν κακα μαντατα στην οικογενεια, οσο αφορα τη μητερα (4ος οικος του σπιτιου)
αλλα ειναι απαραιτητο οτι η αλλαγη της θεσης του πλουτωνα στον αιγοκερω θα ενεργοποιησει την δυσκολη οψη;;γιατι οχι το το τριγωνο και τα 2 εξαγωνα που εχω μεταξυ πλουτωνα και αρη, δια, ωροσκοπου αντιστοιχα;

τωρα οσον αφορα το τετραγωνο αφροδιτης πλουτωνα. οντως σιγουρα προσφερει απλοχερα δυσκολες στιγμες, πολυ αγωνια. αλλα και μεγαλες στιγμες:love:!!
μια ενσταση μου ειναι οτι με τραβουν ανθρωποι που ΔΕΝ μπορω να χειριστω, ποσο μαλλον να εξουσιασω. ισα ισα οι πολυ ευελικτοι ανθρωποι με απωθουν. ψαχνω μαλλον
για περιπτωσεις οπου θα μπορεσει να γινει μια μαχη επι ισοις οροις:toung:!!

Τίνα Ζαχαριάδου
30-11-2008, 04:55 PM
ωραια

εγω εχω αφροδιτη(στο λεωντα στον 10) τετραγωνο πλουτωνα (στο σκορπιο στο 2ο)
εφοσον ο πλουτωνας μπηκε στον αιγοκερω (στον τοξοτη στον 4ο)
με ποιον τροπο θα μπορουσε να ενεργοποιηθει το τετραγωνο;
εγω το πρωτο που σκεφτηκα ηταν κακα μαντατα στην οικογενεια, οσο αφορα τη μητερα (4ος οικος του σπιτιου)
αλλα ειναι απαραιτητο οτι η αλλαγη της θεσης του πλουτωνα στον αιγοκερω θα ενεργοποιησει την δυσκολη οψη;;γιατι οχι το το τριγωνο και τα 2 εξαγωνα που εχω μεταξυ πλουτωνα και αρη, δια, ωροσκοπου αντιστοιχα;

τωρα οσον αφορα το τετραγωνο αφροδιτης πλουτωνα. οντως σιγουρα προσφερει απλοχερα δυσκολες στιγμες, πολυ αγωνια. αλλα και μεγαλες στιγμες:love:!!
μια ενσταση μου ειναι οτι με τραβουν ανθρωποι που ΔΕΝ μπορω να χειριστω, ποσο μαλλον να εξουσιασω. ισα ισα οι πολυ ευελικτοι ανθρωποι με απωθουν. ψαχνω μαλλον
για περιπτωσεις οπου θα μπορεσει να γινει μια μαχη επι ισοις οροις:toung:!!


Καλησπερα,για να ενεργοποιηθει το τετραγωνο που εχεις θα πρεπει ο Πλουτωνας να πιασει τις μοιρες που εναι οι γενεθλιοι Πλανητες,αν για πχ.ο γενεθλιος Πλουτωνας βρισκεται στις 10 μοιρες του Σκορπιου,οταν ο διελαυνων Πλουτωνας πλησιασει απο τον Αιγοκερω τις μοιρες αυτες τοτε θα αρχισει να ενεργοποιειται το τετραγωνο της Αφροδιτης που εχεις, αυτο ισχυει για ολες τις οψεις, και τα τριγωνα κτλ.δηλ. ενεργοποιουνται απο τις διελευσεις ολες, ειτε θετικες ειτε αρνητικες. Οσο για την θεση του απο οικο σιγουρα θα φερει βαθιες μεταμορφωσεις και μοιραιες αλλαγες σε θεματα που εχουν να κανουν με τον ψυχισμο σου,με το σπιτι και την οικογενεια καθως και με ιδιωτικη επιχειρηση αν υπαρχει.:toung:

desperateneptune
22-10-2010, 02:32 PM
Καλησπέρα σε όλους, η σύνοδος αφροδιτης πλούτωνα (μαζί με βόρειο δεσμό) είναι χειρότερη απο το τετράγωνο ή την αντίθεση? (ζυγός 5 οικος). Ευχαριστω!!!!:cheesy:

katiakiss
22-10-2010, 03:03 PM
Καλησπέρα σε όλους, η σύνοδος αφροδιτης πλούτωνα (μαζί με βόρειο δεσμό) είναι χειρότερη απο το τετράγωνο ή την αντίθεση? (ζυγός 5 οικος). Ευχαριστω!!!!:cheesy:Despe…σιδηρόδ ρομη , είσαι τοποθετιμένη λάθος, στο σύνολο της σκέψης σου. Καταρχάς δεν υπάρχουν «καλύτερες» και «χειρότερες» όψεις. Όλες οι όψεις απεικονίζουν κάτι για τον εσωτερικό μας κόσμο. Η σύνοδος Αφροδίτη\Πλούτωνα είναι μία δύσκολη όψη γιατί οι αρχές των πλανητών δεν συνεργάζονται συμβατά. Η Αφροδίτη είναι ο τρόπος που αγαπάμε, η αισθητική, η αρμονία στις σχέσεις, η τρυφερότητα, ζεστασιά, ευαρέσκεια… Ο Πλούτωνας είναι βαθύς, βαρύς… Πλανήτης της μετάλλαξης, απόλυτος… Αν αυτή η σύνοδος δέχεται αρμονικές όψεις, τότε μπορεί αυτός ο συνδυασμός να είναι ακόμα και θαυματουργός. Στον 5ο οίκο ιδιαίτερα, μπορεί να σε προικίσει με καλλιτεχνικά ταλέντα, να σε κάνει δημιουργική και να μπορείς να πιάσεις τον παλμό των ανθρώπων, να αγαπάς βαθιά και αφοσιωμένα, να ερωτεύεσαι και να ζεις τους έρωτές σου με ευχάριστη ένταση. Αν όμως η ίδια σύνοδος δέχεται δυσαρμονικές όψεις, τότε μπορεί να γίνεσαι καταπιεστική, να μην μπορείς να εκφράσεις τα συναισθήματά σου. Να νιώθεις ανεπάρκεια, απομόνωση, αισθήματα προδοσίας και πίκρα.

Το κεφάλαιο Β.Δ, είναι ένα ανεξάρτητο θέμα που θέλει ιδιαίτερη μελέτη και παρατήρηση. Σαφώς και περιγράφει μια δεδομένη κατάσταση, αλλά αυτό που περιγράφει εξαρτάται από τις όψεις που κάνει αυτή η σύνοδος, αν κάνει. Το σίγουρο είναι ότι σε αυτή τη ζωή, έχεις να μάθεις πολλά σε ότι αφορά τα θέματα του 5ου και αφού μιλάμε για Β.Δ, φαίνεται πως το σύμπαν σε προίκισε με το προνόμιο να έρχεσαι σε στενή επαφή με την εκπλήρωση του Βορείου σου.

taurine
23-10-2010, 06:22 PM
Έχω την εντύπωση πως όταν ο Πλούτωνας κάνει δύσκολες όψεις με την Αφροδίτη μοιάζει με τον καλοπροαίρετο και συμπαθητικότατο κηπουρό, που αποφάσισε να φυτέψει τριανταφυλλιές στη Χιροσίμα! Πήγε ο άνθρωπος εκεί μέσα με τα γλαστράκια του και ... τα είδε όλα!
Στρωθηκε πεισμωμένος στη δουλειά και έβαλε σκοπό ζωής να καλλιεργήσει τα λουλουδάκια του, μένοντας άγρυπνος μέρες, μηνες, χρόνια. Έδειχνε ιδιαίτερη προσοχή στα πρώιμα στάδια της ανάπτυξης των λουλουδιών,γιατί όσο ήταν βλασταράκια, ήταν και πολύ επικίνδυνο να πεθάνουν.
Και ακόμη και μετά από καιρό που δυνάμωσαν οι τριανταφυλλιές του, δεν φεύγει από κοντά τους, δεν τις εγκαταλείπει γιατί ΞΕΡΕΙ πως πάντα κινδυνεύουν και γι'αυτό τις περιφρουρεί και τις προστατεύει με τόσο ζήλο και φροντίδα.
Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με τα συναισθήματα ενός ανθρώπου με τέτοιες όψεις.
Σε νεαρή συνήθως ηλικία, καίει άσχημα τη "γούνα" του και όσο μεγαλώνει γίνεται και περισσότερο εσωστρεφής και υπερβολικά καχύποπτος με τους γύρω του. Κι αν εμπλέκεται και ο Κρόνος στην όψη, τότε ίσως έχουμε και πάγωμα συναισθημάτων ή σε ακραία περίπτωση σαδομαζοχιστικές τάσεις, ειδικά αν οι όψεις συμβαίνουν και σε υδάτινους οίκους.