PDA

View Full Version : Οίκοι κ Μεταίχμιο



dinula
21-02-2008, 05:16 PM
Τί ακριβώς είναι το μεταίχμιο? Μήπως είναι το ίδιο με τους οίκους? Δηλαδή αν έχουμε για παράδειγμα έναν πλανήτη στον 3ο οίκο κ έναν άλλο πλανήτη σε 3ο Μεταίχμιο (εννοεί 3ο οίκο?) ? Έχω μπερδευτεί λιγάκι...:blink:

starfish
21-02-2008, 06:49 PM
Τί ακριβώς είναι το μεταίχμιο? Μήπως είναι το ίδιο με τους οίκους? Δηλαδή αν έχουμε για παράδειγμα έναν πλανήτη στον 3ο οίκο κ έναν άλλο πλανήτη σε 3ο Μεταίχμιο (εννοεί 3ο οίκο?) ? Έχω μπερδευτεί λιγάκι...:blink:

Η ορολογια που χρησιμοποιεις στο παραδειγμα σου ["σε 3ο μεταιχμιο"] μου ειναι αγνωστη! Η λεξη μεταιχμιο εχει παντα την γνωστη ερμηνεια: το σημειο αλλαγης, το συνορο. Εκει που τελειωνει κατι και συγχρονως αρχιζει κατι αλλο. Το σημειο 0 ενος οικου το ονομαζουμε ακμη.
Προφανως καπου το διαβασες και σου γεννηθηκε η απορια. Μπορεις να μου πεις που?

dinula
21-02-2008, 07:10 PM
Το είχα διαβάσει σε κάποιο άλλο site(δε ξερω αν πρεπει να πω) κ το έλεγε στην ανάληση του χάρτη μου. Δηλαδή στη μια στήλη είχε τους πλανήτες, στη διπλανή στήλη τους οίκους κ σε μια άλλη στήλη απο δίπλα έγραφε "Μεταίχμιο".

starfish
21-02-2008, 07:23 PM
Το είχα διαβάσει σε κάποιο άλλο site(δε ξερω αν πρεπει να πω) κ το έλεγε στην ανάληση του χάρτη μου. Δηλαδή στη μια στήλη είχε τους πλανήτες, στη διπλανή στήλη τους οίκους κ σε μια άλλη στήλη απο δίπλα έγραφε "Μεταίχμιο".

Λυπαμαι αλλα δεν μπορω να βοηθησω. Δεν το εχω ξανασυναντησει.
Συνηθως διπλα στην απεικονιση του γενεθλιου χαρτη δινονται βασικα στοιχεια, οπως οι μοιρες των ζωδιων στα οποια βρισκονται οι πλανητες. Σε ποια μοιρα και ζωδιο ειναι η ακμη καθε οικου και βεβαιως και ενας πινακας με τις οψεις των πλανητων.
Η στηλη ονομαζοταν μεταιχμιο?
Μηπως καποιοι απο τους πλανητες σου βρισκονται στο μεταιχμιο δυο ζωδιων ή στο μεταιχμιο δυο οικων και θεωρηθηκε απαραιτητο να γινει μνεια σ αυτο?

dinula
21-02-2008, 07:41 PM
Ναι η στήλη ονομαζοταν μεταίχμιο. πχ έχω σελήνη σε 5ο οίκο κ απο δίπλα στο μεταίχμιο γράφει 6ο (παρόμοια σε άλλους 3 πλανήτες). Αν δε κάνω λάθος έχει σχέση με την ερμηνία του μεταίχμιου που μου'πες. Τελειώνει απ'τον 5ο κ πάει στον 6ο?? κάτι τέτοιο?..:unsure:

*Astropeleki*
21-02-2008, 08:04 PM
Εγώ την ορολογία "Μεταίχμιο" την γνωρίζω και είναι αυτό ακριβώς που έχει αναφέρει η Κυριακή. Δηλαδή πάνω στην αλλαγή ζωδίου, οίκου κλπ.

dinula
21-02-2008, 08:07 PM
ok! Νομίζω οτι κατάλαβα. Ευχαριστώ!

starfish
21-02-2008, 08:09 PM
Πιθανοτατα αυτο θα ειναι.
:bigsmile: